Page 1

SAYFA 7 YIL 3 SAYI 116

www.haber56gazetesi.com

29 KASIM 2011

ÖĞRETMENLER GÜNÜ GÖZYAŞLARI İLE KUTLANDI EMEKTAR ÖĞRETMENLERE VEFA

2

4 Kasım öğretmenler günü kutlamaları kapsamında Halk eğitim merkezinde düzenlenen programa; Siirt Valisi Musa Çolak, Tugay komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken, Jandarma Alay komutanı Kurmay Albay Ünal Ödemiş, Milli eğitim müdürü Kamber Kızbaş, bazı kamu kurum ve kuruluş yetkilileri, öğretmeler ve öğrenciler katıldı. Halk Eğitim Merkezinde yapılan törende, saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından, Van depreminde hayatını kaybeden öğretmenler ile ilgili slayt gösterimi yapıldı. Slayt gösterimi esnasında salonda bulunan bir çok öğretmen göz yaşına hâkim olamadı. Günün anlam ve önemini belirten konuşma Haşim Öztanık ilköğretim okulu müdürü Mansur Danış tarafından yapıldı; Danış konuşmasında: bir insanın kendisinden daha başarılı olmasını dilediği tek varlığın çocukları olduğunu belirterek ailelerin bu değerli varlıkları kendilerine emanet ettiğini belirtti. Milli Eğitim Müdürü Kamber Kızbaş, öğretmenler tarih boyunca dünyanın neresinde olursa olsunlar bilginin çağdaşlaşma sürecinde sevginin barışın ve aydınlanmanın öncüleri, toplumun bütün kesimlerine yol gösteren önder insanlar olmuş ve ülkemizde de büyük önder Atatürk'ün eseri olan modern Türkiye'nin bu günlere ulaşmasında emeği geçen isimsiz kahramanların başında öğretmenler geldiğini belirtti. Bir ülkenin geleceğine verdiği önemin ölçüsünün öğretmenlere verdiği değer kadar olduğunu belirten Vali Musa Çolak'ta konuşmasında “Bir ülkenin geleceğine verdiği önemin ölçüsü öğretmenlere verdiği değer kadardır. Çünkü başka hiçbir meslek grubu öğretmenler kadar geleceğe tesir etme imkânına sahip değildir. Eğer büyük Atatürk'ün hedef olarak gösterdiği muasır medeniyetlerin oluşturduğu çağı yakalamak istiyorsak bilginin önemini kavramak zorundayız. Eğer ülkemiz muasır medeniyetler seviyesine çıkacaksa bu sizlerin üstün gayretlerinizle ve Atatürk'ün ifadesi ile aklı hür vicdanı hür, irfanı hür nesiller sayesinde olacaktır.” Dedi. Öğretmen ve öğrencilerin şiirler okuduğu törende mesleğe yeni başlayan öğretmenler Halk Eğitim Merkezi Müdür vekili Bülent Avcı önderliğinde yemin ettiler. Daha sonra yıl içinde emekliye ayrılan öğretmenlere plaketleri, gün nedeniyle düzenlenen yarışmalarda dereceye giren ilk ve ortaöğretim öğrencilerine de ödülleri Vali Musa Çolak 3.Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken ve İl Jandarma Komutanı Albay Ünal Ödemiş tarafından verildi. Tören, Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin resim sergisinin gezilmesi ile sona erdi.

S

iirt Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Genel Sekreteri Mehmet Efe, Siirt'te görev yapan Emekli Öğretmenlere Yemek verdi. İl Emniyet Müdürü Recep Güven, Milli Eğitim İl Müdürü Kamber Kızbaş, İl Müftüsü Faruk Arvas ve bir çok sivil toplum örgüt ve Meslek örgütü temsilcilerinin de katıldığı akşam yemeğinde sıcak bir kaynaşma yaşandı. Öğretmenlerin toplumumuza yön verdiğini söyleyen Efe, Her yıl Emekli öğretmenlerin onuruna bu yıl 3. sü düzenlenen akşam yemeğine katılımlarından dolayı herkese teşekkür etti. Efe: "Öğretmenlerimiz bizim toplumumuza yön verenlerdi. Dünyanın yarısı ya öğretmen ya da öğrencidir. Öğretmenlerimiz bizim baş tacımızdır. Öğretmenlerimizi onure etmek için son üç yıldır onları bir araya getirerek onların günlerine ortak oluyoruz. Hazreti Ali'nin 'Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum vecizesi çok anlamlıdır, bu vecizeden sonra en anlamlı söz de şüphesiz İbrahim hakkı hazretlerinin ' Yeni yılda doğan ilk güneş, hocamın baş ucunu aydınlatmazsa, ben o güneşi neyleyim.” Sözü İbrahim Hakkı'nın hocasına olan saygısını göstermektedir. bu duygu ve düşünceyle Tüm öğretmenlerimizin günlerini kutluyorum."dedi. Program sonunda yemeğe katılan öğretmenlere günün anlam ve önemini belirten birer gül dağıtıldı.

ŞEHİT ÖĞRETMENLER İÇİN MEVLİD OKUTULDU

2

4 Kasım Öğretmenler günü nedeniyle Van depreminde hayatını kaybeden öğretmenler

için Mevlit okutuldu. Siirt il müftülüğü ve Eğitim- Birsen organizasyonuyla yeni mahalle Camiinde düzenlenen Mevlide Siirt Valisi Musa Çolak, il

VALİ ÇOLAK ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLADI iirt Valisi Musa Çolak 24 Kasım Öğretmenler günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı. Vali Çolak yayınladığı mesajında 24 Kasım Öğretmenler Günü, Ulu Önder Atatürk'ün 1928'de Millet Mektepleri Başöğretmenliği'ne seçilmesinin yıldönümüdür ve 1981 yılından itibaren ülkemizde Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Atatürk'ün "Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır" sözlerinde ifade ettiği gibi, geleceğimizin emanetçisi olarak gördüğü gençliğimizin, vatan ve millet sevgisiyle yoğrulmuş, Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı ve Cumhuriyetimizi yarınlara taşıyacak nesiller olarak yetişmesinde en büyük görev öğretmenlerimizdedir. Ülkemizin çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmasında, daha iyiye ve daha ileriye giden bir Türkiye için en büyük çabayı kuşkusuz öğretmenlerimiz göstermektedir. Onların verdikleri bilimsel, çağdaş, mesleki ve sosyal eğitimle; güçlü, bilgili ve gelişmelere açık bireyler yetişecek geleceğe daha emin adımlarla ilerleyen bir toplum oluşturulacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle; Atatürk'ün yolunda yürümekte olan ve "Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür" nesiller yetiştirmek amacıyla çalışan siz değerli öğretmenlerimizin, "Öğretmenler Günü"nü kutlar, sağlık, başarı ve mutluluklar dilerim.

Emniyet Müdürü Recep Güven, Siirt üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep

S

BAYAN ÇOLAK ÖĞRETMENLERLE

Z

übeyde Hanım Lisesi Okul Aile Birliği 24 Kasım Öğretmenler günü nedeniyle öğretmenlere ve eşlerine yemek verdi. Kız tepede bulunan bir restoranda verilen yemeğe Vali Musa Çolak'ın eşi Gülsüm Çolakta onur konuğu olarak katıldı. Gülsüm Çolak yaptığı konuşmada “bu geceyi düzenleyen okul müdürüne ve Okul Aile Birliği Başkanı'na teşekkür ederim. Siz değerli, eli öpülesi öğretmenler, öğretmenler gününüz kutlu ve mutlu olsun, yetiştirmiş olduğunuz öğrencilerin başarısı sizlerin başarısıdır, görüyorum ki bu yetiştirdiğiniz başarılı öğrenciler okulunuzun adını yükseltmeye çalışıyorlar, bu başarı olduğu müddetçe sizler için yapamayacağım bir şey yoktur, yeter ki birlik ve beraberlik içinde olalım, bu başarı hepinizin başarısıdır sizlerle gurur duyuyorum” dedi. Okul Aile Birliği Başkanı Misbah Yılmaz öğretmenlerin yürüttükleri hizmetin değerinin Hiçbir maddi değerle ölçülemeyeceğini söyledi. Özellikle Gülsüm Çolak Hanımefendinin öğrencilerimize göstermiş olduğu ilgi ve alakadan dolayı hepinizin huzurunda öğretmenler adına teşekkür ederim dedi.

Ziyadanoğulları ve çok sayıda

vatandaş katıldı. Yeni mahalle caminde düzenlenen mevlit programında, Kanal 56 televizyonunda yayınlanan Gönül dünyamız programı koordinatörü İbrahim Çoban ve imam Hatip lisesi öğrencilerinden oluşan ilahi korosu da hazır bulundu.

BAŞKAN KUZU ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLADI

S

iirt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Güven Kuzu, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle bir mesaj yayınlayarak tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü'nü kutladı. Başkan Kuzu yayınladığı mesajında "Atatürk'e Başöğretmenlik unvanının verildiği böylesi anlamlı bir günde öğretmenlerimize duyduğumuz saygı, sevgi ve şükranlarımızı dile getirmek için bu günü fırsat bilmeliyiz. Bu duygularla, başta öğretmenlerimiz olmak üzere tüm Milli Eğitim camiamızın, öğrencilerimizin ve velilerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü tebrik ediyorum. Millî, manevî, insanî, ahlâkî ve kültürel değerlerimizi içtenlikle benimseyen, bunları geliştiren ve koruyan, ailesini, vatanını ve milletini gönülden severek bunları yüceltmek için sürekli çaba harcayan öğretmenlerimiz, yaşadıkları zorluklara rağmen özverili çalışmalarıyla, toplumumuzu münevver hale getirebilmek için var güçleriyle çalışmaktadırlar. Çağdaşlaşmanın, modernleşmenin, kalkınmış ve mutlu bir toplum olmanın yolu da şüphesiz ki; eğitimden geçmektedir. Günümüz modern toplumlarına baktığımızda halklarını donanımlı ve birikimli kılmak adına eğitime büyük önem vermekte olduklarını görürüz. Zira bir milletin yarınları anlamına gelen çocuklarına ve gençlerine yapılan yatırım, o milletin yarınlarına yapılan yatırımdır. Böylesi anlamlı bir günde tüm öğretmenlerimizin, eğitimcilerimizin ve Milli Eğitim camiasının 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyor; sağlık, başarı ve mutluluklar diliyorum ifadelerini kullandı.

sayfa7  

VALİ ÇOLAK ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLADI Z nedeniyle öğretmenlere ve eşlerine www.haber56gazetesi.com 29 KASIM 2011 SAYFA 7 YIL 3 SAYI 116 S "A...

sayfa7  

VALİ ÇOLAK ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLADI Z nedeniyle öğretmenlere ve eşlerine www.haber56gazetesi.com 29 KASIM 2011 SAYFA 7 YIL 3 SAYI 116 S "A...

Advertisement