Page 1

SAYFA

5 SALI YIL

1

SAYI 20

www.haber56gazetesi.com

26 OCAK 2010

HIRSIZLAR BU KEZ ÖDEME NOKTASINI SOYDU

Bankalar caddesinde Murat DEMİRHAN adlı vatandaşın iş yerine hırsızlar girdi. Hırsızlar güvenlik kamerasının olmamasının kolaylığıyla rahatlıkla kasaya yönelerek kasa içinde bulunan yüklü miktarda parayı ve kontörleri alarak oradan kayboluyorlar. Daha sonra iş yerine gelen DEMİRHAN kapıyı açık görünce olayın farkına varıyor ve polisi arıyor. Olay yerine gelen olay yeri inceleme ekipleri yaptıkları incelemeler sonrasında olayla ilgili soruşturma başlattı.

SİİRT GÜNDEMİNİ TRT5’LE PAYLAŞTI H

er geçen gün yaptığı haberlerle ilgi odağı olan KANAL56, Bağımsız, güvenilir habercilik ve ülke bütünlüğü ile bütünleşen haber anlayışını her Salı günü TRT5 ile paylaşarak tüm Türkiye'ye duyuruyor. Güzel ilimiz Siirt'in bir haftalık yoğun gündemini her hafta Salı günü saat 14:00-15:00 arası canlı telefon bağlantısı ile paylaşan KANAL56 televizyonu bu hafta ise ulusal gündeme taşıdığı haber başlıkları ise yine Siirt'in medyasına manşet olacak türdendi.Siirt ili merkez ilçesi köyünde bir kişinin evinde yapılan aramalar sonucu terör cephaneliği bulunması. Siirt Ticaret ve Sanayi Odasının tüccar ve sanayicisine sağladığı destek ve Siirt'in gündemini en çok meşgul eden ve gündemden düşmeyen TRAFİK VE OTOPARK SORUNU. Güres caddesinin trafiğe açık mı, kapalı mı tartışmaları (özellikle bu haberi paylaşırken TRT5 Anadolu Gündemi sunucusu Çetin ALTAN'ın şaşkınlığı yüz ifadesinden okunuyordu ) ve bazı ilçelerimizin haberleri paylaşıldı. Görünen o ki KANAL56 televizyonu Doğru, Cesur ve Objektif haber anlayışını her hafta Salı günü ulusal Tv. İle paylaşarak güzel ilimiz Siirt'in sorunlarına çözüm aramaktadır.

ÖĞRENCİLER ÇAMUR İÇİNDE KALIYOR 80. yıl ilköğretim okulu öğrencileri her gün çamurlu yollardan okullarına ve okuldan evlerine gitmekte. limiz yeni mahalle eski ssk binasının yan tarafında yapılan birçok inşaattan çıkan toz toprak ve yük araçlarının sık sık girdiği sokaklar yolu mahvetmiş durumda. Öğrencilerin okula gitmesinde büyük sıkıntılar yaşadığını görüntüleyen muhabirlerimiz öğrenci velilerinde görüşlerini aldı.80.yıl ilköğretim okulundan gelen telefon üzerine ekibimiz olay yerindeydi. Ve yağmur suyundan oluşan çamur d e r y a s ı n ı görüntülerken o minik öğrencilerin çamur içinde yürüdüklerini ve onların bunu hak etmediğini, bu nedenle yetkililerin biran önce harekete geçmesini istiyor.

İ

BÜRO EMEKÇİLERİ SENDİKASI BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

SİİRT YEŞİLLENECEK

Büro emekçileri sendikası Siirt şubesi tarafından Kamu emekçileri arasındaki ücretlendirmelere Siirt Belediyesi ağaç dikme çalışmalarına devam ediyor.Zübeyde yönelik bir basın açıklaması yapıldı.Büro Hanım İlköğretim Okulu bahçesinde yapılan ağaç dikme emekçileri sendikası il temsilcisi Celal KAYA çalışmalarına Belediye Başkanı Selim SADAK ve Belediye Meclis tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi. Üyeleri ile park ve bahçeler müdürlüğü çalışanları katıldı. çıklamada İlgili elim SADAK Bakanlar Kurulu yaptığı konuşmada kararı ile amir gelecekte her tarafın kadrolarında görev yemyeşil olması için yapanlara yaklaşık şimdiden ağaç dikme olarak 100 TL ile 250 TL çalışmalarını başlattık. arasında ek ödeme Burada dört torunum artışı sağlanmış, ancak adına birer ağaç aynı kurumda çalışan dikerek bu çalışmalara emekçilere %2,5'luk artış dışında herhangi bir katkıda bulunmak iyileştirme yapılmamıştır. Bu uygulama adil değildir istiyorum, Ülkemize barışın hakim olması içinde ve derhal değiştirmesi gerekmektedir. Yapılan bu bir ağaç dikmek istiyorum.Herkes bir ağaç diksin yemyeşil bir Siirt iyileştirmenin tüm kamu emekçilerine yansıtılması oluşturalım dedi.Gelen beş bin ağaçla Zübeyde Hanım İlköğretim sağlanmalıdır. Okulunun yanı sıra Siirt'teki her yerin yeşile boyanacağı belirtildi.Zübeyde Hanım ilköğretim Okulu müdürü Tacettin ERYEŞİL de yaptığı konuşmada okulumuzun yeşil bir bahçeye kavuşması için belediyenin verdiği desteklere ve Belediye Başkanı Selim SADAK'a teşekkürlerimizi sunuyoruz.Belediye Başkanımıza bundan sonraki hizmetleri için başarılar İşsizliğin hat safhada olduğu ilimizde yoksulluk diliyoruz dedi.Belediye Başkanı Selim SADAK ve Belediye Meclis gün geçtikçe artıyor. şsizlikle boğuşan aileler Üyelerinin diktikleri ağaçların barışa ve yeşil bir Siirt'e vesile olmasını yoksulluğa boyun eğmek temenni ediyoruz.

A

S

İŞSİZLİK, ULUTAŞ AİLESİ ZOR GÜNLERE YAŞIYOR

İ

zorunda kalıyorlar. İşsizlik yüzünden yoksulluğa mahkûm olan bir aile dramını daha sizinle paylaşıyoruz. Sakarya Mahallesi Siirt Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele 509 numaralı sokak'ta belediye Şube Müdürlüğü kaçak akaryakıtın önlenmesi için bir başarılı tarafında yıkım kararı çıkan bir operasyon düzenledi. evde ikamet ediyor ULUTAŞ ailesi. Sekiz çocuğu olan baba Nevzat ULUTAŞ beş çocuğunu bu zorluklar içinde okutmaya çalışıyor ancak okul çağı gelen bir çocuğunun da imkânsızlıklar yüzünden gönderemediğinin belirtiyor. Belediyenin yıkım kararını çıkardığı bu evde oturan aile kirayı dahi ödeyemiyorlar. İki odası bulunan evin yıkık dökük olmasından dolayı on kişi aynı odada yatıyor. Her an evlerinin yıkılma korkusuyla karşı karşıya apılan operasyon sonucunda ile Savcılık talimatı ile el kalan ULUTAŞ ailesi yetkililerin İlimiz Aydınlar Caddesi konulmuştur. Tankerin ait olduğu feryatlarını duymalarını istiyorlar.

KAÇAK YAKIT OPERASYONU

Y

üzerinde EPDK ve Mali Suçlar Büro Amirliği ekiplerince yapılan kontrolde durdurulan bir tankerde taşınan Kırsal Motorin, tabir edilen akaryakıtın MARKER cihazı ile yapılan ölçümde MARKER' sız olduğu, bu hali ile 5015 sayılı petrol piyasası kanuna göre kaçak akaryakıt kapsamına girdiği tespit edilmiştir. Bahse konu tankerin üzerinde bulunan akaryakıtın yapılan tartımında 6.500 litre civarında olduğu tespit edilerek akaryakıta kaçak olduğu şüphesi

ilimiz Kurtalan yolu üzerinde faaliyet gösteren Petrol istasyonunda da Savcılık talimatı ile yapılan aramada istasyonun depolarından birinde 4.200 litre civarında da MARKER' sız kaçak akaryakıta rastlanılarak el konulmuş, toplam 10.700 litre kaçak akaryakıt İl Özel İdaresine teslim edilmiştir. Konu ile ilgili olarak işyeri sahibi ve tanker sürücüsü F.T. isimli şahsa gerekli adli işlem yapılmaktadır.

REKTÖR İŞ ADAMLARINDAN YAKINDI Basına bazı açıklamalarda bulunan Prof. Dr recep ZİYADANOĞULLARI, üniversitenin yapımına destek sözü veren Siirt'li iş adamlarının ilgisizliğinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Üniversite kampüsü için tespit edilen yer çok elverişlidir. Alana yakın olan Mobil Santralın kaldırılması için Ankara'da yaptığımız girişim sonucu 1 yıl sonra bu yer de Üniversiteye verilmiş olacak. Kampus ihalesinin iptal edilmemesi halinde en geç bir ay sonra kampus inşaatına başlanmış olacak. Üniversite lojmanları kampus alanı yerine şehir merkezinde yapılıyor dedi.

N DE E G BİL LER S R DE Yağmur BULUT yagmurbulut@haber56gazetesi.com

Merhaba değerli okuyucularım.Geçen hafta 'Hangi Otsun' yazısına oldukça ilgi göstermeniz beni çok mutlu etti.Bunun gibi ilginç yazılar bulduğumda sizinle paylaşacağımı dile getirmek istiyorum.Bu hafta da sizlerle paylaşmak istediklerimi umarım beğenirsiniz.Ünlü bilgelerimizden ders çıkarmanız dileğiyle.. Bir bilgeye sormuşlar: "Efendim, dünyada en çok kimi seversiniz? "Terzimi severim," diye cevap vermiş. Soruyu soranlar şaşırmışlar: "Aman üstad, dünyada sevecek o kadar çok kimse varken terzi de kim oluyor? O da nereden çıktı? Neden terzi?" Bilge, bu soruya da şöyle cevap vermiş: "Dostlarım, evet ben terzimi severim. Çünkü ona her gittiğimde, benim ölçümü yeniden alır. Ama ötekiler öyle değildir. Bir kez benim hakkımda karar verirler, ölünceye kadar da, beni hep aynı gözle görürler. **************************************************** Bir bilgeye nasıl bu kadar doğru kararlar alabildiğini sormuşlar, "Deneyim" demiş. O deneyimi nasıl kazandın, diye sormuşlar "Hatalarımla" demiş. ***************************************************** Bir bilgeye " Nasıl insan oluruz?" diye sormuşlar ya. "Üç adım atlama" gibi bir cevap vermiş bilge kişi: ''Önce sana kötülük yapanlara kötülük düşünmemen gelir, İnsanlığa attığın ilk adım budur... Sana kötülük yapanlara iyilik yapabildiğin an ise ikinci büyük adımı atar ve hakiki insan olmaya başlarsın. Nihayet, sana iyilik yapanla kötülük yapan arasında bir fark hissetmeyecek hale geldiğin zaman insan olursun.'' ***************************************************** Bir bilgeye,''En mutlu insan kimdir'' diye sormuşlar.'' İşte o dağdaki çobandır'' demiş. Neden diye sormuşlar. Çünkü demiş insan bildikleriyle yaşar, onun bildikleri koyunları ve çevresiyle sınırlı kendisini mutsuz edecek veya kafasını karıştıracak fazla bir bilgiye sahip değil.

NE SATAN MEMNUN NE DE ALAN

K

rizle birlikte son zamanlarda Meyve ve Sebze fiyatlarında da büyük bir artış oldu.Bu artış nedeniyle hanımlar mutfaklarında kısıtlamalar yaptı.Ev hanımlarının bütçelerini dengelemek için yaptığı kısıtlamalar durumu gün geçtikçe kötüleşen Pazar esnafının satışlarını da kötü etkiledi.Vatandaş fiyatlar bütçemize uygun değil derken,esnaf bize göre fiyatlar normal ama halk bunu kabul etmiyor,gelip alışveriş yapmıyor dedi.

sayfa5  
sayfa5  

Syaptığı konuşmada Kf iyatlarında da büyük bir artış oldu.Bu artış BÜRO EMEKÇÇLERR SENDDKASI BASIN AÇIKLAMASI YAPTI HIRSIZLAR BU KEZ ÖDEME N...

Advertisement