Page 1

Yeni fikirler, yeni çözümler.... ÇOK AMAÇLI SPOR SALONLARININ HAVALANDIRILMASINDA TEKSTİL BAZLI KANALLAR Örnek olay: Skjern Bank Arena /Danimarka Derleyen: Atahan Canbolat Yük. Mak. Müh

Büyük kitlelere yönelik çok amaçlı spor salonlarının havalandırılması değişken gereksinimler nedeniyle oldukça karmaşıktır. Sistemin, hem ısı yükünün sınırlı olduğu günlük kullanımlar , hem de binlerce seyircinin olduğu müsabakalar sırasındaki yüksek ihtiyaca cevap vermesi istenir. “Tekstil Bazlı Hava Kanalları” konusunda pazar lideri konumundaki KE Fibertec AS, yüklenici Bravida Esbjerg işbirliği ile, Danimarka’nın Skjern şehri yeni kültür merkezinin bir parçası olan Skjern Bank Arena’nın havalandırma, soğutma ve ısıtmasıyla ilgili heyecan verici bir projeye imza attı.

Giriş: Skjern Kültür Merkezi’nin 2450 m²’lik yeni spor salonu “Skjern Bank Arena”, konserler, tiyatro gösterileri, sergiler ve büyük spor müsabakaları gibi farklı amaçlar için tasarlanmıştır. Bu tip çok amaçlı spor salonlarında ister hentbol maçı ister bir sergi olsun iç mekan havası gereksinimleri yüksektir. Özellikle hava sıcaklığı ve hızlarına projenin başlangıç safhasından itibaren ekstra önem vermek gerekir. Skjern Bank Arena’nın boyutları 48 × 51 metre ve tavan yüksekliği ise 11 metredir. Seyircisiz yapılan hentbol çalışmaları için spor salonu, enlemesine 2 ayrı antrenman sahası olarak düzenlenmiştir. Hentbol ligi karşılaşmaları sırasında ise spor salonu uzunlamasına kullanılmaktadır. Bu spor müsabakaları sırasında teleskobik tribünlerin açılmasıyla seyirci kapasitesi 2400 kişiye kadar yükseltilebilmektedir..

Sistem: Mekan içerisinde insanlardan ve ışıklandırmadan kaynaklanan ısı yükü dışında ilave bir ısı kaynağı olmaması nedeniyle sistem havalandırma, soğutma ve ısıtma yapılacakmış gibi düşünüldü. Bu gereksinimleri karşılamak için KE Fibertec, çözüm olarak geçirgen olmayan tekstil bazlı kumaş kanal üzerine uzun atış mesafesine sahip nozulların yer aldığı (sıcak havayı uzun mesafelere enjekte edebilecek) KE DireJet® sistemini tercih etti. Havalandırma düzeni spor salonundaki gerçek ısı yüküne göre ayarlanabilen VAV (Değişken Hava Debisi) sistemi olarak tasarlandı ve CO2 seviyesini baz alan hava kalitesi kontrolü seçildi. Gerekli hava debisi, salondaki seyirci sayısına göre değişmek üzere CO2 set değerine bağlı olarak fan motoruna kumanda eden frekans kontrolü ile sağlandı.


Havalandırma sistemi, 6 adet KE – DireJet® , tekstil bazlı hava kanalının salona boylamasına yerleştirilmesiyle yapıldı. Bu kanallardan 4 tanesi oyun sahasının üstüne, diğer 2 si teleskobik tribünler üzerine yerleştirildi. Tribünler üzerindeki 2 kanal sürekli çalışacak, küçük organizasyonlarda veya antrenmanlarda istenen hava sıcaklığını temin için en az 13.400 m³/saat hava debisi sağlayacak şekilde tasarlandı. Binadaki CO2 seviyesinin maksimum limiti 1500 ppm’ e set edildi. Uzun süreli ve seyircili müsabakalarda, iç mekandaki CO2 seviyesinin yükselmesiyle kumanda alan damperlerin diğer 4 kanalı da sırasıyla açarak maksimum 40.000 m3/saat’e kadar hava debisinin verilmesi sağlandı. Proje Verileri : Müşteri : Skjern Bank Arena Yüklenici : Bravida, Esbjerg Tekstil Hava Kanalı Tipi: KE – DireJet® Sistemi Hava Debisi (VAV) : 13400 – 40000 m³/h Kontrol bazı : CO2 (Max. 1500 ppm)

Grafik: Hava sıcaklık ölçümleri

hem de seyircinin bulunduğu bölümdeki tavan sıcaklığı ölçüldü. Hava giriş sıcaklıkları da ayrıca kaydedildi.. Grafikte görüldüğü üzere, salonda önemli ölçüde bir sıcaklık gradiantı oluşmadı ve iç mekan sıcaklığı kabul edilebilir düzeyde kaldı. Maçın başlangıcında 19 ˚C olan mekan sıcaklığı maçın sonuna doğru yaklaşık 21 ˚C’ye kadar yükseldi. Giriş havası sıcaklığı maç boyunca değişmekle birlikte ortalama 16 ˚C civarında seyretti.

Sonuç: KE -DireJet® Tekstil Bazlı Hava Kanallarının işletme denemesi her bakımdan başarılı olmuştur. Sistemin hafifliği, kolay monte edilebilirliği, estetik görünümü ve hijyenik özellikleri gerek uygulayıcı gerekse kullanıcı açısından ekstra avantajlar olarak değerlendirilmiştir.. KE- DireJet® Sistemi

Sistemin Çalışması: Bravida Esbjerg ve KE Fibertec birlikte iki farklı çalışma durumu için ölçümler yaptı. Bu ölçümlerin ilki salon boşken, diğeri ise Danimarka ligindeki Skjern ve Copenhagen hentbol takımları arasında, 2160 seyircinin izlediği derbi esnasında yapıldı. Boş salondaki ölçümler yaşam alanında (yerden 1.8 m yüksekliğe kadar olan zon içerisinde) hava hızının 0,15 m/sn ‘nin altında ve sıcaklık farkının ise Δ1 ˚C’den daha az olduğunu gösterdi. Maç boyunca salondaki sıcaklık değişimini araştırmak üzere ise, hem yaşam zonundaki sıcaklık

Skjern Kültür Merkezi Müdürü Mr. K.E. Kristensen, “ Tekstil bazlı havalandırma sistemi gayet iyi çalıştı ve etkili bir çözüm olduğunu kanıtladı. Salonda rahatsız edici hava akımı ve sıcaklık problemi yaşanmadı, kaliteli bir iç hava elde edildi ” sözleriyle memnuniyetini ifade etmiştir.

KE Fibertec Hava bilgisine dayalı çözümler! Kaynakça: KE Referans no. 92482

Tel: +90 212 872 02 82

Skjern bank arena tr  
Skjern bank arena tr