Page 1

SAYFA

2

YIL 3

SAYI 145

www.haber56gazetesi.com

17 AĞUSTOS 2012

HAYATIN İÇİNDEN Ayakkabıları Uzun Süreli Kullanma Kılavuzu

KÜÇÜK BİR HİKÂYE

Ayakkabılarınızı uzun süre kullanmak istiyorsanız, aşağıdaki pratik bilgileri okumanızda fayda olacaktır. Her gün giydiğimiz ayakkabıların bakımı ve korunması hakkında yer alan bu bilgilerle, uzun süreli kullanabileceğiniz ayakkabılara kavuşacaksınız. 1. Ayakkabıyı sağ ve sol olarak ayrı ayrı deneyin. 2. Ayakkabının emmiş olduğu ter 24 saatte buharlaşır. Bu nedenle ayakkabılarınızı 2 gün ara ile giymeniz uzun süre kullanım olanağı sağlar. 3. Islak ve nemli ayakkabılar oda ısısında kurutulmalıdır. Kalorifer ve güneş altında kurutulmamalıdır. 4. Ayakkabı nemliyken hafif nemli bir bez ile çamur ve kiri temizlenmelidir. 5. Süet ve Nubuk ayakkabılar yağmurlu ve karlı havalarda kullanılmamalı, Süet ayakkabılar süet silgisi ile ve süet fırçasıyla temizlenmelidir. 6. Deri ayakkabılar kendi renginde veya natürel bir cila ile cilalanmalıdır. 7. Nubuk ayakkabılar nubuk silgisi ve süet fırçası ile temizlenmelidir. Muhtemelen bu çivi 10 yıl önce, ev yapılırken çakılmıştı. Peki nasıl 8. Ayakkabılar tamamen doğal malzemelerden üretilmiş olup açık renkli çorapları ve ayağı olmuş da kertenkele bu pozisyonda hiç kıpırdamadan 10 yıl boyunca boyayablir. Astar kullanılmayan ayakkabılar yumuşaktır. Bu tip derilerde sağlığınızı bozacak kimyasal maddeler kullanılmadığı için yaşamayı başarmış? Karanlık bir duvar boşluğunda hiç kıpırdamadan 10 yıl boyunca yaşamak çok zor olmalı. derinin rengi ayak ve çoraplara çıkabilir. Dolayısıyla ayakların çok terlediği dönemlerde koyu renk çorap ile giyilmesi tavsiye edilir. 9. Ayakkabıların kötü kokulara karşı mutlaka havalandırılarak kaldırılması ve formasyonunu koruyabilmek için kalıba konulması tavsiye edilir. Böylece adam çalışmayı bırakır ve kertenkeleyi izlemeye 10. Özellikle yazlık ürünlerde işlentisiz doğal deri kullanılmaktadır. b a ş l a r. S o n r a n e r e d e n ç ı k t ı ğ ı n ı f a r k e d e m e d i ğ i b a ş k a Bu ürünlere su temas ettirilmesi, deri üzerinde veya taban astarında lekeler oluşmasına neden olabilir. bir kertenkele gelir ağzında taşıdığı yemekle... 11. Üstü el dikişli ayakkabılarda dikiş yerlerinden ayakkabının su alması doğaldır. Dolayısıyla özellikle kışın yağmurlu ve karlı havalarda mümkün olduğunca Adamı sersemletir gördüğü manzara. Bu nasıl b i r s e v g i ? Ay a ğ ı ç i v i l e n m i ş k e r t e n k e l e , 1 0 bu tip ayakkabılarda su birikintilerine girmemeye çalışılmalıdır. yıldır diğer kertenkele tarafından 12. Her türlü deri ayakkabı, üzerinde “su geçirmez özelliği mevcuttur” ibaresi yok ise yağmurlu havalarda bir miktar su çekebilir.

Japonya'da yaşanmış gerçek bir olay şöyledir: Evini yeniden dekore ettirmek isteyen Japon bunun için bir duvarı y ı k a r. J a p o n e v l e r i n d e g e n e l l i k l e i k i tahta duvar arasında çukur bir boşluk b u l u n u r. D u v a r ı y ı k a r k e n , o r a d a dışarıdan gelen bir çivinin ayağına battığı için sıkışmış bir kertenkele g ö r ü r. A d a m b u n u g ö r d ü ğ ü n d e k e n d i n i kötü hisseder ve aynı zamanda meraklanır da kertenkelenin ayağına çakılmış çiviyi görünce.

b e s l e n m e k t e d i r. . .

SAĞLIKLI YAŞAM Kızartma aklandı! Kalbin yeteri kadar oksijen alamayarak ölmesine kalp krizi (miyokard enfarktüsü) denir. Kalbimiz günlük yaptığımız işe göre bazen daha fazla bazen daha az oksijene ihtiyaç duyar. Oksijeni kalbin kendi damarları yani koroner damarları getirirler. Eğer koroner damarlarda bir tıkanıklık veya daralma söz konusu ise kalp yeteri kadar oksijen alamaz, beslenemez. Beslenemeyen kalp dokusu ölür, işlevini yitirir ve kanı pompalayamaz hale gelir. Sonuç olarak ölümcül bir tablo olan kalp krizi ortaya çıkar. Kalp krizi geçirmiş kimselerde ölen dokunun yerine yenisi gelmez. işlevsiz bir yara tabakası oluşur. Yani kalp krizinin verdiği hasar geridönüşü olmayan bir hasardır. Kalp krizine neden olan koroner damar tıkanıklığının en önemli sebebi “atheroskleroz”dur. Atheroskleroz, damarlarının içine yağ birikintilerinin oturması demektir. Sigara içenlerde ve kolesterolü yüksek kimselerde bu birikintiler sinsice büyürler ve zamanla koroner damarı tamamen tıkarlar. Sonuçta kalbin beslenmesi bozulur ve kalp krizi meydana gelir. Gençlerde kalp krizi çok nadirdir. Olası nedenler şöyledir: Vücudun herhangi bir yerinde oluşan bir pıhtının koroner damarlara ulaşıp aniden tıkaması Kalp kapakları hasarlanmış kimselerde kapalçıktan kopan parçaların koroner arterleri tıkaması Vaskülitler, kronik hastalıklar Kokain kullanımı gibi nedenler olabilir. Kalp Krizinin Belirtileri Nelerdir? Göğüste tam yeri belli olmayan sıkışma hissi veren bir ağrı olur. Bu ağrı sol kola ve çeneye doğru yayılır Ağrı hareket etmekle artar, dinlenirken azalır, fakat geçmez. Ağrı yarım saatten uzun sürer. Ağrıyla birlikte soğuk soğuk terleme ve mide bulantısı vardır. Nefes darlığı olur. Bazı insanlarda belirtiler çok gizli olabilir. Örneğin diyabet hastaları hemen hemen hiç ağrı duymazlar ve sadece nefes darlığı ve soğuk terleme şikayetleri olur. Bazı hastalarda mide ülseri veya pankreatit ağrısıyla kalp krizi ağrısı karıştırılabilir, ülser lehine yanlış yorumlanabilir. Ne yapmak gerekir?

Düzenli olarak kızartılmış gıdalar tüketmenin kalp krizine yol açtığı yönünde inanışın bir efsane olduğu ortaya çıktı. Sonuçları "British Medical Journal" dergisinde yayımlanan Bu belirtilerle karşı karşıya kaldığınızda araştırma, zeytinyağı veya ayçiçeği yağı kullanıldığı sürece düzenli olarak kızartılmış gıdalar tüketmenin kalp krizine derhal bir yere oturup dinleniniz ve yol açmadığını gösterdi. hemen bir sağlık kuruluşuna ula?maya çalışınız. Dışarıdaysanız cep telefonuyla Daily Telegraph gazetesinin haberine göre, İspanyol bilim yardım isteyiniz. Kesinlikle yürümeye adamları, araştırma çerçevesinde 1990'ların ortalarından veya merdiven çıkmaya devam 2004 yılına kadar, üçte ikisi kadın olan 40 binden fazla etmeyiniz. Çünkü aktiviteye devam kişiyi izledi. etmek zaten oksijen alamayan kalbinizin Bilim adamlarının, bu oksijen talebini daha da artıracaktır. kişileri kızartılmış yiyecek Son zamanlarda kalp krizi geçirildiğinin tüketim oranlarına göre anlaşılması halinde bir-iki defa kuvvetlice 4 gruba ayırdığı, öksürerek krizde oluşan ritm sonuçta bozukluğunun düzeltilebileceğini ileri kızartılmış süren yayımlar çıkmıştır, ancak böyle bir yiyecekleri en fazla ve en az tüketenler arasında kalp krizi gibi koroner bir yaklaşımın etkinliği henüz tam olarak rahatsızlığa yakalanma olasılığının değişiklik göstermediği bildirildi. Araştırma sonuçları hakkında yorum yapan, Almanya'daki Regensburg Üniversitesi'nden profesör Michael Leitzmann, konuyla ilgili olarak, biri Kosta Rikalı diğeri uluslararası bir ekip tarafından diğer iki araştırmanın da kızartılmış yiyeceklerle kalp hastalığı arasında güçlü bir bağ bulmakta başarısızlığa uğradığını söyledi. Leitzmann öte yandan bunun, kızartılmış gıdaların hiçbir sağlık sorununa yol açmayacağı anlamına gelmediğine de dikkati çekti. kanıtlanamamıştır. Kalp Krizi Geçirme Riskim Var mı? Kalp hastalıkları açısından risk arzeden durumlar şunlardır: Sigara içmek Kan lipidlerinin (kolesterol, trigliserid) düzensiz olması Diyabet Hastalığı Obezite 65 yaşını geçmiş olmak Yukarıdakilerin kaç tanesi yaşamınızda varsa kalp krizi size o kadar yakın demektir. Ancak korkmayın, bu risklerin bazılarını kendinizden uzaklaştırabilirsiniz. Örneğin sigarayı bırakabilirsiniz. Doktorunuzun verdiği tavsiyelere uyarak lipid ve diyabet ilaçlarınızı düzenli kullanabilirsiniz. Hergün düzenli egzersiz yapıp aktivitenizi artırabilirsiniz ve bu risklerin çoğundan uzaklaşabilirsiniz. Unutmadan ilave edelim; düzenli egzersiz yapmak, ayda bir defa halı sahada arkadaşlarla buluşup maç yapmak değildir. Böylesi düzensizce yapılan sporlar antremana hazır olmayan kalbi yorar. Bir uzmandan yardım alarak düzenli spor yapmanızı tavsiye ederiz.

NE DEMİŞLER?

CEVİZİN insan sağlığı üzerindeki etkilerine ilişkin çalışmalar yürüten Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Aycan Yiğit, fonksiyonel gıdaların, temel besin gereksinimini karşılamanın yanı sıra vücutta özel fizyolojik etki sağlayan, hastalıklardan korunma ve tedavide etkinlik gösteren gıdalar olarak tanımlandıklarını belirtti. Cevizin de fonksiyonel gıdaların başında geldiğini ifade eden Yiğit, etkili bir kalori, protein, lif, vitamin ve mineral kaynağı olduğu bilinen cevizin, yeşil kabuğu ve yapraklarının, yüzyıllar boyunca birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığını vurguladı. Yiğit, şunları söyledi: "Bilimsel çalışmalar sonucunda cevizin damar koruyucu, ishal kesici, cildi temizleyici, siğil giderici, hipoglisemik, antifungal, antiviral, tümör engelleyici özelliklerinin olduğu belirlenmiştir. Ceviz kanın pıhtılaşmasını önler, kan dolaşımını düzenler, kan pıhtılarını bozar, antialerjik özellik gösterir, karaciğer fonksiyonlarını düzenler, protein sentezini teşvik eder, serum kolesterolünün azalmasını sağlar, bağışıklık fonksiyonları korur ve anormal antikor oluşumunun engeller. Yapılan son epidemiyolojik çalışmalar, sert kabuklu meyvelerin kalp-damar hastalıklarının neden olduğu ölüm oranlarını azalttığını ve bu etkinin, yaş, egzersiz, sigara, alkol, diyetteki yağ oranı, lif, meyve, sebze ve vitamin E ile ilişkili olduğunu göstermektedir."

SAYFA 2  
SAYFA 2  
Advertisement