Page 1

KUMAŞ HAVA KANALLARI KUMAŞ HAVA KANALLARI

KE Fibertec San. ve Tic. Ltd. Şti. Perpa Ticaret Merkezi A Blok Kat: 6 No: 482 34384 Okmeydanı / İstanbul

Tel: 212 - 210 35 15 Faks: 212 - 210 36 56 www.ke-fibertec.com.tr info@ke-fibertec.com.tr


Kumaş Hava Kanalları

KE Fibertec San. ve Tic. Ltd.Şti.


Kumaş Hava Kanalları 2013 (1. Baskı 2008 Textile Based Ventilation)

Bu katalogdaki tüm içerik KE Fibertec AS’ye aittir. KE Fibertec’in yazılı izni alınmadan kısmen ya da tamamen alıntı yapılamaz. Hiçbir şekilde kopya edilemez, çoğaltılamaz ve yayımlanamaz.

KE Fibertec AS Industrivej Vest 21 DK-6600 Vejen - Denmark www.ke-fibertec.com

Türkçe Çevirisi: KE Fibertec San. ve Tic. Ltd. Şti. Perpa Ticaret Merkezi A Blok Kat: 6 No: 482 34384 Okmeydanı / İstanbul Tel: 212 - 210 35 15 Faks: 212 - 210 36 56 www.ke-fibertec.com.tr info@ke-fibertec.com.tr


İ Ç İ N D E K İ LER 1. Kumaş hava kanalları................................................

3

2. ürünlerİMİZ...............................................................

7

3 . K ULLANIM ALANLARI . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

11

4 . D İ Y AL O G İ LE HAVALAN D IRMA Ç Ö Z ÜMLER İ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

23

5 . L O W IM P UL S E ( D ÜŞÜ K A T IŞLI ) S İ S T EMLER . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

31

6 . HI G H IM P UL S E ( Y Ü K S E K A T IŞLI ) S İ S T EMLER . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

43

7 . H İ B R İ D S İ S T EMLER . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

55

8 . T A S ARIM D ANIŞMANLI Ğ I . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

61

9 . O D A / ME K AN K A T E G O R İ LER İ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

71

1 0 . T İ P İ K Y ERLEŞ İ M ŞE K İ LLER İ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

75

1 1 . T A S ARIMIN S E S / A K U S T İ K Y Ö NÜ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

85

1 2 . MAL Z EMELER VE REN K LER . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

91

1 3 . T A S ARIM S ÜRE C İ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

99

1 4 . A S K I S İ S T EMLER İ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

107

1 5 . Y I K AMA VE B A K IM . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

113

1 6 . VER İ T A B L O LARI . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

121

1


2


1. KUMAŞ HAVA KANALLARI

3


KUMAŞ HAVA KANALLARI

HAVA DAĞITIMINDAKİ TERCİHİNİZ

İyi bir iç mekan havalandırması yaratmak, sadece hava dağıtım ürünleri satmaktan daha fazlasıdır. KE Fibertec olarak müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak adına yılların kazandırdığı tecrübe ile güvenilir çözüm ortağınız olmayı amaçlıyoruz. Standart bileşenlerimiz veya stokta hazır ürünlerimiz bulunmamakta, bunun yerine proje gereksinimlerine göre tasarlayıp ürettiğimiz çözümler sunmaktayız.

DİYALOG İyi bir çözüm, müşteri beklentileri hakkında diyalog gerektirir. Projeye ne kadar erken dâhil olursak, hava dağıtımının istenen şekilde gerçekleşme şansı o kadar artar. Bu sebeple önerilerimizi ücretsiz sunuyoruz. Kumaş Hava Kanalları (Textile based ventilation -TBV), hemen her projede daha konvansiyonel hava dağıtım ekipmanlarının yerine kullanılabilir, ancak istenen sonuçları almak için sistemin gereksinimlere göre tasarlanması gerekir. Projenizde kumaş hava kanallarının kullanımı hakkında tereddütleriniz varsa, uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz. Besleme havası debisi, ısıtma / soğutma yükleri gibi değerlerin yanı sıra kullanıcıların ihtiyaçları ve beklentileri gibi temel bilgiler ışığında size uygun çözümü sunmaya hazırız.

UZMANLIK VE GELİŞİM KE Fibertec, dünyanın lider kumaş hava kanalı üreticilerinden biridir. 1970’lerin başında Danimarka’da kumaş kanal uygulanan ilk kesimhaneden beri pek çok gelişme yaşandı. Aalborg Üniversitesi gibi hava dağılımı konusunda uzman kuruluşlarla uzun yıllar süren işbirliği ve ürün geliştirme çalışmaları sayesinde ürünlerimizin tasarım kalitesini garanti ediyoruz. Yine de karmaşık projelerde ek çalışmalara ihtiyaç duyulabilir. Bu durumun farkında olduğumuzdan tam ölçekli, tam donanımlı laboratuvarımızda duman testleri gerçekleştirip ölçümler yapabiliyoruz. Proje boyutu ne olursa olsun, eğitimli ArGe ekibimiz önerdiğimiz çözümü kanıtlamaya hazırdır. Benzer ölçümler, uygulama yapılacak alanda da gerçekleştirilebilir.

GÜVENİLİR TASARIMLAR Güvenilirliği kanıtlanmış bir tasarım sunmak çözümlerimizin bir parçasıdır. Tüm projelerimiz kumaş hava kanallarına özel üçboyutlu WinVent yazılımı ile ölçülendirilir. WinVent tasarım programı kumaş havalandırma kanalları konusunda en son teknoloji ve dökümantasyon ile sürekli güncellenir. Söz konusu ister basınç kayıpları, ister hava hızları, sıcaklık dağılımları veya ses hesapları olsun, hesaplarda kullanılan teknik verilerin güvenilir ve ölçülebilir nitelikte olması gerekir. Önemli olan kumaş kanal sisteminin toplam basınç kaybını belirlemek iken, kumaşın belirli basınçtaki teorik geçirgenliği kullanışlı bir bilgi değildir. Aynı şekilde önemli olan yaşam alanındaki hava hızları iken havanın kumaş yüzeyinden çıkış hızını hesaplamak işlevsel değildir.

4

KE Fibertec, karşılıklı diyalog sonucu belirlenen parametrelere dayalı, üzerinde çalışılan mahale özel çözümler önerir. Tasarımların pratikteki sonuçlarını öngörebilmek adına talep halinde CFD (Computational Fluid Dynamics, Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği) simülasyonları sunabilmektedir.


ELYAFTAN HAVA KANALINA KE Fibertec, hava kanallarında kullandığı kumaşları kendi tesisinde dokuyan tek üreticidir. Böylece KE Fibertec Væveri AS Dokuma tesislerinde imal edilen kumaşların üretim aşamalarında test edilerek, talep edilen şartları karşılaması garanti edilmektedir. Kısaca belirtecek olursak: • Kumaşın tüm yüzeyi boyunca geçirgenlik eşit olmalıdır. • Kumaşın yapısı mümkün olan en geniş yüzey alanını sağlamalıdır. Böylece kumaşın toz tutma kapasitesi yükselir. • Yıkama sonrası çekme payı %0,5 (Binde Beş)’in altında olmalıdır. • Kanallar sık yıkama sonrasında dahi özelliklerini koruyabilmelidir. • Sadece ipliğin değil, aynı zamanda bitmiş ürünün yangın dayanımı onaylanmalıdır. KE Fibertec Væveri dokuma tesisinde Trevira CS polyester malzemeden 10 farklı geçirgenlikte, farklı renklerde kumaştan antistatik ve nomex malzemelere kadar 40 farklı kumaş üretilir. Tüm kumaşlar dokuma tesisinde ısıl işleme tabi tutulur ve geçirgenliği kontrol edilir. Onaylanan serideki malzeme üretim tarihi, dokunduğu tezgâh, geçirgenlik gibi bilgilerin kaydedildiği barkodlu etiket ile işaretlenir. Tüm bu bilgiler sayesinde iplikten bitmiş ürüne kadar tüm süreç elektronik ortamda takip edilir.

FARK YARATAN TEKNOLOJİ KE Fibertec, Danimarka’daki tesislerinde lazerle kesim tezgâhları kullanmaya başlayarak imalattaki teknoloji seviyesini geliştirmiştir. Kesim tezgâhlarında kullanılan parametreler üç boyutlu WinVent yazılımı ile oluşturulmakta, kesim ve delik açma işlemleri otomatik olarak yapılmaktadır. Bu sayede imalat verimi ve ürün kalitesi arttırılırken, yepyeni bir ürün grubu olan hibrid kumaş kanal sistemlerinin geliştirilebilmesi mümkün olmuştur. Hibrid sistemler, “Low Impulse” sistemleri ile “High Impulse” sistemlerinin özelliklerini birleştirir. (Daha ayrıntılı bilgi için 5, 6 ve 7. bölümlere bakınız.) KE Fibertec, ISO 9001 kalite, ISO 14001 Çevre ve OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği standartları sertifikalarının tümüne sahip kumaş kanal üreticisidir. Konusunda uzman, motivasyonu yüksek, değişime açık personelimiz çalışma ortamının iyileşmesi ve kaliteden ödün vermeden rekabet gücümüzü korumamıza katkı sağlamaktadır.

ETKİN LOJİSTİK Vakit nakittir. KE Fibertec’te hızlı ve doğru teslimatın öneminin farkındayız. İyi bir işbirliğinin temelinde güven ve karşılıklı anlayış yatar. Tüm ürünlerimiz projeye özel imal edilmesine rağmen %99 “zamanında teslimat” kıstasını karşılayabilmekten ötürü gurur duyuyoruz. Sipariş onayından fabrika çıkışı teslimat süremiz, siparişin karmaşıklığına ve yılın dönemine bağlı olarak değişiklik göstermekle birlikte, normal koşullarda 10 - 15 iş günüdür. Önceki bir siparişinize ekleme yapmak veya siparişinizi yenilemek istediğinizde mevcut kanallardaki etiketlerde bulunan sipariş numarasını kullanabilirsiniz. Yıllık 5.000’in üzerinde sipariş gerçekleştirerek elde ettiğimiz tecrübemiz ile sizin de güveninizi kazanabileceğimizi umuyoruz.

5


6


2. ÜRÜNLERİMİZ

7


ÜRÜNLERİMİZ

ANA ÜRÜNLER

KE Fibertec, ürünlerini üç farklı kesitte imal edilebilen üç ana grupta sunar. Pasif Low Impulse (düşük atışlı) sistemlerde havanın tamamı geçirgen kumaş yüzeyinden yayılır. Yüksek atışlı High Impulse sistemlerinde ise havanın tamamı inject deliklerinden veya Direjet nozullardan dağıtılır. Hibrid modeller ise bu ikisinin özelliklerini birleştiren sistemlerdir.

LOW IMPULSE

KE-Low Impulse Sistemi

KE Interior Sistemi (D)

KE-Interior Sistemi (½D)

KE-Inject Sistemi

KE-Inject Sistemi (D)

KE-Inject Sistemi (½D)

KE-DireJet Sistemi

KE-DireJet Sistemi (D)

KE-DireJet Sistemi (½D)

KE-Inject Hibrid Sistemi

KE-Inject Hibrid Sistemi (D)

KE-Inject

KE-DireJet Hibrid Sistemi

KE-DireJet Hibrid Sistemi (D)

(DÜŞÜK ATIŞLI) SİSTEMLER ÜRÜN GAMI Havanın tamamı geçirgen kumaş yüzeyinden ortama yayılır.

HIGH IMPULSE (YÜKSEK ATIŞLI) SİSTEMLER ÜRÜN GAMI Havanın tamamı inject deliklerden ya da nozullardan dağıtılır.

HİBRİD SİSTEMLER ÜRÜN GAMI

Hibrid Sistemi (½D)

Hava hem geçirgen kumaş yüzeyinden, hem de nozullardan veya deliklerden verilir.

8

KE-DireJet Hibrid Sistemi (½D)


LOW IMPULSE (DÜŞÜK ATIŞLI) SİSTEMLER ÜRÜN GAMI

HIGH IMPULSE (YÜKSEK ATIŞLI) SİSTEMLER ÜRÜN GAMI

HİBRİD SİSTEMLER ÜRÜN GAMI

Hava DaĞILIMINI GÖSTEREN DUMAN TESTLERİ 9


10


3. KULLANIM ALANLARI

11


KULLANIM ALANLARI

REFERANSLAR

Kumaş hava kanalları, ısıtma, soğutma veya havalandırma uygulamalarının tamamında kullanılabilir. Sektörde geçirdiği uzun yıllar sonucunda KE Fibertec ve iş ortakları olası tüm uygulama tiplerini içeren geniş bir referans veri tabanına sahiptir. Sizin projenize de uygun çözüm sunabileceğimize inanıyoruz. Güncellenen referanslarımıza www.ke-fibertec.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

KE FIBERTEC’İ

Esneklik ve projeye özel “terzi işi” ürünler, kumaş hava kanallarımızın en önemli özelliğidir. Böylece standart çözümlere bağlı kalmak yerine ihtiyacınızı en iyi karşılayan sistemler arasında seçim yapabilirsiniz. Sistem yerleşimi; renk, dirsek, ofset, soket vb. malzeme seçenekleri; sistemin Low Impulse, Hibrid veya High Impulse olabileceği göz önüne alındığında, sunulan seçenekler sınırsızdır. Özetle, optimum hava dağılımını sağlamak adına en fazla seçeneği KE Fibertec’te bulabilirsiniz.

TERCİH ETMEK İÇİN SEKİZ İYİ NEDEN

DİYALOG

PATENTLİ ÜRÜNLER

İdeal çözümü bulmak, havalandırma tesisatı kurma isteğinin ardında yatan gerekçeler hakkında bilgi edinmeyi gerektirir. Havalandırmanın, çalışanların konfor ve çalışma şartlarını iyileştirmek, ürün ile cihazların gereksinim duyduğu sıcaklıkları sağlamak ve yerel bina yönetmeliklerine uymak gibi farklı amaçları olabilir. Proje büyüklüğü ne olursa olsun, KE Fibertec her zaman müşteri ile karşılıklı görüşerek, en iyi ve en hesaplı çözümü bulmaya çabalar.

KE Fibertec kumaş kanal pazarındaki en geniş ürün yelpazesine sahiptir. Bu da her zaman size özel çözümü bulabileceğinin garantisidir. KE Fibertec, pasif low impulse, yarı aktif hibrid sistemler ve yüksek atışlı high impulse sistemlerin tümünü sunabilmektedir. Yüksek atışlı sistemlerimiz, işlevine bağlı olarak çeşitli tipte patentli inject delikleri veya çeşitli çapta nozullu (DireJet) tipinde üretilmektedir.

TASARIM VE DANIŞMANLIK Tüm hava kanalı sistemlerimiz tecrübeli mühendislerimiz tarafından üç boyutlu WinVent yazılımı ile tasarlanır. Kumaş hava kanalları sektöründe 30 yılı aşkın tecrübemiz ile sorunlarınıza özel çözümler sunarız. Tasarım safhasında detaylı CFD simulasyonları da hazırlayabiliriz.

ÖZGÜN MALZEMELER Kanallarımızı imal ettiğimiz kumaşlar, sadece hava dağıtımı amacıyla kullanılmak üzere kendi tesisimizde dokunur. İplik seçimi, ağırlığı, dokuma teknolojisi, boya ve ısıl işlemlerin herbiri tüm kumaş yüzeyinde eşit hava geçirgenliği, yüksek toz tutma kapasitesi, yıkama sonrası en düşük çekme oranı ve ek fiyat getirmeden baz renkleri sunabilme isteğine dayanır.

AKUSTİK ÖZELLİKLER Özellikle Low Impulse sistemlerimiz gürültü açısından eşsizdir. Doğru tasarlandıklarında ses kayıt stüdyolarında dahi rahatlıkla kullanılırlar.

12

YOĞUŞMA PROBLEMİ Hem Low Impulse (düşük atışlı) hem de hibrid sistemlerimiz geçirgen kumaştan imal edilir. Böylece tüm kumaş yüzeyinden hava çıkışı sağlanır ve sac kanalların önemli bir sorunu olan yoğuşma yaşanmaz.

KOLAY NAKLİYE VE KURULUM Konvansiyonel hava kanallarına nazaran çok daha hafif olan malzemelerimiz 240 - 400 g/m² ağırlığındadır. Karton kutularda taşınan tekstil hava kanallarının nakliyesi çok daha kolaydır. Alüminyum askı rayları gerekli ölçülerde kesilmiş olarak teslim edilir, böylece montaj işlemi benzer sistemlere kıyasla çok daha hızlıdır.

h İ j yen Tüm kumaş kanallar kolaylıkla yerinden sökülüp çamaşır makinesinde yıkanabilir. Özel işlem görmüş Trevira CS malzemeler, %90’ın üzerindeki bağıl nemde dahi %1’den az su emer. Bu özelliğiyle, gıda sanayinde kullanımı yıllardır onaylanmıştır. Hava geçirgenliği olmayan PVC kaplı kumaştan üretilen yüksek atışlı (High Impulse) sistemlerimiz sıradan bir spiro kanaldan daha az bakım gerektirir.


FİYAT POLİTİKAMIZ “Bir metre kumaş kanalın fiyatı nedir?” sıkça karşılaştığımız bir sorudur. Sebebi muhtemelen bilinen sistemler ile hızlıca bir kıyaslama yapma isteğidir. İhtiyaca özel “terzi işi” çözümler sunma anlayışımız, fiyatlandırma sürecini biraz daha karmaşık hale getirir. Bu sebeple sadece metre bazında bir fiyat vermemiz pek sağlıklı sonuçlar vermez. Fiyatlarımız müşterimizin ihtiyaçlarına göre çalışılmış projeye özeldir. Ancak teklif, şartname vb. hazırlarken fiyatlarımızı detaylı olarak, kalem bazında verebilmekteyiz. Klasik sistemler ile doğru bir kıyaslama yapabilmek için, kanal fiyatı, menfez fiyatı, izolasyon ve montaj bedeli, bakım giderleri ve amortisman periyodu gibi tüm bileşenlerin hesaba katılması gerektiğini vurgulamak isteriz. KE Fibertec, çözüm ortakları montaj ve bakım servisini kapsayan tam hizmet paketleri sunabilmektedir. KE Fibertec, kumaş hava kanalı sisteminin toplam yatırım bedeli, ürün fiyatı, kurulum ve bakım bedellerinin toplamıdır.

ÜRÜN FİYATI Ürün fiyatı temel olarak kumaş kanal sisteminin boyutuna, tercih edilen ürün ve malzemeye bağlıdır. Proje boyutu arttıkça, metre başına kumaş kanal fiyatı azalacaktır. Örneğin, 1.000 m³/h havanın dağıtılması için gerekli kumaş kanalın metresi, 10.000 m³/h havanın aynı bazda dağıtımı için gerekli sistemin metre fiyatından belirgin biçimde daha yüksektir. Ürün gamımızdaki en pahalı ürünler yarım daire kesitli ve çeyrek daire kesitli ½D kanallar olup, estetiğin önemli olduğu mekânlarda tercih edilmelidir. Ürün fiyatını belirleyen diğer bir önemli etken de tercih edilen kumaş malzemesidir. KE Fibertec, standart olarak yangın güvenliği yüksek Trevira CS veya eşdeğer malzemeyi önerir. Isıl işlem görmüş bu özel malzeme, eş dağılımlı geçirgenliği ile basınç düşüşü ve enerji tüketimi açısından fayda sağlar. Kumaş kanal sık yıkanmaya dayanmalı, şeklini, geçirgenliğini ve rengini kaybetmemelidir. Kumaşlarımız uzun yıllar düzenli yıkanmaya dayanacak şekilde üretilir.

13


KULLANIM ALANLARI MONTAJ FİYATI Yuvarlak kesitli kanallar yarım daire veya çeyrek daire kesitli kanallara kıyasla daha ucuza monte edilir. Çelik halatlı askı sistemine göre biraz daha pahalı olmasına rağmen, hem görünüş hem de montaj ve bakım kolaylığı açısından raylı askı sistemlerini önermekteyiz. Askı rayları kanallara uygun ölçülerde kesilmiş halde ve gerekli montaj talimatları ile birlikte teslim edilir. Böylece konvansiyonel havalandırma sistemlerine nazaran montaj zamanı kısalarak belirgin ölçüde tasarruf sağlanabilir. Ağır çelik kanalların şantiye sahasında monte edilmesi sırasında boyların ayarlanması, ek parçalarının bağlanması gibi işlemler zaman alıcıdır. Kumaş hava kanalı kullanılması halinde tüm kanal, dirsek, redüksiyon veya Te gibi parçalar birbirlerine fermuarla bağlanarak projede belirlenen sistemi oluşturur. Sorunsuz bir kurulum için dikkat edilmesi gereken tek şey kumaş kanal imalatına başlanmadan önce özenli bir röleve çıkarılmasıdır. Tüm havalandırma kanalları belirli aralıklarla iç ve dış temizliğe ihtiyaç duyar. Tüm kumaş hava kanallarının bir yılda tıkandığı önyargısı doğru değildir. Örneğin, high impulse sistemleri klasik spiro kanallardan daha fazla bakıma ihtiyaç duymazlar.

BAKIM Tüm hava kanalları belirli aralıklarla iç ve dış temizliğe ihtiyaç duyar. Kumaş hava kanalları da istisna değildir. Ancak, farklı sistemler farklı bakım gereksinimlerine sahiptir. Havanın dağıtımında tamamen geçirgen kumaş yüzeyinden faydalanılan Low Impulse sistemleri, sadece deliklerin veya nozulların kulanıldığı High impulse sistemlerine kıyasla daha ince ön filtreleme ve daha sık bakım gerektirir. Diğer yandan, elektronik endüstrisi gibi, serbest tozların büyük sorun yarattığı sanayi kollarında low impulse sistemleri kanal yüzeyinde toz biriktirmemeleri sayesinde avantaj sağlar. Tekstil hava kanallarının bakım sıklığını belirleyen ana etmenler aşağıdaki gibidir:

Besleme havası kirliliği ve ön filtreleme kalitesi. Low Impulse kanallarda F7 veya daha ince ön filtreleme önerilir. Bakım sıklığının ön filtreleme ile doğrudan bağlantılı olduğu unutulmamalıdır.

Kumaş hava kanalı sisteminin saat cinsinden yıllık çalışma süresi.

Kumaş kanalın m² alanı başına verilen hava miktarı. Debi arttıkça bakım gereksinimi de artar.

Kulanılan kumaşın toz tutma kapasitesi (DHC; Dust Holding Capacity). Piyasada bulunan sıradan standart kumaşların toz tutma kapasitesi genellikle KE Fibertec’in kumaşlarının toz tutma kapasitesinin yarısı kadardır. Bu da bakım geresinimi açısından büyük önem arz eder. Geçirgen kumaş üzerine lazerle açılan deliklere veya nozullara sahip hibrid sistemler low impulse sistemlerden daha uzun yıkama aralıklarına sahiptir.

Hijyen gereksinimleri. Özellikle gıda sanayi gibi hijyen standartlarının yüksek tutulduğu alanlarda yıkama sıklığını belirleyen kesin kurallar bulunabilir. Bazı standartlar kumaş kanalın kirlenme durumuna bakılmaksızın yılda bir defa yıkanmasını şart koşar.

Bir sonraki sayfada mahallerin kullanım amacına göre önerilen ürün tablosu verilmiştir. Tabloda standart mekan özelliklerine göre paranızın karşılığını en yüksek oranda almanızı sağlayacak sistemler listelenmiştir. Farklı gereksinimler ışığında farklı sistemler kullanılması da mümkündür.

14


HAVA DAĞITIM SİSTEMİ SEÇME KILAVUZU KE-Low Impulse

KE-Interior

KE-Inject

KE-DireJet

Evet

Evet

Evet

Evet

Havalandırma Soğutma

Evet

Evet

Evet

Evet

Yer değiştirmeli havalandırma

Evet

Evet

Hayır

Hayır

Aktif karışımlı havalandırma

Hayır

Hayır

Evet

Evet

Isıtma

Hayır

Hayır

Evet

Evet

Kullanım Alanları 1. Konfor Alanları

KE-Low Impulse

KE-Interior

KE-Inject

KE-DireJet

Konferans salonları

•••

••••

••

Müstakil ofisler

••

••••

-

-

Açık ofisler

••

••••

Konser salonları

••••

••••

••

Ses kayıt stüdyoları

••••

••••

-

-

Yemekhaneler

•••

••••

Okullar / Derslikler

•••

••••

••

Kreşler

•••

••••

••

2. Showroomlar

Showroomlar

-

- / •••*1

•••

••••

/ Halka açık alanlar

Süpermarketler

-

- / •••*1

•••

••••

Alışveriş merkezleri

-

- / •••*1

•••

••••

Fuar salonları

-

-

•••

••••

Müzeler

-

- / •••*1

•••

••••

Atriumlar

-

- / •••*1

••

••••

••

••••

-

3. Laboratuvarlar

4. Spor Alanları

5. Sanayi Genel

Değişken debili VAV sistemleri

Ecza imalathaneleri

•••

••••

•••

Sabit Debili CAV sistemleri

••••

••••

-

-

Temiz odalar

•••

••••

-

-

Ar-Ge laboratuvarları

•••

••••

-

-

Spor salonları

-

- / •••*1

•••

••••

Fitness salonları

••

••• / ••••*1

•••

••

Atış alanları

••

- / •••*1

••••

••

Yüzme havuzları

-

- / •••*1

••••

••••

Buz pateni pistleri

-

- / •*1

•••

••••

Hafif sanayi

-

-

••••

•••

Ağır sanayi

-

-

•••

••••

Matbaalar

••••

•••

-

-

Şiddetli soğutma*2

••••

••

-

-

••••

•••

Araç tamir atölyeleri 6. Gıda Sanayi

Kategori

Dengeleme odaları

••••

Proses soğutması

••••

•••

Depolar / Terminaller

••••

•••

••

Peynir olgunlaştırma

••

••••

••

Yüksek tavanlı depolar

-

-

••

••••

Yorum

-

Tavsiye edilmez

Kullanılabilir

••

Kabul edilebilir

•••

İyi

••••

En İyi

Tablo notları: *1 Low Impulse sistemlerinde tavsiye edilmez, hibrid veya PVC kaplı kanallarda uygulanabilir. *2 Şiddetli soğutma tanımı, 150 W/m² ‘den yüksek soğutma gereksinimi olan tüm üretim tesislerini kapsar.

15


KULLANIM ALANLARI

KONFOR ALANLARINDA KE FIBERTEC REFERANSLARI OFİSLER, KANTİNLER, OKULLAR, KREŞLER, DERSLİKLER

Kreş : Bily Bubbles, İngiltere

Kantin : Algida Unilever, İstanbul, Türkiye

Açık Ofis : Arçelik Çağrı Merkezi, İstanbul, Türkiye

Açık Ofis : Algida Unilever, İstanbul, Türkiye

Açık Ofis : Hürriyet Açık Ofis, İstanbul, Türkiye

Okul : Çınar Koleji, İstanbul, Türkiye

Daha fazla referans uygulama için www.ke-fibertec.com.tr web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

16


SHOWROOMLAR / HALKA AÇIK ALANLARDA KE FIBERTEC REFERANSLARI SHOWROOMLAR, SÜPERMARKETLER, MAĞAZALAR, RESTORANLAR, ATRİUMLAR, FUAR ALANLARI

Showroom : Harley Davidson, ABD

Mağaza : Elgiganten, Norveç

Müze : Dover Hava Üssü, ABD

Mağaza : Dublin Hayvanat Bahçesi, İrlanda

Otomobil Galerisi : Cardiff, Galler

Süpermarket : Sainsbury’s, İngiltere

Daha fazla referans uygulama için www.ke-fibertec.com.tr web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

17


KULLANIM ALANLARI

LABORATUVARLARDA KE FIBERTEC REFARANSLARI Ü R E T İ M A lanları , T E M İ Z O D A lar , L A B O R A T U V A R L A R

Laboratuvar : Uniquema, Hollanda

Laboratuvar : Bespack, İngiltere

Laboratuvar : Intertek, Hollanda

Temiz Oda : Alcon, İrlanda

Laboratuvar : Pfizer, Sittingbourne Araştırma Merkezi, İngiltere

Laboratuvar : Shell Motiva, ABD

Daha fazla referans uygulama için www.ke-fibertec.com.tr web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

18


SPOR ALANLARINDA KE FIBERTEC REFERANSLARI YÜZME HAVUZLARI, SPOR KOMPLEKSLERİ, ARENALAR, FİTNESS SALONLARI

Kapalı Yüzme Havuzu : Şile Gardens, İstanbul, Türkiye

Kapalı Yüzme Havuzu : Egmond, Hollanda

Buz Pateni Pisti : Thialf Heerenveen, Hollanda

Spor Kompleksi : Skjern Bank Arena, Danimarka

Çok Amaçlı Spor Salonu : Omnisport, Hollanda

Buz Hokeyi Stadyumu : Gigantium, Danimarka

Daha fazla referans uygulama için www.ke-fibertec.com.tr web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

19


KULLANIM ALANLARI

SANAYİ HAVALANDIRMASINDA KE FIBERTEC REFERANSLARI FABRİKALAR,

DEPOLAMA TESİSLERİ, MATBAALAR, ARAÇ ATÖLYELERİ

Fabrika : Altın İplik Çerkezköy, İstanbul, Türkiye

Fabrika : Arçelik - LG, Kocaeli, Türkiye

Fabrika : McCormicks, İngiltere

Fabrika : Karbosan, İstanbul, Türkiye

Fabrika : Pirelli, Kocaeli, Türkiye

Fabrika : Hickey Freeman, ABD

Daha fazla referans uygulama için www.ke-fibertec.com.tr web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

20


GIDA SANAYİ SOĞUTMASINDA KE FIBERTEC REFERANSLARI ET DENGELEME ODALARI, KESİMHANELER, SOĞUK DEPOLAR, GIDA TERMİNALLERİ

Et Dengeleme Odası : Chalmar Et, Güney Afrika

Algida Dondurma Fabrikası, Tekirdağ, Türkiye

Fabrika : Fritolay, Kocaeli, Türkiye

Et Kesimhanesi : Namet, Kocaeli, Türkiye

Fabrika: Kraft, İstanbul, Türkiye

Proses Soğutması : Dalehead Gıda, İngiltere

Daha fazla referans uygulama için www.ke-fibertec.com.tr web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

21


22


4. DİYALOGDAN ÇÖZÜME

23


DİYALOGDAN ÇÖZÜME

İHTİYAÇLAR VE BEKLENTİLER

KE Fibertec’in eğitimli ve donanımlı mühendisleri, ihtiyaçlarınızı karşılayacak en iyi havalandırma çözümünü bulmanızı sağlayacak tasarım hizmetini sunar. Teklif safhasından başlayarak iyi bir diyalog kurmanın önemini biliyoruz. Karşılıklı diyalog sayesinde, çözülmesi gereken problemleri tanımlayıp, kumaş hava kanallarının son kullanıcı beklentilerini ve ihtiyaçlarını karşılamasını garanti edebiliyoruz.

TÜM ÇÖZÜMLERİMİZ İHTİYACA ÖZELDİR KE Fibertec’te, proje süreci boyunca müşterilerimize sunulan çeşitli hizmetler mevcuttur. Müşterilerimiz hangi hizmetleri almak istediklerine kendileri karar verebilirler. Her projenin kendine has özellikleri olduğunu düşünüyor ve tek tip çözümlere inanmıyoruz. Sonuç olarak, proje ihtiyaçları doğrultusunda detaylı çalışma ve dökümantasyon gerekmektedir. Hizmetlerimiz iki ana kategoriye ayırabiliriz:

1. TEKLİF VE TASARIM 2. AYRINTILI PROJE DÖKÜMANTASYONU

KE Fibertec, belirlenen ihtiyaçları karşılayacak şekilde, karşılıklı diyalog sırasında elde edilen verilere dayanan, pratikte istenen sonucu veren çözümler tasarlar. Bu sebeple, teklif verme aşamasında havalandırma sistemi ve kullanıcı gereksinimlerine dair bir dizi soru ile karşılaştığınızda şaşırmamalısınız.

PROJE TAKİP FORMU Sayfa no

Toplam

Proje: Tarih: Ref.:

1. Çözülmesi istenen problem nedir? (konfor amaçlı havalandırma, mekan içerisinde belirli alanların havalandırılması veya prosese yönelik şartlandırma) Hava dağılımına etki edecek ekipmanlar veya iş makineleri gibi belirgin ısı kaynakları var mı?

PROJE FORMUNA DAİR AÇIKLAMALAR

2. Uygulama türü ve temel amacı: Havalandırma / Soğutma / Isıtma veya kombinasyonları

SİZE EN UYGUN ÇÖZÜMÜ SUNMAMIZA YARDIMCI OLUN! 3. Oda Boyutları ve Kapasiteler Oda Uzunluğu:

m

Oda Genişliği:

m

Oda Yüksekliği:

m

PROJE TAKİP FORMU Sayfa no

Toplam

Proje:

Hedeflenen oda sıcaklığı:

Tolerans: ±

°C

Isıtma modunda besleme havası sıcaklığı:

°C

Tarih: Ref.:

°C

1. Çözülmesi istenen problem nedir? (konfor amaçlı havalandırma, mekan içerisinde belirli alanların havalandırılması veya prosese yönelik şartlandırma) Hava dağılımına etki edecek ekipmanlar veya iş makineleri gibi belirgin ısı kaynakları var mı?

Soğutma modunda besleme havası sıcaklığı:

°C

2. Uygulama türü ve temel amacı: Havalandırma / Soğutma / Isıtma veya kombinasyonları

3. Oda Boyutları ve Kapasiteler Oda Uzunluğu:

Hava debisi:

m³/h

Kanala sağlanabilecek dış statik basınç:

m

Oda Genişliği:

Hedeflenen oda sıcaklığı:

Pa

Hava debisi:

m³/h

m

Oda Yüksekliği:

Tolerans: ±

°C

Isıtma modunda besleme havası sıcaklığı:

°C

m

°C

Soğutma modunda besleme havası sıcaklığı:

Kanala sağlanabilecek dış statik basınç:

°C

Pa

4. Çalışanların Faaliyet Seviyesi A. Sabit (Oturur / Ayakta)

B. Ayakta / Seyrek hareketli

C. Az hareketli / Çok Hareketli

D. Sürekli hareket

5. Kanal montaj yüksekliği Yükseklik:

4. Çalışanların Faaliyet Seviyesi

m

(Kanalın; merkezi

, alt kotu

üst kotu

)

Hava girişi konumu ve kesiti Hava girişi:

Üstten giriş:

Alından giriş:

Hava giriş noktası merkezi: _____ mm (üstten giriş için kanal sonundan, alından giriş için zeminden) Sac kanala bağlantı tipi: Yuvarlak ______, Yarım daire ______, Dikdörtgen ______, ya da Delik _______

mm

KE Fibertec’in deneyimli mühendisleri size detaylı tasarım hizmeti sunar. Size en uygun çözümü sunabilmemiz için projenize ait bazı verilere ihtiyacımız var. Lütfen aşağıdaki açıklamaları okuyup ekli Proje Takip Formunu doldurduktan sonra bize gönderin.

A

B

C

D

Sac kanala bağlantı ölçüleri: ______ mm

Lütfen önce KE-Fibertec’in bu forma dair açıklamalarını inceleyiniz. Daha fazla bilgi için www.ke-fibertec.com.tr web sitemizi de ziyaret edebilirsiniz.

Çözülmesi istenen problem nedir? (ör: tüm odayı soğutmak mı, yoksa sadece bölgesel şartlandırma mı?)

5. Kanal montaj yüksekliği Yükseklik:

m

(Kanalın; merkezi

, alt kotu

üst kotu

)

Kumaş hava kanalları talebinin ardındaki temel amacın ne olduğunu iyi tanımlamamız gerekir, çünkü doğru çözümü sunabilmemiz için son kullanıcının beklentileri büyük öneme sahiptir.

Hava girişi konumu ve kesiti Hava girişi:

Üstten giriş:

Alından giriş:

Hava giriş noktası merkezi: _____ mm (üstten giriş için kanal sonundan, alından giriş için zeminden) Sac kanala bağlantı tipi: Yuvarlak ______, Yarım daire ______, Dikdörtgen ______, ya da Delik _______ Sac kanala bağlantı ölçüleri: ______ mm

mm

Amaç çalışanlara yüksek derecede konfor sunmak mıdır, yiyecek veya benzeri bir ürünün soğutulması / ısıtılması veya havalandırılması mıdır? Mekânda makinelerden dolayı herhangi bir büyük ısı kaynağı var ise lütfen belirtiniz.

Kanallar ısıtma, soğutma, havalandırma ya da bunların kombinasyonu için mi kullanılacak? Bu sorunun cevabı, size en uygun çözümü sunacak kumaş kanal sistemini önerebilmemizi sağlar.

PROJE FORMUNA DAİR AÇIKLAMALAR SİZE EN UYGUN ÇÖZÜMÜ SUNMAMIZA YARDIMCI OLUN! KE Fibertec’in deneyimli mühendisleri size detaylı tasarım hizmeti sunar. Size en uygun çözümü sunabilmemiz için projenize ait bazı verilere ihtiyacımız var. Lütfen aşağıdaki açıklamaları okuyup ekli Proje Takip Formunu doldurduktan sonra bize gönderin.

A

B

C

D

Çözülmesi istenen problem nedir? (ör: tüm odayı soğutmak mı, yoksa sadece bölgesel şartlandırma mı?) Kumaş hava kanalları talebinin ardındaki temel amacın ne olduğunu iyi tanımlamamız gerekir, çünkü doğru çözümü sunabilmemiz için son kullanıcının beklentileri büyük öneme sahiptir.

Oda boyutları, sıcaklıklar ve hava debileri Teklif verebilmemiz açısından bu veriler temel parametrelerimizdir. Teklif hazırlayabilmemiz için en önemli veri, hava debisidir. Bu bilgi bize kanal çaplarını ve malzeme özelliklerini belirleyebilme imkanı sunar. Besleme havası sıcaklığını ve kumaş kanal bağlantı noktasındaki dış statik basıncı bilmek, kumaş kanalların doğru tasarımı için büyük öneme sahiptir.

Mekandaki hareket seviyesi? Yaşam alanındaki (zeminden 1,8m yükseklikte) hava hızlarını hareket seviyesine göre kabul edilebilir değerlerde tutmayı amaçlıyoruz.

Kanal montaj kotu ve bağlantı ağzı türü? Bu bilgiler bize hava dağılımı hesaplarını daha detaylı çalışmamızı ve son kullanıcı ihtiyaçlarına en uygun üfleme sistemini seçmemizi sağlıyor.

Mesafeler

Dış Statik Basınç Besleme sıcaklığı ve hava debisi

Oda Yüksekliği

Uygulama Tipi – Kanalları nerede kullanacaksınız? Uygulama hakkında bize ne kadar detaylı bilgi verebilirseniz, biz de çözüme yönelik tasarımı o kadar detaylı çalışabiliriz. Benzer kurulumlara ait referans fotoğraflarımızı sunar ve sektörde uzun süreli tecrübemize dayanarak optimum sistemi tavsiye ederiz.

Kanal Kotu

Kanallar ısıtma, soğutma, havalandırma ya da bunların kombinasyonu için mi kullanılacak? Bu sorunun cevabı, size en uygun çözümü sunacak kumaş kanal sistemini önerebilmemizi sağlar.

Üst Merkez Alt Kanal Kotu

Amaç çalışanlara yüksek derecede konfor sunmak mıdır, yiyecek veya benzeri bir ürünün soğutulması / ısıtılması veya havalandırılması mıdır? Mekânda makinelerden dolayı herhangi bir büyük ısı kaynağı var ise lütfen belirtiniz.

Oda Uzunluğu

Oda Sıcaklığı

Oda Genişliğ

Lütfen önce KE-Fibertec’in bu forma dair açıklamalarını inceleyiniz. Daha fazla bilgi için www.ke-fibertec.com.tr web sitemizi de ziyaret edebilirsiniz.

Uygulama Tipi – Kanalları nerede kullanacaksınız? Uygulama hakkında bize ne kadar detaylı bilgi verebilirseniz, biz de çözüme yönelik tasarımı o kadar detaylı çalışabiliriz. Benzer kurulumlara ait referans fotoğraflarımızı sunar ve sektörde uzun süreli tecrübemize dayanarak optimum sistemi tavsiye ederiz.

Oda boyutları, sıcaklıklar ve hava debileri Teklif verebilmemiz açısından bu veriler temel parametrelerimizdir. Teklif hazırlayabilmemiz için en önemli veri, hava debisidir. Bu bilgi bize kanal çaplarını ve malzeme özelliklerini belirleyebilme imkanı sunar. Besleme havası sıcaklığını ve kumaş kanal bağlantı noktasındaki dış statik basıncı bilmek, kumaş kanalların doğru tasarımı için büyük öneme sahiptir.

Mekandaki hareket seviyesi? Yaşam alanındaki (zeminden 1,8m yükseklikte) hava hızlarını hareket seviyesine göre kabul edilebilir değerlerde tutmayı amaçlıyoruz.

Kanal montaj kotu ve bağlantı ağzı türü? Bu bilgiler bize hava dağılımı hesaplarını daha detaylı çalışmamızı ve son kullanıcı ihtiyaçlarına en uygun üfleme sistemini seçmemizi sağlıyor.

24

Mesafeler

Dış Statik Basınç Besleme sıcaklığı ve hava debisi

Üst Merkez Alt Kanal Kotu

D. Sürekli hareket

Oda Yüksekliği

B. Ayakta / Seyrek hareketli

C. Az hareketli / Çok Hareketli

Kanal Kotu

A. Sabit (Oturur / Ayakta)

Oda Uzunluğu

Oda Sıcaklığı

Oda Genişliğ


T E K L İ F V E TA S A R I M S Ü R E C İ Havalandırma tesisatı ve özellikle kumaş hava kanalları konusunda uzman mühendislerimiz projelerinize tavsiye ve destek sağlamaya hazırdır. Tüm hesaplamalarımız özel WinVent yazılımımız ile gerçekleştirilir. Kumaş kanalların projelendirilmesi, tüm müşterilerimize ücretsiz sunduğumuz hizmetimizdir. Tasarım ve tekliflendirme sürecimiz, ISO 9001 kalite güvence sistemimizde ayrıntılı olarak belirtilmiştir. Böylece teklifimizin standartlarla belirlenmiş yönergeler ışığında hazırlanması ve müşteri gereksinimlerinin yeterli detay ile tanımlanması garanti edilir. KE Fibertec daha proje aşamasında doğru çözümün tasarlanmasına büyük önem verir. Sonuçta önemli olan sadece kumaş hava kanallarının çalışması değil, iç mekan hava kalitesinin amaçlanan seviyeye ulaşmasıdır. Teklif vermeden önce hava kanalı sisteminin işlevi ve iç mekan kalitesi beklentileri hakkında sorularımıza cevap aramamız bu nedenledir.

Tekliflerimiz aşağıdaki bilgiler ışığında hazırlanır:

• Hava debileri (tercihen her bir kanal girişindeki hava debisi) [m³/h] • Sıcaklık değerleri; T-iç mekan, T- soğutma ve T- ısıtma [°C] • Kanala beslenen havanın basıncı [Pa] • Mekan ölçüleri; En x Boy x Yükseklik [m]

  KE Fibertec daha teklif aşamasında nihai çözümün tasarlanmasına büyük önem verir. Sonuçta önemli olan sadece kumaş hava kanallarının çalışması değil, iç mekan hava kalitesinin amaçlanan seviyeye ulaşmasıdır.

• Kumaş kanal giriş noktaları • Maksimum kanal sayısı veya maksimum kanal çapı gibi kısıtlamalar • Mekanın kullanım amacı (oda kategorisi) • Yaşam alanındaki hava hızı kısıtlamaları [m/s] • Mekan içindeki sıcaklık dağılımı toleransları [°C] • Mahal içindeki ses seviyesi kısıtlamaları [dB(A)] • Kanal rengi tercihleri • Askı tipi tercihleri

Kumaş hava kanalları ile aynı proje için yerleşim şekli, hava dağıtım prensibi, askı tipi, renk gibi değişkenlere bağlı sonsuz kombinasyon yaratmak mümkün olduğundan, daha teklif aşamasında fonksiyon ve beklentileri belirlemek büyük öneme sahiptir. Tasarım desteği kapsamında, müşterilerimize vaad ettiğimiz çözümü eksiksiz olarak sağlamak adına tüm gayretimizle çalışıyoruz. Bu sebeple, amaçlanan iç mekan kalitesi ve sistem görünümü açısından beklentileri karşılayamayan sıradan ürünler teklif etmekten imtina ederiz. Tüm çözümlerimiz “NASIL BİR HAVA DAĞITIMI İSTERDİNİZ?” sorusuna cevap niteliğindedir.

25


DİYALOGDAN ÇÖZÜME

WINVENT İLE 3 BOYUTLU TASARIM Tüm projelerimiz, kumaş havalandırma kanalları konusunda en son teknoloji ve dökümantasyon ile sürekli güncellenen özel üç boyutlu WinVent yazılımı ile ölçülendirilir. Üç boyutlu WinVent programı, KE Fibertec AS tarafından geliştirilen, nesne odaklı bir CAD / CAM / CAE yazılımıdır. KE Fibertec’in dünya çapındaki temsilciliklerinde teklifler WinVent ile hazırlanır ve siparişler internet ortamında Danimarka’daki fabrikamıza iletilir, imalat ölçüleri doğrudan lazer kesim tezgahına aktarılır.

WinVent ile satış mühendislerimize aşağıdaki kolaylıklar sağlanır: • Hem iki hem de üç boyutlu kolay sistem oluşturabilme • Tamamlanan sistemleri fiyatlandırabilme • Teklif verileri otamatik olarak güncelleyebilme • Oda bazında kumaş hava kanallarının akustik özelliklerini hesaplayabilme • Teklif ekinde müşteriye iletilmek üzere iki veya üç boyutlu çizimler hazırlayabilme • Sistemleri AutoCAD ortamına aktarabilme • Elektronik sipariş teyidi oluşturabilme • Sipariş ölçülerini doğrudan lazer kesim tezgahlarına aktarabilme

KE Fibertec olarak, kumaş hava kanalları sistemlerinin çalışacağını kanıtlayabilmeye büyük önem veriyoruz. Bu sebeple tüm değişkenleri tanımlamaya gayret ediyoruz. Böylece müşteri ihtiyaç ve gereksinimlerinin karşılandığından emin olabiliyoruz.

26


AUTOCAD ÇİZÄ°MLERÄ° Projenin zorluk derecesine baÄ&#x;lÄą olarak, KE Fibertec, teklif edilen ĂźrĂźnlere ait çizimler sunar. Çizimlerimiz amacÄąna gĂśre birkaç kategori altÄąnda tanÄąmlanabilir:

• Taslak resimler • Teklif resimleri • Ä°malat resimleri • Montaj resimleri Projeye ait mevcut çizimler Ăźzerinden ilerleyerek kanal yerleĹ&#x;imini belirleyebiliyoruz.

KE Fibertec AS CJ/MS 90333

070907

KE-system Badminton center

070907-01-0

PROJE DĂ–KĂœMANTASYONU dLIW$VNĂ•

m

0m

13

Safetrack )ODQĂşOĂ•6WUDS8S

Genel Montaj 7DOLPDWODUĂ•

$GHW6DIH7UDFN¿WLOL 'DKDID]OD|Oo GHWD\ÕLoLQYDUVDLOLúLNWHNL SURMHoL]LPOHULQLLQFHOH\HELOLUYH\DLoHULNOLVWHVLQGHNLSR]LV\RQWDULÀHULQHEDúYXUDELOLUVLQL]

26 m

m

50

36 m 26 m m m

mm

max

2500

mm

pB Ça á]Õ

Ă•ĂşD

oÕN

20

46 mm

/ WIHQED]ÕLOJLOLELOJLOHULQVD\IDQÕQDUND\ ] QGHRODELOHFHáLQLXQXWPD\ÕQÕ]

TĂźm sipariĹ&#x;lerimiz standart montaj talimatlarÄą, yÄąkama ve bakÄąm talimatlarÄą ile birlikte teslim edilir. Malzemelerin teknik Ăśzellikleri, yangÄąn dayanÄąmÄą ve ISO sertifikalarÄą gibi diÄ&#x;er belgeler ayrÄąca talep Ăźzerine iletilir.

20 m

60

m

Çap (kollekA tÜr)

*

mm

7HVOLPDWYHNXUXOXPELOJLOHULLoLQ OÂ WIHQINFOHWLNHWOLNXWX\DEDNĂ•QĂ•]

**

mm

Teslimat Listesi KE--------

100 mm

0 50

x2

ma

%DáODQWÕDá]Õ (Kelepçe)

ma

m

m

YΚkama ve BakΚm TalimatlarΚ 2GDøVPL 2¿V ---------KE-Low ImpulseŽ/KE-Laser Inject Sistemleri ---------VWG6DIH7UDFN¿WLOL

$VNĂ•7LSL

m

0m

5 x7

60 m

60 m

mm

TR YIKAMA VE BAKIM TALÄ°MATLARI

)HUPXDU

1. Sďƒľradan deterjan ile, 20-40ÂşC’de yaklaĹ&#x;ďƒľk 5-15 dakika, yďƒľkama suyu berraklaĹ&#x;ďƒľncaya kadar yďƒľkayďƒľnďƒľz. 2. Her defasďƒľnda biraz daha soÄ&#x;uk su kullanarak birkaç defada durulayďƒľnďƒľz.

gOoPHEDĂşODQJĂ•o QRNWDVĂ•

3. Gerek duyulmasďƒľ halinde, sondan bir Ăśnceki durulama suyuna dezenfektan (klor) katďƒľlabilir. Çekme ve koku problemlerine yol .XWXVXQGDWHVWHUHVHPERO  açmamak için yumuĹ&#x;atďƒľcďƒľ kullanmayďƒľnďƒľz.

* 6DIHWUDFNVRQXYHoÕNÕúDá]ÕNHQDUÕ DUDVÕQGDGÕúWDQGÕúDPP

EXOXQDQDOÂ PLQ\XPUD\ODU

4. Normal hďƒľzda makinede veya nemli |Oo \HJ|UHNHVLOPLĂşWLUGDKD halde asďƒľlarak kurutulabilir.

6DIHWUDFNVRQXYHoÕNÕúDá]ÕNHQDUÕ DUDVÕQGDLoWHQLoHPP

'LUVHNG|QÂ ĂşGHWD\Ă•LoLQ QXPDUDOĂ•PRQWDM WDOLPDWĂ•QDEDĂşYXUDELOLUVLQL]

ID]ODNĂ•VDOWĂ•OPDODUĂ•JHUHNPH] Kendi kendine kurumaya bďƒľrakďƒľlmasďƒľ tavsiye edilir, yine de dĂźĹ&#x;Ăźk sďƒľcaklďƒľkta (en fazla 60ÂşC hava ile) makinede kurutma uygulanabilir, ancak bu durumda çekme riski mevcuttur.

0980006-TR March 2006

0980001-TR

METREYE DĂœČ˜EN MAKSÄ°MUM SOÄžUTMA YĂœKĂœNĂœN BELÄ°RLENMESÄ° KanalÄąn metresine dĂźĹ&#x;en soÄ&#x;utma yĂźkĂź ÎŚ [W/m] C sÄąnÄąfÄą oda

1200

1600

800

C sÄąnÄąfÄą oda

1200

600

1000 A sÄąnÄąfÄą oda

400

B sÄąnÄąfÄą oda

800

200 0

KanalÄąn metresine dĂźĹ&#x;en soÄ&#x;utma yĂźkĂź ÎŚ [W/m]

1400

B sÄąnÄąfÄą oda

d

1000

VERÄ° TABLOSU 1 METREYE DĂœČ˜EN MAKSÄ°MUM SOÄžUTMA YĂœKĂœNĂœN BELÄ°RLENMESÄ°

1400

1,8 m

1600

d

KE Fibertec için tĂźm ĂźrĂźn Ăśzelliklerini belgelendirebilmek bĂźyĂźk Ăśnem taĹ&#x;Äąr. Tekstil bazlÄą havalandÄąrma kanallarÄą konusunda tercihli tedarikçiniz olmayÄą hedeflediÄ&#x;imizden, ĂźrĂźn dĂśkĂźmantasyonunun gereksinimlerinizi eksiksiz olarak karĹ&#x;ÄąladÄąÄ&#x;Äąndan emin olmak isteriz. KumaĹ&#x; kanallarÄąn imalatÄąnda kullandÄąÄ&#x;ÄąmÄąz tĂźm bileĹ&#x;enler laboratuvar ortamÄąnda test edilmiĹ&#x; olup, ilgili teknik veriler kataloglarÄąmÄązda ve hesaplama yazÄąlÄąmÄąmÄąz WinVent’te detaylÄą olarak tanÄąmlanmÄąĹ&#x;tÄąr. BĂśylece tĂźm mĂźĹ&#x;terilerimiz tecrĂźbemizden faydalanabilmektedir.

VERÄ° TABLOSU 1 (Sf.122)

1,8 m

ĂœRĂœN DĂ–KĂœMANTASYONU

600

0

1

2

4

3

5

6

7

8

9

∆Τ [°C]

0

KANALDAN UZAKLIK VE ISI KAYNAKLARI TĂœRĂœNE GĂ–RE DĂœZELTME FAKTĂ–RĂœ, K A

B

0

1

2

4

3

5

6

7

8

9

∆Τ [°C]

C

Mesafe, d [m]

Normal

Dßșßk

Zeminde

Normal

Dßșßk

Zeminde

Normal

Dßșßk

Zeminde

1.0 1.5 2.0

0.32 0.60 0.89

0.23 0.44 0.65

0.17 0.32 0.47

0.44 0.69 0.92

0.32 0.50 0.67

0.23 0.36 0.48

0.53 0.75 0.93

0.38 0.54 0.68

0.28 0.39 0.49

2.5 3.0 3.5 4.0 4.5 5.0 5.5 6.0 6.5 7.0

1.16 1.43 1.68 1.91 2.14 2.36 2.57 2.77 2.97 3.15

0.85 1.04 1.22 1.39 1.56 1.72 1.87 2.02 2.16 2.29

0.61 0.75 0.88 1.00 1.12 1.24 1.35 1.45 1.56 1.65

1.11 1.31 1.48 1.65 1.80 1.94 2.08 2.21 2.33 2.45

0.80 0.95 1.08 1.20 1.31 1.41 1.51 1.60 1.69 1.78

0.58 0.69 0.78 0.86 0.94 1.02 1.09 1.16 1.22 1.28

1.10 1.24 1.38 1.50 1.61 1.72 1.82 1.91 2.00 2.08

0.80 0.90 1.00 1.09 1.17 1.25 1.32 1.39 1.45 1.51

0.57 0.65 0.72 0.79 0.84 0.90 0.95 1.00 1.05 1.09

METRE BAČ˜INA AZAMÄ° SOÄžUTMA YĂœKĂœNĂœN BELÄ°RLENMESÄ°

ÎŚmax = ÎŚ x k

A sÄąnÄąfÄą oda

400 200

KANALDAN UZAKLIK VE ISI KAYNAKLARI TĂœRĂœNE GĂ–RE DĂœZELTME FAKTĂ–RĂœ, K A

B

C

Mesafe, d [m]

Normal

Dßșßk

Zeminde

Normal

Dßșßk

Zeminde

Normal

Dßșßk

Zeminde

1.0 1.5 2.0

0.32 0.60 0.89

0.23 0.44 0.65

0.17 0.32 0.47

0.44 0.69 0.92

0.32 0.50 0.67

0.23 0.36 0.48

0.53 0.75 0.93

0.38 0.54 0.68

0.28 0.39 0.49

2.5 3.0 3.5 4.0 4.5 5.0 5.5 6.0 6.5 7.0

1.16 1.43 1.68 1.91 2.14 2.36 2.57 2.77 2.97 3.15

0.85 1.04 1.22 1.39 1.56 1.72 1.87 2.02 2.16 2.29

0.61 0.75 0.88 1.00 1.12 1.24 1.35 1.45 1.56 1.65

1.11 1.31 1.48 1.65 1.80 1.94 2.08 2.21 2.33 2.45

0.80 0.95 1.08 1.20 1.31 1.41 1.51 1.60 1.69 1.78

0.58 0.69 0.78 0.86 0.94 1.02 1.09 1.16 1.22 1.28

1.10 1.24 1.38 1.50 1.61 1.72 1.82 1.91 2.00 2.08

0.80 0.90 1.00 1.09 1.17 1.25 1.32 1.39 1.45 1.51

0.57 0.65 0.72 0.79 0.84 0.90 0.95 1.00 1.05 1.09

METRE BAČ˜INA AZAMÄ° SOÄžUTMA YĂœKĂœNĂœN BELÄ°RLENMESÄ°

ÎŚmax = ÎŚ x k

27


DİYALOGDAN ÇÖZÜME

İLERİ DÜZEYDE PROJE HİZMETLERİ KE Fibertec, büyük ölçekli projelerde geniş kapsamlı hizmet veren tek kumaş hava kanalı imalatçısıdır. Bu bağlamda; • Laboratuvarımızda tam ölçekli testler • Saha ölçümleri • CFD Simülasyonları gerçekleştirebilmekteyiz.

LABORATUVARIMIZDA TAM ÖLÇEKLİ TESTLER Tam ölçekli testler ile karmaşık projelerde çok daha çekici çözümler sunabilmekteyiz. Müşterimizin sistemin çalışması veya görünüşü hakkında çekinceleri varsa, veya mekana özel kısıtlamalar varsa, temsilcilerimiz KE Fibertec AR-GE departmanı ile ortaklaşa çalışarak en uygun çözümü sunmak adına izlenmesi gereken adımları belirleyebilmektedir. Tesisimizdeki tam teşekküllü laboratuvarımızda mekanın özelliklerini simüle ederek ve önerdiğimiz hava dağılımını duman testleri ile görsel olarak teyit ederek, oluşacak iç mekan kalitesini belgeleyebilmekteyiz. Ayrıca talep halinde saha ölçümleri de gerçekleştirebilmekteyiz. Ölçüm ve belgeleme kapsamında aşağıdaki hizmetleri sunabiliyoruz: • Kanal içi basınç ölçümü • Sıcaklık ölçümü ve kaydı • Bağıl nem ölçümü ve kaydı • Kanal içi hava hızlarının anten tipi termal anemometre ile ölçümü KE Fibertec AR-GE departmanı, tam ölçekli laboratuvar ortamında proje özelliklerine göre önerilen çözümün yaratacağı iç hava kalitesini ve hava dağılımını tanımlayan ölçümler gerçekleştirebilmektedir.”

28

• Mekan içi hava hızlarının sıcak küre tipi anemometre ile ölçümü • Hava debisi ölçümleri • Duman ile hava dağılımının görüntülenmesi


SAHA ÖLÇÜMLERİ KE Fibertec’in sunduğu destek kapsamında, mevcut mekan özelliklerinin ölçümünde ve uygun kanal yerleşimi ile hava dağıtım yöntemi seçimi konularında yardım taleplerini memnuniyetle karşılarız. Tekstil bazlı hava kanaları kurulumundan sonra da çalışma parametreleri seçimi konusunda destek sunabilmekteyiz. Beklenmedik etkilerle karşılaştığınızı düşünüyor veya iç hava kalitesinin belgelenmesini istiyorsanız, mekan içinde ölçümler gerçekleştirebilmekteyiz.

CFD SİMÜLASYONLARI Hem teknik hesaplamalara hem de saha ölçümlerine destek olarak CFD simülasyonları sunabilmekteyiz. “Computational Fluid Dynamics” tabirinin kısaltması olan ve de Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği olarak tercüme edilebilen CFD Simülasyonları ile hava akışı ve sıcaklık dağılımları bilgisayar ortamında hesaplanabilmektedir. CFD Simülasyonları ile kumaş hava kanalı kullanılan alanların sayısal modeli geliştirilir ve istenen iç mekan havasını sağlayabilmek için gerekli parametreler optimize edilir. CFD Simülasyonları, büyük ölçekli özel projelerde çok kullanışlı çözüm olmaları karşılığında oldukça zaman ve kaynak kullanımı gerektiren işlemlerdir. Proje büyüklüğü, karmaşıklığı, istenen sonuçların doğruluk toleransı ve kullanılacak zamana bağlı olarak gerekli bilgisayar gücü de artar. Ayrıca kumaş hava kanallarının davranışı hakkında uzmanlık isteyen CFD simülasyonları, hava akışını belirlemede etkin bir araç olmasına rağmen tam ölçekli laboratuvar testlerinin yerine geçemez. Ayrıca unutulmamalıdır ki: “CFD Simülasyonları hava dağıtımı konusunda 30 yılı aşkın tecrübe ve öngörünün yerini tutamaz.” CFD Simülasyonları KE Fibertec’in daha tasarım aşamasında risk değerlendirmesi yapıp hava dağılımına dair daha iyi tavsiyeler vermesini sağlar. Böylece sistemlerimizin amaçlandığı biçimde çalışması sağlanır, ısıtmada hava atış mesafelerinin kısa kalması veya basma havasının kısa devre yapması önlenebilir. CFD simülasyonları ile iç hava dağılımı yüksek doğruluk ile öngörülebilir.

CFD SMÜLASYONLARINA DAİR CFD simülasyonunda, hava dağılımını tanımlayan Navier – Stokes diferansiyel denklemleri nümerik olarak çözülmeye çalışılır. Çoğu durumda, ışınım ile ısı transferi ve türbülansa bağlı karmaşık üç boyutlu akışlar bu denklemleri etkilediğinden, bu yaklaşımla kesin çözüm nadiren bulunur. Bu denklemlerin çözümü için cebirsel diferansiyel denklemler olarak yeniden tanımlanmaları gerekir. Bunun için Sonlu Hacimler Yöntemi kullanılır. CFD Modeli çok sayıda alt hacme bölünür ve birbirine bağlı küçük hacimlerden oluşan bir ağ oluşturulur. Tüm kontrol hacmindeki basınç, hava hızı ve sıcaklık dağılımını belirlemek için bilgisayar yardımı ile her bir hücredeki kısmi diferansiyel denklemler ayrı ayrı çözülür.

29


30


5. LOW IMPULSE SİSTEMLER

31


LOW IMPULSE SİSTEMLER

K U M A Ş H A V A K A N A L L A R I Kumaş hava kanallarının hava dağıtım prensibi, çelik kanallar ve üfleme menfezlerine sahip konvansiyonel sistemlere göre temelde farklıdır. Havalandırma konusunda çalışan çoğu mimar, danışman ve müteahhit kumaş hava kanalları hakkında temel bilgiye sahip olsa da, hepsi en son teknik gelişimlerden ve tasarım seçeneklerinden haberdar olmayabilir. Önümüzdeki üç bölümde KE Fibertec’in sunduğu ürünler ve bunların hava dağıtım prensipleri hakkında temel tanımlar verilmektedir.

LOW IMPULSE (DÜŞÜK ATIŞLI) SİSTEMLER KE Fibertec, havanın tamamının geçirgen kumaş yüzeyinden ortama verildiği hava dağıtım sistemine sahip kumaş kanalarını tanımlamak için “KE Low Impulse” ve “KE Interior” terimlerini kullanmaktadır. Hava dağıtım prensibi ve işlev açısından herhangi bir farkı olmayan bu iki sistem sadece kanal kesiti açısından birbirinden ayrılır; yuvarlak kanallara “KE Low Impulse”, yarım daire veya çeyrek daire kesitli olanlara ise “KE Interior” ismi verilmektedir.

LOW IMPULSE

KE Low Impulse Sistemi

KE Interior Sistemi (D)

KE Interior Sistemi (1/2D)

(DÜŞÜK ATIŞLI) SİSTEMLER ÜRÜN GAMI

LOW IMPULSE SİSTEMLERDE YAŞAM ALANI “Yaşam Alanı” terimi, mekan içerisinde insanların uzun süre bulunduğu ve hava kalitesinin belirli seviyede tutulması istenen alanı tarif etmek için kullanılır.

Yakın Bölge Nærzone

1,1 m m 1,1

Yaşam Alanı Opholdszone

Yaşam alanı standart bir bölge olmayıp, her proje için mimar veya kullanıcı ile görüşme sonucu belirlenir. Yine de genel anlamda, insanların ayakta çalıştığı alanlarda yerden 1,8 metre, oturarak çalıştıkları alanlarda ise yerden 1,1 metreye kadar olan hacim için kullanılabilir.

LOW IMPULSE SİSTEMLERDE YAKIN BÖLGE YakınNærzone Bölge

1,8 m 1,8 m

Yaşam Alanı Opholdszone

32

Yatay low impulse sistemlerde, tam kanalın altında kalan, yaşam alanı ile kesişen ve hava cereyanı riskinin en yüksek olduğu bölge için “Yakın bölge” tanımı kullanılır. Yakın bölge genişliği, kumaş kanal genişliğinin en fazla üç katı kadar kabul edilebilir. Dikey low impulse sistemlerde ise yakın bölge, kumaş kanal etrafındaki hava hızının oda konfor şartlarına kıyasla fazla yüksek olduğu alanı tanımlar. Odanın konfor şartları oda kategorisine göre belirlenir (Bkz. Bölüm 9).


YATAY LOW IMPULSE SİSTEMLER Yatay konumlandırılmış low impulse sistemlerde basma havası ortam sıcaklığından daha düşük sıcaklıkta verildiğinden, hava dağılımı pasif termal yer değiştirme esasına dayanır. Havanın sıcaklığı düştükçe yoğunluğu arttığından, ortam havasından daha ağır besleme havası kanal altındaki hava ile yer değiştirir. Hava hareketi tamamen yoğunluk farklarına ve mekan içindeki ısı kaynaklarının iletim hareketlerine bağlı olarak geliştiğinden, “pasif termal yer değiştirme” prensibi olarak anılır. Oda içindeki aktivite ve proseslerin ısı üretimi arttıkça hava konveksiyon akımları daha şiddetli hale gelir, havanın yükselme hızı ve ısı kaynağı etrafındaki havayı etkileme derecesi artar. Böyle bir ortamda tavan altından egzoz edilen sıcak ve kirli hava yaşam alanından uzaklaşır ve oda içinde katmanlaşma (stratification) oluşur.

  Tekstil bazlı hava kanallarının kumaş yüzeyi, ince gözenekli bir yapı oluşturur ve havanın hem çok düşük hem de eşit hızda ortama verilmesini sağlar

Low impulse sistemler, sadece soğutma veya yüksek debili izotermal havanın beslenmesi amacıyla kullanılabilir, zira ortamdan daha sıcak olması halinde besleme havası tavanda birikir. Böyle bir durumda besleme havası emiş hattı ile kısa devre yaparak enerji israfına yol açar. KE Fibertec low impulse sistemleri %100 polyester ipliklerden dokunan kumaşlardan imal edilir. Kumaş yüzeyi ince gözenekli bir yapı oluşturur ve havanın çok düşük, eşit hızda ortama verilmesini sağlar. Bu hız çoğunlukla 0,1 m/s’den düşüktür. Kumaş kanalın düşük atımlı low impulse prensibine göre çalışması için kumaş yüzeyi hava çıkış hızının 0,4 – 0,5 m/s’den daha düşük olması gerekir. Bu hızdan daha yüksek hızlarda hava beslenmesi halinde mekan havası kanaldan çıkan havanın akımına (endüksiyon) kapılır ve yer değiştirme prensibinden karışımlı hava dağıtımına geçiş başlar. Aşağıdaki resimde yatay olarak yerleştirilmiş bir low impulse kumaş kanalının hava dağıtım prensibi gösterilmiştir. Laboratuvar ortamında besleme havasına duman verilerek hava hareketinin gözlemlenmesi sağlanmıştır.

1. BÖLGE 1. bölgedeki hava hareketi ağırlıklı olarak kumaş kanalın bir metresine düşen soğutma yüküne (W/m) bağlıdır. Soğutma yükü arttıkça besleme havasının 1. bölgeye girdikten sonra aşağı doğru ivmelenmesi artar, böylece hava düşüşe geçer ve ortam havası ile karışmaya başlar.

1. BÖLGE

2. BÖLGE

3. BÖLGE Yakın bölgenin genişliği de kumaş kanalın beher metresine düşen soğutma yüküne bağlıdır. Soğutma yükü arttıkça yakın bölge genişliği azalır. Yakın bölge genişliği, kumaş kanal genişliğinin en fazla üç katı kadar kabul edilebilir.

2. BÖLGE

Yakın Bölge 3. BÖLGE 1.8 m

2. bölgede sıcak mekan havası kanaldan gelen soğuk hava ile yer değiştirir. Tam anlamıyla düşük atışlı (Low impulse) bir sistemde ortam havası, besleme havasının akımına neredeyse hiç kapılmaz, böylece yaşam alanına gelene kadar havanın hızını azaltan etkiler ihmal edilebilir düzeydedir. Bu da, havanın kanaldan çıkış hızı arttıkça yaşam alanındaki hava hızının da artacağı anlamına gelir.

33


LOW IMPULSE SİSTEMLER

Önceki sayfada da tarif edildiği üzere, kumaş kanalın beher metresine düşen soğutma yükü kanal altındaki alanda hava hareketini belirleyen ana etkendir, ancak mekan içindeki ısı kaynaklarının yerleşimi de hava akışlarını belirgin ölçüde etkiler. Aşağıdaki parametreler kumaş kanal altındaki hava hızları ve sıcaklıklarını belirleyen ana değişkenlerdir. Kumaş kanalın beher metresine düşen soğutma yükü (W/m) Soğutma yükünün artması, havanın kanaldan çıkış hızının ve oda ile besleme havası arasındaki sıcaklık farkının artmasına yol açar. Bu iki parametre de besleme havası hızının artmasına yol açar. Isı kaynaklarının konumu Testler göstermiştir ki, taban alanına eşit olarak dağılmış ısı kaynakları, kanal çıkış hızını yerden 1,5 – 2 metre yükseklikte yerleştirilmiş ısı kaynaklarından çok daha fazla arttırır.

Kumaş kanalın beher metresine düşen soğutma yükünün aksine, kanalı şişkin tutan statik basıncın mekan içindeki hava hareketine belirgin bir etkisi yoktur. Kanal içindeki statik basınç ne kadar yüksek olursa olsun, low impulse kanaldan hava çıkış hızını etkileyecek bir kuvvet oluşturamaz. Kanaldan çıkan havanın belirgin bir momentuma sahip olduğu sistemler yüksek atışlı “High impulse” sistemlerdir.   Low Impulse kumaş hava kanalını şişkin tutan statik basınç, “High impulse” sistemlerdeki gibi çıkan havaya bir atış mesafesi veremez. Besleme havası ile ortam havası yoğunlukları arasındaki fark sebebiyle, besleme havası, kanaldan çıkar çıkmaz aşağı doğru ivme kazanır.

Yukarıda bahsedildiği gibi, mekan içindeki ısının makinelerden, insanlardan veya aydınlatmadan kaynaklanması veya çevre alanlardan iletim yoluyla transfer olması durumlarında farklılık gösterdiğinden, soğutma yükünün oda içindeki dağılım biçimini belirlemek önem arz eder. Low impulse kanalların hava akımları ağırlıklı olarak ısıl kuvvetlere bağlı olduğundan ısı kaynaklarının özellikleri ve konumları hesaplama açısından önemli değişkenlerdir. KE Fibertec’in kullandığı ve Veri Tablosu 1’de belirtilen oda kategorileri, farklı kullanım alanlarında oluşan genel ısı dağılımlarını göz önünde bulundurur. Veri Tablosu 1’de farklı oda kategorileri ve konfor seviyeleri için soğutma yükü bilgileri klavuz olarak verilmektedir.

34


I S I K AY N A K L A R I N I N K O N U M U Kanal altına yerleştirilen ısı kaynaklarından konveksiyon ile yükselen sıcak hava, kanaldan çıkarak aşağı inmekte olan soğuk hava ile karşılaştığında ısıl gücüne bağlı olarak yön değiştirir. Bu durum büyük pencerelerin altına yerleştirilen ısıtıcı radyatörlerde de gözlemlenir. Isı kaynağı yerden yüksekte konumlandırılmış ise soğuk hava yaşam alanına vardığında hava hızı düşecektir. Bir diğer deyişle, tam kanal altına yerleştirilen ısı kaynakları var ise, kanaldan çıkan soğuk havanın yaşam alanına ulaşabilmesi için hızının yukarı çıkan havanınkinden yeteri kadar daha büyük olması gerekir. Bu durumda havanın düşüş hızı sınırlıdır.

Teoride, ısı kaynağının üzerinde oluşacak konveksiyon hava hızlarını hesaplamak mümkündür. Low impulse kumaş hava kanalının altında yükselen havanın hızını bildiğinizde oluşacak bileşke hızı belirlenebilir. Ancak pratikte bu prosedür önerilmez. Zira gerçek uygulamalarda soğuk havanın yükselen sıcak hava akımından uzaklaşarak beklendiğinden daha da yüksek hızlarda ilerlemesine şahit olunur, bu da hava cereyanı problemlerine yol açar.

Mekan içinde kümelenmiş halde büyük ısı kaynakları olması halinde low impulse kanalların olabildiğince yere yakın ve kaynakların üzerinden ziyade yanlarına konumlandırılması önerilir. Böylece daha iyi bir yer değiştirme etkisi elde edilir ve makineler üzerindeki sıcak hava ve tavan altında birikmiş “kirli” hava ile gereksiz karışım önlenebilir. Kanal altında kalan çalışma alanlarının “süpürülmesi” etkin biçimde sağlanır. Kumaş hava kanallarının sayısı ve yerleşiminin makine yerleşimi ile uyumlu olması ve kanalın tüm ısı kaynağı boyunca ilerlemesi çok önemlidir. Isı kaynakları ofislerde olduğu gibi daha dengeli dağılmış ise low impulse kanallar koridor ve duvar diplerine yerleştirilerek soğuk havanın sabit noktada çalışan insanlar üzerine düşmesi engellenmelidir. Yükselen sıcak hava low impulse kanalın hava akımını engeller ise, üstte soğuk, altta sıcak hava olacak şekilde istenmeyen katmanlaşma oluşabilir. “türbülans cereyanı” olarak bilinen soğuk havanın aniden düşmesini engellemek için dengeli bir sistem tasarlamak gerekir. Mekan içinde egzoz menfezlerinin yerleşimi de hava dağılımını etkiler. Yer seviyesindeki menfezlere doğru yönlenen dönüş havası, özellikle en küçük hava hızlarının bile rahatsızlık yarattığı düşük sıcaklıktaki alanlarda cereyan gibi hissedilebilir. Önerimiz emiş menfezlerinin tavan hizasında, belli aralıklarla konumlandırılmasıdır. Büyük kapı ya da pencerelerin sıkça açılması da mekan içerisinde hava dağılımını etkiler; basınçtaki değişimler de çevre alanlardan içeri veya dışarı doğru hava akımları oluşturabilir.

35


LOW IMPULSE SİSTEMLER

Aşağıdaki şekiller yatay konumlandırılmış KE low impulse kanallar altında oluşan tipik hava akımlarını göstermektedir. Şekil A’da ısıtma, B’de izotermal koşullarda havalandırma, C ve D’de ise farklı soğutma modlarında havanın hareketi verilmiştir.

( D T = T ortam - T üfleme)

36

A

DT < 0°C (Isıtma)

B

DT = 0°C (İzotermal)

C

DT < 3°C (Soğutma)

D

DT > 5°C (Soğutma)

Kumaş kanaldan sıcak hava beslenmesi halinde yükselen hava tavanda birikerek kısa devre oluşur. Dolayısıyla low impulse sistemleri ısıtma durumlarında önerilmez.

İzotermal koşullarda hava beslemesi oldukça eşit yayılımlı bir akış oluşturur. Yaşam alanına doğru bir hava akışı olabilmesi için, kanal yüzeyinden hava çıkış hızının low impulse prensibinin sınırı olan 0,4 – 0,5 m/s seviyelerine çıkarılması önerilir. 0,5 m/s’den daha yüksek çıkış hızlarında ise, kanalı çevreleyen hava da kanaldan çıkan hava kütlesi ile birlikte sürüklenmeye başlar.

Ortam sıcaklığından daha soğuk hava beslenmesi ile low impuse kumaş kanal sistemlerine has aşağı doğru hava akımı oluşur. Ölçülü soğutma yükü ile, kanal altında oturan insanlar için dahi rahatsızlık söz konusu değildir. Kullanılabilecek asgari soğutma yükü, kumaş kanalın yaşam alanına olan uzaklığına bağlıdır. Kumaş kanal metretulünden verilebilecek maksimum soğutma yükleri oda yüksekliğinin fonksiyonu olarak Veri Tablosu 1’de (Sf. 122) verilmiştir.

Metre başına düşen soğutma yükü arttıkça kanal altındaki hava akımı değişir ve yakın bölge daralır. Bunun sonucu olarak yaşam alanına girişte hava hızlarının artması ve konfor seviesinin düşmesi mümkündür. Kanal boyunca 700 W/m’den daha yüksek soğutma uygulanması, sadece konfor şartlarının aranmadığı alanlarda önerilebilir. Çok daha büyük soğuk hava debileri ile de çalışmak mümkündür, ancak hava dağılımının %100 mükemmel olmayacağı dikkate alınmalıdır.


YATAY L O W I M P U L S E S İ S T E M İ D U M A N T E S T L E R İ DT = 0°C

DT < 0°C

A

B

DT < 3°C

C

DT > 5°C

D

37


LOW IMPULSE SİSTEMLER DİKEY LOW IMPULSE SİSTEMLERİ Low impulse kumaş hava kanallarının hava dağıtım prensibi yatay konumlandırılanlar ile aynı olup, havanın oda sıcaklığından daha düşük sıcaklıkta beslenmesi ile pasif yer değiştirmeye dayanır. Hava, konvansiyonel yer değiştirme sistemlerinde olduğu gibi mekanın tabanına yakın seviyelerde, doğrudan yaşam alanına verilir. Böylece soğutulmuş besleme havası kendisinden daha sıcak olan ortam havasının altında ilerleyerek bir katman oluşturur. Yatay Low Impulse sistemlerindeki gibi, oda içerisindeki hava akımları, ısı yayan aktiviteler ve proseslerin oluşturduğu konveksiyon akımları ile yoğunluk farkından oluşan doğal hava hareketlerine dayanır. Isı kaynaklarının yarattığı konveksiyon akımları mekan içerisinde yukarı doğru hava akışı yaratır, dolayısıyla tabanda temiz, tavanda ise kirli bir hacim oluşur. Isıl hareketlilik arttıkça konveksiyon akımlarının şiddeti de artacağından, yukarı yönde hava hareketi, buna bağlı olarak da ısı kaynağı etrafındaki havayı beraberinde sürükleme “entrainment” etkisi artar. Soğuk hava sıcak hava ile çok az karıştığından, besleme havasının düşük hızda, sınırlı sıcaklık farkı (ΔT) ile ortama verilmesi gerekir, aksi halde, kanaldan etrafa yayılan soğuk havanın zemin seviyesinde cereyan yaratma riski ortaya çıkar. Dikey low impulse sistemler, yatay olanlara benzer biçimde, sadece soğutma veya izotermal şartlardaki taze havanın beslenmesi amacıyla kullanılmalıdır yoksa sıcak hava tavan altında birikeceğinden yaşam alanında istenen etkiyi sağlamayacaktır. Dikey low impulse kanalları özellikle yüksek tavanlı alanlarda, artık ısı ve kirli sıcak havanın tavan altında biriktirilerek egzoz edilmesine uygundur. Mekan içerisinde yaratılan hava hareketi yukarı yönde hareket ettiğinden ısı ve kirlilik yaşam alanından uzaklaştırılır. Aşağıdaki şekilde dikey low impulse kanal ile havalandırmanın temel prensibi duman testi ile gösterilmiştir.

1 . bölge Bu bölgedeki hava hareketi kanalın beher metresinin sahip olduğu soğutma yüküne bağlıdır. Soğutma yükü arttıkça, besleme havasının aşağı yönde ivmelenmesi artar.

1. BÖLGE

2 . bölge Sürekli bir çalışma alanı olarak kullanılmaması gereken “yakın bölge”, havanın belirlenen konfor şartları için kabul edilebilir hızlara inmesi için gereken mesafe olarak tanımlanabilir. Yakın bölgenin uzaklığı soğutma yükü ile doğrudan bağlantılıdır.

2. BÖLGE

3 . bölge

3. BÖLGE

38

Yakın Bölge

Dikey low impulse kanaldan beslenen havanın soğutma gereksinimlerini karşılayacak biçimde ve ısı yüklerince oluşturulan konveksiyon akımlarına denk veya daha güçlü olacak şekilde tasarlanması önemlidir. Bu sayede en iyi yer değiştirme etkisi elde edilir ve tabanda temiz, tavanda ise kirli bölge oluşturulabilir.


Dikey kumaş kanallar taze havayı doğrudan yaşam alanına beslediğinden, şartlandırılacak mahalde katmanlaşma gözlenir. Bu da oda içinde sıcaklık farklılıklarına yol açar ve en soğuk hava tabakası en altta, en sıcak tabaka ise en yüksekte yer edinir. Bu durum, mekandaki soğutma yükünün azaltılması amacıyla kullanılabilir, zira mekandan çekilen ısı, besleme havası ile egzoz havası sıcaklıkları arasındaki fark ile doğrudan bağlantılıdır. Egzoz noktaları havanın yaşam alanından daha sıcak olduğu tavanda ise, yaşam alanının soğutma yükü daha yüksek üfleme sıcaklıkları ile karşılanabilir. Dolayısıyla soğutma ünitelerinde enerji tasarrufu sağlanır ve yıl boyunca daha uzun periyodlar boyunca serbest soğutma kullanılabilir. Gerekli soğutma yükü, konfor şartları ile birlikte ele alındığında besleme havası debisini ve ΔT fark sıcaklıklarını belirler. Soğutma yükünü doğru olarak belirleyebilmek için, bina içindeki ısı birikimini de dikkate alarak dahili ve harici ısıl yükleri hesaplamak gerekir. Konfor şartları, hava hızları ve sıcaklıklarının yanı sıra, yaşam alanında izin verilen ısıl gradyan değerini da sınırlar. KE Fibertec, sıcaklık farkının yaşam alanında en fazla 1-2°C/m ile sınırlandırılmasını önerir, zira daha yüksek sıcaklık farkları cereyan oluşturma riski taşır. Dikey yönde sıcaklık gradyanı, %50 kuralı ile yaklaşık olarak hesaplanabilir. %50 kuralına göre; üfleme havası ile egzoz havası arasındaki sıcaklık farkının yarısı tabanda, diğer yarısı ise taban ile tavan arasında gerçekleşir. Daha fazla bilgi için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

Yer değiştirme prensibine dayanan havalandırma, daha yaygın olarak sanayi alanlarında tercih edilse de, doğru tasarlandığında yüksek konfor şartları aranan mekanlarda da kullanılabilir.

Dikey low impulse kanalları ile havalandırma sistemleri tasarımında, mekan içerisindeki ısı dağılımlarını bilmek büyük önem kazanır. Doğru bir tasarım, çalışma alanlarındaki konfor seviyesini dikkate alırken aynı zamanda sıcak ve kirli havanın yukarı, mekan dışına doğru yönlenmesini sağlamalıdır. Kirli havanın etkin olarak yer değiştirmesi için, üfleme havası debisinin oda içindeki konveksiyon akımlarının toplamına denk veya daha yüksek olması gerekir. Bu şart sağlanmadığı takdirde, kirli hava kütlesinin ön tarafı yaşam alanına doğru düşer ve sistem verimi düşer. Oda içindeki konveksiyon akımlarının şiddetini etkileyen pek çok faktör mevcuttur. Başlıcaları oda geometrisi, taban alanı, ısı kaynaklarının yüzey sıcaklıklarıdır. Ancak, ortam sıcaklığının da büyük etkisi vardır. Bu sebeple konveksiyon akımlarını yüksek doğrulukta hesaplamak oldukça zordur. Bu nedenle tablo değerlerinin kullanılması önerilir.

39


LOW IMPULSE SİSTEMLER

Aşağıdaki şekiller, dikey konumlandırılmış KE low impulse kanallar altında oluşan tipik hava akımlarını göstermektedir. Şekil A’da ısıtma, B’de izotermal koşullarda havalandrma, C ve D’de ise farklı soğutma modlarında çalışan kanallara ait hava hareketi verilmiştir.

( D T = T ortam - T üfleme)

40

A

DT < 0°C (Isıtma)

B

DT = 0°C (İzotermal)

C

DT < 3°C (Soğutma)

D

DT > 5°C (Soğutma)

Isıtılmış hava beslemesi egzoz ile kısa devreye sebep olduğundan, dikey konumlandırılmış low impulse sistemlerini ısıtma amacıyla kullanmak uygun değildir. Yine de, sıcak havanın oda içine sınırlı da olsa bir miktar nüfuz ettiği gözlemlenir ve bu durum küçük mekanlarda hava sirkülasyonu sağlayabilir. Sonuç itibarıyla, bu tip sistemler sınırlı etkiye sahip olmakla birlikte, kullanım öncesi mekanın bir miktar ısıtılması amacıyla kullanılabilir.

İzotermal hava beslemesi özellikle eş dağılımlı hava akımı yaratır ve çok güçlü yer değiştirme etkisi yaratmaz. Bu tipte sistemler, kısıtlı etki ile taze hava beslenmesi amacıyla kullanılabilir.

Düşük sıcaklık farkı ile soğuk hava beslenmesi halinde hava aşağı doğru yönlenir ve kanal etrafında eşit dağılım sergiler. Isı yayan aktiviteler veya prosesler olduğu durumlarda konveksiyon akımları besleme havasını yönlendirir ve oda içinde katmanlaşma yaratır. Isı ve kirli hava yaşam alanından uzaklaşarak tavan altından egzoz edilir.

Yüksek sıcaklık farkı ile beslendiğinde, hava tabana doğru çok hızla düşer, yakın bölgenin boyu ile eni artar ve kanal çevresinde cereyan riski yükselir. Isı yayan aktiviteler veya prosesler olduğu durumlarda konveksiyon akımları besleme havasını yönlendirir ve oda içinde katmanlaşma yaratır. Isı ve kirli hava yaşam alanından uzaklaşarak tavan altından egzoz edilir.


DİKEY LOW IMPULSE SİSTEMİ DUMAN TESTLERİ DT = 0°C

DT < 0°C

A

B

DT < 3°C

C

DT > 5°C

D

41


42


6. HIGH IMPULSE SİSTEMLER

43


H igh impulse S ıstemler HIGH IMPULSE (YÜKSEK ATIŞLI) KUMAŞ HAVA KANALLARI KE Fibertec, havanın tamamının kanal üzerlerine açılan deliklerden veya nozullardan verildiği sistemlerini High Impulse sistemler olarak adlandırır. KE Fibertec’in ürün gamında iki farklı yüksek atışlı kumaş kanal türü mevcuttur. KE Inject ve KE Direjet sistemlerinin her ikisi de yuvarlak (Ø), yarım daire (D), veya çeyrek daire (½D) kesitinde imal edilebilir. KE Inject sistemi, kanal üzerine patentli düzende, belirli aralıklarla yerleştirilmiş küçük deliklerden oluşur. KE Direjet sistemi ise özellikle yönlendirilmiş hava dağıtımı amacıyla geliştirilen, Ø12 – 60 mm arası çaplarda nozullara sahiptir. Havalandırma teknolojisi bakış açısı ile hem KE Inject, hem de KE Direjet sistemleri, karışım havalandırması sağlayan yüksek atışlı sistemler olarak sınıflandırılabilir. Bu sebeple, tek bir hava dağıtım prensibi tarif edilirken, ürünlerin kendine has özellikleri ayrı ayrı açıklanacaktır.

HIGH IMPULSE

KE Inject Sistemi

KE Inject Sistemi (D)

KE Inject Sistemi (1/2D)

KE Direjet Sistemi

KE Direjet Sistemi (D)

KE Direjet Sistemi (1/2D)

(YÜKSEK ATIŞLI) SİSTEMLER ÜRÜN GAMI

HIGH IMPULSE SİSTEMLERDE YAŞAM ALANI

1,8 m 1.8 m

Opholdszone Yaşam alanı

Düşük atışlı (low impulse) sistemlerde olduğu gibi, yaşam alanı standartlara bağlı bir alan olmayıp, mimar ve müşteri ile görüşülerek projeye göre belirlenir. Genel tarife göre, ayakta çalışanların bulunduğu mekanlarda tabandan 1,8 metre, oturan çalışanların bulunduğu alanlarda ise 1,1 metre yüksekliğe kadar olan alan yaşam alanıdır.

HIGH IMPULSE SİSTEMLERDE ÇALIŞMA ALANI

1,8 m m 1.8

Arbejdszone Çalışma alanı

44

Yaşam alanı

Sanayi alanlarında, imalat proseslerinin sonucu olarak hava şartları, çalışma alanları etrafında genel şartlardan farklılık gösterebildiğinden, yüksek atışlı sistemlerin bölgesel şartlandırma aracı olarak kullanılması daha uygun olabilir. Genellikle çalışma alanında, tatmin edici hava ortamı yaratabilmek için özel önlemler alınması gereken ısı ve kirletici kaynakları mevcuttur. Yoğun miktarda kirletici duman salınımı gerçekleştiren proseslerin olduğu çalışma alanlarında kumaş hava kanallarına ek olarak prosese özel müstakil egzoz tertibatı kullanılması önerilir.


HIGH IMPULSE SİSTEMLERDE HAVA DAĞITIM PRENSİBİ KE Fibertec’in yüksek atışlı sistemleri, karıştırmaya dayalı havalandırma esasına göre çalışır ve en belirgin özelliği havanın yaşam alanı dışından yüksek hızda ortama verilmesidir. Hava jetindeki yüksek hız, basınç farkı yaratarak etrafındaki mekan havasının endüklenmesini sağlar. İlk anda hava hızları yüksektir, ancak besleme havası ile karışan ortam havası oranı arttıkça, yaşam alanındaki hava hızları düşer. Doğru bir tasarım ile, besleme havasının tamamı ortam havası ile karışır, yaşam alanında istenen hava hızları elde edilir. Karışım prensibine dayalı havalandırma ile yaşam alanında hava hızları, nem oranı ve sıcaklık homojen biçimde dağıtıldığından, teorik olarak tüm oda boyunca aynı hava kalitesi elde edilir. Yüksek atışlı bir tekstil bazlı sistem, low impulse tipinin aksine, hem soğutma, hem ısıtma, hem de havalandırma amacıyla kullanılabilir. Bunun sebebi, KE Fibertec yüksek atışlı sistemlerin low impulse sistemlerden farklı olarak, mekan içerisindeki konveksiyon akımları gibi dış etkenlerden daha az etkilenmesidir. Besleme havası, low impulse sistemlerinde olduğu gibi sadece geçirgen kumaş yüzeyinden değil, kanal yüzeyindeki nozul veya inject deliklerinden belirli bir momentum yani yüksek enerji ile ortama verilir. Akışkanlar mekaniğindeki terimler ile açıklarsak, KE Fibertec’in yüksek atışlı sistemlerinin belirgin bir atış mesafesi ve penetrasyon (nüfuz etme) mesafesi vardır. Low impulse sistemler ile karşılaştırıldığında, yüksek atışlı kumaş kanal kullanılan alanlarda egzoz menfezlerinin konumu çok daha düşük öneme sahiptir. Emiş menfezleri uygulamada genellikle tavan boyunca yerleştirilir. Aşağıdaki resimde yüksek atışlı / high impulse sistemlerin hava dağıtım prensibi duman testi ile gösterilmiştir.

1.bölge Hava, KE Direjet sistemlerde nozullardan, KE Inject sistemlerinde orifis deliklerinden 15-18 m/s gibi yüksek hızlarda ortama verilir. Böylece hava demeti merkezinde yüksek basınç oluşur, bu basınç sonucu hava jeti etrafındaki hava da bu akıma kapılarak endüksiyon yaratılır.

1. Bölge

2.bölge Besleme havasına karışan ortam havası oranı arttıkça, hava demetinin hızı tedricen azalır. Hava hızı, kanaldan uzaklaştıkça aradaki mesafe ile ters orantılı olarak azalır.

2. Bölge

3.bölge

3. Bölge 1,8 m

Belirli bir konfor şartı aranan mekanlarda, yaşam alanı girişindeki hava hızları kararlaştırılan koşullara uygun olmalıdır. Konfor şartlarını belirleyen ana etkenler, oda içerisinde çalışan insanların hareketlilik seviyesi ve kıyafetleridir (oda kategorisi). Uygun hava hızlarının elde edilmesini temin etmek için, kumaş kanalın yaşam alanına olan uzaklığı hesaplanan atış mesafesinden yüksek olmalıdır. (Bkz. Sf. 47)

45


H igh impulse S ıstemler

KISA DEVRE UYARISI

Yaşam alanı

Yüksek atışlı sistemlerde tasarım hataları sonucunda üfleme havasının tavanda birikmesi / kısa devre riski mevcuttur. Bu sorun, sıcak havanın düşük atış hızları ile ortama verilmesi veya yukarı yönlü şiddetli hava akımlarının üfleme havasının yaşam alanına erişmesini engellemesi sonucu oluşur. Özellikle sıcak üfleme havasının ΔT’sinin 7-12°C’den daha yüksek olduğu durumlarda bu problem ciddi bir hal alır. Isıtma etkisini iyileştirmek amacıyla besleme sıcaklıkları daha da arttırılabilir, ancak havalandırma santralinin ısıtıcı bataryası yeterli güce sahip değilse yaşam alanındaki sıcaklıklar düşer. Bu durum, hem konfor şartlarının sağlanması hem de enerji tüketimi açısından sakıncalıdır. Kısa devre riskini bertaraf etmek adına, ortamdan daha yüksek sıcaklıktaki havanın beslenmesi için atış mesafeleri ve sıcaklık değerleri iyi ayarlanmalıdır. Bunun anlamı, üfleme sıcaklığı arttıkça, tamamının yaşam alanına erişmesi için gerekli çıkış hızlarının da artması gerektiğidir. Tavan yüksekliğinin 8-10 metreden daha yüksek olduğu mekanlarda, kanallar yüksek statik basınç değerleri ile çalışacak şekilde tasarlanmalıdır. Hava besleyen cihazın yeterli basıncı sağlama imkanı yoksa kanallar tavandan sarkıtılarak, örneğin 5 metre kotuna yerleştirilmelidir.

SERBEST JET VE DUVAR JETİ KE Fibertec’in Direjet ve Inject tipi yüksek atışlı kumaş kanallarının hava dağıtımını belirleyen önemli bir etken de hava jetlerinin ana yönüdür. Kanaldan çıkan hava jetinin, doğrudan açık mekana verildiği durum mühendislik terimleri ile “serbest jet” olarak adlandırılır. Hava demetinin bir yüzey ile temas halinde üflenmesi durumu da “duvar jeti” olarak bilinir. Bu iki jet türü arasındaki fark, mekan havasını harmanlama oranlarıdır. Hava demeti tavana veya duvara teğet ilerlediğinde, yüzeye “yapışır” zira hava demetinin ortamdan aldığı hava hacmi ikame edilemez ve negatif basınç oluşur. Bu durum fizikte “Coanda Etkisi” olarak bilinir. Coanda etkisi duvar jetinin serbest jete göre atış mesafesini 2 oranında arttırır, hava demetinin daha düşük oranda yavaşlamasını sağlar. Coanda etkisinin gözlemlenmesi için hava hızının 0,35 m/s değerini aşması gerekir.

SERBEST JET Kanaldan çıkan hava jetinin, doğrudan açık mekana verildiği durum mühendislik terimleri ile “serbest jet” olarak adlandırılır. Türbülans akışlı hava demeti, etrafındaki havayı da kendisine katar ve kanaldan uzaklaştıkça hava demetinin çapı artar, hızı düşer.

D U VA R J E T İ Hava demetinin bir yüzey ile temas halinde üflenmesi durumu da “duvar jeti” olarak bilinir. Duvar jeti akışı, duvar yüzeyi simetri ekseni kabul edilerek serbest jet akışının ikiye bölünmüş haline benzer. En yüksek hava hızı tavana yakın bölgede, aynı koşullardaki serbest jet hızının 2 katı olarak gözlemlenir.

46


ATIŞ MESAFESİ Atış mesafesi, kanaldan üflenen havanın mekan içerisinde istenen hıza (ör; 0,20 m/s) eşit olduğu en uzak mesafe olarak tanımlanır. Atış mesafesinin tanımı gereği, izotermal koşullarda geçerli olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Netice itibariyle, besleme havası mekan havasından daha soğuk veya daha sıcak ise atış mesafesi belirli oranlarda düzeltilmelidir.

L0,2

0

viso = 0,20 m/s

Duvar jetinin atış mesafesi, eş koşullardaki bir serbest jete göre 2 kat daha büyüktür. Bunun sebebi, Coanda etkisine bağlı olarak hava demetinin tavana yapışması ve sadece yarı orandaki ortam havasının besleme havasını yavaşlatmaya çalışmasıdır.

viso = 0,20 m/s

L0,20

ISIL PENETRASYON MESAFESİ Havanın oda içerisinde istendiği gibi dağıtılmasını belirlemede önemli rol oynar. Duvar jetlerini tanımlayan teorinin temeli, duvar jetinin serbest jet kadar “ağır” olmadığı ve gerektiğinden önce duvardan ayrılmayacağı esasına dayanır. Hava demetinin duvardan kopması istenenden erken gerçekleşirse, yaşam alanındaki hava hızları hesaplanandan yüksek değerlere ulaşır. Dolayısıyla hava jetinin etki alanında bulunan insanlar için rahatsız edici hava akımları oluşur. Soğuk havanın düşmesini engellemek adına, ısıl penetrasyon mesafesi kontrol edilerek, havanın tavan boyunca ilerlediği yatay mesafenin en az %75’ine ulaştığından emin olunmalıdır.

minimum 0,75 0.75 x LL minimum L

47


H igh impulse S ıstemler

AKIŞ MODELLERİNİ KULLANMAK KE Fibertec’in kumaş hava kanalı sistemlerinin tamamı %100 kullanıcıya özeldir. Sistemin kullanım amacına göre KE Inject için orifis deliklerinin, ya da KE Direjet için nozulların yönü kanalın tepe noktası (saat 12 yönü) referans alınarak herhangi bir açıda seçilebilir. -30°

30° 60°

-60°

90°

-90°

120°

-120° -150°

180°

KE Fibertec’in hem Direjet hem de Inject sistemleri oldukça esnek olup hava jetlerinin yönü herhangi bir açıda seçilebilir. Hava demetleri ana doğrultusunun oda içerisinde istenen ana hava akımları ile uyumlu olması önemlidir. Daha önce bahsedildiği gibi, kumaş kanalların ısıtma amacıyla kullanılması halinde, egzoz menfezleri ile kısa devreyi önlemek için üfleme yönlerinin yaşam alanına doğru, aşağı yönlü olması gerekir. Ana hava akımlarının yanı sıra, ek üfleme yönleri de kullanılabilir. Örneğin, tavanda belirli noktalarda yoğuşma riskini bertaraf etmek adına hava hareketi ile korunması veya mekanın ayrı bir bölümü özel olarak şartlandırılmak isteniyorsa müstakil nozullar veya inject delikleri kullanmak mümkündür. Kanal boyunca sadece belirli kısımlarda hava üflenmesi tercih edilirse nozullar kümeler halinde de yerleştirilebilir. Hiç hava üflenmesi istenmiyorsa belirli bölümler nozulsuz geçilebilir. KE Fibertec, genel olarak Model 1, 2 ve 3 olarak adlandırdığı üç tip akış modeli kullanır. Veri tablolarımızdan doğru biçimde yararlanmak için proje kapsamında hangi tip akış modelinin kullanıldığını irdelemek gerekir, zira kataloğun sonundaki veri tablolarının tamamı serbest jet ile üfleme yapılan Model 2 ve 3 için hazırlanmıştır. Dolayısıyla, yüksek atışlı bir kumaş hava kanalı tasarımına başlarken, gereksinimleri iyi tanımlamak ve de mekandaki faaliyet ve prosesler hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

150°

Akış Modeli 1’in kullanılması duvar jeti sonucu Coanda etkisinin oluşması ile atış mesafelerinin artmasını sağlayarak bazı avantajlar getirebilir. Besleme havası soğutulmuş ise, hava jeti daha kararlı halde olduğundan, soğuk havanın yaşam alanına düşerek rahatsız edici cereyan oluşturma riski düşüktür. Coanda etkisinin sonucu olarak soğuk hava kütlesi tavanda tutunur ve yerel ısı kaynaklarından, tabandaki engellerden etkilenip yön değiştirmez. Sonuç olarak, tasarlanan hava akış biçimini elde etmek serbest jet durumuna göre daha olasıdır. Daha önce bahsedildiği üzere, kumaş kanaldan beslenen hava ortamdan daha yüksek sıcaklıkta ise, model 2 veya 3’ün kullanılması daha uygundur. Bu akış modelleri ile besleme havasının kısa devre oluşturması önlenebilir.

AKIŞ MODELİ 1

48

AKIŞ MODELİ 2

AKIŞ MODELİ 3


KE INJECT SİSTEMLERİN ÜRÜN ÖZELLİKLERİ KE Inject ile KE Direjet sistemleri arasındaki en önemli fark, kanaldan üflenen besleme havasının ortam havasını beraberinde sürükleme yetisi, yani “endüksiyon”dur. KE Inject sistemleri kanal yüzeyinde kümeler halinde açılmış küçük deliklerden oluşur. Bu deliklerin etrafında çok yüksek oranda endüksiyon gerçekleşir. Bunun sonucu olarak, KE Direjet sistemlerdekine nazaran hava demetinin hızı çok daha çabuk yavaşlarken, atış mesafesi ve penetrasyon da düşer. KE Inject sistemleri uygulamada büyük esneklik sağlar, her ihtiyaca özel çözüm üretmek mümkündür. Sistem gereksinimlerine göre 1, 2 veya 3 numaralı akış modelinden hangisinin kullanılacağına karar verilir veya her üçünün özelliklerini sağlayan hibrid akış modelleri yaratmak da mümkündür. Örneğin, ısıtma amaçlı besleme havasını yaşam alanına indirebilmek amacıyla model 2 veya 3 önerilirken, aynı zamanda tavandaki yoğuşmayı önlemek amacıyla model 1 sınıfı inject delikleri ekleyerek tavanı sıyıracak hava akımı oluşturulabilir. KE Inject Sistemi esas olarak hava geçirgenliği olmayan, üzeri kaplı kumaş yüzeyine küçük orifisler (delikler) açmak suretiyle imal edilir. Orifislerden üflenen hava, ortam havasının yüksek oranda harmanlanmasına yol açar, üfleme havasının hızı KE Direjet sistemlerdekine nazaran daha çabuk düşer

KE Fibertec ürün gamında üç tip inject hava kanalı mevcuttur. Her birinin kanal boyunca tekrarlanan delik dizilimi kendine özeldir. Bir sonraki sayfada görülebileceği gibi, kanal boyuna bakılmaksızın metre başına düşen delik sayısı sabittir. Hava geçirgenliği sıfır olan kumaş yüzeyinden verilen hava miktarını arttırmak amacıyla kanal çevresi boyunca daha fazla sırada delik açılır. Bu nedenle, KE Fibertec delik sıra sayısını tasarım kriteri olarak kullanır. Delik sıra sayısı, metrede belirli sayıda açılmış deliklerin kanal çevresi boyunca kaç defa tekrarlandığını belirtir. KE Fibertec, her üç tip inject sisteminin atış mesafesi vb ölçümlerine dair detaylı dökümantasyona sahiptir. Bu sebeple orifis düzeni açısından KE Fibertec standartlarına uyulması tavsiye edilir. Standart dışı delik düzeninde kumaş kanal uygulaması için KE Fibertec ArGe departmanı ile temasa geçebilirsiniz.

49


H igh impulse S ıstemler

K E I N J E C T L O W V E L O C I T Y / D Ü Ş Ü K H I Z L I ( LV )

21 birim 21 birim

KE Fibertec, Low Velocity Inject Sistemi metrede delikli 21 birim, ardından da deliksiz 21 birimden oluşur. Low Velocity sisteminin en karekteristik özelliği yüksek hava harmanlama yetisidir. Kanal etrafında oluşan yüksek endüksiyon ile atış mesafeleri düşer, böylece büyük hava debileri ve soğutma yükleri beslenmesini mümkün kılar. Daha fazla bilgi için 7 ve 8 numaralı veri tablolarını (Sf. 128-129) inceleyebilirsiniz .

21 birim

K E I N J E C T M E D I U M V E L O C I T Y / O R TA H I Z L I ( M V )

33 birim

KE Fibertec, Medium Velocity Inject Sisteminin delik düzeni metrede delikli 33 birim, ardından deliksiz 9 birimden oluşur. Bu sistem ile de yüksek harmanlama etkisi elde edilir ancak daha ziyade ortamdan daha yüsek sıcaklıktaki havanın beslenmesine uygundur. Daha ayrıntılı bilgi için 7 ve 9 no’lu veri tablolarını (Sf. 128-130) inceleyebilirsiniz.

9 birim 33 birim

KE INJECT JET (JET)

Sürekli

KE Inject JET Sistemindeki kumaş hava kanallarının delik dizilimi metrede 42 adettir, delikler sürekli / kontinü düzende olup, deliksiz aralıklar bulunmaz. Jet düzenindeki inject kanallarının karakteristik özelliği harmanlama veya endüksiyondan ziyade, 15 metreye kadar ulaşabilen uzun atış mesafeleridir. Sistemin penetrasyon / nüfuz etme mesafeleri de gayet uzun olup, geniş mekanların havalandırılması için idealdir. Ayrıca bu özellikler sayesinde sıcak hava beslenmesi amacıyla kullanıma da gayet uygundur. Daha detaylı bilgi için 7. ve 10. veri tablolarına (Sf. 128-131) başvurabilirsiniz.

Özel delik tasarımı oldukça iyi endüksiyon etkisi yaratır; hava jetleri, bir dizi fişek gibi işlev görür. Yüksek hava hızları ile hava jetleri ardında büyük miktarda düşük basınç bölgeleri oluşur. Böylece mekan havası KE Inject kanalı etrafında hareketlenir. Orifis deliklerinin tavana yönlendirilmesi ile harmanlama / enjeksiyon etkisini daha da arttırmak mümkündür, zira mekandaki ısı doğal olarak yukarı doğru hareketlenir. Orifis deliklerini gruplayarak yerleştirmenin bir diğer avantajı da hava akışını kontrol edebilme imkanı sağlamasıdır. Oda havası besleme havasına katıldıkça ve karıştıkça, pek çok delikten ortama verilen havanın propagasyon / yayılma açısı yükselir. Kısa bir süre sonra müstakil hava jetleri birleşerek yekpare bir hava katmanı şeklinde, bir battaniye gibi hareket eder. Delik grupları arasındaki mesafe arttıkça, hava jetlerinin birleşmesi için gerekli mesafe de artar. Hava jeti hızının düşüşünü belirleyen ana etken hava demetine karışan ortam havası olduğundan, KE Fibertec delik düzeni değiştirerek hava akış modelini hassas biçimde kontrol edebilmektedir. Hava dağıtım gereksinimleri kısa atış mesafeleri ve yüksek harmanlama ise, KE Inject low velocity sistemi tercih edilir. Besleme havasının uzun mesafelere ulaşması gerektiği durumlarda ise KE Inject JET sistemi önerilir. Bu durumda KE Direjet sistemleri de ideal olarak kullanılabilir.

50


KE DIREJET SİSTEMLERİN ÜRÜN ÖZELLİKLERİ Önceki bölümde bahsedildiği üzere, KE Inject sistemleri ile KE Direjet sistemleri arasındaki en önemli fark, kanaldan üflenen besleme havasının ortam havasını beraberinde sürükleme yetisi, yani “endüksiyon”dur. KE Direjet Sistemi, belirli bir hava geçirgenliği olan veya üzeri kaplı kumaş yüzeyine konik nozullar yerleştirilerek imal edilir. Nozullar sayesinde %100 aktif, yönlendirilmiş hava dağıtımı sağlanır. Konik nozullar ile müstakil hava jeti etrafındaki hava endüksiyonu kısıtlanır, KE Inject sistemine kıyasla hava jetinin yavaşlama hızı daha düşüktür. Bunun sonucu olarak, KE Direjet sisteminin hem atış mesafesi hem de penetrasyon değeri belirgin miktada artar. KE Fibertec, farklı çaplarda nozullara sahip tek kumaş hava kanal üreticisi olup, Ø12, Ø18, Ø24, Ø48 ve Ø60 mm çaplı nozullu Direjet sistemleri imal etmektedir. Nozul çapı seçimindeki esneklik sayesinde KE Direjet sistemleri yüksek tavanlı depolar veya büyük kapalı spor salonları (arenalar) dahil, karışımlı havalandırma istenen her türlü mekanda kullanılabilir. Nozul çapları ve akış modelleri doğal olarak havalandırma sistemi gereksinimlerine bağlıdır ve KE Fibertec, nozul çapı, sayısı ve yönü konusunda teknik destek sağlamaktadır. Aynı kumaş kanal üzerinde farklı çaplarda nozullar ve farklı akış modelleri kullanmak mümkündür. Böylece mekan ihtiyaçlarına göre farklı alanlarda farklı hava akışları sağlanabilir. Plastik Direjet nozulları, kumaş üzerine lazerle açılmış deliklere kilitleme halkaları ile monte edilir. Kanalın bir metresinde Ø12, Ø18 ve Ø24 mm çaplı nozullar için aynı sıra üzerinde en fazla 14 adet yerleştirilebilir. Bu miktarda nozulun yeterli gelmemesi halinde daha fazla sırada nozul kullanılabilir. Ø48 ve Ø60 mm’ik nozullarda ise bir metrede en fazla altı adet nozul kullanılması tavsiye edilir. Metredeki nozul sayısı arttırıldıkça, her bir nozuldan üflenen hava demetleri birbirlerini etkilemeye başlar ve hava jeti kesiti dairesel formdan farklılaşır. Ayrıca nozullar birbirine yaklaştıkça mekan havasının indüklenmesi sınırlanır ve hava jetinin yavaşlama hızı azalır. Tüm bu etkenler KE Fibertec, veri tablolarında hesaba katılmıştır. Mekanın belirli bölgelerinde nozullardan üflenen havanın geçici olarak kesilmesi istenirse, nozulları kapatmak için tapalar tedarik edilebilir. Bu ihtiyaç genel olarak mekanın kullanım amacının değiştirildiği durumlarda ortaya çıkar.

  KE Direjet Sistemleri genel olarak uzun atış mesafelerine ihtiyaç duyulan büyük mekanlarda kullanılır. Sistem performansı, oda ve iç mekan gereksinimlerine göre nozul seçimi gerçekleştirilir.

51


H igh impulse S ıstemler

Ø12 mm

NOZUL

Ø12 mm’lik nozul, konfor şartlarının önem kazandığı mekanlarda yönlendirilmiş hava dağıtımı istendiği durumlarda kullanılır. Her nozul 120 Pa statik basınç değerinde 5 m³/h debisinde hava üfler. Daha fazla bilgi için 11 ve 12 no’lu veri tablolarına (Sf. 132-133) bakınız.

Ø18 mm NOZUL Ø18 mm’lik nozul, yönlendirilmiş hava dağıtımı istenen ve genelde proses odaklı çözümlerde, nispeten yüksek atış mesafesine ihtiyaç duyulan mekanlarda kullanılır. Her nozul 120 Pa statik basınç değerinde 11 m³/h debisinde hava üfler. Daha fazla bilgi için 11 ve 13 no’lu veri tablolarına (Sf. 132-134) bakınız.

Ø24 mm

NOZUL

Ø24 mm’lik nozul, uzun atış mesafeleri ve yönlendirilmiş hava dağıtımı istenen alanlarda kullanılır. Her nozul 120 Pa statik basınç değerinde 20 m³/h debisinde hava üfler. Daha fazla bilgi için 11 ve 14 no’lu veri tablolarına (Sf. 132-135) bakınız.

Ø48 mm NOZUL Ø48 mm çaplı nozul, çok uzun atış mesafeleri ve yönlendirilmiş hava dağıtımı istenen alanlarda kullanılır. Esnek nozul, ana ekseni etrafında ve tüm yönlerde 30° döndürülebilir. Her bir nozul 120 Pa statik basınç değerinde 81 m³/h debisinde hava üfler. Daha fazla bilgi için 15 ve 16 no’lu veri tablolarını (Sf. 136-137) inceleyebilirsiniz.

Ø60 mm NOZUL Ø60 mm’lik nozul, Ø48 mm çaplı nozulun taban parçasından müteşekkildir ve çok uzun atış mesafeleri ve yönlendirilmiş hava dağıtımı istenen alanlarda kullanılır. Her bir nozul 120 Pa statik basınç değerinde 139 m³/h debisinde hava üfler. Daha fazla bilgi için 15 ve 17 no’lu veri tablolarını (Sf. 136-138) inceleyebilirsiniz.

52


KE DIREJET VARIO - ESNEK ÇÖZÜM KE Direjet Sistemindeki en son yenilik Ø48 mm’lik nozul yani KE Direjet Vario’dur. Vario nozulun üfleme yönü ayarlanabilir; ana eksen etrafında ve tüm yönlerde 30° döndürülebilir.

+30°

Sistem tasarımı safhasında KE Fibertec kanal fonksiyonu ve oda geometrisine göre bir nominal açı belirler, Vario nozullar bu açıda 0° ayarında teslim edilir.

KE DireJet Vario nozul elle ayarlanarak üfleme yönü kendi ana ekseni etrafında +30° ile yukarı doğru döndürülebilir. Bu özellik, özellikle kumaş kanalların montajından sonra odadaki personel veya makine yerleşiminin değişmesi halinde faydalıdır. Ayrıca bu nozul ayarı büyük soğutma yüklerinin beslenmesine de olanak sağlar.

-30°

El ile nozul -30° ile aşağı doğru üfleyecek şekilde de yönlendirilebilir. Yukarıda bahsi geçtiği üzere, kanal montajından sonra mekan içi yerleşimde değişiklik olması halinde büyük fayda sağlar. Vario nozulun bu şekilde ayarlanması, büyük ısıtma yüklerinin ortama verilmesi amacıyla kullanılır.

53


54


7. HİBRİD SİSTEMLER

55


HİBRİD SİSTEMLER

HİBRİD SİSTEMLER Daha önce bahsedildiği gibi KE Inject ve KE Direjet Sistemleri aktif karışımlı sistemler olarak tanımlanır, ancak bu özellik tek işlevleri değildir. KE Fibertec AS, lazer teknolojisini kullanarak daha gelişmiş ürünler imal eder, örneğin pasif low impulse kanalları üzerlerine bir dizi delik açarak veya nozul eklemek suretiyle daha aktif hale getirilmektedir. Doğal olarak kanal üzerine açılan delik veya eklenen nozul sayısı arttıkça kanalın daha da aktif hale gelmesi sağlanır. Böylece hibrid sistemin, pasif low impulse sistem ile aktif karışımlı sistem arasında nasıl davranacağı belirlenir. KE Fibertec ürün gamında iki farklı hibrid sistem mevcuttur; KE Inject hibrid ve KE Direjet hibrid sistemler. Bu sistemler ayrıca yuvarlak (Ø), yarım daire (D) ve çeyrek daire kesitli (½D) formlarda imal edilebilmektedir. Havalandırma teknolojisi açısından hibrid sistemler, aktif yüksek atışlı havalandırma ile pasif low impulse sistemlerin kombinasyonu olarak kabul edilebilir.

HİBRİD SİSTEMLER

KE Inject Hibrid Sistemi

KE Inject Hibrid Sistemi (D)

KE Inject Hibrid Sistemi (½D)

KE Direjet Hibrid Sistemi

KE Direjet Hibrid Sistemi (D)

KE Direjet Hibrid Sistemi (½D)

ÜRÜN GAMI

HİBRİD SİSTEMLERDE YAŞAM ALANI

1,8 m 1.8 m 1,8 m

Opholdszone Yaşam Alanı Opholdszone

56

Low Impulse havalandırmada olduğu gibi, yaşam alanı sabit bir alan değildir, mimar veya müşteri ile görüşülerek tanımlanan ve projeye has alanı ifade eder. Genel olarak, ayakta çalışan insanların bulunduğu odalarda tabandan 1,8 metre, insanların oturur vaziyette çalıştığı mekanlarda ise 1,1 metre yüksekliğe kadar olan hacmi tanımlar.


HİBRİD SİSTEMLERDE HAVA DAĞITIM PRENSİBİ Hibrid kumaş hava kanalları, delikler ve nozullar kullanılarak aktif hale dönüştürülmüş low impulse kanallardır. Sonuç olarak, low impulse prensibi ile yüksek atışlı high impulse prensibi birleştirilir, havanın bir kısmı kanalın altındaki yakın bölgeden uzaklaştırılır. Böylece 5-6°’den daha yüksek ΔT değerleri ile soğutma havası beslendiği uygulamalarda soğuk havanın oda içerisinde yayılması sağlanarak kanal altına direk düşerek cereyan yaratması önlenebilir. Hibrid sistemlerde yaşam alanındaki hava hızlarının hem kanal altındaki low impulse etkisi, hem de orifisler veya nozullardan üflenen kısmın atış mesafeleri için hesaplanması gerekir. Kanaldan çıkan her iki hava akımının da yaşam alanındaki konfor şartlarını olumsuz etkilemediğinden emin olmak gerekir. Hibrid kumaş hava kanallarının geliştirilmesi esneklik açısından yepyeni ufuklar açmakla beraber, havalandırma sisteminden beklenen performans özelliklerinin farkında olmak büyük önem taşır. Sadece birkaç sıra orifis deliği pasif low impulse sistemini aktif karışımlı sisteme çevirmeye yeterlidir. Hibrid sistemlerin en büyük getirisi, teoride, aynı sistemin bir bölge için pasif, bir bölge içinse aktif özellikte etki gösterecek şekilde tasarlanabilmesidir. Hibrid sistemler, besleme havasının delikler veya nozullar vasıtasıyla belirli momentuma sahip olarak ortama verilmesini, böylece hem ısıtma hem de soğutma amacıyla kullanılacak kanallarda optimum hava dağıtım sisteminin sağlanmasına imkan verir. Bunun anlamı; hava hareketlerinin low impulse sistemlerdeki gibi sadece ısıl koşullara bağlı olmadığıdır. Öte yandan, kumaş yüzeyinden ortama verilen hava kütlesi ısıtma modunda pek de önemli bir katkı sağlamayacaktır. Yine de tavanda birikip egzoz hatları ile kısa devre oluşmaz, onun yerine deliklerden üflenen hava jetlerine katılır ve ortam havası ile harmanlanır.

1. bölge Kanaldan beslenen hava kısmen deliklerden yüksek hızda, kısmen de kumaş yüzeyinden düşük hızda ortama verilir. Hava jetlerinin merkezindeki fazla basınç endüksiyon yaratarak ortam havasını ve kumaş yüzeyden süzülen havayı kendi içine doğru çeker ve harmanlar. Kanal altında hızlanan hava (low impulse akımı) metredeki soğutma yüküne bağlıdır.

1. BÖLGE

2. bölge Kanaldan daha sıcak olan ortam havası besleme havası ile yer değiştirir. Low impulse akımının bir kısmı yüksek hızdaki hava jetleri ile sürüklenir ve hızını düşürür. Hava demeti kanaldan uzaklaştıkça aradaki mesafe ile ters orantılı olarak yavaşlar.

2. BÖLGE

Hem yoğunluk farkından dolayı aşağı doğru yönlenen hava kütlesinin, hem de nozullardan üflenen kütlenin yaşam alanına girişte konfor şartları gereksinimlerine uygun olduğundan emin olmak gerekir.

3. BÖLGE

1,8 m

3. bölge

57


HİBRİD SİSTEMLER

YÜKSEK KONFOR İÇİN HİBRİD SİSTEM ÇÖZÜMLERİ Hibrid üfleme sistemlerindeki kumaş kanalların görevi, önceki sayfalarda açıklandığı üzere, havanın bir kısmını kanalın altındaki bölgeden uzaklaştırmaktır. Low Impulse sistemi ile kıyaslandığında, daha yüksek soğutma yükleri kanal altında rahatsız edici hava akımları oluşturmadan ortama beslenebilir. Aşağıdaki resimlerde low impulse sistem ile havanın %20’sinin lazerle açılmış deliklerden verildiği inject sistem arasındaki fark gösterilmiştir. Her iki sistemde de kanala aynı debide ΔT=5°C ile soğutulmuş hava beslenmektedir. Duman yoğunluklarını kıyaslayarak kanal altındaki hava hızları arasındaki fark açıkça görülebilir. Tabi ki deliklerden verilen hava hızının oluşturduğu atış mesafesinin yaşam alanında cereyan problemleri yaratmamasına dikkate etmek gerekir.

  KE Low Impulse ve KE Hibrid Inject sistemlerinin kıyaslandığı duman testleri. Duman yoğunluklarını kıyaslayarak kanal altındaki hava hızları arasındaki fark açıkça görülebilir. Deliklerden verilen hava hızının oluşturduğu atış mesafesinin yaşam alanında cereyan problemleri yaratmayacak şekilde olması gerektiğini unutmamak gerekir.

Geçirgen kumaş üzerinde açılan delik / nozul sıra sayısını değiştirerek low impulse sistemler ile yüksek atışlı high impulse sistemlerin özellikleri birleştirilerek üç farklı hava akış modeli oluşturulabilir. Kumaş yüzeyinden verilen hava ile nozullardan / deliklerden verilen hava oranının %40’a çıkması sistemin işleyişini kökten değiştirerek pasif sistemden aktif karışımlı sisteme dönüştürse de bu oranın %100’e çıkması akış modelinde belirgin bir değişime yol açmaz.

Kanal Tipi Low Impulse Sistemi

58

Nozul / orifislerden verilen hava oranı 0%

Hibrid Sistem

% 5-10 yukarı doğru

Hibrid Sistem

% 15-30 yukarı / yanlara

Hibrid Sistem

%40 ’tan fazla

Akış Modeli Soğutma modunda hava hemen kumaş kanalın altına düşer Soğutma modunda hava hemen kumaş kanalın altına düşer Hava kısmen düşer, kısmen 2-3 metre yanlara yayılır Hava deliklerin baktığı yönde yayılır

Amaç Pasif termal yer değiştirme Yoğuşma problemlerine karşı tavanda hava hareketi ΔT > 5-6°C şartlarında yakın bölgenin yayılması Aktif yüksek atışlı sistem


Yan sayfadaki tablodan da görülebildiği üzere, nozul veya deliklerin sayısı, havanın yaygın veya belirgin bir yönden verilmesini belirleyen ana etkendir. Bu sebeple KE Fibertec, Hibrid sistemleri nozullardan / deliklerden verilen hava oranına göre Model A, B ve C olarak üç grupta sınıflandırır.

M O D E L A ( O R İ F İ S L E R D E N / N O Z U LL A R D A N % 5 - 1 0 ) Model A kullanıldığında, low impulse akımlarına benzer biçimde hava çok yaygın olarak ortama dağılır. Özellikle A ve B sınıfı, yüksek konfor gereksinimleri olan mekanlarda kullanılır. Yüksek atış prensibinin katkısı özellikle periyodik ısıtma veya belirli makineler üzerinde yönlendirilmiş hava akımlarına ihtiyaç duyulduğu durumlarda önem kazanır. Dahası, nemli ortamlarda çok az sayıda nozul veya deliği tavana doğru yönlendirerek yoğuşma ihtimali bertaraf edilebilir.

M O D E L B ( O R İ F İ S L E R D E N / N O Z U LL A R D A N % 1 5 - 3 0 ) Model B kullanıldığında nozullardan / deliklerden verilen hava ile kumaş yüzeyinden verilen havanın kombinasyonu elde edilir. Soğutma şartlarında havanın bir kısmı kanal altına düşer ancak büyük kısmı nozul veya orifis deliklerinin üflediği ana yöne iletilir. Bu tip çözümler tipik olarak hem ısıtma ve soğutma uygulanacak hem de konfor şartlarının belirli seviyelerde olduğu B veya C sınıfı odalarda tercih edilir.

M O D E L C ( O R İ F İ S L E R D E N / N O Z U LL A R D A N > % 4 0 ) Model C ile, spor salonları gibi geniş alanlarda veya proses odaklı çözümler sağlamak adına yönlendirilmiş hava dağılımı elde edilir. KE Fibertec high impulse sistemlerinde olduğu gibi, havanın tamamı nozul veya orifislerin üflediği ana yöne iletilir. Geçirgen olmayan kumaşın kullanıldığı high impulse sistemlerden farklı olarak, havanın bir kısmı geçirgen kumaş yüzeyinden verilerek soğutma amaçlı uygulamalarda kanal yüzeyinde oluşabilecek yoğuşmanın önüne geçilir. Nozul veya delikler ile elde edilen yönlendirilmiş hava dağıtımı ve nozul yönlerinin esnek olması sayesinde geniş mekanlarda her türlü işlev elde edilebilir.

59


60


8. TASARIM DANIŞMANLIĞI

61


TASARIM DANIŞMANLIĞI

KUMAŞ HAVA KANALLARININ TASARLANMASI

Kumaş hava kanallarının sağlıklı tasarımı için birkaç önemli kavramın ve değişkenin bilinmesi gerekir. Kumaş hava kanalları, konvansiyonel havalandırma kanalları ile aynı temel prensiplere dayanır, ancak dikkat edilmesi gereken birkaç kilit nokta mevcuttur. KE Fibertec kumaş hava kanallarının tasarımı sırasında kullanılan önemli parametreler ve konseptlere ait kısa tanımlar aşağıda verilmiştir.

H A V A D A Ğ I T I M A L A N ları KE Low Impulse sistemlerinin tüm kumaş yüzeyi geçirgen olduğundan, dağıtım alanı, kanalın toplam geometrik yüzey alanına eşittir. Dağıtım alanı A, m² cinsinden belirtilir.

Yuvarlak kesitli Low Impulse Sistemi : A = Kanal Çapı x π x Kanal Boyu Yarım Daire kesitli KE Interior Sistemi (D) : A = ½ x Kanal Çapı x π x Kanal Boyu

KE-Low Impulse Sistemi

Çeyrek Daire kesitli KE Interior Sistemi (½ D) : A = ¼ x Kanal Çapı x π x Kanal Boyu

KE Inject ve KE Inject Hibrid sistemlerde, KE Fibertec imalat kolaylığı açısından orifis deliklerini birkaç standart dizilimde gruplamıştır (Bkz. Bölüm 6). Dağıtım alanını değiştirmek için delik sıra sayısını da değiştirmek gerekir. Sonuç olarak, geçirgen olmayan kumaş kullanılan KE Inject sistemlerin dağıtım alanını belirleyen faktör, delik sıra sayısıdır. KE Inject hibrid sistemlerde ise, delikler dahil olmak üzere kanalın tüm yüzeyi dağıtım alanı görevi görür.

KE-Inject Sistemi

KE Direjet ve KE-Direjet hibrid sistemlerde dağıtım alanını belirleyen etkenler, nozulların Ø12, Ø18, Ø24, Ø48 veya Ø60mm çaplı olması ve metretuldeki adedidir. KE Direjet Hibrid sistemlerde ise nozullar dahil olmak üzere kanalın tüm yüzeyi dağıtım alanı görevi görür.

KE-DireJet Sistemi

62


KUMAŞ KANALLARDA BASINÇ ŞARTLARI Tüm diğer hava dağıtım sistemlerinde olduğu gibi, kumaş hava kanallarında da basınç kayıpları oluşur. Kumaş kanallardaki basınç kayıplarını hesaplamak klasik yöntemlerden farklılık göstermez. Hava kanalı malzemesinin çelik veya kumaş olması, kanaldaki akış üzerinde sınırlı bir etkiye sahiptir. Ancak üzerinde önemle durulması gereken nokta, kumaş kanalın oldukça esnek yapıda olduğu ve sadece kanal içerisindeki statik basınç sayesinde şişkin kaldığıdır. Sonuç olarak küçük türbülanslar bile kanalın dalgalanmasına sebep olabilmektedir. Bu nedenle, kumaş kanalın amaçlandığı biçimde; dalgalanma olmaksızın ve en düşük enerji tüketiminde çalışması için basınç kayıpları hesaplamalarını gerçekleştirmek büyük öneme sahiptir.

BASINÇ TANIMLARI Kumaş kanal içerisinde gözlemlenen basınç türleri sağdaki şekilde gösterilmiştir. Toplam Basınç (Pt), kanalın herhangi bir noktasında statik basınç (Ps) ve dinamik basınç (Pd) değerlerinin toplamı olarak hesaplanabilir:

Pd

Ps

Hava Flow Akışı

Pt

Pt = Ps + Pd Burada: Pt : Kanal içerisindeki toplam basınç (Pa) Ps : Kanal içerisindeki statik basınç (Pa)

Pt

Pd : Kanal içerisindeki dinamik basınç (Pa) Toplam Basınç:

Hava

Toplam basınç, hava besleyen fanın, kumaş kanal tarafından oluşturulan toplam direnci yenmesi için üretmesi gereken basınçtır. Kumaş kanal sistemindeki direnç kaynakları, kanaldaki statik basınç, sürtünme kayıpları ve dirsek, redüksiyon vb bileşenlerin basınç kayıplarıdır.

Akışı Flow

Pt

Statik Basınç: Atmosfer basıncına göre fark manometresi ile ölçülen statik basınç, her yönde aynı etkiye sahiptir ve hem kumaş kanalı sişkin durumda tutar hem de havanın nozul veya orifislerden dışarı üflenmesini sağlar.

Ps

Hava

Ps

Akışı Flow

Dinamik Basınç: “Hız basıncı” olarak da isimlendirilen dinamik basınç, havanın hareketini sağlayan ve o yönde etkiye sahip olan basınçtır. Dinamik basınç, bir noktadaki ortalama hava hızına bağlı olup, aşağıdaki denklem ile hesaplanır:

Pd = ½ · r · v2 Burada: r : Havanın özgül ağırlığı (kg/m³) v : Kanal kesitindeki ortalama hava hızı (m/s)

63


TASARIM DANIŞMANLIĞI

KUMAŞ HAVA KANALLARINDA BASINÇ KAYBI Kumaş hava kanallarında basınç kaybı yaratan kaynaklar:

Kanal kesitindeki değişiklikler

Te parçaları, branşmanlar

Dirsekler

Sürtünme

Akış değiştirici elemanlar (SRD’ler)

Delikler, nozullar ve geçirgen kumaş malzeme

Çeşitli bileşenler sonrasında oluşan basınç kayıpları hava hızına, dolayısıyla dinamik basınç Pd’ye ve de basınç kayıp katsayısı olarak adlandırılan değere bağlıdır. Bileşen kayıp katsayısı, KE Fibertec’in tam ölçekli laboratuvarında gerçekleştirilen ölçümler neticesinde belirlenir. Bileşen basınç kaybı (ΔPe) aşağıdaki denklem ile hesaplanır:

DPe = x · Pd2 Burada: x

: Basınç kaybı katsayısı (birimsiz) [-]

Pd2 : Bileşenden sonra ölçülen dinamik basınç (Pa) Kumaş hava kanalları hatalı tasarlandıklarında kesit tam yuvarlak form almaz, bir nevi oval görünümdedir. İki paralel kanal arasında belirgin bir statik basınç farkı da oluşabilir. Bu sadece estetik yönden sakınca doğurmaz, aynı zamanda hava dağıtımı açısından da ciddi sorunlar yaratır. Kumaş kanal sistemi içerisinde dengeli basınç dağılımı sağlanamaz ise, yüksek statik basınca sahip kanalın altında ve etrafında hava cereyanı oluşabilir, aynı biçimde düşük statik basınçlı kanal çevresinde yetersiz hava beslenmesi nedeniyle beklenen sonuç elde edilemez. KE Fibertec AS, kumaş hava kanallarında kullanılan tüm bileşenlerine ait basınç kaybı ölçümlerini dökümante etmektedir. Daha ayrıntılı bilgi için ArGe departmanı ile iletişime geçebilirsiniz.

90° Çıkış Ağzında Basınç Kaybı 5.0

90° Dirsekte Basınç Kaybı

90° Giriş Ağzında Basınç Kaybı

ξ 5.0

14.0

v plenum

v plenum

v plenum

v plenum

12.0

4.0

vout

10.0

Angular connection Conical connection

3.0

4.0

3.0

8.0 6.0

2.0

vout

v inlet

2.0

4.0 1.0

1.0 2.0

150

ξ

ξ ξ ξ ξ ξ

ξ 2.5

150

140

140

130

130

ξ 2.0

120 110

1.0

Pressure loss [Pa]

v plenum v inlet

ξ 1.5

90

ξ 2.5

ξ 2.0

70

ξ 1.0

60

ξ 1.5

90 80

150

ξ 1.0

30

2

3

4

5

6

7

8

9

10

ξ 1.5

ξ 1.0

50

20

20

1

ξ 2.5

ξ 2.0

60

30

0

Pressure loss [Pa]

v out 4.0 vplenum

3.5

70

60

10

10 0

3.0

80

40

vout[m/s]

2.5

90

50

0

2.0

110

40

20

1.5

120

50

10

1.0

140

40 30

0.5

100

100

70

0.0

130

120

80

0.0

3.0

0.8

3.5

0.6

ξ

0.4

ξ

0.2

6.0 5.5 5.0 4.5 4.0

0.0

110

100

64

0.0

3.0

vout v plenum

ξ ξ ξ ξ ξ

Pressure loss [Pa]

4.0

3.5

3.5

ξ

3.0

ξ

2.5

6.0 5.5 5.0 4.5 4.0

2.0

ξ ξ ξ ξ ξ

1.5

3.0

1.0

3.5

0.5

ξ

0.0

6.0 5.5 5.0 4.5 4.0

0.0

0

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

v plenum [m/s]

0

0

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

vout [m/s]


KUMAŞ HAVA KANALLARINDA TİTREŞİM / DALGALANMALAR Kumaş hava kanallarında dalgalanma birinin veya birkaçının sonucudur:

1

oluşumu,

aşağıdaki

sebeplerden

1

Min. 3 x D

Kumaş kanal girişinde hava türbülanslı akışa sahip olduğunda, ters basınçlı alanlar oluşur ve kumaş malzemenin dalgalanmasına / flaplamasına yol açar. Türbülanslı hava akışının sebeplerinden biri, kumaş kanal öncesi dirsek vb bileşenlerin hava yönünde oluşturduğu ani değişimdir. Buna bağlı olarak, kumaş kanal öncesinde hava akışını laminer forma geri getirmek maksadıyla

Çözüm

en az çapın üç katı kadar metal kanal ile devam edilmesi önerilir. Buna ek olarak, dirsekteki hava hızının aşırı yüksek olduğu durumlarda da kumaş kanalın dalgalanması gözlemlenebilir. Lokal olarak oluşan ters akışlar basınç düşüşüne neden olarak bu riski arttırır.

Türbülanslı akışa sahip kesitlerde SRD (Static Regain Diffuzer; Statik Geri Kazanım Difüzörü) kullanılması da akışı düzenlemeye yardımcı olmaktadır. SRD ile hava, konik formdaki bir fileden geçirilerek dinamik basıncın bir kısmı

2

v > 4 m/s

statik basınca çevrilir. Doğal olarak bu işlem ile SRD öncesi statik basınç arttığından, fanın yenmesi gereken toplam sistem basıncı artar.

2

Tavandan girişli yarım daire kanallar gibi, hava beslemesinin kanal yan veya üst tarafından gerçekleştirildiği sistemlerde de kumaş kanalın flaplaması / dalgalanması riski mevcuttur. Bu tip sistemlerde hava giriş hızının oldukça düşük olması istenir, ancak havalandırma sistemi parametreleri doğru seçilmezse kanal girişinde flaplama oluşabilir. KE SRD parçası kullanılarak sorunu çözmek mümkündür.

3

Dikdörtgen kesitli bir metal kollektörün sonuna açılan branşman boğazlarına bağlı kumaş kanallarda da flaplama riski yüksektir. Zira metal kollektördeki hava, kollektörün sonuna çarptığında türbülanslı akışa geçecektir. Bu durumlarda, metal kanal içerisine yönlendirme levhaları yerleştirerek (çözüm 1), SRD parçaları kullanarak (çözüm 2) veya çelik kanala bağlantı boğazlarını çapın üç katı kadar uzatarak çözüm sağlanabilir.

Hatalı tasarım da kumaş kanalın flaplamasına sebep olabilir. Kumaş kanal girişinde aşırı yüksek hava hızları ile çalıştırılması, asimetrik sistem yerleşimi veya yanlış hava geçirgenliği kullanılması halinde sistemlerin statik basıncı kanal girişi veya dirseklerdeki kayıpları karşılamaya yeterli olmayabilir. Statik basıncın yeterli olduğundan emin olmak ve flaplamayı engellemek amacıyla KE Fibertec flaplama faktörü kullanır. Flaplama faktörü ile kanallardaki statik basıncın, dinamik basınç ile sistemin basınç kayıplarının toplamına eşit ya da daha yüksek bir değerde olduğu kontrol edilir.

Çözüm

3

Çözüm 1

Çözüm 2

65


TASARIM DANIŞMANLIĞI

SİSTEMİN DEVREYE ALINMASINDA (START-UP) BASINÇ DARBELERİ Kumaş hava kanallarına sahip havalandırma sistemlerinde havayı kumaş kanala tedricen vermek ve sistemi yavaşça başlatmak amacıyla soft starter, frekans konvertörü veya kontrol damperi kullanılması tavsiye edilir. Aksi halde aşağıda açıklanan olumsuzluklarla karşılaşılabilir:

1

A

A-A

Sadece üst noktasından tek sıra askı ile monte edilden yuvarlak kesitli kanallar, sistem kapalı iken tamamen sönük durumdadır ve çalışır durumdakine kıyasla çok daha düşük bir kesit alanına sahiptir. Kanal içerisine hiç hava yoktur.

A

2

A

A-A

A

3

A

A-A

A

4

A

A

66

A-A

Basit bir on-off düzeni ile kontrol edilen sistemlerde sistem çalıştırılır çalıştırılmaz fan tam kapasiteye çıkar. Kanal halen sönük durumda ve kesiti çok küçük olduğundan, kanal içerisindeki hava hızı oldukça yüksek değerlere çıkar. Kanal içerisinde statik basınç yeterli seviyeye yükselmediğinden, yatay yönde kanal sonuna doğru güçlü bir dalga hareketi oluşur.

Güçlü hava hareketi kumaş kanalın ucuna ulaştığında, oluşturduğu şiddetli darbe sonucu askı sisteminin titreşim sonucu gevşemesine ve hatta kanalın zarar görmesine sebep olabilir. Hava dalgası kanal ucuna ulaştıktan sonra statik basıncın artması ile kanal çeperleri şişmeye başlar ve kanalın ucundan fana doğru ters yönde bir dalga oluşur.

Statik basınç normal seviyelere çıktığında, doğru tasarlanmış kumaş kanal sisteminin hareketi kesilir.


P s/ P d O R A N I Çelik hava kanallarının aksine, yüzeylerinin geçirgen yapıda olması sebebiyle, kumaş kanaldaki hava debisi, dolayısıyla da hava hızı kanal boyunca azalır. Buna bağlı olarak kanal boyunca dinamik basınç düşerken statik basınç artar. Sonuç itibarıyla, dinamik basıncın sıfıra düştüğü kanalın son bölümlerinden daha fazla hava verilir. Kanal boyunca hava debisi sürekli olarak azaldığından, sürtünme kayıpları ihmal edilebilir seviyelerdedir. Böylece kanal sonunda statik basınç ile toplam basınç eşit kabul edilebilir.

Hava Flow Akışı

[Pa] 120

Pt

110 Pd

100 90

Ps

80 0

Uzun bir kanal boyunca havanın eşit oranlarda dağıtılmasını sağlamak için sıklıkla uygulanan bir çözüm, kanal kesitini düşürecek redüksiyonlar ile dinamik basıncı geri kazanmaktır. Bu sayede kanaldaki statik basınç artışı ötelenerek daha eşit oranlarda hava dağılımı sağlanır. Redüksiyonların estetik açıdan kabul edilebilir olduğu durumlarda en ekonomik çözüm budur. Montajı kolaylaştırmak adına, tek sıra askılı sistemlerde redüksiyonlar, kanalların üst kenarları aynı kotta olacak şekilde (eksentrik), çift sıra askılı sistemlerde ise eş merkezli (Konsentrik) tercih edilmelidir.

25

75

50

100

[%]

Hava Flow Akışı

[Pa] 120

Pt

Pt

110

Pd

Pd

Ps

Ps

100 90 80 0

Kumaş kanal sistemi boyunca eşit hava dağılımı sağlamak adına, kanal ortasındaki statik basınç, kanal girişindeki dinamik basıncın en az iki katı olmalıdır. KE Fibertec, Ps statik basıncı ile Pd dinamik basıncı arasındaki oranın en azından yandaki eğriyi takip edecek değerlerde olmasını önerir. Kanalın boyu arttıkça Ps / Pd oranının da yeterli değerde olacak şekilde tasarlanması gerekir.

5,0

25

75

50

100

[%]

Ps Pd [-]

4,0 3,0 2,0 1,0 0

0

10

20

30

40

50

60

70 80 90 100 Længde af kanal Kanal boyu [m]

67


TASARIM DANIŞMANLIĞI

HAVANIN KANAL SONUNA YIĞILMASI Uzun bir kanal üzerine, akışa dik yönde delikler açmanın sorunlara sebep olduğu akışkanlar mekaniğinde iyi bilinen bir durumdur. Ana sorun, yönlendirme levhalarına sahip olmayan deliklerden çıkan havanın kanala paralel biçimde akmaya devam etme eğiliminde olmasıdır. Çoğu uygulamada, entrainment olarak adlandırılan havanın kanal sonuna doğru yığılması; mekan içerisinde hava dağılımı açısından sorunlar yaratır. Kanal girişine en yakın alanda durgun hava kütlesi oluşurken kanalın en uç noktasına yakın bölgede ciddi hava cereyanı oluşabilir. Kanalın girişindeki hava hızı nozul veya deliklerden verilen hava hızından daha yüksek olduğunda entrainment oluşur. Havanın bu şekilde istenmeyen yönlenmesini engellemek için KE Fibertec nozullardan çıkan hava hızının kanal girişindekinden en az %35 daha yüksek olmasına dikkat eder.

Entrainment oluşumunu etkileyen bir diğer etken de kumaş yüzeyinde açılan deliğin çapıdır. Delik çapı büyüdükçe, havanın kanala dik yönde değil, paralel yönde hareket etme riski artar.

KE Direjet sistemlerinin entrainment sorunları yoktur. Nozuların boyu, kanala dik hava hareketini garanti edecek şekilde tasarlanmıştır. KE Inject sistemlerde ise delikler doğrudan kumaş yüzeyine açılmıştır, dolayısıyla yönlendirme levhası kullanmak mümkün değildir. Ancak bu durumda dahi entrainment belirgin ölçüde oluşmaz. Bunun sebebi, delik merkezindeki kanala dik yöndeki hava hızının, KE Inject sistemlerde konvansiyonel sistemlere göre daha yüksek olmasıdır.

GEÇİRGENLİK Kanal kumaşının hava geçirgenliği, belirli hava debisi ile kanal içerisinde elde edilecek statik basınç değerini belirleyen önemli bir etkendir. Kanal kumaşı ne kadar daha sıkı ise, aynı hava debisindeki statik basınç o kadar daha yüksek değerde ölçülür. KE Fibertec Low Impulse sistemlerinde kullanılan tüm kumaşların hava geçirgenliği, kumaşın m²’sinden verilen hava debisi cinsinden m³/h/m² birimi ile verilir. Daha detaylı bilgi için 6 numaralı veri tablosunu (Sf. 127) inceleyebilirsiniz.

68


MAKSİMUM HAVA GİRİŞ HIZI Hava giriş hızı, kanal üzerinde flaplama, gürültü, malzeme ömrü ve hava dağılımı gibi önemli parametreleri derinlemesine etkilediğinden, hayati öneme sahip bir tasarım kriteridir. Yuvarlak kesitli kumaş kanallar için tavsiye edilen hava giriş hızı, giriş noktasına bağlı olmakla beraber 6-8 m/s’dir. Yarım daire kesitli KE Interior sistemlerde yine giriş noktasına ve kesitine bağlı olmak kaydıyla 4-7 m/s arası değerler tavsiye edilir. Max Max44 m/s m/s

Max 4 m/s Max 4 m/s

Max 6 m/s Max 6 m/s

Max 7 m/s Max 7

m/s

Max Max66 m/s m/s

Max 77-8 m/s m/s Max Max 7-8 m/s

Max 77m/s Max m/s

LOW IMPULSE SİSTEMLER İÇİN HAVA ÇIKIŞ HIZLARI Low Impulse kumaş kanallarda hava çıkış hızı, kanalın geometrik yüzey alanına bağlıdır, zira hava tüm kumaş yüzeyinden yavaşça süzülerek ortama verilir.

HIGH IMPULSE SİSTEMLER İÇİN HAVA ÇIKIŞ HIZLARI Statik basınç hem kumaş hava kanalını şişkin durumda tutar, hem de havanın nozul veya deliklerden (hibrid sistemlerde kumaş yüzeyinden de) dışarı verilmesini sağlar. Hava çıkış hızı, atış mesafesi, termal penetrasyon mesafesi vb. değerlerin hesaplanmasında kullanılan önemli bir değer olmakla beraber, gerçekte ölçümü bir hayli zordur. Diğer yandan, basit bir manometre ile kanaldaki statik basıncı ölçmek mümkündür. Ayrıca standart delik diziliminde belirli statik basınç her zaman belirli hava çıkış hızına tekabül eder. Dolayısıyla delik / nozul özellikleri hakkında detaylı bilgi ile statik basınç değeri hesaplanarak hava çıkış hızı değerlerine ulaşılabilir. Yan sayfada açıklandığı üzere, KE Inject sistemlerinde hava giriş hızları kanaldan çıkış hızlarına uygun seçilmelidir. Hava çıkış hızının en düşük değerde giriş hızından %35 daha yüksek olması gerekir.

69


70


9 . o d a k a t e g o r İ L ER İ

71


ODA KATEGOR İ L ER İ

ODA KATEGOR İ L ER İ

A

b

c

d

Kapalı iklim parametreleri Çalışanların Hareketlilik seviyesi Çalışanların Kıyafetleri Yaşam alanında önerilen hava hızı Yaşam alanında önerilen sıcaklık dağılım şartları

72

Kumaş hava kanallarının tasarımı safhasındaki kilit adımlardan biri, konfor gereksinimlerini belirlemektir. İyi bir ihtiyaç analizi ile tasarımın temeli atılır ve son kullanıcının gerçek gereksinimleri belirlenerek önemli öçüde tasarruf sağlanabilir. Maalesef, uygulamanın son kullanıcı beklentilerini karşılamadığı pek çok örnek mevcuttur. İhtiyaç analizi sürecini basitleştirmek adına KE Fibertec, kumaş hava kanalları tasarımında kullanılan dört ana iç mekan parametresinin karşılaştırıldığı “oda kategorileri”ni geliştirmiştir. KE Oda Kategorileri, Profesör Fanger’in konfor teorileri üzerine kurulu bir araçtır.

A

B

C

D

Oturur / Ayakta sabit

Ayakta sabit / periyodik hareket

Hareketli

Sürekli Hareketli

Kısa Kollu, Hafif Giyimli

İnce Ceket / Süveter

Ceket, Tulum

İşe Özel Kıyafet

0,15 m/s

0,20 m/s

0,25 m/s

>0,30 m/s

Eş Dağılımlı (1-2 °C)

Az Farklı (2-3 °C)

Çok Farklı (4-6 °C)

Değişken


Y ATA Y L O W I M P U L S E S İ S TE M L ER Önerilen, DT (oda - üfleme) Max. DT (oda - üfleme) Kumaş yüzeyinden çıkan hava hızı: - KE Low Impulse Sistemi - KE Interior Sistemi Sıcaklık Farkı: - Yaşam alanında - Yakın bölgede Besleme havası sıcaklığında max değişim Nominal DT(1) değerinde kanalın metresine düşen max soğutma yükü Maksimum DT(1) değerinde kanalın metresine düşen max soğutma yükü Oda taban alanı m²’sine düşen max. soğutma yükü Kanallar arası önerilen mesafe

(1)

A

B

C

D

[°C] [°C]

2,5-3,0 6,0

3,0-5,0 7,5

4,0-6,0 9,0

5,0-15,0 -

[m/s] [m/s]

< 0,07 < 0,09

< 0,09 < 0,11

< 0,15 < 0,18

-

Üniform %85-90 karışım

Düşük fark %65-75 karışım

Büyük fark %60-70 karışım

Değişken -

[°C]

± 0,5

± 1,0

± 1,5

-

[W/m]

260

700

1.500

5.000

[W/m]

95

175

200

[W/m²] [m]

100-130 2-4

175-200 4-8

250-300 5 - 10

5 - 10

Montaj yüksekliği: kumaş kanal alt kotu 4 m’de. Farklı kurulum yükseklikleri için veri tablosu 1’e (Sf.122) bakınız.

H I G H I M P U L S E v e H İ BR İ D S İ S TE M L ER Önerilen ΔT - KE Inject Sistemi Soğutma (Toda - Tüfleme) Isıtma (Tüfleme - Toda) Önerilen ΔT - KE Direjet Sistemi Soğutma (Toda - Tüfleme) Isıtma (Tüfleme - Toda) Önerilen min / max oda yüksekliği KE Inject Sistemi Atış Mesafesi (ST-2)(2) - KE-Inject LV - KE-Inject MV - KE-Inject JET Önerilen min / max oda yüksekliği KE Direjet Sistemi - Ø12, Ø18, Ø24 mm - Ø48, Ø60 mm Atış Mesafesi (ST-2)(2) - KE-DireJet Ø12 mm - KE-DireJet Ø18 mm - KE-DireJet Ø24 mm - KE-DireJet Ø48 mm - KE-DireJet Ø60 mm

A

B

C

D

[°C] [°C]

4,0-6,0 3,0-5,0

6,0-8,0 4,0-6,0

8,0-10,0 5,0-7,0

10,0-15,0 8,0-12,0

[°C] [°C]

4,0-6,0 3,0-6,0

6,0-10,0 4,0-8,0

8,0-12,0 6,0-10,0

10,0-15,0 8,0-15,0

[m]

3-4

4-6

4-6

-

[m] [m] [m]

1,8 2,6 6,4

1,4 1,6 3,4

1,1 1,2 2,1

-

[m] [m]

5-9 9-14

6-10 10-16

7-11 11-25

-

[m] [m] [m] [m] [m]

5,6 8,3 13,1 23,6 26,1

4,3 6,3 9,9 17,8 19,7

3,5 5,1 8,0 14,3 15,8

-

100 Pa statik basınç altında bir sıra orifis deliği ve bir adet nozul için hesaplanan atış mesafesi. Ayrıntılı bilgi için 7 – 17 arası veri tablolarına (Sf. 128) başvurabilirsiniz.

(2)

Not: Tablolar sadece kılavuz olarak kullanılması amacıyla verilmiştir. Daha detaylı bilgi için lütfen KE Fibertec ile irtibata geçiniz.

73


74


10. TİPİK YERLEŞİM BİÇİMLERİ

75


TİPİK YERLEŞİM BİÇİMLERİ

İSTEDİĞİNİZ BİÇİMDE DİZAYN EDİNİZ

KE Fibertec’in felsefesi, müşterinin gerçek gereksinimlerinden yola çıkarak mükemmel iç hava kalitesini sağlamayı amaçlayan teknik çözümü geliştirmektir. Bu sebeple sloganımız “İSTEDİĞİNİZ BİÇİMDE DİZAYN EDİNİZ” dir. KE Fibertec, kumaş hava kanalları sektöründe özelleştirilmiş çözümler sunma konusunda uzmanlaşmıştır. Bunun sonucu olarak, kumaş kanal yerleşimi açısından herhangi bir sınırlama yoktur. İlgili oda şartlarını ideal çözüm modeli ile karşılaştırmak çözümlerimizde dikkat ettiğimiz önemli noktadır. Böylece sistem için tercih edilen yerleşimin hava cereyanı, flaplama veya gürültü gibi olumsuz sonuçlar yaratmadan hava dağılımını sağlaması garanti edilir.

YUVARLAK KANALLAR Yuvarlak kesitli kumaş kanallar, dirsek, Te, redüksiyon, offset vb pek çok bileşenden oluşabilir. Tüm bileşenler birbirine fermuar ile kolayca bağlanır. Aşağıdaki şekillerde farklı birkaç bileşenin bağlantısı gösterilmiştir. Dirsek ve dönüşler herhangi bir açıda, konik geçişler ve Te parçaları da farklı özel biçimlerde imal edilebilir.

76

YUMUŞAK DİRSEK

ÜST EKSENTRİK REDÜKSİYON

KESKİN DİRSEK

KONSENTRİk (EŞMERKEZLİ) REDÜKSİYON

TE BAĞLANTISI

A LT E K S E N T R İ K R E D Ü K S İ Y O N


Y U VA R L A K K E S İ T L İ K A N A L L A R A A İ T Ö R N E K U Y G U L A M A L A R

77


TİPİK YERLEŞİM BİÇİMLERİ

Y U VA R L A K K E S İ T L İ K A N A L L A R A A İ T Ö R N E K U Y G U L A M A L A R

78

90° Yumuşak dirseklere örnek

45°’lik keskin dirsekler ile offset örneği

45°’lik dirsekler ve offset branşmana örnek

Üst eksentrik redüksiyon ile Te parçasına örnek

Üst eksentrik redüksiyona sahip Te parçası ve yukarı doğru 90° dirsek örneği

İki eksen ertafında 90° dirseğe örnek


S TA N D A R T B İ L E Ş E N L E R K U L L A N I L A R A K O L U Ş T U R U L A N Ö Z E L S İ S T E M L E R

Astra Zeneca; İngiltere

Fırın; Hollanda

Arla Gıda, Sevkiyat Merkezi; İsveç

Et Dengeleme Odası; Uppsala, İsveç

Hull Üniversitesi; İngiltere

Tivoli Parkı; Avustralya

79


TİPİK YERLEŞİM BİÇİMLERİ YARIM DAİRE (D) VE ÇEYREK DAİRE (½D) KESİTLİ KANALLAR Yarım daire (D) ve çeyrek daire (½D) kesitli KE Interior kanallar, görsel açıdan da beklentilerin büyük olduğu konfor amaçlı havalandırma için özel olarak geliştirilmiştir. Bu sistemler çok esnek olup, sayısız farklı yerleşim ile imal edilebilmektedir. Yuvarlak kanallarda olduğu gibi yarım daire kanalların da dirsek, Te, offset vb pek çok bileşen ile birlikte kullanılmaları mümkündür. KE Interior sistemlerin hava giriş bağlantısı çeşitli biçimlerde gerçekleştirilebilmektedir. Kanalın tavana bitişik üst yüzeyinden yuvarlak veya dikdörtgen kesitli girişler, kanalın bir ucundan yuvarlak, yarım daire veya dikdörtgen kesitli bağlantı ağızları ile bağlantıyı gerçekleştirmek mümkündür. Özellikle asma tavan uygulamalarında tavandan giriş ağızları önerilmektedir, böylece sac kanal veya fleksible kanal gibi ara bağlantı elemanları asma tavan üstünde gizli kalır. Kumaş kanalın tavana bitişik yüzeyi de çok düşük geçirgenlikte kumaş malzemeden üretilir, böylece kanal ile asma tavan arasında küf oluşumu da engellenir. Yarım daire kumaş kanalların ayrıca kavisli eksenlerde (radyuslu) imal edilmesi de mümkündür. Bu sayede ofislerde, kantinlerde vb. mekanlarda oldukça estetik mimari elemanlar olarak kullanılmaları mümkündür (Bkz. Sf. 83; Karsan Plaza, İstanbul).

80

Y U VA R L A K G İ R İ Ş A Ğ Z I

Ü S T T E N Y U VA R L A K G İ R İ Ş A Ğ Z I

YA R I M D A İ R E K E S İ T L İ G İ R İ Ş A Ğ Z I

DİKDÖRTGEN KESİTLİ GİRİŞ AĞZI


YARIM DAİRE (d) VE ÇEYREK DAİRE (½d) KESİTLİ KANALLARA AİT ÖRNEK UYGULAMALaR

81


TİPİK YERLEŞİM BİÇİMLERİ

YARIM DAİRE (D) VE ÇEYREK DAİRE (½ D) KESİTLİ KANALLARA AİT ÖRNEK UYGULAMALAR

82

90° Yumuşak dirsek örneği

Tavandan sarkıtılmış yarım daire kesitli kanal örneği

Redüksiyon ve offset örneği

Yüksekliği azaltılmış çeyrek daire kesitli kanal örneği

Üzeri logo baskılı çeyrek daire kesitli kanal örneği

90° Keskin dirsek askı rayı detayı


S TA N D A R T B İ L E Ş E N L E R K U L L A N I L A R A K O L U Ş T U R U L A N Ö Z E L S İ S T E M L E R

Sosyal alan; Karsan Plaza, İstanbul

Ofis; Hollanda

Restaurant; Malezya

İtfaiye İstasyonu; İsveç

Kilise; İngiltere

Müze; İngiltere

83


84


11. TASARIMIN AKUSTİK YÖNÜ

85


TASARIMIN AKUSTİK YÖNÜ

SES HESAPLAMALARI

İnsanları rahatsız eden, onlara zarar veren ve benzeri istenmeyen sesler “gürültü” olarak adlandırılır. Bu bağlamda, iyi tasarlanmış bir havalandırma sisteminin yarattığı gürültü çok düşük seviyelerde olmalıdır. KE Fibertec, kumaş hava kanallarının ne kadar gürültü oluşturduğunu belirlemeye büyük önem verir. Bu bölümde akustik hesaplamaların ardında yatan teorilere dair kısa bilgi verilmiştir.

GÜRÜLTÜNÜN KAYNAĞI NEDİR? Bir havalandırma sisteminde gürültü kaynakları, sistem bileşenlerinin mekanik gürültüsü ile hava hareketi tarafından yaratılan seslerdir. Sistem bileşenlerinin mekanik gürültüsü fanlardan kaynaklanır. KE Fibertec’in kumaş kanal dışında sistemde oluşan gürültü hakkında yorum yapabilmesi mümkün değildir. Bu gürültünün kumaş kanala gelmeden sönümlenmesi gerekir, zira kumaş kanalın ses sönümleyici olarak kulanılması tavsiye edilmez. KE Fibertec tarafından gerçekleştirilen hesaplamalar sadece hava hareketine bağlı, kumaş hava kanalı içerisindeki basınç düşüşü / salınımı sonucu oluşan gürültü için geçerlidir. Low Impulse sistemlerde hava giriş hızı kritik etkendir. KE Fibertec’in yüksek atışlı high impulse sistemlerinde ise önemli faktör nozul veya deliklerden üflenen havanın hızıdır.

Ses gücü P ile Ses gücü seviyesi Lw arasındaki bağlantı, aşağıdaki denklem ile tanımlanmıştır:

SES GÜCÜ VE SES BASINCI Ses gücü P, bir ses kaynağının yaydığı ses gücünün doğrudan ölçülmesi ile elde edilir. Bu sebeple doğrudan ses kaynağına bağlıdır ve watt (W) cinsinden ölçülür.

Lw = 10 x log (P/Pre) Burada: P

İletilen gerçek ses gücü [W]

Pre

Referans ses gücü (10-12 W)

Ses basıncı p ile ses basıncı seviyesi Lp arasındaki bağlantı, aşağıdaki denklem ile tanımlanmıştır: Lp = 20 x log (p/pre) Burada: p

Gerçek ses basıncı [Pa]

pre

Referans ses basıncı (20 mPa)

Oda sönümlemesi, oda içerisinde iletilen ses gücü seviyesi ile elde edilen ses basıncı seviyesi arasındaki farkı belirtir: RA = Lw - Lp Burada: RA

86

Oda sönümlemesi [dB]

Ses Basıncı p ise ses kaynağından belirli bir mesafede ölçülen ses kuvvetidir. Kulağın duyumsadığı basınç titreşimleri ile karakterize edilir ve ses ölçer (sound meter) ile ölçülür. Pascal (Pa) cinsinden ölçülen ses basıncı, alıcının sesi nasıl algıladığını belirtir ve büyük oranda ses kaynağının konumu ile odanın akustik özelliklerine bağlıdır.

SES GÜCÜ SEVİYESİ VE SES BASINCI SEVİYESİ İnsan kulağının sesi algılaması logaritmik bir eğriyi takip ettiğinden, duyulabilir frekans aralığındaki sesi tanımlamak için logaritmik bir ölçü tanımlanmıştır. Bunun sonucu olarak, akustik hesaplamalar yaparken, ses gücü seviyeleri Lw ve ses basıncı seviyeleri Lp kavramları kullanılır. Lw ses gücü seviyesi ses kaynağına bağlıdır ve oda akustik özelliklerinden bağımsızdır. Desibel (dB) cinsinde belirtilir. Lp ses basıncı seviyesi ise doğrudan ses gücü seviyesine bağlıdır ve dinleyicinin sesi nasıl algıladığını belirtir. Büyük ölçüde ses kaynağının konumuna ve odanın akustik özelliklerine bağlıdır. Ses basıncı seviyeleri de desibel (dB) birimi ile belirtilir.

ODA SÖNÜMLEMESİ (ROOM ATTENUATION) Oda sönümlemesi, oda içerisinde iletilen ses gücü seviyesi ile elde edilen ses basıncı seviyesi arasındaki farkı belirtir. Dolayısıyla, ses basıncı seviyesi, kaynakta yaratılan ses gücü seviyesinden oda sönümlemesi (Room Attenuation; RA) çıkartılarak hesaplanır.


MEKAN İÇERİSİNDE GÜRÜLTÜYÜ ETKİLEYEN FAKTÖRLER Ses basıncı seviyesinden farklı olarak, ses gücü seviyesi ürüne has bir değerdir. Sonuç olarak, KE Fibertec kumaş hava kanallarının akustik özellikleri belirli bir ses gücü seviyesi olarak belirtilir. Ses basıncı seviyesinin de gerekli olduğu durumlarda oda sönümleme değerinin de belirlenmesi gerekir. Yan sayfada belirtildiği üzere, oda sönümlemesi, oda içerisinde iletilen ses gücü seviyesi ile elde edilen ses basıncı seviyesi arasındaki fark değeridir. Aşağıdaki değişkenlere bağlı olduğundan, doğası gereği, oda sönümlemesini hesaplamak oldukça karmaşıktır.

Oda sönümlemesini etkileyen faktörler: • Mekan geometrisi ve ölçüleri • Duvar, tavan ve taban yüzeylerinin akustik özellikleri • Kumaş hava kanallarının konumu • Ses kaynağı ile alıcı / dinleyici arasındaki mesafe

Ses kaynağından yayılan ses dalgaları alıcıya doğrudan veya yansıyarak ulaşır. Ses kaynağı alıcıdan ne kadar uzaksa, doğrudan ulaşan sesin dinleyicinin algıladığı toplam ses basıncı seviyesine katkısı da o kadar azalır. Yansıyan sesin şiddeti tüm oda boyunca eşit seviyede olup, eşdeğer abzorpsiyon alanı (A) olarak ifade edilebilen odanın akustik özelliklerine bağlıdır. Eşdeğer abzorpsiyon alanı “m² Sabine” olarak ifade edilir. Oda sönümlemesini belirlemenin en güvenilir yöntemi, mekan içerisinde yankılanma süresini ölçmektir. Ancak tasarım safhasında bunu gerçekleştirme imkanı nadiren bulunduğundan, oda sönümleme değeri Veri tablosu 21’de (Sf.142) gösterilen diyagramlar kullanılarak tahmin edilebilir. Diyagram 1’de odanın eşdeğer ses abzorpsiyon alanını (A) bulmak için oda hacmi giriş değeri olarak alınır. Kumaş kanalın insanlara olan uzaklığı (r) değeri de doğrusallık katsayısı ile birlikte kullanılarak oda sönümlemesi elde edilir. Doğrusallık katsayısı (directivity coefficient) aşağıdaki tablo yardımı ile tahmin edilebilir.

Kumaş Kanal

Doğrusallık

Konumu Serbest Asılı Tavana bitişik

katsayısı 1 2

Tavana bitişik ve duvar boyunca

4

Doğrusallık katsayısı, kumaş kanalın oda içerisindeki konumuna bağlıdır. tavana bitişik monte edilen yarım daire kanallarda, odanın ortasında veya duvara yakın konumlandırılmalarına bağlı olarak doğrusallık katsayısı 2 veya 4 değerindedir.

Yukarıdaki tabloda gösterildiği üzere, tavana bitişik monte edilen yarım daire kanallarda, konumlandırılmalarına (odanın ortasında veya duvara yakın) bağlı olarak doğrusallık katsayısı 2 veya 4 değerindedir. Yumuşak yüzeyleri sayesinde kumaş hava kanalları oda sönümlemesine olumlu katkı sağlar. Tavanda bir nevi ses emici eleman görevi görerek yansıyan seslerin bir kısmını yutar.

87


TASARIMIN AKUSTİK YÖNÜ

Yaşam alanlarında genellikle maksimum gürültü seviye kısıtlamaları mevcuttur. Ses gereksinimleri mekanın kullanım amacına ve sıklığına bağlıdır. Genellikle LpA veya NR değerleri ile tanımlanır. LpA değeri, A-Filtre kullanılarak standartlaştırılmış, “A-weighted” ses basıncı seviyesidir. A-Filtre ile insan kulağının sesi algılamasına göre ayarlama yapılır ve en yüksek perdedeki seslere en yüksek ağırlık verilir. KE Fibertec’in tüm ses verileri aşağıdaki tabloya göre A- Filtre kullanılarak belirlenmiştir.

A-Filtre

63 Hz

125 Hz

250 Hz

500 Hz

1000 Hz

2000 Hz

4000 Hz

8000 Hz

-26

-16

-9

-3

0

1

1

-1

Mekanik havalandırma sistemlerine ait şartnamelerde tavsiye edilen tasarım değerleri genellikle farklı mekanlardaki maksimum A-weighted ses basıncı seviyelerini dikkate alır. NR, Gürültü Değerlendirme tanımının kısaltmasıdır. NR eğrileri insan kulağının sesi algılamasına göre ayarlanmış olup ISO tarafından standardize edilmiştir. Pratik kural olarak aşağıdaki denklem kullanılabilir:

NR = LpA - 5

SES ÖLÇÜMLERİ KE Fibertec’in kullandığı tüm ses verileri ilgili ölçümlere dayanır. KE Fibertec, kumaş kanal sistemleri üzerinde ses ölçümleri için Hollandalı Peutz & Associates B.V. ve İsveç’li Akustik AB ile ortaklaşa çalışmalar gerçekleştirmiştir. Ses ölçümleri ISO 3741 (Akustik – Ses basıncı kullanılarak gürültü kaynaklarının ses güç seviyelerinin tayin edilmesi – Çınlama odaları için kesinlik metotları) ve ISO 5135 (Akustik – Havalandırma cihazlarından, ünitelerden, sönümleyicilerden ve vanalardan kaynaklanan gürültü ses güç seviyelerinin çınlama odalarında ölçülerek belirlenmesi) standartlarına göre gerçekleştirilmiştir.

88


SİSTEM TASARIMI Low impulse sistemlerde oluşan ses gücü seviyesi hava giriş ağzı konumuna ve daha ziyade hava giriş hızına bağlıdır. KE Fibertec high impulse sistemlerde ise üretilen ses gücü seviyesi deliklerden veya nozullardan çıkan havanın hızına ve metredeki nozul / delik adedine bağlıdır. KE Fibertec kumaş hava kanalları sayısız kombinasyonda imal edilebilir. Bu sebeple her bir kombinasyon için ses ölçümü gerçekleştirmek mümkün değildir. Bunun yerine, belirli kanallar için temel bir ses gücü seviyesi kullanılır. Bu ses gücü seviyesi kanalların yerleşimine göre düzeltilir. Kumaş hava kanalı sistemindeki toplam basınç kaybı hesaplandıktan sonra temel ses gücü seviyesi veri tablosu 18’den (Sf. 139) alınabilir. Tablodan doğru değeri okuyabilmek için sadece kumaş kanallara ait toplam basınç kaybı kullanılmalıdır. Ardından kumaş kanal sistemi düzenine göre ses gücü seviyesi düzeltilmelidir. Bu düzeltme, kanal boyu ve delik sıra sayısı “r” veya toplam nozul sayısı değerleri kullanılarak tablo 19 ve 20’den (Sf. 140-141) faydalanılarak gerçekleştirilir. dB cinsinden okunan düzeltme değeri, temel ses gücü seviyesine eklenir veya çıkartılır. Projelerinizde ses / gürültü hesaplamalarınıza yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. 3 boyutlu tasarım yazılımımız Winvent ile, basınç kayıpları, hava hızları ve benzeri hesaplamaların yanı sıra ses hesaplamaları da otomatik olarak gerçekleştirilir. Verİ Tablosu 18 T e M e l

s e s

G Ü C Ü

s e V İ Y e s İ N İ N

b e l İ r l e N M e s İ

Ses Gücü Seviyesi [dB(A)]

55

50

ÖRNEK HESAPLAMA

45

Örneğimize 13. Bölümde kullanılan Low Impulse sisteme ait değer ile başlıyoruz. Oda atenüasyonunun normal oranda olduğu kabul edilmiştir.

40

35

30

Odadaki maksimum ses basıncı seviyesi: 25 dB(A)

KE-DireJet 25

Veri tablosu 18’de girdi değerleri: Pt = 118 Pa, temel ses gücü seviyesi = 28 dB(A)

KE-Inject 20

Kanal boyu için düzeltme:

15

Veri tablosu 20’de girdi değerleri: L = 9m, düzeltme (yaklaşık) +3 dB(A)

10 KE-Low Impulse 5

Kanal başına bileşke ses gücü seviyesi : 28 dB(A) + 3 dB(A) = 31 dB(A)

0

0

Odaya iletilen bileşke ses gücü seviyesi : 31 dB(A) + 3 dB(A) + 2 dB(A) = 36 dB(A)* Veri tablosu 21 üst bölümde girdi değerleri : Oda hacmi = 825 m³, normal oda

60

80

100

120

140

160 180 200 220 Toplam basınç Pt [Pa]

oDa sÖNÜMleMesİ (aTeNÜasYoNuNuN)

1.000

Veri tablosu 21 alt bölümde girdi değerleri : r = (4,8 m – 1,8 m) = 3 m, D = 2 (Doğrusallık katsayısı Sf. 87, Tavana bitişik) r/ D = 3/ 2=2,1 RA, oda sönümleme (attenuasyon) değeri 12 dB(A) olarak okunur.

belİrleNMesİ

Eşdeğer ses absorpsiyon alanı [m² Sabine]

) 0,40 m= a(α m

lu od

syon

üa en

ek at

Yüks

100

25) = 0,

a (α m

lu od

) = 0,15 (α m a ) al od = 0,10 Norm (αm oda 05) Sert = 0, (α m a od sert Çok syon

üa Aten

10

OK! 1

*ses gücü seviyesine logaritmik ekleme gerçekleştirilmiştir.

40

Verİ Tablosu 21

Sonuç: Eşdeğer ses abzorpsiyon alanı = 90 m² Sabine

Odadaki bileşke ses basıncı seviyesi : 36 dB(A) - 12 dB(A) = 24 dB(A) < 25 dB(A)

20

24

20

100

1.000

10.000 Oda hacmi [m³]

RA [dB]

22

500 m² Sabine

20 200 m² Sabine

18 16

100 m² Sabine

14

50 m² Sabine

12 10

20 m² Sabine

8 6

10 m² Sabine

4

5 m² Sabine

2 0

2 m² Sabine

-2 -4

1 m² Sabine

-6 -8 -10

0,2

0,3

0,4

0,5 0,6

0,8

1

2

3

4

5

6

7

8 9 10 r D

89


90


12. MALZEMELER ve RENKLER

91


MALZEMELER ve RENKLER

ÖZGÜN MALZEMELER

KE Fibertec’in sıkı kalite gereksinimlerini karşılayabilmek adına, ürünlerimizde kullandığımız tüm kumaşlar kendi fabrikamız KE Fibertec Væveri AS’de dokunur. Böylece ham iplikten bitmiş ürüne kadar tüm prosesin ISO 9001 kalite güvence sistemimize uygun ilerlediğinden emin olabiliyoruz. KE Fibertec Væveri dokumahanemizde son teknoloji ürünü hava jetli tezgahlar kullanılmaktadır. Bu sayede Ar-Ge departmanımız ile ortak çalışma sonucu kumaş kalitesini geliştirmeye yönelik daha yeni ve iyi malzemeler imal etmemiz mümkün olabilmektedir.

İPLİKTEN KUMAŞA KALİTE KE Fibertec Væveri’de 10 farklı geçirgenlikte ve çeşitli renklerde Trevira CS polyesterden, antistatik malzemeler, Nomex ve özel karışımlara toplamda 40 tan fazla farklı çeşitte ürün imal etmektedir. KE Fibertec mümkün olan en homojen hava geçirgenliği ve en düşük çekme payına sahip ürünleri elde etmek için, sürekli gözetim altında boyanan ve ısıl işlem uygulanan iplikleri kullanır. Sonuç olarak, %0,5 (binde beş) maksimum çekme payı ile kumaş kanal pazarındaki en iyi garantiyi sunabiliyoruz. Tüm kumaşlarımızın dokusu ısıl işlem ile sabitlenir ve kumaş kanalların işlevi açısından hayati öneme sahip olan hava geçirgenliğinin yıkama sonrasında da korunması garanti edilir. Hava geçirgenliğindeki büyük değişimler istenmeyen sonuçlara yol açar, örneğin fazla sıkı kumaş, basıncı artırarak aşırı enerji tüketimine sebep olurken, fazla gevşek dokudaki kumaş kanal girişinde dalgalanmalara sebep olur. KE Fibertec, ürünlerinde aşağıdaki malzemeleri kullanır: • • • • • •

92

7 tür çapraz dokulu, HDC Trevira CS polyester malzeme 5 tür düz doku LDC-FR polyester malzeme 5 tür alev geciktirici Nomex malzeme 3 tür antistatik malzeme, Trevira CS 2 tür temiz oda malzemesi 1 tür geçirimsiz malzeme (üzeri kaplama kumaş)


YANGIN STANDARTLARINA UYGUN MALZEMELER KE Fibertec’in kullandığı Trevira CS polyester malzeme alev geciktirici malzeme gereksinimlerini karşılar ve SIS 65 00 82 (Danimarka - İsveç) DIN 4102-B1 (Almanya), NFP-92501-1-M1 (Fransa), UL-NFPA 90A-1993 (ABD), MoD HH52/92 (BK) ve EN 13501-1:2002* (AB) yangın standartlarına uygundur. Ülke

Standart

Danimarka, İsveç Almanya

EN 13501 SIS 65 00 82 DIN 4102

Sınıflandırma Alev geciktirici A= Alev almaz B1= Alev Geciktirici B2= Normal Alev alır B3= Alev alır

NFPA 90A-1993

ABD (Underwriters Laboratory) Fransa

İngiltere

NFP 92501-1

MoD HH52/92

Trevira CS BS1d0 Geçti B1

Onaylı M0= Alev almaz M1= Parlayıcı değil M2= Alev Geciktirici M3= Alev alır Alev Geciktirici

M1

Onaylı

* Taslak standart metni: Kumaş hava kanalları sistemi EN 13501-1 standardına göre B-s1-d0 sınıfında olmalıdır. Ancak, etrafı B-s1-d0 malzeme ile çevrili olmak koşulu ile, yüzey alanının %5’ine kadar plastik nozul ve benzeri F sınıfı malzeme kullanılabilir.

KE Fibertec ile iletişime geçerek yangın standartlarına uygunluk sertifikalarını talep edebilirsiniz.

OEKO-TEX® SERTİFİKALI MALZEMELER KE Fibertec, zararlı madde içeriğini belgeleyen Oeko-Tex 100 sertifikasına haizdir. Kumaşlarımız en sıkı zararlı madde kısıtlamalarına uygundur ve en iyi ürünlerin ait olduğu 1. sınıfta konumlanır. Oeko-Tex 100 sertifikası ile aşağıdaki garantileri verebiliyoruz: • • • • • •

Malzemelerimiz alerjik maddeler içermez. Malzemelerimiz gıda sanayiindeki tarımsal ilaçlara dair kısıtlamalara uygundur. Malzemelerimiz ağır metaller içermez. Malzemelerimiz kanserojen boyalar içermez Malzemelerimiz en sıkı formaldehit gereksinimlerine uygundur. Malzemelerimiz dengeli pH değerine sahiptir (4,0 – 7,5)

Daha fazla bilgi için KE Fibertec ile iletişime geçebilirsiniz.

93


MALZEMELER ve RENKLER MALZEMELERİN TOZ TUTMA KAPASİTESİ Havalandırma sisteminin filtresi ne kadar iyi olursa olsun, belirli miktarda toz partikülleri besleme havasına karışır. Bu sebeple, kumaş hava kanallarının yıkanma sıklığı büyük ölçüde kumaşın toz tutma kapasitesine bağlıdır. KE Fibertec, kullandığı kumaşları toz tutma kapasitelerine göre iki ana grupta sınıflandırır; İngilizce tanımlarının kısaltmalarından yola çıkarak, yüksek toz tutma kapasitesine sahip kumaşları HDC (High Dust-Holding Capacity), nispeten sınırlı toz tutma kapasitesine sahip kumaşları ise LDC (Low Dust-Holding Capacity) olarak adlandırır. Malzemenin toz taşıma kapasitesi dokuma yapısına bağlıdır. Yüksek toz tutma kapasiteli HDC malzemeler, eğrilmiş iplikler kullanılarak imal edilir. 38 mm’lik kesik lifler eğrilerek iplik haline getirilir, eğrilen iki iplik tekrar birbirine dolanarak oluşturulan son iplik, dokuma tezgahında çaprazlama, atkı ve çözgü olarak (kumaşın boyu ve eni yönünde) kullanılır. Nihayetinde, hava akışını engellemeden büyük miktarda toz taşıyabilen bir kumaş meydana gelir. Kumaş yüzeyinden geçen hava engellenmeye başladığında, tasarım aşamasında hesaplanan hava miktarının, hesaplanan basınç kaybı ile ortama dağıtılabilmesi için kanalın yıkanması gerekir. Sınırlı toz tutma kapasitesine sahip kumaşlar ise, çözgü iplikleri olarak (boylamasına) 128 adet sürekli iplikçikten oluşan multifilament (çok lifli) iplikten dokunur. Bu iplikler düz ve pürüssüz olup, eğrilmiş ipliklere göre çok daha düşük yüzey alanına sahiptir. Atkı iplikleri olarak (enlemesine) kullanılan iplikler, HDC kumaştakiler ile aynıdır ancak dokuma metodu da daha basit olduğundan, oluşan kumaş yüzeyi alanı çok daha düşüktür. Uygulamada iki kumaş arasında dayanım, kullanım ömrü, geçirgenlik hassasiyeti veya çekme payı bakımından fark yoktur. Yanda HDC ve LDC malzemelerin yüzey yapısı gösterilmiştir. HDC malzeme LDC’ye kıyasla daha büyük bir yüzey alanına ve hacme sahip olduğundan toz tutma kapasitesi, dolayısıyla da yıkama sıklığı açısından büyük avantaj sağlar.

HDC malzeme

LDC malzeme

KE Fibertec, proje gereksinimlerine ve uygulamaya göre geniş bir ürün yelpazesi sunar. Tüm low impulse sistemler ve kimi hibrid sistemlerde yüksek toz tutma kapasiteli kumaşlar kullanılırken, havanın %30’undan fazlasının deliklerden veya nozullardan verildiği çok aktif sistemlerde daha sınırlı toz tutma kapasitesine sahip kumaşlar önerilir. Bunun sebebi, bu sistemlerdeki toz partiküllerinin çoğunun nozullardan veya inject deliklerinden çıkması sonucu kanal içindeki basınç artışına aynı oranda etki etmemesidir. KE Fibertec, tekstil malzemelerinin toz tutma kapasiteleri için önerilen testleri düzenli olarak gerçekleştirir. Hem HDC hem de LDC malzemelerimizin EN 779 Standardına göre testleri, onaylı Alman PALAS Enstitüsünde gerçekleştirilmiş olup, sonuçlar HDC malzemenin LDC’ye kıyasla 4 kata kadar daha yüksek toz tutma kapasitesine sahip olduğunu göstermiştir.

94


YÜKSEK TOZ TUTMA KAPASİTELİ MALZEMELER (HDC) 120 Pa Basınçta

Malzeme Veri

Trevira CS Polyester Kumaş Trevira CS Polyester Kumaş Trevira CS Polyester Kumaş Trevira CS Polyester Kumaş

geçirgenlik (m³/h/m²) 50 150 200 320

Tablosu 1 2 3 4

Trevira CS Polyester Kumaş Trevira CS Polyester Kumaş Trevira CS Polyester Kumaş

500 780 1380

5 6 7

KE no.

Açıklama

025700 025710 025020 025030 025500 025600 022400

BAZ RENKLER

Beyaz

Açık Gri

STANDART RENKLER

Gemici Mavisi

Kavun Sarısı

Trfik Kırmızsı

Açık Mavi

Siyah

19-3864-TC

15-1058-TC

18-1663-TC

15-3920-TC

19-4013-TC

11-0601-TC 12-4705-TC

SINIRLI TOZ TUTMA KAPASİTELİ MALZEMELER (LDC) 120 Pa Basınçta

Malzeme Veri

geçirgenlik (m³/h/m²)

Tablosu

Alev Geciktirici Özel Polyester Kumaş

40

28

Alev Geciktirici Özel Polyester Kumaş Antimikrobiyal uygulama

40

29

KE no.

Açıklama

025430 025430A

BAZ RENKLER

STANDART RENKLER

Beyaz

Açık Gri

Gemici Mavisi

Kavun Sarısı

Trfik Kırmızsı

Açık Mavi

Siyah

Boğaziçi Yeşili

Bej

11-0601-TC

12-4705-TC

19-3864-TC

15-1058-TC

18-1663-TC

15-3920-TC

19-4013-TC

18-5633-TC

15-1215-TC

120 Pa Basınçta

Malzeme Veri

geçirgenlik (m³/h/m²)

Tablosu

Alev Geciktirici Özel Polyester Kumaş

20

30

025450

Alev Geciktirici Özel Polyester Kumaş

80

31

025480

Alev Geciktirici Özel Polyester Kumaş

320

32

KE no.

Açıklama

025420

BAZ RENKLER

Beyaz

Açık Gri

Gemici Mavisi

11-0601-TC

12-4705-TC

19-3864-TC

95


MALZEMELER ve RENKLER

NOMEX MALZEME KE no.

BAZ RENKLER

Açıklama

120 Pa Basınçta

Malzeme Veri Tablosu

013521

Nomex Kumaş

geçirgenlik (m³/h/m²) 130

33

013522 013523 013524 013525

Nomex Kumaş Nomex Kumaş Nomex Kumaş Nomex Kumaş

290 370 460 700

16 17 18 19

Açıklama

120 Pa Basınçta

Malzeme Veri Tablosu

Trevira CS Antistatik Kumaş Trevira CS Antistatik Kumaş Trevira CS Antistatik Kumaş

geçirgenlik (m³/h/m²) 200 320 500

20 21 22

120 Pa Basınçta

Malzeme Veri Tablosu

Natürel Geceyarısı Mavisi 11-0701-TC 19-4023-TC

ANTİSTATİK MALZEMELER KE no. 035020 035030 035500

BAZ RENKLER

Beyaz 11-0601-TC

TEMİZ ODA KUMAŞLARI KE no.

Açıklama

geçirgenlik (m³/h/m²) 012586 013586

BAZ RENKLER

Beyaz 11-0601-TC

96

Multifilament (Çok Lifli) Polyester Kumaş Multifilament (Çok Lifli) Naylon Kumaş

320

23

780

24


KARIŞIMLI SİSTEMLER İÇİN PVC KAPLI POLYESTER KUMAŞ KE no.

Açıklama

120 Pa Basınçta

Malzeme Veri Tablosu

geçirgenlik (m³/h/m²) PVC Kaplı Polyester Kumaş

026400

0

26

BAZ RENKLER

Beyaz

Gemici Mavisi

Açık Gri

Kavun Sarısı

11-0601-TC

19-3864-TC

14-4103-TC

15-1058-TC

ÖZEL RENKLER KE Fibertec, kumaş hava kanallarını 1600 farklı özel tonda imal edebilmektedir. Ayrıntılı bilgi için satış temsilciniz ile görüşebilirsiniz.

logo baskılı kanallar Kanalların üzerine logo veya metin eklemek mümkündür. Özellikle showroomlar, alışveriş merkezleri, mağazalar ve fuar alanları gibi alanlarda kullanılan kanalların yüzeyinden tanıtım amaçlı faydalanılabilir.

MALZEME VERİ TABLOLARI KE Fibertec, kullandığı tüm kumaş türlerine ait detaylı teknik bilgi ve dökümatasyona sahip veri tablolarına sahiptir. Talepleriniz ve ayrıntılı bilgi için satış temsilciniz ile görüşebilirsiniz.

97


98


13. TASARIM SÜRECİ

99


TASARIM SÜRECİ

UYGULAMALI ÖRNEKLER

Aşağıdaki örneklerde KE Low Impulse, KE Inject ve KE Direjet Sistemlerinin ölçülendirilmesi pratik hesaplamalarla yapılmıştır. KE Fibertec, tasarladığı tüm sistemler için kendi bünyesinde geliştirdiği 3 boyutlu yazılımı Winvent’i kullanarak ayrıntılı hesaplamalar gerçekleştirir. Bu nedenle basınç kayıpları, hava hızları ve ses seviyeleri hesaplamaları konusunda yardımcı olmamıza izin vermenizi rica ediyoruz.

KE LOW IMPULSE SİSTEMLERİNİN ÖLÇÜLENDİRİLMESİ Aşağıdaki giriş değerleri verilmiştir. Oda boyutları (En x Boy x Yükseklik):

15 m x 10 m x 5,5 m

Kanalın alt kotu:

Tabandan 4,8 m

Odadaki ısı kaynakları dağılımı:

Normal

Mekandaki ısıl yük:

17.400 W

Hava giriş noktaları ve konumları:

Yan duvarda üç adet giriş

Besleme havası sıcaklığı ve hedeflenen oda sıcaklığı:

16°C / 20°C

Giriş noktalarındaki hava debileri:

4.300 m³/h

Yakın Bölgede izin verilen azami hava hızı:

0,20 m/s (B sınıfı oda)

(Genellikle baş hizası, tabandan 1,8 m alınır.) Giriş noktasında kumaş kanalına sağlanan toplam basınç: 130 Pa Oda ölçüleri ve kroki

15 m 10 m

4,8 m

HESAPLAMA SÜRECİ Aşağıdaki hesaplama süreci izlenir: 1. Kanalın beher metresine düşen azami soğutma yükü belirlenir. 2. Gerekli kanal boyu belirlenir. 3. Low Impulse kanal adedi hesaplanır. 4. Kumaş kanal çapı hesaplanır. 5. Kanal kumaşı cinsi belirlenir. 6. Yaşam alanına girişteki hava hızları kontrol edilir. 7. Basınç kaybı hesaplanır. 8. Ses / Gürültü seviyeleri hesaplanır.

100

5,5 m


1. KANALIN BEHER METRESİNE DÜŞEN AZAMİ

SOĞUTMA YÜKÜ

Verİ Tablosu 1 MeTreYe DüŞeN MaksİMuM soĞuTMa YüküNüN belİrleNMesİ Kanalın metresine düşen soğutma yükü Φ [W/m]

1.600

Veri tablosu 1 diyagramı üzerinde ΔT = 4°C, B sınıfı oda eğrisi ile kesiştirildiğinde

C sınıfı oda

1.400

Aynı sayfadaki tablo üzerinde kanala olan uzaklık (kanal alt kotu- baş hizası) d=3m satırı ve B sınıfı odada normal ısı dağılımı sütununun kesiştiği haneden düzeltme katsayısı k=1,31 okunur. Fmax = Fm x k = 500 W/m x 1,31 = 655 W/m

1.000

B sınıfı oda 1,8 m

Sonuç Fm= 500 W/m

d

1.200

800 600 A sınıfı oda

400 200 0

0

1

2

4

3

5

7

6

8

9

∆Τ [°C]

kaNalDaN uZaklIk Ve IsI kaYNaklarI TürüNe GÖre DüZelTMe FakTÖrü, k A

2. GEREKLİ KANAL BOYU

B

C

Mesafe, d [m]

Normal

Düşük

Zeminde

Normal

Düşük

Zeminde

Normal

Düşük

Zeminde

1,0 1,5 2,0

0,32 0,60 0,89

0,23 0,44 0,65

0,17 0,32 0,47

0,44 0,69 0,92

0,32 0,50 0,67

0,23 0,36 0,48

0,53 0,75 0,93

0,38 0,54 0,68

0,28 0,39 0,49

2,5 3,0 3,5 4,0 4,5 5,0 5,5 6,0 6,5 7,0

1,16 1,43 1,68 1,91 2,14 2,36 2,57 2,77 2,97 3,15

0,85 1,04 1,22 1,39 1,56 1,72 1,87 2,02 2,16 2,29

0,61 0,75 0,88 1,00 1,12 1,24 1,35 1,45 1,56 1,65

1,11 1,31 1,48 1,65 1,80 1,94 2,08 2,21 2,33 2,45

0,80 0,95 1,08 1,20 1,31 1,41 1,51 1,60 1,69 1,78

0,58 0,69 0,78 0,86 0,94 1,02 1,09 1,16 1,22 1,28

1,10 1,24 1,38 1,50 1,61 1,72 1,82 1,91 2,00 2,08

0,80 0,90 1,00 1,09 1,17 1,25 1,32 1,39 1,45 1,51

0,57 0,65 0,72 0,79 0,84 0,90 0,95 1,00 1,05 1,09

17.400 W / 655 W/m = 27 m

3. LOW IMPULSE KANAL ADEDİ ve SİSTEM YERLEŞİMİ

MeTre baŞINa aZaMİ soĞuTMa YüküNüN belİrleNMesİ

Fmax = F x k

27m / 10m = 3 adet kanal, herbiri 9 metre boyunda

4. KUMAŞ KANAL ÇAPI Veri Tablosu 3 üzerinde 4.300 m³/h debi ve azami 7-8 m/s hava giriş hızı kesiştirilir (koyu bant içinde) Kanal çapı D= Ø500, v= 6 m/s

Verİ Tablosu 3 YuVarlaK KaNal ÇaPININ belİrleNMesİ (0 - 20.000 m³/h) Hava debisi [m³/h]

20.000

Ø1100

Ø1000

Ø900

19.000

5. KANAL KUMAŞI CİNSİ

Ø800

18.000

v0

17.000 16.000

Veri Tablosu 6 kullanılarak:

15.000 Ø710

14.000

Beher kanal yüzey alanı: π x D x L = π x 0,5 x 9 m = 14,1 m²

13.000 12.000

Geçirgenlik: 4.300 m³/h / 14,1 m² = 304 m³/h/m²

Ø630

11.000 10.000 9.000

Seçilen kumaş tipi: 025030, Ps,mid = 112 Pa

Ø560

8.000 Ø500

7.000 6.000

Ø450

5.000

6 . yaşam alanındaki ha v a H I Z L A rı kontrolü

Ø400

4.000 3.000

Ø315

2.000

Kanalın beher metresine düşen azami soğutma yükü: Fmax = 655 W/m

Ø250 Ø200

1.000 0

0

Kanalın beher metresine düşen gerçek soğutma yükü:

1,0

0

3,0

2,0

5

1

4,0

5,0

10

15

6,0

7,0 8,0 9,0 10,0 Kanala girişte hava hızı [m/s]

20

30

40 50 60 Dinamik basınç [Pa]

FActual = Qv x r x cp x DT / L FActual = (4.300 m³/h x 1/3.600 s/h x 1,205 kg/m³ x 1.007 J/(kg·°C) x (20°C - 16°C)) / 9 m FActual = 644 W/m FActual < Fmax OK!

Verİ Tablosu 6 G

e

Ç

İ

r

G

e

N

Statik Basınç

7 . B A S I N Ç K AY B I H E S A B I Ps,mid = 112 Pa Pd,mid = ½ x r x (vmid)2 = ½ x 1,205 kg/m3 x (½ x 6 m/s)2 = 6 Pa Pt,mid = Ps,mid + Pd,mid = 112 Pa +6 Pa = 118 Pa Pt,start = 118 Pa (Sürtünme kaybı = 0 Pa) Ps,start = Pt,start- Pd,start = 118 Pa - ½ x r x (6 m/s)2 = 96 Pa (ESP) Pt,start = 118 Pa < 130 Pa OK!

025700 025330 025710 Ps [Pa] 025320 025350 025360 220

l

İ

K

D

İ

025030 025380 035030 012586

025020 025370 003502

Y

a

G

r

a

M

I

KE malzeme kodları 025500 035500

200

180

160 025600 013586

140

120

100

80 022400 60

40

20

8. SES HESAPLAMALARI Hesaplama yöntemi 11. Bölümde ayrıntılı olarak verilmiştir.

0

0

100

200

300

400

500

0

0,028

0,056

0,083

0,11

0,14 0,17 0,19 0,25 0,22 Kumaş yüzeyinden hava hızı [m/s]

600

700 800 900 Geçirgenlik qp [m³/h/m²]

101


TASARIM SÜRECİ

KE INJECT SİSTEMLERİNİN ÖLÇÜLENDİRİLMESİ Aşağıdaki giriş değerleri verilmiştir. Oda boyutları (En x Boy x Yükseklik):

36 m x 12 m x 4,5 m

Kanal merkezi kotu:

Tabandan 4,1 m

Hava giriş noktaları ve konumları:

Duvarda 2 giriş

Besleme havası sıcaklığı ve hedeflenen oda sıcaklığı:

21°C / 21°C (izotermal)

Giriş noktalarındaki hava debileri:

6.000 m³/h

Kumaş tercihi: 026140 (geçirimsiz) Duvar jeti gereksinimi:

ST-1 (Duvar jeti)

Yakın Bölgede izin verilen azami hava hızı:

0,20 m/s (B sınıfı oda)

Giriş noktasında kumaş kanallara sağlanan toplam basınç: 120 Pa

Oda ölçüleri ve kroki

12 m 36 m

4,1 m

4,5 m

HESAPLAMA SÜRECİ Aşağıdaki hesaplama süreci izlenir: 1. Kanal adedi ve boyları hesaplanır. 2. Kumaş kanal çapı belirlenir. 3. Kumaş kanalın beher metresinden ortama verilecek hava debisi hesaplanır. 4. Delik düzeni belirlenir. 5. Delik sıra sayısı, statik basınç ve atış mesafesi hesaplanır. 6. Yaşam alanına girişteki hava hızları belirlenir. 7. Basınç kaybı hesaplanır. 8. Ses / Gürültü seviyeleri hesaplanır.

102


1. KANAL ADEDİ VE BOYLARI 2 giriş noktası için 2 adet kanal Oda boyu: 36 m, kanal boyu 35 m

Verİ Tablosu 3 YuVarlaK KaNal ÇaPININ belİrleNMesİ (0 - 20.000 m³/h)

20.000

Hava debisi [m³/h]

Ø1100

Ø1000

Ø900

19.000 Ø800

18.000

v0

17.000 16.000

2. KANAL ÇAPI

15.000

Veri Tablosu 3 üzerinde 6.000 m³/h debi ve azami 7-8 m/s hava giriş hızı kesiştirilir (koyu bant içinde)

13.000

Kanal çapı: D = Ø560 mm, v = 6,8 m/s

11.000

Ø710

14.000

12.000 Ø630

10.000 9.000

Ø560

8.000

3 . K U M A Ş K A N A L I N B E H E R M E T R E S İ N D E N O R TA M A

Ø500

7.000 6.000

Ø450

5.000

V E R İ L E C E K H A V A D E B İ S İ 6.000 m3/h / 35 m = 171 m3/h/m

Ø400

4.000 3.000

Ø315

2.000

Ø250 Ø200

1.000 0

0

1,0

0

3,0

2,0

4,0

5,0

10

15

5

1

6,0

7,0 8,0 9,0 10,0 Kanala girişte hava hızı [m/s]

20

30

40 50 60 Dinamik basınç [Pa]

4. DELİK DÜZENİ B Sınıfı oda olması sebebiyle LV delik düzeni seçildi (Bkz. Sf. 73).

Verİ Tablosu 8 lV DÜZeNİNDe Ke-INJeCT serbesT JeTler İÇİN l 0,15 Ve l 0,20 DİYaGraMlarI

16

20

14

12

18

r=

r=

r =

r=

r=

r=

8

6

Statik Basınç, Pss [Pa]

10

r: Delik sıra sayısı 200

r=

Veri Tablosu 8 üzerinde: 171 m³/h/m Kanalın bir tarafındaki delik sıra sayısı: 8 sıra Statik Basınç: 105 Pa En düşük atış mesafesi L0,20 = 3,8 m

r =

5 . DELİK SIRA SAYISI, STATİK BASINÇ VE ATIŞ MESAFESİ

150 120 100 90 80 70

l0,15 = 6,5 0,15

60

l0,15 =6,0 0,15

50

l0,15 = 5,5 0,15

40

l0,15 = 5,0 0,15 l0,15 = 4,5 0,15

30

l0,15 = 4,0 0,15

6 . YA Ş A M A L A N I N A G İ R İ Ş T E K İ H AVA H I Z L A R I Oda geometrisine göre gerekli atış mesafesi: 12/4 + (4,1 m – 1,8 m) = 5,3 m

20

l0,15 = 3,5 0,15 l0,15 = 3,0 0,15

10 100

125

150

175

200

250

300

350 400

500

600

700

800 900 1.000 q [m³/h/m]

Akış Modeli 1 (duvar jeti) için düzeltme: Viso = 2 x 0,14 m/s = 0,20 m/s

20

18

r=

r=

14

16

12

r=

r =

r=

r=

10

8

Statik Basınç, Pss [Pa]

r =

200

r=

Kanal çıkışından 5,3 m sonra izotermal hava hızı: Viso = (3,8 m / 5,3 m) x 0,2 m/s = 0,14 m/s

6

r: Delik sıra sayısı

150 120 l0,20 = 6,0 0,20

100 90 80 70

l0,20 = 5,5 0,20 l0,20 = 5,0 0,20

60

l0,20 = 4,5 0,20

50

l0,20 = 4,0 0,20

40

l0,20 = 3,5 0,20

30

l0,20 = 3,0 0,20

7 . B A S I N Ç K AY B I H E S A B I Ps,mid = 105 Pa

20 l0,20 = 2,5 0,20

10 100

125

150

175

200

250

300

350 400

500

600

700

800 900 1.000 q [m³/h/m]

Pd,mid = ½ x r x (vmid)2 = ½ x 1,205 kg/m3 x (½ x 6,8 m/s)2 = 7 Pa Pt,mid = Ps,mid + Pd,mid = 105 Pa + 7 Pa = 112 Pa Pt,start = 112 Pa (Sürtünme kaybı = 0 Pa) Ps,start = Pt,start- Pd,start = 112 Pa - ½ x r x (6,8 m/s)2 = 85 Pa (ESP) Pt,start = 112 Pa < 120 Pa OK!

Verİ Tablosu 18 T e M e l

55

s e s

G Ü C Ü

s e V İ Y e s İ N İ N

b e l İ r l e N M e s İ

Ses Gücü Seviyesi [dB(A)]

50

8. SES SEVİYELERİ HESABI Veri Tablosu 18 üzerinde: Pt,start = 112 Pa, temel ses gücü seviyesi ≈ 43 dB(A) Kanal boyu ve delik sıra sayısına göre düzeltme: Veri Tablosu 19 üzerinde: toplam delik sıra sayısı: 16, L = 17,5 m Düzeltme değeri: + 7,5 dB(A) + 3 dB(A)* = 10,5 dB(A) Kanal başına bileşke ses gücü seviyesi: 43 dB(A) + 10,5 dB(A) = 53,5 dB(A) Odaya iletilen bileşke ses gücü seviyesi: 53,5 dB(A) + 3 dB(A)* = 56,5 dB(A)

45

40

35

30 KE-DireJet 25 KE-Inject 20

15

10 KE-Low Impulse 5

0

0

20

40

60

80

100

120

140

160 180 200 220 Toplam basınç Pt [Pa]

* Kanal adedi iki katına çıktığında ses gücü seviyesine 3 dB(A) eklenir.

103


TASARIM SÜRECİ

KE DIREJET SİSTEMLERİNİN ÖLÇÜLENDİRİLMESİ Aşağıdaki giriş değerleri verilmiştir.

Oda boyutları (En x Boy x Yükseklik):

26 m x 8 m x 8 m

Kanalın merkezi kotu:

Tabandan 7,3 m

Hava giriş noktaları ve konumları:

Duvarda 1 giriş

Hedeflenen oda sıcaklığı ve besleme havası sıcaklığı:

4°C / 4°C (izotermal)

Giriş noktalarındaki hava debileri:

5.300 m³/h

Kumaş tercihi:

026140 (geçirimsiz)

Duvar jeti gereksinimi:

ST-3 (Duvar jeti)

Yakın Bölgede izin verilen azami hava hızı:

0,30 m/s

Giriş noktasında kumaş kanallara sağlanan toplam basınç: 140 Pa

Oda ölçüleri ve kroki

8m

26 m

7,3 m

8m

HESAPLAMA SÜRECİ Aşağıdaki hesaplama süreci izlenir: 1. Kanal adedi ve boyları hesaplanır. 2. Kumaş kanal çapı belirlenir. 3. Kumaş kanalın beher metresinden ortama verilecek hava debisi hesaplanır. 4. Nozul türü belirlenir. 5. Metredeki nozul adedi, statik basınç ve atış mesafesi hesaplanır. 6. Yaşam alanına girişteki hava hızları belirlenir. 7. Basınç kaybı hesaplanır. 8. Ses / Gürültü seviyeleri hesaplanır.

104


1. KANAL ADEDİ VE BOYLARI 1 giriş noktası için 1 adet kanal

Verİ Tablosu 3 YuVarlaK KaNal ÇaPININ belİrleNMesİ (0 - 20.000 m³/h)

Oda boyu: 26 m, kanal boyu 25 m

20.000

Hava debisi [m³/h]

Ø1100

Ø1000

Ø900

19.000 Ø800

18.000

v0

17.000 16.000 15.000

Ø710

14.000

2. KANAL ÇAPI

13.000

Veri Tablosu 3 üzerinde 5.300 m³/h debi ve azami 7-8 m/s hava giriş hızı kesiştirilir (koyu bant içinde) Kanal çapı D= Ø560, v= 6 m/s

11.000

12.000 Ø630

10.000 9.000

Ø560

8.000 Ø500

7.000 6.000

Ø450

5.000

Ø400

4.000 3.000

3 . K U M A Ş K A N A L I N B E H E R M E T R E S İ N D E N O R TA M A

Ø315

2.000

Ø250 Ø200

1.000

V E R İ L E C E K H A V A D E B İ S İ

0

0

1,0

0

2,0

3,0 5

1

4,0

5,0

10

15

6,0 20

7,0 8,0 9,0 10,0 Kanala girişte hava hızı [m/s] 30

40 50 60 Dinamik basınç [Pa]

5.300 m3/h / 25 m = 212 m3/h/m

4. NOZUL SEÇİMİ Ø18 mm çaplı nozul tercih edildi.

Verİ Tablosu 13 Ke-DIreJeT Ø18 mm NoZullu serbesT JeTler İÇİN l0,20 ve l0,30 DİYaGraMlarI

Veri Tablosu 13 üzerinde: 212 m /h/m

150 150

Kanalın beher metresinde tek tarafa düşen nozul sayısı: 10

100 100

=8 ll0,20 0,20= 8

=9 ll0,20 0,20= 9

= 10 ll0,20 0,20= 10

dd== 14 14

dd== 12 12

dd== 88

dd== 10 10

dd== 66

dd== 22

[Pa] Statik Basınç, Basınç, P Pss [Pa] Statik

200 200

3

dd== 44

d: metredeki metredeki nozul nozul adedi adedi d:

5 . N O Z U L S AY I S I , S TAT İ K B A S I N Ç V E AT I Ş M E S A F E S İ

= 12 ll0,20 0,20= 12

=7 ll0,20 0,20= 7

120 120

=6 ll0,20 0,20= 6

90 90 80 80 70 70

Statik Basınç: 121 Pa

=5 ll0,20 0,20= 5

60 60 50 50

En düşük atış mesafesi L0,30 = 6,0 m

40 40 20 20

40 40

60 60

80 80

100 100

120 140 140 160 160 120

200 200

300 400 300 400 [m³/h/m] qq [m³/h/m]

=7 ll0,30 0,30= 7

dd== 14 14

dd== 12 12

dd== 10 10

dd== 66 =6 ll0,30 0,30= 6

150 150

dd== 88

dd== 22

Statik Basınç, Basınç, P Pss [Pa] [Pa] Statik

200 200

6 . YA Ş A M A L A N I N A G İ R İ Ş T E K İ H AVA H I Z L A R I

dd== 44

d: metredeki metredeki nozul nozul adedi adedi d: =8 ll0,30 0,30= 8

=5 ll0,30 0,30= 5

120 120

Oda geometrisine göre gerekli atış mesafesi: 6,0 m (kanal üst noktasından 150° açı ile üfleme)

100 100

=4 ll0,30 0,30= 4

90 90 80 80

Kanal çıkışından 6 m sonra izotermal hava hızı : viso = 0,30 m/s

70 70 60 60 50 50

=3 ll0,30 0,30= 3

40 40 20 20

40 40

60 60

80 80

100 100

120 140 140 160 160 120

7 . B A S I N Ç K AY B I H E S A B I

200 200

300 400 300 400 [m³/h/m] qq [m³/h/m]

Ps,mid = 121 Pa Pd,mid = ½ x r x (vmid)2 = ½ x 1,205 kg/m3 x (½ x 6 m/s)2 = 6 Pa Pt,mid = Ps,mid + Pd,mid = 121 Pa +6 Pa = 127 Pa Pt,start = 127 Pa (sürtünme kaybı = 0 Pa) Ps,start = Pt,start- Pd,start = 127 Pa - ½ x r x (6 m/s)2 = 106 Pa (ESP) Pt,start = 127 Pa < 140 Pa OK!

Verİ Tablosu 18 T e M e l

55

s e s

G Ü C Ü

s e V İ Y e s İ N İ N

b e l İ r l e N M e s İ

Ses Gücü Seviyesi [dB(A)]

50

45

40

8 . ses se v İ yeler İ hesabı

35

30

Veri Tablosu 18 üzerinde: Pt,start = 127 Pa, temel ses gücü seviyesi ≈ 48 dB(A) Kanal boyu ve nozul sayısına göre düzeltme: Veri Tablosu 20 üzerinde: metredeki toplam nozul sayısı: 20, L = 25 m Düzeltme değeri: + 7 dB(A) Odaya iletilen bileşke ses gücü seviyesi: 48 dB(A) + 7 dB(A) = 55 dB(A)

KE-DireJet 25 KE-Inject 20

15

10 KE-Low Impulse 5

0

0

20

40

60

80

100

120

140

160 180 200 220 Toplam basınç Pt [Pa]

105


106


14. ASKI SİSTEMLERİ

107


ASKI SİSTEMLERİ

KE Fibertec kumaş hava kanalları, her türlü tavana monte edilmeye uygun farklı tiplerde askı sistemleri ile birlikte tedarik edilir. Tüm askı sistemlerimizin ortak özelliği, kumaş kanalların boyuna uygun düzende hazır kesilmiş olarak teslim edilmeleridir. Askı rayları, gerekli bağlantı elemanları ile birlikte ve hangi kanala ait olduklarını belirten açıklayıcı etiketlere sahip ambalajlarda paketlenir. Montaj talimatlarına ve açklayıcı bilgiye www.ke-fibertec.com.tr web sitemizden ulaşabilirsiniz.

D-ALU ASKI SİSTEMİ KE Fibertec, görselliğin önemli olduğu mekanlarda ve de keskin dönüşlü dirseklere sahip yarım daire kesitli kanallarda D-Alu sistemini önerir. Özel olarak geliştirilen kilitleme sistemi hem yatay hem de dikey yerleşimli kanalların askılanmasına uygundur. Kanallara ulaşımın zor olduğu uygulamalarda D-Alu raylı askı sistemi önerilir.

D-LITE ALU ASKI SİSTEMİ KE Fibertec, D800 mm’ye kadar yarım daire kesitli kanallarda D-Lite Alu sistemini önerir. Rayın yalın yapısı sayesinde asma tavanlara kolayca monte edilir. Yarım daire kanalların kullanıldığı ve görselliğin önemli olduğu mekanlarda rekabetçi bir alternatif olarak geliştirilmiştir. D-Lite Alu raylı askı sistemi de kanallara ulaşımın zor olduğu uygulamalarda kullanıma uygundur.

D-SAFETRACK ASKI SİSTEMİ D800 mm’den büyük yarım daire kesitli kanallarda, sanayi mekanlarında ve tavan yapısının önceden bilinmediği uygulamalarda D-Safetrack sistemi önerilir. D-Safetrack askı sistemi ayrıca yarım daire kanalların tavandan sarkıtılarak montajına da uygundur. Rayların yüksek rijiditesi sayesinde sehim oranı asgariye iner. Özel imalat kavisli kanalların askılanması için de bu raylar kullanılır.

108


TEK SIRA ÇELİK HALATLI ASKI SİSTEMİ Çelik halatlı askı sistemi, KE Fibertec’in sunduğu askı sistemleri arasında en sade olanıdır. Özellikle çok nemli ortamlarda çalışan yuvarlak kanalların askılanması amacıyla kullanılmaktadır. Tek sıra çelik halatlı sistem daha ziyade Ø630 mm’den küçük çaplı kanallarda kullanılır. Hava ile dolu: Ø + 40 mm (std.)

Sönük: Max.: Ø x 1.6 + 40 mm (std.)

Yatay halat

ÇİFT SIRA ÇELİK HALATLI ASKI SİSTEMİ Çelik halatlı askı sistemleri tek sıra ve çift sıra seçeneklerinde sunulmaktadır. Çift sıra halatlı askı sistemi Ø630 mm’den büyük çaplı kanalların askılanmasında kullanılır.

Hava ile dolu: Ø + 40 mm (std.)

Sönük: Max.: Ø x 1.2 + 40 mm (std.)

Yatay halat

TEK SIRA SAFETRACK RAYLI ASKI SİSTEMİ

41 mm

Hava ile dolu: Ø

Sönük: Max.: Ø x 1.6

36 mm

Safetrack raylı sistem, yuvarlak kesitli kanalların askı sistemleri arasında en şık ve kullanışlı alternatiftir. Safetrack raylar, gıda sanayinde kullanıma uygun, anodize edilmiş alüminyumdan imal edilir. Tek sıra Safetrack raylı askı sistemi, Ø900 mm ve daha küçük çaplı kanallar için önerilir.

ÇİFT SIRA SAFETRACK RAYLI ASKI SİSTEMİ

Ø Hava ile dolu:

Sönük: Max.: Ø x 1.2

Çift sıra Safetrack raylı askı sistemi, Ø900 mm’den büyük çaplı kanallar için önerilir. Safetrack raylı askı, üç sıralı (saat 9, 12 ve 3 yönünde) alternatifi ile de uygulanabilir.

109


ASKI SİSTEMLERİ

S afetrack D U A L A R C H A S K I S İ S T E M İ Ø900 mm’den büyük çaplı kanallarda kullanılan çift sıra Safetrack raylı sistemi dikey yönde standardın yarısı kadar noktadan askılamak için Dual Arch ek parçaları kullanılabilir. Aynı yardımcı parçalar üç sıralı (saat 9, 12 ve 3 yönünde) Safetrack alternatifi ile de kullanılabilir.

D uct arch askı sistemi Kumaş kanalın içine 1000 mm sıkılıkta yerleştirilen ve kanalın üst yarısını destekleyen kavisli alüminyum levhalar sayesinde, kanalın sönük durumda da yuvarlak formunu büyük ölçüde koruması sağlanır. Bu sayede hem kanalların alt kotu korunur hem de on-off çalışan besleme ünitelerinde oluşabilen start-up darbeleri önlenir (Bkz. Sf. 66). Duct Arch levhaları, tek sıra Safetrack raylı ve tek sıra çelik halatlı askı opsiyonlarınin ikisine de uyumludur.

safe 3 6 0 ° A S K I S İ S T E M İ Kumaş kanalın içine 1000 mm sıkılıkta yerleştirilen ve kanalı çepeçevre destekleyen paslanmaz çelik çemberler sayesinde, kanalın sönük durumda da yuvarlak formunu koruması sağlanır. Bu sayede hem kanalların alt kotu sabit kalır, hem de on-off çalışan besleme ünitelerinde oluşabilen start-up darbeleri önlenir (Bkz. Sf. 66). Safe 360° çemberler, tek sıra Safetrack raylı ve tek sıra çelik halatlı askı opsiyonlarınin ikisine de uyumludur.

M o u n t - easy A S K I S İ S T E M İ İlk montajdan sonra bakım amacıyla kanalların sökümü ve yerine asılmasını kolaylaştıran askı sistemidir. Özellikle tüm hat boyunca erişimin olmadığı havuz üzeri vb. mekanlarda kolaylık sağlar. Safetrack askı rayının içerisinden ek bir kordon yardımı ile kanallar bir uçtan çekmek suretiyle monte edilir. Kanalın sadece bir ucuna erişim imkanı olan durumlarda ise kanallar, rayın diğer ucundaki bir makara sayesinde sökülüp takılabilir.

110


Ö zel sistemler KE Fibertec, estetiğin önemli olduğu mekanlarda farklı taleplere cevap vermek adına birkaç özel sistem sunmaktadır:

KAVİSLİ EKSENE SAHİP KANALLAR Kavisli hatlara sahip mekanlara uyum sağlamak adına kumaş kanalları ve SafeTrack alüminyum askı raylarını da kavisli eksenlerde imal etmek mümkündür. Standart olarak D630 yarım daire ve Ø400 mm yuvarlak kesitli kanallarda kusursuz görünüm elde etmek için dönüş yarıçapının minimum 12 m olması gerekir.

KESİNTİSİZ KÖŞE DÖNÜŞ RAYLARI 30°, 60° ve 90° dönüşlerde özel rayları sayesinde kesintisiz bir hat elde edilir. Montaj kolaylığı sağlayan bu özellik, tüm SafeTrack raylı askı opsiyonlarında standarttır.

RENKLİ ASKI RAYLARI SafeTrack raylar, standart olarak anodize edilmiş yüzeyleri ile doğal alüminyum renginde tedarik edilir. Ancak talep halinde elektrostatik toz boya ile renklendirilen rayların da ortama uyum sağlaması mümkündür.

111


112


15. YIKAMA ve BAKIM

113


YIKAMA ve BAKIM

HERKESİN YARARI İÇİN KALİTELİ İÇ ORTAM HAVALANDIRMASI

Binalara havalandırma sistemleri kurulmasının amacı, iç mekan havasının tatmin edici seviyede şartlandırılması ve sağlıklı bir çalışma ortamı sağlanmasıdır. Bu sebeple, bulunduğumuz mekanların kaliteli iç ortam havasına sahip olması, sağlığımızı veya çalışma etkinliğimizi olumsuz etkileyecek şartlar yaratmaması gerekir. Düşük kalitedeki iç ortam havası, gözlerde veya burunda kuruluk ya da tahriş yaratarak çalışanların konsantrasyonunu düşürebilir. Ayrıca kötü hava kalitesi hastalık nedeniyle devamsızlıkların artmasına sebep olabilir. Bu da hem şirketleri, hem de toplumun tümünü ilgilendiren mali sonuçlar doğurur.

K İ R L İ K A N A L L A R V E H AVA İç mekanda bulunan, dolayısıyla insanların soluduğu hava, çeşitli inşaat malzemeleri, makineler, mobilyalar ve insanlar gibi pek çok kaynaktan salınan kirleticilerden etkilenir. Ancak ortam havası sadece dahili kaynaklardan değil, büyük oranda da harici kirleticilerden etkilenir. Kirlenmiş havalandırma kanalları yoluyla, dış mekandan ortama giren havanın da buna katkısı göz ardı edilemez. Dahili kirleticiler, kaynağında sınırlandırılmalıdır. Bunu sağlamak için, mümkün olduğunca kirletici üreten mobilya ve makinalar azaltılıp, lokal emiş menfezleri/davlumbazlar kullanılmalıdır. Harici kirletici kaynakları ise taze havanın etkin biçimde filtrelenmesi ve havalandırma sisteminin düzenli bakımı ile sınırlanabilir.

  Metal hava kanallarında toz ve kir birikmesine bir örnek

Kanal içerisindeki toz ve kirin kumaş yüzeyinde birikmesi sonucu kanal renginin grileşmesi

Yanlış ölçülendirilen, ya da yetersiz filtrelenen havalandırma sistemi iç ortamdaki kirletici seviyesini belirgin ölçüde arttırır. Zamanla kanallar kirlenir, iç yüzeylerinde, damperlerde ve vanalarda toz birikir. Biriken toz, kir ve en kötü durumda mikroorganizmalar, havalandırma sisteminin verimini düşürür ve hatta doğrudan insan sağlığını tehlikeye atar. Kullanılan havalandırma sistemi türü ne olursa olsun, sağlıklı iç mekan havası ve mümkün olan en yüksek enerji tasarrufunu sağlamak için kanalların, damperlerin ve filtrelerin düzenli olarak denetlenmesi ve temizlenmesi gerekir. Metal hava kanallarının bakımı önemli bir sorundur ve araştırmalar göstermektedir ki yetersiz bakım hava kalitesini ciddi oranda düşürür. Kumaş hava kanalları da amaçlandıkları biçimde çalışmalarını sağlamak adına düzenli bakım ve yıkanma ihtiyacı duyar. KE Fibertec kumaş hava kanallarının bakımı oldukça basittir. Kanallar sökülür ve yıkanır.

Low Impulse kanalların yıkanması ve bakımı için birkaç neden vardır. Bunların başlıcaları; mikrobiyolojik kirleticilerden arındırılmış ortamlara ihtiyaç duyulan gıda sanayiinde hijyenik sebepler, kumaş yüzeyinde biriken tozdan mütevellit kanal renginin grileşmesi, ya da kanal içerisinde biriken kirin gözenekleri tıkaması sonucu geçirgenliğin azalmasıdır. Kanal gözeneklerini tıkayan kir, dış mekanda ya da resirküle edilen iç ortamda bulunması muhtemel is, toz veya yağ parçalarıdır.

114


ÖN FİLTRELEME Kumaş hava kanalları filtre gibi çalışır, 0,5 µm büyüklüğündeki parçacıklar kumaş tarafından tutularak ortama verilen havanın temizlenmesini sağlar. Gereksiz yıkamaları önlemek için kumaş hava kanalları, havanın geçtiği tek filtre olmamalıdır. Dış ortam havasının kumaş kanala ulaşmadan önce en azından F7 sınıfı filtreden geçirilmesi önerilir. Aşağıdaki tabloda farklı kir giderme kapasitelerine sahip ön filtrelerin kumaş kanalların yıkanma ihtiyacını ne ölçüde azaltabileceği gösterilmiştir.

Sınıf

Kir giderme kapasitesi [%]

Yıkama sıklığındaki nispi düşüş (yaklaşık)

Filtredeki basınç düşüşü (yaklaşık) [Pa]

G3

25

1,2

90

F5

45

1,8

120

F7

85

7,0

200

F9

>95

20

250

Yukarıda gösterildiği üzere, havalandırma sisteminin ön filtreleme düzeyi iyileştirilerek; örneğin F5 sınıfı yerine F7 veya F9 sınıfı filtre kullanılarak kumaş kanalların yıkama sıklığı önemli ölçüde düşürülebilir. Fan verimi açısından da basınç gereksinimlerinin sistem tasarımı safhasında hesaba katılması gerekir. Aksi halde basma debisini önemli ölçüde düşürmeden daha yüksek filtre kullanılamaz.

2013 YIKAMA SIKLIĞI

T W

KE Fibertec Low Impulse sistemlerin yıkama sıklığı büyük oranda kullanıldıkları mekanın özelliklerine bağlıdır. Kullanım amacına göre farklı yıkama aralıkları tavsiye edilir.

FEBRUARY

1 New Year 2

T

3

F

4

S

5

S

6

M

7

T

8

W

9

tion

uc Prod

F S

d

close

2

T 10

Karışım havası oranı

1

F

2

S

3

M

4

S

6

T 15

3 4

T

10

1 2. påskedagKE closed 14 W 2

M

3

4

T

4

5

T

5

F

5

W

6

S

6

7

T

7

S

7

8

F

8

M

8

S

9

S

9

T

9

S 10

S M

15

W 10

11

5

7 8

T

9 Kr. himmelfartsdag

S

9

F 12

S 12

S 13

M 13

T 14

S 14

T 14

F 15

16

M 15

S 16

T 16

S 17

8

W 17

12

M 18

T 18

sed

KE clo

S 11

T 12 W 13

S 16

rs

Vakbeu atie Install ray, NL Ven

M 10

T 13 F 14

W 15

S 15

T 16

S 16

F 17

M 17

S 18

T 18

S 19

T 19

T 19

F 19

W 20

W 20

S 20

W 19 S 19 Pinsedag M 20 2. pinsedagKE closed 21 T 20

T 21

T 21

S 21

T 21

4

F 22

W 23

S 23

T 24

S 24

F 25

M 25

F 22

M 22

S 23

17

T 23

S 24

W 22

F 26 Bededag KE closed

S 26

W 27

S 27

M 27

T 28

T 28 Skærtorsdag

S 28

T 28

5

PO R EX A T 29 AH llas, US rs Da Vakbeu atie W 30 , NL Installrinchem Go

T 31

Office hours:

sed F 29 Langfredag KE clo

M 29

S 30

T 30

S 31

Summer Time begins Påskedag

Monday - Thursday: Friday:

Ön filtreleme sınıfı

M 24

S 25

T 26

W 27

M 28

S 22 S 23

F 24

T 25

T 26

S 27

18

25

F 21

T 23

W 24

13

M 25

S 26

24

T 11 W 12

20

S 20

[%]

26

T 25 W 26

22

T 27 F 28

W 29

S 29

T 30

S 30

F 31

8:00 a.m.-4:00 p.m. (4:00-4:30 p.m. please call directly) 8:00 a.m.-3:00 p.m.

Yıllık yıkama sayısı (yaklaşık)

Peynir imalathaneleri vb.uygulamalar - Kumaş kanallar, mikroorganizmalardan korunmak adına imalat durduğunda yıkanır.

10

F7

6-20

Yüksek oranda mikrobiyolojik kirlilik içeren mekanlar, örneğin, baharat işleme tesisleri - Kumaş kanalların içinde biriken organik maddeleri gidermek için yıkanır.

10

F7

3-4

Belirli hijyen gereksinimine sahip ortamlar, örneğin paketlenmemiş et ürünlerinin işlendiği tesisler.

10

F7

1-2

Herhangi bir hijyen gereksinimi olmayan alanlar. Örneğin paketlenmiş ürün depoları

10

F7

0,3-1

100

F7

0,5-1

Ofisler ve benzeri alanlar.

6

F S

T 12

23

. 5 Grundlovsdag Prod closed

7 8

T 14

S 17 F 18 (First date of delivery) M 18

T

T

F 10

T 11

W

19

6

2

W

W 13

T 17

1

S

3

S

6

M 11

S

F

4

F

7

JUNE

MAY 2

3

T

T

T

1 Production closed

W

T

F 15

W 16

M

2

S M

KE Fibertec AS DK-6600 Vejen Tel. + 45 75 36 42 00 info@ke-fibertec.dk www.ke-fibertec.com APRIL

1

W

M 11

3

T 22

Aşağıdaki tabloda KE Fibertec Low Impulse sistemlerin farklı kullanım amaçlarına göre önerilen yıkama aralıkları verilmiştir. Tablonun sadece kılavuz amaçlı olduğu unutulmamalıdır.

MARCH

S 10

F 11 S 12 S 13 M 14

M 21

Uygulama alanı

NEW Cradle to Cradle Textile Ducts

JANUARY

100

F5

1-4

100

F9

0,2-1

100

F7

0,5-1

100

F5

1-4

115


YIKAMA ve BAKIM

LOW IMPULSE SİSTEMLERİN BAKIMI KE Fibertec Low Impulse ve yarım daire kesitli interior (iç mekan) sistemleri, doğru kullanım ile uzun yıllar kullanılabilir. Bu ürünler, ilk günkü geçirgenlik değerlerini kaybetmeden 100 yıkamaya kadar dayanmak üzere geliştirilmiştir. Mümkün olan en uzun kullanım ömrünü sağlamak adına aşağıdaki önlemler alınmalıdır.

Kumaş hava kanalları sıradan çamaşır makinelerinde yıkanabilir, ancak yüksek kapasiteleri nedeniyle sanayi tipi makineler tercih edilir

Kumaş kanal sistemlerinin herhangi bir nesneye sürtünmesi ve bu sebeple hasar görmesi önlenmelidir.

Kanalların çalışırken sabit durumda olması sağlanmalıdır, zira flaplama kumaşa zarar verebilir. Sistemin ilk çalışması sırasında ani darbeler oluşması engellenmelidir. Bu tür darbeler askı sistemlerini ya da kanalları yerinden oynatarak önemli hasara sebep olabilir.

Kumaş kanalların sökülmesi ve takılması esnasında gerekli özen gösterilmelidir

Kumaş kanala beslenen hava en az F7 sınıfı filtreden geçirilmeli, kumaşın hızla tıkanması önlenmelidir.

Kumaş kanalların yıkanması ve kurutulması KE Fibertec yıkama ve bakım talimatlarına uygun biçimde gerçekleştirilmelidir.

YIKAMA PROSEDÜRÜ Kumaş malzemeyi korumak için, makine kapasitesinin yarısına kadar doldurulmalıdır. Aynı husus çamaşır kurutma makinesi kullanılması halinde de geçerlidir. Kanalların asarak kurutulması önerilmesine rağmen, kurutma havası 80°C’yi ve kumaş sıcaklığı 60°C’yi geçmemek kaydıyla çamaşır kurutma makinesi de kullanılabilir. Kurutma tamamlandıktan sonra tambur soğuyana kadar kanalların soğuk hava ile havalandırılması gerekir. Santrifüj ile kurutma durumunda, suyun %50’sini bırakacak devir tercih edilmelidir. Low Impulse sistemlerin yıkanması esnasında aşağıdaki prosedür takip edilmelidir: 1. 20 - 40°C sıcaklıklarda deterjan ile 1 – 4 kez yıkayınız. Deterjan paketinde önerilen dozajlara uyunuz. Her bir yıkama çevrimi 15 dakika kadar sürmelidir. Yıkama suyu tamamen berraklaşıncaya kadar devam ediniz.   KE Fibertec’in tüm ürünleri, gerekli bakım ve yıkama talimatlarını belirten etiketlere sahiptir. Etiketlerin üzerindeki semboller Danimarka DS 2128; Tekstil ürünlerinin temizlenmesi ve etiketlenmesi standardına uygundur.

2. Aşırı kirli kanalların yıkanmasında her bir yıkama çevrimi arasında sadece su ile durulanması önerilir. 3. Temiz su ile durulayınız. 4. Dezenfektan katkılı su ile durulayınız (min. 200 mg/L aktif klorlu ürün). 5. Anti-klor ürünü katkılı su ile durulayınız (sodyum thiosülfat, kuru kumaş kilogramına 1 g.). 6. Temiz su ile durulayınız. 7. Asarak veya santrifüj ile kurutunuz ya da nemli halde yerine monte ediniz. 8. 4 ve 5. maddeler hijyen gereksinimlerine göre isteğe bağlıdır.

U yarı l ar 1.

Renk sorunları yaşanmaması için kullanılabilen deterjanların ağartıcı etkisi olmadığından emin olunmalıdır. 2. Çekme ve koku problemlerine yol açmamak için yumuşatıcı kullanmayınız.

116


B A K I M E S N A S I N D A Ç E K M E VE Y A H A S A R O L U Ş M A S I KE Fibertec Low Impulse ve yarım daire kesitli KE Interior sistemleri, kumaşların çekmeye maruz kalmadan uzun yıllar kullanılmabilmesi üzerine geliştirilmiştir. Ancak, kanal boyunca %1’in üzerinde çekme gözlemlenmesi halinde aşağıdaki sorunlardan biri mevcuttur:

• Sıcaklık yıkama esnasında aşırı yüksektir. Yüksek sıcaklıklarda yıkama sonucu kumaş malzemenin %5’e kadar çekmesi olasıdır. • Sıcaklık kurutma esnasında aşırı yüksektir. Yüksek sıcaklıklarda kurutma sonucu kumaş malzemenin %3’e kadar çekmesi olasıdır.

Sonuç itibarıyla, kumaş hava kanallarının kullanım ömrünü uzatmak için tavsiye edilen yıkama ve kurutma sıcaklıklarına uymak hayati öneme sahiptir. Yıkama ve bakım esnasında meydana gelmesi muhtemel diğer hasar türleri şu şekildedir:

  Sert yıkama ardından tiftiklenme örneği.

• Tiftiklenme; kumaş yüzeyinde küçük, tüylü topların oluşması. • Kumaş malzemenin yıpranması, klipsler ve benzeri askı elemanlarının hasar görmesi.

Tiftiklenme, yıkama esnasında ve de özellikle kurutma makinesinde kumaş yüzeylerin birbirine sürtünmesi sonucu oluşur. KE Fibertec’in kullandığı malzemelerin tiftiklenme eğilimi, eşdeğer kumaşlara nazaran yarı yarıya daha düşüktür. Böylece kanallar defalarca yıkamalarına rağmen hala yıpranmış gürünmez. Çamaşır kurutma makinesi kullanmaktan kaçınarak kanalların ilk günkü görünümü uzun süre korunabilir. Uzun yıkama ve kurutma süreçleri kumaşı yıprattığından, yıkama ve kurutma süreleri gereğinden uzun tutulmamalıdır. Askı klipsleri ve benzeri parçalar makinelerin aşırı yüklenmesi sonucu hasar görebilir. Bu sebeple çamaşır makinelerinin yarı kapasitede doldurulması tavsiye edilir.

TEMİZ ODA MALZEMELERİ KE Fibertec temiz oda kumaşları, micro-filtre edilmiş havanın dağıtımı için özel olarak geliştirilmiştir. Malzeme rengi standart olarak beyazdır. Boyanmaları veya yıkanmaları halinde ortama kirletici parçacık bırakabilirler. Kanala beslenen havanın yeterli düzeyde filtrelenmesi ve filtrelerin düzenli bakımının sağlanması halinde KE Fibertec temiz oda kumaşlarının bakıma ihtiyacı yoktur. Kanallar uzun yıllar boyunca kullanılır, sonrasında ihtiyaç halinde yenileri ile değiştirilir. KE Fibertec temiz oda kumaşları, H 12 ön filtre kullanılması halinde Class 10.000 sınıfı temiz odalarda dahi iç hava kalitesini olumsuz etkileyecek parçacıklar bırakmaz.

117


YIKAMA ve BAKIM

HIGH IMPULSE SİSTEMLERİN BAKIMI Üzeri sentetik kaplı (hava geçirmeyen) kumaşların kullanıldığı high impulse sistemlerin bakımı ile geçirgen kumaşlar kullanılan sistemlerinki arasında önemli farklar vardır. Hava geçirgenliği olmayan kumaşın doğal olarak filtreleme özelliği yoktur, malzeme tıkanmadığından toz parçacıklarına karşı hassasiyeti düşüktür. Mekana dağıtılan hava doğrudan deliklerden veya nozullardan geçer ve kanal içinde biriken kir ağır toz zerrelerinden oluşur ki bu durum filtreleme eksikliğinin göstergesidir. Kanal yüzeyinde toz birikmesine örnek

Ön filtreleme uygulanmadığında toz parçacıkları havanın kanaldan çıktığı deliklerin etrafında da birikir. Bunun sonucu olarak, kanal dışında istenmeyen görüntüye sebep olan kirlenme ortaya çıkar. Toz kütleleri ara ara kanal yüzeyinden koparak ortama salınır. High impulse sistemler, büyük miktarlarda ortam havasını da üfleme havasına katar. Kanal ile temas eden mekan havasındaki kirleticiler yüksek seviyelerde ise, yüzeyde görünür toz birikintileri oluşur. Bu sebeplerden dolayı KE Fibertec, iç ortam havasının resirküle edildiği sistemlerde dahi F7 sınıfı filtre kullanılmasının önerir. Kanal içinde ve dışında ne kadar az kirletici parçacık varsa kanallar o kadar az kirlenir, dolayısıyla o kadar az bakıma ihtiyaç duyar.

KANALLARIN DIŞ YÜZEYLERİNİN TEMİZLİĞİ KE Fibertec high impulse sistemleri üzeri sentetik malzeme ile kaplanan polyester kumaşlar kullanılarak imal edilir. Uygulanan kaplama toz itici özelliğe sahip olduğundan bakmı ve temizliği kolaydır. Zeminler, masalar, duvarlar için kullanılan temizlik ürünlerin tümü kanalların dış yüzeyinin temizliğinde kullanılabilir. Kanalların dış yüzeyi bez, fırça, sünger vb araçlar ile yıkanıp kurutulabilir. Temizlk esnasında kanalların kuvvetle çekilmelere maruz kalmaması için özen gösterilmelidir. Gevşek toz kütleleri ayrıca elektrikli süpürge ile veya basınçı hava ile kanal yüzeyinden uzaklaştırılabilir.

KANALLARIN İÇ YÜZEYİNİN TEMİZLİĞİ   KE Fibertec’in tüm ürünleri, gerekli bakım ve yıkama talimatlarını belirten etiketlere sahiptir. Etiketlerin üzerindeki semboller Danimarka DS 2128; Tekstil ürünlerinin temizlenmesi ve etiketlenmesi standardına uygundur.

Gerek görüldüğü durumlarda, kanal içerisinde birikmiş kiri gidermek için kanallar ters yüz edildikten sonra, elektrikli süpürge ile kaba tozlar alınır ve kanalın dışı gibi içi de yıkanabilir. High impulse sistemlerin çamaşır makinesinde yıkamaya ihtiyaç duyacak kadar kirlenmesi halinde hassas kumaşlara ayrılan program kullanılmalıdır. Mekanik etkisi düşük makineler kullanılması, makinenin sadece 1/3 kapasitede doldurulması ile 30°C’de ön yıkama ve ardından asarak kurutma uygulanması önerilir

TEMİZLEME SIKLIĞI KE Fibertec high impulse sistemleri genelde ihtiyaç duyuldukça temizlenir. Ancak kanalların ve filtrelerin en az yılda bir denetlenmesi gerekir.

118


HİBRİD SİSTEMLER KE Inject ve KE Direjet sistemlerinin üretiminde geçirgen kumaş kullanılmasının sebebi, KE Low Impulse sistemlerinde gözlemlenen seviyelerde tıkanmamasıdır. Kanal yüzeyindeki delikler ve nozullar havanın her durumda ortama verilmesini sağlar, ancak kumaşın zamanla tıkanacağı gerçeğini göz ardı etmemek gerekir. Buna bağlı olarak kanal içi statik basınç, dolayısıyla nozul çıkışlarında ve yaşam alanındaki hava hızları artar. Low impulse sistemlerin yıkama ve bakım talimatları hibrid sistemler için de geçerlidir.

AYRICA… …KE Fibertec’in farklı kanal sistemlerine dair yıkama talimatları, kumaş hava kanalları ile birlikte teslim edilir. Daha detaylı bilgi için bizimle irtibata geçebilirsiniz

Yιkama ve Bakιm Talimatlarι KE-Low Impulse®/KE-Laser Inject Sistemleri

Yιkama ve Bakιm Talimatlarι KE-Interior®/KE-Laser Interior Sistemleri

Temizlik ve Bakιm Talimatlarι KE-Inject® Sistemi (PVC Kaplanmιş)

Yιkama ve Bakιm Talimatlarι KE-DireJet® Sistemi (TEKSTIL)

TR

TR

TR

YIKAMA VE BAKIM TALİMATLARI

YIKAMA VE BAKIM TALİMATLARI

1. Sradan deterjan ile, 20-40ºC’de yaklaşk 5-15 dakika, ykama suyu berraklaşncaya kadar ykaynz.

1. Sradan deterjan ile, 20-40ºC’de yaklaşk 5-15 dakika, ykama suyu berraklaşncaya kadar ykaynz.

2. Her defasnda biraz daha soğuk su kullanarak birkaç defada durulaynz.

2. Her defasnda biraz daha soğuk su kullanarak birkaç defada durulaynz.

3. Gerek duyulmas halinde, sondan bir önceki durulama suyuna dezenfektan (klor) katlabilir.

3. Gerek duyulmas halinde, sondan bir önceki durulama suyuna dezenfektan (klor) katlabilir.

Çekme ve koku problemlerine yol açmamak için yumuşatc kullanmaynz.

Çekme ve koku problemlerine yol açmamak için yumuşatc kullanmaynz.

4. Normal hzda makinede veya nemli halde aslarak kurutulabilir.

4. Yavaş devirde makinede veya nemli halde aslarak kurutulabilir.

Kendi kendine kurumaya braklmas tavsiye edilir, yine de düşük scaklkta (en fazla 60ºC hava ile) makinede kurutma uygulanabilir, ancak bu durumda çekme riski mevcuttur.

Kendi kendine kurumaya braklmas tavsiye edilir, yine de düşük scaklkta (en fazla 60ºC hava ile) makinede kurutma uygulanabilir, ancak bu durumda çekme riski mevcuttur.

TR

TEMİZLİK VE BAKIM TALİMATLARI

YIKAMA VE BAKIM TALİMATLARI

Dş Temizlik KE-Inject sistemleri kir tutmayan plastik kaplama polyester kumaştan imal edilmiş olduğundan kanallarn temizlik ve bakm kolaydr.

1. Sradan deterjan ile, 20-40ºC’de yaklaşk 5-15 dakika, ykama suyu berraklaşncaya kadar ykaynz.

Dş temizlik veya kurulama, bir parça bez, frça vb. ile, normalde yerler, masalar vb. için kullanlan temizlik ürünleri vastasyla yaplabilir.

2. Her defasnda biraz daha soğuk su kullanarak birkaç defada durulaynz.

Yüzeydeki tozlar, elektrikli süpürge ile veya hava üflenerek uzaklaştrlabilir.

3. Gerek duyulmas halinde, sondan bir önceki durulama suyuna dezenfektan (klor) katlabilir.

İç Temizlik Toz birikintileri, Inject sistemin malzemesi ters yüz edilerek, elektrikli süpürge ile veya yukarda anlatldğ gibi ykayarak temizlenebilir.

Çekme ve koku problemlerine yol açmamak için yumuşatc kullanmaynz.

Özel durumlarda çamaşr makinesinde ykama tercih edilebilir, ancak, bu işlemden sonra Inject sistemin malzemesi krşarak dş görünümünü ksmen yitirebilir.

4. Normal hzda makinede veya nemli halde aslarak kurutulabilir. Kendi kendine kurumaya braklmas tavsiye edilir, yine de düşük scaklkta (en fazla 60ºC hava ile) makinede kurutma uygulanabilir, ancak bu durumda çekme riski mevcuttur.

Makinede ykama tercih edilirse, narin ykama program tavsiye edilir. En fazla 30ºC’de ön ykama ardndan kendi kendine kurumaya braklmaldr. Makine kapasitesinin sadece 1/3’ü orannda doldurulmaldr. May 2005

March 2006

0980001-TR

March 2006

0980002-TR

March 2006

0980000-TR 0980003-TR

119


120


16. VERİ TABLOLARI

121


VERİ TABLOLARI

V er İ T ablo s u 1 METREYE DÜŞEN MAKSİMUM SOĞUTMA YÜKÜNÜN BELİRLENMESİ 1.600

Kanalın metresine düşen soğutma yükü Φ [W/m] C sınıfı oda

1.400

d

1.200 1.000

1,8 m

B sınıfı oda

800 600 A sınıfı oda

400 200 0

0

1

2

4

3

5

6

7

8

9

∆Τ [°C]

KANALDAN UZAKLIK VE ISI KAYNAKLARI TÜRÜNE GÖRE DÜZELTME FAKTÖRÜ, K A

B

C

Mesafe, d [m]

Normal

Düşük

Zeminde

Normal

Düşük

Zeminde

Normal

Düşük

Zeminde

1,0 1,5 2,0

0,32 0,60 0,89

0,23 0,44 0,65

0,17 0,32 0,47

0,44 0,69 0,92

0,32 0,50 0,67

0,23 0,36 0,48

0,53 0,75 0,93

0,38 0,54 0,68

0,28 0,39 0,49

2,5 3,0 3,5 4,0 4,5 5,0 5,5 6,0 6,5 7,0

1,16 1,43 1,68 1,91 2,14 2,36 2,57 2,77 2,97 3,15

0,85 1,04 1,22 1,39 1,56 1,72 1,87 2,02 2,16 2,29

0,61 0,75 0,88 1,00 1,12 1,24 1,35 1,45 1,56 1,65

1,11 1,31 1,48 1,65 1,80 1,94 2,08 2,21 2,33 2,45

0,80 0,95 1,08 1,20 1,31 1,41 1,51 1,60 1,69 1,78

0,58 0,69 0,78 0,86 0,94 1,02 1,09 1,16 1,22 1,28

1,10 1,24 1,38 1,50 1,61 1,72 1,82 1,91 2,00 2,08

0,80 0,90 1,00 1,09 1,17 1,25 1,32 1,39 1,45 1,51

0,57 0,65 0,72 0,79 0,84 0,90 0,95 1,00 1,05 1,09

METRE BAŞINA AZAMİ SOĞUTMA Yükünün BELİRLENMESİ

Fmax = Fm x K

122


V er İ T ablo s u 2 L 0,15, l 0,20 v e l 0,25 YA K I N B Ö L G E M E S A F E S İ N İ N B E L İ R L E N M E S İ 10.000

Hava debisi [m³/h] 1°C 3°C 5°C 7°C

1.000

L0,15 100

10.000

1

2

3

4

5 7 6 8 9 10 Yakın bölge boyu L 0,15 [m]

Hava debisi [m³/h] 1°C 3°C 5°C 7°C

1.000

L0,20 100

10.000

1

2

3

4

5 7 6 8 9 10 Yakın bölge boyu L 0,20 [m]

Hava debisi [m³/h]

1°C 3°C 5°C 7°C

1.000

L0,25 100

1

2

3

4

5 7 6 8 9 10 Yakın bölge boyu L 0,25 [m]

123


VERİ TABLOLARI

V er İ T ablo s u 3 Y U VA R L A K K A N A L Ç A P I N I N B E L İ R L E N M E S İ ( 0 - 2 0 . 0 0 0 m ³ / h )

20.000

Hava debisi [m³/h]

Ø1100

Ø1000

Ø900

19.000 Ø800

18.000

v0

17.000 16.000 15.000

Ø710

14.000 13.000 12.000

Ø630

11.000 10.000 9.000

Ø560

8.000 Ø500

7.000 6.000

Ø450

5.000

Ø400

4.000 3.000

Ø315

2.000

Ø250 Ø200

1.000 0

0 0

124

1,0

2,0 1

3,0 5

4,0

5,0

10

15

6,0 20

7,0 8,0 9,0 10,0 Kanala girişte hava hızı [m/s] 30

40 50 60 Dinamik basınç [Pa]


V er İ T ablo s u 4 Y U VA R L A K K A N A L Ç A P I N I N B E L İ R L E N M E S İ ( 2 0 . 0 0 0 - 6 5 . 0 0 0 m ³ / h )

65.000

Hava debisi [m³/h]

Ø1600 Ø1500

62.500 60.000

v0

57.500

Ø1400

55.000 52.500 50.000

Ø1300

47.500 45.000 42.500

Ø1200

40.000 37.500 35.000

Ø1100

32.500 30.000 Ø1000

27.500 25.000

Ø900

22.500 20.000

0 0

1,0

2,0 1

3,0 5

4,0

5,0

10

15

6,0 20

7,0 8,0 9,0 10,0 Kanala girişte hava hızı [m/s] 30

40

50

60

Dinamik basınç [Pa]

125


VERİ TABLOLARI

KANAL ÇAPININ BELİRLENMESİ YA R I M D A İ R E K A N A L Ç A P I N I N B E L İ R L E N M E S İ

10.000

Hava debisi [m³/h]

D1000

D900

9.500 D800

9.000

v0

8.500 8.000 7.500 7.000

D700

6.500 6.000 5.500 D600

5.000 4.500 4.000

D500

3.500 3.000 2.500

D400

2.000 1.500

D300

1 000 D200

500 0

0 0

126

1,0

2,0 1

3,0 5

4,0

5,0

10

15

6,0 20

7,0 8,0 9,0 10,0 Kanala girişte hava hızı [m/s] 30

40 50 60 Dinamik basınç [Pa]


V er İ T ablo s u 6 G E Ç İ R G E N L İ K D İ YA G R A M I

Statik Basınç

025700

025330 Ps [Pa] 025320 025350 220

025710 025360

025030 025380 035030 012586

025020 025370 003502

KE malzeme kodları 025500 035500

200

180

160 025600 013586

140

120

100

80 022400 60

40

20

0

0

100

200

300

400

500

600

700 800 900 Geçirgenlik qp [m³/h/m²]

0

0,028

0,056

0,083

0,11

0,14 0,17 0,19 0,25 0,22 Kumaş yüzeyinden hava hızı [m/s]

127


VERİ TABLOLARI

V er İ T ablo s u 7 LV, M V v e J E T D Ü Z E N İ N D E K E - I N J E C T İ Ç İ N B A S I N Ç K AY B I D İ YA G R A M I

200

Statik basınç [Pa] LV

190

MV

JET

180 170 160 150 140 130 120 110 100 90 80 70 60 50 40 30 20 10 0

128

0

2

4 6 8 10 12 14 16 18 20 22 24 26 28 30 32 Kanalın beher metresinden, bir sıra delikten verilen hava debisi [m³/h/m/sıra]


V er İ T ablo s u 8 LV DÜZENİNDE KE-INJECT SERBEST JETLER İÇİN l 0,15 ve l 0,20 DİYAGRAMLARI

20

18

r=

16

r=

r=

r=

r=

14

12

10 r=

r=

6

Statik Basınç, Pss [Pa]

r=

200

8

r: Delik sıra sayısı

150 120 100 90 80 70

L0,15 = 6,5 0,15

60

L0,15 =6,0 0,15

50

L0,15 = 5,5 0,15

40

L0,15 = 5,0 0,15 L0,15 = 4,5 0,15

30

L0,15 = 4,0 0,15 20

L0,15 = 3,5 0,15 L0,15 = 3,0 0,15

10 100

125

150

175

200

250

300

350 400

500

600

700

800 900 1.000 q [m³/h/m]

20

18

r=

r=

16

r=

r=

14

12 r=

r=

r=

10

8

Statik Basınç, Pss [Pa]

r=

200

6

r: Delik sıra sayısı

150 120 L0,20 = 6,0 0,20

100 90 80 70

L0,20 = 5,5 0,20 L0,20 = 5,0 0,20

60

L0,20 = 4,5 0,20

50

L0,20 = 4,0 0,20

40

L0,20 = 3,5 0,20

30

L0,20 = 3,0 0,20 20 L0,20 = 2,5 0,20

10 100

125

150

175

200

250

300

350 400

500

600

700

800 900 1.000 q [m³/h/m]

129


VERİ TABLOLARI

V er İ T ablo s u 9

150 150 120 120 100 100 90 90 80 80 70 70 60 60 50 50 40 40

4 r =r = 16 1 6 r =r 1=8 1 8 r =r 2=0 2 0

r =r 1=4 1

r =r 1=2 1

8

r =r 8=

r: Delik sıra sayısı r: Delik sıra sayısı

L0,20 = 12 L0,20 = 12

L0,20 = 18 L0,20 = 18 L0,20 = 16 L = 16 L0,20 =0,20 14 L0,20 = 14

L0,20 = 4,0 L0,20 = 4,0

L0,20 = 10 L0,20 = 10 L0,20 = 8,0 L0,20 = 8,0

30 30

L0,20 = 6,0 L0,20 = 6,0

250 250

Statik Basınç, Ps [Pa]

200 Statik Basınç, Ps [Pa] 200 150 150 120 120 100 90 100 90 80 80 70 70 60

60 50 50 40 40

L0,25 = 8,0 L0,25 = 8,0

300 300

L0,25 = 3,0 L0,25 = 3,0

500 500

600 600

700 800 700 800 q q

900 1.000 900 1.000 [m³/h/m] [m³/h/m]

r: Delik sıra sayısı r: Delik sıra sayısı

L0,25 = 9,0 L0,25 = 9,0

L0,25 = 7,0 L = 7,0 L0,25 0,25 = 6,0 L0,25 = 6,0 L0,25 = 5,0 L0,25 = 5,0 L0,25 = 4,0 L0,25 = 4,0

30 30 20 20

10 10 100 100

350 400 350 400

r= r 14= 1 4 r= r = 16 1 6 r= r 18= 1 8 r= r 20= 2 0

175 200 175 200

r= r 12= 1 2

150 150

r= r 10= 1 0

125 125

r= r 6= 6

10 10 100 100

r= r 8= 8

20 20

130

r =r 1=0 1

6

r =r 6=

0

Statik Basınç, Ps [Pa]

200 Statik Basınç, Ps [Pa] 200

2

MV DÜZENİNDE KE-INJECT SERBEST JETLER İÇİN l 0,20 ve l 0,25 DİYAGRAMLARI

125 125

150 150

175 200 175 200

250 250

300 300

350 400 350 400

500 500

600 600

700 800 900 1.000 700 800q 900 1.000 [m³/h/m] q [m³/h/m]


V er İ T ablo s u 1 0 JET DÜZENİNDE KE-INJECT SERBEST JETLER İÇİN l 0,25 ve l 0,30 DİYAGRAMLARI r: Delik sıra sayısı 2 1 r= r =0 r =8 16 20 18

14 r=

r=

16

12

14

r1=2

r=

r=

r=

r1=0

r8=

r=

L

150

= 20

r=

150

0,25 = 20 L 0,25

120120

L0,25 L == 16 16 0,25

100100 90 90 80 80 70 70

L0,25 L ==12 12 0,25

60 60

L0,25 8,0 L0,25 = =8,0

50 50

L0,25 = 6,0 L0,25 = 6,0

40 40 30

r=

Statik Basınç, Ps [Pa]

8

Statik Basınç, Ps [Pa]

200

r =r 6= 6

200

10

r: Delik sıra sayısı

L0,25 L = 22 = 22 0,25

L0,25 = 18

L0,25 = 18

30

L0,25 = 14

L0,25 = 14

20

20

L0,25 = 10

L0,25 = 10

10

10 100 100

125

125

150

150

175

175

200

200

250

300

250

300

350

400

350

500

400

500

600

700

600

800 900 1.000

700 q800 900 1.000 [m³/h/m] q [m³/h/m]

r: Delik sıra sayısı 2r = 1 r = 0 16 8 20 18

16

r=

r=

r=

r=

r=

14 r =

14

12

r=

12

r=

10

r=

r=

8

r=

L

L0,30 = 100,30

100 120 90 100 80 90 70

= 14

L0,30 = 10 L0,30 = 6,0

80 60 70 50

L0,30 = 5,0

L0,30 = 20

L0,30 = 6,0

L0,30 = 16

L0,30 = 5,0

40

L0,30 = 20

L0,30 = 12 L

40 30 30

10

8

6 r=

150120

50

r: Delik sıra sayısı

= 18 L0,30 =L14 0,30

150

60

6

L0,30 = 18

Statik Basınç, Ps [Pa]

r=

200

r=

200

Statik Basınç, Ps [Pa]

0,30

= 16

L0,30 = 8,0 L0,30 = 12

20

L0,30 = 8,0

20 10 100

125

150

175

200

250

300

350

400

500

600

700

800 900 1.000 q [m³/h/m]

10 100

125

150

175

200

250

300

350

400

500

600

700

800 900 1.000 q [m³/h/m]

131


VERİ TABLOLARI

V er İ T ablo s u 1 1 Ø 1 2 , Ø 1 8 , v e Ø 2 4 m m N O Z U L L U K E - D I R E J E T İ Ç İ N B A S I N Ç K AY B I D İ YA G R A M I

200 190 180

Statik Basınç, Ps [Pa] Ø12 mm

Ø18 mm Ø24 mm

170 160 150 140 130 120 110 100 90 80 70 60 50 40 30 20 10 0

132

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 Beher nozuldan verilen hava debisi [m³/h/Ad]


V er İ T ablo s u 1 2 KE-DIREJET Ø12 mm NOZULLU SERBEST JETLER İÇİN l 0,20 ve l 0,30 DİYAGRAMLARI

L0,20 = 7 L0,20 =7

d d=

=1 1 44

=1 1 22 d d=

d d=

=1 1 00

=6 6

d d=

d d=

L0,20 = 6 L0,20 =6

150 150

d d=

=4 4

d d== 22

200 200

=8 8

d: metredeki metredeki nozul nozul adedi adedi d:

[Pa] Statik Basınç, Basınç, P Ps [Pa] Statik s

L0,20 = 8 L0,20 =8

L0,20 = =5 5 L 0,20

120 120 L0,20 = =4 4 L 0,20

100 100 90 90 80 80 70 70 60 60 50 50

40 40

80 80

100 100

120 120

140 160 160 140 qq

180 200 200 180 [m³/h/m] [m³/h/m]

=6 0,30 = 6 LL0,30

=7 0,30 = 7 LL0,30

dd= =11 44

dd= =11 22

dd= =44

dd== 22

L0,30 = =4 4 L 0,30

dd= =11 00

d: metredeki metredeki nozul nozul adedi adedi d:

[Pa] Statik Basınç, Basınç, P Pss [Pa] Statik 200 200

60 60

dd= =88

20 20

dd= =66

40 40

=8 0,30 = 8 LL0,30

150 150 L0,30 = =3 3 L 0,30 120 120 100 100 90 90 80 80 70 70 60 60 50 50

40 40

20 20

40 40

60 60

80 80

100 100

120 120

140 160 160 140 qq

180 200 200 180 [m³/h/m] [m³/h/m]

133


VERİ TABLOLARI

V er İ T ablo s u 1 3 KE-DIREJET Ø18 mm NOZULLU SERBEST JETLER İÇİN L0,20 ve L0,30 DİYAGRAMLARI

=8 LL0,20 0,20 = 8

=9 LL0,20 0,20 = 9

= 10 LL0,20 0,20 = 10

dd== 1122 dd== 1144

dd== 1100

dd== 88

dd== 66

dd== 22

[Pa] Statik Basınç, Basınç, P Pss [Pa] Statik

200 200

dd== 44

d: metredeki metredeki nozul nozul adedi adedi d: = 12 LL0,20 0,20 = 12

150 150 =7 LL0,20 0,20 = 7

120 120 100 100

=6 LL0,20 0,20 = 6

90 90 80 80 70 70

=5 LL0,20 0,20 = 5

60 60 50 50

40 40 20 20

40 40

60 60

80 80

100 100

120 140 140 160 160 120

200 200

300 400 300 400 [m³/h/m] qq [m³/h/m]

=6 LL0,30 0,30 = 6

150 150

=7 LL0,30 0,30 = 7

dd== 1122 dd== 1144

dd== 1100

dd== 88

dd== 66

dd== 44

[Pa] Statik Basınç, Basınç, P Pss [Pa] Statik

200 200

dd== 22

d: metredeki metredeki nozul nozul adedi adedi d: =8 LL0,30 0,30 = 8

=5 LL0,30 0,30 = 5

120 120 100 100

=4 LL0,30 0,30 = 4

90 90 80 80 70 70 60 60 50 50

40 40 20 20

134

=3 LL0,30 0,30 = 3

40 40

60 60

80 80

100 100

120 140 140 160 160 120

200 200

300 400 300 400 q [m³/h/m] q [m³/h/m]


V er İ T ablo s u 1 4 KE-DIREJET Ø24 mm NOZULLU SERBEST JETLER İÇİN L 0,20 ve L 0,30 DİYAGRAMLARI

L0,20 = 14 L0,20 = 14

150 150

L0,20 = 16 L0,20 = 16

dd== 1212 dd== 1414

dd== 1010

dd== 88

dd== 66

Statik Basınç, P [Pa]

s 200 Statik Basınç, Ps [Pa] 200

dd== 44

dd== 22

d: d: metredeki metredeki nozul nozul adedi adedi

L0,20 = 18 L0,20 = 18

L0,20 = 12 L0,20 = 12

120 120 L0,20 = 10 L0,20 = 10

100 100 90 90 80 80 70 70

L0,20 = 8 L0,20 = 8

60 60 50 50 40 40

20 20

40 40

60 60

80 80

100 120 140160 100 120 140160

200 200

300 300

400 400

600 800 600 800 q [m³/h/m] q [m³/h/m]

L0,30 = 10 L0,30 = 10

dd== 1212 dd== 1414

dd== 1010

dd== 88

dd== 66

Statik Basınç, P [Pa]

s 200 Statik Basınç, Ps [Pa] 200

dd== 44

dd== 22

d: d: metredeki metredeki nozul nozul adedi adedi

L0,30 = 12 L0,30 = 12

L0,30 = 14 L0,30 = 14

400 400

600 800 600 800 q [m³/m/h] q [m³/m/h]

L0,30 = 8 L0,30 = 8

150 150 120 120

L0,30 = 7 L0,30 = 7

100 100 L0,30 = 6 L0,30 = 6

90 90 80 80 70 70 60 60 50 50 40 40

20 20

40 40

60 60

80 80

100 120 140160 100 120 140160

200 200

300 300

135


VERİ TABLOLARI

V er İ T ablo s u 1 5 Ø 4 8 V E Ø 6 0 m m N O Z U L L U K E - D I R E J E T İ Ç İ N B A S I N Ç K AY B I D İ YA G R A M I

200

Statik Basınç [Pa] Ø48 mm

190

Ø60 mm

180 170 160 150 140 130 120 110 100 90 80 70 60 50 40 30 20 10 0

136

0

20

40

60

80

100 120 140 160 180 200 Beher nozuldan verilen hava debisi [m³/h/Ad]


V er İ T ablo s u 1 6 KE-DIREJET Ø48 mm NOZULLU SERBEST JETLER İÇİN l 0,25 ve l 0,30 DİYAGRAMLARI d d= = 55 d d= = 66

d d= = 44

d d= = 33

Statik Basınç, Ps [Pa]

200 Statik Basınç, Ps [Pa] 200

d d= = 22

d d= = 11

d: metredeki nozul adedi d: metredeki nozul adedi

L0,25 = 18 L0,25 = 18 150 150 L0,25 = 16 L0,25 = 16

120 120

L0,25 = 22 L0,25 = 22

L0,25 = 14 L0,25 = 14

100 100 90 90 80 80

L0,25 = 20 L0,25 = 20

L0,25 = 12 L0,25 = 12

70 70 60 60 50 50 40 40 40 40

60 60

80 80

100 100

140 140

200 200

300 300

400 400

600 600

800 800

1.200 1.600 2.000 1.200 1.600 2.000 q [m³/h/m] q [m³/h/m]

150 150

L0,30 = 14 L0,30 = 14

120 120

L0,30 = 20 L0,30 = 20 L0,30 = 18 L0,30 = 18

L0,30 = 12 L0,30 = 12

100 100 90 90 80 80

d =d = 55 d =d = 66

d =d = 44

Statik Basınç, Ps [Pa]

200 Statik Basınç, Ps [Pa] 200

d =d = 33

d =d = 11

d =d = 22

d: metredeki nozul adedi d: metredeki nozul adedi

L0,30 = 16 L0,30 = 16 L0,30 = 10 L0,30 = 10

70 70 60 60 50 50 40 40 40 40

60 60

80 80

100 100

140 140

200 200

300 300

400 400

600 600

800 800

1.200 1.600 2.000 1.200 q 1.600 2.000 [m³/h/m] q [m³/h/m]

137


VERİ TABLOLARI

V er İ T ablo s u 1 7

5

4

6

6 d =

d=

L0,25 = 18

L0,25 = 14

150

5 d =

4 d =

d=

d=

L0,25 = 16

150

d=

L0,25 = 18

d=

L0,25 = 16

Statik Basınç, Ps [Pa]

d: metredeki nozul adedi

d=

200

Statik Basınç, Ps [Pa]

1 d =

200

3 d =3

1

2 d =2

KE-DIREJET Ø60 mm NOZULLU SERBEST JETLER İÇİN l 0,25d: ve l 0,30 DİYAGRAMLARI metredeki nozul adedi

L0,25 = 14

120

L0,25 = 12

120 100

L0,25 = 12

90 100 9080

L0.25 = 10

8070

L0.25 = 10

7060 60 50 50

40 40

40

40

60 60

80 80

100 100

140

200

140

300

200

300

400 400

600

800

600

1.200 1.600 2.000 q [m³/h/m] 1.200 1.600 2.000

800

q [m³/h/m]

6d

=6

d=

5d =

4

4d =

d=

3d =3

L0,30 = 16

d=

L0,30 = 14

L0,30 = 12

150

L0,30 = 16 d=

d=

L0,30 = 14

2d =2

d: metredeki nozul adedi

1

Statik Basınç, Ps [Pa]

d=

200

1d =

200

Statik Basınç, Ps [Pa]

5

d: metredeki nozul adedi

L0,30 = 12

150

120 L0,30 = 10

120 100

L0,30 = 10

10090 9080 8070

L0,30 = 8

70 60

L0,30 = 8

60 50 50

40 40

40

40

60 60

80 80

100 100

140 140

200 200

300 300

400 400

600 600

800 800

1.200 1.600 2.000 q [m³/h/m] 1.200 1.600 2.000 q [m³/h/m]

138


V er İ T ablo s u 1 8 TEMEL SES GÜCÜ SEVİYESİNİN BELİRLENMESİ

55

Ses Gücü Seviyesi [dB(A)]

50

45

40

35

30 KE-DireJet 25 KE-Inject 20

15

10 KE-Low Impulse 5

0

0

20

40

60

80

100

120

140

160 180 200 220 Toplam basınç Pt [Pa]

139


VERİ TABLOLARI

V er İ T ablo s u 1 9 S E S G Ü C Ü S E V İ Y E L E R İ D Ü Z E LT M E K AT S AY I L A R I

KE INJECT SİSTEMİ, LOW VELOCITY (LV) DÜZENİ Sıra r 2 4 6

2,5 -10,0 -7,0 -5,2

5,0 -7,0 -4,0 -2,2

7,5 -5,2 -2,2 -0,5

10,0 -4,0 -1,0 +0,8

Kanal boyu [m] 12,5 15,0 -3,0 -2,2 0,0 +0,8 +1,8 +2,6

17,5 -1,5 +1,5 +3,2

20,0 -1,0 +2,0 +3,8

22,5 -0,5 +2,6 +4,3

25,0 0,0 +3,0 +4,8

8 10 12 14 16 18 20

-4,0 -3,0 -2,2 -1,5 -1,0 -0,5 0,0

-1,0 0,0 +0,8 +1,5 +2,0 +2,6 +3,0

+0,8 +1,8 +2,6 +3,2 +3,8 +4,3 +4,8

+2,0 +3,0 +3,8 +4,5 +5,1 +5,6 +6,0

+3,0 +4,0 +4,8 +5,4 +6,0 +6,5 +7,0

+4,5 +5,4 +6,2 +6,9 +7,5 +8,0 +8,5

+5,1 +6,0 +6,8 +7,5 +8,1 +8,6 +9,0

+5,6 +6,5 +7,3 +8,0 +8,6 +9,1 +9,5

+6,0 +7,0 +7,8 +8,5 +9,0 +9,5 +10,0

KE INJECT SİSTEMİ,

+3,8 +4,8 +5,6 +6,2 +6,8 +7,3 +7,8

MEDIUM VELOCITY (MV) DÜZENİ

Sıra r 2 4 6

2,5 -8,0 -5,0 -3,3

5,0 -5,0 -2,0 -0,3

7,5 -3,3 -0,3 +1,5

10,0 -2,0 +1,0 +2,8

Kanal boyu [m] 12,5 15,0 -1,0 -0,3 +2,0 +2,8 +3,7 +4,5

17,5 +0,4 +3,4 +5,2

20,0 +1,0 +4,0 +5,8

22,5 +1,5 +4,5 +6,3

25,0 +2,0 +5,0 +6,7

8 10 12 14 16 18 20

-2,0 -1,0 -0,3 +0,4 +1,0 +1,5 +2,0

+1,0 +2,0 +2,8 +3,4 +4,0 +4,5 +5,0

+2,8 +3,7 +4,5 +5,2 +5,8 +6,3 +6,7

+4,0 +5,0 +5,8 +6,4 +7,0 +7,5 +8,0

+5,0 +5,9 +6,7 +7,4 +8,0 +8,5 +9,0

+5,8 +6,7 +7,5 +8,2 +8,8 +9,3 +9,7

+6,4 +7,4 +8,2 +8,9 +9,4 +10,0 +10,4

+7,0 +8,0 +8,8 +9,4 +10,0 +10,5 +11,0

+7,5 +8,5 +9,3 +10,0 +10,5 +11,0 +11,5

+8,0 +9,0 +9,7 +10,4 +11,0 +11,5 +12,0

KE INJECT SİSTEMİ JET DÜZENİ

140

Sıra r 2 4 6

2,5 -7,0 -4,0 -2,2

5,0 -4,0 -1,0 +0,8

7,5 -2,2 +0,8 +2,6

10,0 -1,0 +2,0 +3,8

Kanal boyu [m] 12,5 15,0 +0,0 +0,8 +3,0 +3,8 +4,8 +5,6

17,5 +1,5 +4,5 +6,2

20,0 +2,0 +5,1 +6,8

22,5 +2,6 +5,6 +7,3

25,0 +3,0 +6,0 +7,8

8 10

-1,0 +0,0

+2,0 +3,0

+3,8 +4,8

+5,1 +6,0

+6,0 +7,0

+6,8 +7,8

+7,5 +8,5

+8,1 +9,0

+8,6 +9,5

+9,0 +10,0

12 14 16 18 20

+0,8 +1,5 +2,0 +2,6 +3,0

+3,8 +4,5 +5,1 +5,6 +6,0

+5,6 +6,2 +6,8 +7,3 +7,8

+6,8 +7,5 +8,1 +8,6 +9,0

+7,8 +8,5 +9,0 +9,5 +10,0

+8,6 +9,2 +9,8 +10,3 +10,8

+9,2 +9,9 +10,5 +11,0 +11,5

+9,8 +10,5 +11,1 +11,6 +12,0

+10,3 +11,0 +11,6 +12,1 +12,6

+10,8 +11,5 +12,0 +12,6 +13,0


V er İ T ablo s u 2 0 S E S G Ü C Ü S E V İ Y E L E R İ D Ü Z E LT M E K AT S AY I L A R I

KE DIREJET SİSTEMİ Nozüller d 2 4 6

2,5 -13,0 -10,0 -8,2

5,0 -10,0 -7,0 -5,2

7,5 -8,2 -5,2 -3,5

10,0 -7,0 -4,0 -2,2

Kanal boyu [m] 12,5 15,0 -6,0 -5,2 -3,0 -2,2 -1,2 -0,5

17,5 -4,6 -1,5 +0,2

20,0 -4,0 -1,0 +0,8

22,5 -3,5 -0,5 +1,3

25,0 -3,0 +0,0 +1,8

8 10 12 14 16 18 20 22 24 26 28 30 32 34 36 38 40

-7,0 -6,0 -5,2 -4,6 -4,0 -3,5 -3,0 -2,6 -2,2 -1,9 -1,5 -1,2 -1,0 -0,7 -0,5 -0,2 +0,0

-4,0 -3,0 -2,2 -1,5 -1,0 -0,5 +0,0 +0,4 +0,8 +1,1 +1,5 +1,8 +2,0 +2,3 +2,6 +2,8 +3,0

-2,2 -1,2 -0,5 +0,2 +0,8 +1,3 +1,8 +2,2 +2,6 +2,9 +3,2 +3,5 +3,8 +4,1 +4,3 +4,5 +4,8

-1,0 +0,0 +0,8 +1,5 +2,0 +2,6 +3,0 +3,4 +3,8 +4,1 +4,5 +4,8 +5,1 +5,3 +5,6 +5,8 +6,0

+0,0 +1,0 +1,8 +2,4 +3,0 +3,5 +4,0 +4,4 +4,8 +5,1 +5,4 +5,7 +6,0 +6,3 +6,5 +6,8 +7,0

+1,5 +2,4 +3,2 +3,9 +4,5 +5,0 +5,4 +5,9 +6,2 +6,6 +6,9 +7,2 +7,5 +7,7 +8,0 +8,2 +8,5

+2,0 +3,0 +3,8 +4,5 +5,1 +5,6 +6,0 +6,4 +6,8 +7,2 +7,5 +7,8 +8,1 +8,3 +8,6 +8,8 +9,0

+2,6 +3,5 +4,3 +5,0 +5,6 +6,1 +6,5 +6,9 +7,3 +7,7 +8,0 +8,3 +8,6 +8,8 +9,1 +9,3 +9,5

+3,0 +4,0 +4,8 +5,4 +6,0 +6,5 +7,0 +7,4 +7,8 +8,1 +8,5 +8,8 +9,0 +9,3 +9,5 +9,8 +10,0

+0,8 +1,8 +2,6 +3,2 +3,8 +4,3 +4,8 +5,2 +5,6 +5,9 +6,2 +6,5 +6,8 +7,1 +7,3 +7,6 +7,8

KE LOW IMPULSE SİSTEMİ Kanal boyu [m] Düzeltme

2,5

5,0

7,5

10,0

12,5

15,0

17,5

20,0

22,5

25,0

-3,0

+0,0

+1,8

+3,0

+4,0

+4,8

+5,5

+6,0

+6,5

+7,0

141


VERİ TABLOLARI

V er İ T ablo s u 2 1 O D A S Ö N Ü M L E M E S İ ( AT E N Ü A S Y O N U N U N ) B E L İ R L E N M E S İ

1.000

Eşdeğer ses absorpsiyon alanı [m² Sabine]

sek Yük

,40) =0 m a(α m d o nlu syo ) nüa 0,25 ate

100

=

α a( m

od nlu syo nüa t e A

,15) =0 α m ( ) oda ,10 m al =0 Nor (αm ) t oda ,05 Ser =0 (α m da r o se t Çok

10

1

24

20

100

1.000

10.000 Oda hacmi [m³]

RA [dB]

22

500 m² Sabine

20 200 m² Sabine

18 16

100 m² Sabine

14

50 m² Sabine

12 10

20 m² Sabine

8 6

10 m² Sabine

4

5 m² Sabine

2 0

2 m² Sabine

-2 -4

1 m² Sabine

-6 -8 -10

142

0,2

0,3

0,4

0,5 0,6

0,8

1

2

3

4

5

6

7

8 9 10 r D


KUMAŞ HAVA KANALLARI KUMAŞ HAVA KANALLARI

KE Fibertec San. ve Tic. Ltd. Şti. Perpa Ticaret Merkezi A Blok Kat: 6 No: 482 34384 Okmeydanı / İstanbul

Tel: 212 - 210 35 15 Faks: 212 - 210 36 56 www.ke-fibertec.com.tr info@ke-fibertec.com.tr

Teknik Katalog  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you