Page 1

únor 2013 / 19. číslo

S NÁMI VŽDY ALL INCLUSIVE Již poněkolikáté bude třetí měsíc v roce věnovaný knize a čtení – proběhne další ročník celostátní kampaně Březen – měsíc čtenářů, tentokrát s mottem: S námi vždy all inclusive. Pokud váháte nad tvrzením, že knihovna skutečně nabízí služby typu „all inclusive“, nezbude vám nic jiného, než se k nám vypravit a přesvědčit se na vlastní oči (uši a ruce). V průběhu března udělíme ocenění Čtenář roku 2012 – oproti loňskému roku, kdy jsme oceňovali nejvěrnějšího (knihovnu nejdéle navštěvujícího) čtenáře, se letos zaměříme na nejaktivnější dětské čtenáře. Chceme se ptát – a to nejenom našich čtenářů, ale i veřejnosti mimo budovu knihovny – a zjistit důvody, proč někteří lidé do knihovny nechodí a co můžeme udělat pro to, aby do knihovny chodit začali. Budeme číst – protože „čtení sluší každému“ – v různých podobách (dětem, dospělým, v hlavní budově, na pobočkách,…). Nabídneme vám možnost vyměnit si knihy, které jste již přečetli, s jinými čtenáři. Dále budete moci přihlásit své fotografie do soutěže Dobrodružství s knihou, zhlédnout divadlo pro děti, poslechnout si rozhovor s bývalým členem skupiny Jarret Bohoušem Vašákem ve zbrusu novém pořadu Liberec vyhrává, vypůjčit si živou knihu ve třetím ročníku akce Živá knihovna, tvořením přivítat jaro na pobočce Kunratická … výčet akcí se nám do E-zpravodaje ani nevejde, ale všechny najdete na webu knihovny.

1


BENEFIČNÍ AUKCE KNIH S JAROSLAVEM DUŠKEM V sobotu 16. února proběhla benefiční aukce knih, kterou moderoval a řídil herec Jaroslav Dušek. V průběhu tří hodin plných humoru a krásných příběhů bylo vydraženo všech 58 nejmilejších knih, které pro tento účel věnovaly známé osobnosti české kulturní scény (např. Helena Třeštíková, Aneta Langerová, Tomáš Halík, Petra Hůlová, Viliam Poltikovič, Jaroslav Dušek a další). Částka za vydražené knihy se v závěru vyšplhala na 26 000 Kč. Sdružení Anaon, které pro nás dražbu pořádalo, přidalo další obnos – celkem knihovna získala krásných 30 000 Kč, které budou použity na nákup zvukových knih pro handicapované čtenáře. Více informací o akci najdete na stránkách Anaonu.

Děkujeme sdružení Anaon, panu Jaroslavu Duškovi a všem osobnostem, které do aukce věnovaly knihu. KNIHOVNA SE PŘEDSTAVUJE – Informační služba Pokud vstoupíte do knihovny a nevíte kudy kam, s důvěrou se můžete obrátit na vždy usměvavé pracovníky Informační služby ve vstupní hale. Ochotně Vám poradí, kam se máte vydat za konkrétní informací nebo službou. Kromě odpovídání na vaše dotazy se zde provádí zápis nových čtenářů a výběr veškerých poplatků (za služby nebo za pozdní vrácení dokumentu). Můžete se objednat na exkurzi po knihovně, školení (základy práce na PC, seznámení s knihovnou) nebo využít přístup k internetu. A jako bonus na vás v protilehlém rohu vstupní haly čeká příjemná kavárna s milou paní kavárnicí. Příště: Všeobecná knihovna ZVEME VÁS Z pohádky do pohádky Čtení a tvoření výtvarné, literární nebo dramatické pro malé i velké, kteří mají rádi pohádky. pořádá: KVK v Liberci, Knihovna pro děti a mládež. Kdy: úterý 19. 3. 2013, 16.00h. – 17.00h. Kde: Knihovna pro děti a mládež, 3. p. Švýcarskem křížem krážem Cesta rozmanitou a krásnou švýcarskou krajinou v obrazech a příbězích. Komentovaná prezentace členů Alpského klubu Michaela Pokorného a Marie Klementové. pořádá: KVK v Liberci a Liberecký kraj Kdy: čtvrtek 21. 3. 2013 v 18.00 h. Kde: Velký sál, 2. p.

2


UMĚNÍ A KULTURA NA LIBERECKU - (Ne)obyčejné knoflíky Skleněné knoflíky jsou významnou součástí dějin bižuterní výroby v Jizerských horách. Kde a jak se vyráběly, kdo je nosil a proč jsou dnes spíše oblíbeným předmětem sběratelů, než módních salónů? Přijďte se seznámit s největší sbírkou skleněných knoflíků na světě, kterou ukrývá sbírka Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. host: Kateřina Hrušková, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou pořádá: Katedra historie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL a KVK v Liberci Kdy: úterý 26. 3. 2013 v 16.30h. Kde: Malý sál, 4. p.

VÍTE, ŽE… …od března se můžete těšit na nový hudební pořad? Hudební publicista Jan Prchal bude v rámci pořadu Liberec vyhrává zpovídat známé osobnosti z oblasti regionální hudby. Už v březnu se můžete těšit na první interview, a to s bývalým členem skupiny Jarret Bohoušem Vašákem. …si u nás můžete vyzkoušet dvě nové čtečky? Díky laskavému příspěvku Nadace Preciosa jsme zakoupili dvě nové čtečky elektronických knih - Amazon Kindle 5 WiFi a eReading.cz START. Vypůjčit si je můžete ve Studijní knihovně.

…bude dočasně zrušena Básničková poradna? Pravidelný odpolední pořad Knihovny pro děti a mládež s názvem Básničková poradna se následující tři měsíce nebude konat. Sledujte aktuální informace na dětském webu – www.kvkli.cz/deti KALENDÁRIUM Gabriel García Márquez (* 6. března 1927) je kolumbijský spisovatel považovaný za nejdůležitějšího představitele magického realismu. Dětství prožil se svými prarodiči, kteří významně ovlivnili jeho pozdější tvorbu. Jeho dědeček byl plukovníkem v kolumbijské občanské válce a babička velmi dobře vyprávěla lidové pověsti. Od roku 1948 byl novinářem a dopisovatelem různých provinčních novin. Jako zpravodaj listu El Espectador se dostal do Evropy, stejné zaměstnání měl i na revoluční Kubě. V padesátých letech napsal několik povídkových próz, se kterými ovšem nebyl příliš spokojen, a tak se pustil do psaní filmové kritiky, v Římě dokonce vystudoval režii. Nakrátko se pak vrátil do Kolumbie. V roce 1967 se konečně dostavil literární úspěch – dílo Sto roků samoty, za tři roky se prodalo více než půl milionu výtisků. Knihu psal zavřený v pracovně po osmnáct měsíců, než konečně vyšel s třinácti sty stránkami rukopisu. Prodeje mu pomohly dostat se z dluhů a poskytly možnost věnovat se psaní po zbytek života. Mezi jeho další díla patří: Plukovníkovi nemá kdo psát, Oči modrého psa, Zpověď trosečníka, Kronika ohlášené smrti, Láska za časů cholery.

3


Arthur Charles Clarke (*16. prosince 1917

† 19. března 2008)

byl britský autor science fiction a vynálezce. Narodil se v Anglii v rodině farmáře. Již jako student gymnázia začal psát fantastické povídky. Důležitým momentem pro něj bylo setkání s vydavatelem časopisu Scientifiction, který mu v zimě 1938 a v létě 1939 otiskl a zaplatil dva články, Clarke se definitivně rozhodl stát se spisovatelem. Za druhé světové války sloužil u RAF jako radarový instruktor. Po válce vystudoval fyziku a matematiku na King’s College v Londýně. Jeho hluboký zájem o hranice vědy byl patrný hned zpočátku. Dvakrát byl předsedou Britské Interplanetární Společnosti. K literatuře ho to však táhnout nepřestalo a po roce 1950 se věnoval výhradně psaní. Častým námětem jeho děl je téma setkání s mimozemskou, velmi vyspělou civilizací, která má pro člověka nepředstavitelné možnosti. Mezi jeho díla patří například: Ztracené světy, Vesmírná odyssea, Město a hvězdy, Zlatý věk Venuše, Výprava na Zemi, Měsíční prach.

___________________________________________________________________________________ Zajímají nás vaše názory a náměty. Pište nám! http://www.kvkli.cz/navstevni-kniha/index.php

Další číslo vyjde 29. března 2013

E-zpravodaj KVK v Liberci připravují: Dana Petrýdesová (petrydesova@kvkli.cz), Jana Halamová (halamova@kvkli.cz)

4

E-zpravodaj únor 2013  

Informace o dění v Krajské vědecké knihovně v Liberci (akce, události, novinky a změny ve službách). E-zpravodaj vychází pravidelně na konci...

Advertisement