Page 1

BU CAMİ KAÇ YIL ÖNCE RESTORE EDİLDİ? KANAL 56 İSTANBUL VE YALOVA'DA

H

alkımızın gözü kulağı, ilimizin en güçlü haber kaynağı Kanal 56 İstanbul ve Yalova'daki hemşerilerimizi ziyaret etti. Her iki ilde faaliyet gösteren Siirt'le ilgili dernek ve vakıfları ziyaret ederek yöneticileriyle görüşen Kanal 56 ekibi

İlimizde koruma altına alınmış eserlerden birisi olan Şeyh Maruf Camisinde çatlaklar meydana geldi. Ulu Cami civarında yer alan küçük bir alana sahip olan cami yaklaşık dört yıl önce yanındaki evin Vali Musa Çolak'ın girişimleriyle satın alınmasının ardından restore edilmişti.Vatand aşlar camiye bir önce el atılmasını bekliyor.

hemşerilerimizle de röportajlar yaptı. İstanbul Fatih'te bulunan ve “Küçük Siirt” olarak adlandırılan Kadınlar Pazarında bulunan esnaf ve hemşerilerimizle de görüşen Kanal 56 ekibi, memleket özleminin dile getirilmesine aracılık etti.

Frekans:10966 - Symbol:15200 - Fec:2/3 Horizantel

YIL: 5 SAYI: 229

www.haber56gazetesi.com

20 Mayıs 2014 / fiyat: 50 kr.

GÖZYAŞLARI SOMA İÇİN AKTI M

anisa'nın Soma ilçesinde bir kömür ocağında meydana gelen ve asrın faciası olarak nitelendirilen facia, bütün Türkiye'nin tek yürek olmasına neden oldu.77 milyon insan Somadaki faciada yaşamını yitiren maden işçileri için göz yaşı akıttı. Yaşı düşüncesi, etnik yapısı ne olursa olsun bütün vatandaşlar, bu olaydan büyük üzüntü duydular. Ülkenin dört bir köşesinde, yüreklerden başlayıp dudaklardan dökülen dualar Somadaki işçiler içindi. Milyonlarca salâvatı şerife getirildi, on binlerce hatmi şerif okundu. Mevlitlerde bir araya gelen insanlar toplu dualar yaptılar. Gıyabi cenaze namazları kılındı. Siirt'te bu konuda üzerine düşeni yerine getirdi. Bütün camilerde cuma namazının ardından gıyabi cenaze

namazı kılındı. Vatandaşlar, bu namaza büyük ilgi gösterdi. Yüzlerce hatmi şerif indirildi. Mevlidi şerifler okundu. Özetle, bu olayda da tıpkı Marmara depremi gibi, tıpkı Van depremi gibi acı ve sevinçte birlik ve beraberliğimizi gösterdik.

BUNLARA DİKKAT HASTALAR ESERLERİNİ SERGİLEDİLER İ

l merkezinde bulunan reklam panoları ve trafik levhaları tehlike saçıyor. Pano ve trafik levhalarının yüksekliklerinin yeterli olmaması nedeniyle bir

çok vatandaşın başını çarpmasına neden oluyor. Yetkililerin bu konuya bir an önce el atması ve bu pano ve trafik levhalarını uygun yüksekliğe getirmeleri isteniyor.

Y

aptığı çalışmalarla takdir toplayan Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinin bir süre önce faaliyete geçirdiği Toplum Ruh Sağlığı Merkezine devam eden vatandaşların ürettikleri eserler sergilendi.Kooperatif Mahallesinde yapılan açılışa; Vali Ahmet Aydın, Vali Yardımcısı Mustafa Pala, İl Emniyet Müdürü Metin Özkan, İl Sağlık Müdürü Serkan Aslan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hıfzullah Canpolat, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Muhammet Doğan ve davetliler katıldı. Programdan önce Merkezi gezerek incelemelerde bulunan Vali Aydın, buradaki yetkililerden bilgi aldı.

BİR MUSİBET BİN NASİHAT

S

omada meydana gelen facia bütün dikkatleri kaza ve kader olayına çekti. Gerekli önlemleri almadan her istediğimiz yapalım ve adeta felaketlere davetiye çıkartalım ardından da iyi kadere bağlayalım. Bu facia İlimizde de çarpık yapılaşma konusunda acil önlem alınması gerektirdiğini bir kez daha başta yetkililer olmak üzere hepimize hatırlattı.


SAYFA 2 YIL 4 SAYI 229

www.haber56gazetesi.com

20 Mayıs 2014

-------YANMAK-------

D

ört tane kelebek bir gün bir ateş görmüşler. Bunun nasıl bir şey olduğunu öğrenmek istemişler. Birinci kelebek ateşe biraz yaklaşmış ve üzerinin aydınlandığını görmüş. Arkadaşlarının yanına gelmiş ve: –Bu ateş aydınlatıcı bir şey!, demiş.. İkinci kelebek bununla yetinmeyerek daha fazla şey öğrenmek istemiş. Biraz daha yaklaşmış ve ısındığını hissetmiş; Demiş ki: –Aynı zamanda bu ateş ısıtıcı bir şey! Üçüncü kelebek bununla da yetinmemiş, Biraz daha biraz daha yaklaşmış. Bir anda ateşin kanatlarını yaladığını hissetmiş ve yanmış kanatlarıyla geri dönmüş; Şöyle demiş: –Ve bu ateş yakıcı bir şey! Sonuncu kelebek daha da çok şey öğrenmek istiyormuş. Biraz yaklaşmış, aydınlandığını görmüş. Biraz yaklaşmış, ısındığını hissetmiş. Biraz daha yaklaşmış, ateş kanatlarını kavurmuş. ve biraz daha yaklaştıktan sonra tamamen yanan kelebek “poff !” diye ortadan kayboluvermiş… Ateşin gerçekten ne olduğunu belki bir tek o öğrenmiş ama geri dönüp söyleyememiş; Çünkü o kaybolmuş ateş içinde ve bir şeyi, ancak içinde kaybolan bilebilirmiş!…

T

SESSİZ KATİL TANSİYON

ürkiye'de her dört ölümden biri sessiz katil olarak adlandırılan tansiyon problemi nedeniyle gerçekleşiyor.

* Alkışı en sessiz şekilde karşılayan, alkışı hak etmiş demektir. Emerson

*Sağduyu, ata binen bir sarhoşa benzer: bir yandan biner, öteki yandan iner. Martin Luther *Aynı dili konuşan değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilirler. Mevlana

karikatür karikatür

Ülkemizde 18 yaş üstü üç kişiden biri, 45 yaş üstü iki kişiden biri yüksek tansiyon hastası. Bunların da yarısı farkında bile değil. Ayrıca hastaların yarısından çoğunun ilaçlarını uygun dozda kullanmadığı biliniyor. Tansiyon, halk arasında söylendiği şekliyle 13,5/8,5 üzeriyse kalp krizi, felç riskiniz 2 kat, 15,5/9,5 üzeriyse 4 kat, 17,5/10,5 ve üzeriyse 8 kat artıyor. Birçok kişide tansiyon yavaş yavaş yükseldiğinden şikayete yol açmıyor ve farkedilmiyor. Tansiyon yaşla birlikte daha fazla yükseldiğinden, egzersiz yapmayan, çok sık sinirlenen, fazla kilolu olan, sigara kullanan, kolesterol ve şeker sorunu olan, anne baba ve kardeşlerinde yüksek tansiyon olan erişkinlerin, en azından 3 ayda bir tansiyonunu ölçtürmesi gerekiyor. Beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri ilaç tedavisinden önce mutlaka denenmesi gerekiyor. Bağımsız hekimlerden oluşan bir araştırma kurumunun yaklaşık 7000 hasta üzerindeki araştırmasına göre, tansiyonu 14-16 ila 9-10 arasındaki kişilere hemen ilaç başlanmasının kalp kirizi, felç ve ölüm riskini azaltıcı etkisi olmadığı söyleniyor. İşte tansiyonu durdurma yöntemleri… Sigara, tuz, alkol,Egzersiz,Kilo kaybı Beslenmenin püf noktaları: - Un, patates, pirinç, şeker ve fazla tuz içeren besinler en aza indirilmeli - Haftada 3 gün, kızartma olmamak şartıyla her sefer 250 gr kadar yağlı balık yenilmeli, - Çok şekerli meyveler yenilmemeli, meyve suyu içilmemeli, az şekerli olmak kaydıyla nar, elma, armut, portakal, greyfurt, limon, muz, kavun, karpuz, avokado, tercih edilmeli, - Günde toplam 60 gram kadar kavrulmamış kabak çekirdeği, tuzsuz yer fıstığı, badem, ceviz, fındık, çekirdekli kuru üzüm tüketilmeli, - E vitamini ve diğer antioksidanlardan zengin besinler; zeytin yaprağı, kimyon, karabiber, kişniş, hardal, tarçın, ısırgan, zerdeçal, kırmızıbiber, zencefil, nane, susam, çörek otu, üzüm çekirdeği, meyankökü, biberiye, keten tohumu, dereotu, sarımsak, soğan, maydanoz tercih edilmeli, - Kan D vitamini düzeyi ideal düzeyde tutulacak şekilde domates gibi yanmadan sağlıklı güneşlenilmeli veya doktora danışılarak kışın D vitamini alınmalı.


SAYFA 3 YIL 5 SAYI 229

www.haber56gazetesi.com

SANAYİ SİTESİ AVRUPA YOLUNDA Siirt Küçük Sanayi Sitesi Başkanlığı Avrupa Birliği Bakanlığı 2013 yılı teklif çağrısı kapsamında Hayat Boyu öğrenme programı Leonardo Da Vinci hareketlilik faaliyet alanında sunulan; PVC Kapı, Pencere sistemlerinde üretim ve montaj teknolojileri proje Avrupa Birliği bakanlığı tarafından desteklenmişti. Siirt Küçük Sanayi Sitesi Başkanlığı tarafından hazırlanan proje kapsamında İtalya, Almanya, Danimarka, İsveç ülkelerine Sanayi'de çalışanlar işçiler gidiyor. Geçtiğimiz haftalarda İsveç'e gerçekleştirilen gezi sonrası şimdi de Siirt'ten 9 kişi İtalya gezine gitti. Siirt Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Mansur Özkılıç yaptığı açıklamada Hayat Boyu Öğrenme projesi kapsamında ilimizde 9 kişi 15 gün süreyle İtalya'ya ziyaret gerçekleştirecekler.Özkılıç szölerine şöyle devam etti.

20 Mayıs 2014

TUYAD ÖZAYDIN İLE DEVAM DEDİ

K

ısa adı TUYAD olan Uydu Elektronik İş İnsanları Derneği hemşerimiz Hayrettin Özaydın ile devam kararı aldı. İstanbul'da faaliyet gösteren derneğin 7.Olağan Genel Kurulunda bulunan tüm üyeler Başkan Hayrettin Özaydın'la devam kararına vardılar. Temsil edilen sektörün yeni iş yasalarına uyumu için gündeme gelen “Meslek Eğitim Zorunluluğu”, Türkiye'nin mesleki eğitim güvencesi olan TUYAD Akademi'nin kurulmasına karar verildi.

GÖNÜL ELÇİLERİNDEN, SEVGİ EVLERİNDELİ İLÜSYON USTASI SERMET ERKİN'İN GÖSTERİSİ İLE BÜYÜK İLGİ TOPLADI ÇOCUKLARA ANLAMLI ZİYARET aykan Kaymakamlığı tarafından organize edilen

S

iirt Üniversitesinde Gönül Elçisi olan öğrenciler, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı “Yakamoz Çocuk Evi”nde kalan çocukları ziyaret ettiler. Her hafta düzenli olarak çocuk evlerine ziyarette bulunan Gönül Elçisi Üniversiteli öğrenciler, Çocukların okul ödevlerinde ve ders takviyelerinde yardımcı olmaktalar. Üniversiteli Gönül Elçisi öğrencilerimiz yoğun ders temposundan yorulan öğrencilerimize Yaş Pasta ve küçük hediyelerle kutlama yaparak, moral gecesi düzenledi. Yakamoz Çocuk evinde kalan çocuklarda mutlu olduklarını ifade ederek, Gönül elçisi Üniversiteli ağabeylerine teşekkür ettiler.

B

gösteride ünlü sanatçı Sermet ERKİN izleyenleri hem şaşırttı hem de eğlendirdi. Baykan Kız YİBO da öğrencilere yönelik gerçekleştirildi ve çok büyük bir ilgi gördü. İlk oturumda ilçenin çeşitli okullarından gelen öğrenci ve öğretmenlerimiz katıldı. İkinci oturumda Cumhuriyet ilk-ortaokulunda bütün Bayk an halkına yönelik olarak yapıldı. Yine ilk oturumda olduğu gibi ikinci oturumda da gösteriye çok büyük bir ilgi vardı. Kaymakam Ufuk AKIL, ünlü sanatçıya sahnede teşekkürlerini sunarak kendisine çiçek takdim etti. Programa katılanlar arasında İlçe Jandarma Komutanı Nayil GÖZÜTOK, İlçe Emniyet Amiri V. Akın ÇAKIR, İlçe Milli Eğitim Müdürü M. Eşref ALTUN resmi kurum amirleri ve Baykan halkı katıldı.


SAYFA 4 YIL 5

SAYI 229

www.haber56gazetesi.com

20 Mayıs 2014

ARILI KOVAN DAĞITIMI YAPILDI G

ıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı'nca, Siirt'te 2 milyon 172 bin lira bütçeyle sağlanan 3 bin 200 arılı kovan, 8 bin boş kovan ve 90 bal süzme makinesi ile 110 arıcı barınağı bal üreticilerine verildi.

Siirt'te arıcılığın geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Siirt Arı Yetiştiricileri Birliği'nce yürütülen "Arılı Kovan Dağıtım Projesi" kapsamında alımı yapılan malzemelerin üreticilere teslim edilmesi amacıyla tören düzenlendi. Başur Dinlenme Tesisleri'ndeki törende konuşan Vali Ahmet Aydın, Siirt'in ekonomisinde lokomotif değer taşıyan tarım ve hayvancılık alanındaki çok önemli projelerin bir bir hayata geçirildiğini belirterek, bu nedenle çiftçilerin artık yüzlerinin güldüğünü ve yaşam standartlarının yükseldiğini söyledi. "Siirt artık bal üretim merkezine dönüşmüştür" diyen Aydın, il genelinde arıcılığın önemli bir ekonomik potansiyel oluşturduğunu vurguladı. Vali Aydın, özellikle Pervari kara kovan balının ülke genelinde bilinirliğinin olduğuna dikkati çekerek, şöyle dedi:"İlimizin zengin nektar kaynakları ve zengin bitki florası bulunmaktadır. Devlet olarak bal üreticilerimize, arıcılarımıza bu tür projelerle destek veriyoruz. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü verilerine göre, ilde arıcılık faaliyeti yürüten bin üretici mevcut. Yine il genelinde 20 bin kara kovan, 98 bin 527 de fenni olmak üzere toplamda 118 bin 527 arılı kovan bulunuyor. Bal üretimimiz yıllık yaklaşık bin 500 ton civarında." Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü İzzet Murat ise arıcılığın Siirt'te önemli bir geçim kaynağı olduğunu anlatarak, Arı Yetiştiricileri Birliği ile yürütülen proje kapsamında yüzde 70 hibe destekli 3 bin 200 arı kovanını 200 üreticiye dağıtacak olmanın mutluluğunu yaşadıklarını bildirdi. Konuşmaların ardından kura ile belirlenen üreticilere 3 bin 200 arılı kovan, 8 bin boş kovan ve 90 bal süzme makinesi ve 110 arıcı barınağı dağıtıldı

AİLE KONULU KONFERANS DÜZENLENDİ BAKIRHAN;SOMA'YA HER KATKIYI SUNMAYA HAZIRIZ

A

ile haftası etkinlikleri kapsamında İl Kültür Merkezinde konferans verildi.Program, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hifzullah Canpolat'ın yaptığı konuşmayla başladı. Kültür Merkezinde yapılan konferansa; Vali Ahmet Aydın, Vali yardımcısı Mustafa Pala, İl Emniyet Müdürü Metin Özkan, İl Sağlık Müdürü Serkan Aslan, kurum müdürleri ve davetliler katıldı. Canpolat; Siirt ili özelinde il Müftülüğüyle birlikte iki önemli konferans ve şehit ailelerinin katılımıyla yemek programı gerçekleştireceklerini ifade ederek,”Aile insanın ve insanlığın inşa edildiği, kadının, erkeğin, çocuğun, gencin ve yaşlının karşılıklı etkileşim halinde olduğu, Sevgiyi saygıyı, güler yüzü ve paylaşmayı ilk öğrendiğimiz aynı zamanda hayatımızın şekillendiği yerdir.”dedi. Konuşmanın ardından Siirt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Uğur Epçeçen “Ailenin önemi ve sosyal yaşamda ailenin yeri” konusunda bilgiler verdi. Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Hastalıkları Uzmanı İrem Hamamcıoğlu'nun “Anne-Baba ve Çocuk Psikolojisi” konusunda bilgiler aktardı.Uz. Dr. Hamamcıoğlu,”Sosyal uyum üzerine yapılan çalışmalar, ailenin çocuk üzerindeki ilk etkilerinin son derece önemli olduğunu göstermiştir. Annebabanın ve ailenin diğer bireylerinin çocukla olan etkileşimi, çocuğun aile içindeki yerini belirlemektedir.”dedi.

S

iirt Belediye Eşbaşkanı Tuncer Bakırhan, “Madenciler ve aileleri ile dayanışma içerisindeyiz, her katkıyı sunmaya hazırız” dedi. Siirt Belediye Eşbaşkanı Tuncer Bakırhan, Soma'da özel bir şirkete ait kömür ocağında dün meydana gelen patlamada 232 madencinin yaşamını yitirmesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, Soma'da yaşananların bir kaza değil katliam olduğunu ifade ederek, yaşanan bu katliamı kınadıklarını ve lanetlediklerini, Soma halkı, Madenciler ve aileleri ile dayanışma içinde olduklarını ve her türlü katkıyı sunmaya hazır olduklarını söyledi. Siirt Belediyesi Manisa'nın Soma ilçesinde özel bir şirkete ait kömür madeninde meydana gelen patlamada 232 madencinin yaşamını yitirmesi bütün ülkeyi olduğu gibi Siirt ve Siirt halkını da yasa boğarken, Siirt Belediyesi Soma'da yaşanan olay ile ilgili olarak belediye binasına “Somadaki acıyı yürekten paylaşıyor, emekçilerin acısı acımızdır. Yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz” yazılı siyah pankartı ve pankartın asılı olduğu yere 201 adet karanfil bırakıldı. Konuyla ilgili olarak düzenlenen halkla buluşma gününde açıklama yapan Siirt Belediye başkanı Tuncer Bakırkan, Siirt Belediye Eş Başkanları ve Siirt halkı olarak Somada yaşanan patlamada yaşamını yitiren emekçilere Allah'tan rahmet, ailelerine baş sağlığı ve yaralılara acil şifalar dilediklerini ifade ederek, “Türkiye, dünyadaki madenci ölümlerinde ki birinci sırada olan yerini koruyor. Biz bu konuda hükümetin daha duyarlı olması gerektiğini, madenciler için daha insani koşullarda çalışma imkanını yasalar ve alınacak güvenlik önlemleri sağlanması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

İŞ ADAMLARINA "DIŞ TİCARET" KONULU SEMİNER

S

.

iirt'te iş adamlarına yönelik "Dış Ticaret" konulu seminer düzenlendi.Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde, Siirt Ticaret Ve Sanayi Odası (TSO) ile Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği işbirliğiyle gerçekleştirilen seminere iş adamları yoğun ilgi gösterdi. Ekonomi Bakanlığı uzmanı Mehmet Fatih Yücel, seminerde işletmeci ve üreticilerin daha kaliteli ürün üretiminde markalaşma ve pazarlamaya önem vermesi gerektiğini vurguladı. Markalaşan ürünlerin pazarda daha geniş yer bulduğunu ve kalitesi artan ürünlere ilginin artığını ifade eden Yücel, piyasanın taleplerine göre ürün çeşitliliğinin artırılması gerektiğini kaydetti. Seminerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Siirt TSO Başkan vekili Özgür Çalapkulu, ihracatta Siirt'in son sıralarda yer aldığını ifade ederek, ilde bu kapsamda farkındalık oluşturmak amacıyla gerçekleştirilen seminerin faydalı geçtiğini dile getirdi. "Siirt'te son on yılda yapılan ihracat 50 milyon dolar seviyesinde. Amacımız Siirt'in makus talihini kendi insanımızın girişimleriyle değiştirebilmek" diyen Çalapkulu, Siirt'in tarımsal sanayiye yoğunlaşması gerektiğini vurguladı.Çalapkulu, şöyle dedi:"Sanayiye yetecek miktarda üretim için toplulaştırma işlemlerinin bir an önce yapılması gerekiyor. Ayrıca yetersiz sermaye birikimi ilimizde sanayileşmenin önündeki en büyük engellerden biri. Siirt Organize Sanayi Bölgesi'ndeki işletmelerin üretime başlamasıyla bir sıçrama gerçekleştireceğimize inanıyorum. Büyümek ve daha çok kazanmak istiyorsak birlik olmalı, vizyonumuzu geniş tutmalıyız.


SAYFA 5 YIL 5

SAYI 229

www.haber56gazetesi.com

20 Mayıs 2014

HASTALAR ESERLERİNİ SERGİLEDİLER Y aptığı çalışmalarla takdir toplayan Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinin bir süre önce faaliyete geçirdiği Toplum Ruh Sağlığı Merkezine devam eden vatandaşların ürettikleri eserler sergilendi.

Kooperatif Mahallesinde yapılan açılışa; Vali Ahmet Aydın, Vali Yardımcısı Mustafa Pala, İl Emniyet Müdürü Metin Özkan, İl Sağlık Müdürü Serkan Aslan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hıfzullah Canpolat, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Muhammet Doğan ve davetliler katıldı. Programdan önce Merkezi gezerek incelemelerde bulunan Vali Aydın, buradaki yetkililerden bilgi aldı. Merkezden hizmet alan hastaların yaptığı ahşap el işi işlemeleri beğenerek hastaları kutlayan Vali Aydın, birim içinde bulunan masa tenisi salonunda bir hastayla birlikte masa tenisi oynadı. Psikiyatri Dr. Emine Müjgan Karlıdağ Toplum ve Ruh Sağlığı merkezinin amaç ve hedefleri ile ilgili sunum yaparak, bilgiler verdi. Törende konuşan Vali Ahmet Aydın, ''Bugün toplumumuz için son derece önemli olan bir sağlık merkezimizin açılışını gerçekleştiriyoruz. Tabi ruh sağlığı bakımından sıkıntılı günler geçiren, ruh sağlığı ile sıkıntıları olan vatandaşlarımızın hem kendilerine hem ailelerine destek olmak amacıyla bu ruh sağlığı merkezimizin gerçekten çok önemli bir görevi olacak. Çünkü ruh sağlığı bozuk kişilerin sadece fiziksel anlamda değil günlük aktivitelerin gerçekleştirilmesinde de çok ciddi zorluklarla karşılaştıklarını biliyoruz. Bu merkez sayesinde hem hasta vatandaşlarımız burada tedavilerini sağlayacaklar hem de buraya gelme imkânı olmayan vatandaşlarımızın evlerinde gerekli uzmanlarımız gerekli ziyaretleri yapmak suretiyle onların hayata kazandırılması, ruh sağlıklarının normale dönüştürülmesi amacıyla birçok desteği kendilerine verecekler. Buranın açılışında emeği geçen tüm arkadaşlarımıza ve burada çalışan personelimize teşekkür ediyorum'' diye konuştu. Siirt ilinde 330 hasta tespit ettiklerini ve bunlardan günlük 50 hastayı Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde ağırlayacak kapasitede olduklarını ifade eden Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Muhammet Doğan'da ise,''Sağlık hizmeti alanında ilimizde sağlık alnında önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Sağlık Bakanlığımız hizmet alanına birini daha eklemiş bulunuyor. Ülkemizde ruh sağlığı hizmetlerinin daha da iyileştirilmesi için Bakanlığımız 2011'de Ruh Sağlığı Eylem Planı yayınlamış ve toplum temelli ruh sağlığı hizmet modeli uygulamasına geçmiştir. Bu çerçevede ciddi ruhsal bozukluğu olan hastalara daha etkin ve verimli bir şekilde sunulması sağlanacaktır. Bildiğiniz gibi ciddi akıl ruh sağlığı olan hastaların tedavileri sadece ilaçla olmamakta bu hastalara pisiko sosyal destek ve çeşitli eğitimlerin de verilmesi gerekmektedir.'' dedi. Konuşmaların ardından çok amaçlı salonda hastalarla bir araya gelen Vali Aydın, kendileri ile uzun süre sohbet ederek, sıkıntılarını dinledi. Program, hastaların vermiş olduğu müzik ziyafetinin ardından sona erdi.Vali Aydın, ''Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'' çıkışında, Kooperatif Mahallesindeki çocuklarla sohbet ederek, kendilerine çikolata ikram etti.

SOMA FACİASI PROTESTO EDİLDİ

M

anisa Soma'da yaşanan faciada ölen madenciler için Siirt'te birçok Sivil Toplum Örgütleri iş bırakma eylemi yaptı. Kamu emekçileri sendikalarını bağlı Eğitim-Sen Siirt Şubesi, Siirt Tabipler Odası ve Türk-iş'e bağlı Haber-iş sendikası, Soma'da meydana gelen faciayı protesto etmek amacıyla basın açıklaması yaptı. Siirt Telekom İl müdürlüğü önünde toplanan Türk-İş'e bağlı Haber İş Sendikası, Somada meydana gelen olaya sessiz kalmayacaklarını bildirdi. Toplanan grup adına açıklama yapan sendika yönetim kurulu üyesi Mehmet Kaysı, Soma'da yaşanan olayın, 1992 yılında Zonguldak'ta yaşanan grizu patlamasıyla şehit olan 270 ölümden sonra en yaşanan en büyük felaket olduğunu söyledi. Kaysı, “Bu yaşananla ilk değil. Son birkaç yıl içinde yüzlerce olay yaşadık. Binlerce arkadaşımızı kaybettik. Davutpaşa'da merdiven altı işyerinde 21 işçimizi kaybettik. Tuzla tersanesinde yüzlerce iş cinayeti yaşandı. Son olarak Soma'da yaşanan işçi ölümleri yüreğimizi dağladı. Sendika üyeleri olarak yarın işe gidecek, ama tam gün çalışmama hakkımızı kullanacağız.” dedi. Eğitim Sen Siirt şubesi binası önünde toplanan Eğitim Sen Siirt şube ve Siirt Tabipler Odası üyeleri ise, Güres Caddesi Kızılay binası önüne kadar yürüdü. İnsan Hakları Derneği (İHD) Siirt şubesinin de destek verdiği eylemde grup adına açıklama yapan Eğitim Sen Siirt Şubesi sözcüsü M.Emin Güneş, yıllarca kamu eliyle üretiminin yapıldığı madenlerin özel sektöre devredildikten sonra iş kazalarında patlama yaşandığını söyledi. 2002 ile 2011 yılına kadar kömür madenlerindeki iş cinayetlerinin yüzde 40 arttığını dikkat çeken Güneş, “Bunun nedeni özelleştirmedir, taşeronlaştırmadır, maliyetini düşürmek için işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini savsaklamadır. Bu dönüşüm sayesinde Soma'da katliam yaşandığı işletmenin patronun övündüğü rakamlar ortaya çıkmaktadır.” diye ifade etti. Daha sonra bir dakikalık oturma eylemi yapıldı. Bir grup öğrenci, alana sessiz gelerek, maden işçilerinin ölümünü simgeleyen sessiz bir eylem gerçekleştirdi.

ERKEK YETİŞTİRME YURDU ÖĞRENCİLERİNİN BÜYÜK BAŞARISI

T

ürkiye voleybol federasyonu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün ortaklaşa düzenlediği 2. Voleybol turnuvası 10-11 Mayıs tarihleri arasında Muş ilinde yapıldı. Voleybol şampiyonasında Siirt Sevgi Evleri Erkek Yetiştirme Yurdu voleybol takımı Bölge 2.si olma başarısı göstererek 24-27 haziran tarihleri arasında Eskişehir ilinde yapılacak olan Türkiye şampiyonasına katılmaya hak kazandılar. Konuyla ilgili Sevgi Evleri Erkek Yetiştirme Yurdu Müdürü Murat GÜNDOĞDU yaptığı açıklamada “Çocuklarımızın bu başarısı bizi mutlu etti. Biz bu çocuklarımızı karanlık odalardan alıp onlara sevgiyi, saygıyı, birlik ve beraberliği kardeşliğin pekişmesini sağlıyoruz.Gençlerimize, sosyal sorumluluk bilincinin gelişmesi açısında sanat, kültür ve spor alanında da kendi yeteneklerini keşfetmeleri için gecemizi gündüzümüze katmaya söz verdik. Bu sportif başarının başrolünde desteklerini hiçbir zaman bizden esirgemeyen Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürümüz sayın Hifzullah CANPOLAT bey efendiye şahsım ve çocuklarımız adına teşekkür ederim. Beden eğitimi öğretmeniz Şerafettin NAS'ı tebrik ederim” dedi. Şerafettin NAS yaptığı açıklamada: “öğrencilerimle ne kadar gurur duysam azdır, onlar her şeyin en güzelini hak ediyorlar. Bizden desteğini hiçbir zaman esirgemeyen maddi manevi her konuda yanımızda olan İl Müdürümüz sayın Hifzullah CANPOLAT ve Yurt Müdürümüz Murat GÜNDOĞDU ya sonsuz şükranlarımı sunuyorum” dedi.

TEFECİLİK OPERASYONUNDA 6 GÖZALTI ZABITA EKİPLERİ DENETİMLERİ

S

iirt'te "tefecilik" yaptıkları tespit edilen kişilere yönelik operasyonda 6 kişi gözaltına alındı. İl Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde ve Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince "tefecilere" yönelik 2 ayrı operasyon yapıldığı bildirildi. Operasyonlarda "tefecilik" yapan şahısların tespit edildiği belirtilen açıklamada, "Bu kişilerin özellikle parasını geri ödeyemeyen şahıslar üzerinde baskı uygulayarak tehdit edip, paraları geri aldıkları ve bu şekilde birçok şahsın bunalıma girmesine sebep oldukları belirlendi. Yapılan soruşturma neticesinde, 'koyun ticareti' adı altında yasal zemin oluşturulmaya çalışılarak, şahıslara aldığı para karşısında yüksek faiz uygulayarak senet imzalattıkları, borcunu ödediği halde, boş senet imzalatılması sebebiyle devamlı olarak borçlandırıldığı ve tehdit edildikleri tespit edildi" denildi. Operasyonlarda 6 kişinin gözaltına alındığı aktarılan açıklamada, soruşturma kapsamında 7 müştekiye ait senetlerin ele geçirildiği belirtildi. Gözaltına alınan zanlılar emniyetteki işlemlerinin ardından çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

S

SÜRÜYOR

iirt Belediyesi'ne bağlı zabıta ekipleri, kentte bulunan imalathane, fırın, lokantalar ve kafelerede denetimlerde sürüyor.

Siirt Belediyesi Zabıta Müdürlüğü'ne bağlı denetim ekipleri, kentte bulunan imalathane, fırın, lokantalar ve kafelerede genel temizlik, imalatlarda kullanılan ürünlerin de son kullanma tarihi ve gramaj denetimlerinde bulundu. Ekipler, esnaflardan herhangi bir cezai işleme gerek kalmadan halkın salığını ilgilendiren konularda yasalların öngördüğü çerçevede gerekli hassasiyetin ve duyarlılığın göstermelerini istedi.Zabıta denetim ekiplerinin denetimlerinin periyodik bir şekilde devam edeceği belirtildi.


SAYFA 6 YIL 5 SAYI 229

www.haber56gazetesi.com

20 Mayıs 2014

HÜRRİYET İLKOKULUN'DAN BİLİM FUARI ÖZEL İLK HAYAT VE REHABİLİTASYON MERKEZİ ZİYARETİ BİLİMSEL ÇALIŞMALAR SERGİLENDİ

S

iirt Hürriyet ilköğretim okulu ve TÜBİTAK işbirliği ile “bilim kültürünün yaygınlaştırılması” projesi kapsamında öğrenciler tarafından yapılan bilimsel çalışmalar düzenlenen TÜBİTAK Bilim fuarında sergilendi. Hürriyet İlköğretim Okulu bahçesinde düzenlenen fuara, Siirt Belediye Eşbaşkanı Belkiza Beştaş Epözdemir, Siirt İl Milli Eğitim Müdürü Gıyasettin Taş, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Fuarın açılış kurdelesinin kesilmesi ardından fuara katılanlar öğrenciler tarafından hazırlanan birbirinden ilginç projeler davetliler tarafından incelendi.

P

ervari İlçe Kaymakamı Murat KAHRAMAN ve İlçe Milli Eğitim Müdür V. M.Sıddık ÇAKAN, Pervari İlçesi Özel İlk Hayat ve Rehabilitasyon Merkezi'ni ziyaret ederek öğrenci ve öğretmenler ile görüştü. Pervari Kaymakamı Murat

Kahraman tarafından Zihinsel, işitme ve Bedensel Engelli öğrencilerimizin gelişimine ve eğitimine katkı sağlayacak çeşitli hediyeler verdi. Ayrıca, İşitme Engelli öğrencilerimize işitme cihazı hediye edildi.

KURTALAN'DA OKUMA BAYRAMI

K

urtalan İlçesi Cumhuriyet İlkokulu tarafından ilkokul 1.sınıf öğrencilerinin okumayı öğrenmeleri dolayısıyla Okuma Bayramı düzenlendi. Kapalı Spor Salonunda düzenlenen

programa Kuratalan Kaymakamı Mustafa İMAMOĞLU ve eşi Emel İMAMOĞLU ile çok sayıda veli katıldı. Programda ilkokul 1.sınıf öğrencilerinin düzenlediği çeşitli gösteriler büyük bir beğeniyle izlendi.


SAYFA 7 YIL

5

SAYI 229

www.haber56gazetesi.com

20 Mayıs 2014

MERKEZİ SİİRT OLAN SENDİKA KURULDU BU CAMİ KAÇ YIL ÖNCE RESTORE EDİLDİ? GENEL üneydoğuda bir ilk. Genel merkezi Siirt olan bir

G

limizde koruma altına alınmış eserlerden birisi olan Şeyh Maruf Camisinde çatlaklar meydana geldi. Ulu Cami civarında yer alan küçük bir alana sahip olan cami yaklaşık dört yıl önce yanındaki evin Vali Musa Çolak'ın girişimleriyle satın alınmasının ardından restore edilmişti.

İ

sendika kuruldu. Sendikanın açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Tüm Eğitim Sen adı altında eğitim alanında faaliyet gösterecek olan sendikanın açılışında konuşan genel başkan Selman Aksu partiler üstü bir sendika olduklarını ve yalnızca sendikacılık hizmeti vermeye çalışacaklarını söyledi Törenine Vali Ahmet Aydın ve Milli Eğitim Müdür Yardımcısı M.Fethi Suay ve sendika üyesi eğitimciler katıldı.

GIYABİ CENAZE NAMAZI KILINDI Vatandaşlar camiye bir önce el atılmasını bekliyor. Vatandaşlar restorasyonun yapılmasının ardından çok kısa bir zaman geçtiğini belirterek “Bu kadar kısa sürede bu kadar çatlağın oluşmasının önemlidir. Acil önlem alınması gerekiyor. Daha birkaç yıl önce restore edilen bir camide bu kadar çatlak olmamalıydı. Bu çatlaklar bir şeylerin yanlış veya eksik yapıldığının belirtisidir.

S

omada meydana gelen maden kazasında yaşamını yitiren işçiler için tüm yurtta olduğu gibi Siirt'te de gıyabi cenaze namazı kılındı. Cuma namazı kılınan bütün camilerde kılınan gıyabi cenaze namazına vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Çarşı Hacı Abdülhakim Sancak Camisinde Cuma namazı öncesi merkezi sistemle de diğer camilere yansıtılan vaazın ardından vefat eden maden işçileri için okunan 218 hatmi şerifin ve salavatların duaları yapıldı. Siirt İl Müftülüğü ve aralarında Memur-Sen'in de bulunduğu 32 sivil toplum örgütü tarafından Şeyh Ebul Vefa Camiinde bir mevlidi şerif okutturuldu ve dualar edildi.

BAŞSAĞLIĞI Soma ilçesinde meydana gelen ve milletçe hepimizin yüreğini derinden yaralayan maden ocağındaki kaza sonucunda şehadete eren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet; kederli ailelerine başsağlığı ve sabır, yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar dileriz. Milletimizin başı sağ olsun."

Ahmet AYDIN Siirt Valisi

ACIMIZ BÜYÜK BAŞSAĞLIĞI Soma'da hayatını kaybeden

Ülkemizi yasa boğan SOMA'daki kömür madeninde

maden işçilerimize

yaşanan felakette hayatını

Allah'tan rahmet,

kaybeden tüm madencilerimize

ailelerine sabır ve başsağlığı yaralılara acil şifalar diliyoruz Kanal56 televizyonu

Allah'tan rahmet,acılı ailelerine ve tüm Türkiye'ye başsağlığı,yaralılarımıza acil şifalar dileriz

Haber56 gazetesi Ulaş Yapım

Çalışanları

GÜVEN KUZU SİİRT TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANI


SAYFA 8 YIL 5 SAYI 229

www.haber56gazetesi.com

20 Mayıs 2014

KANAL 56 İSTANBUL VE YALOVA'DA BİR SİİRT MARKASI

H

alkımızın gözü kulağı, ilimizin en güçlü haber kaynağı Kanal 56 İstanbul ve Yalova'daki hemşerilerimizi ziyaret etti. Her iki ilde faaliyet gösteren Siirt'le ilgili dernek ve vakıfları ziyaret ederek yöneticileriyle görüşen Kanal 56 ekibi hemşerilerimizle de röportajlar yaptı. İstanbul Fatih'te bulunan ve “Küçük Siirt” olarak adlandırılan Kadınlar Pazarında bulunan esnaf ve hemşerilerimizle de görüşen Kanal 56 ekibi, memleket özleminin dile getirilmesine aracılık etti. Kanal ekibi her iki ilde ticari alanda başarılara imza atmış hemşerilerimizin başarı öyküsünü de yaptığı röportajlarla araştırdı. Kanal 56'dan yapılan açıklamada, uydu üzerinden yayın yapan bir televizyon kanalı olarak il dışında yaşamlarını sürdüren ve her zaman memleket özlemi içerisinde olan hemşerilerimizle Siirt arasında bir köprü görevi üstlenildiği belirtildi. Açıklamada bu tür ziyaretlerin bundan sonraki günlerde İstanbul ve Yalova'nın yanı sıra yine Siirtlilerin yoğun olarak yaşamlarını sürdürdüğü Ankara, Bursa, Mersin, İzmir ve diğer illerde de sürdürüleceği ifade edildi. Kanal 56 ekibinin yaptığı çekimler hafta başından itibaren ekranlarla yansıtılmaya başlandı.

ŞEHRİ SARAY BAKÜ'DE

2

008 yılında Adanalı restaurant ve Şehri Saray işletmeleri ile Siirt'e lokanta sektörüne yenilik getiren Genç İş adamı Fuat Akkoyun, Bir Siirt markası olan Şehri Saray ismini Bakü'ye taşıyor. Siirt'te Adanalı lokanta ve Şehri Saray pastanelerinde 200 kişiye istihdam sağlayan başarılı iş adamımız Fuat Akkoyun, Siirt markası olan Şehri Saray işletmesini Azerbaycan'ın Başkenti Bakü'de 6 şube daha açıyor. İş adamı Fuat Akkoyun tarafından Haziran ayında Bakü'de açılması planlanan Şehri Saray işletmelerinde, Türkiye'den 40 usta götürülecek. Amaçlarının Türkiye çapında bir Siirt markasını ön plana çıkarmak olduğunu söyleyen iş Adamı Akkoyun, Şehri Saray'ı markalaştırmak ve şehrimizdeki işletmelerinde çıtasını daha fazla yükseltmek hedefinde olduğunu belirtti.

Haber56 gazetesi