Page 1

Marzec 2013

Wydanie bezpłatne

Regionalny magazyn konsumencki dla całej rodziny

Rozliczamy PIT-y

Małopolskie tradycje Przygoda z handlem - wywiad Świąteczne przepisy Ekologiczne sprzątanie Produkt certyfikowany przez PEFC Ten produkt pochodzi z lasów zarządzanych w trwały i zrównoważony sposób oraz z kontrolowanych źródeł

Oferta promocyjna obowiązuje od 14 do 30 marca 2013 r.

Oferta ważna, jeśli nie wystąpi błąd w druku lub do wyczerpania zapasów w magazynach

www.pefc.org PEFC/29-31-75


Edytorial

Wstępniak I znów wiosna, znów Wielkanoc. Nareszcie ciepły powiew i delikatne promienie marcowego słońca. Zapowiadają odrodzenie. Z nowymi siłami duchowymi i fizycznymi myślimy o przyszłości. Może zrobić jakiś radykalny krok, zmianę, do której dojrzewaliśmy od dawna? Zadbać o zdrowie, tempo i smak życia? Może już czas. A może zmienić styl życia na taki, którego nie będziemy się wstydzić przed przyszłymi pokoleniami? Zacznijmy od segregacji śmieci – niejeden z nas myśli o tym od dawna. Potem dodajmy mniejsze zużycie chemikaliów. Jak to zrobić – radzimy w tym numerze. A może chodzi Ci po głowie założenie własnego biznesu? Rozważ to dobrze, bo decyzja naprawdę wielkiej wagi. W niniejszym numerze możesz zapoznać się z doświadczeniami i radami Joanny Mandeckiej-Turczyńskiej, właścicielki 2 sklepów. Skąd się bierze sukces? Na co uważać? Czy warto? Nie ma gotowej odpowiedzi dla każdego. Przemyśl to. Może właśnie nadszedł czas?

Spis treści 3. Editorial 4. Serowe skarby z Kaszub 5. Superoferta 6. Małopolskie tradycje 7. Superoferta 8. Małopolskie tradycje – cd.

9. Superoferta 10. Zielone wiosenne porządki 11. Superoferta 12. Przepisy 13. Superoferta

14. Przepisy 16. Wywiad: Bez gotowych recept 17. Superoferta 18. Bez gotowych recept – cd. 19. Superoferta

20. Kultura w Kefirku 21. Kultura dla dzieci 22. Zostaw 1% w Małopolsce 23. Oferta pracy 24. Nasze sklepy

Charsznica, ul. Miechowska 35

Kraków, ul. Kocmyrzowska 14

Kraków, ul. Zdunów 18B

3


Superoferta

Serowe skarby z Kaszub Pod marką Gazda kupić można wiele serowych przysmaków. Dziś chcemy zwrócić uwagę na tradycyjne, długodojrzewające sery Szeneker i Amber, produkowane w kaszubsko-kociewskich Skarszewach.

Szeneker Szeneker to duma Skarszewskich mleczarzy i prawdziwy lokalny skarb. Jego nazwa pochodzi od niemieckiej nazwy Skarszew – Schöneck, czyli „piękny kąt”. Jest jednym z najstarszych produkowanych w Polsce serów. Historia jego warzenia sięga początków Spółdzielni Mleczarskiej w Skarszewach. Kooperatywa, założona w 1894 roku, podjęła produkcję rok później i do dzisiaj dba nie tylko o wyjątkową jakość produktów, ale i o spółdzielcze ideały. Szeneker ma już więc 117 lat.

Długodojrzewający Agat z przyprawami Produkowane w oparciu o technologię serów typu szwajcarskiego, z dodatkiem papryczki chili, czosnku lub szczypiorku. Jako nieliczne, produkowane są bez żadnych konserwantów i polepszaczy! Zarówno barwa sera jak i smak wyraźnie wskazują na rodzaj dodanej przyprawy. Są to sery twarde, na bazie receptur szwajcarskich, możemy zatem spodziewać się szlachetnego aromatu. Ser dojrzewa w naturalnej powłoczce, której nie należy odkrawać, a zdjąć (najłatwiej – po zwilżeniu powłoczki). Dzięki temu uchronimy skórkę sera, która jest najsmaczniejsza! Sery Agat są świetnym składnikiem sałatek, mogą też zastępować w kuchni parmezan.

Recepturę opracowano na kanwie serów szwajcarskich. Do wyrobu Szenekera używa się tylko najwyższej jakości mleka, z gospodarstw rozrzuconych wśród pobliskich lasów, na pograniczu Borów Tucholskich. Ser dojrzewa długo – od 4 do 12 miesięcy, a im starszy, tym lepszy. Posiada zwarty, elastyczny miąższ o jednolitej naturalnej barwie i okrągłych lub owalnych oczkach różnej wielkości. Charakteryzuje się łagodnym, aromatycznym, lekko orzechowym smakiem i zapachem. Jego twarda, sucha skórka pokryta jest naturalną powłoką.

4


Superoferta Ser OczkO prod. Gazda

19,99

Ser gouda gaZda

1 kg

17,55 1 kg

2,25

mąki Gazda zwykła, 1 kg

1,89

Twaróg półtłusty, tłusty Gazda

mąki Gazda tortowa, poznańska, 1 kg

1 kg = 12,50

11,95 1 kg

1,99

Śmietana gazda 18% 180 g

masło ekstra gazda 200 g

3,55

19,99

1 kg = 17,75

1 kg

Ser WłoszczoWski

9,99 Twaróg sernikoWy piątnica mielony, 1 kg

6,99 Twaróg ŚmietankoWy president

1 kg prod. Lactalis

2,19

2,09 mleko zambroWskie 1,5% 1l

mleko zambroWskie 3,2% 1l

2,55

2,79

3,25

1 kg = 12,75

1 kg = 6,98

1L = 6,50

Śmietana luksusoWa 30% zOTT

Śmietana 18% piątnica 400 g

Śmietana 15% uHt łoWicz 0,5 l

200 g

5


Małopolska

Po naszemu

Małopolskie tradycje wielkopostne i wielkanocne Cała Polska przygotowuje palmy, święci pokarmy i maluje jajka. Tymczasem nasze, lokalne i regionalne tradycje, są wyjątkowe. Pamiętajmy o nich! Niedziela Palmowa to chyba nasza małopolska specjalność. Na Sądecczyźnie, w Myślenickiem, w okolicach Bochni i Wieliczki utarł się zwyczaj konstruowania palm wielkich – nawet kilkumetrowych – i szczególnie efektownych. Najsłynniejszy jest oczywiście konkurs palm w Lipnicy Murowanej. Największą jak dotąd palmę zbudował w 2009 r. Zbigniew Urbański. Miała 45 m! Konkurs w Lipnicy nie jest jedyny – także w Limanowej będzie na co popatrzeć!

fot. pl.wikipedia.org - lic. cc

Na północ od Krakowa, w okolicach Zielonek, Bibic, czy Trojanowic, wciąż żywy jest zwyczaj pucheroków. Przebierańcy w kożuchach odwróconych futrem do góry i ogromnych fantazyjnych czapach, chodzą w Niedzielę Palmową po domach z krótkim programem artystycznym – od pieśni wielkopostnych po scenki niezbyt skromne, ale zabawne – i domagają się poczęstunku. Zwyczaj wywodzi się od średniowiecznych wędrówek krakowskich żaków (sama nazwa pochodzi od łacińskiego pueri, czyli „chłopcy”), wiecznie głodnych i zabiegających u mieszkańców przedmieść o wsparcie.

6

Jak już jest palma, to marsz na procesję! Największe i najbardziej efektowne to te, w których brała udział rzeźbiona figura Jezusa na osiołku, umieszczona na wózku, zwana Jezuskiem palmowym. Zwyczaj ten był niegdyś rozpowszechniony w Górnych Niemczech, Austrii i południowej Polsce. W diecezji krakowskiej procesje Niedzieli Palmowej obchodzono szczególnie hucznie i ponoć niezbyt pobożnie – w Krakowie przyjął się nawet zwyczaj „odwiedzania” sąsiednich parafii – stąd w XVIII w. zakazano procesji z Jezuskiem palmowym. Oficjalnie tradycja jest obecnie kultywowana w Tokarni w Beskidzie Makowskim, za sprawą proboszcza Jana Macha, który tradycję wskrzesił, i kościelnego Jana Wrony, który Jezuska wyrzeźbił, na podstawie historycznych wzorów.

Zaczyna się w Niedzielę Palmową, a kończy niezwykłą kulminacją w Wielki Piątek. Gromadzi nawet 100 tys. uczestników – od pobożnych pielgrzymów po zwykłych gapiów. Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Miejsce to, fot. Piotr Drabik - lic. cc mające imitować okolice Jerozolimy, ufundował Mikołaj Zebrzydowski, możny polityk, przywódca rokoszu przeciwko królowi Janowi III Wazie, a przy tym człowiek niezwykle pobożny. Łańcuch kapliczek i ogromny klasztor z pięknym kościołem co roku stają się sceną wydarzeń ostatniego tygodnia życia Chrystusa. Mieszkańcy Kalwarii i aktorzy wcielają się w biblijne postaci tak sugestywnie, że kilkadziesiąt lat temu zrezygnowano z odgrywania sceny ukrzyżowania i śmierci Jezusa. Gra aktorów, historyczne stroje i tłum idący drogą krzyżową robią kolosalne wrażenie. dokończenie na str. 8


Superoferta

1,69

1,99

2,15

1 kg = 4,23

1 kg = 5,38

1 kg = 5,81

JOgurT naturalny zOTT

JOgurT naturalny 0% 400 g prod. Włoszczowa

1,09 1 kg = 7,27

JoGurt ale oWoc danone

JOgurT naturalny danone

370 g

JoGurt bakoma premium różne smaki, 150 g

1,35 1 kg = 9,00

370 g

serek WieJski piątnica lekki, ze szczypiorkiem, 150 g

1,69 1 kg = 11,27

różne smaki, 150-200 g

2,25

Twaróg mazurski krążek

2,79

serek HomoGenizoWany JOgSer

1,35

5,55

1 kg = 9,64

1 kg = 27,75

lekki, półtłusty, tłusty, 275 g prod. Mlekpol

różne smaki, 140 g

1 kg = 10,15

serek ŚWieży Turek różne smaki, 150 g

1 kg = 15,00

serek danio

różne smaki, 240 g prod. Danone

marGaryna palma 250 g prod. Bielmar

2,15 1 kg = 8,96

1,99 1 kg = 7,96

lurpak • Masło klasyczne 200g • Masło lekko solone 200g • Premium Miks Klasyczny 200g • Premium Miks Lekko Solony 200g

marGaryna kasia 250 g prod. Unilever

2,15 1 kg = 8,60

szynka konserWoWa unimięs

15,55 1 kg

szynka WieJska unimięs

17,85 1 kg

7


Małopolska Tymczasem w Lednicy Górnej koło Wieliczki na świat wychodzi Siuda Baba. Usmolona sadzą, okutana w chusty, w naszyjniku z ziemniaków. A w dodatku wcale nie baba, tylko przebrany chłop. Chodzi po domach w asyście Cygana i smaruje ludziom twarze sadzą – na szczęście! Dawniej nie była taka przyjazna. Na lednickim wzgórzu stała kiedyś pogańska świątynia, której kapłanka pilnowała świętego ognia. Raz do roku wychodziła, szukać następczyni.

W Wielką Sobotę idziemy ze święconym – nie „święconką”, jak na Mazowszu. W kościele odwiedzamy też symboliczny Grób Pański. Groby w poszczególnych kościołach mają też często społeczną, a nawet polityczną symbolikę, istnieje więc zwyczaj spacerowania po okolicznych kościołach, oglądania i komentowania grobów w gronie znajomych.

fot. nac.gov.pl

Jeśli nie dość wam będzie odpustów i festynów, we wtorek po świętach czeka Rękawka. W krakowskim Podgórzu, które jeszcze 100 lat temu było wolnym miastem-państwem, pod Kopcem Krakusa i kościółkiem św. Benedykta – jedną z najstarszych budowli w Polsce – spotykają się pasjonaci średniowiecza. Rękawka to bajecznie kolorowy festyn z historią w tle, gratka zwłaszcza dla dzieciaków. Można m.in. spróbować sił w tradycyjnych rzemiosłach i podziwiać inscenizowane walki rycerskie. Te ostatnie przywodzą na myśl dawne zawody zapaśnicze i szermiercze, wywodzące się jeszcze z pogańskiego kultu zmarłych wojowników.

fot. pl.wikipedia.org - lic. cc

Poniedziałek Wielkanocny to dla krakowian m.in. obowiązkowy odpust na Emausie. Niezliczona liczba straganów, nie tylko z „chińszczyzną”, ale i z tradycyjnymi ludowymi zabawkami, wesołe miasteczko i mnóstwo atrakcji rozciąga się od mostu na Rudawie na okoliczne ulice Zwierzyńca. Nie radzimy przyjeżdżać na Emaus samochodem – trudno o miejsce do parkowania, a Straż Miejska bynajmniej nie świętuje!

8


Superoferta szynka WóJta unimięs

18,99

kiełbasa WieJska unimięs

1 kg

16,55 1 kg

18,99 1 kg

BOczek okopcony paski sokołóW

18,99 1 kg

baleron GotoWany unimięs

16,45

szynka z pętelką sokołóW

23,99

1 kg

1 kg

polędWica SOpOcka unimięs Tradycyjna

kiełbasa z babcineJ spiżarni sokołóW

19,65

17,95

16,99

1 kg

1 kg

1 kg

kiełbasa biała suroWa sokołóW

szynka ŚWiąteczna kartonik sokołóW

w rękawie do pieczenia

22,99

20,99

1 kg

1 kg

SchaB ŚWiąteczny kartonik sokołóW

karkówka ŚWiąteczna kartonik sokołóW

w rękawie do pieczenia

Szynka starożywiecka tradycyjnie wędzona

25,99 1 kg

Kiełbasa KraKowsKa sucha

34,99

Schab bez wędzenia

27,55

1 kg

w rękawie do pieczenia

Szynka bez wędzenia

27,55 1 kg

1 kg

9


Paorady

Zielone wiosenne porządki Nadchodzą święta, nadchodzi wiosna: W mieszkaniach i domach czas na wielkie porządki. Zróbmy je w tym roku taniej i łatwiej. I pamiętajmy, że czystość utrzymujemy także w naszym „większym domu”: dzielnicy, wsi, regionie.

Chemia w domu i zagrodzie

W naszym wielkim sprzątaniu wykorzystujemy sporo chemii. Nawet zwykły płyn do naczyń składa się z cząsteczek o skomplikowanej budowie i rozkłada się kilka miesięcy. Wszystkie nasze środki czyszczące zawierają też substancje zapachowe i konserwujące, które stanowią obciążenie dla środowiska. Często w nadmiarze stosujemy środki o nieprzyjemnym chlorowym zapachu – zawierają one zazwyczaj podchloryn sodu. Pamiętajmy, że zabija on nie tylko zarazki – jest szkodliwy także dla ludzi i zwierząt, a jego opary przyczyniają się do wzrostu stężenia w powietrzu lotnych związków organicznych, będących przyczyną alergii i nowotworów.

Nie wszystko do kosza

Od połowy roku nowe zasady i podwyżki cen wywozu odpadków. Przez najbliższe trzy miesiące nauczmy się produkować mniej śmieci – opróżnianie mniejszego pojemnika będzie tańsze.

Po pierwsze – składamy i zgniatamy śmieci. Niech zajmują jak najmniej miejsca. Szczelne opakowania wyrzucamy wyłącznie otwarte. Po drugie – segregujmy. Oddzielajmy plastik, szkło, metal i papier. Dobrze zrobimy, przekazując np. makulaturę, czy plastikowe nakrętki na cele społeczne. Takie zbiórki często organizują np. szkoły i przedszkola. Po

Cudowna soda

Soda oczyszczona jest obecna w każdym domu. Może ona w wielu wypadkach zastąpić droższe i bardziej złożone (a więc i trudniej rozkładalne) środki. Rozpuści przypalony brud w garnkach i piekarniku. Zmiękczy kamień w kabinie prysznicowej. Zmiękczając wodę ułatwi zmywanie. Rozświetli białe pranie (2-3 łyżki na pranie). Wyczyścisz nią dywan. Usunie brzydki zapach z kociej kuwety, a nawet udrożni rurę kanalizacyjną przy mniej opornych zanieczyszczeniach.

Naturalne kwasy

Rozpuszczają brud, umożliwiają odkamienienie czajników i innych naczyń. Niektóre pięknie pachną, a wszystkie są zupełnie neutralne dla środowiska. Ocet i kwasek cytrynowy to naturalne kwasy, używane w gospodarstwie domowym od setek lat. Ocet używany jest do odkamieniania czajników, czyszczenia, zwłaszcza z tłustych zabrudzeń, dodawania trwałości ciętym kwiatom, neutralizowania zapachów. A skoro mowa o zapachach – szczególnie przydatny jest sok z cytryny. Możemy nalać go do nawilżacza powietrza w mieszkaniu, czy postawić w spodku na kaloryferze. Szybki efekt odświeżenia powietrza, np. po smażeniu, uzyskamy prażąc skórkę cytrynową na kuchence.

10

trzecie – kompostujmy. Aż 35% domowych odpadków można zagospodarować w ten sposób. Nadają się do tego obierki z warzyw, ogryzki, fusy z herbaty, ale też drobne skrawki papieru (większe oddamy na makulaturę), czy strużyny z ołówków i inne kawałki drewna. Każdy, kto ma przy domu choćby kawałek zieleni, powinien założyć kompostownik. Dobrze utrzymany nie wydziela zapachu, za to daje świetny nawóz. W mieszkaniu kompostować trudniej: potrzebne jest suche i przewiewne miejsce, ale możemy je zorganizować np. na balkonie. Podziękują nam za to nie tylko portfele, ale i rośliny doniczkowe.

Uwaga! Niektóre śmieci są naprawdę niebezpieczne i w żadnym wypadku nie wolno ich zwyczajnie wyrzucać. Do takich należą np. zużyte baterie, które mogą wyrządzić spore szkody w środowisku. Możesz zostawić je w specjalnym pojemniku w sklepie Kefirek. Robiąc wiosenny porządek ze starymi gratami zastanów się, jak bezpiecznie się ich pozbyć.


Superoferta Kiełbasa wiejsKa z galaretKą Nasza tradycja

25,99

szynka tradycyJna nikpol

29,99

Chrzan

kraj pochodzenia: Polska

koreczki po Giżycku 250 g prod. Superfish

Szynka z żubrówką

1 kg

1 kg

1,99

1 kg = 18,60

Schab z żubrówką

1 kg

Burak czerwony

kraj pochodzenia: Polska

Pomarańcza

0,79

2,99

filety ŚledzioWe W sosie ŚmietanoWym 250 g prod. Superfish

29,99 1 kg

Rzodkiewka

0,99 1 kg

1 kg

1 kg

1 kg

4,65

29,99

matJas superfisH

200 g prod. Superfish

5,45 1 kg = 27,25

4,75

11,99

1 kg = 19,00

1 kg = 19,98

Śledzie po polsku z cebulką

600 g prod. Superfish

matJasy premium

14,45

17,99

1 kg

1 kg

JaJa Holcman wolny wybieg

5,99 1 szt. = 0,60

koreczki po kaSzuBSku

11


Przepisy

Wielkanocne roladki z farszem chrzanowo-jajecznym i marynowanymi grzybkami

Zupa świąteczna „Święconka wielkanocna”

Składniki (na 4 osoby): • 2 wędzone piersi z indyka • 4 jajka • 2 łyżki Chrzanu tartego Smak • 1 łyżka majonezu • 1 łyżka Natki pietruszki Prymat • 1 łyżka Kopru Prymat • 50 g marynowanych rydzów w zalewie (lub innych grzybków) • 2 łyżki miodu • ½ łyżeczki czerwonego pieprzu • Szczypta soli i Czosnku granulowanego Prymat • Pieprz ziołowy Prymat do smaku • Mały pęczek szczypiorku

Składniki (na 10 osób): • • Składniki dla 10 osób: • • 2 l serwatki • 150 g świątecznej • wędzonej szynki • 100 g gotowanego • boczku • 150 g wiejskiej lub • pieczonej kiełbasy • mały kawałek chrzanu • • 5 ugotowanych żółtek • 1 łyżka mąki • • 2 łyżki chrzanu

Sposób przygotowania: •

Sposób przygotowania: • • • • • •

Jajka drobno posiekać i dokładnie wymieszać z chrzanem, majonezem oraz natką pietruszki. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Grzyby pokroić w kostkę i ponownie umieścić w zalewie, a następnie dodać koper, miód, sól i pieprz. Piersi pokroić w cienkie plasterki. Na każdy plaster nałożyć odrobinę farszu i zawijać formując roladki. Podawać polane grzybami w zalewie miodowej, udekorowane szczypiorem.

• • • • • • •

12

4 ugotowane na twardo jajka Sól, Pieprz czarny mielony Prymat 2 Liście laurowe Prymat 3 ziarna Ziela angielskiego Prymat Majeranek Prymat Przyprawa w płynie do zup i potraw Kucharek Przyprawa uniwersalna Kucharek

Boczek, szynkę i kiełbasę pokroić w kostkę, chrzan obrać. Serwatkę wlać do rondla, jeśli jest zbyt kwaśna, dodać trochę przegotowanej wody. Do serwatki dodać kawałek chrzanu, boczek, szynkę, kiełbasę, ziele angielskie i liść laurowy. Całość gotować 15 minut. Żółtka przetrzeć przez sito, wymieszać z mąką i odrobiną wody, a następnie wlać do wywaru i zagotować, mieszając. Doprawić do smaku chrzanem, solą, pieprzem, majerankiem, Przyprawą uniwersalną Kucharek i Przyprawą w płynie do zup i potraw Kucharek. Ugotowane na twardo jajka pokroić na ćwiartki, ułożyć na talerzach i zalać gorącą zupą. Podawać z ciemnym pieczywem lub grzankami czosnkowymi. Im więcej produktów ze święconego koszyczka dodamy do zupy, tym będzie smaczniejsza.


Superoferta JaJa Holcman ściółkowe

4,99 1 szt. = 0,50

Włoszczyzna hOrTex

450 g

2,99

3,69

1 kg = 6,64

1 kg = 8,20

bukiet kWiatoWoWarzyWny hOrTex 450 g

bukiet Jarzyn hOrTex 450 g

3,55

4,99

5,25

1 kg = 7,89

1 kg = 6,65

1 kg = 8,75

frytyki karboWane aviko

frytki superdłuGie aviko

1,65

1,75

3,99

1 kg = 4,13

1 kg = 4,38

1 kg = 4,43

750 g

grOSzek konserWoWy 400 g prod. Dawtona

kukurydza słodka 400 g prod. Dawtona

600 g

oGórki konserWoWe vortumnus 900 g prod. Vortumnus

3,99

2,19

1,59

1 L = 12,47

1 kg = 7,55

1 kg = 5,48

pieczarki marynoWane całe

ĆWikła z cHrzanem smak

buraczki tarte smak

2,05

2,79

3,15

1 kg = 11,71

1 kg = 15,50

1 kg = 15,75

320 ml

cHrzan tarty smak 175 g

290 g

290 g

cHrzan polonaise 180 g

mak niebieski 200 g prod. Aga Holtex

13


Przepisy Składniki (na 6 osób):

Śledzik pod buraczkową pierzynką

• • • • •

1 Opak. Barszczu ukraińskiego Hortex 4 Płaty śledziowe 1 cebula 2 jajka na twardo 3 ogórki kiszone

• • • • • •

3 łyżki jogurtu naturalnego 3 łyżki majonezu 1 łyżka musztardy Sól, pieprz, sok z cytryny szczypiorek 3 łyżki oliwy

Sposób przygotowania: • • • • • • • •

Składniki (na 4 osóby): • • • • • •

1 Opak. zupy wiejskiej z boczkiem Hrortex 1 cebula 2 ząbki czosnku 2 łyżki masła 2 łyżki mąki 1 szkl. Bulionu

• • • • • • • •

Śledzie skrop sokiem z cytryny i posmaruj musztardą. Pokrój. Odstaw na 30 min. Na oliwie usmaż lekko rozmrożone warzywa. Dopraw solą, pieprzem, cukrem i sokiem z cytryny. Wystudź. Ogórki i cebulę drobno posiekaj. Majonez wymieszaj z jogurtem. Układaj śledzie i warzywa warstwami, smarując sosem majonezowym. Na grubej tarce zetrzyj jajka i ułóż na wierzchu sałatki. Przed podaniem posyp drobno pokrojonym szczypiorkiem. Danie najlepiej smakuje po schłodzeniu w lodówce.

1 szkl. Piwa 4 Białe kiełbaski Sól, pieprz, Liść laurowy, Majeranek, ew. Kminek 2 łyżki sosu sojowego 4 Chlebki Zielona pietruszka

Zupa staropolska

Sposób przygotowania: • • • • • • • •

Na rozgrzanym maśle zrumień drobno pokrojoną cebulę. Dodaj sól, pieprz, liść laurowy, majeranek oraz kminek. Następnie dodaj lekko rozmrożone warzywa. Oprósz mąką i smaż kilka minut. Zalej bulionem i piwem. Dodaj białe kiełbaski. Przypraw sosem sojowym, pieprzem i solą. Gotuj 10 minut. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek i dopraw do smaku. Gorącą zupę wlej do misek chlebowych, włóż po 1 kiełbasce, posyp zieloną pietruszką i od razu podawaj.

Zupa cebulowa

Składniki (na 6 osób): • • • • •

1 opak. Zupa cebulowa hortex 3 łyżki masła 200 ml wytrawnego białego wina 3 Ząbki czosnku 100 g twardego sera żółtego gouda

Sposób przygotowania: • • • • • •

14

• • • • • • • •

2 plasterki topionego sera gouda (ok. 66 G) vegeta lub jarzynka, 4 Ziarenka ziela angielskiego, czarny pieprz w ziarnkach, czarny pieprz mielony, 2 liście laurowe 1 łyżeczka suszonego tymianku, szczypta gałki muszkatołowej

Na patelni roztopić masło, dodać zupę. Przykryć i dusić 35 minut. Dodać 1 łyżeczkę vegety i podlać niewielką ilością wody, mieszając. Po duszeniu dodać wino i dalej dusić bez przykrycia ok. 15 minut. Zagotować 0,5 l wody z dodatkiem ziela angielskiego, ziarenek pieprzu, liści laurowych. Do wywaru dodać uduszoną zupę, podsmażony pokrojony czosnek. Gotować ok. 30 minut, dodać pokrojony ser – 2 plastry sera topionego, tymianek,gałkę muszkatołową. Gotować jeszcze 10 minut namałym ogniu. Doprawić solą i pieprzem.


Superoferta

3,99 1 kg = 66,50

miGdały kaliforniJskie płatki

3,99

majonez kielecki 310, 500, 700 g

7,69

1 L = 12,87 1kg 11,40

1 L = 10,98

60 g prod. Aga Holtex

5,99 1 L = 11,98

4,55 1 kg = 45,50

100 g prod. Aga Holtex

HIT !

orzecHy Włoskie

1,99

2,99

2,99

1 kg = 19,90

1 kg = 29,90

1 kg = 29,90

rodzynki sułtańskie bakalland 100 g

ŚliWka kaliforniJska bakalland 100 g

Wiórki kOkOSOwe bakalland 100 g

5,99

6,99

3,99

1 kg = 7,05

1 kg = 8,22

1 kg = 7,13

brzoskWinie bakalland

850 g

masa makoWa bakalland 850 g

ananas plastry bakalland 560 g

0,69

0,69

5,55

1 kg = 21,56

1 kg = 23,00

1 kg = 55,50

cukier WanilinoWy GellWe

32 g

prOSzek dO pieczenia GellWe 30 g

morele suszone bakalland 100 g

15


Wywiad

Bez gotowych recept O swojej przygodzie z handlem, trudnościach i źródłach sukcesu, a także o życiowej pasji opowiada Joanna MandeckaTurczyńska, właścicielka 2 sklepów Kefirek, członkini Rady Sieci Kefirek. Jeśli zastanawiasz się nad własnym biznesem – przeczytaj koniecznie!

Jak to się zaczęło

To było w połowie lat 90. Postaraliśmy się z mężem poszukać czegoś na własną rękę i tak trafiliśmy do norweskiej sieci Rema 1000. Była to jedna z pierwszych sieci franczyzowych w Polsce, trwał jej krótki rozkwit na naszym rynku. I tak naprawdę tam dowiedziałam się o prowadzeniu sklepu. Zarówno na szkoleniach, jak i z rozmów z dilerami sieci, czyli franczyzobiorcami, którzy pokazywali na czym ta cała zabawa polega. Pamiętam, jak jeden z młodych kierowników – dilerów, mówił „Słuchajcie! Sprzedałem 7 ton cukru!”, a taki starszy pan, który zęby zjadł na tym interesie odpowiedział: „A powiedz, ile ty na tym zarobiłeś?”

szania się i jakichś wspólnych działań. Myślę, że z biegiem czasu pojedyncze sklepy będą traciły na znaczeniu na rzecz sklepów sieciowych.

Co to daje?

Chociażby takie kwestie jak gazetka. Klient wie, że jest promocja. Idzie się do tego sklepu, gdzie ta gazetka jest, którego logo w świadomości klienta jest ugruntowane. Rema 1000 wycofała się z Polski, wielu dilerów doInny przykład, dzisiejszy: Coraz więcej osób, w związku prowadzono do upadłości. Nam się udało wybrnąć z ostatnimi aferami, pyta o mielenie mięsa na z kłopotów. Postanowiliśmy prowadzić stoisku. Dzwonię do Agnieszki (dyr. sprzedasklep już zupełnie sami, ale pamiętając, ży sieci Kefirek): „Słuchaj, w Kefirkach mielicie Z upełnie inaczej myśli jaką pomoc można uzyskać w sieci, choAgnieszka mówi: „Tak, w zeszłym roku się o pieniądzach, mięso”. ciażby przez kontakty z innymi osobami przebrnęłam przez procedury, sanepid, oferty prowadzącymi sklepy. Tak trafiliśmy na które wszystkie są maszynek, prześlę ci to na mejla”. Super. Nie Stowarzyszenie Iga. Była to wówczas moje. Moje są koszty, muszę tego od początku zdobywać, mam. Dajedyna sieć luźnej franczyzy. Nie chcie– badania lekarskie dla pracowników. Na moje są straty i moje lej liśmy się wiązać z żadnym podmiotem, tych moich 40 pracowników nikt dobrej oferty który by nam coś narzucał, ograniczał – są dochody i zysk. nie da. Podpinając się pod Kefirka – już mam byliśmy do tego zrażeni po współpracy 30% taniej. Wiele rzeczy łatwiej załatwić dzięki z Remą 1000. sieci. Bo nawet jeżeli ktoś w Kefirku czegoś nie wie, to są inni właściciele zrzeszeni i można do Luźna formuła stowarzyszenia miała nich zadzwonić. Burze mózgów, wynikające często przy okazji swoje plusy i minusy – my widzieliśmy więcej plusów. spotkań towarzyskich, czy służbowych, powodują, że zdobyDo momentu, kiedy nie zmienił się właściciel sieci. wa się dużo informacji i wiedzy praktycznej. Z nową firmą nie udało nam się porozumieć. Wtedy zaczęliśmy trochę naciskać na grupę Serpol, żeby otZostać przedsiębiorcą worzyła sieć Kefirek na franczyzę. I tak się ładnie złoNa pewno jest to duża zmiana w świadomości człowieżyło, że gdy trzeba było zdjąć szyld Igi, to akurat podka. Samo otwarcie swojego sklepu to był dla mnie szok, bo pisaliśmy umowę z Kefirkiem. się trzeba było wszystkiego uczyć na bieżąco od początku. Oczywiście, zatrudnia się ludzi, każdy ma jakieś doświadczeDlaczego Kefirek? nia. Ale żeby coś zrobić dobrze i wiedzieć ile co czasu zajmuGrupa Serpol była wtedy jednym z naszych większych je, to trzeba potrafić to zrobić samemu. Nikt mi nie wmówi, że dostawców i już interesowała się programem franczyzamiatanie podwórka zajmuje 3 godziny, jak wiem, że da się zy. Jeszcze w czasach Remy 1000 Mirek Iwańczak, któto zrobić w pół godziny. W tej chwili potrafię zrobić wszystko ry dziś jest szefem logistyki, a wtedy był przedstawina każdym stanowisku, ale wiem, że pracownicy potrafią to cielem handlowym w Serpolu, zaczął mnie wypytywać dużo szybciej, bo ja się tym na co dzień nie zajmuję. Myślę, że o doświadczenia związane z siecią. najtrudniejsze to wiedzieć, co w którym miejscu trzeba zrobić, gdzie są jakie luki. Kefirek świetnie wpasował się w lukę, ponieważ sieci o twardej franczyzie jest bardzo dużo. A Kefirek był Zupełnie inaczej myśli się o pieniądzach, które wszystkie są wtedy jedyną dopuszczającą opcję „miękkiej” franczymoje. Moje są koszty, moje są straty i moje są dochody i zysk. zy. I dlatego potrafił przejąć te sklepy, które dobrze Pracownik ma węższą perspektywę: Jest pensja i premia. sobie radziły, ale już zaczęły widzieć potrzebę zrzedokończenie na str. 18

16


Superoferta Galaretki GellWe

różne smaki, 75 g

czekoladoWe fiGurki 70-75 g prod. IDC Polonia

1,19 1 kg = 15,87

Lody ZieLona Budka różne smaki, 1 l

8,99

Czekoladki WaWel

malaga, tiki-taki, kasztanki luz

19,99 1 kg

5,55

10,99

1 kg = 74,00-79,29

1 kg = 19,63

czekolady WaWel dWupak mleczna, tiramisu, truskawka; dwupak 2x280 g

paluszki beskidzkie aksam różne smaki, 220-300 g

2,99

3,69

1,09

1 kg = 9,97-13,59

1 kg = 14,76

1L = 109,00

biszkopty delic-pol

250 g

rosół kostka knorr

wołowy, z kury, 60 g

1,69

2,09 1 kg

51-66 g

różne aromaty, 10 ml

2,99 1 kg = 7,48

1 kg = 28,17

mąka TOrTOwa pzz kraków

barszcz biały, żurek Winiary

aromaty GellWe

kaSza Gryczana kupiec 4x100 g

1,29

1,69

4,89

1 kg = 19,54-25,29

1 kg = 7,04

1L = 5,43

koncentrat pomidoroWy daWtona

oleJ marlibo 0,9 l

200 + 40 g gratis

17


Wywiad Oczywiście, jedna i druga strona ma swoje plusy. Niektórzy nie będą dobrze prowadzić własnej działalności, bo są „z natury” pracownikami etatowymi. Często namawiając kogoś: Weź, rzuć tą pracę, na którą narzekasz, zacznij sama, sam – widzę, że to bywa bariera nie do przejścia.

Kapitał?

Na początku pożyczyliśmy pieniądze od rodziny. Dobrze, że parę ciotek miało jakieś lokaty i się zdecydowało nam pożyczyć. Żaden bank nie chciał nam dać kredytu. W pewnym momencie stwierdziliśmy, że nie otworzymy sklepu, bo nie się da załatwić finansowania. Dostaliśmy kredyt dzięki znajomościom. Oczywiście, bez problemów go spłaciliśmy. Pozyskanie środków finansowych na cokolwiek to niesamowita bariera. Staraliśmy się o kredyt na firmę, która działała od lat, mieliśmy biznesplan. Ale tak jakby te papiery parzyły – nikt nie chciał się tym zająć. Trudna w zakładaniu sklepu jest też kwestia wyposażenia. Zakup regałów, lad chłodniczych itd. także załatwiamy przez Kefirka. Bo jeżeli coś już jest sprawdzone, to warto z tego skorzystać. Jak również skorzystać z rabatu. Kwestie umów z dostawcami – z kim współpracować. Łatwiej coś wyegzekwować od dostawcy, który już jest związany z siecią, niż rozmawiać samemu.

Źródła sukcesu

Presja sklepów wielkopowierzchniowych rośnie, ale nie jest nie do przezwyciężenia. Rok temu otworzył się na Kozłówku supermarket. Obroty odbudowywaliśmy przez rok, ale udało się. Najważniejsze, to utrzymać klientów: gazetka, częste promocje, wszystko co sprawia, że w sklepie cały czas coś się dzieje. Program lojalnościowy także jest przydatny. Ponadto sklep powinien szybko reagować na działania konkurencji. Zatrudniam jedną osobę tylko po to, by analizowała gazetki dostawców oraz przygotowywała akcje promocyjne dla klientów naszych sklepów.

18

Kluczową rolę gra personel. Moi pracownicy są dobrze wynagradzani, lubią swoją pracę i wiedzą, czego od nich oczekuję. Postawa personelu przekłada się na postawy klientów. Choć czasem może dobrze, żeby był ktoś nietypowy. Pracowała u nas jedna pani Basia. Kiedy klient życzył sobie jakiejś wędliny, pani Basia mówiła „Nieee, pan weźmie tamto, jest dużo lepsze”. Z początku byłam przerażona, ale klienci ją uwielbiali. Wiele jest czynników, które pozwalają zaprzyjaźnić się z klientem. Nam się udało. Ale jak? Nie potrafię podać recepty.

Czy zakładać sklep?

Zależy, jaką się ma wizję, co się chce osiągnąć. Przez pierwszych kilka lat praktycznie nie wychodziłam z pracy. Z mężem w tygodniu tylko się mijaliśmy i spędzaliśmy ze sobą niedzielne popołudnia. Teraz pracuję praktycznie 4-5 godzin dziennie. Mogę sobie na to pozwolić dzięki zaufanym pracownikom.

Mamy teraz czas na pasję. Od dziecka jeździłam konno. Mąż i córka także zapalili się do koni. Korzystaliśmy z różnych stajni, ale stwierdziliśmy, że jak ma być dobra, to musi być nasza własna. Kupiliśmy Przez pierwszych kilka lat grunt w Facimiechu i od kilku lat rozwipraktycznie nie wychodzi- jamy ośrodek jeździecki. Jest miejsce do terenowej, mnóstwo łąk dla koni. łam z pracy. Teraz pracu- jazdy Nasz klub jeździecki zajmuje już drugie ję praktycznie 4-5 godzin miejsce w Małopolsce. W końcu możemy zająć się naszą pasją. Traktujemy ośrodek dziennie. jeździecki również jako zabezpieczenie na późniejsze lata.

Lokalizacja to 3/4 sukcesu. Drugą sprawą jest dobrze dobrany asortyment. W sklepie osiedlowym na Kozłówku i w sklepie między pętlą tramwajową a autobusową, na Borku Fałęckim mam różny asortyment. Ceny też są istotne, ale nie uważam, że są najważniejsze. Nie staramy się aspirować ani do delikatesów, ani do dyskontów. Trzeba też znać okoliczną konkurencję. Poziom cen w sklepie na Kozłówku jest niższy, a tam ten sklep jest średnio drogi. Na Borku marże są wyższe, a sklep – najtańszy w okolicy. I kolejną kwestią, na którą bym bardzo zwróciła uwagę, jest dobre ułożenie sklepu. Musi to być zrobione czytelnie dla klienta: On ma móc znaleźć od ręki wszystko.

Rada: utrzymywać klienta

Kluczową rolę gra personel. Moi pracownicy są dobrze wynagradzani, lubią swoją pracę i wiedzą, czego od nich oczekuję.

Pełny tekst wywiadu na blog.kefirek.pl


Superoferta przypraWy prymat

wybrane rodzaje, 8-20 g

1,05

1,19

1 kg = 52,50-131,25

1 kg = 52,50-198,33

PrzyPrawy ziołowe Prymat

wybrane rodzaje, 6-20 g

Szanowni Klienci

Do grona dostawców obsługujących nasze sklepy obok piekarni Batkop, Trzaska, J&B Dąbrowski, PSS Skawina i Rarytas dołączyła piekarnia Złoty Kłos z Wieliczki. Dodatkowo w wybranych sklepach kefirek oferujemy wypiek pieczywa na miejscu, dzięki czemu wyroby na dłużej pozostają świeże. Piekarnia Złoty Kłos od ponad 20 lat znana jest w całym regionie i ceniona za przywiązanie do tradycyjnych metod wypieku i wyjątkową jakość produktów.

1,85

3,99

1 kg = 1,23

pomarańczowy, słodkie grejpfruty, 1l

2,19

8,99

1L = 4,38

1L = 4,50

kasztelan niepasteryzoWane

8m

5,99

20 m

1m = 0,30

HarnaŚ

4 x 0,5 l prod. Carlsberg

0,5 l prod. Carlsberg

1m = 0,62

folia aluminioWa Jan niezbędny

1L = 2,66

sok 100% hOrTex

niegazowana, lekko gazowana, gazowana, 1,5 l

4,99

3,99

różne rodzaje, 1,5 l

Woda min. żyWiec zdróJ

papier do WypiekóW Jan niezbędny

coca-cola, fanta, sprite, kinley

rękaW do pieczenia Jan nizebędny 4m

5,99

2,99

1m = 1,50

1 szt. = 1,50

ręczniki papieroWe inspiracJe 2 szt. prod. Velvet

19


Kultura

w kefirku

marzec

Teatr Groteska zaprasza na dwa niezwykłe spektakle w wykonaniu Aldony Jankowskiej

LATAJ Z KRYSTYNĄ

to tragikomedia opowiadająca o tym, do czego może doprowadzić pozornie błaha idea. Jak to się dzieje, że przeciętni ludzie, żyjący „tu i teraz”, nie mogąc znieść rzeczywistości są w stanie posunąć się do radykalnych rozwiązań, żeby ją zmienić?

23 marca o godz. 17.00 i 19.15 „Lataj z Krystyną” [krakowska premiera!] 24 marca o godz. 19.00 „Różowe konie – rewia kieszonkowa. Aldona Jankowska przedstawia” [100. spektakl] Aldona Jankowska

to autentyczna blondynka, absolwentka krakowskiej PWST. Aktorka filmowa, teatralna, parodystka i artystka specjalizująca się w stand-up comedy. Wielokrotna laureatka nagród publiczności na festiwalach teatralnych. Zasłynęła parodiami w „Rozmowach w tłoku” czyli kabarecie z programu „Szymon Majewski Show”, w którym rozśmieszała widzów całej Polski znakomitymi kreacjami: Zyty Gilowskiej, posłanki Hojarskiej, Ojca Rydzyka, Hanny Gronkiewicz-Waltz, Anny Fotygi i innych. Prawdziwą popularność przyniosła jej rola Bożenki w serialu TVN „Julia”.

RÓŻOWE KONIE – REWIA KIESZONKOWA. ALDONA JANKOWSKA PRZEDSTAWIA

Wymagana rezerwacja: rezerwacja@groteska.pl, nr tel. 12 633 37 62. Promocja dla Klientów Kefirka: Z kuponem każdy bilet w cenie 20 zamiast 40 zł.

20

22 marca, godz. 19.00 w Łaźni Nowej. Czy można zakochać się po sześćdziesiątce? Czy można mieć ognisty romans na emeryturze? Czy można pragnąć zmiany, nawet jeśli nie ma się już dużo czasu przed sobą? Kiedy się zakochujemy, mając 60 czy 80 lat, przeżywamy to i odczuwamy tak samo jak wtedy, gdy mieliśmy „naście” lat. Wiek przestaje mieć znaczenie. Młodzi często odmawiają starszym prawa do miłości, zapominając, że istotami seksualnymi jesteśmy przez całe życie. Osiemnastu uczestników projektu w wieku od 27 do 77 lat wzięło udział w dwumiesięcznych warsztatach teatralnych w Łaźni Nowej. Efektem ich pracy jest przedstawienie, w którym oddajemy głos pragnieniom, wskazując, że nigdy nie jest za późno na decyzję o zmianie. Już szron na głowie, już nie to zdrowie, a w sercu ciągle maj! - Kabaret Starszych Panów

Kupon Rabatowy

to pierwszy w Polsce spektakl komediowy, w którym elementy amerykańskiej formy stand-up comedy zostały wkomponowane w materię teatralną. O tym, że najważniejsze w życiu to... nasze niezgrabne podskoki w upojnym tańcu między teściami, ślubami, weselami i pogrzebami. A tak naprawdę… żyć, kochać i być kochanym.

MIŁOŚĆ 60+

Wymagana rezerwacja: rezerwacja@laznianowa.pl, nr tel. 12 680 23 41. Promocja dla Klientów Kefirka: Z kuponem bilety w supercenie 15 zł.

Kupon Rabatowy


Kultura

dla dzieci

17 marca, godz. 11:00 Konik Muzealny

Muzeum Książąt Czartoryskich. Starożytnej, ul. Pijarska 8

marzec

Galeria

Sztuki

W tym sezonie Konik wyjątkowo lubi przebierać się w stroje odpowiednie dla odwiedzanych epok. Tym razem zajrzyjmy do starożytnej garderoby i odkryjmy, do czego służył chiton i himation oraz co zakładała Kleopatra, by olśnić swoich poddanych. Wstęp: 15 zł

21 marca, godz. 16:15, 17:30 Szkoła Żywego Rzemiosła Ul. Bartosza 1

ŻyWa Pracownia zaprasza na nowy semestr w Szkole Żywego Rzemiosła, czyli cykl spotkań z dawnym rzemiosłem i sztuką ludową oraz twórcze warsztaty artystyczne na Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła. Każde spotkanie w Szkole Żywego Rzemiosła to ożywianie innego rzemiosła oraz poznawanie historii, warsztatu pracy i narzędzi związanych z danym zajęciem. Wstęp: 25 zł 23 lutego, godz. 11.00

25 marca, godz. 11:00

Sztukolotnia – o muzyce i słuchu

Śródmiejski Ośrodek Kultury, ul. Mikołajska 2 Warsztaty dla najmłodszych dzieci oparte przede wszystkim na idei uczestniczenia we wspólnych zabawach rówieśników. Manualne czynności, takie jak przecinanie, zginanie czy kreślenie, rozwiną wyobraźnię i percepcję małych uczestników. Zabawa w przestrzeni i dobór interesujących zadań do wykonania to sposoby na przyjemne i twórcze spędzenie czasu ze swoim dzieckiem. Wstęp: 10 zł

27 marca, godz. 11:00

Pieluchy wielorazowe – tylko modne czy również wygodne? Klub „Kuźnia”, os. Złotego Wieku 14

O zaletach i wadach tzw. Ekopieluszek. Krótki wykład dotyczący zalet stosowania ekologicznych pieluszek wielorazowych, prezentacja różnych rodzajów pieluch, odpowiedzi na pytania uczestników. Prowadzenie: Wanda Hałuniewicz – Certyfikowany Doradca Noszenia niemieckiej szkoły ClauWi®. Zapisy: wanda@pasiata.pl. Wstęp: 15 zł

21


Zostaw 1%

16 marca

(sobota) w wybranych sklepach Kefirek wolontariusze pomogą Ci wypełnić PIT i zachęcą do przekazania 1% podatku w naszym regionie. Nie wiesz, jak wypełnić PIT-a? Jak wybrać korzystniejsze rozliczenie? Wolontariusze małopolskich Organizacji Pożytku Publicznego. Przekaż im 1% z podatku – to nic nie kosztuje.

Dlaczego 1% dla organizacji z Małopolski? 1. Organizacje lepiej gospodarują pieniędzmi niż państwowa biurokracja. 2. Małe organizacje trafniej odpowiadają na lokalne problemy niż wielkie, nie wydają też kroci na promocję. 3. Działają w naszym regionie – pomagają nam i naszym sąsiadom.

W akcji biorą udział sklepy: • Kraków, os. Centrum B 8 • Kraków, Długa 67 Kraków, Dolnych Młynów 5 • • Kraków, Grażyny 4 • Kraków, Karmelicka 47 • Kraków, Rusznikarska 14a • Kraków, Włóczków 6 Zabierzów, Krakowska 26 • Nie musisz przychodzić do sklepu, aby przekazać 1%. Wystarczy, że w odpowiednie miejsce w formularzu PIT wpiszesz numer KRS wybranej organizacji.

Stowarzyszenie WIOSNA działa w Krakowie od 2001 r. Jego największe projekty to SZLACHETNA PACZKA oraz AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI. Akcje Stowarzyszenia opierają się na mechanizmie pośredniczenia. Samo nie udziela pomocy, jedynie tworzy struktury i narzędzia, dzięki którym darczyńcy oraz wolontariusze mogą dzielić się z potrzebującymi. Nazywa to systemem „Mądrej Pomocy”, poprzez który chce tworzyć nowe modele zachowań społecznych opartych na pozytywnym przekazie, współpracy i zaufaniu. Dyżur w sklepie: Kraków, ul. Długa 67 Numer KRS: 0000050905

22

Działalność Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami obejmuje w wszystkie sprawy dotyczące zwierząt – zarówno drobne, jak i – niestety liczne – interwencje w przypadku przestępstw. Prowadzi schronisko dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Rybna 3 w Krakowie. Organizuje liczne akcje mające na celu uwrażliwianie na najbardziej potrzebujące pomocy zwierzęta. Dyżur w sklepie: Kraków, ul. Dolnych Młynów 5. Numer KRS: 0000044704

Fundacja MATIO działa od 1996 roku. Jej celem jest niesienie pomocy dzieciom i osobom dorosłym chorym na mukowiscydozę oraz ich rodzinom, a także szerzenie na jej temat. Fundacja organizuje warsztaty i szkolenia dla rodziców, personelu medycznego. Wydaje kwartalnik oraz finansuje zakup leków, sprzętu i odżywek. Do domów pacjentów docierają Zespoły Wyjazdowe MUKO KOMPLEX MATIO służąc pomocą fizjoterapeutów, dietetyków, psychologów i pielęgniarek. Więcej na www.mukowiscydoza.pl. Dyżury w sklepach w Krakowie: os. Centrum B 8, Grażyny 4, Rusznikarska 14a, Włóczków 6. Numer KRS: 0000097900


Zostaw 1%

Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z nami” powstało w 1992 r. Przesłaniem SPN jest integracja niepełnosprawnych ze społeczeństwem. Organizujemy festyny integracyjne, występy teatralne, akcje charytatywne. Na przestrzeni 20 lat swojej aktywności SPN „Bądźcie z nami”

Dyżur w sklepie: Zabierzów, ul. Krakowska 26 Numer KRS: 0000073918

zorganizowało ponad 70 imprez integracyjnych, pomogło wielu ośrodkom wsparcia i szkołom specjalnym. Dyżur w sklepie: Kraków, ul. Karmelicka 47 Numer KRS: 0000152522 Stowarzyszenie „Chmurka” powstało w 1994 r. Jego celem statutowym jest pomoc finansowa, rzeczowa i organizacyjna dla Zespołu Szkół Specjalnych nr 11 w Krakowie, członków Stowarzyszenia i członków ich rodzin. Wspiera organizowanie turnusów wypoczynkowo-rehabilitacyjnych, półkolonii oraz „zielonych szkół”. Organizujemy akcje charytatywne dla dzieci i młodzieży z porażeniem mózgowym w wieku od 3 do 25 lat uczęszczające do ZSS nr 11. Członkami Stowarzyszenia są rodzice niepełnosprawnych dzieci.

Obecnie poszukujemy doświadczonych kandydatów na stanowisko:

Zastępca Kierownika Sklepu APLIKUJ DO NAS jeśli… • • • • • • • • • •

Posiadasz minimum 2-letnie doświadczenie w pracy na stanowisku kierowniczym w handlu Doskonale znasz szeroki asortyment artykułów spożywczych Potrafisz efektywnie zarządzać podległym zespołem Posiadasz umiejętności interpersonalne i pro klienckie nastawienie Potrafisz samodzielnie podejmować decyzje w sytuacjach stresowych Jesteś odpowiedzialny i nastawiony na realizację celów Lubisz dynamiczną pracę wśród ludzi Posiadasz inicjatywę w działaniu Obsługujesz aplikacje biurowe MS Office Posiadasz aktualną książeczkę do celów sanitarno - epidemiologicznych

Prosimy o dopisanie klauzuli: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. z 2002r. Nr 101, poz. 926 ze zm.).”

Miejsce pracy: Kraków

Dynamicznym, zmotywowanym i czującym powołanie do pracy w handlu OFERUJEMY: • • • • • • • •

Możliwość współuczestnictwa w zarządzaniu podległym sklepem na terenie Krakowa Odpowiedzialną pracę na planach i wskaźnikach sprzedażowych Współdziałanie we wdrażaniu sieciowych standardów ekspozycji i utrzymaniu optymalnego stanu asortymentu Szansę na zbudowanie i zmotywowanie podległego zespołu pracowników Pracę opartą na klarownych procedurach i standardach Współtworzenie pozytywnego wizerunku firmy wśród klientów, dostawców i instytucji Perspektywy do podnoszenia kwalifikacji osobistych i zawodowych Wynagrodzenie uzależnione od jasnych i mierzalnych wyników Twojej pracy Informujemy że skontaktujemy się tylko z wybranymi kandydatami.

23


Nasze sklepy Batalionów Chłopskich 2A** Białoruska 10 B* Bienczycka 168 Bujaka 12* Czerwone Maki 53/1U* Długa 67 Dolnych Młynów 5 Drożdżowa 2 Grażyny 4 Grodzka 46 Kalwaryjska 34 Karmelicka 14 Karmelicka 47 Królewska92

Kobylany 64* Kopanka 187* Koźmice Wielkie 644* Lednica Górna 111A* Łuczyce 563* Miechów, Szewska 41* Myślenice, Pardyaka 5 Olkusz, Kościuszki 13* Pałecznica, Sw. Jakuba* Prandocin 63*

Województwo małopolskie:

N

Kobierzyńska 93 Kobierzyńska 198A* Krakowska 23 Królowej Jadwigi 238* Lea 37 Marczyńskiego 2 Mogilska 40 Na Kozłówce 3* Ojcowska 80 Orzechowa 5* Os. Centrum B nr 8 Os. Teatralne 4 Os. Złotego Wieku 76** Podedworze 2

Balice, Szkolna 9* Bolechowice, Jurajska 315A* Charsznica, Miechowska 35 Cholerzyn 3* Czarnochowice 158* Czernichów 461* Igołomia 260* Kasinka Mała 757

Zakupy na telefon w Miechowie!

W Kefirku w Miechowie (ul. Szewska 41) można robić zakupy przez telefon nr 41 38 25 325. Zadzwoń i poznaj szczegóły! Zobacz też kefirekmiechow.pl

Przewóz 40A Rusznikarska 14A Solskiego 1/5–8 Starowiślna 19 Starowiślna 50 Stary Kleparz 23 Stary Kleparz 73 Stradomska 18/Dietla 44* Szpitalna 38 Wielopole 26 Włóczków 6* Wrony 69* N Zdunów 18B

Przybysławice 21* Rybna 166* Skawina, Kopernika 21* Skawina, Ks. J. Popiełuszki 17* Skawina, Słowackiego 1** Szarów 343* Świątniki Górne, Ks. Koniecznego 46* Tenczynek, Chrzanowska 6* Więcławice Stare 125* Zabierzów, Krakowska 26*

* Sklep nie posiada pełnej oferty promocyjnej. ** W tym skepie nie obowiązuje oferta z gazetki.

N nowy sklep

całodobowy

wypiek bułek na miejscu mięso mielone na miejscu

Podatek? Poradź się specjalisty i zostaw 1% w Małopolsce Przyjdź do nas w sobotę 16 marca. Wolontariusze małopolskich Organizacji Pożytku Publicznego pomogą Ci wypełnić PIT i doradzą, jak wybrać najkorzystniejsze rozliczenia. Możesz przekazać 1% podatku jednej z nich! Kefirek to nie tylko wygodny sklep, ale i dobry sąsiad. Taki, który co może, to pomoże. Pomagamy naszym sąsiadom – klientom w podatkach, ale jednocześnie pomagamy sąsiadom – społecznikom. A oni pomagają nam wszystkim. Zachęcamy do przekazywania 1% podatku na cele społeczne, zwłaszcza organizacjom pracującym w naszym regionie – w ten sposób te pieniądze będą pracowały dla całej społeczności! Akcja będzie miała miejsce w wybranych sklepach. Szczegóły – strony 22-23.

Chcesz być na bieżąco z promocjami i wydarzeniami w Kefirku? www.kefirek.pl www.facebook.com/sklepKefirek

Regionalny informator konsumencki „Twój sąsiad” marzec 2013 Wydawca: Kefirek S.A. Nakład: egz. 52900

Kontakt: marketing@kefirek.pl

Nieustający konkurs kulinarny na Facebooku Dziel się ulubionymi przepisami i wygrywaj! Co miesiąc do wygrania sprzęt AGD! Zapraszamy: facebook.com/sklepKefirek Zeskanuj kod QR

Twój Sąsiad - marzec 2013  

Małopolskie zwyczaje wielkanocne, ekologiczne porady, przepisy i superoferta

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you