Page 1

SAYFA

4 SALI

YIL

3

SAYI 118

www.haber56gazetesi.com

20 ARALIK 2011

“7'DEN 70'E ERUH OKUYOR” STSO HEYETİ DÖRT YILDIZLI OTEL İNŞAATINI GEZDİ

G

C

umhurbaşkanı Abdullah GÜL'ün başlattığı "Türkiye Okuyor" kampanyasına destek vermek amacıyla Siirt Valiliği'nce hazırlanan "Siirt Okuyor, Artık Siirt'in Bir Okuma Saati Var! Sizin Bir Okuma Saatiniz yok mu?" sloganıyla başlayan “7'den 70'e Siirt Okuyor” kitap okuma projesine Eruh Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü de katıldı. Proje kapsamında İlçe Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü bünyesindeki kurslarda her gün 20 dakika kitap okuma saati olarak belirlendi. Kurslarda farklı mesleki dallarda eğitim gören değişik yaş gruplarındaki bayan kursiyerler, kursun son 20 dakikasında Merkez Müdürlüğünce dağıtılan kitapları okuyarak hem okuma alışkanlığı kazanıp hem de bilgi dağarcıklarını geliştiriyorlar. Proje kapsamında ayrıca çeşitli yarışmalar ve etkinlikler yapılarak projenin daha etkin ve amacına ulaşılması hedefleniyor. Görüşlerini aldığımız kursiyerler, kitap okuma saatinden son derece memnun olduklarını, kitap okuma alışkanlığı kazanarak yeni bilgiler öğrendiklerini ve kendilerine bu imkanı yaratan bütün yetkililere teşekkür ettiklerini dile getirdiler. “7'den 70'e Siirt Okuyor” Projesi için Eruh Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü'nce 250 kitap alınarak kursiyerlere dağıtıldı. Eruh Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Barış KEZER “Siirt Valiliği'nce hazırlanan “7'den 70'e Siirt Okuyor” Projesine bizde Kurum olarak katılıp ilimizi okuma alışkanlığı bakımından Türkiye ortalamasının en üst seviyelerine çıkarma hedefine katkıda bulunmak istedik. Bu kapsamda müdürlüğümüzce açılan kurslarda son 20 dakikayı kitap okuma saati olarak planladık. Projenin ilk aşamasında Eruh İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzce verilen 100 Temel Eseri bayan kursiyerlerimize dağıttık. Buna paralel, kurum olarak biz de 250 kitap alarak kitap okuma saati için kurs hocalarımıza teslim ettik. Söz konusu projeyi daha etkin bir hale getirmek için ileriki süreçlerde çeşitli etkinlikler düzenleyeceğiz. “7'den 70'e Siirt Okuyor” Projesini bünyemiz altındaki bütün kurslarda uygulama amacındayız.” dedi. Bilgi toplumuna ulaşmanın yolunun okumaktan geçtiğini, herkesin günlük hayatında bir okuma saati belirlemesi gerektiği noktasından hareketle başlayan “7'den 70'e Siirt Okuyor” projesine gün geçtikçe katılım artmakta, okuma alışkanlığı hızla yaygınlaşmaktadır.

eçtiğimiz Kasım ayının başında Siirt'te İş adamı Barış Erden tarafından yapımına başlanan ilimizin ilk yıldızlı otelin inşaatını Siirt Ticaret Ve Sanayi Odası Başkan vekilleri Nedim Kuzu ve Fuat Özgür Çalapkulu Ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgiler aldılar. STSO Başkan Vekilleri Nedim Kuzu ve Özgür Çalapkulu Siirt'in yıllardır ihtiyacı olan konaklama sorununu çözecek olan oteli ilimize kazandıracak olan iş adamı barış erdem'i kutladılar ve çalışmalar hakkında bilgiler aldılar. Ticaret ve Sanayi Odası Başkan vekili F. Özgür Çalapkulu, “Yıllardan beri ilimizde yıldızlı bir otel ihtiyacı dile getiriliyordu.81 il arasında yıldızlı oteli bulunmayan tek il, belki de Siirt idi. İş adamı Erden ilimizin bu eksikliğini hatta ayıbını gideriyor. Kendisini kutluyor ve başarılar diliyoruz. Bu yatırımın başarıya ulaşması ve işletilmesi için oda olarak, üzerimize düşen her görevi yerine getireceğiz.” dedi. Siirt'in otel ihtiyacını karşılamak için Kurtalan yolu üzerinde yapımına başlanan Grand Barden Otel'in 15 ayda bitirilmesi planlandığı belirtiliyor

JANDARMA KAÇAKÇILARA GÖZ AÇTIRMIYOR

S

iirt il jandarma komutanlığı Siirt ve ilçelerinde başlattıkları operasyonlarda kaçakçılara göz açtırmıyor. Hemen hemen her gün kaçak sigara avına çıkan jandarma ekipleri binlerce kaçak sigara yakalıyor. Kaçakçılık operasyonlarına bir yenisini daha ekleyen İl Jandarma Komutanlığı gerçekleştirilen iki ayrı operasyonda toplam 27 bin 790 paket kaçak sigara ele geçirdi.Verilen bilgilere göre, İl Jandarma Komutanlığınca yürütülen istihbari çalışmalar neticesinde, Baykan ve Pervari İlçe Jandarma Komutanlığı sorumluluk bölgesinde adli makamlardan alınan arama kararına istinaden, iki ayrı araçta yapılan aramada, 27 bin 790 paket kaçak sigara ele geçirildi. Ele geçirilen kaçak sigaralara el konulurken, şüpheli 3 şahıs ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı ifadeleri kullanıldı.

BAYAN ÇOLAK KİTAP OKUMA KAMPANYASINA DESTEK VERDİ ŞİRVAN'DA 80 ÖĞRENCİYE ÜCRETSİZ DERSHANEYE

S

osyal ve eğitim çalışmalarına verdiği destekle tanınan Siirt Valisi Musa Çolak'ın

eşi Gülsüm Çolak, Osman Acar İlköğretim

Okulunu ziyaret ederek, geçen hafta başlatılan "7'den 7'e Siirt Okuyor" kitap okuma kampanyası kapsamında öğrencilerle kitap okudu. Milli eğitimden sorumlu Vali Yardımcısı Gürbüz Saltaş ve İl Milli Eğitim Müdürü Kanber Kızbaş ile birlikte okula giden ve sınıfları tek tek dolaşarak, öğrencileri ziyaret eden Bayan Çolak, kitap okuma kampanyası çerçevesinde sınıfların okuma saatine iştirak etti. Öğrencilerle kitap okuduktan sonra bir süre sohbet eden Gülsüm Çolak, kitap okumanın önemine vurgu yaparak, "Kitap okuyan öncelikle kendine olan güveni artar. Kitap okuyan aynı zamanda düşünce ufkunu geliştirir. Kitap okuyan geniş bir görüş açısı olur. Kitap okuyan olayları inceleme yeteneğini kazanır. Bundan dolayıdır ki, kitap okumayı bir alışkanlık haline getirmemiz gerekiyor." dedi. Daha sonra okula yerleştirilen 18 depremzede öğrenciyi ziyaret eden Bayan Çolak, öğrencilere çeşitli hediyeler vererek, kendilerine moral verdi.

İmtiyaz Sahibi

ABONELİK ŞARTLARI

Burak Reklam Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.

Yıllık Abonelik: 100 TL

Yazı İşleri Müdürü

AKBANK Hesap No: 00540921

Abdurrahman ÇİVİ

Sayfa Editörü Yusuf EREN

Muhabir Fatih ETEKER Ozan SÖYLER

Grafiker Ali TEPE Yahya KARA

Dış Temsilci Gözde Kuzu

Adres:

Kızılay Binası Kat: 6/B SİİRT

Gazete Basım Merkezi: Medya matbaacılık Adres: Gülistan Cad. No:64 BATMAN

.REKLAMLARINIZ İÇİN:

HALKBANK Hesap No: 10260002

ZİRAAT BANKASI Hesap No: 497555545001

Tel:0484 223 40 80 www.haber56gazetesi.com Gsm:0545 937 79 07 e-mail: haber56gazetesi@hotmail.com

S

Ş

irvan kaymakamlığı, Bana Bir Şans Tanıyın Projesi kapsamında ortaöğretimde okuyan 80 öğrenciyi hafta sonları dershaneye gönderiyor. Şirvan Kaymakamı Zafer Öz, yaptığı açıklamada, değişik alanlarda uygulanacak 6 proje ile ilçenin çehresinin değişeceğini söyledi. Bana Bir Şans Tanıyın Projesi kapsamında ortaöğretimde okuyan 80 öğrencinin hafta sonları il merkezindeki dershanelere gönderilmeye başlandığını belirten Kaymakam Öz, şöyle dedi: "6 projenin 3'ü kültür, sanat, spor, 3'ü de sosyal içerme alanından oluşuyor. Bu projeler kapsamında sosyo ekonomik açıdan dezavantajlı durumdaki binlerce çocuk, genç ve kadınlarımız, kültürel ve sportif eğitimlerden yararlanacak, sanat ve sporun bütünleştirici rolü ekseninde kendilerini ifade etme ve geliştirme olanağı bulacaklardır. Bunun yanı sıra özellikle eğitime yönelik yapmış olduğumuz projelerle ilçemizde okul öncesi eğitimi güçlendireceğiz ve okullarımız en büyük sorunu olan çevre düzenlemesi sıkıntısını bir nebze de olsa gidermiş olacağız." Projeler kapsamında ilçe merkezinde bir parkın yapımının gerçekleştirileceğini belirten Öz, 6 projenin toplam tutarının 611 bin lira olduğunu bildirdi.

ESNAF ZOR DURUMDA

iirt piyasasında işlerin durma noktasına geldiğini söyleyen esnaflar; Biz kriz tellalığı yapmıyoruz. Ancak şu bir kesin işler yok denecek noktaya geldi. Bugün mevsimin en hareketli günleri olması beklenirken siftah bile yapamayacak duruma düştük. bu kriz değilse nedir?" diyorlar. İş yapamaz duruma geldiklerini söyleyen esnaf, kredi kartı, bağ-kur prim borcu ve Elektrik vs. ödeyemez duruma geldiklerini

söyleyerek: " İşlerin böyle gitmesi durumunda bir bir kepenk kapatmaya başlayacağız. Piyasalarda bir durgunluk mevcut, esnaflar için cazip ve sıfır faizli kredi kolaylığı bekliyoruz."dedi. Vatandaşın eskisi gibi harcama yapmadığını söyleyen giyim esnafı: "Alım gücü düştü, vatandaş biraz daha lüks giyinmeyi bir kenara bıraktı. Artık lükse kaçma yerine eskilerle idare edilmeye çalışılıyor. Bu vatandaşın alım gücünün düştüğünü gösteriyor."dedi.

SAYFA 4  

REKLAMLARINIZ İÇİN: eçtiğimiz Kasım ayının başında Siirt'te İş adamı Barış Erden tarafından yapımına başlanan ilimizin ilk yıldızlı otelin i...