Page 1

Březen / 2011

Skočte si pro

rekord!

NEJ

rychlejší provisioning jednodušší správa vyšší efektivita lepší integrace do virtuálního světa


Editorial

Být, či

nebýt?

Jsem takový IT nadšenec. Tedy vždycky jsem jím byl. Debaty o tom, která architektura procesorů je lepší, či ladění operačních systémů na počítačích, které jsem měl kolem sebe, byly mým denním chlebem. Ale abyste se nemýlili – rozhodně jsem nebyl sám! Byla prostě taková doba. Třeba celebritám se v IT časopisech kladly otázky typu „kolik času strávíte na internetu“… Vzpomínáte? Potom, najednou, nejdřív plíživě – jako by už na tyto důležité věci nezbýval čas. Tu jsem něco potřeboval mít naprogramované, tam už jsem něco dlouho odkládal, takže to už opravdu budu muset dopsat, bože ta tabulka je opravdu, ale opravdu obrovská…

LUDĚK ŠAFÁŘ Manager tech consultant EMC Czech Republic

Jediné, na co se potom koncentrujete, je to, zda ta „tupá“ bedna před vámi (případně pod vámi nebo vedle vás) zvládne dostatečně rychle a pokud možno pořád pracovat. I operační systém přestanete vnímat – práce se vám smrskne do několika aplikací, kvůli kterým trpíte zdržování způsobené různými…no…no prostě těmi věcmi okolo, které tam asi musí být. Víte, z pozice výrobce „toho okolo“, nota bene nadšence, tohle není nějaká jednoduchá věc. Čím lepší produkt totiž vyrobíte, tím méně bude „vidět“ – a tím méně se jím bude někdo zabývat a o vás tedy vědět… A na druhou stranu to ale chápete, vždyť sami jste toho nedílnou součástí. Víte třeba, jaký máte procesor v telefonu? Procesor? Nesmyslná otázka, že? No a podobně jsme se museli zapřít i my, výrobci infrastrukturních řešení. Nějak naše klienty přestávají zajímat skvělé technické finesy, fazety briliantů, rodící se v našich podzemních dílnách… Ty zástupy našich inženýrů trávících dlouhé noci vymýšlením, jak to udělat ještě lepší, ještě méně viditelné, ještě jednodušší – to naopak přináší hodnotu nejvyšší – hodnotu „nebytí“. Máme zřejmě celkem oprávněnou obavu, že otázka po discích v úložištích brzy bude podobně vtipná jako ta položená výše ohledně procesorů. A zájem o technologii jako takovou? Možná téma pro diskuzi úzké skupiny nadšenců. Ale virtualizovaných aplikací je čím dál víc a s nimi rostou i infrastrukturní nároky. A tak se snažíme vyjít zákazníkům vstříc. Ustupujeme ze záře reflektorů a mlčky stavíme robustní, spolehlivé a bezpečné kulisy pro odvážná salta akrobatů. Úplně nám stačí, když nás sem tam pozvou na děkovačku… Oni sami totiž vědí, že by to bez nás nešlo. Zjednodušujeme. Sjednocujeme. Snažíme se být – i nebýt. Vítejte u nás na divadle.

Vydává: EMC Czech Republic s.r.o. Grafická úprava a sazba: IDG Czech Republic, a. s. Tisk: OMIKRON s. r. o. Autory neoznačených příspěvků jsou pracovníci společnosti EMC a IDG. Kontakt: V parku 2335/20 148 00 Praha 4-Chodov Česká republika Tel.: +42 2 720 89 410 Fax: +42 2 720 89 411 E-mail: info_czech@emc.com Web: www.emc.com Ve spolupráci s časopisem COMPUTERWORLD ve vydavatelství IDG Czech Republic, a. s.


Úložiště

Seznamte se Jmenuji se

Vé EnIks V

elmi nazlobený Xaver… Veskrze nenaladěný xylofon.... Vážně nebezpečná Xantipa… VNX… VNX není xindl! Konečně! Tomu se běžně říká rekurzivní zkratka – a zkratek a různých zjednodušení je nová řada úložišť VNX od společnosti EMC plná. Ne nadarmo byla na trh uvedená pod sloganem The world’s simplest storage, tedy nejjednodušší úložiště na světě.

Firmě EMC byly dlouhodobě vytýkány složitost a cena jejích systémů. Složitost nejen v rozložení produktové řady, která kombinovala blokové a souborové platformy, ale i v nastavení a ovládání, v nutnosti plánovat dopředu jak přesně bude diskové pole využíváno… Vytýkali nám i to, že jsou naše technologie moc drahé. Že jsou nejlepší, to však zpravidla nikdo nezpochybňoval… No prostě spoustu vad měla (zejména v očích konkurence) ta naše úložiště. Ale s tím je teď konec. Tedy nikoliv s našimi úložišti – ale s těmi vadami.

Jednoduchost a výkon Pravdou je, že přes veškerou snahu nejde vyrobit technologii, která by vyhovovala všem. Ve chvíli, kdy v touze udělat všechno úplně univerzální zahrnete do celé produktové řady prvky, které polovina zákazníků nepotřebuje, se na povrch začínají drát kompromisy. Ale s tím jsme se, alespoň myslíme, vypořádali se ctí…

Znatelného nárůstu rychlosti I/O operací bylo dosaženo přechodem na nové vícejádrové procesory použité v řídicích jednotkách, dále přechodem na 6Gb rozhraní SAS, zvýšením množství použitelné operační paměti i optimalizacemi vlastního mikrokódu pole.

Naše nová produktová řada začíná dvěma základními modely kategorie VNXe pro menší podniky a pokračuje pěti odstupňovanými provedeními diskových polí VNX, které nabízejí možnosti škálování ohledně rozšíření, celkové kapacity a samozřejmě i ve výkonových parametrech. Nicméně základní vlastnosti, které dělají z úložišť EMC jedničku pro virtualizaci i pro standardní datové provozy, zůstávají dostupné v celém portfoliu. Nová řada diskových polí VNX kombinuje diskový a souborový přístup v jednom diskovém poli, což umožňuje využívat libovolný mix zejména virtualizační zátěže (která typicky potřebuje souborové rozhraní) s databázovými systémy (ty naopak většinou využívají rozhraní blokové). Zjednodušení se dotklo i distribuce softwaru v diskovém poli. Mnohapoložkovým seznamům odzvonilo a potřebné funkcionality jsou shromážděny v předpřipravených balíčcích, viz tabulku.

1

|

Ve výkonových parametrech jsou disková pole VNX na špici, a to díky podpoře EFD disků a technologii FAST (Fully Automated Storage Tiering), o které se můžete podrobněji dočíst na dalších stránkách.

SAS – nová perspektiva v technologii pevných disků V souladu s vývojem situace na poli pevných disků přechází i EMC na současný průmyslový standard: SAS a Nearline SAS (NL-SAS). Zatímco SAS disky poskytují odpovídající výkon, a tím i nahrazují Fibre Channel disky, NL-SAS nahrazují původní SATA disky s nižším výkonem (a samozřejmě i cenou). Sjednocení na SAS back-end umožňuje harddisky víceméně libovolně kombinovat v diskovém poli.

EMC magaz in


Úložiště

Total efficiency pack

FAST Suite – automaticky optimalizuje systém pro nejvyšší výkon při minimalizaci nutné konfigurace Security and Compliance Suite – chrání data a umožňuje návrat k předchozímu stavu

Total protection pack

Local Protection Suite – chrání data replikací v rámci datového centra Remote Protection Suite – replikuje data do vzdálených lokalit Application Protection Suite – umožňuje kopírovat celá aplikační prostředí a prokázat soulad s normami a předpisy

Předpřipravené balíčky pro distribuci softwaru v diskovém poli  

VNX5100

VNX5300

VNX5500

VNX5700

VNX7500

Fyzický rozměr

4U

4U–7U

4U–7U

5U–8U

5U–8U

Počet harddisků

75

125

250

500

1 000

Blokový přístup

Souborový přístup

Typy harddisků

3,5“ Flash, SAS, NL-SAS 2,5“ SAS

I/O slotů na X-Blade

3

4

4

5

Počet X-Blade

1 nebo 2

1, 2 nebo 3

2, 3 nebo 4

2–8

Paměť

6 GB/ /blade

12 GB/ /blade

12 GB/ /blade

24 GB/ /blade

12 GB

36 GB

48 GB

192 GB

Protokoly

NFS, CIFS, MPFS, pNFS

Počet storage procesorů (SP)

2

I/O porty v SP

4 Fibre Channel porty, 2 back-end SAS porty

n/a

n/a

I/O slotů v SP

n/a

2

2

5

5

Paměť

8 GB

16 GB

24 GB

36 GB

48 GB

Protokoly

Fibre Channel

Fibre Channel, Fibre Channel over Ethernet, iSCSI

Porovnání jednotlivých modelů VNX

Nízká cena a efektivita V EMC si samozřejmě uvědomujeme nepolevující tlak na snižování nákladů v podnikovém prostředí, a proto má nová řada úložišť EMC i novou cenovou politiku, která striktně odděluje základní modely a funkce za velmi příznivou cenu, a rozšířené funkcionality, které vyžadují dodatečnou investici.

VNXe3100

Fyzická velikost

2U

3U

Maximum harddisků

48 nebo 96

120

Typy harddisků

3,5” SAS, NL-SAS

3,5” SAS, NL-SAS

Protokoly

Výjimečná možnost kombinovat z pohledu výkonu a ceny různé pevné disky v jednom diskovém šasi tak dává šanci dosáhnout nejvyšší možné efektivity ve využití kapacit, protože disková pole VNX jsou vybavena unikátními možnostmi automatické distribuce datových bloků podle zátěže – FAST a FAST Cache. A vyšší návratnosti investic přispívá i zásadně přepracované ovládací rozhraní – EMC Unisphere, které je připraveno nejen pro administrátory – specialisty znalé problematiky ukládání dat a infrastruktury obecně, ale také pro obecné správce v IT, kteří mají zejména v menších podnicích na starosti řadu činností, od sítí až po desktopy.

VNXe3300

NFS (včetně pNFS), CIFS, iSCSI

Konfigurovatelné I/O sloty

1 nebo 2

4

Počet storage procesorů (SP)

1 nebo 2

2

Vestavěné I/O porty na SP

2 nebo 4 SAS porty

4 SAS porty

2 nebo 4 GbE porty

8 GbE portů

Paměť

4 nebo 8 GB

24 GB

Porovnání jednotlivých modelů VNXe

Unisphere přináší množství průvodců a videonávodů, které umožní jednoduše provést potřebná nastavení nebo i nestandardní činnosti, jako je výměna vadných dílů apod. Bližší informace o Unisphere vám také nabídnou další stránky tohoto magazínu.

Rekordy pro všední den Celá kampaň EMC uvádějící produktovou řadu VNX na trh (a nejen tu) je ve znamení překonávání rekordů. Zkuste to s námi! Co třeba příprava prostředí pro MS Exchange na čas?

2

|

EMC magaz in


Správa

Jednoduchá a efektivní správa úložišť Objevte jednoduchost správy diskových polí pro malé a střední podnikání

P

rodukt Unisphere od společnosti EMC představuje nejnovější generaci nástroje pro správu tzv. unified storage, která uživatelům poskytuje intuitivní rozhraní pro disková pole řady EMC VNX a VNXe. Unisphere také nadále podporuje současnou modelovou řadu systémů EMC Clariion, Celerra a RecoverPoint SE.

Přístup Unisphere ke správě úložišť spočívá především v jednoduchosti, pružnosti, automatizaci a tzv. self-helpu – má tedy všechny klíčové předpoklady pro cestu k infrastruktuře cloudů. Unisphere lze přizpůsobit pro potřeby uživatelů různých velikostí – od firemních oddělení přes středně velké společnosti, menší kanceláře nebo pobočky až po velké organizace. Díky architektuře zásuvných modulů lze Unisphere hladce rozšiřovat o podporu pro další produkty firmy EMC včetně integrace s řešeními pro ochranu dat a s bezpečnostními nástroji. Produkt Unisphere zahrnuje řadu výjimečných vlastností, která zásadním způsobem zjednodušují správu malých a středně velkých systémů. Jsou to například:

• Automatická detekce všech zařízení řady VNX, VNXe, Clariion, Celerra a RecoverPoint SE díky funkcionalitě SSO (Single Sign-On). • Dashboard jako centrální nástroj pro celkovou správu – jediný pohled na dashboard umožní administrátorům okamžitě zjistit, co se děje napříč fyzickou i virtuální infrastrukturou. • Unisphere umožňuje administrátorům hledání příčin (drill-down) kritických problémů a jejich řešení v rámci jednotného rozhraní. • Jednoduchost použití zkracuje čas potřebný pro řešení kritických úloh administrace úložišť, a tím výrazně zvyšuje produktivitu pracovníků IT oddělení.

Pokročilá správa Produkt Unisphere poskytuje specialistům na úložiště sadu nástrojů pro jednotnou správu, přičemž vyžaduje daleko menší úroveň znalosti samotného storage systému. Správa je založena na úlohově orientovaném přístupu – s Unisphere lze pracovat buď prostřednictvím webového rozhraní, což usnadňuje jeho použití, nebo jako se samostatnou aplikací určenou

IT administrátoři, kteří nejsou specialisty na problematiku úložných systémů, získají s EMC Unisphere výborného pomocníka pro jednoduchou správu svých úložišť.

3

|

EMC magaz in


Správa

Pro současnou verzi vSphere dodává EMC podporu VMware vStorage APIs for Array Integration (VAAI) a také nový plug-in Virtual Storage Integrator (VSI). VAAI přesune funkce spojené se správou storage pod VMwarem ze serveru na příslušné úložiště, a umožní tak mnohem efektivnější využití zdrojů serveru, a tím zvýší jeho výkon a zajistí konsolidaci. VSI plug-in naopak dovolí správcům VMwaru prostřednictvím řešení vCenter přístup k funkcionalitám diskového pole – jde třeba o funkce jako discovery, provisioning, deduplikaci a další.

Jediný pohled na dashboard systému Unisphere umožní administrátorům okamžitě zjistit, co se děje napříč fyzickou i virtuální infrastrukturou. pro velká prostředí se zvýšeným zabezpečením a kontrolními mechanizmy. Správa infrastruktury je totožná bez ohledu na zvolené prostředí a výrazně zkracuje dosažení výsledků a čas učení. Uživatelé mohou snadno spravovat storage úlohy, jako například tvorbu úložišť pro aplikace, monitorování a správu úložných řešení nebo dokonce provisioning úložiště pro stovky e-mailových schránek systému Microsoft Exchange. Unisphere přináší pro usnadnění použití řadu tzv. wizardů či další zjednodušená menu a pro správu denních úkolů napříč všemi úložišti řady VNX a existujících úložných systémů (Clariion a Celerra) vyžaduje od správce sedmkrát méně kliknutí. Pro konfiguraci úložiště, tvorbu replik, monitorování prostředí a správu připojení serverů nabízí intuitivní přístup založený na kontextových menu. Díky tabulkovému zobrazení Unisphere umožňuje uživatelům manipulovat s daty způsobem, na který jsou zvyklí. Například můžou informace třídit podle jednotlivých sloupců, vybírat sloupce, které chtějí zobrazit nebo skrýt, změnit jejich pořadí či je filtrovat a následně exportovat data například do Excelu. Unisphere také zobrazuje zprávy související se spotřebou energie, jako jsou například její aktuální hodnoty nebo jaká je teplota vybrané platformy. Odhaduje se, že s řešením Unisphere mohou uživatelé vygenerovat příslušný report až osmnáctkrát rychleji, než by tomu bylo při manuálním třídění a filtrování dat. Uživatelé také dokážou ladit aplikace za výrazně kratší dobu, a to díky kombinaci Unisphere a FAST VP (viz příspěvek v tomto EMC Magaz inu) a přístupu typu „set-it-and-forget“, tedy „nastav-a-zapomeň“.

Integrace ve virtuálním prostředí Produkt Unisphere automaticky odhalí všechny virtuální stroje spravované pomocí VMware vCenter Server a zajistí administraci úložiště s end-to-end mapováním virtuálního prostředí. Pro administrátory systémů VMware vCenter dodává firma EMC příslušné plug-iny – ti pak mohou spravovat a chránit svá úložiště pro prostředí VMware napříč diskovými úložišti řad EMC Symmetrix, VNX, VNXe, Clariion a Celerra z jediného integrovaného místa. Tím se výrazně zrychlí a zjednoduší úlohy správy odpovídajících řešení.

4

|

Unisphere přináší snadnou správu a ochranu dat aplikací založenou na best practices pro prostředí Microsoft Hyper-V, nasazeném na systémech řady VNXe. To umožňuje uživatelům snadnou tvorbu a alokaci úložiště pro aplikace a dále monitoring storage systémů VNXe pro celé prostředí Hyper-V.

Centralizovaná správa ochrany Všichni správci IT jsou pod neustálým tlakem udělat více s méně zdroji (ztenčenými rozpočty, méně lidmi a menší infrastrukturou). EMC naplňuje tyto výzvy se sadou unikátních softwarových řešení pro správu a ochranu dat a storage.

Klíčové vlastnosti produktu EMC Unisphere Unified management • Jednotný způsob práce pro soubory, bloková data a objektová data a jejich replikace • Zjednodušená správa prostřednictvím průvodců • Single sign-on pro správu všech zařízení v doméně

Pokročilá správa, intuitivní navigace a konfigurovatelné obrazovky • Dashboardy pro rychlou orientaci a reporting • Intuitivní správa úložišť založená na aplikačním pohledu • Konfigurovatelné obrazovky pro různé typy úloh

Centralizovaná správa pro ochranu dat a vyšší efektivitu • Softwarové balíky a sady

Vedoucí pozice v integraci ve virtuálním prostředí • Zobrazení jak fyzického, tak virtuálního prostředí pro administrátory úložného i virtuálního prostředí • Inteligentní přesun operací VMware vSphere na pole pro zjednodušení úloh spojených s VMware storage • Průvodci pro virtuální prostředí, založení na principech best practices

Self-service support ekosystém • Jednoduchý přístup do on-line ekosystému podpory a zákaznické komunity • Přímý přístup ke zdrojům podpory EMC

Ochrana investic • Zapojení do současného prostředí bez jakékoliv modifikace • Podpora pro systémy EMC Clariion a Celerra

EMC magaz in


Správa

Produkt Unisphere přináší centralizovanou správu a ochranu všech dat prostřednictvím jednoduchých balíků a sad. Jsou to: • FAST Suite – automaticky současně optimalizuje systém z hlediska nejvyššího výkonu a nejnižších nákladů na úložiště. • Security and Compliance Suite – pomáhá udržet data v bezpečí proti změně, smazání a zlomyslným aktivitám. • Local Protection Suite – praktická ochrana dat a řešení pro znovupoužití dat pro testování, vývoj nebo zálohu. • Remote Protection Suite – ochrana dat proti lokalizovaným chybám, odstávkám a nečekaným katastrofám. • Application Protection Suite – automatizace aplikačních kopií a zajištění SLA.

Uživatelé systému Unisphere mají okamžitý on-line přístup k nástrojům podpory včetně produktové dokumentace, best practices, souborům FAQs, downloadu softwaru a podobně.

Zjednodušení správy úložišť pro nespecializované IT pracovníky Produkt Unisphere pro VNXe byl speciálně navržen pro tzv. IT Generalist (systémový administrátor, který není specialistou na konkrétní IT problematiku). Proto poskytuje jednoduchou správu úložiště, která snižuje komplexnost správcovských úloh. Management je založen na správě úložiště z pohledu aplikace a rutinní úlohy jsou snadno řešeny pomocí průvodců pro jednotlivé typy aplikací. Unisphere Manager pro ni obsahuje v současné době pět průvodců zaměřených na aplikace MS Exchange, MS Hyper-V, VMware a také na vytváření sdíleného prostoru pro ukládání souborů či obecného svazku iSCSI. Například u systému MS Exchange dříve musel IT specialista při správě věnovat mnoho času přípravě. Ta zahrnovala studium nejlepších postupů (best practices), jak nastavit úložné prostředí pro MS Exchange. Existovaly zde zásadní otázky, například kolik diskové kapacity je opravdu potřebné při určitém počtu e-mailových schránek a jak nejlépe připravit celé prostředí na další růst a zálohování. Odpověď vyžadovala expertní znalosti z dané oblasti a také spoustu času. Dnes se ale situace díky tomu, že EMC zabudovala do správního rozhraní Unisphere sadu best practices pro MS Exchange storage provisioning, zásadně mění. IT specialista se tak již nemusí věnovat časově náročné přípravě a studování nejlepších postupů, ale stačí následovat kroky příslušného průvodce Unisphere. Průvodce se zeptá na verzi řešení Exchange, kolik e-mailových schránek je potřeba uložit a jakou mají mít velikost. Následně automaticky vytvoří příslušné svazky (volumes) potřebné pro uložení dat a logů. Dashboard zase zobrazí informaci o alokovaných systémových zdrojích, aktuálních varováních systému a nabídne přímý přístup k nástrojům a možnostem storage systému. Unisphere také sleduje a prezentuje růst úložiště v čase včetně jeho rychlosti a předpovědi trendu růstu v budoucnu na základě historických dat. Klíčovou část správy dostupnosti a výkonnosti představuje monitoring zdraví úložiště. Na systémové stránce je vždy k dispozici informace o statusu systému. Jakákoliv výstraha je zobrazena prostřednictvím dashboardu a kliknutím na související hardwarovou komponentu (disk, port, SP atd.) se zobrazí konkrétní informace o jejím aktuálním stavu. V prostředí Unisphere je k dispozici mnoho informací dosažitelných z různých zdrojů VNXe. Unisphere přináší jednotný pohled na všechny. Tento soubor zdrojů se nazývá VNXe Ecosystem. On-line zdroje obsahují například tzv. how-to videa, dokumentaci, školení, přístup do uživatelských komunit a mnoho dalších.

5

|

Správní rozhraní s výběrem aplikačně zaměřeného průvodce pro storage provisioning.

Self-service support ekosystém Jedna z nejvýraznějších vlastností produktu Unisphere je integrovaná podpora ekosystému. Uživatelé mají okamžitý on-line přístup k nástrojům podpory včetně produktové dokumentace, best practices, souborům FAQs, downloadu softwaru, k zákaznickým komunitám, živému chatu s oddělením podpory, k objednávce náhradních dílů či odeslání požadavků na podporu. Díky tomuto zjednodušení se už uživatelé nemusí obávat, zda vybrali správnou verzi programu pro svůj systém, protože bude automaticky ověřen s konfigurací současného systému a následně jim bude doporučena nejnovější vhodná verze. Dále systém uživatele provede krok za krokem upgradem softwaru. Unisphere automatizuje nebo omezuje většinu manuálních kroků, které jsou náchylné k chybě – například hledání sériového čísla vadné komponenty. To přináší mnohem vyšší produktivitu při správě celého prostředí.

Ochrana investic Unisphere poskytuje absolutní ochranu investic všem druhům podnikání a skupinám zákazníků. Garantuje spolupráci s existujícími úložišti na platformách Clariion (FLARE 19 a vyšší), Celerra (DART 6.0 a vyšší) a nyní i nejnovějších VNX a VNXe.

EMC magaz in


Virtualizace

VNX virtualizace

ve víru E

MC nabízí nejširší paletu rozšiřujících funkcionalit, které výrazně zjednodušují správu diskových kapacit pod virtualizovanou infrastrukturou a dovolují reálnou ochranu dat pomocí lokálních nebo vzdálených replikací na úrovni diskového pole. Na následujících řádkách jsou popsána rozšíření, která spadají do kategorie „povinných“ pro každého výrobce diskových polí, nicméně pohromadě je nenajdete nikde jinde než u EMC.

Pohled zespoda Podpora virtualizace začíná hned při iniciální propagaci potřebné kapacity diskového pole vůči hostitelskému počítači s VMwarem nebo hypervizorem Microsoftu. Disková pole VNX, a zejména modely VNXe určené pro malé a střední podniky vybavené softwarem Unisphere 1.5, tento úkon zjednodušují pomocí interaktivních průvodců na aktivitu typu – click, next, finish. Nové grafické rozhraní Unisphere tak povýšilo správu kapacit pro virtualizovaná prostředí na stejnou úroveň, jaká je věnována aplikacím MS Exchange, Oracle, MS SQL apod. Integrace do virtualizovaného prostředí ze strany Unisphere jde zatím hlouběji zejména pro hypervizor VMware. Po registraci do VMware vCenter (jednoho nebo dokonce více) je možno nahlížet hlouběji do virtualizované infrastruktury, a vidět tak všechny virtuální stroje běžící v rámci jednotlivých ESX hostů. U každé virtuální instance je pak možné zjistit, jaké virtuální disky používá, z kterého datastoru (jde o entitu ve struktuře VMwaru) a jak je v diskovém poli vytvořen. Zůstaňme chvíli na úrovni diskového pole a VMware vSphere 4.1, která přinesla vStorage API for Array Integration – VAAI. vSphere 4.1 totiž snadno zjistí, zda je diskové pole, které používá, kompatibilní s VAAI, a pokud ano, dokáže přenést plnění specifických diskových operací přímo na něj. Jedná se zejména o funkce: • Full Copy, kdy je přenos dat mezi datastore při migraci virtuálních strojů pomocí Storage vMotion prováděn na úrovni storage procesorů diskového pole. • Bulk zero, které využívá SCSI příkaz Write Same Zero, jenž vynuluje prostor, který je nutné alokovat, opět za využití storage procesorů – uplatní se zejména při vytváření virtuální instance z template nebo klonování. • Hardware loping, jenž dovoluje zamykat datastore s granularitou jednotlivých bloků, na rozdíl od dřívějšího zamykání celého datastoru při jakékoliv změně metadat – tato funkce se kladně projeví zejména u větších clusterů ESX. V praxi přináší dedikování diskových operací přímo na diskové pole významné odlehčení fyzickým serverům na úrovni front-end portů a procesoru, ale také ulehčuje infrastruktuře SAN, protože se významně šetří množství dat, které si server a diskové pole

6

|

musí vyměnit. Na diskovém poli pak probíhají vyhrazené operace optimalizovaněji a mají podobný pozitivní efekt i na zatížení samotných storage procesorů. Integrace VAAI jde až tak daleko, že při zaplnění místa již nedochází k selhání virtuálního stroje, ale k pouhému zastavení všech procesů, dokud není nedostatek volného místa vyřešen.

Pohled shora EMC poskytuje řadu doplňků, které umožňují správci virtualizovaného prostředí (VMware i Hyper-V) hlubší vhled do diskové struktury, než jakého lze dosáhnout nativními prostředky hypervizoru. Nabízí např. ty, které rozšiřují funkčnost o možnosti nahlížet hlouběji a s větším detailem do diskové struktury používaného pole VNX. Administrátor tak dokáže zjistit, na jakých jednotkách LUN je vytvořen konkrétní datastore/virtuální disk, jakou má ochranu typu RAID, a v případě výkonnostního či jiného problému přesně reportovat příslušnému administrátorovi, na co je třeba se zaměřit. Administrátor virtuální infrastruktury také získává možnost jednoduše propagovat další kapacity z diskového pole – na blokové nebo souborové úrovni a dokonce vytvářet lokální repliky (klony nebo snapshoty) rovnou na diskovém poli.

Cesta tam, ale i zpět Inteligentní nasazení diskových polí pod virtualizovanou infrastrukturu vyžaduje komfortní a jednoduchou propagaci a transparentní správu kapacit na diskovém poli, zajištěnou obousměrnou integrací z diskového pole do virtualizovaného prostředí a naopak. Dalším krokem je integrace vedoucí k dosažení co nejlepší ochrany dat – řešení Business Continuity a Disaster Recovery. V případě VNX platí, že všechny replikační funkcionality – synchronní i asynchronní MirrorView, RecoverPoint a Replicator V2 – jsou přímo podporovány v rámci produktu VMware Site Recovery Manager. Nicméně EMC šla ve své integraci dále než ostatní výrobci a nabízí doplněk, který dokáže řídit nejen fail-over do vzdáleného datacentra, ale zejména fail-back, tedy tzv. návrat zpět, který v případě používání VMware SRM není jednoduchou záležitostí. V případě Hyper-V přidává integrace s replikačními technologiemi EMC standardnímu Microsoft Clusteru další funkcionality/ /vlastnosti – například jej rozšiřuje o možnost automatizovaného fail-overu mezi jednotlivými datovými centry. EMC celkově nabízí více než 60 integračních doplňků pro virtualizované infrastruktury, jejichž cílem je zjednodušit správu, maximalizovat výkon diskových polí a dosáhnout lepších SLA pro stále důležitější data v rámci virtualizovaných prostředí.

EMC magaz in


Tiering

FAST VP:

Automatizovaný tiering

s jemnou

granularitou

Technologiemi FAST a FAST cache jsme se již zabývali v uplynulých číslech EMC Magaz inu. Pravidelní čtenáři si jistě vzpomínají na onu analogii k vaření a k nutnosti reorganizace nádobí a náčiní pro každý typ pokrmu, který má velká závodní kuchyně vařit levně, chutně a efektivně. Chceme-li v tomto gastronomickém přirovnání pokračovat, lze říci, že technologie FAST VP (Fully Automated Storage Tiering for Virtual Provisioning) jde v naší imaginární IT kuchyni ještě dál.

U

standardního FAST se musely přesouvat celé skříně, sady nádobí a kuchařské týmy. FAST VP ale umožní přemístit na jiný pracovní stůl jen jeden hrnec a k němu kuchtíka se škrabkou na brambory, protože právě on a právě toto náčiní jsou na tomto pracovním místě potřeba. Jen co brambory doškrábe, je při prvním pokusu lelkovat okamžitě poslán na pozici myče nádobí a jeho škrabka dána do ruky jeho kolegyni na škrábání mrkve…

rozhodne? Zpravidla mají onu pověstnou hlavu na špalku správce diskového pole i aplikace zároveň. Tento proces se označuje jako datová klasifikace. A zde je druhý háček. Málokdo dává rád hlavu na špalek často a opakovaně pro tu samou věc. Přesně to je ale třeba dělat s datovou klasifikací. Nároky aplikací se v čase mění. To, na čem se oba správci dohodli při nasazení aplikace do provozu, nemusí za rok už platit. Ono to bohužel už nemusí platit ani za měsíc či dokonce za týden.

Pojďme se však přemístit z voňavé kuchyně do sterilních útrob diskových polí EMC. Je to už poměrně dlouho, kdy výrobci diskových polí poprvé technicky vyřešili možnost provozovat uvnitř diskového pole různé typy disků (EFD, FC, SATA, LC-FC…). Tedy různé disky s odlišnou kapacitou, výkonem – ale hlavně cenou. Standardní Ruku v ruce přišla další technická inovace a tou byla možnost provozovat současně technologie v rámci jednoho diskového pole více datových ochran RAID. FC Různými kombinacemi voleb typu disku a RAID ochrany je možné vytvořit datovou vrstvu (tier), která nejlépe odpovídá požadavku příslušné aplikace na ukládání jejich informací. Přirozeně je cenově výhodnější uložit nějaká data k archivaci na disky typu SATA, např. s ochranou RAID 6 (12 + 2) než na FC disky chráněné zrcadlením RAID 1. Každá aplikace tak může dostat svá data na datovou vrstvu, kterou si „zaslouží“. A zde je ovšem první háček. Která datová vrstva je ta správná či nejlépe se hodící a kdo to

FAST

FAST VP FLASH

FLASH

FC

SATA

SATA

Možnosti tieringu úložiště

7

|

EMC magaz in


Tiering

Po dobu od změny chování aplikace až do její další reklasifikace je její uložení v diskovém poli neoptimální, ať už z pohledu výkonu nebo ekonomiky provozu. Pro koho je taková situace nepřijatelná, musí si přiznat, že tradiční ruční klasifikace aplikací k úspěšnému provozování vícevrstvých diskových polí nevede. Je to totiž proces, který vyloženě vybízí k automatizaci.

Kontrolér FAST

Mikrokód

Analýza výkonových dat

Sběr výkonových dat

Data se v Thin Poolu ukládají v datových řetězcích, jež jsou různě velké pro disková pole Symmetrix, Clariion, případně VNX. Jejich velikost se pohybuje v rozpětí necelého 1 MB až do 1 GB u diskových polí Clariion a VNX. A právě zde se dostáváme do vytoužené úrovně sub-LUN. Tou je několik výše zmíněných řetězců, většinou deset, nad kterými pracuje algoritmus FAST VP ve stejném principu jako u již popsaného řešení FAST.

Mechanismus přesunu dat

Logické schéma FAST VP Ta by měla být prováděna za pomocí technologie, která by zvedla vaši hlavu ze špalku a naopak by na něj ulehla sama. A FAST takovou technologií je. Administrátorům totiž umožní definovat si pravidla a priority. Sama pak analyzuje výkonnostní statistiky jednotlivých jednotek LUN, vše dá dohromady a podle speciálně vyvinutého algoritmu doporučí, na které datové vrstvě by měla být data uložena. Díky technologiím Virtual LUN dokonce data na zvolenou datovou vrstvu automaticky přenese, a to on-line bez výpadku aplikace. Představte si ale situaci, kdy FAST sleduje velkou jednotku LUN o kapacitě 1 TB, určenou například pro řešení VMware a v níž je uloženo několik souborů *.vmdk s virtuálními souborovými systémy. Avšak pouze jeden o velikosti 10 GB vykazuje vysokou I/O aktivitu. Na základě výkonnostních statistik je právě díky tomuto jedinému souboru celý LUN díky doporučení automatizačního systému migrován na rychlejší a dražší datovou vrstvu, například EFD. Statisticky je velmi aktivní sice celý LUN, ale reálně jen jeho 1 %. Zbylých 99 % se na rychlejší datové vrstvě ocitlo neoprávněně. FAST ale pracuje s granularitou celého LUN, a proto neexistuje jiná možnost než ho přesunout celý.

Databases

FINDB

ASM disk groups

+Data

Thin devices

12×100 GB

Storage Group

DATA_SG

Abychom se vypořádali s oněmi neefektivními 99 % přesunutého diskového prostoru, je potřeba se dostat na úroveň tzv. sub-LUN, jinými slovy na nižší granuralitu než celá jednotka LUN. A právě to je úlohou pro technologii FAST VP. Ta má stejné funkce jako výše popisované řešení FAST, avšak pracuje ve spojení s technologií virtual provisioning (VP), jíž jsou standardně vybavena všechna disková pole firmy EMC. VP umožňuje vytvořit a provozovat virtuální jednotku LUN známou jako tzv. thin LUN. Ta je ze strany serveru adresovatelná nerozeznatelně od standardní LUN, její adresová konfigurace je však uložena pouze v cache paměti diskového pole. Jakmile server začne do zmíněné thin LUN zapisovat data, začnou se ukládat do sdíleného úložiště označovaného jako Thin Pool, což je v podstatě logické spojení několika, nebo ještě lépe, mnoha standardních LUN.

Algoritmus inteligentího tieringu

Algoritmus rozložení dat

Principy FAST VP

Vraťme se však k našemu původnímu příkladu s diskem VMware o kapacitě 1 TB. Při použití virtual provisioningu a FAST VP by došlo k přesunu na výkonnější datovou vrstvu pouze a jen oněch zatížených 10 GB. Zbytek by zůstal na původní datové vrstvě, případně pokud byly splněny podmínky na přesun do ještě nižší datové vrstvy, nastal by i ten. S FAST VP tak uživatelé získají mnohem vyšší efektivitu ukládání dat, a to díky správnému nasměrování na odpovídající datové vrstvy. Důležité je, že v obou případech – jak u FAST, tak FAST VP – celý proces probíhá kontinuálně. Reaguje tedy téměř okamžitě na aktuální změny v chování aplikací. Doba, kdy jsou data umístěna tam, kde vlastně být nemají, je tak minimalizována.

Praktický příklad nasazení FAST VP Pojďme se podívat na příklad jednoho „proof-of-conceptu“ realizovaného u zákazníka v Německu. Ten pro test použil dvě velké databáze Oracle 11gR2 FINDB a HRDB. Databáze byly částečnou kopií jeho produkčních systémů. Jako operační systém byl využit Oracle Enterprise Linux 5.3, přičemž konfigurace je zřejmá z obrázku 3. Na diskovém poli EMC Symmetrix VMAX byly vytvořeny tři datové vrstvy ve formě virtual provisioningu – EFD, FC a SATA. Pro test byl použit pouze jeden server. Databáze měly identickou velikost cca 600 GB a jejich konfigurace byla optimalizována na provoz OLTP.

Thin Pool

RAID

Tier associated

Initial Tier Allocation

HDD_Pool

RAID5

HDD (20×15k rpm FC drives)

100%

EFD_Pool

RAID5

EFD (8×400 GB EFD)

SATA_Pool

RAID5

SATA (32×1 TB SATA)

REDO_Pool

RAID1

HDD (same as above)

& HRDB

+REDO

4×6 GB

REDO_SG

Konfigurace diskových skupin a Thin Poolu

8

|

EMC magaz in

100%


Tiering

Tier Capacity Used (GB)

FAST VP Enabled Tier Allocation

EFD Tier FC Tier SATA Tier

2000 1500 1000

Snížením RT a vhodným nasměrováním dat na jednotlivé datové vrstvy bylo na databázi FINDB docíleno výrazného nárůstu počtu transakcí za minutu. Původní hodnota v době, kdy byla celá databáze na vrstvě FC, činila 2 079 transakcí za minutu. Po aktivaci FAST VP byla tato hodnota zvýšena o 81 % na celkových 3 760 transakcí za minutu.

500 0 1

6

11

16

21

26

31

36

41

46

51

56

61

66

71

76

Interval

Proces optimalizace rozložený v čase

81

86

Závěr z testování hovořil jednoznačně pro výhodnost nasazení FAST VP pro databázové systémy Oracle. Přinesl výrazné navýšení výkonu, kterého by konvenčním způsobem bylo možné dosáhnout pouze za pomocí výrazně

Event

Waits

Time(s)

Avg wait (ms)

% DB time

Wait Class

db file sequential read

35,761,129

154,537

6

88.44

User I/O

db file parallel read

818,969

11,781

14

6.74

User I/O

DB CPU

8,375

4.79

log file sync

1,858,766

971

1

0.56

Commit

db file scattered read

36,779

389

11

0.22

User I/O

Event

Waits

Time(s)

Avg wait (ms)

% DB time

Wait Class

db file sequential read

3,730,770

12,490

3

86.84

User I/O

db file parallel read

85,450

1,249

15

8.68

User I/O

DB CPU

674

4.69

log file sync

193,448

108

1

0.75

Commit

db file scattered read

3,241

20

6

0.14

User I/O

Výstup z AWR reportu před nastavením FAST VP a po něm

Během testu byla do jedné databáze generována silná zátěž, druhá byla naopak v klidovém stavu. Cílem bylo zjištění chování FAST VP a jeho přínosů pro zvýšení výkonu a ekonomiky provozu. Pro generování zátěže byl použit interní benchmarkový nástroj zákazníka, přičemž zatížení bylo náhodné a přistupovalo na celou oblast databáze. Obě databáze sdílely společnou diskovou skupinu +DATA, která je uložena na jednotkách Thin LUN, jež byly iniciálně vytvořeny na vrstvě FC. Nastavením politiky FAST VP bylo definováno, jaké procentuální rozložení disku +DATA je preferováno. V případě tohoto testu až 40 % obsahu jednotky thin LUN může být na vrstvě EFD a po 50 % na vrstvách FC a SATA. Generátor zátěže byl spuštěn souběžně s algoritmem FAST VP. Ten začíná okamžitě sbírat a následně vyhodnocovat výkonnostní statistiky, přičemž na výsledky byl aplikován výkonnostní a policy algoritmus. Poté jsou vyhodnoceny seznamy datových řetězců jako adeptů pro přesuny na vrstvu EFD a SATA. Z grafu je patrné, jak celý obsah LUN +DATA byl na počátku na vrstvě FC. U 16. intervalu začne systém přesouvat data na odpovídající datové vrstvy. Během 60. časového intervalu jsou data již na cílových datových vrstvách. Jako základní měřicí nástroj nárůstu výkonu byl použit AWR report. Zrychlení je patrné zejména z poklesu času odezvy (RT, Response Time) z 6 na 3 ms. To je důsledek přesunu nejaktivnějších částí databáze na vrstvu EFD.

vyšších investic. FAST VP prokázal schopnost pružně reagovat na aktuální zatížení DB nebo dokonce jejich částí. Velmi brzy po změně chování aplikace nastala optimalizační fáze a následně výrazné zkrácení odezev aplikace.

Rozdíly FAST VP v nasazení na diskových polích Symmetrix, Clariion a VNX • Symmetrix FAST VP pracuje s nižší granuralitou 768 KB, typická velikost dat pro přesun je 7-360 MB. • Clariion a VNX FAST VP pracují s řetězci o velikosti 1 GB. • Symmetrix FAST VP umožňuje navíc filtraci časových úseků pro sběr výkonnostních statistik. Tato funkce je vhodná u periodicky se opakujících stavů aplikace, na které by ale neměl být brán zřetel. VNX FAST VP algoritmus bere v potaz aktivitu ze všech časových úseků. • Ve většině případů jsou doporučení na „best practices“ pro používání FAST VP u Symmetrixu a VNX a Clariion shodné. Požádejte svého EMC konzultanta o vypracování simulace pomocí Tier Adviseru. Uvidíte s předstihem, jaké je předpokládané rozložení vašich dat do datových vrstev.


EMC magazín  

EMC magazín, EMC Czech Republic s.r.o.