Page 1

MAGAZÍN LÁZNĚ MŠENÉ PRVNÍ VYDÁNÍ

Z DA R M A

Oáza klidu a pohody nedaleko Prahy Pohled do života Pavla Poulíčka

Cestopis Krásy Svaté Lucie

Kdo je v Japonsku známější než doma

RELAXUJTE S NÁMI


OBSAH l PRVNI´ VYDA´ NI´

4

7

ROZHOVOR

Pohled do života Pavla Poulíčka

ˇ EDSTAVUJEME PR

Jak relaxuje Jitka Ochová? 7

M I L É Č T E N Á Ř K Y, M I LÝ Č T E N Á Ř I , jsme potěšeni, že se vám dostal do rukou náš magazín. A protože právě čtete tyto řádky nejspíš vás zajímá, proč tento magazín vlastně vyšel a co se v něm dozvíte.

8

Lázně Mšené se starají o své klienty už 209 let. Za tu dobu samozřejmě procházejí vývojem a neustále se snaží vylepšovat své služby. Vaše zdraví, spokojenost a odpočinek je pro nás prioritou a proto jsou naše lázně velmi navštěvované.

11

Tento rok slavíme 100 let od založení naší chlouby - Dvorany. Navrhl ji světoznámý architekt Jan Letzel a proto jsme vám k tomuto významnému výročí nadělili dárek v podobě lázeňského magazínu.

12

V tomto čísle se dozvíte, jak vám může pomoci čínská masáž, co si nesmíte nechat ujít na ostrově Svatá Lucie, Pavel Poulíček se vám svěří, co ho nedávno vyvedlo z míry a navíc se dočtete, co vám Lázně Mšené mohou ještě nabídnout.

13

Magazín Lázní Mšené by vám měl především zpříjemnit čas strávený čtením, měl by vám pomoci zorientovat se v naší nabídce, poskytnout informace o lázních a okolí, našich aktivitách, plánech do budoucna a jedno neskromné přání na závěr, měl by vás potěšit.

4

CESTOPIS

Kde je možné projet kráterem sopky?

PROCEDURY

8

V čem tkví kouzlo čínské masáže?

HUBNUTI´

Hubněte jinak!

12

OSOBNOST

Život poslance očima manželky.

13

14

NOVINKY

Otevření lázeňské sezóny.

Přeji vám příjemné čtení Ing. Jitka Ochová

15

HISTORIE

Kdo je v Japonsku známější než doma?

15

Zákaznický Magazín Lázně Mšené, vydání 5/2005 Vydavatel: BSAA Praha, s.r.o., sídlo: Dieselova 218, 109 00 Praha 10, kanceláře: Vlnitá 60, 147 00 Praha 4, Tel.: 244 46 45 84, www.bsaa.cz, e-mail: redakce@bsaa.cz, ředitel: Bc. František Och, och@bsaa.cz Zadavatel: Lázně Mšené, a.s., Lázeňská 62, 411 19 Mšené - lázně Editor: Lucie Šastná, e-mail: stastna@bsaa.cz Redakční rada: Ing. Jitka Ochová, Dagmar Blahová, Lucie Šastná, Karim Shatat, Lenka Sádlová, Tomáš Mathauser, František Och Redakce: Lucie Šastná, e-mail: stastna@bsaa.cz, Jan Lukšík: e-mail: luksik@auto4u.cz, Vojta Ušela, e-mail: usela@bsaa.cz, Produkce: Tomáš Mathauser: e-mail: mathauser@bsaa.cz Grafická úprava: Studio LITOS, Baranova 31, 130 00 Praha 3, e-mail: litos@litos.cz, www.litos.cz Tiskne: Uniprint s.r.o., Zbuzany 1584, 516 01, Rychnov nad Kněžnou Fotografie: autoři textů a fotobanka Photodisc, redakce a vydavatel neodpovídá za uveřejněný obsah PR a komerční prezentace Inzerce: Gallery GROUP a.s., mediální agentura, sídlo: Daliborova 1643, Říčany u Prahy, www.gallerygroup.cz, kanceláře: Vlnitá 60, 147 00 Praha 4, Tel.: 244 46 44 68, fax: 244 46 40 93, obchodní oddělení: Lenka Sádlová, Tomáš Mathauser

MAGAZI´ N L A´ ZNEˇ MSˇ ENE´ l 3


l ROZHOVOR

POHLED DO ŽIVOTA PAVLA POULI´Cˇ KA Pavel Poulíček se narodil v roce 1974 v Praze. V sedmnácti letech začal pracovat jako sportovní redaktor v rádiu a později vyhrál konkurz na moderátora sportovního zpravodajství v TV Nova. Do paměti lidí se ale asi nejvíce zapsal moderováním zábavného soutěžního pořadu Kolotoč. Před třemi lety se oženil s modelkou Martinou Poulíčkovou, která vystupuje s kouzelníkem Pavlem Kožíškem. Pavel miluje čokoládu a místo prášků na spaní si dá raději pivo. Budoucnost neplánuje, jen by chtěl založit rodinu a sedět na zahradě.

LIBOCHOVICE Roku 1858 převzal libochovické panství manžel Terezie, nejstarší dcery knížete Josefa z Dietrichsteinů, Jan Bedřich hrabě z Herbersteinů, v jejímž majetku se nalézalo až do roku 1945, kdy bylo státem zkonfiskováno a rozděleno dle zásad nové pozemkové reformy. Zámek s parkem převzala Státní památková správa. J. E. Purkyně zemřel dne 28. července 1869 v Praze. Jeho hrob je na vyšehradském hřbitově, ale památník se nachází na libochovickém zámku. Od roku 1958 se konají ve městě Libochovická divadelní léta.

Jižně od Házmburku se vine malebným údolím řeka Ohře, na jejímž levém břehu leží město Libochovice. Město skýtá na jedné straně něco z romantiky historických budov, na druhé i idylku hájů a polí. Libochovice byly za třicetileté války zpustošeny a ani zámek neunikl škodám, zejména při požáru v roce 1624. S budováním nového zámku začal až nový majitel Gundakar z Dietrichsteina. Nechal vysázet i nádherný park, který měl být miniaturou zahrady ve Versailles. Na libochovickém zámku se 17. prosince 1787 narodil slavný libochovický rodák Jan Evangelista Purkyně, slavný lékař a profesor pražské univerzity.

4 l MAGAZI´ N L A´ ZNEˇ MSˇ ENE´

Hrad Házmburk Po získání hradu rodem Zajíců byl hrad Házmburk, čili Klapý znamenitě přestavěn a rozšířen. V jádře hradu byla výrazně zvýšena čtverhranná Bílá věž z tesaného pískovce a postaven patrový palác na jižní straně. Jádro obsahovalo ještě další dvě palácové budovy a zachovanou cisternu s nálevkovitě rozšířeným ústím, vyzděnou z kvádrů (studna zde byla technicky neuskutečnitelná). Všechny budovy jádra včetně Bílé věže byly z obranných důvodů přístupné jen z patra a byly tedy spojeny pavlačí a můstky. Zajícové věnovali velkou péči opevnění přístupové cesty a předhradí. Vstupní cesta procházela na severní straně kopce ještě hluboko ve svahu první branou a pak stoupala k novému východnímu předhradí ke druhé bráně. To bylo opevněno novou hradbou ve tvaru kapky. Zde

se dodnes tyčí druhá velká hradní věž postavená celá z čediče a proto zvaná Černá. Házmburk přitahuje mnoho návštěvníků i z toho důvodu, že se v jeho blízkosti stalo v minulosti hned několik katastrof. Je sopečné-

ho původu a jeho úbočí byly a jsou v neustálém neklidu. Když se rušivá síla přírody jen trochu odpoutá, ničí vše, co jí přijde do cesty. Takových hrůzných úkazů zažilo obyvatelstvo pod Házmburkem měrou vrchovatou. Dne 3. srpna 1882 se vrstvy posunovaly až k samým domům, aniž by je poškodily. Hrůznější katastrofu způsobilo posunutí vrstev na Velký pátek dne 8. dubna 1898. Tato síla smetla 26 obydlených stavení, 6 stodol a školu, jako by to byly domečky z karet. V roce 1900 přišla další katastrofa, ta nejhrůznější. A to opět na Velký pátek dne 12. dubna. Vrstvy popojely 14 metrů dolů, rozdrtily 52 domů a 15 poškodily.


ROZHOVOR l Pavle, co Vás teď v nejbližší době čeká za práci? Já doufám, že stále ta samá. Nic nového neplánuju. Práce sportovního redaktora a 10krát do měsíce i moderátora je můj denní chléb a jsem rád, že o své práci mohu říkat: můj koníček, už 11 let. Kolik hodin denně pracujete? Jak kdy. Je to nárazové. Jednou vyjedete z domova v osm ráno, protože musíte třeba natočit trénink fotbalistů nebo máte reportáž, ve které je třeba hodně názorů, a tak jezdíte s kameramanem od rána do večera. Jindy jedete natáčet sportovní akci, která začíná ještě po zprávách. Zkrátka o pevném časovém harmonogramu u mě nemůže být řeč. Pokud moderuji, je pro mě závazná 13.hodina, čili hodina před poradou celého zpravodajství k obsahu vysílání. Pro mě v podstatě neexistuje pojem Vánoce nebo svátky. Každý den je totiž potřeba odvysílat zpravodajství. Takže někdy mívám zmatek v tom, jestli je zrovna středa nebo neděle. Jak jste se dostal k práci moderátora? V 17 letech jsem četl inzerát, že hledají v jedné rozhlasové stanici moderátory. Byla to v podstatě taková pubertální troufalost a podle toho zprvu dopadla. Jako moderátor vysílání jsem totálně vyhořel. Ale vlezl jsem tam zpátky oknem a vymodlil si, že bych mohl dělat sportovního redaktora. Kupodivu na to přistoupili. Podotýkám, že se psal rok 1991. Tehdy byla soukromá média v plenkách. Po roce a půl jsem přešel do Evropy 2, to už zároveň jako moderátor zpráv a rozhlasovou kariéru jsem končil v lednu 94, kdy jsem měl současně sportovní magazín na Frekvenci 1. Na podzim 93 jsem totiž četl další inzerát. V malém

rámečku psali, že hledají redaktory a moderátory do nové televizní stanice. Tehdy už existovala první soukromá televize Premiéra, dnes Prima a moc úspěšná nebyla. Proto byly pochybnosti nad tím, co může předvést další podobný kanál. A možná i z toho důvodu se na konkurzu moc lidí neobjevilo. Prošel jsem úspěšně veškeré testy, a pak čekal. Respektive nemohl jsem to vydržet a navštívil naprosto neohlášen vedení té nové společnosti. Tehdy v luxusním domě v sousedství Národního muzea. To bylo první setkání s Dr. Železným. Zaklepal jsem, on mi přišel otevřít, já vysvětlil, co chci a on v pár větách řekl, že mě vzali a že mi to sdělí ještě oficiálně. To už bylo po kamerových zkouškách, kde jsem se taky na pár minut setkal s Václavem Tittelbachem. Právě my dva jsme dostali důvěru na začátek vysílání a k úžasu mnohých nám to vydrželo dodnes. Jaké byly začátky? Začátky byly krásné. Všechno bylo nové, neokoukané. Vlastně půl roku jsme s Tittelbachem byli v práci každý den, až pak postupně redakce nabírala kolegy. Vytvořila se silná parta, která spolu trávila večery a prožívala nespočet nezapomenutelných příběhů.

Co považujete za svůj největší životní úspěch a naopak neúspěch? Já doufám, že velké úspěchy ještě přijdou, i když je pravda, že 7 ocenění TýTý už v té televizní branži nic nepřekoná. A neúspěch. Nic, co by mě zdolalo. Co Vás v poslední době rozčílilo? Třeba to, že si na mě jedna dlouholetá kamarádka chtěla zahojit svůj mindrák a i v jejím požehnaném věku stále toužila po nějakém mediálním zviditelnění. Udělala to fikaně a mě je z toho ještě teď špatně. Pozvala si na mě fotografa z jistých novin a zinscenovala náš vztah. Stačí opravdu málo. Kdy Vám ztuhne úsměv na rtech? Právě v tom předchozím případě mi ztuhnul úsměv pořádně. Jsem člověk hodně nedůvěřivý, ale tohle byla fakt soda. Chystáte se na dovolenou? Kam? Na Rhodos. Máte nějaké místo, kam se chodíte „dobít“? Domů.

Jaký sport máte nejraději? Nejraději mám míčové sporty, možná přesněji míčkové. Tenis a golf, v lednu jsem se po 12ti letech vrátil k soutěžnímu basketbalu. Čirou náhodou jsem potkal svého bývalého spoluhráče a ten mě přivedl do týmu Viktorie Žižkov, takže až donedávna, to bylo týden co týden, jedno utkání pražského přeboru B a trénink.

Proč jezdíte do lázní? Do lázní jezdím relaxovat a v okolí lázní si rád zahraji golf. Jako pacient si dám ale ještě pár let čas.

Jak relaxujete? Určitě při sportu nebo spím anebo taky hodně času trávím na internetu, ale to je zase víc práce.

A je něco, co byste na svém životě změnil? Kéž by to ještě chvilku vydrželo.

Čeho si nejvíce vážíte? Čestnosti, poctivosti, spravedlivosti a pracovitosti.

OBUJTE SI svého miláčka… Znáte to, po něčem hrozně toužíte, pak se rozhodnete, jdete do obchodu a koupíte si to. Jenže pak přijdete domů a ejhle! Vypadá to úplně jinak, než jste si představovali. Ne, teď nemluvím dámy o vás a vaší nové letní kolekci… Mluvím k vám, PÁNOVÉ a k vašim plechovým miláčkům. Často se mi stává, že jdu po ulici a najednou vidím nádherné auto. Viděla jsem tento typ už tisíckrát, ale tohle vozítko je prostě ještě mnohem krásnější. Přemýšlím jestli je to barvou, tónovanými skly nebo čím a pak mi to dojde… Kola! Všimli jste si, jak vhodně zvolená kola dokáží auto udělat ještě krásnější? No jo, ale jak zjistit ještě před nákupem, která budou nejlepší, že? Žádný problém! Na adrese www.alukola.cz nabízí provozovatel možnost výběru z opravdu široké škály špičkových hliníkových kol, včetně jejich elektronického nákupu a teď se posaďte... Navíc si zde může zákazník vybraná kola na svého miláčka virtuálně nazout a přesvědčit se tak o správnosti své volby. Stačí jen na konfigurátoru zvolit značku, typ a model vozu, vybrat jeho barvu, a pak už jen zkoušet, která kola budou našemu autu nejvíce slušet. A až budete mít vybráno, nezapomeňte se podívat na pestrý výběr pneumatik, střešních nosičů, autoboxů, držáků kol, auto hifi a dalších autodoplňků. Další výhodou nákupu na tomto portálu jsou asi nejnižší ceny na současném trhu. Litá kola zde přijdou nejméně o 20 % až 30 % levněji než v běžném obchodě a v akci je sleva i 50 %. Podle vyjádření provozovatelů nejsou tyto ceny pouhým zavádějícím lákadlem, ale měly by se udržet i do budoucna.

MAGAZI´ N L A´ ZNEˇ MSˇ ENE´ l 5


PRˇ EDSTAVUJEME l

JAK RELAXUJE

JITKA OCHOVÁ? NA TO, CO LÁZNĚ MŠENÉ NABÍZEJÍ, CHYSTAJÍ DO BUDOUCNA A NA OSOBNÍ DOPORUČENÍ JSME SE PTALI ČLENKY DOZORČÍ RADY A MANAGERKY PRO ROZVOJ LÁZNÍ V JEDNÉ OSOBĚ, ING. JITKY OCHOVÉ Na co se LM specializují? Lázně Mšené jsou zaměřeny hlavně na léčení nemocí pohybového ústrojí, záněty nervů, pooperační stavy, funkční onemocnění páteře, aj. Jezdí k nám pacienti, jimž pobyt plně nebo částečně hradí pojišťovny a i ti, kteří si hradí léčebný pobyt sami. Vzrůstá zájem o naše lázně u zahraničních klientů. Dokonce již nyní máme naplněný Silvestr a Nový rok. Mimo „klasického“ léčení pohybového aparátu podle indikací nabízíme i programy zdravého hubnutí pod dohledem odborníků, dámské beauty programy, víkendy pro managery, zlevněný program pro seniory, ale čím dál častěji k nám jezdí také hosté, kteří chtějí „pouze“ strávit romantický víkend nebo několik dní opravdového klidu v hlubokém údolí Mšenského potoka, a to buď v tichém osamění nebo v párech. Jezdí sem také zájmové skupiny - cvičení Jógy, orientální tanec, sportovní kluby nebo kluby sdružující pacienty se specielním zdravotním handicapem (kardiaci, diabetici apod.). Výhodou lázní je na jedné straně klidné a příjemné prostředí lázeňského patnácti hektarového areálu, který plynule přechází v lužní lesy kolem Budyně nad Ohří, a na druhé straně blízké hlavní město Praha jako významné evropské kulturní a zábavní centrum vzdálené pouhých 30 minut jízdy autem většinou po dálnici D8. Proto, když se náš host cítí již dostatečně odpočinutý od běžného denního stresu, nabízíme vedle možnosti zajít si do knihovny, zahrát ping-pong, petangue, projít se po značených rekondičních vycházkových trasách, půjčit si horské nebo trekingové kolo, rybařit, koupat se v bazénu s protiproudem nebo v letním období zajít na místní koupaliště, zahrát si tenis na našem kurtu s umělým osvětlením, kulečník, volejbal, zatančit si, posedět při víně či dobré kávě a k tomu si dát něco dobrého v lázeňských restauracích, atd. Má u nás i možnost krátkého výletu do Prahy za kulturou do některého divadla nebo kavárny nebo diska a pak zase zpět do příjemné uklidňující a léčivé atmosféry mšenských lázní. Častými lázeňskými hosty jsou i zaměstnanecké kolektivy různých firem, které u nás pořádají různé několikadenní firemní akce, konference, výjezdní zasedání, valné hromady atd… Jeden den se pak tito klienti zpravidla školí nebo radí a druhý den relaxují při procedurách. Co chystají lázně do budoucna? Stále je co zlepšovat. Proto investujeme do rekonstrukcí jednotlivých objektů - na konci června dokončíme třetí etapu rekonstrukce centrálního balneologického pavilonu a do zahájení sezóny 2006 dokončíme zbývající část. Ještě letos rozšíříme naši nabídku o saunu, solárium a vířivku. Kdo v lázních byl před pěti a více lety může porovnávat a potvrdit velký pokrok. Dnes můžeme nabídnout ubytování v historických pavilonech v zrekonstruovaných jedno a dvoulůžkových pokojích s vlastním příslušenstvím a VIP apartmánech. V letošním roce chceme zahájit certifikaci podle ISO a právě jsme získali certifikaci Systému kritických bodů v restauračních a stravovacích provozech. Vedení lázní zpracovalo pro-

gram rozvoje, který navazuje na program rozvoje Ústeckého kraje v části turistika a cestovní ruch. Předpokládáme dynamický rozvoj s využitím podpůrných dotačních programů České republiky i EU. V příštích deseti letech by se mělo proinvestovat přes tři sta milionů korun, především do lázeňské infrastruktury, do ubytování, balneologie a životního prostředí. Předpokládáme nárůst počtu lůžek z dnešních 240 na cílových 400, což je maximum, přes které by ubytovací kapacita neměla přerůst ani v budoucnu. Je tomu tak proto, že lázně v souladu s vedením obce Mšené lázně nechtějí ztratit kouzlo klidné enklávy Mšenského údolí. Pro další rozvoj technologií lázeňských procedur vedení lázní založilo vědeckou odbornou radu, která v současné době posuzuje první dva ústavní výzkumné úkoly zaměřené na účinky vybraných léčebných plánů. V budoucnu bychom rádi rozšířili výzkum a vývoj balneologických léčebných metod tak, abychom mohli poskytovat tyto služby i jiným balneologickým zařízením. Zakládáme také program výchovy našich pracovníků. Co by byly krásné prostory a přírodní prostředí našich lázní bez vysoce kvalifikovaného a ochotného personálu? To je naše hlavní deviza a my si jejich práce velmi vážíme a chceme pečovat o jejich další rozvoj. Proč si lidé vybírají vaše lázně? Jak jste si mohli všimnout, naše lázně jsou čisté, klidné a všude je „blízko“. Vzhledem k tomu, že se specializujeme na pohybový aparát, je pro naše klienty důležité, že nemusí zdolávat velké vzdálenosti mezi ubytováním, stravováním a procedurami, přičemž většina ubytovacích a léčebných zařízení je bezbarierových. Další věc, která se našim klientům líbí, je klid a příroda. Vedle toho, že jsme již mluvily o blízké Praze jako o bezkonkurenčním kulturním a zábavním zázemí, lázeňský areál se nachází v sousedství Českého Středohoří, které se opět po více než půl století začíná probouzet jako neuvěřitelná turisticky velmi atraktivní přírodní scenerie. Sopky, vyvřelé horniny, chráněné skalní útvary a hluboké lesy nad údolími Ohře a Labe, to je možné vidět na krátkých výletech. Chce-li někdo vyrazit třeba za místní kulturou, není to žádný problém. Kromě koncertů, hereckých vystoupení a jiných akcí pořádaných přímo v lázních je možné navštívit i oblíbené festivaly konané jen pět kilometrů vzdáleném Vodním hradu v Budyni nad Ohří, dále je možné navštívit zámek Libochovice, zříceninu hradu Hazmburk, Panenský Týnec, Roudnici nad Labem, Říp, horu Milešovku a mnoho dalších míst, která stojí za návštěvu. V čem jste výjimeční? Každé lázně mají své tak zvané tržní výhody, kterými se odlišují nebo chtějí odlišit od jiných obdobných zařízení v regionu. V regionu lázně prakticky nemají konkurenci. V celém Ústeckém kraji jsou mimo Lázně Mšené pouze Lázně Teplice, které jsou zaměřeny na jinou klientelu a které rozhodně postrádají atributy klidného místa pro léčení a odpočinek. Vzhledem k tomu, že lázně se nacházejí prakticky na hranicích Ústeckého

a Středočeského kraje a pouhých 40 kilometrů od severního okraje Prahy jde opět o výraznou výhodu v zaměření lázní, neboť další dvě lázeňská místa ve Středočeském (dá se říci Pražském) širším regionu Poděbrady a Toušeň nejsou v konkurenčním postavení. Je tomu tak proto, že Lázně Toušeň jsou jednak velmi malé (asi 80 lůžek) a leží na velmi rušné komunikaci. Lázně Poděbrady na druhé straně jsou zaměřeny na jinou klientelu, jsou časově dále od Prahy a hlavně ztratily charakteristiku tichého klidného místa. Naše základní cílová orientace dnes i v budoucnu je zaměřena na udržení klidové enklávy blízko velkého kulturního a správního centra České republiky a přitom vhodným způsobem využívat turisticky i kulturně zajímavého sousedství starobylých městeček pod Českým Středohořím a hlavně kulturní a společenské zázemí Prahy. Vy sama chodíte na masáže - procedury? Samozřejmě, musím sama vyzkoušet jaké to je, abych lépe chápala poznatky ze zpětné vazby připomínek a návrhů od hostů lázní na lázeňský provoz a prostředí. Abych byly upřímná, mám ráda prakticky všechny procedury, nejvíce však mi pomáhá čínská masáž hlavy a reflexní masáže nohou. Zábal z mořských řas je rovněž velmi příjemný. Máte nějaké místo, kam se chodíte „dobít“? Ano. Přímo v lázeňském areálu máme jedno takové místo přímo nabité pozitivní energií. Je jím ruina lázeňského kostela, který nebyl nikdy vysvěcen, neboť před více než dvěma sty lety, jeden den před vysvěcením, vyhořel. Jde o stavbu z mšenského pískovce, který údajně patří mezi nejkvalitnější sochařské pískovce na světě. V současné době je místo jen obtížně přístupné po cca 80 schodech z centra areálu lázní. Řada lidí si již vyzkoušela příznivé působení na vnitřní uklidnění a mimořádnou atmosféru. Náš známý přeměřil úroveň pozitivní energie a potvrdil, že jde o podobné soustředění pozitivní energie jako je v nedostavěném chrámu Panenský Týnec. Ať už je názor na charakter takových míst jakýkoli, pro mě je toto místo přímo symbolem místa, kde lze „dobíjet baterky“. Podařilo se mi přesvědčit vedení lázní, že při první příležitosti dostupných investičních prostředků budeme sanovat tuto velmi romantickou ruinu tak, aby se dále nerozpadávala, necháme zpracovat architektonický projekt na citlivé zastřešení a budeme využívat toto místo jednak jako koncertní zařízení a jednak jako meditační místo pro hosty, kteří něco takového hledají. Nejprve však budeme muset toto místo zpřístupnit i pro hosty, kteří se hůře pohybují, ale to je již v plánu letošního roku. Vidíte sama, že plánů je hodně, rádi bychom stihli všechno, ale podstatné je, že máme dobré a příjemné prostředí a služby již nyní. Každý se může přesvědčit v rámci krátkého výletu v recepci lázní a zjistit všechny podrobnosti. Každý může najít možnost ubytování, léčení a odpočinku v našich lázních, máme širokou nabídku v různých cenových kategoriích od jednoduchého ubytování až po VIP apartmány. Přijeďte se podívat.

MAGAZI´ N L A´ ZNEˇ MSˇ ENE´ l 7


l CESTOPIS

KDE JE MOŽNÉ PROJET

KRA´TEREM SOPKY? Pigeon Island National Park

Soufriere - zátoka

SVATA´ LUCIE Soufriere - horký vodopád Chcete vědět, proč si režisér Richard Lester vybral Svatou Lucii jako ideální místo pro natočení části filmu Superman II? Přesnou odpověď na tuto otázku neznám, ale je pravda, že s každým krokem po tomto nádherném ostrově v Karibiku jsme přicházeli na další a další možné důvody jeho rozhodnutí. Na Svatou Lucii jsme se dostali lodí z Dominiky. Hned při vstupu jsme narazili na problém. Ačkoli nám ambasáda v Londýně tvrdila, že víza potřebovat nebudeme, protože jsme v Evropské unii, opak byl pravdou. Po půlhodině vyjednávání s neústupnou pasovou úřednicí jsme dostali velmi neslušný návrh. Buď půjdeme do vězení, kde do rána přespíme a pak nás vyhostí zpátky na Dominiku nebo jí necháme až do odjezdu pasy v kanceláři. Nejdříve jsme protestovali, ale nakonec pod tíhou těšení se na ostrov souhlasili. Nutno, ale říci, že to byl jediný negativní zážitek, který jsme na tomto překrásném ostrově měli a kdybychom věděli, co všechno nás čeká, ani bychom se s úřednicí nehádali. Hned druhý den po příjezdu jsme chtěli jet z hlavního města Castries na jih do Soufriere. Bohužel byl státní svátek a dolu nejezdily

Soufriere - zátoka

8 l MAGAZI´ N L A´ ZNEˇ MSˇ ENE´

Přátelští lidé a božská příroda žádné autobusy. Místní taxíkáři nám nabízeli odvoz do tohoto 21 mil vzdáleného města téměř za „hubičku“ 80 USD. Rozhodli jsme se, že nejdříve zkusíme stopovat. Bylo to snažší než jsme čekali. První auto zastavilo po dvou minutách. Bylo velké a mělo korbu. Na korbě již byl jeden pasažér, tak jsme si přisedli. Úsek 21 mil jsem zvládli na 6x. Všichni řidiči byli neskutečně milí a ochotní. Sami od sebe zastavovali na krásných místech, abychom si mohli vyfotit místní krajinu. Jedni dokonce zastavili u takového malého domečku, ve kterém byly k prodeji nejrůznější omáčky. Měli na skladě například banánový kečup. Ale to nebylo jediné, co se v domečku nacházelo. V jednom koutku stála usměvavá černoška a před sebou měla ošatku, ošatku plnou různých placek. Nebyly to ale obyčejné placky, byly to Kacavos… No, zkrátka byly úžasné. Jedna chutnala trochu jako bramborák, jen trochu víc ostrý a druhá byla čokoládová. Tak jako ve všech obchodech na ostrově, i tady měli nepřeberné množství jejich vlastního Rumu. S naším rumem, ale nemá vůbec nic společného, chuťově i podílem alkoholu se podobá spíše slivovici. Stopování na Svaté Lucii je velmi časté a oblíbené. Když má auto velkou korbu, je takřka jeho

povinností zastavit. Jednou jsme jeli na korbě dokonce s pěti domorodci. Byli velmi přátelští a tak jsme jim dali malý dárek - lahvičku slivovice z Čech. Hned se do ní pustili a než jsme dojeli do cíle, byla zcela prázdná. Po třech hodinách přerušované jízdy jsme dorazili do cíle. Krása Soufriere se bohužel nedá popsat. V jižní části se nad městem tyčí dvě obrovské skalní homole. Petit Piton (736 m.n.m) a Gros Piton (798 m.n.m.) rostou téměř z mořské hladiny, což ještě více podtrhuje monstrózní dojem obou kuželů. Ale to není vše. V hornaté krajině je z dálky vidět stoupající pára. Ten kdo neví o co jde si může myslet, že se vypařuje z lesa voda, ale není to tak. Když vyjdete 5 kilometrů nad město, dojdete až k původci této „páry“. Jsou to sirné prameny Sulphur Springs. Tyto prameny jsou důkazem sopečné činnosti na Svaté Lucii. Jedná se o činnou sopku, jejíž kráter je sevřen mezi okolními horami. Přes celý kráter vede asfaltová silnice a je to jediné místo na zeměkouli, kde je možné projít skrz kráter činné sopky. Tím to ovšem nekončí. Mezi horami teče čistý potůček, do kterého se ze sopky uvolňují různé prvky a částice, nejvíce síra. Na potůčku je vytvořen kamenný bazének, ve kterém je možné se vykoupat. Prý je to velmi zdravé. Voda sice vypadá jako špinavá, ale ve skutečnosti je velmi čistá a dojem špíny tvoří pevné černé usazeniny. Nemusíte se tedy obávat, že byste se ve vodě ušpinili. Jistě vás překvapí i teplota vody, která se pohybuje kolem 40°C. Bohužel ale není vedle bazénku sprcha, ve které by bylo možné pach síry opláchnout. Zdá se být téměř neuvěřitelné, že to stále není vše, co je možné vidět na pěti kilometrech čtverečních okolo města. Když vyjdete od Sulp-

Soufriere - Sirný pramen


CESTOPIS l

Soufriere - Petit Piton a Gros Piton

Soufriere - bazén pod horkým vodopádem

Pigeon Island National Park

hure Springs na hlavní silnici a vydáte se asi 3 kilometry dolů z kopce, narazíte na další přírodní úkaz, který vám vezme dech. No, pravda je, že nám dech vzala už cesta k nim - ne ani tak krásou, i když příroda je panenská, ale náročností. Přesto, že se jde z 99% pořád z kopce, je to nad lidské síly. Cesta dolů je tak prudká, že na ní musí být uměle vytvořené zvrásněné předěly, aby se o ně mohla auta trochu zbrzdit. Ale stojí za to. Po třech kilometrech chůze dojdete k vodopádu, který stéká po kamenné skále do uměle vytvořených betonových bazénků, ve kterých se můžete vykoupat. Co nás ale nejvíce překvapilo byla teplota vody, která se pohybuje mezi 35-40°C. A když si sednete přímo pod vodopád, můžete si horkou vodou klidně nechat masírovat záda. Nádhera. Není divu, že Soufriere bylo do roku 1780 hlavním městem Svaté Lucie, bohužel ho ale téměř vymazal z dějin hurikán, který se jím na sklonku 18. století prohnal. Zničil sice celé město, ale tyto přírodní úkazy naštěstí přežily bez újmy.

taková malá ZOO s možností vyšlápnout si do pralesa. Mimo jiné tu můžete pozorovat třeba Amazoňany mnohobarevné.

dokonce součástí Západoindické federace, poté autonomní stát přidružený k Británii a konečně v roce 1979 byla vyhlášena nezávislost ostrova v rámci Commonwealthu. Ostrované jsou na svoji nezávislost právem hrdí a právě proto se o vše, co mapuje jejich historii náležitě starají. V parku můžete klidně strávit celý den a pořád budete nacházet nové a nové věci.

Ale všechno krásné jednou končí a my se druhý den museli vrátit do Castries. Kousek cesty jsme urazili stopem a zbytek dojeli autobusem. Hlavní město není nijak extra krásné, ale lidé jsou zde přátelští. Nedaleko Castriesu se nachází zemědělská osada Union. Je to

Pokračovali jsme ještě na sever ostrova, kde se nachází místo zvané Pigeon Island National Historic Park. Pokud se vydáte na Svatou Lucii, rozhodně si nenechte návštěvu tohoto parku ujít. Je krásný, čistý, udržovaný a zajímavý. Narazíte zde na ruiny historických vojenských objektů, které sloužily angličanům na obranu proti francouzům přijíždějícím z Martiniku. Ostrovu se říká „Holubí“ a můžete zde vidět střílny mušketystů, domy mužstva, kuchyně, výrobny vápna a cementu, ale hlavně Fort Rodney. Kamennou pevnost, která je vyzbrojena děly. Nechal ji zde vystavět admirál Rodney v roce 1778. O Svatou Lucii byl vždy velký zájem už kvůli strategické poloze. Leží v Karibském moři v souostroví Malé Antily (patří mezi Návětrné ostrovy ) mezi Martinikem a Sv. Vincencem . Objevil ji v roce 1502 Kryštof Kolumbus a od roku 1605 se tu usazovali angličtí osadníci. Pak už to s ní bylo jako na houpačce. Od poloviny 17. století ovládli ostrov Francouzi, po napoleonských válkách zase připadl ostrov Velké Británii, v polovině 20-tého století byla

Unaví-li Vás historie a budete toužit po krásných plážích, nemohli jste si vybrat lepší místo. Kousek od parku se nachází Rodney Bay. Nejlepší turistický resort na Svaté Lucii. Je zde spousta hotelů, pláží, hospůdek a všeho, po čem na pláži zatoužíte. Všechno náležitě luxusní, a také přímo úměrně drahé. Ale každý se potřebuje občas rozmazlit, že? My jsme se z důvodu nedostatku času vykoupali přímo na Pigeon Islandu a pak jeli zpátky do Castries. Na ráno jsme se museli dobře vyspat, protože nás čekalo vyzvednutí pasů u přísné úřednice. Ta nebyla v práci a tak jsme museli složitě vysvětlovat jejímu kolegovi, že nám musí pasy vydat on. Po pár minutách přesvědčování, že jsme jí je opravdu nechali a vydali se jí tak napospas, se šel nevěřícně podívat na její stůl a světe div se. Byly tam… Mohli jsme tedy odplout na další ostrov.

MAGAZI´ N L A´ ZNEˇ MSˇ ENE´ l 9


Gelatina plus – opravdové plus pro vaše klouby

Jejich úbytek je příčinou kloubních potíží. Speciální výživa Gelatina plus Vám doplní potřebné spektrum aminokyselin. Nabízí tak nejúčinnější boj s poškozením kloubů. Díky svému obsahu kolagenních štěpů s 20 aminokyselinami poskytuje Gelatina plus biogenní látky, které jsou pro účinnou obnovu kolagenních struktur kloubních tkání rozhodující. Seriózní klinické testy a rozsáhlá šetření prokázaly, že cílené a pravidelné doplňování špičkového kolagenního koncentrátu Gelatiny plus (Evropský patent č. 0254289 B1) v našem těle účinně posiluje klouby, kosti a vaziva. Bolesti ustupují, zvyšuje se kloubní pohyblivost. Oporový i pohybový aparát opět plní svoji funkci – šlachy se bezbolestně napínají, chrupavčité tkáně úspěšně čelí vysokým tlakům a zátěžím, výstelka kloubů se snadno obnovuje, drobná poškození

tkání se lépe hojí. Chrupavčitá tkáň je opět vláčná, pevná a odolná, klouby snadno prokluzují. Gelatina plus je navíc obohacená o kostní minerály - vápník, hořčík a také železo, které posilují i kostní tkáně. Doporoučené dávkování: Špičková kvalita a maximální účinnost Gelatiny plus umožňuje i snadné dávkování. Stačí 3 tobolky denně, v případě potíží 2x3. K dostání je v každé lékárně. ■

Zejména důležité jsou tyto aminokyseliny:

PROLIN + LYSIN -nejlépe budují měkkou výstelku kloubů a celé kostry

L-METHIONIN + CYSTEIN - zvyšují odolnost a výkonnost chrupavčitých a kostních tkání

ARGININ -podporuje biosyntézu kolagenu a rychlé hojení tkání

GLYCIN - zajištuje stabilitu a pevnost kolagenovým vláknům kloubní výstelky a kostí

FENYLALANIN - buduje svalové úpony, které zpevňují oporový aparát - klouby a kosti


PROCEDURY l

Čím se zabýváme… Léčení pohybového aparátu v Lázních Mšené vychází z více jak 200 leté tradice a je založené na aplikaci slatiny a přírodní minerální vody. Terapeutické centrum tvoří celá škála balneologických a rehabilitačních procedur a me- tod. Hlavní důraz je kladen na použití vlastních přírodních léčebných zdrojů (slatina, minerální voda) a pohybové terapii. Léčebnými prostředky jsou především slatinné zábaly, minerální voda, vodní koupele přísadové, perličkové, podvodní masáže, elektroléčba, parafin, klasické masáže, čínské masáže, skotské střiky, léčebný tělocvik, kryoterapie, reflexní terapie, plynové injekce a v neposlední řadě i speciální nabídka léčebných procedur. Často se nás lidé ptají na historii jednotlivých procedur, proto jsme se rozhodli, že vám budeme postupně jednotlivé léčebné metody představovat. V tomto čísle magazínu vás seznámíme s ČÍNSKOU TLAKOVOU MASÁŽÍ. Používá se když hledáte způsob, jak se zbavit bolestí, celkové únavy nebo potíží s imunitním systémem. Její tradice sahá hluboko do minulosti a je úzce spojena s tradiční čínskou medicínou. Masáž ve vašem těle harmonizuje prvky jin a jang, stimuluje energii a může uvolnit i strnulost kloubů. Kromě toho pomáhá i při nespavosti, bolestech hlavy, očí, uší, zubů, vysokém krevním tlaku nebo depresích. Vznikla ve staré Číně před mnoha tisíci lety. Generace mistrů ji neustále rozvíjely, rozšiřovaly a ověřovaly. Díky tomu má ohromné pole působnosti zahrnující odstraňování stresu a únavy, léčbu neduhů i vážných nemocí, stejně jako sestavy pro zvyšování vitality, krásný vzhled či dlouhý život. Úspěch spočívá v tlaku prstů vyvíjeném přímo na akupunkturní body a jejich dráhy. Tím dochá-

zí k vyrovnávání energetických poruch a obnově přirozené rovnováhy a harmonie. Terapeut chápe člověka jako celek, neléčí se jen zdravotní problémy, ale důraz se klade především na nalezení a odstranění jejich příčin. Neodstraní-li se totiž příčina problému, bude se následek této příčiny neustále vracet. Proto se někdy účinky léčby projeví okamžitě a jindy se dostavují postupně, ale působí dlouhodobě a brání i pozdějšímu vzniku nemocí. Tradiční čínská léčba vychází z poněkud jiných základů než západní medicína a také metody poznávání lidského těla a jeho fungování byly odlišné. Zatímco na západě hrála významnou roli například pitva, čínská medicína využívala především tisícileté zkušenosti a znalosti o fungování světa a vesmíru. Proto i dělení orgánů je v čínské tlakové masáži trochu jiné, než je naše západní kultura zvyklá. NĚKOLIK POJMŮ… Místa, z kterých provádíme léčbu nazýváme akupunkturní body. Původně bylo těchto bodů přibližně 365, většinou párových, rozdělených do 12 drah. Dnes je těchto bodů známo přes 1000. Jsou uloženy různě hluboko (až 8 cm na hýždích) a mají různé rozměry (od 0,1 x 0,1 mm až 5 mm). Existují body působící lokálně, body s celkovým účinkem i speciální body vhodné k ovlivnění konkrétní poruchy. Rozdílné jsou i jejich funkce. Některé body příslušnou dráhu povzbuzují, jiné tlumí a další třeba vyrovnávají tok energie mezi dvěma dráhami či signalizují postižení meridiánu. Pro praktické použití je velmi užitečná i znalost bodů první pomoci, které jsou vhodné zejména na akutní potíže. Dráhy (meridiány) jsou podle tradičních názorů linie, ve kterých proudí životní energie. Mají symbolické názvy podle hlavních orgánů v těle, ke kterým mají určitý vztah. Dělíme je na 12 párových a 2 nepárové. Energie protékající dráhami udržuje rovnováhu mezi jednotlivými orgány a celkem. Pokud dojde k poruše její cirkulace, dochází k onemocnění. V tomto případě je úkolem čínské tlakové masáže obnovovat ztracenou rovnováhu a zajišťovat volný tok energie. Orgány se dělí na jin orgány, které jsou plné a jang orgány, které jsou duté. Z tohoto rozdělení a z uspořádání orgánů v čínském pentagramu vyplývají vlastnosti orgánů, vlivy které na konkrétní orgán působí i vztahy mezi nimi. Díky tomu má čínská medicína i přes velkou složitost vnitřní logiku, která těm co ji chápou umožňuje neléčit jen

následky, ale i příčiny onemocnění, či nemocem rovnou přecházet a udržovat člověka jako celek zdravého a v rovnováze. Vlastnosti orgánů JANG jsou: rychlost, aktivita, teplo, tvrdost, barva růžová, červená až černá, chuť slaná a hořká, chladné oblasti zeměkoule, podzim a zima, vodorovný směr, kontrakce, tíha, jas, suchost, krátkost, mužnost, čas, napětí, tvrdohlavost, vznětlivost, agresivita, záda, hlava a zevnějšek těla. Vlastnosti orgánů JIN jsou: klid, pasivita, chlad, měkkost, barva bílá až hnědá, chuť kyselá, teplé oblasti zeměkoule, jaro a léto, svislý směr, expanze, lehkost, tma, vlhkost, délka, ženskost, prostor, melancholie, zapomnětlivost, chaos myšlení, deprese, apatie, břicho, dolní část těla a vnitřek těla. Dagmar Blahová je generální ředitelkou Lázní Mšené. Absolvovala Střední hotelovou školu v Mariánských Lázních a v minulosti pracovala jako ředitelka hotelů v Poděbradech, Průhonicích a na Konopišti. Studovala v Německu a posilou Lázní Mšené se stala v listopadu 2004. m Jak se Vám líbí být generální ředitelkou Lázní Mšené? Ve funkci generální ředitelky spatřuji především velkou zodpovědnost, práci a starosti. m Jaké byly začátky? Začátky jsou většinou složité. Pro mne bylo důležité poznat problematiku zařízení, prostředí, klientelu a zaměstnance. m Jste se svojí prací spokojena? Práce mne baví, ale nikdy s ní nejsem plně spokojena. Mám však radost i z drobných úspěchů. m Jaké jsou Vaše představy do budoucna? Nejbližší budoucnost je úspěšné zahájení letní lázeňské sezóny a maximální obsazení lůžkové a léčebné kapacity spokojenými klienty. m Jak relaxujete? Relaxuji pohybem. Ráda využívám lázeňské procedury, ale hlavně z důvodu, abych je poznala. Musím znát nabízené služby, prostředí pro klienty, ale i pracovní podmínky našich zaměstnanců.. m Co Vás v poslední době potěšilo? Kladné hodnocení poskytovaných služeb pracovníků Lázní Mšené klienty.


HUBNUTI´ TROCHU JINAK… Skoro všechny to známe… Jdeme do obchodu a bojíme si něco zkusit, abychom se nemusely podívat pravdě do očí při pohledu, co všechno se zase kam nevešlo. Stačilo by si vzít kalhoty nebo blůzku o číslo větší, ale vždyť ještě nedávno jsme tohle číslo v pohodě oblékly. Váháme, jestli se pustit do boje s tuky, který je stejně předem prohraný nebo zase ustoupit a začít nakupovat nové věci na ten „kus pořádné ženské“… Všechny teoreticky víme, jak zhubnout a znovu nepřibrat, ale v praxi nám to prostě moc nejde. A protože víc hlav víc ví, není od věci zaplatit si

12 l MAGAZI´ N L A´ ZNEˇ MSˇ ENE´

třeba týdenní pobyt pod dohledem odborníků, kteří už se postarají o to, aby naše snaha zhubnout nevyšla zase naprázdno. Lázně Mšené pravidelně připravují týdenní relaxační a rekondiční programy, při kterých si nejen odpočinete, zregenerujete tělo, ale ještě zhubnete a naučíte se jak je zase nenabrat. V průběhu pobytu Vám budou radit odborníci jak se správně stravovat a jak cvičit. Odměnou Vám budou perličkové koupele, zábaly, plavání v bazénu, čínské a reflexní masáže, lymfodrenáž a chutná jídla. Zjistíte, že hubnutí nemusí být vůbec stresující a cvičení může být příjemné.

Nehledejte důvody, proč nezhubnout, v Lázních Mšené se o Vás skvěle postará sympatický personál a těžký začátek nové cesty Vám usnadní a zpříjemní.


OSOBNOST l

STAROSTA OBCE MŠENÉ - LÁZNĚ JOSEF BI´ Zˇ A OČIMA MANŽELKY KDYŽ JSME PŘIPRAVOVALI TENTO ROZHOVOR, ZASLALI JSME OTÁZKY PANU STAROSTOVI. TEN JE BOHUŽEL V TÉTO DOBĚ VELMI ZANEPRÁZDNĚN A TAK NÁS NAPADLO, ŽE BY ZA NĚHO MOHLA ZKUSIT ODPOVĚDĚT JEHO MANŽELKA, UČITELKA MÍSTNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLY ING. JARMILA BÍŽOVÁ. A JAK TO DOPADLO? POSUĎTE SAMI…

Jaké je být starostou LM? Na to bohužel odpověď neznám, jak říká naše dcera, nelezu mu do bubliny, ale vím, ze jej to moc bavilo, protože mohl pro lidi mnoho udělat (nebyl tu vodovod, telefony v zemi, plyn, kanalizace, chodníky, opravené hřbitovy, přestěhovaný a zrekonstruovaný OÚ a teď se připravuje přestavba školy) a dělal to rád - kolikrát bez ohledu na to, že má taky rodinu. Nevzpomenu na vše za dobu starostování, jen vím, že doma moc nebývá a to se týká i sobot a nedělí. Také vím, že jej to v poslední době až tolik netěší, protože jsou někteří lidé závistí a dovedou být velmi neuznalí a nepříjemní. Moc jej to mrzí. Parlament a obec zvládá na úkor a vytížení celé rodiny. Co mu politika dala a vzala? Politika mu dala poznání, rozšíření obzoru v mnoha směrech, ale i mně, neboť spoustu věcí spolu konzultujeme a prožíváme. Otevřely se nám jiné obzory. Lepší znalosti o mezilidských vztazích na všech úrovních. Často je to o setkávání s chytrými a velmi pracovitými lidmi různého věku, které bychom nikdy asi nepotkali. Co politika vzala? Iluze, čas, možnost delšího odpočinku. Rychlé změny plánu, sebrat se a jet kdykoli je to potřeba, vlastně na zavolání, je to práce s lidmi a těm nemůžete říci NE, chcete-li být dobrým politi-

kem. Občas jít proti svému já, v zájmu lepšího a rychlejšího řešení nebo chcete-li schůdnějšího (průchodnějšího). Také se na vaši hlavu snesou kolikrát všechny bolesti lidí, hořkost žití a vy za to jednak nemůžete nebo spíše to nemůžete nijak ovlivnit, ale lidé vás naházejí do jednoho pytle se všemi těmi, kdo v politice zapomněli, proč tam jsou. Je to hlavně neúnavná práce pro lidi a ti jsou různí, poděkování by člověk spočítal na prstech jedné ruky. Jaké jsou jeho cíle do budoucna? Co by chtěl v obci ještě vybudovat? Budoucnost? To nemohu, do hlavy mu nevidím i když se spolu již 37 let známe. Vybudovat v obci? Školu a silnice, dětské hřiště, park a náměstí v centru obce. To je však otázka pro všechny zástupce obce a pro občany. Protože to musí chtít všichni, nezáleží to jen na starostovi. A je to také otázka financí jako všechno.

Co ho těší? Rozčiluje? Jak tráví volný čas? V poslední době ho těší náš vnouček Matěj ( 2,5 roku ), práce a politika - to je teď horší...Rozčiluje se každou chvilku, ale jen doma, myslím, že na veřejnosti ojediněle, ale nejsem s ním, tak nevím.....!? Jen mám pocit, že občas jsem já ten hromosvod, když to roztrpčení, že věci nejsou tak jak mají být musí z něj ven. Čas tráví s vnukem, s našimi třemi dětmi, na zahradě a v domě prací, turistikou s dětmi a rodiči ze vsi a občas se setkáme s přáteli. To nám dává sílu a elán do dalšího života. Vloni jsme spolu byli po dlouhé době na delší, to znamená týdenní dovolené. Jinak si ukrajujeme spíše prodloužené víkendy, když to jde. Nevím, zda by s tím se vším souhlasil, ale tak to vidím já.

MAGAZI´ N L A´ ZNEˇ MSˇ ENE´ l 13


l NOVINKY

OTEVŘENÍ LÁZEŇSKÉ SEZÓNY ček a hudba orchestru ze Schmitbergu. Přímo v lázeňském parku pak mohli kolemjdoucí obdivovat 71 metrů dlouhý obraz, který namalovali děti ZŠ Mšené - lázně a ještě jeden kratší obraz dětí z místní mateřské školky.

Tak jako každý rok, jsme 1. května vstoupili do další, již 209. lázeňské sezóny. Mnoho z vás dalo přednost našemu pestrému programu před líbáním pod rozkvetlou třešní nebo mávaní fáborky na Letné. Vám, kteří jste s námi u této slavnosti nemohli letos být, zprostředkujeme zážitek alespoň touto cestou. Celý den a náladu zpestřovalo nejen nádherné a slunečné počasí, ale také dětský soubor mažoretek ze Základní školy Mšené - lázně, čínský dětský soubor, taneční skupina Lázeňá-

Návštěvníci mohli navštívit a prohlédnout si všechna ubytovací zařízení, na vlastní kůži měli šanci vyzkoušet nabízené procedury, masáže, bazén, koupele a zábaly.

A protože procedury dokáží pořádně unavit, už od rána se vedle Dvorany grilovalo selátko, byly připraveny sudy s pivem a k tomu hrála příjemná muzika. Zahájením lázeňské sezóny ovšem zábava v Lázních Mšené nekončí. Lázně pořádají pravidelně taneční večery a zábavy nejen pro lázeňské hosty. Budeme se těšit na vaši návštěvu Lázní Mšené v sezóně 2005 a za rok zase nashledanou!

NOVINKY Zavádíme nový druh koupele, tzv. Calmonalovou koupel, která nám uleví při nezánětlivých revmatických bolestech. Svým derivačním působením zvyšuje prokrvení pokožky a přilehlých tkáních. Přispívá k uvolnění svalového napětí a zmírňuje bolestivost svalů a kloubů.


HISTORIE l

Jak to všechno začalo? Prameny podzemních vod v blízkosti Mšeného jsou známy odedávna. V polovině 18. stol. byla voda vyvěrající v blízkosti myslivny užívána myslivci a dovážel ji i budyňský lékař MUDr. Bayer k léčení pacientů. V roce 1790 přijel na inspekci ředitel panských majetků rodu Kinských na Zlonicích František Pavikovský, který trpěl žaludečními nevolnostmi. Když se napil mšenské vody, tak se mu ulevilo a tím byl dán podnět k založení zdejších lázní. Kníže Oldřich Kinský neměl sám odvahu k budování lázní, ale souhlasil s jejich výstavbou s tím, že na to Františku Pavikovskému půjčí peníze a ten je vybuduje na svůj náklad, což se také v r. 1796 stalo skutkem. V roce 1803 byl předán arcivévodovi rakouskému Karlu Ludvíkovi dopis, ve kterém je požádán, aby se lázně po něm jmenovaly. Přestože tento veřejný pomník zamítl, tak se stejně pramen jímání nazýval Karlův. Další úplně jiný pramen byl objeven náhodně a byl nazván Rosina studna, po manželce knížete Rose Kinské rozené Harrachové. Když se pozemkový majetek ve Mšeném dostal do vlastnictví rodiny Tomanovy, zahájil na začátku 20. století František Toman rozsáhlou rekonstrukci lázeňského areálu i provozu lázní. V roce 1931 byly lázně prodány Svazu zemědělských pojišťoven a v rámci socializace byly lázně po II. sv. válce zestátněny. Do nové doby vstoupily Lázně Mšené jako samostatná akciová společnost. V současné době mají 115 zaměstnanců a jsou nejvýznamnějším zaměstnavatelem ve mšenském mikroregionu. Byly názory, že je třeba zvýšit efektivnost a snižovat počty zaměstnanců. Ty naštěstí nepřevládly a podařilo se tak udržet nadstandardní péči o hosta, kdy vlastně vzhledem k lůžkové kapacitě připadá v plné sezóně jeden zaměstnanec na dva pacienty nebo hosty. Je to určitého druhu přepych, ale na druhé straně je třeba, aby každý zaměstnanec podával odpovídající výkon, aby host odjížděl s vědomím, že se svěřil do péče přívětivému a klidnému personálu. V Lázních Mšené se nachází jedna historická zvláštnost. Tou je architektonické dědictví světoznámého architekta Jana Letzela, žáka prof. Kotěry. Jan Letzel (1880 - 1925) je autorem dvou nejvýznamnějších secesních staveb v areálu lázní, a to společenského pavilonu Dvorana a ubytovacího pavilonu Kyselka. Dvorana zaujímá dominantní polohu v centru lázní. Ve Dvoraně je velký společenský sál, sloužící i jako centrální jídelna, dále moderně vybavená kuchyně, dva restaurační provozy a klubovna. Pavilon je nádhernou ukázkou secese z roku 1904-5. Vstup zdobí nika s freskou v orientálním stylu, na dřevěných pylonech jsou zase vyřezávané „dračí“ hlavy. Nejzajímavější na tom je, že když Letzel pavilon navrhoval, nemohl tušit, že za dva roky odjede do Japonska, kde prožije podstatnou část svého tvůrčího života, stane se nejznámějším evropským architektem v Japonsku v období mezi oběma světovými válkami a paradoxně dosáhne i světového proslulosti jako autor Průmyslového paláce v Hirošimě, který se stal jako Atomový dóm symbolem utrpení Hirošimy. Toho všeho se Letzel už nedožil - zemřel v pražském kateřinském areálu, zcela zapomenut a daleko od své druhé vlasti, kterou tak miloval. O jeho osudech pojednává kniha Olgy Struskové, Dopisy z Japonska a trojice filmů - dvou dokumentů a jednoho hraného (Letzela v něm hrál Viktor Preiss), všechny v koprodukci ČT a japonské NHK. Díky architektonickému dědictví po Janu Letzelovi se rodí nová tradice orientace lázní na východní kulturu, která vedle lázeňské klasiky pečuje i o duši. Ale to je již jiná historie, jiný záměr vedení lázní, se kterým by lázně chtěly seznámit a příjemně překvapit veřejnost v blízké budoucnosti. Třeba při oslavách 100 let od založení Dvorany, které proběhnou letos v září.

DALŠÍ LÁZEŇSKÉ BUDOVY: m Říp - hlavní lázeňská budova založená L.P. 1797. Provádí se zde hlavní lázeňské procedury. m Kyselka - jedná se o původní stavbu z roku 1907. Další skvost z tvorby Jana Letzela. m Praděd - velmi efektní upravená stará budova, která stála již r. 1797 a sloužila jako lázeňská restaurace. m Slovanka - budova z konce 18. stol., dnešní podoba je z roku 1903. Předtím se nazývala „Pošta“. m Vítkov (dříve Kufr) - byl postaven v roce 1913 a má secesní fasádu s barevnými kachlíky. m Fořtovna - budova, která stála ještě před založením lázní. Sídlili zde myslivci pro přilehlou bažantnici. Na počátku lázeňského provozu se zde prováděly první koupele. Kdysi byla propojena s vytápěnými skleníky. m Blaník - nová lázeňská ubytovací budova z let 1995 - 1999

MAGAZI´ N L A´ ZNEˇ MSˇ ENE´ l 15


l BUDYNEˇ NAD OHRˇ ´I

MĚSTO BUDYNĚ NAD OHŘÍ okres Litoměřice v historickém centru města je vyhlášena Městská památková zóna

Starobylé městečko Budyně nad Ohří se nachází mezi památnou horou Říp a zříceninou Hazmburk. Ze západní strany je město obklopeno krásnými lužními lesy, které si udržely svůj ráz až do současnosti a jsou protínány meandrovitým řečištěm řeky Ohře.

Návštěvník Budyně nad Ohří najde v městské památkové zóně mnoho kulturních památek, které potvrzují velký význam města v minulosti. Původní zmínky o Budyni pochází z 9. stol. našeho letopočtu. Nejvýznamnější památkou městské památkové zóny je Vodní hrad. Uvnitř areálu může návštěvník navštívit městskou galerii, muzeum i prohlídku sálů hradu a v neposlední řadě lapidárium soch jako vnější součást galerie.

FESTIVALOVÉ LÉTO 21. - 22. 5. 2005 Budyňský krokodýl X. Přehlídka dětských pěveckých a instrumentálních sborů 25. 6. 2005 Budyňská koruna IX. Soutěž v historickém a scénickém šermu 15. - 17. 7. 2005 Keltský kruh (Celnic circle) Festival keltské kultury, ukázka irské hudby, tance a soutěž ve stepu. 30. 7. 2005 Od hradu k hradu Přehlídka divadelní, filmové a hudební tvorby. 5. - 7. 8. 2005 Budyňský poutník XI. Velký country bál a festival folk a country hudby 27. 8. 2005 Loučení s létem Zábavné hrátky a soutěže s hudbou a tancem před koncem léta

Na nádvoří hradu se v letních měsících pořádají festivalové akce různých žánrů jako je historický šerm, dětské pěvecké sbory, keltský festival, folková a country hudba a další. Od dubna do konce září je hrad a všechny přístupné prostory otevřen každý den kromě pondělí od 10.30 - 12.00 hod. a od 13.30 do 17.00 hod. Organizátoři kulturních akcí, pracovníci města a zaměstnanci vodního hradu se těší na Vaši návštěvu.

16 l MAGAZI´ N L A´ ZNEˇ MSˇ ENE´

Městský úřad Budyně nad Ohří Mírové náměstí 65, 411 18 Budyně nad Ohří tel.: 00420 416 863 272, fax: 00420 416 863 273 e-mail: sanova@budyne.cz, www. budyne.cz

Magazín  

Magazín, Lázně Mšené a.s.