Page 1

Listopad 2016 / číslo 11/16 NOVÁ SLUŽBA – OBJEDNÁVKA Z VOLNÉHO VÝBĚRU Protože se snažíme vyhovět všem potřebám našich čtenářů, připravili jsme a od poloviny listopadu spustili novou službu „Objednávka z volného výběru“. Je určena všem těm, kteří nemají čas nebo nechtějí bloudit mezi regály a hledat knihy. Nově si můžete z pohodlí domova vyžádat dokumenty, které budete chtít vypůjčit, a my Vám je připravíme. Objednávky se realizují prostřednictvím Čtenářského konta – pak už si jen počkáte na potvrzující e-mail či SMSku a v následujících dvou dnech si můžete dokumenty vyzvednout ve Všeobecné knihovně. Služba je zpoplatněna částkou 10 Kč za dokument. Podrobný návod a další informace najdete na našem webu www.kvkli.cz.

S BATERKOU DO KNIHOVNY Všechny polohy lásky – to byl podnázev letošní „baterky“ pro dospělé, která proběhla v úterý 29. 11. Kdo ale podle názvu čekal večer plný erotiky, rychle zjistil, že se mýlil. V setmělé knihovně se účastníci setkali s krásnými literárními díly, z nichž mnohá vstoupila do dějin – Shakespearovy Sonety a hra Zkrocení zlé ženy, Boccacciův Dekameron nebo De Molinův Don Juan. Ústy nás, knihovníků, promluvila také královna ze Sáby, Odysseus a Kirke nebo vypravěčka Pohádek 1 000 a jedné noci. Jinou polohu lásky představily úryvky z Listů Korintským a Efezským nebo píseň Svatba od skupiny Čehomor. Věříme, že se všichni účastníci bavili a třeba i dozvěděli něco zajímavého. Reportáž z akce bude uveřejněna v časopise Světlik, který vyjde na začátku ledna a bude k dispozici v knihovně a na webu.

DAR OD NADACE PRECIOSA Děkujeme Nadaci Preciosa za finanční dar ve výši 50.000 Kč, díky kterému jsme pro Vás zakoupili odborné publikace. 1


DEN PRO DĚTSKOU KNIHU V sobotu 26. 11. patřila knihovna zejména dětským čtenářům – konal se u nás totiž Den pro dětskou knihu. Na akci dorazilo přibližně 60 dětí v doprovodu 30 dospěláků. Během celého dopoledne se u nás soutěžilo, pro děti byl připravený zábavný pohádkový kvíz. Věděli byste například, z jakého klobouku vyskočil Bob a Bobek? Nebo čím se málem stal Honza v jedné české pohádce? Dětem to šlo náramně, a tak nikdo neodešel bez sladké či jiné odměny. Pak si děti mohly vyrobit záložku do knížky, ilustrovat známou pohádku, přiřazovaly postavy k pohádkám a samozřejmě se četlo, listovalo a povídalo o knížkách. Během celého dne byly také ke koupi knihy z burzy a noví dětští čtenáři se mohli zdarma zaregistrovat. Celá akce se vydařila, děti i rodiče odcházeli spokojení a radost jsme měli i my – z krásného dopoledne a také z 15 nových dětských čtenářů!

OTEVÍRACÍ DOBA O VÁNOCÍCH Otevírací doba během Vánoc bude jen mírně omezena: Do pátku 23. 12. (včetně) 24.–26. 12. 27.–30. 12. 31. 12. – 1. 1.

NORMÁLNÍ PROVOZ ZAVŘENO NORMÁLNÍ PROVOZ ZAVŘENO

Od pondělí 2. 1. 2017 fungujeme opět v normálním provozu. Otevírací dobu na pobočkách najdete na našem webu www.kvkli.cz. KNIHOVNY POD JEDNOU STŘECHOU Ve středu 26. října zahájil na adrese www.knihovny.cz provoz Centrální portál knihoven. Nabízí komfort a jednoduchost prohledávání fondů desítek českých knihoven současně z jediného vyhledávacího řádku – 24 hodin denně, přináší čtenářskou inspiraci, sleduje knižní trendy. Najdete zde adresář a mapu více než 6 500 českých knihoven s odkazy na jejich webové stránky a on-line katalogy. Čtenářům registrovaným v zapojených knihovnách portál umožňuje přihlášení do vlastního čtenářského konta a stejné možnosti jako při přihlášení do své „domovské“ knihovny. Uživatelům registrovaným ve více zapojených knihovnách nabízí propojení všech účtů. Máme radost, že naše knihovna je jednou z dvacítky zakládajících knihoven portálu a pokud se na webovou stránku www.knihovny.cz podíváte, můžete hledat mezi 12 miliony dokumentů, k nimž patří i ty naše – z Krajské vědecké knihovny v Liberci. 2


VÍTE, ŽE… …již brzy si budete moci zakoupit lístky na další Ples v knihovně? Lístky na lednový Ples v knihovně, který se uskuteční 14. ledna 2017, budou již brzy v předprodeji – od 5. prosince budou k dostání na Informační službě. Udělejte radost sobě nebo svým blízkým a nenechte si ujít ples v netradičním prostředí, s bohatým programem, krásnou hudbou, pestrým občerstvením a tombolou, tentokrát laděný do zelené barvy. …u nás pořídíte i dárky pro své blízké? Kromě lístků na ples pro Vás máme ještě další dva tipy na dárky, kterými můžete potěšit své blízké: Prvním je nádherná obrazová publikace Lidové stavby Libereckého kraje: knihu vydal Liberecký kraj a můžete si ji prohlédnout a následně zakoupit na Informační službě. Naším druhým tipem je dárek v podobě dárkového poukazu, který zajistí roční registraci v naší knihovně zdarma (využít ji mohou stávající i noví čtenáři). …jste si mohli v knihovně pochutnat nejen na knižních lahůdkách? Restaurant Day je celosvětová slavnost jídla, díky které se i naše knihovna na jedno listopadové nedělní dopoledne proměnila v místo mnoha chutí a vůní. Mohli jste poobědvat cizokrajná jídla bez masa i s masem, domácí slané quiche, zdravé sladké dortíky, muffiny, sušenky vyráběné dětmi… k tomu všemu výborná káva i domácí šťávy a zmrzlina. Výtěžek z akce putující v mnoha případech na charitativní účely byl už jen třešničkou na dortu této povedené akce. LITERÁRNÍ ZAJÍMAVOST: Nejčtenějším českým autorem tuzemských knihoven je Vlastimil Vondruška Podle statistik Svazu knihovníků a informačních pracovníků je nejpůjčovanějším autorem roku (stejně jako v posledních čtyřech letech) Vlastimil Vondruška. Podobnou zkušenost máme i my v naší knihovně – Vondruškovy knihy skutečně dlouho v regálech nezůstávají. Nejpůjčovanější knihou českého autora jsou Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové (stejně jako v předešlých dvou letech). Mezi zahraničními autory nejvíce bodovala počtem výpůjček Nora Robertsová.

TIPY NA PROSINEC Naoki Higashida – A proto skáču Dnes již úspěšný spisovatel z Japonska, který trpí silnou formou autismu a není schopen verbální komunikace, ve svých třinácti letech „sepsal“ nevšední metodou ukazování na abecední tabulku knihu o vnímání sebe, svého okolí a života, svého postižení, mezilidských vztahů, zájmů a chování.

3


Peter May – Útěk Je rok 1965 a pětice teenagerů opouští své domovy v Glasgow a míří do Londýna, aby jako kapela vyrazili za slávou a štěstím. Realita však nemá se sny nic společného, a tři z nich se do osmi týdnů od útěku vracejí domů. O padesát let později dojde v Londýně k brutální vraždě a tři muži, nyní téměř sedmdesátníci, se vydávají do Londýna podruhé… George Agathonikiadis – Na Moravě nekvetou olivy Český režisér a scenárista řeckého původu George Agathonikiadis se po dlouhém váhání konečně odhodlal k literárnímu zpracování vlastních, osobitě pojatých zážitků z dětství. Vzpomíná na své prarodiče, s nimiž vyrůstal, na školu a učitele, kteří ne vždy chápali postavení dítěte-cizince, na první erotické zážitky a lumpárny prožité se svými kamarády. Wunderbare Adventszeit – Nádherný advent Tato kniha nabízí spoustu nápadů plných fantazie, které se dají rychle a snadno realizovat. Pro každý styl i vkus zde naleznete tu pravou inspiraci – ať už pro ozdobení stěn i oken v zimním čase, nachystání slavnostní sváteční tabule nebo zhotovení originálních ozdob na vánoční stromek. Doporučujeme k poslechu Heinrich Böll – Hodina v rodném městě V rozhlasové hře Hodina v rodném městě, v překladu Josefa Červinky, se autor vrací ke svému ústřednímu tématu, a sice k účtování s válečnou minulostí své vlasti. Účinkuje Karel Höger. William Saroyan – Tracyho tygr Příběh Thomase Tracyho, newyorského mladíka, ke kterému se jednoho dne připojí jako stálý společník tygr, na něhož mladík už od dětství čeká. Účinkuje Vojtěch Dyk, Martha Issová, Arnošt Goldflam a další. KALENDÁRIUM Jiří Žáček (6. 11. 1945) Český spisovatel, básník a překladatel známý zejména svou kouzelnou tvorbou pro děti. Dílo je charakteristické typickým humorem, vyznačuje se lehkostí a smyslem pro parodii. Je tvůrcem více než desítky divadelních a televizních pohádkových her pro děti a rozhlasových her pro dospělé. Známý je také jako překladatel ze slovenštiny a dalších jazyků a také jako autor učebnic. C. S. Lewis (29. 11. 1895 – 22. 11. 1963) Irský prozaik, básník, literární vědec, ale také teolog a profesor středověkých studií. Jeho dílo bylo přeloženo do více než třiceti jazyků a po světě se prodalo více než sto milionů výtisků. Část jeho díla se stala inspirací pro televizní, filmové i divadelní zpracování. Největší věhlas získal díky sedmidílné sérii románů pro děti Letopisy Narnie. Zajímají nás Vaše názory a náměty. Pište nám! E-zpravodaj KVK v Liberci připravuje Eva Šťastná (stastna@kvkli.cz)

4

Další číslo vyjde 21. prosince 2016

E-zpravodaj listopad 2016  
E-zpravodaj listopad 2016  
Advertisement