Page 1

SAYFA 7 YIL 3 SAYI 119

www.haber56gazetesi.com

30 ARALIK 2011

VAN DEPREMZEDELERİ İÇİN KERMES

V

caddesinde kurulan kermeste

an ilinde meydana gelen deprem

öğrenciler kendi evlerinde

nedeniyle kenetlenen Siirt halkı

hazırladıkları yiyecekleri

yardımlarına devam ediyor.

depremzedeler yararına kermeste

Mehmetçik ilköğretim okulu da Van

satışa sunarak duyarlı davranış

depremi sonrası göç eden depremzedeler

sergilediler.

yararına kermes düzenlediler. Güres

ERUH'TAN BİR BAŞARI DAHA G geride bırakan Eruh Halk Eğitimi Merkezi Müzik Topluluğu sergilemiş olduğu performans ile kurul üyeleri, jüri ve izleyenlerden büyük beğeni topladı. Eruh Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünce yapılan açıklamada “Ekim ayında K.Maraş İlinde yapılan grup yarışmasında 3 dalda derece alıp Türkiye Finallerine katılmış bulunmaktayız. Hafta sonu yapılan Türkiye finallerinde de müdürlüğümüze bağlı müzik topluluğu çok iyi performans sergileyerek 37

ençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce 17-18 aralık tarihlerinde Nevşehir ilinde gerçekleştirilen Türk Halk Müziği Türkiye Finallerinde ilimizi temsil eden Eruh Halk Eğitimi Merkezi, solo çalgı dalında Türkiye 2.liği, bayanlar Türk Halk Müziği dalında Türkiye 7.liği, erkekler Türk Halk Müziği dalında Türkiye 11.liği alarak büyük bir başarı elde etti. 37 ilin yarıştığı finallerde Eruh Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne bağlı müzik topluluğunda görev alan Serhat YILDIRIM Türkiye 2.si olurken, bayan ses yarışmasında Gülay KARATAŞ Türkiye 7.si, erkek ses yarışmasında ise Sedat TUTCAN Türkiye 11.si oldu. Aldığı dereceler ile İstanbul, Ankara, İzmir, D.Bakır gibi büyük illeri

ilin katıldığı finallerde 3 dalda da iyi dereceler aldı. Özellikle Solo çalgı dalında yarışan Serhat YILDIRIM Türkiye 2.si olarak bizleri gururlandırdı. Buna paralel, ekip olarak son derece başarılı performans sergileyerek ilimizi çok iyi bir şekilde temsil ettik. Yaptığımız çalışmalarda ve katıldığımız etkinliklerde bizlere desteklerini esirgemeyen ilçe kaymakamımız Ramazan KESKİN'e ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet ÇİFTÇİ'ye çok teşekkür ederiz. Kültürel ve sanatsal alanlarda çalışmalarımızı yoğunlaştırarak sürdüreceğiz.”denildi.

SİİRT HÜZNE BOĞULDU KADINLARA DİKİŞ EĞİTİMİ VERİLECEK SİİRT KAZADA ÖLENLERE AĞLIYOR

D

iyarbakır'ın Bismil ilçesindeki trafik kazasında hayatını kaybeden 25 kişiden 19'unun cenazesi akşam itibariyle Siirt'e getirildiler. Diyarbakır-Batman karayolunda 56 AF 155 plakalı midibüs ile 63 YU 771 plakalı tuğla yüklü tırın çarpışması sonucu meydana gelen kazada ölen 25 kişiden 19'u memleketleri Siirt'e 4'ü Diyarbakır'da 1'ide Adıyaman'da toprağa verildi. Kazada hayatını kaybeden Midibüs sürücüsü Hikmet Yolbaş, Muğdat Adsız, İbrahim Dayan, Tevfik Tekek hacıeminoğlu, Ferit Gülaydın, Şakir Beydoğan, Sakine uyanık, Rabia elçi, Yavuz Emrak, Tevfik Turhan, Şakir Elçi, Emine adsız Siirt'te Süleyman Alan, Veysi Alan Kurtalan'da, Mehmet Acar, Şükrü Aksu, Asiye Acar, Ela nur Acar Eruh'ta ve Rıdvan Akaluk'ta Pervari'de defnedildi. Kazada hayatını kaybeden vatandaşların cenazeleri Siirt'te ailelerine teslim edilmeye başlandığı andan itibaren, bazı aileler defin işlemlerine başlayarak hayatını kaybeden yakınlarını gece defnettiler. İl Emniyet müdürü Recep Güven il merkezindeki cenaze törenlerinin tamamına katılarak aileleri yalnız bırakmadı. Dualarla son yolculuklarına uğurlanan 19 vatandaşın cenaze törenlerinde göz yaşları sel oldu.

VALİ ÇOLAK, KURTALAN İLÇESİNDE TAZİYE ZİYARETLERİNDE BULUNDU

V

ali Musa Çolak, beraberinde 3. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken, İl Jandarma Komutanı Albay Ünal Ödemiş ile birlikte Kurtalan İlçesinde, Diyarbakır Batman karayolunda meydana gelen elim Trafik kazası sonucu, yaşamlarını yitiren, Bitlis İli, Mutki ilçesinde vatani görevini yapan ve terhis olan Veysi Alan ile terhis olan oğlunu almaya giden baba Süleyman Alan adlı vatandaşların ailelerini konutlarında ziyaret ederek başsağlığında bulundular.

S

iirt Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) kadınlara yönelik makine dikişi eğitimi kursu açacak. İstihdam garantili kursun İŞKUR'la işbirliği içerisinde düzenleneceğini belirten TSO Başkan vekili F. Özgür Çalapkulu, mesleki eğitimlerde, temel hedeflerinin Siirt ve civarında faaliyet gösteren küçük, orta veya büyük ölçekli tekstil sektörü firmalarının imalat bölümleri ile benzeri sektörlerde çalışabilecek nitelikli makineci dikişçi ihtiyacını karşılamak olduğunu söyledi. Meslek sahibi olmayan 16-40 yaşları arasındaki ilköğretim, ortaöğretim, Üniversite mezunu veya tarım kesiminden şehre göç eden vasıfsız gençleri tercih ettiklerini kaydeden Çalapkulu, kursu başarıyla bitiren gençlerin en az yüzde 20'sinin istihdamını sağlayacaklarını bildirdi. Siirt'te genç işsizlik oranının yaklaşık yüzde 30 civarında olduğunu aktaran Çalapkulu, "Meslek sahibi olacak bu gençlerin iş bulmalarının kolaylaşacağı ve ilimizdeki işsizlik oranının azalmasına az da olsa katkı sağlanacağı bellidir. Ayrıca bu eğitimler sayesinde ilimizde odamıza kayıtlı işletmelerin kalifiye makineci ve dikişçi eleman ihtiyacının bir bölümü karşılanacaktır" dedi.

DİŞ TEDAVİSİNİN ENGELİ OLAMAZ

E

ge ağız diş sağlığı ve diş hekimleri derneği, Türk Telekom çok amaçlı eğitim merkezindeki engelli öğrencilerin, diş tedavileri ve diş sağlığı eğitimlerini sağladılar. Ege Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesi çocuk diş hekimi ve öğretim görevlisi Prof. Dr. Ertuğrul Sabah ve beraberindeki diş hekimleri Engellilerin bulunduğu okulda 250 öğrencinin diş taramasını ve diş tedavilerini yaptılar. Siirt Emniyet Müdürü Recep Güven ve Siirt Sağlık müdürlüğünün iş birliğiyle başlatılan proje ile zihinsel engelli öğrencilerin diş tedavileri ve eğitimleri yapılıyor. Ege Ağız Diş Sağlığı ve diş Hekimleri Derneği Yönetim kurulu üyesi Prof Dr. Ertuğrul Sabah, zihinsel engellilerin kendilerini ifade edemedikleri için bu tedaviyi onlara özel yaptıklarını, öte yandan YİBO' lar da bulunan öğrencilere yönelikte bu çalışmayı yaptıkları belirtti. İl sağlık Müdürü Dr Erol Emre Ömür'de Ege üniversitesinden gelen heyetin özellikle engellilere yönelik yaptığı bu sosyal sorumluluk projesini çok önemli olduğunu emeği geçen herkese teşekkür ettiğini belirtti.

“OLAY YERİ ARAŞTIRMA VE DELİL TOPLAMA” SEMİNERİ

S

araştırma görevlisi Evser Erden'in “Delil Yasakları” konularına ışık tuttukları seminerde, Prof. Dr. Durmuş Tezcan “Genel Değerlendirme”, Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Doç. Dr. Çetin Arslan “3. Kişiler Tarafından Elde Edilen Delililer-Özel Kişilerce Elde Edilen Ses ve Görüntü Kayıtlarının Delil Değeri”, Dr. Ali Rıza Tongur da “Ceza Muhakemesinde Vücuttan Kan ve Örnek Alınması” konularında bilgilendirme yaptılar. İki oturum olarak yapılan seminer yaklaşık 6 saat sürdü.

Vali Musa Çolak aile ile yakinen ilgilenerek, başsağlığında bulundu. Sosyal güvenceleri olmayan Aileye Vali Musa Çolak sahip çıkılacağını belirterek, Kurtalan Kaymakamlığınca acılı ailemize her türlü ayni ve nakdi yardımların yapılacağını söyledi. Ramazan Alan adlı erkek çocuğa dershane sözü veren vali Musa Çolak, Siirt 14 eylül Anadolu lisesinde okuyan Yıldız Alan adlı kardeşine de sahip çıkılacağını bu ailemizin tüm ihtiyaçlarının karşılanması ve yaşamlarını daha rahat sürdürmeleri amacıyla kendilerine yardım yapılacağını söyledi.

iirt Barosu tarafından “Olay yeri ve Araştırma Delil Toplama” Semineri yapıldı. Külütr Merkezinde verilen seminere Siirt Vali yardımcısı Erkan Kalander, Cumhuriyet Başsavcısı Bayram Bayer, Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Taze, il emniyet Müdürü Recep Güven, ilimizdeki Savcı ve hakimler, avukatlar ayrıca polis meslek yüksek okulu öğrencileri katıldı. Seminerin Açılış Konuşmasını Baro başkanı Cemal Acar yaptı. Daha Sonra; Araştırma Görevlisi Esra Aslan “Tesadüfen Elde Edilen Deliller”, yine

7'DEN 70'E KURTALAN OKUYOR

VALİ ÇOLAK YENİ KURULAN TESİSLERDE İNCELEMELERDE BULUNDU

«7'den 70'e Siirt Okuyor” Projesi Kurtalan ilçesinde de İlçe Kaymakamı A. Halim Can ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Metin' in günlük takip ve katılımları ile başarılı bir şekilde büyük bir heyecanla uygulanıyor. Siirt Valisi Musa Çolak'ın büyük önem verdiği proje Kurtalan' da ciddi ve başarılı bir şekilde uygulanıyor. Kurtalan Kaymakamı A. Halim Can yarışma ile ilgili olarak, bu yarışmayı kitap okumanın

dışında, kitabı bir alışkanlık haline getirmek için ciddiye aldıklarını ve bu sene kabul edilen projelerinin ve bu yarışmanın da amacına uygun bir proje olduğunu, bu proje kapsamında kütüphane ve kitap şartları iyi olmayan 15 okula 15 kütüphane ve 30 okula da toplamda 3.500 adet kitap dağıtıldığını, ayrıca proje kapsamında dereceye girecek öğrencilere tablet PC' ler dağıtılacağını sözlerine ekledi.

S

iirt Valisi Musa Çolak İlimiz Kurtalan ilçesine bağlı Gürgöze köyünde kurulan tarımsal kredi kooperatifince hazırlanan ve yaklaşık 2,5 trilyona mal olan çiftliği gezerek incelemelerde bulundu. Vali Musa Çolak beraberinde 3.Komando Tugay Komutanı Şükrü Eken,İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ünal Ödemiş,Kurtalan Kaymakamı Abdulhalim Can ve diğer yetkililerle birlikte Kurtalan ilçesi Gürgöze köyünde tarımsal kredi kooperatifince kırsal kalkınma programı kapsamında hayata geçirilen hayvancılık projesi kapsamında köyde kurulan ve yaklaşık 2,5 trilyona mal olan

çiftliği ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Yetkililerden bilgi alan Vali Çolak Siirt'in kalkınmasında tarım ve hayvancılığın önemli bir rol oynadığını belirterek Kurtalan ilçemize bağlı Gürgöze köyünde 50 vatandaşımızın ortaklığıyla kurulan tarımsal kredi kooperatifinin 2,5 trilyona mal olduğunu,300 büyük baş hayvanın çiftlikte barındığını, çiftlik içerisinde süt sağma ünitesinden elde edilen ürünlerin Siirt ilinde süt ürünlerine yönelik üretim yapan firmalara satıldığını böylece vatandaşlarımızın yaşam standartlarının yükseldiğini ve vatandaşlarımızın tüketici durumundan üretici konumuna geçtiklerini belirtti.

sayfa7  

DİŞ TEDAVİSİNİN ENGELİ OLAMAZ V Ödemiş ile birlikte Kurtalan İlçesinde, KADINLARA DİKİŞ EĞİTİMİ VERİLECEK “OLAY YERİ ARAŞTIRMA VE DELİL TOPL...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you