Page 1

Ta lv 2017

1


3


4


Toimetus Hebe Paas Piret Kull KUJUNDUS Refleks KAANEFOTO Idee: Tank Foto: Sandra Palm Stiil: Johanna Eenma Meik ja soeng: Mammu Modell: Carina (E.M.A Model Management) Kleit: Kokomo KEELETOIMETAJA Killu Paldrok TIRAAŽ: 31 000

Ajakiri ei vastuta reklaamtekstide sisu ega keelekasutuse eest.

Eneselegi märkamatult oleme taas astunud aasta kõige kaunimasse aega, jõuluaega. See on aeg soojadeks soovideks ning ilusateks, südamest tulnud kingitusteks. See on aeg olla lähedastele veelgi rohkem olemas ning öelda üksteisele veelgi julgemalt neid häid sõnu, mida pole ju tegelikult kunagi liialt palju. See on aeg, mil olla hell ja hea teiste vastu ning märgata neid, kes vajavad abi. Ka Kaubamaja maailmade suuremates kassades ning jõululaadal on pühade ajal taas müügil südamlike sõnumitega heategevuslikud jõulukaardid ja pakkepaber, mille müügist saadud tulust pool läheb Eesti Naiste Varjupaikade Liidule, et toetada nende pakutavaid tugiteenuseid. Iga väiksemgi heategu loeb! Nii mõnelegi meist kipuvad jõulud teinekord olema hoopis kõige kiirem ja ehk ka stressirohkem aeg. Ära siis unusta kogu pühademöllus hetkeks peatuda ning võtta aeg maha, et nautida näiteks head muusikat või huvitavat raamatut. Oleme püüdnud muuta Tartu Kaubamaja pühade ajal kohaks, kus saaks jõuluostude kõrvalt kas või hetkeks aja maha võtta ning kuulata mõnusaid minikontserte ja esinemisi nii vahvate mudilaste kui ka laiemalt

5

tuntud popstaaride esituses. Nagu igal aastal, liiguvad ka seekord majas ringi jõuluvana ja päkapikud, kellele edastada salajased jõulusoovid. Selles numbris oleme sulle kokku pannud ka pisikese kingispikri ning anname nõu, kuidas kiirel ajal pidudel ilma suurema vaevata laitmatu välja näha. Koos Apolloga soovitame hulganisti häid raamatuid, mida lähedastele kinkida või ehk ise veel enne aasta lõppu läbi lugeda. Nagu jõulunumbrile kohane, räägime palju ka jõulumaitsetest. Teeme juttu Matsimoka maitsvatest verivorstidest ja kodusest süldist. Anname retseptisoovitusi ka neile, kes soovivad sel aastal katsetada hoopis midagi uut, lihavabasid jõule. Loomulikult ei jäta me puudutamata iga peolaua kohustuslikku elementi, magustoitu. Tutvustame kahte uut ja väga moodsat, jõululauale ideaalset torti Gustavi koogiletis. Loodame siiralt, et suudame sulle pühade ajal olla kohaks, kuhu tulla positiivse meele ja naeratusega ning kust lahkuda veelgi suurema rõõmu ja südamerahu ning eriliste kingitustega. Imeilusat pühadeaega!


JÕULUOOTUS TARTU KAUBAMAJAS Jõulukontserdid ja -esitlused 7.12 kell 18 Katrin Siska retsepti- ja toitumisraamatu „Rõõm toidust” esitlus 9.12 kell 14 Peeter Oja raamatu „Kuidas kirjutada raamatut” esitlus 10.12 kell 12 laulustuudio Õnnemaa 12.12 kell 16 Teatribussi etendus „Saladuste puu“ 13.12 kell 17 laulustuudio Fa-Diees 14.12 kell 17 Külliki Lauluaed 15.12 kell 17 Laulupesa laululapsed 15.12 kell 18 Erika Salumäe raamatu „Südame põhjast” esitlus 17.12 kell 12 laulustuudio Musaklubi 18.12 kell 17 Stassi tantsustuudio 19.12 kell 17 VK Rütmika Lepatriinud 20.12 kell 17 Tartu Karlova koolikoor ja ansambel 21.12 kell 18.30 Liis Lemsalu plaadi „+1” esitluskontsert

Kontserdid ja esitlused toimuvad keskuse III korrusel ning on tasuta.

Aasta kõige ilusamal ja maagilisemal ajal ootame sind kogu perega osa saama jõulurõõmust Tartu Kaubamajas. Pühademeeleolu aitavad luua minikontserdid, pop-up kingipoed, piparkoogikohvik ning otse loomulikult Jõuluvana ja tema pisikesed abilised.

selle aasta uudistooteks on imeilusad ja looduslikud Jaokim Raagneri meevahast küünlad, mis kaunistatud rahvariide motiividega. Ehtedisainis on mitmeid uusi nimesid, nagu näiteks Katrin Veegen, Agnes Veski, Kadi Veesaar, kes uute tulijatena võidavad üha rohkem südameid.

Jõuluvana ja päkapikud

Nii uued kui ka vanad lemmikud leiad Disainimaja pop-up poest II korruse aatriumist 16.–23. detsembrini kella 10–19.

Jõuluvana ja tema vahvad abilised ootavad lapsi III korruse jõulunurgas 14.–23. detsembrini tööpäeviti kella 17–19, nädalavahetuseti kella 11–15. Koos päkapikkudega saavad lapsed meisterdada jõulukaarte, ehteid ja palju muud põnevat. Loomulikult saab Jõuluvanale ka salme lugeda ning oma jõulusoovi edastada.

Disainimaja pop-up kingipood Kodumaine disain on tugevalt nii meie kui ka meie klientide südames, mistõttu on jõulude eel meie juurde taas oodata Disainimaja pop-up poodi, kust võid leida omanäolisi kingitusi igas vanuses kingisaajatele. Disainimaja on kohalik disainipood Tartus, mis kolib jõulude eel Tartu Kaubamajja nüüdseks juba kolmandat korda. Igal aastal on kaubavalikus midagi uut ja erilist, mis on just lõppeva aasta Eesti disaini vallas esile kerkinud. Selle aasta suurimaks täheks on Toku täisvildist sussid, mis oma noorest east olenemata teevad suuri tegusid nii meil kui ka mujal. Toredaks kingilisandiks on alati küünlad ning

6

Õpilasfirmade jõululaat Laupäeval, 16. detsembril kella 11–15 toimub II ja III korruse aatriumis õpilasfirmade suur jõululaat. Ligi 80 õpilasfirma hulgast on igaühel võimalik leida sobiv eriline kingitus noorte enda valmistatud ehete, märkmike, lauamängude, käekellade, rahakottide, seepide, valgustite, käsitöökommide jpm seast. Müügil olev kaup on käsitsi valmistatud ning selle valmistajad ise kohapeal müüjarollis.

Gustavi piparkoogikohvik Jõuluaeg Tartu Kaubamajas ei oleks täielik ilma Gustavi piparkoogikohvikuta. Kohvikust leiab nii juba kaunistatud piparkooke kui ka neid, millele saab paluda ise nime peale kirjutada. Otse loomulikult ei puudu valikust erinevad Gustavi jõulukoogid ja -tordid, maitsvad trühvlid ja muidugi maailma parim piparkoogitainas. Piparkoogikohvik jääb I korruse aatriumis avatuks 23. detsembrini.


Liis Lemsalu plaadi „+1” esitluskontsert 21. detsembril kell 18.30 esitleb III korruse aatriumis oma uut eestikeelset albumit „+1” alati särav Liis Lemsalu. Plaadilt leiad nii uusi kui ka vanu hittlugusid. Plaadilt võib üllatusena leida ka dueti Ott Leplandiga. „+1” on album, mille tulekut on Liis väga oodanud ning millesse ta on ise ka väga palju lisaks laulmisele muusika ja sõnade kirjutamise näol panustanud. „Tea, et see on tükike minust ja iga lugu avab uue peatüki,” võtab Liis albumi kokku.

Kaubamaja jõululaat I korruse aatriumis asuvalt jõululaadalt leiad palju häid kingiideid ja inspiratsiooni pühadeajaks. Jõululaadal on avatud ka postkontor, müügil margid, ümbrikud ja postkaardid – täpselt nagu päris postkontoris!

Heategevuslikud jõulukaardid ja pakkepaberid Kaubamajas Pühadeajaks tulevad Kaubamajja müügile südamlike sõnumitega jõulukaardid ja pakkepaber, mille müügist saadud tulust pool läheb Eesti Naiste Varjupaikade Liidule, et toetada nende pakutavaid tugiteenuseid. Tooted leiab suurematest kassadest ja jõululaadalt.

Lahtiolekuajad pühade ajal 31. detsember keskus 10–19 Toidumaailm 10–20 1. jaanuar 2018 SULETUD

Foto: Liina Notta

24.–26. detsember keskus 10–19 Toidumaailm 10–20


UUDISED

Uudised Saabunud jõuluhooaeg on tervesse Tartu Kaubamajja toonud uusi ja põnevaid maitseid, tooteid, kauplusi ja palju muud. Uus maitse: Pumpkin Spice Latte Subways Kui õues puhub jahe tuul, aitab südamesse sooja tuua Subway tõeliselt jõulune Pumpkin Spice Latte. See on kohvijook, mida on vürtsitatud kõrvitsa maitsenüanssidega ja mis mõjub seetõttu tõeliselt jõuluselt. Olgu lumi siis maas või mitte, võttes endaga teele kaasa selle maitsva kohvijoogi, on jõulutunne südames garanteeritud.

turgutuseks. Strong Collagen turgutab, annab nahale sära ja aitab kaitsta rakke oksüdatiivse stressi kahjuliku mõju eest. Anti-Aging Premium aitab tasakaalustada niiskuse sisaldust vananevas nahas.

saab Tokumarus nautida alates uue aasta veebruarikuust Tartu Kaubamaja 3. korrusel.

Monoderma pakub vedelal kujul vitamiine näonahale. Iluampullide valikus on kolm toodet: vitamiin A 0,15% (28 tk), vitamiin C 10% (28 tk) ja vitamiin E 5% ampullid (28 tk). A-vitamiin on tugeva nahka uuendava ja vananemisevastase toimega. C-vitamiin on

Öeldakse, et ühelgi naisel ei ole kunagi liiga palju kauneid kingi. Hiljuti avatud kingakaupluses Salamander kohtuvad mugavus, kvaliteet, prestiiž ja mood. Uues Salamandri kaupluses on lai valik jalatseid ja aksessuaare tuntud kvaliteetbrändidelt nii naistele kui ka meestele. Näiteks on valikus sellised märgid nagu Salamander, Lloyd, Vagabond, Rabotini, Attilio Giusti Leombruni, Clarks, Högl, Gabor, Geox, Peter Kaiser, Ara, Ecco, Rieker, Picard, La Conte jpt.

Uus toode: Heleini ja Monoderma vitamiinid Apothekas Talvehooajal tuleks eriti tõsiselt mõelda erinevate vitamiinide tarbimisele, et püsida terved. Vitamiine vajavad ka sinu käed, juuksed, küüned ja nahk, et püsida terved, hoolitsetud ja elujõulised. Apothekasse äsja jõudnud Heleini iluvitamiinide sari sobib kasutamiseks neile, kes soovivad toetada juuste, küünte ja naha normaalset seisundit ning heaolu. Iluvitamiinide valikus on neli toodet: Skin Hair Nailsi (60 tbl), Biotin+ (60 tbl), Strong Collageni (90 tbl) ja Anti-Aging Premiumi kapslid (60 tbl). Skin Hair Nails aitab säilitada naha niiskust, hoida juuksed ja naha tervetena. Biotin+ sobib murduma kippuvate küünte ja õhukeste juuste

Uus kauplus: Salamander

teada tuntud näonaha niisutaja, energiat ja sära andev. Vitamiin E on salarelv kortsude vastu, eriti hästi mõjub välispidiselt nahale kantuna. Uus toidukoht: Tokumaru Tallinnas tänaseks juba veidi üle kolme aasta populaarsust kogunud Jaapani restoran Tokumaru jõuab peagi ka Tartusse. Ehtsat Jaapani kööki pakkuvas Tokumarus (tõlkes „heade asjade ring”) saab nautida jaapanlasest peakoka Daigo Takagi traditsioonilisi pereretsepte. Menüü põhirõhk on ehtsal Sapporo stiilis ramen’il – populaarsel jaapanipärasel nuudlisupiroal, mis on algusest lõpuni käsitsi valmistatud. Lisaks leiab menüüst tempura’d, riisikausid ehk don’id ning sushi. Tokumaru kirglik soov on tuua siinsete toidusõpradeni kvaliteetne Jaapani köök võimalikult autentsel kujul. Tokumarust saab koht, kuhu tulla pere või sõpradega mõnusalt aega veetma või kust kiirel lõunapausil hoopiski toit kaasa haarata. Jaapani toidukultuuri fantastilisi maitseid 8

Kaupluse laias kingavalikus aitavad orienteeruda professionaalsed teenindajad, kes annavad endast parima, et iga klient leiaks just tema soovidele ja vajadustele vastavad jalatsid või aksessuaari. Sooja ja hubase atmosfääriga kauplus ootab sind uudistama Tartu Kaubamaja II korrusel.


uudised

Montoni

olümpiakollektsioon

„1918”

Novembrikuus esitles Monton värsket olümpiakollektsiooni Pyeongchangi taliolümpiamängudeks. Kollektsioon kannab nimetust „1918” ning on pühendatud Eesti 100. sünnipäevale. Monton on olnud olümpialaste ametlik toetaja juba 13 aastat ning spetsiaalselt olümpiamängudeks disainitud kollektsioone on Eesti sportlased kandnud nii Ateenas, Torinos, Pekingis, Vancouveris, Londonis, Sotšis kui ka Rio de Janeiros.

Fotod: Lilian Merila

Selle aasta olümpiamängud on eriti märgilised, kuna toimuvad samal aastal Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaga. Kollektsiooniga soovib Monton maailma suurimal moelaval – olümpiamängudel − anda edasi meie rahva lugu ning tutvustada Eesti disaini. Erikollektsioon on põnev segu sportlikust, moodsast ja mugavast disainist. Montoni disainerid said erikollektsiooni loomisel inspiratsiooni esimese Eesti vabariigi aegsest rõivamoest, mil esimest korda maailma ajaloos hakati tegelema spetsiaalselt sportimiseks mõeldud riietuse loomisega. Ajastut iseloomustavad rullkraega kudumid, naistel pikendatud pihaosaga kleidid. See on kollektsioon, millest leiab omale midagi iga eestlane, et tähistada ühiselt ja peomeeleolus Eesti sünnipäeva ja elada kaasa meie tublidele sportlastele taliolümpiamängudel. Montoni Pyeongchangi kollektsioon on valminud limiteeritud koguses ning on müügil Montoni kaupluses Tartu Kaubamaja 1. korrusel. 9


10


11


Kingiideed

SĂźdamest tulnud kingitused 3 1

2

12


Kingiideed

1. mänguasi Classic World Pull Dog 9,90 / Kaubamaja Lastemaailm 2. ladumistorn Goki Tila 24,00 / Nona 3. mikser KitchenAid Artisan 699,99 / Kaubamaja Kodumaailm 4. kaisukaru Bukowski 8,99 / Kaubamaja Lastemaailm 5. pralineekommide assortii Duc d’O 250 g 11,75 / Kaubamaja Toidumaailm 6. karamelliassortii Cavendish & Harvey Fruit Candies 966 g 6,15 / Kaubamaja Toidumaailm 7. advendikalender Lancôme 113,99 / Kaubamaja Ilumaailm

6

7

5

13

Tekst ja stiil: Külli Piibar / Fotod: Kertin Vasser

4


Kingiideed

Kingitused peaksid tulema südamest, olema kvaliteetsed või salajase väärtusega. Miks mitte üllatada jõulukingitusega juba varakult? Jõulukalendrid ei tähenda enam vaid klassikalist šokolaadikommi kinnise akna taga. Leidub ka advendikalendreid, mis peidavad endas kosmeetikat ning mille avamine tähendab killukest rõõmu igas detsembrikuu päevas. Kingiks sobivad alati ka kvaliteetsed kõlarid ja kõrvaklapid, arendavad mänguasjad lastele, klassikalised ehted ja kellad ning klassikavaramusse kuuluvad raamatud.

1. kinkekomplekt Versace Pour Homme Dylan Blue 66,99 / Kaubamaja Ilumaailm 2. kaasaskantav kõlar JBL Flip 4 139,99 / Euronics 3. kaelakee SNÖ of Sweden 34,90 / Antica Murrina 4. rahakassa 10,00 / Tiger 5. kaasaskantav kõlar JBL Clip 2 59,99 / Euronics 6. A. H. Tammsaare „Tõde ja õigus I–V” komplekt 53,69 / Apollo

6

2 4

1

3

5

14


Kingiideed

1. šampanja Moët & Chandon Brut / Kaubamaja Toidumaailm 2. naistekäekell Michael Kors 375,00 / Goldtime 3. puidust rong Goki 22,10 / Nona 4. kõrvaklapid JBL E55BT Bluetooth Wireless 129,99 / Euronics 5. prilliraamid Chloé 199,00 / Pro Optika 6. ükssarviku sussid 21,99 / women’secret 7. Margus Karu „Hobune Henry unenägu” 18,50 / Apollo 8. kannmikser VITAMIX Pro300 komplekt koos 2 l konteineriga + 0,9 l kuivainekonteiner 699,99 / Kaubamaja Kodumaailm

1

5 7

8 4

6

3

15

Tähelepanu! Tegemist on alkoholiga! Alkohol võib kahjustada teie tervist!

2


Kingiideed

Mida kinkida jõuludeks?

Emotsioone ja elamusi!

Tekst: Ardo Krass, Apollo

Inimesed seisavad ikka pühade eel silmitsi küsimustega, nagu „mida talle kinkida võiks?”, „kas see meeldiks talle?”, „mida tal üldse vaja läheks?”. Tänavu on Apollo teinud kingituste leidmise kõigi jaoks hoopis lihtsamaks.

ja vähem toredad tegelased. Kõik nad kehastavad erinevaid inimtüüpe, kes iga lugeja eluteele kunagi sattuda võivad. Kuna koka- ja retseptiraamatuid on sel aastal avaldatud mõnevõrra vähem kui varasematel aastatel, siis soovitame kõigile Jamie Oliveri uut kokaraamatut „Jamie Oliver. 5 koostisosa”, mis keskendub seekord kõigest viiest toiduainest koosnevatele imelistele kombinatsioonidele, mida saab kodus valmistada ükskõik millisel nädalapäeval.

Sel jõuluhooajal on Apollo eesmärk muuta inimestele jõulupoodlemine võimalikult lihtsaks ja kiireks. Oleme teinud põhjaliku eeltöö, milline elamus võiks ühele või teisele inimesele meeldida, ning selle tulemusel valmistanud kingispikri. Näiteks kui ema tuleb poodi lapsele kingitust ostma, siis leiab ta kingispikri abil pojale või tütrele eakohased ja huvidele vastavad raamatud või lauamängud lihtsa vaevaga üles. Spikri abil leiab midagi toredat kõigile – nii mudilastele, poistele, tüdrukutele, teismelistele, naistele, meestele kui ka vanavanematele.

Kõigi tennise- ja elulooraamatute austajate rõõmuks ilmus novembris Kaia Kanepi raamat „Reketiga tüdruk. Kaia Kanepi teekond Ameerika mägedel”. Meie kauaaegne esitennisist jutustab elulooraamatus esmakordselt raskest haigusest, mis teda aastaid vaevas, kuid millest ta pole seni piinlikkustunde tõttu tihanud rääkida mitte kellelegi, isegi mitte oma kõige lähedasematele inimestele. Sama ausalt ja avameelselt räägib Kaia Kanepi raamatus ka oma keerulistest isiklikest suhetest treeneritega ja dramaatilistest treenerite vahetustest.

Tänavu on kindlasti üheks populaarsemaks lasteteoseks Margus Karu raamat „Hobune Henry unenägu“. See on soe ja fantaasiaküllane lugu, mis julgustab nii suurt kui ka väikest lugejat seigeldes avastama oma tõeline olemus ja päris sõbrad. Farmis, kus nooruke varss Henry elab, on veel kass Aleksander, koer Polla, pullid Talis ja Pets, oinas Amon Ra, sead Kärss ja Sõrg, lehmad, kanad, lambad, sisalikud ning paljud teised toredad

November oli meeste tervise kuu ning kõigil meestel ning miks mitte ka naistel tasuks läbi lugeda Jesper Parve raamat „Mees. Otse ja ausalt”. Jesper on palju uurinud mehe väge, meheks olemist ja meheks elamist ning jagab nüüd selles raamatus oma kogemusi ja juhtumisi. Autor rõhutab, et siin on kirjas tema lugu ja mõtted, mis teda on aidanud. „Sinul, lugeja, on oma lugu!” ütleb Jesper. 16

Multifilmidest tekitab elevust kindlasti „Mina, supervaras 3”, mis viib Gru tema suureks üllatuseks kokku ülirikka ja kaunijuukselise kaksikvenna Druga, kes veenab Grud taas pahalaseks hakkama. Kindlasti leiab palava vastuvõtu „Autod 3”, kus ühel heal päeval avastab legendaarne Pikne McQueen, et uue põlvkonna täiustatumad ja kiiremad autod on trüginud ta välja alalt, mida Pikne jäägitult armastab. Selleks, et meister tagasi tippu jõuaks, asub teda aitama särtsakas noor tehnik Cruz Ramirez, kel on selleks kindel plaan. Muusikaaustajaid, kes eelistavad Eesti muusikute albumeid, rõõmustavad kindlasti Liis Lemsalu uus album „+1”, Ivo Linna plaat „IFF. Suur loterii” ning varasemate albumitega Apollos plaadimüügirekordeid püstitanud Jaak Joala uus album „Alles eile”. Muide, Liis Lemsalu tuleb oma värsket plaati 21. detsembril kell 18.30 Tartu Kaubamajja ka ise esitlema. Tänavu on jõulukingituste valimisel üheks märksõnaks kindlasti emotsioon, mis sellega kaasneb. Ühteaegu ratsionaalne kui ka emotsionaalne kingitus teeb jõuluaja kindlasti hinges veel soojemaks nii kinkijale kui ka kingi saajale.


Kingiideed

Mida kinkida tõelisele lõngagurmaanile? Tekst: Nelli Neevits, Liann Lõngad / Fotod: Tootjad

Tihti jõuavad meie lõngapoodi kliendid, kes soovivad teha parimat kingitust oma käsitööhuvilisest lähedasele inimesele, olgu selleks siis ema, tütar, vanaema, abikaasa või sõbranna. Üldjuhul soovitame valida selline lõng või tarvik, mida kingisaaja ei raatsi osta või lihtsalt ei saa endale lubada. Alljärgnevalt toon välja valiku imelisi kinke, mis teevad iga lõngagurmaani siiralt õnnelikuks. Terve kampsuni jagu alpakasegust lõnga Alpaca Silver. Keskmiseks kampsuniks kulub umbes 10 kera lõnga ja see kõik on juba kenasti tootja poolt pappkarpi pakendatud. Alpaca Silver on kerge, õhuline ja kergelt läikiv lõng, mis sobib ideaalselt just kergeks kampsuniks. Töö valmib kiirelt, sest saab kasutada küllaltki jämedaid ehk 4,5–5,5 mm vardaid. Täiuslikuks teevad selle kingi vardad, mis just sellele lõngale sobivad. Mitme värviga kirjatud kinnaste jaoks soe ja pehme lõng Baby Alpaca. See lõng on iga lõngagurmaani unistus ning selle värvid sobivad väga hästi just erinevate mustrite loomiseks. Kuna tegemist on 100% alpakavillaga, siis valmivad sellest lõngast eriti soojad kindad. Sellise lõnga juurde kuluvad ühele lõngagurmaanile kindlasti ka eriti head kasepuust sukavardad. Õhulise pitssalli kudumiseks on uus ja huvitav materjal Mohair Lace ehk siis 100% mohäär, mis on kergelt karvane ja õhuline, kuid samas soe. Just pitssallide kudujatele on see tõeline maiuspala. Ühe klassikalise pitssalli kudumiseks on vaja 5–6 kera seda

imelõnga ning taas passivad juurde kerged bambusvardad. Sokikudujatele on meil suur valik sokilõngu. Eriti pehmed ja soojad sokid saab lõngast Seta Tweed Socks, mille koostises on luksuslik siid. Lisaks siidile on sees soe vill, vastupidavust lisab polüamiid ning see lõng on pesumasinas pestav. Seta Tweed Socksi värvid on põhjamaiselt tviidised ja tagasihoidlikud, seega sobivad kandmiseks kõigile. Ühe sokipaari kudumiseks kulub vaid üks tokk pehmet sokilõnga ning juurde soovitan kindlasti osta puidust sukavardad. Lisaks lõngadele ootavad üsna tihti meie poe püsikliendid jõuluvanalt just varraste komplekte, sest need kipuvad hinna poolest kulukad olema. Komplekte on meil erinevaid, kuid siinkohal märgin ära meie kõige luksuslikuma roosipuust ringvarraste komplekti, mis on pakitud kenasse karpi ja lisaks sees kingituseks nägus juuksenõel. See ilus karp teeb nii mõnegi lõngagurmaani õnnelikuks. Tulge lõngapoodi ja me abistame teid just selle õige kingi leidmisel, sest tegelikult on valikut veel ja veel. Lisaks avaldan ka pisikese saladuse – meil on müügil ka kinkekaardid, nii et kui ikka väga raskeks läheb, siis kinkekaardiga saab teie armas inimene just endale sobiva terve aasta jooksul ise välja valida.

17

7,90 €/kera

50 g

5,50 €/kera

50 g

5,50 €/kera

25 g

10,90 €/tokk

100 g

89,00 €

Symponie Rose’i ringvarraste komplekt


18


19


20


Valguse varjus Fotod: Kertin Vasser / Stiil: Külli Piibar / Meik ja soeng: Piret Sootla / Modellid: Filipp (SAGE Management), Brigitta (E.M.A Model Management) / Täname: hotell Lydia

Brigitta kudum Pennyblack 109,99 / Kaubamaja kleit Ivo Nikkolo 199,99 / Kaubamaja kõrvarõngad 14,90 / Aldo kott 44,90 / Aldo kingad Katy Perry 139,99 / Kaubamaja Filipp ülikond Joop! 539,99 / Kaubamaja kudum Norrison 75,99 / Kaubamaja triiksärk Joop! Jeans 79,99 / Kaubamaja lips 29,90 / Baltman jalatsid Angelo Carutti 129,99 / Kaubamaja sokid Hugo Boss 10,99 / Kaubamaja 21


Brigitta kudum Ted Baker 99,99 / Kaubamaja kleit Gigi Hadid 229,00 / Tommy Hilfiger kott 49,90 / Aldo kingad 69,90 / Aldo k천rvar천ngad 7,95 / Mosaic Filipp 체likond Hugo Boss 599,99 / Kaubamaja s채rk Diesel 89,99 / Kaubamaja jalatsid Angelo Carutti 129,99 / Kaubamaja sokid Hugo Boss 10,99 / Kaubamaja

22


Brigitta kleit Marc Aurel 189,99 / Kaubamaja kudum Marc Aurel 109,99 / Kaubamaja saapad Albano 329,99 / Kaubamaja kaelakee 34,90 / Aldo käekott 47,90 / Aldo kõrvarõngad 9,90 / Aldo 23


Filipp pintsak 129,95 / Monton pĂźksid 59,95 / Monton polo Ted Baker 99,99 / Kaubamaja kudum 59,95 / Monton sokid Hugo Boss 10,99 / Kaubamaja jalatsid Angelo Carutti 129,99 / Kaubamaja prillid Ray Ban 142,00 / Pro Optika

24


Filipp püksid 129,90 / Baltman pintsak 179,90 / Baltman triiksärk Joop! 85,99 / Kaubamaja jakk Hugo Boss 389,99 / Kaubamaja lips Ted Baker 45,99 / Kaubamaja prillid Miu Miu 259,00 / Pro Optika müts 27,90 / Aldo kell Fossil 275,00 / Goldtime saapad Lorens 229,99 / Kaubamaja

25

Brigitta pluus Pennyblack 109,99 / Kaubamaja kleit 69,95 / Monton seelik Marc Aurel 219,99 / Kaubamaja saapad 109,00 / Aldo kott 44,90 / Aldo


ehted

Säravad jõulupidustused Jõulupidustustele ehteid valides ammuta veidike inspiratsiooni jõulukuusest – säravad jõulupunased, -rohelised ja -sinised on kõik lubatud ning mõjuvad efektsete ja pühadehõngulistena.

Goldtime Antica Murrina

Antica Murrina Antica Murrina

Goldtime

Antica Murrina

Antica Murrina

Goldtime Goldtime

Goldtime

26


ehted

Unustamatu aastavahetus Aasta viimasel päeval sära terve aasta eest – ehi end kaunite kalliskivide või soliidsete pärlitega. Pea meeles, et erinevad tähemotiivid sobivad uusaastapidustustele nagu valatult.

Goldtime

Goldtime

Antica Murrina

Goldtime Antica Murrina

Antica Murrina

Goldtime

Goldtime Antica Murrina Antica Murrina

27


mood

Sädelevad

Mosaic

aastalõpupeod Jõulu- ja uusaastapidustuste hooaeg on taas käes, mis tähendab, et on aeg end ehtida säravatesse kleitidesse, mille kandmiseks ülejäänud ajal aastast ehk vähe põhjust leiab. Pidustustel kaunista end julgelt litritesse, sädelusse või naiselikku pitsi ning tunne end kui staar punasel vaibal.

Monton

Bastion

Morg

an

Mor gan

tion Bas

Mosa

ic

Monton

Morgan

Mosaic

Monton

Bastion 28


20. XI KELL 19 TALLINN, VABA LAVA 12. XII KELL 19 TARTU, EESTI RAHVA MUUSEUM

Kõ p a r im la v a d ad F ixi, Term lood ina M O re l a r j u K u u a t o r i , ip ois di , i, E w e r Tõ n i s Mä gi, t& Two D r ag t h e on re p e r t ua s j p t ar is t

Talvetähed

Eesti popi- ja rokiklassika tähesadu!

Lenna Kuurmaa Liina Vahtrik Piret Krumm Bänd koosseisus Jonas Kaarnamets (kitarr), Tõnis Kivisild (bass), Tarvi Kull (klahvpillid) ja Hans Kurvits (trummid) Pääsmed (17-19 €) müügil Piletilevis ja Piletimaailmas ning tund 29 enne algust kohapeal. Info 527 4704. www.facebook.com/kontsert3


mood

Peo sAra Aastalõpu tähtsaimad märksõnad on sära, sillerdus ja sügavus. Metalse läikega kangad, sillerdavad plisseeseelikud ning sügavsinised ja -lillad värvitoonid võluvad meid just praegu. Ära ei tohiks unustada ka loomamustreid, nagu leopardimustrit, ning tartanit ja lilleõisi, mis justkui tärganud lumekihi alt.

Kaubamaja Bianka seelik Pennyblack 169,99 kleit Michael Kors 229,99 kingad Katy Perry 139,99

30


Kaubamaja

Victoria kleit Michael Kors 249,99 kingad Albano 179,99

Bianka kleit Michael Kors 249,99 kudum Michael Kors 249,99 saapad Steve Madden 119,99

Tekst ja stiil: KĂźlli Piibar / Fotod: Kertin Vasser / Meik ja soeng: Piret Sootla / Modellid: Victoria (SAGE Management), Bianka (E.M.A Model Management)

mood

31


mood

Mosaic / Bastion Victoria pĂźksid 49,95 / Mosaic pintsak 79,95 / Mosaic pluus 39,95 / Mosaic kingad 69,90 / Aldo Bianka pĂźksid 89,90 / Bastion kudum 69,90 / Bastion pintsak 139,00 / Bastion saapad Steve Madden 119,99 / Kaubamaja

32


mood

Promod / Morgan Bianka kleit 35,95 / Promod kaabu 35,00 / Morgan saapad 89,90 / Aldo Victoria kleit 115,00 / Morgan kaabu 35,00 / Morgan kingad 74,90 / Aldo

33


mood

Tommy Hilfiger / Cortefiel Victoria saapad 189,90 / Tommy Hilfiger kleit 189,00 / Tommy Hilfiger pusa 139,90 / Tommy Hilfiger Bianka seelik 69,95 / Cortefiel kudum 69,95 / Cortefiel saapad Steve Madden 119,99 / Kaubamaja

34


mood

Tom Tailor / Denim Dream Victoria kleit 69,99 / Tom Tailor kingad Albano 179,99 / Kaubamaja Bianka kleit Pepe Jeans 80,00 / Denim Dream kudum Denim Dream 59,00 / Denim Dream kingad Katy Perry 139,99 / Kaubamaja

35


jalatsid ja aksessuaarid

Karakteriga aksessuaarid Sametjaselt sügavad pinnad, baroksed mustrid, kullasära, pilkupüüdvad detailid ja vastupeegeldav läige – see on ekstravagantne talvine kinga- ja kotimood.

1

2

3

4

1 Salamander kingad Högl 159,99 / kingad Ecco 109,99 / kingad Högl 179,99 2 Aldo kingad 69,90 / kott 49,90 / kingad 69,90 3 Aldo 4 Kaubamaja kingad Katy Perry 139,99 / kott Michael Kors 169,99 / kingad Katy Perry 139,99

kingad 69,90 / kott 44,90 / kingad 69,90

36


jalatsid ja aksessuaarid

PIDULIK MUGAVUS

1

2

3

4

1 ABC KING tossud Kurt Geiger 149,99 / seljakott Liu Jo 129,99 / kingad Hispanitas 139,99 2 ABC KING kingad Il Mio 79,99 / käekott Liu Jo 79,99 / SHU kingad Tamaris 34,99 3 KAUBAMAJA saapad Steve Madden 119,99 / kott Love Moschino 169,99 / kingad Jeffrey Campbell 129,99 4 Salamander jalatsid Högl 159,99 / baleriinad Högl 159,99 / kingad Ecco 115,99 37

Tekst ja stiil: Külli Piibar / Fotod: Kertin Vasser

Olgu madala või kõrge kontsaga king − samet, satiin ja metalsed läiked loovad kohe diskomeeleolu ning pilku neilt pöörata ei suuda keegi.


38


jalatsid ja aksessuaarid

Detailidest läikeni

1

2

3

4

1 ABC KING poolsaapad Rylko 179,99 / poolsaapad Rylko 139,99 / kingad Il Mio 109,99 2 KAUBAMAJA kingad Hugo Boss 259,99 / kingad Lorens 189,99 / kingad Topman 139,99 3 Salamander kingad Lloyd 159,99 / kingad La Conte 119,99 / kingad La Conte 139,99

4 aldo kingad 99,00 / kingad 99,00 / kingad 89,90 39

Tekst ja stiil: Külli Piibar / Fotod: Kertin Vasser

Klassikalise musta kingaga on raske alt minna, edevust lisavad perforeeritud mustrid, detailid ja pandlad. Musta kõrval pälvivad tähelepanu ja kiidusõnu ka veinpunased jalanõud. Mehed ei tohiks karta särada ja sillerdada − lakk-king on pidudehooaja vältimatu klassik.


mood

Klassikaline ülikond saab pidudehooajaks uue ilme läikivate kangaste ja efektsete nahkdetailide abil. Vürtsi lisavad ka siidised lipsud ning külmakartlikumad lisavad pintsaku alla ka šiki kudumi. Julgemad kombineerivad aga hoopiski kõrge kaelusega pluusi ja triiksärgi.

Kaubamaja triiksärk Hugo Boss 139,99 / pintsak Hugo Boss 339,99 / püksid Hugo Boss 159,99 / mantel Versace Jeans 489,99 / jalatsid Lorens 189,00 / lips Hugo Boss 59,99 / sokid Hugo Boss 12,99

Tekst ja stiil: Külli Piibar / Fotod: Kertin Vasser / Soeng: Piret Sootla / Modell: Robi (SAGE Management)

Šikk härrasmees


mood

Klassikaline sinine ülikond on vürtsitatud roosaka triiksärgi ja täpimustrilise kudumiga. Isikupära lisab kihilisus.

Tommy Hilfiger püksid 139,00 / triiksärk 89,90 / pintsak 399,00 / kell 219,00 / kudum 109,00 / jalatsid 139,90

Lukuga kudum piduliku ülikonna all on moodne ja samas praktiline. Hea komplekt, mida hommikul tööle minnes kanda ning õhtul peol saab kas kudumi või jaki ära võtta ning üldmulje on kohe erinev.

Cortefiel püksid 79,95 / kudum 49,95 / triiksärk 49,95 / pintsak 159,95 / lips 36,95 / KAUBAMAJA jalatsid Angelo Carutti 129,99


mood

Ka teksade, triiksärgi ja bleiseriga võib šikk ja viisakas välja näha. Ära ei tohiks unustada detaile, näiteks efektseid kingi, mis kohe üldmuljet muudavad.

Tom Tailor pintsak 119,99 / triiksärk 29,99 / teksad 59,99 / KAUBAMAJA jalatsid Angelo Carutti 149,99

Julgemad miksivad omavahel triiksärki ja kõrge kaelusega pluusi. Šikk ja stiilipuhas!

Denim Dream teksad Denim Dream 69,00 / triiksärk Guess 84,00 / kõrge kaelusega pluus Pierre Cardin 35,00 / KAUBAMAJA jalatsid Angelo Carutti 149,99 / Goldtime kell Hugo Boss 480,00


mood

Mees kui superkangelane! Klassikalises šikis ülikonnas mõjud salapäraselt nagu James Bond.

Baltman vest 79,90 / kikilips 19,90 / rinnarätt 15,90 / pintsak 259,99 triiksärk 59,90 / püksid 129,90 / KAUBAMAJA jalatsid Topman 139,99

Modernne läikivast kangast ülikond koos efektse kaelusega kudumiga loob imelise lõpptulemuse. Vahel peitub võlu väikestes detailides.

Monton kudum 59,95 / pintsak 129,95 / püksid 59,95 / triiksärk 39,95 / KAUBAMAJA jalatsid Lorens 229,99


lapsed

Mängulised jõulupeod Ka pidudehooajal peaks lastele alles jääma mängurõõm. Lapselikkus võiks kajastuda ka nende rõivakomplektides. Armas koeramustriga pusa klassikalise kootud vesti all või armsad kleidikesed kantud koos tenniste või tossudega mõjuvad piisavalt pidulikult, kuid ära ei kao ka lustlikkus.

Häli / Kaubamaja kleit Mayoral 39,99 sukkpüksid Reval 9,90 jalatsid Adidas 59,99 kampsun Mayoral 24,99 Jaron / Kaubamaja püksid Tommy Hilfiger 59,99 pintsak Tommy Hilfiger 129,99 särk Tommy Hilfiger 69,99 kudum Mayoral 29,99 jalatsid Ecco 83,99 kiikloom elevant 57,60 / Nona pukk 87,99

44


lapsed

Jälgida tuleks ka materjale − eelistada võiks naturaalsest puuvillast või villasest materjalist rõivaid, mis paitavad keha, kuid hoiavad lapsed soojas. Värvidest domineerivad sinine, punane, valge ja heleroosa.

Häli / Kaubamaja peaehe Reval 9,90 kleit Tommy Hilfiger 65,99 pusa Tommy Hilfiger 59,99 sukkpüksid Name It 6,23 jalatsid EMU 39,99 mänguauto 105,50 / Nona

Tekst ja stiil: Külli Piibar / Fotod: Kertin Vasser / Soengud: Piret Sootla / Modellid: Häli (2), Jaron (6)

Jaron / Kaubamaja jalatsid Ecco 83,99 triiksärk Mayoral 23,90 vest Mayoral 27,99 püksid Mayoral 28,99

45


Jþulusära sinu koju Tekst: Herle Mangus, Kodusalong Fotod: Lene Bjerre

46


KODU

Võib vist kindlalt väita, et jõulud on väga paljude inimeste jaoks aasta oodatuim aeg ja paljud hakkavad selleks ettevalmistusi tegema juba varakult. See on kahtlemata väga õige lähenemine, et kogu selles jõulude virvarris mitte hulluks minna ja asjadega viimasele minutile jääda. Loomulikult on põnev kõigile lähedastele kingitusi välja mõelda – olgu siis need poest ostetud või hoopis ise tehtud. Kindlasti on üks põnevaim osa jõuluaja juures aga oma kodu pühadesse maalimine. Kuidas aga otsustada, mida võtta, mida jätta? Igal aastal üllatavad uued pühadetrendid – kuidas nende seast just endale sobilik valik teha? Hea oleks kõigepealt üle vaadata, mis on need asjad, mis on juba kodus olemas, ning mis on need asjad, mis sinna veel juurde võiks muretseda, et kogupilt väga eklektiliseks ei muutuks. Jõulupuu puhul soovitaks pigem miksida mitut ühesugust kaunistust paari erineva sordiga, et kuusk väga kirjuks ei läheks. Kui rääkida värvivalikust, siis mida vähem on kasutatud erinevaid värve, seda lihtsam on hoida ühtset ja konkreetset stiili nii jõulupuul kui ka terves kodukujunduses.

Mis puutub värvivalikusse, siis jõulud siin kindlasti piire ei sea. Kindel on, et alati on moes igasugused metalliktoonid, valge ning erinevad rohelised ja punased toonid. Kui sel sügisel lõid riidemoes jätkuvalt laineid veinpunased toonid, pruun ja khakiroheline, siis kindlasti võib neid toone leida ka kodusisustuses. Samas, nagu ütleb

jne). Samuti on väga trendikad LEDtuledega kujud ning metalliktoonides kaktused ja ananassid. Ka õue või rõdule on tore tuua veidi jõulusära erinevate tulukeste ja kujude abil ning samuti laternatega, milles saad kasutada LED-küünlaid, et oleks mugavam ja kokkuhoidlikum.

Ka lauakaunistused on oluline osa pühadeaegsest kodukujundusest. Lauakaunistuste puhul on kindlasti jätkuvalt moes minimalistlik Skandinaavia stiilis jõululaud, kus lauakatte vahele on seatud mõned taimsed ornamendid ja sätitud küünlad ning kindlasti on tähtsal kohal ilus salvrätt koos kauni salvrätivõruga. Lastele võib rõõmu valmistamiseks kuskile peitu panna mõne väikese üllatuse, näiteks piparkoogi või kommi. Ka laudlinaga annab hästi lihtsalt ja kiirelt luua erinevaid stiile ja muuta terve jõululaud soovi korral näiteks romantilisemaks. Lihtsuses peitub võlu, nagu öeldakse.

ka tuntud kõnekäänd: erand kinnitab reeglit − seega valge oli, on ja jääb! Selle aasta jõulumoes on kindlasti ka 3D-mõõtmelised loomakujud (põdrad, hirved, papagoid, flamingod 47

Suurem osa inimestest ootavad jõuluajalt rahulikku turvalisust, mida rõhutavad vanamoodsad jõuluehted, ent teisest küljest ei soovita loobuda pidevast muutumisest, soetades omale igal aastal koju mõni uus jõuluvidin. Tegelikult võib üsna julgelt öelda, et miski pole moest väljas ning kui on soov lihtsalt stiilne olla, võib eri stiile julgelt omavahel segada. Oluline on olla loominguline ning lasta ideedel vabalt lennata. Lõppeks on see ju sinu kodu ja sinu jõulud!


KODU

KAUBAMAJA KODUMAAILMA UUDISED Tuttavad jõulustaarid värskes kuues Kaubamaja Kodumaailmas

Igal aastal tuleb Villeroy & Boch välja ühest küljest tuttava, teisalt uue jõulukollektsiooniga, milles taas maiustuste- ja kinkekarbid, serveerimisalused, tassid ja kuuseehted. Villeroy & Boch sobib täiendama kollektsionääride jõulukollektsioone, kaunistama igas stiilis kodu, aga pakub ka hulga jõulukingiideid.

Pühade-eelsel ajal tekib meis justkui seletamatu kirg kaunistada kodu ja nuputada vahvaid kingiideid lähedastele. Villeroy & Bochi, Iittala ja Leonardo jõulukollektsioonide valikus leidub palju häid kodukaunistamis- ja kingiideid igale maitsele.

Iittala tänavune jõulukollektsioon pakub oma ikoonilisi disaintooteid uutes värvitoonides. Näiteks Alvar Aalto kauss Rose Gold teeb iga jõululaua hetkega pidulikuks. Uusi värvitoone pakuvad ka klassikaline Aalto vaas ning moodsalt hall Teema kollektsioon. Ka Leonardo jõulukollektsioonist leidub sel aastal rohkelt sära ja sillerdust, mis aeg-ajalt seguneb looduslikumate toonide ja materjalidega.

48


KODU

Kuningakodade lemmik Gense Kaubamaja Kodumaailma on lisandunud üks kuningaperede lemmik – rootslaste Gense noad ja söögiriistad. Gense tähistab 1856. aastal asutatud Gustaf Eriksson NySilverfabrik i Eskilstuna te-

Teravust, kergust ja täpsust kaugest Kyotost

Valgust, soojust ja meelelist hõngu koju

Kyocera on Jaapani ettevõte, mis toodab paljude muude tuntud toodete hulgas ka kõrgtehnoloogilisi keraamilisi nuge. Need üliteravad, kuid samas kerged noad on ideaalsed tööriistad neile, kelle jaoks on oluline täpsus ja väga hea tulemus. Eritöödeldud keraamika on teemandi järel kõige tugevam materjal maailmas, teisalt ka teravam kui roostevaba teras või kõrge süsinikusisaldusega teras. Need head omadused saavad veel lisaks täiendust, kui lõigata oksüdeeruvaid puu- ja köögivilju. Näiteks õuna lõikamisel ei teki erinevalt terasnoast õuna pinnale tumedat kihti, sest keraamika ei reageeri happelise puuviljaga. Loomulikult on keraamilise noa kasutamisel oma spetsiifika ning tuleb olla tavapärasest teadlikum ja hoolikam. Samas on nugade kasutamine nauditav kogemus, sest need on täpsed, kerged ja teravad.

Põhjamaine kaamos lausa kutsub endaga kaasa süütama kodus küünlavalgus. Sellele kogemusele lisavad meelelisust küünalde edasi antavad mitmetahulised ja põnevalt läbikomponeeritud lõhnad. Kodumaailm on jõuluajaks saanud olulist täiendust kodulõhnade mitmelt tuntud märgilt. Itaallaste Millefiori Milano tuntuim ja Kaubamaja klientide poolt enim eelistatud sari Natural on saanud juurde täiesti uued kaunid klaasanumas värvilised küünlad, kus on esindatud nii värsked, puuviljased kui ka jõulisemad puidutoonid.

hast. Nende hõbedast tooted on aastasadu olnud maailmakuulsad. Eelmisel sajandil kogus Gense tuntust tänaseks Skandinaavia disainerite raskekahurväe kaasamisega oma tootedisaini. Nad on ametlikud tarnijad Rootsi kuningakojale ning isegi iga-aastase Nobeli preemiate galaõhtusöögil osalejad saavad nautida pidusööke Gense söögiriistadega. Gense glamuursed kuldse tooniga söögiriistad sobivad ideaalselt kaunistama jõululauda!

Prantslaslikult šiki Esteban Paris’ kollektsioon on Kaubamajas saanud täiendust kahe jõululõhnaga: klassikaline jõhvikas ja kaneel ning eksootilisem nulg koos merevaiguhõnguga. Uue märgina on Kodumaailmas esindatud Lõuna-Prantsusmaa soojust ja emotsionaalsust kandva L’Occitane en Provence’i tooted, mis on tuntud oma põhjalikult valitud koostisainete ning läbimõeldud lõhnakompositsioonide poolest.

Soojad ja rõõmsad jõulutoonid Taani disainiikoon Eva Solo rõõmustab meid jõuludeks kahe uue soojades ja rõõmsates värvitoonides tootesarjaga. Sügavroheline metsatoon on saanud inspiratsiooni Skandinaavia heaolust ja rahulikkusest. Tumepunane burgundiatoon on rahuliku fooni taustal heaks aktsendiks nii Eva Solo termoskruusil või veepudelil aksessuaarina kaasas kandmiseks, aga ka termokattega joogikarahvinil või vaakumkannul kodus nautimiseks. Elegantsed ja moodsad toonid disaintoodetel ootavad uudistama Kaubamaja Kodumaailmas!

49


Lihavabad talveviljalised vaagnad Tekst, fotod ja retseptid: Tuuli Mathisen

Järjest enam leidub inimesi, kes nii väga liha ei armastagi. See aga ei tähenda, et jõululaud peaks kuidagi vaesem olema. Näiteks salatimeistritel tuleb aasta lõpul läbi ajada toorainetega, mis eelneval suvel salve pandud. Õnneks ei tähenda see kahvatut või liigivaest salatilauda, vaid hoopis põnevaid ja maitsvaid kooslusi, kuhu saab kombineerida nii kodumaiseid juurikaid, metsamarju kui ka vahele eksootilisi vilju, mis aitavad meie toidulauda vitamiinidega küllastada. Lisa roogadesse kindlasti ka meie ületalve hoitavaid metsamarju, pähkleid ja seemneid. Nii hoiad oma tervise tugevana ja toidulaua mitmekesisena. Kaubamaja Toidumaailmas on väga hea valik nii kodumaiseid kui ka troopilisemaid vilju. Oma valiku leiavad traditsiooniliste toitude austajad, aga ka põnevate uute viljade sõbrad ei pea pettuma. Köögiviljariiulitelt leiab nii lehtkapsast (kale), lehtpeeti, värvilist porgandit ja peeti, aga ka viigimarju, hurmaad kuni värske nõgeseni välja. Eriliseks hõrgutiseks on aga mininaerid – armsad väikesed mugulad, mis jäävad ahjus röstides hõrgult magusad. Ka taimsete roogade maitsestamiseks ja salatikastmete segamiseks leiab Toidumaailma valikust väga suure valiku kastmeid, maitseäädikaid ja -sooli, vürtsisegusid, ürte ja palju-palju muid põnevaid maitseid. 50


Kergelt suitsumaitseline sibulagratään salveiga 4 inimesele Mahlased Peipsi sibulad on elamus omaette, aga kui neid sibulaid veel koore ja juustu segus küpsetada, siis saab tulemuseks roa, mis niidab nõrgemanärvilised jalust ning meelitab kõik sibulasõbrad laua äärde. Imemaitsev ja lihtne sibulagratään on kogemus, mida peab proovima. Lisa gratäänile veidi suitsumaitset gurmeesoolaga Salt’s Up.

• 600–700 g Peipsi sibulaid • 400 ml 35% koort • 80 g juustu Saare Old, riivituna • suitsumaitselist gurmeesoola Salt’s Up • värskelt jahvatatud musta pipart • oliiviõli • ca 10 salveilehte Koori sibulad ja poolita horisontaalselt. Lao sibulad ahjuvormi. Kalla koor kastrulisse ja kuumuta kuni keemiseni. Sega koore sisse suitsumaitseline sool, pipar ja riivitud juust. Kalla koore-juustusegu sibulatele peale, kata vorm kaanega või fooliumiga ning aseta 180 kraadini kuumutatud ahju. Küpseta kaane all umbes 1 tund ja 30 minutit. Tõsta siis kaas (või foolium) pealt ära ja küpseta veel umbes 20 minutit, kuni vorm hakkab pruunistuma. Kuumuta pannil keskmisel kuumusel oliiviõli ning friti salveilehed krõbedaks. Tõsta vormile ja serveeri kohe.

Eestipärane toekas soe salat ahjunaeri, kruubi ja kõrvitsaga 4–6 inimesele • 200 g lehtkapsast, tükkideks rebituna • 200 g mininaerist, tükeldatuna • 100 g keedetud kruupi • 100 g marineeritud kõrvitsat • peotäis külmkuivatatud jõhvikaid • peotäis värskeid pohli • külmpressitud rapsiõli • sidrunimahla • soola ja pipart Vaarikamaitseline kaste • 1–2 sl punaveiniäädikat vaarikaga (Nicolas Vahé Raspberry Vinegar) • 1 tl mahedat sinepit • 3–4 sl rapsiõli • soola ja pipart

Kastme valmistamiseks sega komponendid. Ahjunaeri valmistamiseks kuumuta ahi 200 kraadini. Tõsta tükeldatud naeris ahjuvormi, piserda õliga ning küpseta umbes 20 minutit, kuni naeris on pehme. Kuumuta pannil veidi õli ning rösti lehtkapsas kergelt pannil läbi. Maitsesta soola ja sidrunimahlaga. Säti taldrikule lehtkapsas. Lisa ahjunaeris, lisa juurde keedetud kruup ja marineeritud kõrvitsa tükid. Lisa külmkuivatatud jõhvikaid ja värskeid pohli ning nirista siis peale salatikaste. Serveeri soojalt.

51


Tekst: Maiken Inno / Foto: Kertin Vasser / Stiil: KĂźlli Piibar

PĂźhadelaud kata

Matsimoka maitsva kodumaise sĂźldi ja verivorstiga


MAITSED

Jõulud on aeg, mil sellised traditsioonilised jõulutoidud nagu sült ja verivorst käivad vähemalt korra läbi ka nende eestlaste peolaualt, kes muidu neid tooteid väga ei armasta. On aga inimesi, kes tarbivad neid suurima rõõmuga ka muul ajal, eriti kui tegemist on tõeliselt maitsvate, Eesti toorainest käsitsi valmistatud toodetega − just sellisel traditsioonilisel meetodil, nagu Matsimoka kõiki oma lihatooteid alati valmistab. Matsimoka asutaja Jan Inno sõnul on nende müüdavad sült ja verivorst osutunud juba praegu klientide seas väga populaarseks. Samas aga ei osteta verivorste veel suurtes kogustes, vaid pigem üks-kaks juppi korraga. „Enne jõule soovivad inimesed ära proovida võimalikult palju erinevaid verivorste, et valida jõululauale just see õige. Varasemate aastate kogemuse põhjal suureneb verivorstinõudlus järsult detsembris ning vahetult enne jõule moodustab verivorst juba üle poole müüdavast kaubast,” ütleb Jan. Traditsiooniline sült Traditsiooniline sült tähendab Matsimokale ennekõike seda, et naturaalne kallerdis tekib seakootide ja -jalgade pikaajalise keetmise tulemusena. Keetmise käigus lagunevad temperatuuri mõjul kontide ja naha elastsust tagavad pikad molekulide ahelad

lühikesteks juppideks ning liiguvad seejärel puljongisse. Kui süldipuljong uuesti jahtub, siis moodustuvad pikad molekulide ahelad uuesti puljongis ning see põhjustabki süldi kallerdise. Sellisel viisil moodustunud kallerdis on hõrk ja lausa sulab suus. Sarnase tulemuse saab puljongisse želatiini lisamisega, kuid želatiiniga valmistatud sült on enamasti kõvema, tehisliku struktuuriga ning kvaliteet ei ole võrreldav naturaalsel teel valminud süldiga. Ühe katlatäie süldi valmistamiseks kulub Matsimoka süldimeistril tavaliselt 18–20 tundi. Jan Innole teadaolevalt on Matsimoka sült ka ainukene jaekaubanduses müüdav sült, mis on valmistatud ilma želatiinita. „Naturaalse kallerdisega süldi tegemine on niivõrd aega, kannatust ja oskuseid nõudev tegevus, et suurtes tööstustes on see mõeldamatu,” ütleb Inno. Naturaalne verivorst Teine Matsimoka oluline jõulutoode on verivorst suitsulihaga. Verivorsti teeb

verivorstid 6,80/kg / Matsimoka sült 3,00 / Matsimoka kauss Villeroy & Boch 31,99 / Kaubamaja taldrik Villeroy & Boch 29,99 / Kaubamaja suur kuusemuna Villeroy & Boch 25,99 / Kaubamaja väike kuusemuna Villeroy & Boch 21,99 / Kaubamaja

53

traditsiooniliseks see, et verivorsti valmistamiseks kasutatakse verepulbri asemel seaverd, kestana naturaalset soolikat ja lisaks kvaliteetsele kruubile veel Matsimoka suitsuliha. Traditsiooniliselt valmistatud verivorsti, nagu ka süldi valmistamisel, on väga olulised lihameistri oskused. Jani sõnul pole kõike, mis on oluline verivorsti valmistamise juures, võimalik kirja panna. „Näiteks verivorsti kruup peab keetmise käigus olema täpselt õige pehmusega. Kui kruup keeb täiesti pehmeks, siis hiljem verivorsti küpsedes ei seo see piisavalt vett ja verivorst jääb lödi. Kui kruup keeb liiga vähe, siis jääb verivorsti süües kruup liialt kõva. Kui iga kord keeta kruupi täpselt sama kaua, siis ei ole kahjuks tulemus samasugune. Täpselt sama lugu on verivorstide valmimisega suitsuahjus – vorstimeistri oskustest oleneb, kas verivorsti kest jääb krõbe või mitte,” selgitab Jan. Jan Inno sõnul on Matsimokal vedanud just seetõttu, et inimesed püsivad ettevõttes kaua ning lihameistritel on pika aja jooksul tekkinud põhjalikud oskused ja kogemused, mis võimaldavad pakkuda klientidele tippkvaliteeti.


Õie Pritson:

Gustavi eesmärk on viljeleda koogikunsti, mille üle saaks uhkust tunda kogu maailmas Tekst: Kadi Riive / Fotod: Katrina Laurend

Sarnaselt kunstija moemaailmaga muutuvad moevoolud ka toidukunstimaailmas. Uued maitsed, toorained ja meetodid loovad uusi võimalusi, pakuvad inspiratsiooni uute ja põnevamate toodete loomiseks.

Pritsoni hoolika ja läbimõeldud loomingu tulemusena. Gustavi peakondiiter ja tordivõlur Õie käib igal aastal end tordikunsti maailmameistrite juures täiendamas ning toob alati endaga kaasa tohutu inspiratsioonipuhangu, mida kodumaal rakendada. Iga tort sünnib Õie käe all meistriteosena, just nagu päev-päevalt valmiv taies mõne kunstniku ateljees.

Gustav on maailma tordimoe üha muutuvate trendidega kursis ja võtnud eesmärgiks hoida koogikunsti arendamine Eestis maailmatasemel. Nii ongi uueks hooajaks müügile jõudnud kaks uut ja väga erilist torti, mis on valminud tordikunsti maailmameistrite loodud trendide mõjude ning Gustavi tordikuninganna Õie

Kõige hiljutisemad lisandused Gustavi maitsvasse tordivalikusse on väärikas ja kuninglik tort „Sisi” ning sügavkollase glasuuriga pilkupüüdev tort „Maarjamaa”, mis on loodud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks. Mõlemad tordid on pealt kaetud ülimalt moodsa läikegeeliga, peegelglasuuriga.

„Gustavi tordikunst on ellu kutsutud, mõeldes maitsete unikaalsusele − loome ainulaadseid, erakordseid ja kauneid torte pidulikeks sündmusteks. Igat toodet on puudutanud inimese käsi, iga tort on natuke erinev, igas tordis on oma iseloom. Kahte ühesugust toodet pole olemas, sest kõik tordid tehakse käsitsi. Gustavi missioon on viia koogikunst Eestis kõrgeimale tasemele, et saaksime selle üle uhkust tunda kogu maailmas,” kirjeldab Õie Gustavi tortide valmimisprotsesse.

54

Õie ise ütleb, et neid taieseid, mida ta on sel aastal loonud, seostab ta puhtalt moega. Nii on tort „Sisi” inspireeritud Austria ja Ungari kuningannast Elisabethist (hellitlevalt Sisi), kes oli moekas, kaunis ja omal ajal üks maailma mõjuvõimsamaid naisi. „Aastaid tagasi Austrias kuninganna Elisabethi muuseumi külastades olin võlutud sellest naisest inimesena ning tema kuninglikust joonest. Mõni aasta hiljem taas Viinis olles istusin Mozarti kohviku tänavakohvikus ja silmasin Sisi muuseumi plakatit, mis oli tulipunast värvi ja suursugune. See oli märk mulle!” õhkab Õie. Eestis tagasi, asus naine looma torti Sisile. Ta teadis, et tort peab kindlasti olema punane ning kandma väärikat kuningannamärki. Kuna tordimaailmas on hetkel väga moes must ja punane, nuputas ta pikalt, kuidas saada musta šokolaadi. Leidnud lahenduse, sai ka „Sisi” tordile peale must šokolaad ning tordi koloriit ongi must ja punane. „Lisaks kaunile sügavrubiinpunasele välimusele ja kuninglikule pitserile on torti peidetud ka kuninganna tasakaalukat iseloomu. Nimelt võib loodud tordis kohata Austriale omaste maitsete šokolaadi, pistaatsia ja martsipani delikaatset


kooslust. See tort on koogikunsti kuninga Gustavi kummardus imelisele naisele, kuninganna Elisabethile,” ütleb Õie. Teine Gustavi valikusse lisandunud tort on „Maarjamaa”, mis on saanud inspiratsiooni Eestimaa lähenevast 100. sünnipäevast. Uut Eestimaa-teemalist torti luues plaanis Õie torditegemisele läheneda üliglamuurses võtmes ning jätta välja varem loodud ja juba armastatud „Vabariigi tordis” kasutatud kama. Kohe algul teadis meister, et tort peab kindlasti tulema Muhu kollane ning nagu märk kusagilt kõrgemalt, silmas ta kaks kuud hiljem president Kersti Kaljulaidi presidendi roosiaias just samasuguses kollases kleidis. Nõnda saidki kokku Õie idee ja rõivamood ning hakkasid koos edasi kasvama – Õie lõi uut torti, pidades üha rohkem silmas just Eesti rõivamoodi. Nii tulid kaunistuseks tordi peale ka Muhu sussitikandid ja tordi katet kaunistavad Eesti nelja maakonna rahvariiete triipudest valitud ilusaimad ja säravaimad toonid. Valik sai Õie sõnul tehtud just nende värvitoonide järgi, mis torti kaunistades üksteist toetavad. Triipudest moodustas ta tordile seelikuvoldid ja Muhu sussi tikandi. Visuaal on ühelt poolt lakooniline, kuid teisalt paljuütlev. Torti on lisatud Eestile omast vaarikatarretist, hapukust lisab laim ja aktsendiks on tume šokolaad. Need maitsed on valitud tordile praeguste maailmatrendide laineharjalt. „See tort on Gustavi kingitus kogu Eestimaale 100. sünnipäeva puhul,” ütleb Õie uue tordi kohta. Uusi maitsvaid moetorte „Sisi” ja „Maarjamaa” on võimalik leida nii Gustavi kohvikust kui ka Kaubamaja Toidumaailmast. 55


See põnev kohvimaailm Tekst: Teet Kannike, Coffee IN / Foto: Rein Leib

Tänaseks on kohvist ja kohvijookidest saanud väga paljude inimeste päeva lahutamatu osa. See pealtnäha lihtne toode kätkeb endas aga lähemalt vaadates suurt kunsti ja teadust. Kohv avastati üle tuhande aasta tagasi väidetavalt Etioopias, kust see alguses üsna visalt, kuid hiljem üha kiirenevas tempos üle maailma levis. Nüüdseks ei ole enam vaat et ühtegi kohta maamunal, kus kohvi ei tuntaks ja tarbitaks. Populaarsus on lausa nii suur, et kohviturg on üks maailma suurimaid. Selle tuhande aasta vältel on kohvi joomine teinud läbi suuri muutusi ja nagu teisteski valdkondades, on ka siin oma trendid. Suur muutus toimus kohvimaailmas ligemale sada aastat tagasi, kui itaallase Angelo Moriondo geniaalsuse tulemusel nägi ilmavalgust espressomasin. Espresso on paljude tänapäeval armsaks saanud kohvijookide südameks. Olgu selleks siis latte, cappuccino või moka – espresso on selle tuum. Viimased paarkümmend aastat on peamised uuendused põhinenud espresso baasil kohvijookide loomises ja kombineerimises lisanditega. Coffee IN-is on kõige populaarsemad latte ja cappuccino variatsioonid karamellikastmega, naturaalse vahukoore või maitsesiirupitega.

Mida teadlikumaks muutub tarbija, seda rohkem tähelepanu pöörab ta tarbitava toote kvaliteedile ja päritolule. Veel mõni aasta tagasi piirdus eestlase teadlikkus heal juhul araabika versus robustaga, nüüdseks jälgitakse aga ka ubade röstimise aega, vahetut jahvatust ning eriti joogi valmistamise meetodit. Jooke võib valmistada automaatmasinaga, nagu teevad seda bensiinijaamad ja enamik väikeseid kohvikuid, või käsitööna barista käe all. Meie usume, et käsitööna valminud jookidel on juures midagi erilist − barista hing ja käekiri. Barista on nagu veinimaailmas sommeljee, kes aitab kliendil valida just tema maitse-eelistusele vastava joogi ning arvestab erisoovidega. Inimeste dieedid ja toiduainete talumatused on väga erinevad ning just selle jaoks on Coffee IN oma valikusse toonud lausa viis eri piima: tavaline 2,5%, rasvavaba 0,05%, laktoosivaba, soja, India pähkli jook. Eestlase konservatiivne meel on see, miks maailmas levivad trendid jõuavad meie turule aasta-paarise viitajaga. Arvatavasti näeme lähiaastatel, kuidas kohvipakkujate valikusse lisanduvad päritolumaa oad − ühe kindla riigi, regiooni või farmi päritoluga oad. Päritolumaa oad on tulenevalt kasvukõrgusest, piirkonna sademete hulgast ja päikseliste päevade osakaalust vägagi erinäoliste maitsenüanssidega. „Ideaalne kohv” on inimestel väga erinev ja päritolumaade ubade proovimisel saabki selgeks, millised maitsenüansid on kellegi jaoks esmatähtsad. Hiljuti lisas Coffee IN oma traditsioonilise blend’i (viie eri oa segu) kõrvale Guatemala päritolumaa oad.

57

Täpsemalt on tegu Huehuetenango piirkonna oaga, mis musta kohvi puhul on maitselt ja aroomilt vürtsikas, keskmisest kõrgema happesusega ning püsiva järelmaitsega. Piimaga kohvi puhul tulevad esile mandlised noodid, happesus meenutab mandariini pehmust ja elavust ning järelmaitses domineerib chai vürtsikus. Espresso on happelisem, ent maitselt täidlane ning pika järelmaitsega. Päritolumaa oast jookide puhul ei ole soovitatav maitsesiirupeid või kastmeid lisada, sest need varjutaksid kohvi enda eripärast maitset. Selle 13 aastaga, mil Coffee IN on Eesti kohviturgu suunanud, on inimeste kohviteadlikkus märgatavalt tõusnud. Klient teab tahta rohkemat ning see on arengule väga vajalik. Omalt poolt saab Coffee IN tagada, et töötavad pidevalt selle nimel, et kohvikultuur Eestis areneks ja klientidel oleks pidevalt midagi uut ja huvitavat proovida ja kogeda. On ju kohvimaailm üks tohutult põnev maailm, mida avastada!


KAUPLUSED JA TEENINDUSKOHAD TARTU KAUBAMAJAS RÕIVAD JA PESU Sportland Nike, Adidas, O’Neill, Timberland, Polar, Roxy, Salomon, The North Face, Helly Hansen, Converse, North Bend, 8848 Altitude, Quiksilver, Casall jpt* Morgan Cortefiel Monton Tommy Hilfiger Promod Tom Tailor Denim Dream Pepe Jeans, Tommy Hilfiger, Guess, Calvin Klein, Molly Bracken, Tom Tailor, Denim Dream, Glamorous, Pierre Cardin, Diesel, Rino & Pelle Levi’s Mosaic Bastion Baltman women’secret Linette Kaubamaja Naistemaailm Gerry Weber, Betty Barclay, s.Oliver Red Label, Calvin Klein, Hansmark, Triumph, Weekend Max Mara, Pennyblack, Esprit, Taifun, Kairi Vilderson, s.Oliver Black Label, Liu Jo Jeans, Marella, Hilfiger Denim, Desigual, Ted Baker, Marc Aurel, Guess Jeans, Ivo Nikkolo, DKNY, Pepe Jeans, Liu Jo Sport, New Vintage by Kriss, Luhta, Tommy Hilfiger, G-Star Raw, Heidi Klum, Tallinn Dolls, Mustang, Lauma, Liu Jo Blue Denim, Levi’s, Rains, Michael Kors, Beaumont, Liu Jo, Pierre Cardin, Marc&André, Lee Cooper, Erich Fend jpt* Kaubamaja Meestemaailm Pierre Cardin, Bugatti, s.Oliver Red Label, Tom Tailor, Hugo, Hilfiger Denim, Boss Orange, Boss Green, Joop!, Wrangler, Calvin Klein, Lloyd, Boss, Baltman, Scotch & Soda, Lee Cooper, Mustang, Levi’s, Ecco, Mosaic, Pepe Jeans, Rieker, Tom Tailor Denim, Luhta, G-Star Raw, Gino Rossi, Guess Jeans, Clarks, Diesel, Sangar, Adidas, Geox, Armani, Versace Jeans, Angelo Carutti, Polo, Trussardi Jeans, Happy Socks, Blue Seven, Oma King jpt*

JALATSID JA AKSESSUAARID Sokisahtel ABC King Bull Boxer, Clarks, Gabor, Hispanitas, Uncle Paul, Tamaris, Ecco, Fly London, Liu Jo, Peter Kaiser, Lloyd, Pepe Castell, Polo Ralph Lauren, Rieker, Rylko, Vagabond, Viking, Gerry Weber, United Nude, Geox, Jana, Union, Fiorelli, Caprice, Daniel Hechter, New Balance, Bugatti, Felmini jpt* Shu Marco Tozzi, By Me, Tom Tailor, Topway, Sprox, Melanie, Tamaris, Softline, Aaltonen, Rieker, Shu Comfort, Regarde Le Ciel, Primo Pian, Mustang, Kylie Crazy, Jana, Imac, Duffy jpt* Aldo Salamander Salamander, Lloyd, Rabotini, Attilio Giusti Leombruni, Clarks, Högl, Gabor, Geox, Peter Kaiser, Ara, Ecco, Rieker, Picard, La Conte, Vagabond jpt* Kaubamaja Kingamaailm Michael Kors, Gabor, Liu Jo, Guess, Peter Kaiser, Rieker, Ted Baker, Angelo Carutti, Vagabond, Coccinelle, Högl, Tamaris, Furla, Geox, Steve Madden, Tommy Hilfiger, DKNY, Adidas, Gino Rossi, Clarks, Lauren, Jeffrey Campbell, Albano, Ecco, Bugatti, New Balance, Trussardi Jeans, Hugo, Katy Perry, Love Moschino, Uncle Paul, Fiorelli, Gerry Weber, Calvin Klein, Oma King, Samsonite, Rimowa jpt*

ILU, EHTED JA KELLAD Pandora Stenders Goldtime Calvin Klein, Ti Sento, Pandora, Nomination Italy, Thomas Sabo, Michael Kors, Emporio Armani, Diesel, Boss, Marc Jacobs, Seiko, Swatch, Fossil, Skagen, Daniel Wellington, Marmara Sterling, Balmain, DKNY, Sif Jakobs, AegaOn, Misfit, Polar jpt*

58

Antica Murrina SNÖ of Sweden, Qudo, Nomination Italy, Antica Murrina Venezia, Dondella, A&C Kaubamaja Ilumaailm Chanel, Lancôme, NYX Professional Makeup, Sensai, Giorgio Armani, Yves Saint Laurent, Clinique, Dr. Hauschka, L'Oreal, Clarins, Hugo Boss, Dior, Urban Decay, Maybelline, Shiseido, Max Factor, Artdeco, Estēe Lauder, Lumene, Gucci, Joik, L`Occitane, Tigi, Wella Professionals, Versace, Revlon, Biotherm, Elizabeth Arden, Natura Siberica, Goldwell, Darphin, Sothys, D´Difference, Schwarzkopf Professional, Bourjois, Macadamia Natural Oil, Joico, Isadora, Dr. Organic, Cutrin, Davines, Origins, Daniel Wellington, Collistar, Lumi, Tom Ford, Ti Sento, Dr Irena Eris, John Frieda, Givenchy, Dolce & Gabbana, Lacoste, Tahe, Hermes, Madara, Carolina Herrera, theBalm, Kenzo, Karl Lagerfeld, Turbliss, Paul Mitchell, Batiste, DKNY, Juicy Couture, Decléor, Tissot, Seiko, Glamglow, Nurme, Bys, Gosh, Evita Peroni, Kardashian Beauty, Bvlgari, Burberry, Paco Rabanne, Real Techniques, Trussardi, Rich, Escada, Alessandro, Skagen, Organic Shop, Zadig & Voltaire, Michael Kors, Ontic Minerals, Anne Klein, Jean Paul Gaultier, Signe seebid, Ecotools, Depend, La Biosthetique, Calvin Klein, Diesel, Palmers, Eprouvage, Nioxin, Lanvin, Lummus, Triwa, Nina Ricci, Chloé, Australian Gold, Montblanc, Ren, Marc Anthony, Coach, Aussie, Valentino, Opi, Schwarzkopf, Narciso Rodriguez, Pilgrim, Liu Jo, Prada, Police, Guess, Botanicals, Clarks, Orly, Marc Jacobs, Bentley, Boss Orange, Sally Hansen, Pepe Jeans, Miu Miu, Ted Baker, David Beckham, Clarisonic, Vestige Verdant, Abercrombie & Fitch, Giorgio Armani Beauty, Glamlac, Guerlain, Tanel Veenre jpt*


RAAMATUD ja AJAKIRJAD, KONTORITARBED Apollo raamatupood Kaubamaja Toidumaailm Charlot

HOBI- JA SISUSTUSKAUBAD Flying Tiger Copenhagen Liann Lõngad Universaal Universum Kodusalong Kaubamaja Kodumaailm Le Creuset, Jura, Philips, Villeroy & Boch, Tommy Hilfiger, Pai, Arro keraamika, Iittala, Fiskars, Pintinox, Joop!, KitchenAid, Goebel, Dreamland, Sage, Cawö, Bugatti, Woolish, Millefiori, Joseph & Joseph, Esteban, Joik, Dēlonghi, Denby, Victorinox, Cole & Mason, Juveel, Leifheit, Leonardo, Bodum, Severin, Stelton, Kaiser, Monsoon, Arabia, Finlayson, Kökskungen, Braun, Kähler, Eva Solo, Familon, Tefal, Russell Hobbs, Bosch, Panasonic, Babyliss, Peugeot, Spiegelau, Compagnie de Provence, Electrolux, Familon Home, Jamie Oliver, Reisenthel jpt*

LASTEKAUBAD

OPTIKA JA APTEEK

XS Mänguasjad Beebicenter Nona Liss, Lulukids, Little Dutch, natU, Lelunurk, Linea Mamma Baby, Kriips, Wolfberry, Goki, Dadamora, KlikkKlakk, Mimi Disain, Karloova, Breden jpt*

Apotheka Instrumentarium Pro Optika

Kaubamaja Lastemaailm Name It, Mayoral, s.Oliver, Lego, Blue Seven, Ecco, Lenne, Crocs, Desigual, Molo, Timberland, Geox, Emma & Theo, Playmobil, Superfit, Esprit, Tommy Hilfiger, Minibeebi, Sangar, Luhta, Pepe Jeans, Clarks, Disney, Zalekua, Brain Games, Creamie, Happy Socks, Lotte, Rene Derhy jpt*

KingaProf/Pesumaja REA ChangeGroup valuutavahetus Blossom Lillesalong Jardin Lilled Piletimaailm Kingituste pakkimine Salon+ Kika lemmikloomapood Itella SmartPost

ELEKTROONIKA, MOBIILSIDE JA TELEFONID Euronics Tele2 Elisa Yolo – ümbrised ja kaitsekiled

TOIDUKAUBAD Kaubamaja Toidumaailm Matsimoka Tea & Coffee Centre Juustukuningad

KOHVIKUD JA RESTORANID Gustav Gastro Cafe Subway Sushi Meistrid Coffee In ja YO! jogurtikohvik Onu Eskimo jäätisekohvik Peipsimaa maitseelamused

*valik on pidevas täienemises ja muutumises

59

MUUD TOOTED JA TEENUSED


60

Uus SALAMANDER kauplus Tartu Kaubamaja teisel korrusel.

Moekuulutaja talv 2017  
Moekuulutaja talv 2017  
Advertisement