Page 1

Sayı 01 Haber Dergisi

TEMMUZ

2011

KIRKLARELİ İŞ ADAMLARI DERNEĞİ / KIRKLARELİ BUSINESSMEN ASSOCIATION

KİAD’IN

2010-2011 HİZMET KOŞUSU + TUSKON çalışıyor TÜRKİYE kazanıyor + TUSKON is working TURKEY is gaining + Kırklarelı̇ huzur şehri + Kirklareli city of peace + Türkiye-Afrika İlişkilerine KİAD’ dan dostluk harcı + Turkey-Africa Relations KIAD from the mortar of friendship


2

Kırklareli İş Adamları Derneği Bülteni - 2011


3


İÇİNDEKİLER 5

EDITOR

EDİTÖRDEN

6 BAŞKANDAN

PRESIDENT

8 TÜRKİYEYİ SARAN HİZMET AĞI

TURKEY WRAPPING SERVICE NETWORK

10

TUSKON ÇALIŞIYOR TÜRKİYE KAZANIYOR

TUSKON IS WORKING TURKEY IS GAINING

14

TUSKON RUSYA İŞBİRLİĞİ

RUSSIAN COOPERATION IN TUCSON

16

MARİFED ETKİNLİK FIRTINASI

STORM EVENT MARİFED

20 KİAD’IN HİZMET KOŞUSU

KIAD’S SERVICE RUN

22 KİAD ETKİNLİK RUZGARI

KIAD WIND EVENT

28

AFRICA BUSINESS SUMMIT

AFRİKA İŞ ZİRVESİ

30 MARİFED BAŞKANLAR KURULU TOPLANTISI

MARIFED PRESIDENTS COUNCIL MEETING

32 AVRASYA ZİRVESİ

EURASIA SUMMIT

34 KİAD 3. GENEL KURUL

GENERAL ASSEMBLY KIAD 3rd

38

KAYSERİ İŞ GEZİSİ

KAYSERI BUSINESS TRIP

42

KİAD DOSTLUK KÖPRÜSÜ

KIAD FRIENDSHIP BRIDGE

48

KIRKLARELİ HUZUR ŞEHRİ

KIRKLARELI CITY OF PEACE

54

KİAD EĞİTİM TAKVİMİ

KIAD TRAINING CALENDAR

56

KİAD SEMİNER

KIAD SEMINAR

60 TRAKYADA TARIM VE HAYVANCILIK

AGRICULTURE ANDLIVESTOCK IN TRAKYA

66 TORBALI UYANIŞ

BAG AWAKENING

KIRKLARELİ HUZUR ŞEHRİ

KAYSERİ İŞ GEZİSİ KAYSERI BUSINESS TRIP

KIRKLARELI CITY OF PEACE

38

KİAD.....

KIRKLARELİ İŞ ADAMLARI DERNEĞİ YAYIN ORGANIDIR

Genel Yayın Müdürü Ömer ALTUN

48

İLETİŞİM

Karakaş Mah. Zincirlikuyu Cad. İbrahim Bey Apt. Kat:2 D:4 KIRKLARELİ Tel&Fax: 0288 212 71 64 www.kiad.gen.tr kiaddernek@gmail.com

BASKI Lüleburgaz Express Matbaası

SAHİBİ

KİAD adına yönetim kurulu başkanı Selim KINALI

TASARIM

Erdener KILIÇ - 0542 719 09 49 ASBİLGE GROUP - 0288 212 76 73

DANIŞMA KURULU Serhat ŞEN, Erdener KILIÇ, Ümit PEHLİVAN, Sevil ARABACIOĞLU, Servet BEDİR

4

Kırklareli İş Adamları Derneği Bülteni - 2011


EDİTÖR

İlk sayımızın heyecanı ve mutluluğuyla herkese merhaba...

EDITOR

Ömer ALTUN

We would like to happily welcome everyone to our

Canlılığı, özgünlüğü, dinamikliği - büyük bir heyecanla - kararlılığı hedefleyerek hizmet aşkı için kollarımızı sıvadık.

Targeting viability, originality, dynamics and stability, with great excitement –we have made ourselves ready to perform.

Dernek; çalışmayı, kendisine ve çevresine faydalı işler yapmayı ilke edinmiş insanların doğru şekilde kanalize olmasına destek verecek kuvvet olmalıdır. Peki, faydalı olmak nedir? Doğru şeyi yapmak nedir peki? Aslında doğru olanı yapmaktan anlamamız gereken şey çok çalışmak, inanmak ve inandıkları doğrular için ısrar etmektir. Düşünün, Geride, şimdiye kadar bıraktığınız, aklınıza gelen maddi ve manevi değerlerinizi irdeleyin, sorgulayın. O anda aklınıza ne geldi ise, onlar hayatınıza yön vermiş üretimleriniz ya da tüketimleriniz olanlardır; sizi etkileyen, “sizi” anlatan, sizi geleceğe taşıyacak olanda budur.

The association should be the power to support the proper channelization of principal people who perform work that is both useful for themselves and the surroundings. So, what is to be useful? What is it to do the right thing? In fact, we need to understand that to do the right thing means to work hard, to believe and insist on the things that we believe are right. Imagine, consider the materialand spiritual values that come to your mind from the past,accumulated until now, question them.

Dernek, kendisini vazgeçilmez kıldığı sayısız varyasyonlarıyla toplumumuza entegre olmuşken bize düşen en temel görev, onun bayrağını sonraki nesillere emin adımlarla taşımak olmalı kuşkusuz. İşte bu görevi üstlenen bir ekip olarak “susmuyoruz” diyen bir sağduyuyla, Kırklareli’ne, yaptıklarımızla katkıda bulunmak ve katkısı olmak isteyenlere basamak olmak için bu dergiyi sizlere armağan ediyoruz. İyi bir dernekçilik, sosyal akrabalık ve toplumsal birliktelik için; paylaşım, dayanışma ve özverinin ötesinde bir şeylere daha gereksinim vardır. Nedir bu? Sevgi ve yürek… Bu sevgi öyle uzaktan sevmekle olmaz. Sözle lafla hiç olmaz. Emeksiz sevgi sevgi değildir. Önce yüreğinle seveceksin. Ondan sonra zaman ayıracaksın, emek vereceksin. Bu bir bayrak yarışıdır. Lütfen sizlerde el verin, gelin güç verin ve derneğimiz vasıtasıyla Kırklareli’mizi daha iyi yerlere hep birlikte taşıyalım.

Whatever comes to your mind at that very moment, are the production and consumption that give directions to your life; they are the ones that affect you, explaining “you’’, they are the ones that will carry you to the future. Our Association, being indispensably integrated in in numerable variations with the society, has set a number of goals, the most basic one being: with confi dent steps to carry the fl ag to the further generations. Under taking this taskas a team, with a common sense saying “we will not keep silence”, we present this magazine in order to make contribution to Kirklareli and be a step for those who would like to contribute. Other than being a good association, social kinship and social unity,sharing, solidarity and altruism there are some things beyond that are highly required. What are these things? Love and Heart… This Love cannot be built by loving form a distance. Defi nitely cannot be built with just phrases. A love without a labor is not a love. Then,you allocate time, you work hard. It is like a fl ag race. Please give us a hand, add your power to ours and through our association let’s move Kirklareli to a much better place.

5


BAŞKANDAN

PRESIDENT

Selim KINALI KİAD, iş adamları arasındaki; iletişimi, dayanışmayı ve paylaşma kültürünü geliştirerek, üyelerinin; kurumsal gelişimlerine, ekonomilerinin büyümelerine, yurt içinde ve yurt dışında yeni pazarlara açılıp iç ve dış ticaret hacimlerini arttırmalarına ve bu sayede Türkiye’deki yatırımların ve istihdamın artmasına katkıda bulunmayı amaçlamış bir sivil toplum kuruluşudur.

KIAD, between business people, communication, developing a culture of solidarity and sharing, members of the institutional development of their economies grow, opening new markets, domestically and abroad, domestic and foreign trade volumes and thereby increase their investments in Turkey and aimed to contribute to an increase in employment non-governmental organization.

Şehrimizin; ekonomik sosyal ve kültürel kalkınmasına üyeleri ile birlikte katkıda bulunmayı amaçlayan KİAD olarak, vermiş olduğu hizmetleri daha etkili, kalıcı kılmak adına yapılan faaliyetlere sağlamış olduğunuz her türlü destek için sizlere teşekkür ediyoruz.

Our city, along with members of the economic, social and cultural development that aims to contribute to KIAD, more effective services to be provided, in order to make permanent the activities you would like to thank for all the support you have provided.

Faaliyetlerimizin artması, birliktelik kültürünün pekişmesi ve bilgi paylaşımı adına yapmış olduğumuz tüm faaliyetlerde, üyelerimizin küresel iş dünyasının bir parçası haline getirilmesi amaçlanmıştır. Yurt içi ve yurt dışı pazarlarda bilgilerinin paylaşılması, bu bilgilerin yayılması, yeni iş fırsatlarının oluşturulması yolunda, işlerini geliştirerek büyümek ve Pazar sahalarını geliştirmek isteyen üyelerimiz, KİAD faaliyetleri ile gerek ulusal gerek uluslararası arenada iş yaparken ihtiyaç duyabileceği bilgi, tecrübe ve ilişkileri paylaşacaktır. Temel pazarların yanı sıra gelişen pazarlara da ulaşacak olan KİAD şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonradaki dönemde de Türkiye ekonomisinin gelişimine katkı sağlayarak global dünyadaki gelişmeleri takip eden üyelerimizin küresel bir oyuncu olmasını sağlayacaktır.

6

Kırklareli İş Adamları Derneği Bülteni - 2011

The increase of our business, consolidating the culture of togetherness and sharing of information that we have done on behalf of all the activities, members aimed to become a part of the global business world. Domestic and international markets, information sharing, dissemination of this information, in creating new business opportunities, grow their business by developing members who want to develop and market fi elds, KIAD activities that may be needed when doing business with both national and international arena, knowledge, experience and relationships with the public. Which will reach the main markets, as well as emerging markets, as well as ever KIAD sonradaki that Turkey’s economy in the period, contributing to the development of our members who follow the global developments in the world will be a global player.


7


8

Kırklareli İş Adamları Derneği Bülteni - 2011


9


TUSKON ÇALIŞIYOR TÜRKİYE KAZANIYOR KİAD’ın 2010 yılı etkinlik envanterini bilgilerinize sunduğumuz bu özel çalışmamızda, çatı kuruluşumuz TUSKON’un da geçen yıl gerçekleştirdiği bazı aktivitelerini sizlerle paylaşıyoruz.

TUSKON IS WORKING TURKEY IS GAINING In this particular study of acknowledging KIAD’s 2010 activity inventory, we share with you information regarding some activities of our institution in TUSKON last year.

10

Kırklareli İş Adamları Derneği Bülteni - 2011


TUSKON HABER / TUSKON NEWS TUSKON HAKKINDA Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınma-

sına katkıda bulunmak üzere hizmet veren işadamları derneklerinin çatı organizasyonu olarak faaliyet gösteriyor. Ülke çapında yayılmış 7 ayrı bölgesel iş dünyası federasyonunun oluşturduğu TUSKON, 2005 yılında İstanbul’da kuruldu. TUSKON bünyesinde, Türkiye genelinde, 80 ilde 160 işadamı derneği faaliyet gösteriyor.

ABOUT TUSKON

Confederation of Businessmen and Industrialists of Turkey (TUSKON) is operating as the top organization of associations of businessmen that are serving to make contributions for economic and social development of our country. TUSKON, formed by 7 different regional business federation throughout the country, was established in 2005 in Istanbul. There are 160 associations of businessmen within TUSKON, which are operating in 80 different provinces of Turkey.

TUSKON BUGÜN 33.500 GİRİŞİMCİYİ TEMSİL EDİYOR.

Ülke kalkınmasının temelini oluşturan ekonomik yapılanmanın geliştirilmesine yönelik altyapı çalışmalarını destekleyen TUSKON, işletmelerimizi ve girişimcilerimizi global iş dünyasının bir parçası haline getirmeyi amaçlıyor. TUSKON, bu doğrultuda, işadamlarımızın uluslararası pazarlardaki tecrübelerinin paylaşılması, bunların yayılması ve yeni iş fırsatlarının oluşturulması yolunda öncü bir kuruluş olarak hizmet veriyor.

TODAY TUSKON IS REPRESENTING 33.500 ENTREPRENEURS

TUSKON, supporting the infrastructural efforts for development of economic organization, which forms the foundation of development of the country, is aiming to make our enterprises and entrepreneurs a part of the global world of business. For this purpose, TUSKON is offering services as a leading organization in sharing the experiences of our businessmen in international markets, spreading such experiences, and creating new business opportunities.

TUSKON 4 Yılda Neler Yaptı?

What Has TUSKON Done In 4 Years?

• Çatısı altında 7 federasyon, 160 dernek ve 35 bin üye bulunuyor. • 4 yılda 10 ticaret köprüsü kurdu. • Türkiye’ye 135 ülkeden 8 bin 500 iş adamı ve yüzlerce devlet bakanı getirdi. • 150 bin ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi. • 14 milyar dolar ticaret hacmi oluşturdu. • Getirdiği iş adamları turizme 10 milyon dolarlık katkı sağladı.

• Under its roof there are 7 Federations, 160 associations 35 thousand members. • İn 4 years there were established 10 trade bridges. • Has brought to Turkey from 135 different countries 8500 businessmen and hundreds of state ministers. • Held 150thousandbilateralbusiness meetings. • Created the$ 14 billiontradevolume. • Contributed to tourism in amount of 10 million dollars, by bringing the businessmen from all over the world.

11


TUSKON HABER / TUSKON NEWS TÜRKİYEYİ SARAN TUSKON AĞI

TUSKON’ UN öyküsü 1990’li yılların başında, ülke sorunlarına duyarlı, sosyal sorumluluk bilinci yüksek işadamlarının, birlikte hareket etmek üzere çeşitli illerde dernekleşmesiyle başladı. Bu dernekler Türk ekonomisinin bel kemiğini oluşturan küçük ve orta ölçekli işletmelerin yanı sıra büyük ve büyüyen şirketlerin, ülkemizin değişken yapılı ve dinamik ekonomisinde kendini geliştirebilmesini ve dış pazarlara açılabilmesini sağlamak üzere kuruldu. Ekonomi politikalarına açılım oluşturmanın yanı sıra ülkemizdeki iş ortamının uluslararası ve modern standartlara ulaşmasını misyon edinen bu dernekler, bilgi ve tecrübelerini hem İstanbul’daki hem de Anadolu’daki pek çok girişimci ve işletmeyle paylaştı. Avrupa Birliği’ne uyum sürecinin de etkisiyle gelişen sivil toplum anlayışı, bu dernekleri, onları daha güçlü temsil edebilecek üst yapılanmalarda bir araya gelme ihtiyacını doğurdu. Bu gelişme dernekleri federasyonlaşma sürecine götürdü. Böylece Türkiye’nin coğrafi dağılımı doğrultusunda Marmara, Ege, Karadeniz, Akdeniz, İç Anadolu ile Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde bir araya gelen işadamları bütünleşerek federasyonlar oluşturdu. (ANSİFED, MARİFED, GÜNSİAF, ESİDEF, KASİF, BİRSİAD, DASİDEF) Global dünyadaki gelişmeleri takip ederek, üyelerinin küresel bir oyuncu olmasını hedef gösteren bu federasyonlar da bir araya gelerek, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu ’nu kurdu.

12

Kırklareli İş Adamları Derneği Bülteni - 2011

TUSKON NETWORK WRAPPING TURKEY

TUSKON’s story started in the early 1990s by businessmen with social responsibility awareness and who are sensitive to country problems, forming associations in several cities. These associations were founded in order that little and middle-sized enterprises which form the mainstay of Turkish economy and also big and growing companies can develop themselves and expand to foreign markets in variable and dynamic economy. These associations which have the mission of constituting an expansion at economic policies and making the business environment attain international and modern standards, shared their knowledge and experience with many entrepreneurs and enterprises both in Istanbul and in Anatolia. Civil society understanding which develops with the infl uence of adaptation process to European Union, required that these associations come together at top structures which can represent them stronger. This development drifted the associations to federation process. Thus, businessmen, who came together in Marmara, Aegean, Black Sea, Mediterranean, Central Anatolia, Eastern Anatolia and Southeast Anatolia regions in accordance with Turkey’s geographical distribution, formed federations by integrating. (MARİFED, ESİDEF, KASİF, ANFİFED, BİRSİAD, DASİDEF, GÜNSİAF). These federations, which target their members to be global players by following the developments in global world, founded Confederation of Businessmen and Industrialists of Türkiye.


TUSKON HABER / TUSKON NEWS TUSKONDAN AFRİKA ZİRVESİ

Türkiye’nin 10 milyar dolarlık Afrika ticaret hacmini, 25 milyar dolara çıkarmak vizyonuyla düzenlenen zirvede, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu Başkanı Rızanur Meral, Türk İş Dünyası’nın Afrika kıtasına açılmakta geç kaldığına dikkat çekerek “Afrika, mükemmel bir partner. Küçük sanayiciler için büyük fırsatlar var” şeklinde konuştu. Meral, Afrika’nın artan bu kapasitesinin Türk iş dünyası için bir potansiyel olacağını, özellikle orta ölçekli işletmelere mükemmel fırsatlar sunduğunu kaydetti. Türkiye’nin Avrupa dışındaki ihracat destinasyonlarını artırması gerektiğini vurgulayan Meral, 2.Afrika Zirvesi’nin sadece ticaretle sınırlı kalmadığını, imalat noktasında da güzel fırsatlar yakalandığına dikkat çekti. Meral, 1.Afrika Zirvesi sonrasında Afrikalı işadamları Türkiye’nin tanıtımını kendilerine misyon edinerek Nijerya, Senegal ve Yemen ‘Türkiye’yi Seven İşadamları Derneği’ kurdu” dedi. TürkiyeAfrika Zirvesi’nde konuşan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ‘’Batı ülkeleri yıllarca Afrika’dan ‘biz ne alırız, nasıl fayda sağlarız’ diye hesap yaptı. Türkiye ise Afrika ile beraber nasıl zengin oluruz peşinde. Gelin işbirliğini artıralım ve birlikte zengin olalım. Bu yıl 15 milyar doları zorluyoruz. Amacımız, Afrika’daki kardeşlerimizle ticareti geliştirerek bu rakamı daha yukarılara çıkarmak’’ şeklinde konuştu. Tüzmen, Türk müteahhitlerin Afrika’da önemli projelere imza attıklarını, tamamlanan projelerin toplam tutarının 16 milyar dolar civarında olduğuna dikakt çekti. Afrika ülkeleri ile ilgili sosyo-ekonomik projeleri hazırlamayı ve hayata geçirmeyi planladıklarını belirten Tüzmen, bu ülkelere teknik yardım, teknoloji ve eğitim faaliyetlerinin artırılması amacıyla çalışmalar yapıldığını belirtti.

AFRICA SUMMIT BY TUSKON

At the summit held with the vision of increasing 10 billion dollars Africa trade volume to 25 billion dollars, the President ofthe Confederation ofBusinessmen and Industrialists of Turkey Rızanur Meral, noting that Turkish business is already being late in opening to Africa, stated: ’’Africa, is a perfect partner. There are great opportunities for small industrialists’. Meral has mentioned that, this increasing capacity of Africa would be a potential for Turkish business world, especially offering excellent opportunities for medium-sized enterprises. Emphasizing the need of increasing export destinations in Europe, during the 2nd Africa Summit Meral underlined that it should not be restricted only to trade but also explore opportunities in manufacturing. At the same time Meral has said that after 1st Africa Summit, African businessmen taking the mission of promoting Turkey established

“Turkey fond Businessmen Association” in Nigeria, Senegal and Yemen. Speaking atthe Turkey-Africa Summit, State Minister Kursat Tuzmen has said:’’ for years western countries were calculating how they can benefit on Africa, what can they take from Africa. Turkey on the other hand, looks for getting wealthier together with Africa. This year we are forcing 15 billion dollars. Our purpose is to increase this number significantly , working together with our African brothers and sisters’’.Tuzmen has pointed out that Turkishcontractorssignedimportant projectsin Africa,the totalamount ofcompletedprojectsisaround $16 billiondollars. Specifying the plans of preparing and implementation of socio-economic plans in Africa, Tuzmenstated that there are already actions taken in order to increase technical assistance, technology and training activities in these countries.

13


TUSKON HABER / TUSKON NEWS TUSKON, “RUSYA SANAYİ VE TİCARET ODASI” İLE İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALADI

Rusya Sanayi ve Ticaret Odası (RSTO) ile Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), karşılıklı ticaret hacminin geliştirilmesi ve yatırım potansiyellerinin değerlendirilmesini hedefl eyen anlaşmayı Moskovo’da imzaladı. RSTO’ nun merkez binasında gerçekleşen ve TUSKON Genel Sekreteri Mustafa Günay, Rusya Temsilcisi Ali Tirnava, Rus-Türk İş Konseyi Başkanı Ahmet Palankoyev ve Türkiye Moskova Büyükelçiliği Ticaret Baş Müşaviri Atilla Kızılaraslan’ın da hazır bulunduğu törende RSTO başkanı Yevgeni Primakov ve TUSKON Başkanı Rıza Nur Meral anlaşmayı parafe etti. İmzalanan bu anlaşma ile, karşılıklı olarak iş toplantıları ve gezilerin düzenlenmesi, bölge tanıtım toplantılarının yapılması ve düzenli toplantılarla iki ülkede oluşan imkan ve fırsatların değerlendirilmesi hedefl eniyor. Törende bir konuşma yapan Meral, Rus ve Türk dünyasına büyük katkı sağlayacak bir anlaşmanın imzalandığını, gelişen ekonomik ilişkilerde iki ülke liderlerinin katkılarının büyük olduğunu vurgulayarak Rusya’nın Türkiye ve TUSKON için öncelikli bir ülke olduğunu hatırlattı. Ayrıca Meral, “İlişkilerin gelişmesi için TUSKON olarak büyük çaba harcıyoruz. Bunun sonuçlarını da görüyoruz. Ağustos ayında açıklanan ilk 7 aylık toplam ticaret hacmi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 43,7 artmış durumda” dedi. İmza töreninde konuşan Primakov, Rusya Başbakanı Putin’le Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın Ocak ayında yaptıkları görüşmede ticaret hacmini 5 yıl içerisinde 100 milyar dolara çıkarmayı hedefl ediklerini hatırlatarak, “Bizce bu hedef ulaşılabilir düzeyde. Tabii ki birçok gelişme ve dünyanın krizden çıkması da bunda etkili. Biz Rusya’nın krizin en sert dönemini geride bıraktığını düşünüyoruz. Ve yavaş yavaş ilerleme sağlıyor. Bu açıdan TUSKON ile bugün anlaşma imzalamamız özel bir yere sahip.” dedi.

TUSKON SIGNED A COOPERATION AGREEMENT WITH “THE RUSSIAN CHAMBER OF INDUSTRY AND COMMERCE”

Russian Chamber of Industry and Commerce (RSTO) and the Confederation of Businessmen and In dustria lists of Turkey (TUSKON), signed the agreement in Moscowa imed at bilateral trade volume development and evaluating potential of investment. In the central building of RSTO,where General Secretary of TUSKON Mustafa Günay Ali, Russian representative Ali Tirnava, Presiden of Russian – Turkish Business Council Ahmet Palankoyev, and Chief Trade Adviser in Turkish Embasy in Moscow AtillaKızılaraslan’ın were attending the ceremony, the President of RSTO Yevgeni Primakov and President of TUSKON Rıza Nur Meral had initialed the agreement.With this agreementsigned, the mutualarrangement of business meeting sandtrips, meetings of regional promotion and by means of regular meetings evaluation ofthe possibilities and opportunities of the two countriesis aimed at. In his speech during the ceremony Meral highlighted that they have signed an agreement that will provide major contribution to both Turkish and Russian worlds and that leaders of both countries played a very important role in developing economic relations between two countries, he reminded that Russia remains the priority for both TUSKON and Turkey in general. In addition, Meral has said:”As TUSKON we are working very hard for the development of the relations. We can see the results of these efforts. According to report on Total trading Volume for fi rst seven months that has been reviled in August has increased 47.3% when compared to the same period of last year. Speaking at the signing ceremony,Primakov, recalling that Russian Prime Minister Putin and Prime Minister of Turkey Erdogan are aiming to in crease trade volume of$ 100 billion within 5 years, as specifi ed during a meeting in January, has said: ’’We believe that the target can be reached. Of course this is affected by a number of developments and emergence of the world from the crisis. We believe that Russia left behind the hardest period of the crisis. And step by step now Russia provides progress. From this perspective signing today this agreement with TUSKON has a special place”.

14

Kırklareli İş Adamları Derneği Bülteni - 2011


TUSKON HABER / TUSKON NEWS ABD İLE TİCARET VE PROJE FİNANSMANI İMKÂNLARI ABD ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve ticaret hacminin artırılmasına yönelik olarak çalışmalarına devam eden Konfederasyonumuz, Türk iş dünyası tem silcilerine ABD’deki çeşitli kurumların ticaret ve yatırımların finansmanı için sağladığı yardımları konu alan bir seminer düzenledi. ABD İstanbul Başkonsolosluğu işbirliği- yle İstanbul Conrad Otel’ de gerçekleştirilen ABD Ticaret ve Proje Finansmanı İmkânları Semineri’ nde ABD İstanbul Başkonsolosu Sayın Scott Kilner, TUSKON Başkan Yardımcısı Recep Ekşi’nin yanı sıra U.S. Ex-Im Bank (ABD Ex-Im Bank), Overseas Private Investment Corporation - OPIC (Denizaşırı Özel Yatırımlar Şirketi), U.S. Trade and Development Agency USTDA (ABD Ticaret ve Kalkınma Ajansı) yetkilileri katıldı. Türkiye’den 200’den fazla işadamının iştirak ettiği seminerde, Türk firmalarının ABD’den mal satın almalarına ve ABD’li ortaklara

Türkiye ve üçüncü ülkelerde gerçekleştirecekleri yatırımlara yönelik finansman imkânları konusunda bilgilendirme yapıldı. ABD Ticaret Bakanı Locke, TUSKON ve Center for American Progress adlı düşünce kuruluşunun Washington Marriott Oteli’nde düzenledikleri ‘’Türk Amerikan ekonomik ilişkilerini güçlendirmek’’ konulu toplantıda konuştu. ABD Ticaret Bakanı Locke, TUSKON’ un sadece 6 yaşında olduğunu, ancak bu kısa zaman diliminde bile, Türkiye’deki ekonomik gelişme için itici güç olma ve dünyadaki iş çevreleri için güvenilir ortak olma özelliğini kabul ettirdiğini kaydetti. TUSKON’ un 2007 yılında Washington bürosunun açılmasıyla birlikte, Amerikan iş toplumunun yakın bir dostu olma konumunu pekiştirdiğini ifade eden Locke, TUSKON Başkanı Meral’i, iki ülke ticari ilişkilerinin artmasına verdiği çok sayıda katkıdan dolayı kutladı.

TRADE WITH U.S. AND PROJECT FINANCING FACILITIES

Our confederation that continues its work on development ofeconomic relations betweenthe U.S. and Turkey, and increasing trade volume, has organized a seminar on providing assistance to the representatives ofthe Turkish business communityin the United States in trade and investment financing. In cooperation with U.S. General Consulate in Istanbul, the U.S. Tradeand Project Financing Opportunities Seminar was held in Conrad Hotel in Istanbul, that was attended by U.S. General Consul Mr. Scott Kilner, as well as TUSKON Vice President RecepEkşi, representatives of U.S. Ex-Im Bank, Overseas Private Investment Corporation – OPIC, U.S. Trade and Development Agency – USTDA. During the seminar that was attended by more than 200 Turkish businessmen, information on buying goods in U.S. by Turkish firms and U.S. partners’ financing possibilities

regarding investment in Turkey and Third World countries was given. U.S.Commerce Secretary Locke held a speech during the meeting on’’ strengthening Turkish-American economicrelations’’, organized by TUSKON, and organization called Center for American Progressin WashingtonMarriott Hotel. U.S. Commerce Secretary Locke noted that TUSKON despite being only 6 years old, in this short time frame, became the driving force for economic development in Turkey and around the world being a reliable partner for the business community.Locke expressing that together with opening an office in Washington in 2007, TUSKON, became a close friend American Business Community, has congratulated the President of TUSKON Meral on his numerous contributions in developing commercial relations between two countries.

15


MARİFED 2010’DA ETKİNLİK FIRTINASI ESTİRDİ KİAD’ın 2010 yılı etkinlik envanterini bilgilerinize

sunduğumuz bu özel çalışmamızda, üst kuruluşumuz MARİFED’in de gerçekleştirdiği bazı aktivitelerini sizlerle paylaşıyoruz.

MARIFED BLEW A STORM OF EVINTSIN 2010 In this particular study of acknowledging KIAD’s 2010 activity inventory, we share with you information ragarging some activities of our top core institution MARIFED

16

Kırklareli İş Adamları Derneği Bülteni - 2011


MARİFED HABER / MARIFED NEWS MARİFED ÜYELERİ CUMHURBAŞKANIMIZ İLE BOSNA HERSEK’E GİTTİ

MARIFED MEMBERS TOGETHER WITH THE PRESIDENT OF THE REPUBLIC WENT TO BOSNIA AND HERZEGOVINA

MARIFED üyesi 60 işadamı, TUSKON ve TİM tarafından organize edilen ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında 2–3 Eylül 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilen Türkiye Bosna Hersek Yatırım ve Ticaret Heyetine iştirak etmişlerdir. Heyet kapsamında Bosna Hersek te faaliyet göstermekte olan işletmelerin yetkilileri ile ikili iş görüşmesi ve iş forumu organizasyonu yapılmıştır. Uçak yolculuğu sırasında Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ve Türk İşadamları sohbet etme imkânı bulmuşlardır. Abdullah Gül, ziyaret sırasında Saraybosna ’da düzenlenecek olan Türkiye Bosna-Hersek İş Formu Toplantısı ’nın 2 ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin daha ileriye götürülmesi yolunda önemli bir adım teşkil edeceğini söyledi. Bu toplantıya Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Haris Silayciç ile birlikte katılacaklarını belirten Gül, Türk firmalarının Bosna-Hersek’te cam, kâğıt ve ambalaj gibi sektörlerde geniş kapsamlı yatırımlara imza attığını, ticaret hacminin 600 milyon dolara ulaştığını kaydetti.

MARIFED having 60 businessmen members, is organized by TUSKON and TIM, with the President Abdullah Gul as a chairman, participated to Turkey Bosniaand HerzegovinaInvestment and Trade Committeebetween 2nd and 3rd of September 2010. During the organization bilateral business meetings between officials of delegationof the enterprises operatingin Bosnia and Herzegovina and forum organizations were held. During the plane ride President Abdullah Gul and Turkish businessmen had the opportunity to chat.Abdullah Gul, during his visit has said that TurkeyBosnia-Herzegovina Business Forum Meeting the will be held in Sarajevo will be an important step took towards further development of trade and economic relations between thetwocountries.Head ofthe Presidential Council of Bosniaand Herzegovina, Haris Silajdzicattending this meeting along withGul, informed that Turkish companies have donewide-ranginginvestments in BosniaHerzegovina in sectors such as glass, paper and packaging and that the trade volumereached 600 milliondollars.

OTOMOTİV KOMİTESI AUTOMECHANIKA FUARI ZİYARETİ

AUTOMOTIVE COMMITTEE VISITS AUTOMECHANIKA TRADE FAIR

Marmara İş Hayatı Dernekleri Federasyonu Almanya Frankfurt şehrinde düzenlenen dünyanın en büyük otomotiv yan sanayi fuarı Automechanika’ya Türkiye den otomotiv sektörü temsilcileri ile heyet düzenlemiştir. İki yılda bir yapılan Automechanika fuarı bu yıl, 200.000 yakın ziyaretçiyi ağırlamıştır. Fuarda 270.000 m² alanda 4400 firma ürün sergilemiştir. Fuarda ana başlıklarda Otomotiv parça ve sistemleri, Aksesuar ve Turing, Tamir ve Bakım, Bilişim ve Danışmanlık, servis istasyonları ve araç bakım konularında ürünler sergilenmiştir. Marifed Otomotiv Komitesi olarak ta heyete Türkiye den katılan işadamlarımız stant açmış ve son ürünlerini sergileme imkânı bulmuşlardır. Heyet başkanlığını yapan Otomotiv komitesi başkanı ve ATY Otomotiv yönetim kurulu başkanı Hasan Atılgan Bey Fuar İle ilgili şu tespitlerde bulunmuşlardır;“Dünya çapında fuarlara katılmak Türk insanı için geçtiğimiz yıllarda zor ve meşakkatli oluyordu. Son zamanlarda hükümetin vermiş olduğu destekler ve Türk sanayisinin ürün kalitesinde ki artış bu tereddü dü ortadan kaldırmıştır. Fuar gezisi sırasında diğer stantları gezdiğimiz ve ürünleri incelediğimiz zaman kalite noktasında bir sıkıntımızın olmadığı sadece marka değerinde bir sıkıntı yaşadığımız görülmekte. Bunu ancak kalite politikalarını hatasızca uygulayarak ve kendimizi bu tarz dünya arenasına tanıtarak iş hacmimizi arttırabiliriz.

Marmara Business Life Associations Federationheldin Frankfurt,Germanythe world’s largest automotive supplier industryfair Automechanika and held committee together with representatives from theautomotivesector inTurkey. Automechanika trade fairis heldevery two years, this year, hosting almost 200,000 visitors. During the fair there were 4400 the companie sex hibited on 270,000m². The main topics of the fair were Automotive partsand systems, Accessories, and Turing, Repairand Maintenance, Information and Consulting as well as service stations and car care products were exhibited. Delegation of businessmen from Turkey participatedas Marifed Automotive Committee in panel, and had the opportunity toexhibittheir lastproducts. Being the chairman of the board, head of automotive committee and the chairman of the board of ATY Automotive Mr. Hasan Atılgan has noted that: “In past years it was difficult and arduous for Turkish people to participate to exhibitions and fairs of worldwide significance. However, with the recent support of the government and increase in product qualitylevels in Turkish industry this confusion was eliminated. While visiting different stands and investigating other products we have seen that we do not have any problem with the quality of our good and we are only weak in brand values. However business volumes can be increased by faultlessly applying quality policies and introducing ourselves to this kind of world arena”.

17


MARİFED HABER / MARIFED NEWS PAKİSTAN ULUSAL KAYNAK GELİŞTİRME FONU MARİFED’İ ZİYARET ETTİ

Pakistan Ulusal Kaynak Geliştirme Fonu MARİFED Ziyareti etti. NFRD Başkanı Murtaza Ali Shah ve Pakistan Ordusu yetkilisinden oluşan heyet Marifed Dış İlişkiler Koordinatörü İbrahim Bozkurt tarafından ağırlandı. Türkiye temasları sırasında federasyon üyesi fi rmaların fabrikalarını ziyaret etmişlerdir. NFRD Pakistan ’da, toplu konut inşaatı, otoyol, köprü, sosyal tesis inşaatı alanlarında faaliyet göstermekte olan devlet kurumlarından bir tanesi olup, şantiyelerde kullanılmak üzere gerekli malzemelerin tedariği noktasında Türkiye ’yi tercih etmişlerdir. Temaslar sırasında türk ürünlerinin hem kalite olarak hemde fi yat yönünden Pakistan için uygunluğu dile getirilmiştir. NFRD, bundan sonraki ürün alımlarında federasyonumuz üyelerini tercih edecekelerini belirtmiş ve iki ükle arasında işbirliklerinin artması temennisinde bulunmuşlarıdır.

KOSGEB DESTEKLERİ SEMİNERİ YOĞUN KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ

MARIFED ve KOSGEB IMES Müdürlüğü 27 Aralık Pazartesi günü İMES KOSGEB Müdürlüğü konferans salonunda KOSGEB Destekleri konulu seminer düzenlemiştir. Seminere 100’e yakın fi rma temsilcisi iştirak etmişlerdir. Seminerde sunumunu İMES KOSGEB Müdürü Servet Koçak Bey yapmışlardır. MARİFED Otomotiv Komitesi tarafından organize edilen seminerde konuşan Otomotiv Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Çelik Bey “Günümüzde üretim kapasitesini arttırmaya çalışan Kobi’ler için birçok fırsatın bulunduğu ve bunun en kolay yolunun KOSGEB’e üyelikten sonra destek programlarını takip etmektir” yorumlarında bulunmuşlardır. Seminer güncel destekler sunumu ve ardından soru cevap şeklinde devam etmiştir. Seminer sonunda İbrahim Çelik Bey katılımlarından dolayı İMES KOSGEB Müdürü Servet beye teşekkür plaketi takdim etmişleridir.

18

Kırklareli İş Adamları Derneği Bülteni - 2011

PAKISTAN NATIONAL RESOURCE DEVELOPMENT FUND VISITED MARIFED

The National Resource Development Fund of Pakistan has visited the MARİFED. NFRD President Murtaza Ali Shah and Pakistan Army authorities were welcomed by Marifed External Relations Coordinator Ibrahim Bozkurt. While experiencing Turkey, they have visited factories that are being members of federation. NFRD being one of state institutions occupied in construction has chosen Turkey as a point of necessary supply materials for construction of public housing, highways, bridges, construction ofsocialfacilities in Pakistan. While visiting different factories, it was mentioned that both quality and price are appropriate for Pakistan. NFRD has clarifi ed that for next product purchases members of federation will be preferred, and expressed a wish to develop the cooperation between two countries…

KOSGEB SUPPORTS SEMINAR HELD WITH INTENSIVE PARTICIPATION

MARIFED and KOSGEB IMES Directorate on Monday, December 27have organized a seminar on KOSGEB Contributions in Conference hall of IMES KOSGEB Directorate. Close to 100 company representatives have participated in the seminar. During the seminar IMESKOSGEB Director Mr. Servet Koçak has made a presentation. Speaking at the seminar organized by the MARİFED Automotive Committee, Automotive Com mittee Board Member Mr. Ibrahim Çelik have made comments that “Today, there are many opportunities for SME s that are trying to increase production capacity and the easiest way to do so, is to join KOSGEB membership and follow its support programs”. Seminar continued with updated support presentation and right after that with Question-Answer session. In the end of Seminar Mr. Ibrahim Çelik has presented a plaque to İMES KOSGEB director Mr. Servet for his participation.


19


KİAD’IN 2010 HİZMET KOŞUSU

Kuruluşundan bu yana 5 yılı geride bırakan Kırklareli İşadamları Derneği (KİAD),ekonomik-sosyal ve kültürel hizmet komisyonlarının etkinlikleri ile hizmet çatısını daha da yükselten KİAD, her yıl olduğu gibi 2010’da da aktivitelerine artan bir tempoyla devam etti. Geçen yıl çok sayıda faaliyete imza atan KİAD’ın gerçekleştirdiği bazı etkinlikleri bilgilerinize sunuyoruz.

KIAD’S 2010 SERVICE RUN

Leaving 5 years after inception, Kirklareli Businessmen’s Association(KIAD) while raising the services’ roof higher by

means of its economic, social and cultural service activities, continued increasing the pace of activities in 2010 as was done in every year. In this section we offer you the information on some of the many activities carried out by KIAD.

20

Kırklareli İş Adamları Derneği Bülteni - 2011


KİAD HABER / KIAD NEWS KIRKLARELİ İŞ ADAMLARI DERNEĞİ BULGARİSTAN İŞ DÜNYASININ İLERİ GELEN İŞ ADAMLARI İLE BİR ARAYA GELDİ.

KİAD Çoğunluğu inşaat sektörü temsilcilerinin oluşturduğu iş adamları heyetini Kırklareli’nde ağırladı. Yapılan programa çok sayıda kiad üyesi ve Bulgar iş adamları katıldı. Toplantıda Bulgaristan da yapılacak 3 büyük proje için ortak çalışma üzerinde görüşüldü. Projelerin sunumunu yapan Bulgar iş adamları; “sınır komşumuz olan Kırklareli iş adamları ile birlikte çalışmayı arzu ediyoruz, inşaat sektöründe Türk iş adamlarının kaliteli işler yapabilme kabiliyetlerini iyi biliyoruz, bu nedenden dolayı bu ziyareti yaptık, sizinle

KIAD HAS MET WITH THE BUSINESS LEADERS FROM BULGARIA. BUSINESS LEADERS’ DELEGATION THAT REPRESENTS MOSTLY CONSTRUCTION SECTOR WAS HOSTED IN KIRKLARELI

Large number of KIAD members and Bulgarianbusinessmen joined the meeting. During the meeting collaboration on 3 big projects in Bulgaria was discussed. Bulgarian businessmen that were engaged in presentation have said:” We would like to work with our neighbor businessmen from Kirklareli, we are well aware of their capabilities of doing quality work in construction industry. For this very reason we came here, we would like to work with you”.

KİAD’DAN TANIŞMA YEMEĞİ

Kırklareli işadamları derneği yeni üyeleri ile tanışma yemeğinde bir araya geldi. KİAD Başkanı Selim KINALI yaptığı konuşmada Marmara İş Hayatı Dernekleri federasyonuna (MARİFED) bağlı kurulan derneğin misyonu itibarı ile alanlarında yıldızı parlayan kentin iş adamlarını bir araya getirmek, üretime katkılarını artırmak, yeni girişimlerin önünü açarak Kırklareli ekonomisinde istihdam yaratmak amacıyla kurulduğunu söyledi. KINALI, inanç ve düşünce özgürlüğüne saygılı, demokrasi ve insan haklarına bağlı, farklılıkları zenginlik olarak algılayan, siyasi tarafsızlık ve toplumsal sorumluluk bilinci ile hizmet etmeye kararlı olduklarını bildirerek, “Derneğimiz, vizyonunu Kırklareli’nin konumunu ve taşıdığı potansiyelleri iyi değerlendirerek oluşturma gayreti içerisindedir. Bu çerçevede, Kırklareli’nde üretim potansiyelin harekete geçirilmesi, mevcut üretime katkı sağlanması, ülkemiz ve bölge geleceği için son derece önemlidir” şeklinde konuştu.

İNŞAAT KOMİTESİ KAHVALTI VERDİ

İnşaat sektörü komitemiz ilimizdeki inşaat sektörünün önde gelenleri ile düzenlediği bir kahvaltıda bir araya geldi. İlimiz inşaat sektörünün sıkıntılarını masaya yatıran komitenin yaptığı kahvaltılı toplantıya bu sektörden 40 kişi katıldı. Kırklareli’nde inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmalarla yapılan toplantıda İnşaat sektörüne ait sorunlar görüşüldü. Bu sorunlara çözüm üretmek çabasında olan inşaat komitemiz bu sektörün önde gelen firma temsilcileri ile karşılıklı fikir alışverişinde bulundu. İnşaat sektörüne ait sorunların belirlenerek gerekli kurumların bu sorunlar hakkında bilgilendirilmesi gerektiği ve bu toplantıların düzenli bir şekilde yapılmasının gerekliliği misafirlerimizin ortak fikri oldu.

CONSTRUCTION COMMITTEE ORGANIZED BREAKFAST

Our Construction Sector Committee has met with the leaders of construction sector during the breakfast that was organized by both parts. 40 people from construction sector attended the breakfast, where committee brought to the table all the major issues in the sector. During the meetingKırklareliconstruction sectorcompaniesdiscussedthe problems ofthe construction industry. Striving tofind solutionsto these problems Construction Committeeheldmutual exchange of ideaswith representatives ofleadingcompanies. Having defined all the obstacles in the sector, necessary institutions were advised to provide information and a decision to bring these meetings on a regular basis was made.

INTRODUCTORY DINNER FROM KIAD

KIAD has invited new members of association to an introductory dinner. In his speech President of KIAD SelimKanalisaid :”The mission of the association, which is bound to Marmara Business Life Associations Federation (MARIFED), is to introduce to each other and gather bright businessmen from consecutive sectors,to increasethe contributionto production, opening the way fornewinitiativesin order tocreate employment opportunities in the economy of Kirklareli”.Kanali reported that respecting faithand freedom of thought, being bound to democracyandhumanrights, seeing differences as a wealth, and being politically neutral and socially responsible, said:” Our association strives to create its vision on evaluation of location and potential carried by Kirklareli. Accordingly, the mobilization of Kirklareli production potential, contribution to current production is extremely importantfor the future ofour countryand theregion”.

21


KİAD HABER / KIAD NEWS KİAD KIRKLARELİ VALİSİ HÜSEYİN AVNİ COŞ İLE KAHVALTIDA BİR ARAYA GELDİ.

KIAD MEETING GOVERNOR OF KIRKLARELI HUSEYIN AVNI COS DURING A BREAKFAST

Kırklareli İş Adamları Derneği, üyelerini kahvaltıda buluşturdu.

Members of KIAD have met during breakfast.

Kahvaltıya Kırklareli valisi, Hüseyin Avni COŞ ve KİAD yönetim kurulu üyeleri katıldı. Sohbet ortamında gerçekleşen programda Kırklareli valisi, Hüseyin Avni COŞ iş adamlarının sorunlarını dinledi. COŞ Kırklareli İşadamları Derneği’nin çalışmaları ve faaliyetleriyle alakalı bilgi aldı. Dernek faaliyetleri ile alakalı bilgi veren Kiad başkanı Selim KINALI yönetim kurulu ve üyelerimizle birlikte İlimizin tanıtımı ve iş adamlarımızın ufuklarının genişletilmesi amacı ile yaptıkları iş ve araştırma gezilerinden bahsetti. Vali Coş. Kırklarelinin ve Türkiye’nin girişimci iş adamlarına ihtiyacı olduğunu belirtti.

The breakfast was attended by Governor of Kirklareli Huseyin Avni Coş and KIAD’s board members. The program took place as a discussion where Governor of Kirklareli Huseyin Avni Cos listened tothe problems of businessmen. Coş was provided information relevant tothe activities ofthe board members and members KIAD. The President of KIAD Selim Kanalı who was holding the informative presentation about activities of the association told about the research-oriented trips organized in order to introduce the area and expand the horizons of the businessmen. Governor Coş said that Turkey and Kirklareli needs entrepreneurial business people.

KİAD ÜYELERİ BELEDİYE BAŞKANI Cavit ÇAĞLAYAN İLE BİR ARAYA GELDİ

KIAD MEMBERS MET WITH THE MAYOR Cavit CAGLAYAN

Kırklareli İş Adamları Derneği (KİAD) düzenlediği “Sohbet Kahvaltısı”nda Kırklarelili İşadamları ile Kırklareli Belediye Başkanını ve yardımcısını bir araya getirerek Kırklareli’nin sorunlarına rahat bir ortamda, geniş bir perspektiften bakmalarına imkân sağladı.

During the “Instant Breakfast” that was organized by KIAD, businessmen from Kirklareli have meet with Kirklareli deputy Mayor and the vice-Mayor providing the ability to examine issues in Kirklareli from a different wide range perspective in a relaxed atmosphere.

Kahvaltı ile ilgili bilgi veren KİAD Başkanı Selim KINALI “kuruluş amaçlarımızdan birisi olan üyelerimiz arasında birlik beraberlik ve kardeşliği sağlama ve bunun yanında üyelerimizi yerel idarecilerimizle aynı ortamda buluşturarak görüş, öneri ve şikâyetlerini bizzat iletebilmelerini sağlamak için kahvaltıda buluştuk dedi. KINALI İş hayatının yoğunluğundan bir araya gelemeyen işadamlarını ve yerel yöneticileri bir araya getirip sıcak ilişkiler ortamı oluşturmak istediklerini, rahat bir ortamda böyle bir organizasyon tertip ettiklerini belirterek, katılım sağlayan işadamı ve yerel yöneticilere sonsuz teşekkürlerini sundu.

Giving the information about breakfast The president of KIAD SelimKanalı said: “one of the goals of foundating this organization is to sustain unity andbrotherhoodamong themembers as well as providing the ability for the local businessmen to meet in person local authorities to exchange points of view, complains and comments”. Kinali has shown his eternal gratitude to local administration and businessmen for bringing together all the participants of the breakfast, for creating relaxed atmosphere of warm relations for the people that do not have the possibility to meet due to busy working schedules.

22

Kırklareli İş Adamları Derneği Bülteni - 2011


23


KİAD HABER / KIAD NEWS KİAD AFGANİSTANLI İŞ ADAMLARINI KIRKLARELİ’NE GETİRDİ

Kırklareli iş adamları derneği KİAD Afganistanlı iş adamları heyetini ilimize getirdi. Türkiye sanayici ve iş adamları dernekleri konfederasyonu (TUSKON) nun düzenlediği Türkiye Dünya dış ticaret köprüsü programına katılmak için gelen Afganistanlı iş adamları heyeti KİAD davetlisi olarak Kırklareli’ne geldi. KİAD üyesi iş adamları ile görüşen iş adamları Kırklareli insanının misafi rperverliğine hayran kaldıklarını ifade ettiler.

KİAD AFRİKALI İŞ ADAMLARINI KIRKLARELİNDE AĞIRLADI

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederas yonu’na (TUSKON) bağlı Kırklareli İşadamları Derneği (KİAD), Afrika Kıtası’ndan gelen Ticaret yaklaşık 15 kişiden oluşan işadamlarını ağırladı. KİAD Başkanı Selim KINALI ise, dış ticaret köprülerinin Kırklareli için çok önemli olduğunu, KİAD olarak dünyanın değişik kıtalarından gelen misafi rlere Kırklareli’ni en iyi şekilde tanıttıklarını ifade etti. Kırklareline gelen Gine heyeti temsilcileri; TUSKON, KİAD ve Kırklareli halkının misafi rperverliğinden çok memnun olduklarını, Kırklarelileri de Gine’de görmek istediklerini, ayrıca dış ticaret köprülerinin en önemli ayağını teşkil eden yurt dışındaki Türk okullarını da tebrik etti. Program öncesi ve

sonrasında Gineli İşadamları ve KİAD üye işadamları ikili iş görüşmeleri yaptı. Program sonrasında Gineli misafi rlere ilimizin kalitesi ile dikkatleri üzerine çeken Alezer Süt Ürünleri hediye edildi.

24

Kırklareli İş Adamları Derneği Bülteni - 2011

KIAD HAS BROUGHT AFGHAN BUSINESSMEN TO KIRKLARELI

Association of business leaders of Kırklareli KİAD has brought Afghan businessmen delegation to our province. Afghan businessmen delegation that came in order to participate to Turkey Foreign Trade Bridge program organized by Confederation of associations of in dustrialists and businessmen in Turkey (TUCSON) arrived to Kirklareli upon invitation by KIAD . Meeting with Kirklareli business leaders, guests expressed that they were fascinated by the hospitality Kirklareli people.

AFRICAN BUSINESS PEOPLE HOSTED IN KIRKLARELI BY KIAD

Kirklareli Businessmen’s Association (KİAD) connected to Confederation of Businessmen and Industrialists of Turkey (TUSKON) hosted Trade and Tourism Minister Mamady Traore coming from the African continent together with a group approximately of 15 people including ministers, bureaucrats and businessmen. The presi-

dent of KIAD Selim KINALI has mentioned that Foreign Trade Bridge programs are of great importance to Kirklareli and that KIAD introduces Kirklareli to the guests from different continents in the best way possible. Speaking as presenter of Guinean delegation Minister forTradeand Tourism Mamady Traore said that they are fascinated by the hospitality of TUSKON and Kirklareli, that they would like to see people of Kirklareli in Guinea and also congratulated Turkish schools abroad as being one of the most constituent pillars to the Turkish Foreign Trade Bridge programs. Before and afterthe program Guinean Businessmen and KİAD member businessmen participated to bilateral meetings. After the program Guinean guests were presented with Alezer Milk products whose quality was very eye-catching for them.


KİAD HABER / KIAD NEWS AFRİKADAN KIRKLARELİNE UZANAN EL

Afrika kıtası ekonomisine ilişkin KİAD’lı işadamlarına bilgi veren Afrika Gine işadamları heyeti, ülkede özelleştirme ve ekonomik reformlara yönelik önemli aşamalar kaydedildiğini söyledi. Konuyla alakalı bilgi veren Afrikalı iş kadını Naana Abena“Bizde her türlü hammadde var. Bütün yeraltı zenginlikleri, tarımsal ürünler bizde. Sorun şu, bizde bunları işleyecek, endüstrileştirecek, sanayi mamulü haline dönüştürüp ihraç edecek birikim yok. Bu müthiş potansiyeli işleyecek Türk girişimcileri ülkelerimizde görmek istiyoruz.” Tablo net, altından petrole, Hindistan cevizinden susama kadar Afrika’da her şey var. Türkiye’de de bunları işleyebilecek know-how, yani teknik bilgi birikimi. Bütün mesele Afrika’nın potansiyeli ile Türkiye’nin birikim ve enerjisini buluşturabilmek.“ Dedi.

AFRICAN HAND EXTENDING TO KIRKLARELI

Providing information on the economy of the continent of Africa to businessmen of KİAD, Guinean businessmen delegation, said that country recorded significant progress on privatization and economic reforms. African business woman Naana Abena, providing information relevant said: “We have every kind of raw material. We haveall the underground we alt hand agricultural products. The problem is, we do not have an accumulati on that will process them, industrialize, convert it into industrial ready material and export it. We would like to see Turkish entrepreneurs process this enormous potential in our country. The picture is clear, in Africa there is everything from oil, coconut to sesame. Turkey, on the other hand, possesses Know-how namely the accumulation of technical information to handle them. All that matters is to join Turkish abilities and energy with African potential.”

25


KİAD HABER / KIAD NEWS KİAD’ LI İŞ ADAMLARI VE BERABERINDEKİ AFRİKALI İŞ ADAMLARI HEYETİ KIRKLARELİ VALİSİ HÜSEYİN AVNİ COŞ’ U MAKAMINDA ZİYARET ETTİ

KIAD BUSINESSMEN ACCOMPANIED BY AFRICAN DELEGATION OF BUSINESSMEN VISITED KIRKLARELI GOVERNOR HUSEYIN AVNI COŞ

Vali Coş, ziyarette yaptığı konuşmada, Afrikalı işadamlarının iş görüşmeleriyle 2 ülkenin ticari ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulunduklarını söyledi. Bunun memnuniyet verici bir durum olduğunu belirten Vali Coş, “Kendilerini Kırklareli’nde görmekten mutluluk duyuyoruz. İşadamları hem Kırklareli’ni tanıma fırsatı bulacak hem de iş görüşmelerinde bulunacak. Yapılacak iş görüşmelerinin her iki ülke işadamları için verimli geçmesi en büyük dileğimiz.

Governor Coş, in his speech during the visit said that, by means of business meeting with African businessmen the economic relation between two countries was signifi cantly promoted. Indicating the satisfaction by the situation mentioned: “We are very pleased to see them in Kirklareli. Businessmen will fi nd the opportunity to be introduced to Kirklareli and participate to business meetings.My biggest wish would be that meeting are suffi cient for both our countries.

İki ülke arasındaki ekonomik ve ticari bağlantılar, ülkeler arasındaki dostluklara da önemli katkı sağlayacaktır. İş adamlarımızın bir araya gelmeleri halklar arasındaki dostluğun da gelişmesine katkı sağlayacaktır. Biz bu anlamda bu tip ilişkileri önemsiyoruz ve daha da gelişmesini temenni ediyoruz” dedi. Ziyaretin ardından, Afrikalı işadamları Vali Coş’ a çeşitli hediyeler verdi.

Economic and commercial links between the two countries,will providean important contribution tofriendshipbetween the countries. Gathering of businessmenwill contribute to thefurther development of friendship between the nations. In this regardwecare about further development ofthiskind of relationship.” After the visit, Governor Coş presented African businessmen with variety of gifts.

26

Kırklareli İş Adamları Derneği Bülteni - 2011


KİAD HABER / KIAD NEWS KIRKLARELİ IŞ ADAMLARI DERNEĞİ (KİAD) SN. BAŞBAKANIN KATILIMI İLE, 6 MART 2010 TARİHİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN TUSKON 3. OLAĞAN GENEL KURULU`NA KATILDI.

ASSOCIATION OF BUSINESSMEN OF KIRKLARELI (KIAD) ON MARCH 6 2010, PARTICIPATED TO TUSKON 3 GENERAL ASSEMBLY, THAT WAS ATTENDED BY PRIME MINISTER OF TURKEY.

Başbakan Recep Erdoğan, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu`nun (TUS KON) Haliç Kongre Merkezi`nde gerçekleştirilen 3. Olağan Genel Kurulu`nda konuştu. Türkiye`nin işadamlarının gayreti, samimiyeti ve heyecanıyla yeryüzünde tekrar `ufukların efendisi` olduğunu belirten Erdoğan, ` Türkiye bu yıl küresel krizi hızlı bir şekilde geride bırakıyorsa krizin etkilerinden hızlı bir şekilde sıyrılıyorsa işte bu gayretlerin neticesinde oldu` dedi.

KİAD MARİFED YÖNETİMİNE GİRDİ.

KIADJOINEDMARIFED’SMANAGEMENTBOARD

Marmara İş Hayatı Dernekleri Federasyonu (MARİFED) ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunmak, bölgesel ve sektörel kalkınma projeleri geliştirerek uluslararası entegrasyona ve rekabet gücünün artırılmasına yönelik çalışmalar yapmak amacıyla 2004 yılında Marmara Bölgesi’nde faaliyet gösteren 8 işadamı derneği tarafından kuruldu. Şuan da 39 iş adamı derneği ve 3000 iş adamını çatısı altında bulunduran federasyon ülke çapında ve uluslar arası yapmış olduğu organizasyonlarla adından söz ettiriyor.

Marmara Business Life Associations Federation (MARİFED)was founded by eight businessmen association operating in the Marmara region in 2004to contribute to economic and social development of our country, to develop regional and sectorial development projects in order to work towards increasing international integration and competitiveness. At the moment being a federation that contains 39 businessmen associations and almost 3000 businessmen functioning on national and international levels.

Başarılı çalışmaları ile ilimizi her platformda temsil eden Kırklareli iş adamları derneği (KİAD) Marmara iş hayatı dernekleri federasyonu MARİFED yönetim kuruluna seçildi. Olağan genel kurul toplantısında çalışmaları ve özel gayretleri ile dikkatleri çeken KİAD başkanı Selim Kınalı denetleme kurulu üyesi olarak yönetime girdi.

Prime Minister Recep Erdogan held a speech during Turkey`s Confederation of Businessmen and Industrialists (TUSKON) 3rd General Assembly at the Convention Center in Golden Horn. Prime Minister mentioning again that, Turkey’s businessmen together with their effort, sincerity and enthusiasm is “seignior of horizons”, said: “if Turkey is leaving the dramatic effects of economic crisis behind, if Turkey is wriggling quickly from those effects, this could happen only be means of these efforts”.

Association of business leaders of Kırklareli, presenting the province on any platform in the best way by means of successful work, has joined the board of directors of Federation of associations of business life in Marmara, MARİFED. The president of KIAD Selim Kanalı, attracting attention by the work done and his efforts during the meeting of General Assembly, was elected as a member to Supervisory Board.

27


KİAD HABER / KIAD NEWS AFRİKA İŞ ZİRVESİ

AFRICA BUSINESS SUMMIT

Türk ve Afrikalı işadamlarının bir araya geldiği ikinci zirveye Kırklareli İş Adamları Derneği (KİAD) olarak katıldık. Yoğun iş görüşmelerine sahne olan zirvede anlaşmalar rekor rakama ulaştı. Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından organize edilen Afrika Dış Ticaret Köprüsü öncesinde 500 milyon dolarlık anlaş-

Businessmen’s Association of Kirklareli (KİAD) participated to secondsummitwhich brought togetherTurkish andAfricanbusinessmen. Intensescene ofbusiness meetingsat the summitagreementsreacheda recordnumber. Before Africa Foreign Trade Bridge, the $ 500 million deal was expected to be reached. According toUndersecretariat of Fo-

ma hedeflenmişti. Zirvenin koordinasyonunu yürüten Dış Ticaret Müsteşarlığı tahminlerine göre ise zirvenin ikinci gününde işadamları yaklaşık 2 milyar dolarlık işbirliği konusunda mutabakata vardı.

reign Trade that was responsible for coordination of the summit’s estimates, while carrying outthe secondday ofthe summitbusinessmen agreed onnearly$ 2 billion business cooperation.

DOSTLUK KÖPRÜSÜ GENİŞLİYOR

FRIENDSHIP BRIDGE IS EXPANDING

KİAD üyeleri Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Federasyonunun düzenlediği iş geliştirme platformuna katıldı.

KİAD members joined the business development platform organized by the Southeastern Industrialists and Businessmen’s Federation.

Program hakkında çeşitli fikir alış verişinde bulunan üyelerimiz bölgenin tarihsel dokusunda da gönüllerince gezi düzenlediler.

Exchanging different ideas about the program, our members upon personal wishes organized a trip to region’s historical places.

28

Kırklareli İş Adamları Derneği Bülteni - 2011


29


KİAD HABER / KIAD NEWS MARİFED BAŞKANLAR TOPLANTISI KIRKLARELİNDE YAPILDI

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), bünyesinde bulundurduğu federasyonlardan (MARİFED) Marmara İş Hayatı Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu ve bu federasyona bağlı 31 üye İşadamı Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanları ve Genel Sekreterleri ile ; Kırklareli iş adamları derneği (KİAD)ın ev sahipliğinde Kırklareli’nde bir araya geldi.

30

Kırklareli İş Adamları Derneği Bülteni - 2011

MARIFED PRESIDENTS HELD A MEETING IN KIRKLARELI

Board of Directors of Confederation of Businessmen and Industrialists of Turkey (TUSKON), and its branch federation (MARIFED) Marmara Business Life Associations Federation, joined by 31 members, namely, Businessman Association Presidents together with their Secretaries-General, hosted by KIAD, met in Kirklareli.


KİAD HABER / KIAD NEWS MARİFED İŞ GELİŞTİRME PLATFORMU’08 PROGRAMINA KIRKLARELI İŞADAMLARI DA KATILDI.

KIRKLARELI BUSINESSMEN ALSO ATTENDED THE MARİFED BUSINESS DEVELOPMENT FORUM’08 PROGRAM.

CNR Expo 5. Hall’de 10 bin metrekare alan üzerinde gerçekleştirilen platformda üyelerimiz inde içinde bulunduğu 320 firma stant açtı. Etkinlik kapsamında 150 projenin sergilendiği Proje Meydanı oluşturuldu. 2 gün süren İş Geliştirme Platformu’nu büyük bölümü Marmara’dan olmak üzere 15 bin kişi ziyaret etti. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden 100

320 companies that consist of our members opened stands on 10 thous and square meters are a within the platform located in CNR Expo 5 Hall. Under the scope of activity a Project Square was created displaying 150 projects. 100 entrepreneurs from East and Southeast Anatolia regions were among the participants. Some companies had the opportunity toexhi-

girişimci de katılımcılar arasında yer aldı. Bazı firmalar ürettiği ürünleri ilk defa platformda sergileme imkânı buldu. Bu sayede girişimcilere yurtdışından ithal ettiği ürünün Türkiye’de de alternatifi olduğunu görüp yerli ürüne yönelme fırsatı da sunuldu.

bit their productson the platformfor the first time.In this way, domestic products that are alternatives to products that are imported from abroad were given opportunity to be presented.

31


KİAD HABER / KIAD NEWS KİAD 2. AVRASYA ZİRVESİNDE Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından düzenlenen 2. Avrasya Dış Ticaret Zirvesi Programına 12 ülkeden 500 işadamı ka tıldı. Zirvede dernek üye lerimizde kendi iş alanlarıyla alakalı ikili iş görüşmeler gerçekleştirdi.

KİAD GAZİANTEP SANAYİSİNİ GEZDİ

Kırklareli iş adamları derneği (KİAD) Gaziantep Paylaşımcı Genç İşadamları Derneği (GAPGİAD) davetlisi olarak KİAD üyesi iş adamlarının ufkunu açmak, üyelerini üretime teşvik etmek için Sanayi potansiyeli ile Türkiye’nin ilk beş ilinden biri olan Gaziantep’e gezi düzenledi. Geziye çoğunluk inşaat sektörü olmak üzere değişik sektörlerden iş adamları katıldı.

32

Kırklareli İş Adamları Derneği Bülteni - 2011

KIAD ON 2nd EURASIA SUMMIT 500 businessmen from 12 countries joined the 2nd Eurasia Foreign Trade Summit programorganized by the Confederation of Businessmen and Industrialists of Turkey (TUCSON). During the members of our association participated to bilateral- negotiations related to their businesses.

KIAD VISITED GAZIANTEP INDUSTRY

Association of business leaders of Kırklareli(KİAD) KİAD hosted by Gaziantep Young Businessmen’s Association (GAPGİAD) visited GAZIANTEP (one of Turkey’s 5 most Industrially developed provinces) for the sake of opening businessmen’s horizons and encouraging in the production industry. Trip was attended majorly by businessmen representing Construction sector as well as other sectors.


33


KİAD HABER / KIAD NEWS KIRKLAREL İŞ ADAMLARI DERNEĞI (KİAD) 3.OLAĞAN GENEL KURULUNU YAPARAK ÇALIŞMALARA BAŞLADI.

Yönetim kurulu üye sayısını 7 den 11 e çıkartan KİAD ilk toplantısını dernek merkezinde yaptı. Yönetim kurulu ise şu isimlerden oluştu; Kınalı ticaret selim KINALI, İzabella pizza Hakan Akbulut, Kayalar inşaat Mustafa kaya, Mertan inşaat Fikret kılıç, Altıntel ticaret Bülent altıntel, Bilgiç otel restoran Sedat bilgiç, Er-taş kuyumculuk Ersin kırmızıtaş, Tekin optik Emre Yurdakul, Kanaat oto A.Levent Pamuk, Güven inşaat Önder Güven, Tarım ticaret Yurdaer Ulus, Kilim mobilya Hakan Altun, Güneş optik Bülent güneş, Mega printer Aydın Dereli.

ASSOCIATION OF BUSINESS LEADERS OF KIRKLARELI (KİAD) STARTED WORKING BY ORGANIZING 3RD GENERAL COMMITTEE.

Increasing the number of board members from 7to11KİADmadeits fi rst meeting in the center of the association. The board of directors included following names: Kınalı ticaret Selim KINALI (Trade sector), İzabella pizza Hakan Akbulut (Food sector), Kayalar inşaat Mustafa kaya (Construction sector), Mertan inşaat Fikret Kılıç (instruction sector), Altıntel ticaret Bülent Altıntel (Trade sector), Bilgiç otel restoran Sedat bilgiç (Hotel and Restaurant sector), Er-taş kuyumculuk Ersin Kırmızıtaş (Jewelry Sector), Tekinoptik Emre Yurdakul (Optics sector), Kanaat oto A.Levent Pamuk (Automobile sector), Güven inşaat Önder Güven (Construction sector), Tarım ticaret Yurdaer Ulus (Agricultural Trade sector), Kilim mobilya Hakan Altun (Forniture sector), Güneş optic Bülent Güneş (Optics sector), Mega printer Aydın Dereli (Publication Sector).

KİAD ÜYELERİNDEN MISIR GEZİSİ

Üyelerimizi yurtdışı ticaretine açma, yurtdışlarında yatırım ve ticaret fırsatlarını yerinde görme maksadıyla mısır seyahati düzenledik. Beklediğimizin de üstünde bir katılımın olduğu gezimize katılım bizleri memnun etti. Gezimiz dört tam gün ve yoğun geçti. Üyelerimizle birlikte insanlık tarihinin en eski yerleşim yeri olan mısır ülkesini ve dolayısı ile insanlık tarihini daha yakından görme fırsatımız oldu.

KIAD MEMBERS VISIT TO EGYPT

With the purpose of introducing members to international trade, seeing the investment and trade opportunities abroad in place, a trip to Egypt was organized. We were pleased by number of participants exceeding the number expected. Our visit was for full 4 days and very intensive. Together with our members we had the opportunity to have a closer look at mankind history, in the most important historical places in Egypt.

34

Kırklareli İş Adamları Derneği Bülteni - 2011


KİAD HABER / KIAD NEWS NİJERYA EYALET VALİSİNDEN DERNEĞİMİZE ZİYARET

Nijerya eyalet valisi ve aynı zamanda iş adamını Kırklareli’nde ağırladık. İlimizdeki peynir üreticilerini gezen vali kendi ülkesinde de bu tarz yatırımları görmek istediğini ifade etti.

NIGERIAN STATE GOVERNOR VISIT TO OUR ASSOCIATION

Nigerian state governor being also a businessman hosted the delegation from Kırklareli. Governor said that he would like to see investments in his country like the Cheese producers that he visited himself in our province.

35


KİAD HABER / KIAD NEWS İSTANBUL HATIRASI

Üye iş adamlarımızla İstanbul gezisi yaptık. İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerini gezdiğimiz gezi yoğun bir tempoda geçti. Başlıca gezilen yerler fetih müzesi, Topkapı sarayı, Ayasofya müzesi ve zaman gazetesi binası oldu.

A MEMORY OF ISTANBUL

Togather with our businessmen members we had organized a trip to Istanbul. The trip had a very intense pase as many historical places of Istanbul were visited. The main places that were visited included: Museum in the Conquest, the Topkapi Palace, Hagia Sophia museum, and Zaman Newspaper building.

KİAD’ DAN DAYANIŞMA İFTARI

2009 yılı iftar yemeğimizde yoğun bir katılımla yapıldı. Üst düzey protokolün de katıldığı iftar yemeğine 160 iş adamımız teşrif ettiler.

SOLIDARITY FAST-BREAKING MEAL FROM KIAD

In 2009 our fast-breaking dinner had an intensiveattendance. The fast-breaking dinner was attended by 160 businessmen including senior protocol.

36

Kırklareli İş Adamları Derneği Bülteni - 2011


KİAD HABER / KIAD NEWS KİAD SOHBET KAHVALTISI

Kırklareli İş Adamları Derneği (KİAD) 14 Kasım 2010 Pazar günü bir “Sohbet Kahvaltısı” düzenledi. Saat 10.00’da Kırklareli Ticaret Borsası Satış Salonu’ nda yapılan kahvaltıya; Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Başkur, Kırklareli Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel, Kırklareli İş Adamları Derneği Başkanı Selim Kınalı, Dernek Üyeleri, İl Genel Meclisi Üyeleri ve Belediye Meclis Üyeleri ile işadamları katıldı. Gerçekleşen kahvaltıda bir konuşma yapan KİAD Başkanı Kınalı, İş hayatının yoğunluğundan bir araya gelemeyen işadamlarını ve yerel yöneticileri bir araya getirip sıcak ilişkiler ortamı oluşturmak istediklerini, rahat bir ortamda böyle bir organizasyon tertip ettiklerini belirterek, katılım sağlayan işadamı ve yerel yöneticilere sonsuz teşekkürlerini sundu.

NEGOTIATIONS BREAKFAST FROM KIAD Kirklareli Business Man Association (KİAD) arranged a “Conversation Breakfast” on 14 November 2010. Mayor of Kırklareli Cavit Çağlayan, Deputy Mayor Ünal Başkur, Chairman of Commodity Exchange Market Tur han Altınel, Head of Kırklareli Bussines Man Association Selim Kınalı, Association Members, Provincial Assembly Members, and Municipal Council attended the breakfast at Kırklareli Commodity Exchange Market Selling Hole. Actual KIAD President gave a speech at breakfast henna and intensity of business life can not come together to bring together businessmen and local officials want to create an atmosphere of warm relations, such an organizational arrangement that they said in a relaxed atmosphere, allowing the participation of local administrators and businessmen presented the eternal gratitude.

MARİFED YÖNETİM KURULU ÜYESİ NİHAT KURT KİAD ZIYARETİ

Kırklareli İşadamları Derneği (KİAD) tarafından 14 Nisan 2010 Çarşamba günü saat 21.00’de Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda düzenlenen “İş hayatında Markalaşma” konulu söyleşi programına katılan MARİFED Komitelerden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Gıda Sektörü Komite Başkanı, Nazo markalı toz içecekleri Nazlı Şirketler Grubu YK Başkanı Nihat Kurt başarısının sırlarını işadamlarıyla paylaştı.

VISIT OF MARIFED BOARD MEMBER NIHAT KURT TO KIAD

Vice President responsible of MARİFED Committees and President of Food Sector Committee, Chairman of the board of Nazlı Corporate Group known as Nazo labeled dry beverages Nihat Kurt shared the secrets of his success with the businessman at the meeting “Branding In Business Life ” which wasorganized by Kırklareli Business Man Association(KİAD) on 14 April 2010 at Chamber of Commerce and Industry Conference Hall at 21:00 on Wednesday.

37


KİAD’LI İŞADAMLARININ ERCİYES ÇIKARMASI

38

Kırklareli İş Adamları Derneği Bülteni - 2011


KİAD HABER / KIAD NEWS

ERCİYES’TE KAR SEFASI

KİAD üyeleri 2 günlük kayseri gezisinin sonunda gönüllerince eğlendi. Gezinin ikinci bölümünde dernek üye iş adamları Erciyes tepesinde kayak keyfinden sonra mangal sefası yaptı.mangal sonrası Fikret kılıcın hepimize sürprizi vardı. Kılıç kendi üretmiş olduğu pancar pekmezi ve Erciyes karını karıştırıp üyelerimize sundu.

JOY OF SNOW AT ERCIYES

KIAD members enjoyed the 2 days trip to Kayseri. At the second part of the trip members had the pleasure of barbecue after skiing at Erciyes. After barbecue Fikret Kılıc had a surprisefor all of us. Kılıc mixed beet molasses of his own production and snow of Erciyes and served to our members.

39


KİAD’dan GESİAD’a ZİYARET

40

Kırklareli İş Adamları Derneği Bülteni - 2011


KİAD HABER / KIAD NEWS KİAD’ DAN KAYSERİ GENÇ SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ (GESİAD)’A ZİYARET. Kayseri’de bulunmaktan büyük memnuniyet duy duğunu söyleyen KİAD Başkanı Selim KINAL’ı iki şehir arasındaki ticari ilişkilerin güçlenerek devam etmesi gerektiğini belirtti. Ziyarette GESİAD dernek binasında dernek yönetim kurulumuzdan Sedat Bilgiç ve Önder Güven bilardodan ne kadar anladıklarını bize kanıtlamış oldular. Üyelerimiz İş Adamları Kayseri de Türkiye’nin mobilya sektöründeki en önemli kuruluşlarından İstikbal Mobilya Fabrikası ve Türkiye’de Çelik kapıda önemli bir paya sahip Tuna çelik kapı fabrikasını gezdi.

KIAD VISITING KAYSERI YOUNG INDUSTRIALIST AND BUSINESSMENASSOCIATION (GESİAD) KİAD president Selim Kınalı told that it is a great pleasure to be in Kayseri, he also added that commercial relations between two cities have to continue and should get stronger. During visit at GESİAD office our board members Sedat Bilgiç and Önder Güven proved how they are good at playing billiard. Our members visited factory of Istikbal, one of the most important companies in furniture sector and factory of Tuna Steel Door which has significant role in corresponding sector.

41


KİAD HABER / KIAD NEWS KİAD VE LİAD’ DAN ORTAK HAREKET

Kırklareli iş adamları derneği (KİAD) ve Lüleburgaz iş adamları derneği (LİAD) ortak yönetim kurulu toplantısı yaptı. Lüleburgaz ezgi otelde gerçekleştirilen toplantıya KİAD ve LİAD yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Toplantıda Kırklareli için çalışan iki derneğin güçlerini birleştirerek birbirlerine destek vererek daha verimli çalışmalara imza atmak maksadıyla toplantının tertip edildiğini, temenninin de bu tarz toplantılarda konuşulan konuların fi iliyata dökülmesi olduğunu belirtildi. KİAD adına konuşan dernek başkanı selim kınalı“ortaklık kültürünü üyelerimize devamlı anlatıyoruz ama bunu dernekler olarak pek de başarabildiğimiz söylenemez, bu akşam bunun için ilk adımı atmış bulunuyoruz LİAD ve KİAD bundan

sonra güçlerini birleştirerek daha büyük projelere imza atacaktır, bu konuda samimi olarak buraya geldik, bu birliktelik zamanla tüm Trakya çapında yapılabilmelidir” dedi. Toplantı da ilk etap da ortak Bulgaristan gezisi, değişik yurtiçi gezilerinin ortak yapılması, seminer ve konferanslarda derneklerin birbirlerini desteklemeleri ayrıca sektör komitelerinin ortak çalışması gibi konularda da anlaşmaya varıldı. Toplantı sonunda da katılan yönetim kurulu üyeleri tek tek görüş bildirdi.

42

Kırklareli İş Adamları Derneği Bülteni - 2011

KIAD AND LIAD ACTING TOGETHER

Kırklareli Business Man Association (KİAD) and Lüleburgaz Business Man Association (LİAD) arranged a common board meeting. LİAN and KİAD board member participated to the meeting at Ezgi Hotel in Lüleburgaz.

The meeting was arranged for unifying the powers of two associations which work for the sake of Kırklareli, supporting each other for producing great work wishing to see the implementation of what was discussed during the meeting. KİAD president said “We always try to teach partnership culture to our members but we see that between different associations it does not work well. Tonight we are taking the fi rst step. From now on LİAD and KİAD will unify their power and sing up for great projects”.

At the meeting two sides agreed to arrange common trip to Bulgaria, organizing national business trips together, supporting each other at conferences and seminars. At the end of the meeting each board member delivered their opinion.


KİAD HABER / KIAD NEWS KİAD BULGARİSTAN BAŞKONSOLOSUNUN VERDİĞİ RESEPSİYONA KATILDI

Bulgaristan’ın milli günü dolayısı ile Edirne Ticaret odasında Başkonsolos Valko Markov tarafından bir resepsiyon verildi. Üst düzey davetlilerin katıldığı geceye Kırklareli’nden, Kırklareli iş adamları derneği katıldı. KİAD adına resepsiyona Kiad başkan yardımcısı Emre YURDAKUL ve Genel sekreter Şadan CANAZ katıldı. Resepsiyonla alakalı bilgi veren Şadan CANAZ;”Başkonsolos toplantıda Türkiye ile Bulgaristan arasında ki sıcak ilişkiye dikkat çekti. Dostuz çocuklarımızda dost, dost kalacağız, ülkelerimiz arasında ki dostluğu da geliştirerek bu dostluğu sürdüreceğiz” dedi. Konuşmaların ardından çalan müzik eşliğinde misafirlere soğuk ikramlar sunuldu. Başkonsolos Mart ayında Kiad tarafından aldığı davete icabet edeceğini tekrar ifade ederek katılımdan dolayı teşekkür etti. Bilgisini verdi. Kiad daha önce Başkonsolosu ziyaret etmiş kendisini Kırklareli’ne davet etmişti.

KIAD ATTEND THE RECEPTION GIVEN BY GENERAL CONSUL OF BULGARIA

Reception was given by general consul Valko Markov due to national day of Bulgaria at Edirne Chamber of Commerce. KİAD attended reception where elite guests were welcomed. Our vice president Emre Yurdakul and general secretary Şadan Canaz represent KİAD at the reception. Şadan Canaz gave information about the reception and said “General Consul noticed the good relations between Turkey and Bulgaria at the reception. We are friends, our children are friends too and we will remain friends. We will struggle to develop and continue this friendship”. After the conversation food was served to guests. General Consul said he will accept the invitation of KİAD on March and thanked KİAD due to attendance to the reception. KİAD visited the General Consul and invited him to Kırklareli before.

43


KİAD HABER / KIAD NEWS KİAD YUNANİSTAN KONSOLOSUNU ZİYARET ETTİ

Kırklareli iş adamları derneği (KİAD) Yunanistan konsolosu Paraskevi A.Tzeveleki makamında ziyaret etti. KİAD olarak, üyelerimizin yurtdışına açılmalarını sağlamak ve öncelikle komşu ülke temsilcileri ile iyi ilişkiler kurmak için Sayın konsolosu ziyarette bulunduk. Daha önce de Bulgaristan konsolosuna aynı maksatla gitmiş ve beklemediğimiz bir ilgi alaka görmüştük. Yine aynı şekilde Yunanistan konsolosu Sayın Tzeveleki de bize çok memnun kaldığımız bir ağırlama yaptı. Sayın konsolosa, ilimizin tanıtmaya çalıştığımız hardaliye içeçeğini götürdük. Ziyaretimiz de ilimiz hakkında, derneğimiz hakkında ve üyesi olduğumuz konfederasyonumuz Tuskon hakkında bilgi verdik. Kendileri ile iki ülke iş adamları ile ortak çalışmalar yapılması konusunda hem fi kir olduk. Biz de dernek olarak yakın zamanda Yunanistan’a bir iş seyahati düzenlemek istediğimizi kendilerine bildirdik, bu konuda üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını ifade ettiler. Kendilerini ilimize davet ettik seve seve geleceğini her türlü davete açık olduklarını ifade ettiler.

BULGARİSTAN HEYETİYLE BELEDEYİ BAŞKANIMIZA ZİYARETTE BULUNDUK

Bulgaristan’dan gelen iş adamı heyeti ile belediye başkanımızı ziyaret ettik. Samimi ortamda gerçekleşen toplantı da belediye başkanımız misafi rlere Kiad’ın başarılı çalışmalarını övdü. İş adamlarına” Kiad üyesi iş adamlarının arkasındayım onlara kefi l olurum” dedi.

44

Kırklareli İş Adamları Derneği Bülteni - 2011

KIAD VISITED THE GREECE CONSULATE

Kırklareli Business Man Association (KİAD) visited Greece Consul Paraskevi A. Tzeveleki at his office. As KİAD, we visited the consul to provide opportunities to our members for expanding abroad and having good relationship between the representatives of neighbor countries. We had visited the Bulgaria Consul with the same purpose before. Greece Consul Mr Tzeveleki welcomed us and we were very appreciated of his hospitality. We brought hardaliye drink which we try to advertise. During the visit we gave information about our province, association, Tuskon which we are member of. We have the same idea of corporation between businessmen of two countries. We also informed him that we will arrange a business trip to Greece. Mr Tzeveleki said he is ready to do his best. We invited him to our province and get a positive response and he said he is open to any kind of invitations.

WE VISITED MAYOR WİTH BULGARIAN COMMITTEE

We visited the mayor with businessmen that came from Bulgaria. Mayor praised the good works of KİAD. The Mayor said” I am behind KİAD businessmen and I am KİAD’s guarantee”.


KİAD HABER / KIAD NEWS KİAD’ dan EDİRNE BAŞKONSOLOSUNA ZİYARET

Kırklareli iş adamları derneği (KİAD) Bulgaristan Edirne Başkonsolosu Valcho Markov’u makamında ziyaret etti. 4 ay önce göreve başlayan başkonsolosu ziyaret eden kiad başkanı Selim KINALI, kiad inşaat sektör komitesi başkanı Mustafa KAYA, Genel sekreter Şadan CANAZ Başkonsolosa yeni görevinde başarılar diledi.

KIRKLARELİ İL DEFTERDARLIĞINDAN KİAD’ a ZİYARET

KIAD VISITING EDIRNE GENERAL CONSUL OF BULGARIA

Kırklareli Businessmen Association (KİAD) visited the general consul Valcho Markov, who had been in Edirne for 4 months, at his office. KİAD president Selim Kınalı, KİAD Building Sector Committee President Mustafa Kaya and general secretary Şadan Canaz wished him success in his future duties.

KIRKLARELI PROVINCE REVENUE OFFICE VISITED KIAD

Kırklareli iş adamları derneği (KİAD) Bulgaristan Edirne Başkonsolosu Valcho Markov’u makamında ziyaret etti. 4 ay önce göreve başlayan başkonsolosu ziyaret eden kiad başkanı Selim KINALI, kiad inşaat sektör komitesi başkanı Mustafa KAYA, Genel sekreter Şadan CANAZ Başkonsolosa yeni görevinde başarılar diledi.

KİAD KARTEPEDE

KİAD yönetim kurulu olarak Kartepe kaymakamını ziyarete gittik. Turistik tesislerin çokluğu ile dikkat çeken kartepe ilimizin örnek alması gereken model olması nedeniyle ilgimizi çekti.

Head of Revenue Office Mr. Mustafa Şahin visited KİAD. Head of Tax Office and the other branch chief were participants of the visit. Business life was discussed during the meeting and meeting ended with corresponded good wishes.

KIAD at KARTEPE

KİAD Board visited Kaimakam of Kartepe. Kartepe should be taken as a model due to having much touristic facility.

45


KİAD HABER / KIAD NEWS KİAD’ dan TASİAD’ a DOSTLUK KÖPRÜSÜ Kırklareli İş Adamları Derneği (KİAD) Tekirdağ Aktif Sanayici ve İş Adamları Derneği (TASİAD) ni ziyaret etti. Rodosto Hotel de gerçekleşen programa KİAD Başkanı

Selim Kınalı, Genel ve Yönetim Kurulu üyeleri ile Tekirdağ Aktif Sanayici ve İş Adamları Derneği (TASİAD) Başkanı Kasım ÖZADALI ve Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

FRIENDSHIP BRIDGE from KIAD to TASIAD KİAD visited Tekirdağ Active Industrialist and Businessmen Association (TASİAD). Meeting wasarranged at Rodosro Hotel. KİAD president

KİAD’ a VEDA

Bulgaristan’dan gelen iş adamı heyeti ile belediye başkanımızı ziyaret ettik. Samimi ortamda gerçekleşen toplantı da belediye başkanımız misafi rlere Kiad’ın başarılı çalışmalarını övdü. İş adamlarına” Kiad üyesi iş adamlarının arkasındayım onlara kefi l olurum” dedi.

46

Kırklareli İş Adamları Derneği Bülteni - 2011

Selim Kınalı, board members of KİAD, TASİAD president Kasım Özdağlı and board members of TASİAD were participating to the meeting.

GOOD-BYE TO KIAD

Province Governer H. Avni Coş, who is assigned to Aydın, came to KİAD offi ce for good-bye visit. Mr Coş said that we have done great job together with KİAD. During the visit some emotional times were experienced.


KİAD HABER / KIAD NEWS KİAD’ dan VALİ AYDOĞDU’ ya ZİYARET

Sayın valimiz Cengiz AYDOĞDU’ yu makamında ziyaret ettik. Yaptığımız faaliyetler ile alakalı bilgiler verdiğimiz görüşme üyelerimiz ve derneğimiz adına verimli geçti.

VISIT FROM KIAD TO PROVINCE GOVERNER AYDOGDU

We visited governor Mr. Cengiz Aydoğdu at his place. We gave information about our activities. Meeting was productive for our members and association.

KİAD’ dan YÖNETİCİ UZMANLIĞI EĞİTİMİ

Kalite yönetim sistemleri uzman yönetici eğitimi semineri yapıldı. Üniversite öğretim görevlilerinin katıldığı eğitim iki gün sürdü. Eğitim sonu katılımcılara sertifikalar verildi.

MANAGER SPECIALTY TRAINING BY KİAD

Quality management systems specialized executive training seminar was organized. Training lasted for two days with the participation of University lecturers. At the end of education, participants were handed certificates.

47


KIRKLARELİ HUZUR ŞEHRİ / KIRKLARELI CITY OF PEACE SEYFİOĞLU TABYASI

Kırklareli il merkezine 3 km. uzaklıkta, şehrin kuzeydoğu kısmında bulunan Seyfi oğlu Tabyası h.1293 (1877) yılında, Balkan Savaşları sırasında savunma amaçlı olarak yapılmıştır.

SEYFIOĞLU BASTION

Seyfi oğlu Bastion, Located at north-east region of city and3 km far to city center, was built in 1877. İt was used for defensive purposes during Balkan War.

SOKOLLU MEHMET PAŞA HAMAMI SOKULLU MEHMET PAŞA BATH

KIRKLARELİ MENHİR (DİKİLİ TAŞ)

Kırklareli çevresinde çok sayıda bulunmaktadır. Esas kullanım süreci Erken Demir Çağı’dır.

48

Kırklareli İş Adamları Derneği Bülteni - 2011

ATATÜRK HEYKELİ STATUE of ATATÜRK

STONE MONUMENT

There are lots OF them around Kırklareli. Actual usage time is early Iron Age.


KIRKLARELİ HUZUR ŞEHRİ / KIRKLARELI CITY OF PEACE VİZE KAYA MANASTIRI

Manastırın İmparator Iustinianus döneminde (527-565), VI. yüzyılda yapıldığı anlaşılmaktadır. Günümüze gelebilen kaya manastırlarının en iyi korunmuş örneklerinden olan bu manastır, kayalara oyularak

KIRKLARELİ VALİLİĞİ KIRKLARELI GOVERNERSHIP KIRKLARELİNDEKİ KİLİSELERDEN BİRİ

Kırklareli Merkez ilçeye bağlı İnece Beldesi, Koyunbaba Köyü’nde bulunan bu kilisenin kitabesi günümüze gelemediğinden yapım tarihi kesinlik kazanamamıştır. Yapı üslubundan XIX. yüzyılın ikinci yarısında yapıldığı sanılmaktadır.

VIZE ROCK MONESRTY

Monestry was built at the time of Emperor Iustinianus (527-565). Monastery was built by carving the rocks. It is one of the best examples of rock monastery.

KARAGÖZ HEYKELİ STATUE OF KARAGOZ ONE OF THE CHURCHES İN KIRKLARELİ

Kırklareli Merkez ilçeye bağlı İnece Beldesi, Koyunbaba Köyü’n de bulunan bu kilisenin kitabesi günümüze gelemediğinden yapım tarihi kesinlik kazanamamıştır. Yapı üslubundan XIX. yüzyılın ikinci yarısında yapıldığı sanılmaktadır.

49


KIRKLARELİ HUZUR ŞEHRİ / KIRKLARELI CITY OF PEACE KIRKLARELİ DUPNİSA MAĞARASİ Dupnisa mağara sistemi, Istranca Dağları’nın derin vadilerle yarıldığı Demirköy ilçesine bağlı Sarpdere köyü yakınlarında bulunuyor. İkinci Jeolojik Zaman’a ait, yaklaşık 180 milyon yıl önce oluşmuş mermerler içerisinde gelişen mağaralar, birbirine bağlı iki kat ve üç mağaradan oluşuyor.

KIRKLARELI DUPNISA CAVE Dupnisa cave system is located at the valley Istranca Mountains near to Sarp dere Village. It belongs to second geological time. It was formed 180 million years ago. The cave is formed of marble. 2 or 3 fl oored caves are linked to each other.

KIRKLARELİ DUPNİSA DERESİ - KIRKLARELI DUPNISA BROOK ANTİK KENTLERDEN BİR ÖRNEK: KANLIGEÇİT Kanlıgeçit yerleşimi Kırklareli il merkezinin hemen güneyinde, Aşağıpınar ’ın 500 metre kadar batısında, Haydardere ’nin iki yaka sında yeralmaktadır. Kanlı geçit’in ilk olarak Son Kalkolitik Çağ’da (İ.Ö. 3600), Aşağıpınar’ın terk edilmesi- nden sonra yerleşildiği anlaşılmaktadır. Kanlıgeçit’teki esas yerleşim İlk Tunç Çağı’na aittir.

50

Kırklareli İş Adamları Derneği Bülteni - 2011

EXAMPLE OF ANCIENT CITY:KANLIGECIT Kanlı geçit settlement is located south of Kırklareli, 500 meters west of Aşağıpınar , at two sides of Haydar dere. Kanlı geçit was fi rst settled in last chalcolithic age (BC 3600) but real settlement belonged to Bronze Age.


KIRKLARELİ HUZUR ŞEHRİ / KIRKLARELI CITY OF PEACE VİZE ANTİK TİYATROSU Tiyatronun bakış açısı güney istikametini göstermektedir. Geniş bir orkestrayı ışınsal açılarla mermer cavea kuşatmaktadır. Caveayı 6 kerkides oluşturmakta ve bunların arasında ise üç tanesi orkestraya ulaşan 7 klimaks bulunmaktadır.

VIZE ANCIENT THEATRE Theatre faces the south direction. Marble Caves surround the wide orchestra. Caveais made of 6kerkides. There are 7 climax esreaching the orchestra.

KIRKLARELİ ARASTA KIRKLARELI BAZAAR

KIRKLARELİ İĞNE ADA SAHİLİ KIRKLARELI IGNE ISLAND BEACH

TARİHİ KIRKLARELİ TREN İSTASYONU KIRKLARELI HISTORICAL TRAIN STATİON

KIRLARELİ MERKEZ KIRKLARELI CITY CENTER 51


KIRKLARELİ HUZUR ŞEHRİ / KIRKLARELI CITY OF PEACE TARİHİ HIZIRBEY KÜLLİYESİ Merkezindedir. 1303 de Kösemihalzade Hızır Bey tarafından yaptırılan külliye hamam, cami ve arastadan oluşmaktadır. Osmanlı dönemine ait olan külliye ilin en önemli tarihi eseri olma özelliğine sahiptir. Hamamı, çeşmesi ve camisiyle bir kompleks oluşturmaktadır.

HISTORICAL HIZIRBEY KULLIYE Located at the center of Kırklareli, Kulliye was built in 1303 by Kösemihalzade HızırBey. Külliye is composed of turkish bath, mosque and ottoman bazaar. It is the most important historical building of the city.

KIRKLARELİ ŞEHİTLİĞİ

Şehitliğin yapımına 1926 yılında başlanmış, 1930’lu yılların başında tamamlanmıştır. Türkiye Şehitlikleri İmar Cemiyeti tarafından 1963 yılında yeniden düzenlenmiştir. Mezarlık içerisinde üçgen bir alan şehitlik olarak ayrılmıştır. Bu şehitlikte Kırklarelili sivil ve askeri şehitlerin mezarları bulunmaktadır.

KIRKLARELI WAR GRAVE

İt was started in 1926 and completed in 1930. It was rearrange by the Turkey War Grave Zoning Community in 1963. A triangle area remains as war grave. Graves of civilian and military martyr is found in the grave yard.

KIRKLARELİ MÜZESİ

KIRKLARELI MUSEUM

Bu yapı 1962 yılına kadar Belediye olarak kullanılmış, 1970 yılında da terk edilmiştir. Bundan sonra 1983 yılında başlayan ve çeşitli aralıklarla devam eden restorasyon çalışmaları 1993 yılında tamamlanmıştır. Müze olarak düzenlenen yapı, 14 Ocak 1994 tarihinde de Kırklareli Müzesi olarak ziyarete açılmıştır. İt was used as municipal building till 1962. At 1970 it felt indisused. Restoration started in 1983 and was completed in 1993. Building rearranged as a museum was opened onOctober14th, 1994.

52

Kırklareli İş Adamları Derneği Bülteni - 2011


KIRKLARELİ HUZUR ŞEHRİ / KIRKLARELI CITY OF PEACE TARİHİ HIZIRBEY KÜLLİYESİ

Kırklareli Pınarhisar kalesi Yapı üslubundan Bizans döneminde yapılmış bir karakol niteliğinde olduğu anlaşılmaktadır. Kale kesme taş ve moloz taştan yapılmış, belirli aralıklı tuğla hatıllarla da katlara ayrılmıştır. Günümüze gelen duvarları iyi bir işçiliği yansıtmaktadır. Kalenin yuvarlak bir burcu ile burca dayalı sur duvarlarının kalıntıları iyi bir durumdadır. Çevresinde sur duvarlarının temellerine ait izler görülmektedir.

DEMİRKÖY FATİH DÖKÜMHANESİ Demirköy Fatih Dökümhanesi, Demirköy ilçe merkezine 4 km uzaktadır. Fatih’in, İstanbul’un fethinde burada dökülen top güllerini kullandığı biliniyor. İlçenin ismide buradan geliyor. Dönemin en ileri teknolojisiyle döküm yapılan, Demirköy Tophane-i Amiriye İşletmeleri olarak anılan dökümhanede, 15. yüzyıl ortalarından 19. yüzyıl sonlarına kadar aralıksız üretim yapılmış. Dökümhanede, büyük ve küçük olmak üzere iki dökümhane bulunuyor.

HISTORICAL HIZIRBEY KULLIYE

İt is suggested that Kırklareli Castle was built in the time of Byzantine Empire and it was used as a watch house. It is made of cut stone and rubble stone. İts wall refl ects good labor. The walls of the castle are in good condition. Remainings of rampart walls can be seen around the castle.

DEMIRKOY FATIH SMELTERY Demirköy Fatih Smeltery is 4 km far from Demirkoy County Center. It is known that Fatih used the cannon balls which were produced in Demirköy Fatih Smeltery while conquering the İstanbul. Smeltery used advance technology and it did a non-stop production from 15th century to 19th century. There 2 smeleteries, one is big and the other one is small.

53


KİAD HABER / KIAD NEWS KİAD 2010 EĞİTİM TAKVİMİ Kırklareli İş Adamları Derneği (KİAD),geçen yıl eğitim faaliyetleriyle de adından söz ettirdi. KİAD’ın 2010’da gerçekleştirdiği eğitim faaliyetlerini bilgilerinize sunuyoruz.

OCAK

Dış Ticaret Eğitim Semineri Aile İçi Eğitim Semineri

JANUARY

Yönetici uzmanlığı Eğitimi Semineri

ŞUBAT

MART

AB Proje hazırlama semineri

MAYIS

54

Intra familyeducation seminar Manager expertise education seminar

FEBRUARY

EU Project preparation seminar

LED İle Aydınlatma ve Enerji Tasarrufundaki Yeri Semineri

Lightning with LED and place in energy conservation seminar

İş Hayatı Pozitif Performans Semineri

Business life positive performance seminar

Altın paket Kişisel Gelişim Programı

MARCH

Satış Teknikleri Eğitim Semineri

Golden package selfimprovement program Self-improvement seminar

Kişisel Gelişim Semineri

NİSAN

Foreign trade education seminar

APRIL

Selling techniques education seminar

İnşaat sektörü Programı

Building sector program

Motivasyon ve Başarı Semineri

Motivation and success seminar

Zaman Yönetimi ve Planlama Teknikleri

Time management and planning techniques

İletişim Bilgeliği Semineri

MAY

Communication wisdom seminar

Yönetim ve Liderlik Semineri

Management and leadership seminar

İmaj ve Beden Dili Semineri

İmage and Body language seminar

Hitabet ve Diksiyon semineri

Rhetorics and diction seminar

Kırklareli İş Adamları Derneği Bülteni - 2011


KİAD HABER / KIAD NEWS KİAD DA KARLI SATIŞ EĞİTİM SEMİNERİ YAPILDI Kırklareli iş adamları derneği (KİAD) karlı satış eğitim semineri düzenledi. 25 kişinin katıldığı seminer katılımcılar tarafından ilgi ile izlendi. Başta üyeleri ve Kırklareli iş hayatının satış becerilerini artırmayı amaçlayarak yapılan eğitim 3 saat sürdü. Seminerde katılımcılara an başlıklar altında şu konular anlatıldı; karlı satabilmek için başlıca teknikler, satışta faydayı ön plana çıkarma, müşterilerle etkin iletişim, iletişimi engelleyen hususlar, empati kurma teknikleri, satış sonrası müşteri ilişkileri, müşteri hizmetlerinde mükemmellik, müşteri tutumlarına göre davranış geliştirme, satışta yaratıcılık, farklılaşmak, ürün hizmet değeri, swot analizinden yararlanmak.

Seminer sonunda kısa değerlendirme yapan eğitimci dr. Ahmet DUYGUN; “Anlatılan genel doğrularla kendi tarzınızı birleştirin. Hiçbir satış görüşmesi birbirinin aynısı olacak diye bir kural yoktur. Önemli olan o anda müşteri ile kurduğunuz ikili ilişkinin kalitesi ve niteliğidir. Önemli olan müşteri ürünü alsa da almasa da memnuniyet yaratan bir hizmetin sunulması ve beklentilerinin karşılanmasıdır” dedi.

PROFITABLE SALES TRAINING SEMINAR WAS HELD IN KIAD Association of business leaders of Kırklareli (KİAD) organized a training seminar on profitable sales. A seminar that was attended by 25 people was observed with interest by the participants. Training lasted for 3 hours aiming to increase sales skills in Kirklareli business life, and of participants particularly. These issues were explained to the participants in the seminar is under following headings; main techniques in profitable sales, the subtraction to foreground of sale benefit, effective communication with customers, preventing communication issues, empathy, building techniques, post-sales customer relations, customer service excellence, development attitudes according to the customer’s behavior, sales creativity, differentiation, value of the product service, take advantage of SWOT analysis. At the end of the seminar educator Dr. Ahmed Duygun has made a short evaluation, he said: “Combine general ideas that were mentioned with your own style. There is no a rule that sales calls will be identical. What is important is the bilateral relationship quality and essence of currently installed with the client. It is important that despite purchasing a product or not to meet customer’s expectations and provide a service that will create satisfaction.

55


KİAD HABER / KIAD NEWS DIŞ TİCARET SEMİNERİ Üyelerimizi yurt dışı ticareti ile alakalı bilgilendirmek amacıyla dış ticaret eğitim semineri yapıldı. Seminer 16 üye iş adamı katılımı ile gerçekleşti. Üyelerimiz seminerde ana başlıklar altında; dış ticarete giriş müşteri bulma teknikleri, dış ticaret mevzuatı gibi konularda bilgilendi. Seminer sonu katılımcılara sertifi kaları verildi.

FOREIGNTRADE SEMINAR A Foreign Trade Training seminar was held to provide members with relevant information on foreigntrade. The seminar was held with the participation of 16 businessmen members. Mem ber sat the seminar were informed on issues such as: foreign trade entry techniques for fi nding the customer, foreign trade legislation. At the end of the seminar participants were given certifi cates.

İLETİŞİM TEKNİKLERİ SEMİNERİ

Üyelerimizin kişisel gelişimini sağlama maksadıyla iletişim teknikleri semineri düzenlendi. Seminer üyelerimizin aileli katılımı ile gerçekleşti. Seminerde aile içi iletişim teknikleri anlatıldı konuyla alakalı örnekler üyelerimizin ilgisini çekti.

COMMUNICATIONTECHNIQUES SEMINAR

Seminar was held in order to ensure development of personal communication techniques of our members. The seminar was held with the participation of our members’ families. During seminar relevant example stold on communication techniques in the family drew the attention of members.

LEDLİ AYDINLATMA SEMİNERİ

Ledli aydınlatma teknolojileri konusunda üyelerimizi bilgilendirici eğitim semineri düzenlendi. Seminere inşaat sektörü üyelerimiz başta olmak üzere protokolden de katılımlarda oldu. Seminere toplam 40 iş adamı katıldı.

LEDLIGHTING SEMINAR

Informative LED lighting technologies training seminar was held for our members. Having mainly participants from the construction industry seminar was also attended by participations from the protocol. Total of 40 businessmen attended the seminar.

56

Kırklareli İş Adamları Derneği Bülteni - 2011


KİAD HABER / KIAD NEWS KİAD DÜZENLEDİĞİ ”AİLE İÇİ İLETİŞİM” KONULU SEMİNERDE ÜYELERİNİ VE KIRKLARELİ HALKINI BİR ARAYA GETİRDİ.

ORGANIZED BY KIAD “FAILY COMMUNICATION”SEMINAR BROUGHT TOGETHERMEMBERS OF KIAD AND KIRKLARELI PEOPLE.

Kırklareli İş Adamları Derneği (KİAD) düzenlediği “Aile İçi İletişim” konulu semirde Kırklareli Üniversitesi Rektörlük Kültür Merkezinde üyeleri dahil olmakla beraber Kırklareli halkı ile bir araya geldi. İş adamlarımız yoğun bir temponun içerisindeler bu yoğunluk bu tempo ister istemez iş adamlarımızı fazlasıyla meşgul etmekte ve ailelerine yeterince zaman ayıramamaktalar sosyal programlarımız arasında olan bu semineri organize etmemizdeki amacımız üyelerimizin hem birbirleri ile hemde Kırklareli halkı ile kaynaşmalarını sağlamak ve de “Aile İçi İletişim” Üzerine faydalı bir seminer düzenlemektir.

Kirklareli Businessmen’s Association (KİAD) organized “Communication in the Family” seminar at the Kirklareli University President’s Cultural Center attended by members of association and local population. Intense pace of our businessmen inevitably makes them too busy to be able to spend enough time with their families. The aim of this seminar organized among our other social programs, to provide communication between businessmen themselves and local population, as well as organization of “Communication in the Family” seminar.

57


58

Kırklareli İş Adamları Derneği Bülteni - 2011


59


BASINDA KİAD / KIAD PRESS

GROUP

60

Kırklareli İş Adamları Derneği Bülteni - 2011


61


KİAD HABER / KIAD NEWS KİAD’ dan KİŞİSEL GELİŞİM SEMİNERİ “Altın paket eğitim seminerleri” kapsamında gerçekleşen Kişisel Gelişim Semineri eğitimine oldukça yoğun bir katılım gerçekleşti. Eğitimlere üniversite öğrencileri, öğretim görevlileri, vatandaşlar ve kendini geliştirmek isteyen birçok kursiyer katıldı. Eğitim 6 dalda kişisel gelişim sertifi kasyonu adı altında Eğitimci-yazar Zübeyir YILDIRIM tarafından verildi.

İNŞAAT SEMİNERİ

Kırklareli İş Adamları Derneği (KİAD) İnşaat Komitesi ‘nin düzenlediği “İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN BÜGÜNÜ VE GELECEĞİ” adlı konferansta inşaat sektörü masaya yatırıldı. Konuşmacı olarak İnşaat sektörünün duayenlerinden ve İnşaat sektörünün en büyük temsilcilerinden Dumankaya İnşaat sahibi Uğur DUMANKAYA katıldı. Konferansta inşaat sektörü değerlendirildi ve özellikle inşaat komitemizi temsil eden üyelerimiz Dumankaya inşaatın tecrübe ve birikimlerinden faydalandılar.

62

Kırklareli İş Adamları Derneği Bülteni - 2011

PERSONAL DEVELOPMENT SEMINAR BY KIAD Personal Development Training Seminar being a part of “Gold package training seminars, “had seen quite a participation.University students, faculty, citizens, and manyo ther participants who wanted to develop themselves attended the trainings. Education entitled “Personal Development Training Cer tifi cation” was given in 6 different areas by Scholar-writer Zübeyir YILDIRIM

CONSTRUCTION SEMINAR

Kirklareli Businessmen’s Association (KİAD) Construction Committee, organized a conference entitled “CONSTRUCTION SECTOR Present, and Future” where construction sector was discussed. Ugur DUMANKAYA was invited as a speaker representing the construction sector, being a Construction in dustry veteran and owner of the DUMANKAYA Construction, largest construction company. During the conference participants had the chance to analyze construction sector and benefi t from the experience accumulated by DUMANKAYA CONSTRUCTION, Construction Committee representative.


KİAD HABER / KIAD NEWS KİAD SEMİNERLERLE ÜYELERİNİ PROFESYONELLEŞTİRİYOR. Kırklareli İş Adamları Derneği (KİAD) olarak, üyelerimize düzenlediğimiz seminerlerle; onların çalışma hayatında daha profesyonelleşmelerine yol açıyoruz. Üyelerimizin çalıştıkları alanlarda profesyonelleşmelerine yönelik düzenlediğimiz bu eğitim seminerimizi de bir süredir devam eden seminer programlarımıza ekledik. Özel davetlimiz olarak gelen Eğitimci-yazar Zübeyir YILDIRIM yaptığı konuşmada; Başarılı olmanın her basamağında eğitimin olduğunu, başarılı olan kişilere bakıldığında ortak özelliğin eğitim ve iletişim kalitesine önem verilmesi olduğunun görülebileceğini belirtti. YILDIRIM; bireylerin her konuda öğrenmeye açık olmasının gerektiğini; hayatta her zaman eğitim ve seminerlere katılma imkânı olmadığından dolayı her an öğrenmeye açık olunmasını işaret etti.

BY MEANS OF SEMINARS KIAD BRINGS ITS MEMBER TO HIGHER PROFESSIONAL LEVEL Kirklareli Businessmen’s Association (KİAD), together with the seminar sorganized for our members, provides their business lives with the opportunity to become more professional. This training seminar was added to the on going seminar programsin order to provide professionalization of our members in related areas. Attending as a special guest Scholar-writer Zübeyir YILDIRIM in his speech said that he truly believes that education is a key to success in any field; paying sufficient attention to education and communication quality are the common features that most successful people share. Yildirim pointed out that everyone should be open to learning in any area, and because of not having the possibility to continuously attend educational programs and seminars should be open to learning all the time.

63


TRAKYA’ DA TARIM VE HAYVANCILIK

ENDÜSTRİLEŞİYOR

Hayvancılık sektörü Türk ekonomisinin son dönemde en çok tartışılan konusu oldu. Büyükbaş hayvan yetiştiriciliğindeki üretim ve fi yat dalgalanması ardından hükümetin verdiği ithal etme izni hem iş adamının hem de sokaktaki vatandaşın sık sık gündemini meşgul etti. Sektörün en parlak yüzü ise kanatlı hayvan yetiştiriciliği oldu. Zira kanatlı hayvan(özellikle tavukçuluk)sektörü kuş gribi nedeniyle yaşadığı kısa süreli sendeleme dışında Avrupa il boy ölçüşebilecek seviyeye geldi. Yurdun dört bir yanında kurula yumurta ve et amaçlı tavuk çiftlikleri, ihracat rakamlarını artırırken çok sayıda vatandaşa da iş kapısı açtı. Tekrar büyükbaş hayvancılığa dönecek olursak buradaki tablo istikrar açısından ne yazık ki pek de iç açıcı değil. Yüksek yem fi yatları nedeniyle besici elindeki elindeki hayvanı kesimhaneye gönderdiği gibi düve ya da buzağı da almamaya başladı. Böyle olunca kısa vadede süt orta vadede et konusunda yüksek fi yat artışları görülmeye başladı. Etin fi yatı perakende satışta 30 lira seviyelerini gördü.

Ortaya çıkan tablo karşısında harekete geçen devlet, kısa süreli çözümü hayvan ithalinde buldu. Yıllar sonra ilk defa hayvan ithal eden Türkiye’de bu konu çok tartışıldı ve eleştirildi. İthal haberine rağmen et ve süt fiyatlarındaki şişkinlik inmeyince sanayinin devleri birden bire besiciliğe merak saldı. Mesela Koç gurubu, Hedef Alliance (Ethem Sancak) Ramsey’in patronu Remzi Gür ile Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği. (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrı verdi’den sonra Yırcalı Şirketler Grubu, Aydınlı Grup ve Orka Grup da hayvancılığa adım attı. Yırcalı ailesi yatırım için 10 milyon Euro’luk kaynak ayırırken, Orka 3 milyon TL, Aydınlı Grup da 800 bin TL’lik btçe tahsis etti. Yüksek kar beklentisinin yanı sıra büyük şirketleri hayvancılığa çeken bir diğer husus, Tarım Bakanlığının bu alanda yapılacak yatırımlara ilk iki yılı geri ödemesiz toplam 7 yıl vadeli ve sıfır faizli kredi açması oldu. Bakanlık ilk kapsamda bu etapta yaklaşık 1,6 milyar TL’lik krediyi çiftçilere vererek, bunun karşılığında birkaç yıl içinde 370 bin büyükbaş,275 bin de küçükbaş hayvan yetiştirmeyi hedefledi. Bu çerçevede şimdiye kadar 25 bini aşkın yeni işletme kuruldu.

INDUSTRIALIZATION OF AGRICULTURE AND LIVESTOCK

IN TRAKYA

Livestock sector in the last period of the Turkish economy was the most controversial subject. Fluctuations in cattle farming production and prices followed by governments permission to import, very often made the minds of businessmen and ordinary citizens busy. The bright side in the sector was poultry farming. Birds farming (especially poultry) sector, despite short-term staggering because of bird fl u, has reached the level of being competitive with Europe. Around the country chicken farms for eggs andmeat, while increasing export fi gures opened the business door for a large number of citizens. Going back to bovine livestock again in terms of stability the picture here, unfortunately, does not look very well. Because of high feed prices, grazier began to send animals to slaughterhouse aswell as not take a heifer calf. Thus, high price increases began to be seen concerning the meat in the shortterm, and milk in the medium term. The retails price of meet has reached the level of 30 TL. Government facing the picture that emerged found the importation of animals as a short-term solution. After many years, importing animals for the fi rst time was very much discussed and criticized in Turkey. While prices of meat and dairy kept swelling, despite reports on import, giants of the industry suddenly became interested in farming. For example, the Koç Group, Target Alliance(Ethel Sanchez) Ramsey’s director Remzi Gurtogether with Clothing and Apparel Exporters’ Association. After (IHKIB) President Hikmet Tanrı verdi groups like Yırcalı Group of Companies, Aydinli Group and the Orka Group also stepped into livestock. Yırcalı family allocated resources to invest 10 million euros, Orka Group 3 million TL, and Aydinli Group 800 thousand TL. Another matter that attracted the attention of big groups to livestock, other than high profi t, was the fact that the Ministry of Agriculture will provide loans for the investments in this area with zero interest for 7 years with no payment in fi rst two years. Ministry in the fi rst place approximately provided 1.6 billion TL to farmers, which in a few years in exchange aimed to raise 370th ous and cattle and 275th ousand small ruminant animals. In this context, more than 25th ous and new businesses were founded so far.

64

Kırklareli İş Adamları Derneği Bülteni - 2011

Kaynak: MABİAD VİZYON


SIFIR FAİZLİ HAYVANCILIK KREDİSİ DEVAM EDECEK

2010 yılında yatırımcıya ciddi desteklemelerde bulunan Devlet, bu desteği 2011 yılında artırarak sürdürme kararı aldı. Karara göre büyükbaş –küçükbaş damızlık ve hayvan yetiştiriciliğinde faiz oranı yüzde sıfıra, diğer alanlarda yüzde 5’e çekildi. Kararname il büyükbaş damızlık ve besi hayvanı yetiştiriciliğinde %50-60 düzeyinde olan işletme kredisi faizi sübvansiyon oranı % 100 ‘e çıkarırken, hayvan yetiştiriciliğindeki üst limit 7,5 milyon liradan 3 milyon liraya indirildi. Kredi limitinin ise büyükbaş hayvan besiciliğinde 3 milyon lira olarak uygulanacağı açıklandı.

SÜT PRİMİ %50 ARTTIRILDI.

Devletin hayvancılıkla ilgili desteği sadece besicilikle de sınırlı kalmadı. Örneğin; et fi yatlarının yükselmesine sebep olduğu iddia edilen sütte primler arttırıldı. Hayvancılık sektöründe, süt üretiminin teşviki ve kayıt altına alınması için kg başına verilen süt primi,2011 yılı için, inek-manda sütünde 4 kuruştan 6 kuruşa, koyun-keçi sütünde 10 kuruştan 15 kuruşa yükseltildi. Fazla sütün piyasan çekilerek, süt fi yatlarının düşmesini önlemek amacıyla bu yıl da süt tozu teşviki uygulanacağı belirtildi

BESİCİLİĞİN MALİYETİ YÜKSELİYOR

Ancak tüm bu desteklemelere rağmen sektöre giriş yapan büyük yatırım gruplarından sürpriz şekilde ‘hayvancılık sektöründen çekiliyoruz’ haberleri geldi. Uzmanlara göre şirketler bu kararı iki önemli nedenle verdiler. Birincisi devam eden hayvan ithalatı, ikincisi yem fi yatlarındaki yükseliş. Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Başkanı Murat Ülkü Karakuş’a göre hammadde ihtiyacının ithalatla karşılanması nedeniyle yem fi yatları yükseliyor. Kar marjı ciddi oranda düştüğü için besici hayvan yetiştirmekten vazgeçiyor. Besicilikte girdi maliyetlerinin yüzde 70-80’ini yemin oluşturduğuna dikkat çeken Akkuş, ”hammadde fi yatları sürekli yükseliyor. Hammaddenin de büyük bir bölümünü dışarıdan alıyoruz. Örneğin geçen yıl 3,5milyon ton yem için gerekli hammadde ithalatı gerçekleştirmişiz. Bu her yıl artacak. Gerekli tedbirler alınmadığı sürece artış meyli devam edecek.”diyor. Yemdeki esas sorun ise hammadde temini konusu. Örneğin; yem üretimi için 1 milyon 600 bin ton soya ihtiyacımız var ama neredeyse hepsini dışarıdan alıyoruz. Yerli üretim miktarı sadece 30-40 bin ton. aynı şekilde kepek ve arpa sıkıntısı da var.

ZERO INTEREST LIVESTOCK CREDIT WILL CONTINUE

In 2010,the Government granting serious subsidies to investors, has decided to continue and increase this support in 2011. According to the resolution for bovine-sheep breeding and animal farming interest rate was reduced to zero percent, and to 5 per cent in other areas. Decree provincial cattle breeding and fattening of the animal breeding business loan interest subsidy rate increased from 50-60%to 100%whilethe animal farming upper limit was reduced the from 7.5 million TL to 3 million TL. It was announced that the credit limit applied in the cattle raising will be 3 million TL.

MILK PREMIUM WAS INCREASED BY 50%.

Government’s support was not only limited to the livestock rising. For example, increase in meat prices, allegedly caused by milk resulted in increase of premiums. In livestock sector, for the promotion and registration of milk production premium perks of the milk, for the year 2011, cow-buffalo milk was increase from 4 kurus to 6 kurus, sheep and goat’s milk was increased from 10 kurus to 15 kurus. By withdrawing excess milk from the market, in order to avoid falling of milk prices it was mentioned that government will be promoting milk powder this year.

COST OF LIVESTOCK FATTENING INCREASES

However, despite all this support large investment groups who entered the sector surprisingly announced that ‘we retreat from livestock sector ‘.According to experts, there were two factors that caused such a decision. The fi rst is the ongoing import of animals and the second one is rise in food prices. According to Turkey Feed Manufacturers’ Association President Murat Ülkü Karakuş rising of feed prices result from the fact that need for raw materials are met by import. Because profi t margins have fallen signifi cantly for the grazier refrains from animal raising. Akkus drawing the attention that 70-80 percent of the cost of livestock fattening comes for the feeding mentioned that, “ Raw material prices are continuously rising. We buy a large portion of the raw material from abroad. For example, last year carried 3.5 million tons of rawmaterials needed for feeding were imported. This will increase every year. This tendency will continue to increase unless necessary measures are being taken. The main problem in the dietary is the supply of raw materials. For example, 1 million 600th ous and tons of soy beans are needed for feed production, but almost all it needs to be brought from outside. Only 30-40 thousand tons are of the domestic production. There is a shortage of wheat and barley in the same way. Kaynak: MABİAD VİZYON

65


“TRAKYA HAYVANCILIKTAN VAZGEÇMEZ” Aslında fi yat artışlarını, rakamları ve genel politikaları bir yana bırakıp daha hayvancılığa daha mikro planda bakacak olursak konunun tarımdan geçinen milyonlarca insan için önemini daha iyi kavramak mümkün. Üstelik bunun için tarım sektörünün büyük oranda hayvancılığa dayalı olduğu Doğu Anadolu’ya gitmeye bile gerek yok. Trakya bölgesine bakmak yeterli. Trakya bölgesinin üç önemli kenti Edirne, Kırklareli, Tekirdağ’ın en önemli gelir kaynaklarından biri tarımdır. TÜİK 2008 yılı verilerine göre bölgenin tarımsal üretim değerinin yaklaşık olarak %77,4’ü bitkisel üretimden, % 22,6’sı yani neredeyse dörtte biri ise hayvansal üretimden elde edilmekte. Yani binlerce aile geçimini hayvancılıktan sağlıyor. Trakya Kalkınma Ajansı (TKA) genel sekreteri Mehmet Gökay Üstün’ün verdiği bilgilere göre bölge bölgedeki hayvan üreticilerinin sahip olduğu hayvan varlığı potansiyel olarak yüksek verimli ırklardan oluşmasına rağmen yeterli bakım besleme koşulları sağlanamıyor. Dolayısıyla yapılan hayvancılık daha çok küçük ölçekli olup aile işletmeciliğini geçemiyor. Bölgede yıllardır başarılı şekilde uygulanan suni tohumlama sonucu, genotip özellikler açısından büyükbaş hayvan varlığında önemli ilerlemeler sağlamış. Bu nedenle bölgenin büyükbaş hayvan varlığı Türkiye genelinde daha çok damızlık olarak değerlendiriliyor. Öte yandan küçükbaş hayvancılıkta da döl ve süt üretimi yüksek ırkların yetiştirilmesine uygun olmasına rağmen küçükbaş hayvancılık potansiyeli yeterince değerlendirilemiyor. Büyük bir potansiyele sahip olunmasına rağmen gerek üretimde gerekse hayvansal mamullerin işlenmesinde bu potansiyel kullanılamıyor. Dolası ile tarımsal üretimle uğraşan k ı r s a l kesimin gelir düzeyi, ekonominin diğer sektörlerinde faaliyet gösteren işletmelere oranla düşük seviyelerde kalmaktadır. TÜİK 2009 yılı sektörlere göre istihdam verilerine bakıldığında bölge çalışan nüfusunun %24,7’sinin tarımda, %25,3’ünün sanayide, %21,3’ünün ticaret ve % 28,7’sinin hizmet sektöründe istihdam edildiği görülmekte. Diğer bir değişle, tarım sektörünün üretilen bölgesel gayrisafi katma değer içerisindeki oranı diğer sektörlere göre daha az pay alırken, tarım sektöründe istihdam edilen nüfus oranı ise diğer sektörlere yakın.

66

Kırklareli İş Adamları Derneği Bülteni - 2011

“TRAKYA WILL NOT GIVE UP ANIMAL FARMING” In fact, putting aside price increases, numbers and the general policies, looking at livestock at more micro-plan will possibly let better grasp the importance of agriculture for millions of people living onit. Moreover, in order to see that agricultural sector is directly related to raising livestock,there is no need to go to Eastern Anatolia. It will be enough to look at the Trakya region. Trakya region contains three major cities Edirne, Kirklareli and Tekirdag; whose one of the most important sources of in come is agriculture. According to data provided by TUIK in 2008,the region’s agricultural production value is made of approximately 77.4% vegetable production and 22.6% (i.e. almost one quarter) of the animal production. In other words,raising livestock provides thousands of families for living. According to information provided by the general secretary of Trakya Development Agency (TKA) Mehmet Gökay Üstün , despite the fact that farmers in the region possess animals from highly productive breeds, there are no effi cient feeding and care provided. So, farming operations do not passmore than small family scale. As a result of artifi cial insemination successfully applied for many years in the region, in terms of genotype characteristics of cattle signifi cant progress was achieved. Therefore, the cattle breeding number in Trakya region is considered to be more in than in the rest of Turkey. Despite possessing great potential in both production and processing of animal products, this potential is not effi ciently used. Consequently, rural incomelevels of agricultural production, remains at lower levels compared to businesses in other sectors of the economy. According to the data provided by TÜİK in 2009 on employment data arranged by sectors, 24.7% of the area’s population work in agriculture, 25.3% in the industry, 21.3% in trade and 28.7%’ of them are employed in the service sector. In otherwords, share of agricultural contribution to the regional gross value is less when compared to other sectors, while the ratio of the population employed in the agricultural sector is close to other sectors.

Kaynak: MABİAD VİZYON


67


ÜRETTİĞİNİ SATAMAYAN BÖLGE

TRAKYA

Ülke hayvancılığında çok önemli bir yere sahip olan Trakya bölgesinde, kooperatifl eşmenin yaygın olması üretimin bilinçli yapılması neticesinde kaliteli süt ve et üretimi yapılmaktadır. Fakat bu ürünlerin pazarlanmasında ciddi sıkıntılar var. İstanbul gibi 15 milyonu aşan bir pazara çok yakın olmasına rağmen et ve süt yeterince değerlendirilemiyor. Çünkü yeterli alt yapı ve Edirne-Kırklareli-Tekirdağ üçgeninde birinci sınıf bir mezbaha yok. Trakya da yılda yaklaşık 1 milyon TL’lik çeltik üretmekte. Ürünün 500 milyon TL’lik kısmı sadece Edirne’de ekilmekte. Üstelik bu üretim için hiçbir tohum ithalatı yapılmamaktadır. Türkiye kendi çeşitlerini Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilmekte ve bunların orijinal tohumları enstitüsü tarafından üretilmektedir. İhtiyacın 10-15 yıl öncesine kadar yüzde 30’unu karşılarken bugün bu oran yüzde 70’lerin üstüne çıkmıştır. Bu üretim artışının iki nedeni vardır. Ekim alanlarının artışı ve dekarda alınan verim artışıdır. Çeltik verimi ortalaması 500 kilogramdan bugün 750 kilograma çıkmıştır. Trakya bölgesi ülkemizin ayçiçeği ekiminin yüzde 70’ini ülke üretiminin yüzde 80’ini buğday da ise ekim alanının yüzde 5’ini üretimin ise yaklaşık yüzde 15 ‘ini oluşturuyor. Özellikle buğday da ekim alanımız az fakat rekoltemiz çok yüksek. Bu da önemli bir tarım bölgesi olduğumuz ortaya koymaktadır. Tarımın dışında bölge hayvancılık alanında endüstrileşiyor. Hayvancılık sektörü ülke ekonomisinin en çok tartışılan konusu oldu. Devletin hayvancılıkla ilgili desteği sadece besicilikle de sınırlı kalmadı. Sütte de primler arttırıldı. Bölge hayvancılığın yanında hayvansal ürünlerde de revaşta Ancak Kırklareli Peyniri herkes tarafından bilinen ve aranılan bir ürün olmasına rağmen ürünü büyük ölçekte üreterek pazarlayacak bir organizasyon ne yazık ki bulunmuyor. Arazi toplumlaştırma projesi ile Trakya topraklarının tamamında kısa süre içerisinde parsellerin ekonomik ve daha rantabl kullanılması amaçlanmakta olup birçok belde ve köyün toplulaştırma projesi bitirilmiştir. Son yıllarda dünyada yaşayan ekolojik değişimleri dengeleri çok fazla değiştirmiş ve tarım ekonomisini adeta altın’la eşdeğer hale getirmiştir. Dünyada buğday başta olmak üzere hububat ürünlerinin ciddi tehlike altında olduğu düşünülürse buğdayınız varsa güçlüsünüz gibi bir durum ortaya çıkmaktadır.

68

Kırklareli İş Adamları Derneği Bülteni - 2011

A REGION THAT CANNOT SELL WHAT IS PRODUCED

TRAKYA

Being one of country’s most important livestock farming regions, in Trakya as a result of forming cooperatives and consciously done farming, high quality milk and meat are being produced. However, there is a big problem with marketing of these products. Despite being very close to more than 15 million Istanbul market, meat and milk products are not being assessed adequately.Some of the reasons of such a failure are: not having strong infrastructure and there is no a fi rst class slaughterhouse in Edirne-Kirklareli-Tekirdagtriangle. At the same time 1 million TL worth rice in the husk is produced annually in the region. Half of that rice in the husk in being planted only in Edirne. Moreover, this production is made without importation of any seed. In Turkey Trakya Agricultural Research Institutedevelops their own variations of seeds and the original seeds are being produced by Institute itself. Satisfying only 30 % of general needs 10-15 years ago, today this percentage raised above 70%. This increase in production has two reasons. Increase in the size ofplantations and increase inyieldper da.The yield average of paddy rice increased from 500 kg to 750 kg. Providing 70% of sunflower and 80% of wheat cultivation to national production, Trakya contributes 15% to the total national production. Our fi eld of wheat panting might be small but our harvesting is very high. This shows that we also are an important agricultural region. Not only was the agricultural sector industrialized but livestock sector as well. The livestock sector became the most debated topic in the country’s economy. Government’s support for livestock farming was not limited by livestock fattening only. Premiums also increased in milk production.Animal husbandryinthe regionas well asanimal productsis well-known. However, for example there is no strong organization that could produce big quantities and deal with marketing of Kirklareli Cheese that is being very popular and demanded on large scales. In recent years, changes in the ecological balance have almost brought agricultural economy to the equivalent of gold. Nowadays, possession of cereal products such as wheat that are under a serious threat all over the world has become a sign of possessing power. Kaynak: MABİAD VİZYON


TRAKYA TOPRAKLARI

DAHA FAZLA ÖNEM KAZANACAK

Türkiye bitkisel yağlar tüketiminde % 60-70 pay alan ayçiçeği yağı, %40 oranında yağ içeriği ile ülkemizin en önemli yağlı tohum bitkisi konumundadır. Birliğimizin, ayçiçeği ekim ve üretimini teşvik etmek amacıyla, bir pazarlama kooperatifi hüviyeti ile çalışmaktadır. Ülkemiz ayçiçeği ekim alanlarının büyük bir kısmı Birliğimiz faaliyet bölgesinde yer almaktadır ve Türkiye yağlık ayçiçeği üretiminin %50-70’ine yakın bir kısmı Birliğimiz tarafından satın alınmaktadır. Trakya Bölgesindeki tarım sektörünün sorunlarını genelde, tohumluk, münavebe, ürün pazarlaması ve fiyat sorunu, sulama ve su kaynakları, hastalık sorunu, gübreleme, işletme, büyüklükleri, gübre, ilaç, tohumluk, tarım makineleri, mazot gibi temel üretim girdilerindeki artışlar olarak sıralayabiliriz.Her ülke tarımsal üretim yapmak, verimliliği artırmak, olanakları en akılcı şekilde değerlendirerek maliyeti düşük ve güvenli ürünler üretmek zorundadır. Bunu sağlamanın en etkin yolu ise; tarımın yöntemler için ve araçlarla desteklenmesi, gerekli müdahalelerinin zamanında gerçekleştirmesidir. ABD ve AB ülkeleri gibi gelişmişlik düzeyi yüksek ülkelerde dahi, piyasaya müdahale edilmekte ve önemli desteklemelerde bulunulmaktadır. Bu yaklaşımın nedeni, tarımsal üretimden vazgeçilmemesi ve bu ürünlere Pazar bulunmasıdır.Bunların yanı sıra, tarımsal alt yapının geliştirilmesi, teknoloji kullanımının yaygınlaştırılması, girdi fiyatları ve tarımsal desteklerin üreticiyi tarımdan para kazanır hale getirmesi, tarımsal üretim stratejilerinin tüm paydaşlarla birlikte belirlenmesi, su havzalarının yönetiminin sürekli olarak izlenmesi üretimin sürdürülebilirliği açısından yadsınamaz bir önem taşımaktadır. Trakya’da hâlihazırda yapılması planlanan barajların tamamlanması ile sulanabilir ekim alanları artacaktır. Ergene havzasındaki kirliğin giderilmesi amacıyla yapılan projelerin sonuçlanması ile Trakya toprakları daha da önem kazanacaktır. Trakya da küresel krizin etkisi ile tarım sektörüne artan bir ilgi olduğu görülmektedir. Sektör dışında pek çok girişimci tarıma yatırım yapmak istemektedir. Bunun nedeni Trakya topraklarının ülkemizin en verimli tarım alanı olmasının yanı sıra bilinçli tarımın yapılmasıdır. Bu nedenle de bölgemiz topraklarının değerini bilmek ve korumak gerekmektedir. Bu konuda özellikle Sivil Toplum Örgütleri, Odalar ve Dernekler daha duyarlı davranmak zorundadırlar. Çiftçilerin toprak satışının önüne geçilmelidir. Çünkü toprak kaybı yanlış yatırımlarla daha da hızlanmıştır. Özellikle Trakya da kaybedilen verimli tarım toprağı 50 bin dekara yaklaşmıştır. Buradaki amaç mera ve sulu tarım arazilerinin gelecek nesillere bozulmadan, kirletmeden bırakılmasıdır. Bu nedenle de verimli arazilerin amaç dışı kullanımının önlenmesi gerekmektedir. Kaynak: MABİAD VİZYON

MORE IMPORTANCE

WILL BE GRANTED TO THE TERRITORY OF TRAKYA Sunflower that possesses more than 40% of fat content and contributes a share of 60-70% to Turkey’s consumption of vegetable oils, is the most important oilseed crop in the country. Our unity, with the scope of promoting production and planting sunflower, started working with a marketing cooperative. Our union is a big part of our country’s sunflower sowing areas of activity and up to 5070% of Turkey’s sunflower oil production is purchased by our unity. Problems, in agricultural sector in Trakya generally are: seed, rotation, product marketing and price problems, irrigation and water resources, disease problems, fertilization, management, size, fertilizers, pesticides, seeds, agricultural machinery, diesel oil etc.Each country must produce cost-effective and safe products by assessing rational possibilities in order to support agricultural production, improve efficiency, etc. The most effective way to achieve this is to realize and implement necessary interventions in the region’s agriculture methods and tools. Even in countries with high level of development, such as the U.S. and EU countries, intervene in the market and the significant support are being provided. The reason for this approach is not abducting the products of agricultural production and distributing these products in the market. In addition, the development of agricultural infrastructure, promotion of the use of technology, input prices and agricultural subsidies to make the producers make money from agriculture, deciding agricultural production strategies together with all stakeholders, continuous monitoring of water basins is an undeniable importance for the sustainability of production. With the completion of the planned dams the irrigable territories in Trakya will increase. With the conclusion of projects aiming elimination of pollution in the basin of the Ergene the lands of Trakya will be granted more importance. Many entrepreneurs outside of the sector would like to investment in agriculture. This tendency was born because Trakya possesses country’s most productive agricultural area as well as the fact that farming is done consciously. Therefore, it is our duty to protect our area and understand the value of land. In this regard, NonGovernmental Organizations, Chambers and Associations are especially required to clamp down. Sale of land should be favoring farmers. The soil loss accelerated because of the wrong investments. In particular the loss of productive agricultural land in Trakya has reached the level of 50 thousand hectares. The purpose here is to be able to pass irrigated agricultural land without polluting to the future generations. Therefore, there is a need to prevent the use of fertile land out of their intended purposes.

69


BİRİKMİŞ BORÇ KÂBUSUNDAN ‘TORBA’LI

UYANIŞ

TORBA YASASI ÇALIŞANLARIN HAYATINDA NELERİ DĞİŞTİRECEK İş hayatına kolaylıklar getiren Torba Yasa, çalışanlara hastalık, kaza, psikolojik rahatsızlık, doğum, ölüm, yakınların tedavisi gibi durumlarda daha fazla ücretli izin hakkı tanıyor. Çalışanlara izin hakkı getiren durumlar: Psikolojisi bozulan, kanser, verem gibi hastalıklara yakalana memurlar 18 aya kadar ücretli izin kullanabilecek. Kaza geçiren, saldırıya uğrayan, meslek hastalığına yakalanan memur iyileşinceye kadar izinli sayılacak. Kamuda kadrolu çalışan işçilere eşleri, çocukları, anne ve babaları hastalandığında altı ay ücretsiz izin kullanma hakkı tanıyor. Bu durum ‘önemli’ hastalık durumunda geçerli olacak ve gerektiğinde uzatılabilecek.

ÇALIŞANLARIN HAYATINDA NELER DEĞİŞTİ

Torba Yasa’yla yürürlüğe giren Cumhuriyet tarihinin en büyük vergi ve alacak barışı, yediden yetmişe tüm vatandaşları kapsıyor. Yapılandırmaya giren vatandaşlara yüzde 50’yi geçen indirimler, 36 taksit gibi fırsatlar sunan yasa kapsamında işçi, emekli, işveren, sanatçı, sporcu gibi birçok kesimin hayatını kolaylaştırıcı fırsatlar bulunuyor. İşte tüm detaylarıyla çalışma hayatı başta olmak üzere günlük hayatımızı değiştirecek bazı düzenlemeler:

310 BİN KİŞİYE EMEKLİLİK ŞANSI

Bağ-Kur prim borcunu kapatan 310 bin kişiye emeklilik yolu açılıyor. Toplam 272 bin kişinin prim borcunu yatırmadığı için sigortalılığı durdurulmuş durumda. (5 yıl boyunca prim yatırılmadığında sigorta durduruluyor) Bunların sigortası aktif hale geldiğinde yaşları da dolduğu için emekli olabilecek. Ayrıca sigortalılığı devam edip de prim borcu bulunan 40 bin kişi ile birlikte 312 bin kişi borçlarını yapılandırarak emekli olabilecek.

SAĞLIK İZİNLERİ ARTTIRILDI

Psikolojisi bozulan, kanser, verem gibi hastalıklara yakalanan memurlar 18 aya kadar ücretli izin kullanabilecek. Kaza geçiren, saldırıya uğrayan, meslek hastalığına yakalanan memur iyileşinceye kadar izinli sayılacak. Sendika üyesi kamu görevlilerine 3 ayda bir 45 lira toplu görüşme primi ödenecek.

70

Kırklareli İş Adamları Derneği Bülteni - 2011

ŞİMDİ YAPILANDIRMA ZAMANI

Vergi, prim barışından yararlanmak isteyenlerin en geç 2 Mayıs 2011’e kadar başvuruda bulunması gerekiyor. Vergi borcu nedeniyle haciz gelen işverenler de nefes alacak. Yapılandırma için başvuranların hacizleri durdurulacak.

SÖZLEŞMELİ ÇALIŞANLAR

Yıllardır aile yardımından mahrum edilen 300 bin sözleşmeli personelin mağduriyeti giderildi. İlk kez eşi çalışmayan sözleşmeli memura aylık 113 lira aile yardımı ödenmesi karara bağlandı. İkisi 6 yaş üstü, ikisi 6 yaş altı dört çocuğu olan sözleşmelinin bu ay alacağı maaş farkı 609 lirayı bulacak. Yaklaşık 400 bin sözleşmeli personel, hizmet sözleşmesi için ödediği yıllık 150 liralık Damga Vergisi’nden muaf olacak.

MEMURLAR YAŞADI

Yasa yaklaşık 2.5 milyon memurun yaşamını değiştiren düzenlemeler getirdi. Buna göre memurun yıllık veya mazeret izninde sosyal yardımlarına dokunulmayacak. Devlet Personel Başkanlığı bünyesinde memur bilgi sistemi oluşturulacak.

İŞÇİ-MEMUR EŞİTLENDİ

Yasa kapsamında işçiler de memur statüsüne kavuşturuldu. Artık işçiler de ücretsiz izin kullanabilecek. Erken doğum yapan kadın işçiye de doğum öncesi izin kullandırılacak.

FİŞLEME DÖNEMİ KAPANDI

Memurlar, kimlik numarası esas alınarak kurumlarınca tutulacak personel bilgi sistemine kaydolacak. Her memur için bir özlük dosyası tutulacak. Artık siyasi görüşleri nedeniyle “fi şleme” tarihe karışacak. Yasada başarılı olan memurlara verilen ödül miktarı da günün şartlarına göre yeniden düzenlenerek teşvik edici hale getiriliyor.

UZMAN SAYISI ARTACAK

Bazı kamu kurumlarına sözleşmeli uzman ve uzman yardımcısı çalıştırma hakkı tanınıyor. Yüksek Öğretim Denetleme Kurulu oluşturulacak. Yurt dışında görev alacak görevlilere yabancı resmi kurumlarda 10 yıla, uluslararası kuruluşlarda ise 21 yıla kadar ücretsiz izin alma imkanı sağlanacak.


SİGORTA KAPSAMI GENİŞLEDİ

Stajyer, üniversitelerde kısmi zamanlı çalışan öğrenciler, yabancı uyruklu öğrenciler, İŞKUR’un açtığı meslek edinme kurslarına katılanlar genel sağlık sigortası kapsamına alındı.

YILDIZ CEO TRANSFERİ BAŞLIYOR

ÇOCUK YARDIMI ARTTI

Aile yardımı ödemesinde 2 çocuk sınırlaması kaldırıldı. Sendika üyesi kamu görevlilerine 3 ayda bir 45 lira toplu görüşme primi ödenecek. Sözleşmeli personel de memurlar gibi aile yardımından faydalanabilecek.

DENETLEME SAYISI ARTIYOR

Özel sektörde başarılı CEO’ları kamuya transfere ikna edebilmek için sosyal olanaklar artırılıyor. Kamuda müsteşar, müsteşar yardımcılığı, genel müdür gibi bazı üst düzey görevlere atanacak CEO’ların özel sektörde geçirdiği hizmet süresi de dikkate alınacak. İlk etapta 90 CEO transfer edilecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu taşra teşkilatında memur kadrosunda olmayan sosyal güvenlik denetmeni çalıştırabilecek. Şu anda sosyal güvenlik kontrol memuru olarak çalışanlar sınavda başarılı olmaları halinde bu kadrolara atanabilecek.

BANKAMATİK MEMURA GEÇİT YOK

YEŞİL KART ASKIYA ALINIYOR

Aylıksız izin süresinin bitiminden önce mazeret gerektiren sebebin ortadan kalkması halinde, 10 gün içinde göreve dönülmesi zorunlu olacak. Ücretsiz izin süresinin bitiminde veya mazeret sebebinin kalkmasını izleyen on gün içinde görevine dönmeyenler, memuriyetten çekilmiş sayılacak. Muvazzaf askerliğe ayrılan memurlar askerlik süresince görev yeri saklı kalarak ücretsiz izinli sayılacak.

BELEDİYE İŞÇİLERİNE NAKİL

İl özel idareleri ile belediyelerdeki (bağlı birimler hariç) ihtiyaç fazlası kadrolu işçiler Milli Eğitim Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü taşra teşkilatına atanacak. Bu işçiler, 1 Ağustos 2011’den sonra nakledilecek. Sözleşmeli personelin “sendikaya üye olamayacağı” yönündeki hüküm yürürlükten kaldırıldı.

TAŞLAMA İŞÇİSİNE ‘ÖZEL’ AYLIK

Yeni uygulama ile birlikte sigortalı işe başlayanların yeşil kartları askıya alınıyor. Sigorta hakkı sona Erdiğinde, kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin yeşil kart sahipliği devam edecek.

GARANTİLİ İŞ DÖNEMİ BİTTİ

Artık devlette “garantili iş” dönemi sona eriyor. İşini aksatan, çalışmayan, vatandaşa kötü muamele eden memurlar uyarılacak, gerekli durumlarda işine son verilecek. Torba Yasa ile disiplin cezası alan aday memurların görevine yetkili amirin onayıyla son verileceği hüküm altına alınıyor. Yasal düzenlemeler geriye yürümediği için bugüne kadar disiplin cezası alanların görevine son verilemeyecek.

KADININ YÜZÜ GÜLDÜ

Slikozis hastalığı nedeniyle meslekte kazanma gücünün en az yüzde 40’ını kaybettiği belgelenen kişilere diğer şartlar aranmaksızın SGK’dan maaş bağlanacak.

Kadın memura toplam 16 haftalık doğum izni verilecek. Çoğul gebelikte buna iki hafta daha eklenecek. Süt izni süresi de artırılacak. Üç yaşını doldurmamış bir çocuğu evlat edinen memur 24 aya kadar ücretsiz izin kullanabilecek.

PATRONA PRİM DESTEĞİ

MÜDÜRLERE ZAM ÇIKTI

İstihdam Yaratan patrona her türlü kolaylık gösterilecek. 31 Aralık 2015 tarihine kadar ilk defa işe alınacak her bir sigortalı için özel sektör işverenine sigorta primi desteği getiriliyor. Daha önce sigorta kapsamında olan, ancak işini kaybedenlerin işe alınması durumunda bu kişilerin vasıflarına göre belirli sürelerle sigorta primi desteği sağlanacak.

DAYAK YİYEN POLİSE ÖZEL İZİN

Memurlara görevlerinden dolayı saldırıya ve kazaya uğramaları halinde verilen izinlerden sonra sağlık kurulu raporuyla belgelemeleri halinde 18 aya kadar ücretsiz izin verilebilecek.

Personelinden düşük ücret alan müdürlere de zam yapılacak. Böylece 6 bin 500 yöneticinin maaşı yaklaşık 560 lira artıyor. “Eşit işe eşit ücret” ilkesi kapsamında başlatılan ek ödeme uygulaması ile 2008’de döner sermaye ve benzeri gelir elde etmeyen personele ek ödeme zammı getiriliyor. Mühendis ve benzeri teknik hizmet sınıfındaki personelin ücretlerinde iyileşme sağlanıyor. Kamu İktisadi Teşebbüsleri’nde (KİT) yönetici pozisyonunda çalışan 1 sayılı cetvele tabi personel ise bunun dışında tutulmuştu. Bu nedenle yönetici konumundaki çok sayıda yöneticinin maaşı, personelinden daha düşük hale gelmişti. İki yıldır tartışılan bu sorun da nihayet çözülmüş oldu.

71


72

Kırklareli İş Adamları Derneği Bülteni - 2011


73


74

Kırklareli İş Adamları Derneği Bülteni - 2011


75


2011 TEMMUZ SAYI 01

KIAD 2011  

Kirklareli is adamlari derneginin KIAD 2011 yilinda cikarmis oldugu yayindir