Page 1

reklamní magazín českých drah

2 / 2013 / ročník 4 / zdarma

pro vas

Kupujte jednoduše

jízdenky přes mobil

Retro

Husákovy hradby

Ondřej Brzobohatý

Chci svému jménu dělat dobré jméno


Přestupte si do 1. třídy! Pendolinem nyní za nižší cenu komfortněji a s občerstvením zdarma o víkendech a svátcích mezi Prahou a Ostravou za akční ceny od 375 Kč cena zahrnuje jízdenku a místenku cz/eshop při nákupu on-line v eShopu ČD na www.cd.cz/eshop

TŘÍDA ÍDA

Cena jízdného včetně místenky Relace

Základní

IN 25 %

IN 50 %

Praha-Smíchov/Praha hl. n. ◀▶ Olomouc hl. n.

400 Kč

350 Kč

300 Kč

Praha-Smíchov/Praha hl. n. ◀▶ Ostrava-Svinov/Ostrava hl. n.

500 Kč

425 Kč

375 Kč

Praha-Smíchov/Praha hl. n. ◀▶ Bohumín

500 Kč

425 Kč

375 Kč

Pardubice hl. n. ◀▶ Ostrava-Svinov/Ostrava hl. n.

400 Kč

350 Kč

300 Kč

Pardubice hl. n. ◀▶ Bohumín

400 Kč

350 Kč

300 Kč

České dráhy, Váš osobní dopravce www.cd.cz 840 112 113

Jízdenky lze zakoupit pouze přes eShop ČD i s využitím služby TeleTiket nejpozději 3 dny před dnem odjezdu. Cestující mají nárok na občerstvení, denní tisk a další bonusy. Počet jízdenek je limitován.


editorial

Vážení čtenáři, milí spolucestující, nevím jak vy, ale já již odmalička přebývám se svou rodinou v panelákovém bytě. A právě z toho důvodu pro mě „panelstory“ není ani tak retro jako spíš holá realita současné kultury bydlení. Jako malou holku mě sice lákala snová představa o žluté vilce s červenou střechou, bílými okny a velkou zahradou, čím jsem však starší, tím více se mění mé vnímání reality. Velký rodinný dům totiž zároveň vyžaduje značnou obětavost v podobě neustálého uklízení a zahradničení, na které budu mít čas, odhaduji, nejspíš až v důchodovém věku. Proto oceňuji menší, ale útulný byt v šestém patře panelového domu, kde mám větší pocit bezpečí a méně práce s úklidem. A stejně tak nedám dopustit na své sousedky, které mi už nejednou pomohly, když jsem ve spěchu při odchodu do práce zapomněla zamknout dveře nebo si je naopak zabouchla a klíč nechala uvnitř. Až tedy otevřete tento časopis na stránkách rubriky Retro, možná si řeknete, že je to opravdu velká ostuda, když stále ještě bydlíte v „Husákových“ panelácích. Mám pro vás dobrou zprávu – když každý den projíždím vlakem kolem větších i menších měst, vidím, že je nás mnohem víc. A rozhodně to není nic, za co bychom se měli stydět. Šťastnou cestu vlakem přeje Petra Kubíčková, zástupkyně šéfredaktora

kouzlo železnice Filip Šebesta ● Mráz čaruje

Foťte kouzla železnice a získejte Kilometrickou banku ČD!

Své fotografie posílejte na cdprovas@cd.cz. Autora zveřejněných fotografií odměníme Kilometrickou bankou ČD na 2 000 km v hodnotě 2 100 Kč.

/

01


02 / 07

obsah

8 stran navíc!

rozhovor

11 retro Husákovy hradby

Rozsáhlá výstavba panelových domů začala v polovině minulého století a možná ani samotný Gustáv Husák tehdy netušil, že budou i dnes pro mnohé plnohodnotným domovem. Ovšem velká rozestavěná sídliště, kde si děti hrály na vojáky, už v současnosti opravdu k vidění nejsou. Děkujeme za všechny fotografie, které do redakce dorazily, a těšíme se na další!

35 cestopis Po stopách tsunami až do ráje

Indonésie byla vždy považována za tropický ráj jihovýchodní Asie, kde by si asi každý dokázal představit dovolenou snů. Alespoň do té doby, než na místní břehy udeřila zkázonosná vlna tsunami. Ta nejsilněji zasáhla autonomní oblast Aceh na ostrově Sumatra. Od té doby zde pomáhá i Charita Česká republika.

Ondřej Brzobohatý

Čerstvý třicátník Ondřej Brzobohatý prokazuje svůj talent hned v několika uměleckých oborech, a to jak hudebních, tak i v těch hereckých. Ztvárnil řadu televizních i divadelních rolí a podílí se skladatelsky na albech dalších známých pěveckých osobností. A to má ještě celou kariéru před sebou.


obsah /

Rychlá spojení

Je skutečně Česká republika příliš malá pro stavbu vysokorychlostních tratí? Přestože tzv. rychlá spojení představují moderní a dynamicky se rozvíjející formu dopravy, je s nimi spjata řada mýtů a pověr. Z Prahy do Brna za hodinu – nutnost, nebo zbytečný luxus?

47

17

kultura

Tipy a recenze

Přinášíme vám kulturní tipy a recenze vybraných knižních, filmových, hudebních i televizních novinek, které pro vás připravil novinář a publicista Jan Kábrt.

ze světa železnice

23

cestování po ČR

Královéhradecký kraj

Podívali jste se někdy z okna vlaku, když jste projížděli Královéhradeckým krajem? Pak jste možná zahlédli adršpašské skalní město, které učarovalo několika českým filmařům a dokonce už za Rakouska-Uherska tudy jezdili turisté po kolejích. Více tipů na výlety v tomto kraji najdete i na dalších stránkách rubriky Cestování po ČR.

42

zábava

Aby vám cesta rychleji uběhla

Křížovka, komiks, rubrika Co mi hlava nebere, fotosoutěž pro mladé talenty a povídka spisovatelky Markéty Hejkalové, kterou v žádné její knize nenajdete.

56

ČD průvodce

Mobilní web

Příští číslo vyjde 6. 3. 2013.

Jste na cestě na nádraží a potřebujete rychle zjistit aktuální informace o spojích nebo zakoupit jízdenku? Pokud máte u sebe chytrý telefon, stihnete to ještě za chůze. Stačí zadat adresu www.cd.cz, kde najdete všechny potřebné informace včetně eShopu ČD, kde si pomocí několika jednoduchých kroků zakoupíte vhodný cestovní doklad.

03


04 /

novinky

ČD WiFi

Psali jsme… Na simulátoru v Lipsku prověřují i naše strojvedoucí (č. 1/2013) Šestnáct strojvedoucích Českých drah podstoupí jednou ročně ve středisku DB Training v Lipsku přezkoušení na simulátoru. Opravdu nejde pouze o drahou počítačovou hru – pot na dlaních a vyschlé hrdlo jsou až příliš skutečné. Kdy se dočkáme podobného zařízení i ve Skupině ČD?

Zasurfujte si ve vlaku

Připojit se k síti zdarma nyní můžete ve spojích SC Pendolino i v regionech v jednotkách RegioShark a RegioPanter. Wi-fi připojení se tak pomalu stává příjemným standardem. A jak se připojit? Je to jednoduché. Stačí se s vaším přenosným zařízením podporujícím wi-fi připojit k síti CDWiFi a spustit váš oblíbený internetový prohlížeč. K přihlášení nepo-

třebujete zadávat žádné uživatelské jméno ani heslo. Na palubě spojů SC Pendolino se vám navíc zobrazí palubní portál, na kterém najdete spoustu informací o vlaku, ve kterém právě jedete, jeho aktuální poloze a mnoho dalších doplňkových služeb. Novinkou, o které se více dočtete na straně 54, je možnost on-line objednávky jídla na místo.

Jídelním vozem 2419D kráčely evropské válečné dějiny (č. 1/2013) Byl to obyčejný jídelní vůz – až do listopadu 1918, kdy v jeho útrobách oficiálně skončila první světová válka. Měl navždy připomínat triumf Francie nad Německem. O 22 let později se ale Adolf Hitler postaral o symbolickou odvetu a ve voze se podepisovala kapitulace znovu.

RegioSpider

Zvířecí rodina se rozrůstá Zabezpečovací zařízení sovětského typu omezuje nasazení Taurusů (č. 2/2013) Pro reálné využití pronajatých rakouských lokomotiv řady 1216.2 (Taurusů) v provozu je třeba získat povolení od správce infrastruktury. Někde se to podaří, jako v případě úseku mezi Kolínem a Brnem přes Havlíčkův Brod, jinde už je to komplikovanější.

Na soukromé prohlídce pokladů ve střekovské vodárně (č. 2/2013) Vodárna s čerpací stanicí v Ústí nad Labem-Střekově se udržela v provozu s parním strojem prakticky sto let. Před deseti lety se o ni začali starat členové Zubrnické museální železnice. Dnes je kulturní památkou a o její stav s láskou pečuje správce i průvodce Zdeněk Dundr. Čtrnáctideník Železničář si můžete předplatit za 250 Kč/rok na zeleznicar.cd.cz.

Jízdenky se slevou

Nakupujte výhodně přes eShop ČD Nakupujte jízdenky pohodlně prostřednictvím internetového obchodu Českých drah. Nejenže si po celý ušetříte případné čekání u pokladny únor na nádraží, ale při nákupu vnitrostátních jízdenek a místenek v eShopu ČD od 1. do 28. února 2013 je navíc všem zákazníkům poskytnuta akční sleva 10 % (oproti standardní 3% slevě). Po zadání parametrů cesty (počet osob, průkazy na slevu a podobně) vám eShop Českých drah automaticky nabídne nejvýhodnější jízdenku. V případě, že pro svoji cestu použijete rychlík, expres nebo vlak EuroCity, obdržíte navíc místenku zdarma (standardní cena 35 Kč)! Internetový obchod najdete na www.cd.cz/eshop.

Sleva

Další vozidlo Českých drah dostalo oficiální pojmenování, které stejně jako ty předešlé pochází ze světa zvířat. Motorový vůz Stadler (řady 840 a 841), který je provozován v Libereckém a Pardubickém kraji a také na Vysočině, dostal marketingové označení RegioSpider, které vzešlo stejně jako předchozí jména z průzkumu mezi cestující veřejností. Původce tohoto nápadu inspirovala skutečnost, že RegioSpider, tedy česky pavouk, do svých sítí chytá nové cestující. Nebo se snad spíše „rozlezl“ do několika krajů? Každopádně se tak tento název zařadil k RegioPanterům, RegioSharkům a CityElefantům.

10 %


novinky /

Veletrhy

05

Železničář

Infosystémy na nádražích

Vlakušky na Go a Regiontour

Pokud se denně pohybujete na nádraží, možná už to hlášení ani nevnímáte, jestliže pro vás ovšem zrovna není důležité. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, čí hlas k vám promlouvá a jak to vlastně celé funguje? O informačních systémech na českých nádražích se více dozvíte v tematickém článku Václava Rubeše na dvoustraně čtrnáctideníku Železničář čísla 1/2013. Další články, videa a fotoreportáže najdete také na internetových stránkách zeleznicar.cd.cz.

Na konci ledna se v Brně konal mezinárodní veletrh turistických možností v regionech Regiontour a zároveň také mezinárodní veletrh průmyslu cestovního ruchu Go. V jejich rámci se prezentovaly i České dráhy jako společnost, která svým zákazníkům umožňuje pohodlné cestování ve všech regionech naší republiky. Návštěvníky veletrhů jistě upoutaly mladé slečny oblečené v kostýmech vlakušek, které názorně prezentovaly možnosti nového mobilního webu, o kterém se více dočtete na straně 56. Možná i vy brzy na nádraží potkáte sličné hostesky, které vám ukážou, jak jednoduché je zakoupit si jízdenku prostřednictvím chytrého telefonu či tabletu.

anketa články, které vás nejvíce zaujaly Výsledky ankety o nejúspěšnější článek z minulého čísla ČD pro vás:

KAŽDÝ MĚSÍC NĚCO NAVÍC

1

28 % hlasů

2

20 % hlasů (Tomáš Rezek)

Prodejny Market PONT Center, včetně té nové, která bude zanedlouho otevřena na hlavním nádraží v Ústí nad Labem, mají stále co nabídnout. Zákazníci si postupně našli cestu i k akčnímu regálu, který je označený červeným logem PONT Tip. Provozovatel této obchodní sítě se rozhodl svým zákazníkům pravidelně přinášet zajímavé produkty, které nejsou v nabídkách obchodů tak běžné nebo jsou v PONTech k dostání jen dočasně. Každý měsíc je pak nabídka obměňována.

3

19 % hlasů

V únoru na tomto místě můžete najít například lahodné řezy Bien Classic. Jde o mléčno-čokoládovou pochoutku za skvělou cenu 10 Kč.

Cestopis – Na cestě za polárním kruhem (Juda Kaleta)

Cestování po ČR – Karlovarský kraj

Ze světa železnice – Ocelové krásky (Michal Málek)

www.ponty.cz


06 /

novinky z regionů

Moravskoslezský kraj

Výherci soutěží Stali jste se výhercem některé z našich soutěží? Přesvědčte se zde:

Soutěž o knihu MasterChef Helena Nohavová, Ostrava-Poruba Marek Holub, Řečany n. L. Jakub Valkus, Třinec Eva Voblizová, Praha

Revitalizovaný přestupní terminál Ostravané a návštěvníci města dostali hezký vánoční dárek, když byl ve Svinově v pátek 21. prosince loňského roku slavnostně otevřen revitalizovaný přestupní terminál. Už zdálky upoutají prosklené schodišťové věže s eskalátory a výtahy, obsáhlý informační systém i nezbytné kamery hlídající bezpečnost cestujících. Svinovský přestupní terminál, revitalizovaný v této etapě nákladem 416 milionů Kč, představuje moderní a vysoce estetickou vstupní bránu do krajského města. V budoucnu dostane novou tvář i uvolněný

prostor bývalého autobusového stanoviště a tržnice mezi nádražím a Opavskou ulicí, kde vznikne polyfunkční objekt s obchodní galerií a kancelářskými prostorami.

Anna Fujdlová, Hranice

Soutěž o chyšské pivo Pavla Nevěřilová, Zábřeh Jiří Víšek, Světlá nad Sázavou Martin Klicnar, Vodňany

Soutěž o předplatné časopisu Turista Pavel Ďaďo, Libčice nad Vltavou Vendulka Egerová, Velký Osek Ota Kopsa, Doudleby n. Orl.

Soutěž o knihu Rájem rozhlednovým Hana Medová, Jindřichův Hradec Jan Rusňák, Kopřivnice

Kraj Vysočina

Vlakem na šampionát V rámci Mistrovství světa v biatlonu, které se uskuteční v Novém Městě na Moravě od 6. do 17. února, bude kapacitně posílena většina osobních vlaků na trati Žďár nad Sázavou – Nové Město na Moravě – Tišnov a některé vybrané spoje na trati Žďár nad Sázavou – Havlíčkův Brod. Kromě toho se připravují o sobotách 9. a 16. února a v neděli 10. února posilové osobní vlaky s odjezdem v 19.40 h ze Žďáru n. S. do Nového Města n. M. a opačným směrem ve 20.06 h z Nového Města n. M. do Žďáru n. S., kam přijedou ve 20.28 h a budou zde mít přípoj na rychlík do Brna (odjezd ve 20.32 h ze Žďáru n. S.).

Plzeňský kraj

Novinky v IDP

Od prosincové změny jízdních řádů došlo k přejmenování zastávky Třemošná u Plzně zastávka na Plzeň-Orlík. Nově tedy cestující mohou na trati č. 160 využívat předplatné pro zónu 001 Plzeň až do zastávky Plzeň-Orlík, která se stala

Tomáš Novotný, Chomutov

Soutěž o permanentku na festival Jiří Kliment, Valašské Meziříčí Jana Mrázová, Světice Eva Květoňová, Praha

Dětská soutěž o DVD Terezka Lederová, Brno Marie Medková, Plzeň Marcela Pavelová, Chropyně Martin Modlitba, Praha Pavel Kopiště, Skuteč

Všem výhercům gratulujeme!

Ústecký kraj

Za Brtnickými ledopády V zimě, kdy teploty klesnou pod nulu, je v Národním parku České Švýcarsko k vidění nádherné přírodní divadlo. V údolí Vlčího potoka mezi pískovcovými skalami se mohou turisté kochat pohledem na úžasný přírodní úkaz ledových útvarů nazývaný Brtnické ledopády. Procházka kolem Vlčího potoka, kde padající voda na skalních útvarech zmrzne a ledové krápníky se vybarví podle množství písku ve vodě, je přímo pohádková. V sobotu a neděli se na prohlídku Brtnických ledopádů můžete vydat vlakem do zastávky Brtníky na trati Rumburk – Panský – Mikulášovice (víkendový provoz).

hraniční zastávkou mezi zónami 001 Plzeň a 021 Třemošná. Další novinkou v Integrované dopravě Plzeňska (IDP) bude v roce 2013 možnost dobíjení předplatného ve všech bankomatech České spořitelny v Plzeňském kraji. Využití bankomatu jako dobíjecího místa Plzeňské karty nebude pro cestující žádným způsobem zpoplatněno – bude se jednat o plnohodnotnou variantu samoobslužných zón.


rozhovor /

ONDŘEJ BRZOBOHATÝ TEXT: PAVEL HRABICA FOTO: ABELSONAGENCY

Napsal řadu úspěšných scénických projektů, složil hudbu k albům několika zpěváků a prosadil se také jako moderátor. Navíc si v poslední době získává čím dál větší oblibu jako herec. To vše dokázal syn Radka Brzobohatého a Hany Gregorové za pouhých 30 let svého života.

Ve třiceti jako zamlada

07


08 /

rozhovor

Do třiceti jste toho stihl docela hodně. Uvědomujete si tu kulatou číslici?

Nikdy jsem číslovku třicet jako nějaký významný bod v životě nevnímal. Kolikrát jsem i zapomínal, kolik mi je vlastně let. Rodiče mi mockrát museli připomenout během oslav, jestli je mi dvacet tři nebo dvacet čtyři. Nějaká symbolika v třicítce je, ale já to neřeším.

Je to alespoň na rekapitulaci?

Není, alespoň ne nyní. Možná zadlouho.

Nedávno vám umřel táta. Když jste se narodil, bylo mu už jednapadesát. Vnímal jste, že stárne?

Pozoroval jsem to na jeho prstech. Hubnuly mu. Čím byl táta starší, tím měl prsty hubenější. Na nich jsem viděl jeho stárnutí. Když jsem si to uvědomil, od té chvíle jsem se o něho bál.

Bavili jste se spolu někdy na téma stáří? Jo, bavili, ale vždycky v rovině vtipů. Táta si dělal srandu, jaký chce pohřeb a podobně. Nikdy ne vážně, byl to jeho černý humor.

Zbožňuju vaření, tu kombinaci chutí, bylin, surovin. Máte podobný smysl pro humor jako on... Co jste vůbec zdědil po svých rodičích?

Ten smysl pro humor mám právě asi spíš po mámě. Ta ho má obrovský. Bez humoru se neobejdu, potřebuju mít v každé situaci nadsázku, nadhled. Klidně i cynismus, sarkasmus, černý humor. Ale povahově jsem spíš po tátovi, to velmi dobře vnímám.

Váš táta se přece na Slovensku narodil, prožil tam část dětství.

Narodil se na Slovensku ve Vrútkách a pak se přestěhovali do Valašského Meziříčí.

Vzal vás někdy do míst svého dětství a mládí?

Samozřejmě. Ukazoval mi školu, kam chodil, gympl a snad si vzpomínám i na dům, kde bydlel.

Když jsme už nakousli vaše česko-slovenské temperamenty, jak u Brzobohatých vypadaly domácí spory? Jak dlouho jste třeba spolu vydrželi nemluvit?

U nás byla sicilská domácnost. Hádky nebyly dlouhé, někdy ale lítaly talíře. Na tátovi, pokud se s mámou hádal, bylo úžasné pozorovat, jak ho to baví. Máma, jak jsem říkal, je temperamentní, a vždycky, když se s tátou hádali, tak se něco rozbilo. Na tátovi bylo vidět, že hádka je pro něco, že není deprimovaný, že by se musel hádat.

Nehádal se někdy třeba i ze cviku, že to bral jako hereckou etudu? Víte, že možná někdy jo? Máma ho dokázala vždycky tak geniálně vytočit, že to asi hrát nemusel. Naši se ale velmi rychle usmířili, maximálně jim to vydrželo do druhého dne.

vizitka Ondřej Brzobohatý (30) Narodil se 2. února 1983 v Praze. Vystudoval Konzervatoř Jaroslava Ježka (klavír, skladba, dirigování). Kromě vlastní hudby se podílel na albech Sámera Issy, Dary Rolins a dalších. Hrál v televizním seriálu Ulice, v současnosti v seriálu Gympl s (r)učením omezeným, účinkuje v muzikálech. Hraje v rodinném Divadle Radka Brzobohatého (s otcem například hrál v představení Dva na smetišti).

S takovým Michalem Horáčkem se ovšem nehádáme, tam jsme sladění. Jde spíš o debaty, vyloženě odborné. Je to domluva, nikdy hádka.

A co vy? Jak řešíte konflikty?

Se jménem Brzobohatý jste se prosadil jako hudebník, ne jako herec. Kdo ve vás objevil talent?

Ondřej v oblíbeném seriálu Gympl s (r)učením omezeným v roli učitele.

Jako král Herodes v muzikálu Jesus Christ Superstar v repertoáru Hudebního divadla Karlín.

Občas hádkou. Zároveň se snažím být diplomat. S blbci se ale nehádám, blbcům se totiž snažím vyhýbat. Pokud mě ale člověk, se kterým se o něco přu, intelektuálně zajímá, jdu do konfliktu, protože mě baví argumenty. Přitahuje mě konfrontace. Když jde o hudbu, o umění, o něco, čemu rozumím a zároveň vidím, že ten druhý něco dělá špatně, fláká to. Nesnesu neprofesionalitu.

To bylo už ve školce, chodili tam z lidušky, zkoušeli, jestli někdo má sluch a rytmus, a přišli potom za našima: Váš hošík slyší na hudbu, má rytmus, má hudební sluch, bylo by dobré dát ho na nějaký nástroj. Tak táta hned, že na housle. Chodil jsem na ně patnáct let a pak jsem sám od sebe chtěl hrát na piano. Chodil jsem tedy i na piano. To mě bavilo, housle ne. Na ty jsem musel.

Po mámě jste kromě jiného i poloviční Slovák. Co je ve vás slovenského? Jsem určitě horkokrevný. Když mě někdo vytočí, hned vypěním a rozčílím se, i kvůli kravině. A když někdo dehonestuje a uráží lidi, které mám rád, jsem naprosto nepříčetný.

Jezdíte na Slovensko často?

Poslední dobou moc ne. Jako malý jsem tam ale jezdil pořád, hlavně za babičkou do Bratislavy. Trávil jsem u ní třeba půl roku. Měla na hranici Slovenska a Moravy, ve vesnici Havran, chalupu a tam jsme jezdívali hodně.


rozhovor /

Jak jste mohl vydržet patnáct let cvičení a hraní na housle, když vás nebavily?

Táta nade mnou seděl a byla to přísná ruka. Hlavní důvod ale byl, že jsem ho nechtěl zklamat. Ale dneska z toho mám radost, že jsem vydržel. Protože když táta umřel, po pohřbu se vzpomínalo na jeho život, byla u toho cimbálovka. A já vzal housle a mohl si zahrát s Gábinou Demeterovou.

Nebyla ve vašem hraní snaha vymezit se vůči svým rodičům hercům? Prosadit se v jiném směru?

Ne, nikdy jsem herectví dělat nechtěl. Byl jsem ovšem hrozný exhibicionista, ponořený do muziky, nebavilo mě utíkat od ní jinam. Neměl jsem pubertu, že bych nechtěl cvičit. U piána mě bavilo sedět klidně i pět hodin.

Ale herectví jste stejně neunikl. Je to ten dětský exhibicionismus?

Ano, to nejsou herecké ambice. Není mi ani blbé, ani divné, že hraju. Vnímám hraní v divadle i v televizi jakou součást všeho, co dělám.

Jak se u vás vůbec exhibicionismus projevoval ještě v dětství doma?

Jak? Třeba jsem přišel do obýváku s narafičenou kudlou, jako že mi ji do břicha zapíchla moje sestra. Ještě jsem to dotvořil malinovým kompotem nebo marmeládou jako krví. Máma poprvé dostala hysterický záchvat, podruhé a potřetí to už naši nevnímali. Bylo jim to jedno. Takový jsem byl.

A co vaši? Dokázali se vůbec doma od herectví odstřihnout?

Ne, herecký humor byl i doma a na prvním místě. Máma to vždycky podporovala, jak už jsem řekl, má fenomenální smysl pro humor.

Při nahrávání CD Kudykam s Michalem Horáčkem a Karlem Gottem.

09

Není tajemství, že váš táta byl založením dobrodruh, měl rád tramping, foglarovky a podobné věci. Na vás se to ovšem nepřeneslo. Neuspěl, nebyl jsem v tomto směru jeho povaha. Jsem jiný. Táta mi třeba vždycky dával číst knihu Hoši od Bobří řeky a ptal se, kde už jsem. Raději jsem říkal – už u třetí kapitoly. Jenže mnohem raději jsem si četl Hvězdné války. Nikdy jsem netíhnul k tomu k čemu on. Bylo to dobou, ve které prožil dětství a mládí, zažil válku. Oni měli svá dobrodružství, měli tramping, své příběhy, to bylo jejich

Nerad chodím do kina, když lidé kolem mě při pojídání kukuřice mlaskají.


10 /

rozhovor

kouzlo. U mě to nebylo dobrodružství, já jsem v žádné válce nevyrůstal, já měl svoje Hvězdné války a rytíře Jedi, to pro mě bylo zajímavé. Ninjové a jim podobní. Tátova poetika pro mě nebyla.

Bylo složité, než jste se s tátou sladili na jevišti? V jeho divadle jste spolu hrávali.

Vůbec ne. My jsme na sebe slyšeli odmalička. Navíc jsem vůči němu neměl ten obvyklý autoritativní respekt, že on je otec, kterého bych si měl vážit. On se ke mně vždycky choval jako kamarád.

Učil vás hrát? Vy přece nemáte hereckou školu.

Nikdy. Táta mě hodně tahal na Vinohrady do divadla, měl jsem všechno odkoukané. Od něj i od herců, které jsem miloval. To byla nejlepší škola a zadarmo. Brával mě i na zkoušky, viděl jsem Preisse, Trojana, všechny ty herce. Nejlepší škola, jaká mohla být.

Proč jste ale začal hrát, když vynechám rodinné divadlo? Například jste přijal role v muzikálech. Tam je to o to složitější, že se vedle textu ještě musí zpívat a také někdy tančit. Bylo těžké naučit se to? Přijal jsem nabídky na hraní, protože to byla výzva. Já vím, že tím asi spoustu herců naštvu, ale nebylo těžké se to naučit. Pro mě to bylo úplně přirozené. Od táty jsem vždycky slýchával, že věci se mají dělat rychle a nahlas. Než jsme spolu lezli na jeviště, tak nám říkal: „Tak, kluci, rychle a nahlas!“ To je celé, co si pamatuju. Z toho vycházím. Zbytek je přirozenost.

Máte kromě hudby a hraní ještě nějaké záliby?

S tátou (2007).

S blbci se nehádám, těm se snažím vyhýbat. Ať mají lidé chutě, jaké jim vyhovují, ať si dávají třeba kečup na míchaná vajíčka, to mi nevadí, ale ať při jídle dodržují kulturu. Proboha, ať nežerou v kině, když se dívají na film! Ať nechroupají popcorn a nachos, to je hrozné, to je urážka těch, kteří ten film natočili. To je tak nedůstojné! Proto nerad chodím do

kina, když kolem mě lidé při pojídání kukuřice mlaskají. Mě to tak štve, že dokážu odejít, ať je to jakýkoli film, nebo je aspoň okřiknu. Stejně z toho pak už nic nemám.

Je život se jménem Brzobohatý snadnější?

Nevím. Jiné nemám. Nemohu to říct. Pro mě je to hezké jméno.

Trpěl jste někdy při zmínkách, že jste Brzobohatý mladší?

Ne. Jsem rád, že to jméno mám. Hrozně si ho vážím. Chci tomu jménu dělat dobré jméno. ▪

první dojem

Zbožňuju vaření, tu kombinaci chutí, bylin, surovin.

S Ondřejem v ateliéru

Máte na to zařízenou kuchyň?

Fotografování bylo stejně pohodové, jako byl pohodový rozhovor, který se odehrál asi měsíc před setkáním v ateliéru v rušné pivnici kousek od Hudebního divadla Karlín, kde Ondřej hraje v muzikálu. Protože slaví narozeniny v únoru (a letos navíc kulaté), nabídli jsme mu focení à la dítě v ateliéru. Souhlasil, jak se říká, na první dobrou. „Já tak strašně nemám rád fotografování,“ pravil Ondřej po příchodu do ateliéru, kde už na něho čekalo retro oblečení a medovník se 30 svíčkami. Ale naprosto disciplinovaně se podvolil všem pokynům fotografa i vizážistovým nápadům s oblečením. Nad rozsvíceným dortem dokázal vyloudit v tváři nejpitoresknější „dětské“ grimasy, jako by v dětství absolvoval návštěvy v komunálním fotoateliéru každý měsíc. Zahrál šedesátá či sedmdesátá léta jako z filmu pro pamětníky a u přihlížejících teenagerů, které jsme za odměnu do ateliéru „na čumendu“ pozvali, vyvolával salvy smíchu.

Samozřejmě. Mám hezkou kuchyň, základem je oheň, tedy plynový sporák. Mám také dobré hrnce, jídelní servis.

Co vás na vaření fascinuje?

V jídle je obrovská kultura. Navíc jídlo dodává lidem náladu.

Co u jídla nesnášíte? Například Karel Gott se nechal slyšet, že u něho končí i sebekrásnější žena, když si na jídlo plácne kečup…


retro /

11

PANELSTORY TEXT: TOMÁŠ CACH

Husákovy hradby

Pamatujete? Tak se přece říkalo panelákovému prstenci Jižního Města, viditelnému na kilometry daleko při příjezdu do Prahy po dálnici D1. Toto pravděpodobně největší sídliště v republice zůstává společně s řadou dalších pro mnohé vysmívaným symbolem reálného socialismu. Dodnes však žije v panelových domech asi třetina obyvatel ČR, v hlavním městě dokonce tvoří téměř 40 % bytového fondu.


12 /

retro

P

řiznávám – jsem sídlištní typ. A stal jsem se jím navzdory tomu, že jsem s rodiči od svých čtyř do dvaadvaceti let žil v úžasné (byť v nájemním bytě) vile s jedinečnou zahradou na pražských Vinohradech. Jenže vila posléze přešla do vlastnictví opravdu (zlo)pohádkové jedubaby, která naší rodině systematicky „zpekelňovala“ život natolik, že doslovný útěk do paneláku v Bohnicích jsme oslavovali jako vysvobození. A vůbec nám nevadilo ani to, že naše obytná podlahová plocha se rázem smrskla na polovinu... Po vojně, sňatku a dvou krátkých – rovněž sídlištních: Strašnice, Lhotka – intermezzech jsem s vlastní rodinou už natrvalo zakotvil na Spořilově, malém polopanelovém (většina domů je částečně zděných) sídlišti plném zeleně a klidu, ráji pejskařů. Rozvinutá infrastruktura, dobrá dostupnost MHD, jen těch parkovacích míst je jaksi čím dál tím míň... A už bych neměnil.

Nebýt „králíkáren“... První panelový dům byl smontován v tehdejším Československu v roce 1953. Od té doby bylo postaveno téměř 1 200 000 bytů tohoto typu, přičemž masivně se stavělo zejména v 70. a 80. letech. Pro tehdy mladé

rodiny dnešních postpadesátníků byla relativně snadná, rychlá a levná možnost získání „králíkáren“ na sídlištích hotovým ternem. Ve formě tzv. družstevních stabilizačních (s podporou zaměstanavatele) nebo přímo podnikových bytů tak přišla ke slušnému bydlení I. kategorie většina mých generačních souputníků (včetně mé rodiny), kteří by jinak byli odsouzeni ke stísněnému a většinou frustrovanému životu s rodiči s perspektivou mnohaletého čekání na jejich „odchod“... Mnozí moji známí v těchto povětšinou zprivatizovaných a zrekonstruovaných bytech dosud spokojeně bydlí, jiní – pokud se zmohli na něco „lepšího“ – je zase ponechali svým dětem. Jistě, i dnešní mladí mají možnost řešit svůj bytový problém. Například pomocí hypotéky, která je víc než výrazně finančně „přiškrtí“ na desítky let.

Jenom pro „socky“? Různým polistopadovým glosátorům jako by bylo neustále trnem v oku, že česká panelová sídliště doposud nenabyla charakteru čistě sociálního bydlení, jak je tomu prý v zemích na západ od našich hranic. V podtextu – v „kotcích“ oněch „králíkáren“ snad mohou „přežívat“ jen ti nejubožejší z ubohých, kteří nejsou schopni zajistit si něco „důstojnějšího“.

Tempo výstavby bytů v panelových domech v letech 1955–1990 240 000 220 000 180 000 160 000 120 000 60 000

Zdroj: MMR ČR

1955–60

1960–65 1965–70

1970–75 1975–80 1980–85 1985–90

Ano, pro sídliště v naší republice je stále příznačná pestrá socioekonomická struktura jejich obyvatel. Vedle nezaměstnaného dělníka tak může klidně žít třeba vysokoškolský profesor. První proto, že na případnou změnu nemá ve své situaci pochopitelně ani pomyšlení, druhý možná z toho důvodu, že mu prostě lokalita a dispozice bytu vyhovují. Má snad pociťovat setrvávání v sídlištní lokalitě za něco svému společenskému postavení nedůstojného?! Donekonečna omílaným evergreenem je kritizovaná anonymita sídlištního života, kde prý člověk nic neví ani o sousedovi na patře... Jako by žití v secesním činžáku v centru někoho automaticky „zespolečenšťovávalo“! Na „vině“ samozřejmě není „odcizené“ prostředí sídliště jako takové. Pokud má někdo potřebu družit se, navazovat kontakty, bude tak prostě činit kdekoli – a naopak. A ruku na srdce: v dnešní překomunikované době je většina z nás ráda, když po hektickém dni zavře dveře svého bytu a má svatý klid.

Nová kvalita bydlení Jistě, není sídliště jako sídliště. Odlišnosti souvisejí s obdobím jeho výstavby, velikostí a umístěním v organismu města, jehož je součástí. Díky promyšlenému urbanistickému plánu bývá často vyzdvihováno jako určitý vzor pražské sídliště Ďáblice, naopak nejvíc negativ se (opět v Praze) obvykle váže k Jižnímu Městu nebo Černému Mostu. I když... i na těchto sídlištích pochopitelně záleží na tom, zda bydlíte v domě s výhledem do lesa či parku nebo na pár metrů vzdálený panelák, případně střechu skladu nákupního centra... Žádné sídliště však už dnes určitě nevypadá tak příšerně depresivně jako v „komedii“ Věry Chytilové Panelstory z roku 1979. Městské části dle svých možností do regenerace sídlišť investují – výsledkem by měla být jejich postupná přeměna ve víceúčelové územní celky srovnatelné s klasickou zástavbou. Bytový fond, u něhož dnes převládá osobní vlastnictví bytů „zastřešené“ právnickými osobami sdružujícími jednotlivé vlastníky, je bez účasti státu udržován a zvelebován – zateplení domů, nové fasády, stoupačky, okna, balkony... Lidé sami pak přistupují k rekonstrukcím svých bytů (koupelnová jádra, podlahy, elektrické rozvody atd.), čímž je povyšují do mnohem vyšší kvalitativní třídy. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že to bezmála tříměsíční „peklo“, kterým jsme si museli projít, za výsledek rozhodně stálo.


retro /

13

Paneláky na pohlednici Barevná pohlednice pocházející ze sedmdesátých let minulého století evokuje atmosféru tehdejší doby. Zachycuje nová sídliště v městských částech Žabovřesky, Černovice, Juliánov a Lesná v jihomoravské metropoli Brně. Na pohlednici nesmí chybět moderní ekologický dopravní prostředek, představovaný trolejbusem Škoda 9Tr, či řada automobilů značek Škoda nebo Trabant. To aby bylo vidět, že občané mohou jezdit nejen veřejnou dopravou, ale i vlastními vozy. Jde o kuriózní sběratelský kousek, protože za socialismu nebylo příliš běžné vydávat záběry sídlišť na pohlednicích.

Archiv Martina Haráka

Bytové komplexy Nejenom odpor ke všem pozůstatkům socialismu dával tušit, že po roce 1989 sídlištní výstavbě definitivně odzvoní. Nestalo se tak – tedy alespoň ne úplně. Velké investiční společnosti nadále stavějí jakási minisídliště, kterým se ovšem raději říká „bytové komplexy“. Důvody jsou nasnadě – větší stavební objemy koncentrované na relativně malých pozemcích snižují cenu za metr čtvereční obytné plochy a činí tak byty prodejnějšími. Jsou však novodobá sídlišťátka opravdu po všech stránkách lepší než ta stará, panelová? Nové bytové komplexy vznikají nezřídka „hodně“ na okraji velkých měst a jejich dopravní dostupnost nebývá nejlepší. Marketingovému sloganu „pár minut do centra“ je třeba většinou rozumět: jedině vlastním autem a snad ve tři ráno... Kvalita této výstavby je dle četných ohlasů majitelů nových bytů přinejmenším diskutabilní – a to jak použitých materiálů, tak „řemeslného“ provedení. Šetří se přece všude, ne? Cena. Pořizovací náklady „novosídlištních“ bytů stále výrazně převyšují tržní ceny perfektně zrekonstruovaných původních bytů panelových o stejné výměře. Zatvrzelé odpůrce „Husákových hradeb“ by však do těchto lokalit nikdo nedostal, snad ani kdyby měli za byt zaplatit onu pouhou symbolickou korunu. To chápu jedině tak, že to prostě nechápu.

Pokud – stejně jako já – patříte ke spokojeným (nebo aspoň v podstatě...) starosídlištním usedlíkům, určitě znáte tu situaci. Někdo se nás zeptá, kde bydlíme, a my odpovíme, že... (následuje název městské čtvrti, ale bez toho „na sídlišti“!). Nebo to sídliště i přiznáme, ale jen tichounce, jakoby „s prominutím“... Ano, přátelé, my se za svou příslušnost

k sídlišti... tak trochu... stydíme! A dost! Od nynějška hezky nahlas a hrdě! Pojďme si to vyzkoušet. Pěkně sborem. „Kde bydlíte?“ „NA SÍDLIŠTI!“ Hej, počkejte, neutíkejte! Přece mě v tom nenecháte jako... jako... ten kůl v plotě! Kam se poděla vaše hrdost?! ▪

Počet bytových Počet bytových jednotek v panelových domech jednotek

v panelových Tempodomech výstavby bytů

domech v letech 1955

Severní Čechy 185 000

Praha 175 000

Západní Čechy 108 000 Střední Čechy 101 000

Severní Morava 237 000

Východní Čechy 103 000

Jižní Morava 180 000 Jižní Čechy 76 000

Zdroj: MMR ČR Zdroj: MMR ČR

1955–60

1960–65 1965–70

1970–75 1975–8


14 /

retro

Kuličková dráha

Sídliště Novodvorská v Praze 4, léto 1970. Na snímku jsem já (v můj bratr (vpravo) a popředí), náš kamarád. Rozest avěné sídliště bylo zdr nepříjemností pro dos ojem velkých pělé, ale nám klukům poskytovalo nekone dát prostor fantazii. čné možnosti jak V tomto období jsme byli zaujati vytváření m kuličkové dráhy.

Pavel Zme škal

Proč jsem se vdávala tak mladá Psal se rok 1976 a mně bylo dvacet let. Můj budoucí manžel měl zažádáno o byt, ale jako svobodný by dostal garsonku. A tak hurá na radnici a máme na kolínském sídlišti v ulici Za Panelárnou krásný 3 + 1 (z pořadníku tehdejších ČSD). Skutečně zde byla panelárna, kde se přímo na socialistickém sídlišti vyráběly panely, a domy rostly jako houby po dešti. Okny sice zatéká, ale podle Průmstavu je to v normě. Ostatně zatéká, jen když prší – a ručníky na zemi mokro vysuší. Co bychom ještě chtěli? Máme byt, embéčko i slečnu, která dostala od Ježíška sáňky, a tak hurá sáňkovat. Hned za naším panelákem je zahrádkářská kolonie a rybník Peklo, kde sáňkujeme i bruslíme.

Trolejbusem do přírody

Marie Blažková

a 9Tr brněnským sídlištěm desátých let starý trolejbus Škod Na obrázku jede v polovině osm krásnou polohou nedaleko svojí uje a moravských sídlišť odliš Bystrc, které se od řady českých prostředkem se dalo přepraavním dopr m gický ekolo že lze říci, rozsáhlé lesní obory. Přeneseně do přilehlého lesa. ací rekre vou tě, ale i za odpočinko vit ekologicky nejen domů do sídliš brněnské Bohunice… nebo k“ „Jižá ský praž třeba jako líbená Jan Pražský Ne všechna sídliště byla tak neob


retro

/

15

Libuš 1993 Čundráci z Malenovic Na fotografii jsem já první zleva a moji spolužáci z 8. A Laďa (ve slamáku) a Mira (zcela vpravo). Jsme zde zachyceni na poz adí klasického paneláku na sídlišti ve Zlíně-Malenovicích, kde jsm e tehdy bydleli. Bylo to někdy v létě rok u 1974, kdy jsme se rozhodli opustit fádní sídlištní prostor a vyr azit na první opravdový čundr do vol né přírody. Skutečně jsme tenkrá t strávili několik nocí v lesích nedalekýc h Chřibů a dokázali přežít bez základních civilizačních vymože ností, jako je peřina, maminčina kuc hyně nebo splachovací záchod. I když jsme byli dobře teoreticky vyb aveni četbou foglarovek a příbuzn é literatury, naše závislost na sídl ištní civilizaci se přece jen projevila, a to v množství zbytečností, které jsm e tehdy s sebou vlekli. Mimo jiné třeb a asi dvě kila brambor.

Tomáš Brá zda

Na víkendovou návště vu u babičky na pražsk ém sídlišti jsme se s brá připravila dobroty, ale chou vždycky těšili. Nej mohli jsme si koupit enže babička drahou coca-colu. Za hnědá škodovka stopět námi v pozadí stojí naš ka, které jsme přezdí e první auto, val i Ble sk. Mim nebylo tak těžké, jak ochodem – zaparkova o je tomu v dnešní dob t tehdy před vchodem ě, kdy kroužením po parkovišti hledáte jeh lu v kupce sena.

Dita Nov áková

šance Staňte se spolutvůrci našeho časopisu! Na této dvoustraně najdete v následujících číslech vždy několik retro fotografií „s příběhem“ (a datem vzniku před rokem 2000) vztahujících se k uveřejněnému tématu a vybraných z vámi zaslaných příspěvků. Fotografie, doplněné několikařádkovým popisem (datum a okolnosti pořízení – zejména místo, zobrazení aktéři atd.), můžete zasílat poštou na adresu redakce (viz str. 64), případně elektronicky (naskenované) na cdprovas@cd.cz. Na obálku nebo do předmětu e-mailu uveďte heslo RETRO. Fotografie vám budou vráceny pouze na vyžádání! Každý námi vybraný snímek bude honorován částkou 600 Kč. Pro nejbližší čísla magazínu vyhlašujeme následující témata:

č. 3/2013: MEZINÁRODNÍ DEN ŽEN – uzávěrka zaslání 13. února č. 4/2013: ZÁKLADNÍ VOJENSKÁ SLUŽBA – uzávěrka zaslání 13. března Těšíme se na vaše příspěvky!


Plavecká škola Žabička a Rosnička

v Praze a Brně NOVINKA!

Plavání kojenců a batolat od 6 měsíců do 3 let s rodiči

Plavání pro předškoláky od 3 do 7 let bez rodičů

Plavecké kurzy pro dospělé

pro všechny, kteří si chtějí zlepšit kondičku a naučit se plavat správným způsobem

Individuální plavecké kurzy

aktivní, osobní a profesionální přístup našich trenérů přesně dle vašich potřeb a přání

Vodní a saunový svět pro rodiny s dětmi Wellness služby pro maminky

Pražská plavecká škola Žabička

Brněnská plavecká škola Rosnička

nové kurzy od února 2013

nové kurzy od března 2013

www.plavani-zabicka.cz

www.plavani-rosnicka.cz


kultura /

17

kino • fIlmy na doma • divadlo • výstavy • knihy • cd

Kulturní tipy a recenze jana kábrta

ČD TIP

VE STÍNU Z detektivky Davida Ondříčka se loni na podzim stala filmová událost roku a snímek je jedním z favoritů na ceny Český lev. Režisér se v něm vrací do padesátých let minulého století, v nichž má zkušený kapitán Hakl vyšetřit běžnou krádež v klenotnictví. Zločin však postupně přeroste v politickou kauzu, v níž musí Hakl bojovat o vlastní existenci. ČR, 106 MIN. / REŽIE – DAVID ONDŘÍČEK / HRAJÍ – IVAN TROJAN, SEBASTIAN KOCH, SOŇA NORISOVÁ, JIŘÍ ŠTĚPNIČKA, MAREK TACLÍK, NORBERT LICHÝ, MIROSLAV KROBOT

Soutěž o 5 DVD s filmem Která významná budova, v níž dříve sídlil ÚV KSČ, se objevila ve filmu?

A) Parlament ČR B) Ministerstvo zemědělství ČR C) Ministerstvo dopravy ČR a Generální ředitelství ČD Odpovědi posílejte do 21. února na soutez@cd.cz, do předmětu zprávy uveďte VE STÍNU.


18 / Kino

kultura

LET Foresta Gumpa, svůj nejlepší film, sice nepřekoná, i tak stojí novinka režiséra Roberta Zemeckise za to. Jejím hrdinou je kapitán Whitaker, který skvělým manévrem vyvede letadlo z bouře a všechny pasažéry zachrání. Celá Amerika ho oslavuje. Jenže pak padne otázka, co kapitán dělal před osudným letem – a jeho boj začíná nanovo. USA, 138 MIN. / REŽIE – ROBERT ZEMECKIS / HRAJÍ – DENZEL WASHINGTON, KELLY REILLY, JOHN GOODMAN, DON CHEADLE, NADINE VELAZQUEZ • V KINECH OD 21. ÚNORA

ZLOMENÉ MĚSTO Skvělé herecké obsazení má thriller, ve kterém se jako kočka a myš honí bývalý detektiv se starostou města. První se po zkratu při vyšetřování živí jako soukromý detektiv, druhý je, těsně před volbami, jeho nejnovějším klientem. Svoji ženu podezřívá z nevěry, která se také potvrdí. Vysoká hra začíná, když je její milenec nalezen mrtvý. USA, 109 MIN. / REŽIE – ALLEN HUGHES / HRAJÍ – MARK WAHLBERG, RUSSELL CROWE, CATHERINE ZETA-JONES, JEFFREY WRIGHT • V KINECH OD 21. ÚNORA

Filmy na doma DIVOŠI

Režisér Oliver Stone se vrátil v plné síle a nabízí svojí klasiku v podobě sexu, drog a drsných mužů. I když to zprvu nevypadá, neboť Ophelia, Chon a Ben žijí díky svému byznysu, tedy prodeji nejlepší marihuany v Kalifornii, v naprosté pohodě. Jenže když se dostanou do hledáčku drogového kartelu, klidné časy rázem končí. USA, 131 MIN. / REŽIE – OLIVER STONE / HRAJÍ – AARON JOHNSON, TAYLOR KITSCH, BLAKE LIVELY, JOHN TRAVOLTA, BENICIO DEL TORO, SALMA HAYEK

ZEMĚ BEZ ZÁKONA

Koncerty a show KRYŠTOF

PUTOVÁNÍ S DINOSAURY

Je to doslova poslední šance. Kapela kolem zpěváka Richarda Krajča vydala loni výbornou desku Inzerát a vzhledem k tomu, že delší čas nekoncertovala, dostavily se abstinenční příznaky. Proto jsou únorové koncerty v Ostravě, Brně a Praze beznadějně vyprodané. Kapela však vyšla fanouškům vstříc a přidala vystoupení v Opavě. Kdo zaváhá… 12. ÚNORA, VÍCEÚČELOVÁ HALA, OPAVA

Pokud chcete udělat dětem druhé Vánoce, můžete právě na téhle show. Zprostředkujete jim výlet do pralesa, v němž se prohánějí obří modely pravěkých zvířat – chodí, řvou, bojují o přežití. Jsou tu mírumilovní býložraví dinosauři, ale i krvelačný Tyranosaurus Rex. Představení také ukazuje vývoj, kterým dinosauři prošli, i změny, které vedly k jejich zániku. 15.–17. ÚNORA, O2 ARENA, PRAHA

Gangsterka z dob prohibice, která dostala kvalitní obsazení a strhující atmosféru. Točí se okolo tří bratrů Bondurantových, kteří si vybudovali prosperující černý obchod s whisky. Teď jim však nastávají krušné časy kvůli zkorumpovanému zástupci šerifa, měnícím se vztahům mezi nimi a ženám, ke kterým zahořelo jejich srdce. USA, 115 MIN. / REŽIE – JOHN HILLCOAT / HRAJÍ – TOM HARDY, SHIA LABEOUF, GARY OLDMAN, MIA WASIKOWSKA, GUY PEARCE


kultura /

Výstavy

19

JAN ZRZAVÝ / BOŽSKÁ HRA

Řada galerií z celé země zapůjčila díla do Ostravy a podílela se tak na unikátním průřezu tvorby jednoho z našich nejslavnějších malířů – Jana Zrzavého. Výstava pokryla dlouhých sedmašedesát let jeho tvorby, neboť nejstarší obraz Stromy pochází z roku 1907 a nejmladší Modrá hlava z roku 1974. Výstava tak ve svém záběru může představit témata i nálady, které se tvorbou Zrzavého proplétaly v podstatě po celý jeho život. Z nich vystupují tváře, nejrůznější, zejména křesťanská podobenství, tesknota a rozkoše. Často ve spojení s autorovým osobitým pojetím krajiny. Zmíněné tváře jsou všudypřítomné. Od nejranějších vlastních podobizen přes Krista až po známé a kamarády, kterým byl například básník a spisovatel Julius Zeyer. A pokud na vás ze Zrzavého obrazů dýchne melancholie, nedivte se, sám autor tak svoji tvorbu kdysi označil. Jen málokomu se ji podařilo vyjádřit tak dokonale! GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ, OSTRAVA OTEVŘENO DO 10. BŘEZNA

Knihy

BÍLÝ ŽÁR

M. J. McGrathová

RUDOLF II. A MISTŘI GRAFICKÉHO UMĚNÍ Loni uplynulo od smrti císaře Rudolfa II. čtyři sta let, a tak se Národní galerie rozhodla připomenout grafické umění, které se k jeho působení a dvoru váže. Na výstavě uvidíte skoro šedesát děl, která dokazují, jak díky zdokonaleným technikám mědirytu a leptu dosáhla grafika ve 2. polovině 16. století skutečného vrcholu. NÁRODNÍ GALERIE, PRAHA • OTEVŘENO DO 26. KVĚTNA

CD

Melanie McGrathová je šikovná novinářka a moderátorka, která se nedávno vrhla i na psaní. Její Bílý žár se odehrává v nehostinné části Arktidy, kde průvodkyně turistů Edie musí čelit několika tragickým událostem. Během lovecké výpravy je zastřelen její klient, nedlouho poté spáchá její nevlastní syn sebevraždu. Co za tím je? KNIŽNÍ KLUB, 269 KČ

DOBRÉ RÁNO, HARRI KAREL GOTT

GRAMMY NOMINEES 2013

Sedmdesát šest příkladů, jak plodná byla spolupráce mezi textařem Jiřím Štaidlem a zpěvákem Karlem Gottem. Většina z nich odkazuje k melodickým šedesátým létům, autorem hudby byl často skladatel Karel Svoboda. Na třech CD najdete Cestu rájem, Lady Carneval, Kávu si osladím nebo pohádkovou Kdepak ty ptáčku hnízdo máš?

Únor v americké hudbě patří tradičně Grammy, nejprestižnějším oceněním, která hudebníci mohou dostat. Letos se rozdají už po pětapadesáté. Tato kolekce přibližuje jména a písně kandidátů v hlavních kategoriích – těch, které z našich rádií neuslyšíte v kombinaci s hity v podání Adele, Pink, Bruce Springsteena nebo Coldplay.

KONEC PTAČÍCH ÁRIÍ

Stephen Kelman

Současný Londýn očima jedenáctiletého Harriho, který sem přijel s matkou z Ghany. Stane se členem dětského gangu a brzy je svědkem vraždy – na ulici je brutálně ubodán malý chlapec. Policie žádá svědky, aby se přihlásili, ale Harri se rozhodne pátrat po vrahovi na vlastní pěst. Tím však dostane do nebezpečí sebe i svoji mámu. ODEON, 279 KČ


20 /

Tipy a recenze připravuje Jan Kábrt, novinář a publicista.

televize

Únorové menu VÝMĚNA

S nadsázkou se říká, že tento film Clinta Eastwooda dokázal, že Angelina Jolie umí hrát. Je ale fakt, že v roli zoufalé matky, které se ztratil syn a úřady jí pak vrátily cizí dítě, je strhující. PRIMA FAMILY • 17. ÚNORA / 20.15

I smích může mučit

Novinkou v programu České televize je zábavná soutěžní hra Copak bych vám lhal? Na Kavčích horách pro ni koupili licenci u britské BBC a po několika dílech je jasné, že to byla nejhorší letošní investice.

Č

eská televize má vůbec v žánru zábavných soutěží manko jako hrom. Od doby Videostopu a Kufru nedokázala veřejnoprávní armáda vymyslet jediný pořad tohoto druhu, který by byl opravdu originální a vtipný a na obrazovce se udržel delší čas. Pořad Copak bych vám lhal? reputaci ČT nespraví. Naopak, je tak příšerný, že by bylo nejlepší ho co nejrychleji z obrazovky stáhnout. Původem britský pořad má kromě moderátora i šéfy dvou týmů, kteří si zvou hosty. Dvě družstva se pak navzájem trumfují historkami a protistrana hádá, zda jsou pravdivé, či nikoli. Jenže ne všechno, co je britské, je i dobré. V anglickém originálu to totiž také není nic moc. Hodně záleží na tom, jak zručný vypra-

hodnocení

10 % TV kupé

věč do studia dorazí, ale vesměs jde o nudné tlachání o ničem. Česká verze však překonala očekávání a vytvořila z formátu zábavní příšeru. Začalo to volbou moderátora. Konkrétně „přísného moderátora“ Igora Bareše, který vypadá, jako by si odskočil z natáčení pohádky, kde ukořistil roli Lucifera, ale během pořadu sotva kuňkne. Osobitě si tvůrci vyložili i slovo zábava. Šéfové obou týmů, Sandra Pogodová a Michal Dlouhý, zřejmě dostali jedinou radu: smějte se nonstop. Hlasitě, kdykoli, čemukoli, i když nebude důvod. A protože toto poselství se podařilo přenést i na hosty (namátkou Jan Kalousek, Michel Fleischmann, Ivana Christová nebo Gabriela Demeterová), řinčí z obrazovky bezdůvodný smích, jehož příčinu těžko chápou samotní zúčastnění. Smích, který je po několika minutách tak hloupý, až mučí trapností, která ze studia přímo tryská. ČT se pořadem Copak bych vám lhal? podívala na úplné dno zábavy. Snad ho její příští pokus alespoň zakryje. ▪

NEVINNÉ LŽI Nová nedělní série filmů slibuje zajímavé příběhy a skvělé obsazení. V prvním (Pod hladinou) hraje Aňa Geislerová ženu, která se bojí přiznat, že váhá, zda mít dítě. A proto tajně polyká antikoncepci. ČT 1 • OD 24. ÚNORA / 20.00

SUPERSTAR Nova opět sází na SuperStar, začíná s ní už 10. února. Moderovat ji tentokrát bude Zora Kepková ze Snídaně s Novou a Slovák Roman Juraško, v porotě doplní Pavola Haberu a Ondřeje Soukupa zpěvačka Ewa Farna. NOVA • OD 10. ÚNORA / 20.20

TAJEMSTVÍ RODU Středeční večery na ČT1 dál patří projektu, v němž známé osobnosti s pomocí historiků pátrají po stopách svých předků. V únoru vás s rodokmenem seznámí třeba herečka Květa Fialová (13. 2.) nebo hudebník David Koller (20. 2.). ČT1 • KAŽDOU STŘEDU / 21.00

■ DOKUMENTÁRNÍ KANÁL PRIMY UŽ VYSÍLÁ

■ DĚTI SE MOHOU TĚŠIT NA ZÁŘÍ

■ BBC NATOČÍ MUŠKETÝRY V ČESKU

Pokud zatím novou televizi Prima Zoom nemáte, naladíte ji v set-top boxu a na rozdíl od Smíchova i na satelitu. Večer od osmi nabízí tematické premiéry, třeba v pondělí o katastrofách, ve středu o přírodě nebo v neděli o vesmíru.

Nový kanál chystá i Česká televize. Bude pro děti a vysílání zahájí v září. Předběžně počítá s tím, že během pozdního odpoledne uspokojí děti od 4 do 8 let, v podvečer starší děti do 12 let a večerní pásmo od 20 hodin zacílí na diváky od 13 do 20 let.

Seriál podle slavného románu Alexandra Dumase Tři mušketýři chystá britská veřejnoprávní televize BBC. První řadu čítající deset dílů se rozhodla točit u nás, třeba na Dobříši, Křivoklátě, Zvíkově, Hluboké, ale i v centru Prahy.


recenze /

Těžká krása jménem Lincoln

Steven Spielberg je žijící legenda. Natočil E.T. – Mimozemšťana, Čelisti, Indiana Jonese, Schindlerův seznam nebo Jurský park. Novinkou s názvem Lincoln dokázal, že pořád umí. I když to rozhodně není film pro každého.

P

okud bych někomu uvěřil výrok, že má v životě rád výzvy, tak Steven Spielberg je jedním z mála. Nebál se točit filmy s nejistým výsledkem. Nezalekl se postupů, které před ním nikdo nezkoušel a jež po něm mnozí opakovali. Naopak. Sám o sobě může bez nadsázky tvrdit, že dějiny kinematografie psal několikrát vlastní rukou. Opakovaně zlákal do kina miliony lidí. Protože kromě odvážného srdce má také dar strhujícího vypravěče. To platí i pro Lincolna. Pro americkou ikonu, o které se za mořem učí ve školách a k níž dodnes vzhlížejí. Prostě výzva.

Vypravěčský mistr Spielberg tentokrát nechtěl moc experimentovat, ale vyprávět. Jako by se z něj stal

dějepisář, který svým žákům touží příběh o zrušení otroctví odvyprávět s dokonalostí jako nikdo před ním. Věřím, že většina kolegů by šla jednoduše od toho. Copak lze z posledních čtyř měsíců života nejslavnějšího amerického prezidenta udělat dobrý film? Ze čtyř měsíců, v nichž se především diskutovalo a vymýšlela taktika – zaprvé, jak a kdy ukončit občanskou válku mezi Severem a Jihem, a zadruhé, a to Lincoln cítil jako nejdůležitější, jak ve sněmovně prosadit dodatek k ústavě, který zruší otroctví? Spielberg se znovu zakousl do příběhu. Jenže ten měl k přímočarosti daleko. To nejsou rybáři, kteří bojují s obřím žralokem nebo spojenci válčící proti nacistům. Dialogy jsou složité, stejně tak proces vyjednávání a navenek to vypadá, že nejde

21

o nic jiného než nekonečný (film trvá dvě a půl hodiny) dýchánek starých mužů, kteří od politických diskuzí přecházejí k mudrování a státotvornosti. Ostatně proto Lincoln dostane od mnohých neuctivou nálepku ve smyslu ušlechtilé nudy. Ve skutečnosti to však není nuda, ale obrovské drama, které se krčí za proudy pronášených slov. Spielberg potichu, jakoby mimochodem, žene své hrdiny k velkému finále. A takovým způsobem umí vyprávět jen mistr.

Klasika pro náročné Pravdou je, že velkého pomocníka získal režisér v představiteli hlavní role Danielovi Day-Lewisovi. Podle všeho Lincolna vystihl dokonale – jako přemýšlivého, pomalého vypravěče, ale umanutého a nezdolného bojovníka za základní lidská práva. Day-Lewisův výkon by si Oscara jistě zasloužil. Stoprocentní hodnocení však Lincoln přesto dostat nemůže. Je neúměrně dlouhý, bez znalosti alespoň základních historických reálií, jakkoli by měly být v kategorii střední školy, je těžko srozumitelný. A rozhodně to není film na oslnivé sobotní rande, pokud zrovna neprobíhá v rámci klubu politických diváků jakéhokoli věku. Kromě fandů historie je Lincoln pro ty, kteří mají rádi film. Klasiku, která v uhrančivých obrazech dokonale kopíruje dobové reálie i počínání lidí, kteří měnili svět. ▪

hodnocení LINCOLN REŽIE – STEVEN SPIELBERG / HRAJÍ – DANIEL DAY-LEWIS, SALLY FIELD, JOSEPH GORDON-LEVITT, TOMMY LEE JONES, JOHN HAWKES, HAL HOLBROOK, JAMES SPADER

70 %


Užijte si až o 20 % levnější lyžování! SLEVA NA PERMANENTKY Od 5. 1. do 24. 3. 2013 poskytují partnerské skiareály slevu 10 % nebo 20 % na celodenní permanentky cestujícím ČD. Podmínkou pro získání slevy je prokázání se platnou jízdenkou ČD, lůžkovým příplatkem nebo místenkou ve slovenských skiareálech.

Partnerské skiareály v České republice:

Partnerské skiareály na Slovensku:

Šumava – Ski & Bike Špičák

Veľká Fatra – PARK SNOW Donovaly

Krušné hory – Pernink

Veľká Fatra – Ružomberok-Malinô Brdo

Jizerské hory – SKI Bižu Tanvaldský Špičák Krkonoše – skiareál Arrakis Žacléř-Prkenný Důl (s návazným skibusem od vlaku z Trutnova hl. n.) Jeseníky – JONAS PARK Ostružná Beskydy – SKI Beskydy Mosty u Jablunkova Beskydy – Skiregion Soláň-Karolinka

České dráhy, Váš osobní dopravce www.cd.cz 840 112 113

Více na www.cd.cz/cdski


cestování po ČR /

23

Za krásami Česka

Královéhradecký kraj Adršpac h

Hradec Králové

Přijeďte se podívat do královédvorské zoologické zahrady, jak si exotická zvířata užívají sněhové nadílky! V zimní sezoně uvidíte většinu zvířat ve výbězích od 10 do 15 hodin. Na romantickou procházku se můžete vydat kolem výběhů s antilopami, buvoly, velbloudy a nosorožci až k pavilonu lvů. Dovádění na sněhu baví nejvíce asi nosorožce. Poprvé v životě si ho letos užívá i tříměsíční samička nosorožce dvourohého Eliška. A není sama. Sníh se stal překvapivou zábavou také pro tři půlroční koťata tygra ussurijského. Právě šelmy se v zimě mohou návštěvníkům pochlubit nádherným kožichem. Ohřát se lze v řadě pavilonů, v zimním období patří mezi nejnavštěvovanější zejména dva tropické: Vodní světy a Ptačí svět. Zoologická zahrada se nachází na západním okraji Dvora Králové a z centra města vás k ní dovedou směrovky. Od nádraží se můžete svézt autobusovou linkou královédvorské MHD č. 1.


24 /

cestování po ČR

Na návštěvu pohádkov

TEXT: TOMÁŠ REZEK

V

Jičíně prožil autor loupežníka Rumcajse, formana Šejtročka, víly Amálky, Makové panenky nebo Křemílka a Vochomůrky velký kus dětství. Na začátku první světové války, kdy musel otec Václava Čtvrtka na frontu, se malý Václav spolu s matkou a bratrem přestěhovali z Prahy do Jičína k dědečkovi do domu v dnešní Revoluční ulici č. 139. Tady slavný pohádkář poprvé prožíval zážitky z četby, poslouchal poutavá vyprávění svých prarodičů a s maminkou prochodil celé Jičínsko, z čehož později čerpal při psaní pohádek. Město Jičín proslavila hlavně jeho vyprávění o loupežníku Rumcajsovi, jimž dal podobu animovaných večerníčkových příběhů výtvarník Radek Pilař.

Vstupte do Rumcajsova světa! Do vlaku dětem přibalte přenosný DVD přehrávač a během cesty jim pusťte Rumcajse, aby byly natěšené na prohlídku města. V Jičíně a jeho okolí je mnoho míst spojených se Čtvrtkovými pohádkami. Jedno rozhodně nesmíte vynechat – Rumcajsův svět Radka Pilaře. Tak se jmenuje interaktivní výstava, kterou najdete v budově zámku na Valdštejnově náměstí – v Městském informač-

ním centru. Precizně vyrobené pohádkové modely byly zhotoveny v Barrandovských ateliérech v Praze. Pomocí jednoduchých mechanismů je můžete rozhýbat a uvést v život. Roztančíte tak třeba víly s vojáky, Rumcajse necháte kočírovat sumce Holdegrona nebo si v rybníčku pohrajete s hodným vodníkem Volšovečkem.

Zámek plný her a zábavy Rumcajsův svět Radka Pilaře není jedinou zajímavou expozicí jičínského zámku. Dalšími se může pochlubit Muzeum hry. To nabízí

Foto: archiv MÚ Jičín

Milovníci večerníčkových příběhů Václava Čtvrtka by měli zavítat do Jičína, odkud pochází většina jejich pohádkových postav. První černobílé díly o „českém Robinu Hoodovi“ mohli diváci vidět v televizi v roce 1967.

Rumcajsův svět Radka Pilaře.

čtyři prohlídkové cesty za zábavou a poznáním. Kromě tradiční vlastivědné expozice si projdete trasu, v jejímž rámci si vyzkoušíte,

spojení Vlakem do Jičína Od jičínského nádraží vás do centra města na Valdštejnovo náměstí dovede žluté turistické značení (1 km). Nejvýhodnější vlakové spojení si snadno vyhledáte na www.cd.cz/spojeni nebo vám rádi poradí na tel. 840 112 113. z Turnova

za 50 minut

z Nymburka (hl. n.)

za 60 minut

z Hradce Králové (hl. n.)

za 72 minut

z Prahy (hl. n.)

za 130 minut


cestování po ČR /

ého města

25

cen jičínským starostou Humpálem se své živnosti vzdát a stát se loupežníkem.

Lipovou alejí k Libosadu Když už budete v Jičíně, neměli byste vynechat návštěvu parku Libosad. Z Valdštejnova náměstí vás k němu dovede červená turistická značka a procházka je to příjemná. Více než polovinu cesty půjdete starou lipovou alejí. Založil ji – stejně jako Libosad – vévoda Albrecht z Valdštejna. Stromy ale nejsou původní, alej už byla několikrát obnovena. Libosadu dominuje barokní letohrádek s dvouramenným schodištěm zvaný Valdštejnská lodžie, postavený v letech 1630 až 1634 pro příležitostné pobyty majitele panství. Ojedinělá stavba obklopená zelení je pro svou romantiku oblíbeným místem pro konání svatebních obřadů. Po prohlídce Libosadu pokračujte po červené značce ven z parku k nedaleké železniční zastávce Jičín, z níž vás vlaky dovezou zpět do města nebo domů.

Soutěž Zodpovězte správně následující otázku a vyhrajte jedno ze tří CD O Rumcajsovi, Mance a Cipískovi namluvené Karlem Högrem, které do soutěže věnovalo hudební vydavatelství Supraphon. Jak se jmenuje vodník, který je přítelem loupežníka Rumcajse v pohádkách Václava Čtvrtka? A) Žabža B) Kebule C) Volšoveček

jak se mele na kamenném mlýnku, přede na kolovratu nebo jak se píše na skriptoriu. Po třetí cestě dojdete do muzejní herny, kde si mohou děti sestavit z modelů domů různé podoby jičínského náměstí. Pro absolvování čtvrté trasy je nutné si vyrobit ze stočeného papíru hůlku Albrechta z Valdštejna, která slouží jako klíč k vybraným exponátům a také k otevření tajné komnaty. Dostanete se i do Konferenčního salonku, kde byla roku 1813 podepsána tzv. Svatá aliance, tj. dohoda Rakušanů, Němců a Rusů o spojenectví proti francouzskému císaři Napoleonovi.

Odpověď nám pošlete do 21. února na e-mailovou adresu soutez@cd.cz, do předmětu zprávy napište JIČÍN. Správná odpověď z minulého čísla je B) Petr Brandl. Jména výherců najdete na straně 6.

Foto: archiv RMaG v Jičíně

Muzeum hry v jičínském zámku.

Když si počkáte do dubna

Na túru po Rumcajsově stezce

Všechny turistické atrakce Jičína nelze zvládnout za jediný den. V zimě se vyplatí navštívit celoročně přístupné expozice v jičínském zámku, v letní sezoně se pak do Jičína vraťte prozkoumat další zajímavá místa, kde vítají návštěvníky až od dubna. K nim patří dominanta města – Valdická brána. Z ochozu věže ve výšce 32 metrů se vám naskytne poutavý výhled na město a okolí a při dobré viditelnosti zahlédnete i Ještěd nebo vzdálené vrcholky Krkonoš. Od Valdické brány se dejte dolů, do ulice Pod Koštofrankem. V ní se nachází další jičínské turistické lákadlo – Rumcajsova ševcovna. V ní po Baťovi druhý nejslavnější český švec zaručeně šil boty, než byl donu-

Pokud máte toulavé boty a před obhlídkou památek a expozic dáváte přednost pobytu v přírodě, vydejte se vlakem do Mladějova, odkud vede do Jičína Rumcajsova stezka. Trasa dlouhá 15 km vás provede po nejkrásnějších místech jihovýchodního koutu Českého ráje. Z Mladějova půjdete do Lovče, odtud ke skalnímu hrádku Pařez, kolem Prachovských skal, na vyhlídku Přivýšina, zříceninu Brada, Kbelnici s hospodou U Rumcajse, kolem rybníka Kníže až do Jičína. V Městském informačním centru v Jičíně prodávají podrobný letáček o stezce (10 Kč). Najdete v něm mapku a úkoly, které děti cestou plní. Rodinám s malými dětmi je určen Cipískův okruh, který měří jen 3 km a začíná na rozcestí v zatáčce za Prachovem. ▪


26 /

cestování po ČR

Terény pro skialpinisty

v Krkonoších

Skialpy dávají pocit svobody nesvázaný upravenou běžeckou stopou a kontakt se zimními horami. Proto Správa Krkonošského národního parku navrhla a povolila osm tras pro pohyb ve volném terénu. TEXT: JITKA ŠTĚPÁNKOVÁ FOTO: MICHAL SKALKA, pixmac

D

obře namazat běžky je věda. Pokud je namažete špatně, neodrazíte se při kroku a lyže se vám prosmekne, nebo se jejich skluznice olepí hroudou sněhu a nesvezete se vůbec. Skialpové lyže se mažou jako sjezdové – aby to jelo rychle z kopce dolů. Díky stoupacím pásům vám skialpové lyže dovolí

spojení ČD Ski Zájemci o lyžování v Krkonoších mohou díky projektu ČD Ski využít návazné skibusy z vlakového nádraží Trutnov do Prkenného dolu u Žacléře. Více na www.cd.cz/cdski.

pohyb mimo stopy. Na sjezdovce nebude rozdíl mezi sjezdovými lyžemi a skialpy velký. Když ale budete na běžkách sjíždět sjezdovku, bude vaše úsilí spíš bojem o holý život. Běžky se hodí do lehčích terénů a do stopy, skialpy můžete vzít i na strmější svahy a na vyšlápnutou stopu nemusíte myslet.

Tulení pásy Snadnému stoupání napomáhají takzvané tulení pásy (správně stoupací pásy), a patří proto


cestování po ČR /

k nejdůležitějšímu vybavení každého skialpinisty. Je to pás z tkaniny opatřený z jedné strany lepidlem jako u samolepky a z druhé krátkými chlupy směrovanými šikmo k patě lyže. Před výstupem se pás nalepí na skluznici a díky tomu lze v pohodě stoupat sjezdovkou kolmo vzhůru, aniž byste museli šlapat stromečkem, krutě to smekalo nebo jste se jinak trápili. Na kopci se pásy sundají, dopnou se boty do vázání a jede se dolů podobně jako na sjezdových lyžích. Původně byly skutečně z tulení kůže, nyní se vyrábějí z mohéru a syntetiky nebo se oba materiály kombinují. Mohérové jsou drahé, ale rychle jedou. Syntetické déle vydrží, ale víc se na nich nadřete a málo svezete.

Osm volných tras Krkonoše nemají pro adrenalinové skialpinisty v porovnání třeba s Alpami obtížné terény, přesto jsou zrádné poměrně drsným podnebím a množstvím lavin. V posledních letech se tu však se skialpinisty roztrhl pytel. Pro lyžaře tím vznikly zcela nové okruhy vedoucí po turistických cestách i mimo ně. Na výběru a vedení tras spolupracoval celý tým lidí z různých institucí. Aby to nebyly trasy vedené pouze po cestách, kde se smí lyžaři pohybovat i bez vyznačených tras, snažili se o navedení skialpinistů do míst, kde žádná cesta nevede,

27

Zeptali jsme se odborníka Michal Skalka ze Správy KRNAP žije a pracuje na horách už 20 let a s lyžováním má letité zkušenosti. Od té doby, co si pořídil skialpinistické vybavení, mu na běžky usedá prach.

Které z osmi tras lze doporučit začátečníkům a které už zkušenějším lyžařům? Krásná a celkem bezpečná je cesta z Pece pod Sněžkou Modrým dolem na Výrovku a přes Richtrovky zpět do Pece. V Modrém dole trasa vede spodní částí velkého Lavinového svahu, ale celý důl je místo velmi klidné. Na trase není žádný zvlášť nebezpečný úsek, pomineme-li sjezd po cestě na Richtrovky, který bývá rozbitý rolbou vozící líné turisty na kopec. Tady si i úplný začátečník vyzkouší, zda se skialpinismu chce věnovat nebo ne. Zkušenějším lyžařům bych doporučil vyjít z Pece do Obřího dolu a vystoupat až na vrchol Sněžky. Ze Sněžky vede dlouhý sjezd k lanovce na Růžové hoře a pak přímo v jejím průseku do Pece pod Sněžkou. Pokud

je Sněžka na jižním úbočí málo vysněžená, vyčnívají z ní kameny a je to o lyže. Průsek lanovky je neupravený a v horní části strmý a úzký. Tam by začátečníkovi bylo dost horko.

Co bychom měli udělat, než se vydáme se skialpy do volného terénu? Začátečníci by si měli vybrat jednoduchou trasu, nebo si udělat jednoduchý výlet po cestách. I tak si užijí dost. Hodně lidí se pustí do nějakého dobrodružství, vjedou, kam nemají a ani nechtěli a mají z toho (a pak nejen oni) problémy. Skialpové vybavení se dá půjčit za podstatně méně peněz, než když si novou výbavu koupíte. Při cestě místy, kde mohou padat laviny, což se zjistí z mapy nebo z popisu skialpové trasy, je nutné mít u sebe lavinový vyhledávač, sondu a lopatku – a samozřejmě každý skialpinista by s tímto vybavením měl umět dobře zacházet. ▪

Výrovka

Soutěž o předplatné

Modrý důl

Richterovy boudy

Odpovězte na soutěžní otázku a vyhrajte roční předplatné časopisu Turista! Který hrad je na obálce časopisu Turista č. 1–2/2013? A) Kost B) Krakovec C) Buchlov Odpověď zašlete na soutez@cd.cz do 21. února 2013, do předmětu zprávy uveďte TURISTA. Tři správné odpovědi odměníme ročním předplatným časopisu Turista.

kam se tedy legálně nedostanou a kde by se jim mohlo líbit. Trasy si zájemci mohou najít na domovských stránkách Správy KRNAP v sekci Pro veřejnost a dále Turismus (www.krnap.cz/trasy-pro-skialpinisty/). ▪ Tento článek vyšel také v časopise Turista č. 3/2012.

Železná stezka

Ze

len ýd

ůl

skibus Trutnov

Pec pod Sněžkou


28 /

cestování po ČR

Z okna vlaku

v Královéhradeckém kraji Jičín

Foto: Tomas Sereda | Dreamstime.com

Foto: Richard Semik | Dreamstime.com

Náchod

Foto: archiv MÚ Jičín

Adršpach

Čarokrásné skalní město

Pohled na noblesní zámek

Vzpomínky na válečnou vřavu

Adršpašské skály už učarovaly leckterému filmaři. V „Ádru“ se natáčely pohádky Třetí princ, Z pekla štěstí nebo Peklo s princeznou. Romantiku skalního města si můžete vychutnat i při jízdě vlakem. Mezi zastávkami Horní Adršpach a Teplice nad Metují trať lemuje přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály a cestujícím se z vlaku naskytnou poutavé výhledy. Adršpašské skály jsou přístupné i v zimních měsících, tedy pokud počasí a stav turistických cest dovolí. Pokladna a vstup do skalního města se nacházejí jen pár kroků od stanice Adršpach.

Jen málokterý zámek vévodí svému okolí jako ten náchodský. S pěti nádvořími patří k největším šlechtickým sídlům u nás. Stojí nad městem na strmém ostrohu a přitahuje pohledy snad všech cestujících, kteří do Náchoda přijíždějí vlakem. Zámek a celé město proslavil film Případ mrtvých spolužáků, který se v Náchodě natáčel v roce 1976. Na zámecké terase se odehrává nejdramatičtější scéna filmu, v níž Landkamer (Eduard Cupák) shodí do příkopu bývalou spolužačku Polanovou (Karolinu Slunéčkovou).

Zejména v zimních měsících, kdy listí stromů a keřů nic neskrývá, můžete z vlaku jedoucího mezi Jičínem, Železnicí a zastávkou Jinolice zahlédnout pomníky. Trať totiž prochází místy, kde se roku 1866 odehrála jedna z bitev prusko-rakouské války, při níž bylo zabito nespočet vojáků. Po nejvýznamnějších památkách bojiště vás provede naučná stezka Bitva u Jičína 29. června 1866. Začíná v Jičíně na Valdštejnově náměstí, je dlouhá 29,5 km, a proč k válce došlo, jaký měla průběh a důsledky, se dozvíte z 26 informačních tabulí.

Už za Rakousko-Uherska se mohli svézt turisté do Adršpachu po kolejích. Stanice je součástí železniční tratě vedoucí z Trutnova do Teplic nad Metují, která byla zprovozněna v září roku 1908. V aktuálním jízdním řádu patří trati číslo 047 a jízda osobním vlakem Českých drah z trutnovského hlavního nádraží do Adršpachu trvá 48 minut, z Adršpachu do Teplic nad Metují vás vlak doveze za 9 minut.

Od náchodského nádraží se můžete vydat k zámku po červené turistické značce (1 km). Projděte ulicí Kamenice do centra města na Masarykovo náměstí a dále pokračujte Tyršovou a Zámeckou ulicí a tzv. Chrastinkou. S jedním přestupem ve Starkoči se do Náchoda snadno dopravíte vlakem z Hradce Králové (za 52 minut) a dobré vlakové spojení má s Náchodem i metropole (z Prahy hl. n. za 2 hodiny 46 minut).

Trať, po které vlaky projíždějí jičínským bojištěm, vede z Jičína do Turnova a slouží od roku 1903. Blízkost železniční tratě umožňuje výletníkům, kteří se necítí na absolvování celé trasy naučné stezky, aby si prošli jen její část. Z Jičína vede stezka přes Holín a Prachov do obce Jinolice, odkud vás osobní vlaky dovezou zpět do Jičína. Zdatnější mohou pokračovat do města Železnice.


cestování po ČR /

29

Rájem rozhlednovým ILUSTRACE: JIŘÍ ŠTEKL

trať č. 026, nejbližší žel. stanice Náchod, vzdálenost 3,2 km

Dobrošov (Jiráskova chata)

Jiráskova chata z roku 1923 s 24 metrů vysokou kamennou rozhlednou. Dobrošov Dobrošov žst. Náchod 7 km

Jizbice

Lipí Peklo

Kruhový výhled z otevřeného ochozu ve výšce 15 metrů (Náchod a nedaleké pevnosti v Dobrošově, Krkonoše, Orlické hory, Kunětická hora, přehrada Rozkoš a Česká Skalice, v Polsku pak Stolové hory). Cestu můžeme začít v Náchodě. Po překročení říčky Metuje nás čeká příkrý kopec do obce Lipí. Zde po krátké rovince následuje opět prudké stoupání do Jizbice. Odtud odbočuje doleva červená značka do strmého kopce kolmo k Jiráskově chatě. Asfalt však po 300 m vystřídá kamenitá cesta sjízdná pouze na horském kole. Lépe je pokračovat po dobré asfaltce dále do kopce, který za vesnicí končí. Na kraji Dobrošova je značená odbočka doleva. Po hladkém asfaltu se nejprve musí zdolat stometrové příkré stoupání. Pak následuje už jen půlkilometrový mírný kopec k parkovišti u chaty. Sjízdné na silničním kole. Občerstvení a suvenýry v Jiráskově chatě.

trať č. 045, nejbližší žel. stanice Svoboda nad Úpou, vzdálenost 6,6 km

Zlatá vyhlídka Masivní jednadvacetimetrová ocelová věž z roku 2008. Kruhový výhled z otevřeného ochozu ve výšce 18 metrů (celý severní obzor zakrývá mohutný masiv blízké Černé hory, z Krkonoš lze spatřit západním směrem už pouze hřbety Rýchor, na jihu se tyčí rozhledna Kozinec a Zvičina). Cesta k rozhledně od silnice Janské Lázně – Černý Důl je velmi jednoduchá. Jedná se o úzkou hrubou asfaltku, kde se na bezmála kilometrovém úseku pravidelně střídá mírné stoupání s prudkým. Mnohem náročnější je ovšem zdolání příkřejšího a hlavně delšího kopce ze Svobody nad Úpou přes Janské Lázně nebo z opačné strany od Černého Dolu. Samotné rozcestí se pak nachází na vrcholu sedla u Hoffmannovy boudy přímo proti odbočce na mnohem vyšší a také známější Černou horu.

Černá hora

Černý Důl

Zlatá vyhlídka

Sjízdné na silničním kole. Suvenýry u správce přilehlého apartmánového domu.

Soutěž Odpovězte na soutěžní otázku a vyhrajte knihu Rájem rozhlednovým. Jaký je součet nadmořských výšek Dobrošova a Zlaté vyhlídky? Nápovědu najdete na www.rozhlednovymrajem.cz. Správnou odpověď zašlete do 21. února na e-mailovou adresu soutez@cd.cz, do předmětu zprávy napište ROZHLEDNY.

Svoboda n. Úpou 8 km

Janské Lázně


PALUBNÍ PORTÁL

Specialita, kterou vám nabídneme jenom my Díky službě Bistro on-line si v Pendolinu objednáte jídlo přímo ze svého místa. Stačí pár kliknutí a za chvíli máte vybranou specialitu před sebou.

Palubní portál SC Pendolino vám přináší i další služby a zábavu ZDARMA!

České dráhy, Váš osobní dopravce www.cd.cz 840 112 113


šéfkuchař pro vás /

31

PŘEDSTAVUJEME...

Pavel Mareš

Talentovaného kuchaře můžeme bezesporu zařadit mezi rodící se legendy české kuchyně. I když ho k plotně nepřilákala rodinná zkušenost, zapálení a nadšení pro obor ho velmi rychle posunulo na přední místa mezi profesionály v oboru a reprezentoval i na mezinárodních soutěžích. Jako mladý šéfoval kuchyním prestižních pražských restaurací a vychoval řadu dalších talentů. Je vítězem mnoha soutěží, mimo jiné se stal Kuchařem roku 2000 a 2006. Je členem Českého národního týmu kuchařů, jeho práci doplňuje preciznost a smysl pro detail. Aby mohl svou práci servírovat i běžným smrtelníkům z ulice, odstěhoval se z velkoměsta do Jihlavy, kde spolu s manželkou Janou řídí svoji vlastní restauraci.

Tři knížata

Kde najdete Tři knížata? Masarykovo náměstí 1189/44 586 01 Jihlava Rezervujte si svůj stůl na tel. +420 567 210 933. Více na www.tri-knizata.cz.

Najít v centru Jihlavy restauraci na výborné úrovni by se mohlo zdát jako zázrak. Ten se stane skutečností ve chvíli, kdy navštívíte restauraci Tři knížata na Masarykově náměstí. Pokrmy zde jsou připravovány noblesním způsobem, jídla vypadají jako z luxusní kuchařky. Moderní restaurace s mixem mezinárodní kuchyně se řídí sloganem: „Vše, co děláme, děláme rádi.“ Z interiéru na vás dýchne příjemná atmosféra, kterou doplňuje milá a ochotná obsluha. Zajímavým prvkem prostoru je otevřená kuchyně, díky které můžete sledovat práci kulinářského týmu vedeného vyhlášeným šéfkuchařem Pavlem Marešem.


32 /

šéfkuchař pro vás

Pomalu pečený vepřový hřbet s tymiáno suroviny na 4 porce: ❘ ❘ ❘ ❘ ❘ ❘ ❘ ❘ ❘ ❘ ❘

Variace pošírovaného mořského vlka, grilovaného mořského okouna a pečeného lososa v křupavém těstě s celerovým pyré a zimními saláty s lístky růžičkové kapusty suroviny na 4 porce: ❘ ❘ ❘ ❘ ❘ ❘ ❘ ❘ ❘ ❘ ❘ ❘ ❘ ❘

400 g filetu z mořského vlka s kůží 400 g filetu z mořského okouna s kůží 400 g hřbetu z lososa 100 g cukru krystalu 75 g mořské soli hořčičné semínko ❘ bylinky ❘ lžička koňaku řecké těsto (filo) ❘ 300 g očištěného kořene celeru 100 ml drůbežího vývaru mix zimních salátů (např. frissé, radichio, dubový list atd.) pažitka ❘ petrželka ❘ spařená růžičková kapusta 100 ml olivového oleje 3 lžíce malinového octa 2 lžíce medu celá skořice Doba přípravy: 6 hodin a 25 minut Doba vaření: 10–15 minut

Začneme tím, že si namarinujeme hřbet z lososového filetu. Z cukru, mořské soli, hořčičného semínka a koňaku vytvoříme směs, do které lososa ponoříme nejméně na 6 hodin. Po šesti hodinách ho opláchneme, osušíme a zabalíme do řeckého těsta pomazaného máslem. Na rozehřátém oleji pečeme dozlatova. Z mořského vlka nakrájíme přibližně 40g kousky, které vaříme v bylinkové páře. Stejně velké porce nakrájíme i z mořského okouna, osolíme a grilujeme s trochou olivového oleje. Očištěný kořen celeru nakrájíme na malé kousky a dáme vařit ve vývaru úplně doměkka. Rozmixujeme a dochutíme čerstvě mletým pepřem, solí a olivovým olejem. Listy zimních salátů a spařené lístky růžičkové kapusty ochutíme dresinkem z malinového octa, medu, skořice a olivového oleje. Zdobíme bylinkami.

1 500 g vepřového hřbetu s tukem sůl ❘ čerstvě mletý pepř 700 g oloupaných brambor 250 ml smetany lístky čerstvého tymiánu ❘ muškátový oříšek 500 g růžičkové kapusty 300 g cukety 200 g karotky 200 g bílé cibule ❘ cukr silná šťáva z vepřových kostí bylinky na ozdobu


3chodové menu

šéfkuchař pro vás /

pavla mareše

33

vými bramborami a karamelizovanou růžičkovou kapustou

Vepřový hřbet osolíme, opepříme a na slunečnicovém oleji ze všech stran opečeme. Vložíme do trouby a pečeme při 60 °C cca 9 hodin. Potom maso vyjmeme, prudce opečeme, aby byla kůže křupavá. Z brambor nakrájíme tenké plátky, které povaříme se smetanou, solí, pepřem, tymiánem, muškátem a můžeme přidat i trochu česneku. Povařenou směs nalijeme do papírem vyložené zapékací misky nebo pekáčku a pečeme při 160 °C cca 40 minut. Necháme trochu zchladnout a nakrájíme požadované tvary. Jakoukoli zeleninu a hlavně růžičkovou kapustu nakrájíme na přibližně stejně velké kusy a spaříme v mírně přesolené vodě. Zchladíme v ledové vodě a osušíme. Zeleninu opečeme na pánvičce s trochou másla a cukru. Dochutíme solí a trochou čerstvě mletého pepře. Při servírování doplníme o zredukovanou vepřovou šťávu.

Linecký koláček s jablky zapečený s Pribináčkem a jemnou drobenkou suroviny na 4 porce:

Těsto: ❘ 400 g hladké mouky ❘ 200 g másla ❘ 4 lžíce mléka ❘ 60 g pasterovaného vejce ❘ 100 g vanilkového cukru ❘ kůra ze dvou citronů ❘ špetka soli Směs: ❘ 500 g oloupaných a vyjadřincovaných jablek ❘ 50 g namočených rozinek ❘ 50 g cukru krystalu ❘ skořice (dle chuti) ❘ 300 g Pribináčka ❘ cukr moučka na ochucení Drobenka: ❘ 30 g polohrubé mouky ❘ 30 g moučkového cukru ❘ 30 g másla Doba přípravy: 20 minut Doba pečení: 20–25 minut

Doba přípravy: 30 minut Doba pečení/Vaření: 10 HODIN

Do malých plechových formiček o průměru cca 8 cm vložíme část lineckého těsta. Vymačkáme tak, aby po celé ploše formičky byla stejná vrstva. Upečeme dozlatova. Hotový košíček můžeme pokapat rumem (aby se trochu nasákl a zvláčněl), přidáme vrstvu rozetřeného Pribináčka s cukrem a citronovou kůrou, na to vrstvu rozdušených jablek s rozinkami a skořicí. A nakonec máslovou drobenku. Vše zapečeme v troubě a vyndáme, když začne drobenka zlátnout. Můžeme zdobit ořechovou zmrzlinou, jablečnou redukcí a mátou.


34 /

specialita

Růžičková kapusta

Pokud chcete v zimě pěstovat zeleninu, která vydrží i mrazivé podmínky, vsaďte na růžičkovou kapustu. TEXT: FILIP ČERNÝ FOTO: ABELSONAGENCY, PIXMAC

R

ůžičková kapusta patří mezi odolné zimní zeleniny. Nevadí jí studené podnebí, je velmi otužilá a dává vysokou úrodu. Růžičkovou kapustu najdeme na trhu od podzimu do jara, je jedním z mála druhů zeleniny, který odolává mrazu až do minus 15 stupňů Celsia. To se oceňovalo hlavně v minulosti, dnes už není problém koupit ji v obchodě v kterémkoli ročním období.

Tvar jako knoflíky První zmínka o růžičkové kapustě se objevila v roce 1578 v knize od francouzského autora, který zeleninu popisuje jako brukev s mnoha hlavičkami vypadajícími jako knoflíky. Přibližně v polovině 18. století se o růžičkové kapustě objevily další záznamy v belgickém Bruselu, proto se jí v angličtině říká „brussels sprout“. Na počátku 19. století se rozšířila do Anglie a Francie, později do celé Evropy. Její zelené kuličky, které se skládají z těsně

semknutých drobných listů, mají v sobě spoustu látek, které jsou našemu zdraví prospěšné. Najdete v ní především draslík, který podporuje vylučování přebytečného množství vody z těla, využívá se k detoxikaci organismu a odplavování odpadních látek. Navíc pomáhá při hubnutí a otocích.

Zimní zdroj živin Nechybí jí vitamin B1-thiamin, který nás udržuje soustředěné, díky němu odoláváme stresu a je nesmírně důležitý pro naši mentální svěžest. Jakmile thiamin v našem organismu chybí, může vzniknout nervové onemocnění, tzv. beri-beri („nemohu, nemohu“), které se projevuje velkou únavou. Dříve byla růžičková kapusta v zimním období oceňována spolu se zelím také proto, že sloužila jako zdroj vitaminu C. Byla tak tou pravou potravou pro náš imunitní systém v době, kdy lidé trpěli nedostatkem tohoto vitaminu. Mimo minerálů a vitaminů obsahují růžičky

Tipy do kuchyně ▪ Růžičkovou kapustu očistíme a krátce povaříme v osolené vodě, větší růžičky lehce

nařízneme do kříže, aby se rychleji provařily, pak je scedíme a necháme okapat.

▪ Do vody můžeme pro ochucení přidat trochu drceného kmínu či plátky česneku.   ▪ Dušenou růžičkovou kapustu podáváme k masu, nejlépe uzenému.   ▪ Dušené kapustičky se rovněž často přidávají k rýži.  ▪ K vepřové pečeni lze podávat dušené kapustičky, které osmahneme na pánvi

s trochou strouhanky z pečiva.  

▪ Z kapustiček můžeme připravit také samostatný zeleninový pokrm, když je po

uvaření přelijeme bylinkovou nebo sýrovou omáčkou, dresinkem nebo je posypeme nastrouhaným sýrem.  

▪ Růžičkovou kapustu můžeme promíchat i s jinou zeleninovou směsí – například mrkví a hráškem.   ▪ Dušené kapustičky můžeme rovněž obalit v trojobalu jako řízky a osmažit.

kapusty vysoký podíl vlákniny, která prospívá našemu zažívání, hlavně v oblasti střev. Díky pojídání kuliček působí preventivně proti zácpě a čistí střeva. Alergie na růžičkovou kapustu se vyskytuje jen velmi výjimečně, a tak je vhodnou zeleninou pro všechny věkové skupiny včetně dětí.  

Pozor na rozvaření

Pěstování je více časově náročné na rozdíl od ostatních druhů brukvovité zeleniny, proto se do něj nemůže pouštět amatér. Ovšem stejně jako u ostatní zeleniny platí, že vlastnoručně vypěstovaná je mnohem chutnější než ta, kterou si koupíte v obchodech. Ať se rozhodnete jíst kapustičky za syrova či je vařit, připravte se na jejich sladkou, někdy lehce nahořklou chuť. I přesto jsou velmi hutné, skoro až masité. Jediným problémem je jejich náchylnost k rozvaření. Když se to přežene s tepelnou úpravou, úplně ztratí barvu, texturu a ještě navíc začnou uvolňovat sirnatý zápach. Takže pokud nechcete mít na talíři šedavé koule, kterými jste se krmili ve školní jídelně, nezapomeňte sledovat čas. ▪


cestopis /

indonésie TEXT: KAMILA SLAVÍKOVÁ FOTO: AUTORKA, IVA ZÍMOVÁ, ARCHIV CHARITY ČR

Po stopách tsunami až

do ráje

Indonésie byla vždy považována za tropický ráj jihovýchodní Asie. Dne 26. prosince 2004 však patřila mezi země, o jejichž břehy se rozbily největší vlny tsunami. Zkáza nejsilněji zasáhla autonomní oblast Aceh na ostrově Sumatra.

35


36 /

cestopis

Pozůstatky po vlně tsunami jsou stále patrné.

K

ouzlům největšího souostroví světa, čítajícího na 17 tisíc ostrovů, jsem propadla již před pár lety. Svou pouť začínám návštěvou nejzápadnějšího cípu Indonésie – oblasti Aceh (čti „Ačeh“), hrdě vyčnívajícího do temných vod Indického oceánu. Po mnoha hodinách strávených ve vzduchu a mírně omámena sedmihodinovým časovým posunem konečně stojím nohama na pevné zemi.

Jednota v rozmanitosti Tisíce indonéských ostrovů, které vznikly převážně sopečnou činností, propůjčily Indonésii zcela unikátní pestrost. Ta se týká především etnik, jejich kultury a jazyků. Ne náhodou je zde národním mottem „Bhinneka Tunggal Ika“ neboli „Jednota v rozmanitosti“. Během procesu národního sjednocování ještě pod nizozemskou koloniální správou byl za jeden z hlavních jednotících prvků zvolen jazyk. V souboji s komplikovanou javánštinou a historií zatíženou nizozemštinou vyhrála řeč, ze které vychází dnešní indonéština. Jak příjemné! Jedinou libozvučnou řečí, navíc psanou latinkou a s českým „r“, se totiž domluvíte na celém území o rozloze půlky Evropy. Už se nemůžu dočkat prvních konverzací s Acežany. Po příjezdu do srdce Banda Aceh, hlavního města autonomní oblasti Aceh, spatřím bílé zdi monumentální mešity Baiturrahman. Symbolika tohoto místa je pro zdejší obyvatele nesmírná. Jako máloco jiného stavba ustála nápor šestimetrové přívalové vlny tsunami, která se vzedmula po zemětřesení o síle 9,1 stupně Richterovy škály. Jeho epicentrum se bohužel nacházelo jen asi 150


cestopis /

kilometrů odtud. Životem za to zaplatilo skoro 200 000 lidí a další statisíce skončily bez střechy nad hlavou. Toto neštěstí vzbudilo velkou vlnu solidarity po celém světě a dodnes v oblasti působí mnoho neziskových organizací.

Země muslimům zaslíbená Stejně jako v celém Acehu je i na tomto místě silně cítit atmosféra islámu. Aceh vůbec patří k těm snad nejislámštějším místům v celé jihovýchodní Asii. Právě sem byl islám poprvé přenesen obchodníky z Indie. Odtud se šířil dál do ostatních koutů Indonésie. Nakonec nahradil buddhismus a hinduismus v celé zemi s výjimkou ostrova Bali. Ale to už se vracím pár století zpátky. Pravidelně pětkrát denně se po širém okolí rozléhá zpěv určující čas k modlitbám. Je parno a slunce pálí. Uvědomuji si, že můj dlouhý volný oděv zakrývající ramena a kolena, jak se v muslimské zemi sluší a patří, poskytuje docela příjemnou ochranu. Léta bojů Acežanů o autonomii s centrální vládou v Jakartě ukončila až vlna tsunami. Zkázu připomíná muzeum ve tvaru velké lodi. Uvnitř mě překvapí pahorek – až na

Na pravém rybím trhu je možné koupit i malého žraloka.

jeho úrovni by byl člověk před ničivou silou přívalové vlny z roku 2004 uchráněn. Dále se ocitám před obrovskou zrezivělou lodí, kterou moře zanechalo hluboko na pevnině. Mrazí z toho v zádech. Mnohdy si připadáme, jako by se svět otáčel kolem nás, leč když se příroda rozhodne ukázat svou sílu, býváme bezmocní.

„Heló mistrrr“ Takto na vás budou volat všechny děti a je jedno, že jste žena. Pozornosti a velkému zájmu zkrátka neuniknete. Tím více, pokud jste světlé pleti a hlavu máte samý plavý vlas. Vydáváte se za exotikou,

Bydlím uprostřed chovné stanice žraloků. zatímco pro místní jste exotikou vy sami. Lidé v Acehu jsou velmi milí a usměvaví, jako by smích byl důležitějším komunikačním nástrojem než slova. Dospělí se zprvu ostýchají, ale s velkým zájmem s vámi nakonec konverzují. Třeba nad sklenkou kávy (kopi), která se zde pěstuje. Acežská káva je známá svou kvalitou po celém světě. Lidé v Acehu si kávu dopřávají pravidelně a s notnou dávkou cukru. Proč si život neosladit, že? Kromě kávy se zde pěstuje samozřejmě také rýže a pačuli, což je rostlina trochu podobná naší hluchavce. Získává se z ní voňavý éterický olej, který se používá jako důležitá přísada při výrobě parfémů. Acežané patří také mezi znamenité rybáře. Hlad tu ale dlouho mít nebudete, jídlo se prodává všude. U „Kaki lima“ neboli u „Pěti nohou“, jak se říká pojízdnému stánku, začíná experimentování s místní kuchyní. Posedět můžete přímo na ulici na připravených kobercích. Nabízí se toho opravdu mnoho. Od polévky, ryb a jakýchsi placek s asijskými sladkými banánky po rýži, bez které zde žádné jídlo není považováno za plnohodnotné. Jen alkoholové posilnění tu nehledejte! Díky místní měně si při placení v tisícových hodnotách připadám poněkud legračně. Působí to vskutku absurdně, ale na druhou stranu si zde mohu užívat jako milionář. Najím se za 10 000 indonéských rupií, což vychází asi na 20 korun českých.

37

Vzhůru do džungle Protože mám ráda parfémy, ráda bych se něco dozvěděla o oné kouzelné rostlince pačuli, která se k výrobě používá. Mám štěstí. Na poli potkávám mladíka, který je ochoten mi následující postup vysvětlit v angličtině. Rostlinky pačuli se prý kromě kořenů sklízejí celé. Pak se nechají usušit na slunci a nakonec jsou nasekány na malé kousky. Olej se z usušeného pačuli získává destilací. Škoda jen, že se v Acehu nevyrábějí samotné parfémy, hned bych měla jasno, co si přivézt domů. Překvapení pro mne nastává v okamžiku, kdy mi mladík sděluje, že na zefektivnění a zkvalitnění oleje spolupracuje česká charita. Kde všude je možné narazit na kousek naší země… Každý návštěvník Acehu by se měl povinně vydat do Národního parku Taman Nasional Gunung Leuser na severu ostrova Sumatra. Jméno získal od zdejší třítisícovky sopečného původu a pyšní se titulem největšího parku svého druhu v celé jihovýchodní Asii. V této džungli prý pobíhá i pár kusů dnes vzácného nosorožce sumaterského. Je o mnoho menší než ten africký, přesto si nejsem jistá, zda bych chtěla být poctěna jeho návštěvou. Zato orangutany, zrzavé tvory označované jako „lidi pralesa“, jsem si zamilovala. Slovo „orang“ v indonéštině znamená člověk a „hutan“ prales. Indonéština mě nepřestává udivovat. Po třech dnech opouštím Aceh a vydávám se dále na cestu směrem do středu této země. Přeji zdejším obyvatelům mnoho štěstí, protože stopy po katastrofě jsou na jejich tvářích stále viditelné, i když vás překvapí jejich vyrovnanost a pozoruhodná síla.

Nejkrásnější ostrovní ráj Mou další destinací je Karimunjawa, souostroví asi čtyři hodiny plavby na sever z města Semarang na severním pobřeží Jávy. Dorazím do Semarangu. Lodě s cílem souostroví Karimunjawa vyplouvají až ráno, a tak mám čas na prohlídku místní rybářské vesničky. Všude vidím povalovat se rybářské sítě a odpadky. Lidé tu žijí v opravdu velmi prostých podmínkách. Uličky jsou úzké, těžko bych mohla rozpažit jednou rukou. Připadám si velmi stísněně. Fascinují mě hlavně místní ženy. Jejich černé lesklé vlasy jsou vždy úhledně učesané a jejich rty zdobí červená rtěnka. Vypadají velmi krásně a žensky a mají laskavý výraz ve tváři. Ráno se vydávám k místu, odkud odplou-


38 /

cestopis

vají lodě na Karimunjawu. Spíše než o loď jde o jakýsi menší nákladní trajekt. Na souostroví se dopravuje vše možné – od dopravních prostředků, benzinu až po rýži, domácí zvířata a mnoho dalších běžných potřeb. S tím vším budu na palubě. Před mou cestou nebyla na internetu o souostroví ani zmínka. Veškeré informace zjišťuji až na místě. Tip jsem dostala od známého, který pracuje na ambasádě. Moji noví švýcarští známí, které jsem potkala na lodi, Stephan a Jendrai, žili v Indonésii před léty s celou rodinou a již měli možnost se s tímto zapomenutým indonéským souostrovím seznámit. Je to prý tak dávno, že se rozhodli sem zavítat znovu. Konečně! Z paluby vidím pevninu. Je jasné, že jsem blízko cíli. Vylodíme se na největším ostrově. Ostatní malé a roztroušené ostrůvky můžete většinou obejít kolem dokola nejdéle tak za hodinu. A jeden, těžko říci, zda ten kus písku vyčnívající z hladiny moře mohu nazvat pevninou, obejdete za několik málo vteřin. Náš ostrůvek, na kterém se rozhodneme usadit, patří k těm, které lze obejít asi za půl hodiny. Jediná obydlí představuje asi deset malých domečků ze dřeva, které  pomocí kůlů ční nad mořskou hladinou. Dostanete se k nim buď lodí, nebo z „pevniny“ pomocí úzké lávky z prken. Paní domácí nás radostně vítá. Ukazuje mi můj pokoj, tedy jeden z těch malých dřevěných domečků.

Motorku jako dopravní prostředek často využívají i ženy.

Vydáváte se za exotikou, zatímco pro místní jste exotikou vy sami.


cestopis /

39

INDONÉSIE

Rozloha: 1 919 440 km2

Počet obyvatel: 231 369 000

Hlavní město: Jakarta

Časový posun: +7, +8, +9 hodin


40 /

cestopis

Zamiluj se a zapomeň Ten kousek moře v blízkosti mého dočasného vodního obydlí ohraničují naskládané kameny a uvnitř, přímo pode mnou, krouží na čtyřicet žraloků. Ano, čtete správně, žraloků! Tedy abych byla přesnější, asi čtyřicet žraloků a jedna mořská želva. Bydlím totiž uprostřed chovné stanice. A prý si s nimi mohu zaplavat! Tito žraloci jsou pravidelně krmeni, čemuž s obavami i podivným vzrušením přihlížím každé ráno a večer. Navíc jsou zvyklí na lidi, takže koupat se s nimi je prý naprosto bezpečné. Měla bych to zkusit. Poté, co do vody vstoupí i Stephan a Jendrai, se i já osmělím. Je to neuvěřitelný zážitek. Večer se oba muži s panem domácím v čele vydávají s dřevěnými oštěpy lovit kraby. Nevím, o jaký druh se jedná, ale jsou obrovští, žijí v dírách v písku na ostrově a vždy v noci vylézají ze svých úkrytů. Paní domácí nám nakonec bohatý úlovek uvaří. Chutnají báječně. Tedy jakmile se naučím překonat tvrdý krunýř tohoto korýše. Dlouho budu vzpomínat na místní koupelnu. Ta indonéská se totiž od naší evropské trochu liší. Místo sprchy stojí

pomoc a podpora Charita Česká republika V indonéské oblasti Aceh působí už od začátku roku 2005 Charita Česká republika. Nejdříve se zaměřila na distribuci humanitární pomoci a rekonstrukci obydlí, které zničila vlna tsunami v roce 2004. Následně pomáhala zajistit obživu zemědělcům a rybářům. Nyní podporuje mj. místní pěstitele pačuli a výrobce kvalitního vonného oleje z této hluchavkovité rostliny. Více informací najdete na www.indonesie.caritasczech.org. Podpořit projekty Charity ČR lze příspěvky na sbírkové konto č. 55660022/0800, VS 115.

káď napuštěná vodou, kterou se poléváte pomocí naběračky. Velmi brzy jsem zjistila, jak moc je taková koupel příjemná v kombinaci s okolní atmosférou. Nacházím se na kouzelném místě, kde skulinami mezi prkny, na kterých stojím, vidím mořskou hladinu

Díky místní měně si zde mohu užívat jako milionář. a sem tam plovoucí tmavý stín. Venku vládne noc a dřevěným domečkem proniká příjemný mořský vánek doprovázený hudbou moře. ■ Zcela jsem se do Karimunjawy zamilovala. Možná proto vás i své přátele doma překvapím svým rozhodnutím. Už se sem nikdy nevrátím. Mám strach, že už to nikdy nebude takové, jaké jsem měla možnost poznat. ▪


042 /

FOTOgrafická soutěž

Výherci fotosoutěže za měsíc únor 2013

1

 Jarmila Šafářová

24 let

Velitel Paříže.


43 43

//

FOTOgrafická FOTOgrafická soutěž soutěž

2

3

Daniela Glasová

17 let

Zapadané Rudé právo.

Kateřina Mottlová

27 let

Duhová fantazie.

Přeměň realitu ve svůj sen…

...a získej honorář ve výši

3 000, 2 000 a 1 000 Kč (1., 2. a 3. místo)

Máte rádi klasickou fotografii, nebo vás štvou zažité konvence? Dokážete pomocí fotografie přenést pocity a atmosféru na druhé? Jste počítačovými programy nepolíbení, nebo si naopak bez grafického softwaru moderní fotografii nedokážete představit?

P

okud tě výzva zaujala a dosud jsi publikoval maximálně tak na Facebooku, pošli nám své výtvory a neboj se přiložit originální komentář, který umocní tvoji šanci na výhru. Nejpovedenější díla budou oceněna honorářem ve výši 3 000, 2 000 a 1 000 Kč (1., 2.a 3. místo). Již brzy budete

moci hodnotit fotografie přímo na našich nových webových stránkách.

Pravidla Pošli maximálně 5 svých výtvorů na adresu cdprovas@cd.cz (do předmětu zprávy uveď FOTOGRAFIE). Soutěž je omezena věkem

soutěžícího 30 let. V každém čísle vyhlašujeme 3 výherce. Pokud se nám však tvoje umění natolik zalíbí, můžeš to být právě ty, komu dáme šanci vyfotit exkluzivní fotografie pro náš časopis nebo kalendář. ▪ Kompletní pravidla na www.cd.cz/cdprovas.


křížovka POMŮCKA: IKAT, LAR, LIPOM, LSO, ORO

VODNÍ HLODAVCI

ODĚV

ZAČÁTEK TAJENKY

NETWORK ADDRESS TRANSLATION (ZKR.)

ČESKÝ HEREC (LUDĚK)

SRBSKÁ JEDNOTKA OBJEMU

PROSTÝ VÝTAŽEK ZE SUROVINY

POVĚVEK

ZNAČKA ČISTICÍHO PRÁŠKU

JMÉNO HERCE ZEDNÍČKA

BALKÁNSKÉ ÚZEMÍ

ZMATEK

LEGRACE (EXPR.)

MRAK

OZNÁMIT

UZAVŘENÝ POLICEJNÍ VŮZ (SLANG.)

OVINOUT DROBNÝ CIZOPASNÍK

KOČÍ ZÁHADA (KNIŽNĚ)

SILNÝ KŘIK

POTOM KONEC ŠACH. HRY VÍŘENÍ

ZBŮSOB BARVENÍ TKANIN RESORT

ZÁZRAK RADIOLOKÁTOR PLATIDLO V USA

SVĚTOVÁ ORGANIZACE NASÁVAT ODHAD VÝSLEDKU

TÍM ZPŮSOBEM

NÁRODNÍ ÚŘAD PRO LETECTVÍ A KOSMON.

TRNOVNÍK

DÁMSKÝ KLOBOUČEK

ZELENINOVÉ POKRMY

VÝZVA

RYTMICKÝ CELEK

PROUD

OSTRAVSKÁ SPZ

OBRUBA OBRAZU

EGYPTSKÁ BAVLNA POŘAD JÍDEL

SAMOHLÁSKA PASTÝŘSKÁ PÍŠŤALA TĚLOCVIČNÁ POLOHA DRUH PÁSOVCE

ŠICÍ VLÁKNO SOKOLOVITÝ PTÁK

MUCHOMŮRKA RŮŽOVKA OSAMOCENA

PLACHETNICE SE DVĚMA TRUPY

PODSVINČATA KONTAKT URČENÝ

PROVÁDĚT CHIRURGICKÝ ZÁKROK

VÝVRAT RUSKÝ PANOVNÍK MASTNOTA

DRUH GIBBONA

POMAČKAT PARNÍ POTRUBÍ SKLADY ZEMŘÍT (KNIŽNĚ)

DŘINA OKOLO (KNIŽNĚ)

OKOPAT RÝČEM

ODMĚNA

GAJDARŮV HRDINA VŮNĚ

DVORANY POLARIZAČNÍ HRANOL

PYTLÍK SPĚCH (EXPR.)

365 DNÍ ROSTLINA KALABA

ZVÝŠENÁ ČÁST HLEDIŠTĚ ŠPANĚLSKY ZLATO

DŮRAZNÝ ZÁPOR

USPOŘÁDAT ZN. KANCEL. POTŘEB

CHOROBA

KRUH

HLÍNA NA KOŘENECH ROSTLIN

NOČNÍ PTÁK ODDĚLENÍ V NEMOCNICI

RIVAL

VZDÁLIT SE CHŮZÍ

RADIOAKTIVNÍ PRVEK

STARÉ VZTAŽNÉ ZÁJMENO

JMÉNO HER. HLAVÁČOVÉ MEZIN. KÓD LESOTHA

LIKÉRNÍK ČISTICÍ PROSTŘEDEK

POLEDNÍ JÍDLO (SLOV.)

POLÉVKOVÝ KNEDLÍČEK

DÁT PUSU BOROVÝ LES

LISTNATÝ STROM ČAS

ZÁPAS

KÓD BÝVALÉ ITALSKÉ LIRY

OZBROJENÝ KONFLIKT PRIMITIVNÍ PLAVIDLO

NICKA

BAHNO

KONEC TAJENKY

ŠERMOVÁNÍ DUŠEVNÍ OTŘES BELGICKÉ LÁZNĚ

TUKOVÝ NÁDOR A SICE

VZPLANUVŠÍ HVĚZDA

KUJNÝ NEROST

ČLEN SENÁTU

ZNÁT

TO DRUHÉ

TÝKAJÍCÍ SE USAZENÉ NEČISTOTY

KRÁTKÝ KABÁT

HARMONIE

ÚŘAD (ZASTAR.)

H. de Balzac (1799–1850) – francouzský romanopisec: ... (výrok v tajence).

KAMPAK


co mi hlava nebere Návštěva kina

N

ejsem ze staré doby a vím, že za pětikorunu už se lístek do kina a eskymo k tomu dávno pořídit nedá, přesto mne usměvavá slečna u pokladny v multiplexu poněkud zaskočila, když po mně chtěla za návštěvu filmového představení 160 korun. A to jsem ještě nevěděl, že se za každé „dé“ navíc připlácejí další desítky korun. V kině jsem byl naposledy v době, kdy fungovala ještě ta klasická. Dnes jsou v provozu už jen velké multiplexy – ve stotisícovém městě dokonce dva. Když už se člověk takto plácne přes kapsu, očekával by, že si projekci alespoň pořádně vychutná. Chrupot popcornu, srkot koly, obrazovky chytrých telefonů svítící během filmu v hledišti nebo chichotající se a děj komentující puberťáci s nohama na sedačkách v řadě před nimi – to všechno jsou ale podněty, které filmový zážitek spolehlivě znechutí. Ještě než doběhnou závěrečné titulky, sál je rozsvícen a vylidněn, zaměstnanci kina už netrpělivě přešlapují na schodech, aby stihli vyluxovat rozšlapané zbytky pražené kukuřice z koberce. Co nejrychleji, než začne další projekce. Škoda že už návštěva kina přestala být sváteční událostí, na kterou se člověk dlouho předem těšil. Zůstaňte schválně někdy v kinosále až do úplného konce – trochu smutný obraz našich životů, nemyslíte? Adam Fogl, 18

Čtečky knih

P

ři cestách MHD potkávám spoustu lidí s knihami a čím dál častěji s těmi elektronickými. Když do Čech dorazil tento trend, v několika recenzích jsem narazila na otázku, zda se zvýší množství čtenářů, protože se stále snižuje počet lidí, kteří se této zálibě věnují. Podle mého názoru se nezvýší počet čtenářů, ale přečtených knih. Pokud některé nebavilo čtení klasických papírových knih, proč by se najednou uchýlili k elektronické verzi? Myslím, že čtečky jsou velkým přínosem hlavně pro čtenáře a ne pro ty, o kterých byla právě řeč. Nedávno jsem četla knihu o šesti stech stranách, zhruba deseti centimetrech šířky hřbetu. Byla tak poutavá, že bych si ji nejradši brala kamkoli, ale rozměry mé tašky tomu bohužel nebyly přizpůsobené. V takových případech je čtečka ideální řešení. Proč s sebou při cestě do školy či do práce brát knihu, když ve čtečce jich můžu mít několik a budou mi přístupné, kdykoli si vzpomenu. Čtečky jsou skvělé na cesty, ale co na doma? Není lepší si v posteli před spaním listovat stránkami papírové knihy, než si text posouvat prstem po displeji?                                              Kristýna Boulová, 16

Je vám mezi 15 a 30 a „hlava vám to nebere“? Napište na cdprovas@cd.cz a do předmětu zprávy uveďte CO MI HLAVA NEBERE. Povedená dílka otiskneme a honorář 600 Kč doručíme.


POVÍDKA

46 /

TEXT: MARKÉTA HEJKALOVÁ ILUSTRACE: JAKUB MAREŠ

R

cestování po ČR

Deset svíček na dortu

enata po chvilce váhání ukázala na největší Sachr dort: „Tenhle.“ Čtyřicet eur za dort je strašně moc – ale desáté narozeniny jsou jednou za život, pomyslela si nelogicky, protože každé narozeniny jsou jednou za život. Ale ty desáté, to už je malé jubileum. První kulaté. Terezka už byla na několika oslavách desátých narozenin a zvlášť po té poslední nadšeně bájila, jak krásný dort upekla Nikolčina maminka. „Děkuji,“ usmála se prodavačka spokojeně a vložila dort do elegantní dřevěné krabice. A teď už jenom rychle na nádraží a domů. Naštěstí je to vlakem z Vídně blízko, jen pár hodin. Když sem Renata přijížděla, nenapadlo ji, že její první služební cesta v novém zaměstnání skončí tak úspěšně. Ale nejdřív si o tom musí promluvit s manželem. ▪ „Zdržím se v práci, nečekej na mě,“ zavolal manžel, když Renata přivedla Terezku od babičky. „Aha,“ spolkla zklamání, že ta velká novina musí ještě počkat. „Mami, nezapomnělas, že zítra je moje oslava?“ zeptala se Terezka. Nastal čas na první překvapení. „Samozřejmě jsem nezapomněla,“ popadla dcerku do náruče, jako když byla malá holčička. „Podívej se, jaký jsem ti přivezla z Vídně dort! Zavři oči.“ Pomalu, jako kouzelník v cirkusu, rozbalila krabici a nadzvedla víko. „To je pravý Sachr dort,“ oznámila, když Terezka oči zase otevřela. „Mami... Jak na tohle chceš dát svíčky?“ řekla Terezka a zklamaně zírala na dort. „Nikolčin dort byl mnohem větší. A maminka jí ho sama upekla,“ dodala vyčítavě. „Nikolčina maminka,“ nadechla se Renata, mi už leze pořádně na nervy, řekla by nejradši, protože je přece nefér, aby jí dcera pořád dávala za vzor ženskou, která neumí nic jiného než motat se po kuchyni. „Nikolčina maminka nechodí do práce, proto má čas péct dorty,“ začala trpělivě vysvětlovat, „a já zase hodně pracuju, tak ti můžu koupit ten nejlepší dort. Je až z Vídně. Vídeň je moc krásná. Příště tě tam vezmu s sebou. A možná se tam dokonce přestěhujeme,“ odkryla část tajemství, ale Terezčin smutek tím nezmizel.

„Mami, upeč mi ten dort,“ zaprosila tichoučce. „Já ti s tím pomůžu. Tenhle můžete sníst s tátou...,“ ožila. A Renata najednou uviděla slavný čtyřicetieurový dort dceřinýma očima – prostě takovou obyčejnou hnědou placku. „Uvidíš, že tenhle dort bude všem dětem chutnat mnohem víc než ten od Nikolčiny maminky,“ nevzdávala se, ale Terezka jen smutně pokrčila rameny. ▪ Teď má péct dort? Je unavená! Má za sebou dva dny plné jednání, od rána do večera a všechno v angličtině. Dnešní večer si představovala úplně jinak: zapálí si svíčky, nalijí sklenku vína a pak všechno důkladně proberou. Kdyby manžel dostal takovou nabídku jako ona – přesídlit do Vídně a odtud řídit celou divizi pro střední a jihovýchodní Evropu –, taky by očekával, že ona bude doma a bude s ním tu radost sdílet. A pomáhat mu

při rozhodování. Co když nebude chtít? Má tady svoji práci. A co Terezka, co když se ona nebude chtít přestěhovat do Vídně? Samozřejmě by to bylo pro její dobro. Začala by chodit do mezinárodní školy, naučila by se skvěle anglicky... Jenže Terezka chce něco úplně jiného. Aby jí její máma upekla na zítřejší narozeninovou oslavu dort. Veliký kulatý dort na první kulaté narozeniny v životě. ▪ Renata s povzdechem pustila počítač. Fazolový dort, kaštanový dort, dort za deset minut, dort z termixu... Nic takového by Nikolčina maminka určitě neupekla. Konečně! Ořechový dort, to bude ono. Na obrázku vypadal dort se zapálenými svíčkami nádherně. A navíc – na rozdíl od středně obtížného fazolového a velmi obtížného kaštanového měl být ořechový dort snadný! Nastrouhat ořechy, ušlehat sníh z bílků, smíchat s moukou a cukrem... Vzadu ve spíži dokonce našla i starou dortovou formu po babičce. Naplnila ji těstem a strčila do rozpálené trouby. Teď ještě poleva. Dodělám ji zítra, rozhodla se. Manžel se pořád nevracel. Zapálila svíčky a nalila si sklenku vína. ▪ Zdálo se jí, že je v pekle. Žár, kouř a plameny. Ale proč v pekle? Proč já? Nechápala. Přece jsem ten dort nakonec upekla. Terezka se ráno probudí a bude mít radost. A že chci odejít do Vídně? To bude skvělé pro celou rodinu, proč bych se kvůli tomu měla octnout v pekle! Toužila se z toho zlého snu probudit, uniknout nesnesitelnému horku a pachu spáleniny, ale sen pořád pokračoval, jako by si Renata za něco zasloužila hrozný trest – jen nevěděla za co. A pak, těsně před tím, než se propadla do nevědomí, zaslechla otáčení klíče v zámku. ▪

vizitka Markéta Hejkalová je spisovatelka, autorka několika románů (Andělé dne a noci, Důkazy jejího života, Kouzelník z Pekingu, Slepičí lásky, Vždycky jedna noc a Ženy a cizinci na konci tisíciletí) a knih faktu, překladatelka finské literatury, členka výboru světového PEN klubu a místopředsedkyně českého centra PEN klubu, zakladatelka a ředitelka Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě, kde také žije. Ráda cestuje nejenom vlakem.


ze světa železnice /

47

RYCHLÁ SPOJENÍ

Nejde jen

o vysokorychlostní tratě Je skutečně Česká republika příliš malá pro stavbu vysokorychlostních tratí? Jak dokazují již realizované projekty ve Švýcarsku, Rakousku, Belgii nebo v Nizozemí, není tomu tak. Dokonce i ve velkých státech, jakými jsou Německo nebo Francie, měří některé vysokorychlostní tratě jen několik desítek kilometrů, přesto znamenají podstatné zlepšení kvality a rychlosti cestování napříč regiony.


48 /

ze světa železnice

text: PETR ŠŤÁHLAVSKÝ foto: DB, SBB, Michal Málek, profimedia

P

řestože rychlá spojení představují moderní a dynamicky se rozvíjející formu dopravy, je s nimi spjata řada mýtů a pověr. Většinu z nich vytvořili odpůrci a konkurenti úspěšného dopravního konceptu nebo lidé, kteří odolávají moderním trendům a jejich rozhled a zkušenosti se zastavily u Ašského výběžku.

Mýty brzdí rozvoj Mezi nejčastěji používaný mýtus patří konstatování, že rychlovlaky jsou určeny hlavně pro mezistátní dopravu a nepomáhají regionům, kterými vedou. Jenže dnes se ukazuje opak. Například švýcarská rychlodráha slouží zhruba z 90 procent vnitrostátním linkám. Podobně drtivě velký podíl vnitrostátních cestujících najdeme na nové rakouské rychlodráze západně od Vídně. A to hovoříme o přibližně stejně velkých zemích, jako je Česká republika. Pokud se podíváme do Německa, Francie nebo Itálie, zjistíme, že základem vysokorychlostní dopravy je právě spojení tuzemských míst. A třeba italské vysokorychlostní železnice se dosud zaměřují výhradně na vnitrostátní dopravu. Jen samotná města Praha a Brno dohromady s 1,6 milionu obyvatel (bez aglomerací a sídel v jejich blízkosti) vytvářejí dostatečně velkou poptávku po rychlém spojení. Přitom nezmiňujeme další místa za novou tratí nebo ta, která na ní přímo leží. Provozovat rychlá spojení má smysl nejen mezi velkými aglomeracemi a u menších zemí nejen v zapojení do mezistátních dopravních sítí. Rychlá spojení jsou stále častěji součástí regionální dopravní obslužnosti a pomáhají řešit problém přetížených silnic a dálnic. Nové rychlé tratě a vysokorychlostní vlaky nebudou zdaleka pouze naším udržitelným

Vlaky ICE se v Německu navzdory husté dálniční síti těší velkému zájmu cestujících.

Od roku 1994 spojují Anglii s Francií vysokorychlostní vlaky Eurostar.

Francouzské spoje TGV jsou dodnes synonymem rychlé evropské železnice, stejně jako německé ICE.

Mýty Fakta Česká republika je svou rozlohou pro rychlá spojení příliš malá a vlaky vysokou rychlost nevyužijí. Rychlá spojení jsou určena především pro mezistátní spoje. Nová trať přinese výhody jen velkoměstům. Rychlé spoje nebudou zastavovat v krajských nebo okresních městech. Výstavba nových tratí je záležitostí na desetiletí.

Rychlé tratě se osvědčily i ve srovnatelně velkých či ještě menších státech. Například při zastávkách po 100 km využije rychlovlak svou maximální rychlost po více než ¾ cesty. Například ve Švýcarsku využívají rychlá spojení z velké části především vnitrostátní spoje. Díky zastávkám a spojkám se stávajícími tratěmi obslouží rychlé vlaky i menší města ležící na trase. Vysokorychlostní vlaky zastavují i ve městech s počtem obyvatel odpovídajícím našim okresním městům. Výstavba nových tratí probíhá rychleji než modernizace současných koridorů, protože není omezovaná železničním provozem při stavbě a produktivita stavebních prací se tím výrazně zvyšuje.


ze světa železnice /

vize Začne se dvoustovkou

„oknem do Evropy“. Jejich hlavním posláním bude tvořit páteř veřejné dopravy Čech, Moravy a Slezska. Dnes již proto nejen koncepce ministerstva dopravy namísto pojmu vysokorychlostní tratě hovoří o univerzálněji chápaném pojmu „rychlá spojení“.

Stavba zcela nových rychlých tratí se musí teprve připravit. Rychlost 200 km/h však bude možné zavést i na některých současných úsecích nebo modernizovaných tratích. Aktuálně studuje SŽDC (Správa železniční dopravní cesty) možnost zavedení rychlosti 200 km/h na některých úsecích koridorů, kde jsou vhodné směrové podmínky. Musí jít o přímé úseky nebo oblouky s velkým poloměrem. Trať nesmí křížit také žádné úrovňové přechody nebo přejezdy, i kdyby byly vybavené závorami, a nesmí jít o tratě silně vytížené příměstskými vlaky. Takových úseků bohužel v železniční síti ČR mnoho nenajdeme. Zavedení rychlosti 200 km/h tak bude přínosem zejména pro ověření technologie provozu vyšší rychlostí, použité v budoucnosti na nových tratích, a samozřejmě významným impulzem k dalšímu rozvoji celého železničního odvětví. Podle SŽDC by mohly být první rychlé úseky zprovozněny na střední Moravě nebo v jižních Čechách.

Přínos pro všechny Ano, i regiony, kterými nové tratě procházejí, těží z jejich výhod. Přímá a rychlá spojení i do menších měst na trase, nebo poblíž ní, zajišťují zastávky a odbočky z hlavní tratě. Například město Montabaur, zastávka na nejrychlejší německé železnici, má jen 12 500 obyvatel. Místní obyvatelé se snadněji dostanou za prací, takže nehrozí vysídlování z těchto oblastí, a na druhou stranu nové spojení představuje impulz pro rozvoj turistiky a hospodářství v těchto regionech. Rychlé tratě ale mohou sloužit mnohem většímu počtu obyvatel v rozlehlých regionech. Francouzské rychlovlaky TGV často absolvují jen část své trasy po moderní vysokorychlostní trati, kterou v určeném místě opustí a dál jedou po klasických, více než sto let starých tratích s řadou lokálních zastávek. Z provozu rychlovlaků daleko za hranicemi vysokorychlostních tratí profitují i obyvatelé řady italských regionů, například Jižního Tyrol-

Hudba budoucnosti? Na mapě je uveden jeden z návrhů vedení nových páteřních tratí (tzv. rychlá spojení – RS) s možným napojením do zahraničí. Některá města propojená doposud pouze lokálními tratěmi by tak získala zcela nový rozměr cestování.

49

ska, při cestách do hlavního města. Stejné je to ve Švýcarsku, Rakousku a dalších zemích, kde se pustili do stavby rychlých spojení. Nová rychlá spojení nezatěžují veřejné rozpočty více než jiné liniové stavby, například dálnice. Oproti nim jsou navíc mnohem užší. Díky umělým stavbám, jako jsou mosty a tunely, neškodí tolik životnímu prostředí a umožňují snadnější průchod krajinou.

Z Prahy do Brna za hodinu Také v České republice vzniklo množství studií souvisejících s výstavbou rychlých spojení. První z nich pocházejí ještě z 80. let minulého století. Po roce 1989 však zvolila česká vláda model obnovy současných až 170 let starých tratí pro rychlost do 160 km/h a s provozem vlaků s naklápěcí skříní tam, kde zůstanou zachovány staré pomalé trasy plné oblouků, z nichž některé neumožňují ani po modernizaci rychlost vyšší než 100 km/h. Zatímco před dvaceti lety tento model obnovy železnice postačoval, nyní je třeba začít plánovat nová rychlá spojení. Z výhod těchto nových tratí nebudou těžit jen obyvatelé velkých měst, jako jsou Praha, Brno nebo Ostrava. Typickým příkladem může být spojení Prahy či Brna s Jihlavou. Z Prahy do Brna by pak rychlé vlaky po nové trati stihly dojet za hodinu. Díky tomu se podstatně zlepší situace i na dálnici D1, cesta vlakem bude mnohem rychlejší a bezpečnější. Uvolní se také kapacita stávajících tratí, které vykazují na některých místech známky přetížení a nákladní vlaky jimi pro množství osobních vlaků již neprojedou. Nové zastávky přímo na moderní rychlé trati pak usnadní cestování obyvatelům Vysočiny do Prahy i Brna a naopak umožní pohodlné cesty turistům do tohoto regionu. Nové zastávky mohou vzniknout na Vlašimsku, Humpolecku nebo u Velkého Meziříčí. Spojky mezi novou tratí a současnou železnicí pak umožní zavedení nových rychlých vlaků například z Prahy nebo Brna do Jihlavy, Třebíče, Znojma nebo Žďáru nad Sázavou. A jak dlouho by vám cesta trvala? Z Jihlavy do Prahy asi 40 minut, do Brna něco přes půl hodiny, trasu Havlíčkův Brod – Praha by vlak urazil za ¾ hodiny, ze Žďáru by jel asi o 20 minut déle. Rychlé spojení by nabídlo nové možnosti při cestování do Znojma, kam by trvala cesta z Prahy něco přes 2 hodiny. Nová trať přinese výhody i dalším obyvatelům z jiných regionů, například Jihočechům.


50 /

ze světa železnice

Malmö

Gdansk Hamburg Bremen Amsterdam

Berlin

Hannover

Vysokorychlostní tratě v Evropě

Bristol

London

Essen Köln

250 km/h a více – v provozu

Dresden

Frankfurt

Liège

Le Havre Rouen

250 km/h a více – výstavba

Mannheim

250 km/h a více – plán

Stuttgart

Paris

Le Mans

Rennes

Warszawa

Leipzig

Krakow

Nürnberg Wien

Strasbourg

200–250 km/h a více – v provozu

Dijon

Tours

Nantes

München

Basel Zürich

200–250 km/h a více – výstavba

Innsbruck

Bern

Lyon

Milano

Salzburg

Verona

Graz

Venezia

Bordeaux Torino Leon

Vigo

Bilbao

Montpellier Marseille

Genova

Bologna Firenze

Perpignan Valladolid

Porto

Barcelona Madrid

Roma

Zaragoza

Napoli

Toledo

Lisboa

Valencia

Sevilla

Malaga

Cordoba Almeria

Murcia

Alicante

Cartegena

jde to Již modernizovaný koridor z Benešova do Prahy vede v původní trase z minulého století a rychlost se zde pohybuje jen kolem 100 km/h. Navíc je tato trať již dnes velmi zatížena příměstskou osobní dopravou, což omezuje zkracování jízdních dob rychlíků. Díky nové trati by cesta z Budějovic do Prahy trvala hodinu a čtvrt. Obyvatelé Benešova a okolí by dojeli do centra Prahy asi za 20 minut. Nová trať, i kdyby zatím nepokračovala za hranice ČR a jen navazovala na moderni-

Rychlovlaky i v menších zemích Vysokorychlostní železnice mají v Evropě již 6 914 kilometrů a do roku 2030 by se měla tato síť téměř ztrojnásobit – na více než 18 000 kilometrů. Rychlovlaky již nejsou doménou velkých a bohatých zemí jako Francie a Německo, ale křižují také mnohem menší země jako třeba Belgii, Nizozemí a Rakousko nebo ekonomicky slabší státy typu Turecka a Portugalska.

zované koridory, by podstatně zrychlila také mezistátní dopravu. Cesta z Prahy do Vídně by trvala 2 a půl hodiny (dnes cca 4 a půl hodiny), také Bratislava by byla dosažitelná za 2 a půl hodiny (dnes přes 4 hodiny) a Linec za necelé 3 a půl hodiny (dnes více než 5 hodin). Rovněž Brno by se přiblížilo západní Evropě, například cesta do Drážďan by trvala něco přes 3 hodiny (dnes 5 hodin) a do Berlína by se zkrátila z dnešních 7 a půl hodiny na necelých 6 hodin. Další půlhodinu tímto směrem ušetří nová trať z Prahy do Lovosic.


ze světa železnice /

51

zašlapané projekty Na Jadran tunelem, do Budapešti po polštáři Pojem vysokorychlostní železnice není v Čechách žádnou novinkou, různá období a priority jejich představitelů tvořily rozličné koncepce. Asi nejambicióznější, i když ne úplně známý, byl projekt ze sedmdesátých let. Českoslovenští inženýři tehdy přišli s propracovaným návrhem spojení Českých Budějovic, Lince a Terstu vysokorychlostní tratí o celkové délce 410 km. Na tom by ještě nebylo nic tak pozoruhodného, kdyby více než 350 km z celkové trasy nebylo vedeno tunelem. Jen pro porovnání – obdobný tunel pod Lamanšským průlivem má v tomto kontextu délku „pouhých“ 50 km. Vytěžená hornina měla posloužit k vytvoření umělého ostrova v Jaderském moři, na němž by kromě konečné stanice

vznikl i náš první mořský přístav Adriaport, který se měl po dohodě s tehdejší Jugoslávií stát československým územím. Projekt počítal se stavbou po dobu 30 let a cenou 3 biliony Kčs. I přesto byl tehdy považován s ohledem na energetické úspory v porovnání se silniční a leteckou dopravou za rentabilní. Stejně neslavně, tedy pouze na papíře, skončila i další odvážná vize v podobě magnetické dráhy vedené přes české území z Hamburku do Budapešti. Svou zastávku na ní měla mít i Praha a podle plánů z půli devadesátých let by první spoj Transrapid vyjel právě letos. Na dráze o celkové délce 1 250 kilometrů se mělo jezdit rychlostí až 450 km/h a trasu Berlín – Budapešť by vlak zvládl za 3 hodiny. Veškeré úvahy nakonec skončily na obligátní finanční otázce a neschopnosti dohody mezi investory, německou vládou a v neposlední řadě kvůli odporu ekologů.

Foto: Wikipedia

Nesmíme stát stranou Zapojení do celoevropského systému rychlých spojení je pro Českou republiku velkou výzvou a do určité míry také nutností. Pokud budeme jako stát dlouho přešlapovat na místě, může to mít výrazné dopady na naši konkurenceschopnost a atraktivitu pro investory, turisty nebo i vědecké kapacity. Kvalita spojení je při jejich rozhodování důležitá a železnice bude hrát v tomto ohledu v Evropě stále významnější roli. Evropská dopravní politika vnímá rychlou železnici jako jeden z hlavních nástrojů rozvoje mobility, což se odráží také v nové koncepci transevropských dopravních sítí. V tomto ohledu je důležité, aby se

ČR dokázala na evropské úrovni se svými plány prosadit a aby je byla schopna také co nejrychleji připravit a realizovat. Rychlé tratě v sousedních státech se rozvíjejí značným tempem a reálně hrozí, že kvalitní evropské spoje se budou našemu území vyhýbat. ČR by pak zůstala jakousi vnitřní periferií Evropy. A nejde jen o objíždění našeho území, ale také o možnost čerpání finančních prostředků z fondů EU právě na tyto projekty evropského zájmu, o něž by se ČR v žádném případě neměla připravit. ▪

S laskavým přispěním  Petra Šlegra a Tomáše Záruby.

Německý rychlovlak ICE první generace na Mülmischtalském mostě mezi Kasselem a Fuldou.

protihluková stěna 0,75 m výška 6 m

Vysokorychlostní trať šíře 9–34 m

protihluková stěna 4 m výška 4 m

Dálnice 6 pruhů šíře 30–60 m

hloubka 6 m

Průplav šíře 72–100 m


52 /

ze světa železnice

Pro inspiraci k sousedům Rakousko

Mnichovem a Norimberkem jezdí regionální spoj RegioExpress rychlostí až 200 km/h. Cestu mezi oběma městy dlouhou 171 kilometrů zvládne regionální vlak obvykle za 1 hodinu a 46 minut průměrnou rychlostí 97 km/h (s 9minutovým pobytem v Ingolstadtu a dalšími 6 zastávkami). Rychlé spojení tak opět přináší výhody tisícům obyvatel mimo velké aglomerace.

Země rozlohou a počtem obyvatel srovnatelná s Českou republikou buduje rychlé spojení v tzv. Dunajském koridoru z Vídně do Lince a dále na západ. Běžně se zde již několik let jezdí rychlostí 200 km/h. V prosinci 2012 byla otevřena nová trať mezi Vídní a St. Pöltenem pro rychlost 250 km/h. Rychlé spojení využívají nejen mezistátní a vnitrostátní expresy, jako jsou ICE, Railjety nebo vlaky InterCity, ale také regionální vlaky označované jako REX200. Ty nabízejí rychlé spojení mezi regiony z oblasti Dolních Rakous (okolí Dunaje, St. Pölten, Tullnské pole atp.) do Vídně. Řeší tak každodenní komplikace s přetíženými dálnicemi na západ do Vídně. Oproti klasické železnici ušetří cestující denně asi 40 minut a oproti cestě autem asi 30 minut.

Polsko

Benelux Vysokorychlostní tratě provozují i v rozlohou malé Belgii a Nizozemsku. Například trať z Bruselu na francouzskou hranici měří jen 88 kilometrů, rychlé spojení z Bruselu do Antverp dokonce pouhých 47 kilometrů. Z Liège do Bruselu je to přibližně 100 kilometrů a rychlovlak zde v pohodě využívá rychlost 300 km/h.

Německo Poslední generace Pendolina ETR 610.

Švýcarsko Hornaté, ale malé Švýcarsko vybudovalo zcela nové rychlé spojení na 200 km/h na východo-západní trase mezi Oltenem a Bernem, které využívají především vnitrostátní spoje. Novou trať potřebovali Švýcaři pro sestavení pravidelného neboli taktového jízdního řádu a zkrácení cestovních dob z Bernu do Curychu, Luzernu a Basileje. Nejde přitom o spojení žádných velkých měst. Počet obyvatel Bernu dosahuje cca 130 tisíc, Luzern má asi 60 tisíc obyvatel, největší Curych necelých 400 tisíc obyvatel. Přestože je trať jen 45 kilometrů dlouhá, podstatně ovlivnila kvalitu dopravy po celém Švýcarsku. V současnosti budují Švýcaři ještě rychlejší tratě na 250 km/h, které budou sloužit alpskému tranzitu mezi severem a jihem Evropy.

Náš západní soused dnes disponuje stovkami kilometrů vysokorychlostních tratí pro 250 až 300 km/h, ale také řadou modernizovaných tratí pro rychlost 200 až 230 km/h. Rychlodráhy neslouží jen jednotkám ICE, ale na kratších úsecích je využívají i klasické soupravy InterCity nebo EuroCity. Díky spojkám mezi vysokorychlostními tratěmi a klasickou železniční sítí mohou plynule přejíždět mezi oběma systémy a zajistit tak dopravní obslužnost mnoha menších míst. Přitom mohou využít výhod nových, přímých a rychlých tratí. Na vysokorychlostních tratích se staví také zastávky v blízkosti větších sídel, a tak na 180 kilometrů dlouhé trati z Kolína nad Rýnem do Frankfurtu leží hned 3 mezilehlé zastávky: Siegburg/Bonn, Montabaur a Limburg. Díky nim nemají z vysokorychlostní tratě profit jen obyvatelé velkoměst na začátku a konci tratě, ale také tisíce obyvatel podél celé nové tratě. Již několik let využívají německé rychlodráhy také nejrychlejší osobní vlaky Evropy. Mezi

Také reformní Polsko směřuje k zavádění vysokých rychlostí. Od prosince 2012 zvýšilo na části železniční magistrály mezi Katovicemi a Varšavou rychlost na 200 km/h. Do tří let má být tato rychlost zavedena na celé trati označované jako CMK (Centralna Magistrala Kolejowa). Rychlovlaky Pendolino společnosti PKP IC zde mají uhánět dokonce rychlostí 220 km/h. Vedle toho se rozbíhá příprava zcela nových vysokorychlostních tratí, které díky svému uspořádání dostaly označení „polské ypsilon“. Jde o spojení Varšavy s Poznaní a Wrocławí připravované pro rychlost 350 km/h. Svou délkou a významem pro dopravní systém země jde přitom o projekt srovnatelný s rychlou osou Praha – Brno – Ostrava. ▪

soutěž Rychlá železnice i v České republice V této publikaci se seznámíte s trendy v oblasti budování vysokorychlostní sítě v Evropě i ve světě v kontextu s možným řešením rychlých spojení v ČR. Seznamuje s mýty a omyly souvisejícími s rychlou železniční dopravou a s využitím mapových podkladů představuje návrhy rychlých spojení po jednotlivých krajích včetně předpokládaných cestovních časů. Tři čtenáři mohou knihu vyhrát, pokud správně odpoví na otázku: Který vlak v ČR je nejrychlejší? Odpovědi zasílejte do 21. února na adresu soutez@cd.cz, jako předmět zprávy uveďte Rychlá železnice.


pruvodce

SC Pendolino Novinky na palubě Autovlaky Sbalte si svůj vůz Mobilní web Kupujte jízdenky on-line Články v této rubrice mají pouze informativní charakter. Přeprava ve vlacích ČD se řídí tarifem TR 10 a SPPO.


54/ / 54

čdČD průvodce průvodce

Novinky na palubě nejrychlejších vlaků

Soutěžte

Vyzkoušejte veškerý komfort vlaků Pendolino včetně nových služeb dostupných v palubním portálu. Za výhodné ceny se nyní můžete svézt i první třídou!

V

laky SC Pendolino jsou stále nejrychlejšími spoji na trase mezi Prahou a Ostravou. K tomu si nyní můžete vyzkoušet palubní servis dostupný přes palubní portál přímo z vašeho místa k sezení, aniž byste ho museli opustit.

On-line objednávky Nechce se vám kvůli vašim zavazadlům opouštět místo nebo se vám jednoduše nechce vstávat z vašeho pohodlného sedadla? I tak si můžete vybrat z jídelního lístku a dopřát si chutné občerstvení včetně nabídky teplých pokrmů. Díky spuštění (v Evropě unikátního) systému on-line objednávek gastronomických služeb z nabídky ČD Restaurant se nyní hlavní pokrmy dostanou přímo k vám na místo. Stačí se jen z chytrého telefonu, tabletu nebo notebooku připojit k CDWifi a v palubním portálu si z nabídky aktivit vybrat On-line catering. Zde si přehledně a jednoduše vyberete pokrmy a nápoje, jako byste listovali klasickým jídelním lístkem, uvedete své číslo sedadla, číslo spoje, vozu, kontaktní e-mail, prostřednictvím kterého s vámi může stevard komunikovat, zvolíte

druh platby a stanici, ve které vystupujete. Ostatní je už na obsluze. Ta vám s garancí 20 minut od objednání doručí vámi vybraný pokrm či jiný sortiment až na místo. Profesionální přístup stevardů, moderní technologie a speciální talíře, které používají i největší světové aerolinie, jako jsou například Qantas nebo Emirates, budou zárukou plnohodnotného gastronomického požitku i během vaší cesty.

o rok cestování

zdarma!

Soutěž s Train Invaders pokračuje V palubním portálu nabízíme nejen informace a služby, ale i zábavu, a ještě k tomu soutěž o hodnotné ceny. Až do konce února se můžete pokusit dosáhnout nejvyššího skóre ve hře Train Invaders a získat od nás In-kartu s aplikací IN 100 % v hodnotě 22 990 Kč, která vám umožní celoroční cestování vlaky Českých drah zdarma. Jeďte proto Pendolinem, připojte se se svým mobilním zařízením k naší bezdrátové síti CDWiFi, v palubním portálu na www.cdwifi.cz si zahrajte hru Train Invaders a buďte nejlepší. Zároveň od 1. do 28. února 2013 pokračuje již třetí kolo soutěže o Kilometrickou banku ČD v hodnotě 2 100 Kč. Tu od nás získává každý měsíc nejaktivnější hráč hry Train Invaders. V prvním kole probíhajícím od 28. listopadu do 31. prosince 2012 zvítězil hráč s přezdívkou „klofis“ s celkovým skóre 10 587 850 bodů, kterému touto cestou ještě jednou k výhře Kilometrické banky ČD gratulujeme. Vítěz druhého kola nebyl v době uzávěrky tohoto čísla ještě znám.


čd průvodce /

10 důvodů Globální ceny pro 1. třídu (jízdenka + místenka) Relace

Základní

IN 25 %

IN 50 %

Praha – Olomouc

400 Kč

350 Kč

300 Kč

Praha – Ostrava

500 Kč

425 Kč

375 Kč

Praha – Bohumín

500 Kč

425 Kč

375 Kč

Pardubice – Ostrava

400 Kč

350 Kč

300 Kč

Pardubice – Bohumín

400 Kč

350 Kč

300 Kč

Pendolino na západ Čech Od začátku března budete moci využít nové spoje SC Pendolino každou neděli z Bohumína až do Františkových Lázní a zpět, v neděli ve večerních hodinách z Ostravy až do Plzně a každé pondělí ráno z Plzně přes Prahu do Ostravy. Sobotní spoj SC Pendolino z Bohumína do Františkových Lázní a zpět zůstává zachován. Pokud jste tento moderní a komfortní vlak dosud nevyzkoušeli, máte jedinečnou možnost svézt se první třídou za výhodnou cenu a vyzkoušet nejnovější služby přímo na palubě.

Přestupte si do 1. třídy Při svých cestách mezi Prahou a Ostravou si můžete o víkendech a svátcích užít pohodlí a nadstandardní servis poskytovaný v 1. třídě vlaků SC Pendolino za nižší cenu. S globální cenou, která již zahrnuje jízdenku i místenku, se tak například z Prahy

Proč cestovat Pendolinem cestování 1 komfortní za dostupnou cenu nejrychlejší spojení krajských 2 center péče 3 nadstandardní o zákazníka nákup jízdních dokladů 4 snadný z pohodlí domova nebo kanceláře přes internet

5

efektivní využití času stráveného na cestě například pro práci nebo odpočinek

cestování srovnatelná 6 úroveň s leteckou dopravou nekuřácké 7 příjemné prostředí spoje kategorie 8 prestižní SuperCity technologie 9 špičkové vysokorychlostní dopravy příležitost svézt 10 jedinečná se vlakem s naklápěcí skříní

55

do Ostravy dostanete za cenu od 375 Kč. Navíc nejrychleji, v pohodlí, s občerstvením a denním tiskem zdarma a s nejkvalitnějším bezdrátovým připojením k internetu na českých kolejích. Nabídka platí také pro cesty z Prahy do Bohumína a opačně nebo z Pardubic do Ostravy či Bohumína a zpět. Kromě víkendů a svátků budete moci tuto nabídku využít i kterýkoli den v průběhu letních prázdnin od 1. července do 31. srpna 2013. Jízdenky s globální cenou snadno zakoupíte v eShopu ČD nebo s využitím služby TeleTiket, a to vždy nejpozději 3 dny před odjezdem. Doporučujeme, abyste si jízdenku s globální cenou zajistili pro svou cestu včas, protože počet těchto jízdenek je limitován. ▪

Všechna další spojení SC Pendolino a ceny jízdenek a místenek si snadno vyhledáte na www.cd.cz nebo rovnou zakoupíte na www.cd.cz/eshop.

Jízdní řád nových spojů SC Pendolino na západ (platí od 3. března) SC Pendolino 503 v pondělí z Plzně (odj. 5.45) do Ostravy (příj. 10.40) SC Pendolino 506 a 515 v neděli z Bohumína (odj. 7.18) do Františkových Lázní (příj. 13.25), z Františkových Lázní (odj. 14.38) do Bohumína (příj. 20.49) SC Pendolino 516 v neděli z Ostravy (odj. 17.27) do Plzně (příj. 22.11)


56 /

čd průvodce

Mobilní web ČD

Kupte si jízdenku přes mobil Se změnou jízdního řádu jsme spustili novou verzi mobilního webu. Majitelé chytrých mobilních telefonů tak mohou nakupovat vnitrostátní jízdenky přímo ve svém telefonu.

Jak si zakoupit jízdenku?

1

Do okna webového prohlížeče stačí zadat adresu www.cd.cz a automaticky se vám zobrazí mobilní web optimalizovaný pro ovládání na dotykových displejích. Pro zakoupení jízdenky zvolte položku Spojení a jízdenka.

2

Zadejte údaje pro cestu tam (výchozí stanice, cílová stanice, datum a čas). Následně se zobrazí nabídka spojů a odkaz Koupit jízdenku.

3 4 5 6

Vyberte třídu (1. nebo 2.) a typ dokladu („jízdenka s možnou rezervací“ nebo „pouze rezervace místa“).  Zadejte údaje pro cestu zpět – v tomto kroku si můžete vyhledat konkrétní spoj pro zpáteční cestu.  Doplňte věk, kategorii cestujících a jejich počet. Cestující můžete následně přidat či odebrat.

Jízdenka a doplňkové služby – zobrazí se vám rekapitulace cesty a doplňkových služeb, které je v tuto chvíli možno doplnit či odstranit ze seznamu.

Č

eské dráhy se tak staly prvním a jediným železničním dopravcem umožňujícím nákup jízdenek přes mobilní telefon, a ještě k tomu přestupních jízdenek bez vazby na konkrétní vlaky. Tímto způsobem můžete získat vnitrostátní doklady včetně doplňkových služeb. To vše navíc bez nutnosti registrace. Stačí jen vlastnit mobilní telefon s operačním systémem (např. Android, Windows Phone, Symbian) a přístupem na internet.

Plnou parou vpřed Mobilní web byl spuštěn v říjnu loňského roku a od té doby se dále vyvíjí. V současné době můžete jeho prostřednictvím vyhledat požadované spojení, najít polohu, časy odjezdu a další informace o konkrétním vlaku nebo dostat aktuální zprávy o mimořádnostech na trati. Jako jeden z mála mobilních webů v Evropě je také vybaven plnohodnotným mapovým portálem a od prosince loňského roku umožňuje nákup jízdních dokladů.

7

Uveďte osobní údaje – jízdenky z eShopu jsou nepřenosné, zadejte tedy jméno a průkaz konkrétního cestujícího. Dále zadejte e-mailovou adresu, na kterou vám doručíme doklad ve formátu PDF a obrázek PNG.

8 9

Zvolte způsob platby (platební kartou nebo pomocí služby PaySec) a proveďte platbu.

Po úspěšném zaplacení se zobrazí potvrzení včetně 2D jízdenky (2D kód se základními údaji o jízdence). Po přidržení prstu na 2D kódu lze obrázek uložit do paměti telefonu.

Další rozvoj mobilního webu se bude týkat rozšíření o informace o odjezdových tabulích a jízdě vlaku a web bude propojen i s dalšími aplikacemi mobilních telefonů. Dále připravujeme vytvoření samostatné aplikace, která bude fungovat v off-line režimu a zpřístupňovat některé informace bez nutnosti připojení k internetu. ▪


čd průvodce /

57

MŮŽETE POTKAT VE VLAKU

Ztracen v ledových vodách Jiří Beneš rád plave v ledové vodě, a tak není divu, že se mu přezdívá Ledový muž. Občasné extrémní mrazy nevadí tomuto vlakvedoucímu ani v práci. přátel se připravoval na plavání ve studené vodě cíleně.“ Jiří Beneš plave v zimě závody konané v rámci mistrovství České republiky, v létě pak dálkové trasy na tři až pět kilometrů. Tím pádem si kondici udržuje celý rok. Mimo to chodí dvakrát až třikrát týdně do bazénu ve Studénce, kde bydlí, a v létě nepohrdne Vltavou. Stejně tak se v zimě na Štěpána sejde nedaleko pražského Národního divadla s ostatními nadšenci a společně skočí do vody.

Na nákladech, později v regionu

Jiří Beneš TEXT A FOTO: MARTIN HARÁK

A

si před deseti lety zahlédl Jiří Beneš v televizi pořad o otužilcích, který pojednával o dvou mužích z Hradce Králové, jak se koupou v ledovém Labi. Samotný fakt koupele a plavání v „ledovce“ ho natolik zaujal, že si do televize napsal o adresu na tyto odvážlivce, s nimiž pak navázal nejprve písemný, později i osobní kontakt. Od té doby je takzvaně ztracen v ledových vodách.

Zvládnou to jiní, tak proč ne já „Řekl jsem si, že pokud mohou ve studené vodě plavat jiní, dokážu to také,“ vysvětluje svůj prvotní impulz Jiří Beneš. „Začal jsem tedy plavat závodně nejdříve za oddíl otužilců v Hradci Králové, odkud jsem po dvou letech přestoupil do týmu Univerzity Palackého v Olomouci. Plavání není pro mě nic nového, protože aktivně sportuji již třicet let. Jen jsem si musel postupně na stude-

Po absolvování Středního odborného učiliště železničního v Krnově nastoupil v roce 1984 k bývalým ČSD jako průvodčí nákladních vlaků. Od roku 2001 sloužil v osobní dopravě, nejdříve na regionálních motorových spojích v okolí Studénky. V roce 2007 začal doprovázet vlaky Inter- a EuroCity jako vlakvedoucí a poslední dva roky jezdí na rychlících, expresech a také Pendolinech. Je držitelem deseti různých medailí ze závodů v zimním plavání na  mistrovství České republiky.

nou vodu zvyknout. Vzpomínám, jak jsem jednoho dubnového dne vlezl do vody, která měla dvanáct stupňů Celsia, a pomalu se osměloval. Za chvíli jsem byl ale na břehu a už tam ten den podruhé nešel. Sháněl jsem si literaturu a další kontakty a s pomocí nově získaných

Jiří Beneš začal doprovázet nákladní vlaky v roce 1984 a vydržel u toho skoro patnáct let. Na začátku tohoto tisíciletí odešel od nákladní dopravy a stal se průvodčím osobních vlaků na regionálních spojích v okolí rodné Studénky, převážně směrem na Kopřivnici a Veřovice. V roce 2010 zkusil štěstí a přihlásil se do výběrového řízení na doprovody vlaků SC Pendolino. Obstál s dalšími pěti kolegy a dnes tyto luxusní vlaky doprovází. Jezdí také na expresech a vlacích EuroCity mezi Ostravou a Prahou i na rychlících spojujících moravskoslezskou a jihomoravskou metropoli. ▪


58 58/ /

čd průvodce

ČD průvodce

Přepravujeme i vozidla typu VAN, SUV a off-road do výšky 2 metrů

Sbalte si auto na cestu Chystáte se vlakem na Slovensko, ale uvítali byste možnost mít na místě k dispozici i vlastní auto? Vypravte se autovlakem a vezměte svůj vůz s sebou.

Z

atímco budete pohodlně odpočívat ve vlaku kategorie Expres nebo si dopřávat spánek v lůžkovém voze vlaku EuroNight, pocestuje auto s vámi na speciálním vagonu. Dejte přednost bezpečí a pohodlí – vyhněte se zácpám, kalamitám a dalším komplikacím na silnicích!

Co je autovlak Autovlaky Českých drah umožňují jedinečnou formu přepravy na dlouhé vzdálenosti. Přepraví vás i vaše auto z Prahy do Popradu a zpět (EN 445/444) nebo z Prahy do Košic a zpět (Ex121/120, R 443/442). Nakládka vozu probíhá přímo na terminálu nádraží v Praze, Popradu nebo Košicích v blízkosti centra. Celou cestu jedete vlakem a v cíli už dále pokračujete svým autem. V případě, že

výhody Autovlak ▪ bezstarostné a pohodlné cestování na dlouhou vzdálenost

▪ komfort lůžkového kupé při cestování přes noc

▪ možnost cestování v kupé kategorie „double“ s lůžky pro dva spolucestující

▪ při cestování přes den možnost využití komfortu 1. třídy v klimatizovaném voze v sousedství jídelního vozu

▪ nakládka automobilů za asistence zaměstnanců ČD

autovlakem pojedete tam i zpět společně, můžete výrazně ušetřit při využití zpáteční slevy. Každý další spolucestující má navíc jízdenku (jednosměrnou i zpáteční) výrazně levnější díky skupinové slevě.

Nakládka s asistencí S odbavením vašeho vozidla vám ochotně pomohou zaměstnanci Českých drah. Stačí jim předložit platný jízdní doklad pro přepravu automobilu a řidiče, osvědčení o registraci motorového vozidla („malý technický průkaz“) a osobní doklad řidiče (OP nebo cestovní pas). Zaměstnanec ČD s vámi vyplní formulář „Zpráva o stavu vozidla před naložením“ a zapíše si údaje o automobilu. Na jeho pokyn se poté přesunete k nakládací


čd průvodce /

Jízdní řád jednotlivých autovlaků

59

Praha hl. n. – Košice a zpět R 443/442 Šírava Stanice

Odbavení k nakládce

R 443

R 442

Vykládka

Praha hl. n.

do 21.15

22.29

7.36

od 8.15

Košice

do 20.20

7.45

22.15

od 8.15

Ex 121/120 Košičan Stanice

Odbavení k nakládce

Ex 121 Ex 120

Vykládka

Praha hl. n.

do 8.15

9.16

18.55

19.30

Košice

do 9.15

17.24

10.39

17.50

Praha hl. n. – Poprad-Tatry a zpět EN 445/444 Slovakia Stanice

Odbavení k nakládce

EN 445

EN 444

Praha hl. n.

do 20.15

21.40

6.44

Vykládka od 7.20

Poprad-Tatry

do 21.00

6.12

22.38

od 6.40

Není se čeho bát, nájezd na plošinu vozu zvládne hravě každý průměrně zdatný řidič. Vozidlo je během jízdy bezpečně upevněno.

rampě a připravíte automobil k nakládce. Řidič a posádka automobilu si vezmou příruční zavazadla s sebou do vlaku, neboť po naložení automobilu již není umožněn vstup osob s ohledem na bezpečnost při pohybu pod trolejí s vysokým napětím. ▪ Více informací najdete v letácích ČD nebo na www.cd.cz/autovlak.

v jedné stopě Praha

Vlakem s motocyklem

EN 445/444

V autovlaku přepravíte i motocykl, k jehož nakládce jsou však zapotřebí vlastní upevňovací popruhy. Za přepravu motocyklu řidič zaplatí v jednom směru autovlakem EN 445/444 z Prahy do Popradu 1 008 Kč (40,30 eur), nočním autovlakem R 443/442 do Košic 1 300 Kč (52 eur), denním autovlakem Ex 121/120 z Prahy do Košic 1 125 Kč (45 eur). U přepravy motocyklů se neposkytuje zpáteční ani skupinová sleva.

Ex 121/120 R 443/442

www.cd.cz/autovlak

Poprad

Košice

Příklady cen

Autovlak Praha – Poprad EN 445/444

Uvedené ceny v Kč jsou přibližné, aktuální cena se může lišit podle kurzu CZK/EUR. Orientační kurz pro příklady cen je 25 Kč za 1 euro. Autovlak Praha – Košice R 443/442

Pro auta do 1,6 m

Pro auta od 1,6 m do 2 m

Cena za jednu cestu (jednosměrná)

Řidič + auto do 1,6 m

Každý další spolucestující

Cena za jednu cestu (jednosměrná)

Řidič + auto od 1,6 do 2 m

Každý další spolucestující

Jízdenka na autovlak

1 323 Kč/52,90 eur

500 Kč/20 eur

Jízdenka na autovlak

2 500 Kč/100 eur

500 Kč/20 eur

Lůžkový příplatek

300 Kč/12 eur

300 Kč/12 eur

Lůžkový příplatek

300 Kč/12 eur

300 Kč/12 eur

Celkem

1 623 Kč/64,90 eur

800 Kč/32 eur

Celkem

2 800 Kč/112 eur

800 Kč/32 eur

Cena za dvě cesty (zpáteční sleva)

Řidič + auto do 1,6 m

Každý další spolucestující

Cena za dvě cesty (zpáteční sleva)

Řidič + auto od 1,6 do 2 m

Každý další spolucestující

Jízdenka na autovlak

2 285 Kč/91,40 eur

750 Kč/30 eur

Jízdenka na autovlak

4 500 Kč/180 eur

750 Kč/30 eur

Lůžkový příplatek (tam a zpět)

600 Kč/24 eur

600 Kč/24 eur

Lůžkový příplatek

600 Kč/24 eur

600 Kč/24 eur

Celkem

2 885 Kč/115,40 eur

1 350 Kč/54 eur

Celkem

5 100 Kč/204 eur

1 350 Kč/54 eur

Ušetřete se zpáteční slevou 361 Kč.

Ušetřete se zpáteční slevou 500 Kč.


60 /

čd průvodce

Protáhněte se i ve vlaku Je všeobecně známo, že před každým cvičením je potřeba tělo nejdříve protáhnout a tím zahřát svaly, aby byly schopné podat požadovaný výkon. Po cvičení se naopak protažením svaly zklidní a uvolní. Pokud máte sedavé zaměstnání, měli byste si najít chvilku na cvičení každý den. Zde je pár tipů, jak se trochu protáhnout během jízdy vlakem.

1 2

Protažení šíje Zvolna předkloníme hlavu dopředu bradou na hrudní kost a v této poloze chvíli s dýcháním setrváme. Poté provedeme úklon hlavy několik centimetrů doleva, v poloze opět setrváme a zhluboka dýcháme, až pocítíme uvolnění protahované oblasti. Po uvolnění celý postup opakujeme a celé cvičení provedeme i na druhou stranu.

Uvolnění ramen

Zvedneme ramena vzhůru a pokusíme se jimi dotknout ušních boltců. V této poloze vytrváme po dobu 5–10 vteřin, poté zvolna spustíme ramena co nejníže dolů a opět prodýcháváme po dobu 5–10 vteřin. Variantou cvičení je kroužení rameny s nádechem nahoru a dozadu a s výdechem dolů a dopředu. Kroužky postupně zvětšujeme a stejné cvičení provádíme v opačném směru.

3

Protažení prstů a předloktí Ohneme zápěstí levé ruky a ukazovákem pravé ruky přitahujeme levý ukazovák směrem k předloktí. Při pocitu odporu zastavíme a s dýcháním uvolníme. Cvičení opakujeme pro zbylé prsty obou rukou. Na závěr zatlačíme celou dlaní proti dlani druhé ruky a poté zopakujeme na druhé ruce.

Tato cvičení samozřejmě nestačí, pokud se chystáte sportovat. V tom případě musíte protažení věnovat daleko víc času a zaměřit se na partie, které nejvíce namáháte. Pokud vás například motivoval článek v minulém čísle a rozhodli jste se začít běhat, věnujte důkladnou přípravu právě protažení a zahřátí svalů předtím, než vyběhnete, a také jejich uvolnění po doběhnutí do cíle se speciálním zaměřením na nohy. Tipy na protahování dodala RunCzech Běžecká liga.


čd průvodce /

61

Nočními vlaky ještě výhodněji Využijte akčních cen jízdenek na noční vlaky vyšší kvality CityNightLine! Nabídka platí až do 10. března 2013.

A

ť už je cílem vaší cesty turistická destinace nebo pracovní schůzka u zahraničních partnerů, určitě uvítáte, abyste svůj pobyt začali svěží, odpočatí a po dobré snídani. V období od 18. února do 10. března 2013 můžete kupovat jízdenky na všechny vlaky CityNightLine (CNL) za výrazně zvýhodněnou cenu u všech mezinárodních pokladen. A navíc u přímých vlaků CNL z/do České republiky je úplnou novinkou možnost zakoupení jízdenky přes eShop ČD. Zde budou v prodeji jízdenky za akční ceny a po skončení akce jízdenky za standardní ceny (SparNight). Jízdenky již zahrnují ubytovací příplatek (lehátko, lůžko Economy nebo lůžko Deluxe). Nabídka je kontingentní (omezený počet míst), proto neváhejte a zakupte si jízdenky s dostatečným předstihem! Kompletní informace k nabídce najdete na stránkách www.cd.cz.

Ceník akčních jízdenek CNL Akční jízdenka v eurech

Ubytovací kategorie

Akční jízdenka v Kč*

Lehátkový oddíl po 6 místech (Bc 6)

39

999

Lehátkový oddíl po 4 místech (Bc 4)

49

1 254

Lůžkový oddíl Economy po 3 místech (T 3) vč. snídaně

59

1 510

Lůžkový oddíl Economy po 2 místech (Double) vč. snídaně

69

1 766

Lůžkový oddíl Economy po 1 místě (Single) vč. snídaně

129

3 302

Lůžkový oddíl Deluxe (WC a sprcha přímo v oddílu) po 3 místech (T 3) vč. snídaně

89

2 278

Lůžkový oddíl Deluxe (WC a sprcha přímo v oddílu) po 2 místech (Double) vč. snídaně

109

2 790

Lůžkový oddíl Deluxe (WC a sprcha přímo v oddílu) po 1 místě (Single) vč. snídaně

189

4 838

*Ceny jsou pevně stanoveny v eurech. Ceny v Kč jsou pouze orientační a vyvíjejí se dle platného kurzu.

O2 zákazníci cestují o 25 % levněji

Všichni O2 zákazníci mají nyní příležitost ušetřit za jízdu vlakem, a to hned čtvrtinu ceny Skupinové víkendové jízdenky region!

S

kupinová víkendová jízdenka region platí o víkendových a svátečních dnech ve vlacích Českých drah (ve vozech 2. třídy) v rámci vámi zvoleného kraje. Najeté kilometry nerozhodují. Jedna jízdenka je platná pro 2 dospělé a až 3 děti. Nabídku můžete využít až do 17. března 2013. O2 Extra výhody přinášejí až 100 exkluzivních výhod po celé České republice a jsou určeny pro všechny O2 zákazníky: soukromé uživatele, podnikatele i firemní zákazníky, a to bez ohledu na to, jakou službu využívají. Vybírat můžete z výhod od nakupování přes cestování, kulturu, adrenalinové zážitky až po vaše oblíbené restaurace. Každých 14 dní najdete ve vašem kraji nové zajímavé

výhody. Slevový kód získáte jednoduše na www.o2extravyhody.cz, na mobilním webu m.o2extravyhody.cz nebo v aplikaci O2 Výhody pro chytré telefony se systémem Android, iOS a Windows phone. Více se o nabídce dozvíte na internetových stránkách www.o2extravyhody.cz.


62 /

ČD průvodce

PŘIPOMEŇTE SI S NÁMI

Nové názvy jízdenek Byli jste zvyklí využívat SoNe+ nebo SporoTiket Česko? Tyto a další oblíbené jízdenky nabízíme i nadále, ovšem pod jinými obchodními názvy.

V

aše oblíbené jízdenky a slevy se nikam nevytratily, jen pozměnily své názvosloví. Snažili jsme se tak přiblížit vám samotnou podstatu jednotlivých nabídek. Proto si můžete zakoupit například Skupinovou víkendovou jízdenku, Celodenní jízdenku nebo Včasnou jízdenku Česko. Na této stránce najdete přehled starých a nových názvů některých jízdních dokladů včetně základních informací o jízdence. Další nabídky a změny na www.cd.cz.

Celodenní jízdenka Cestování vlakem po celé republice nebo po zvoleném kraji (Celodenní jízdenka region) pro jednoho cestujícího na všechny vlaky ČD. Cestovat je možné druhou třídou a jízdenku lze zakoupit na kterýkoli den. Pouze do vlaku SC Pendolino je nutné přikoupit místenku. Celodenní jízdenka (celá ČR) za 550 Kč.

Skupinová víkendová jízdenka

Včasná jízdenka Česko

Jednodenní cestování vlakem po celé republice nebo po zvoleném kraji (Skupinová jízdenka region) pro celou rodinu. Jeden cestovní doklad pro 5 osob (dva dospělí a tři děti, jeden dospělý a čtyři děti, nebo pět dětí) – ideální pro rodinný víkendový výlet. Platí celý jeden den v sobotu, neděli nebo ve státní svátek.

Jízdenky za bezkonkurenční ceny mezi vybranými 114 městy ČR. Čím dříve koupíte, tím levněji cestujete. Jízdenku zakoupíte v eShopu ČD nebo v jízdenkovém automatu, alespoň jeden den předem i u pokladní přepážky na nádraží. Pokud vlastníte In-kartu, získáte na tuto jízdenku slevu.

Skupinová víkendová jízdenka (celá ČR) za 600 Kč.

Například z Prahy do Ostravy již od 200 Kč.

Včasná jízdenka Evropa Jízdenka do vybraných měst v zahraničí za výhodné ceny. U některých spojů je součástí jízdního dokladu též rezervace místa k sezení. Nákup jízdenky je třeba provést s dostatečným předstihem (nejpozději tři dny před plánovaným odjezdem za hranice). Například z Prahy do Mnichova za 19 eur.

Akční jízdenka Výhodné ceny jízdenek mezi vyhlášenými městy pro všechny skupiny cestujících a se zvláštními cenami pro studenty, důchodce, děti a držitele průkazů ZTP. Držitelé In-karty mají z vyhlášených cen další slevu v závislosti na tom, zda vlastní IN 25 % nebo IN 50 %. Jízdenky lze koupit v eShopu ČD nebo v nástupních stanicích, ze kterých platí. Například Hradec Králové hl. n. – Praha hl. n. základní cena za 100 Kč, pro studenty za 75 Kč. Více informací najdete na www.cd.cz. ▪


čd průvodce /

63

JUNIOR PROGRAM ČD

časopis pro malé cestovatele Loni jsme vyhlásili soutěž na téma „Jak se bavíte s časopisem Můj vláček“. Přišlo nám mnoho krásných odpovědí a vítězné kolektivy pak navštívil Elfík, který dětem přivezl dárky.

P

rotože se vám soutěž líbila, vyhlašujeme její druhý ročník. Do konce března mohou kolektivy dětí ze škol, školek, školních družin a mateřských center posílat fotografie a krátké povídání o tom, co se jim na časopise líbí, co jim tam chybí a jak se jim s časopisem pracuje. A kdyby snad někdo neznal časopis Můj vláček, tak je to šestnáct stran zábavy, ale i poučení, úkolů a soutěží pro děti předškolního věku a prvního stupně základních škol.

Dětem pro radost Tento časopis vydáváme zdarma a naším cílem je, aby se dostal do všech dětských domovů, do nemocnic, které mají dětské oddělení, do vybraných škol a školek a do mateřských center. Cestující veřejnost se s ním může

setkat v železničních stanicích v osobních pokladnách a samozřejmě ho dostanou děti na akcích pořádaných v rámci Junior programu ČD. Časopis Můj vláček je tu hlavně proto, aby dělal radost dětem. Fotografie a svoje povídání do soutěže posílejte na adresu: České dráhy, a.s. – Generální ředitelství Kancelář výkonného ředitele pro marketing a produkty nábřeží L. Svobody 1222 , 110 15 Praha 1 nebo na e-mail: mateova@gr.cd.cz. Jako heslo na obálku nebo předmět do e-mailu uveďte SOUTĚŽ MŮJ VLÁČEK. ▪ Manažerka Junior programu ČD Elen Mátéová

křížovka

V

íte, milé děti, jak se nazývá kraj České republiky, jehož obyvatelům se po výstavbě vysokorychlostní tratě výrazně usnadní cestování vlakem mezi Prahou a Brnem? Nápovědu najdete v článku ze světa železnice. Tajenku zasílejte do 21. února na adresu redakce nebo na soutez@cd.cz, do předmětu zprávy napište ELFÍK.

Hroznové … Dolní končetiny Kopec slámy Psí domek Menší oko

Tři vylosovaní výherci, kteří nám pošlou název kraje z křížovky, získají krásnou knihu Květinové víly a jejich tajemný svět. Knihy věnovalo internetové knihkupectví

Znaménko na kůži Divadelní závěs Dřevěný domek

www.KNIHCENTRUM.cz


soutěž

pro chytré hlavy

1 A B C

2 A B C

3 A B C

Která herečka

je matkou Ondřeje Brzobohatého?

HANA GREGOROVÁ DANA BATULKOVÁ HANA MACIUCHOVÁ

Kdy byla

podepsána tzv. Svatá aliance? 1831 1813 1318

Který film

proslavil zámek Náchod?

SMRT KRÁSNÝCH SRNCŮ PŘÍPAD MRTVÝCH SPOLUŽÁKŮ AŤ ŽIJÍ RYTÍŘI

4 A B C

5 A B C

6

www.cd.cz/cdprovas

Jaké označení

mají francouzské rychlovlaky? DKV DVD TGV

Co je to

Globální cena?

cena v eurech cena v eShopu jízdenka + místenka

Který článek

v tomto čísle vás nejvíce zaujal? *

* Na tuto otázku je nutné odpovědět, její správnost se však neposuzuje.

Soutěžit můžete na www.cd.cz/cdprovas (odkaz ve střední části stránky) nebo své odpovědi zasílejte poštou do 21. února 2013. Nezapomeňte uvést svůj e-mailový kontakt nebo zpětnou adresu. Adresa: Redakce ČD pro vás, České dráhy, a.s. Odbor marketingu a komunikace nábřeží Ludvíka Svobody 1222 110 15 Praha 1 Na obálku napište PRO CHYTRÉ HLAVY. Tři správné odpovědi odměníme Kilometrickou bankou ČD – poukazem na volné cestování vlaky ČD v hodnotě 2 100 Kč – a další tři z vás obdrží poukázky do obchodní sítě PONT v hodnotě 1 000 Kč. Výherci z minulého čísla: Kilometrická banka: Jaroslav Skoupý, Milan Janoštík, Marie Kavanová Poukázky PONT: Jaroslava Drobcová, Marian Kapusta, Vlasta Dvořáková Správné odpovědi z minulého čísla: 1 – Rozkoš, 2 – Mikuláš z Lobkovic, 3 – 144, 4 – Mikádo, 5 – In senior Kompletní pravidla soutěže najdete na www.cd.cz/cdprovas.

Hrajte o Kilometrické banky ČD za 2 100 Kč a o poukázky v hodnotě 1 000 Kč do obchodní sítě PONT. ČD pro vás – reklamní magazín Českých drah / www.cd.cz/cdprovas / cdprovas@cd.cz Monitorovaný tištěný náklad ABC ČR 130 000 ks / VYDAVATEL České dráhy, a.s. / DATUM A MÍSTO VYDÁNÍ 6. února 2013, Praha REDAKCE ČD pro vás, Generální ředitelství ČD, nábřeží L. Svobody 1222, 110 15 Praha 1 / ISSN 1210-9142 / ŠÉFREDAKTOR Zdeněk Ston REDAKČNÍ RADA Miroslav Šebeňa (předseda), Zdeněk Ston, Petra Kubíčková, Stanislav Perkner, Jiří Ješeta, Ester Jánošiová, Michal Málek, Tomáš Cach INZERCE A PŘedplatné www.cd.cz/cdprovas / GRAFIKA/sazba/zlom SEVENART s.r.o. / tisk MORAVIAPRESS a.s.

PŘEDPLATNÉ

19 Kč za číslo


Oslovte najednou

1 000 000 zákazníků

On Brz dřej obo hat

s 2

pro va

Ku pujt jízde e jed nky nod uše př es m obil

R

Hus etro ák hradovy by

Ch ci s vém u jm énu děla td obr é jm éno

ý

Sleva

Inzerujte efektivně!

313 120

speciálních stojanů po celé ČR

50 %*

na celostránkovou inzerci

vlaků vyšší kvality každý den (SC, EC, IC, EX)

Více informací o magazínu najdete v aktuálním ceníku na www.cd.cz/cdprovas. * Platí při objednání do 28. 2. 2013.

www.cd.cz/cdprovas

972 233 090

balikova@gr.cd.cz


Kupte si jízdenku na vlak výhodněji on-line mimořád

Ušetřete čas a peníze nákupem jízdenek v eShopu ČD a získejte další výhody!

v únoru

% 0 1 A SLEV

místenky zdarma

ky tní jízden á t s o r it n na v v období y k n e t ís am 3* 8. 2. 201 2 o d . 1 od

pohodlný a rychlý nákup

sleva 3 % na nákup většiny položek Systém vám automaticky vyhledá nejvýhodnější jízdenku.

Nakupujte na www.cd.cz/eshop *Sleva platí pro nákup vnitrostátních jízdenek a místenek s výjimkou Akčních, Traťových a Včasných jízdenek.

České dráhy, Váš osobní dopravce www.cd.cz 840 112 113

ČD Pro Vás  
ČD Pro Vás  

ČD Pro Vás, České dráhy, a.s., , vydavatel Boomerang Publishing

Advertisement