Page 1

SAYFA

5

YIL 3

SALI

115

www.haber56gazetesi.com

22 KASIM 2011

Siirt’in Tek Televizyonu, Dünyanın Her Yerinden İzleyebilirsiniz.!

www.Kanal56.net GÜZ DÖNEMİ AĞAÇ BUDAMA ÇALIŞMALARI BAŞLADI iirt Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesinde sürdürülen Güz dönemi çevre düzenleme çalışmaları kapsamında ağaç budama çalışmaları başladı. Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesinde Ekim ayı başında başlatılan Güz dönemi çevre düzenleme çalışmaları kapsamında kent merkezinde bulunan Park ve orta refüjlerde çimlendirme çalışmaları tamamlanması ardından, ağaçların uykuya geçme ve yaprak dökmeye ve(jatasyon) başladığı dönemin başlaması nedeniyle kent merkezinde bulunan ağaçların buda çalışmaları başladı. İlk olarak Kentin en işlek caddesi olan Güres caddesinde başlayan Ağaç budama çalışmalarının hava şartları elverdiği sürece devam edileceği ve Kasım ayı sonunda tamamlanacak.

S

DEPREMZEDELER MİSAFİRHANELERE YERLEŞTİRİLDİ

S

iirt Valiliği, ilde bulunan kamu kurum ve kuruluşlarına ait misafirhaneleri kente gelen depremzedeler için tahsis etti. Misafirhanelere yerleştirilen ailelere günde 3 öğün sıcak yemek veriliyor ve temel ihtiyaçları da karşılanıyor. Siirt Vali Yardımcısı Mustafa Pala, Van depreminde evleri yıkılan veya kullanılamaz hale gelen depremzedelere tahsis edilmek üzere Siirt genelinde 900 yatak tahsis ettiklerini bildirdi. Şu ana kadar 100 aileyi misafirhanelere yerleştirdiklerini kaydeden Vali Yardımcısı Pala, "Van'da meydana gelen depremlerde evleri yıkılan ya da kullanılamaz hale gelen ve ilimize gelen depremzedeleri, Valiliğimizin koordinesinde kent genelinde kamu kurum ve kuruluşlarına ait misafirhane ve sosyal tesislere yerleştirmeye devam ediyoruz. Şu ana kadar 100 aileyi çeşitli misafirhanelerimize yerleştirdik. Bu ailelerimizin toplam nüfusu yaklaşık 500 kişiyi buluyor. Misafirhanelere yerleştirilen ailelerimize her gün 3 öğün sıcak yemek dağıtıyoruz. Ayrıca temel ihtiyaçlarını da karşılıyoruz. Öte yandan ilimize gelen depremzedelerden Valiliğimize başvuruda bulunan ihtiyaç sahiplerine, il merkezinden 350, Aydınlar ilçesinde de 50 aileye gıda, yakacak ve nakdi yardımlarda bulunduk. Kömür, gıda ve nakdi yardım çalışmalarımız devam etmektedir. dedi.

SİİRT BELEDİYESİ BAŞKA KURUMLARA GİDEN İŞÇİLERİNE ALACAKLARINI ÖDEYECEK iirt Belediyesi, başka kurumlara nakledilen işçilerin sosyal hak ve alacaklarını 15 Aralık'tan sonra ödeyecek. Siirt Belediyesinden başka kurumlara nakledilen 96 işçi alacakları konusunda Belediye Başkanı Selim Sadak ile görüştü. Alacakları hemen ödemelerinin bütçeleri açısından mümkün olmadığını belirten Sadak, "Ödeme yapacak gücümüz de yok. Biraz sabretmeniz gerekir. 15 Aralık'tan sonra bu alacaklarınızı ödemeye başlayacağız. İmkanlarımız elverdiği oranda en kısa zamanda sizlerin haklarını ödemeye çalışacağız" dedi.

S

YAYIKLI VE EKİNLİ GÖLETLERİNDE BALIKLANDIRMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR ıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Balıklandırma Faaliyetleri kapsamında Yayıklı ve Ekinli Göletleri balıklandırıldı. Kurtalan Kaymakamlığı tarafından tahsis edilen araçla, Şanlıurfa Su ürünleri İstasyonundan alınan 25.000 adet yavru Pullu Sazan Balığı, özel oksijenli tankla, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü elemanları refakatinde nakledilerek, Yayıklı ve Ekinli Göletlerine bırakıldı. Aynı uygulama ile geçen yılda bu göletlerimize 120.000 adet yavru Sazan Balığı ile balıklandırılmıştır. Bölgemizde balık avcılığını yapılabildiği nadir alanlardan olan her iki göletimizde de bu sayede balık sayısında ciddi bir artış olacaktır.

G

BAYKAN İLÇESİNDE ROKETATAR ELE GEÇİRİLDİ

S

iirt'in Baykan İlçesi engin köyü kırsalında bir roketatar ve uzun namlulu bir silah ile patlayıcı yapımında kullanılan 20 kilogram amonyum nitrat ele geçirildi. Siirt Valiliği'nden yapılan açıklamada, Baykan ilçesinin Engin Köyü kırsal kesiminde terör örgütünce kullanıldığı değerlendirilen bir sığınağın ortaya çıkarıldığı belirtildi. Valilikten yapılan açıklamada, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bekasını ve vatandaşlarımıza huzurlu ve güvenli bir ortam sağlamak maksadıyla, İl Jandarma Komutanlığı'nca yapılan çalışmalarda, Engin Köyü kırsalında 17 Kasım 2011 tarihinde icra edilen operasyon esnasında terör örgütü mensuplarınca kullanıldığı değerlendirilen bir sığınak içerisinde, 1 RPG-7 roketatar, 1 kaleşnikof piyade tüfeği ile patlayıcı madde yapımında kullanılmak üzere 20 kilogram amonyum nitrat ele geçirilmiştir" denildi.

45 KİŞİLİK KONTENJANA 345 KİŞİ KATILDI limizde işsizlik sorunun ne kadar fazla olduğu bir kez daha ortaya çıktı.İş Kur ve Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirilen Ev Gibi Okul projesi kapsamında okullarda temizlik işçisi alımı için 45 kişi alınacaktı.45 kişilik kontenjan için 345 kişinin başvurması ilimizde yaşanan işsizlik sorununun ne kadar had safhada olduğunu gözler önüne seriyor. Siirt Milli Eğitim Müdürlüğü ve İş-Kur İl Müdürlüğü arasında imzalanan protokol ile Siirt merkeze ve Merkez köylerin de istihdam edilmek üzere toplam 45 kişi kurayla atama yapıldı. “ Ev Gibi Okul“ projesi kapsamında 6 aylığına asgari ücret ve sigortalı olarak okullarda temizlik işlerinde istihdam edilecek 45 kişi Halk eğitim Merkezinde kura ile belirlendi. İl Milli Eğitim Müdürü Kamber Kızbaş, kura öncesi salonu dolduran kalabalığa istenilen şartları okudu. Kızbaş: " Siirt Milli Eğitim Müdürlüğü ile İş-Kur İl Müdürlüğü arasında yapılan protokol her yıl okullarda istihdam edilmek üzere personel alınıyor. Bu yıl da 6 aylığına temizlik işlerinde görev yapacaklar ve bir defaya mahsus olan bu uygulamada istediğimiz kriterler arasında hiç bir sosyal güvencesinin olmaması gerekiyor. 19 yaşından gün almış 45 yaşını geçmemiş olması gerekiyor. Siirt Merkezin yanı sıra Meydandere, Atabağlar ve sağırsı köylerindeki okullarda çalıştırılacak personeller şeffaf bir kura ile atanması yapılacaktır."dedi. 250 kişinin istihdam edileceğini söyleyen İş-kur Şube müdürü Necmettin Yıldız, bu kapsamda eski parayla 1 Trilyon 600 milyar tutarındaki bu proje 2012 yılının başında hayata geçeceğini söyledi.İş-kur il müdürlüğü ile il milli eğitim müdürlüğü arasında her yıl okullarda çalıştırılmak üzere bir defaya mahsus temizlik ve bahçe düzenleme işlerinde çalıştırılmak üzere personel alındığını söyledi. Yıldız, bu kapsamda Okullarda temizlik işinde çalıştırılacak 45 kişi için kura yolu ile atama yapılacağını söyledi. Türkiye İş Kurumu Müdür vekili Necmi Yıldız ve Milli Eğitim Müdürü Kamber Kızbaş ile şube müdürü Cengizhan Başaranın da katıldığı kura çekiminin adaletli olması için kura kağıtları bol bol karıştırıldı ve kura çekimi gerçekleştirildi.Gerçekleşen kura çekiminde 45 asil ve 15 yedek personel belirlendi.

İ

ZABITADAN KAÇAK KÖMÜR DENETİMİ

S

iirt Belediyesi zabıta ekipleri kış ayının başlamasıyla birlikte kaçak kömürün önüne geçebilmek için denetimlerini sıklaştırdı.ve vatandaşları uyararak kaçak

kömür kullananları tespit etmeleri halinde zabıta müdürlüğüne ihbar etmelerini istedi. Belediye zabıta ekipleri hava kirliliğini önlemek ve sağlık açısından kalitesi düşük kömür kullanımı engellemek ve olası zehirlenmeleri önüne geçmek amacıyla kaçak kömür denetimi gerçekleştirdi. Zabıta Denetim ekipleri akşam saatlerinde Bahçelievler mahallesinde bulunan apartmanların kazan dairelerinde yapılan denetimlerde kaçak kömür kullanılıp kullanılmadığına bakıldı ve kaçak kömür kullanmamaları konusunda uyarılarda bulunuldu. Zabıta Müdürlüğü Denetim Ekip Amiri İhsan Batur kış ayının başlamasıyla birlikte kaçak kömür denetimlerinin araklıksız devam ettiğini ve kaçak kömür kullananlara gerekli yasal işlemlerin yapılacağını söyledi. Kaçak kömürün insan sağlığına ve hava kirliliğine yol açtığını söyleyen Batur; vatandaşlara seslenerek kaçak kömür kullananları tespit etmeleri halinde zabıta müdürlüğüne ihbar etmelerini istedi.

KAYABOĞAZ KÖYÜNDEN ANLAMLI DESTEK "Evimi Vanlı kardeşlerimle paylaşıyorum" çerçevesinde başlatılan kampanyaya bir destek de Siirt merkeze bağlı Kayaboğaz Köyü'nden geldi. Köylüler Siirt Belediyesi'ne gelerek 15 evi depremzedeler için ayırdıklarını belirtti. Van'da 23 Ekim ve 9 Kasım tarihlerinde meydana gelen 7.2 ile 5.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından mağdur olan ve ağır kış şartları nedeniyle Siirt'te gelen depremzedeler için Siirt Belediyesi bünyesinde başlatılan, "Depremzedeleri barındırma ve yardım" kampanyasına bir destek de Siirt merkeze bağlı Kayaboğaz Köyü'nden geldi. Köy sakinleri Van halkıyla dayanışmak amacıyla köyde boş bulunan 15 evi depremzedeleri barındırmak amacıyla Siirt Belediyesi

yardım masasına bildirdi. Konuya ilişkin bir açıklama yapan Köy Muhtarı Murat Sevim, depremzedeler için belediye tarafından başlatılan kampanyaya destek vermek istediklerini, köy sakinleri olarak depremzedelerin barınma sorununa katkı sunmak amacıyla merkezde ikamet eden ve sadece yaz döneminde köylüler tarafından kullanılan 15 evin kapılarının depremzedeler için sonuna kadar açık olduğunu söyledi. Sevim, köye gelecek depremzedeler için her türlü desteği ve yardımı sunacaklarını söyledi.

sayfa 5  

S denetimlerini sıklaştırdı.ve vatandaşları uyararak kaçak 45 KİŞİLİK KONTENJANA 345 KİŞİ KATILDI S Misafirhanelere yerleştirilen ailelere g...