Page 1

HER ZAMAN DOĞRU,TARAFSIZ OBJEKTİF ,HALKI KORUYAN YOLSUZLUĞA KARŞI YIL : 1 SAYI : 23

www.haber56gazetesi.com

1 TL

16 ŞUBAT 2010

www.kanal56.net

BAKIRCILAR CARSISINDA BERBER VE KUAFÖRLER SESSIZLIK VAR www.kanal56.net

GECESİ COŞKULU GEÇTİ İlimiz öğretmenevi çok programlı salonda Siirt berberler ve kuaförler derneğinin 1. geleneksel tanışma ve kaynaşma gecesi düzenlendi

Bakır işçiliğine bir örnek "Bakır vazo" solda

D

ernek başkanı Mehmet TREN organizasyonluğunda tertip edilen geceye Siirt Belediye Başkanı Selim SADAK, esnaf ve sanatkârlar odası başkanı Rıfat AYYILDIZ ve birçok davetli katıldı. Gecede konuşma yapan SADAK; her türlü imkânı berberlerle paylaşmak benim ve yönetimimin görevidir.

KIZILAY SİİRT ŞUBESİ HİZMETTE SINIR TANIMIYOR Türk Kızılay Siirt Şubesi her yıl olduğu gibi bu yılda 250 yoksul vatandaşa kavurma yardımında bulundu. Siirt Kızılay Şubesi Başkanı Yener TANIK "Bu yılda 800 gr'lık kutularda 250 kutu kavurma geldi. Toplam 200 Kg tutan bu kavurmayı bizlere daha önce başvuruda bulunan vatandaşlarımıza dağıtıyoruz. Kızılay Genel Müdürlüğü belirlemiş olduğu şartlara uygun olan vatandaşlara veriyoruz. Bunların başında yalnız yaşayanlar, yetim ve yetimleri olanlar, dul olanlar, evi kira olanlar gibi. Zaten bunların değerlendirilmesi yapılıp kavurma yardımı alacakları saptandı.Bu yardımları dağıtırken Siirt şubesi öncelikle amaçlarının gizlilik olduğunu muhtaç vatandaşları gizli tutarak rencide olmalarını engellediklerini Söyleyen Siirt Şubesi Başkanı Yener TANIK; Genel müdürlükten gelen yardim paketleri oldukça vatandaşlara dağıtacaklarını dile getirerek sözlerine şöyle devam etti. Kurban bayramında bağış yapan vatandaşlara kesilen kurbanların görüntülerinin olduğu CD ve teşekkür belgesi verildiğini ayrıca kesilen kurban etinden yapılan 800 Gr'lık kavurmada teslim edildi dedi.

TARTICI ÇOCUKLAR Sokakta çalışan çocuklar olgusu gelişmiş ve gelişmekte olan bir çok ülkede olduğu gibi Türkiye'de ve Siirt'te ciddi bir Bu tertemiz duyguları ve hayalleri bulunan sokakta çalışan çocukları hayata kazandırmak için bu konularda yetkili olan mercilerin daha fazla çalışması gerekiyor. Bu çocuklarının sokakta çalışmak yerine ilk hedeflerinin eğitim olması gerektiğini kendilerine aşılamak gerekiyor. Okulların yeni açılmasına rağmen çocuklar tartıcılık yapmaya devam ediyor. Sabahtan akşama kadar soğuk demeden yağmur altında kaldırım köşelerinde tartıcılık yapan çocuklar, bu işi yapmaya mecbur mu yada neden yapmaya mecbur bırakılıyor merak ediyoruz? Güres Caddesi başta olmak üzere lise caddesi ve bankaların önünde bekleyen çocuklar , kazandığı paralarla ailelerine destek oluyorlar.

B

ir zamanlar çekiç seslerinin eksik olmadığı bakırcılar çarşısı şimdi unutulmaya yüz tutmuş durumda. bakırcılar çarşısı esnafı, lezzetine doyum olmayan Perde Pilav tencereleri yapımı İle ayakta kalıyor.İlimizde bir dönemin en parlak mesleği olan bakırcılık mesleği, artık bu ilgisizlikle bitme noktasına geldi. Yıllar önce birçok ailenin geçim kaynağı olan bu meslek şimdilerde karın bile doyurmuyor. Bir dönem 70-80 ile gösterilen bakırcı ustalarının şimdilerde ise parmakla gösterilecek kadar azaldığını söyleyebiliriz. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bakır eşyalara ilgi azaldı.Şuan bu işle uğraşan iki veya üç dükkân var.

SİİRT'TE AYAKKABI TAMİRCİLİĞİ BU EVLER FOTOGRAFTA KALMASIN

CAN ÇEKİŞİYOR

Siirt'te, gelişen teknolojiyle birlikte seri üretime geçilmesi ve ayakkabı fiyatlarının ucuzlaması, ayakkabı tamircilerini yok olma noktasına getirdi.

S

iirt'te 36 yıldır ayakkabı tamirciliği yapan Halil ÇOBAN, "baba mesleği olarak sürdürdüğümüz ayakkabı tamirciliği can çekişiyor. Yirmi yıl öncesine kadar ayakkabıcılık mesleği gözde idi. Ayakkabı tamirciliği yanında sipariş üzerine de çalışıyorduk. Seri üretimin artmasıyla birlikte ayakkabı fiyatları ucuzladı.Vatandaşlar artık ayakkabılarını tamir ettirmek yerine yenisini almayı tercih ediyor. Geçinmek için başka bir gelirimiz bulunmuyor. Şu anda çırak bulmak bile zorlaşmış dedi.

M

evsimlerin en güzel özelliklerini içinde bulunduran Kışın sıcak, yazın ise serin olması sebebiyle bölgede en çok tercih edilen cas evler çürüyor.İlimizde her geçen günü yeni yapılan binaların sayısı artarken Cas evlerin sayıları ise her geçen gün azalıyor .Cas evler yıkılıyor yerlerin yeni yeni yapılar dikerek Siirt beton kent haline getiriliyor. Aslında bu durumdan en çok rahatsız olanda kültürel mirasa sahip çıkalım diye çığlıklar atıpta seslerini kimseye duyuramayanlar oluyor.Cas evlerinin artık fotoğraflarda kaldığını söyleyen Zekeriyya DAŞCI "Toprak evler artık günümüzde pek kalmadı. Ancak, Siirt'in eski mahallelerinde hala cas evler bulunmaktadır. Kentte az sayıda kalan cas evler restore edilip, koruma altına alınmalı.Günümüzde yapılan beton evlerin cas evler kadar sağlıklı olduğuna inanmıyorum" dedi.

sayfa8  
sayfa8  

Bdur umda. bakırcılar çarşısı esnafı, lezzetine HER ZAMAN DOĞRU,TARAFSIZ OBJEKTTF ,HALKI KORUYAN YOLSUZLUĞA KARŞI Dodası başkanı Rıfat AYYIL...

Advertisement