Page 1

4 дні маленької Європи винний тур Закарпаттям

Сучасний Маріуполь -

екстрім, море, прихована архітетектура

Золотий пляж Криму

Більше ніж звичайна легенда?

Пригоди.ua Випуск 2 | Маріуполь - місто ідей та промислового туризму

Вересень 2011

Чарівні скелі, що захоплюють подих

т у р и з м в Ук р а ї н і

Каньйони річки Рось на Київщині

Максим Ілляшенко Колишній директор нашумілого ГогольFest’у, екс-генеральний директор кінофестивалю Молодість про своє життя, відпочинок та особливості українського менталітету. | Офіційний сайт журналу: www.prigody.com.ua. Питання та відповіді: info@prigody.com.ua |


Любишь туризм? подпишись на

Украинский туристический дайджест! Что это? - Это ежемесячный обзор новостей туризма и сферы путешествий в Украине и мире. - Это обзор интересных мероприятий в сфере туристического бизнеса (выставки, конференции, круглые столы). - Это возможность первым узнавать об акциях, горящих турах и интересных предложениях от лучших туристических компаний Украины. - Это подборка самых интересных статтей, ссылок и публикаций на тему туризма за прошедший месяц.

Подпишись на рассылку прямо сейчас! Никакого спама, краткие обзоры, лишь одно письмо в месяц

Бесплатная подписка на

www.checkup.com.ua/utd Будь в курсе событий!


Випуск 2 | Маріуполь - місто ідей та промислового туризму

13

ЗМІСТ 4

Слово редактора

5

Новини Євро-2012 в Україні та Польщі

7

туристичний Новини туризму*Український дайджест

Підгорецький замок Шляхами Золотої підкови..

23 Легенди загадкової України Золотий пляж Криму та скарби Амет-аги. 24 Топ-100 | Природні пам’ятки України Чарівні каньйони річки Рось вітають Вас. 26 Обличчя українського туризму Колишній директор нашумілого ГогольFest’у, Максим Ілляшенко, про своє життя, відпочинок та особливості українського менталітету.

19-22 Історія одного міста

Екстрімальний парк, тепле море та лікувальні грязі. Чим живе сучасний Маріуполь - промисловий курорт Азовського узбережжя?

10-12 Фестивалим?

Десять найцікавіших фестивалів вересня. Вам сподобається!

15-18 Маршрут місяца

Країна вина, замків та унікальної архітектури. Ласкаво просимо до Закарпаття!

http://on.fb.me/nTzWkG www.prigody.com.ua

http://twitter.com/prigody_ua

Пригоди.ua туризм в Україні

Перший електроний журнал про туризм в Україні, цікаві місця, фестивалі та корисні поради про те, як із задоволенням провести вихідні та повністю спланувати свою відпустку. www.prigody.com.ua, 2011

info@prigody.com.ua Вересень 2011 |

Пригоди.ua |

3


Слово редактора Всім привіт! Як знати, що те, що ти робиш, справді цінне і комусь потрібне? Як бути впевненим, що ти на правильному шляху? Відповідь одна - ніяк. Проте неймовірно приємно, коли ти зустрічаєш чи вже маєш поряд людей, які так само як і ти живуть однаковою ідеєю. І листи, які стали приходити на пошту журналу з моменту виходу першого номеру, лише в зайвий раз переконують - ми на вірному шляху. Проте попереду в нас ще багато роботи. Адже в журналу все ще багато недоліків і він явно не того рівня, яким міг би вже бути. Відтепер вперше Пригоди.ua виходитиме на місячній основі. Перед вами номер присвячений вересню - всі події, фестивалі та мандрівки припадають саме на цей час. В порівнянні з минулим випуском майже всі розділи зазнали змін - щось ми поглибили, дещо прибрали, з’явилися сторінки з новинами Євро-2012 в Україні та Польщі. І це ще тільки початок. В український туризм ми прийшли надовго. Доречі, ми запустили власні новини! Цікаві факти, події, статті та огляди, пов’язані з мандрівками, туризмом та туристичним бізнесом - все це в новому проекті “Українського туристичного дайджесту”. Підпишіться на нашу щомісячну розсилку і отримуйте нагадування про вихід свіжого випуску журналу Пригоди.ua прямо собі на пошту. Сюди входитимуть лише новини та посилання на цікаві статті всесвітньої мережі. І ми також, як і ви, терпіти не можемо спам. Маємо лише корисні новини! Сподіваюсь вам сподобається!

З повагою, Кирило Мазур, шеф-редактор Пригоди.ua

k.mazur@prigody.com.ua

4|

Пригоди.ua | Вересень 2011

www.prigody.com.ua


Новини Євро-2012 в Україні та Польщі “Майже 11 тисяч учасників зі 105 країн світу

зареєструвалися в волонтерській програмі на сайті UEFA.com. Абсолютна більшість кандидатів - з України та Польщі.” - повідомив директор турніру Євро-2012 в Україні Маркіян Лубківський.

Залишилось менше двох місяців до кінця реєстрації волонтерів для фінальної частини чемпіонату Євро-2012. Для популяризації волонтерського руху в Україні МОК розповсюджує серед молоді інформаційні картки з описом можливостей для волонтера. Щомісячно такий бюлетень отримують 14,5 тис чоловік з усього світу. «Розкрию ще одну таємницю - чимало обраних волонтерів для Києва матимуть нагоду попрацювати вже цього року під час офіційної церемонії жеребкування фінальної частини турніру. Це найважливіша передтурнірна подія, яка відбудеться 2 грудня у Києві, і збере чимало гостей з усієї Європи», - пояснив керівник МОК.

Англійські фанати їдуть в Україну Десятки тисяч англійських фанатів планують завітати до України на матчі фінальної частини чемпіонату Європи з футболу 2012 року. Про це в коментарі “РБК-Україна” розповів Посол Великобританії в Україні Лі Тернер.

програм у сфері безпеки, організації теплого прийому різних фанів в Україні. Ми працюємо з різними містами, які прийматимуть Євро2012”, – сказав Тернер.

За його словами, кількість фанів, що прибудуть на європершість з Туманного Альбіону, залежатиме від того, чи подолають підопічні Фабіо Капелло відбірковий етап ЧЄ-2012. “Буде кілька десятків тисяч, але ми точно не знаємо. Це залежить від того, чи пройде Англія на Євро-2012 чи ні. Крім того, ми працюємо над цілою низкою

www.prigody.com.ua www.prigody.com.ua

..

Вересень 2011| Пригоди | Пригодиua ua| |5 5 Вересень 2011


Новини Євро-2012 в Україні та Польщі Сенат Польщі заборонив продавати пиво на стадіонах У п’ятницю, 5 серпня, Сенат Польщі проголосував проти поправки до Закону про безпеку на масових заходах, якою дозволявся продаж низько алкогольних напоїв на футбольних матчах, в тому числі під час матчів Євро-2012. За повну відміну алкоголю під час масових заходів проголосувало 53 сенатори, 36 – проти. Таким чином на Євро і після Євро на масових заходах, у тому числі футбольних стадіонів, буде діяти повна заборона на продаж, зберігання і вживання алкоголю. Загалом було внесено 11 поправок в законодавство щодо безпеки під час масових заходів, повідомляє Польська агенція преси.

На в’їзді в Київ встановлять Золоті футбольні ворота Про це Інформаційному центру «Україна-2012» повідомили у Київській міській державній адміністрації. Головна ідея монументу полягає у зв’язку між епохами, адже історичні Золоті ворота були міжнародним в’їздом в Київ, а їх футбольний аналог стане таким для всіх гостей Євро-2012. Робочий проект пам’ятника являє собою золоті футбольні ворота без сітки з футбольним м’ячем Євро-2012 на верхній штанзі. Конструкція висотою 6 метрів і шириною 15 метрів буде виконана з металу, облицьованого плиткою золотого кольору. Пам’ятник буде встановлений на Харківській площі при в’їзді в місто, над трьома смугами руху транспорту.

. .

6 |6Пригоди uaua | Вересень 2011 | Пригоди | Вересень 2011

Новини туризму

www.prigody.com.ua

*Украинский туристический дайджест


Новини туризму

*Український туристичний дайджест

У Хотинській фортеці знайшли більше 300 старовинних ядер! На території Хотинської фортеці студенти-історики Чернівецького національного університету за місяць археологічної практики знайшли понад 300 ядер від гармат. А також десятки турецьких і козацьких трубок, кераміку і монети. Працюють археологи на території двору, який перебуває біля кріпосних воріт. Рік тому у нього розкопали залишки в’їзної вежі. Серед знахідок - монета XIX століття часів царя Олександра II, старовинні польські монети. Але найбільше студенти-історики знайшли турецьких і козацьких трубок.

Кіровоград займеться розвитком туризму Днями, управлінням була створена спеціальна творча група розробників нової туристичної карті міста. До роботи будуть залучені передові архітектори міста, «Туристична карта Кіровограда буде здатна краєзнавці, музеєзнавці, задовольнити потреби рекламісти і багато інших допитливого туриста, людей, пов’язаних з так як буде відповідати культурною спадщиною міста. всім нормам і Розробка карти стане одним з пунктів програми «Центральний регіон-2015», в рамках якої планується зробити Кіровоград однією з передових областей в плані розвитку культури, техніки і умов для хорошого життя.

Безробітним запропонували зайнятись зеленим туризмом 27 липня в Вінницькій області в Жмеринському районному центрі зайнятості відбувся семінар на тему «Сільський зелений туризм - реальний засіб самозайнятості та відкриття власної справи». Жмеринський міськрайонний центр зайнятості провів семінар, який орієнтує безробітних на організацію сільського зеленого туризму. Під час семінару, слухачам розкрили основні поняття в сфері сільського зеленого туризму, зв’язок даного виду www.prigody.com.ua

правилам, з якими повинні бути погоджені міські карти» Олександр Саінсус, Міський голова Кіровограду

туризму з сільським господарством, історію його розвитку, його місце в сучасному туристичному бізнесі, сучасний стан сільського зеленого туризму в Україну. Незайнятим громадянам надали практичні рекомендації щодо створення агроосель. Організація відпочинку в агропоселеніях - це послуга, до складу якої можуть входити: надання в користування відпочиваючим кімнат, харчування стравами місцевої кухні, знайомство з підсобним господарством, природними, рекреаційними, історико-архітектурними, культурно-побутовими особливостями місцевості тощо. Вересень 2011 |

Пригоди.ua |

7


Новини туризму

*Український туристичний дайджест

Черкащина приймає перші круїзні пароплави з іноземцями Місто Канів Черкаської області увійшов до переліку туристичних об’єктів, цікавих для відвідування іноземцями в період проведення Євро-2012. Пріоритетним для відвідування іноземними туристами в Черкаській області визначено маршрут «Київ - Тарасова гора (Канів) - Черкаси - Адамівка (Чигирин)». Із залученням туристичних агентств Києва та Черкас розробляється культурнопізнавальна програма перебування туристів в Каневі та Черкасах на час стоянки пароплавів.

Україна може прийняти Чемпіонат Світу з ралі Про це в Івано-Франківській обласній держадміністрації заявив президент ФАУ Євген Червоненко в рамках пресконференції перед турніром “Aleksandrov Rally“. “Ми маємо чітке розуміння і підтримку з боку губернаторів Чернівецької та Івано-Франківської областей. Більше того, у перспективі ця гонка може пройти навіть у чотирьох областях включаючи Львівську та Хмельницьку. Ми маємо підтримку такого потужного партнера, як туристичний комплекс «Буковель», який в змозі запропонувати нашим гостям висококласну інфраструктуру. Але найголовніше - ми маємо справді унікальні гравійні дороги, аналогів яким в Європі просто немає! І я сподіваюся, що європейські спостерігачі, які сьогодні прибувають до України, гідно оцінять всі ці фактори”.

Із ставки Гітлера на Вінничині все-таки зроблять на музей Депутати Вінницької обласної ради днями остаточно проголосували за створення на ставці Гітлера в Стрижавці музейного комплексу. Завершити будівництво планують вже цього року. Проти спорудження будь-якого об’єкта на території колишньої ставки виступали представники компартії Вони вважають, що об’єкт може стати засобом пропаганди фашизму. За рішенням обласних депутатів в історикомеморіальному комплексі працюватимуть десять штатних працівників, а фінансове утримання здійснюватиметься за рахунок обласного бюджету. 8|

Пригоди.ua | Вересень 2011

“Незалежно від нашого бажання «Вервольф» завжди притягував до себе туристів з різних країн світу. Тому ми повинні окультурити цю територію і надати об’єкту правильне ідеологічний зміст показати, якого страшного ворога переміг наш народ, який трагічної ціною це було досягнуто” Микола Джига губернатор Вінничини

www.prigody.com.ua


Фе стиваль місяця

СлавськеRock 2011

29-30 липня 2011, с.Славське, Львівська область. Цього року я вперше потрапив на Славське. То він з чимось в мене співпадав, то просто не було як їхати. Акредитувався як журналіст – тим більше, чому було б і не відвідати. До того ж програма була така нічого, точніше їхав я на Тартак і Гайдамаки, на котрих так в результаті і не потрапив.

Т Е КС Т ТА Ф О ТО : ТА РАС Д Е М Ч У К

На жаль, ще від Підкаменя (етнофестиваль “Підкамінь 2011”, 22-24 липня, Львівська область) в мене з’явився незрозумілий кашель і біль в горлі, але все ж таки вирішив їхати, тим більше, що зібралось трошки людей знайомих. Зі Львова проблем із добиранням туди немає зовсім – 3 години і вже на місці. Перше що здивувало, це розміщення наметових містечок. Тут їх було чимало, а не так як на інших фестах – одне, ну максимум два. Фішка в тому, що тут можна було селитись де завгодно, аби тільки не було це приватною територією. В перший день хотів попасти на Ніагару – але приїхали пізно і вже не встиг. Зате в той же день були прикольні гурти поляків та німців. На Пікардійську терцію ще пізніше вже не ходив. На другий день погода змінилася - в обід трошки влило зверху, прийшлось пересидіти в наметі. Згодом ходили на Денну Сцену – доволі нічого так, якби не дощ. Хватало на фестивалі і неадекватів – а один навіть труси зняв ;). Весело. Ввечері послухали Колорадосів, а от на Гайдамаків мені знов не судилось – пішов спати, бо горло вже дістало своїм болем. Але Los Colorados мене в той день дійсно порвали – вони реально круті! Особливо коли їх на біс перший раз викликали і вони залабали інтро з капітошки, акапелло. Дуже весело і круто! Молодці. Так вийшло, що в неділю була оголошена жалоба (через вибухи та загибель гірників на шахтах), то ж на тому фестиваль і закінчився. Проснувшись в неділю зранку зібрали речі і поїхали на Львів. Потім Тернопіль. А загалом, чесно кажучи, якби не був акредитованим, то за таку підбірку учасників я б і не заплатив тих 100 грн.

www.prigody.com.ua

Вересень 2011 |

Пригоди.ua |

9


jpg file:///C:/Users/%D0%9A%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%BB/Desktop/24/photo/ico/Slavske_rock_2011. jpg file:///C:/Users/%D0%9A%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%BB/Desktop/24/photo/ico/kievska_rus6. jpg file:///C:/Users/%D0%9A%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%BB/Desktop/24/photo/ico/kievska_rus6. jpg file:///C:/Users/%D0%9A%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%BB/Desktop/24/photo/ico/kievska_rus6. jpg file:///C:/Users/%D0%9A%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%BB/Desktop/24/photo/ico/kievska_rus6. Перший міжнародний фестиваль вина jpg file:///C:/Users/%D0%9A%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%BB/Desktop/24/photo/ico/kievska_rus6.jpg WineFeoFest в Феодосії file:///C:/Users/%D0%9A%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%B Вперше Феодосія відкриє свої гостинні двері перед шанувальниками винних напоїв з усієї Європи. Свою продукцію представлять провідні виробники вина Криму і України, очікується присутність представників інших країн: Молдови, Росії та Німеччини, а також Королеви вина Німеччини.

Фестивалим?

Крім того, в рамках фестивалю пройде виставка-ярмарок страв з античної і грецької тематикою, народне голосування за найкраще вино, лотерею, екскурсії по заводах-виробниках.

16 - 18 вересня 2011

Місце проведення: м. Феодосія, АР Крим. Офіційний сайт: winefeofest.org.

ХVIII форум видавців у Львові.

14 - 18 вересня 2011

Найбільша книжкова подія року в Україні, включена до Франкфуртського календаря найважливіших міжнародних книжкових подій світу. Почесна країна-гість цьогорічного Форуму - Швейцарія. Основні заходи, що їх заплановано у межах Форуму Міжнародний літературний фестиваль, Всеукраїнський конкурс «Найкраща книга Форуму», Бібліотечний форум, Бізнес-форум, книжковий ярмарок. Розмаїті події та акції Форуму видавців-2011 відбуватимуться в театрах, музеях, мистецьких галереях, бібліотеках, закладах культури, кав’ярнях. Форум, як і завжди, стане мірилом фаховості та своєрідним тестом на успішність для українських видавців. Місце проведення: м. Львів, Палац Мистецтв (вул. Коперника, 17; проспект Свободи). Офіційний сайт: www.bookforum.com.ua.

Четвертий міжнародний фестиваль дерунів у Коростені! Головним дійством фестивалю стане конкурс на найсмачніший дерун. Кожен бажаючий зможе конкурувати на рівні з досвідченими майстрами кулінарної справи. А судитиме конкурс авторитетне жюрі. У рамках фестивалю пройдуть різноманітні конкурси, вікторини, виставки, які гарантують гостям міста гарний настрій та багато приємних вражень.

16 - 18 вересня 2011

10 |

Пригоди.ua |

Вересень 2011

Місце проведення: м. Коростень, Житомирська обл., 13.00 - Центральний парк міста. Офіційний сайт: відсутній.

www.prigody.com.ua


jpg file:///C:/Users/%D0%9A%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%BB/Desktop/24/photo/ico/Slavske_rock_2011. jpg file:///C:/Users/%D0%9A%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%BB/Desktop/24/photo/ico/kievska_rus6. jpg file:///C:/Users/%D0%9A%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%BB/Desktop/24/photo/ico/kievska_rus6. jpg file:///C:/Users/%D0%9A%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%BB/Desktop/24/photo/ico/kievska_rus6. jpg file:///C:/Users/%D0%9A%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%BB/Desktop/24/photo/ico/kievska_rus6. Джазовий фестиваль «Live in blue bay» jpg file:///C:/Users/%D0%9A%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%BB/Desktop/24/photo/ico/kievska_rus6.jpg Традиційно в перші вихідні вересня у Коктебелі вже протягом file:///C:/Users/%D0%9A%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%B трьох сезонів поспіль відкривається одна з головних музичних

Фестивалим?

2 - 5 вересня 2011

подій Криму. Проте трирічний вік фесту не заважає йому зберігати позиції самого демократичного заходу в регіоні: концерти проходять на майданчику open-air з вільним входом для всіх бажаючих. Всього у фестивалі візьмуть участь більше ста виконавців з України, Росії, Литви, Латвії, Узбекистану, США, Франції.

Місце проведення: м. Коктебель, АР Крим, пансіонат “Голубой залив”. Офіційний сайт: www.bluebayjazz.com. Вартість квитків: безкоштовно.

9-й Міжнародний Фестиваль Джаз Коктебель

15 - 18 вересня 2011

Ще один джазовий фестиваль вересня у Коктебелі. Цього року фестиваль став ще масштабніше - концерти будуть проходити одразу на трьох майданчиках! NU JAZZ Stage - величезний open air-на території нудистського пляжу, який об’єднує вже котрий рік тисячі глядачів потужним драйвом та актуальною альтернативною музикою. Волошинська сцена. Лише 200 крісел для шанувальників ексклюзивних концертів сучасного джазу і імпровізаційної музики прямо біля Будинку-музею Волошина. Jazz Koktebel Open Stage - тут буде звучати зовсім нова авторська музика від молодих виконавців, яку неможливо межувати рамками жодного традиційного «формату» - досконала відкритість для нової музики і нової публіки. Місце проведення: м. Коктебель, АР Крим. Офіційний сайт: koktebel.info. Вартість квитків: 75 - 465 грн.

Фестиваль сучасного вуличного мистецтва «Respublica» (ANTIMONEY FEST)

10 вересня 2011

Фестиваль «Республіка» - це фестиваль сучасного вуличного мисцецтва у всіх його проявах – музика, малюнок, танець. Музична частина фестивалю відбудеться на території старої фортеці в якій приймуть участь як відомі, так і молоді групи України та Росії: С.К.А.Й., Сheese people, О.Торвальд, АННА, Карна, The Вйо, Мотор’ролла, тощо. В рамках художньої частини художники з Іспанії, Росії, Білорусії та України розмалюють будівлі ”нового” міста, щоб максимально вписати їх в архітектуру старого міста. Місце проведення: м. Кам’янець-Подільський, Стара фортеця. Офіційний сайт: respublicafest.com.ua.

www.prigody.com.ua

Вересень 2011 |

Пригоди.ua |

11


e:///C:/Users/%D0%9A%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%BB/Desktop/24/photo/ico/Slavske_rock_2011. g file:///C:/Users/%D0%9A%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%BB/Desktop/24/photo/ico/Slavske_rock_2011. g file:///C:/Users/%D0%9A%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%BB/Desktop/24/photo/ico/kievska_rus6. g file:///C:/Users/%D0%9A%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%BB/Desktop/24/photo/ico/kievska_rus6. g file:///C:/Users/%D0%9A%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%BB/Desktop/24/photo/ico/kievska_rus6. g file:///C:/Users/%D0%9A%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%BB/Desktop/24/photo/ico/kievska_rus6. Фестиваль борщу “Борщ-їв“ g file:///C:/Users/%D0%9A%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%BB/Desktop/24/photo/ico/kievska_rus6.jpg Фестиваль борщу щорік проходить на центральній площі e:///C:/Users/%D0%9A%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%B file:///C:/Users/%D0%9A%D0%B8%D1%80%D містечка Борщів, яке у вересні стає столицею українського %B8%D0%BB%D0%BB/Desktop/24/photo/2/kievrus.jpg куховарства.file:///C:/Users/%D0%9A%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%B Місцеві хазяйки змагаються в приготуванні %D0%BB/Desktop/24/photo/2/kievrus.jpg національної страви, яка в давнину дала назву цьому невеликому населеному пункту. У прамках фестивалю “Борщ’їв-2011” пройде виставка-конкурс борщеваріння, де кожне село регіону представить на суд відвідувачів власного типу борщу. Всього буде представлено близько 50 видів борщу.

Фестивалим?

Місце проведення: м. Борщів, Тернопільська обл. Дата проведення: 17-18 вересня 2011, 14:00.

Восьме щорічне Столичне Автошоу Місце проведення: м. Київ, Столичне шосе 90 («Автоцентр на Столичному»). Офіційний сайт: www.autoshow.kiev.ua. Дата проведення: 9-11 вересня 2011.

Global East Rock Festival 2011 Місце проведення: м. Київ, Національний музей авіації. Офіційний сайт: www.globaleast.com.ua. Дата проведення: 10-11 вересня 2011.

Міжнародний фестиваль “Гості Стародавнього Києва XV століття” Місце проведення: с. Копачів (Обухівська траса), “Парк Київська Русь”. Офіційний сайт: www.parkkyivrus.com. Дата проведення: 24-25 вересня 2011.

5-е міське свято “На каву до Львова“ Свято кави у Львові, яке вже здобуло велику популярність як в самому місті, так і за його межами, перетворилось на справжній символ осіннього Львова. У ці вересневі дні затишні львівські кав’ярні пропонують особливо великий вибір самих оригінальних кавових ласощів, і щороку восени за допомогою всіх кавоманів, що відвідують ароматне свято, вибираються найсмачніші з них. До того ж, в рамках фестивалю буде обрана найкраща кав’ярня найромантичнішого міста України. Місце проведення: найкращі кав’ярні Львова. Дата проведення: 23-25 вересня 2011. 12 |

Пригоди.ua |

Вересень 2011

www.prigody.com.ua


Топ-100 | Історія однієї пам’ятки

Підгорецький замок Шляхами Золотої підкови..

Підгорецький замок - один з чотирьох замкових споруд, що входять в так званий тур Золота підкова України. Знаходиться він у селі Підгірці Львівської області і, так само як і багато інших, значно постраждав від радянської влади. Ми вирішили розібратися, чим тепер унікальний цей замок і чому варто тут хоч раз побувати. VLASHCHUK.LIVEJOURNAL.COM

Історія замку досить складна і неоднообразна. Його безліч разів перебудовували, захоплювали, грабували і знову перебудовували. Можливо, саме цим і обумовлений настільки посилений характер оборонних споруд, якщо врахувати той факт, що подібна будова цілком більше скидається на палац, ніж на справді потужний оборонний замок. Він був одним з перших в епосі плавного переходу від великих потужних замків до невеликих затишних і симпатичних палацових комплексів. Вважається, що кам’яний замок на цьому місці був закладений коронним гетьманом Станіславом Конецпольським ще в 1635 році на місці давніх укріплень www.prigody.com.ua

сімейства Підгорецьких. Створити проект фортифікаційних споруд було доручено знаменитому французькому архітекторові Гійому де Боплану. Сам же палац створював італієць Андреа дель Аква. Спочатку будівля була виконана двоповерховим в стилі бароко та пізнього ренесансу. Тільки в 1728 році був надбудований третій рівень, який замінив колишні павільйони по сторонах і плоский дах. Будівництво велося протягом п’яти років. Вже в 1651 році визвольна війна Богдана Хмельницького разом з усіма польськими князями і панночками вигнала і колишній вигляд цієї будівлі - війна принесла замку значні пошкодження.

КИРИЛО МАЗУР

У 1682 році Підгорецький замок став власністю родини Собєських, а вже в 1720-му перейшов у володіння князя Вацлава Жевуцкого. Радянський період посилив ще більше складну ситуацію, що склалася. У 1956 році в замку сталася сильна пожежа, після мінімального відновлення існуюча влада постановила використовувати комплекс під туберкульозний диспансер. Лише в 1997 році під тиском громадськості та завдяки особистим старанням В.Г. Возницького замок став частиною Львівської галереї мистецтв. Був створений благодійний фонд його реконструкції, заговорили про створення музею на його території. На жаль, вхід в Вересень 2011 |

Пригоди.ua |

13


Топ-100 | Історія однієї пам’ятки інтер’єри замку закритий і досі - через незавершеність внутрішньої (власне, як і зовнішньої) реконструкції. У 2010-му замок відзначив своє 370-річчя.

SERG-KLYMENKO.NAROD.RU

Цей замок зачаровує, навіть не дивлячись на незавершеність його облаштування і «пошарпаний» зовнішній вигляд. Що дійсно цікаво подивитися у всьому цьому просторому комплексі, так це унікальний «італійський» парк, аналогів якому практично немає в Україні. Приголомшлива художня продуманість взаємозв’язків рельєфу, рослинності і чарівної архітектури заслужено присвоїли Підгорецькому парку статус пам’ятника садовопаркового мистецтва державного значення. Шкода, що держава все ще не розуміє до кінця важливість збереження подібних пам’яток, а меценати все ще не можуть знайти свого місця в структурі культурної спадщини України. А тут дійсно є чим помилуватися ...

LVIVGALLERY.ORG

У 2008 році Підгорецький замок потрапив в Перелік 100 пам’яток світу, що потребують негайної реставрації. Перелік складають працівники Всесвітнього фонду пам’яток. Внесення до Переліку полегшує отримання пам’ятокою коштів на реставрацію.

14 |

Пригоди.ua | Вересень 2011

www.prigody.com.ua


Маршрут місяця від Пригоди.ua

КРАЇНА ВИНА, ЗАМКІВ ТА УНІКАЛЬНОЇ АРХІТЕКТУРИ! Ласкаво просимо до Закарпаття!

ПІДБІР М І С Ц Ь : В І ТА Л І Й Н І Щ И М Е Н КО

Тут є все найнеобхідніше для туризму - архітектурні та природні пам’ятники, гірськолижні курорти, термальні джерела, приємні люди та неперевершена місцева кухня. Шаленими темпами в цих краях розвивається туристична інфраструктура.

П’ять замків, більше десяти храмів, унікальне поєднання чотирьох культур та автентичні винні карти вздовж всього маршруту. Чотири дні маленької Європи на західних кордонах великої України. Вже готові до вражень?

Міста, відмічені на карті:

A B C D E F G H I

- Ужгород, Закарпаття. - Середнє, Закарпаття. - Мукачево, Закарпаття. - Берегове, Закарпаття. - Виноградів, Закарпаття. - Хуст, Закарпаття. - Солотвино, Закарпаття. - Рахів, Закарпаття. - Ясіня, Закарпаття.

www.prigody.com.ua

Протяжність маршруту:

Вересень 2011 |

273 км.

Пригоди.ua |

15


Маршрут місяця від Пригоди.ua 1 ДЕНЬ

УЖГОРОД – НАЙМЕНШИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР В УКРАЇНІ. МІСТО З ЧАРІВНОЮ АВСТРІЙСЬКОЮ АРХІТЕКТУРОЮ І ЧУДОВИМ УЖГОРОДСЬКИМ ЗАМКОМ .

Топ-атракції: - Кафедральний Хрестовоздвиженський собор – вул. Капітульна, 9. - Ужгородський замок – вул. Капітульна, 33. - Музей народної архітектури – вул. Капітульна, 33А. - Липова алея – набережна Незалежності. - Дегустаційний зал Шардоне – вул. Волошина 18Б. - Будинок жупанату (Художній музей) – пл. Жупанська, 3. - Костел Святого Юрія (Георгія) – вул. Волошина, 9. - Ужгородська філармонія (колишня синагога) – пл. Театральна, 10.

TRIPUA.INFO

Трансфер: Ужгород – Середнє – 21км. СЕРЕДНЄ – НЕВЕЛИЧКЕ МІСТЕЧКО, ЯКЕ РОЗМІЩЕНЕ ПРИБЛИЗНО ПОСЕРЕДИНІ МІЖ УЖГОРОДОМ ТА МУКАЧЕВИМ.

Топ-атракції: - Середнянський замок. - Середнянські винні підвали – вул. Шевченка, 6. Трансфер: Середнє – Мукачеве – 23 км.

MOTEL-TREMBITA.COM.UA

2 ДЕНЬ МУКАЧЕВЕ – НАЙЧАРІВНІШЕ МІСТО ЗАКАРПАТТЯ. СИМВОЛОМ МІСТА Є ЗАМОК ПАЛАНОК, ЯКИЙ ПОВНІСТЮ ЗБЕРІГСЯ ДО НАШИХ ЧАСІВ .

Топ-атракції: - Замок Паланок – вул. Графа Шенборна, 2А. - Мукачівська Ратуша – вул. Пушкіна, 2. - Катедральний собор ім. Святого Мартина – вул. Миру, 2. - Пам’ятник Святим Кирилу і Мефодію – пл. Миру. - Успенська церква – вул. Федорова, 4.

16 |

Пригоди.ua | Вересень 2011

MOUNTTRIP.COM

www.prigody.com.ua


Маршрут місяця від Пригоди.ua Трансфер: Мукачеве – Берегове – 29 км. БЕРЕГОВЕ – ЧАРІВНЕ ЗАКАРПАТСЬКЕ МІСТО, У ЯКОМУ БІЛЬШЕ ПОЛОВИНИ НАСЕЛЕННЯ Є ЕТНІЧНИМИ УГОРЦЯМИ, ТОМУ ТУТ НАВІТЬ ЧАС РОБОТИ МАГАЗИНІВ ВКАЗУЄТЬСЯ НЕ ЛИШЕ ЗА КИЇВСЬКИМ, А Й ЗА БУДАПЕШТСЬКИМ ГОДИННИКОМ, А НАЗВИ ВУЛИЦЬ ПОРЯД З УКРАЇНСЬКОЮ ДУБЛЮЮТЬСЯ І УГОРСЬКОЮ. ОДИН З НАЙБІЛЬШИХ ЦЕНТРІВ ВИНОРОБСТВА ЗАКАРПАТТЯ.

TRAVEL.UA

Топ-атракції: - Будинок колишнього казино – пл. Ференца ІІ Ракоци, 1. - Костьол Воздвиження Чесного Хреста – пл. Ференца ІІ Ракоци. - Будівля колишнього жупного суду – пл. Кошута, 6. - Замок Шенборна – вул. Шевченка, 120. - Термальний басейн – вул. Корятовича, 1. - Старовинний підвал XV ст. – вул. Виноградна, 37/2.

3 ДЕНЬ TRIPUA.INFO

Трансфер: Берегове – Виноградів – 38 км. ВИНОГРАДІВ – МІСТЕЧКО НА ЗАКАРПАТТІ, ЯКЕ ДО 1946 РОКУ НАЗИВАЛОСЬ СЕВЛЮШ (ВІД УГОРСЬКОГО «СЕВЛАШ» - ВИНОГРАДНИЙ). ОДИН ІЗ ЦЕНТРІВ ВИНОРОБСТВА .

Топ-атракції: - Палац баронів Перені XVI – XVIII ст. – вул. Копанська, 10. - Виноградівський винзавод – Персикова, 35. - Вознесенський костьол – вул. Миру, 12. - Францисканський монастир – вул. Миру, 3. Трансфер: Виноградів – Хуст – 27 км. VOLAND.FLAMBER.RU

www.prigody.com.ua

Вересень 2011 |

Пригоди.ua |

17


Маршрут місяця від Пригоди.ua ХУСТ – МІСТО ОБЛАСНОГО ЗНАЧЕННЯ НА ЗАКАРПАТТІ. ЙОГО СЛІД ВІДВІДАТИ В СЕРЕДИНІ ТРАВНІ, КОЛИ КАЗКОВИМ ЦВІТОМ ПОКРИВАЄТЬСЯ ЗНАМЕНИТА ДОЛИНА НАРЦИСІВ ВИНОРОБСТВА .

Топ-атракції:

- Долина нарцисів – урочище Кіреші за 4 км від м. Хуст. - Хустський замок – вул. Замкова. - Костьол Святої Єлизавети – вул. Жовтяна, 45.

IGOR MELIKA, PHOTOGRAPHIC.COM.UA

Трансфер: Хуст – Солотвино – 56 км.

4 ДЕНЬ СОЛОТВИНО – СЕЛИЩЕ НА КОРДОНІ З РУМУНІЄЮ, ВІДОМЕ СВОЇМ ОЗЕРОМ, ЯКЕ Є АНАЛОГОМ МЕРТВОГО МОРЯ .

TURISTUA.COM

Топ-атракції: - Солоне озеро Кунігунди. Трансфер: Солотвино – Рахів – 49 км. РАХІВ – НАЙВИСОКОГІРНІШИЙ РАЙОННИЙ ЦЕНТР УКРАЇНИ, НЕПОДАЛІК ВІД МІСТА ЗНАХОДИТЬСЯ ГЕОГРАФІЧНИЙ ЦЕНТР ЄВРОПИ . TRIPUA.INFO

Топ-атракції: - Географічний центр Європи – околиця с. Ділове. - Костел Святого Іоанна Непомуки — вул. Миру, 20. Трансфер: Рахів – Ясіня – 31 км. ЯСІНЯ – СТОЛИЦЯ ГУЦУЛЬСЬКОГО КРАЮ .

PHOTOUKRAINE.COM

18 |

Пригоди.ua | Вересень 2011

Топ-атракції: - Вознесенська (Струківська) церква. - Церква святих Петра і Павла.

www.prigody.com.ua


Історія одного міста

Маріуполь

МІСТО ІДЕЙ І... ПРОМИСЛОВОГО ТУРИЗМУ?

Місто ідей? Ні-ні - хвалебних од і захоплень сьогодні не буде. Просто це якраз той випадок, коли мені шалено хочеться поділитися своїми емоціями. Я виріс у цьому місті. Які ж ідеї увесь цей час крутилися в моїй голові?.. ТЕКСТ: КИРИЛО МАЗУР

Маріуполь - десяте за чисельністю населення місто України. Офіційно його історія починається з 1778-го року. Тоді на цих землях і з’явилися перші великі поселення греків. Грецька фактор повсюдно представлений в житті міста. В університетах вивчають новогрецьку, студенти з України та Греції масово їздять по обміну один до одного в гості, тут, навіть, відкрите особливе грецьке консульство. Втім, більшість сучасних істориків все ж має достатні підстави вважати датою заснування міста давню козацьку паланку, яка перебувала тут. Тому неофіційно місто вважають трохи старше.

STROYMART.COM.UA www.prigody.com.ua

Ідеї ​​тут починають з’являтися з самого прибуття в тихі простори цього містечка. Будемо вважати, що ви прибули на поїзді. Так завжди цікавіше. Підніміться на другий поверх залізничного вокзалу і оціните всі переваги перебування станції поряд з морем. Захід сонця крізь ці величезні вікна з видом на море завжди здавався мені поособливому красивим. Саме місто знаходиться на підвищеній частині міських схилів. Від вокзалу до центру можна пройтися, навіть, і пішки. Але тоді вам доведеться підніматись на гору звилястою дорогою. Звісно, це не Крим, але враховуйте свої сили. Прямо тут, між вокзалом та міським центром знаходиться одна з найстаріших частин міста.

Я не обіцяю вам приголомшливих видів, багатої історії або унікальних об’єктів, але тут є свої цікаві місця. Велика частина будиночків звідси була побудована ще до революції 1917 року. Є екземпляри і більш раннього періоду. На жаль, ніхто не стежить за такими «особливостями». Велика частина будинків була покинута та вже давно почала руйнуватися. Якщо ви колись-бо чули про таку класику радянського кіно, як «В бой идут одни старики» (рус. -ред.), то знайте - в цих нетрях його і знімали. Знімають тут фільми і зараз. Можливо, це якесь незбагненно творче місце. А можливо, всіх розчулює можливість потрапити з сучасного міського центру у дивні напівзруйновані стіни військової епохи всього Вересень 2011 |

Пригоди.ua |

19


Історія одного міста за п’ять-десять хвилин. Але щось таємничим чином притягує сюди людей. І таких місць у місті все ще багато. Величезні заводи і комбінати, що закрилися після розпаду СРСР, залишили за собою купу історій. І важко уявити які простори і можливості таять у собі ці мертві вулиці техмайданчиків, якщо прямо завтра назвати Маріуполь центром промислового туризму.

морі - сміливо їдьте на лівобережжя - в інших частинах міста виходи до моря впевнено заграбали до рук портові доки, заводи, корабельні та пристані для яхт. (Можливо, ці яхти - не зовсім звичні картинки в образі завзятих любителів голлівудських фільмів, але частина з них досить оригінальні та цікаві. Колись тут досить непогано був розвинений міський яхтклуб. Зараз яхти - це вже рідкість. - ред.)

трохи далі від перетину з вулицею Торговою. Якраз на цьому перехресті і знаходяться ті знамениті велетні-будинки - свідки військової історії. Кажуть, що під час артобстрілу міста німецькими військами в далеких 1940их роках все в місті було зруйновано і лише ці будинки стояли непохитно - півтораметрові стіни захищали мешканців від будь-яких бід.

І це може виявитися досить цікавою ідеєю.

Зараз про це навіть немає і таблички. Втім, відсутність табличок цілком звична картина для цього міста.

Місто поділено річкою Кальміус на дві частини - Правий і Лівий берег. В силу погодних особливостей дим з двох потужних металургійних заводів дме якраз в сторону Правого берега, що дає жителям Лівого додатковий плюсик карми до екологічності. Втім, це не заважає мешканцям «Правого» вважати своє місцерозташування більш солідним і елітарним. Місто завжди славилося своєю трохи дивною логікою.

Вам обов’язково варто заглянути в міський Драматичний театр. І хоч за красою йому складно конкурувати, скажімо, з Одеським оперним театром, але мені завжди подобалися його чарівні барельєфи з ангелами, акторами та іншими істотами під дахом куполу. Навколо театру розбитий невеликий парк (Театральний сквер) з не менш чарівними вечірніми фонтанами. Це вам точно сподобається!

Основні культурні пам’ятки, мерія, солідна центральна вулиця, розкішний міський театр і центральні парки - всі знаходяться в правобережній частині міста. Якщо ж вам довподоби пляжний відпочинок на теплому й приємному Азовському

20 |

Пригоди.ua | Вересень 2011

PHOTO.MARIUPOL.COM.UA

Обов’язково прогуляйтеся центральною вулицею міста - проспектом Леніна. Він довго тягнеться через більшу частину Маруіполя і вам знадобиться досить пристойна кількість часу, щоб весь його пройти, розглядаючи навколо цікаві особливості. Починається проспект

AMALIAEHNSH, FLICKR.COM www.prigody.com.ua


Історія одного міста

PHOTO.MARIUPOL.COM.UA

Загалом, архітектура центральної частини міста більш, ніж приємна. Тут завжди досить доглянуто, немає масових вуличних приставав з хотдогами і, взагалі, посиленими темпами кипить життя. А ще завітайте до Головпоштампу Маріуполя. Якраз там, поруч з ним по правій стороні, знаходиться знаменитий пам’ятник Висоцькому в бронзі за мотивами його ж пісні «Де мій чорний пістолет?». Чи то містика, чи хуліганство (я чомусь більше схиляюся до другого:) ), але пістолет (пам’ятник зроблено у вигляді Висоцького в плащі і з пістолетом - ред.) дійсно постійно доводиться шукати. Найчастіше цим займаються правоохоронні органи. Після семи або восьми таких нічних пропаж пістолет на пам’ятнику вже не відновлювали.

Маріуполь - незвичайне місто для туризму.

www.prigody.com.ua

PHOTO.MARIUPOL.COM.UA

Архітектурних особливостей цілком вистачить і на півдня, щоб оглянути найкрасивіші будівлі міста (Особливо симпатично виглядають будинки зі шпилем, що оточують кільце театрального парку в центрі). Але от, а що робити далі? Найчастіше інші міста прикривають на цьому свою фантазію. У Маріуполя ж у цьому плані є свій непоганий коник. Втім, навіть і не один. Кілька років тому керівництво металургійного заводу імені Ілліча вирішило зробити місту непоганий подарунок - у місті з’явився свій парк розваг. Зветься він парком «Екстрім» і завжди дуже радує моїх друзів і знайомих, що приїздять погостювати. Хочете швидких американських гірок? Вечірньої романтики на колесі огляду над набережною? Водних «Харакірі», ігрових автоматів або простих тихих спокійних човників? Це саме підходяще для всього цього місце. І

поспішіть поки ще не дуже холодно - парк працює з початку весни до кінця осені. Маріуполь - досить тепле місто. Взимку тут завжди дуже мало снігу. А якщо він і є, то легко встигає підтанути, не встигнувши дочекатися поки ви виспетесь до обіду в такі короткі зимові дні. Це дуже східна частина України - тут навіть час заходу сонця значно відрізняється від київського, не кажучи вже і про львівський. Інший напрям розвитку міста - це спортивний туризм. Влітку 2010-го місто вже прийняло разом з Донецьком Молодіжний Чемпіонат Європи з футболу (до 19 років). Благо для цього є хороші стадіони і більшменш існуючі вболівальники. Зі спортом в цьому місті і зовсім все в порядку. Ну, хто не чув про баскетбольний клуб «Азовмаш», що колись регулярно розігрував перші місця в кубках та чемпіонатах України? Можливо, ви чули

Вересень 2011 |

Пригоди.ua |

21


Історія одного міста про маріупольських борцівчемпіонів Європи, а, може, про Маріуполь, як місто, що активно посилює першість в Україні з пляжного гандболу - для цього в місті створена просто відмінна інфраструктура. Тут регулярно проходять міжнародні змагання з різних видів спорту. Ну і, звичайно ж - море. Азовське море - відмінний варіант для відпочинку з дітьми, сімей та багатьох інших варіантів. Воно тепле, неглибоке, місцями з наявністю цілющих чорних грязей. Звичайно, місцевій владі ще варто подбати про більш-менш чистоту

міських пляжів, їм все ще явно чогось не вистачає. Втім, гарячі чебуреки і півники на паличці все ще залишилися незмінним атрибутом маріупольського узбережжя. Якщо хочете просто відпочити - сміливо їдьте за межі міста. Там завжди можна побачити таблички про здачу житла і без проблем недорого оселитися в окремий невеликий будиночок в парі десятків метрів від моря. І чому ж все-таки - це місто ідей? А тому, що, гуляючи по місту, тільки й помічаєш, що можна було б виправити, а що зробити краще. Думаєш, де можна було б зняти хороші кадри

для нового проекту, і яку б фразу краще сказати у фінальних титрах на тлі Маріупольського оперного. Тут досить дивно переплелась дореволюційна історія та невимушена сучасність. І, навіть, життя льється в якомусь свому особливому темпі. А які тут заходи сонця! Вони божественні в цьому місті! Кажуть, це все особливий склад атмосфери біля моря. А, може, такими їх роблять ті чарівні набережні, що впевнено стають одними з найприємніших місць у всьому великому місті? Ось там-то і виникає дуже багато ідей і цікавих думок.

Приємної вам подорожі!

FOROSTOUR.COM.UA

22 |

Пригоди.ua | Вересень 2011

LIFECITY.COM.UA

www.prigody.com.ua


ТЕКСТ: КИРИЛО МАЗУР.

ФОТО: МОЙПЛЯЖ.РФ

ЛЕГЕНДА ПРО ЗОЛОТИЙ ПЛЯЖ Його називають одним із найкращих на всьому Південному узбережжі Криму. Знаходиться він трохи західніше Ялти, де простягнувся майже на 400 метрів в довжину і близько 70 метрів завширшки. Проте, кажуть, ідеально відшліфована галька майже однакового розміру не головна особливість цього місця. Колись тут прямо під ногами можна було знайти справжнє золото! Золотий пляж. За однією з легенд, колись попит на дрібну гальку був настільки високий, що купці багатіли просто на очах, продаючи всюди ці безцінні камінці. Інша легенда свідчить про те, що назва закріпилася ще з давніх часів, коли турки господарювали на цих землях і здирали з народу непосильні побори. Тоді, коли козаки вирішили провчити цих злісних загарбників і народилася ця легенда .. Південний край завжди славився казковою природою, свіжим гірським повітрям і небувалою чистоти синіми водами. Славилися ці місця і незліченними багатствами. Ось тільки люди тут жили бідно і залишалися глибоко нещасними - вже не перший рік вони перебували під гнітом турецьких розбійників. Жорстокий правитель Ялти Амет-ага грабував, вбивав і піддавав підневільних тортурам. Дуже багато страждань приносив він на ці землі. “Але не довго залишилося правити йому у чужому домі!” - вирішили козаки. Зі степів Україні вже мчало на допомогу величезне військо, www.prigody.com.ua

щоб вигнати з Тавриди поганих турків. Як сніг на голову впала ця звістка на Амет-агу і почав він молитися своїм богам. Але не чув Аллах його благань про допомогу - небо байдуже дивилося на нього холодними зірками, а суворі кримські скелі вже розносили лихі пісні відважних рятівників. Злякався тоді Амет-ага і почав збирати корабель в дорогу. День і ніч зносили раби награбовані скарби на корабель - скрині із золотими монетами, коштовності і килими небаченої краси. Цілий день були чутні крики - варто було комусь із рабів впасти, як на цьому ж місці заносився кинджал над його знеможенем тілом і проливалася на пісок невинна кров. Увечері наступного дня залишив правитель небезпечний берег. Відтягувати втечу більше було нікуди - люди збунтувалися, їх гніву не було видно краю. Сотні й тисячі знедолених і пограбованих проклинали криками його слідом. І почуло цього разу небо їхні молитви. Море розбушувалося, грім і блискавка вибухнули над горизонтом. І завив вітер над

щоглами Амет-ага, віщуючи втікачам швидку загибель. Лише через мить нічого вже не було - ні жорстокого хана Амет-аги, ні його стерв’ятників. Зникли назавжди і незліченні скарби - скрині, золото і коштовності. Звільнилися люди від нав’язливого ярма і побачили, нарешті, промені нового сонця, де вони знову були вільними. - Дивіться, що це? - через якийсь час люди знову прийшли на цей берег. Весь пляж був укритий крихітними золотистими крупинками, пересипаними з піском. І весь берег блищав, наче був зроблений із золота - це море перетерло награбовані скарби і викинуло їх темної ночі на берег. - Море вертає нам наші багатства! - мудрий старий не міг помилятися. З тих часів і зветься цей берег Золотим пляжем і щоранку робить хоч трішки, але щасливішими людей, що знову і знову приходять вранці на цей берег. І не в золоті тут справа... Вересень 2011 |

Пригоди.ua |

23


Топ-100 | Природні пам’ятки України

СКЕЛІ НА РІЧЦІ РОСЬ (Богуслав, Стеблів, Буки, Рось)

Проживши свідому частину життя у Богуславі, зараз мені вже важко уявити, що річка може бути без скель чи гранітних брил. Адже в районі міста річка Рось просто «завалена» камінням, а берег оточений скелями, які іноді сягають висоти 10 – 12 метрів. В І ТА Л І Й Н І Щ И М Е Н КО

Кожного літа, будучи ще школярем, я цілими днями проводив час на річці: або просто загоряв на приємних камінчиках, або, перепригуючи з одного камінця на

Ці скелі – це богуславські граніти уманського комплексу палеопротерозойського віку. Геологічна пам’ятка має достатньо велике наукове значення. Породи тут сірі, світло-сірі, біотитові, порфібластичні, середньозернисті, з жилами рожево-сірих пегматоїдних гранітів. Навколо міста, навіть, функціонує кілька гранітних кар’єрів, де добувають великі блоки та облицювальні камені, будівельний камінь та щебінь. Ще й досі ходить легенда, що саме з цих гранітів, що добувалися в районі Богуслава, складена Червона Площа у Москві. Найцікавіші і найпрекрасніші береги на Росі на ділянці від Богуслава до села Хохітви довжиною близько двох кілометрів, де розміщені численні скелі, брилові розвали та пороги.

інший, подорожував вздовж берега і милувався чарівними краєвидами. Це одне з найулюбленіших місць дітей цього невеличкого містечка. Та воно цікаве не лише дітям та й дорослим, які часто приїздять сюди побачити шматочок гірської річки у Київській області! Рось розміщується на Українському кристалічному щиті і вже більше мільярда років виорює в ньому глибокі долини, звільняючи собі простір для плину. Та над водою все-одно залишаються величезні гранітні об’єкти. 24 |

Пригоди.ua | Вересень 2011

Узбережжя ріки Рось біля с. Стеблів (Черкаська область) www.prigody.com.ua


Топ-100 | Природні пам’ятки України

Каньйон ріки Рось (с. Буки, Черкаська область). Фото: shvets Також на Росі є кілька гранітних островів, а в районі ГЕС часто проводять змагання із гребного слалому. Важко уявити, що така краса знаходиться не десь далеко між гірськими масивами Карпат чи Криму, а зовсім поруч – всього в декількох годинах їзди від Києва. Варто лише раз тут побувати, щоб ще надовго запам’ятати це місце. І, повірте, цей кам’яний каньйон з прямовисними стінами зможе показати вам ще багато чого цікавого – з будь-якої його точки відкриваються хоч і напрочуд різні, проте незмінно гарні, дивовижні краєвиди.

www.prigody.com.ua

Вересень 2011 |

Пригоди.ua |

25


Обличчя українського туризму МАКСИМ ІЛЛЯШЕНКО

За його спиною організація безлічі фестивалів, арт-івентів та відомих міжнародних конкурсів. Голова пресслужби, пізніше - генеральний директор кінофестивалю “Молодість”, директор нашумілого “ГогольFest’у” та незмінний учасник головних подій української культури. Максим Ілляшенко, в інтерв’ю спеціально для журналу Пригоди.ua, про своє життя, відпочинок та особливості українського менталітету. КИРИЛО МАЗУР

- Привіт. Розкажи, чим зараз займаєшся? - Зараз займаюся підготовкою нового міжнародного музичного фестивалю в Криму, в Ялті, завдання якого не тільки проведення музичного конкурсу, а й розкручування ПБК як міжнародного курорту. - Він буде вже зовсім скоро? - Так, вже 6-10 вересня. Більш детально про захід можна прочитати на сайті www.crimeafest.com.

- Ти був близький до організації Гоголь-фесту в минулі роки. Це правда, що цього року він всетаки не відбудеться? Чому так склалося? - На жаль, уряд країни досі не розуміє, що імідж країни створюють не тільки штучно придумані образи Гарнюні або чемпіонати з футболу, а й фестивалі. А без державної фінансової підтримки організація масштабних івентів спонсорам не по кишені. Наприклад, бюджет кінофестивалю в Каннах чи Берліні наполовину фінансується урядом країни та регіону. - Ти давно займаєшся фестивалями, безпосередньо пов’язаний з культурою та кіно. Як ти вважаєш, Україна має всі шанси змагатися в цій сфері з більш розвиненими країнами Європи (Францією, Німеччиною, Голландією)? - Звичайно ні) Частково з причини, яку я вже озвучив. Держава не фінансує подібні проекти, тому що в країні відсутня культурна політика. Знову ж таки, немає серйозного запиту з боку суспільства. Так, є досить активна й просунута

26 |

Пригоди.ua | Вересень 2011

www.prigody.com.ua


Обличчя українського туризму

“Україні бракує стабільності стабільного сервісу та якості. Якщо сьогодні тебе в одному ресторані смачно нагодували і добре обслужили, це зовсім не означає, що завтра теж буде добре, і навпаки.“ Фото з приватних архівів Максима молодь у Києві, яка відвідує різні фестивалі, але говорити про серйозний фестивальний рух можна буде тільки тоді, коли подібні фестивалі будуть проходити ледь не в кожному селі, як це відбувається у Європі. - Я знаю, що ти часто подорожуєш автом як по країні, так і в Європі. Які міста запам’яталися найбільше? - Напевно, перевага подорожувати на автомобілі в тому, що ти маєш можливість бачити не лише міста, але і той простір між великими містами села, селища, гори, річки. Особливо цікаво було подорожувати по Італії. Головне, з’їхати з автобану) - А чи є улюблені місця в Україні? Такі, куди хочеться знову і знову повертатися?

www.prigody.com.ua

- Мені постійно хочеться знаходиться в Криму саме на узбережжі, тому що там унікальний клімат, поєднання моря, гір і лісу. Коли я приїжджаю на ПБК мені завжди здається, що я потрапляю в інший закритий світ. Там неймовірна енергетика. - Тоді, як вважаєш, чого насамперед не вистачає Україні в плані туризму, культурного відпочинку? - Бракує стабільності стабільного сервісу та якості. Візьмемо, приміром, ресторани. Якщо сьогодні тебе в одному ресторані смачно нагодували і добре обслужили, це зовсім не означає, що завтра теж буде добре, і навпаки. Дуже часто те що добре починається, закінчується як у всіх. Я думаю це частково через відсутність попиту на якість і відсутності конкуренціїадже бізнес завжди шукає

найекономічніший спосіб заробляти гроші. Ось в Одесі ж відмінні ресторани - тому що в одеситів є смак і традиції. - Що для тебе означають твої подорожі? - Я якраз нещодавно подумав, що мені вже не так цікаво подорожувати, бо по великому рахунком скрізь все одне і теж саме. Як казала героїня фільму «Танцююча в темряві», яку грала Бьорк, «Що таке водоспад? Водоспад - це просто багато води, а воду я вже бачила». Я порахував, що був уже в 25 країнах, в основному в Європі. Звичайно, теоретично цікаво побувати в Австралії, Південній Америці, подорожувати по Сходу, але це досить виснажливо. Хіба що відправитися в подорож на кілька років, щоб нікуди не поспішати, щоб подорож стала частиною твого життя ©

Вересень 2011 |

Пригоди.ua |

27


Журнал Пригоди.ua. Вересень 2011

Маєте хист та бажання писати? Зв’яжіться з нами через team@prigody.com.ua. Скринька для побажань та зауважень: help@prigody.com.ua. Адреса для загальних питань: info@prigody.com.ua.

Над випуском працювали:

Кирило Мазур Сайт: www.mazur.tripua.info Twitter: kir_mazur Email: k.mazur@prigody.com.ua

Віталій Ніщименко Email: vitaliknim@ukr.net

Віктор Мазур Email: azbuddetal@ukr.net

Тарас Демчук Сайт: www.demchuk.info Twitter: tdyoma

Дякуємо, що читаєте нас українською! Щиро Ваша, редакція журналу Пригоди.ua

28 |

Пригоди.ua | Вересень 2011

www.prigody.com.ua

Вересень 2011 (2) | Журнал Пригоди.ua  
Вересень 2011 (2) | Журнал Пригоди.ua  

Журнал Пригоди. ua - журнал про туризм в Україні. Тема номеру: Маріуполь - місто ідей та промислового туризму.

Advertisement