Page 1

SAYFA

3 SALI

YIL

3

SAYI 133

www.haber56gazetesi.com

17 NİSAN

2012

HEDEF 10 BİN FİDAN DİKMEK ODA BAŞKANLIĞINCA KİTAP VE GÜLLERDEN iirt Valisi Musa Çolak, sabah erken saatlerde, “Toplum yararına çalışma programı kapsamında” İl Özel idaresince, Siirt – Ziyaret ve Aydınlar karayolu yolu üzerinde, yol boyu iki taraflı olarak yapılan ağaçlandırma çalışmalarında incelemelerde bulunarak, iş çilerle birlikte fidan dikti. Buradaki yetkililerden bilgi alan vali Musa Çolak, “Toplum yararına çalışma programı” kapsamında İl Özel İdaresi bünyesinde çalıştırılan 50 kişilik bir personel ve iş makinelerinin desteği ile SiirtZiyaret ve Aydınlar karayolunun ağaçlandırılması için 10 bin fidan dikileceğini belirterek, şimdiye kadar 4 bin civarında ağaç dikildiğini ifade etti. İlimizde yeşil kuşak, yeşil bir Siirt oluşturmak için çalışmaların hızla devam ettiğini belirten Vali Musa Çolak, İlimizdeki işsizliğin önlenmesi amacıyla İŞ-Kur İl Müdürlüğünce Toplum yararına çalışma programı kapsamında ilimiz genelinde 2500 vatandaşımızı sekiz aylık süreyle istihdam edilmişlerdir.

S

OLUŞAN SET DAĞITILMAYA BAŞLANDI Bu setleri esnafımıza tüccar ve sanayicilerimize dağıtmaya başladık. Ayrıca bu hafta içerisinde odamıza işlemlerini yapmak üzere gelen hemşehrilerimizin yanı sıra isten vatandaşlarımıza da bu setten dağıtacağız.” Dedi. Kuzu , Güres Caddesinde bulunan ve kendilerine ait olan dev ekrandan kutlu doğum haftası ile ilgili yayın yaptıklarını belirtti. Kuzu “Hafta boyu gece saatlerinde dev ekrandan Peygamber Efendimizi anlatan konuşmalar, hadisi şerifler okunacak ve ilahiler dile getirilecek.”dedi.

H

er yıl 14-20 nisan tarihleri arasında kutlanan Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, kitap ve güllerden oluşan setleri dağıtmaya başladı. Oda Başkan vekili Nedim Kuzu ve oda çalışanları Peygamber Efendimizi anlatan üç kitap ve bir Yasini Şerif ile gülden oluşan seti vatandaş ve esnaflara dağıtmaya başladı. Kuzu “Peygamber efendimizin doğumunu kutladığımız bu haftayı oda olarak erken başlattık. Peygamber Efendimizi anlatan üç kitap bir Yasini Şerif ve bir gülden oluşan bir set hazırladık.

Siirt Kurtalan karayolu üzerinde de incelemelerde bulunan Vali Çolak, Yol boyu gelişigüzel dökülen molazların temizlenmesi ve Karayolu orta refüj kısmında ağaçlandırılması yönünde karayolları yetkililerine talimat verdi. Vali Çolak'ın fidan dikim programında, İl Genel Meclis başkanı Fırat Soysal, İl Özel İdaresi genel sekreteri Mahmut Kurtuluş da hazır bulundu.

YARARINA KERMES AÇILDI AK PARTİ KUTLU DOĞUM HAFTASINDA ŞAL-ŞAPİK KUMAŞI ERUH'TA YENİDEN HAYAT BULUYOR ÖĞRENCİLERİN iirt'te geliri yoksul öğrencilerin yararına harcanacak BAYANLARA ÇİÇEK VERDİ

E

şi bulunmayan ve önemli bir kültür

mirası olan şal- şapik kumaşı, yüzyıllar önce fabrika dokumacılığının etkin

olmadığı dönemlerde Eruh ve yöresindeki vatandaşlar tarafından dokunmakta ve giyilmekteydi. Hayvancılıkla geçimini sağlayanlar tiftiği ev hanımlarına eğirmeleri ve boyamaları için satar yine bu işten geçimini sağlayan insanlarda dokuma işini yaparlardı. Kumaş haline gelen şalşapik terziler tarafından dikilerek, giyilmeye hazır hale getirilirdi.

S

olan bir kermes açıldı. Gökkuşağı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından beş gün süreyle açık tutulacak olan kermesin açılışı Vali Musa Çolak Milletvekili Afif Demirkıran ve belediye başkanı Selim Sadak tarafından yapıldı. Açılıştan sonra belediye başkanı Selim Sadak davetlilere ikramlarda bulundu.Vali Musa Çolak,Milletvekili Afif Demirkıran ve Başkan Selim sadak değişik ürünleride satın alarak kermese destek verdiler. Dernek Başkanı Şirin Bozalan kermeslerine getirdikleri ürünler ve yaptıkları alış veriş nedeniyle destek veren üyelerine ve Siirtlilere teşekkür etti ve gelirin yoksul öğrencilerin yararına harcanacağını belirtti. Kermeste perde pilav Siirt içli köftesi gibi yöresel yemeklerle çeyizlik eşyalar satışa sunuluyor.

Bu sanatı bilen ustaların sayısı çok aza düştüğünden, üretim durmuş ve ilgi gören bu kumaşımız kaybolmaya yüz tutmuştur. Ancak; Eruh'ta Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü bünyesinde SODES kapsamında kurulan atölye ile bu sanat tekrar canlandırılmaya başlandı. Şuan Türkiye'de kumaşın üretildiği mevcut tek atölyenin bulunduğu ilçede 15 bayan istihdam ediliyor. Kumaşın çok talep alması ile birlikte, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nce Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler sonucunda erkeklere yönelik yeni bir atölye kurulması planlanıyor. Böylece kumaşın daha kaliteli ve seri bir şekilde üretimi hedefleniyor.

S

iirt Ak Parti Milletvekili Afif Demirkıran,Ak Parti Kadın Kolları Nurten Temiz ile birlikte Kutlu Doğum Haftası nedeniyle bayanlara karanfil dağıttılar. Kutlu Doğum Haftası nedeniyle Ak Parti Kadın Kolları tarafından bayanlara çiçek dağıtalarak kutlu doğum haftalarını kutladılar. Ak parti milletvekili Afif Demirkıran yaptığı açıklamada Peygamber efendimizin dünyaya gelişi nedeniyle kutlanan kutlu doğum haftası nedeniyle Ak Parti kadın kollarımızla beraber bayanlarımıza karanfil dağıtarak haftalarını kutluyoruz.Bu vesileyle Tüm siirt halkının kutlu doğum haftalarını kutluyorum dedi.

sayfa3  

ŞAL-ŞAPİK KUMAŞI ERUH'TA YENİDEN HAYAT BULUYOR ÖĞRENCİLERİN YARARINA KERMES AÇILDI AK PARTİ KUTLU DOĞUM HAFTASINDA BAYANLARA ÇİÇEK VERDİ 17...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you