Page 1

Refereering ajakirjast Nails Magazine TEKST: MICHELLE PRATT TÕLKINUD: ANNE RAAG / FOTO: SHUTTERSTOCK

TEKST: ANNE RAAG / FOTOD: ERAKOGU

Võib küll väita, et igaüks meist on kokku puutunud tõsisema või vähemtõsisema küünetraumaga – kas on sõrm jäänud ukse või sahtli vahele, haamri või mõne raske eseme alla. Kui endal taoline kogemus puudub, siis kindlasti teate kedagi, kes mingi perioodi oma elust on veetnud tumenenud sõrmeküünega – subungual hematoma`ga. Tõlkes tähendab see keeruline nimetus küüne all asuvat verega täidetud taskut ehk siis on tegemist trauma tagajärjel sõrmevõi varbaküüne alla kogunenud verega. Nähtust ennast on lihtne kindlaks teha, sest esineb see sageli just pärast tugevat traumat, mille tagajärjel satub veri küüneplaadi alla. Kuna küüneplaadi alune nahk ehk küüneloož on väga õhuke, on see väga aldis veritsemisele. Üldjuhul möödub valu mõne tunni kuni päevaga, võib aga juhtuda ka seda, et märkimisväärne hulk verd koguneb küüne alla, suurendab seal rõhku ja selle tagajärjel valu hoopis süveneb. Esmane soovitus on anda vigastatud sõrmele rahu ja panna peale midagi külma ning kui valu seepealegi järele ei anna, pöörduda arsti poole. Kui aga probleemiks jääbki vaid värvimuutus küüneplaadi all, tuleb varuda vaid kannatust ning lohutada end sellega, et sõrmeküüs kasvab välja umbes poole aastaga. Arvestada tuleb ka võimalusega, et küüs trauma tagajärjel sootuks eraldub. Üldjuhul tuleb kannatanul siiski mõned kuud esteetiliselt mitte just kõige kaunima küünega ringi käia. Kuivades võib veri küüneplaadi all ka värvust muuta, olla ühtaegu sinakas, pruunikas või koguni must.

Sel perioodil pöördutakse tihti maniküürija või küünetehniku poole, kellelt oodatakse eelkõige abi probleemi varjamisel perioodiks, mil see kaob. Kui kahjustatud piirkond on väike või klient on harjunud efektsemate või tumedamate küünelakkidega, on mure lahendatud. Enamik värvilakke katavad verevalumi täielikult. Heledamate lakkide puhul võib vigastatud piirkonda varjata küünemaalingu või muu kaunistusega. Kunstküünte kasuks otsustajaid aitavad tänuväärsed camouflage või värvilised geelid. Viimased trumpavad tavalise värvilaki üle olukorras, kus lisaks värvimuutusele on küüneplaati tabanud ka pindmised muutused – lohukesed või krobelisus. Enne kahjustuste katmist kunstmaterjaliga tuleks aga konsulteerida arstiga, kes teeb kindlaks ettevõtmise ohtlikkuse või ohutuse.

Kas teie, küünetehnikud, olete kunagi tundnud, et meedia (arvame siia hulka nii teemakauged žurnalistid kui kõiketeadjad kommentaatorid) püüab näidata küünesalonge ning neis toimuvat negatiivses valguses? Kasutades sõnu ohtlik ja sünteetiline võidakse tavatarbijaid panna uskuma seda, mis tegelikkuses tõele ei vasta.

Kokkuvõttes on subungual hematoma näol tegemist ohutu ja üldjuhul iseparaneva traumaga, mis on pigem ebameeldiv väljanägemise kui valulikkuse tõttu.

TEE ARSTIGA KOOSTÖÖD

Esmane soovitus on anda vigastatud sõrmele rahu ja panna peale midagi külma ning kui valu seepealegi järele ei anna, pöörduda arsti poole.

Kas sina, kenade pikkade küünte omanik, oled tabanud end kordki mõttelt, et arsti juures tervisemuresid kurtes auväärt doktor justkui kulmu kortsutaks ja mõttes sind sinu pikkade kunstküünte pärast noomiks? Pruugib sul oma kahtlusi veel tehnikuga jagada ... Iatrofoobia (hirm arstide ees) kasvab kahekordseks hetkel, mil küünetehnik kuuleb klienti rääkimas arsti manitsevast epistlist teemal “kunstküünte ohtlikkus”.

Siinkohal ei ole mõtet pead norgu lasta või end paaniliselt õigustama hakata. Tõde on peidus muutunud arusaamades. Ameerikas kogub populaarsust uuenduslik lähenemine, mille kohaselt on parima tulemuse jahil olevad küünetehnikud appi võtnud arstide teadmised ning loonud seeläbi usaldusliku ja kahepoolsel suhtlusel põhineva koostöövõrgustiku. Arstidele pakub taoline ühistegevus võimalust patsientidele turvalist salongi soovitada (nt küüne irdumise korral), küünetehnikute tulu tõuseb aga paranevast salongi mainest. Seega on kasu mõlemapoolne. Kui juhtud olema üks nendest küünetehnikutest, kes sooviks luua arstidega vastastikku kasulikke suhteid, siis siin on sulle hea uudis - sa istud juhiistmel ja hoiad kindlalt rooli! Arstidel

ei ole tihtipeale kuigi lähedasi kokkupuuteid küünetehnikute, nende toodete ja teenustega. Seetõttu ei tea nad, kuidas kunstküüntesse suhtuda. See on koht, kus küünetehnikud võiksid näidata eeskuju ja seeläbi vastastikust koostööd arendada. Alati võib juhutuda, et arst, kellega oli soov koostööd alustada, on lugupidamatu või põhimõtteliselt ei soovi seda teha. Ka taolist otsust tuleb austada. Pealegi ongi mõni inimene üdini negatiivne kõige ja kõigi suhtes, mida ta ei tunne või milles kogemust ei oma. Ka küünetehnikul võib olla mõningasi kõhklusi suhtluses arstidega. Levinud on müüdid, mille kohaselt on arstid tihtipeale liighõivatud või puudub neil austus selle iluteeninduse haru vastu. Taoline mõtteviis on aga tugevaimaks piduriks arstide ja küünetehnikute koostöö võimalikkuse teel. Lohutada võib ennast sellega, et arstid on samamoodi pisut segaduses. Mulje, et meditsiinivaldkonna töötajad taolisest koostööst huvitatud pole, on sügavalt väär. Arstid teavad, et vaatamata manitsustele, satuvad paljud naiskliendid varem või hiljem taaskord küünesalongi. Turvatunde mõlemale osapoolele looks teineteise tundmine ja usaldamine. Uut salongi luues tuleks sellele vaadata läbi arsti pilgu. Tuleks mõelda sellele, et kui ühel päeval on teie kliendiks arst, siis hakkab ta puhtalt professionaalsest huvist otsima kohti või vahendeid, mille kaudu haigusi tekitavad bakterid edasi võivad kanduda. Need võimalused leides püüab arstist klient seejärel kindlasti aimu saada vahendite ja tööpindade puhastamise põhimõtetest konkreetses salongis. Viimsedki barjäärid peaksid saama ületatud kui küünetehnik teab, mida teeb ja räägib. Siinkohal on väga oluline olla informeeritud isikukaitse- ja hügieeninõue-

Arstidel ei ole tihtipeale kuigi lähedasi kokkupuuteid küünetehnikute, nende toodete ja teenustega. Seetõttu ei tea nad, kuidas kunstküüntesse suhtuda. See on koht, kus küünetehnikud võiksid näidata eeskuju ja seeläbi vastastikust koostööd arendada.

Viimsedki barjäärid peaksid saama ületatud kui küünetehnik teab, mida teeb ja räägib. Siinkohal on väga oluline olla informeeritud isikukaitse- ja hügieeninõuetest ning töökeskkonna ohutusest.


test ning töökeskkonna ohutusest. Nende teadmiste täiendamiseks võiksid arstid ja küünetehnikud taaskord koostööd teha. Säilitamaks küünetehniku ja tema klientuuri tervist ning võimaldamaks klientidele kiireimat ning konfidentsiaalsemat ravi (nt seenhaiguste korral) on soovitatav omada usalduslikku suhet tehniku ja arsti(de) vahel. Pole kahtlustki, et arste teeks õnnelikuks, kui erinevate probleemide käsitlemisel (nt sissekasvanud küüs) küsitaks nende professionaalset arvamust, selle asemel, et proovida probleeme vältida ja seeläbi kliendi olukorda hullemaks muuta. Kasuks tuleksid ka koolitused, mille käigus arstid jagaksid iluteenindajatele nõuandeid probleemide tuvastamiseks ja riskirühma klientide teenindamiseks. Ei ole häbiasi erialaste probleemide korral konsulteerimiseks arsti poole pöörduda. Taolised sammud võivad aidata muuta hetkel kehtivaid väärarusaamu kunstküüntest ja nende ohtlikkusest. Mõistlik oleks kaaluda koostööd erinevate arstidega, kes teatud olukordades nõu saaksid

jagada. Head suhted näiteks perearsti, dermatoloogi ja pediaatriga võimaldavad pöörduda erinevate olukordade puhul konkreetset ala kõige paremini valdavate spetsialistide poole. Üks võimalus võita nii arstide kui klientide poolehoid, on koostada voldik või muu näitlik materjal sellest, kuidas toimib konkreetses salongis instrumentide, pindade ning teiste töövahendite desinfitseerimine ja steriliseerimine. Lisaboonuseks oleks usaldusväärse arsti kinnitus nimetatud brožüüril. Siinkohal ei tohiks unusta arstide suurt töökoormust, mistõttu võiksid küsimused olla lühikesed ja konkreetsed, hoidmaks kokku tohtrite aega ning tagamaks samas võimalused positiivse vastuse saamiseks. Suheldes arsti(de)ga on oluline austada meditsiini spetsiifikat ja järgida kõiki iluteenindusele kehtestatud standardeid ja hügieeninõudeid.

Pole kahtlustki, et arste teeks õnnelikuks, kui erinevate probleemide käsitlemisel (nt sissekasvanud küüs) küsitaks nende professionaalset arvamust, selle asemel, et proovida probleeme vältida ja seeläbi kliendi olukorda hullemaks muuta.

TEKST: KÄTLIN LEOKIN / FOTO: SHUTTERSTOCK Eesti muistses talupojakultuuris ning agraarühiskonnas kandsid tüdrukud pikki juukseid, abielludes lõigati naistel juuksed ära või kandsid nad neid punutult kuklas - juuksed olid naise sotsiaalse staatuse sümbol. Samuti arvati olevat kehakarvadel, k.a. juustel, maagiline jõud. Juuste maagiline jõud ning vägi avaldus rohketes tabudes, keeldudes ja vanarahva ütlemistes, mis on tänaseni meie folkloristilises aineses talletunud:

Edu tagavad tahe, tolerantsus ning õppimisvõime!

Naisterahvaste juukseid lõigatud lammaste raudega ja kui juuksed lõigatud saanud, siis korjatud mahalõigatud tükid üles ja pandud vassakuma jala kinga sisse ja viidud lammaste lauta sõnnikusse seepärast, et hästi head juuksed kasvaks. (Vigala-Nõlva)

www.florensbeauty.com Компания FLORENS BEAUTY OU работает и развивается одновременно в нескольких направлениях, поэтому выберите тему, которая Вам наиболее интересна и узнайте о ней больше на нашем сайте www.florensbeauty.com. В каждом тематическом разделе Вы найдете массу ценной информации, много бесплатных материалов в виде статей, семинаров, отчетов и т.д. Firma FLORENS BEAUTY OÜ pakub hulgaliselt teenuseid. Meie veebileheküljelt www.florensbeauty.com leiate rohkelt kasulikku infot: • Online õpetused ja nõuanded professionaalsetele maniküürijatele, pediküürijatele ja küünetehnikutele • Maniküüri, pediküüri, küünedisaini ja küünte paigaldamise alane info algajatele koos nõuannetega, kuidas alustada oma äri.

НАША цель проста: помочь Вам лично стать более информированными, профессиональными и получающими качественные товары и услуги людьми, или же начать свой бизнес, как специалиста - и помочь Вам начать зарабатывать. Все что Вам интересно узнать, Вы найдете на сайте www.florensbeauty.com: • Для всех, кому актуальны вопросы личной эффективности как мастера маникюра, педикюра, дизайна и наращивания ногтей. Онлайн уроки и прочие полезные вещи. • Для тех, кто только собирается стартовать свой бизнес, как мастер (маникюра, педикюра, дизайна и наращивания ногтей) - на сайте вы найдете информацию об обучении, юридическом оформлении своего дела и start'апе.

• Palju huvitavat infot erinevatest küüntele mõeldud vahenditest ja toodetest. Kasutujuhendid parima ja silmapaistvama tulemuse saavutamiseks.

• Для мастеров, руководителей и владельцев салонов - интересная информация о различных материалах для работы и их использовании.

Lisaks veel info meie poolt klientidele pakutavatest maniküüri, pediküüri ning küünte paigaldamise teenustest.

• Если же Вам интересно узнать о получении услуг маникюра, педикюра, дизайна и наращивания ногтей на сайте вы сможете подобрать подходящую процедуру.

Lisainformatsioon / По возникающим вопросам обращайтесь: Florens Beauty OÜ +372 5561 7989 info@florensbeauty.com www.florensbeauty.com

Torupilli ots 2-12 (Tartu mnt 34), 10113, Tallinn, Estonia NB! Только по предварительной записи. NB! Ainult ette broneerimisega.

Moodsas Eesti Vabariigis ei näidanud enam juuste pikkus naise sotsiaalset staatust või seisundit, vaid nüüd näitas seda soengu moodsus.

Vanarahvas arvas, et inimestel ülestõusmise ajal kõik asjad käes pidit olema. Kui juuksed ära tulid peast, need topsid nad seina prao vahele, et neid kätte saada kui taga noutakse [nõutakse]. (Vändra) Lõigatud juuksed topiti seinaprao vahele. Maha ei tohtinud juukseid visata. Tuul oleks need kes teab kuhu viinud, oleksid kurjade inimeste kätte sattunud ja need juuste endisele kandjale võinud kahju teha. Kelle käes kellegi juuksed, see võib, kui oskab, teisele palju kurja teha. (Raadi) LÄÄNE-EUROOPA MOEMÕJUTUSED NING MOODSA MÕTLEMISE IDEED 20. sajandi algupoolel, ühelt poolt linnastumise mõjudel, teisalt piiride avardumise tõttu, hakkasid eesti naiseni üha enam jõudma LääneEuroopa moemõjutused ning moodsa mõtlemise ideed. Naiste mentaliteedimuutust peegeldabki eriti hästi just mood. 1920. aastate naiseideaal oli linlik-euroopalik – sportlik ja sihvakas lühikesi kleite kandev poisilik tütarlaps. Avalikkuses arutleti koguni küsimuse üle, kas

poisipead võib üleüldse moeks pidada. “Need, kes seda jaatavad, unustavad kahjuks, et ükski mood, kui ta ei ole eluline, ei püsi kaua. Isegi tantsud ei püsi moes üle poole aasta, rääkimata tualetist jne. Poisipea iga võib aga arvata juba aastakümnete peale. Suurima tõuke tema kasuks andis ilmasõda. Naised kisti kaasa mitmesugustele aladele, mis sõjaga seotud, ja seal ei olnud enam mahti hoolitseda pikkade juuste eest. Samuti on näitelava ammugi selgeks teinud oma tegelastele poisipea tarvilikkuse. Suur publikum vaatas esiotsa sarnaste naiste kui mingisuguste kesksugu olevuste peale – ei ole mees ega ole ka naine. /.../ Nõnda siis – ei mingisuguse moe ega narruse pärast, vaid lihtsalt praktilise lihtsuse seisukohalt välja minnes, on poisipea enestele naiste seas päris palju austajaid leidnud.” Uus juuksestiil, poisipea, muutus esialgu kõhklevalt 1920. ja siis 1930. aastatel üha kindlamalt enesestmõistetavaks. Lühikesed juuksed muutusid niivõrd mugavaks, et usuti siiralt – naised ei loobu kunagi lühikeste juuste kandmisest, sest nad on meeldivad, nooruslikud, hügieenilised, kergesti hooldatavad, “võimaldades naisele peale selle täiesti naiselikku, soovi järgi varieeruvat ja tüübile vastavat soengut.” MOODNE SOENG MOODSAS EESTI VABARIIGIS Moodsas Eesti Vabariigis ei näidanud enam juuste pikkus naise sotsiaalset staatust või seisundit, vaid nüüd näitas seda soengu moodsus, öeldi koguni, et “tänapäeval on juusenam ehteks kui kaitseks.” Moodne soeng tähendas lühikesi juukseid, vesilaineid, hiljem 1930. aastate teisest poolest elektri-, auru- ja poldilokke. Poisipead peeti nii praktiliseks kui moodsaks ning ametlikus poisipea propagandas öeldi, et praktilistele nõuetele


peavad alistuma naised igast rahvusest, seisusest, vanusest jne. Öeldi koguni, et poisipeaga on igal naisel kergem elada: “juukseid on kergem pesta, siluda ja temaga jäävad nägemata need “rasked” mured, mis tuntakse soengu pärast õhtul magama heites ja hommikul ärgates.” Lühikese juukse kasuks rõhutati ka tema tervislikkust ning juuste äralõikamine olevat mõne naise juuksed suisa hävinemisest päästnud. Esialgu olid moodsamatele ja uutele juuksemoe suundadele vastuvõtlikumad linnanaised, sest nende võimalused enda eest hoolitsemisel olid nii rahaliselt kui ka ilu- ja moeteenuste kättesaadavuselt märksa paremad. Lühijuuste mood levis linnadest siiski üsna kiiresti ka alevitesse ning sealt edasi küladesse. 1930. AASTATE ESIMENE POOL – POISIPEA VÕIDUKÄIK

Eesti naiste posipea oli harva lihtsalt sirge ja sile soeng, enamus pildimaterjali tõestab, et õrnad vesilained olid juustesse vormitud.

1932. aasta juunikuus kirjutati, et moodi üldiselt, sealhulgas juuksemoodi, iseloomustab mitmekülgsus ja variatsiooniderohkus – kantav ei olnud mitte ainult lühike juus lugematute friseerimisvõimalustega*, vaid ka pikk juus, kui keegi sellest mingil põhjusel loobuda polnud suutnud. Tegelikkuses see nii päris ei olnud hoolimata mainitud variatsiooniderohkusest võib pildimaterjali uurides öelda, et pigem kanti sarnaseid, kui mitte öelda ühesuguseid, soenguid. Eesti juuksuritele heideti avalikkuses ette ühetaolisust, vusserdamist, oskamatust ja suutmatust katsetada uusi soengustiile. Juuksurite liinitööd kirjeldab järgmine väljavõte artiklist: “Nii paljud näod kaotavad lokitud päädega oma iseloomuliku joone. Üpris vähe on juuksureid, kes tõesti oskavad onduleerida* nii, et see ei tunduks kunstlikuna. Tihti saab aga nägu alles ilme ja muutub huvitavaks, niipea kui ta on raamitud siledast, hästi lõigatud juustest. Hästi lõigatud juukses peitub saladus. Ja ometi lõigatakse uskumatult paljudel juhtudel halvasti. Meistritöö asemel pakutakse sellikeste vusserdamist ja šablooni. Anda pääle ta tabava lõikega õige ja sobiva vormi – see on kunst. Juukselõikurite keskel on vähe asjatundjaid, kes taipaksid käsiteldava pää õiget vormi küllaldaselt seks, et näha ette õnnetut lõiget ja hoiduda sellest.” Eesti naiste posipea oli harva lihtsalt sirge ja sile soeng, enamus pildimaterjali tõestab, et õrnad vesilained olid juustesse vormitud. Põhjus, miks

Eesti juuksuritele vusserdamist ja šabloonlõiget ette heideti, võib peituda selles, et nad pidid oskama ühtviisi hästi anda juustele nägusat lõikust kui ka valdama lokkimise kunsti. Tulles tagasi kümnendi esimese poole juuksemoe juurde, siis 1932. aasta juunikuus olid pikad juuksed veel täiesti kantavad, paljud daamid ja tütarlapsed kasvatasid oma juuksed poolpikaks ning kandsid neid rippuvalt kuni õlgadeni, kuid hoiatati, et niisugune soeng sobib ainult siis, kui juukseid iga päev seatakse ning ravitakse. Anti ka nõu, kuidas pikematele juustele veetlevaid soenguid saab seada. POPULAARSUS TÄNU MUGAVUSELE JA LIHTSUSELE Kõige rohkem kantav oli ikkagi lühike paažisoeng, enamjaolt koos vesilainega ja seda eelkõige oma mugavuse ning lihtsate hooldusvõtete poolest. Eelnev fakt näitab, et poisipea vaimustuse kõrghetk ei olnud selleks ajaks veel Eestisse jõudnud, kuid juba sama aasta novembrikuust hakkab see üha rohkem populaarsust koguma: “Nii nagu riietuses moenõudeks on sale joon, nii ka soengute juures, mis on enam-vähem pää ligi hoidvad. /.../ Pikad lokid on peaaegu kadunud, juus on võrdlemisi lühike, sagedasti osaliselt päris sile või väga suurte lamedate lainetega ja nende kõrval kohe hulk lokke.” 1936. aasta “Maretist” saab kinnitust, et hoolimata kleidimoodide romantiliseks muutumisest säilib mugav poisipea ning tema praktilisuse tõttu ei suuda daamid temast loobuda. Rõhutatakse, et isegi sile, üsna lühike härrade-lõige säilib ning see on eriti sobiv töölkäivatele naistele. Väga tähtsaks peeti seda, et kantaks hästi lõigatud poisipead ja kukal pidi olema ümmarguselt või kolmnurkselt puhtaks raseeritud. Soengutele pandi ka lõbusaid nimesid nagu Moana, mis tuli džässi mõjutusel, ja meeste mantlimoest tulnud Chesterfield. Eestis antud soengunimed kasutusel ei olnud, kuid meil oli mõnda aega üheks levinumaks lõikuseks nn tuulehoo soeng (Windstoss, coup de vent) ehk teise nimega tuulefrisuur. Mainitakse, et antud soeng leidis eriti suurt järeletegemist pariislannade juures, sest “nii moodsalt mõtlev naine nagu pariislanna ei lase ühelgi moeuudisel mööduda ilma korduvalt katsetamata, kas see vahest mitte muudetulgi kujul kuidagi ei sobiks ja tema isikut huvitavalt teiste hulgast esile ei tõstaks.”

Tuulefrisuur oli omal ajajärgul 1930. aastate alguses kantuim soeng, hiljem ei saanud öelda, et teatud soeng valitseb moes nii kindlalt kui see. Tuulehoo soeng oli just seetõttu eriti populaarne, et andis palju mõtteid ja kombineerimisvõimalusi. Oma algkujul oli tegemist ettetõmmatud juuksega, mis oli fiksatiivi abil läikivaks ja kangeks tehtud, tuulehoo soengu ja sellest inspireeritud soengute juures oli tarvilik juuste effileerimine* kääride või habemenoaga, sest soeng pidi paistma ebakorrapärasena. Seega võib arvata, et tuulefrisuur oli just seetõttu oluline, et ühest lõikusest võis lokkide ja lahkude lisamisega endale seada erinevaid ja mitmekülgseid soenguid erinevateks puhkudeks. 1930. AASTATE TEINE POOL – NAISELIKKUSE RENESSANS JUUKSEMOES 1930. aastate teisest poolest alates on märgatav mõningane muutus, murrang moes - siit alates hakkasid esile tõusma 1940. aastate soengujooned, aastakümne esimese poole moe üldjooned küll säilisid, kuid vormid pehmenesid ja muutusid rohkem naiselikumaks. Kümnendi teisest poolest alates muutusid soengud tunduvalt naiselikumaks ja õhulisemaks, rõivaste hõrk sensuaalsus nõudis uut joont ja juuksed läksid pisut pikemaks ning rohkem lokki. 1936. aasta sügishooajal oli eesti naisteajakirjades avalikult juttu naiste soengute meeldivamaks ja naiselikumaks muutumisest: nägu jäi avatuks ja vabaks, taga oli päris pikk juus, mis sätiti rullidesse ning rullid võisid alata juba kõrvade juurest. 1937. aastal kirjutati juba ametlikult, et soengumood, juustekultuur, on teinud läbi suure arengu. Endiselt rõhutati lokkimistehnika erinevaid kombinatsioone, rullide kandmine oli oma kulminatsiooni tipul. Lokid olid endiselt populaarsed, neid tehti veelgi rohkem kui enne, kuid lokkide peamine erinevus seisnes selles, et kui kümnendi algupoolel olid nad peadligi hoidvad vesilained ja selle variatsioonid, siis nüüd muutusid nad kohevamaks, tõstsid juust kõrgemale. Sellise muutuse üks põhjusi on kindlasti see, et naised hakkasid juukseid pikemaks kasvatama ning pikemaid juukseid sai rohkem lokkida. Peamiseks põhjuseks võib pidada seda, et Eesti juuksuritöökodadesse jõudsid teadmised keemiliste lokkide tegemisest ning ka vastav aparatuur. Lahtised, ettepoole rullitud lokid ümbritsesid pealage ja mõnikord kogu peadki korrapäratu diadeemina. Kuklajuuste sättimi-

seks oli kaks võimalust: kas pikem juus laineteta sissepoole rullida või veidi lühem juus ülespoole suunduvaisse laineisse lokkida. Pikkade juuste soengusse seadmiseks võis juuksed pealaelt ka lihtsalt siledalt tagasi kammida, kergelt laineliseks lokkida ja taga üheks suureks rulliks pöörata ning see nõeltega kinnitada. ETTEVATUST JUUSTE PIKAKS KASVATAMISEGA Juuste pikakskasvatamise kohta levis ka hoiatus: ettevaatust sellega, sest pikk juus vajab igapäevast hoolitsust, ravi ja seadmist, kuid siiski annab neile väga veetlevaid soenguid seada. Lühikese juuksemoe eeliseks peeti kõige muu hulgas ka tema tervislikkust juustele: “Ühes suhtes võidab nüüdisaegne lühijuuste mood ülekaalukalt kõik eelmised, isegi juhul, kui ka ilu vaatekoht jääks tähele panemata. See on nimelt hügieenilisem kui ükski teine varasemalt valitsenud mood.” Eesti naised olid eelkõige paktilise meelega - kui lokid ei sobinud, ei pidanud nad ennast lokkimisega piinama, et üldise moejoonega kaasa käia. “Aga naised, kellele ei sobi lokid, ei tarvitse endale selle moega liiga teha. Nad võivad kanda juust siledana või suuris pehmeis laineis seada taha ja juukse otsad lasta grupeerida ilusaiks laineiks. Siledat juust, mida kantakse enamasti küljelahuga, võib hoida tagasi rõngaga, mida kantakse otsa pool või enamasti taga, üle peanuki.” Soengute naiselikumaks muutumisel mängis olulist rolli ka kübaramood. Esimest korda kõneldi 1937. aastal soengumoe juures asjaolust, et juuksemood on seoses rõiva- ja kübaramoega ning kübarad ja soengud on teineteisest veel eriti sõltuvad. Kübarad olid enamasti madalad, baretilaadsed ning sellise kübaraga sobis, kui juuksele oli antud naiselikum vorm lokkide abil. Kirjutati koguni, et moe omapärased jooned pääsevad eriti mõjule võluvalt nägu ümbritseva soengu ja kübarate hoo tõttu. *Effileerimine – juuste ebatasaselt õhemaks lõikamine vastavate kääride või habemenoaga, sest soeng pidi paistma ebakorrapärasena, et temast oleks võimalik seada erinevaid soenguid. *Friseerima – (pr. k. friser) juukseid seadma, soengut tegema. *Onduleerimine – (pr. k ondulation) juuste lokkimine, laineliste juuste tegemine.

Kübarad olid enamasti madalad, baretilaadsed ning sellise kübaraga sobis, kui juuksele oli antud naiselikum vorm lokkide abil.


meeskliendi jaoks esmalt oluline täpsus. Iluprotseduur asetub igal juhul positiivsesse võtmesse, kui see algab ja lõpeb ettenähtud ajal ehk sobitub täpselt mehe ajakavva. Kui naissoost klient istub meeleldi 5 minutit kauem ooteruumis ajakirju sirvides, siis mees tellib ajakirja koju, kui ta seda lugeda soovib. Siit ka järgmine pisitähelepanek – protseduuriaja hilinemist saab andestada, kui selle aja täiteks on pakkuda mõni mootoritest, spordist või mõlemast pajatav lugemisvara. SISU ON OLULISEM KUI ÜMBRIS TEKST: ANNE RAAG / FOTOD: SHUTTERSTOCK

“Mees astus adra tagant ära, pani ülikonna selga ning sisenes kontorisse.“ Ei, see ei ole kehvavõitu muinasjutt evolutsioonist meestemaailmas. See on kokkuvõte aastasadade jooksul toimunud arengust inimajaloos, kust on raske leida kokkupuutepunkti eesti mehe ja ilumaailma vahel. „Üleminekuetapis külastas mees maniküürijat, sest mõistis tõsiasja käte esinduslikust rollist igapäevaelus“ võiks see lugu kõlada tänapäevasemas võtmes. Maniküüri on pikka aega seostatud pigem gaykogukonnaga ja nö tõsised mehed keelduvad uskumast taoliste „pehmete protseduuride“ vajadust. Kuid muutused on siiski võimalikud.

võib samuti teatud kontekstis äritehinguna kajastada. Teps mitte pole seda aga isiklik hügieen ja tervislik heaolu, mis on kolmandaks ülemaks, keda korralik maniküür teenib. Ilumaailm on aastaid naiste vajaduste rahuldamise nimel pingutanud, ei teeks paha, kui tungida sarnase kirega ka meestemaastikule.

VISIITKAART PABERIL VÕI KÄTEL? Mehe jaoks, kelle soov on olla ärimaailmas tõsiseltvõetav, on maniküüri näol tegemist pigem praktilise toimingu kui emotsioonilise ettevõtmisega. Vastassugupoole tähelepanu võitmist

Mõningad uuringud väidavad koguni, et päeva lõpuks koguneb küünte alla rohkem mikroobe, kui neid on WC-poti prill-laual.

Poliitiliselt ebakorrektne on öelda, et mehed ja naised on erinevad, kuid nii see on. Ilumaailm on aastaid naiste vajaduste rahuldamise nimel pingutanud, ei teeks paha, kui tungida sarnase kirega ka meeste maastikule. Nii igapäevane protseduur kui seda on maniküür, vajaks enese ette liidet „meeste“ ja sisusse pisut rohkem maskuliinsust. Meestemaniküüril pole mitte ainult väline, esteetiline külg, vaid ka nähtamatu, võib isegi öelda, et meditsiiniline pool. Just nimelt käed on need, millega asju haarame, uksi avame, raha anname ja vastu võtame ning paljusid muid toiminguid teostame. Kõige selle käigus puutuvad käed kokku paljude bakteritega, millest nii mõnigi kannab enesega ebameeldivat haigust. Mõningad uuringud väidavad koguni, et päeva lõpuks koguneb küünte alla rohkem mikroobe, kui neid on WC-poti prill-laual. Seega on maniküüril suur roll ka isikliku hügieeni seisukohalt. Kui miski muu mehi enese eest hoolitsema ei sunni, siis hirmuäratava väljanägemisega haigustekitavate bakterite siblimist nende küünte all kirjeldades, on võit peaaegu kindel.

TEDA OODATES Enne veel, kui meesklienti protseduurilaua taha juhatada, tuleks meeles pidada mõnd väikest, kuid olulist tõsiasja. Hilinemine on erinevate uuringute kohaselt omane pigem naistele kui meestele. Seega on

Meestemaniküüri protseduur ja selle käigus kasutatavad tooted erinevad oluliselt naistele pakutavast vastavast protseduurist ning kosmeetikavahenditest. Kui naised hindavad pigem kaunilt kujundatud värvilisi küüsi, siis meeste puhul peaks põhitähelepanu koonduma küüneümbrusnaha hooldusele ja küünte kujule. Mitmetes salongides järelpärimist tehes sai autor 90% juhtudest suhtumise „klassikaline maniküür sobib ka meestele, ära jäetakse ainult lakkimisetapp“ osaliseks. Neil puhkudel ei saa küll rääkida salongi suurest panusest meesklientuuri kasvatamisel. Mehed ei taha naiste ülejääke (võtame klassikalisest maniküürist lakkimise välja ja ongi sobiv hooldus meestele), nad tahavad spetsiaalselt neile mõeldud teenust, kus on arvestatud nende skeptilise suhtumisega iluteenustesse, hirmuga lõikeriistade ja valu ees ning kartusega lõhnata salongist väljudes kui jasmiinipõõsas. Kui naised on nõus ilu nimel valu kannatama, siis meesklienti hüüdlausega „Ilu nõuab ohvreid!“ ei võida.

MEES ARVAB ... Kristjan(24): Mees peab loomulikult oma välimuse eest hoolitsema, aga mitte sellega üle pingutama. Nendest meestest, kes üleliia enda eest hoolitsevad, ma küll hästi ei arva. Mehes peab olema ikkagi midagi ürgset säilinud, et ta mehe nime vääriks. Andres(38): Läheb kuidagi sinna lilla poole, kui mees käib maniküüri juures. Ilmselt olen vanakooli mees, et sellist teenust ei kasuta. Minu jaoks tundub siiski see juba eputamisena. Minule isiklikult ei meeldi see aja kinni panemine, et üldse mingit teenust saada. Ma ei tea ilmaski, mis selle aja peale ette tuleb. Mulle meeldib asju spontaalselt ajada, kui tahtmine tuleb, siis lähen, aga kahjuks see variant siinkohal hästi ei tööta.

Meestemaniküüri protseduur ja selle käigus kasutatavad tooted erinevad oluliselt naistele pakutavast vastavast protseduurist ning kosmeetikavahenditest.

Timo(26): Ise ei ole maniküüris käinud (maniküür on see inimene, kes hoiab sinu käed ja peamiselt just käeküüned korras. PS. On ju ka veel pediküür), sellepärast, et see on harjumatu minu jaoks. Ise tehes saab odavamalt ja kiiremini, kuigi kvaliteet pole kindlasti sama. Marden(25): Minu jaoks ei ole mu küüned nii tähtsad, kui juuksed. Kõik peavad oma välimuse eest hoolitsema. Juba kodus duši all käimine on hoolitsemine. Kiidan selle heaks.

Spetsiaalselt meestele suunatud maniküürisarju pakuvad juba päris paljud kosmeetikafirmad. Toodete loomisel on lähtutud mehe hormonaalsetest eripäradest ja naha ning küünte struktuurist. Kasutatavad tooted ei tohiks kuivatada meeste niigi kuivusele kalduvat nahka, niisutajad peaksid jätma naha matiks mitte läikivalt rasvaseks. Tooted on üldjuhul lõhnatud, läiketa ning ei sisalda mingeid sära andvaid komponente. Mehed hindavad stabiilsust, delikaatsust ning anonüümsust – kui need aspektid tagada, lisada juurde veel professionaalne hooldusprotseduur, on tänulik püsiklient garanteeritud. Ja millisel salongil taolisi kliente liiga palju on?

Mehed ei taha naiste ülejääke, nad tahavad spetsiaalselt neile mõeldud teenust, kus on arvestatud nende skeptilise suhtumisega iluteenustesse, hirmuga lõikeriistade ja valu ees ning kartusega lõhnata salongist väljudes kui jasmiinipõõsas.


TEKST: KÄTLIN LEOKIN / FOTOD: ERAKOGU

Järgmiseks tuleb pöörata tähelepanu asjaolule, et pintsak on eelkõige kuub mitte trikoo – kaenlaaluste kohal ees ja taga peab jääma vaba ruumi liigutamiseks.

Ülikonnapintsaku kandmisel pannakse hoolimata nööpide arvust kinni vaid üks nööp – see mis asetseb täpselt taljejoonel.

1934. aastal anti eesti mehe tarbeks välja moe, elegantsi- ja etiketikäsiraamat “Elegantne mees“, mida võiks isegi meeste moepiibliks pidada. See sisaldab endas ühelt poolt palju aegumatut näiteks korrektse välimuse ja riietuse kohta, teisalt on “Elegantse mehe” näol tänapäevases kontekstis tegemist humoorika tagasivaatega eestiaegse liigtäiuslikkuse taotluse juurde. Eelmises numbris alustasime elegantse mehe kroonist – soengust, seekord jätkame elegantse riietumisega. Vaatleme kord eksitusi meesteriietuse maailmas humoristlikust küljest. Võib-olla õnnestub meil koos vabastava naeruga saada lahti ka arvurikkaist vigadest, mida kahjuks kohtame peagu igal sammul. Palun, tulge meiega kaasa jalutuskäigule meie suuremasse hotelli. See ei kesta kaua ja võime seal näha mõndagi õpetlikku. Palun astuge sisse!! Kitsas siin ju on, kuid kuna on reisihooaeg, võime tähelepanematult seistes ja vaadeldes avastada nii mõnegi tõe. Vaadake, sealt tuleb parajasti üks hästi riietatud härra trepist alla. Täiesti rahuliselt ja hooletult ta kõnetab portjeed. Kas võite kuulda, mida ta räägib? Ta kõneleb inglise keelt ja võime vedada kihla, et ta on inglane ja mitte ameeriklane. Seda näeb ju kogu ta olemisest. Meeldib teile kogu ta stiil end riietada? Jaa? Meile nimelt ka, sest ta on absoluutselt lihtsalt riietatud. Miski ei torka ta juures silma ja siiski pannakse teda kohe tähele. Ja nüüd vaadelge veidi seda kodumaa dendit, kes siinsamas peatub! Temagi pilgud on pöördud inglasele ja ta mõtleb: “Tuhat ja tuline! See näeb vahest tore välja! Miks pole minu välimus niisugune? Ja ometigi on kõik, mis kannan, viimseim mood! Kas ma siiski ehk pole päris õieti riietatud?” Tahaksime sellele dendile meeleldi ütelda:” Jaa, armas sõber, sul on põhjust imestamiseks, sest vaatamata kõigele oma moodsusele pole sa mitte üksi väärilt, vaid otse võimatult riietatud!”

Säärase sarkastilise huumoriga algab “Elegantse mehe” õppepeatükk korrektsest ülikonnakandmisest. Mehe välimuse eeskujuks seati inglise härrasmees: prantsuse mood oleks lihtsa eesti mehe jaoks jäänud liialt uhkeldavaks ja külluslikuks, kuid inglane oma temperamendi ja huumori poolest on eesti inimesele ju märksa lähemal. Lugejatele toonitati, et inglise moodi tunnustatakse kogu maailmas ning neil on nii õige silm kui ka praktiline meel ja hea maitse, ning see kokku moodustab korrektse ja laitmatu moe. Mehed, kes soovivad, et neis märgataks või neis oleks inglaslikku elegantsi, peavad järgima teatud põhireegleid, mis hoolimata moe kiirest muutumisest jäävad püsima. Kõige olulisem reegel: Meesteriietus olgu alati mehelik. Kõik olgu julge ja kindel. Kõik “-kesed” kadugu jalamaid. Leidub mehi, kel on otse mingi “-keste” maania: nad lasevad tavalisele ülikonnale taskud peale õmmelda ja neile veel kõiksugu põõnakesed ja nööbikesed, nii et kuub jätab mingi sigri-migri mulje. Mehe riietusse ei sobi “-kesed,” mehe riietuses valitsegu julgus ja kindlus. “-kesed” aga teevad mehe riietusest selle, mille kohta võiks öelda Balkani moed! Ei tea, kas nüüd leiavad end prügikastist nii mõnedki haagid, ketid, ripatsid ja muu atribuutika, mis meeste pükse-pintsakuid ehivad? Järgmiseks tuleb pöörata tähelepanu asjaolule, et pintsak on eelkõige kuub mitte trikoo – kaenlaaluste kohal ees ja taga peab jääma vaba ruumi liigutamiseks. Kui meie noor sõber teeb oma kätega vähimagi liigutuse, liigub kogu ta ülikond kaasa. Reväärid painduvad kohalt, kuuekrae “ronib” üles ja käised tõmbuvad lühemaks. Inglase juures aga jääb kõik sinna, kus ta peab olema, sest ülaltähendatud voldid võimaldavad talle liikumisvabaduse. Ta ei ole ka suurem kui meie kaasmaalane, kuid ta mõjub suuremana. Pintsaku õlad peavad olema sirged ja mehelikud, ei tohi

Lugupeetud mehed, te olete kindlasti pead vaevanud ühe väga olulise küsimusega riietumise juures: traksid või rihm? Saagu see mure siinkohal lahenduse. Kõigepealt püütagu võimalikult kanda trakse! Rihmaga ei saa ükski püks nii hästi hoiduda kui traksidega, sest rihm ei saa pükse küljepealt ülal hoida. See on aga peaasi, sest ainult sel moel hoitakse ära pükste “sisselangemine” põlve piirkonnas. “Elegantne mees” jääb oma verbaalses sarkasmis siiski küllalt demokraatlikuks. See määratleb vastavalt etiketile õige ja korrektse riietumise, kuid ei soovi pahandada ka 1930-ndate “Zenja Fokineid”. Kes aga kord juba järgneb moele, peab sellele paratamatult jääma alati truuks ja vahetama oma riietust sellele orjalikult alistudes, kui ta ei taha riskida võimalusega, et kõik riided ilmutavad nende omandamisaastat, ning peale selle ebameeldivalt torgata silma. Trenditeadlikkus, nagu me seda tänapäevases kontekstis mõistame, tähendas tollal soliidsust: hästiistuvat, rätsepareegleid järgivat riietust, mis hoolimata moetuultest mõjus korrektselt ja viisakalt. Elegants on ajatu. Lõpetuseks teile, mehed, ka väike maiuspala - elegantse mehe kõige esimene reegel. Kõigepealt loobutagu soovist olla silmatorkav. Kes seda ei suuda, see jätku teised reeglid rahuliku südamega lugemata.

ELEGANTS ON AJATU

ON AJATU G ELEGANTS

olla allalangevad. Ülikonnapintsaku kandmisel pannakse hoolimata nööpide arvust kinni vaid üks nööp – see mis asetseb täpselt taljejoonel. Keskmine nööp on nö “kandev”: ta jagab ülakeha alakehast ning võib vale paigutuse korral rikkuda kogu figuuri.

ELEGANTS ON AJAT ELEGANTS ON AJATU

“Elegantne mees” jääb oma verbaalses sarkasmis siiski küllalt demokraatlikuks. See määratleb vastavalt etiketile õige ja korrektse riietumise, kuid ei soovi pahandada ka 1930-ndate “Zenja Fokineid”.

ELEGANTS ON AJATU ELEGANTS ON AJATU ELEGANTS ON AJATU

ELEGANTS ON AJATU

ELEG

ELEGANTS ON

ELEGANTS ON AJATU


Ricci, Zac Posen ja veel paljud trendiseadjatest moeloojad. PUNUTISED

TEKST: LILIAN LÕHMUS / FOTOD: SHUTTERSTOCK Pikad, lahtised, sirged või kergelt lainetavad juuksed on alati ilusad ja alati moes. Ka tänavu valisid just selle loomuliku juuksestiili oma modellidele nt Tommy Hilfiger, Anna Sui ja John Richmond. Kindlasti on see ka kõige lihtsamini valmiv soeng. Välja arvatud tugeva lokiga inimestel loomulikult. Kuid pidude aeg on kohe-kohe käes ja selleks puhuks tahaks tõenäoliselt iga naine argipäevast natuke erilisem välja näha. Siin on toodud teieni 5 suurimat trendi otse maailma moelavadelt! TUKAGA BOB Tukad tulid taas moodi, kui paljude moemaanide lemmik modell Abbey Lee Kershaw enda juuksed bobi soengusse ja tuka ette lõikas. 2008. ja 2009. aastal moes olnud bob oli justkui laseriga lõigatud - nii sirge ja nägu raamiv (a la Victoria Beckham, Anna Wintour). 2011. aasta bob-soeng on aga boheemlaslikult sasine ja väljakasvanud tukaga. Trendile lükkasid veel hoogu Christian Dior ja Preen, kelle moešõudeks said endale tuka ette kõik lavale astuvad modellid. Ilmselt kasutati siinkohal kunstjuukseid ja samuti on enne tuka lõikamist soovitatav seda soengut kas arvutis või siis parukapoes katsetada. Tukk ei pruugi kõigile sobida. Moes on nii sirged tukad kui ka järkus nägu raamiv tukk.

juuksed geeliga peadligi silutud ning juuksed lihtsasse patsi seotud. Seda soengut on väga lihtne ka kodus teha, kuid kindlasti ei sobi see kõikidele näokujudele. Seega tuleks enne tähtsat üritust teha proovisoeng ja seda vajadusel muuta endale sobivamaks. Twiggylikke ühele küljele sätitud soenguid näitasid nt DKNY, Marni, Gucci, Versace, Chanel ja Louis Vuitton. VÄLJAKAMMITUD LOKID Väga moes on niiöelda välja harjatud lokid. Naised teevad tihti pidulikuks puhuks endale glamuursed lokid, kas siis lokitangide või hoopiski rullidega. 2010/2011. aastal on väga trendikas ilusad lokid pisut välja kammida ja sasiseks ajada. Lõpptulemus on kohev, metsik, mis naturaalse meigiga mõjub haldjalikult. See on suurepärane vaheldus ning võimalus teistest erineda ja silma paista!

Punutisi kandsid modellid Lacoste’i, Erdemi ja Hermes’i moešõudes.

Kevad suvi 2011 moeŠõudel kohtas punupatse igas võimalikus soengustiilis - lihtsa punupatsina, sasiste krunnide sisse põimituna, ja mõnede üksikute punupatsidena lahtistes juustes või hobusesaba patsis.

Vägagi kohevaid ja suuri lokke kohtas Marc Jacobsi ja Sonia Rykieli moešõudel. ÜLESSEATUD JUUKSED

SILUTUD SOENG

Endiselt on täiesti moes 50-ndate ja 60-ndate kohevad ülesseatud soengud. Kuid moes on ka pisut vähem puhvis ja vähem “sätitud” juuksestiil - lihtsad ja loomulikud üles seatud kiharad sobivad nii pidulikuks puhuks kui ka vaba aja mugavaks veetmiseks. Moelavadel kohtas ka palju klassikalisi naiselikke krunne, mis sobivad pidude hooajaks eriti hästi.

Soeng, mille kandis kuulsaks legendaarne supermodell Twiggy, on taas aukohal. Eriti lihtne on seda soengut teha poisipeaga tüdrukutel, pikkade juustega modellidel oli šõude jaoks

Nii loomulikke kui ka täiuslikkuseni viimistletud kinniseid soenguid näitasid Valentino, Dolce&Gabbana, Roberto Cavalli, Moschino, Diane von Furstenberg, Oscar de la Renta, Nina

Moodsat tukka kannavad supermodellid ja stiiliikoonid Freja Beha ja Abbey Lee.

Kevadel alguse saanud trend möllab moes ikka edasi! Kevad-suvi 2011 moešõudel kohtas punupatse igas võimalikus soengustiilis: lihtsa punupatsina, sasiste krunnide sisse põimituna ja mõnede üksikute punupatsidena lahtistes juustes või hobusesabana patsis. Erinevaid võimalusi on palju, tuleb lihtsalt kasutada natuke fantaasiat ja perfektne soeng aastavahetuseks ongi olemas!

Juuste värvimine on tõeline teadus, aga see ei pea olema igav ja üksluine. HAIR COMPANY annab juuksuritele võimaluse pakkuda klientidele midagi tõeliselt vallatut ja tähelepanu haaravat. Veel enam, kui tavapärase juuste värvimise võib ilusalongis liigitada põhiteenuste hulka, siis tänu HAIR COMPANY COLOUR DESSERT tootesarjale saab nüüd pakkuda ka tõelist „desserti“. COLOUR DESSERT värvisari koosneb kahekümnest värvitoonist, mis on omakorda jagatud seitsmesse gruppi vastavalt värvinüansile. Tegemist on püsivärviga, mis on vahu kujul 200ml pudelites ning millele lisatakse spetsiaalne aktivaator. Värvi põhikomponentideks on oliivõli ja piimaproteiinid, mis annavad juustele juurde nii sära kui ka vajalikke toitaineid. COLOUR DESSERT on ammoniaagivaba ning katab 100% halle juukseid. Värv pakub juuksurile hulgaliselt võimalusi olla värvidisainer. COLOUR DESSERT juuksevärv: 100% ammoniaagivaba 100% katab halle juukseid 100% intensiivne läige 100% raviomadused


FOTOD: ILONA LEPPIK Kiili Moeshow eesmärgiks on pakkuda noordisaineritele suurepäraseid võimalusi ennast teostada ja tunda ennast staarina. Üritus on edukalt toimunud juba 2006. aastast alates.

ALINA TUBLI/`SOKOLAAD

ANETE PALMIK/EVER EVER AFTER

Sellel aastal üllatati täiesti uudse lava ülesehitusega. See oli modellidele ja disaineritele keeruline, kuid samas publikule huvitav. Publikul oli võimalus istuda laval ning olla üks osa lavast. Selle aasta üritusest võttis osa 16 kollektsiooni ning osales ligi 150 modelli-meeskonnaliiget. Kiili Moeshow 2011 vanema kategooria võitja, Alina Tubli, on võitnud Kiili Moeshow’d juba kolm korda! Teise koha saavutas Kristiina Purga kollektsiooniga “Mimir”.

Žüriisse kuulusid Evelyn Mikomägi, Andrus Roos, Riina Raja, Maarja Habicht ja Kristi Kuusk. Viimane andis välja ka tehnilise disaini eriauhinna Kristina Toomele.

Nooremas vanusegrupis sai esikoha Anni Tahk kollektsiooniga “Jokkeri Kaardipakk” ja teise koha vääriliseks hinnati Karin Kuus kollektsiooni “Chained Masquerade”.

Täpsemalt saab kollektsioonidest ja üritusest lugeda ettevõtmise kodulehelt: http://kiilimoeshow.onepagefree.com

ELINA RIDALA/LINNUD IGAVESES PARADIISIS KARIN KUUS/AHELDATUD MASKERAAD INGRID UUSELU/MYSTICAL CREATURES ANNI TAHK/JOKKERI KAARDIPAKK

GERDA PARKJA JA NELE MANDRE/BROKEN WORDS

JOHANNA-MARIA JA ANNELI TAMM/ENNE MEIE AEGA


MUINASJUTT FOTOD: EDUARD BRINDFELDT Traditsiooniliselt näitasid TALLINNA TÖÖSTUSHARIDUSKESKUSE 2011 JUUKSURI ERIALA LÕPETAJAD eksamitööna nii oma soenguseadmise kui ka meigi ja kostüümiloomise oskusi. Seekordseks teemaks oli “Muinasjutt“. Kõik ülespildistatu valmis kohapeal ja kõrvalist abi kasutada ei olnud võimalik.

KATI KASK/MINAKANGELANE

KELLY HALLEN/MA LASEN ENNAST HÜPNOTISEERIDA

KRISTIINA PURGA/MIMIR

TRIINU OLLEMA/LIIST JA LINA

TAAVI TURK/SAMOVAR

KRISTINA TOOME/DIIVA DORIS KIVISALU/HÜPNOOS


TEKST: ANU PUULANE / FOTOD: SHUTTERSTOCK

SEGMENTMASSAAŽ Erinevaid massaažiliike näib olevat tuhandeid ning tihti valitakse nende seast selline, mis tundub sobivat või siis järgitakse naabrinaise soovitust. Tegelikkuses on erinevad massaažiliigid jagatud kolme põhilisse gruppi: lääne massaažid, idamaised massaažid ja siis kõik teised, kellel pole täpset seost kummagi grupiga. Seekord kirjeldaks lähemalt neid massaaže, mis kuuluvad gruppi lääne massaažid.

Segmentmassaaž põhineb klassikalise massaaži võtetel. Oma olemuselt on ta tugevatoimeline ravimassaaž, mida kasutatakse näiteks radikuliidi ägenedes või muude valulike seisundite või vereringehäirete puhul. Massaaži teostatakse kindlates selja- või kaelapiirkondades ning kuivalt, see tähendab ilma õlideta. Ravigeele võib piirkonnas kasutada pärast massaaži.

Klassikaline massaaž, nagu nimigi ütleb, esindab kõige levinenumat ja traditsioonilisemat massaaži. Tihti nimetatakse seda ka rootsi massaažiks, sest massaaži põhialused töötas välja rootslane Per Hendrik Ling. Meie kohalik klassikaline massaaž on mõjutatud aga ka venemaa ja soome massaaži suundadest.

Segmentmassaaž arvestab organismi jagunemist erinevate selgroolülide juurest väljuvate närvide poolt innerveeritavateks segmentideks ja nende segmentide osade omavahelist seost läbi kogu evolutsioonilise arengu. Naha (dermatoomi) ja lihaste (müotoomi) kindla segmendi verevarustuse parandamise kaudu mõjutatakse neuroreflektoorselt sama närvi mõjuala ka luudes (sklerotoomis) ja siseelundites (allikas Kaarlimassaaž).

Sellise massaži ülesandeks on eemaldada organismist toksiine, korrigeerida lihastoonust ning vähendada lihasvalusid, parandada kudede hapnikuga varustatust, aktiviseerida lümfi- ja vereringet ning asendada väsimus uue energiaga. Masseeritavateks piirkondadeks võib olla kogu keha kui ka üksikud piirkonnad. Õlisid võib kasutada, kuid see ei ole kohustuslik. Kui otsustatakse õlide kasuks, siis tuleb jälgida ka kvaliteeti, sest iga õli pole loodud massaaži tegemiseks.

Sobib: Närvijuurte pitsumised, neuralgiad, neuriidid, nimme-ristluu valud, ishias, artroos, artriit, õlaliigese haigused ja kahjustused, küünarliigese haigused ja kahjustused, puusaliigese ja reiega seotud haigused ja kahjustused, põlveliigesega ning säärega seotud haigused ja kahjustused, roietevaheliste närvide valulikkus, kõverkaelsus (torticollis), liialt kõrge ja madal vererõhk, kopsuhaigused, krooniline kõhukinnisus, gaasid, sapipõie motoorika langus, peavalud sh migreen, emaka lihaskonna nõrkus, kroonilised põletikud, menstruaaltsükli häired, klimakteerilised neuroosid.

Klassikalise massaaži erinevaid võtteid varieerides saab sellele anda nii lõõgastava kui ka ergutava iseloomu. Samuti suureneb massaaži toimel organismi vastupanu haigustele. Tehnikana kasutatakse silitamisi, naha ja nahaaluskoe hõõrumisi, lihaste muljumist, vibratsiooni ja erinevaid kergeid löögilisi võtteid.

Ei sobi: Põletikulised haigused, südamehaigused, kopsuturse, neeruja maksapuudulikkus, troofilised haavandid ja gangreen, äge veresoonte põletik, lümfiteede ja lümfisõlmede põletik, soolestiku haavandumine, jämesoolepõletik, ägedad kõhuõõne ja vaagnaelundite põletikud, kasvajad kõhukoopas või väikevaagnas, rasedus.

KLASSIKALINE MASSAAŽ

AROOMIMASSAAŽ

TSELLULIIDIMASSAAŽ

Aroomimassaaži tehakse nii lõõgastaval kui ravieesmärgil. Nagu nimigi ütleb, on siin tähtis roll aroomidel, mis tulenevad kasutatavatest eeterlikest õlidest. Tegemist on väga iidse tervendamise kunstiga. Masaaživõtted on sujuvad ning silitavad, et aidata aroomiõlidel imenduda kudedesse ja vereringesse. Tõeline mõju võib saabuda alles järgmisel või ülejärgmisel päeval, kui õli on täielikult imendunud.

Tselluliidimassaaž on mõeldud keha probleemsetele piirkondadele, et taastada naha vereringe, elastsus ja ainevahetus. Massaaži eesmärgiks on rasvkudet lõhustada. Protseduuril võib kasutada mitmesuguseid abivahendeid, näiteks eeterlikke õlisid, spetsiaalseid tselluliidikreeme, mett ja kummikuppe.

Probleeme, mida aroomimassaaži abil leevendada, on mitmeid, näiteks: emotsionaalne ebastabiilsus, unehäired, vererõhu kõikumised, stress, pinges lihased, tselluliit jne. Oluline roll on kindlasti oskuslikul õlide valikul. On olemas eeterlikud õlid, millel on nn üldine toime ja teised, mis on ühenduses teatud kindla organiga. Näiteks immuunsüsteemi tugevdavad eeterlikud õlid püsivad inimese organismis kuni 72 tundi, noorendades kudesid ja parandades naha elastsust. Aroomimassaaži eesmärgiks on organismi harmoniseerida, aitamaks kaasa kogu keha ja vaimu tasakaalu saavutamisele. Tegemist on kerge, mitte tugeva massaažiga. Sobib: Kõrge või madal vererõhk, sporditraumad ja lihaspinged, psüühiline väsimus, kontsentreerumishäired ja stress, astma ja hingamisteede haigused ning allergiad, vereringehäired, ainevahetushäired. Ei sobi: Kilpnäärme- ja südamehaiguste korral, vähkkasvaja puhul, naha allergiatega, psüühiliste haigustega, tursete ja nahahaiguste puhul, ülitugeva stressi korral, 24 tundi enne ja pärast alkoholi tarvitamist, koos antibiootikumide ja antidepressantidega, raseduse esimesel viiel kuul ja manstruatsiooni ajal, 3 kuud pärast operatsiooni, põletike, palaviku ja luumurdudega.

Tselluliidimassaaži saab teha lihtsalt kätega, kasutades ka abivahendeid või siis spetsiaalse aparaadi abiga. Kindlasti on oluline, et kliendile pakutakse protseduurijärgselt ka juua vett või taimeteed, et tagada jääkainete väljumine organismist. Ei sobi: Varikoossed veenilaiendid 2. ja 3. staadiumis, südamehaigused, nakkushaigused, kõrge vererõhk, kasvajad (müoomid, fibroomid, lipoomid, mastopaatia), neeruhaigused (puudulikkus, kivid), sapikivid, rasedus, menstruatsioon.

LÜMFIMASSAAŽ Lümfimassaaži eesmärgiks on lümfiringe stimuleerimine. Liikumisvaeguse, ülekurnatuse ja ühekülgse füüsilise töö puhul lümfiringe aeglustub, mille tulemusena kuhjuvad slakid. Viimasteks nimetatakse vedelikku, mis rõhub kudesid ja närvilõpmeid. Oma iseloomult on lümfimassaaž leebe ja teostatakse kuivalt või talgiga. Lümfimassaaž ei tohi tekitada valu ega nahapunetust ja liiga tugevad võtted võivad hoopis takistada lümfivoolu. Massaaživõtted on pumpava ja venitava iseloomuga, mõjutades lümfisooni piki- ja ristsuunas, et ergutada lümfivedeliku voolamist lümfiteedes.


Lümfimassaaž mõjutab rakke ja rakuvaheainet. Jääkained lükatakse veresoonte seinte juurde ja nii eemalduvad ka teised ained kiiremini. Seda protsessi nimetatakse organismi puhastumiseks. Massaži soovitatakse ka teha näiteks enne gripihooaega, et organismi immuunsus oleks tugevam. Lümfimassaaž ei sobi aga kaugeltki mitte kõigile. Kindlasti on see keelatud tromboosi, südamepuudulikkuse, kasvajate, rasked neeruhaiguste, akuutsete põletikuliste protsesside puhul, ning tähelepanelik tuleks olla madala vererõhu, struuma, astma ja suurte sünnimärkide puhul. Eriti vajalik ja kasulik on see aga peale operatsiooni, mille käigus on eemaldatud osa lümfisõlmi ning traumade järgselt tursete ärahoidmiseks ja alandamiseks. Sobib: Tursed, reumaatilised haigused – artriit, artroos, plastiliste operatsioonide eel- ja järelravi, akne, rosaatsea, couperosa, näo ja silmade tursed, immuunsüsteemi tugevdamine, armide ravi, rasedusaegsed tursed, migreen, lipidoos ja lipoödeemid, kroonilised lümfi äravoolu häired, morbus Sudeck´i sündroom. Ei sobi: Halvaloomuliste kasvajate, südamepuudulikkuse, raskete neeruhaiguste, tromboosi, südame rütmihäirete, akuutsete põletike (nt Roosi e erüsiipeli) puhul. RASEDATE MASSAAŽ Kaunis lapseootusaeg kaasab endas ka mitmesuguseid füüsilisi ja psüühilisi vaevusi, mida on võimalik leevendada massaaži abil. Raskustunne seljas, puusades ja jalgades, pinged õlgades ja kaelas, krambid jalgades, tursed, jäsemete suremine ning ka vaevaline uni on just need nähtused, millele saab abi massaažiga. Massaaž aitab naise kehal sünnituseks valmistuda, suurendades heaoluhormoonide (endorfiinide ja serotoniinide) eritumist, mis omakorda läbivad platsenta ja mõjuvad rahustavalt ka lootele. On tehtud kindlaks, et massaaž tagab ka kergema sünnituse, kuna vaagnapõhja lihased on lõdvestatud. Ilma arsti kirjaliku loata ei ole massaaŽ lubatud, kui on: Emad alla 18- ja üle 35-eluaasta, mitmike rasedus, eelmise raseduse katkemine või varasemad probleemid käesoleva rasedusega, emakakaela probleemid, ebanormaalne loote südamelöögisagedus, loote liigutuste vähenemine või puudumine, emakasisene arengupeetus, oletatav Rh-konflikt, madal kaaluiive, emal astma, diabeet, südamehaigus, krooniline kõrge vererõhk, aneemia, epilepsia, kopsu- või maksahaigus, puudulik toitumine, uimastite või alkoholi tarbimine.

Noor, ilus, särav, edukas jne jne – just nii saab iseloomustada Liina Vahterit, kes on lühikese aja jooksul end proovile pannud nii näitleja, tantsija kui ka poliitikuna ning samal ajal jätkanud tööd ka juuksurina. Eks kõik oleneb kättevõtmisest ja pealehakkamisest, aga puhkust ja patareide laadimist vajavad ju kõik. Seekord otsustas Liina proovida midagi omapärast ja eksootilist, milleks on Neera siirupi abil tehtav puhastuskuur. KUURI LÄBI VIIES KAOB HARJUMUS TARVITADA RASKESTI SEEDITAVAT JA EBATERVISLIKKU TOITU. Puhastuskuur näeb välja nii, et tahke toit asendatakse spetsiaalse joogiga, mis annab energiat ja kõiki vajalikke toitaineid. Samuti hakkab see jook stimuleerima organismi loomulikku puhastumisprotsessi. Madal Bali siirupist, sidrunist, veest ja Cayenne’i piprast koosnev jook on lihtne valmistada, looduslik, toitev ja efektiivne. Neera kuuri tõhusust on kiitnud ka paljud kuulsused, nagu näiteks laulja Beyoncé Knowles, kes vabanes nii lausa üheksast kilogrammist.

VABASTAB TOKSIINIDEST JA LIIGSEST KEHAKAALUST. Lisaks kaalualandamisele eemaldab Neera suurepäraselt ka organismis leiduvaid toksiine, mis on suurema osa südamehaiguste, diabeedi ning teatud vähkkasvajate põhjustajaks.

LIINA: “Sellel aastal mingit kevadväsimust küll ei tule!“ Muidugi vajab kõik uus ja huvitav harjumist. Uus maitseelamus ning tõdemus, et tahke toidu asemel tuleb end kosutada hoopiski omapärase märjukesega, võib teinekord osutuda oodatust raskemakski, märgib Liina, samas lisades, et selline olukord oli vaid esimestel päevadel ning edaspidi tõrkeid ei esinenud. See võib küll kõlada klišeena, aga juba kuuri keskel oli tunda, kuidas energiat on rohkem ja kõik ettevõtmised sujuvad kiiremini ja kergemini. Igatahes on Liina kindel, et sellel aastal mingit kevadväsimust küll ei tule.

ALUSTA SINAGI OMA PROGRAMMIGA JUBA TÄNA! Vaata www.neera.ee või küsi lisa telefonil 50 98 659.


TEKST: KERTTI VIRU / FOTOD: FLOATING.EE Uksel tervitab mind Veiko Lasting – mees, keda võib õigustatult lugeda hõljumise maaletoojaks. Nagu kõik õiged asjad juhtuvad juhuslikult, siis nii oli ka hõljumisega. Jagades Alar Tamminguga mõtet, et kui tore oleks kast, kus saaks niisama hõljuda, ütles viimane, et see kast on juba ammu leiutatud John Lilly poolt. Viimane on maailmakuulus psühholoog, kes uuris teadvuse algupära.

Puuduvad igasugused välised stiimulid ja ärritajad. Kõrvad, silmad ja muud infohankijad on täiesti välja lülitatud. Kaob ka tunne gravitatsioonist, uppumisvõimalus puudub, pigem on tunne nagu astronaudil orbiidil hõljudes.

Tänaseks on seoses hõljumisega tehtud uuringuid üle 50 aasta ja tulemused on hämmastavad. Akadeemilisi uuringuid on läbi viidud Stanfordi, Harvardi, Yale’i ülikoolide juures ja need näitavad, et hõljumistangis veedetud ajal väheneb stressiga seotud kemikaalide nagu adrenaliin, kortisool, ACTH (hüpofüüsi eessagara hormoon) jt hulk ja need asendatakse kasulike endorfiinidega. Väheneb depressioon ja tugevneb immunsüsteem. Käesolevaks ajaks on sellest välja kujunenud hõljumispaak, mis aitab inimestel lõõgastudes korralda oma mõtteid ja vaimu. See on koht, kus saab 60 minuti jooksul unustada argimured ning väljuda sõnaotseses mõttes uue inimesena. MILLEKS JA KELLELE? HÕLJUMISPAAGI TEOREETILINE OLEMUS Selline paak kannab nime floating, mis lihtsalt öeldes on rahustav vann, milles inimene lesib selili 30% soolveega täidetud kambris – seal on pime, vaikne ja temperatuur on ca 36°. Kuna tunnetatav piir õhu ja vee vahel kaob, võib seal täiesti segamatult ja rahulikult lõõgastuda. Küsimusele, et kellele see ei sobi või on vastunäidustatud, saan vastuseks, et sellist inimest peaaegu ei olegi. Tõsise terviserikke olemasolu korral on kindlasti vajalik eelnev konsulteerimine. Sest Riskiks on tõsise südamerikke olemasolu ja pühhootilised häired. Muidugi ähvardab võitu saada eelarvamus, et kui asi sobib kõigile, siis tegelikult ei sobi see mitte

kellegile. Kuid vaataks siis seda vanni natuke täpsemalt. Hõljumisvannis viibides hakkavad inimese ajulained aeglustuma ja jõuavad teetalaineteni, mis on sagedusel 4-7 Hz. Tavaliselt jääb inimene nende laineteni oma ajutegevust aeglustades magama, kuid hõljumispaagis olles jääb teadvus täiesti selgeks. Teadlased on imestanud, kuidas suudavad väikelapsed uues keskkonnas omandada nii kiiresti võõrkeele ja meie, täiskasvanud, kes peaksime olema tunduvalt targemad, ei saa sellega hakkama. Kuid lapsed on enamiku oma ajast teetaja alfalaines sagedusel 4-13 Hz, ja see on lainepikkus, kus inimese õppimisvõime on määratult suurem kui tavaseisundis olles ning see on ka lainepikkus kuhu inimese aju läheb hõljumispaagis olles jäädes samal ajal täielikult teadvele. Muuseas, see on lainepikkus, kuhu jõuavad buda mungad peale mitmekümne aastast mediteerimist ja sisemise rahu leidmist. Kuid seda ei kasutata sugugi ainult ravi eesmärgil, eriti suurt kasu võivad saada inimesed, kes tahavad elada tervet ja õnnelikku elu või sportlased kes tahavad jõuda oma võimete piirini. Carl Lewis viibis enne 1988. aasta kaugushüppe olümpiavõitu osa treeningute ajast just hõljumispaagis oma lihaseid lõdvestades, mitte jooksurajal pingutades. Dallas Cowboy jalgpalli meeskond, kes on ka Ameerika Super Bowli võitja alates 1981. aastast, kasutab hõljumispaaki regulaarselt, ning Austraalia Spordi Instituut kasutab seda oma olümpiaatleetide ettevalmistamisel. SISENEMINE HÕLJUMISPAAKI - PRAKTILINE KOGEMUS HÕLJUMISPAAGIS Enne, kui saab vanni või siis paaki siseneda, tuleb ennast korralikult dushi all puhtaks pesta. Mängib kaunis muusika ja kõrva pigistan tibukollased tropid. Astun vanni ehk siis valguse ja heli kindlasse anumasse, sulen ukse ja tõesti vesi, mis koosneb 400 kg Epsoni soolast, hoiab

Uuringud on näidanud, et peale hõljumispaagis veedetud aega on inimeste aju tunduvalt rohkem tasakaalus. Informatsioon paremast ajupoolkerast, kus toimub teadmiste integratsioon, süntees ja modelleerimine, jõuab ka vasakusse poolkerasse, kus analüüsitakse teadvusse jõudnud info vastavust tegelikkusele ja võimalusi loovate ideede rakendamiseks.

mind kenasti veepeal. Temperatuur anumas vastab normaalsele kehatemperatuurile. Muusika on seatud nii, et üsna pea jäetakse sind täielikku vaikusesse, et siis kauni kitarrimuusika saatel virguda, kui vannis olemise aeg läbi. Puuduvad igasugused välised stiimulid ja ärritajad. Kõrvad, silmad ja muud infohankijad on täiesti välja lülitatud. Kaob ka tunne gravitatsioonist, uppumisvõimalus puudub, pigem on tunne nagu astronaudil orbiidil hõljudes. Kui alguses suudan oma murepunktiks oleva kaela vabaks lasta, siis võtan ikka abiks kaelapadja, sest keha soov kontrollida kõiki ja kõike ei taha maha rahuneda. Silmad kinni ununeb ka soovitus tuli ära kustutada, sest kõik on mõnusalt pime. Kahjuks saabub ka ebameeldivam tunne kerge iivelduse näol. Põhjus ei ole siiski merehaigus, vaid pinged, mida ei taha lahti lasta, ometigi kogu ümbrus ütleb, et lase vabaks. Huvitaval kombel otsustab minu keha hingata ainult sügavate hindetõmbetega. Kusjuures muudest hingamise rütmidest õnnestub juurutada ainul “mittehingamist“. Minu keha on otsustanud lõõgastuda sügavate hingetõmmete näol ja seda ta ka teeb. Mõtted tahavad vägisi suunata mind argistele teemadel, aga mina olen juba kuskil teises dimensioonis ja hõljun. Aju just eriliselt suuri mõttehiiglusi pinnale ei lükka, aga ma olen ka ju esimest korda ja oma pingetest ei taha kohe kudiagi lahti lasta. Miks? – ei tea.

Alles vannist väljas olles tuleb meelde, et teatud traumade pärast ei ole sellisest kaadervärgist välja ronimine mulle kõige lihtsam tegevus, samas seekord läks see meelest. Taaskord tõestus, et kõik meie haigused, pinged ja valud saavad alguse mõtetest ja hirmudest.

Uuringud on näidanud, et peale hõljumispaagis veedetud aega on inimeste aju tunduvalt rohkem tasakaalus. Informatsioon paremast ajupoolkerast, kus toimub teadmiste integratsioon, süntees ja modelleerimine, jõuab ka vasakusse poolkerasse, kus analüüsitakse teadvusse jõudnud info vastavust tegelikkusele ja võimalusi loovate ideede rakendamiseks. Äkki kuulen nagu läbi vati, et kitarrid on alustanud imekaunist meloodiat, mis seekord on mulle märgiks, et aeg on läbi. Kas tõesti on möödas tervelt tund? Alles vannist väljas olles tuleb meelde, et teatud traumade pärast ei ole sellisest kaadervärgist välja ronimine mulle kõige lihtsam tegevus, samas seekord läks see meelest. Taaskord tõestus, et kõik meie haigused, pinged ja valud saavad alguse mõtetest ja hirmudest. Duši all saab sool maha pestud ja päev võib edasi minna. Kuidagi kerge on olla ja mõte metsa-

jooksu tegema minna ei tundugi hirmutavana – huvitav, kaua see tunne kestab? Õhtul juhtub ime – ma jään ilusti normaalsel ajal magama ja veel suurem ime juhtub hommikul. Täpselt 7.45, ajal, mis seni on tundunud ülivarajane, olen täielikult ärkvel ja valmis tegutsema. Loomulikult ei ole tegemist imevanniga, kus 60 minuti jooksul saab unustada kõik pinged ja töömured. Esimene kord on uudne ja täielik kogemus saabub alles paari korra järel. Oma hämmastuseks kuulen Veikolt, et mõned inimesed ei saa olla tund aega vaikuses, sest ei suuda olla isekeskis iseendaga. Kuigi mulle õnneks ei olnud see piin, saan sellest tõdemusest ootamatu selguse. Inimene peab olema enda vastu aus ja lähtuma sellest, mida ta tegelikult tahab ja tunneb. Mida täpselt inimene hõljudes kogeb, on iga persooni puhul erinev. Esile võivad kerkida ka mälestused, mis ei tundugi nii meeldivad, aga nende läbielamisel on raviv efekt. Oma peas tuleb mõtted puhtaks mõelda enne, kui uutesse sündmustesse ja seiklustesse sukeldutakse. Ainult nii on tõeliselt võimalik kogeda elu tema õigetes ja kirgastes värvitoonides.


HENNAGA JUUSTE TOONIMINE toob meelde nõukaaja, kus kulunud paberkotikestest müüdi hindamatut pulbrit, mis juuksed kenasti punakaks toonis. Tänapäeval on targad äriinimesed leidnud mitmesuguseid võimalusi, kuidas nimest henna kasu lõigata. Olemas on lausa tooted, millel ilutseb usaldusväärne nimi Henna, aga koostises midagi taolist ei esine. Ometigi on olemas ka see tõeline ja puhas henna, mille juurde kuulub ka tõeline filosoofia. Kamibi Ilusalong, kes oma aafrikahõngulisse keskkonda on edukalt mahutanud ka hennateenused, kutsus asjahuvilised endale külla, et kõigest lähemalt rääkida. Kohal oli ka hennaspetsialist ja IluGuru kaasautor Katrin Alekand, kes rääkis, miks mõnikord nn hennaga toonitud juuksed blondeerides rohekaks muutuvad, kuidas seda täpset ja õiget pigmenti saavutada ning mida põnevat on võimalik veel hennaga ette võtta. Katrini loengu ja näpunäidete kuulamine peaks olema kohustuslik kõigile juuksuritele, vaatamata, kas ollakse hennast huvitatud või mitte, sest tegemist on inimesega, kes on sellesse maailma nii sügavuti sisenenud ja kelle teadmised juustest ja pigmentidest on hindamatud. Hennapäevade korraldajad ütlevad ka naljatledes, et need on need koosviibimised, kus räägitakse otse, mis võib juhtuda teadmatult mängides oma juustega. Soovijad said endale lasta joonistada ka kauni hennamaaligu ning veini ja suupistete kõrvale sai nautida kõhutantsija etteastet.

FOTOD: ILONA LEPPIK KORRALDAJAD: RAE KULTUURIKESKUS NING JÜRI GÜMNAASIUMI ÕPILASESINDUS. Moešõu on Rae valla koolide vaheline, kus iga kool osales erineva kavaga Üritus toimus juba 9. aastat järjest. Moešõu toimus kahes kategoorias: 5.-8. klass ja 9.-12. klass. Züriis: Ilona Leppik, Evelin Mikomägi, Tiina Jantson, Rauno Stein Zürii jäi üritusega väga rahule. I kategooria paremik: 1. Vaida Põhikool 5. klass ” Kas on olemas kolmnurga kõiki külgi puutuv ringjoon?” 2. Jüri Gümnaasium 8H “Nohikurotid” 3. Jüri Gümnaasium 7H ” Glamuur ründab kooli” II kategooria 9.-12. klass 1. Vaida Põhikool 9. klass ” Pole olemas võimatuid unistusi, on vaid piiratud ettekujutus võimalikkusest” 2. Jüri Gümnaasium 12R ” You can`t tell me nothing” 3. Jüri Gümnaasium 11R ” Kahe tule vahel”

16.VEEBRUARIL 2011 TUTVUSTAS MONA METHER Eesti juuksuritele ökojuuksurite ideoloogiat. Ettenäitamisele tuli harmooniline peamassaaž, peanaha puhastamine savi ja kapsa abil, juuste värvimine taimedega ja energeetiline ehk energiat lisav juukselõikus. Juba märtsi lõpust on kõigil meie juuksuritel võimalik omandada vastavaid teadmisi nii osaliselt kui ka alustada neljaastmelist ökojuuksuri väljaõpet. Rohkem infot saad meiliaadressil admin@iluguru.ee


FOTOD: MARDO MÄNNIMÄGI KÜMMET ERIALA KOONDAV KUTSEMEISTRIVÕISTLUS NOOR MEISTER 2010 leidis aset koostöös noorte infomessiga Teeviit. Võistlused korraldas Elukestva Õppe Arendamise Sihtasutus Innove. Oma oskusi mõõtsid ka juuksuriks õppijad.

MIS SIIS, ET VÄLJAS VÕIMUTSEB ALLES MÄRTS, kevad ja suvi tulevad niikuinii. Make Up Store tõigi need kaks aastaaega suure sammu võrra lähemale ja näitas, mida põnevat on varsti võimalik nende müügilettidelt kevadeks ja suveks leida.

TULEMUSED: Salong (naised) 1. KOHT: Anastassija Orehhova, Tallinna Tööstushariduskeskus

Esitleti kahte kollektsiooni – Pixel ja Grace. Kindlasti räägime nendest edaspidi ka pikemalt, aga uskuge - värvitoonid, mis varsti poeletile jõuavad, ei suuda kedagi külmaks jätta. Märksõnadeks on oranž, roheline ja ka kollane.

Ülespandud soeng 1. KOHT: Jelizaveta Proskurjakova, Tallinna Tööstushariduskeskus 2. KOHT: Teele Tiks, Tartu Kutsehariduskeskus 3. KOHT: Jekaterina Sedunova, Tallinna Tööstushariduskeskus

Uute kollektsioonide meigid valmisid tippmeigikunstnik Meelis Kriki käe all, kes hetkel on end sisse seadnud hoopiski sellises metropolis nagu Moskva.

Salong (mehed) 1. KOHT: Artjom Sevtšenko, Eesti Esimene Erakosmeetikakool Punutud pulmasoeng 1. KOHT: Jekaterina Sedunova, Tallinna Tööstushariduskeskus 2. KOHT: Angelina Klepikovskaja, Eesti Esimene Erakosmeetikakool 3. KOHT: Anna Golovtšenko, Tallinna Tööstushariduskeskus

angelina klepikovskaja, punutud pulmasoeng

anna golovt`senko, tallinna punutud pulmasoeng

2. koht

3. koht

artjom sevt`senko, 1. koht meestöö ja jekaterina

jekaterina sedunova, 3.koht ülespandud soeng

sedunova 1. koht punutud soeng

jelizaveta proskurjakova, 1. koht ülespandud soeng

FOTOD: ILONA LEPPIK

teele tiks, 2. koht ülespandud soeng


TEGEMIST ON HETKEL UUSIMA SAAVUTUSEGA, mis mõeldud naturaalsetele küüntele. GELISH on küünelakk, mis ei kooru maha, püsib peal 3-5 nädalat, on väga lihtne ja kerge kasutada ning tulemuseks on elastsed küüned. Õhuke küünelakikiht kaitseb ja tugevdab küüne pinda. Tootele on rahvusvaheliselt omistatud ka eelmise aasta kõige innovaatilisema toote nimetus. IluGuru: Kuidas tuua turule professionaalne ilutoode, mis iluteenindajate poolt ka omaks võetaks ja populaarseks muutuks? Veronika Kookmaa, Beautyshop OÜ: Esiteks peab toode olema kvaliteetne. Et selles veenduda, tuleb see kõigepealt ise järele proovida. Teiseks tuleb oma tootesse uskuda, seda armastada ja kindlasti ka fännata. Loomulikult on oluline roll ka hästi läbimõeldud müügi- ja reklaamistrateegial. Vähem oluline pole ka see, kuidas toodet professionaalidele esitletakse. Veronika lisab, et mis seal salata, oma osa on kindlasti ka jõulisel müügistrateegial ja reageerimiskiirusel. Tuleb olla esimene!

LIHTSALT ÖELDES ON TIM HARTLEY JUUKSUR, kes kindlalt kuulub maailma esinumbrite hulka. Pärast 30-aastast edukat karjääri Vidal Sassoonis, otsustas ta loobuda korporatsioonimaailmast ja keskenduda täielikult oma loomingule. Tema kirglik lähenemine juuksekunstile on inspireerinud mitmeid põlvkondi juuksureid üle terve maailma. Fantastilise võimaluse sellise inimese seminarist osa saamiseks pakkus eesti juuksuritele firma Probeaute, kes toob maale brändi Davines` tooteid.

29. APRILLIL 2011 toimub esmakordselt Eestis heategevuslik üritus HAIR FUSION SHOW. See juuksurite esinemine toob kokku Eesti, Läti, Venemaa ja Aserbaidžaani meistreid-professionaale, kes demonstreerivad oma juuksurikunsti moe nägemust. Välismaised ja Eesti parimate juuksurisalongide meeskonnad esitavad ühel laval oma soengute kollektsioone.

IluGuru: Kuidas korraldada koolitus, mis jätab osavõtjatele unustamatu mälestuse? Millega peab arvestama? Uko Paabumets, Tim Hartley koolituse korraldaja, Probeaute OÜ: Koolitust korraldades peaks arvestama mõningate lihtsate tõdedega: Ettevalmistus: 1. Aeg - et see ei kattuks mingite tähtpäevadega, teiste üritustega, kartulivõtu, seenehooaja või muude eriti tähtsate sündmustega, mis juuksurid koolitusest eemal hoiab; 2. Koht - et saal vastaks osalejate arvule, tekitaks hubase ja meeldiva õhkkonna; 3. Tehnika - et laval toimuv oleks näha ja kuulda kõigile osalejatele; 4. Formaat - sõltuvalt koolituse kestusest planeerida paus ja pakkuda jooki ning suupisteid. Intensiivsel osalemisel kaotame ju energiat, mis vajab taastamist. Sisu: 1. Koolitaja ning teema - et koolitaja on tõesti kogenud ja tema oskused ja teadmised ületavad potentsiaalselt koolitusel osalejate omi. Et tal on midagi öelda ja näidata, mis köidab ja annab uusi mõtteid, inspiratsiooni. Teemade käsitlus ja esitusviis peaksid olema selged ja arusaadavad, tempo jälgitav. Tõlke puhul võiks tõlk olla valdkonnaga kursis.

HAIR FUSION SHOW loojad on Eesti tipp-stilistid Igor Zahharov ja Denis Kovalenko (MAKE YOUR I.D.), kes esindavad Wella Professionals´i ja teevad selle professionaalse juuksekosmeetika brändiga aktiivset koostööd ning edendavad juuksurikunsti.

Kõik ülalpool mainitu kaotab aga igasuguse tähenduse, kui koolitusel osaleja suhtumine on negatiivne, virisev, juba ette kritiseeriv. Koolitus saab õnnestuda vaid siis, kui osalejad on meelestatud positiivselt ja avatult, soovides konkreetselt ürituselt midagi õppida. Ja seda, mida õppida, leiab alati. Kasvõi teadmise, et kasutad laval nähtud tehnikaid vm juba küll mitu kuud, kuid ehk saad kinnitust oma tegevuse ajakohasusele. Olen päris veendunud, et koolituse kordaminek sõltub vähemalt 50% osalejast endast! Kindlasti on probleemiks koolituste hind. See on heade esinejate puhul alati kallis! Kallid juuksurid!! Teie töö on looming ja te vajate pidevalt uut infot ja kogemuste vahetamist, et mitte maha jääda kiiretest muudatustest trendides ja tehnikates. Osalemine koolitustel on investeering iseendasse, mis igal juhul ära tasub! Tim Hartley soovitus: “Ole avatud, ole eriline, otsi head eeskuju, tee kõvasti tööd ja armasta seda, mida teed, armasta seda iga päev.” Usun, et seda nõuannet järgides olete rahul enesega, ning teil ei tule puudust klientidest, kes Teid armastavad.

Et võtta oma meeskonnaga osa HAIR FUSION SHOW üritusest näidates oma loomingut, saatke oma taotlus elektronposti aadressile – info@makeyourid.ee või helistage järgmistele numbritele – +372 6211 882, +372 556 41 441.

HAIR FUSION SHOW ürituse läbiviimisest saadud kogu raha läheb laste toetusfondi (SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond) raskelt diabeeti põdevate ja insuliinist sõltuvate laste abistamiseks. Raha kasutatakse insuliinipumpade soetamiseks. Luua kunsti tähendab kinkida inimestele rõõmu ja head! Teeme seda koos 29. aprillil 2011 Vene Draamateatri laval!

Natalia Vanina, Juu Juuksuri meistrikoda (Eesti) Raimo Suviste, Cherie ilusalong (Eesti) Nikolai Golovkov, Misin studio (Venemaa) Igor Zahharov, Denis Kovalenko, MAKE YOUR I.D. (Eesti) Tamara Korjagina, Ilusalong Stiil (Eesti) Helen Heinroos, Pireti ilusalong (Eesti) Katrin Pärn, Intersalon (Eesti) Georgii Edemskii, ilusalong Dzintreks (Läti) Martins Pupols & Viktorija Poleckih (Läti) Fuad Gajiyev, Zahid Baidarov, SABINA (Aserbaidžaan) Reemet Piiroja, Reemet Piiroja stuudio (Eesti)

Piletid on alates 18. märtsist Piletilevi ja Vene Teatri kassades. Kui Sinu jaoks on heategevus tähtis ja Sa soovid aidata siis, TULE JA AITA AIDATA!


KOOLITAJA

KOOLITUSE SISU TELLI KOOLITUS SALONGI SOODSALT JA JUST SULLE SOBIVAL AJAL.

ILUGURU KOOLITUS

COLORSSTUDIO

Viktoria Beauty OÜ

Räägime teemadel: * Mõjusa ja mõjuva kliendisuhte nimel * Korrektne ja tänapäevane teenindus * Erinevate inimtüüpidega toimetulek * Müük ilusalongis * Hästi toimiv salongimeeskond KOOLITUSE SISU LEPITAKSE KOKKU VASTAVALT SALONGI SOOVIDELE JA VAJADUSTELE. Ilukoolitused Tervise loengud Psühholoogia Ühepäevane Ripsmepikenduste koolitus algajatele. Ripsmepikenduste täiendkoolitused. Brasiilia vahatamise koolitus. Koolitusest: sünteetilised ripsmed, naaritsa ripsmed, paigaldus ja hooldus, uued tehnoloogiad ja edasiarengud ripsmemaailmas Keeled: vene ja eesti TOIMUMIS AEG: KOKKULEPPEL, KOHT: RIIA 4, TARTU Juuksepikenduse koolitus koos praktilise tööga.

Casabella Ilustuudio

2-päevane Afropatside tegemise koolitus koos praktilise tööga. TOIMUMIS AEG: KOKKULEPPEL, KOHT: CASABELLA JUUKSESTUUDIOS

PAKUN

LISAINFO JA KONTAKTID

admin@iluguru.ee või +372 506 676 www.iluteenindajakoolitus.wordpress.com

www.colorsstudio.ee ilona@colorsstudio.ee Tel: 56 61 1 184 Meilt saab alati rohkem! Proffitoodete müük. Lisainformatsioon : Riia 4, Tartu 51004 Tel. +372 51 971 197 email: info@vb.ee www.vb.ee NB! Materjalide müük toimub ka Tallinnas, SIM salong Narva mnt. 7D

Racoon International koolitaja Evelyn Tüksammel Tel. 661 5888 www.casabella.ee info@casabella.ee

OTSIN

Tallinna kesklinna hubane uus ilusalong pakub võimalust töötada kosmeetikul, kes teeb ka näole täitesüste. Ilusalongis töötada on turvaline, asub II korrusel, alt uks on lukus. Suvehooajal eriti turistirohke asukoht. Töösuhted paindlikud. Helista kohe tel. 51 48 911 või kirjuta e-mail: inglid@paradise.ee.

Otsin tööd maniküürija/pediküürija erialal Pärnus või Pärnu lähistel.

Tallinna kesklinnas 15 aastat tegutsenud ilusalong ootab oma kollektiivi kahte kogemustega juuksurit.Salong on väga hubane ja kena ning asukoht hea. Helistada telefonil 50 92 469. Töötamiseks erinevad võimalused. Võta kindlasti ühendust. Ootame.

Lõpetasin 01.03.11 Tallinna Tööstushariduskeskuses juuksuri eriala.

Otsime oma meeskonda klientuuriga ripsmetehnikut ja kosmeetikut. Soodne kohamaks! Töögraafik vabal valikul (1-4 päeva nädalas). Asume kesklinnas,Tartu mnt. 80J (Fahle maja taga.) Huvi korral palun ühendust võtta: ilu@tomstudio.ee või 56 963 205 Lugupidamisega,

International Aestheticiennes esindaja Eestis

KUTSEÕPE ALATES SEPTEMBRIST KOSMEETIK – 1,6 aastat JUUKSUR – 1,6 aastat JUUKSURI KURSUS (9 kuud) Kõigil kutseõppes õppijatel võimalus taotleda riiklikku õppelaenu!

LISAKS ERINEVAD KURSUSED JA KOOLITUSED • Ripsmepikenduste paigaldamine • Depilatsioon • Ripsmete-kulmude värvimine ja korrigeerimine • Maniküür-pediküür • Geelküünte paigaldamine • Küünetehnik • Üldmassaaž NB! Soodsad kosmeetiku- ja juuksuriteenused õppesalongis E-R 9:00 – 18:00

Seoses sellega otsin tööd Tallinnas,et ennast edasi arendada. Olen noor ja õpihimuline. Ootan teie kirju aadressil JuuksedJ@hot.ee Otsin tööd kosmeetiku või maniküüri-pediküürina Tartus või Võrus. hetu0306@hot.ee Otsin tööd ripsmetehnikuna Tallinnas, olen läbinud oktoobris (2010) koolituse, oman tunnistust.

Grei Reigo 56 963 205 info@tomstudio.ee www.TomStudio.ee Tartu mnt. 80J

Kritiina noniiccrissu@hotmail.com

Sinu unistus. Mugav ja soodsa rendihinnaga ruumid kesklinnas kosmeetikule, meikijale, ripsmetehnikule ja massöörile. Otse ukse ees trammi- ja bussipeatused. Suurte kogemustega kolleegid. Vajalik sisseseade alustamiseks. Täielik iseseisvus. Soovitav FIE ja oma klientuur. Info: 56 917 326 Tallinna kesklinnas asuv hubane Alessandro Ilustuudio otsib oma rõõmsasse kollektiivi särasilmset ja teotahtelist juuksurit. Oma klientuuri olemasolu on alati kasuks, kuid ei ole määrav. Oluline on soov töötada kõrgetasemelist iluteenust pakkuvas stuudios! Kui soovid meiega liituda, siis ootan Sinu CV-d või täpsustavaid küsimusi aadressil info@alessandrostuudio.ee Eesti Draamateater otsib oma meeskonda

Anne 53a, 50703 Tartu Tel. 748 0202 ilu.kool@neti.ee http://www.ilukool.ee

Olen läbinud vastavad koolitused ja oman ka kutsetunnistusi. Tel: 58 229 063

MÜÜA Müüa profesionaalsed lokitangid. 38 € (600 eek) 56 621 476 Ostan kasutatud kosmeetiku klienditooli/laua. Kõik pakkumised piltide ja hinnapakkumistega on oodatud: girl0014@hot.ee Müüa väga vähe kasutatud salongiföön Cerrioti Goug-musta värvi, 2-kiirusega,5-rattaline statiiv. Hinnasoov 150 eurot. Infot küsida telefonil 742 1555 või meili teel broneerimine@hairmix.ee

JUUKSUR-JUMESTAJAT, kellelt eeldame: – erialast väljaõpet, – täpsust ja korrektsust, – head suhtlemisoskust. Ametikohale kandideerijal palume esitada: – avaldus, – portfoolio töödest, – elulookirjeldus.

Pakume laias valikus kvaliteetseid DMC kristalle! DMC kristallid on suurepärane asendus kallitele Swarovski kristallidele. Eestis on väga sooja vastuvõtu leidnud nad nii iluvõimlejate (VK Janika, VK Piruett, VK Rütmika, VK Diiva ) kui ka peotantsijate (TK Tango, TK Laguun, TK Sinilind) hulgas!

Tööle asumine esimesel võimalusel. Dokumendid märgusõnaga “juuksur-jumestaja” saatke aadressil Eesti Draamateater, Pärnu mnt 5, 10148 Tallinn või e-posti aadressil helga@draamateater.ee. Lisainfo teatri grimmiosakonna juhilt Helga Aliis Saarlenilt telefonil 53 424 470

Väiksemad suurused on leidnud kasutust küüne- ja ripsmetehnikute hulgas. Meie kristallid olid ka näiteks 2010 aasta tantsud tähtedega saate kleitidel!

Ilusalong Cinderella, Aia tn.10, Tallinn ootab noori ja ambitsioonikaid iluteeninduse meistreid. Väga paindlikud lepingu tingimused. Saatke CV info@salong-cinderella.ee

lähem info: www.cristallid.com info@crisallid.com

Arigato spordiklubis asuv ilusalong otsib oma kollektiivi lisaks 4 juuksurit ja 1 küünetehnikut. Soovitavalt oma klientuuriga FIE-d. Tiina Laiverik keune@hot.ee (20-03. 2011) Inga Ilusalong, Elvas võtab tööle KOSMEETIKU. Info tel. 51 07 835, innainga@hot.ee Soovin rentida töötavat ilusalongi Tallinnas. maarjakurs@gmail.com Tallinna kesklinna uues kaunis majas asuvas ilusalongis, aadressil Vana-Viru 13 pakkuda välja 4 juuksuri töökohta. Koht on super, suvehooajal turistidele lemmik liikumiskoht. Juuksur, kes soovid pakkuda oma kliendile hubases interjööris körgel tasemel teenust, see koht ootab just sind. Kõik on valmis, võta kaasa töötahe ja omad kliendid. Helista: tel. 51 48 911 või saada e-mail: inglid@paradise.ee.

Alanud on registreerumine Eesti Küünetehnikute Mesitrivõistlustele 13-14.05.2011 Tartu Näituste Keskuses! Parimaid premeeritakse suurte auhindadega meie sponsorite poolt. Ootame kõiki osalema ja kaasa elama. Registreerumiseks on vajalik täita ankeet ja saata E-posti aadressile: info@trend-nails.ee Või postiga: Trendnails küünestuudio Kalevi18c, Tartu / Kentmanni 10, Tallinn


salongid

aadress

evita ilusalong ilusalong paradiisi inglid sim salong hairexpress salong cinderella make your i.d.

Vallikraavi 6, Tartu 51003 Vana-Viru 13, II korrus Narva mnt 7D 10117, Tallinn Tartu mnt 71; Maakri 36 Aia 10/ Inseneri 1, Tallinn Bensiini 5, Tallinn

telefon

kodu lk/ e-post

Tel: 742 7842 Tel: 646 6170 Tel: 669 6781 Tel: 601 0590; 660 7860 Tel: 372 627 3606 Tel: 372 621 1882

www.evitailusalong.ee www.paradise.ee www.simsalong.ee www.hair.ee www.salong-cinderella.ee www.makeyourid.ee

Tel: 731 0663 Tel: 748 0202 Tel: 748 0203 Tel: 610 4040 Tel: 55 55 2265 Tel: 683 0700 Tel: 742 1662 Tel: 731 2021 Tel: 51 97 1197 Tel: 661 5888 Tel: 56 48 7665 Tel: 661 2270, 552 4862 Tel: 670 0950, 56 23 0745 Tel: 654 2693 Tel: 741 2499, 56 61 7625 Tel: 529 7335 Tel: +371 2945 5565, +371 6770 4000 Tel: 510 9807 Tel: 529 0223 Tel: 58 11 5350 Tel: 606 3720

www.kemon.ee www.ilukool.ee www.ilukool.ee www.mgbeauty.ee www.neera.ee www.wella.com www.tartunaitused.ee www.trend-nails.ee www.vb.ee www.casabella.ee www.nordicbeauty.ee www.milmil.ee www.flim.ee www.janssen-beauty.ee www.beautylux.ee

FIRMAD interprof oü müügiosakong iluravi rahvusvaheline erakool oü mg beauty oü clearer oü wella professionals tartu näitused as trendnails oü viktoria beauty oü casabella oü nordic beauty oü milmil oü flim services oü tvp oü (minu ilusalong) beautylux oü mirabella grupp oü ewopharma ag aivel oü rnr sim oü juuksur oü kliko oü

Aleksandri 8, Tartu Anne 53a, Tartu 50703 Anne 53a, Tartu 50703 Liimi 8, Tallinn 10621, Estonia Vilde tee 112-42, Tallinn Salve 2C, 11612 , Tallinn Kreutzwaldi 60, Tartu Kalevi 18c , 51010, Tartu Riia 4, Tartu, 51004 Narva mnt. 22, Tallinn 10120 Ehitajate tee 114-21, Tallinn Tartu mnt. 32, Tallinn Merivälja tee 1, Tallinn 11911 Sõpruse pst 257, Tallinn 13414 Raatuse 20, Tartu Kaupmehe 6, Tallinn 10114 Staraja Rusas Str 22A-4, Riga LV1048, Läti Hara, Kuusalu vald, Harjumaa 74810 Narva mnt 7D 10117, Tallin Vana-Kalamaja 7A 10412,  Tallinn Peterburi tee 4 11411,  Tallinn

www.aivel.ee www.sim.fi www.juuksur.eu www.kliko.ee

IIluGuru 5 osa2  

Ajakiri iluteenindajatele ja kõigile, kes tegevad inimeste heaolu loomisega

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you