Page 1

září 2013 / 25. číslo TÝDEN KNIHOVEN Nadcházející týden – tedy od 30. 9. do 6. 10. – je zasvěcen knihovnám po celé republice. Ani ta naše nezůstává pozadu a přichystala pro Vás mnoho zajímavých akcí i zábavných soutěží, ostatně jako tomu bylo i v minulých letech. Co jsme pro Vás připravili? Začínáme hned v pondělí autorským čtením z nové knihy Ryba mimo vodu známého amerického spisovatele Jona Davise, který již několik let žije v Praze. V úterý nás navštíví PhDr. M. Kadlec, aby v rámci projektu Památky kolem nás vedl přednášku na téma Rohanové, princové královské krve – od Josselinu k Sychrovu. Ve čtvrtek je na programu přednáška PaedDr. Jana Prchala o Peteru Gabrielovi a sobota bude patřit dětem a loutkové pohádce Aňuška a Marfuška (vstupné je 30 Kč). Na středu jsme jako již tradičně vyhlásili čtenářskou amnestii, při vrácení upomínaných dokumentů Vám odpustíme poplatky z prodlení (pokud se již na knihy nevztahuje advokátní upomínka). Během celého týdne čeká na děti v Knihovně pro děti a mládež spousta soutěží a kvizů. A soutěžit s námi mohou i dospělí – na Facebooku si můžete tipnout a vyhrát jednu z pěti knih, kterou do soutěže věnoval náš partner knihkupectví Neoluxor. A sladká tečka na závěr: každý den od 13 do 14 hodin během celého týdne dostanete v kavárně ke kávě capuccino, latte či ledové kávě linecký banánek zdarma! SOUČASNOST LITERATURY PRO DĚTI A MLÁDEŽ 2013 15. a 16. října proběhne v prostorách Krajské vědecké knihovny v Liberci již jedenáctá konference o současné literatuře pro děti a mládež. Na programu budou letos dva tematické okruhy: Současná česká a světová literatura pro děti a mládež – trendy, srovnání, nová témata a Regionalismus v dětské literatuře. Podrobný program naleznete na našich webových stránkách. Konferenci zajišťuje Krajská vědecká knihovna společně s Technickou univerzitou v Liberci. Kromě zajímavých témat se můžete těšit i na významné hosty.


ŽIVÁ PAMĚŤ MĚSTA LIBEREC-REICHENBERG V úterý 24. září byl slavnostně otevřen první audioprůvodce v rámci projektu Živá paměť města Liberec-Reichenberg. Projekt chce představit město prostřednictvím vyprávění místních pamětníků. Organizátoři nahráli jejich vzpomínky na liberecké ulice, náměstí, budovy, na jejich život v kulisách města a vytvořili audioprůvodce. Průvodce je možné si vypůjčit ve vstupní hale v liberecké knihovně nebo stáhnout z webové stránky projektu (www.zivapamet-liberec.cz). A pokud se vám nechce chodit pěšky, v knihovně vám půjčíme také koloběžku . TIPY NA ŘÍJEN: Pro nadcházející podzimní dny jsme pro Vás připravili několik tipů ke čtení i poslechu: Doporučujeme k přečtení: Grossman, David – Žena prchá před zprávou Ora vypráví o lásce ke dvěma mužům, o zlosti a něžnosti, zoufalství a vášni, o synovi Oferovi, který se přihlásí jako dobrovolník do armády přímo do válečného konfliktu v Západním Jordánsku. Ora prchá z domova, aby se nemučila čekáním na zlou zprávu, protože je přesvědčená, že musí nevyhnutelně přijít. Stockett, Kathryn – Černobílý svět Příběh je zasazený do 60. let 20. století na americký Jih. V době panující rasové segregace se mladá běloška rozhodne ukázat svět očima černých hospodyň, čímž převrátí vzhůru nohama město i způsob, jakým se na sebe dívají ženy. Doporučujeme k poslechu: Renée Fleming – Poémes Zvukový záznam obsahující Shéhérazade, Poémes pour mi, Deux sonnete de Jean Cassou a Temps L´horloge. Lady Antebellum – Golden Největší hity hudební skupiny Lady Antebellum v rytmu country. KNIHOVNA SE PŘEDSTAVUJE – POBOČKY Krajská vědecká knihovna má celkem šest městských poboček – v Machníně, Rochlicích, Ruprechticích, Vesci, Králově Háji a na Kunratické. Slouží všem, pro které je hlavní budova příliš daleko. Na všech pobočkách naleznete knižní fond rozdělený do třech oblastí – na beletrii, naučnou literaturu a literaturu pro děti a mládež. I zde můžete využít možnosti rezervací a vzdáleného přístupu přes on-line katalog knihovny i čtenářské konto. Nově nabízíme možnost vracet knihy z poboček i v hlavní budově. Otevírací dobu jednotlivých poboček naleznete na našich webových stránkách.


ZVEME VÁS Večerní čtení z rakouské literatury

Koná se v rámci kampaně Österreich liest. Treffpunkt Bibliothek Pořádá: KVK v Liberci Kdy: 16. 10. v 18.00 hodin Kde: malý sál, 4. patro Podivuhodná země Sudety Autorské čtení ze stejnojmenné nové knihy libereckého autora Egona Wienera. Autor se v knize ve vzpomínkách vrací do nedávné minulosti kraje, k osudům své rodiny, problematice česko-německo-židovské pospolitosti Sudet a vydává svědectví o životě na pomezí České republiky, tak specifickém a rozdílném od ostatních částí Čech. Pořádá: KVK v Liberci Kdy: 23. 10. v 18.00 hodin Kde: malý sál, 4. patro Vstupné dobrovolné. Hudební večer – Giuseppe Verdi Přednáška s hudebními ukázkami při příležitosti 200. výročí narození oblíbeného italského skladatele. Účinkují: Vladimír Hrdina (ZUŠ Frýdlant) Pořádá: Vladimír Hrdina ve spolupráci s Hudební knihovnou KVK v Liberci Kdy: 30. 10. 2013, v 18.30 hodin Kde: velký sál, 2. patro VÍTE, ŽE … v Hudební knihovně si můžete půjčit zvukové knihy v němčině? Nově jsme fond Hudební knihovny obohatili o detektivky a krimi příběhy namluvené v němčině. … knihovna se zapojila do soutěže Vstřícný zaměstnavatel? „Vstřícný zaměstnavatel“ je ocenění pro společnosti Libereckého kraje, které podporují slaďování pracovního a osobního života, a to například úpravou pracovní doby podle potřeb zaměstnanců a zaměstnankyň, zajištěním hlídání dětí, umožněním práce z domova, nabídkou kurzů a školení nebo jinými vstřícnými kroky. Pokud nás chcete podpořit, můžete tak udělat na stránkách Centra Kašpar (www.centrum-kaspar.cz). ... 5. října proběhne další ročník fotbalového turnaje spřátelených týmů knihovny? Pokud vás zajímá, zda vyhraje naše knihovna, Krajský úřad Libereckého kraje, tým kolegů knihovníků z Ústí nad Labem nebo loňský vítěz Preciosa, přijďte fandit v sobotu 5. října na hřiště Slovanu Liberec.


KALENDÁRIUM Zdena Salivarová (* 21. října 1933 v Praze) Česká zpěvačka, spisovatelka a překladatelka z francouzštiny, manželka Josefa Škvoreckého, se kterým v roce 1971 založila v Torontu nakladatelství ´68 Publishers. Vystudovala reálné gymnázium v Praze a jako zpěvačka a herečka působila v Laterně Magice. V roce 1969 odešla s manželem do exilu do kanadského Toronta. Za svoji činnost v exilovém nakladatelství získala spolu se svým manželem Josefem Škvoreckým Řád Bílého lva. Mezi její díla patří: Honzlová, Krátké setkání v Praze, s vraždou či Hnůj země.

Italo Calvino (* 15. října 1923 Santiago de Las Vegas – 19. září 1985 Siena) Je jedním z nejvýznamnějších italských spisovatelů 2. poloviny 20. století. Účastnil se protifašistického odboje. Poválečné období jej zavedlo do komunistické strany, z níž ale brzy vystoupil. Kromě dráhy spisovatelské se tento esejista a romanopisec věnoval i činnosti redaktorské. Z jeho děl jmenujme: Neviditelná města, Hrad zkřížených osudů či Naši předkové.

Další číslo vyjde 31. října 2013 Zajímají nás Vaše názory a náměty. Pište nám! http://www.kvkli.cz/navstevni-kniha/index.php E-zpravodaj KVK v Liberci připravují: Eva Šťastná (stastna@kvkli.cz), Jana Halamová (halamova@kvkli.cz)

E-zpravodaj září 2013  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you