Page 1

Від столиці до столиці

4 дні з Києва в Чигирин

Подільська Швейцарія -

чарівна українська природа

Бучацька ратуша

Історію треба відновлювати

Пригоди.ua Випуск 3 | Севастополь - чарівне місто з секретною історією

Жовтень 2011

Севастополь

т у р и з м в Ук р а ї н і

Історія, міць, краса

Макс Кідрук Він полював на піраній в водах Амазонії, задирався на верхівки пірамід Мая і став першим зареєстрованим українцем на острові Пасхи.

| Офіційний сайт журналу: www.prigody.com.ua. Питання та відповіді: info@prigody.com.ua |


Любишь туризм? подпишись на

Украинский туристический дайджест! Что это? - Это ежемесячный обзор новостей туризма и сферы путешествий в Украине и мире. - Это обзор интересных мероприятий в сфере туристического бизнеса (выставки, конференции, круглые столы). - Это возможность первым узнавать об акциях, горящих турах и интересных предложениях от лучших туристических компаний Украины. - Это подборка самых интересных статтей, ссылок и публикаций на тему туризма за прошедший месяц.

Подпишись на рассылку прямо сейчас! Никакого спама, краткие обзоры, лишь одно письмо в месяц

Бесплатная подписка на

www.checkup.com.ua Будь в курсе событий!


Випуск 3 | Севастополь - чарівне місто з секретною історією

13

ЗМІСТ 4

Слово редактора

5

Новини Євро-2012 в Україні та Польщі

7

туристичний Новини туризму*Український дайджест

24 Топ-100 | Історія однієї пам’ятки Бучацька Ратуша. Відновлена сторінка історії Тернопільщини. 26 Обличчя українського туризму Невгамовний український мандрівник та письменник Макс Кідрук в інтерв’ю для Пригоди.ua.

24

Подільська Швейцарія

Будинок з химерами

19-22 Історія одного міста

Що приховувала радянська влада в Севастополі? Які військові секрети відкриває наразі чарівне місто?

Пригоди.ua 10-12 Фестивалим?

Фестивальний сезон закінчено? Та де там! Фестивалі жовтня вже чекають!

15-18 Маршрут місяца

Від столиці України до столиці гетьманщини!

туризм в Україні

Перший електроний журнал про туризм в Україні, цікаві місця, фестивалі та корисні поради про те, як із задоволенням провести вихідні та повністю спланувати свою відпустку. www.prigody.com.ua, 2011 Фото на обкладинці:

McS, www.photo.i.ua. Victor_N_Dashkiyeff, flickr.com. Боєв Ю.М., ridnaua.org.

www.facebook.com/prigody.ua www.prigody.com.ua

www.twitter.com/prigody_ua

info@prigody.com.ua

Жовтень 2011 |

Пригоди.ua |

3


Слово редактора Відвідав сьогодні виставку «Україна Туристична 2011». І враження, чесно кажучи, такі собі. Дуже гарні і дуже ніякі. Але, думаю, ви здогадуєтесь про що я. По-перше, цього року виставка явно стала менше. По-друге, я взагалі не побачив нічого особливого. Приємні виключення: Incredible India та чарівний Єгипет. Чи варто казати, що стенд лише останнього був за розмірами більше, ніж усі українські площадки разом взяті? Для чого приходили державні установи зі своїми «брашуркамі ні а чем» взагалі не зрозуміло. З іншого боку, ефективність подібних заходів теж викликає певні сумніви. Але, як би там не було, про смачнючі солодощі від стенду Єгипет я розказав вже десь десятку своїх друзів. Хтось називає такі штуки лояльністю… В української ж влади діє інший варіант поведінки – не прийти на власну презентацію путівника по Україні під Євро-2012. Це в їх стилі. Але не будемо про сумне... Подобається мені знаєте що? Всього минулого місяця ми займались тим, що створювали базу контактів цікавих українських блогерів, власників туристичних сайтів, деяких агенцій та просто цікавих людей, що живуть мандрівками по Україні. Питали їх думку, запрошували до співпраці, думали як можемо допомогти один одному. І ми справді знайшли багато гарних людей! Ось це мені подобається. Траплялися, звісно, і не зовсім адекватні постаті, але я намагаюся хоча б з мінімальною повагою ставитись до людей з вадами розуму. Щось ми знову про сумне... Але були і хороші речі. Наприклад, в цей номер ми вмістили інтерв’ю з мандрівникомписьменником Максом Кідруком. Я завжди обожнював людей, які живуть за своїм власним стилем, який їм подобається. В таких людях яскраво відчувається дух свободи. А для того, щоб мандрувати, дух свободи потрібен найнеобхідніше... З повагою, Кирило Мазур, шеф-редактор Пригоди.ua

k.mazur@prigody.com.ua 4|

Пригоди.ua | Жовтень 2011

www.prigody.com.ua


Новини Євро-2012 в Україні та Польщі Квитки на відкриття «Олімпійського» - вже у продажу!

*Лого належить UEFA.com

У понеділок, 3 жовтня, почнеться продаж квитків на урочисту церемонію відкриття НСК «Олімпійський», яка відбудеться 8 жовтня.

Квитки можна придбати в касах Палацу спорту з 10 до 18 годин. Довідкову інформацію можна отримати за телефоном каси: +38 (044) 246-74-05. Продаж п’яти тисяч квитків на урочисте відкриття київського НСК «Олімпійський» триватиме до 7 жовтня в касах Палацу спорту. У той же час, як заявляв раніше Віцепрем’єр-міністр - Міністр інфраструктури Україні Борис Колесніков, на церемонію зможуть потрапити жителі всіх регіонів України. Зокрема, 15 тисяч квитків отримають українські студенти, а в школах і вузах будуть проведені лотереї, в яких можна буде виграти пропуску на відкриття НСК. Місткість “Олімпійського” на час урочистої церемонії зменшиться на 20 тисяч місць, оскільки сцена головної зірки відкриття Шакіри розташовуватися на східній трибуні стадіону.

До ЧЄ «Укрзалізниця» впроваджує додаткові сервіси Під час підготовки і безпосередньо на Євро-2012 до продажів залізничних квитків «Укрзалізниця» планує залучити інтернет, кіоски з продажу квитків і залізничні каси. Про це Інформаційному центру «Україна-2012» повідомив заступник генерального директора «Укрзалізниці» Леонід Лобойко. За його словами, зараз йде тестування технологій продажу квитків у кіосках самообслуговування. «Під час проведення Євро-2012 кіоски будуть установлені на вокзалах, які будуть найбільш задіяні в обслуговуванні вболівальників», зазначив пан Лобойко. Він також додав, що поряд з цим, додаткові каси з продажу залізничних квитків будуть відкриті в аеропортах приймаючих міст. www.prigody.com.ua www.prigody.com.ua

Нагадаємо, в 2009 році на «Укрзалізниці» була розроблена і впроваджена в експлуатацію система бронювання та продажу залізничних квитків через інтернет (АСС «е-Квиток»). В даний час автоматизована система забезпечує отримання довідкової інформації та здійснення інтернет - замовлення місць.

..

Жовтень 2011| Пригоди | Пригодиua ua| |5 5 Вересень 2011


Новини Євро-2012 в Україні та Польщі У волонтери УЄФА рекордна кількість кандидатів - 19 тисяч «Україна і Польща встановили абсолютний рекорд в наборі волонтерів, про що свідчать 19 000 заявок, поданих протягом перших 3 місяців, - це вдвічі більше, ніж за аналогічний період під час попереднього турніру в Австрії та Швейцарії», цитує директора турніру в Україні Маркіяна Лубківського прес-служба МОК. Заявки надійшли з 134 країн світу. Найбільший інтерес до участі у волонтерській програмі Євро-2012 проявили поляки та українці, від яких надійшло 90% заявок. Багато заявок також від громадян Німеччини, Росії та Іспанії. Нагадаємо, реєстрацію кандидатів у волонтери УЄФА на Євро-2012 в Україні та Польщі продовжили на два тижні - до 16 жовтня.

Визначені правила поведінки у фан-зонах Євро-2012 Найперше і найприємніше правило офіційних фан-зон - безкоштовний вхід для всіх бажаючих. Кількість гостей, яких зможе розважити майданчик, залежить від її місткості. Перед тим, як впустити на територію фан-зони, уболівальників будуть перевіряти на наявність заборонених предметів. У фан-зону заборонено вносити: будь-який вид зброї або предмети, які можуть застосовуватися як зброя, газові балончики, отруйні та легкозаймисті речовини, алкогольні та енергетичні напої, спалахи, феєрверки, освітлювальні снаряди, димові шашки та інші піротехнічні прилади, рекламні/ комерційні об’єкти, включаючи політичний або релігійний аспект пропаганди. На територію також не зможуть потрапити

. .

6 |6Пригоди uaua | Жовтень 20112011 | Пригоди | Вересень

громадяни в стані алкогольного сп’яніння і тварини. Виняток зроблять лише для службових собак. Крім того, відвідувачам також заборонять залишатися на території фан-зони протягом ночі, розгортати прапори з метою проведення недозволених акцій, кидати предмети в інших відвідувачів та обливати їх рідиною, а також ходити в туалет в місцях, непризначених для цього чи забруднювати фан-зони іншими способами. Нагадаємо, у Києві (Майдан Незалежності і вул. Хрещатик) фан-зона вміщатиме 70 тис. уболівальників, а в день фіналу - до 92 тис. У Львові (просп. Свободи) - до 35 тис. фанів, в Харкові (пл. Свободи ) - до 45 тис. і в Донецьку (перед стад. «Шахтар») - до 80 тис. уболівальників.

Новини туризму

www.prigody.com.ua

*Украинский туристический дайджест


Новини туризму

*Український туристичний дайджест

Кам’янець-Подільський У Києві з’являться хочуть зробити оглядові колеса і курортом Аероліфт 29 вересня у Кам’янціПодільському мала відбутись сесія міської ради. Депутати мали розглянути ряд проектів рішень, які спрямовані на утвердження міста як курорту. За повідомленням Кам’янець-Подільської міської ради, підготовлено звернення до Хмельницької обласної адміністрації щодо клопотання перед Хмельницькою обласною радою щодо визнання міста курортом місцевого значення, а до Міністерства інфраструктури Україні - щодо клопотання перед Верховною Радою України щодо визнання курортом державного значення. На думку Кам’янецьПодільських депутатів отримання статусу курорту дозволить залучити в місто значні інвестиції і сприятиме його подальшому розвитку.

У планах міськадміністрації створити комунальне підприємство “Туристичний центр”, яке буде займатися розвитком туризму в Києві. Крім того у планах будівництво оглядових коліс і Аероліфт в Гідропарку. Про це розповів перший заступник голови КМДА Олександр Мазурчак під час “круглого столу”, присвяченого перспективам туристичної галузі столиці. “Звичайно, ми повинні впорядкувати наші експозиційні об’єкти і створити нові туристичні маршрути, упорядкувати діяльність екскурсоводів. Потрібно також розглянути технічну інфраструктуру, особливо транспортні проблеми. Хочемо чи ні, але ми повинні переходити на формування пішохідних маршрутів і маємо бажання зробити такий від Подолу до Києво -Печерської лаври “, - зазначив перший заступник голови КМДА, пише Кievpress.

Він також повідомив, що зараз розробляється програма щодо відновлення всіх оглядових майданчиків “Київ з висоти пташиного польоту”. Міськадміністрація також планує укласти угоди з власниками висотних будинків, щоб туристи могли виходити на їх тераси і даху. Третя складова - будівництво оглядових коліс і Аероліфт, який підніматиме в Гідропарку туристів в небо на дирижаблі. “Київ має бути квітучим, - також заявив Олександр Мазурчак. Ми повинні масово додатково створити сквери, клумби, квітники, на наступний рік слід зробити до сотні таких скверів”.

День туризму в Чернівцях: карети, концерти, ярмарок 25 вересня в місті відкрили кінні маршрути і вручили грамоти працівникам турбізнесу 25 вересня в Чернівцях відзначили День туризму. Святкування відбулося на площі Філармонії. Грамоти вручали власникам турфірм, менеджерам і, навіть, професійним покоївкам і охоронцям. Пізніше там виступали чернівецькі музичні групи.

Всі бажаючі могли безкоштовно проїхатись в каретах кінними маршрутами. www.prigody.com.ua

Жовтень 2011 |

Пригоди.ua |

7


Новини туризму

*Український туристичний дайджест

Незважаючи на заборону, туристи продовжують відвідувати ЧАЕС Незважаючи на те, що тимчасова заборона на ознайомлювальні екскурсії в Чорнобиль, який в кінці червня ввела Генеральна прокуратура, залишається в силі, туристичні компанії продовжують відправляти з Києва екскурсії в 30-кілометрову зону по кілька разів на місяць. Вартість варіюється від 800 до 940 гривень - залежно від оператора. У деяких турагенствах заявляють, що регулярно возять туристів з України, країн СНД і далекого зарубіжжя, і ніяких проблем не виникає.

Разом з тим в прес-службі МНС спростували чутки про остаточне заборону відвідування зони відчуження. «Зараз ми шукаємо домовленості з Генпрокуратурою і сподіваємося, що вони будуть досягнуті. А поки в зону ЧАЕС дозволені тільки поїздки по суто професійними інтересами. Це можуть бути журналісти, вчені, студенти, яким треба проходити практику », - повідомила начальник відділу зв’язків із засобами масової інформації МНС Юля Єршова. Те ж підтвердив і перший заступник голови Держагентства з управління

зоною відчуження Дмитро Бобро. Дізнавшись про екскурсію для «простого народу», він щиро здивувався і пообіцяв розібратися в ситуації. Як відомо, організація відвідувань зони ЧАЕС була покладена на державне підприємство «Чорнобильінтерінформ», яке повинно було розпоряджатися і отриманими коштами. Там підтвердили, що ряд турфірм уклали з ними договори про екскурсійні поїздки, але після заборони Генпрокуратури слово «туризм» держпідприємство рішуче викреслив зі свого лексикону.

У мукачівському замку Паланок з’явиться музей старовинних годинників Щорічно тисячі туристів, подорожуючи по Закарпаттю, заїжджають в мукачівський замок “Паланок”. У найближчому майбутньому їх чекає нова родзинка музей годинників. Виконком Мукачівської міської ради з подачі відділу культури включив в перелік об’єктів з надання прав оренди приміщення верхнього двору замку “Паланок”. Саме тут буде відкрито музей годин, які зроблені на початку минулого століття.

8|

Пригоди.ua | Жовтень 2011

www.prigody.com.ua


Фе стиваль місяця

“РЕСПУБЛІКА” – ефектне закриття сезону оупенейрів! 16-18 вересня 2011, м. Кам’янець-Подільський, Стара фортеця.

Т Е КС Т ТА Ф О ТО : ТА РАС Д Е М Ч У К

Після літа гарячих фестів слід рано чи пізно закривати сезон. Так сталось що цьогоріч останнім був фестиваль “Республіка” в Кам’янціПодільському. Як тусили, що було цікавого читайте далі.Так сталось, що діставатись фесту на цей раз випало з Києва, та й зрештою їхав я всього на неділю – останній фестивальний день. Проблем з тим зовсім нема ніяких, виїхавши в 20.30 вже в 6.30 ранку був на місці. Пиляти з вокзалу до фортеці трохи далеко, але оскільки погода дозволяла та й зрештою класно подивитись раннішнє місто. Пройшовся… Сподобалось. Все проходило біля ратуші, де вже з 15.00 почались конкурси і згодом музична програма малої сцени. Коротко про те, що чули і що бачили вже самого вечора. Ніагара є Ніагара – класно виступили, як і завжди в принципі. Кожаный Олень - якось на любителя, але народ непогано під них тусив. Хлопці з Моторолли пробували грати свої пісні трохи важче ніж завжди. Це класно, але я, схоже, з цього вже виріс. А от Анна справді порадувала, щоправда довго хлопцям не вдалось виступити – піджимали строки, гурти не вкладались в графік. Коротче круто, але мало. Димна Суміш. Гурт заради якого я і задумав їхати на Республіку. Але тут стався один фейл, але глобальний. Після двох пісень звукорежисерам так і не вдалось поставити нормальний звук на сцені, тому Сашко Чемеров просто напросто кинув гітару і гурт зійшов зі сцени. Шкода звісно, але і при відстійному звуці грати також не варіант. Я хоч принаймі сфоткався на пам’ять. Оркестр Че виступили хедлайнерами, дуже запам’ятався дядько котрий і створив шоу на сцені і повеселив нормально так. Навіть Дредбол вирішив їм підіграти. Загалом фестиваль вийшов нічого так – місце класне, щоправда трошки лажа була зі звуком. Надіюсь, на наступний рік свято повториться.

www.prigody.com.ua

Жовтень 2011 |

Пригоди.ua |

9


Фестивалим? ІншаМузика Festival 2011 1 та 2 жовтня 2011 року в київському концертному клубі «Бінго» відбудеться ІншаМузика Festival 2011, який збере більше 20 найцікавіших, на наш погляд, команд сучасної української сцени.. На Festival 2011 будуть зібрані ті команди, з якими давно працює, лейбл ІншаМузика і ті, які всі просто дуже подобаються. “Безумовно, ми не змогли вмістити всіх гідних в 2 фестивальні дні, і ще залишилось багато цікавих гуртів, які заслуговують вашої уваги. “ (с)

1 - 2 жовтня 2011

Місце проведення: м. Київ, клуб Бінго. Офіційний сайт: inshamuzyka.com.

АртПоле-Крим: фестиваль-екскурсія. Це фестиваль-екскурсія по місту-саду, в якому є прекрасний Ханський палац, Успенський монастир, середньовічний університет Зинджирли Медресе, печерне місто Чуфут-Кале, мечеті, старовинні кладовища і фонтани.. Фестиваль для тих, хто шукає більш глибокого взаєморозуміння з навколишнім світом, чому сприяє дивовижна історія цього міста, де з давніх часів жили люди різних національностей і релігій.

15 - 16 жовтня 2011

Місце проведення: Крим, Східіні ворота Чуфут-Кале. Офіційний сайт: www.artpole.org.

Фестиваль сучасного джазу Chernihiv Jazz Open 2011 Це професійно організований фестиваль для відкритих і успішних людей, це територія позитивних емоцій, свободи і джазу, сплетіння приголомшливої енергетики, відвертої публіки і талановитих музикантів.

7-9 жовтня 2011

В межах фестивалю відбудуться виступи колективів з різних країн: LELA Project (Україна-Вірменія), Morfe Acoustic Band (Білорусь), Pushkin Klezmer Band (Україна, Росія, Молдова), Five Points і Ольга Лукачева (Україна), Karl Frierson (Німеччина) і біг-бенд Дениса Аду (Україна). Місце проведення: м. Чернігів. Офіційний сайт: www.chejazz.info.

10 |

Пригоди.ua |

Вересень 2011

www.prigody.com.ua


Фестивалим? IX Фестиваль Давньої Музики у Львові

Єдиний в Україні фестиваль, що в такому об’ємі і на такому професійному рівні представляє давню музику різних європейських країн - вокальну та інструментальну, церковну і світську, оперну та ораторійну.

15 - 23 жовтня 2011

Місце проведення: м. Львів, Львівська обласна філармонія (вул. П. Чайковського, 7), Будинок органної та камерної музики (вул. С. Бандери, 8), Храм Св. Лазаря, Хорова школа “Дударик” (вул. М. Коперника, 27). Офіційний сайт: www.earlymusicfest.lviv.ua.

«Перший український фестиваль свинини» На гастрономічний фестиваль свинини зберуться любителі м’ясних страв та сала зі всієї України. На відкритому повітрі і вогні зі свіжого м’яса свиней миргородської породи найкращі повари України приготують 70 традиційних українських та євопейських страв зі свинини і встановлять національний рекорд, який буде зафіксований Українським Реєстром Рекордів. На сусідніх майданчиках фестивалю виставка туристичних можливостей Полтавщини, майстер-класи для дітей з ліплення і малювання свиней. Працюватиме дитячий майданчик від Миргородського центру дитячої творчості, а Миргородський козацький полк пригостить всіх бажаючих ситним кулешем.

15 - 16 жовтня 2011

Місце проведення: м. Миргород (стадіон «Старт»), Полтавська обл.. Офіційний сайт: www.myrgorod.com. Вартість квитків: 30.00 грн.

II Свято сиру та вина у Львові Ця подія гарною нагодою більше довідатись про культуру сироваріння та традиції виноробства у Львові, відвідати ярмарок, забави, конкурси, концерти музичних колективів та безумовно скуштувати доброго сиру та хорошого вина. Свято чекає на справжніх гурманів!. Місце проведення: Львів, подвір’я Палацу Потоцьких. Офіційний сайт: cheeseandwine.com.ua.

7 - 9 жовтня 2011

www.prigody.com.ua

Вересень 2011 |

Пригоди.ua |

11


Топ-100 | Історія однієї пам’ятки

Бучацька ратуша Відновлена сторінка історії Тернопільщини..

Прочитавши роман Євгенії Кононенко «Жертва забутого майстра», мене дуже зацікавила така особистість як Іоан Георг Пінзель. Пінзель – це скульптор – представник пізнього бароко і рококо, який працював на Галичині у XVIII столітті. Його вважають зачинателем Львівської школи скульпторів. Надзвичайні скульптури мені вже доводилось бачити у Соборі Святого Юра і музеї сакральної барокової скульптури Пінзеля у Львові. І ось настала черга Бучацьких шедеврів. Бучач – це мальовниче невеличке містечко, що знаходиться у Тернопільській області. Головна будівля міста – міська ратуша була побудована у 1751 році, за кошти Миколи Потоцького. Архітектором був Бернард Меретин, а скульптури на фасаді були виконані, як Ви вже здогадатись, Іоаном Георгом Пінзелем. Розташована будівля посеред невеликого майдану, має яскраво виражену вертикально-центричну композицію вежового типу, яка дивовижно гармоніює з ландшафтом. Виконана вона у стилі пізнього бароко. Це двоповерхова будівля з двоярусною вежею. До 1847 року на другому ярусі вежі був годинник, його відновили у 2002-му (львівський майстер Олексій Бурнаєв). Однак всередині вогко, тісно і темно. У невеличких кімнатах по одному вікну, а по центру знаходяться гвинтові сходи. Підвали глибокі і там колись була тюрма. За скульптурним оздобленням Бучацька ратуша не має аналогів в архітектурі України XVIII століття. І це не дивно адже вони виконані славетним майстром Пінзелем. Спочатку скульптур, що розміщувались на фасаді, було 14, але до нашого часу збереглось лише 9 та й ті пошкоджені. Персонажі взяті з Біблії та Античної міфології. Тут

VKONTAKTE.RU/CLUB16416440

Ви можете побачити монументальні статуї Геракла, Посейдона, Давида та ін. Для фігур притаманна експресія пластичної мови та динамізм композиції, в яких виражається боротьба добра проти зла. Вони тесані з монолітного каменя-вапняку, але подекуди є вставки. В жодній будівлі в стилі бароко в Україні скульптури не знаходяться в такій нероздільній єдності з архітектурою. Тому ратуша буде цікавою для поціновувачів барокового мистецтва і особливо для шанувальників творчості Іоана Георга Пінзеля. Н І Щ И М Е Н КО В І ТА Л І Й

12 |

Пригоди.ua | Жовтень 2011

www.prigody.com.ua


Маршрут місяця від Пригоди.ua

ВІД СТОЛИЦІ УКРАЇНИ ДО СТОЛИЦІ ГЕТЬМАНЩИНИ! Київ - Богуслав - Корсунь - Чигирин

Міста, відмічені на карті:

ПІДБІР М І С Ц Ь : В І ТА Л І Й Н І Щ И М Е Н КО

Маршрут пролягає територією, яка в історико-географічному районуванні називається – Середня Наддніпрянщина (територія на південь від Києва до Чигирина). Цьому регіону належить визначальна роль у формуванні етнічного ядра східного слов’янства, давньоруського населення, а пізніше і українського етносу. Етно- і націогенетичний процес на кожному етапі логічно завершувався творенням державності (Київська Русь, Козацька Республіка (Гетьманщина), Українська народна республіка і, нарешті, сучасна Україна). Тут Ви знайдете чимало пам’яток, які пов’язані з важливими історичними подіями.

A B C D E F G H I J K

- м. Київ. - Біла Церква. - Васильків. - Рокитне. - Богуслав. - Стеблів. - Корсунь-Шевченківський. - Сміла. - Черкаси. - Суботів. - Чигирин.

Карту створено на основі технології Google, Inc. www.maps.google.com

Протяжність маршруту:

www.prigody.com.ua

369 км.

Жовтень 2011 |

Пригоди.ua |

13


Маршрут місяця від Пригоди.ua 1 ДЕНЬ

КИЇВ – СТОЛИЦЯ УКРАЇНИ. ЗАСНОВАНИЙ ПРИБЛИЗНО У V СТОЛІТТІ КНЯЗЕМ КИЄМ. ПРОТЯГОМ ВСІЄЇ СВОЄЇ ІСТОРІЇ БУВ ВАЖЛИВИМ КУЛЬТУРНИМ, ЕКОНОМІЧНИМ І НАУКОВИМ ЦЕНТРОМ.

Топ-атракції: - Центральний (Червоний) корпус КНУ ім. Т.Г.Шевченка – вул. Володимирська, 60. - Оперний театр – вул. Володимирська, 50. - Михайлівський Золотоверхий собор – вул. Трьохсвятительська, 6. - Пам’ятник Богдану Хмельницькому – Софійська площа. - Софія Київська – вул. Володимирська, 24. - Майдан Незалежності. - Арка Дружби народів – Європейська площа - Ляльковий театр – вул. М.Грушевського, 1А. - Музей води – вул. М.Грушевського, 1В. - Дім з химерами – вул. Банкова, 10. - Меморіал жертв голодомору – вул. Лаврська, 15А. - Києво-Печерська лавра – вул. Лаврська, 21-25 - Музей Великої Вітчизняної Війни – вул. Лаврська, 44. - Музей народної архітектури «Пирогово» - с. Пирогово.

WWW.EAU-MSU.RU

Трансфер: Київ – Васильків – 37,2 км. ВАСИЛЬКІВ – НЕВЕЛИЧКИЙ РАЙОННИЙ ЦЕНТР НЕПОДАЛІК ВІД КИЄВА. ЗАСНОВАНЕ МІСТО ВОЛОДИМИРОМ СВЯТОСЛАВИЧЕМ У 998 РОЦІ .

DMITRY GRYTSOVETS, FLICKR.COM

Топ-атракції: - Городище Васильєв. - Миколаївська церква – вул. Шевченка. - Собор Св. Антонія і Феодосія – вул. Соборна, 89. - Церква Різдва Богородиці – вул. Декабристів, 216. - Дитяча школа мистецтв. Трансфер: Васильків – Біла Церква – 49 км.

2 ДЕНЬ БІЛА ЦЕРКВА – ІСТОРИЧНА НАЗВА ЮР’ЇВ. ЗАСНОВАНЕ У 1032 РОЦІ, ЯК ОДИН З ЕЛЕМЕНТІВ СИСТЕМИ СТОРОЖОВИХ ФОРТЕЦЬ НА ПІВДНІ ТОДІШНЬОЇ КИЇВСЬКОЇ РУСІ, НА РІЧЦІ РОСЬ.

14 |

Пригоди.ua | Жовтень 2011

NATIVEBORNCITIZEN.BLOGSPOT.COM

www.prigody.com.ua


Маршрут місяця від Пригоди.ua НАЙБІЛЬШЕ МІСТО ОБЛАСТІ ПІСЛЯ МІСТА КИЄВА. НЕПОДАЛІК У СЕЛІ МАЗЕПИНЦІ НАРОДИВСЯ СЛАВНИЙ УКРАЇНСЬКИЙ ГЕТЬМАН ІВАН МАЗЕПА, ДЕ ЙОМУ ВСТАНОВЛЕНО ПАМ’ЯТНИК.

X3M-SLIDER.ORG.UA

Топ-атракції: - Костел Іоанна Хрестителя – Соборна площа, 4. - Парк «Олександія». - Спасо-Преображенський собор. - Пам’ятник повстанцям Криштофа Косинського. - Краєзнавчий музей – вул. Соборна, 4. - Будинок органної музики . - Пам’ятник Ярославу Мудрому. - Каплиця Святого Георгія. - Пам’ятник Богдану Хмельницькому. Трансфер: Біла Церква – Рокитне – 38,5 км. РОКИТНЕ – НЕВЕЛИЧКЕ МІСТЕЧКО У КИЇВСЬКІЙ ОБЛАСТІ НА РІЧКАХ РОКИТА І РОСЬ. ВПЕРШЕ ЗГАДУЄТЬСЯ 1590 РОЦІ. У 1664 РОЦІ ТУТ БУВ СТРАЧЕНИЙ ГЕТЬМАН ІВАН ВИГОВСЬКИЙ .

Топ-атракції: - Церква Різдва Богородиці. - Колишнє двокласне училище. Трансфер: Рокитне – Богуслав – 39 км. БОГУСЛАВ – МІСТО РОЗКИНУЛОСЬ НА ЧАРІВНИХ КАМ’ЯНИХ БЕРЕГАХ РІЧКИ РОСЬ. ЗАСНОВАНЕ

YANI-MAKO.LIVEJOURNAL.COM

ЯРОСЛАВОМ МУДРИМ У 1032 РОЦІ, ЦЕ БУЛА ФОРТЕЦЯ ДЛЯ ЗАХИСТУ ПІВДЕННИХ КОРДОНІВ КИЇВСЬКОЇ РУСІ. ІСТОРИЧНІ НАЗВИ – БУСЛАВЛЬ, БОГУСЛАВЛЬ. ПІД ЧАС ГЕТЬМАНУВАННЯ ІВАНА МАЗЕПИ – ЦЕ БУЛО ПОЛКОВЕ МІСТО. ТУТ ПРОЖИВАЛИ І ПРАЦЮВАЛИ ПЕВНИЙ ЧАС МАРКО ВОВЧОК, ІВАН НЕЧУЙ-ЛЕВИЦЬКИЙ, ІВАН СОШЕНКО ТА ІН.

Топ-атракції:

- Кам’яниця – вул. Шевченка, 35. - Пам’ятник Ярославу Мудрому – вул. Шевченка. - Троїцька церква. - Музей-садиба Івана Сошенка – вул. А.Зозулі, 1. - Музей Марко Вовчок. REALESALE.RU

www.prigody.com.ua

Жовтень 2011 |

Пригоди.ua |

15


Маршрут місяця від Пригоди.ua Трансфер: Богуслав – Стеблів – 26,7 км. СТЕБЛІВ – СЕЛО КОРСУНЬ-ШЕВЧЕНКІВСЬКОГО РАЙОНУ. У 1036 РОЦІ КНЯЗЬ ЯРОСЛАВ МУДРИЙ ПОБУДУВАВ НА МІСЦІ МАЙБУТНЬОГО СТЕБЛЕВА ФОРТЕЦЮ, ЯКА ЯВЛЯЛА СОБОЮ ЧАСТИНУ ЗАХИСНОЇ СМУГИ НА ПІВДНІ КИЇВСЬКОЇ ДЕРЖАВИ. З 1648 РОКУ СТЕБЛІВ СТАВ СОТЕННИМ МІСТЕЧКОМ КОРСУНСЬКОГО ПОЛКУ .

Топ-атракції: - Музей І.С.Нечуй-Левицького – вул. Партизанська, 8. - Земська лікарня. Трансфер: Стеблів – Корсунь-Шевченківський – 18,1 км.

СМІЛА – РАЙОННИЙ ЦЕНТР У ЧЕРКАСЬКІЙ ОБЛАСТІ. МІСТО ВІДОМЕ З 1542 РОКУ. ДЕЯКИЙ ЧАС БУЛО СОТЕННИМ МІСТЕЧКОМ ЧИГИРИНСЬКОГО ПОЛКУ.

Топ-атракції: - Успенський костел – вул. Черкаська, 33. - Пожежна калачанка. - Будинок колишнього позичкового банку (нині смілянський краєзнавчий музей). - Православний Собор «Успіння пресвятої Богородиці» - вул. Дзержинського. - Пам’ятник Тарасу Шевченку. - Будинок Ксьондза – на території міського парку. - Залізничний вокзал 1880 р. – провул. Московський. - Пам’ятний знак «Коліївщина» - міський парк культури та відпочинку, вул. Перемоги. - «Меморіал Пам’яті» - міський парк культури та відпочинку, вул. Перемоги. Трансфер: Сміла – Черкаси – 30,1 км.

3 ДЕНЬ КОРСУНЬ-ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ – РАЙОННИЙ ЦЕНТР У ЧЕРКАСЬКІЙ ОБЛАСТІ. МІСТО ЗАСНОВАНЕ У 1032 РОЦІ, ЯК СТОРОЖОВА ФОРТЕЦЯ НА ПІВДЕННИХ РУБЕЖАХ КИЇВСЬКОЇ РУСІ, ТАК ЯК БОГУСЛАВ, БІЛА ЦЕРКВА І СТЕБЛІВ. У XII-XIII СТОЛІТТІ МІСТО БУЛО ЦЕНТРОМ УДІЛЬНОГО КНЯЗІВСТВА. У КОЗАЦЬКІ ЧАСИ БУЛО ЦЕНТРОМ КОРСУНСЬКОГО ПОЛКУ .

Топ-атракції: - Палац Лопухіних-Демідових – вул. Острів Коцюбинського, 4. - Пам’ятник Росичу – острів Зелений. - Флігель (нині картинна галерея) та каплиця поряд з ним. - Каштан Шевченка.

SERG-KLYMENKO.NAROD.RU

Трансфер: Корсунь-Шевченківський – Сміла – 58,9 км.

WIKIMEDIA.ORG

16 |

Пригоди.ua | Жовтень 2011

www.prigody.com.ua


Маршрут місяця від Пригоди.ua 4 ДЕНЬ ЧЕРКАСИ – ЦЕНТР ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ. МІСТО ВІДОМЕ З ХІІІ СТОЛІТТЯ. У ХV СТОЛІТТІ ВОНО ВИСТУПАЛО СВОЄРІДНИМ ПЛАЦДАРМОМ У ЗАСЕЛЕННІ ВОЛЕЛЮБНИМИ КОЗАКАМИ ПОНИЗЗЯ ДНІПРА. ТРИВАЛИЙ ЧАС МІСТО ТАКОЖ БУЛО ЦЕНТРОМ СТАРОСТВА.

Топ-атракції: - Пам’ятник варенику – вул. Фрунзе, 29. - Пам’ятник самогонному апарату – вул. Фрунзе, 29. - Пам’ятник водопровіднику – вул. Ватутіна, 12. - Пам’ятник Голохвастову і Проні Прокопівні – вул. Леніна, 61. - Дім Цибульських (музей Кобзаря) – вул. Хрещатик, 217. - Будинок Щербини – вул. Леніна, 3. - Троїцький Собор – площа Слави,10. Трансфер: Черкаси – Суботів – 57,7 км.

WIKIMEDIA.ORG

СУБОТІВ – СЕЛО У ЧИГИРИНСЬКОМУ РАЙОНІ, ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ. ВВАЖАЄТЬСЯ МІСЦЕМ НАРОДЖЕННЯ ВИДАТНОГО УКРАЇНСЬКОГО ГЕТЬМАНА БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО. БУЛО ЦЕНТРОМ УДІЛЬНОГО КНЯЗІВСТВА. У КОЗАЦЬКІ ЧАСИ БУЛО ЦЕНТРОМ КОРСУНСЬКОГО ПОЛКУ .

Топ-атракції: - Іллінська Церква. - Пам’ятник Богдану Хмельницькому. - Три криниці. Трансфер: Суботів – Чигирин – 13,5 км.

CODER-IN-UA.LIVEJOURNAL.COM

ЧИГИРИН – ВІДОМИЙ ІЗ XVI СТОЛІТТЯ, ЯК УКРІПЛЕНИЙ КОЗАЦЬКИЙ ЗИМІВНИК, ЩО МАВ ФОРТЕЦЮ. ПІД ЧАС ГЕТЬМАНУВАННЯ БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО МІСТО БУЛО ЙОГО РЕЗИДЕНЦІЄЮ І ВІДПОВІДНО СТОЛИЦЕЮ ДЕРЖАВИ ГЕТЬМАНЩИНА. ПІСЛЯ ЙОГО ГЕТЬМАНУВАННЯ МІСТО БУЛО ПОЛКОВИМ ЦЕНТРОМ. ЗАРАЗ ЦЕ РАЙОННИЙ ЦЕНТР У ЧЕРКАСЬКІЙ ОБЛАСТІ.

Топ-атракції: - Замкова гора. - Казанський собор – вул. Б.Хмельницького. - Музей Богдана Хмельницького – вул. Грушевського, 26. GAIDAMAKY.PP.NET.UA

www.prigody.com.ua

Жовтень 2011 |

Пригоди.ua |

17


Історія одного міста

Севастополь

ЧАРІВНЕ МІСТО З ЗАСЕКРЕЧЕНОЮ ІСТОРІЄЮ ТЕКСТ: ФЕДІР НІЩИМЕНКО

Подорожуючи Україною не можна не завітати до Криму. Особливим містом в Криму у всіх сенсах цього слова є Севастополь. В радянські часи це було абсолютно закрите для туристів місто через свою військову важливість, яка виявилась спадковою ще з часів російськотурецьких воєн, але про це ми ще згадаємо… OZULUS, FLICKR.COM

CAD-4, FLICKR.COM

Якщо Ви подорожуєте потягом, то Ви не минете декількох довгих тунелів, далі одноколійна залізниця рухатиметься через Інкерман – це район Севастополя. Тут розташований не тільки однойменний виноробний завод, але і Свято-Климентіївський печерний чоловічий монастир. Над монастирем, якщо піднятись на гору, можна побачити залишки фортеці Каламіта та гірське озеро із води святих джерел та чудовий краєвид навколо. Далі поїзд оминає велику бухту і прибуває на вокзал, де Ви ніколи не побачите циган, бо войовничі севастопольці прогнали небажаних гостей ще багато років тому. Якщо ж Ви автомобіліст то за паркування вашого авто в місті платити не доведеться – погодьтесь приємна дрібниця. Місто не тільки омивається морем, але й розділене ним

KARIM YERGALIYEV, FLICKR.COM

18 |

Пригоди.ua | Жовтень 2011

www.prigody.com.ua


Історія одного міста на частини великою кількістю бухт по яких курсують рейсові катери та паром. Є тут і своя Європа і своя Голландія – так називаються деякі масиви міста. Центр міста – площа Нахімова, на якій знаходиться пам’ятник адміралу Нахімову. Навпроти неї можна побачити алею міст-Героїв Великої Вітчизняної війни, також поряд графська пристань. Прогулюючись набережною Ви

побачите символ міста – пам’ятник затонулим кораблям. Це відображення гіркої сторінки російсько-турецької війни, коли російські війська вимушені були потопити власні кораблі аби закрити дорогу турецьким військовим кораблям до центральної бухти і взагалі до міста. Детальніше дізнатися про ці події Ви зможете в музеї-панорамі «Оборони Севастополя

1854-1855 років», її доречі називають чи не найкращою у світі. Саме в Севастополі відкрився мало не перший в Україні дельфінарій, який являється насьогодні одним з найбільших у Європі. Саме звідси розпочалось Хрещення Русі. Тут Володимир Великий прийняв Християнство. Тоді це

ВЛАДИМИРСКИЙ СОБОР В ХЕРСОНЕСЕ

COSTANFISA, FLICKR.COM www.prigody.com.ua

Жовтень 2011 |

Пригоди.ua |

19


Історія одного міста

COSTANFISA, FLICKR.COM

було місто Херсонес, залишки якого зараз знаходяться на території Севастополя, таке собі місто в місті. Зараз – це Херсонеський історикоархеологічний музейзаповідник. Поруч на горі знаходиться діючий Володимирський собор

EDWARD GUDKOV, FLICKR.COM

названий на честь князя Володимира. Херсонес – це чудове місце позасмагати та скупатись на власному херсонеському пляжі, також тут можна побачити великий дзвін, який колись у тумані сповіщав моряків про близькість берега і таким чином допомогав їм зорієнтуватись.

хворіла на туберкульоз, який на той час вважався невиліковним захворюванням. Багато туристів приїздять сюди аби завітати до військово-історичного музею субмарин в Балаклаві (Балаклава є частиною Севастополя). Цей стратегічний об’єкт будували гірники та метробудівці із багатьох міст радянського союзу Окремо слід сказати і він мав стати таємним про поселення «опором» для військових Балаклава, що підводних човнів, які територіально в темну пору доби відноситься до заходили до бухти і в Севастополя і носить доки на ремонт. Через назву однойменної надвеликі розміри більш бухти, в якій ніколи сучасних субмарин, не буває штормів. які просто не могли Завдяки захищеності зайти до бухти через бухти – скелі на вході завузький вхід, цей розташовані дуже об’єкт так і залишився щільно під кутом недобудованим і в 90 градусів тому подальшому став сильні хвилі не мають музеєм. Прогулянка можливості потрапити по набережній і до всередину бухти. Тут залишків фортеці жила українська поетеса Чембало доповнить Леся Українка, що прогулянку Балаклавою.

EDWARD GUDKOV, FLICKR.COM 20 |

Пригоди.ua | Жовтень 2011

www.prigody.com.ua


Історія одного міста Перелік пам’яток Севастополя переважно пов’язаний із військовими подіями, а це пам’ять про наших батьків, дідів і прадідів. Неймовірні краєвиди мису Фіолент, Інкерману, Херсонесу напевне справлять на Вас враження і стануть приємною сторінкою Ваших подорожей. Севастополь – містогерой державного значення. Найбільший незамерзаючий морський торговий, рибний порт, промисловий, науково-технічний, рекреаційний і культурно-

історичний центр Криму. Місто засноване у 1783 році за указом Катерини ІІ. Проте тут існувало місто ще в часи грецької колонізації. Населення складає понад 380 тисяч, з яких близько 70% складають росіяни, а українці близько 22%. Тому гостро відчувається проросійський фактор. Тут можна побачити прапор Росії на державних установах, що напряму заборонено Конституцією України.

Приємної вам подорожі!

OLGA KOROVIAKOVA, FLICKR.COM

www.prigody.com.ua

Жовтень 2011 |

Пригоди.ua |

21


Топ-100 | Природні пам’ятки України

ПОДІЛЬСЬКА ШВЕЙЦАРІЯ “Ці гори один з найкрасивіших й найоригінальніших витворів природи, і нічого подібного ви не знайдете ніде в Європі, навіть, можливо, у всьому світі…” академік П.А. Тутковський

ФОТО: VESNYANKA, FLICKR.COM

Т Е К С Т : Н АТ А Ш А С А С Ь К О

Ще декілька тижнів тому ви засмагали на пляжі та плескалися в морі, насолоджуючись відпочинком… Але все приємне рано чи пізно закінчується .. Прийшов вересень, а разом з ним і осінь…. З сумом спостерігаєш за тим як жовкне листя, накрапає осінній дощ… Але це не привід для депресії…. Осінь - це ідеальна пора для піших прогулянок, літня спека вже не докучає, а природа постає в незвичних барвах…Саме тому ідеальним місцем для осіннього відпочинку є Подільські Товтри, атракція що входить до рейтингу семи природних чудес України.

Мабуть першим питанням, що спадає на думку є значення слова «товтри». Товтри або Т́олтри — сильно розчленовані, скелясті вапнякові пасма. Товтри за походженням є давнім бар’єрним рифом, сформованим вздовж берегової лінії неглибокого моря, яке займало територію сучасної Подільської височини 20 млн. років тому. Це єдиний у світі гірський кряж, що з’явився не внаслідок тектонічних процесів, а утворений живими організмами. Оригінальність цього рифу полягає в том, що він складений не коралами, як більшість сучасних і викопних бар’єрних рифів світу, а рештками вапнякових водоростей, моховаток, молюск та інших організмів. В системі Товтрового кряжу виділяється три відокремлені, але генетично єдині ділянки: Подільські товтри, Прут-Дністровські товтри, Мурафські товтри. Подільські товтри простягаються вузькою смугою майже на 200 км через Подільську височину від селища

ФОТО: MUKOLA_II, SOSNITSA.COM.UA

22 |

Пригоди.ua | Жовтень 2011

www.prigody.com.ua


Топ-100 | Природні пам’ятки України та Збруч з їх каньойоноподібними долинами та погорбований рельєф Товтр, в поєднанні з унікальністю рослинного та тваринного світу створюють унікальне природне утворення, побачити яке варто кожному. Товтри в народі названі Медоборами — «за густі ліси-бори, за уквітчані сонячні галявини, за напоєні медом і росами трави на казкових, соколиної висоти горбах». ФОТО: НИКОЛАЙ БИБИК, PICASAWEB

Підкамінь Львівської області, через територію Тернопільської (Збараж, Скалат) і Хмельницької (Сатанів, Кам’янець-Подільський) областей у вигляді зубчастого кряжу. Поверхню пасма ускладнюють карстові форми рельєфу (воронки, печери) та хаотичне нагромадження великих і дрібних уламків скель. Численні бокові горби і грядки розташовані переважно з південного заходу від головної гряди майже перпендикулярно до лінії її простягання. Як правило, вони мають гострі конусоподібні скелясті вершини, переважно безлісні. Іноді вони утворюють ланцюги острово-подібних форм (Чемирівецький район). Вони невисокі — до 20-30 м над поверхнею плато. Крім того, на віддалі від головного пасма розкидані поодинокі (або невеликими групами) невисокі пагорби з виходами органогенних брил, які в народі називаються «могилками» через те, що своїми розмірами нагадують скіфські кургани. У такому розгалуженому розумінні ширина Товтрового кряжу досягає 15-20 км. Чарівні й загадкові Товтри, або Медобори є найбільш підвищеною територією в усьому Поділлі мають дуже хвилястий, еродований рельєф з великою кількістю балок. Уздовж річок схили урвисті, порізані діючими ярами. Річки Дністер,Південний Буг, Смотрич www.prigody.com.ua

З Медоборами пов’язано багато леґенд та переказів. У своїй міфо-поетиці народ описав різні варіанти виникнення хребта, а також відтворив історичні події, пов’язані із цими територіями. Також історія Медоборів тісно пов’язана із язичництвом. У Товтрах був один із найбільших язичницьких релігійно-культурних комплексів - Збручанський культовий центр (основний осередок на горі Богит). Туристична інфраструктура розвинена достатньо добре, в будь-якому туристичному пункті, чи то село, селище чи місто можна знайти зручний кемпінг чи готель, а за відсутності таких, попроситися на ночівлю до власників приватних будиночків. Будьте певні, вони вам не відмовлять… В Подільських Товтрах вже діють і постійно створюються нові туристичні

ФОТО: WWW.KAMENETS.ORG.UA

Жовтень 2011 |

Пригоди.ua |

23


Топ-100 | Природні пам’ятки України маршрути: піші та кінні, водні, лижні, автомобільні та велосипедні. Серед них одно- та багатоденні, пізнавальні й оздоровчі, з виїздами на конях і плаванням на човнах, риболовлею і полюванням та, звичайно, з відвідуванням мінеральних джерел і здравниць, природних та історичних пам’яток. На території Подільських Товтр є чимало об’єктів, що входять до природнозаповідного фонду України, наприклад, заповідник „Медобори”, НПП „Подільські Товтри”, 7 заказників, 19 пам’яток природи. На мою думку, найбільше вражень від побаченого ви отримаєте, відвідавши Національний природний парк «Подільські Товтри», створений у 1996 році. Це не лише музей природного різноманіття, це – місце розташування унікальних рукотворних пам’яток. Адміністративним центром національного природного парку “Подільські Товтри” є старовинне місто Кам’янець-Подільський. (історію одного дня в цьому місті шукайте в наступних номерах журналу Пригоди.ua). Якщо ви відвідаєте місто Теребовля, то зможете побачити Теребовлянський замок. Можна розпочати знайомство з товтрами, відвідавши Сидорівський замок у с.Сидорів Гусятинського району Тернопільської області. У ньому знаходиться один з наймальовничіших подільських замків другої половини XVI ст. Це замок-корабель, і таку незвичну архітектурну споруду ви не зустрінете більше ніде в Україні. Сьогодні - це рідкісна історична пам’ятка, важливий туристичний об’єкт подільського краю. Огляд замку займе 1-1,5 години і 20 хв. переїзд. Другий населений пункт - Гусятин, відоме в Україні місто-курорт. Перлиною 24 |

Пригоди.ua | Жовтень 2011

містечка є джерела мінеральних вод: перше із них – унікальна мінеральна вода “Новозбручанська”, аналогів якої немає у світі, друге – високомінералізована водаропа, ідентична мінеральній воді Моршина та прибалтійського курорту Друскінінкай. Пам’яткою архітектури, що досі дивує всіх величчю є церква Святого Онуфрія (друга половина XVI ст.), яка є взірцем поєднання подільської архітектури з молдавською. У селищі досі збереглась і єврейська святиня - синагога, збудована на початку XVII ст. в готико-мавританському стилі, сьогодні - один із шедеврів єврейської сакральної архітектури на теренах України. У Гусятині народився Северин Наливайко. У першу річницю незалежності України, а саме 24 серпня 1992 року відкрито перший в Україні пам’ятник цьому легендарному ватажку. Щоб все це оглянути, достатньо 1,5 год.У містечку є декілька кафе-барів, залізничний вокзал, автовокзал, готель. Третій населений пункт – село Городниця. За 3 км. від села знаходиться найвища гора Медоборів – гора Богит, на якій у X-XІІІ ст. знаходилось величне язичницьке городищесвятилище. Саме там стояв Збруцький ідол (Святовид). Сьогодні тут збереглися культові вали, дольмен (містичні ворота), курганний могильник, капище з вісьмома жертовними ямами та доріжка, що вела до цієї унікальної статуї. Пішохідна екскурсія до гори і назад

ФОТО: БОЄВ Ю.М., RIDNAUA.ORG www.prigody.com.ua


Топ-100 | Природні пам’ятки України займе приблизно 2,5-3 години. Цікавим для відвідування є село Вікно. Неподалік нього знаходяться незамерзаючі у найлютіші морози карстові озерця, що виглядають зверху, як вікна, звідси і назва села – Вікно. А через те, що вони не мають дна, у народі їх називають „безоднями”. Вода у них прозорапрозора, немов кришталь, багата на карбонати і солі сірчаної кислоти, тому джерела мають лікувальні властивості. Одне з них впорядковане для освячення води. З північно-східної сторони села простягаються мальовничі Медобори. Їх окрасою є скелі Франка та гора Гостра Скала, на якій зростає квітка-легенда подільського краю – неопалима купина. Пішохідна екскурсія до цих об’єктів займе 1-1,5 години. Також у селі є цікавий музей народного побуту та садиби сільського зеленого туризму. В Подільських товтрах багато печер. Більшість екскурсій відбувається в печерах Млинки, Атлантида, Кристалічна (нестандартний маршрут). Тут доведеться повзти на животі, лазити на карачках, протискатись крізь щілини та розпори. Від учасників вимагається певна фізична підготовка, бажано відсутність зайвої ваги або наявність величезного бажання пройти маршрут. Ці екскурсії проводяться у комбінезонах, зі змінним взуттям та налобними ліхтариками. На маршруті також можна побачити гарні кристали, сталактити та інші печерні утворення.

www.prigody.com.ua

ФОТО: WWW.TINIGARD.INFO

Більш простими для подолання є печера та Попелюшка, в яких можна ходити без комбінезона та ліхтарика, оскільки маршрути освітлені. Ці печери доступні всім. В них можна побачити залишки житла древніх людей, трипільські глечики, колонії кажанів та “сталактити-соломки”. Розпочати подорож печерами Подільських товтр варто з Кришталевої печери, яка знаходиться в селі Кривче Борщівського району, що на Тернопільщині. Дана печера посідає четверте місце на Україні, та входить до 10 найбільших гіпсових печер планети, це не дивно, адже зайшовши туди занурюєшся у дивовижну атмосферу спокою та затишку. Час у печері ніби зупиняється. Суцільний килим із кристалів молочно-білого гіпсу вкриває стіни коридору мерехтливо виблискуючи тисячами граней у світлі прожекторів і ліхтариків. Можна годинами стояти у захопленні та милуватися дивовижною красою підземного царства. Світ печери овіяний незліченною кількістю легенд. Вихід з печери знаодиться на відстані 2800 м. Програма молодіжного відпочинку за “студентськими тарифами” та активна і захоплююча подорож лабіринтами печер надовго залишить у вас не лише синці на колінах і ліктях, а й яскраві спогади про насичені вихідні. Тож не вагайтесь, купуйте заздалегідь квитки на потяг й прямуйте на зустріч «бабиному літу» та Подільським Товтрам… Жовтень 2011 |

Пригоди.ua |

25


Обличчя українського туризму МАКС КІДРУК

Він полював на піраній в водах Амазонії, задирався на верхівки пірамід Мая і став першим зареєстрованим українцем на острові Пасхи. З півночі на південь він перетнув Південну Америку, згодом Ближній Схід та Північну Африку. Невгамовний український мандрівник та письменник Макс Кідрук в інтерв’ю для Пригоди.ua.

КИРИЛО МАЗУР

- Привіт. Розкажи в скількох країнах ти наразі був? - 26 країн.

запам’яталось серед позитивного. Був культурний шок – це, безперечно, острів Пасхи. Реально – це Чілі. Територіально – це Чілі. Географічно – Південна Океанія.

- І яка з твоїх мандрівок була найцікавішою, ти вважаєш?

- На що ти в першу чергу звертаєш увагу в мандрівках, коли їх плануєш?

- Я не розділяю світ за країнами. У мене цілий світ поділяється на певні місця, які мені цікаві або не цікаві. І однозначно таке місце номер один – це острів Пасхи. Про це мови, навіть, не має.

- Взагалі, якщо ти помітив, в мене поїздки двох типів : це культурологічні, цивілізаційні – я шукаю руїни древніх цивілізацій, дивлюся на них, намагаюсь зробити власні висновки, а з другого боку – це сафарі. Такі, як була ціла книжка «Любов та Піраньї» - це якраз про сафарі. Про те, як ми їздили і ловили піраній, полювали на крокодилів…

- Це те, що запам’яталось найбільше? - Так. Ну не те, щоб запам’яталось. Запам’яталось багато чого. Запам’яталось, наприклад, як за 30 кілометрів на захід від Луксора в задрипаному селі в пустелі араби забивали камінням дівчину. Оце мені запам’яталось. Але я розумію, що ми зараз говоримо про те, що

26 |

Пригоди.ua | Жовтень 2011

Комусь цікаві люди, комусь цікава їжа. Але це вже настільки розпіарено в туристичних журналах і тому подібних.. Для мене це не цікаво. - З чого взагалі почались твої мандрівки? Ось в тебе була мрія – поїхати в Мексику. В Україні це якось починалося? - Починалося. Такими авантюрними поїздками я їздив в Курган, Казань – це досить далеко в Росії. Коли ще був маленьким я танцював, професійно

www.prigody.com.ua


Обличчя українського туризму

“Українцям не вистачає мандрівної культури взагалі. Якби людина більше читала, то більше б цікавилась, а якби більше цікавилась – мала б більше друзів, знайомих, знала б більше нових книг, більше нової музики..” ФОТО: ЛІЗА ДЕГТЯРЕНКО

мандрівки. Ми займаємося тим.. та, мабуть і тим, що ти робиш зараз – популяризуєш своїм книжками мандрівки, відкриття чогось нового. От як ти вважаєш, чому турист - Я вже не в перший раз чую зараз погано їде в Україну? про тебе та хореографію. Ти Які проблеми, може, ти якось не особливо говорив бачиш? про це раніше.. - Не вистачає мандрівної - Просто я займався цим до культури взагалі. Незалежно того, як виїхав в Київ. Я зараз від того, чи це Україна, чи на цьому зовсім не акцентую закордон. Чому так – довго увагу, бо це вже минуле. Це можна говорити. І про була частина мого життя, але економічне, і взагалі. Але зараз це зовсім не актуально. основне – це недостатнє Зовсім. культурне виховання загалом. Якби людина більше читала, - Тобто зараз тебе це то більше б цікавилась, а якби просто цікавить в якості більше цікавилась – мала спостерігача? б більше друзів, знайомих, знала б більше нових книг, - Ніяк не цікавить. Тобто більше нової музики. Ось це. зовсім ніяк. Все, що мене зараз цікавить – це - Що б цікавого можна було книги і музика, подорожі, б побачити в Україні? спілкування з друзями. - Місць безліч. У нас на - Ось наш журнал території України найбільша про туризм в Україні, в Європі пустеля. Нещодавно займався хореографією, ми, навіть, їздили на гастролі в Польщу. Але, звісно, у порівнянні з тим, які ці поїздки зараз, то це було так нічого серйозного.

www.prigody.com.ua

почув, що в Карпатах є певне село, де туристів варять у казанах. Там якась спеціальна мінеральна вода. Ти сідаєш в казан, тобі там підкладають дрова і тебе в буквальному розумінні варять! Нижче по Дніпру біля водосховищ є землі, залиті водою. І ось там в цих місцях, наприклад, стоїть церква і ти приходиш туди по коліна в воді. І там є цілі села під водою, де ти пливеш на яхті, кидаєш якір, і він не чіпляється, а тягнеться по асфальтованій дорозі. Ну ти розумієш? І туди зараз є певні тури, але про це зараз ніхто не знає. Просто я не кажу, що не подорожую країною, бо це не цікаво. Це цікаво. Просто зараз мене тягне на екстремальні поїздки, як в ту саму Нову Зеландію: 40 годин перельоту, 22 з них повітрі. Чисто фізично - це дуже важко! Реально, це, навіть, моєму молодому організму було дуже важко. Через тридцять років я туди точно

Жовтень 2011 |

Пригоди.ua |

27


Обличчя українського туризму вже не полечу. А зараз, поки можу, я Юрського періоду» і багато інших романів, які подорожую. багато хто знає. Проте мало хто знає, що це Але в Україні є стільки речей, що дуже-дуже цікаві. Ось зараз вийшла техно-трилер і що це Крайтон. нова книга Артема Чапая про подорожі Україною. Але він більше - А тематика яка буде, по селах тинявся. От якщо вже я якщо не секрет? колись візьмусь за цю поїздку – я покажу Україну такою, яку ніхто не - Ну, взагалі, техно-трилер бачив! – це трилер, закручений на основі якоїсь реальної - Уявляю, що це буде за книга, наукової події. Тобто це якщо ти візьмешся її писати! не фантастика, де чуваки бігають, стріляють там - В Україні справді є багато місць. Мені вже це цікаво. І, розумієш, це один в одного з бластера я, навіть, не копав ще, не шукав лазерами. Там все цілком місць, які були б реально цікаві. От реально і описуються Кримські печери. Лише це – те, про події, які будуть от що можна написати цілу книгу за уже завтра. Не через якихось там три роки і закрутити на десять років, і не через тому реальний сюжет. двадцять, це та техногенна катастрофа, яка може бути - Що в тебе зараз в планах? вже завтра. Закручено на нанотехнологіях, включно - Зараз пишу досить великий техно- до того, що тут замішена трилер. Пишу в стилі Майкла хімія, людська фізіологія Крайтона, який написав «Парк та психіатрія. В мене є професійні консультанти, які мене консультують з цього – я дуже серйозно до того підходжу. Всі основні події будуть в пустелі Атакама на півночі Чілі. Чому – тому що мені було потрібно було знайти якесь ізольоване місце - лабораторію, яка у випадку відключення зв’язку виявляється повністю відключеною від зовнішнього світу.

“Якщо вже я колись візьмусь за цю поїздку – я покажу Україну такою, яку ніхто не бачив!”

28 |

Пригоди.ua | Жовтень 2011

В історії буде молодий український хлопецьпрограміст, який фрілансером на віддалі виконує певну роботу.

Але потім у них там стається певна техногенна катастрофа і щоб владнати цю проблему викликаються вчені з усього світу і він в тому числі. Подолати у них всіх нічого не виходить і він один те все розрулює. І не тому, що він там крутий перець, а тому що вже просто немає іншого виходу. Я сподіваюсь, що це буде цікаво. Але знову ця ситуація в Україні.. - Що саме?.. - З читанням. Крайтон продав в світі 110 мільйонів своїх книжок. А тепер спробуй піти і знайти в книгарні хоча б російський переклад його книжок.. - Це все українська культура читання? - Мене взагалі ображають деякі речі. В мене зараз багато знайомих з філфаку. Так от їм час від часу задають читати щось із суч.укр.літу (сучасна українська література – ред.) – вони потім пишуть по них чи якісь роботи, чи курсові. Так до однієї моєї знайомої хтось там прийшов, щоб вона щось порадила з літератури. Він каже: «Я не читаю сучасної української літератури, бо це все фігня». Ну вона дала йому мою книжку - вже через

www.prigody.com.ua


Обличчя українського туризму день він подзвонив і каже «Ааа.. Це так круто!». І це була його перша книжка, яку він прочитав із сучасної української літератури! Так хто ж в цьому винен?! Я що один гарно пишу? Треба зрозуміти, що бестселери та Нобелівські лауреати не робляться там закордоном. Вони робляться тут. Спочатку ми маємо тут зробити тираж нормальний і потім воно піде закордон. Але аж ніяк не навпаки… - На жаль.. - Ми читаємо зараз всіх цих американців: і Чака Паланика, і Кінга, і Крайтона тільки тому, що там вони розходяться мільйонними тиражами. Відповідно їх перекладають і тут читають. От Шкляр продався нещодавно 120 тисяч тиражем. Звичайно, що його перекладуть і він там розійдеться.

ПУСТЕЛЯ ВАДІ-РУМ НА ПІВДНІ ЙОРДАНІЇ, KIDRUK.COM

- Які відчуття в тебе викликають мандрівки? Що для тебе взагалі є мандрівки?.. - Стиль життя. - Свобода, незалежність?

ГОРИ ПЕРУ, KIDRUK.COM

www.prigody.com.ua

- Стиль життя. Це як хтось ходить на роботу, а я їжджу в мандрівки. Мені дуже повезло, що я цим можу заробляти собі цим на життя. Але по враженням.. Скажімо, 2009 рік – я майже нічого не пам’ятаю, що було між подорожами. Я пам’ятаю Китай, Еквадор, Перу, Чілі, потім Бразилію, але я не пам’ятаю, що було між ними. Були якісь проблеми, я шукав якісь гроші на ті поїздки, багато чогось такого.. Але пройшло два роки і я такий – я вже не пам’ятаю всього цього. Зате я пам’ятаю майже кожен день подорожі. І я стараюсь, щось таких моментів в житті, на яких я потім зупинюсь було чим по більше.

Жовтень 2011 |

Пригоди.ua |

29


Журнал Пригоди.ua. Вересень 2011

Чекаємо Ваших питань: info@prigody.com.ua.

Над випуском працювали: Кирило Мазур Сайт: www.mazur.tripua.info Twitter: kir_mazur Email: k.mazur@prigody.com.ua

Віталій Ніщименко Email: vitaliknim@ukr.net

Віктор Мазур Email: azbuddetal@ukr.net

Федір Ніщименко Сайт: unclefred.topdj.ua, unclefred.pdj.ru Email: acfred@meta.ua

Наташа Сасько Email: n_atu_sai@ukr.net

Тарас Демчук Сайт: www.demchuk.info Twitter: tdyoma

Дякуємо, що читаєте нас українською! Щиро Ваша, редакція журналу Пригоди.ua 30 |

Пригоди.ua | Жовтень 2011

www.prigody.com.ua


Зелений сільський туризм в Україні Наша країна, її культура, цікаві народні традиції, неповторна природа сприяють розвитку відносно нового напрямку туризму - зеленого сільського туризму. У рамках цього виду відпочинку передбачається проживання в сільських будинках, знайомство з особливостями сільського життя, а так само повне занурення в народні традиції даної місцевості. Звичайно, власники сільських будинків, міні-готелів і садиб розраховують на тих, хто народився і виріс у місті, а також на гостей нашої країни. Городянам надається можливість відпочити в довгоочікуваної тиші, насолодитися спокоєм і відсутністю суєти. Вранці вас розбудить не шум численних автомобілів, а звучне спів сільського півня. Зелений сільський туризм останнім часом активно розвивається у Вінницькій області, основною діяльністю якої є сільське господарство. Помірний клімат, наявність річок з порогами, густі ліси і найчистіше повітря приваблюють сюди туристів з різних країн. Щорічно садиби в селах Губник, Канава і Гармаки приймають гостей з різних країн Європи.

Що ж хочуть побачити у нас іноземці? У першу чергу власники сільських садиб пропонують проживання в справжніх сільських будинках, побудованих на початку та в середині ХХ століття. Будинки для туристів оформлені в традиційному українському стилі: дерев’яна різьблена меблі, вишитий білизна, на підлозі ткані доріжки. Стіни кімнат будинку прикрашені традиційної української розписом. На стінах ви побачите справжні народні обереги. Увійшовши в такий будинок, ви начебто переноситесь в минуле на машині часу. Зелених сільський туризм, це не тільки відпочинок, купання в річці і походи в ліс за грибами і ягодами. Крім відпочинку тут вам запропонують розваги по-українськи: українські народні ігри, катання на підводі, верхову їзду, стрільбу з лука, а також різноманітні майстер-класи з народних ремесел. У туристичних селах під керівництвом майстрів народних ремесел гості можуть виготовити глиняні іграшки чи горщики, навчитися особливостям подільської вишивки, навчитися виготовляти народні обереги, а також побачити процес виготовлення тканих виробів на старовинному верстаті. Відкрийте для себе загадковий світ українського села! Дмитро Корнієнко, www.zeleniyturizm.com.ua


Від столиці до столиці

4 дні з Києва в Чигирин

Подільська Швейцарія -

чарівна українська природа

Бучацька ратуша

Історію треба відновлювати

Пригоди.ua Випуск 3 | Севастополь - чарівне місто з секретною історією

Жовтень 2011

Севастополь

т у р и з м в Ук р а ї н і

Історія, міць, краса

Макс Кідрук Він полював на піраній в водах Амазонії, задирався на верхівки пірамід Мая і став першим зареєстрованим українцем на острові Пасхи.

| Офіційний сайт журналу: www.prigody.com.ua. Питання та відповіді: info@prigody.com.ua |

Жовтень 2011 (3) | Журнал Пригоди.ua  

Журнал Пригоди.ua - журнал про туризм в Україні. Тема номеру: Севастополь - чарівне місто з секретною історією.

Жовтень 2011 (3) | Журнал Пригоди.ua  

Журнал Пригоди.ua - журнал про туризм в Україні. Тема номеру: Севастополь - чарівне місто з секретною історією.

Advertisement