Page 1

SAYFA 7 YIL 3 SAYI 112

www.haber56gazetesi.com

18 Ekim 2011

CUMHURBAŞKANI SİİRT'TEN GEÇTİ KÜÇÜK RUKİYE İLİK NAKLİ İÇİN YARDIM BEKLİYOR Ç C umhurbaşkanı Abdullah Gül, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve kuvvet komutanlarıyla birlikte Sınır birliklerinde incelemelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Gül, dün Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu ve 2. Ordu Komutanı Orgeneral Servet Yörük ile birlikte dün saat 11.00 sıralarında Van'a geldi. Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı'nı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, burada bölgenin güvenlik konularına ilişkin detaylı bilgi aldı. Geçtiğimiz hafta içinde Kato Dağı bölgesinde gerçekleştirilen operasyonla ilgili bilgi alan Cumhurbaşkanı Gül, başarılarından dolayı da operasyona katılan komutan ve askerleri tebrik etti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve beraberindeki; heyet geceyi geçirdikleri Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı'ndan sabah saatlerinde ayrıldı.Cumhurbaşkanı Gül, Orgeneral Özel ve komutanlar, 7 helikopter eşliğinde Hakkari'nin Irak sınırındaki birlikleri ziyaret ederek moral verdiler. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Son olarak Siirt 3. Komando Tugayına ziyaret gerçekleştirerek, Komando tugayında bulunan Askerlere moral ziyaretinde bulundu. Güneydoğuda Askeri birlikleri ziyaret kapsamında Siirt'e de gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 3.Komando Tugayına 2 Saatlik ziyaret gerçekleştirdi. Daha sonra Askeri helikopter korteji ile Siirt havaalanına gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı özel ve kuvvet komutanları Bölgede düzenlemiş oldukları ziyaretleri Siirt'te sonlandırdılar. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül akşam saatlerinde Ankara'ya gitmek üzere geldiği Siirt Havaalanındaki görüntülerini Siirt'ten sadece Haber56 kameraları yakaladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ilimize gerçekleştirdiği ziyaretin daha kapsamlı olmasını isterdik.

KIZBAŞ: AÇIKTA ÖĞRENCİ BIRAKMADIK

S

iirt Milli Eğitim Müdürü Kamber Kızbaş, ilk ve ortaöğretimde hiçbir öğrenciyi açıkta bırakmadıklarını belirterek, 541 ortaöğretim öğrencisinin yapılan sınavın ardından pansiyonlara yerleştirildiğini söyledi. Milli Eğitim Müdürü Kamber Kızbaş, yaptığı açıklamada, yıllardır kırsal kesimden gelen öğrencilerin barınma sorunu yaşadıklarını belirterek, bu sorunun artık çözüldüğünü kaydetti. Siirt'te eğitimde kalitenin yükselmesi için kısa, orta ve uzun vadeli planlar yaptıklarını anlatan Kızbaş, şöyle

dedi: "İlimizde yıllardan beri kırsal kesimden gelen öğrencilerin barınma sorunu yaşanıyordu. Köy ve mezralarda ilköğretimi bitiren ve orta öğretime devam etmek isteyen özellikle kız öğrencilerin bazıları barınma sorunu nedeniyle öğrenimlerini yarıda bıraktıkları oluyordu. Son yıllarda yapılan çalışmalarla, bu sorun aşılmaya çalışıldı. Bu yıl il merkezinde bulunan 14 adet pansiyonu gözden geçirdik. Bize başvuran öğrencileri yaptığımız adil bir sınavla bu pansiyonlara yerleştirdik. 224'ü kız 317'si erkek öğrenci olmak üzere 541 öğrenci pansiyonlarda kalarak eğitim ve öğretimlerine devam edeceklerdir." Dedi.

aresiz baba, kızının ilik nakli için hayırseverlerden yardım bekliyor. Siirt'te ikamet eden ve 2007 yılında Lösemi teşhisi konan kızı Rukiye uzun süredir devam eden tedavinin ardından şimdi ilik nakli için Antalya Akdeniz Üniversitesi Hematoloji Bölümünde yatıyor.

Asgari ücretle çalıştığı birçok işten çocuğunun tedavisi için Ankara'ya periyodik olarak her ay gittiğinden işine devam edemediğini veya işine son verildiğini ifade eden Acıtan: “Kızım Rukiye'nin yaşayabilmesi için ilik nakli şart olduğu tarafımıza bildirildi. Uygun bir ilik bulunamadığı için benden ilik alıp kızıma nakledebilecekler. Yaklaşık 7–8 ay sürecek tedavi ve ilik nakli için doktorlar hastaneye yakın ev kiralamamı istediler. İşsiz oluşumdan hem tedavi masrafları, hem ev kirası beni fazlasıyla düşündürüyor. Bunu karşılayacak maddi gücüm yok. Bu konuda hayırsever vatandaşların uzatacağı yardım elini bekliyorum” şeklinde konuştu. Acıtan, yardım etmek isteyenlerin hayırseverler kendisine 0543 237 08 34 numaralı telefondan ulaşabileceklerini bildirdi.

SİİRT'TE EVLİYA ÇELEBİ HARİTALARI SERGİSİ AÇILDI

E

vliya Çelebi'nin 400.doğum yıldönümü nedeniyle; Evliya Çelebi Haritaları Sergisi açıldı. Kültür merkezinde açılan Sergiye Siirt Vali Yardımcısı Mustafa Pala ve bazı kamu kurum müdürleri katıldı. Vali Yardımcısı Mustafa Pala, Kültür Merkezi'ndeki serginin açılışında yaptığı konuşmada, serginin EvliyaÇelebi'nin Seyahatnamesi'nden yararlanılarak çizilen haritalardan oluştuğunu söyledi.

Evliya Çelebi'ye daha fazla önem verilmesi gerektiğini anlatan Pala, "Avrupa Komisyonu Evliya Çelebi'yi dünya tarihinde milletlerarası kültüre en fazla katkı yapan 20 kişi arasında kabul ediyor. Buradan yola çıkarak bizimde Evliya Çelebi'ye daha fazla önem göstermemiz gerekiyor" dedi. Serginin açılışına az sayıda kişinin katılması gözlerden kaçmaz iken sergi sonunda Çiğköfte ikram edildi.

BURASI NERESİ BİLEN VAR MI? VATANDAŞLAR MI YOKSA ARAÇLAR MI GEÇECEK

G

eçtiğimiz günlerde de ekranlarımızda yer verdiğimiz Güres caddesinin dili olsa da konuşsa haberimizin ardından

kameralarımız yine Siirt'in en işlek caddesi olan Güres

caddesindeydi. Sadece yayalara açık olan güres caddesinde insanlardan çok araçlar geziyor. Siirt'in en güzel ve en işlek caddesi olan güres caddesi insanların rahatça yürüyüş yapabilecekleri tek yer fakat insanlar artık güres caddesinde rahat yürüyemiyor. Çünkü güres caddesi artık otopark olmuş durumda. İnsanların yoğun olarak geçtiği bu cadde normal de trafiğe kapalı ama gelin görün ki güres caddesi bir otoparktan, bir ana caddeden farksız ve beter duruma gelmiş. İnsanların rahatça yürüyebilmeleri için yapılmış olan bu cadde, gelişigüzel geçen bu araçlar yüzünden zarar görmeye devam ediyor. Sürekli arabaların, kamyonetlerin ve motosikletlerin akına uğrayan Güres caddesi adeta E-5 karayolu gibi işlemeye başlamış ve berbat bir hal almış durumda. Bu durum yolda yürüyen vatandaşları son derece üzüyor. Memleketin sahipsiz olduğunu söyleyen vatandaşlar bu duruma bir an önce bir çözüm

TSO'DAN KADIN GİRİŞİMCİLERE ÇAĞRI

üretilmesini istiyorlar ve yetkililerin görevlerini hatırlayıp güres caddesinde

S

iirt Ticaret ve Sanayi Odası, Siirt'te kadın girişimcilere çağrıda bulunarak aktif rol almalarını istedi. Siirt ticaret ve sanayi Odası başkan vekili Nedim Kuzu yaptığı açıklamada:" TSO bünyesinde Genç Girişimciler Kurulunun toplam üye kontenjanı 46 olup, Kadın Girişimcilere 23, Genç Girişimciler içinde 23 üye sayısı belirlenmiştir. Yeni düzenlemeye göre oluşturulacak olan kurula üye olacak girişimciler “Ticaret siciline kayıtlı, gerçek kişi tacir ve tüzel kişilerin ortağı, yönetim kurulu üyesi, yöneticisi, genel müdürü veya murahhas azası” olması 18 yaşından gün almış olması gerekir. 40 yaşını aşmamış olmaması ve ilimizde bulunan üniversiteye bağlı fakülte, yüksekokul veya enstitüde, girişimcilik konusunda çalışma yürüten üniversite öğrencileri, öğretim elemanları ya da toplum nezdinde saygınlık uyandıran diğer gerçek kişiler'de kurul üyesi olmak üzere başvuruda bulanabilirler."dedi. Kuzu, konu hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenlerin www.kadingirisimciler.org.tr ve www.gencgirisimciler.org.tr adreslerinden istifade edebileceklerini söyledi. Üye başvurusunda bulunmak için, başvurmak istediğiniz kategoriye göre formlardan birini indirmeniz, eksiksiz olarak elektronik ortamda doldurduktan sonra yazıcıdan çıktısını alıp en geç 20 Ekim 2011 tarihine kadar odamız Genel Sekreter'liğine iletmeniz gerekmektedir denildi.

insanların mı ya da araçların mı geçeceğinin kararını vermelerini istediler. Bizlerde vatandaşlarımızın haklı istekleri karşısında yetkilileri göreve davet ediyor ve bir an önce bu soruna el uzatmalarını bekliyoruz.

VARAN TURİZM SİİRTTE

T

ürkiye'nin önde gelen yolcu

taşıma şirketlerinden olan

Varan Turizm, Siirt'te de

şubesini açtı. Varan Turizmi Siirt'e getiren Tillo'lu iş adamı Abdulhafız Aydın kanal56 televizyonu Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Kuzu'yu ziyaret etti. Tillolu hemşerimiz Abdulhafız Aydın yeni açılan şube hakkında yönetim kurulu başkanı Necdet Kuzu'ya bilgi

verdi. İş adamı aydın Siirtlilerin hizmetin en güzeline layık olduğunu belirterek "65 Yıllık tecrübesiyle Varan Turizm'i de artık Siirt'e getirdik. Siirt Mersin, Siirt İstanbul, Siirt SamsunTrabzon seferleri başta olmak üzere, seferlerimiz gittikçe artacak." dedi.

Kanal56 televizyonu yönetim kurulu başkanı Necdet kuzu ise ziyaretten duyduğu memnuiyeti dile getirerek başarılarının devamını dile getirdi.

sayfa7  

SİİRT'TE EVLİYA ÇELEBİ HARİTALARI SERGİSİ AÇILDI S belirterek, 541 ortaöğretim TSO'DAN KADIN GİRİŞİMCİLERE ÇAĞRI Ç konan kızı Rukiye uzun sü...