Page 1


Sosyal Ağlarınızı Belirlemek ve Yönetmek İçin 10 İpucu Makeuseof.com’da sosyal ağlarınızı takip etmede kullanabileceğiniz süper ipuçları bulunuyor. İşte bu çok kullanışlı ipuçları:

1. Sosyal Haritanızı Gözden Geçirin (elimizde neler var,bunları nasıl kullanıyoruz vebu haritaya daha neler ekleyebiliriz) Örneğin mind mapping services gibi bir hizmet kullanarak ya da sadece kalem kağıtla işe sosyal haritanızı görüntüleyerek başlayabilirsiniz.

2. Hedef Kitlenizi Belirleyin Bloğunuz için, facebook’daki profiliniz için kimler sizin hedef kitleniz olabilir. Yane kimleri etkilemek istiyorsunuz. Burada ailenizi, normal arkadaşlarınızı, profesyonelleri birbirine karıştırmamak gerek. Örneğin Twitter için etkilemek istediğiniz kitleye özel ikinci bir hesap açabilirsiniz.


3. Password Yönetici Kullanın Farklı hesplarınız için farklı username ya da password kullanıyorsanız KeePass, ya da LastPass, programlarını kullanabilirsiniz.

4. Özel ve Genel Fotograf Paylaşımlarınızı ayırın Örneğin özel fotolarınızı Picasa’da, dostlarınızla olan fotolarınızı Facebook’ta, genel fotolarınızı Flicker’da toplayabilirsiniz. Böylece özel fotolarınız müşterilerinizi meşgul etmemiş olur

5. Tek Bir Sosyal Bookmark sitesi kullanın. Arama, etkietleme ve paylaşma için Digg, Delicious, Redditt gibi hizmetlerden birini kullanın. Sosyal yer imlemesi (social bookmarking) için bir site kullanın

6. Kalıcı ve Uygun bir Profil Resmi (Gravatar) kullanın. Gravatar 64×64 and 128×128 boyutlarında oluşturduğunuz bir profil resmidir.Gravatar kullanmak sizin kolayca diğer sitelerde farkedilmenizi sağlar. Gravatar kalıcı marka kişilikleri oluşturmanıza yardımcı olur.


7. Sosyal Surf İmkanlarını Kullanın Twitter’ınız, Facebook’unuz, Flicker’ınız, Friendfeed2iniz var. Ve bunların update’lerini takip etmek için sürekli yeni sekmeler yaratıp, onları açık tutmak zorunda kalıyorsanız yoono ‘yu mutlaka deneyin. Sosyal takibinizi tek elden yönetin.

8. IM, Email, and Sosyal Ağınızı Entegre Edin Email, messenger ve sosyal ağınızı integre mi etmek istiyorsunuz? Digsby ya da Trillian mutlaka deneyin. Böylece bilgisayarınızı fazla zorlamadan ihtiyacınız olanlara ulaşabileceksiniz.


9. Belli Bir Kullanıcı Adı Kullanın Her sitede farklı kullanıcı adına sahip olmaktansa tüm ağınızda tanınmanız ve farkedilmeniz için aynı username’i kullanın. Bunun mümkün olup olmadığını Knowem, Namechk, Usernamecheck bu sitelerden kontrol edebilirsiniz.

10. Sitelere bıraktığınız yorumlarınızı takip edin. hiç bir blog’a yorum bırakıp sonra birdaha o siteye uğramadığınız, ya da bırak tığınız yoruma cevap gelip gelmediğini merak ettiğiniz oldu mu? Bunun için BackType ‘ı kullanabilirsiniz.

Sosyal Ağlarınızı Belirlemek ve Yönetmek İçin 10 İpucu  

Facebook, Twitter, Friendfeed gibi sosyal ağlar artık günlük yaşamımızın bir parçası haline geldi. 10 adımda bu ağlarınızı etkin şekilde yö...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you