Page 1

18

Yörem Güncel

Mayıs 2013

Mayıs 2013

Yörem Güncel

3

Bozbey çiftçileri unutmadı Kendisi gibi özel günü de unutulan çiftçiyi Nilüfer Belediyesi hatırladı. Uzun zamandır kutlanmayan 14 Mayıs Çiftçiler Günü dolayısıyla, Nilüfer Kent Konseyi Karacaoba Köyü’nü ziyaret etti. Konsey üyeleri köy sakinleriyle bir süre sohbet ederek, sorunları dinledi. Köy Meydanı’nda düzenlenen toplantıda konuşan Nilüfer Kent Konseyi Genel Sekreteri Şazi Çavuşoğlu, köylerin mahalle statüsüne geçişiyle ortaya çıkacak sorunlara dikkat çekti. Çavuşoğlu, bu değişimle birlikte çiftçinin geçim kaynaklarının daralacağını ve tarım sektörünün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını kaydetti. Nilüfer Belediyesi Kent Konseyi Kırsal Alan Çalışma Grubu Başkanı Celalettin Çakır da yaptığı konuşma da bütün çiftçilerin özel gününü kutladı. Çakır tarımın yapısal ve dönemsel sorunlarla karşı karşıya bulunduğunu belirtti.

Çakır şöyle konuştu: “Türkiye üretmesi gerekeni üretememektedir. Türkiye tarım arazilerini yeteneğine ve niteliğine göre kullanmamaktadır. Canlı hayvan, saman gibi daha bir-çok temel tarım ürünlerini ithal eden bir ülke durumuna gelmiş olmamız çok acı ve üzücü durumdur.” Nilüfer Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Atlıhan Öge de yaptığı konuşmada, Türkiye’nin tarım üretiminde dünyanın sekizinci sırasında bulunduğu dönemden, saman ithal eden ülke konumuna düştüğünü belirtti. Öge böylesi bir durumun çok acı olduğunu vurguladı. Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi İsmet Arıcı da çiftçinin örgütlenmemesi durumunda sorunlarını

aktaramayacağını belirtti. Arıcı, tarım arazilerinin kaybolduğuna dikkat çekerek hükümetin bu konuda yasal önlem almasını istedi. Toplantıda köy muhtarları ve çiftçiler de sorunlarını aktardı.

Nafiz Kaya: Çiftçinin sorunları çözülmeli

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım.

SELAMİ SELÇUK TÜRKMEN BÜYÜKORHAN BELEDİYE BAŞKANI

Bursa'nın Orhaneli ve Harmancık Ziraat Odaları Başkanı Nafiz Kaya, Türk çiftçisinin meselelerinin çözülmesinin en büyük arzuları olduğunu söyledi. "Ülkemizin bel kemiği olan, ülkemizi doyuran emektar çiftçilerimizin 14 Mayıs'ı kutlu olsun" diyen Nafiz Kaya, ''Baharın yaza dönüştüğü, toprağın ekinlerle bezenip bereket taştığı bu özel günde her zaman olduğu gibi çiftçilerimizin yanındayız. Günlük hayatın temel girdilerini sağlayan, ekonomiye büyük katkıda bulunan tarım sektörü dünya ülkeleri için hayati önem taşımaktadır. Ülkemiz, coğrafi mevkii, iklim yapısı, oldukça verimli toprakları ve su kaynakları ile önemli bir üretim potansiyeline sahiptir. Cumhuriyetle birlikte başlatılan atılımlara, gösterilen çabalara, üretimde ulaşılan büyüklüklere rağmen, tarım henüz istenilen seviyeye getirilememiş, sektörün ve geçimini tarımdan sağlayan kitlelerin meseleleri giderilemediği gibi her geçen gün büyümektedir. Artan girdi fiyatları yüzünden çiftçilerimiz zor durumdadır. Bir mensubu bulunduğum ülkemizin bel kemiği olan, ülkemizi doyuran emektar çiftçilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü kutlarım'' dedi.

3-18  
Advertisement