Page 12

12 / VEliKONOCE, rady a tipy AlBert hyPerMArKet et Velikonoční čokoládové figurky. Info o ceně v prodejně.

uPlEťtE si

pomlázku

za šlEhNutí POmlázKOu

zdobené vajíčko

Odměnou za šlehnutí pomlázkou, které má omlazující účinek, a koledu dostávají koledníci krásně ozdobené vajíčko.

t

radiční a nejpoužívanější barvou vždy byla červená, která podle pověry ochraňuje před démony a zároveň symbolizuje lásku a život. Vy si ovšem můžete nabarvit vajíčka jakkoliv a po vzoru našich prababiček přitom použít barvy z přírodních zdrojů. Jen nezapomeňte před barvením vejce pečlivě umýt a odmastit (stačí ve vodě zředěný prostředek na mytí nádobí), aby se hezky obarvila. A počítejte s tím, že přírodní barvy nebudou tak jasné, jako když použijete chemii.

P

okud vám hrdost koledníka nedovolí pěknou pomlázku si koupit, upleťte si ji sami. Budete potřebovat osm proutků z vrby košařské nebo bílé, někdo jí také říká smuteční vrba.

co Jak baRví?

Jak PostuPovat?

nažluto: šafrán, odvar z cibulových slupek (nechte v něm vejce jen krátce) načerveno: odvar ze slupek červené cibule a octa, červené zelí, šťáva z červené řepy načerveno-fialovo: šťáva z borůvek nebo bezinek nasvětlezeleno: lipový květ, kmín natmavozeleno: mladé žito, voda ze špenátu, odvar z olšové kůry nahnědo: odvar z  cibulových slupek (nechte v něm vejce déle), černý čaj

Svažte proutky za sebou provázkem a mezi každým proutkem udělejte uzel. Takto svázané je pak stočte do kruhu a utáhněte provázkem. Budete tak mít držadlo pomlázky. Svazek proutků rozdělte na dvě čtveřice – pravou a levou část.

čím lzE

KAnZelSBerger Vajíčko trošku jinak

89 Kč

zdobit vajíčka?

velikonoční vajíčka se zdobí mnoha způsoby – malováním včelím voskem, batikováním, vyškrabováním, drátkováním, ale také nalepováním nejrůznějších věcí. Může to být např. sláma, rozdrcené skořápky, cukrářský máček, perličky, korálky, vylisované okvětní lístky nebo kvítka jarních rostlin, útržky textilu, vlna, proužky balicího papíru, knoflíčky, peříčka...

OLYMPIA / jaro 2013

Levý krajní proutek provlékněte zespodu mezi proutek šestý a sedmý, konec provlékněte mezi proutek čtvrtý a pátý a utáhněte. Protáhněte osmý proutek mezi proutky třetí a čtvrtý a konec zasuňte mezi proutek první a pátý a utáhněte. Stejný způsobem pokračujte dál – krajní proutek dáváte vždy doprostřed druhé čtveřice a zpět na opačnou stranu čtveřice první. Vyplétané proutky je potřeba průběžně utahovat. Několik centimetrů před koncem svažte pomlázku provázkem.

Olympia  
Olympia  

Olympia Teplice, Marissa Alfa, a.s.

Advertisement