Page 1

D vitamiin – hädavajalik hea tervise jaoks ←

Vitamiin D populaarsus on hiljuti kasvanud. Alates D vitamiini avastamisest 1900. aastate algul on olnud ühine arusaam selle olulisusest hea tervise tagamisel. Meie nahk toodab D vitamiini, aidates imendada päikesekiirguses leiduvat ultraviolett B-d. Siiski, päikesekreemi kasutamise ning siseruumides viibitava aja tõttu ei suuda meie keha toota piisavalt D vitamiini. Mitmed uurinud on tuvastanud, et madalad D vitamiini tasemed on üsna levinud igas vanuses inimeste puhul. Lisaks päikesekiirgusele on loomulikult ka toit ja toidulisandid vitamiin D allikateks. Miks on D vitamiin oluline? -

ehitab ning hoiab luud tugevatena, kuna võimendab kaltsiumi imendumist;

-

reguleerib mineraalide - kaltsiumi ja fosfori tasemeid kehas;

-

aitab tagada terve immuunsüsteemi; ja

-

aitab toetada lihaste tugevust.

Toit kui D vitamiini allikana? Toit tagab meile minimaalse koguse D vitamiini, mis osaliselt seletab, miks madalad vitamiin D tasemed on nii laialt levinud. Kuigi mitmed toidud sisaldavad D vitamiini, siis saamaks kätte päevaseid vajalikke koguseid, peaksime toituma ebaloomulikult suurtest kogustest. Näiteks, saamaks 1000 IU (25 mikrogrammi) D vitamiini peaks jooma 10- 20 klaasi piima või sööma 280 grammi lõhet päevas. Enamike inimeste jaoks on tarvilik igapäevane vitamiin D toidulisandite tarbimine, et tagada piisavad vitamiin D tasemed organismis.

Toidu allikas

Kogus toidukorra kohta IU (toimeühikut)

Tursamaksaõli

1,360 IU-d supilusika kohta

Küpsetatud lõhe

360 IU-d 100 grammi kohta


Rikastatud piim

98 IU-d tassi kohta

Rikastatud maisihelbed

40 IU-d ¾ tassi kohta

Munad

20 IU-d 1 muna kohta

Kas oled teadlik kahest olemasolevast D vitamiini liigist? Vitamiin D on saadaval kahes vormis: Vitamiin D2 ja Vitamiin D3. Vitamiin D3, mida enamasti leidub loomses toidus, on eelistatum vorm, sest organism kasutab seda rohkem valmis kujul erinevateks rollideks. Toidulisandites kasutatakse enamasti just vitamiin D3. Mis on D vitamiini õige kogus? Enamus täiskasvanute jaoks on 600 IU-d hetkel soovituslik päevane kogus (SPK; Recommended Daily Allowance = RDA). 1000-2000 IU-d vitamiini D3 päevas on kogus, mida arstid ja apteekrid enamasti soovitavad. Olukorras, kus on leitud vitamiin D madal tase organismis ehk tekkinud on defitsiit, soovitatakse tarbida 5000 IU-d või rohkem päevas. Alati tasub apteekrit või perearsti informeerida oma vitamiinide ja toidulisandite valikutest. Nemad omavad parimat ülevaadet sinu vitamiinide vajadustest seoses üldise tervisega. Kas sul võib esineda vitamiin D puudujääke? Sa võid olla riskigrupis kui: -

viibid nädalas päikesevalguse käes kella 10.00 ja 15.00 vahel vähem kui 10-30 minutit ja alla kahe korra;

-

kasutad päikesekreemi regulaarselt;

-

oled tõmmu nahaga;

-

oled 65- aastane või vanem;

-

sinu liikumine on piiratud vaid siseruumidega või elad hooldekodus;

-

elad pika talvega piirkonnas;

-

elad õhusaastatusega piirkonnas; ning

-

oled ülekaaluline või rasvunud.

Pöördu oma arsti poole, et viimane võtaks vereproovi ning määraks kindlaks vitamiin D taseme sinu organismis. Lisaks tasub olla proaktiivne oma tervise suhtes ning tasub kaaluda vitamiin D toidulisandi kasutamist ühe osana oma terviserežiimis. Erinevate tervisealaste probleemide ning tervisliku toitumise ja eluviiside kohta saad lugeda aadressil: http://terviseblogi.kmpharma.eu. Oma tervisealase probleemi lahendamisel pöördu K&M Pharma kliiniliste nõustajate poole (http://www.kmpharma.eu). Nõu meie toodete kohta saad küsida ka Eesti suurematest apteekidest.


Viited: http://www.naturemade.com/resource-center/articles-and-videos/immune-health/vitamin-dessential-for-your-good-health.

Vitamiin D