Page 1

SAYFA

5 SALI YIL

1

SAYI 22

www.haber56gazetesi.com DOĞALGAZ TESİSATÇILIĞI VE KAYNAKÇILIK KURSU BAŞLADI

09 ŞUBAT 2010

Sosyal Destek Programı kapsamında düzenlenen kursta lise mezunu 40

Siirtli vatandaşımız , dört ay boyunca doğal gaz tesisatçılığı ve kaynakçılık konusunda eğitim görecek. Dernek Başkanı Enver MERGEN iki yıl öncede benzer bir kursu USİDER in desteğiyle düzenlediklerini hatırlatarak “Doğalgazın ilimize gelmesi yakın. Bir yıllık bir süre içerisinde gelmesini bekliyoruz. Dolayısıyla ilimizde ve bölgemizde bu konuda kalifiye eleman ihtiyacı ortaya çıkıyor.

BELEDİYE ŞUBAT AYI MECLİS GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI TESİSLERİN ÜCRETLERİNİ BELİRLENDİ Mehmet Fırat SOYSAL Başkanlığında Özbel İşhanında toplanan İl Genel Meclisi, Siirt İl Özel İdaresine ait misafirhane ve düğün salonunda 2010 yılında alınacak ücretleri belirledi. una göre, klimasız odalarda kalan kamu personelinden gecelik 6 TL, klimalı odalarda ise 11 TL ehrin değişik sorunlarının tartışılarak çözüme kavuşturulması noktasında görüş ücret alınacak. alışverişinin yapıldığı, meclis toplantısında konuşan Belediye Başkanı Selim Kamu personeli SADAK “İş-Kur ile yapmış olduğumuz görüşmelerde hazırlanacak proje ile işçi dışında kalan ücretleri İş-Kur tarafından ödenmek koşuluyla mahallelere parke taşı döşeme işi misafirlerden ise 15 yapılacak.Bu proje için Fen İşleri Müdürlüğü teknik elemanlarımız ve mahalle T L ü c r e t muhtarları ile beraber sokakları gezerek tespit çalışmaları yapmışlar. alınmasına karar verildi.Geçen yıl kamu personeline 3 0 0 d i ğ e r vatandaşlara ise ürk Diyanet Vakıf-Sen Siirt İl 400 TL ye kiralanan Temsilcisi Nezir OBUT, 10 Yıllık bir düğün salonunda çalışma neticesinde hazırlanan ise tek tarifeye 835 sayfadan oluşan ve birinci hamur geçildi. Buna göre kâğıda basılan 'Şafiiler için İslam 2010 yılında düğün salonunu kiralayacak kişilerden Fıkhı' kitabının özellikle 400 TL alınacak. günümüz meselelerine ve bölgemizde bulunan Şafii mezhebine mensup Vatandaşlarımıza ve Din görevlilerine bir kılavuz ve rehber Kanser dünyada olduğu gibi Ülkemizde de olacağından böyle bir çalışma yaptıklarını öldürücülüğü yanında, bıraktığı sakatlıklar ve söyledi. ortaya çıkardığı ekonomik kayıplar nedeniyle önemli bir halk sorunudur.

B

Ş

TÜRK DİYANET VAKIF SEN'DEN KÜLTÜR HİZMETİNE DESTEK

T

DÜNYA KANSER GÜNÜ

BAYKAN'DA BUĞDAY İŞLEME TESİSİ PROJESİ TAMAMLANDI

YANKI Yağmur BULUT yagmurbulut@haber56gazetesi.com

Bir adam ve oğlu ormanda yürüyüş yapıyorlarmış. Birden oğlan takılıp düşüyor ve canı yanıp ''AHHHH' diye bağırıyor.İleride bir dağın tepesinden AHHHHH diye bir ses duyuyor ve şaşırıyor. Merak ediyor ve ''SEN KİMSİN? diye bağırıyor. Aldığı cevap SEN KİMSİN? oluyor.Aldığı cevaba kızıp ''SEN BİR KORKAKSIN'' diye tekrar bağırıyor. Dağdan gelen ses SEN BİR KORKAKSIN diye cevap veriyor. Çocuk babasına dönüp ; ''BABA NE OLUYOR BÖYLE?'' diye soruyor.'' Oğlum''diyor adam, ''dinle ve öğren'' ve dağa dönüp ''SANA HAYRANIM'' diye bağırıyor. Gelen cevap SANA HAYRANIM! oluyor. Baba tekrar bağırıyor, ''SEN MUHTEŞEMSİN!' Gelen cevap ; SEN MUHTEŞEMSİN! Oğlan çok şaşırıyor, ama halen ne olduğunu anlayamıyor. Babası açıklamasını yapıyor,İnsanlar buna ''Yankı'' derler, ama aslında bu ''Yaşam"dır. Yaşam daima sana senin verdiklerini geri verir.Yaşam, yaptığımız davranışların aynasıdır. Daha fazla sevgi istediğin zaman daha çok sev!Daha fazla Şefkat istediğinde, daha şefkatli ol!Saygı istiyorsan insanlara daha çok Saygı duy. İnsanların sabırlı olmasını istiyorsan sen de daha sabırlı olmayı öğren.Bu kural yaşamımızın bir parçasıdır, her kesiti için geçerlidir. Unutmayalım ki yaşam bir tesadüf değil, yaptıklarımızın aynada bir yansımasıdır.Biz hayata ne verirsek; iyi ya da kötü, karşılığını mutlaka alırız.

S

T

arım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından, kırsal kalkınma plan ve programları ile ulusal tarım stratejisi çerçevesinde, kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarımsal sanayi entegrasyonunun sağlanması, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, yürütülmekte olan kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliklerinin artırılması ve kırsal toplumda belirli bir kapasitenin oluşturulması amacıyla kırsal kalkınma programları uygulamaya konulmuştur.

VEYSEL KARANİ'DE CUMA NAMAZI Baykan İlçesinin Ziyaret Beldesinde bulunan ve İslam'da anne sevgisinin büyüklüğüyle anlamlandırılmış kişi olarak bilinen Veysel Karani Hazretlerinin Türbesi özellikle Cuma günleri vatandaşlarının akına uğruyor.

B

ölge illerden türbeyi ziyaret etmeye gelenler türbede dualar ederek namazlarını cemaatle kılmaktadır. Ama Cuma Namazı kılmak için camiye akın eden yaklaşık 2.500 civarındaki insanımız cami avlusunu bile tıklım tıklım doldururken caminin yetersiz kaldığı ve inşaatı devam etmekte olan yeni cami inşaatının bir an önce yardım eli uzatılarak bitmesini talep ediyoruz.Cuma günü yapılan ibâdetlere, başka günde yapılanların, en az iki katı sevâb verilir.Cuma günü işlenen günahlar da iki kat yazılır.

ebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alan kanserlerle mücadelede hedef; 2020 yılına kadar Ülkemizde 65 yaş altı nüfusta tüm vücut kanserlerini %10, 2030 yılına kadarda akciğer kanserlerini %25, tüm vücut kanserlerini ise %15 oranında azaltmaktır.Kanser, vücuttaki hücrelerin anormal ve kontrolsüz bir şekilde çoğalması ile karakterize bir grup hastalığın ortak adıdır. Sigara ve kimyasal maddeler, radyasyon, virüsler gibi çevresel nedenlerle, hormonsal nedenler, bağışıklık bozuklukları, kalıtsal mutasyonlar ve diğer genetik nedenler kanserin oluşumunda rol oynar.

FIKRALAR

Temel bir gün traktörle giderken fireni patlar etrafına bakan Temel ne yapcanı bilemez bir tarafta kurulu bir pazar, diger taraf ta oynamakta olan bir çoçuk görür pazara giden yolu seçersem çok insan ölür çoçuğun tarafına gidersem bir çoçukla olayı kurtarırım der ve ertesi gün gazetede söyle bir manşet pazara giren traktör yüz kişiyi ezdi.Temele sorarlar nasıl oldu Temelden şöyle bir cevap; herşey çoçuğun pazara koşmasıyla başladı.

*

*

*

Bir akıl hastanesini ziyareti sırasında, adamın biri sorar: Bir insanın akıl hastanesine yatıp yatmayacağını nasıl belirliyorsunuz? Doktor: Sendikaların eski Tekel binası önünde basın Bir küveti su ile dolduruyoruz. Sonra hastaya üç şey açıklaması yapmak istemelerine izin vermeyen veriyoruz.Bir kaşık, bir fincan ve bir kova. Sonra da polis ve sendikacılar arasında kısa süren bir kişiye küveti nasıl boşaltmayı tercih ettiğini soruyoruz. tartışma yaşandı. Siz ne yapardınız? Adam: OOO ! Anladım. Normal bir insan kovayı tercih eder. Çünkü kova kaşık ve fincandan büyük. Hayır, der doktor. Normal bir insan küvetin tıpasını çeker.

SİİRT'TE GREVE KATILIM

VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI P

olisin uzlaşmaz tutumu üzerine sendika sözcüleri basın açıklamasını yaklaşık 100 metre ilerde yapmak zorunda kaldı.Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak ve Şırnak Belediye Başkanı Ramazan Uysal da katıldı. İki başkan, açıklamadan sonra eyleme katılan işçilere nergis çiçeği dağıttı.

Ak Parti Batman kurul üyesi Kasım ÇILGIN'ın annesi H.Bese ÇILGIN h a k k ı n r a h m e t i n e kavuşmuştur.Kendisine Allah'tan rahmet kederli ailesine de başsağlığı dileklerimizi sunarız. Metin YILMAZ ve YILMAZ AİLESİ

sayfa5  
sayfa5  

Ş SADAK ““ş-Kur ile yapmış olduğumuz görüşmelerde hazırlanacak proje ile işçi Tprograml arı ile ulusal tarım stratejisi çerçevesinde, kırsal...

Advertisement