Page 1

ADOBE ACROBAT 9 PRO Kullan覺c覺 El Kitab覺


ADOBE ACROBAT 9 PRO Kullan覺c覺 El Kitab覺


İÇİNDEKİLER Acrobat’ı Tanıyalım PDF Belgeleriyle Çalışmak PDF İçeriklerini Yeniden Kullanmak Ve Basmak PDF Dokümanları Oluşturmak PDF Dokümanlarını Birleştirmek PDF Dokümanlarını Düzenlemek Yer İmleri ve Linkler Yorumlar Güvenlik

1 13 25 33 55 69 91 101 119


BÖLÜM

1

Acrobat’ı Tanıyalım Adobe Acrobat Nedir? PDF Nedir? Ara yüz Araç Çubukları Gezinme Panelleri Acrobat Tercihleri Otomatik Kaydetme


Bölüm 1 Acrobat’ı Tanıyalım

Adobe Acrobat Nedir? Kitabı okumaya başlamadan önce Adobe Acrobat ve Adobe Reader programları arasındaki farkı anlamak faydalı olacaktır. Bu iki yazılım birbirinden tamamen farklı olan iki yazılımdır. Adobe Reader yazılımı PDF dosyalarının görüntülenmesi için minimum gerekli yazılımdır. Kullanıcılar PDF formatındaki dosyaları görüntülemek için makinelerine Adobe Reader yazılımını kurmalılardır. Bu yazılım ücretsizdir ve www.adobe.com/acrobat/readermain.html adresinden indirilebilir. Adobe Acrobat yazılımı ise PDF dosyalarını gösterebilmesinin yanında temelde kullanıcıların çeşitli dokümanlardan PDF dosyalarını oluşturmasına olanak sağlayan bir yazılımdır. Eğer PDF dokümanları yaratmak istiyorsanız makinenizde Adobe Acrobat yazılımının kurulu olması gerekmektedir. Adobe Acrobat yazılımı PDF dosyalarını oluşturmasının yanında birçok zengin özelliğe de sahiptir. Acrobat ile bir çok farklı tipteki dokümanı tek bir doküman altında birleştirebilir, dokümanlarınızı şifre ya da dijital imza ile güvenli hale getirebilir ve dokümanlarınızı video, ses ya da benzeri multimedya dosyaları ile zenginleştirebilirsiniz.

Acrobat ara yüzü

Adobe Reader Ara yüzü

1


2

Bölüm 1 Acrobat’ı Tanıyalım

PDF Nedir? PDF kelimesi Portable Document Format(Taşınabilir Doküman Formatı)’nın kısaltmasıdır. Buradaki taşınabilir kelimesinin anlamı belgenin bir bilgisayarda yaratıldıktan sonra başka bir bilgisayarda işletim sisteminden bağımsız olarak açılmasını belirtmektedir. Bu sayede yaratılan belgeler kolaylıkla taşınabilir ve paylaşılabilir. PDF dokümanları diğer bir bilgisayarda görüntülenirken görünümlerini tamamen korurlar ve dokümanı yaratan kişinin tamamen istediği şekilde görüntülenirler. Burada dokümanı yaratırken kullandığınız yazı karakterinin diğer bilgisayarda olup olmadığını düşünmenize gerek olmayacaktır. Çünkü PDF dosya formatı belgenizin düzgün görüntülenmesi için gerekli tüm çalışmayı yapacaktır. PDF dokümanları günümüz teknolojisinde sadece bilgisayarlarda değil, cep telefonları, el bilgisayarları ve birçok elektronik eşyada kolaylıkla görüntülenir.

Ara yüz Acrobat yazılımı tek başına bir uygulama olarak çalışabilmenin dışında bir web tarayıcı içerisinde de çalışabilmektedir. İki çalışma şeklinin arasındaki temel fark, uygulama tarayıcı içerisinde çalıştığından aynı anda tek bir doküman gösterebilmekte ve açık olan diğer belgelere gezinmeyi sağlayan sekmeli yapı bulunmamaktadır. Kitap boyunca anlatılacak olan konular aksi söylenmedikçe uygulamanın tek başına çalıştığını varsayacaktır.

Acrobat Ara Yüzünü Tanıyalım

1 Doküman Paneli 2 Menü Çubuğu 3 Araç Çubukları 4 Gezinme Panelleri Bir PDF dokümanını Acrobat ile açtığınız zaman yukarıdaki gibi bir görüntüyle karşılaşırsınız.

Doküman paneli: PDF dokümanının görüntülendiği alandır. Menü çubuğu: Acrobat uygulamasındaki tüm komutları, işlemleri içeren program menüsüdür.


Bölüm 1 Acrobat’ı Tanıyalım

Araç çubukları: Program genelinde kullanılabilecek araçlara ait butonları ve kısa yolları içeren alandır. Uygulama içerisindeki araçlar görevleri doğrultusunda farklı araç çubuklarının içerisine yerleştirilmiştir. Çeşitli araç çubuklarını yapacağınız işleme göre açıp kapatabilir ya da yeniden organize edebilirsiniz. Gezinme Panelleri: Bu alan, PDF dokümanı içerisinde kolay bir şekilde gezinmenize olanak veren araçları içermektedir. Bu alanı kullanarak doküman içerisindeki sayfaların küçük ön izlemesini yapabilir, yer imleri arasında gezinebilir ya da belgeye ek olarak eklenmiş dosyalara göz atabilirsiniz.

Menü Çubuğu Acrobat menü çubuğu uygulanabilecek işlem ve komutları içeren on parçaya ayrılmıştır

Dosya: Bu menü, dokümanları açmaya, kapamaya ve kaydetmeye yarayan komutları içermektedir. Ayrıca bu menü kullanılarak belgelerden PDF dokümanları oluşturabilir, çeşitli tipteki dosyaları tek bir doküman altında toplayabilir ve daha önce açmış olduğunuz dokümanlara hızlı bir şekilde erişebilirsiniz. Düzenle: Bu menü ile dokümanlar üzerinden yapmış olduğunuz işlemleri geri alabilir, yineleyebilirsiniz. Ayrıca PDF dokümanları üzerinde arama yapmak için de bu menüyü kullanabilirsiniz. Görünüm: Bu menü ile Acrobat’ın dokümanı nasıl görüntüleyeceğini belirleyebilir, cetveller, ızgaralar gibi yardımcı tasarım araçlarını açıp kapatabilirsiniz. Belge: Bu menü ile dokümanın yapısını değiştirebilir, dokümanınıza sayfalar ekleyip çıkarabilir, üst ve alt sayfa bilgisi, filigran vb. gibi birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Yorumlar: Dokümanlar son haline getirilirken genellikle birçok aşamada birçok kişinin kontrolünden geçebilir. Bu iş akışını kolaylaştırmak için Acrobat yazılımı ile dokümanlara yorumlar ekleyebilir ve bunları diğer iş arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz. Bu menüyü dokümanlara yorum eklemek için kullanabilirsiniz. Formlar: Bu menü ile Acrobat formlarını yaratabilir ve yönetebilirsiniz. Araçlar: Bu menü ile araç çubuğunda bulunan araçlarınızı görevlerine göre gruplanmış bir şekilde görebilir ve kullanabilirsiniz. Gelişmiş: Bu menü gelişmiş kullanıcılar için komutlar ve işlemler içermektedir. Ayrıca bu menüyü kullanarak dokümanlarınızı güvenli hale getirebilirsiniz. Pencere: Bu menüyü kullanarak doküman pencerelerinizi organize edebilirsiniz. Dokümanların ekran üzerindeki yığın sırasını değiştirebilir ve tam ekran olarak görüntüleyebilirsiniz. Yardım: Bu menü ile Acrobat yazılımının yardım dosyalarına ulaşabilirsiniz.

Araç Çubukları Acrobat yazılımı içerisinde işlemlerinizde kullanabilmeniz için birçok araç bulunmaktadır. Bu araçlar yaptıkları işlemlere göre gruplanmış ve araç çubukları içerisine yerleştirilmiştir. Araç çubukları menü çubuğunun altında görüntülenirler.

3


4

Bölüm 1 Acrobat’ı Tanıyalım

Acrobat yazılımını çalıştırdığınızda uygulama içerisindeki tüm araç çubukları gösterilmez. Varsayılan olarak Bul, Dosya, Görevler, Sayfa Gezinme, Sayfa Görüntüsü, Seç ve Yakınlaştır araç çubukları görüntülenir. Ancak bunların dışında diğer araç çubukları da bulunmaktadır ve çeşitli zamanlarda bu diğer araç çubuklarına da ihtiyaç duyabilirsiniz.

Araç Çubuklarını Gizleme ve Gösterme Acrobat uygulaması içerisinde araç çubuklarını gizleyip göstermek için birden fazla yöntem vardır. Şimdi bunları inceleyeceğiz.

1

Menü çubuğundaki Görünüm > Araç Çubukları altında bulunan ilgili araç çubuğunu seçerek

2

Araç çubukları panelinin üzerindeki boş bir yere sağ fare ile tıklayıp ilgili araç çubuğunu seçerek

Yeni bir ara çubuğunu açtığınızda araç çubuğu daha önceki işlemlerinize göre diğer araç çubukları ile kenetlenmiş ya da ekran üzerinde ayrı bir şekilde görüntülenebilir. Bir araç çubuğunu diğer araç çubukları ile kenetlemek ya da ayırmak için araç çubuğunun sol başında bulunan noktalı alandan taşırsınız. Taşıma işlemi sırasında araç çubuğunuzu diğer araç çubuklarının olduğu yere doğru götürür ve bırakırsanız araç çubuğunuz diğer araç çubukları ile kenetlenirler. Benzer şekilde kenetlenmeyi sonlandırmak, serbest bir şekilde görüntülenmesini sağlamak için yine noktalı alandan sürükleyip ekran üzerinde boş bir alana bırakabilirsiniz.


Bölüm 1 Acrobat’ı Tanıyalım

Araç Çubuklarını Özelleştirme Bir araç çubuğunu açtığınızda bu araç çubuğu altındaki tüm araçlar görüntülenmeyebilir. Araç çubuğu altındaki diğer araçları görüntülemek ve araç çubuklarını özelleştirmek için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz. Yapmış olduğunuz bu değişikler bundan sonra açtığınız tüm dokümanlar için geçerli olacaktır.

1

Menü çubuğundan Görünüm > Araç çubukları > Diğer araçları seçiniz

2

Araç çubukları panelinin üzerindeki boş bir yere sağ fare ile tıklayıp Diğer araçlar seçeneğini seçiniz.

Karşınıza çıkan pencereden araç çubuklarını açıp, kapatabilir ya da mevcut bir araç çubuğu içerisindeki araçları gizleyip gösterebilirsiniz. Adobe Acrobat yazılımında varsayılan olarak açılan araç çubukları çok sık kullanabileceğiniz tüm araçları içermemektedir. Seç ve yakınlaştır araç çubuğunun altındaki ve Sayfa gezinme araç çubuğu altındaki tüm araçları seçmeniz tavsiye edilir.

5


6

Bölüm 1 Acrobat’ı Tanıyalım

Araç Çubuklarını Sıfırlamak Acrobat’ta yeni araç çubuklarını açtığınız zaman bu araç çubukları programda bundan sonra hep açık olarak gelecektir. Kullanacağınız araç çubukları projeden projeye farklılık gösterebilirler. Araç çubuklarını sıfırlamak ve Acrobat’ın varsayılan ayarlarına geri dönmesini istediğinizde araç çubuklarını sıfırlayabilirsiniz. Araç çubuklarını sıfırlamak için aşağıdakilerden birini yapınız

Menü çubuğundan Görünüm > Araç Çubukları > Araç Çubuklarını Sıfırla’yı seçin

Herhangi bir araç çubuğunda boş bir alana sağ tık ile tıklayıp açılan menüden Araç Çubuklarını Sıfırla’yı seçin

Görevler araç çubuğu Acrobat yazılımında en sık kullanılan araç çubuklarından biridir. Bu araç çubuğu çalışmalarınız sırasında ihtiyaç duyabileceğiniz sık kullanılan araçlara erişiminizi kolaylaştırmaktadır. Bu araç çubuğundaki araçlar buton grupları olarak toplanmıştır. Buton grupları birden fazla butonun daha dar bir alanda gösterilmesi için kullanılırlar. Bir buton gurubunun altındaki diğer butonlara ulaşabilmek için buton grubunun yanındaki aşağı okuna basınız.

Varsayılan olarak bu araç çubuğu içerisinde aşağıdaki buton grupları bulunmaktadır.

Oluştur: PDF oluşturmak için gerekli olan tüm araçları içermektedir. Birleştir: Birden fazla farklı ya da aynı türdeki belgeyi tek bir PDF dokümanı altından toplamanızı sağlayan araçları içermektedir. Birlikte çalış: Adobe Acrobat yazılımı, iş paylaşımını ve akışını kolaylaştırmak için Acrobat. com sitesinde bazı servisler sunmaktadır. Bu servisleri kullanarak dokümanlarınızı kolayca web de yayınlayabilir, ekran paylaşımı yapabilir ve iş akışınızı kolaylaştırabilirsiniz. Güvenli hale getirme: Dokümanlarınızı güvenli bir hale getirmek için kullanabileceğiniz araçlara buradan kolayca ulaşabilirsiniz. İmzalama: Belgelerinizi dijital imza ile imzalamak için gerekli olan araçları içerir. Formlar: Bu alandaki araçları kullanarak PDF formları (Acroforms) yaratabilir, yaratmış olduğunuz bu formları dağıtabilir ve dağıtılan formlardan verileri toplayabilirsiniz.


Bölüm 1 Acrobat’ı Tanıyalım

Multimedya: Dokümanlarınızı video, ses gibi multimedya dosyaları ile daha zengin bir hale getirmek için gerekli olan araçları içermektedir. Yorum: İş akışınızda dokümanlar üzerinde birden fazla kişi çalışabilmektedir. Örneğin oluşturulan bir dokümanın bir başkası tarafından onaylanması ya da kontrolden geçirilmesi gerekebilir. Bu iş akışını kolaylaştırmak için gerekli olan araçlara bu alandan erişebilirsiniz.

Araç Çubuklarını İnceleyelim Acrobat yazılımında çeşitli amaçlar için çeşitli araç çubukları bulunmaktadır. Aşağıda bu araç çubuklarının listesini ve araç çubuğunun temel işlevi hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Analiz araç çubuğu: Nesnesel veri ve ölçüm araçlarını içermektedir. Baskı üretimi araç çubuğu: PDF dokümanlarının yazıcı ve daha çok matbaada basılmadan önce çeşitli ayarlarının yapılmasını sağlayan araçları içerir. Bul araç çubuğu: Dokümanınız içerisinde hızlı bir şekilde arama yapmanızı sağlar. Daktilo araç çubuğu: Taranmış matbu formları doldurmanız için gerekli araçları içerir. Dosya araç çubuğu: Kaydet, aç vb. gibi çeşitli dosya işlemleri yapan araçları içerir. Düzenle araç çubuğu: Yazım denetimi, kopyalama, geri al ve yinele araçlarını içerir. Gelişmiş düzenleme araç çubuğu: Dokümanlara video, link ekleme vb. Acrobat’ın gelişmiş araçlarını içerir. Görevler araç çubuğu: PDF dokümanları ile çalışırken sık kullanabileceğiniz araçları içerir. Multimedya araç çubuğu: PDF dokümanlarına multimedya dosyaları eklemek için gerekli araçları içerir. Redaksiyon araç çubuğu: Doküman üzerinde redaksiyon yapmanızı sağlayan araçları içerir. Sayfa gezinme araç çubuğu: Dokümanınız içerisinde bir sayfadan başka bir sayfaya gitmenizi sağlayan araçları içerir. Sayfa görüntüsü araç çubuğu: PDF dokümanlarınızın sayfalarının Acrobat içerisinde nasıl görüntüleneceği belirleyen araçları içerir. Seç ve yakınlaştır araç çubuğu: Yakınlaştırma ve seçim araçlarını ve bunların çeşitli türevlerini içerir. Yorum ve işaretleme araç çubuğu: PDF dokümanlarınızı yorumlarken kullanabileceğiniz çeşitli yorum ve işaretleme araçlarını içerir.

7


8

Bölüm 1 Acrobat’ı Tanıyalım

Gezinme Panelleri Gezinme panelleri Acrobat yazılımı ile bir belge açtığınızda ekranın sol tarafında görüntülenirler. Bu panel sıkıştırılmış ikon halinde ya da genişletilmiş halde gösterilebilir.

Gezinme panelleri PDF dokümanlarınız içerisinde çeşitli yöntemler ile kolayca gezinmenizi sağlar. Örneğin sayfaların küçük resimlerine ya da dokümanınızda bulunan başlıklara tıklayarak kolaylıkla dokümanlarınız içerisinde gezinebilirsiniz. Gezinme panellerini sıkıştırmak ya da genişletmek için gezinme panelindeki ikonlara tıklayabilirsiniz. Bu işlem sonrasında eğer gezinme panelleri genişletilmiş şekilde ise sıkıştırılacak ya da tam tersi olacaktır.

Gezinme Panellerini Özelleştirelim Acrobat’ta Gezinme panelleri, varsayılan olarak Sayfalar, Yer imleri, İmzalar, Yorumlar ve Ekler panellerini içerirler. Ancak kullanabileceğiniz tüm gezinme panelleri bu kadarla sınırlı değildir. Gezinme panellerine yeni paneller eklemek ya da mevcut olanları kapatmak için aşağıdaki yolları izleyebilirsiniz.

3

Menü çubuğundan Görünüm > Gezinme Panelleri altında panelin seçilmesi

4

Gezinme panelindeki boş bir alana sağ tıklama ile açılan menüden ilgili panelin seçilmesi

Gezinme panelleri de araç çubukları gibi birbirlerine kenetlemiş ya da ekranda serbest, bağımsız olarak durabilirler. Panelleri birbirlerine kenetlemek ya da birbirlerinden ayırmak için araç çubuklarına uyguladığınız işlemleri uygulayabilirsiniz. Bazı durumlarda ekranda dokümanı göstermek için daha fazla alan gerekebilir. Bu tür bir durumda gezinme panellerini saklayabilirsiniz.


Bölüm 1 Acrobat’ı Tanıyalım

Gezinme panellerini saklamak için aşağıdakilerden birini uygulayanınız;

▶ Menü çubuğundan Görünüm > Gezinme Panelleri > Gezinme Bölmelerini Gizle ▶ F4 kısa yol tuşu Gezinme Panelleri Özellikleri Gezinme panelleri doküman içerisinde gezinmeyi kolaylaştırdığı gibi ayrıca her gezinme panelinin kendine ait bazı özellikleri vardır. Bu özellikleri kullanarak doküman içerisindeki çeşitli işlemleri kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Gezinme panellerinin özelliklerini görebilmek için gezinme paneli açık konumdayken çark ikonunun olduğu yere tıklayınız. Açılan menüden işleminizi seçerek bu işlemin uygulanmasını sağlayabilirsiniz.

Yukarıdaki resimde Sayfalar gezinme panelinin bazı özellikleri gösterilmiştir. Burada listelenen işlemleri Menü Çubuğu > Belge alanından yapmak yerine bu alandan yapmak işlerinizi daha kolaylaştıracaktır.

Gezinme Panellerini Sıfırlamak Gezinme Panellerini sıfırlamak için aşağıdakilerden birini yapınız

Menü çubuğundan Görünüm > Gezinme Panelleri > Panelleri Sıfırla’yı seçin

Gezinme Panellerinde boş bir alana sağ tık ile tıklayıp açılan menüden Panelleri Sıfırla’yı seçin

9


10

Bölüm 1 Acrobat’ı Tanıyalım

Acrobat Tercihleri Acrobat yazılımınızda diğer yazılımlar gibi çeşitli ayarların kullanıcılar tarafından seçilmesini sağlayan bir tercihler penceresi vardır. Bu pencereyi kullanarak Acrobat programını kendi seçimlerinize göre özelleştirebilirsiniz. Acrobat tercihlerini değiştirmek veya incelemek için aşağıdakilerden birini yapınız

Menü çubuğundan > Düzenle > Tercihler seçeneğini seçiniz

CTRL – K klavye kısa yolunu kullanınız.

Karşınıza çıkan bu pencereden Acrobat ile ilgili tüm ayarlamaları yapabilirsiniz. Örneğin kullanılan ölçüm birimlerini değiştirmek için “Birimler ve Kılavuzlar” seçeneğini seçiniz. Seçim işleminden sonra sağ taraftaki alandan gerekli ayarları yapabilirsiniz. Bu nokta önemli bir hatırlatma yapalım. Burada yapmış olduğunuz ayarlar tek bir doküman için yapılan ayarlar olmayıp Acrobat’ın genel ayarlarıdır. Yani burada seçilen ayarlar tüm dokümanlarda aynı şekilde olacaktır.

Otomatik Kaydetme Dokümanlarınız üzerinde çalışırken işletim sistemi ya da Acrobat’ta oluşabilecek bir hata sonucu programın kapanması durumunda yapmış olduğunuz değişiklikleri kaybedebilirsiniz. Bu oldukça sıkıcı ve zaman kaybettirici bir durumdur. Bu durumla karşılaşmamak için otomatik kaydetme seçeneğinin aktif bir hale getirilmesi tavsiye edilir. Böyle bir durum olduğunda ve otomatik kaydetme seçeneği aktif iken Acrobat’ı bir sonraki çalıştırmanızda karşınıza bir uyarı penceresi çıkacaktır. Bu uyarı penceresindeki seçenekleri kullanarak dokümanınızın bir önceki haline dönebilirsiniz. Otomatik kaydetme seçeneğini etkinleştirmek için aşağıdakileri yapınız.


Bölüm 1 Acrobat’ı Tanıyalım

Menü çubuğundan > Düzenle > Tercihler seçeneğini seçin.

Sol taraftaki listeden Belgeler seçeneğini seçin.

Sağ tarafta açılacak seçeneklerden Ayarları kaydet bölümünde bulunan “Belgedeki değişikliklerin otomatik olarak geçici dosyaya kaydedileceği aralık” değerini belirleyin. Bu değer 1 ile 99 arasında bir değer olabilir. Tamam butonuna tıklayarak ayarlarınızı kayıt edin.

11


BÖLÜM

2

PDF Belgeleriyle Çalışmak Seç ve Yaknlaştırma Araçları Sayfalar Arasında Gezinme Sayfa Görüntüsü Pencereler ile Çalışmak


Bölüm 2 PDF Belgeleriyle Çalışmak

Ö

nceki bölümde Acrobat yazılımının ara yüzünü tanıdınız. Bu bölümde Acrobat’ta PDF dokümanları ile nasıl çalışabileceğinizi göreceksiniz.

PDF Belgelerini Açmak PDF belgelerini açmak oldukça kolay bir işlemdir. Bu işlem birden fazla yolla yapılabilir. PDF belgelerini açmak için aşağıdakilerden birini yapınız.

Windows gezgininde açmak istediğiniz PDF dosyasının üstüne iki kez tıklayın.

Acrobat’ta Menü Çubuğundan Dosya > Aç seçeneğini seçiniz.

Dosya araç çubuğundan Aç seçeneğine tıklayın.

Bir dokümanı açtığınızda Acrobat bu dosyayı bir sonraki sefer daha kolay bir şekilde bulup açabilmeniz için geçmişine kayıt eder. Bu kayıtlara menü çubuğunda Dosya altından ulaşabilirsiniz. Daha önceden açmış olduğunuz dokümanların listesi bu menünün alt tarafında listelenecektir. Daha önce açılmış olan dosyalara ait bilgileri daha detaylı bir şekilde görmek istiyorsanız menü çubuğundan Dosya > Geçmiş seçeneğini seçiniz. Bu alanda dosya geçmişi çeşitli zaman dilimlerine bölünmüş bir şekilde gösterilmektedir.

Dosya geçmişinizi silmek için Dosya > Geçmiş > Geçmişi Temizle seçeneğini seçin.

Seç ve Yakınlaştırma Araçları Çoğu zaman bir PDF dokümanını açtığınızda bu doküman ekranınıza tam olarak oturmaz ve dokümanın belli bir kısmını göremezsiniz, ya da çeşitli zamanlarda dokümanın belirli bir alanına yakınlaşıp dokümanı daha detaylı incelemek isteyebilirsiniz. Seç ve yakınlaştır araçları dokümanınızın ekranda hangi yakınlaştırma seviyesinde gösterileceğini ve doküman üzerinde seçim yapmanızı sağlayan araçları içermektedir. Eğer araç çubuğunuzda Seç ve Yakınlaştır araç çubuğunu göremiyorsanız bu araç çubuğunu açınız. Bu araç çubuğu açıldığında araç çubuğunun altındaki tüm araçlar varsayılan olarak görüntülenmemektedir. Araç çubuğunda gerekli diğer araçları da açarak aşağıdaki araç çubuğuna benzer bir hale getiriniz.

13


14

Bölüm 2 PDF Belgeleriyle Çalışmak

Belirli Bir Değer Oranıyla Yakınlaşma Bir dokümana belirli bir yakınlaştırma değeri ile bakmak istediğinizde Yakınlaştırma Değeri aracını kullanabilirsiniz. Araç içerisindeki değer alanına yakınlaşmak istediğiniz değeri girip klavyenizden Enter tuşuna basınız. Bu araç aynı zamanda size önceden belirlenmiş yakınlaştırma oranlarıyla beraber diğer bazı yakınlaştırma yöntemleri de sunmaktadır. Bunları görüntülemek için aracın yanında bulunan aşağı ok işaretine tıklayın. Açılan pencereden ilgili seçeneği seçebilirsiniz.

Bu aracın dışında araç çubuğunda bulunan “Yakınlaştır” ve “Uzaklaştır” araçlarını da kullanabilirsiniz. Bu araçlara her tıklamada Acrobat belli bir oranda sizi dokümana yakınlaştırıp uzaklaştıracaktır. Bu menüde yakınlaştırma oranlarının dışında

Ekrana Sığdırma Dokümanı ekrana sığdırma işlemi oldukça sık uygulanan bir işlemdir. Bunu Seç ve Yakınlaştır araç çubuğunun altındaki Gerçek Boy, Sayfaya Sığdır, Genişliğe Sığdır araçları ile yapabilirsiniz. Ayrıca Yakınlaştırma Değeri aracının özelliklerinde yakınlaştırma oranlarının dışında alt tarafta aynı komutlar bulunmaktadır. Ekrana sığdırma seçenekleri aşağıda açıklanmıştır

Gerçek Boyut: Dokümanın ekranda gerçek boyutta gösterilmesini sağlar. Seçildiğinde yakınlaşma değeri 100% olarak belirlenir. Dokümanın ebatlarına göre bu seçenek seçildiğinde doküman ekranınıza sığmayabilir.


Bölüm 2 PDF Belgeleriyle Çalışmak

Sayfaya Sığdır: Bu seçeneğin seçilmesi ile Acrobat doküman sayfasını ekranda bir seferde gösterilecek şekilde yakınlaştırma oranını belirler. Dokümanın bir sayfasını ekranda bir seferde görüntüleyebilirsiniz. Genişliğe Sığdır: Sayfaya sığdır seçeneğine benzer bir özellik gösterir. Ancak bu seçeneğin seçilmesinden sonra Acrobat doküman sayfasını ekrana en ve boy olarak sığdırmak yerine doküman sayfasının sadece enini sığdırmaya çalışacaktır. Bu seçeneğin seçilmesi ile sayfanın alt kısımlarının görüntülenmesi için kaydırma yapmak gerekebilir.

Seçim Çerçevesi Yakınlaştır Aracı Seçim çerçevesi yakınlaştır aracı dokümanın belli bir alanına daha detaylı bir şekilde bakmak istediğinizde kullanabileceğiniz en efektif yakınlaştırma araçlarından biridir.

Aracı kullanmak için aşağıdakileri yapınız.

1

Aracı seçiniz, fare imleciniz üzerinde artı olan bir büyüteç şekline gelecektir.

2

Ekran üzerinde yakınlaşmak istediğiniz alanın olduğu yere gidin

3

Farenizin sol tuşuna basılı tutarak bir alan belirleyin

4

Farenin sol tuşunu bırakın

15


16

Bölüm 2 PDF Belgeleriyle Çalışmak

Acrobat, belirlemiş olduğunuz alanı size yakınlaştırılmış olarak gösterecektir. Aracı kullanırken bir alan seçmek yerine bir yere tıklarsanız, Acrobat tıkladığınız alandaki içeriğe göre bir yakınlaştırma oranı belirleyip yakınlaşacaktır. Ancak, bu her zaman istediğiniz gibi sonuçlanmayabilir. Bu aracı seçim alanı yaratarak kullanmanız tavsiye edilir.

Dinamik Yakınlaştırma Aracı Dinamik yakınlaştırma aracı dokümana tıklayıp fare hareketleriniz ile yakınlaştırma ve uzaklaştırma yapmaktadır. Bu eylemleri aynı zamanda fareniz üzerinde bulunan tekerlek ile de yapabilirsiniz.

Aracı kullanmak için aşağıdakileri yapınız.

1

Aracı seçiniz, fare imleciniz aşağı ve yukarı ok olan bir büyüteç şekline dönüşecektir.

2

Ekran üzerinde bir noktaya sol fare ile basılı tutup farenizi hareket ettirin.

3

Farenizi aşağı doğru çekerseniz dokümandan uzaklaşır, yukarı doğru iterseniz dokümana yakınlaşırsınız. Benzer işlemi farenizin sol tuşuna basılı tutmadan fare tekerleği ile de yapabilirsiniz

4

Farenin sol tuşunu bırakınız

Kaydır ve Büyüt Penceresi Kaydır ve büyüt penceresi daha önce yukarıda öğrendiğiniz yakınlaştırma araçlarına göre daha farklı bir şekilde çalışmaktadır. Bu araç yardımcı bir pencere ile kullanılmaktadır. Aracı seçtiğinizde “Kaydır ve Büyüt” adında bir pencere açılır. Bu pencere üzerindeki kontrolleri ve yakınlaşmak istediğiniz alanı belirterek dokümana yakınlaşıp uzaklaşabilirsiniz. Aracı kullanmak için aşağıdakileri yapın.

1

Aracı seçin, aracın seçilmesi ile beraber kaydır ve büyüt penceresinin açıldığını gözlemleyin.

2

Kaydır ve büyüt penceresinde sayfanın küçük bir resmini göreceksiniz. Bu resim üzerinde varsayılan olarak kırmızı ile belirtilmiş bir dörtgen alan vardır. Bu alanının köşelerinden tutarak alanın büyüklüğünü değiştirebilir, küçük resim üzerinde bu alanı sürükleyip bırakarak dokümanın farklı alanlarının görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Alanı ne kadar küçültürseniz orijinal dokümana o kadar yakınlaşırsınız.


Bölüm 2 PDF Belgeleriyle Çalışmak

3

Kaydır ve büyüt penceresinin altındaki kontrollerden yakınlaştırma alanı ile ilgili nümerik değerler atayabilir ya da alanın varsayılan rengi olan kırmızı rengi değiştirebilirsiniz.

Sayfalar Arasında Gezinme PDF belgeleri genellikle çok sayfalı dokümanlardır. Bir dokümanın sayfa sayısı arttıkça bu dokümanın sayfaları arasında gezinmek de zorlaşır. Bir PDF dokümanını Acrobat’ta izlerken sayfalar arasında gezinmek için birçok yöntem kullanabilirsiniz.

Kaydırma çubuklarını kullanarak sayfalar arasında gezinme

Sayfa Gezinme araç çubuğu kullanarak sayfalar arasında gezinme

Menü çubuğu Görünüm > Git kullanarak sayfalar arasında gezinme

Gezinme panellerini kullanarak sayfalar arasında gezinme

Kaydırma Çubuklarını Kullanarak Gezinme Bir dokümanın sayfaları arasında gezinmek için belki de en yaygın olarak kullanılan yöntem kaydırma çubuklarının kullanılmasıdır. Aynı bir web sayfasını gezdiğinizde kaydırma çubuklarını kullandığınız gibi bir PDF dokümanının çeşitli sayfaları arasında gezinmek için de kaydırma çubuklarını kullanabilirsiniz. Kaydırma çubukları sayfanın ekranda görüntülenme şekline göre farklı şekilde çalışırlar. Sayfaya sığdırılmış şekilde kaydırma çubuklarının kullanılması sırasında kaydırma çubuğunu hareket ettirdiğinizde gösterilen sayfa değişmez ancak kaydırma çubuğunun yanından hedef sayfanın küçük bir resmi belirir. Bu resim, kaydırma işlemini bitirdiğinizde gidilecek sayfanın bir ön izlemesini size göstermektedir.

17


18

Bölüm 2 PDF Belgeleriyle Çalışmak

Genişliğe sığdırılmış şekilde kaydırma çubuklarının kullanılması sırasında ise sayfalar sürekli bir halde görüntülenirler ve kaydırma işlemi devam ettiği sürece hedef sayfa görüntülenir. Sayfalar arasında gezinme yapmak için fare tekerleğini de kullanabilirsiniz. Fare tekerleği yine sayfanın ekranda gösterilme şekline göre farklı bir davranış sergiler. Eğer doküman sayfaya sığdırılmış şekilde ise tekerleğin her hareketinde dokümanın hareket yönüne göre bir önceki ya da bir sonraki sayfayı görüntüler. Sayfalar teker teker değişirler ve aynı anda iki farklı sayfayı görüntülemek mümkün olmaz. Sayfa gösteriminin genişliğe sığdırılmış olduğu durumda fare tekerleğinin kullanılması ile sayfalar ekranda akmaya başlarlar. Bu durumda aynı anda iki farklı sayfanın alanları ekranda görüntülenir.

Sayfa Gezinme Araç Çubuğu Kullanarak Gezinme Acrobat’ta sıklıkla kullanılan diğer bir araç çubuğu ise Sayfa Gezinme araç çubuğudur. Bu araç çubuğunun üzerinde sayfalar arasında gezinmenizi sağlayan araçlar vardır.

Bir önceki sayfa: Dokümanın bir önceki sayfasının görüntülenmesi sağlar Bir sonraki sayfa: Dokümanın bir sonraki sayfasının görüntülenmesini sağlar Sayfa numarası: Doküman içerisindeki belirli bir sayfaya gidilmesini sağlar. Varsayılan olarak sayfa gezinme araç çubuğu altındaki Önceki Görünüm ve Sonraki Görünüm araçları görüntülenmemektedir. Bu araçlara çeşitli zamanlarda ihtiyaç duyabilirsiniz.

Önceki görünüm: Dokümanı bir adım önce nasıl görüntülüyor iseniz o görüntüye dönmenizi sağlar. Bu işlem gerçekleştiğinde daha önce hangi sayfada hangi yakınlaşma oranında izleme yapıyorsanız o şekilde görüntüleme yaparsınız. Sonraki görümüm: Önceki görünüme benzer çalışır ancak bir sonraki görünüme geçmek için kullanılır.

Menü Çubuğu Kullanarak Gezinme Sayfalar arasında gezinirken kullanabileceğiniz diğer bir yöntem ise menü çubuğunun kullanılmasıdır. Menü çubuğundan Görünüm > Git altındaki seçenekleri kullanarak sayfalar arasında gezinti yapabilirsiniz. Bu menü altındaki Sayfa seçeneğini seçerek belirli bir sayfaya gidebilmeniz de mümkündür.

Gezinme Panelini Kullanarak Gezinme Gezinme panelleri daha önce de belirttiğimiz gibi birçok panelden oluşan bir yapıdır. Gezinme panellerinden Sayfalar gezinme panelini kullanarak sayfalar arasında gezinti işlemini kolayca yapabilirsiniz.


Bölüm 2 PDF Belgeleriyle Çalışmak

Sayfalar gezinme paneli açıldığında doküman içerisindeki tüm sayfaların küçük resimlerini görürsünüz. Bu küçük sayfa resimlerinin üzerinde varsayılan olarak kırmızı bir alan vardır. Bu alan şu anda sayfanın hangi alanının görüntülendiğini size belirtmektedir. Bu kırmızı alanı küçük resmin üzerinde hareket ettirerek aynı sayfa üzerinde farklı alanları görüntüleyebilirsiniz. Aynı zamanda bu kırmızı alanın köşelerinden tutarak sayfaya yakınlaşıp uzaklaşmanız da mümkün olmaktadır. Başka bir sayfa görüntülemek istediğinizde o sayfanın küçük resminin üzerine tıklamanız yeterli olacaktır.

Bu panel içerisinde gösterilen küçük sayfa resimlerinin boyutlarını panelin özelliklerine tıklayarak değiştirebilirsiniz. Panel özelliklerine ulaşmak için çark ikonuna tıklayınız. Sayfa küçük resimlerini büyültüp küçültmek için:

1

Sayfalar panelinin özellikleri menüsüne tıklayın

2

Küçültmek için Sayfa Minik Resimlerini Küçült, büyütmek için ise Sayfa Minik Resimlerini Büyüt seçeneğini seçin.

Sayfa küçük resimleri çalışma zamanında derlenip görüntülenmektedir. Bu derleme işlemi çok sayfalı PDF dokümanlarında bir miktar süre almakta ve hafızayı etkilemektedir. Çok sayfalı PDF dokümanları ile çalışırken bilgisayarınızdan daha fazla performans almanız için bu derleme işlemini bir defaya mahsus yaptırıp sonuçlarının resim formatı olarak PDF dokümanınızın içine gömülmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlemi yaptığınızda artık küçük sayfa resimleri için her seferinde bir hesaplama yapılmayacak bunun yerine daha önceden hesaplanıp PDF dokümanının içine gömülmüş olan resimler kullanılacaktır. Çok fazla sayıda sayfa içeren dokümanlarınız için bu işlemi yapmanız tavsiye edilir. Sayfa minik resimlerini gömmek ya da gömmeyi kaldırmak için:

1

Sayfalar panelinin özellikleri menüsüne tıklayın

2

Tüm Minik Sayfa Resimlerini göm ya da Gömülmüş Minik Resimleri Kaldır seçeneğini seçin.

Sayfa minik resimlerinin gömülmesinden sonra sayfalar üzerinde yapacağınız tasarımsal değişiklikler küçük sayfa resimlerinde belirmeyecektir. Sayfalar üzerinde tasarımsal değişiklikler yaptıktan sonra gömme işlemini kaldırıp, tekrar gömme işlemi yaparak bu sorunu giderebilirsiniz.

19


20

Bölüm 2 PDF Belgeleriyle Çalışmak

Sayfa Görüntüsü Acrobat sizlere sayfaları görüntülerken dört farklı görüntü imkânı sunmaktadır. Bu görüntü imkânlarını kullanarak sayfaların tekli, ikili, sürekli ve süreksiz şekilde görüntülenmesini sağlarsınız. Özellikle çok sayfalı dokümanlarda ikili görüntünün kullanılması dokümanın düzenlenmesi ve okunmasını kolaylaştırmaktadır Sayfa görüntüsünü değiştirmek için aşağıdakilerden birini yapın

Sayfalar Görüntüsü araç çubuğu açın. Varsayılan olarak bu araç çubuğunun tüm araçları görüntülenmemektedir. Araç çubuğunun diğer araçlarından Tek Sayfa Sürekli, Tek Sayfa, İkili ve İkili Sürekli seçeneklerini açın. İstediğiniz doğrultuda bu araçları kullanın

Menü çubuğundan Görünüm > Sayfa Görüntüsü altındaki seçeneklerden birini seçin. Tek

Sayfa ve Tek Sayfa Sürekli görünümleri

İkili ve İkili Sürekli görünümleri

Görünümü Döndürme Acrobat’ta sayfaların ekran üzerindeki görünümlerinin yönünü kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Bu özelliği kullanarak sayfa görüntüsünü ekran üzerinden sağa ya da sola 90 derecelik açılar ile döndürebilirsiniz. Sayfa görümlerini döndürmek için aşağıdakilerden birini yapın


Bölüm 2 PDF Belgeleriyle Çalışmak

Sayfalar Görüntüsü araç çubuğunu açın. Varsayılan olarak bu araç çubuğunun tüm araçları görüntülenmemektedir. Araç çubuğunun diğer araçlarından Saat Yönünde Döndür ve Saatin Ters Yönünde Döndür araçlarını açın. İstediğiniz doğrultuda bu araçları kullanın

Menü çubuğundan Görünüm > Görünümü Döndür altındaki seçeneklerden birini seçin. Bu noktada bilinmesi gereken dokümanın sayfalarının gerçekte döndürülmediğidir. Sayfaların ekran üzerindeki görünümleri döndürülmektedir. Sayfaları doküman içerisinde döndürmek için farklı bir yöntem izlenmelidir.

Tam Ekran ve Okuma Modu Özellikle dokümanları okurken ya da tasarımlarını kontrol ederken ekran üzerinde dokümanınızı mümkün olduğunca büyük görmeye çalışırsınız. Bunun için ise size o anda gerekli olamayacak tüm araçları, pencereleri ya da panelleri kapatma ihtiyacı duyabilirsiniz. Böyle bir durumda tercihinize göre Tam Ekran Modu yada Okuma Modu özelliğini kullanın.

Tam Ekran Modu: Doküman ekranı kaplayacak şekilde görüntülenir. Genellikle sunum yaparken kullanılır. Okuma Modu: Tam ekran moduna benzer bir davranış gösterir ancak bu modu kullanılırken menü çubuğu görüntülenir. Tam ekran ve okuma modunu kullanmak için aşağıdakilerden birini yapın ▶ Sayfalar Görüntüsü araç çubuğu açın. Varsayılan olarak bu araç çubuğunun tüm araçları görüntülenmemektedir. Araç çubuğunun diğer araçlarından Tam Ekran Modu aracını açın. Okuma modu için bu araç çubuğundan bir araç bulunmamaktadır. ▶ Menü çubuğundan Görünüm altındaki seçeneklerden birini seçiniz.

Pencereler ile Çalışmak Sayfa sayısı çok olan belgeler ile çalışmak zaman alıcı bir süreçtir. Dokümanı düzenlerken ya da okurken doküman içindeki sayfalar arasında gezinmek durumunda kalabilirsiniz. Bu süreç oldukça zaman alıcı ve sıkıcıdır. Bu işlemi kolaylaştırmak için aynı doküman ile aynı anda birden fazla pencerede çalışabilirsiniz. Bu sayede bir pencerede farklı bir sayfayı görüntülerken diğer pencerede dokümanın başka bir sayfasını görüntüleyebilirsiniz. Dokümanı yeni pencerede açmak için aşağıdaki işlemi yapın

Menü çubuğundan Pencere > Yeni Pencere seçeneğini seçin Yeni pencerede açılan dokuman penceresinde dokümanın isminden sonra bir sayı belirir. Bu sayı bu dokümanın kaçıncı kopyasının açıldığını göstermektedir.

21


22

Bölüm 2 PDF Belgeleriyle Çalışmak

Aynı anda birden fazla pencere ile çalışırken pencereleri hizalamak gerekebilmektedir. Bu işlem farklı pencerelerde dokümanın incelenmesi işlemini kolaylaştıracaktır. Pencereleri hizalamak için aşağıdakilerden birini yapın ▶ Basamaklamak: Menü çubuğundan Pencere > Basamakla seçeneğini seçin

Döşemek: Menü çubuğundan Pencere > Döşe seçeneğini altından dikey ya da yatay seçeneğini seçin

Böl ve Elektronik Tablo Bölmesi Pencereler ile çalışırken kullanabileceğiniz diğer iki önemli özellik Böl ve Elektronik Tablo Bölmesi özellikleridir. Böl işlemi dokümanınızı farklı bir pencerede göstermeden tek bir pencere içerisinde aynı anda iki farklı konumda göstermek için kullanılır. Eğer sayfalar ile çok büyük bir yakınlaşma oranı ile çalışmak zorunda değilseniz bu pencereye göre daha avantajlıdır. Bir doküman bölündüğü zaman sayfa üzerinde bir bölme çizgisi belirir. Bu bölme çizgisini ekran üzerinde fareniz ile sürükleyip bırakarak bölme alanını değiştirebilirsiniz. Bölme işleminde de pencerelerde olduğu gibi iki kısımda da birbirinden bağımsız olarak sayfalar arasında gezinme yapılabilir. Bir dokümanı bölmek için aşağıdaki işlemi yapın ▶ Menü çubuğundan Pencere > Böl seçeneğini seçin Bir dokümandaki bölmeyi kaldırmak için aşağıdaki işlemlerden birini yapın ▶ Menü çubuğundan Pencere > Bölmeyi Kaldır seçeneğini seçin ▶ Bölme çizgisi üzerine sol fare ile tıklayın


Bölüm 2 PDF Belgeleriyle Çalışmak

Elektronik Tablo Bölmesi böl işlemine benzer bir davranış gösterir ancak bu sefer ekran otomatik olarak dört parçaya bölünmüştür. Ayrıca bu bölünen bölümler birbirleri ile senkron bir şekilde hareket ederler. Yani bir bölmedeki dokümanı kaydırdığınızda diğer bölmedeki dokümanda otomatik olarak kayar. Bu özellikle Excel dokümanları ile çalışırken büyük kolaylık sağlamaktadır. Böylece bir bölmede tablo başlığına bakarken diğer bir bölmede sayfanın en altındaki değerleri inceleyebilirsiniz.

Bölüm sayısını dörtten ikiye düşürmek istiyorsanız dilediğiniz bölme çizgisinin üstüne tıklayabilirsiniz. Böl ve Elektronik Bölme Tablosu iş akışınızı oldukça kolaylaştıracak Acrobat özellikleridir. Bu özellikleri mümkün olduğunca kullanmaya çalışınız.

23


BÖLÜM

3

PDF İçerikleri Yeniden Kullanmak ve Basmak PDF Dosyalarını Kayıt Etmek PDF Dosyalarını Farklı Kayıt Etmek PDF Dokümanını Başka Formatlarda İhraç Etmek PDF Belgelerini Yazdırmak


Bölüm 3 PDF İçerikleri Yeniden Kullanmak ve Basmak

B

ir dokümanın PDF dokümanına dönüştürülmesinden sonra oluşturulan bu PDF dokümanı yeniden başka bir formata dönüştürebilirsiniz ya da bu PDF belgesi içerisindeki bazı tasarımsal nesneleri yeniden başka bir doküman içerisinde kullanmak isteyebilirsiniz. Bu tür işlemler için Acrobat sizlere birçok özellik sunmaktadır. Ancak şunu her zaman aklınızda tutmakta fayda vardır. PDF formatı dokümanınızın son formatı olmalıdır ve orijinal dosyanızı yani PDF’i oluşturduğunuz dokümanı her zaman güvenli bir yerde saklayınız. PDF’den başka formatlara çıktı almak her zaman istediğiniz neticeyi vermeye bilir.

PDF Dosyalarını Kayıt Etmek Bu kitap boyunca öğreneceğiniz dokümana link eklemek, sayfaları kırpmak, kesmek, silmek ve bunun gibi işlemler PDF üzerinde değişiklik yaparlar. Bu değişiklikleri kaybetmemek için PDF dosyalarını kaybetmeniz gerekmektedir.

Bir PDF dokümanındaki değişlikleri kaydetmek için aşağıdakilerden birini yapın

Menü çubuğundan Dosya > Kaydet seçeneğini seçin. Eğer başka bir isim altında kaydetmek istiyorsanız Dosya > Farklı Kaydet seçeneğini seçin.

Dosya araç çubuğundan kaydet butonuna tıklayın

Dokümanı kaydetmeden kapatın. Acrobat sizi dosyayı kaydetme konusunda uyaracaktır. Çıkan uyarı penceresinde “Evet” seçeneğini seçerek işlemi sonlandırın.

PDF Dosyalarını Farklı Kayıt Etmek Acrobat ile PDF dokümanınızı başka dosya formatlarında da kayıt edebilirsiniz. Bu işlem için dokumanı Farklı Kaydet seçeneğini kullanarak kayıt ediniz. Farklı kaydet penceresinde bulunan “Farklı Kaydetme Türü” seçeneğini kullanarak kaydetmek istediğiniz dosya formatlarını belirleyebilirsiniz. Burada bölüm başında belirtilen hususları aklınızda bulundurmanız tavsiye edilir.

25


26

Bölüm 3 PDF İçerikleri Yeniden Kullanmak ve Basmak

Desteklenen Farklı Kaydet Formatları Aşağıdaki sık kullanılan dosya formatları hakkında bilgi verilmiştir. Bu dosya türlerinin dışından Acrobat örneğin HTML gibi başka formatlarda da kayıt işlemini yapabilmektedir.

Adobe PDF Dosyaları: Acrobat’ın varsayılan dosya formatıdır. Vektörel bir formattır. Adobe PDF Dosyaları, En iyileştirilmiş: Bu format PDF ile aynıdır ancak web için optimize edilmiştir. Eğer kayıt edeceğiniz dosyayı bir web sayfasında yayınlamak istiyorsanız bu tercihi seçebilirsiniz. Vektörel bir formattır. Encapsulated Postscript: Bu dosya formatı dokumanı Adobe Illustrator gibi bir tasarım programında kullanmak için elverişlidir. Vektörel bir formattır. JPEG: Sıkıştırılmış bir resim formatıdır. Kaydetme işlemi sonrasında oluşacak belgelerde yazı karakteri karıncalanmış bir şekilde görüntülenebilir. Genellik resim içerikli PDF dokümanlarının kaydedilmesi sırasında tavsiye edilir. Piksel tabanlı bir formattır. Metin: PDF dokümanı içerisindeki sadece metinleri kayıt eder. Metinler formatsız, stilleri kaldırılmış bir şekilde kayıt edilir. Metin formatıdır. Zengin Metin Biçimi: Birçok kelime işlem yazılımı tarafından kullanılabilen en zengin formatlama seçeneğine sahip dosya formatıdır. Metin formatıdır.

PDF Dokümanını Başka Formatlarda İhraç Etmek Bölüm başında da belirtildiği gibi Acrobat ile PDF dokümanlarının başka bir formata ihraç edilmesi mümkün ancak her zaman istenilen sonucu vermeyen bir işlemdir. Eğer dokümanınızı bir resim formatında ihraç ediyorsanız bu işlem oldukça başarılı olacaktır ancak dokümanınızı DOC, RTF gibi bir metin belgesine ihraç ediyorsanız daha dikkatli olmalısınız. İhraç işlemi farklı kaydetme işlemine benzer şekilde çalışmaktadır. Ancak ihraç işlemi formatlarında Adobe PDF, En iyileştirilmiş seçeneği yoktur. Bu tür bir dosya formatında dosya saklamak istiyorsanız dokümanı Farklı Kaydet seçeneği ile kayıt ediniz. Diğer bir fark ise ihraç işlemi ile aynı anda birden fazla dosyayı istenilen formatta ihraç edilmesidir. Bir dokümanı farklı bir formatta ihraç etmek için aşağıdaki işlemi yapın

Menü çubuğundan Dosya > Dışa Aktar seçeneği altında bulunan seçeneklerden birini seçin

Desteklenen İhraç Formatları Aynı Farklı Kaydet seçeneğinde olduğu gibi Acrobat ihraç işleminde de birçok metin ve resim türevi dosya formatına destek vermektedir. Ancak ihraç formatları arasında web için optimize edilmiş olan Adobe PDF, En iyileştirilmiş seçeneği bulunmamaktadır. Aşağıda Farklı Kaydet bölümünde bahsetmediğimiz diğer önemli ihraç formatları hakkında bilgi verilmiştir.

Word Belgesi: Bu seçenek ile dokumanı DOC formatında ihraç edebilirsiniz. Metin tabanlı bir ihraç işlemi yapılırken Zengin Metin Biçimi dosya türünü seçmek tavsiye edilir.


Bölüm 3 PDF İçerikleri Yeniden Kullanmak ve Basmak

HTML: Bir PDF dokümanından Acrobat ile web sayfanızda kullanmak için HTML formatında ihraç işlemi yapabilirsiniz. Bu seçeneğin iki alt seçeneği vardır. Bunlar HTML 3.2 ve CSS 1.0 ile HTML 4.01’dir. Bu iki format arasında stil uygulaması farklıdır. Yine metin tabanlı ihraç işlemleri gibi HTML formatında ihraç işlemi de her zaman için istenilen sonucu vermeyebilir. TIFF: Eğer PDF dokümanınızı bir resim formatında ihraç etmek istiyorsanız tercih etmeniz gereken seçenektir. JPG seçeneğine göre daha kaliteli dosyalar elde edersiniz. Her bir sayfa bir seri halinde ayrı bir dosya olarak ihraç edilir.

PDF Belgelerini Yazdırmak PDF dokümanlarını Acrobat ile yazdırmak diğer yazılımların yazdırma işlemlerini benzerlik göstermektedir. Acrobat ile bir dokümanı yazdırmak için aşağıdaki işlemlerden birini yapın

Menü çubuğundan Dosya > Yazdır seçeneğini seçin.

Dosya araç çubuğundan Yazdır butonuna tıklayın.

Yukarıda işlemlerin yapılmasından sonra Yazdır penceresi açılır.

Yazdırma Seçenekleri Yazdırma seçenekleri birçok farklı detay ayarı içermektedir. Bu ayarları değiştirerek dokümanlarınızın yazıcıdan alınan çıktılarını kolaylık değiştirebilirsiniz. Acrobat Yazdır penceresi bir çok yazılımın Yazdır penceresine benzerlik göstermekle birlikte Acrobat’a has özelliklerde içermektedir.

27


28

Bölüm 3 PDF İçerikleri Yeniden Kullanmak ve Basmak

Önizleme Yazdır penceresindeki Önizleme alanından doküman sayfalarınızın önizlemesini yapabilirsiniz. Dokümanın yazdırılmadan önce önizlemesinin yapılması tavsiye edilir. Bu yazdırma işlemlerinden sonra istenmeyen sonuçların oluşmasını engelleyecektir. Önizleme alanının altındaki kaydırma çubuğu ile doküman sayfaları içerisinde gezinebilir ve sayfaların önizlemesini yapabilirsiniz.

Yazıcı Kontrolleri Yazdır penceresindeki Yazıcı alanının altından yazdırma işleminde kullanmak istediğiniz yazıcınızı seçebilirsiniz. Bu alan altında bulunan Yorumlar ve Formlar alanından doküman yazdırılırken Acrobat’ın yazıcıya göndereceği içeriklerin türlerini belirlenir. Burada belirleyeceğiz tür iş akışınız doğrultusunda farklılık gösterebilir. Yorumlar ve Formlar alanının aşağıdaki seçenekleri bulunmaktadır.

Belge: Dokümanın sadece kendisi yazıyı gönderilir. Doküman içerisinde işaretleme ve yorum araçları ile yapılmış olan içerikler yazıcıya gönderilmez Belge ve İşaretlemeler: Dokümanın kendisi ve işaretlemelerin yazıcıya gönderilmesini sağlar. Belge ve Damgalar: Dokümanın kendisi ve dokümana eklenen damgalar yazıcıya gönderilir. Sadece Form Alanları: Doküman içerisinde bulunan form alanları yalnızca yazıcıya gönderilir.

Yazdırma Aralığı Bir dokümanı yazdırırken bazı durumlarda dokümanı baştan sonra yazdırmak yerine belirli bir aralığın yazdırılmasını tercih edebilirsiniz. Sayfa aralığının belirlenmesinde kullanılan seçenekler Yazdırma Aralığının altında yer almaktadır.

Tümü: Doküman içerisindeki tüm sayfaların yazdırılmasını sağlar. Geçerli sayfa: Acrobat içerisinde görüntülenen sayfanın yazılmasını sağlar. Sayfalar: Bu seçeneği kullanarak belirli bir aralığın yazdırılmasını sağlayabilirsiniz. Sayfa aralığını belirleme ilk sayfa – son sayfa şeklinde yapılır. Eğer ardışık bir aralık yazdırmak istemiyor doküman içerisinde farklı konumlardaki sayfaları yazdırmak istiyorsanız sayfa değerlerinin arasına virgül kayarak bu değeri belirleyebilirsiniz. Yukarıda belirtilen ayarların dışında Yazdırma Aralığı seçeneklerinde Alt Küme adında bir alanda bulunmaktadır. Bu alanın seçenekleri aşağıdaki belirtilmiştir.

Aralıktaki tüm sayfalar: Belirtilen aralıktaki tüm sayfaları yazdırır. Sadece tek numaralı sayfalar: Belirtilen aralıkta sayfa numarası tek olan sayfaları yazdırır. Burada belirtilen sayfa numarası, sayfanın doküman içerisindeki konumudur. Dokümanın içeriğine bağlı olarak sayfanın altında, üstünde metin şeklinde var olabilecek sayfa numarası değildir. Bu iki değer özelikle dokümanın başında i, ii, iii gibi numaralandırılmış içerikler sayfası olduğunda birbirinden farklı olabilir.


Bölüm 3 PDF İçerikleri Yeniden Kullanmak ve Basmak

Sadece çift numaralı sayfalar: Tek numaralı sayfalara benzer özellik gösterir ancak sadece çift numaraları sayfaların yazdırılmasını sağlar. Diğer bir seçenek ise Sayfaları ters çevir seçeneğidir. Bu seçenek yazıcınızın sayfaları bastıktan sonra ters bir şekilde kâğıdı bıraktığı durumlar için kullanışlıdır. Bu seçeneği seçerek yazdırma işleminin sonrasında kâğıtları yeniden sıralamak zorunda kalmazsınız.

Sayfa İşleme Bu alandaki seçenekler ile doküman sayfalarının yazıcıya gönderilmeden önce nasıl işleneceğini belirleyebilirsiniz.

Kopya sayısı: Yazdırılacak sayfaların kopya sayısını belirtmek için kullanılır. Otomatik Döndür ve Ortala: Yazdırılacak sayfalarının kâğıt üzerinde ortalanması ve gerektiği durumlarda sayfayı kâğıda sığdırabilmek için döndürülmesini sağlar. Küçük bir içeriği bir kâğıda basarken ortalanmasını istiyorsanız bu seçeneği seçebilirsiniz. PDF Sayfa boyutuna göre kâğıt kaynağı seç: Dokümanınız içerisinde çeşitli ebatlarda sayfalarınız var ise bu seçeneği seçerek yazıcının varsayılan kâğıt ebadının göz arda edilmesini sağlayabilirsiniz. Bu seçeneğin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için aynı anda çeşitli ebatlarda kâğıt sürgüsü yapabilen bir yazıcınız olmalıdır. Yukarıdaki ayarlara ek olan Sayfa işleme alanında Sayfa ölçekleme ayarları da bulunmaktadır. Bu ayarların altındaki seçenekler aşağıdaki listelenmiştir.

Yok: Doküman üzerinde ölçekleme yapılmaz. Orijinal boyutu ile yazıcıya gönderilir. Yazdırılabilir Alana Sığdır: Dokuman sayfaları yazıcı sayfa ayarlarındaki sayfa boyutlarına sığdırılmaya çalışılır. Bu işlem sırasında sayfalar büyülte ya da küçültülebilir. Bu seçenek ile belgede kayıp olmadan tüm sayfalar basılır. Yazdırabilir Alana Daralt: Eğer basılacak sayfalar seçili kâğıt ebadından büyük ise sayfalar küçültülerek basılır. Eğer basılacak sayfalar kâğıt ebadından küçük ise ölçekleme yapılmaz ve sayfalar yazıcıya direk gönderilir.

Yok ve Yazdırabilir Alana Sığdır Sayfa Ölçeklemesi

29


30

Bölüm 3 PDF İçerikleri Yeniden Kullanmak ve Basmak

Yaprak başına çoklu sayfalar: Bir kağıda birden fazla sayfanın ölçeklenip basılmasını istediğiniz durumlarda seçilir. Seçeneğin seçilmesi ile Yazdır penceresinde alt seçenekler belirir. Bu seçeneklerden Yaprak başına sayfa seçeneği ve Sayfa dağılımlarını belirleyerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Kitapçık yazdırma: Acrobat’ı kullanarak dokumanızın bir kitapçık şekilde yazdırılmasını sağlayabilirsiniz. Bu seçeneği seçmeniz ile Yazdır penceresinde yeni seçenekler belirecektir. Kitapçık şeklinde yapılan yazdırma işlemi sırasında Acrobat sayfa sıralarını yeniden düzenleyerek sayfaların arkalı önlü düzgün bir şekilde basılmasını sağlar.

Acrobat 4 sayfalık bir dokümanı kitapçık şeklinde bastığında 1 ve 4 numaralı sayfayı bir tarafa 2 ve 3 numaralı sayfayı bir tarafa gelecek şekilde basar.


Bölüm 3 PDF İçerikleri Yeniden Kullanmak ve Basmak

31


BÖLÜM

4

PDF Dokümanları Oluşturmak Ofis Dokümanlarından Web Sayfalarından Bir Dosyadan Panodan Birden Fazla Dosyadan Toplu Şekilde Boş Bir sayfadan Adobe Photoshop ve Adobe Illustrator’dan PDF Dokümanlarının Dosya Büyüklüğünü Azaltmak


Bölüm 4 PDF Dokümanları Oluşturmak

A

crobat yazılımını bilgisayarınıza kurduğunuzda işletim sisteminize Acrobat yazılımının yanında bir de Adobe PDF adında sanal bir yazıcı yüklenir. Bu yazıcı aslında diğer yazıcılar gibi çalışmaktadır ancak sanal bir yazıcıdır. Bu yazıcıya gönderdiğiniz dokumanlar PDF dokümanı olarak sabit diskinize kayıt edilirler. Bu özellik size içerisinde yazdır özelliği olan her uygulamadan PDF belgeleri oluşturma yeteneği kazandırmaktadır. Bu uygulamalar bir grafik programı, muhasebe programı, metin editörü, mühendislik programı ya da yazdır komutuna sahip herhangi bir uygulama olabilir. Acrobat yazılımı kurum sırasında sanal bir yazıcı oluşturmasının yanında bazı programlara da eklenti olarak eklenir. Bu programlar Microsoft Office ve Microsoft Internet Explorer yazılımlarıdır.

Ofis Dokümanlarından PDF Oluşturmak Ofis dokümanlarından PDF belgesi oluşturmak için iki farklı yol bulunmaktadır. Bunlar Acrobat Eklentisi(PDF Maker) ve Yazdır seçeneğidir. Her iki yol da kullanılarak PDF belgesi oluşturabilir, ancak Acrobat Eklentisi kullanıldığında ihtiyacınız doğrultusunda değiştirebileceğiniz daha fazla seçenek bulunmaktadır.

Word Dokümanlarından PDF Oluşturmak Bu bölümde Microsoft Word uygulamasından nasıl PDF oluşturabileceğinizi göreceksiniz. Word uygulamasından PDF oluşturmak için iki yol bulunmaktadır. Bunlardan biri Acrobat Eklentisini kullanmak, diğeri ise yazdır seçeneğini kullanarak PDF oluşturmaktır.

Yazdır Kullanarak PDF Belgesi Oluşturmak Yazdır işlemi ile PDF belgesi yaratmak için aşağıdaki işlemleri yapın.

1

Dosya menüsünden Yazdır komutunu seçin

2

Karşınıza Yazdır penceresi çıkacaktır. Bu pencereden yazıcı adını Adobe PDF olarak belirleyin. Bu yazıcı daha önce de belirtildiği gibi sanal bir yazıcıdır.

33


34

Bölüm 4 PDF Dokümanları Oluşturmak

3

Yazdırma işlemini başlatmadan önce bazı ayarlara bakılması ve ayarların ihtiyacınız doğrultusunda değiştirilmesi gerekebilir. Yazdırma işlemi sonrasında oluşturulacak PDF dokümanının ayarlarını değiştirmek için Özellikler butonuna tıklayın

Karşınıza Adobe PDF yazdırma ayarları penceresi çıkacaktır. Bu pencereden oluşturulacak olan PDF belgesinin ayarlarını değiştirebilirsiniz. Bir PDF belgesi, kullanılacağı alana göre birçok farklı şekilde oluşturulabilir. Bu ayarı Varsayılan Ayarlar kısmında değiştirebilirsiniz. Bu alanın altındaki önemli seçenekleri inceleyelim

Standart: Acrobat, varsayılan ayarları kullanarak PDF belgesini oluşturur Baskı Kalitesi: Bu seçeneği yazıcıdan iyi bir kalitede PDF Belgesi çıktısı alınmasını sağlamak ya da PDF Belgesini sunumlarınızda kullanmak için seçebilirsiniz. Bu seçeneğin seçilmesi ile dosya büyüklüğü daha fazla olan bir PDF belgesi oluşturursunuz. PDF dosya büyüklüğünü belirleyen faktörlerden en önemlisi PDF’i oluşturduğunuz belge içerisinde kullanmış olduğunuz varlıkların kaliteleridir. Yüksek Kalite Baskı: Bu seçeneği PDF belgenizi bir matbaa aracılığıyla bastıracağınız zaman kullanabilirsiniz. Bu seçeneğin seçilmesi ile en yüksek kalitede PDF dokümanı oluşturursunuz. Burada oluşturacağınız PDF belgesinin kalitesi her zaman için PDF’i oluşturacağınız orijinal belgenin içerisindeki varlıkların kalitesi ile ilişkilidir. Oluşturulacak PDF belgesinin dosya büyüklüğü diğer seçeneklere göre daha büyük olacaktır. Bu seçeneğin Baskı Kalitesinden farkı, renk profillerinin PDF dosyasına farklı bir şekilde uygulanmasıdır.


Bölüm 4 PDF Dokümanları Oluşturmak

En Küçük Dosya Boyutu: Bu seçeneği PDF belgelerinizi Web ortamında yayınlamak istediğinizde kullanabilirsiniz. Oluşturulacak PDF belgesi Acrobat tarafından en küçük dosya büyüklüğüne sahip olması için optimize edilecektir. Bu pencerede bulunan diğer önemli alanlar aşağıda açıklanmıştır

Adobe PDF Güvenliği: Oluşturmak istediğiniz PDF belgelerini güvenli bir hale getirmek için kullanabilirsiniz. Güvenlik seçenekleri PDF dosyasının şifre ile açılmasından, içeriklerin kopyalanmasına kadar geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu ayarı şimdilik “Yok” olarak belirleyiniz. İlerleyen konularda PDF dosyalarının güvenliği ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz. Adobe PDF Çıktı Klasörü: Bu ayardan PDF dokümanının oluşturulmasından sonra hangi dizine yerleştirileceğini belirleyebilirsiniz Adobe PDF Sayfa Boyutu: Bu seçeneği kullanarak oluşturulacak PDF dokümanının sayfa boyutlarını değiştirebilirsiz. Bu değerin değiştirilmemesi tavsiye edilir. Adobe PDF sonuçlarını görüntüle: Bu seçeneğin seçilmesi durumunda PDF dokümanı oluşturulduktan sonra görüntülenmek için sistemdeki varsayılan PDF göstericisinde açılacaktır. Belge bilgilerini ekle: Word dokümanı içerisindeki yazar ile ilgili adı, soyadı ve benzeri bilgilerin PDF belgesini içerisinde de olmasını sağlar. Bu bilgiler PDF belgelerinin aranması işlemlerini kolaylaştırmaktadır. Yalnızca sistem fontlarına dayan; belge fontları kullanma: Bu seçeneği, dokümanınız içerisinde her bilgisayar sisteminde bulunan Arial, New Times Roman ve benzeri yazı karakterlerini seçtiğinizde kullanabilirsiniz. Bu, oluşturulacak PDF belgesinin her bilgisayarda doğru bir şekilde görüntülenmesini ve dosya büyüklüğünün azalmasını sağlayacaktır Mevcut PDF dosyasını değiştirmek için sor: Bu seçeneğin seçili olması durumunda çıktı dosyasının olduğu klasörde aynı isimli bir dosya var ise bir uyarı mesajı verilecektir. 4

Adobe PDF yazdırma ayarları penceresini Tamam butonuna tıklayarak kapatın

5

Dokümanı yazdır işlemini başlatmak için Yazdır penceresindeki Tamam butonuna tıklayın

6

Adobe PDF yazdırma ayarları penceresindeki ayarlarınız doğrultusunda Acrobat, oluşturulacak PDF dokümanını kaydedeceğiniz dizini soracak ve yazdırma işlemi başlayacaktır. PDF belgesi oluşturulurken aşağıdaki gibi bir işlem penceresi belirir.

35


36

Bölüm 4 PDF Dokümanları Oluşturmak

7

PDF belgesinin oluşturulmasından sonra, Adobe PDF yazdırma ayarları penceresindeki ayarlarınız doğrultusunda PDF belgesi görüntülenmek için sistemdeki varsayılan PDF göstericisinde açılabilir.

Acrobat Eklentisi Kullanarak PDF Belgesi Oluşturmak Microsoft Word belgelerinden PDF yapmak için kullanabileceğiniz diğer bir yol ise Microsoft Word içerisine eklenen Acrobat eklentisini kullanmaktır. Acrobat eklentisini kullanarak PDF belgesi yaratmak için aşağıdaki işlemleri yapın.

1

PDF yapmak istediğiniz Word belgesini açın

2

Microsoft Word uygulamasında Acrobat sekmesine tıklayarak, Acrobat eklentisinin gösterilmesini sağlayın.

3

Bir PDF belgesini oluşturmadan önce ayarlarınızı kontrol etmek için tercihler butonuna tıklayın. Acrobat PDFMaker penceresi açılacaktır.

Bu pencereden PDF belgeniz oluşturulurken kullanmak istediğiniz ayarları belirtebilirsiniz. Bu seçeneklerin bazılarını daha önceki bölümlerde görmüştünüz ancak bu pencerede yazdır işlemi sırasında olmayan diğer seçenekler de bulunmaktadır.

Gelişmiş Ayarlar: PDF oluştururken kullanılabilecek diğer gelişmiş ayarları içermektedir. Çoğunlukla bu alan içerisindeki ayarları değiştirmek zorunda değilsinizdir ancak eğer bu tür gelişmiş ayarlar yapmak isterseniz bu kısmı kullanabilirsiniz. Uygulama Ayarları alanı, yazdır işlemi ile PDF oluşturulması sırasında olmayan ayarlardır.

Kaynak dosyayı ekle: Bu seçeneğin seçilmesi durumunda Acrobat, PDF dokümanını oluşturduktan sonra orijinal dosyayı, bu durumda Word belgenizi, PDF dokümanına ek olarak ekleyecektir. Bu sayede dokümanda değişiklik yapmak istediğinizde bu ek Word belgenizi sabit diskinize kayıt edip yeniden bir PDF belgesi oluşturabilirsiniz. Yer İmleri Oluştur: Yer imlerini dinamik içindekiler sayfası olarak düşünebilirsiniz. Bu seçeneğin seçilmesi ile PDF dokümanı içerisinde yer imleri otomatik olarak oluşturulacaktır. Bağ Oluştur: Bu seçeneğin seçilmesi ile belgeniz içerisinde linkler var ise bu linkler otomatik olarak tıklanabilir linklere dönüşecektir. Erişebilirliği etkinleştir ve Etiketli Adobe PDF ile Yeniden Akıt: Bu seçenek, oluşturulacak PDF dokümanının engelliler için ekran okuma yazılımları tarafından okunabilmesini sağlamaktadır. Bu seçeneğin seçilmesi PDF belgelerinin aranması işlemini de kolaylaştırır.


Bölüm 4 PDF Dokümanları Oluşturmak

4

Acrobat PDF Maker penceresinde bulunan Güvenlik sekmesine tıklayın.

Güvenlik penceresinden doküman güvenliğiniz ile ilgili ayarları yapabilirsiniz. Bu alandaki seçenekler, yazdır yöntemindeki güvenlik seçeneklerine göre daha kolay ayarlanabilir.

Belgeyi açmak için şifre gerekiyor: Bu seçeneği seçtiğinizde Belge Açma Şifresi etkin bir hale gelir. Bu alana kullanıcıların bu PDF dokümanını açarken girmesi gereken şifreyi girebilirsiniz. İzinler: Bu alandan PDF dokümanınız üzerinde yapılabilecek işlemleri sınırlayabilirsiniz. Bu işlemler doküman değiştirme izni, yazdırma işlemleri, kopyalama işlemleri gibi işlemlerdir. İzinler seçeneğinin seçilmesi ile İzin Şifresi alanı belirir. Bu alana, bu sınırlamaları kaldırmak istediğinizde kullanılması gereken şifreyi girebilirsiniz. İzin şifresi ile Belge Açma şifresi aynı olamaz. 5

Acrobat PDF Maker penceresinde bulunan Word sekmesine tıklayın.

37


38

Bölüm 4 PDF Dokümanları Oluşturmak

Word penceresinde PDF belgesi oluşturulurken PDF belgesine Word belgesinden yorumların, dipnotların ve bunun gibi Word belgesine özel verilerin aktarılması sağlayabilirsiniz.

6

Acrobat PDF Maker penceresinde bulunan Yer İmleri sekmesine tıklayın.

Yer imleri ayarları bir PDF belgesi oluştururken oldukça önemlidir. Yer imlerini şimdilik dinamik içindekiler sayfası gibi düşünebilirsiniz. Kullanıcılar yer imlerinin üzerine tıklayarak doküman içerisinde ilgili alana hızlı bir şekilde gidebilirler. Bu pencereden PDF belgesi oluştururken tercihler doğrultusunda oluşturulabilecek Yer imleri ayarlarını yapabilirsiniz.

Word Başlıklarını Yer İmlerine Dönüştür: Bu seçeneğin seçilmesi ile Word dokümanınızda kullanmış olduğunuz Başlık 1, Başlık 2 ve benzeri başlıklar PDF belgesi içerisinde otomatik olarak yeri imi olarak belirecektir. Bu seçeneğin altındaki listeyi incelediğinizde başlıkların tümünün seçildiğini görebilirsiniz. Bu başlıklardan yer imine dönüştürülmemesini istediğiniz başlıklar var ise bunların yanındaki çarpı işaretine basarak işlem dışında tutulmasını sağlayabilirsiniz. 7

Tercihlerinizi onaylamak için Tamam butonuna tıklayın

8

Acrobat eklentisindeki PDF Oluştur seçeneğine tıklayın.


Bölüm 4 PDF Dokümanları Oluşturmak

Dosya kaydetme penceresinden oluşturulacak PDF belgesinin kayıt edileceği dizini belirleyin. Ayarlarını son kez kontrol etmek istiyorsanız bu penceredeki Seçenekler butonuna tıklayın. Karşınıza tercihler alanında yapmış olduğunuz seçimlere benzer bir pencere çıkacaktır. Bu pencereden ayarlarınızı kontrol edip, değiştirebilirsiniz.

Ayarları kontrol ettikten sonra Tamam butonuna basarak pencereyi kapatın.

9

Dosya dizinini kontrol edin ve Kaydet butonuna basarak PDF belgenizi oluşturun

Excel Dokümanlarından PDF Oluşturmak Bu bölümde Microsoft Excel uygulamasından nasıl PDF oluşturabileceğinizi göreceksiniz. Bu bölümdeki çoğu özellik Word belgelerinden PDF oluştururken kullanılan özelliklere benzerlik göstermektedir. Konu içerisinde farklı olan özellikler anlatılacaktır.

Yazdır Kullanarak PDF Belgesi Oluşturmak Excel’den yazdır seçeneğini kullanarak PDF belgesi oluşturmak istediğinizde kullanılan ayarlar Word’den yazdır işlemine benzerlik gösterir.

39


40

Bölüm 4 PDF Dokümanları Oluşturmak

Tüm çalışma kitabı: Bu seçeneği seçerek Excel dokümanınızdaki tüm çalışma kitaplarının yazılmasını sağlayabilirsiniz.

Acrobat Eklentisi Kullanarak PDF Belgesi Oluşturmak Microsoft Excel uygulamasına eklenen Acrobat eklentisi Word programına eklenen eklentiyle benzerlik göstermektedir. Ancak, tercihler alanında Excel uygulamasına özel bazı farklı ayarlar bulunmaktadır.

Tercihleri incelemek için Acrobat eklentisindeki Tercihler butonuna basınız


Bölüm 4 PDF Dokümanları Oluşturmak

Çalışma sayfasını tek sayfaya sığdır: Bir Excel dokümanı içerisindeki çalışma kitaplarının genişlikleri ve yükseklikleri birbirinden farklı olabilir. Bu tür dokümanların PDF yapılması ile bazı çalışma kitabı içeriklerini kaybedebilirsiniz. Bu seçenek tüm çalışma kitaplarının gerektiğinde ölçeklenerek tek sayfaya sığdırılmasını sağlamaktadır. Bu seçeneğin seçilmesi ile Kâğıt genişliğine sığdır seçeneği pasifleşir. Kâğıt genişliğine sığdır: Bu seçeneğin seçilmesi ile çalışma kitaplarının genişlikleri sayfaya sığdırılacak ancak, eğer çalışma kitabının uzunluğu sayfaya sığmazsa bir sonraki sayfaya taşınacaktır. Excel Sayfalarının seçilmesini iste: Acrobat eklentisinde PDF oluştur butonuna tıkladıktan sonra Excel belgesindeki farklı çalışma kitaplarının da PDF belgesinde olmasını sağlar.

41


42

Bölüm 4 PDF Dokümanları Oluşturmak

Powerpoint Dokümanlarından PDF Oluşturmak Bu bölümde Microsoft Powerpoint uygulamasından nasıl PDF oluşturabileceğinizi göreceksiniz. Bu bölümdeki çoğu özellik Word belgelerinden PDF oluştururken kullanılan özelliklere benzerlik göstermektedir. Konu içerisinde farklı olan özellikler anlatılacaktır.

Yazdır Kullanarak PDF Belgesi Oluşturmak Powerpoint’den yazdır seçeneğini kullanarak PDF belgesi oluşturmak istediğinizde kullanılan ayarlar Word’den yazdır işlemine benzerlik gösterir.

Acrobat Eklentisi Kullanarak PDF Belgesi Oluşturmak Microsoft Powerpoint uygulamasına eklenen Acrobat eklentisi, Word programına eklenen eklentiyle benzerlik göstermektedir. Ancak tercihler alanında Powerpoint uygulamasına özel bazı farklı ayarlar bulunmaktadır.

Tercihleri incelemek için Acrobat eklentisindeki Tercihler butonuna basınız


Bölüm 4 PDF Dokümanları Oluşturmak

Multimedyayı Dönüştür: Powerpoint uygulaması multimedya varlıklarına destek verebilmektedir. Eğer Powerpoint slaytlarınız içerisinde ses, video veya benzeri multimedya varlıklarınız var ise bu seçeneği seçerek bunların PDF dokümanının içerisinde de gösterilmesini, oynatılmasını sağlayabilirsiniz. Slayt Geçişini Koru: Powerpoint belgenizde kullanmış olduğunuz slayt geçişlerinin PDF dokümanında da kullanılmasını istiyorsanız bu seçeneği seçebilirsiniz. Powerpoint içerisindeki çoğu slayt geçişleri PDF içerisinde de desteklenmektedir. Burada slayt geçişlerini daha sonra PDF belgenizi Acrobat ile açtığınızda değiştirebilirsiniz Gizli slaytları PDF sayfasına dönüştür: Powerpoint dokümanınızda bulunan gizli slaytlarınızı da PDF belgesi içerisinde istiyorsanız bu seçeneği seçebilirsiniz. Konuşmacı notlarını dönüştür: Powerpoint dokümanınızda bulunan slayt notlarının PDF belgesinde de görüntülenmesi için bu seçeneği seçebilirsiniz.

Web Sayfalarından PDF Oluşturmak Acrobat’ı kullanarak web sayfalarından PDF oluşturabilirsiniz. Web sayfalarından PDF oluştururken isteğiniz doğrultusunda sayfaların hepsinin ya da belirli bir alanının PDF olarak oluşturulmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemin en güzel yani Acrobat’ın video, ses, Flash animasyonları ya da benzer içeriği de PDF belgesi içerisinde korumasıdır. Bu içerikler web sayfasında nasıl çalışıyorsa PDF dokümanı içerisinde de aynı şekilde çalışacaktır. Bununla beraber web sayfasındaki linkler PDF belgenizin içinde de aynı şekilde işlevsel olacaktır.

43


44

Bölüm 4 PDF Dokümanları Oluşturmak

Acrobat Eklentisi Kullanarak PDF Belgesi Oluşturmak Acrobat bilgisayarınıza kurulduğunda Microsoft Internet Explorer’a eklenti olarak eklenir. Bu eklentiyi kullanarak web sayfalarınızı kolaylıkla PDF formatına dönüştürebilirsiniz.

Bu eklenti içerisinde Dönüştür adımından bir buton grubu ile Seç butonu bulunmaktadır. Bir web sayfasından PDF oluşturmak için aşağıdaki işlemleri yapınız

1

Bir web sayfasından PDF oluşturmadan önce ayarları kontrol etmeniz faydalı olacaktır. PDF oluşturulması sırasındaki ayarları görebilmek için Dönüştür buton grubunun yanında bulunan aşağı oka tıklayınız

Web Sayfasını PDF’ye Dönüştür: Web tarayıcısının adres çubuğunda yazan web adresinin yeni bir PDF dokümanına dönüştürülmesini sağlar Web Sayfasını Mevcut PDF’ye Ekle: Web sayfasını, daha önce oluşturulmuş bir PDF belgesine eklemek için bu seçeneği seçebilirsiniz. Web Sayfasını Yazdır: Acrobat sanal yazıcısını kullanarak PDF dokümanı oluşturmanızı sağlar. Web Sayfasını Dönüştür ve E-postayla Gönder: Bu seçeneğin seçilmesi ile Acrobat PDF belgesini oluşturur ve bu belgeyi sistemde varsayılan posta uygulamasında yeni bir mesaj yaratıp bu mesaja ekler. Acrobat PDF Sonunu Görüntüle: PDF belgesi oluşturulduktan sonra sistemdeki varsayılan PDF göstericisinde açılmasını sağlar. 2

Açılan menüden Tercihler seçeneğini seçin


Bölüm 4 PDF Dokümanları Oluşturmak

Web Sayfasına Dönüştürme Ayarları penceresi açılacaktır.

Dosya Türü: Bir web sayfasından PDF oluşturulurken web sayfası verisinin nasıl alınacağını belirlemektedir. HTML ve Metin seçenekleri vardır. Metin olarak seçilmesi durumunda multimedya dosyaları, stiller dahil edilmeyecektir. Yer imleri oluştur: Web sayfasındaki linklerden yer imlerinin otomatik olarak oluşturulmasını istiyorsanız bu seçeneği seçebilirsiniz. Üstbilgilerle altbilgileri yeni sayfaya yerleştir: Bu seçeneği seçtiğinizde oluşturulacak PDF belgesinin sayfalarının alt ve üst kısmında web sayfasının adresi ve diğer benzeri detay bilgileri yer alacaktır. PDF etiketleri oluştur: Bu seçenek ile PDF dokümanınızın aranabilme yeteneğini arttırabilirsiniz. Bu bölümdeki Ayarlar butonuna tıklayın. Dosya türü şu an için HTML olduğundan HTML Dönüştürme Ayarları penceresi açılacaktır. Benzer şekilde dosya türünün Metin olması durumunda Metin Dönüştürme Ayarları penceresi açılır. Bu alanda web sayfaları PDF dokümanına dönüştürülürken kullanılan daha detaylı ayarları bulabilirsiniz.

45


46

Bölüm 4 PDF Dokümanları Oluşturmak

Bu alan içerisindeki çoğu seçenek PDF belgesinin en iyi şekilde oluşturulması için otomatik olarak ayarlanmıştır. Oluşturmak istediğiniz PDF dokümanına multimedya içeriklerinin gömülmesini istemiyorsanız bu işlemi Multimedya İçeriği seçeneği ile yapabilirsiniz. Web sayfasındaki resimlerin PDF belgesi içerisinde olmaması istiyorsanız Görüntüleri Dönüştür seçeneğini kaldırın.

3

Sayfa Mizanpajı sekmesine tıklayın


Bölüm 4 PDF Dokümanları Oluşturmak

4

Bu bölümdeki ayarlardan sayfaların yönlendirmesi, ölçeklemesi, boyut ve kenar boşluğu ayarlarını yapabilirsiniz.

5

Tamam seçeneğini seçerek tercihler penceresini kapatın.

6

Dönüştür buton grubundan Web Sayfasını PDF’ye Dönüştür seçeneğini seçerek PDF belgenizi oluşturun. Bir web sayfasının belirli bir alanından PDF oluşturmak için aşağıdaki işlemleri yapınız

1

Acrobat eklentisinden Seç butonuna tıklayın. Bu işlem sonrasında sayfa üzerinde PDF yapmak istediğiniz alanın üzerine gidin. Bir alanın üzerine gidildiğinde bu alanı kaplayan kırmızı bir kutu belirecektir. Seçmek istediğiniz alanın üstüne tıklayın. Birden fazla alan eklemek için tıklama işlemiyle beraber klavyenizden SHIFT tuşuna basın.

2

Dönüştür buton grubundan Web Sayfasını PDF’ye Dönüştür seçeneğini seçerek PDF belgenizi oluşturun.

Acrobat’ı Kullanarak Web Sayfasından PDF Belgesi Oluşturmak Web sayfalarından PDF oluşturmak için kullanabileceğiniz diğer bir yol ise Acrobat’ı kullanmaktır. Bir web sayfasından Acrobat’ı kullanarak web sayfası oluşturmak için aşağıdaki işlemleri yapın

1

Menü çubuğundan Dosya > PDF Oluştur > Web Sayfasından seçeneğini seçin

2

Web Sayfasından PDF oluştur penceresi açılacaktır. Bu penceredeki Birden Fazla Düzey Yakala seçeneğine tıklayarak pencerede diğer özelliklerin görünmesini sağlayın.

47


48

Bölüm 4 PDF Dokümanları Oluşturmak

URL: PDF yapmak istediğiniz web sayfasının adresini girin. Gözat butonuna tıklayarak bilgisayarınızda yerel olarak bulunan bir web sayfasını da seçebilirsiniz Yalnızca bunu al: Bu, değer verilen URL’den başlayarak kaç seviye kadar derine gidileceğini belirler. Örneğin bu değerin 2 verilmesi durumunda ana sayfadan link verilmiş bir sayfaya gidilecek ve o sayfadan link verilmiş başka bir sayfaya daha gidilip bu sayfalar PDF dokümanına eklenecektir. Tüm siteyi al: Bu seçeneği seçerseniz tüm web sayfası PDF dokümanına dönüştürülecektir. Bu seçeneği seçmeniz tavsiye edilmemektedir. Aynı yolda kal: Aynı web adresi yolunda kalınacağını belirler. Aynı sunucuda kal: Eğer PDF yapmak istediğiniz web sayfasından başka bir siteye link verilmiş ise bu, hedef sitelerin de PDF dosyasına eklenmesini sağlar. 3

Ayarlar butonuna tıklayarak daha önce görmüş olduğunuz ayarları yapabilirsiniz

4

Oluştur butonuna tıklayarak PDF belgenizi oluşturun.

Bir Dosyadan PDF Oluşturmak Acrobat’ta işletim sisteminizin desteklediği dosya türlerinden direk olarak PDF belgesi oluşturabilirsiniz. Word, Excel ve benzeri gibi dosya formatlarını bu işlemle PDF’e dönüştürebilmeniz için bu yazılımların bilgisayarınızda yüklü olması gereklidir Bir dosyadan PDF oluşturmak için aşağıdaki işlemlerden birini

Menü çubuğundan Dosya > PDF Oluştur > Dosyadan seçeneğini seçin

Görevler araç çubuğundan Oluştur, buton grubunun altından Dosyadan seçeneğini seçin Acrobat seçmiş olduğunuz dosyayı PDF’e dönüştürecektir. Oluşturulan PDF dokümanı şu an için sabit diskinize kayıt edilmemiştir. Dosyayı bilgisayarınıza kayıt etmeyi unutmayın.


Bölüm 4 PDF Dokümanları Oluşturmak

Panodan PDF Oluşturmak Acrobat’ı kullanarak başka bir uygulamadan panoya kopyaladığınız varlıkları kolaylıkla PDF formatına dönüştürebilirsiniz. Panodan yeni bir PDF belgesi oluşturmak için aşağıdaki işlemleri yapın

1

Panoya bir varlık kopyalamak için tercih ettiğiniz bir uygulamayı açın. Bu uygulama bir resim editörü, metin editörü ya da kopyalama işlemini destekleyen her hangi bir uygulama olabilir.

2

Varlığını seçin ve Düzenle > Kopyala ya da CTRL-C kısa yol tuşu ile panoya kopyalayın

3

Acrobat uygulamasına geçin.

4

Menü çubuğundan Dosya > PDF oluştur > Pano seçeneğini seçin. Acrobat, panodaki varlığınızdan bir PDF dokümanı oluşturacaktır.

5

Oluşturulan PDF henüz bilgisayarınıza kayıt edilmemiştir. Dokümanı bilgisayarınıza kayıt etmeyi unutmayın.

Panoya kopyalamış olduğunuz varlıkları mevcut bir PDF belgesine de ekleyebilirsiniz. Panodan mevcut bir PDF belgesine ekleme yapmak için aşağıdaki işlemleri yapın

1

Panoya bir varlık kopyalamak için tercih ettiğiniz bir uygulamayı açın. Bu uygulama bir resim editörü, metin editörü ya da kopyalama işlemini destekleyen herhangi bir uygulama olabilir.

2

Varlığını seçin ve Düzenle > Kopyala ya da CTRL-C kısa yol tuşu ile panoya kopyalayın

3

Acrobat uygulamasına geçin.

4

Menü çubuğundan Belge > Sayfa Ekle > Panodan seçeneğini seçin. Karşınıza Sayfaları Ekle penceresi çıkacaktır.

Pano içeriğiniz bir sayfa olarak PDF dokümanına eklenecektir. Pencereden oluşturulacak sayfanın konumunu belirleyin.

5

Tamam butonuna tıklayarak işleminizi sonlandırın.

49


50

Bölüm 4 PDF Dokümanları Oluşturmak

Boş Bir Sayfadan PDF Oluşturmak Acrobat, bir metin editörü ya da bir kelime işlemcisi değildir. Ne zaman bir PDF belgesinde köklü değişiklikler yapmak istemeniz durumunda değişiklikleri PDF belgesini oluşturduğunuz kaynak doküman üzerinde yapıp bu dokümanı yeniden PDF dokümanına dönüştürmeniz en kısa ve problemsiz yol olacaktır. Her ne kadar Acrobat bir metin editörü olmasa da sadece Acrobat’ı kullanıp başka bir metin editörüne ihtiyaç duymadan basit PDF dokümanları oluşturabilirsiniz. Boş bir sayfadan PDF dokümanı oluşturmak için aşağıdaki işlemleri yapın

1

Menü çubuğundan Dosya > PDF oluştur > Boş Sayfadan seçeneğini seçin.

2

Acrobat boş bir PDF belgesi oluşturur ve basit düzenleme araçlarını içeren Yeni Belge araç çubuğunu açar

Bu araç çubuğundaki araçları kullanarak PDF dokümanınıza metin ekleyebilirsiniz.

3

Yeni Belge araç çubuğundaki Sayfa Yapısı butonuna tıklayarak sayfa ile ilgili ayarları yapabilirsiniz.

4

Oluşturmuş olduğunuz PDF dokümanını kayıt edin.

Birden Fazla Dosyadan Toplu Şekilde PDF Oluşturmak Bazı durumlarda birden fazla dokümanı PDF yapmak isteyebilirsiniz. Her bir dokümanın teker teker PDF yapılması uzun ve zahmetli bir iştir. Bunun yerine Acrobat ile birçok dokümanı toplu bir şekilde PDF dokümanlarına dönüştürebilirsiniz. Bu işlem sırasında her bir doküman ayrı bir PDF dokümanı olarak oluşturulacak, dokümanlar tek bir PDF dokümanı altında toplanmayacaktır.


Bölüm 4 PDF Dokümanları Oluşturmak

Toplu şekilde PDF dokümanları oluşturmak için aşağıdaki işlemleri yapın

1

Menü çubuğundan Dosya > PDF oluştur > Birden Fazla Dosyayı Toplu Oluştur seçeneğini seçin

2

Birden Fazla Dosyayı Toplu Oluştur penceresi açılacaktır.

Bu penceredeki Dosyaları Ekle butonuna tıklayarak toplu halde dönüştürmek istediğiniz dosyaları sabit diskinizden seçin. Ayrıca, bu butonu kullanarak bir klasörü de listeye ekleyebilirsiniz. Bir klasör eklediğinizde o klasör içerisindeki tüm dosyalar PDF dokümanı olarak oluşturulacaktır. Bu pencereye dosya ekleme işlemini, Windows Gezgininden dosyaları seçip bu alan içine sürükleyerek de yapabilirsiniz.

3

Tamam butona tıklayın. Çıktı seçenekleri penceresi açılacaktır.

51


52

Bölüm 4 PDF Dokümanları Oluşturmak

Bu pencereden PDF dokümanlarının hangi klasörde oluşturulacağını ve adlandırma işleminin nasıl yapılacağını belirleyebilirsiniz.

4

Tamam butonuna basarak toplu PDF oluşturma işlemini başlatın. Bu işlem, eklemiş olduğunuz doküman sayısına göre uzun sürebilecek bir işlemdir.

Adobe Photoshop ve Adobe Illustrator’den PDF Oluşturmak Adobe’nin birçok yazılımında PDF formatında kaydetme ya da ihraç etme özelliği yerleşik olarak bulunmaktadır. PDF oluşturmak için farklı Adobe programlarında farklı bir yok izlemek gerekebilir. Bazı programlarda İhraç Et, bazı programlarda da Farklı Kaydet seçeneğini kullanırsınız. Photoshop’tan bir PDF dokümanı oluşturmak için aşağıdaki yollardan birini seçin

Dosya > Farklı Kaydet seçeneğini seçin. Farklı kaydet penceresindeki Format alanından Photoshop PDF formatını seçin ve kaydet butonuna tıklayın. Adobe PDF Kaydet penceresi açılacaktır. Bu pencereden gerekli ayarları yapın ve işleminizi tamamlayın. Bu yolun kullanılması sunduğu çeşitli ayarlardan dolayı tavsiye edilir

Dosya > Yazdır seçeneği ile Adobe PDF yazıcısını kullanın

Illustrator’den bir PDF dokümanı oluşturmak için aşağıdaki yollardan birini seçin

Dosya > Farklı Kaydet seçeneğini seçin. Farklı kaydet penceresindeki Format alanından Adobe PDF formatını seçin ve kaydet butonuna tıklayın. Adobe PDF Kaydet penceresi açılacaktır. Bu pencereden gerekli ayarları yapın ve işleminizi tamamlayın. Bu yolun kullanılması sunduğu çeşitli ayarlardan dolayı tavsiye edilir

Dosya > Yazdır seçeneği ile Adobe PDF yazıcısını kullanın

PDF Dokümanlarının Dosya Büyüklüğünü Azaltmak Bir PDF dosyasını oluşturduktan sonra bu dosyayı internet veya benzeri bir medyada dağıtmak istiyorsanız dosya büyüklüğü çok önemlidir. Bu durumu daha önceden düşünüp PDF dokümanlarınızı oluştururken ayarlarınızı bu doğrultuda yapmış olabilirsiniz. Ancak, ekstradan yapabileceğiniz bir optimizasyon daha küçük dosya boyutlu PDF dokümanları oluşturabilir. Bu işlem yapıldıktan sonra dosya büyüklüğü genellikle çok az fark eder ancak bazı durumlarda inanılmaz sonuçlar yaratabilir. Bir PDF dokümanının dosya büyüklüğünü azaltmak için aşağıdaki işlemleri yapın

1

Dokümanınızı açın. Menü çubuğundan Belge > Dosya Boyutunu Küçült seçeneğini seçin

2

Dosya boyutunu küçült penceresi açılacaktır.


Bölüm 4 PDF Dokümanları Oluşturmak

Bu pencereden PDF dokümanınızın destekleyeceği en küçük sürümü seçmeye çalışın. Bu seçimde daha yüksek bir sürüm seçmek sonuç olarak dosyayı daha küçük yapabilir ancak bu dosyayı açabilecek kullanıcıların sayısını da azaltabilir

3

Tamam butonuna tıklayın.

4

Dosyayı kaydetmek için bir dizin belirleyip dosyayı kayıt edin.

5

Orijinal PDF ile optimize edilmiş PDF dokümanlarını karşılaştırın.

53


BÖLÜM

5

PDF Dokümanlarını Birleştirmek Dosyaları Tek Bir PDF’te Birleştirmek PDF Portföyünde Birleştirmek


Bölüm 5 PDF Dokümanlarını Birleştirmek

Ç

oğu zaman bir projede birden fazl a dosya üzerinde çalışırsınız. Bu dosyaların dosya türleri birbirinden farklı da olabilir. Bu tür çok sayıdaki ya da birbirinden farklı tipteki dosyaları başkaları ile paylaşmak istediğinizde her bir dosyanın ayrı ayrı bir PDF haline getirilip paylaşılması yerine bu dosyaları birleştirip paylaşmayı tercih etmelisiniz. Acrobat ile birden fazla aynı ya da farklı türdeki dokümanı iki farklı yol ile birleştirebilirsiniz. Bu yollar:

1

Dosyaları tek bir PDF’de birleştir: Oluşturacağınız PDF belgesi için kullanacağınız tüm dokümanlar tek bir PDF belgesi içerisinde toplanırlar. Bu dokümanlar birbirinden farklı tipte olabilir. Örneğin proje hakkında bilgi içeren bir Word dokümanı, proje hakkında sayısal istatistikler ve bilgiler içeren bir Excel dosyası, projeyi tanıtmak için bir Powerpoint sunusu, projenin logosunu içeren bir JPG dosyası veya benzer tipteki doküman. Bu birbirinden farklı dokümanları alıp tek bir dosyada PDF olarak birleştirebilirsiniz. Bu PDF belgesinin oluşturulmasından sonra tüm kaynak dokümanların içerikleri birbirini ardına eklenerek PDF belgesi oluşturulacaktır. Bu yolla oluşan PDF dokümanları içerisindeki bilgilerin bulunması zaman zaman dokümanın uzunluğundan ya da birçok farklı tipteki, boyuttaki, dağılımdaki dokümanın bir araya gelerek oluşturulmasından dolayı zor olmaktadır.

2

PDF Portföyüne birleştir: Farklı ya da aynı tipteki birçok dokümanın PDF olarak birleştirilip taşınmasında tercih edilmesi gereken yol, bu dokümanların PDF portföyünde birleştirilmesidir. PDF’leri tek bir dosyada birleştirmenin aksine PDF portföyü ile birleştirilecek dosyalar PDF formatına dönüştürülmek zorunda değildir. Dosyalar tercih doğrultusunda orijinal dosya türlerini koruyabilir ve portföyün içine eklenebilirler. Portföy içerisindeki her bir doküman birbirinden bağımsız olarak görüntülenir ve hatta değiştirilebilir. Bir PDF Portföyünün görüntülenebilmesi için kullanıcının bilgisayarında minimum Adobe Reader 9 yazılımı olmalıdır. Daha eski bir sürüme sahip olan bir bilgisayarda bir PDF Portföyünün açılması istendiğinde doküman bir Acrobat Paketi olarak görüntülenecek ve kullanıcıya portföyün içeriğinin doğru bir şekilde gösterilmesi için Adobe Reader yazılımını yenilemesi gerektiği belirtilecektir. PDF Paketleri Adobe’nin PDF portföyünden önce dokümanları PDF altında birleştirmek için kullandığı benzer eski bir teknolojidir.

Dosyaları Tek Bir PDF’de Birleştir: Dosyaları tek bir PDF’de birleştirme işlemi yukarıda da belirtildiği gibi birçok farklı türdeki dosyanın tek bir PDF dosyası altında toplanması işlemidir. Dosyaları Tek Bir PDF’de Birleştirmek için aşağıdaki işlemleri yapın

1

Menü çubuğundan Dosya > Birleştir > Dosyaları Tek bir PDF’de Birleştir seçeneğini ya da Görevler araç çubuğundan Birleştir butonunun altındaki Dosyaları Tek Bir PDF’de birleştir seçeneğini seçin

2

Dosyaları Birleştirme penceresi açılacaktır.

55


56

Bölüm 5 PDF Dokümanlarını Birleştirmek

Bu pencerede birleştirmek istediğiniz dosyalar ile ilgili birkaç özelliği belirlemeniz gerekmektedir. Birleştirmek istediğiniz dosyaları pencereye eklemek için pencerenin üst kısmında bulunan Dosyaları ekle buton grubunu kullanabilir ya da Windows gezgininden seçmiş olduğunuz dosyaları bu pencere içerisine bırakabilirsiniz. İşletim sisteminizde açabildiğiniz her türlü dosyayı buraya ekleyebilir ve PDF dokümanının içerisinde birleştirebilirsiniz. Dosyaları Ekle buton gurubunun altındaki seçenekler:

Dosyaları Ekle: Bir ya da birden fazla dosyayı eklemek için kullanılır. Klasörleri Ekle: Bir klasörün eklenmesi ile o klasör altındaki tüm dosyalar PDF belgesine eklenecektir. Dosyaları Yeniden Kullan: Daha önceden PDF altında birleştirmiş olduğunuz dokümanları kolayca yeniden seçmenizi sağlar. Açık Dosyaları Ekle: Acrobat’ta şu anda açık olan PDF’leri dokümana birleştirmek için kullanabilirsiniz 3

Dosyaları Ekle seçeneğini seçin ve sabit diskinizden eklemek istediğiniz dosyaları seçin. Dokümanları Dosyaları Birleştirme penceresine ekledikten sonra dokümanların sırasını sürükle bırak ya da pencerenin altındaki Yukarı Taşı, Aşağı Taşı butonları ile değiştirebilirsiniz. Dokümanı listeden kaldırmak için ise dokümanı seçtikten sonra klavyenizdeki Sil ya da penceredeki Kaldır butonuna tıklayabilirsiniz. Birleştirilecek doküman listesine eklediğiniz dokümanların içerisinde Word, Excel, Powerpoint veya benzeri çok sayfalı dokümanların hangi sayfalarının birleştirileceğini Sayfaları Seç butonu ile belirleyebilirsiniz. Bu seçeneği seçtiğinizde karşınıza seçtiğiniz dokümanın türüne göre bir Önizleme ekranı gelecektir


Bölüm 5 PDF Dokümanlarını Birleştirmek

Bu pencereden PDF dosyasında birleştirilmesi için çok sayfalı dokümanlarınızın istediğiniz sayfalarını seçebilirsiniz.

4

Dosya boyutu alanından, oluşturulacak PDF için kalite seçeneğini seçebilirsiniz. Bu seçenekler daha önceki bölümde anlatılmıştır. Bu seçeneklerin ne işe yaradığını hatırlamıyorsanız daha önceki bölümleri kontrol ediniz.

5

Dosyaları Birleştirme penceresindeki Seçenekler seçeneğini seçin. Seçenekler penceresinden erişebilirlik ve PDF oluşturulurken kullanabileceğiniz bazı seçenekleri belirleyebilirsiniz

Dosyaları birleştir butonuna tıklayarak dokümanlarınızın tek bir PDF belgesine dönüştürülmesi için gerekli işlemi başlatın. Bu işlem, dokümanlarınızın çokluğuna ve uzunluklarına göre uzun süren bir işlem olabilir.

57


58

Bölüm 5 PDF Dokümanlarını Birleştirmek

6

Birleştirme işleminin bitmesinden sonra Acrobat Farklı Kaydet penceresi açılacaktır. Birleştirilmiş dosyayı kaydetmek istediğiniz dizini belirleyin, kaydedin.

PDF Portföyünde Birleştir PDF portföyü şeklinde birleştirilen PDF dokümanlarının görüntülenmesi için minimum Adobe Reader 9 gereklidir. Daha eski sürüme sahip olan kullanıcılar bu tür bir belgeyi açtığında belge, Acrobat Reader 8 ve daha önceki sürümlerin desteklediği PDF Paketi şeklinde açılacak ve kullanıcıya bir uyarı mesajı gösterilecektir. Dosyaların birleştirilmesi istendiğinde çoğunlukla tercih edilen birleştirme şekli PDF Portföyü olmaktadır. Çünkü PDF portföyünde birleştirilen dosyalar tercihleriniz doğrultusunda PDF formatına dönüştürülmeden orijinal türlerinde paket içine eklenebilmektedir. PDF portföyünde her bir doküman birbirinden bağımsız olarak görüntülenebilir ve değiştirilebilir. Bir PDF portföyü içerisinde çeşitli proje dosyalarınızı yerleştirip bu dosyaları başka bir çalışma arkadaşınıza gönderebilirsiniz. Çalışma arkadaşınız bu dosyalar üzerinde dosyaların orijinal, değiştirilebilir olmasından dolayı gerekli çalışmayı, düzenlemeyi yapıp bu dosyaları tekrar size bir PDF portföyü seklinde yollayabilir. Bu ve benzeri özellikler PDF portföyünü, tek bir dosyada birleştirmeye göre daha üstün kılmaktadır.

Bir PDF Portföyü Oluşturmak Dosyaları PDF Portföyünde birleştirmek için aşağıdaki işlemleri yapın

1

Menü çubuğundan Dosya > Birleştir > PDF Portföyünü Birleştir seçeneğini ya da Görevler araç çubuğundan Birleştir butonunun altındaki PDF Portföyünü Birleştir seçeneğini seçin.

2

Acrobat otomatik olarak bir PDF belgesi oluşturacaktır.


Bölüm 5 PDF Dokümanlarını Birleştirmek

3

Oluşturulan bu boş PDF Portföyüne öncelikle dosyalarınızı, dokümanlarınızı eklemelisiniz. Dosyaları eklemek için Windows Gezgininden dosyaları seçip bu penceredeki “Dosyaları ve klasörleri eklemek için buraya sürükleyin” alanına sürükleyebilir ya da bu pencerenin altında bulunan butonları kullanabilirsiniz. Burada önemli olan, PDF portföyüne eklenmiş olan dokümanların, dosyaları birleştirme işlemi ile PDF formatına dönüştürülmeyecek ve orijinal dosya formatlarını koruyacak olmalarıdır. Örneğin PDF portföyüne eklemiş olduğunuz bir Word dokümanı bu işlem sonrasında portföy içerisine Word belgesi olarak eklenecektir. Bu işlem tek PDF belgesine birleştirme işlemine göre tamamen farklıdır. Dosyalarınızı, dokümanlarınızı seçin ve PDF portföyüne ekleyin

PDF portföyüne eklenen her bir doküman birbirinden bağımsız tekil bir halde portföyün içerisine eklenmiştir. Bu dokümanlardan görüntülenmesi ya da ön izlemesini yapmak istediğiniz dokümanların üzerine iki kez tıklayabilirsiniz. Acrobat, görüntülemek istediğiniz dokümanının türüne göre bir güvenlik uyarı penceresi gösterebilir. Güvenlik penceresindeki gerekli seçimlerin yapılmasıyla Acrobat seçmiş olduğunuz dokümanın önizlemesini PDF belgeniz içerisinde yapacaktır.

59


60

Bölüm 5 PDF Dokümanlarını Birleştirmek

Önizlemesini yaptığınız dokümanın bilgisayarınızdaki ilişkili yazılımda açılmasını istiyorsanız sağ üst köşede bulunan Aç butonuna tıklayabilirsiniz. PDF portföyündeki diğer dokümanlar arasında gezinmek için sol üst köşede bulunan sağ ve sol oklara tıklayabilirsiniz.

4

Bir PDF portföyünü görüntülediğinizde araçlar çubuğu alanında bazı butonlar belirir. Bu butonları kullanarak PDF portföyünüz üzerinde çeşitli işlemler yapabilirsiniz.

Oluşturmuş olduğunuz PDF portföyü henüz sabit diskinize kayıt edilmemiştir. Kayıt etmek için araç çubuğundaki disk ikonu bulunan buton grubuna tıklayınız. Bu buton grubunun altından Portföyü Kaydet, Portföyü Farklı Kaydet seçenekleri ile PDF portföyünü kayıt edebilir, Dosyaları Portföyden kaydet seçeneğiyle ise bu portföyü oluşturan tüm dokümanların sabit diskinize kayıt edilmesini sağlayabilirsiniz. PDF portföyünüzü kayıt edin.


Bölüm 5 PDF Dokümanlarını Birleştirmek

PDF Portföyünü Düzenlemek Bir PDF portföyünü oluşturduktan sonra istediğini gibi değiştirebilirsiniz. Portföy içerisine yeni dosyalar ekleyebilir, mevcut olanları çıkarabilir ve hatta mevcut olarak eklenmiş dokümanları çıkarıp eklemeden değişiklik yapabilir, düzeltebilirsiniz.

Portföye Doküman Eklemek ve Çıkarmak Bir PDF portföyüne içerik eklemek, çıkarmak için aşağıdaki işlemleri yapın

1

Düzenlemek istediğiniz PDF portföyünü açın. Bir PDF portföyünü düzenlemek için PDF portföyünüz düzenleme modunda olmalıdır. Düzenleme moduna geçmek için araç çubuğundaki Değiştir buton grubunun altından Portföyü Düzenle seçeneğini seçin.

2

Daha önce bir portföye doküman eklenmesini görmüştünüz. Portföylere eklenen dosyaları daha düzenli bir şekilde gösterebilmek için portföyleriniz içerisinde klasörler oluşturabilirsiniz. Klasörler oluşturmak özellikle çok sayıda dokümana sahip portföy belgelerinde istenilen içeriğin kullanıcılar tarafından daha kolay bulunmasını sağlamaktadır. Bir klasör oluşturmak için Yeni Klasör Oluştur butonuna tıklayın. PDF portföylerinin dosyalar ile çalışma mantığı, işletim sistemlerinin dosyalar ile çalışma mantığına benzemektedir. Yaratmış olduğunuz klasöre dosyalar eklemek için dosyalarınızı seçin ve ilgili klasörün üzerinde sürükleyip bırakın. Klasör içeriklerinin görüntülenmesi için klasörün üstüne iki kez tıklanılması yeterlidir. Bir PDF portföyü üzerinde menüler ile uygulayabileceğiniz bir çok işlemi portföy üzerinde boş bir alanda ya da yapılacak işlem doğrultusunda doküman üzerine gelip sağ buton ile açılan bağlam menüsünde de yapabilirsiniz.

3

Portföy içerisindeki bir dokümanı silmek için dokümanı seçin, sağ tık ile açılan menüden sil ya da klavyenizden sil tuşuna basın. Bir dokümanın portföy içerisinden silinmesi ile orijinal dosya sabit diskinizden silinmemektedir.

4

Eklemiş olduğunuz dokümanlara isterseniz açıklama da ekleyebilirsiniz. Açıklama eklenen dokümanlar diğerlerine göre arandığında daha kolaylıkla bulunacaktır. Tıklayarak açıklama ekleme işlemi, kullanılan Mizanpaja göre farklılık gösterebilir bu yüzden doküman özelliklerini kullanarak ekleyiniz. Dokümanı seçin sağ tık ile açılan bağlam menüsünden özellikleri seçip açıklama alanına ilgili bilgileri yazın.

5

Dokümanınız üzerindeki değişikleri kayıt etmek için kaydetmeyi unutmayın.

Portföyün Görsel Ayarlarının Belirlenmesi Acrobat ile ayrıca PDF portföyünün nasıl görüntüleneceğini belirleyebilirsiniz. İsteğiniz doğrultusunda oluşturmuş olduğunuz çeşitli portföyler birbirlerinden oldukça farklı görüntülenebilir. Bu özellikleri düzenlemek için sağ tarafta PDF portföyünü düzenle alanının altındaki seçenekleri kullanabilirsiniz.

Temel Mizanpajlar: Bu alandan PDF portföyünüzü oluşturan dokümanların, dosyaların PDF portföyünde nasıl görüntüleneceğini belirleyebilirsiniz.

61


62

Bölüm 5 PDF Dokümanlarını Birleştirmek

Giriş ve Üstbilgi Ekle: Bu alandan PDF portföyünüze karşılama ekranı ekleyebilirsiniz. Karşılama ekranları bir PDF portföyü açıldığında kullanıcının karşısına ilk olarak çıkarlar. Bu ekranlar kullanıcılara portföyü kullanmadan önce portföy hakkında bilgi vermek istiyorsanız oldukça faydalıdır. Bu alanda ayrıca PDF portföyünüze üst bilgi alanı da ekleyebilirsiniz. Acrobat içerisinde kullanabileceğiniz birçok çeşit üst bilgi alanı vardır. Bu alanlardan herhangi birinin seçilmesi ile basit bir editör belirir. Bu editörü kullanarak üst bilginizi güncelleyebilirsiniz.


Bölüm 5 PDF Dokümanlarını Birleştirmek

Renk Şeması Seç: Bu alandan PDF portföyünüz gösterilirken kullanabileceğiniz renk şemasını belirleyebilirsiniz. Acrobat içerisinde varsayılan olarak bazı şemalar size sunulmuştur. Bu şemaların yeterli olmaması durumunda kendi şemanızı da yaratabilirsiniz. Renk şemanızı özelleştirmek için Renk Şeması Seç alanından ilgili yere tıklayınız. Dosya

Ayrıntılarını Belirt: Bu alandan portföy içerisindeki dosyalar ile etiketleme işlemini yapabilir, yeni etiketler ekleyebilirsiniz. Bu butona tıklanması ile portföy içerisindeki dokümanların bir listesini görürsünüz. Bu liste içerisinde değiştirmek istediğiniz alanın üzerine iki kez tıklayarak değiştirebilirsiniz. Bu listede varsayılan sütunlar bulunmaktadır. Kendinize özel bir sütun yaratmak istiyorsanız Dosya Ayrıntıları Belirt alanındaki Sütün Ekle butonunu kullanarak ekleyebilirsiniz.

63


64

Bölüm 5 PDF Dokümanlarını Birleştirmek

Yayınla: Bu alanı kullanarak portföyünüzü kayıt edebilir, eposta aracılığı ya da Acrobat.com servisini kullanarak başkaları ile paylaşabilirsiniz.

Portföyün Ön İzlemesini Yapmak ve Doküman İçerikleri Değiştirmek Bir PDF portföyünün önizlemesini yapmak için Portföyü düzenle modundan çıkmanız gerekmektedir. Düzenleme modundan çıkmak için araç çubuğundaki Değiştir buton grubunun altından Portföyü Düzenle seçeneğinin yanındaki işareti kaldırınız. Bir PDF portföyünün düzenleme modundan çıkması ile PDF portföyünü kullanıcıların görüntülediği gibi görüntülersiniz. Portföyün kolay bir şekilde ön izlemesini yapmak için araç çubuğundaki butonları kullanabilirsiniz.

Acrobat ile, bir portföy içerisindeki dokümanların içeriklerinin değiştirilmesi de oldukça kolaydır. Portföy içerisindeki bir dokümanın içeriğini değiştirmek, güncellemek için

1

Portföy içerisindeki dokümanı seçin. Bir dokümanın düzenlenmesi için bilgisayarınızda o doküman türünü düzenleyebilecek bir editörün olması gerekmektedir. Örneğin portföy içerisindeki bir Word belgesini düzenlemek için bilgisayarınızda Word ya da benzeri bir yazılım olmalıdır.

2

Dokümanın üzerine iki kez tıklayarak dokümanın Acrobat içinde önizlemesinin yapılmasını sağlayın.

3

Ön izleme ekranında sağ üst köşede bulunan Aç butonuna tıklayarak dokümanın, bilgisayarınızda yüklü ilgili editör içerisinde açılması sağlayın. Portföy içerisindeki bir doküman, ilgili editörde açıldığında portföy içerisinde aşağıdaki gibi görüntülenir.


Bölüm 5 PDF Dokümanlarını Birleştirmek

4

Doküman üzerindeki değişikleri yapın ve dokümanınızı kayıt edip kapatın. Acrobat otomatik olarak PDF portföyünüzü güncelleyecektir.

5

Portföyünüzü kayıt edin.

Portföy İçerisinde Arama Yapmak Bir PDF portföyü içerisinde arama yapmak için araç çubuğundaki arama alanını kullanın. Portföyler içerisinde arama, seçili bir portföy dokümanı içerisinde ya da tüm portföy içerisinde olmak üzere iki farklı şekilde yapılabilir. Seçili bir doküman içerisinde arama yapmak için:

1

PDF portföyü içerisinde dokümanı seçin

2

Arama çubuğundaki arama metin kutusuna aramak istediğiniz kelimeyi girin. Arama kutusunun sağındaki aşağı ok tuşuna tıklayarak arama seçeneklerinin görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Doküman, portföy içerisinde seçili olduğundan Tüm Portföyü ara seçeneği pasif olacaktır.

3

Arama işlemini yapmak için klavyenizden Enter tuşuna basın.

Tüm portföy içerisinde arama yapmak için portföy içerisinden bir doküman seçmeden arama yapınız.

PDF Portföyü İçerisindeki Dokümanları PDF Formatına Dönüştürmek Bir PDF portföyü oluştururken, kullanılan dosyaların orijinal halleri ile PDF formatına dönüştürülmeden dokümana eklendiğini öğrenmiştiniz. Bazı durumlarda PDF portföyünüz içerisindeki bazı dokümanları PDF formatına dönüştürmek isteyebilirsiniz. Daha önce de belirtildiği gibi bir portföy içerisindeki dokümanların açılabilmesi için bu dokümanları bilgisayarda gösterebilecek uygulamaların yüklü olması gerekmektedir. Portföy içerisindeki dokümanları PDF formatına dönüştürerek kullanıcılarınızın uyumluluk ile ilgili yaşabilecekleri sorunları minimuma indirebilirsiniz. Bir portföy içerisindeki dokümanı PDF formatına dönüştürmek için aşağıdaki işlemleri yapın

1

Portföy içerisindeki PDF yapılması istenilen dokümanı seçin

2

Araç çubuğundaki Değiştir buton grubunun altından Adobe PDF’ye Dönüştür seçeneğini seçin.

65


66

Bölüm 5 PDF Dokümanlarını Birleştirmek

Dokümanın PDF formatına dönüştürülmesinden sonra orijinal dokümanı portföy içerisinde silebilirsiniz.

PDF Portföyünü Güvenli Hale Getirmek Bir PDF portföyünü güvenli hale getirerek portföy üzerinde kullanıcıların yapabileceği işlemleri kısıtlayabilir ya da portföyün açılırken şifre ile açılmasını sağlayabilirsiniz. Bir PDF portföyünün içinde kendine ait güvenlik ayarları bulunan bir PDF dokümanı varsa bu dokümanın güvenlik ayarları PDF portföyünün güvenlik ayarlarının değiştirilmesi ile değişmez ve kendi güvenlik ayarlarını korur. Bir PDF portföyünü güvenli hale getirmek için aşağıdaki işlemleri yapınız

1

Güvenli hale getirmek istediğiniz PDF portföyünü açın

2

Araç çubuğundaki Değiştir buton grubunun altındaki Güvenli Portföy seçeneğini seçin.

3

Belge özellikleri penceresi açılacaktır.

Bu pencereden Belge Güvenliği alanının altında bulunan Güvenlik Yönetimi seçeneklerinden Şifre Güvenliğini seçin.

4

Şifre Güvenliği – Ayarlar penceresi açılacaktır.


Bölüm 5 PDF Dokümanlarını Birleştirmek

Gerekli ayarları yaparak dokümanı güvenli hale getirin

5

Dokümanda belirlemiş olduğunuz güvenlik seçenekleri halen PDF portföyünüze uygulanmamıştır. Seçtiğiniz güvenlik ayarlarının portföye uygulanması için kayıt edilmesi gerekmektedir.

6

Portföyü kayıt edin ve doküman başlığının sonuna (GÜVENLİ) yazısının eklendiğini gözlemleyin.

67


BÖLÜM

6

PDF Dokümanlarını Düzenlemek PDF Dokümanına Sayfa Ekleme ve Silme PDF Dokümanının Sayflarını Düzenleme PDF Dokümanının Sayfalarını Çıkartmak, Değiştirmek PDF Dokümanlarını Bölmek PDF Dokümanlarının Sayfalarını Numaralandırmak Sayfalara Alt Bilgi, Üst Bilgi, Filigran ve Arka Plan Eklemek PDF Dokümanlarının İçeriğini Düzenlemek PDF Dokümanlarının Özelliklerini Belirlemek PDF Dokümanlarına Dosya Eklemek


Bölüm 6 PDF Dokümanlarını Düzenlemek

B

ir PDF dokümanını oluşturduktan sonra bu dokümanı yeniden düzenlemek gerekebilir. Örneğin dokümana sayfalar eklemek isteyebilir ya da dokümandan bazı sayfaları çıkarmak isteyebilirsiniz. Bu düzenleme işlemi doküman sayfalarına sayfa numaraları eklemekten doküman üzerine alt üst bilgi, filigran ekleme kadar çok çeşitli işlemler olabilir.

PDF Dokümanına Sayfa Ekleme ve Silme Bazı durumlarda bir PDF dokümanına sayfa eklemek ya da PDF dokümanındaki mevcut sayfalardan bazılarını silmek isteyebilirsiniz. Acrobat’ı kullanarak daha önceden oluşturmuş olduğunuz PDF belgelerinizde sayfa ekleme ve çıkarma işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Bir PDF belgesinden sayfaları çıkarmak için aşağıdaki işlemleri yapın

1

Sayfaları çıkarmak istediğiniz PDF dokümanını açın.

2

Gezinme panelinden Sayfalar panelinin ikonuna iki kez tıklayarak sayfalar panelinin genişlemiş şekilde görüntülenmesini sağlayın

3

Silmek istediğiniz sayfaları sayfalar gezinme panelinden seçin. Birden fazla sayfayı seçmek için CTRL tuşuna basılı tutarak sayfaları seçin.

4

Sayfaları silmek için seçmiş olduğunuz herhangi bir sayfa üzerinde sağ tıklayın ve açılan bağlam menüsünden Sayfaları Sil seçeneğini seçin. Aynı işlemi sayfaları seçtikten sonra Menü çubuğundan Belge > Sayfaları Sil seçeneğini seçerek de yapabilirsiniz. Sayfaları silmek için diğer bir yol da Sayfalar gezinme panelinin seçenekler(çark işareti) menüsünden Sayfaları sil seçeneğini seçmektir.

5

Dokümanınızı kayıt edin.

PDF dokümanlarına sayfa eklemek istediğinizde ekleyeceğiniz sayfaları başka bir dokümandan alabilir ya da panoya kopyalamış olduğunuz varlıkları bir PDF belgesi içerisine sayfa olarak ekleyebilirsiniz. Sayfalar, dokümanın tercih ettiğiniz herhangi bir yerine eklenebilir. Bir PDF belgesine sayfa eklemek için işlemleri yapın

1

Sayfaları eklemek istediğiniz PDF dokümanını açın.

2

Gezinme panelinden Sayfalar panelinin ikonuna tıklayarak sayfalar panelini görüntüleyin. Sayfalar panelinden yeni eklemek istediğiniz sayfanın konumunu belirlemek için dilediğiniz sayfayı seçin.

3

Menü çubuğundan Belge > Sayfa Ekle > Dosyadan seçeneğini seçin. Bu seçenek ile daha önceden oluşturmuş olduğunuz bir dokümanın sayfalarını üzerinde çalışmakta olduğunuz dokümana ekleyebilirsiniz.

4

Eklenecek Dosyayı Seçin penceresinden eklemek isteğiniz dosyayı seçin ve seç butonuna tıklayın

5

Acrobat size, seçmiş olduğunuz dokümandaki sayfaların hangi konuma ekleneceğinin belirlenmesi için Sayfaları Ekle penceresini gösterecektir.

69


70

Bölüm 6 PDF Dokümanlarını Düzenlemek

Bu pencereden sayfaların hangi konuma eklenmesini istediğinizi belirtebilirsiniz.

6

PDF dokümanınızı kayıt edin.

Yukarıdaki işleme benzer bir şekilde panoya kopyalanmış bir içeriği de bir PDF dokümanına sayfa olarak ekleyebilirsiniz. Bu işlem için menü çubuğundan Sayfa Ekle > Panodan seçeneğini seçebilirsiniz.

PDF Dokümanının Sayfalarını Düzenleme Acrobat ile bir PDF dokümanının sayfaları üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Bu değişiklikler bir sayfanın kırpılması, yerinin değiştirilmesi ya da döndürülmesi olabilir. Sayfaların doküman içindeki konumunun değiştirilmesi için aşağıdaki işlemi yapın

1

Sayfaların konumunu değiştirmek istediğiniz PDF dokümanını açın.

2

Gezinme panelinden Sayfalar panelinin ikonuna iki kez tıklayarak sayfalar panelinin genişlemiş şekilde görüntülenmesini sağlayın

3

Konumunu değiştirmek istediğiniz sayfaları panelden seçin. CTRL tuşuna basılı tutarak aynı andan birden fazla sayfanın seçilmesini sağlayabilirsiniz

4

Sayfaları seçtikten sonra sol fare tuşuna basılı tutarak sayfaları sayfalar paneli içerisindeki yeni konumuna sürükleyip bırakın.

5

Dokümanınızı kayıt edin.

Bir PDF dokümanının sayfaları geçici ya da kalıcı bir şekilde döndürülebilir. Geçici döndürme işlemi dokümanın kapatılmasına kadar geçerlidir ve dokümanın yeniden açılması ile sayfaların döndürülme bilgisi kaybolur. Sayfa Görüntüsü altında bulunan, varsayılan olarak gizli olan, Saat Yönünde Döndür ve Saat Yönünün Tersi Yönünde Döndür araçları bu şekilde geçici döndürme işlemi yaparlar.


Bölüm 6 PDF Dokümanlarını Düzenlemek

Sayfaları doküman içerisinde kalıcı olarak döndürmek için aşağıdaki işlemi yapın

1

Sayfaların konumunu değiştirmek istediğiniz PDF dokümanını açın.

2

Gezinme panelinden Sayfalar panelinin ikonuna iki kez tıklayarak sayfalar panelinin genişlemiş şekilde görüntülenmesini sağlayın.

3

Döndürmek istediğiniz sayfaları panelden seçin ve sağ tık ile tıklayın. Açılan bağlam menüsünden Sayfaları Döndür seçeneğini seçin. Aynı işlemi Sayfalar gezinme panelinin seçenekler menüsünden ya da menü çubuğundan Belge > Sayfaları Döndür seçeneğinden de yapabilirsiniz.

4

Sayfaları Döndür penceresi açılacaktır. Bu pencereden hangi sayfaların hangi yönde döndürüleceğini belirleyin. Belirlediğiniz bu döndürme ayarlarının doküman içerisindeki hangi sayfalara uygulanacağını pencerenin altında bulunan Döndür seçeneklerinden belirleyebilirsiniz.

5

Tamam butonuna tıklayarak işlemi onaylayın

6

Dokümanınızı kayıt edin. PDF belgeleri içerisindeki sayfaları birbirinden bağımsız olarak kırpabilirsiniz. Bu, özellikle bir sayfadaki içerik sayfanın büyüklüğüne göre oldukça küçük olduğu durumlarda oldukça mantıklıdır.

PDF dokümanındaki sayfaları kırpmak için aşağıdaki işlemi yapın

1

PDF dokümanınızı açın.

2

Gezinme panelinden Sayfalar panelinin ikonuna tıklayarak sayfalar panelini görüntüleyin. Sayfalar panelinden kırpmak istediğiniz sayfayı belirleyin ve sağ tık ile açılan bağlam menüsünden Sayfaları Kırp seçeneğini seçin.

3

Sayfaları Kırp penceresi açılacaktır.

71


72

Bölüm 6 PDF Dokümanlarını Düzenlemek

Kenar Boşluğu Kontrolleri: Bu alandan sayfanın hangi kısımlarının kesileceğini belirleyebilirsiniz. Bu alandaki Üst, Alt, Sol, Sağ seçeneklerinin değiştirilmesi ile yan taraftaki ön izleme alanındaki çizgilerin konumlarının değiştiğini gözlemleyin. Bu çizgiler bu sayfanın nereden kesileceğini belirtmektedir. Yukarı aşağı oklara basarak değerleri değiştirirken klavyenizden SHIFT tuşuna basılı tutarak değerlerin daha hızlı değişmesini sağlayabilirsiniz. Sayfa Boyutunu Değiştir: Bu alandan sayfaları sabit boyutlu bir sayfa olarak kırpabilirsiniz. Eğer kırmak istediğiniz sayfa büyüklüğü sabit olanların arasında bulunmuyorsa özel seçeneğini seçerek ebatların girilmesini sağlayabilirsiniz. Sayfaları kırpmak için yukarıdaki pencerede ayarları yapmak sıkıcı ve zaman alıcı bir işlemdir. Buradaki Üst, Alt, Sol, Sağ değerlerinin görsel olarak belirlenip bu pencere içerisinde otomatik olarak doldurulmasını sağlayabilirsiniz. Bunu yapabilmek için Gelişmiş Düzenleme Araç Çubuğunun altındaki Kırpma aracını kullanın.

4

Tamam butonuna tıklayarak ayarları onaylayın.

5

Dokümanınızı kayıt edin.

PDF Dokümanının Sayfalarını Çıkartmak, Değiştirmek Eskiden oluşturduğunuz bir doküman içerisindeki sadece birkaç sayfa size lazım oldu ve sadece bunlardan yeni bir PDF belgesi oluşturmak istiyorsunuz. Bu tür bir durumda doküman içerisindeki gerekli sayfaları yeni bir PDF belgesine çıkartabilirsiniz. Bir dokümandaki sayfaları çıkartmak için aşağıdaki işlemi yapın


Bölüm 6 PDF Dokümanlarını Düzenlemek

1 2

3

4

PDF dokümanınızı açın. Gezinme panelinden Sayfalar panelinin ikonuna tıklayarak sayfalar panelini görüntüleyin. Sayfalar panelinden, çıkartmak istediğiniz sayfayı belirleyin. Çıkartma işlemini sadece ardışık sayfalarda uygulayabilirsiniz. Geniş bir aralık seçmek istiyorsanız ilk sayfanızı seçin daha sonra çıkartmak istediğiniz son sayfayı klavyeden SHIFT tuşuna basılı tutarak seçin. Bu geniş bir aralığın kolayca seçilmesini sağlayacaktır. Çıkartma işlemini Sayfa Gezinme Panelinin seçenekler menüsünden ya da seçmiş olduğunuz herhangi bir sayfanın üzerine sağ tık ile tıklayıp açılan bağlam menüsünden Sayfaları Çıkart seçeneğini seçerek başlatabilirsiniz. Sayfaları Ayıkla penceresi açılacaktır.

Sayfaları Ayrı Dosyalar Olarak Ayıkla: Bu seçeneği seçerek her bir sayfanın ayrı bir PDF belgesi olarak kayıt edilmesini sağlayabilirsiniz. 5

Tamam butonuna tıklayarak sayfaların çıkartılması işlemini sonlandırın Bazı durumlarda da bir PDF dokümanın sayfalarını değiştirmek isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda sayfaları silip daha sonra yeniden başka sayfaları eklemek yerine Acrobat’ın Sayfaları Değiştir özelliğini kullanmanız daha az zaman alacaktır. Bir PDF dokümanın sayfalarını başka bir dokümanın sayfaları ile değiştirmek için aşağıdaki işlemi yapın

1

PDF dokümanınızı açın. Gezinme panelinden Sayfalar panelinin ikonuna tıklayarak sayfalar panelini görüntüleyin. Sayfalar panelinden değiştirmek istediğiniz sayfaları belirleyin. Değiştirme işlemini sadece ardışık sayfalarda uygulayabilirsiniz. Geniş bir aralık seçmek istiyorsanız ilk sayfanızı seçin daha sonra çıkartmak istediğiniz son sayfayı klavyeden SHIFT tuşuna basılı tutarak seçin. Bu geniş bir aralığın kolayca seçilmesini sağlayacaktır.

2

Sayfalar Gezinme Panelinin seçenekler menüsünden ya da seçili sayfaların üzerine sağ tık ile tıklayıp açılan bağlam menüsünden sayfaları değiştir seçeneğini seçin. Yeni Sayfalara Sahip Dosyayı Seçin penceresi açılacaktır. Bu pencereyi kullanarak yeni sayfalarınızın olduğu PDF belgesini seçin Sayfaları Değiştir penceresi görüntülenecektir.

3 4

73


74

Bölüm 6 PDF Dokümanlarını Düzenlemek

Orijinal: Bu alandan değiştirmek istediğiniz dosyadaki sayfa numaralarını girebilirsiniz. Yerine Geçen: Seçmiş olduğunuz yeni sayfaları içeren dokümandaki hangi sayfaların seçilmiş olan sayfalar ile değiştirileceğini buradan belirleyebilirsiniz. Sayfa adetlerinin tutmaması durumunda sayfa sayılarının farkına göre dokümana yeni sayfalar eklenebilir ya da silinebilir. 5

Tamam butonuna tıklayarak işleminizi onaylayın

6

Dokümanınızı kayıt edin.

PDF Dokümanlarını Bölmek PDF dokümanları, gerek dosya büyüklüğü gerek ise sayfa sayısı olarak zaman zaman oldukça büyük hale gelebilirler. Böyle bir durumda ihtiyacınız doğrultusunda dokümanlarınızı bölmeniz gerekebilir. Bir PDF dokümanını bölmek için aşağıdaki işlemleri yapın.

1

PDF dokümanınızı açın.

2

Menü çubuğundan Belge > Belgeyi Böl seçeneğini seçin

3

Belgeyi Böl penceresi açılacaktır.

Sayfa sayısı: Bir belgeyi dilediğiniz sayfa sayısına göre bölmenizi sağlar. Dosya boyutu: Bir PDF dokümanının belirli büyüklükteki parçalara bölünmesini istediğinizde kullanabilirsiniz. Özellikle eposta ile PDF dokümanlarınızı yollarken dokümanlarınızı belirli dosya büyüklüklerinde bölmek isteyebilirsiniz. Üstü düzey yer imleri: Dokümanlarınızı en üst seviye yer imlerine göre bölebilirsiniz Çıktı Seçenekleri: Bu alandan bölünme sonrası oluşacak dokümanların nereye hangi isimlendirme ile kayıt edileceğini belirleyebilirsiniz.


Bölüm 6 PDF Dokümanlarını Düzenlemek

Birden Fazla Öğeye Uygula: Bu seçeneği seçtiğinizde aynı anda birden fazla dokümanı belirlemiş olduğunuz kurallar çerçevesinde toplu olarak bölebilirsiniz. 4

Tamam seçeneğini seçerek bölme işlemini tamamlayın.

PDF Dokümanlarının Sayfalarını Numaralandırmak Sayfalar, gezinme panelindeki sayfaların sayfa numaraları, dokümana sayfaların eklenmesi, dokümandan sayfaların çıkarılması ya da silinmesi ile değişiklik gösterebilir. Bu tür bir durumda sayfa numaralarını yeniden düzenlemek isteyebilirsiniz. Bu paneldeki sayfa numaraları, yazıcı işlemlerinde kullanılmaktadır ve görsel olarak bir işleve sahip değildirler. PDF dokümanının sayfa numaralarını yeniden numaralandırmak için aşağıdaki işlemi yapın:

1

PDF dokümanınızı açın.

2

Gezinme panelinden Sayfalar panelinin ikonuna tıklayarak sayfalar panelini görüntüleyin. Sayfalar panelinden sayfa numaralarını değiştirmek istediğiniz sayfaları belirleyin. Değiştirme işlemini sadece ardışık sayfalarda uygulayabilirsiniz. Geniş bir aralık seçmek istiyorsanız ilk sayfanızı seçin daha sonra değiştirmek istediğiniz son sayfayı klavyeden SHIFT tuşuna basılı tutarak seçin. Bu geniş bir aralığın kolayca seçilmesini sağlayacaktır.

3

Seçili sayfalardan birinin üzerine sağ tık ile tıklayın ve açılan bağlam menüsünden Sayfaları Numaralandır seçeneğini seçin.

4

Sayfa Numaralandırma penceresi açılacaktır.

Sayfalar: Bu alandan değiştirmek istediğiniz sayfaları belirleyebilirsiniz.

75


76

Bölüm 6 PDF Dokümanlarını Düzenlemek

Numaralandırma: Bu alandan numaralandırma işleminin nasıl olacağını belirleyebilirsiniz. Acrobat’ta sayfaları numaralandırırken kullanabileceğiniz bir çok stil bulunmaktadır. Bu stilleri Numaralandırma alanının altında bulunan Stil kısmından belirleyebilirsiniz. Sayfa numaralarını verirken numaraların başına bir kelime eklemek istiyorsanız bu kelimeyi de Önek alanında belirtebilirsiniz. Başlat alanı numaralandırmanın başlayacağı rakamı belirler. 5

Tamam butonuna tıklayın ve numaralandırma işlemini tamamlayın.

6

Dokümanı kayıt edin.

Sayfalara Altbilgi, Üstbilgi,Filigran ve Arka Plan Eklemek Altbilgi ve Üstbilgi Eklemek Acrobat ile PDF dokümanlarına altbilgi ve üstbilgi ekleyebilirsiniz. Bu alanlara ekleyeceğiniz metinler dilediğiz karakter tipinde olabilir, sayfa numaralar, tarih ya da benzeri bilgileri içerebilirler. Alt ve üst bilgi alanı üçer bölüme ayrılmıştır. Bu bölümler solda, ortada ve sağdadır. Eklemek istediğiniz içerikleri bu alanlara eklersiniz. Bir PDF dokümanına alt ve üst bilgi eklemek için aşağıdaki işlemleri yapın:

1

Menü çubuğundan Belge > Üstbilgi ve Altbilgi > Ekle seçeneğini seçin.

2

Üstbilgi ve Altbilgi Ekle penceresi açılacaktır. Bu pencereden altbilgi ve üstbilgi alanları ile ilgili bir çok ayarı yapabilirsiniz


Bölüm 6 PDF Dokümanlarını Düzenlemek

Kaydedilen Ayarlar: Projelerinizde sürekli aynı ya da benzer Altbilgi ve Üstbilgi alanlarını kullanıyorsanız zaman kazanmak için bu ayarları kayıt edebilir ve diğer dokümanlarınıza da kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Font: Bu alandan kullanmak istediğiniz font ailesini ve diğer font özelliklerini belirleyebilirsiniz. Kenar Boşluğu: Üstbilgi ve altbilgi alanlarınızın sayfa üzerinde konumlandırılmasında kullanabileceğiniz kenar boşluğu ayarlarıdır Altbilgi ve Üstbilgi Metin Alanları: Altbilgi ve Üstbilgi alanları üçer ayrı bölüme ayrılmıştır. Eklemek istediğiniz metnin konumuna göre ilgili metin kutusunu doldurun. Sayfa Numarası Tarih Formatları: Bu alandan Altbilgi ve Üstbilgi alanlarına dinamik değerlerin eklenmesini sağlayabilirsiniz.

77


78

Bölüm 6 PDF Dokümanlarını Düzenlemek

Sayfa Aralığı Seçenekleri: Eklemek istediğiniz Altbilgi ve Üstbilgi alanlarının dokümanın hangi sayfalarına ekleneceğini belirtmek için kullanabilirsiniz. Birden Fazla Öğeye Uygula: Oluşturduğunuz Altbilgi ve Üstbilgi alanlarını toplu bir şekilde başka dokümanlara da uygulamak için bu alanı kullanabilirsiniz. 3

Tamam butonuna basarak işlemi onaylayın

4

Dokümanınızı kayıt edin. Sayfalarınıza eklemiş olduğunuz Altbilgi ve Üstbilgi alanlarını değiştirmek ve kaldırmak için Menü çubuğundan Belge > Üstbilgi ve Altbilgi altındaki ilgili seçeneği seçiniz.

Filigran Eklemek Filigran tercihinize göre sayfa içeriklerinin arkasına ya da önüne eklenebilen resim veya metin içerikli öğelerdir. Acrobat ile dokümanlara eklenen filigranlar istediğiniz durumlarda doküman içersinde de gösterilebilmektedir. Örneğin filigranların bilgisayar ekranında görüntülenmemesini ancak yazıcıdan çıktı alınırken görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Bir PDF dokümanına filigran eklemek için aşağıdaki işlemleri yapın:

1

Menü çubuğundan Belge > Filigran > Ekle seçeneğini seçin.

2

Filigran Ekle penceresi açılacaktır. Bu alandan filigranlar ile ilgili çeşitli ayarları yapabilirsiniz.

Kaynak: Bu alandan filigranın türünü belirleyebilirsiniz. Filigranlar metin ya da resim içerikli olabilirler. Metin içerikli filigranlar yaratmak için Metin seçeneğinin yanındaki metin kutusuna bilgileri giriniz. Resim temelli bir filigran yaratmak için Dosya seçeneğini seçtikten sonra Gözat butonuna basarak filigran olarak kullanmak istediğiniz dosyayı bilgisayarınızdan seçiniz. Seçtiğiniz dosya bir PDF dokümanı ise Sayfa Numarası seçeneğinden bu PDF dokümanı içerisindeki hangi sayfanın filigran olarak kullanılacağını belirleyebilirsiniz.


Bölüm 6 PDF Dokümanlarını Düzenlemek

Görünüm: Bu alandan filigranın dönüş, opaklık ve ölçekleme ayarlarını yapabilirsiniz. Bu alanda önemli olan diğer bir seçenek ise filigranın sayfa içeriğine göre konumunu belirleyen Konum seçenekleridir. Görünüm seçenekleri: Bu seçenekler ile filigranın hangi durumda görüntüleneceğini belirleyebilirsiniz.

3

Ayarlarınızı yaptıktan sonra Tamam butonuna tıklayarak filigranın sayfalara eklenmesini sağlayın

4

Dokümanınızı kayıt edin.

Sayfalarınıza eklemiş olduğunuz filigranı değiştirmek ve kaldırmak için Menü çubuğundan Belge > Filigran altındaki ilgili seçeneği seçiniz.

Arka Plan Eklemek Acrobat ile dokümanlarınıza arka plan da ekleyebilirsiniz. Arka planlar sabit renkli, bir resim dosyasından ya da bir PDF dokümanından oluşturulabilirler. Bir PDF dokümanına arka plan eklemek için aşağıdaki işlemleri yapın:

1

Menü çubuğundan Belge > Arka Plan > Ekle/Değiştir seçeneğini seçin.

2

Arka Plan Ekle penceresi açılacaktır. Bu alandan arka planlar ile ilgili çeşitli ayarları yapabilirsiniz.

79


80

Bölüm 6 PDF Dokümanlarını Düzenlemek

Kaynak: Bu alandan eklemek istediğiniz arka planın türünü ve özelliklerini belirleyebilirsiniz. Sabit renkli bir arka plan oluşturmak için Bu Renkten seçeneğinin yanında bulunan beyaz renkli kutucuğa tıklayın. Bir resim dosyası ya da bir PDF dokümanından arka plan oluşturmak için ise Dosya seçeneğini seçtikten sonra Gözat butonuna basarak kullanmak istediğiniz dosyayı seçin. 3

Tamam butonuna basarak arka planın dokümana eklenmesini sağlayın.

4

Dokümanınızı kayıt edin. Sayfalarınıza eklemiş olduğunuz arka planı değiştirmek ve kaldırmak için Menü çubuğundan Belge > Arka Plan altındaki ilgili seçeneği seçiniz

PDF Dokümanlarının İçeriğini Düzenlemek PDF dokümanları iş akışınızda ulaşmanız gereken son dosya formatınız olmalıdır. Bir PDF dokümanı oluşturduğunuzda bu dokümanı oluşturduğunuz kaynak dokümanı saklamak ilerideki değişiklikler açısından size büyük kolaylık sağlayacaktır. Ancak bazı durumlarda PDF belgenizi oluşturduğunuz orijinal dokümanınızı kaybetmiş olabilirsiniz. Bu tür durumlarda PDF dokümanı üzerinde değişiklikler yapmak ya da PDF içeriğinin içerisindeki bazı metin,resim,tablo vb. gibi içerikleri yeniden kullanabilmeniz için Acrobat’ın içerik seçme ve düzenleme araçlarını kullanabilirsiniz. PDF dokümanları üzerinde değişiklik yapmak istediğinizde değişikliklerin orijinal belgede yapılıp bu belgenin yeniden PDF formatına dönüştürülmesi tavsiye edilir.

İçeriklerin Kopyalanması Bir PDF belgesinde, doküman güvenlik ayarları tarafından herhangi bir kısıtlamama olmaması durumunda sayfa içeriklerinden bir çoğunu kopyalayabilirsiniz. Kopyala işlemi için öncelikle içeriğinin seçilmesi gerekmektedir. Bir içeriğin kopyalanması için aşağıdaki işlemleri yapın

1

Araç çubuklarından Seç ve Yakınlaştır Araç Çubuğunun altındaki Seçim aracını seçiniz. Seçim aracı PDF dokümanlarınız içerisindeki varlıkları seçebilmenizi sağlamaktadır. Bu araç ile sayfa içerisindeki metin, resim ya da tabloları seçebilirsiniz.

2

Metin kopyalama: Sayfa içerindeki bir metni seçmek için metnin başlangıç konumuna tıklayın ve seçim alanında sürüklemek istediğiniz yere kadar sol tuşa basılı tutarak sürükleyin. Seçim alanını kopyalamak için sağ tık ile seçim alanına tıklayın ve açılan bağlam menüsünden kopyala seçeneğini seçin. Tablo kopyalama: PDF dokümanlarınız içerisinde bulunan tabloları kopyalayabilir hatta seçmiş olduğunuz bu tabloları bilgisayarınıza kayıt edebilir ya da Excel içerisinde direk olarak açılmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için metin seçme işleminde olduğu gibi içeriğinizden bir tabloyu seçin ve sağ tık ile açılan bağlam menüsünden ilgili seçeneği seçin.


Bölüm 6 PDF Dokümanlarını Düzenlemek

Görüntü kopyalama: Seçim aracını kullanarak doküman içerisindeki resimlerinizi panoya kopyalayabilir ya da dilerseniz direk olarak bilgisayarınıza kayıt edebilirsiniz. Resimleri seçerken resimler etrafında metinlerde olduğu gibi bir sürükle bırak işlemi yapmak durumunda değilsinizdir. Seçim aracı ile resimlerin üzerine tek tık ile tıklamanız resimleri seçmeniz için yeterli olacaktır. Sağ tık ile açılan menüden isteğiniz doğrultusunda görüntüyü panoya kopyalayabilir ya da bilgisayarınıza kayıt edebilirsiniz.

3

İçeriği kopyaladıysanız bu içeriği yapıştırabileceğiz başka bir uygulama içerisinde yapıştırın. İçeriği kayıt etmiş iseniz içeriğinizi kayıt ettiğiniz konumdan açınız.

İçeriklerin Düzenlenmesi Acrobat’ın Gelişmiş Düzenleme Araç Çubuğunun altındaki araçlar ile PDF dokümanlarınızın içeriklerini değiştirebilirsiniz. Bu değiştirme işlemi PDF dokümanlarının yapısından ve Acrobat yazılımının bir metin editörü olmamasından dolayı sınırlı bir şekilde yapılabilmektedir. Köklü değişiklikler için orijinal belgeniz değiştirilip dokümanın tekrar PDF yapılması tavsiye edilir. Acrobat ile PDF dokümanlarının içerisindeki metinleri değiştirebilmeniz için değiştirmek istediğiniz metinde kullanılan yazı karakterinin sisteminizde yüklü olması gerekmektedir. İçerikleri değiştirmek için Gelişmiş Düzenleme Araç Çubuğuna ihtiyaç duyacaksınız. Bu araç çubuğu açık değilse araç çubuğunu ve altındaki araçları açın.

81


82

Bölüm 6 PDF Dokümanlarını Düzenlemek

Metinlerin Düzenlenmesi Bir metin içeriğini değiştirmek için aşağıdaki işlemleri yapın:

1

Gelişmiş Düzenleme araç çubuğunun altından Metin Rötuşlama Aracını seçin

2 İçeriğini değiştirmek istediğiniz metnin olduğu yeri sol tıklayın. Acrobat sisteminiz içerisinde kullanabileceğini yazı karakterlerini yükleyecektir. 3 Değişikliğinizi yapın. Bu aracı kullanarak metinleri değiştirebilir, silebilir ya da yeni metinler ekleyebilirsiniz. Metin Rötuşlama aracını kullanarak metinlerin yazı karakterini de değiştirebilirsiniz. Bu işlemi yapmak için Metin Rötuşlama Aracı ile metni seçip sağ tık ile açılan bağlam menüsünden özellikler seçeneğini seçerek Rötuş özellikleri penceresini açın. Bu pencereden yazı karakterleri ile ilgili değişiklikleri yapabilirsiniz.

Bunlara ek olarak Metin Rötuşlama aracını kullanarak sayfa üzerinde metin olmayan bir yerde de metin içeriği yaratabilirsiniz. Bunu yapmak için sayfa içerisindeki boş bir alana elinizde Metin Rötuşlama aracı var iken CTRL tuşu ile tıklayın.


Bölüm 6 PDF Dokümanlarını Düzenlemek

Yeni Metin Font penceresi açılacaktır. Bu pencereden Font ve Mod ayarlarını yaparak yeni metin alanını dokümanınıza ekleyebilirsiniz. Font seçiminde tüm bilgisayarlarda bulunan bir font karakteri seçmeyi tercih ediniz.

Nesnelerin Düzenlenmesi Dokümanınız içerisindeki grafik, resim, çizgi ve benzeri nesnelerin sayfa üzerindeki konumları, ölçeklerini değiştirmek için Gelişmiş Düzenleme Araç Çubuğunun altındaki Nesneyi Rötuşlama aracını kullanabilirsiniz. Bunlara ek olarak düzenlemek istediğiniz nesne bir grafik ya da resim nesnesi ise bu tür nesnelerin harici bir grafik programında düzenlenip değişiklerin PDF dokümanınıza yansıtılmasını da sağlayabilirsiniz. Acrobat’ın grafik nesnelerini düzenlemek için varsayılan olarak kullandığı editör Adobe Photoshop ve Adobe Illustrator yazılımıdır. Bu editörler yerine başla bir editör kullanmak istiyorsanız bunu Acrobat tercihlerinden Rötuş seçeneğinden değiştirebilirsiniz.

83


84

Bölüm 6 PDF Dokümanlarını Düzenlemek

Bir nesnenin konumu değiştirmek için aşağıdaki işlemleri yapın:

1

Gelişmiş Düzenleme araç çubuğunun altından Nesneyi Rötuşlama Aracını seçin

2

Sayfa üzerinde konumunu değiştirmek istediğiniz nesneyi seçin. Acrobat; grafikleri, resimleri PDF formatına dönüştürürken grafiğin türüne, yapısına göre grafiği birkaç parçaya bölmüş olabilir. Bu tür grafik nesnelerini düzgün ve tam bir şekilde seçebilmek için nesneleri tek bir tıklama ile seçmek yerine grafik nesnesinin etrafında bir seçim alanını sürükle bırak ile oluşturarak seçim yapmak gerekebilmektedir.

3

Nesneyi seçtikten sonra sol tıkla sürükleyip bırakarak nesnenize yeni bir konum verin. Sürükle işlemini SHIFT tuşuna basarak yaparsanız nesnenin aynı eksende yatay ya da dikey olarak kaymadan konumunu değiştirebilirsiniz.

Bir nesneyi döndürmek için aşağıdaki işlemleri yapın:

1

Gelişmiş Düzenleme araç çubuğunun altından Nesneyi Rötuşlama Aracını seçin

2

Sayfa üzerinde konumunu değiştirmek istediğiniz nesneyi seçin. Acrobat; grafikleri, resimleri PDF formatına dönüştürürken grafiğin türüne, yapısına göre grafiği birkaç parçaya bölmüş olabilir. Bu tür grafik nesnelerini düzgün ve tam bir şekilde seçebilmek için nesneleri tek bir tıklama ile seçmek yerine grafik nesnesinin etrafında bir seçim alanını sürükle bırak ile oluşturarak seçim yapmak gerekebilmektedir.

3

Nesneyi seçtikten sonra nesneyi döndürmek için nesnenin üzerinde sağ tıklayın ve açılan bağlam menüsünden döndürme seçeneklerinden birini seçin.


Bölüm 6 PDF Dokümanlarını Düzenlemek

Yatay Çevir: Nesnenin yatay olarak çevrilmesini sağlar. Çevirme işlemini resmin aynadaki görüntüsü gibi düşünebilirsiniz. Diker Çevir: Nesnenin dikey olarak çevrilmesini sağlar Saat Yönünde Döndür: Nesnenin saat yönünde 90 derece döndürülmesini sağlar Saatin Tersi Yönce Döndür: Nesnenin saate ters yönde 90 derece döndürülmesini sağlar Seçimi Döndür: Bu seçenek ile nesnenizi istediğiniz derecede nesnenin köşelerinden tutarak döndürebilirsiniz. Bir nesneyi varsayılan harici grafik editöründe düzenlemek için aşağıdaki işlemleri yapın

1

Gelişmiş Düzenleme araç çubuğunun altından Nesneyi Rötuşlama Aracını seçin

2

Sayfa üzerinde konumunu değiştirmek istediğiniz nesneyi seçin. Acrobat; grafikleri, resimleri PDF formatına dönüştürürken grafiğin türüne, yapısına göre grafiği birkaç parçaya bölmüş olabilir. Bu tür grafik nesnelerini düzgün ve tam bir şekilde seçebilmek için nesneleri tek bir tıklama ile seçmek yerine grafik nesnesinin etrafında bir seçim alanını sürükle bırak ile oluşturarak seçim yapmak gerekebilmektedir.

3

Nesneyi seçtikten sonra nesnenin üzerinde sağ tıklayın ve açılan bağlam menüsünden Görüntü Düzenle seçeneğini seçin

4

Grafiğiniz Acrobat Rötuş seçeneği tercihlerinde belirtilen harici grafik editörü ile açılacaktır.

5

Değişikleri yapın ve dosyayı kayıt ederek grafik editörünü kapatın. Değişiklikler otomatik olarak PDF belgenize de yansıtılacaktır.

Acrobat varsayılan olarak piksel tabanlı grafiklerin düzenlenmesi için Adobe Photoshop, Vektörel grafik dosyalarının düzenlenmesi için ise Adobe Illustrator programını çalıştırır.

PDF Dokümanlarının Özelliklerini Belirlemek Bu bölümde PDF dokümanlarının özelliklerinin ayarlanması hakkında bilgi bulabilirsiniz. PDF özelliklerini kullanarak dokümanın güvenliğinden, açıldığı zaman ekranda nasıl görüntüleneceğine kadar doküman hakkındaki birçok ayarı belirleyebilirsiniz. Doküman özellikleri her doküman için farklılık gösterebilir ve doküman seviyesinde belirlenir. Bir PDF dokümanının doküman özelliklerini değiştirmek için aşağıdaki işlemleri yapın:

1

Menü çubuğundan Dosya > Özellikler seçeneğini seçin Belge özellikleri penceresi açılacaktır.

85


86

Bölüm 6 PDF Dokümanlarını Düzenlemek

Bu pencereden şu andaki dokümanınıza ait tüm ayarları yapabilirsiniz. Bu pencereden yapacağınız tüm ayarlar sadece bu doküman için geçerli olacaktır. Aşağıda bu penceredeki önemli alanlar ile ilgili açıklamaları bulabilirsiniz.

Açıklama: Bu sekmeden, dokümana Unvan, Yazar, Konu, Anahtar Sözcükler gibi çeşitli meta verilerini atayabilirsiniz. Bu meta verileri PDF dokümanının aranırken daha kolay bir şekilde bulunmasına olanak tanıyacaktır. Bu sekmedeki Ek Meta Veriler butonuna tıklarsanız dokümana ekleyebileceğiniz diğer ek meta verileri de görebilir ve güncelleyebilirsiniz. Güvenlik: Bu sekmeden, dokümanın güvenliği ile ilgili ayarları yapabilirsiniz. Doküman güvenliğiyle ilgili bilgileri ilerleyen bölümlerde bulabilirsiniz Fontlar: Fontlar sekmesinden doküman içerisinde kullanılan fontlar hakkında detaylı bir liste alabilirsiniz. Bu listede kullanılan fontlar dışında doküman içerisinde kullanılan hangi fontların dokümana gömüldüğü ve gömülmediği de gösterilmektedir. Bu sayede bu PDF dokümanının başka bir bilgisayarda sorunsuz bir şekilde görüntülenip görüntülenemeyeceğini tahmin edebilirsiniz. İlk Görünüm: Bu sekme doküman özellikleri penceresindeki en önemli sekmelerden biridir. Bu sekmedeki ayarları kullanarak dokümanın kullanıcının bilgisayarında açıldığı zaman nasıl görüntülenmesi gerektiğini belirlersiniz. Doküman açıldığı zaman hangi sayfa hangi yakınlık derecesinde gösterilecek, gezinme sekmelerinden hangileri otomatik olarak genişletilmiş gelecek ve buna benzer ayarları ilk görünüm sekmesinden yapabilirsiniz.


Bölüm 6 PDF Dokümanlarını Düzenlemek

2

Özel: Bu alandan dokümana eklemek istediğiniz özel meta verilerini ekleyebilirsiniz. Bu alandan ekleyeceğiniz ad değer çiftleri arama işlemlerinde kullanılabilir. Gelişmiş: Bu sekmeden, PDF dokümanınızın yazdırma işlemi sırasında belirtilmesi gereken seçeneklerin doküman bastırılırken otomatik olarak hazır ayarlar ile doldurulması ve benzer diğer özellikleri değiştirebilirsiniz.

3

Tamam butonuna tıklayarak doküman özelliklerini onaylayın

4

Dokümanınızı kayıt edin

PDF Dokümanlarına Dosya Eklemek Bazı durumlarda PDF dokümanlarınıza destekleyici başka dokümanları da eklemek isteyebilirsiniz. Bu eklenecek diğer varlıklar başka formattaki bir doküman ya da dosyada olabilir. Acrobat, PDF dokümanlarına çeşitli türdeki doküman ve dosyaların eklenmesine olanak tanımaktadır. Dosyalarınızı PDF dokümanlarına ekleyip, PDF dokümanınızın güvenlik ayarlarını değiştirerek eklemiş olduğunuz dosyaları da güvenlik altına almış olursunuz. Ayrıca, PDF dokümanını oluşturan orijinal belgenin PDF dokümanına orijinal dosya türü ile eklenmesi daha sonra bu orijinal dosyanın değiştirilip yeniden PDF yapılması sırasında sizlere büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Bir PDF dokümanına dosya eklemek için aşağıdaki işlemleri yapın

1

Gezinme panellerinden Ekler panelini açınız. Bu paneli kullanarak dokümanlarınıza dosyaları ve diğer dokümanları kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

2

Ekler panelinde doküman eklerini yönetmek için butonlar ve doküman içerisinde bulunan ekleri göstermek için bir liste bulunmaktadır.

87


88

Bölüm 6 PDF Dokümanlarını Düzenlemek

3

Dosya eklemek için Ekle butonuna tıklayın. Açılan Dosyaları Ekle penceresinden dokümana eklemek istediğiniz dosyaları, dokümanları seçin ve ekleyin. Dokümana ek eklemek için Windows Gezgininden dosyaları seçip bu listenin üzerine de sürükleyip bırakabilirsiniz. Dokümana eklenen dosyalar ve dokümanlar PDF formatına dönüştürülmez ve orijinal dosya türlerinde saklanırlar.

4

Ek listesindeki herhangi bir eke tıklandığında Ekler panelindeki Aç, Kaydet ve Sil butonları aktif hale gelir. Bu butonlardan Aç butonuna basıldığında Acrobat güvenlikle ilgili bir uyarı penceresi gösterecektir.

5

Çok sayıda eke sahip olan dokümanlarda aradığınız eki kolay bir şekilde bulmak için Ara butonunu kullanabilirsiniz. Arama işlemleri tüm dosya eklerini yapılarından dolayı düzgün bir şekilde arayamayabilir. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için eklerinize açıklamalar ekleyebilirsiniz. Bir eke açıklama eklemek için eki seçtikten sonra Ekler panelinin seçenekler menüsünden Tanımı Düzenle seçeneğini seçiniz.z


Bölüm 6 PDF Dokümanlarını Düzenlemek

89


BÖLÜM

7

Yer İmleri ve Linkler Yer İmleri Oluşturmak Yer İmlerini Düzenlemek Eylemler Yer İmleri ve İlk Görünüm Link Oluşturmak Linkleri Düzenlemek Otomatik Web Linkleri Oluşturmak


Bölüm 7 Yer İmleri ve Linkler

Y

er imleri ve linkler bir doküman içerisinde gezinmeyi oldukça kolaylaştırmaktadır. Bu özellikleri kullanarak kullanıcıların dokümanınızda daha önceden belirlediğiniz önemli alanlarda gezinmesini ve bu sayede dokümanınızın kullanıcılar üzerinde daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

Yer İmleri Yer imlerini PDF dokümanlar içerisindeki etkileşimli, dinamik içindekiler tablosu gibi düşünebilirsiniz. Doküman içerisindeki herhangi bir alanı bir yer imi olarak dokümana ekleyebilirsiniz. Yer imleri iç içe gruplanarak daha detaylı bir yapıda olabilirler. Çok fazla sayıda sayfaya sahip dokümanda kullanıcıların sayfalar arasında sayfa sayfa gezmesi yerine onlara istedikleri içeriklere hızlı bir şekilde ulaştıracak yer imlerinin verilmesi dokümanın verimliliğini arttıracaktır Bir doküman içerisindeki Yer İmlerini görüntülemek için Gezinme Panellerinden Yer İmleri panelini açmanız gerekmektedir. Bu panelden var ise dokümanınız içerisindeki tüm yer imlerini görebilirsiniz. Her dokümanın yer imleri olmak zorunda değildir. Yer imleri dokümanı yaratan kişinin dokümanı oluşturma şekline ve tercihine göre otomatik olarak oluşturulabilir. Örneğin Word dokümanından PDF belgesi oluştururken Word dokümanı içerisindeki başlıkların PDF dokümanında yer imleri olarak oluşturulabileceğini daha önceki bölümlerde öğrenmiştiniz.

Yer imleri paneline baktığınızda bazı yer imlerinin yanında artı + işareti görebilirsiniz. Bu işaret bu yer iminin altında yuvalanmış başka yer imleri olduğunu göstermektedir. Acrobat’ta yer imleri altına diğer yer imlerini dilediğiniz sayıda yuvalayabilirsiniz. Bir yer imini görüntülemek için Yer İmleri panelinden ilgili yer iminin üzerine tıklayabilirsiniz. Bir yer imine tıkladığınızda sadece ilgili sayfaya gitmekle kalmayabilir doküman yakınlık seviyeniz ya da dokümanın görünümü de yer iminde belirlenen hedef özelliklerine göre değişebilir.

91


92

Bölüm 7 Yer İmleri ve Linkler

Yer İmleri Oluşturmak Bir yer imi oluşturmak için aşağıdaki işlemleri yapın

1

Yer imine tıklandığında görüntülenmesini istediğiniz sayfaya gidiniz. Bir yer imine tıklandığında tüm sayfanın değil sayfa üzerindeki sadece bir alanın görüntülenmesini de sağlayabilirsiniz. Kullanıcıların bu yer imine tıkladığında dokümanınızı nasıl görmesini istiyorsanız yakınlık, konum, görünüm gibi ayarlarını o şekilde belirleyiniz.

2

Gezinme panellerinden Yer imleri panelini açın.

3

Yer imleri panelinin sağ üst köşesinde bulunan Yeni Yer İmi butonuna tıklayarak doküman içerisinde yeni bir yer imi oluşturun.

4

Yaratmış olduğunuz bu yer imine açıklayıcı bir başlık veriniz. Yer imlerinin isimlerini daha sonradan da istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Yer iminin başlığını belirledikten sonra Enter tuşuna ya da boş bir alana tıklayarak başlığı onaylayın. Dokümanınız içerisindeki yer imlerinin sıralamasını yer imlerini birbirlerinin üzerine sürükleyip bırakarak değiştirebilirsiniz. Yer imi hedefini belirlerken seçim aracını seçerek sayfa üzerinden bir metin seçmeniz durumunda yer iminin başlığı seçtiğiniz metin olarak otomatik belirlenecektir.

5

Dokümanınız içerisindeki bazı yer imlerinin diğer yer imlerinden daha farklı renkte veya stilde görünmesini isteyebilirsiniz. Bu, bazı yer imlerinin diğer yer imlerine göre daha önemli olduğunu kullanıcılara göstermek için kullanışlı bir yoldur. Yer imlerinin özelliklerini değiştirmek için yer imini panelden seçtikten sonra sağ tık ile tıklayın. Açılan bağlam menüsünde özellikler seçeneğini seçin.


Bölüm 7 Yer İmleri ve Linkler

Yer imi özellikleri penceresinde iki sekme vardır. Görünüm sekmesinden yer iminin yer imleri panelinde nasıl görüntüleneceğini, Eylemler sekmesinde de bu yer imine tıklandığında hangi eylemin gerçekleşeceğini belirleyebilirsiniz. Gerekli ayarları yaptıktan sonra Tamam butonuna basarak pencereyi kapatın.

6

Dokümanınızı kayıt edin.

Yuvalanmış yer imleri, doküman akışının kullanıcılar tarafından daha kolaylıkla anlaşılmasını sağlar. Alt alta onlarca yer imini dokümana eklemek yerine bu yer imlerini belli bir mantık çerçevesi içerisinde bir üst yer imine yuvalayabilirsiniz. Örneğin bir konu için bir yer imi yaratıp bu konuya ait olan alt konuları konular yer imine yuvalayabilirsiniz. Yer imlerini yuvalamak için yer imlerini yer imleri panelinde seçip sürükleyebilirsiniz. Yer imlerini sürüklerken hedef yer iminin altında bir işaret belirir. Bu işaret sürükleme işlemini bıraktığınızda yer iminin nasıl davranacağını belirler. Yer imleri sürükle bırak işlemi ile hem sıralanabilir hem de yuvalanabilir. Bu yüzden sürükleme bırakma işleminde bu işaretlere dikkat ediniz.

Sıralama işlemi

Yuvala işlemi

93


94

Bölüm 7 Yer İmleri ve Linkler

Yer İmlerini Düzenlemek Doküman içerisinde yaratmış olduğunuz yer imlerini zaman içerisinde silmek ya da tıklandığı zaman gidilecek hedefi, görünümü değiştirmek isteyebilirsiniz. Bir yer imini silmek için aşağıdaki işlemleri yapın

1

Gezinme panellerinden Yer imleri panelini açın.

2

Silmek istediğiniz yer iminin üzerine tıklayın.

3

Yer imleri panelinin sağ üst köşesinde bulunan Sil butonunu ya da Yer imleri panelinin seçenekler menüsünden Yer İmlerini Sil seçeneği seçin

4

Dokümanınızı kayıt edin. Bir yer iminin hedefini değiştirmek için aşağıdaki işlemleri yapın

1

Gezinme panellerinden Yer imleri panelini açın.

2

Hedefini değiştirmek istediğiniz yer iminin üzerine tıklayarak ilgili yer iminin sizi mevcut hedefe götürmesini sağlayın

3

Mevcut hedefe gidilmesinin ardından yeni hedef olmasını istediniz sayfa ve görünüme gidin.

4

Yer imleri panelinin seçenekler menüsünden Yer İmi Hedefi Ayarla seçeneğini seçin. Acrobat sizi bu yeni görünümün bu yer iminin yeni hedefi olacağı konusunda uyaracaktır.

5

Dokümanınızı kayıt edin.

Yer İmleri Eylemleri Yer imleri kullanıcıların doküman içerisinde gezinmesini sağlamasının yanında farklı birçok görevi de yapabilir. Kullanıcıların bir yer imine tıklaması ile bir web sayfasının açılmasını, bir sesin çalmasını, bir videonun oynamasını ya da dokümanın yazıcıdan çıktısının alınmasını sağlayabilirsiniz. Bunlar, yer imlerine atayabileceğiniz eylemlerdir. Bir yer imine eylemler atamak için aşağıdaki işlemleri yapınız

1

Gezinme panellerinden Yer imleri panelini açın.

2

Yeni görev atamak istediğiniz bir yer imini belirleyin ya da yeni bir yer imi yaratın. Yer imini seçin ve sağ tık ile açılan bağlam menüsünden özellikler seçeneğini seçin. Açılan Yer İmi Özellikleri penceresinden Eylemler sekmesini seçin

3

Eylem sekmesinden bu yer imine etkileştirebileceğiniz eylemleri belirleyebilirsiniz.


Bölüm 7 Yer İmleri ve Linkler

Eylem Ekle: Bu alandan yer imine tıkladığınızda etkileştirilebilecek eylemlerin listesini bulabilirsiniz. Eklemek istediğiniz eylemi seçin ve Ekle butonuna basarak Eylemler listesine ekleyin Eylemler Listesi: Yer imine tıklandığında gerçekleştirilecek eylemleri göstermektedir. Eylemler burada belirtilen sıra ile gerçekleştirilecektir. Eylemlerin sırasını Yukarı, Aşağı butonları ile belirleyebilir, Düzen butonu ile yeniden düzenleyebilir ve Sil butonuna basarak kaldırabilirsiniz.

1

Eylemlerinizi atadıktan sonra Tamam butonuna basarak pencereyi kapatın.

2

Eylem eklediğiniz yer imini deneyin.

3

Dokümanınızı kayıt edin.

Yer imleri ve İlk Görünüm PDF dokümanınızı görüntüleyecek kullanıcılar doküman içerisindeki yer imlerinden habersiz olabilir. Dokümanın aktif, verimli olarak kullanılabilmesi için bu tür bir riski almak yerine doküman açılır açılmaz Yer İmi Gezinme panelinin otomatik olarak açılmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemi doküman özelliklerini değiştirerek yapabilirsiniz. Bir doküman açıldığında yer imleri panelinin otomatik olarak görüntülenmesini sağlamak için aşağıdaki işlemleri yapın

1

Menü çubuğundan Dosya > Özellikler seçeneğini seçin.

2

Belge Özellikleri penceresindeki İlk Görünüm sekmesine tıklayın

95


96

Bölüm 7 Yer İmleri ve Linkler

1 Mizanpaj ve Büyütme ayarlarının altında bulunan Gezinme Sekmesinden Yer İmleri Paneli ve Sayfa seçeneğini seçin. 2

Tamam butonuna basarak pencereyi kapatın.

3

Dokümanınızı kayıt edin

Linkler Linkler, doküman içerisinde ve dokümanlar arasında gezinme işleminin sayfa üzerindeki öğelere tıklanmasıyla yapılmasını sağlarlar. PDF linklerini Web sitelerindeki linklere benzetebilirsiniz. Sayfa üzerindeki bir alan linkin tıklanabilir alanı olarak belirlenir ve kullanıcının o alana tıklaması ile genellikle sayfa içerisindeki gezinme işlemi yapılır. Linklerin tıklanabilir alanı doküman üzerinde isteğiniz doğrultusunda görünebilir ya da görünmez bir alan seklinde olabilir. Eğer mevcut sayfada link alanı olarak kullanabileceğiniz bir grafik, resim ya da benzeri bir alan var ise bu tür durumlarda doküman içerisindeki grafiksel bütünlüğü korumak için linklerinizi görünmez dikdörtgen olarak kullanırsınız ve grafiğin üzerindeki bu alandan dolayı grafiğin tıklanabilir gibi davranmasını sağlayabilirsiniz. Kullanıcıların linkleri kullanabilmesi için el aracını seçmiş olmaları gerekmektedir. El aracı ile doküman içerisindeki bir linkin üzerine gelindiğinde imleciniz değişir0 ve bu alanda bir link olduğu anlaşılır.

Link Oluşturmak Bir doküman içerisinde link oluşturabilmek için aşağıdaki işlemleri yapınz

1 Gelişmiş Düzenleme araç çubuğunu açın. Linkleri oluşturmak için bu araç çubuğunun altındaki Bağ Aracı kullanılır. Bağ aracını seçin


Bölüm 7 Yer İmleri ve Linkler

2 Doküman üzerinde link oluşturmak istediğiniz sayfaya gidin. Linki oluşturmak istediğiniz alanın üzerinde sol fareye basılı tutup sürükleyerek bir alan oluşturun ve bırakın. 3

Bağ oluştur penceresi açılacaktır.

Bu pencereden bağlar ile ilgili tüm ayarları adım adım yapabilirsiniz.

Bağ Türü: Link alanının kullanıcılar tarafından görünür ya da görünmez olmasını belirler. Bir grafik varlığının üzerindeki bir alanı link alanı olarak belirlediyseniz bu seçeneğin Görünmez Dikdörtgen olarak seçilmesi dokümanın tasarımsal bütünlüğü açısından faydalı olacaktır. Çizgi Stili: Bağ türünün görünür seçildiği durumlarda geçerlidir. Dikdörtgenin çerçevesinin nasıl olacağını belirler. Vurgulama Stili: Bağ türünün görünür seçildiği durumlarda geçerlidir. Dikdörtgen alanın tipini belirler. Çizgi Kalınlığı: Bağ türünün görünür seçildiği durumlarda geçerlidir. Dikdörtgen etrafındaki çizginin kalınlığını belirler. Renk: Bağ türünün görünür seçildiği durumlarda geçerlidir. Dikdörtgenin rengini belirler. Bağ Eylemi: Bu, linke tıklandığında yapılacak eylemi belirlemek için kullanılır. Bu alandaki seçenekleri kullanarak başka bir görünüme, web sayfasına gidebilir, harici bir dokümanı açabilir ya da eylemleri kullanarak kendinize özel işleri yaptırabilirsiniz. 4

Bağ eyleminden Sayfa görünümüne gir seçeneğini seçin ve Sonraki butonuna tıklayın.

5

Görünüme Git’i Oluştur penceresi açılacaktır.

97


98

Bölüm 7 Yer İmleri ve Linkler

Doküman içerisinde bu linke tıklandığı zaman hangi sayfanın hangi görünümle gösterilmesini istiyorsanız görünümünüzü aynı şekilde yapın ve Bağ Ayarla butonuna basarak linkinizi oluşturun.

6

Dokümanınızı kayıt edin.

Linkleri Düzenlemek Doküman içerisinde yaratmış olduğunuz linkleri zaman içerisinde düzenlemek ya da görevlerini gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Ancak, görünmez dikdörtgen şeklinde yaratmış olduğunuz linkleri sayfalar içerisinde bulmak oldukça zor bir işlemdir. Link alanlarını kolayca görebilmeniz için Bağ Aracını seçin ve araç seçiliyken sayfalarınız arasında gezinin. Bu işlemin yapılması ile sayfa üzerindeki tüm linkler dikdörtgensel alanlar halinde belirecektir. Bir linki düzenlemek için aşağıdaki işlemleri yapın

1

Gelişmiş Düzenleme araç çubuğundan Bağ aracını seçin

2

Sayfa üzerindeki link alanları belirecektir. Bu alanlardan düzenlemek istediğiniz link alanını seçin. Alanın seçilmesi ile alan etrafında tutamaçlar belirecektir. Bu tutamaçlardan sürükleyip bırakarak link alanını boyutlandırabilirsiniz. Link alanının konumunu değiştirmek için alan seçiliyken sürükleyip bırakmanız yeterli olacaktır.

3

Linkin diğer özelliklerini değiştirmek için link alanının üzerinde sağ tıkla açılan bağlam menüsünden Özellikler seçeneğini seçin.

4

Bağ Özellikleri penceresi açılacaktır. Bu pencereden Görünüm ve Eylemler sekmesini kullanarak ayarları yapabilirsiniz.


Bölüm 7 Yer İmleri ve Linkler

5

Linki silmek için link alanını sildikten sonra klavyenizden Sil tuşuna basabilirsiniz.

Otomatik Web Linkleri Oluşturmak Çeşitli formattaki dokümanlardan PDF dokümanı oluştururken kullanmış olduğunuz yola göre Acrobat, doküman içerisindeki eposta ve web linklerini otomatik olarak tanıyabilir ve bunları bir PDF linki olarak doküman içerisinde oluşturabilir. Bunun olmadığı durumlarda bu işlemin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Doküman içerisindeki web ve eposta linklerinin PDF linkleri olarak oluşturulması için aşağıdaki işlemleri yapın

1 Dokümanınızı açın. Menü çubuğundan Gelişmiş > Belge İşleme > URL’lerden Bağlar Oluştur seçeneğini seçin 2

Web Bağları Oluştur penceresi açılacaktır.

Bu pencereden doküman içerinde araştırılmasını istediğiniz sayfa aralığını belirleyin

3

Tamam butonuna basarak linklerin otomatik olarak oluşturulmasını sağlayın.

99


BÖLÜM

8

Yorumlar Yorum Araçları Yorumların Eklenmesi Yorumları Veri Dosyasına Aktarma ve Alma Youmların Okunması Yorumları Yanıtlamak ve Silmek Yorumları İşaretlemek Yorumlar Listesini Yönetmek Yorum İnceleme


Bölüm 8 Yorumlar

A

crobat’ın en önemli özelliklerinden biri de kullanıcılar arasındaki iş paylaşımı ve iş akışını kolaylaştıran özellikleridir. Bu özelliklerin en başında kullanıcıların doküman içerisine ekleyebileceği Yorumlar gelmektedir. Yorumlar, dokümanlar üzerine eklenebilir ve diğer kullanıcı veya kullanıcılar arasında çeşitli yollar ile paylaşılabilir. Örneğin, bir doküman yarattınız ve bu dokümanı kullanabilmeniz için bir kişiden onay almanız gerekmekte. Bu iş akışının hepsini başka bir iletişim aracını kullanmaya gerek kalmadan Acrobat’ın Yorumlar özelliği ile yapabilir ve bu şekilde haberleşebilirsiniz. Geçmişte yapmış olduğunuz tüm konuşmaları, paylaştığınız tüm yorumları başka bir yere not almak zorunda değilsinizdir, çünkü; Acrobat size istediğinizde doküman üzerindeki tüm yorum geçmişini verebilecektir.

Yorum Araçları Acrobat içerisinde yorum eklerken kullanabileceğiniz çok çeşitli yorum araçları vardı Kullanabileceğiniz yorum araçlarını görebilmek için aşağıdaki işlemlerden birini yapın

Menü çubuğundan Yorumlar > Yorum ve İşaretleme Araçları altından yorum araçlarının listesini görebilirsiniz.

Araç çubuklarından Yorum ve İşaretleme araç çubuğunu açın. Bu araç çubuğunda tüm yorumlama araçları varsayılan olarak görüntülenmez. Araç çubuğunda görünen yorumlama araçlarının dışında başka yorumlama araçları da bulunmaktadır.

Yorumlar sayfa üzerinde görüntülenirken iki parçadan oluşurlar.

İkon: Yorumun sayfa üzerindeki konumunun belirtilmesini sağlar. Her yorum aracının kullandığı ikon birbirinden farklıdır.

101


102

Bölüm 8 Yorumlar

Açılır Notlar: Yoruma ilişkilendirilmiş metin içeriğini gösterir. Çoğu yorum aracının açılır not özelliği bulunmaktadır. Bir yorum ikonunun üzerine iki kez sol fare ile tıklanması ya da ikonun üzerinde sağ buton ile açılan menüden Açılır Notu Aç seçeneğinin seçilmesi ile görüntülenir.

Yorumların Eklenmesi Acrobat içerisindeki yorum araçlarının hepsinin kullanım alanı birbirinden farklıdır. Kullanacağınız yere ya da kullanım şekline göre bu yorum araçlarından ilgili olanı seçebilir ve dokümanınıza ekleyebilirsiniz. Yorum araçları temel olarak aynı mantıkla çalışmaktadırlar.

Yapışkan Not Aracı Yapışkan not aracı günlük yaşantınızda kullandığınız kağıt notlara benzer ve Acrobat içerisinde en yaygın olarak kullanılan yorum araçlarından biridir.


Bölüm 8 Yorumlar

Bir sayfaya yapışkan not eklemek için aşağıdaki işlemleri yapın:

1

Yorum ve İşaretleme araç çubuğunu açın ve Yapışkan Not aracını seçin.

2

Sayfa üzerinde notu eklemek istediğiniz alana gidin ve Yapışkan Not aracı seçiliyken bu alana bir kez tıklayın.

3

Tıkladığınız konuma Yapışkan Not ikonu eklenecek ve açılır not alanı açılacaktır. Bu alana yoruma eklemek istediğiniz bilgileri girin. Açılır not alanına bilgileri girdikten sonra bu alanı kapatmak için not alanının sağ üst köşesinde bulunan küçültme işaretine tıklayın. Not alanını tekrar açmak istediğinizde yorum ikonunun üzerine iki kez tıklayabilirsiniz.

1

İkonun ya da açılır not alanının konumunu sürükle bırak ile değiştirebilirsiniz.

2

Yapışkan notunuzun özellikleri değiştirmek için, açılır not penceresindeki seçenekler alanının altından Özellikler ya da ikon üzerine sağ tık ile tıklayıp açılan bağlam menüsünden Özellikler seçeneğini seçin

3

Yapışkan Not Özellikleri penceresi açılacaktır.

103


104

Bölüm 8 Yorumlar

Görünüm: Bu sekmeden yapışkan notunuzun görsel değişikliklerini yapabilirsiniz. Bu alandan yapmış olduğunuz değişiklikler sadece bu yapışkan notun görselliğini değiştirir. Sayfa içerisinde bulunan diğer yapışkan notların özelliklerini değiştirmez. Genel: Bu alandan yapışkan notun Yazar ve Konu bilgilerini belirleyebilirsiniz. İnceleme Geçmişi: Bu yorum alanına yapılmış diğer yorumları ve değişiklikleri listeler Özellikleri Varsayılan Yap: Bu seçeneği seçerseniz burada yapmış olduğunuz tüm ayarlar bundan sonra kullanacağınız diğer yapışkan notlara da aynen uygulanacaktır 4

Tamam butonuna basarak özellikleri onaylayın

5

Dokümanınızı kayıt edin.

Eklediğiniz yorumların görsel özelliklerini değiştirmek için kullanabileceğiniz daha kolay bir yol ise Özellikler araç çubuğunu kullanmaktır.

Özellikler araç çubuğu ile sayfa üzerinde seçmiş olduğunuz öğelerin, yorumların özelliklerini değiştirebilirsiniz. Bu yolu kullanmak yorum üzerine sağ tıklayıp açılan bağlam menüsünden Özellikler seçeneğinin kullanılmasına göre oldukça hızlıdır.

Metin Kutusu Aracı Metin kutusu aracı yapışkan not aracına benzerlik gösterir ancak açılır not alanları yoktur. Bunun yerine tüm yorum bilgisi aracın içerisine direk olarak eklenir. Bir sayfaya metin kutusu eklemek için aşağıdaki işlemleri yapın:

1

Yorum ve İşaretleme araç çubuğunu açın ve Metin Kutusu aracını seçin.

2

Sayfa üzerinde notu eklemek istediğiniz alana gidin ve sürükle bırak ile bir alan oluşturun. Metin Kutusu yorumu sayfanıza eklenecektir.


Bölüm 8 Yorumlar

3

Metin kutusu yorum aracının içerisine notunuzu yazabilirsiniz. Metin kutusunun Yapışkan Not aracı gibi açılır not alanı bulunmamaktadır.

4

Metin Kutusunu yeniden konumlandırmak ya da ölçeklemek için sol tık ile sayfada seçiniz. Konumunu değiştirmek için yeni konumuna doğru sürükleyin. Ölçeklemek için ise seçildiğinde çıkan tutamaçlardan sürükleyip bırakın.

5

Metin Kutusu’nun da diğer yorum araçları gibi özellikleri bulunmaktadır. Özellikleri görmek için üzerine sağ tık ile tıklayıp açılan bağlam menüsünden Özellikler seçeneğini seçin

6

Metin Kutusu Özellikleri penceresi açılacaktır.

7

Tamam butonuna basarak değişiklikleri onaylayın

8

Dokümanınızı kayıt edin.

Metin Kutusunun içerisindeki metnin yazı karakteri, hizalanması, rengi ve benzeri özelliklerini değiştirmek için metni seçtikten sonra Özellikler araç çubuğunu kullanabilirsiniz.

105


106

Bölüm 8 Yorumlar

Belirtme Aracı Belirtme aracı Metin kutusu aracına benzer ancak yorumun tam olarak nereye ait olduğunu belli edebilmek için bir de ok işaretine sahiptir. Bir sayfaya Belirtme Aracı eklemek için aşağıdaki işlemleri yapın:

1

Yorum ve İşaretleme araç çubuğunu açın ve Belirtme Aracını seçin.

2

Sayfa üzerinde notu eklemek istediğiniz alana gidin ve tıklayın. Belirtme aracının oku tıkladığınız noktaya koyulacaktır. Metin kutusunun yerini belirlemek için sürükleyip bırakın.

Konumlandırma, ölçeklendirme ve özelliklerin değiştirilmesi için diğer yorum araçlarındaki işlemleri yapın.

Çizgi, Ok, Oval ve Dikdörtgen Aracı Bir dokümana yorum eklerken kullanabileceğiniz diğer yorum araçları da çizgiler ve oklardır. Bu iki yorum aracı birbirine çok yakın yorum araçlarıdır. Bir çizgiyi bir oka, bir oku da bir çizgiye yorumun özelliklerini değiştirerek dönüştürebilirsiniz. Bir sayfaya çizgi eklemek için aşağıdaki işlemleri yapın.

1

Yorum ve İşaretleme araç çubuğunu açın ve Çizgi Aracını seçin.

2

Sayfa üzerinde yorumu eklemek istediğiniz alana gidin ve sürükle bırak ile bir alan oluşturun. Metin Kutusu yorumu sayfanıza eklenecektir.


Bölüm 8 Yorumlar

3

Eklemiş olduğunuz çizgiyi oka dönüştürmek için yorumun özelliklerini değiştirebilirsiniz. Bu işlemi en kolay ve hızlı bir şekilde yapmak için Özellikler Araç Çubuğunu açın ve sayfadaki

çizgi yorumunuzu seçin. Özellikler araç çubuğunun ismi Çizgi Özellikleri araç çubuğu olarak değişecektir. Araç çubuğundaki Ok özelliğinin yanındaki aşağı ok işaretine basarak buton grubunun altındaki ok seçeneklerini görüntüleyin ve ilgili olanı seçin

4

Çizgi yorumunuz artık ok yorumu haline getirilmiştir.

Oval ve Dikdörtgen yorum araçları sayfa üzerinde belirli bir alana dikkat çekmek istediğinizde kullanabileceğiniz yorum araçlarıdır. Dikkat çekmek istediğiniz alanı kapsayacak şekilde bir dikdörtgen ya da oval yorumu oluşturabilir ve kullanıcıların dikkatlerinin bu alan içine çekilmesini sağlayabilirsiniz. Bir sayfaya Oval yorumu eklemek için aşağıdaki işlemleri yapın.

1

Yorum ve İşaretleme araç çubuğunu açın ve Oval Aracını seçin.

2

Sayfa üzerinde yorumu eklemek istediğiniz alana gidin ve sürükle bırak ile bir alan oluşturun. Oval yorum alanı eklenecektir. Alanı oluştururken klavyenizden ALT tuşuna basmanız halinde tam daire oluşturabilirsiniz.

3

İhtiyaçlarınıza göre yorumunuzu ölçeklendirin, konumlandırın

Dikdörtgen ve Oval yorum araçlarının kullanımı aynıdır. Dikdörtgen yorum alanı eklemek için Oval yorum alanı eklerken yaptığınız işlemleri yapın.

Metin Düzenlemeleri Aracı Acrobat bir dokümanınızın sayfalarında yapılması gereken metin değişiklerinin belirtilmesi için bir dizi yorum aracına sahiptir. Bu araçları metin değişiklikleri, metin çıkarılması ve metin eklenmesi gibi işlemleri, istekleri belirtmek için metinleriniz üzerinde kullanabilirsiniz. Metin düzenleme yorum araçları iki aşamalı olarak eklenir. İlk aşamada değişiklik istenilen metin seçilir. İkinci aşamada ise bu seçilen alanla ilgili ek bilgi yoruma eklenir. Örneğin metin içerisindeki bir kelimeyi bir başka kelime ile değiştirmek istediğinizde bu kelimeyi seçerek ilk aşamayı yapar, değiştirilmesi istenilen kelimeyi yazarak ikinci aşamayı ve yorumun eklenmesini tamamlarsınız. Aşağıdaki Acrobat içerisindeki metin düzenleme araçlarının listesini bulabilirsiniz.

107


108

Bölüm 8 Yorumlar

Seçili Metni Değiştir: Değiştirilmesini istediğiniz metinlerin belirtilmesi için kullanılır. Seçili Metni Vurgula: Seçmiş olduğunuz metne dikkat çekilmesi için metinin arkasını boyar Seçili Metne Not Ekle: Metni vurgulama yorumu ile benzerlik gösterir ancak Acrobat, bu aracın kullanılmasından sonra açılır not alanını otomatik olarak gösterecektir. Metni İmleç Konumuna Ekle: Seçilen konuma metin eklenmesi gerektiğini belirtmeye yarar. Eklenmesini belirtmek istediğiniz metni açılır not alanının içine yazabilirsiniz. Seçili Metnin Altını Çiz: Metnin altını çizmek için kullanılır. Silinecek Metnin Üzerini Çiz: Metin içerisinden çıkartmak istediğiniz kelimeleri belirtmeye yarar. Yorum eklendikten sonra yorumun üstüne iki kez tıklayarak açılır not alanına daha detaylı bilgi girebilirsiniz. Bir sayfaya Metin Düzenleme yorumu eklemek için aşağıdaki işlemleri yapın

1

Seç ve Yakınlaştır araç çubuğundan Seçim Aracını ya da Yorum ve İşaretleme araç çubuğundaki Metin Düzenlemeleri buton grubunun altından Metin Düzenleme Aracını seçin

2

Sayfa içerisinde yorum eklemek istediğiniz metni seçin

3

Metin Düzenlemeleri buton grubunun altında belirtmek istediğiniz değişikliğe göre ilgili yorum aracını seçin. Bu alandaki araçların aktif olabilmesi için sayfa içerisinde mutlaka bir metnin seçilmiş olması gerekmektedir.

Damga Aracı Acrobat içerisinde dokümanların onaylanmasını, taslak olduğunu ya da benzeri durumları belirtmek için Damga Aracını kullanabilirsiniz. Damga Aracı içerisinde bir çok farklı amaç için farklı damgalara sahip olan bir araçtır. Bu aracı, normal hayatınızda alışkın olduğunuz mühür ya da kaşe gibi düşünebilirsiniz. Damgalar Dinamik, Standart, Ticari ve İmza olarak üç gruba ayrılmıştır. Bu üçünün dışında Sık kullanılanlar diye bir grup daha bulunmaktadır. Bu alana Acrobat sıklıkla kullandığınız damgaları otomatik olarak ekleyecektir. Bu gruplardan diğerlerine göre farklılık gösteren Dinamik damgalardır. Dinamik damgalar içerisindeki tarih, saat gibi veriler sistemden otomatik olarak alınır ve damga içerisinde sayfaya eklendiğinde kullanılır. Damga araçlarına ulaşmak ve damgalar ile ilgili diğer özellikler için Yorum ve İşaretleme araç çubuğundaki Damga Aracı buton grubuna tıklayın.


Bölüm 8 Yorumlar

Bir sayfaya damga eklemek için aşağıdaki işlemleri yapın

1

Dokümanda damgayı yerleştirmek istediğiniz sayfaya gidin.

2

Yorum ve İşaretleme araç çubuğundaki Damga Aracı buton grubunun altındaki Dinamik, Standart Ticari, İmza ya da Sık Kullanılanlar altındaki damgalardan birini seçin

3

Doküman üzerinde eklemek istediğiniz alana tıklayın ve damgayı ekleyin.

4

Dokümanınızı kayıt edin.

Acrobat ile dokümanlarınızda kendinize ait özel damgalar da kullanabilirsiniz. Özel damgalar mevcut damgalar listesine eklenebilir ve birçok doküman içinde kullanılabilir. Acrobat ile özel bir damga yaratmak için aşağıdaki işlemleri yapın

1

Yorum ve İşaretleme araç çubuğundaki Damga Aracı buton grubunun altındaki Özel Damga Oluştur seçeneğini seçin.

2

Özel Damga için Görüntü Seç penceresi açılır.

109


110

Bölüm 8 Yorumlar

Bu pencereden damga olarak kullanmak istediğiniz resim, grafik ya da PDF dokümanını Gözat butonuna basarak seçin. Tamam butonuna tıklayarak onaylayın

3

Özel Damga Oluştur penceresi açılacaktır.

Kategori: Oluşturmakta olduğunuz damgayı Mevcut kategorilerden birine atayabilir ya da bu alana yeni bir kategori ismi yazarak kategori oluşturup damganızı atayabilirsiniz.


Bölüm 8 Yorumlar

Ad: Damganızın adını bu alana belirtin 4

Tamam diyerek damganızı Acrobat’a ekleyin.

Acrobat’a eklemiş olduğunuz damgaları silmek, yönetmek için Yorum ve İşaretleme araç çubuğundaki Damga Aracı buton grubunun altındaki Damgaları Yönet seçeneğini seçin.

Yorumları Veri Dosyasına Aktarma ve Alma Bir PDF dokümanı içerisindeki yorumlar dokümanın toplam büyüklüğüne göre oldukça küçük boyuttadır. Eğer doküman üzerinde bir değişiklik yoksa yorumların gözlenebilmesi için her seferinde dokümanın da gönderilmesine gerek yoktur. Bunun yerine dokümana ait olan yorumları gönderebilirsiniz. Bir dokümana ait yorumların veri dosyası olarak dışa aktarılması için aşağıdaki işlemi yapın

1

Yorumları veri dosyasına aktarmak istediğiniz dokümanı açın

2

Menü çubuğundan Yorumlar > Yorumları Veri Dosyasına Dışa Aktar seçeneğini seçin

3

Yorumları Dışa Aktar penceresi açılacaktır. Veri dosyasını kayıt etmek istediğiniz konumu bilgisayarınızdan belirleyin ve Kaydet butonuna tıklayın. Dosya FDF uzantısı ile kayıt edilecektir.

4

Kayıt ettiğiniz dosyayı diğer kullanıcıya gönderin.

Bir yorum veri dosyasını dokümanla ilişkilendirmek için aşağıdaki işlemleri yapın

1

Yorumları veri dosyasına aktarmak istediğiniz dokümanı açın

2

Menü çubuğundan Yorumlar > Yorumları Veri İçe Aktar seçeneğini seçin

3

Yorumları İçe Aktar penceresinden yorum veri dosyasını seçin ve Seç butununa tıklayarak dokümanınız ile yorumları ilişkilendirin.

Yorumların Okunması Acrobat’ta yorumların okunması için iki yol vardır. Bunlardan ilki, yorumun sayfa içerisinde bulunması ve sayfa üzerinden okunmasıdır. Diğer yol ise daha kullanışlı olan Yorumlar Gezinme Panelinin kullanılmasıdır.

111


112

Bölüm 8 Yorumlar

Yorumlar gezinme paneli, doküman içerisindeki tüm yorumların listesini ve geçmişini tutan bir paneldir. Sayfalar içerisinde tek tek yorumları okumak yerine bu panelin kullanılması iş akışınızı oldukça kolaylaştıracaktır. Yorumlar paneli de Ekler paneli gibi dokümanın altında yatay, geniş bir şekilde açılmakta ve sizlere mümkün olduğunca geniş bir şekilde gösterilmeye çalışılmaktadır

Bu paneldeki yorumlar genişletilmiş ya da daraltılmış şekilde gösterilirler. Bir yoruma diğer kullanıcılardan gelen yorumlar yanıt olarak geldiğinden, bu yorumların hepsi aynı alanla ilgili olduğundan Acrobat, bunları daraltılmış bir şekilde gösterir ve yorumun yanına bir + artı işareti koyar. Bu + işaretine ya da paneldeki Tümünü Genişlet butonuna basarak bu yorumların genişletilmesini sağlayabilirsiniz.

Yorumları Yanıtlamak ve Silmek Bir yorum içeren bir PDF dokümanını aldığınızda bu yoruma bir yanıt ekleyerek fikirlerinizi belirtmek isteyebilirsiniz. Bir yorumu yanıtlamak için aşağıdaki işlemleri yapın

1

Gezinme panellerinden Yorumlar panelini açın

2

Yorumlar listesinden yanıtlamak istediğiniz yorumun üzerine tıklayın. Tıklamanızla birlikte doküman içerisinde yorumun olduğu yer görüntülenecektir.


Bölüm 8 Yorumlar

3

Yorumu yanıtlamak için Yorumlar panelindeki Yanıtla butonuna basın.

4

Yorumlar panelindeki listede seçmiş olduğunuz yorumun altında yanıtınızı yazabilmeniz için bir alan belirecektir. Yanıtınızı buraya yazın

5

Dokümanı kayıt edin.

Bazı durumlarda doküman içerisindeki yorumu geçerliliğini yitirdiğinden ya da başka bir sebepten silmek isteyebilirsiniz. Bir yorumu silmek için aşağıdaki işlemleri yapın

1

Gezinme panellerinden Yorumlar panelini açın

2

Yorumlar listesinden silmek istediğiniz yorumun üzerine tıklayın. Tıklamanızla birlikte doküman içerisinde yorumun olduğu yer görüntülenecektir.

3

Yorumu silmek için Yorumlar panelindeki Sil butonuna basın.

4

Dokümanı kayıt edin.

Yorumları İşaretlemek Doküman içerisindeki çeşitli değişiklikleri belirtmek ve düzeltme önermek için eklemiş olduğunuz yorumların diğer kullanıcılar ile paylaşılmasının ardından, değişiklik ya da düzeltmeler hakkındaki onay sürecini takip etmek, metin tabanlı mesajlar kullanarak oldukça zordur. Bu işlemin kullanıcılar arasında daha kolay bir hale getirilmesi için Acrobat, yorumlar için çeşitli durumlara ve onaylara sahiptir. Bir yorumun durumunu belirtmek için aşağıdaki işlemleri yapın

1

Gezinme panellerinden Yorumlar panelini açın

2

Yorumlar listesinden yanıtlamak istediğiniz yorumun üzerine tıklayın. Tıklamanızla birlikte doküman içerisinde yorumun olduğu yer görüntülenecektir.

3

Yorumlar panelinden Durumu Ayarla buton grubunu tıklayınız. Durumu Ayarla buton grubu ile yorumların Alım ve İnceleme durumlarını belirleyebilirsiniz

Alım: Bu seçeneğin altında Hiçbiri, Onaylandı, Onaylanmadı seçenekleri bulunmaktadır. İnceleme: Bu seçeneğin altında Yok, Kabul Edildi, İptal Edildi, Tamamlandı, Reddedildi seçenekleri bulunmaktadır.

113


114

Bölüm 8 Yorumlar

4

Durumu Ayarla buton grubundan bir durumun belirlenmesi ile Yorumlar paneli otomatik olarak güncellenir.

Yorumlar Listesini Yönetmek Bir doküman içerisindeki yorumların ve yoruma katılan kullanıcıların sayısı zaman içerisinde artabilir. Bu tür bir durumda Yorumlar listesini kullanarak bulmak istediğiniz yorumları bulmanız oldukça güçleşecektir. Yorumlar listesindeki yorumları, yorumu yazan, yorumun durumu, yorumun işareti ve benzer özellikleri ile filtreleyebilir ve çalışmanızı hızlandırabilirsiniz. Ayrıca, yorumları belli bir kritere göre sıralayabilirsiniz. Yorumlar listesini filtrelemek için aşağıdaki işlemleri yapın

1

Gezinme panellerinden Yorumlar panelini açın

2

Yorumlar panelindeki Göster buton grubuna tıklayarak seçeneklerini görüntüleyin

Bu menüden yorumları birçok farklı kritere göre filtreleyebilirsiniz. Dilerseniz Tüm Yorumları Gizle seçeneği ile yorumların hepsinin gizlenmesi de sağlayabilirsiniz.

3

İsteğiniz doğrultusunda bir seçeneği seçin

Yorumlar listesini sıralamak için aşağıdaki işlemleri yapın

1

Gezinme panellerinden Yorumlar panelini açın

2

Yorumlar panelindeki Sırala buton grubuna tıklayarak seçeneklerini görüntüleyin


Bölüm 8 Yorumlar

3

İsteğiniz doğrultusunda bir seçeneği seçin

Yorumların Göster butonuyla filtrelenmesi ve Sırala butonuyla sıralanmasının dışında yorumları bulmak için Yorumlar Panelindeki Ara butonunu da kullanabilirsiniz. Bir dosya içerisindeki yorumların listesinin yazıcıdan çıktısının alınması, bazı projelerde iş akışınızı olumlu etkileyecektir. Örneğin; bir toplantıda masa başında toplanan insanlar doküman üzerindeki yorumları değerlendirmek istediğinde. Bu tür durumlar için Yorumlar panelindeki Yorumları Yazdır Buton grubunun altındaki seçeneklerden kendinize uygun olanı seçebilirsiniz.

Yorum İnceleme Dokümana yorum eklediniz ve dokümanınızı diğer kullanıcıların da yorumlaması için kullanıcılara dağıttınız. Peki kullanıcıların yapmış oldukları yorumlar size nasıl geri bildiriliyor. Şu ana kadar Acrobat ile PDF dokümanlarına nasıl yorum ekleyebileceğinizi gördünüz. Bu bölümde yorumlama sürecini nasıl başlatabileceğiniz ve takip edebileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz. Acrobat’ta dokümanlarınızın yorumlanması ve yorumlama işleminin takibi için iki yol vardır. Bunlar; dokümanların eposta ile kullanıcılara gönderilip takip edilmesi ve dokümanların paylaşılması yollarıdır. Paylaşılan inceleme yolunda sunucu, yerel ağ ve paylaşım gerektiğinden kitap içerisinde sadece Eposta İncelemesi anlatılacaktır. Burada anlatılan işlemler Paylaşılan İnceleme işlemleri ile benzerlik göstermektedir.

115


116

Bölüm 8 Yorumlar

Eposta İncelemesi Başlatmak Eposta incelemesi ile yapılan yorumlama işleminde Acrobat, yorumlama sürecine katılacak tüm kullanıcılara dokümanı eposta ile gönderir. Kullanıcılar eposta adreslerine gelen PDF dokümanlarını açarak dokümanlara gerekli yorumları ekler ve kayıt işlemini tamamlayarak dokümanı gönderen kişiye geri gönderirler. Doküman, yorumlama sürecini başlatan kişiye geri geldiğinde Acrobat bu gelen kopyadaki yorumları alır ve bu yorumları ana dokümanla birleştirir. Bu sayede birçok kullanıcıdan gelen farklı yorumlu dosyaya ait yorumlar merkez bir dokümanda toplanmış olur. Eposta incelemesi başlatmak için aşağıdaki işlemleri yapın

1

Görevler araç çubuğundaki Yorum buton grubunun altından Eposta İncelemesi İçin Ekle seçeneğini seçin.

2

Acrobat’ta şimdiye kadar Kimlik Ayarlarınızı yapmadıysanız bu ayarların yapılması için Kimlik Ayarlama penceresi açılacaktır. Kimlik ayarlama penceresini gireceğiniz veriler yorumla süresince kullanılacak bilgilerdir. Bu bilgileri Acrobat tercihlerinden değiştirebilirsiniz.

Kimlik ayarlarınızı daha önceden yapmış iseniz eposta incelemesini başlatmak için Başlarken penceresi açılacaktır


Bölüm 8 Yorumlar

Başlarken: Bu bölümden inceleme başlatılacak dokümanı seçebilirsiniz İnceleyicileri Davet Et: Bu bölümden incelemeye dâhil edilecek kişileri Windows Adres Defterinden seçebilir ya da elle listeye ekleyebilirsiniz Davetiyeyi Gözden Geçir: Bu bölümden kullanıcılara gönderilecek epostanın konu ve mesaj içeriğini belirleyebilirsiniz 3

Gerekli ayarları yapın ve Davet Gönder butonuna basarak incelemeyi başlatın. Acrobat, bilgisayarınızdaki varsayılan posta yazılımında yeni bir eposta iletisi oluşturacak ve bu iletiye gerekli eposta adresi ile dokümanı otomatik olarak ekleyecektir.

4

Epostanızı gönderin

Eposta İncelemesi ile Gönderilen Dosyaların Alınması Eposta incelemesi için gönderilmiş bir epostadaki PDF dokümanını alıp bu doküman içerisindeki PDF dokümanını açtığınızda Acrobat bu PDF dokümanının size incelenmesi için gönderilmiş olduğunu anlar. Otomatik olarak Yorum ve İnceleme araç çubuğunu aktif hale getirir ve araç çubuğuna Yorumları Gönder butonunu yerleştirir. İncelemeye katılıp yorumlarınızı göndermek için aşağıdaki işlemleri yapın

1

Gelen eposta içerisindeki PDF dokümanını açın. Eğer bu doküman size başka bir inceleyici tarafından gönderildiyse Yorumları Birleştir penceresi diğer inceleyicinin yorumlarını görüp görmek istemediğinizi sorar.

2

Dokümana yorumlarınızı ekleyin

3

Yorumlama, inceleme işleminiz bittiğinde araç çubuğundaki Yorumları Gönder butonuna tıklayın. Yorumları göndermek için pencere açılacak ve eposta adresi, konu ve mesaj bilgilerinin girilmesini isteyecektir.

4

Gönder butonuna basarak incelemenizi geri gönderin.

117


118

Bölüm 8 Yorumlar

İnceleyicilerden Gelen Dosyaların Kullanılması İncelenmesi için gönderdiğiniz dokümanlara farklı kullanıcılar tarafından eklenen yorumları Acrobat, dokümanları geri aldığınızda tek bir doküman altında toplamaya çalışacaktır. Bu, yorum sürecine katılan inceleyicilere ait yorumların tek bir noktadan incelenmesini sağlar. İnceleyicilerden gelen yorumların alınması için aşağıdaki işlemleri yapın

1

Gönderilen eposta içerisindeki PDF dokümanını açın. Acrobat, dokümanın bir inceleyiciden geri gönderildiğini anlayacak ve Yorumları Birleştir penceresini açacaktır.

2

Yorumları birleştir penceresinden Evet seçeneğini seçerek gelen yorumların orijinal PDF belgenize eklenmesini sağlayın.

3

Doküman içerisindeki yorumları inceleyin


Bölüm 8 Yorumlar

119


BÖLÜM

9

Güvenlik Doküman Güvenlik Seçeneklerinin İncelenmesi Doküman Erişimini Engellemek Doküman Aktivitelerini Kısıtlamak Doküman Güvenliğini Kaldırmak


Bölüm 9 Güvenlik

B

ir PDF dokümanında güvenlik seçeneklerini ekleyerek doküman içeriğinizi koruyabilir ya da dokümanınıza erişimi belirli kıstaslarla sınırlandırarak sadece yetkili kişilerin doküman üzerinde belirli işlemleri yapmasını sağlayabilirsiniz. Bu bölümde, dijital sertifika gerektiğinden sadece şifre yöntemi ile dokümanların güvenliğinin sağlanması anlatılacaktır.

Doküman Güvenlik Seçeneklerinin İncelenmesi Acrobat ya da Adobe Reader’da güvenli bir dokümanı açtığınızda doküman başlığının yanında (GÜVENLİ) ibaresi yer alır. Uygulanan güvenlik seçenekleri sadece doküman açılırken şifre sorulmasının dışında çok çeşitli olduğundan bir doküman içerisindeki güvenlik seçeneklerini dokümanı kullanırken anlamayabilirsiniz. Bu ibare ile doküman üzerine güvenlik seçeneklerinin uygulandığını kolaylıkla fark edebilirsiniz. Bir dokümanın güvenlik seçenekleri uygulanmış bir doküman olup olmadığını ayrıca gezinme panelindeki kilit işaretinden anlayabilirsiniz.

Dokümana uygulanan güvenlik seçeneklerinin neler olduğunu öğrenebilmek için aşağıdaki işlemleri yapın

1

Gezinme panellerinden Güvenlik Ayarları panelini açın. Bu panel güvenli bir PDF dokümanını açtığınızda gezinme panellerinin arasında görünecektir.

2

Güvenlik Ayarları panelinden İzin Ayrıntıları linkine tıklayın.

3

Belge Özellikleri penceresi açılacaktır. Bu pencerede Güvenlik sekmesi otomatik olarak seçilecektir.

121


122

Bölüm 9 Güvenlik

Bu pencereden dokümana ne tür bir güvenlik yönetiminin uygulandığını ve var ise, belge üzerindeki kısıtlamaları görebilirsiniz.

4

Ayrıntıları Göster butonuna basarak açılacak Belge Günceliği penceresinden uygulanan güvenlik seçenekleri ile ilgili biraz daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Doküman Erişimini Engellemek Dokümanlarınıza uygulayabileceğiniz en efektif, hızlı güvenlik seçeneği dokümanların açılmasının şifre ile engellenmesidir. Dokümanı okumak isteyen kullanıcılar doküman açılış şifresini bilmeden bu dokümanı açamayacaktır. Tüm doküman şifrelenmiştir ve hiçbir editör ile doküman içeriğinin görüntülenmesi mümkün değildir.


Bölüm 9 Güvenlik

Bir dokümana açılış şifresi koymak için aşağıdaki işlemleri yapın

1

Güvenli hale getirmek istediğiniz dokümanı açın

2

Görevler araç çubuğundaki Güvenli Hale Getirme buton grubunun altından Şifreyle şifrele seçeneğini seçin

Bu seçeneğin seçilmesi ile birlikte Yeni Güvenlik Ayarlarını Uygulama penceresi açılacaktır. Bu pencerede doküman güvenliğinin değiştirilmesi için onay istenmektedir. Evet butonuna basarak Şifre Güvenliği – Ayarlar penceresinin açılmasını sağlayın.

Uyumluluk: Acrobat’ın yeni sürümleri daha önceki sürümlerine göre daha iyi bir şifreleme düzeyi sunmaktadır ancak uyumluluk alanından daha ileri bir sürümün seçilmesi bu dokümanı açabilecek kullanıcıları kısıtlayabilir. Bir dokümanı şifrelerken, bu dokümanı kullanacak olan kullanıcıların kullandığı Acrobat, Adobe Reader sürümünü de göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bu seçeneğin Acrobat 7 ve sonrası seçilmesi bu sebeple önerilir.

123


124

Bölüm 9 Güvenlik

Şifrelenecek Belge Bileşenlerini seçin alanından dokümanın hangi bileşenlerinin şifrelenmesini istediğinizi belirtebilirsiniz.

Tüm belge içeriğini şifrele: En güvenli yol gibi görünse de bu şekilde şifrelenen dokümanlar aranamazlar. Eğer birçok PDF dokümanının içerisinde arama yapıldığında bu dokümanın aranmasını önemsemiyorsanız bu seçeneği seçebilirsiniz. Meta veriler haricindeki tüm belge içeriğini şifrele: Bu seçenek tüm belge içeriğinin şifrelenmesi seçeneğine benzer ancak bu dokümanlar kolaylıkla meta verilerinin şifrelenmemesinden dolayı aranabilirler. Sadece dosya eklentilerini şifrele: Sadece dokümana ek olarak eklenmiş dosyalar şifrelenir, doküman sayfaları şifrelenmez 3

Belgeyi açmak için şifre gerekiyor seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin. Bu kutunu işaretlenmesi ile Belge Açma Şifresi alanı aktifleşecektir. Bu alana dokümanın açılması için gerekli şifreyi yazın.

4

Tamam butonuna tıklayarak pencereyi kapatın. Acrobat, şifrenin doğru olarak belirlendiğini kontrol etmek için şifrenin bir kere daha girilmesini isteyecektir. Şifreyi yeniden girin ve onaylayın.

5

Yapmış olduğunuz güvenlik değişikleri şu an Acrobat’ın hafızasındadır ve henüz dokümana uygulanmamıştır. Güvenlik ayarlarında yapılan değişiklikler doküman kayıt edilene kadar uygulanmaz. Dokümanınızı kayıt edin ve doküman başlığında (GÜVENLİ) ibaresinin belirdiğini gözlemleyin Bir doküman güvenli hale getirildiğinde dokümanı orijinal PDF dokümanının üzerine kayıt etmek yerine Farklı Kaydet seçeneği ile yeni bir isim altında kaydetmek tercih edilmelidir.

Doküman Aktivitelerini Kısıtlamak Acrobat ile dokümanlar üzerinde yapılabilecek işlemleri de sınırlayabilir ya da işlemlerin tamamen yapılmasını engelleyebilirsiniz. Bu yol, özellikle doküman içeriğinin korunması için tercih edilmektedir. Kullanıcılar dokümanı tercihlerin doğrultusunda kolayca açabilecekler ancak doküman üzerindeki bazı işlemleri sınırlı bir şekilde yapabileceklerdir. Bir dokümanın aktivitelerini kısıtlamak, sınırlandırmak için aşağıdaki işlemleri yapın

1

Güvenli hale getirmek istediğiniz dokümanı açın

2

Görevler araç çubuğundaki Güvenli Hale Getirme buton grubunun altından Şifreyle şifrele seçeneğini seçin ve Şifre Güvenliği – Ayarlar penceresinin açılmasını sağlayın.


Bölüm 9 Güvenlik

Doküman üzerindeki aktivitelerin sınırlandırılması, kısıtlanması bu penceredeki İzinler alanından yapılmaktadır. İzinler alanının altındaki kutuyu işaretleyerek seçeneklerin aktif hale gelmesini sağlayın

İzin Şifresini Değiştir: Doküman izinlerinin pasif hale getirilmesi için gerekli şifreyi bu alanda belirtebilirsiniz. Bu şifreyi bilen herkes doküman üzerine uygulanan izinleri dilediği zaman kaldırabilir. İzin Verilen Yazdırma İşlemleri: Bir dokümanın içeriğini korumak ve yazdırılmasını engellemek istiyorsanız bu alanı kullanabilirsiniz. Bu alanın Yok, Düşük Kalite, Yüksek Kalite gibi seçenekleri bulunmaktadır. İzin Verilen Değiştirme İşleri: Bu alandan, doküman üzerinde yapılabilecek değiştirilme işlemlerini belirleyebilirsiniz. Bir PDF dokümanı üzerinde bir kısıtlama yapmazsanız, Acrobat yazılımına sahip olan başka bir kullanıcı bu dokümanı kendi dokümanıymış gibi kolaylıkla değiştirebilir. Bu alanın seçeneklerinden dilediğinizi seçin

125


126

Bölüm 9 Güvenlik

Metin, görüntü ve diğer içeriğin kopyalanması özelliğini etkinleştir: Doküman aktivitelerinin kısıtlanması ile, otomatik olarak doküman içerisindeki metin, görüntü ve diğer içeriğin seçim araçları ile kopyalanmasına izin verilmez. Bu işlemlerin yapılmasına izin vermek istiyorsanız bu seçeneği seçebilirsiniz. Görsel olarak zayıflamış ekran okuma aygıtlarının metin erişimini etkinleştir: Bu seçenek görme engelli kullanıcıların bilgisayar ekranındaki yazıları okumak için kullandıkları programın bu PDF dokümanını da okumasına izin vermek içindir. Bu seçeneğin seçilmesi doküman güvenliğini bazı durumlarda olumsuz olarak etkileyebilir. 3

Tamam butonuna tıklayarak pencereyi kapatın. Acrobat, şifrenin doğru olarak belirlendiğini kontrol etmek için şifrenin bir kere daha girilmesini isteyecektir. Şifreyi yeniden girin ve onaylayın.

4

Yapmış olduğunuz güvenlik değişiklikleri şu an Acrobat’ın hafızasındadır ve henüz dokümana uygulanmamıştır. Güvenlik ayarlarında yapılan değişiklikler doküman kayıt edilene kadar uygulanmaz. Dokümanınızı kayıt edin ve doküman başlığında (GÜVENLİ) ibaresinin belirdiğini gözlemleyin

Doküman Güvenliğini Kaldırmak Güvenli bir dokümanın güvenlik ayarlarını değiştirmek, geçici ya da temelli olarak kaldırmak isteyebilirsiniz. Örneğin, bir dokümanın yazdırılması için izin yoksa bu dokümanı yazdırmak için güvenliği geçici olarak kaldırmak isteyebilirsiniz. Güvenliği kaldırdıktan sonra dokümanı kayıt ederseniz doküman güvenliğini temelli kaldırmış olursunuz. Bir dokümanın güvenliğini kaldırmak için aşağıdaki işlemleri yapın:

1

Gezinme panellerinden Güvenlik Ayarları panelini açın. Bu panel, güvenli bir PDF dokümanını açtığınızda gezinme panellerinin arasında görünecektir.

2

Güvenlik Ayarları panelinden İzin Ayrıntıları linkine tıklayın.

3

Belge Özellikleri penceresi açılacaktır. Bu pencerede Güvenlik sekmesi otomatik olarak seçilecektir.


Bölüm 9 Güvenlik

4

Güvenlik ayarlarını değiştirmek için Ayarları değiştir butonuna tıklayın. Acrobat, dokümana uyguladığınız güvenliğe göre size açma şifresi, izinler şifresi ya da her ikisini de sorabilir. Şifreleri girdikten sonra dokümanın güvenlik ayarlarını değiştirebilirsiniz. Doküman güvenliğini kaldırmak için Güvenlik Yönetimi alanından Yok seçeneğini seçin ve gerekli şifreleri girin.

5

Tamam butonuna basarak değişikliklerinizi onaylayın.

6

Değişiklerin kalıcı olmasını istiyorsanız dokümanı kayıt edin

127

adobe acrobat  
adobe acrobat  

manual de adobe acrobat

Advertisement