__MAIN_TEXT__
feature-image

Page 1

HADRIÁN Z p ra v o d a jec p ř in á še jíc í de n n í p o h l e d z p rv n í l i n i e X X . mez in á ro d n íh o f est iv a lu v H ra d c i Kr á l o v é .

2014

PROVÁZEK VŽDYCKY BYL VÝJIMEČNÉ DIVADLO

Tak mluví o legendární brněnské scéně Miroslav Donutil. A jeho syn Martin, který zde hraje třetí sezonu, mu přitakává: „Jasně, že je!“ Spolu v jedné inscenaci sice už hráli dříve (ve Sluhovi dvou pánů v Národním divadle), ale společné zkoušení se vším všudy si užili poprvé až letos v Divadle Husa na provázku. MIROSLAV DONUTIL hraje Salieriho, MARTIN DONUTIL Amadea. V Morávkově inscenaci původní Shafferovy slavné hry a ještě slavnějšího filmu Miloše

V listu najdete:

Str. 2 – Jak na Provázku zkoušeli Amadea Str. 3 – Jsem FAGI

Str. 4 – Jubilejní festivalové menu

Str. 5 – Izraelské Iglú a jeho evropský debut Str. 6 – Gaudeamus Theatrum

Str. 6 – Fotooko festivalové historie Str. 7 – Open Air

K licp er ovo d ivad lo Hr ad ec K r álové the atr e@k licp er ovo d ivad lo.cz www.k licp er o vod ivad lo .cz 21 . č e rv n a 2 01 4 - č . 1

Formana. Dnes zahajuje XX. ročník Mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů a spanilou provázkovskou jízdu v Hradci Králové!

Amadeus je inscenace hudební. Jaký je vlastně váš vztah k hudbě? Posloucháte tzv. vážnou hudbu?

MIROSLA V : Vážnou hudbu poslouchám. A rád. A poslouchám ji proto, že je krásná a že mě uklidňuje.

MARTIN: Já jsem vyrůstal na rapu, až na konzervatoři mě spolužák naučil poslouchat i tvrdší muziku, vedle toho se k mému uchu z okolních tříd dostala i klasická muzika... A já si rád hudbu spojuju s jistými pocity, dojmy, takže když je mi smutno, nebo chci přemýšlet, po klasické muzice rád sáhnu.

Když se řekne Amadeus... Co se vám bezprostředně vybavilo před tím, než jste začali zkoušet a co se vám vybaví dnes? MARTIN: Předtím: Génius a film Miloše Formana. Potom: Červený číro, mokrá košile a Vladimír Morávek.

Pokračování na str. 3

VÁŽENÍ A MILÍ FESTIVALOVÍ DIVÁCI A HOSTÉ!

Tak jsme na prahu jubilejního dvacátého Mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové! Uteklo to od prvního ročníku v roce 1995 jako ta pověstná voda, festival se rychle rozkoukal, aby se postupně přesně usadil v ideálním čase posledních deseti dnů každé divadelní sezony. Klicperovo divadlo, Divadlo Drak a Sdružení amatérských divadelníků – dnes Open Air, spojily zdánlivě nespojitelné a vytvořily tak unikátní divadelní festival. A to nejen v našem malém českém prostoru. Právě ta různost všech tří pořadatelských subjektů ukazuje nekonečnou škálu pestrosti divadla. Važme si toho, že právě v Hradci Králové se to vzácně podařilo!

V závěru mi dovolte, drazí přátelé a diváci, malé rozloučení. Děkuji Vám všem, kteří jste naplno žili myšlenkami divadelního festivalu v Hradci Králové, pomáhali jeho životu a rozvoji. Po pětařiceti letech práce v hradeckém Klicperově divadle a dvaceti pro Mezinárodní divadelní festival končím a odcházím na odpočinek. Děkuji všem vzácným, vstřícným a nadšeným lidem za jejich pomoc a spolupráci!

Ať žije divadlo a hradecké divadelní festivaly se dál rozvíjejí k radosti nás všech, divadelníků, herců a jejich diváků!

Ladislav Zeman ředitel


2

Sobota 21. 6. 2014

HADRIÁN

jaký může muž dostat k narozeninám od svého syna. Když vidí, že hraje jako Amadeus, tj. Milovaný Bohem. Donutil měl dnes třiašedesát. Živijó!

JAK NA PROVÁZKU ZKOUŠELI AMADEA

12. 12. 2013 – Čtvrtek První čtená zkouška na AMADEA-MŇAM! Ivana Hloužková zapálila svíčky, Vladimír Morávek řečnil, Robert Mikluš se uzdravil, Miroslav Donutil jel tři sta kilometrů a Martin Donutil všechny překvapil. Simona Zmrzlá ukázala, co v ní dřímá, a Láry zamířil, kde ještě nebyl. Pak ta část, co nebyla v P.Š.T., zapěla, co nacvičila - a Robertovi málem sklapla čelist. David Janík se ukázal být velkým hrdinou. A zatraceně dobrým korepetitorem.

13. 12. 2013 – Pátek Tak už jim to začlo. Amadeus. Ten milovaný Bohem, ten poděs ze Salzburku. Kunderovská anekdota na téma věčnosti. Modelový omyl lidské existence. Bytí v jiné realitě. Surreálné vzpomínání. Hommage à Miloš Forman. Salto mortale! Dnes si pustili Requiem a Requiem. Salieriho a Mozarta. Měli najít 15 rozdílů. Kokorský jich našel 26. Dostal za to roli navíc. A jak jste na tom vy? Poznáte talent od génia? Udělejte si test na: http://reverent.org/mozart_or_salieri.htm Pak si pustili ještě kousek Formanova Amadea. Morávek mluvil o personifikované hudbě a významovém dusnu. Donutil Mir. vzpomínal, jak ho chtěl Forman obsadit do Amadea a Saul Zaentz za něj vyplatit divadlu 15 000 dolarů. Za den. Pak zas četli.

13. 01. 2014 – Pondělí Miloš Štědroň ví všechno. Skoro. Vrtá mu hlavou jediné. Kdo nakukal Puškinovi, že Salieri otrávil Mozarta. (Nebo to bylo obráceně? Salieri byl otrávený Mozartem? Taková konkurence by přece musela otrávit každého!) Jestli to prosím vás víte, řekněte mu to. Bude rád. My zas jsme rádi, že už víme, kde v Mozartovi začíná romantismus (přesně!), že Mysliveček přepustil Wolfgangovi operu a polosadistický otec Leopold se mu za to zle odvděčil, že Češi si milovaného Amadea důvěrně přeložili jako Bohumil, že konference o Mozartově pohřbu prokázala, že šlo o řádný smuteční akt bez psíků, že Tyl napsal pozoruhodnou novelu Don Juan a že Vocilka prohlásil: „Jo, když se někdo dá na romantiku, musí holt se smrtí počítat!“ Mluvil Štědroň v mnohých světových jazycích, cítili se významně. 14. 01. 2014 – Úterý Mirek Donutil prohlásil, že na Provázku se dá zažít něco, co v jiných divadlech nelze zažít.

22. 01. 2014 – Středa Narozeniny bude mít Mozart až v pondělí. Ale slavili to už dnes. Donutil přivezl z Prahy několik metrů klobás, potoky slivovice a všelijak naložené zemědělské přebytky z tak středně velké farmy. Byla to peprná zkouška. Poslední u stolu. Přečetli to celé za dvě hodiny dvacet, zpívali, jak ještě nikdy. 23. 01. 2014 – Čtvrtek Rozprostřeli se poprvé s Amadeem do prostoru. Všude byly matrace, co na nich Salieri kdy souložil. Teď na nich víří Větříčkové. Prostě takové to jeviště osudu. Skoro všichni už texty zvládli nazpaměť. Ale jak ta Hloužková umí říct "Inu", to neumí snad žádná z českých ni moravských hereček! Mají naaranžováno dobrých patnáct minut. Zítra se jede dál.

01. 02. 2014 – Sobota V pátek poprvé projeli první půlku Amadea. A byli pyšní jak nějací chovatelé pávů na přehlídce drobného zvířectva v Přelouči a stopli si to a bylo to hodina a deset minut.

07. 02. 2014 – Pátek To zas bylo! Nejdřív to vypadalo nevinně. Pak se z toho vyklubal průjezd. První půlka jako víno. Uhde se prý zcela zpil. Říkal, že je to výzva českému divadlu. A nikdo mu to nerozmlouval. Všichni byli na svou práci pyšní. A pak ještě druhá půlka. Ale jen do chvíle, kdy už toho má Mozart všeho dost. Chce do Anglie. To už ani Morávek nevydržel. Prohlásil, že to je nejkrásnější dárek,

12. 02. 2014 – Středa Najde jing Martina Donutila Zmrzlé jang? Dokáže se Holenda dvě hodiny točit kolem tyče? Kolik herců se vejde na jednu matraci? Kolik matrací Hauser přeskočí? Kolik jich na sobě Donutil jr. unese? Trpí Salieri matracovou obsesí? A jak to má s matracemi herec Miroslav Donutil? Bude chrlit Maláčová oheň? Kdo všechno ještě vůbec v Amadeovi zahoří? P.S. Tvorba jsou samé otázky. Některé bez odpovědi. Ty naše ale zní: • • • • • • • • •

S přehledem. Ale nebude to nic platné. Manželství Mozartovi moc nevyšlo. Hudba mu jde. Aspoň, že tak. Rozhodně. Je to talentovaný herec. Osm, když se mají rádi. Šest, ale troufne si i na osm. V minulém životě byl gazela. Šest, ale troufne si i na osm. Doma už prý ani jinak neusne. Matrace všude viděti, znamená velkou zášť v sobě dusiti. Říkal to Sládeček. A Velký Snář. Má pro ně zdaleka jinou slabost než-li jeho postava. Proč ne? Dokáže i jinčí věci. Všichni. Morávek je tak trochu pyroman.

20. 02. 2014 – Čtvrtek Prošli zkouškou Pravdy. Projeli první, pak druhou půlku. V kostýmech. Částečně. Byla u toho televize. Byli obdivuhodní. I když od dvanácti museli hrát s imaginárním partnerem. Amadeus prohlásil: Mí Pražané mi rozumějí! A odfrčel do Prahy. 27. 02. 2014 – Čtvrtek Dny se zdánlivě sobě podobají. Jako Salieri Mozartovi. Zkouška střídá zkoušku. Už to jiné nebude. Až do patnáctého března. Jenže dnes! Špaček poprvé trefil zvony. Matoušková do dveří. Marečková netrefila do ničeho. Horská přecházela nadoblačně. Němečková se zakoktla při nápovědě už jen pětkrát. Vše spěje v plodné tvorbě a svornosti ku premiéře.

28. 02. 2014 – Pátek Jmenovalo se to Donutilova akademie múzických umění. Vypracovávali poslední tři obrazy první půlky. Pak ji sjeli celou. Dávají to za hodinu a kousek. Nádhera! Nagyová už vyvěsila plakát. Miklínová si vzala jeden, že si ho dá do pokojíčku, hned vedle nadživotní fotografie Morávka. 06. 03. 2014 – Čtvrtek Už slavili narozeniny. Dnes má svátek. Miroslav. Kdo tohle zkoušení plánoval? Samá oslava! Oslavenec přinesl nejlepší meruňkovici v této galaxii. Jinak by tu večerní zkoušku asi nepřežili. Ale Morávek jim neslevil ani ťuk.

09. 03. 2014 – Neděle Octli se v krajině Salieriho snu. Jako bájná stvoření pluli bílým prostorem. Světélkovali. Holenda hořel. Hauser málem uhořel. Všem plály plamínky v očích. Horská měla nejkrásnější sukni. Maláčová účes. Hloužková fiží. Jiráček zestárnul o padesát let. Donutil omlád o třicet čtyři. Zatloukal překročil Acheron.

10. 03. 2014 – Pondělí Blýská se na premiéru. Od včerejška divadlo okupují zástupy fotografů. Kronbauer přijel až z Prahy. Baletil mezi nimi celý den. K snídani měli závin s čajem a připomínky. Druhá půlka dopoledne jak víno! Na tiskovce okusili dosud nepoznané. Skutečné a nefalšované Mozartovy koule. Donutil přiznal, že jiné projekty než úspěšné s Morávkem nedělá. Ty neúspěšné vypouští. Večerní zkouška byla chuťovka. Mňam! 12. 03. 2014 – Středa Morávek měl zas dva kilogramy připomínek. Nejzvláštnější přitom byla směrem k Nicole Maláčové. Toužil, aby Nicole zachvívala se tetelivě, v naprosté banálnosti připouštěla, že smysl existuje. Tak pak pili do noci. Skoro nikdo už nemá hlas.

13. 03. 2014 – Čtvrtek Dnes poslední generálka – a už si tam mohli i pozvat někoho. Pak jim v noci přišel mail: Vyšla som z divadla a plakala som, plakala som od šťastia, od toho, že keď sa predo mnou zvíjal Amadeus alebo keď len tak hovoril Salieri, a vlastne keď bol predo mnou celý divadelný súbor, cítila som život a uvedomila som si "Áno, toto chcem! Toto budem robiť! Makať na sebe, aby som to dotiahla do toho štádia, že ľudia tam nebudú vidieť mňa, ale postavu, ktorú hrám." Som naivná, ale verím, že to vyjde. Ja som totiž nevidela Donutilovcov, ale Amadea a Salieriho. Prajem krásny večer, alebo deň (podľa toho, kedy to budete čítať)

Jana Zpracováno podle denního zpravodajství na HusaDnes (www.provazek.cz)


HADRIÁN

Sobota 21. 6. 2014

3

pokračování ze str. 1

M IROS LA V: Vzpomínám na natáčení Amadea v režii Miloše Formana, protože jsme se ho s Provázkem málem zúčastnili. Nakonec to nevyšlo, což nám bylo líto, ale absolvovali jsme zato s divadlem měsíční zájezd do zahraničí. A teď se mi vybaví samozřejmě krásná inscenace Vladimíra Morávka, krásná role Salieriho, která mi byla svěřena, a způsob, jakým krásně Amadea hraje Martin.

Hl avní pře dsta vit el é Forman ova fil mu Fahrid Murray Abraham a Tom Hulce se prý neměli vzájemně moc v lásce a jejich nevraživost prý natáčení ještě prohloubilo. Jak to bylo s vámi?

MARTIN: My se máme, měli jsme a budem se mít rádi…:) Dyť je to táta! MIROSLAV: Nikdo přece nemůže předpokládat, že by se na Provázku neměli rádi! V takové konstelaci se zkouší a hraje nádherně...

Co pro vás bylo během zkoušení nejtěžší? MIROSLAV: Nic. Od prvního dne všechno probíhalo v překrásné atmosféře. Ze všeho bylo patrno, že všichni chtějí, abychom dosáhli úspěchu, což se i stalo. MARTIN: Osm hodin zkoušet naplno, být někým jiným, tak nezřízeným, být plným energie a utrženým ze řetězu, když už nemůžete… To, že to šlo, mě překvapilo.

Kterou připomínkou vás Vladimír Morávek nejvíc rozesmál? MARTIN: Hrej to jako Rumburak, co miluje Aťku Janouškovou... MIROSLAV: Vladimír používá často přirovnání ke skutečným postavám, což je někdy komické, někdy zavádějící, ale je to taková jeho pomůcka dobrá k tomu, aby v herci vzbudil představivost. Hodně si přitom půjčuje postavy z pop music. V případě Salieriho třeba Lucii Bílou nebo Sámera Issu.

Martin hraje Mozarta také v Moc Artovi, m in io p e ř e M i lo š e Š t ě d r o n ě a M il a n a Uhdeho. Jaký je tenhle Mozart? Liší se od Mozarta v Amadeovi? MARTIN: V Moc Artovi Amadeus víc zpívá, svádí, zlobí a míň je:) S ja ký mi diváckými reakce mi jste se zatím při hraní Amadea setkali? MIROSLAV: S těmi nejlepšími. Zažíváme pravidelně potlesk ve stoje, což není v těchto krajích tolik zvykem. O to víc to těší a hřeje. M A RTIN : Zatím (klepu) jsou reakce krásné, napříč republikou, což mě těší, baví a přesvědčuje v tom, že to, co dělám, má smysl. Tak snad to vydrží.

Je podle vás Provázek výjimečné divadlo nebo není? MARTIN: Jasně, že je! Už pro to, že je! Že byl!! A taky pro to, kdo v něm je! A kdo v něm byl!!

MIROSLAV: Provázek vždycky byl výjimečné divadlo, už od dob svého založení. Těší mě nesmírně, že jsem se mohl podílet na jeho začátcích a pak po dvaceti letech strávených v Národním divadle v Praze se tam se vší pokorou vrátit.

Lucie Němečková


4

JUBILEJNÍ FESTIVALOVÉ MENU ANEB DIVADELNÍ HODY

Deset dní nabitých nevšedními divadelními zážitky slibuje XX. ročník Mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů, který ode dneška do 30. června hostí východočeská metropole. Diváci se mohou těšit na představení činoherní, loutková, alternativní, pohybová, hudební, novocirkusová i na nejrůznější neobvyklé projekty.

Divadelní delikatesy od Francie až po Izrael

Jako první ze zahraničních souborů, které přijaly pozvání do Hradce Králové, se dnes ve Studiu Beseda představí Tmuna Theater z Tel Avivu s hrou Iglú. Její autor a režisér Yehezkel Lazarov se po skončení představení spolu s oběma herci zúčastní tlumočené besedy. V Besedě dále uvede mladý dramatik, režisér a herec Regis de Martrin-Donos svou Bitvu s Diderotem z pařížského Badoc Theatre. K vidění na této scéně budou i kosovští divadelníci – Qendra Multimedia z Prištiny přiveze mezinárodně úspěšnou inscenaci HaDivadlo: Maryša

Demolice Eiffelovky, absurdní komedii pro čtyři herce, ve které se rozvíjejí dva paralelní příběhy, které odděluje několik století, ale spojuje je téma lásky, nahoty a islámu. Do Studia Beseda zavítá také rumunsko–maďarský činoherně–pohybový projekt české režisérky Lucie Málkové White Coffee, černobílá komedie o všem, co se nás týká.

Na scéně Klicperova divadla se letos představí poprvé i divadelníci z Rakouska (Wiener Volkstheater) s inscenací hry Floriana Zellera Pravda v režii režisérky Doris Weiner. Druhou zahraniční ozdobou hlavní scény bude Slovenské národní divadlo s inscenací hry Ivana Vyrypajeva Ilúzie za účasti bardů přední slovenské scény (Martin Huba, Emílie Vášáryová, Dušan Jamrich, Božidara Turzonovová). Představení v režii Eduarda Kudláče se postará o slavnostní zakončení festivalu.

Zahraniční loutkáře tradičně přivítá Divadlo DRAK. Izraelští Puppet Cinema přivezou svou video–streamovanou show, ve které vystupují zelenina a drobné elektronické součástky v rolích robotů a mimozemšťanů na Planetě vajíčko – strhující milostný příběh sleduje divák na plátně i pod rukama animátorů zároveň. Gesamkunstwerk ze světel, hmoty, předmětů, loutek, hudby a lidí vyrostlý ze slovinské poezie a sledovaný vleže, to je zase poslední režie Matiji Solceho: Malý salamandr přechází silnici. Tradičnější podoby loutkového divadla představí soubory z finského Tampere a estonského Talinu a ze Starého divadla Karola Spišáka v Nitře pak přijedou zbrusu nová Tri prasiatka.

Nabídka z domácí divadelní kuchyně

Slavnostní zahájení festivalu na hlavní scéně Klicperova divadla bude patřit Divadlu Husa na Provázku a slavné hře Petera Shaffera Amadeus v režii Vladimíra Morávka. Druhou inscenací, kterou do

Sobota 21. 6. 2014

HADRIÁN

Hradce Králové přiveze brněnský Provázek, bude P.Š.T. aneb POHÁDKÁŘI, hra Simony Petrů v režii Anny Petrželkové na motivy dětských televizních bavičů a jejich profesionálních deformací. Po delší odmlce přivítáme na festivalu i brněnské HaDivadlo, které se představí Maryšou bratří Mrštíků.

Městské divadlo Mladá Boleslav uvede inscenaci hry Christophera Hamptona Úplné zatmění; v hlavních rolích Paula Verlaina a Arthura Rimbauda uvidíme letošní Thálií oceněného Petra Mikesku a Matouše Rumla. Na hlavní scéně nebude chybět ani diskutovaná a oceňovaná inscenace režiséra Daniela Špinara Hamlet z pražského Švandova divadla; Patrik Děrgel v titulní roli získal letošní Cenu Alfréda Radoka jako Talent roku.

Pražské Divadlo v Dlouhé na festival zavítá s inscenací pro celou rodinu plnou písniček O líné babičce, kde v hlavní roli exceluje hradecká rodačka Jarmila Vlčková. Dalším hostem z hlavního města budou Městská divadla pražská se slavnou hrou Edwarda Albeeho Kdo se bojí Virginie Woolfové v režii Petra Svojtky, který do ní obsadil Veroniku Gajerovou, Aleše Procházku, Veroniku Kubařovou a Viktora Dvořáka.

Tradičním festivalovým hostem je ostravské Divadlo Petra Bezruče, tentokrát s inscenací slavné hry Antona Pavloviče Čechova Strýček Váňa v režii uměleckého šéfa souboru Štěpána Pácla. Západočeské divadlo v Chebu ve Studiu Beseda uvede hudební monodrama Psáno do písku, jež vychází z životopisných knih o české „lady muzikál“ Laďce Kozderkové. Speciálním dárkem pro hradecké diváky pak bude inscenace Městského divadla Kladno Marie Antoinetta v režii Daniela Špinara a s Pavlínou Štorkovou hostující v titulní roli. A trochu alternativy přinese na festival projekt Spitfire Company Antiwords, pivní performance Miřenky Čechové a Jindřišky Křivánkové na motivy Audience Václava Havla v režii Petra Boháče. Tvorbě Divadla Na zábradlí bude patřit sobota 28. června, kdy se představí dvě inscenace: Šedá sedmdesátá dramaturgyně Dory Viceníkové a režiséra Jana Mikuláška a hudebně-dramatický projekt Miloše Orsona Štědroně v režii Jana Friče Velvet Havel. Výjimečné zážitky nabídne i programová sekce připravovaná Divadlem DRAK. V inscenaci Salome brut se po letech vrátí na „dračí“ prkna herec Vladimír Marek. Herec a principál Rosťa Novák do Hradce přiveze nejnovější projekt Cirku La Putyka DOLLS, jenž se na festivalu odehraje dokonce ještě před pražskou premiérou! A v inscenaci Konec všeho, co bylo zavzpomíná mezinárodní soubor NIE na své začátky na hradeckém festivalu před deseti lety.

Z pražské Baráčnické rychty vyjede vůbec poprvé na hostování kultovní inscenace skupiny VOSTO5 o nechvalně známé tancovačce v Dobroníně roku 1945: Dechovka. Ze sklepa Veletržního paláce se do Hradce Králové vydá Studio hrdinů s adaptací temného Sorokinova románu Den opričníka s Karlem Dobrým v hlavní roli, jehož výkon ověnčily vavříny Ceny Alfréda Radoka. A choreografka Adéla Laštovková Svobodová společně s režisérským tandemem SKUTR představí archetypální taneční příběh lovu na muže s rukama v kompotu Ženy s Danou Batulkovou v hlavní roli. Na festivalu nebudou chybět ani spřátelení loutkáři z Česka. Liberecké Naivní divadlo s pohádkou O beránkovi, který spadl z nebe, plzeňská Alfa s variací na sedm hlavních hříchů Čert tě vem! v režii Tomáše Dvořáka a pražský Minor s hudební inscenací Jiřího Jelínka Anežka chce tančit. A divadla DNO a Športniki mají v programu vyhrazen svůj speciální den.

Speciality hradeckých šéfkuchařů

Výběr ze svého repertoáru představí na festivalu i obě pořadatelské scény. Z Klicperova divadla to budou inscenace Davida Drábka Romeo a Julie a Velká mořská víla, Čajkovského Labutí jezero v adaptaci dua SKUTR, Williamsovo milostné drama Sestup Orfeův v režii Martina Glasera a hra Eugena O´Neilla Cesta dlouhým dnem do noci v režii Davida Šiktance.

Divadlo DRAK letos pro festivalové diváky připravilo Poslední trik Georgese Méliése v režii Jiřího Havelky, Podivuhodný cirkus dr. Tarzana se spoustou loutek Marka Zákosteleckého a principálem Václavem Poulem anebo Indiánskou pohádku Jiřího Vyšohlída. Hadrián


HADRIÁN

Sobota 21. 6. 2014

Zahajovací představení festivalu ve Studiu Beseda dnes patří vzácným izraelským hostům. Tmuna Theater z Tel Avivu k nám totiž přiveze IGLÚ – hru pro dva herce o lásce, útěku, paměti a f antazii. Jejím autorem a režisérem inscenace je YEHEZKEL LAZAROV, izraelský dramatik, herec, režisér, choreograf, tanečník a výtvarník.

Jde o vaši první návštěvu České republiky? Měl jste už příležitost setkat se s českým divadlem, filmem nebo literaturou? Jsem moc rád, že můžu říct, že hradecký festival je moje první návštěva České republiky. Slyšel jsem toho samozřejmě již mnoho o Praze, navštívil jsem řadu jiných evropských měst a pobýval v nich… Samozřejmě znám Kafku a Milana Kunderu a filmového režiséra Miloše Formana. Loni jsem v Izraeli viděl také jedno z nejlepších divadelních představení Formanových synů. Slyšel jsem toho hodně i o pražské filmové škole FAMU. Je ještě spousta míst, která jsem neviděl, ale naštěstí jsem ještě mladý…

IGLÚ ZAŽIJE V HRADCI SVŮJ EVROPSKÝ DEBUT!!!

Aljaška je idea, kterou si Raffi v určitý moment vymyslí, ne jeho plán. To byl zajímavý klíč k postavě Raffiho. Přál bych si mít chlapecký sen, který bych si mohl splnit, ale žádný takový jsem nikdy neměl. Jak dlouho jste tuto hru psal? Pamatujete si, jak jste se v té době cítil? Je Iglú vaše první hra? Iglú jsem psal postupně kousek po kousku… Před ním jsem napsal dvě jiné hry, které byly založeny jen na asociacích, bez povinnosti a záměru odvyprávět příběh. Iglú je také velmi asociativní příběh, ale má alespoň svůj začátek a konec. Nebylo to vůbec jednoduché, po většinu času jsem nevěděl, proč bych to měl dělat, proč bych měl mít příběh, když vím, že bych dokázal vytvořit napětí a radost i bez něj. Měl jsem pocit, že to není můj styl psaní. Ale něco uvnitř mě k tomu stále zavazovalo. Je to možná proto, že hlavní problémy, které jsem chtěl zachytit, musely mít jasné ukotvení v ději – represe a paměť jsou dvě témata, která by byla bez příběhu příliš amorfní. Je to obtížné režírovat svou vlastní hru, nebo je to výhoda? Na tohle jsem se sám sebe ani neptal bylo mi jasné, že tento příběh mohu režírovat jenom já. Nyní, když jsem to udělal, ho můžu předat dál.

Bylo Iglú uvedeno také na divadelních prknech někde v zahraničí mimo Izrael? Byla tato hra přeložena i do jiných jazyků? Teď v Hradci Králové zažije Iglú vlastně svůj debut v Evropě – ale je o něj velký zájem i z jiných festivalů po celém světě. Hra byla přeložena do polštiny, angličtiny a pravděpodobně bude přeložena i do němčiny. Uvážím-li, že jsem předpokládal, že Iglú nebude chtít vidět nikdo jiný než já a pokud ho uvedu, budu jediným divákem, tak to není špatné. Raffi má svou vysněnou zemi a také místo pro svůj únik do fantazie – Aljašku. Jaká je vaše oblíbená a vysněná krajina nebo země? Aljaška nikdy nebyla mým snem. Zvolil jsem pro hru nejvzdálenější a nejstudenější místo, které jsem si dokázal představit, aby vytvořilo opak vyhořelého domu hrdinčina otce. Když jsem Iglú režíroval, vzpomínám si, že jsem vedl herce s tím, že

5

Jste mnohostranný umělec – tanečník, herec, autor divadelních her, režisér, výtvarník…. Na čem nyní pracujete? Co na vás nyní čeká? A ve které umělecké oblasti se cítíte nejlépe? Právě jsem dokončil režii knihy Davida Grossmana, kterou jsem zdramatizoval jako Mimo rytmus. Je to složitý příběh o otci toužícím po svém synovi, který padl ve válce. Bylo to inspirováno osobním příběhem autora, hrdina se v průběhu večeře s manželkou rozhodne, že chce najít svého syna tak, že najde ve městě lidi, kteří rovněž ztratili svoje syny. Je to cesta v nekonečných kruzích, cesta hledání vlastních dětí a hledání vhodných slov. Do tohoto projektu jsem musel zapojit všechny své umělecké schopnosti a všechny své lásky – psaní, scénografii, režii i choreografii. Myslím si, že vzhledem k tomu, že jsem vyšel původně z oblasti tance a protože tanec je tak amorfní, režírující choreograf se může přiklonit kamkoli. Když jsem začal působit v divadle, nechápal jsem

v něm různé oddělené funkce. Jeviště je pro mě koncept, koncept je příběh a příběh, to jsou slova, někdy je třeba slova vyjádřit tancem a všechno je vzájemně propojeno, takže mám potíže oddělit od sebe jednotlivé funkce. Před touto inscenací jsem režíroval hru, jejíž autor je Joshua Sobol, a v obou těchto inscenacích jsem zjistil, že můj současný zájem se soustředí spíš na režii či choreografii publika. Mám na mysli výzvu týkající se práce s diváckým zážitkem. Donutit diváky, aby vyšli ze své pohodlné zóny, v níž sedí a podřimují, směrem ke skutečné zkušenosti vlastního zážitku. Věřím, že budu v této cestě pokračovat.

Bruce Lee a jeho filmy – to je velká láska a idol chlapce Raffiho ve vaší hře. Kdo byl vaším idolem a hvězdou v době, kdy jste byl chlapcem a teenagerem? Jaký byl desetiletý Yehezkel Lazarov? Nikdy jsem neměl chlapeckého hrdinu. A jaké bylo moje dětství? Začal jsem profesionálně vystupovat už ve svých osmi letech. Nikdy jsem neměl skutečné prázdniny, protože jsem pracoval, kam až mé vzpomínky dosahují. Jsem přesvědčen, že když je vám jasné, čeho chcete dosáhnout, nepotřebujete žádnou vnější podporu a vzor. A Bruce Lee? Měl jsem také období, kdy jsem se považoval za bojovníka kung–fu! Jednou jsem ve škole předváděl svoji bojovou techniku až tak, že jsem zničil kytku stojící na stole učitele. Dnes mám své jiné tajné způsoby, jak během vteřin znehybnět lidi. Kterého izraelského nebo světového autora divadelních her máte rád? Nejnudnější věcí na světě je čtení divadelních her. Všechno závisí na tom, jak tu hru uděláte. Ale když vidím na jevišti dobrého Čechova, je to pro mě to nejlepší!

Za rozhovor děkuje a na „Iglú“ vás srdečně zve Jana Slouková


6

Sobota 21. 6. 2014

GAUDEAMUS THEATRUM

Divadlo DRAK a Mezinárodní institut figurálního divadla o.p.s. pořádají během festivalu Gaudeamus Theatrum – Mezinárodní setkání divadelních škol (19. – 23. června), kterého se účastní formou workshopů, rezidencí, přednášek a představení studenti a pedagogové z Česka, Polska a Slovenska. Kromě Katedry alternativního a loutkového divadla pražské DAMU se na projektu podílejí Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie, filia we Wrocławiu a Katedra loutkové tvorby VŠMU z Bratislavy. Lektory letošního ročníku jsou režisér Braňo Mazúch, muzikant a skladatel Vratislav Šrámek, herečka Barbora Zamišková a herečka Anna Guzik.

HADRIÁN

KALD DAMU: Regulace intimity

Kromě workshopů jsou součástí projektu také představení otevřená i pro festivalové publikum. Dnes studenti DAMU uvedou autorské představení Vítězný houpací kůň, které vznikalo během rezidenčního pobytu v Divadle Drak v dubnu 2014, a jednu z absolventských inscenací KALD Regulace intimity. Zítra je na programu Škola libertinství – prezentace společné práce studentů a pedagogů letošního ročníku Gaudeamus Theatrum. Mezinárodní setkání završí v pondělí Antikódy – voicebandová kompozice z grafických básní Václava Havla v režii Jiřího Adámka, nezávislá inscenace studentů DAMU Some voices a půlnoční Sou-ostroví – happening studentů DAMU, HAMU a Vysoké školy ekonomické v Praze. -had-

FOTOOKO FESTIVALOVÉ HISTORIE

Bolek Polívka a Ladislav Zeman, 1996

Sergej Fedotov s herci Divadla U mosta, Perm, 1996

Petr Pavlovský, 1997

Z. A. Tichý a Radek Lipus, 1997


HADRIÁN

Sobota 21. 6. 2014

SOBOTA 21. 6.

11:00 Stan nočního kozodoje / VESMÍRNÁ POHÁDKA /Divadlo T601 Praha /40'

13:00 Žižkovy sady / RC POHODA VOLNOČASOVÉ AKTIVITY / Prostor Pro, o. p. s. Hradec Králové 14:00 Ulice / SVÁTEK HUDBY (Fête de la Musique) / MENU

14:00 Open Stan / LAKOMÁ BARKA / soubor Divadlo KAKÁ (produkce Studio DAMÚZA) Praha 1 /45'

14:00 Stan nočního kozodoje / ŽABÁCI / Divadlo koňa a motora Praha /60' 14:00 Villa Mysteria / OAP CENTRUM, CHILL-OUT ZÓNA, VÝSTAVY / Villa Mysteria 14:00 Žižkovy sady / OPEN ŠMELITEX / Ateliér Ženy

15:00 Žižkovy sady / WORKSHOP PARTNEŘINA V TANCI LINDY HOP / Filip Huml Hradec Králové

15:00 Žižkovy sady / KAVÁRNA RESPEKT / Respekt

15:00 Suncab autobus / PODIVUHODNÝ SVĚT VČEL / Sunshine Cabaret Strakonice /35'

16:00 Městská hudební síň / PÁTÉ ROČNÍ OBDOBÍ / Páté Praha /40'

16:00 Villa Mysteria / KULTURNÍ ZPOVĚDNICE / Nová síť Praha /180'

16:15 Suncab autobus / PODIVUHODNÝ SVĚT VČEL / Sunshine Cabaret Strakonice /35' 17:00 Atrium Radnice / BE POZZY! / Antonín Puchmajer D. S. Praha /60'

17:00 Gočárovo schodiště / Odeur de Violettes / koncert

7

19:00 Klub č. p. 4 / MARYŠA / Divadelní ateliér Ulita Praha 3 /60'

20:00 Stan nočního kozodoje / OTHELLO IS BLACK / Divadlo koňa a motora Praha /50'

20:00 MHS -kaple / SPÁNEK NIKDO NEVOLÁ / Antonín Puchmajer D.S. Praha 2 /50' 21:00 Open Stan / KAPITÁN TAKYPÁN / DJ set /60'

21:00 Stan nočního kozodoje / JAM SESSION

22:00 Open Stan / TOM HOLIČ / Koncert / DJ set /120'

22:15 Radnice / GRAVIDITAS ET ABORTUS / Janáčkova akademie múzických umění v Brně Brno /50' 22:15 Městská hudební síň / KUŘAČKY A SPASITELKY / La'My Praha /105'

23:59 Stan nočního kozodoje / HARAKYKYRI KOLEKTIVNÍ IMPROVIZACE / KALD 4. roč. Praha 23:59 Open stan / 2SINGLES / Koncert /15

NEDĚLE 22. 6.

0:15 Open Stan / JARDA WAVETRONIQ PETŘÍK / DJ set /120'

11:30 Stan nočního kozodoje / O VĚTRNÉM KRÁLI / Divadlo T601 Praha /40'

13:00 Žižkovy sady / RC POHODA VOLNOČASOVÉ AKTIVITY / Prostor Pro, o. p. s. Hradec Králové

14:00 Atrium Radnice / KRÁSKA V DŘEVĚ SPÍCÍ / Mikrle Jaroměř /25'

14:00 RC Víla Amátka / DIVINE RIDICULOUS WORKSHOP / Daniel Hernandez London UK /180'

18:00 Tomkova ulice / Sootbow / koncert

14:00 Villa Mysteria / OAP CENTRUM, CHILL-OUT ZÓNA, VÝSTAVY / Villa Mysteria

18:00 Malé náměstí / COŽ TAKHLE DÁT SI FORRÓ… / Workshop brazilského tance /90'

15:00 Stan nočního kozodoje / CELA / Divadlo F. X. Kalby Liberec /45'

17:30 Suncab autobus / PODIVUHODNÝ SVĚT VČEL / Sunshine Cabaret Strakonice /35' 18:00 Stan nočního kozodoje / HÚ IS HÚ / KARTEL uvádí J. Kačena a kol. /60' 18:00 MHS / IRONICKÉ FÉRRUM / Cirkus Mlejn Praha /35'

14:00 Žižkovy sady / OPEN ŠMELITEX / Ateliér Ženy

15:00 Žižkovy sady / KAVÁRNA RESPEKT / Respekt

15:00 Suncab autobus / PODIVUHODNÝ SVĚT VČEL / Sunshine Cabaret Strakonice /35'

15:00 Žižkovy sady / TANEČNÍ DÍLNA PRO DĚTI / Taneční divadlo Honzy Pokusila Holice v Čechách /45'

16:00 Městská hudební síň / PÁTÉ ROČNÍ OBDOBÍ / Páté Praha /40'

16:00 Open Stan / JÓ, NÁŠ JONÁŠ / Studio DAMÚZA Praha /45'

16:00 Villa Mysteria / KULTURNÍ ZPOVĚDNICE / Nová síť Praha /180' 16:15 Suncab autobus / PODIVUHODNÝ SVĚT VČEL / Sunshine Cabaret Strakonice /35' 17:00 Open Stan / OŠKLIVÉ PÍSNĚ (O HEZKÉM SVĚTĚ) / Inženýr Vladimír Praha /60'

17:00 Stan nočního kozodoje / BRKELEMEKE / Hombres Liberec /50'

17:30 Suncab autobus / PODIVUHODNÝ SVĚT VČEL /Sunshine Cabaret Strakonice / 35' 18:00 Klub č. p. 4 / HUGO HAAS SE VRACÍ / Divadlo Plyšového Medvídka Prostějov /50'

18:00 Malé náměstí / COŽ TAKHLE DÁT SI FORRÓ... / Workshop brazilského tance /90' 19:00 Stan nočního kozodoje / CELA / Divadlo F. X. Kalby Liberec /45'

20:00 Open Stan / DENTÁLNÍ RAPSODIE / Ztracená existence /60'

21:00 Jižní terasy / ŠKOLNÍ VÝLET / Školní výlet Hradec Králové /20'

21:00 Klub č. p. 4 / ETTY - DENÍK / Umělecká skupina OLDstars Praha 6 /60' 21:30 Open Stan / KATARZIA (SK) / Koncert /60'

22:15 Atrium Radnice / KRÁSKA V DŘEVĚ SPÍCÍ / Mikrle Jaroměř /25'

22:15 Městská hudební síň / METAMORFÓZY / 3. roč. činoherního herectví JAMU Brno /60'

22:15 Pivovarské náměstí / SING IMPRO II. / Taneční divadlo Honzy Pokusila Holice v Čechách /45'

22:30 Stan nočního kozodoje / BUKAKE BROTHERS / Koncert


HRAJEME

HRAJEME 8

Sobota 21. 6. 2014

HADRIÁN

NEDĚLE 22. ČERVNA

SOBOTA 21. ČERVNA

Divadlo DRAK – 10:00 INDIÁNSKÁ POHÁDKA Divadlo DRAK Hradec Králové

Divadlo DRAK (studio) – 10:00 O BERÁNKOVI, KTERÝ SPADL Z NEBE Naivní divadlo Liberec – CZ

Studio Beseda – 16:00 IGLOO Tmuna Theater Tel Aviv – IL Následuje beseda s autorem Yehezkelem Lazarovem a herci

Studio Beseda – 18:00 P.Š.T! aneb POHÁDKÁŘI Divadlo Husa na provázku Brno – CZ

Divadlo DRAK (studio) – 15:30 GAUDEAMUS THEATRUM VÍTĚZNÝ HOUPACÍ KŮŇ KALD DAMU Praha – CZ

Divadlo DRAK – 17:00 PODIVUHODNÝ CIRKUS DOKTORA TARZANA Divadlo DRAK Hradec Králové Hlavní scéna – 19:00 AMADEUS (tj. Milovaný Bohem) Divadlo Husa na provázku Brno – CZ

Divadlo DRAK – 17:00 SLZY OŠLEHANÝCH MUŽŮ Divadlo VOSTO5 Praha – CZ

VELKÁ DRAČÍ POUŤ

V Divadle DRAK a na prostranství před ním se dnes a zítra uskuteční tradiční Velká dračí pouť. Návštěvníkům nabídne kromě pohádkových představení klasické i neklasické pouťové atrakce, výtvarné dílny nebo dětský koutek RC Amátka plný hraček, stavebnic a korálků. Letošní novinkou je festivalový meeting point pro diváky i účinkující – dóm s éterickou atmosférou a šumavským výčepním. Pořadatelé slibují rovněž nevšední oslavu slunovratu s odborníky na site specific!

Divadlo DRAK (studio) – 15:30 GAUDEAMUS THEATRUM ŠKOLA LIBERTINSTVÍ KALD DAMU Praha, PWST Wroclaw a KBT VŠMU Bratislava – CZ / PL / SK Hlavní scéna – 20:00 ÚPLNÉ ZATMĚNÍ Městské divadlo Mladá Boleslav – CZ Divadlo DRAK (šapitó) – 21:00 DOLLS Cirk La Putyka Praha – CZ

Divadlo DRAK (studio) – 15:30 GAUDEAMUS THEATRUM REGULACE INTIMITY KALD DAMU Praha – CZ

KONCERTY SOBOTA 21. ČERVNA

HERECKÝ SOUBOR KLICPEROVA DIVADLA S KAPELOU MASTIX

KULTURNÍ ZPOVĚDNICE

NEDĚLE 22. ČERVNA

BIG BEATLES – KONCERT KAPELY DIVADLA HUSA NA PROVÁZKU

Kultura v regionech upadá na úkor velkých center jako je Praha nebo Brno. Cítí to asi každý, kdo se o kulturu, byť okrajově, zajímá. Přispět ke změně tohoto fenoménu můžete v rámci projektu Kulturní zpovědnice i vy. Stačí zajít do festivalového centra ve Ville Mysteria (Tomkova ul. 177) a nezávazně a anonymně si popovídat o problémech regionální kultury (a nejen té divadelní). Zpovědnice funguje ode dneška do pondělí, vždy mezi 16. a 18. hodinou. Podněty budou poté představeny při veřejné diskuzi v kavárně Respekt v Žižkových sadech v úterý 24. června od 18:00 hod. KLICPEROVO DIVADLO o.p.s. podporují:

Obraz Královna se stal logem letošního ročníku Mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů. Výstavu dalších obrazů autora, akademického malíře Jiřího Brázdy, můžete navštívit po celou dobu trvání festivalu v Galerii U Klicperů.

HADRIÁN – zpravodaj přinášející denní pohled z první linie Mezinárodního divadelního festivalu v Hradci Králové. – Redakce: Ladislav Zeman, Marta Ebenová, Michala Hadušovská, Jakub Maksymov, Kateřina Molčíková, Lucie Němečková, Linda Petáková, Zoran Petrovič, Jana Slouková, Marie Šobková, Jakub Štrom, Luděk Taneček, Zdeněk A. Tichý, Lucie Vojtíšková & special guest Fagi. Vydává KLICPEROVO DIVADLO o.p.s. Hradec Králové, Dlouhá 99. Telefon: 495 514 590-1; theatre@klicperovodivadlo.cz, www.klicperovodivadlo.cz. Vychází každý den v době konání XX. Mezinárodního divadelního festivalu 21.– 30. 6. 2014. Tiskne Protisk Hradec Králové. Cena 9.50 Kč.

Profile for Klicperovo divadlo

Hadrián 2014 - č. 1  

Hadrián 2014 - č. 1  

Advertisement

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded