Heizomat katalog - kotle

Page 1

Energie v souladu s přírodou

Slunce ► Biomasa ► Heizomat ► Teplo ► Život


Zakladatel německé firmy Heizomat Robert Bloos vyvinul systém plnění kotle dřevní štěpkou již v roce 1982. Automatické vytápění dřevem umožnilo oproti spalování fosilních paliv komfortnější, úspornější a ekologičtější řešení energetické otázky. Systém „Heizomat” byl zpočátku určen pouze pro zemědělskou usedlost pana Bloose, nicméně stále větší zájem o jeho řešení „energie v souladu s přírodou” vedl až k založení firmy. Dnes má firma Heizomat ve dvou výrobních závodech v bavorských městečcích Gunzenhausen / Maicha a Heidenheim více než 220 zaměstnanců a provozuje vlastní učňovskou dílnu. Výrobní plocha se rozšířila z garáže na dnešních více než 35.000 m². Firma Heizomat se kromě automatických topných systémů na dřevní štěpku a biomasu specializuje také na širokou paletu štěpkovačů na dřevo pro soukromé i komunální využití, systémů skladování a dopravy biopaliva atd. Nabízíme tedy kompletní řešení ekologického vytápění obnovitelnými zdroji. Více než 30.000 ekologických systémů vytápění a štěpkovačů po celém světě hovoří o kvalitě a technologii firmy Heizomat.

Naše výrobní závody

Gunzenhausen / Maicha, Bavorsko

2

Heidenheim, Bavorsko

Kvalita bez kompromisů! Všechny naše kotle jsou vyvinuty a vyrobeny v Německu.


Energie v souladu s přírodou

- již př

e

0 let!

ok

d ře

s3

rok nap

Řídící pracovníci firmy Heizomat Ernst Herrmann und Robert Bloos junior před kotli v centru obnovitelných zdrojů v Bavorsku.

- přes 30.000 zákazníků - přes 220 zaměstnanců - stabilní rodinná firma - německá kvalita

„Energie v souladu s přírodou - s touto filosofií vyrábíme v Německu přes 30 let spolehlivé systémy vytápění na dřevní štěpku a biomasu. Jsem potěšen, že pro více než 30.000 zákazníků ve světě je zařízení Heizomat ekologickou odpovědí na jejich energetickou otázku.” Robert Bloos Naši zaměstnanci

Silný tým

Průkopníci! Automatické systémy vytápění obnovitelnými zdroji vyrábíme již přes 30 let.

3

Vžd y


Naším bestsellerem je dlouhodobě řada kotlů HSK-RA s kompletní vyzdívkou spalovací komory žáruvzdornými šamotovými cihlami. Tato řada vyniká účinností, bezpečností, robustním zpracováním, vynikajícími hodnotami emisí a jednoduchu obsluhou. Spalování kotle je automaticky regulováno pomocí lambda sondy. Podávání paliva osvědčeným systémem Heizomat a odpopelnění je rovněž automatizováno. Obráze

- již př

l s des

ignový

e

0 let!

ok

d ře

uje kote

tem

Kotle HSK-RA jsou určeny zejména pro spalování dřevní štěpky. S úspěchem lze však topit dřevěnými peletami, hoblinami i kusovým dřevem.

- Kompletní vyzdívka spalovací komory - Možnost pálit kusové dřevo - Rychlá a jednoduchá údržba

Vžd y

Automatické čištění výměníku kotle

4

m pake

s3

rok nap

k ukaz

Řadu HSK-RA tvoří 7 modelů automatických kotlů o výkonovém rozpětí od 15 kW do 200 kW.

Naším cílem je spokojený zákazník

Automatické zapalování

Profesionálové! Naši přímí zástupci Vám odborně poradí a doporučí vhodné řešení dle Vašich konkrétních požadavků.


HSK-RA 15-200 kW

Izolace Lambda sonda

Tepelný výměník

Čištění roštu

Čišticí šneky tepelného výměníku

Šamotová vyzdívka Popelník Rotační uzávěr

Systém odpopelnění kotle

Plnění kotle

Z

Kompletně vyzděná spalovací komora

í

vac

lo apa

cí t

ví žha

Řada kotlů HSK-RA pokrývá výkonové rozpětí 15-200 kW

Plně automatické! Buďte pány svého času, nikoliv otroky tradičního kotle.

Robustní litinový rošt s čištěním od popela

5


Robustn

í systém

Systém HEIZOMAT na vynášení biopaliva ze skladovacích prostor do kotle byl vyvinut v roce 1983. Dodnes nebyl překonán z hlediska spolehlivosti a výkonových parametrů. Naše řešení umožňuje dopravit materiál do kotle z téměř libovolných skladovacích prostor a oproti jiným řešením nepotřebuje dvojité dno.

plnění d

o kotle

Srdcem našeho systému vynášení biopaliva je převodovka. Od roku 1993 používá HEIZOMAT vlastní vysoce spolehlivou kuželočelní převodovku s kroutícím momentem až 5.000 Nm a speciálním utěsněním proti prachu a nečistotám. Motor je vždy umístěn mimo sklad biopaliva.

- již př

e

0 let!

ok

d ře

Důraz na robustní zpracování je dobře patrný i u vynášecího šneku - je tvořen masivním 50/35mm hřídelem a kovanou 6mm šnekovnicí. Sytém HEIZOMAT je navržen a vyroben tak, aby obstál v nejnáročnějších provozních podmínkách.

s3

rok nap

V roce 2011 jsme naše řešení vylepšili o patentovaný mechanismus pružných paralelních ramen - jsou tišší a výrazně spolehlivější než listové pružiny, které najdete u podobných systémů.

- Robustní převodovka s kroutícím momentem 5.000 Nm vyvinutá přímo pro firmu Heizomat - Spolehlivý systém plnění kotle od roku 1983 - Velkoobjemový kanál pro optimální dopravu biopaliva

Vžd y

4komorový rotační uzávěr zabraňuje zpětnému prohoření

6

Robustní a spolehlivý systém vynášení paliva o průměru ramen 1-7 m

Hlava dopravního šneku s dělícím nožem

Robustní zpracování! Palivo do normované velikosti G50 je bezpečně a spolehlivě dopraveno do kotle přes 4komorový rotační uzávěr.


Systém plnění kotle 1.000-7.000 mm

Krycí disk Dělicí hák Paralelní vedení (volitelné) Patent 1020100910799

Pohyblivé rameno

Volitelný extra pohon

Řetěz Napínací pružina

Systém skladování využívající šnekový dopravník

Převodovka Otevřený kanál

je azu ost k y v liv vka poleh o d s vo pře ádnou á t oř inu vyv 93 mim i m Ná ku 19 ro od

Optimální systém skladování pro zemědělské usedlosti - snadné plnění sila biopalivem

Možnosti systémů plnění jsou téměř neomezené

Důraz na úspornost! Všechny systémy HEIZOMAT využívají jen ty nejúspornější motory.

7


Rozmanitost biopaliv téměř nezná hranic. Úkolem řady kotlů RHK-AK je právě tuto rozmanitost co nejlépe využít k vytápění. Zárukou optimálního spalování a vysoké účinnosti kotle je unikátní cyklonová spalovací komora. Primární vzduch je do ní přiváděn žáruvzdornými litinovými bloky. Skrz průduchy v šamotové vyzdívce je přiváděn sekundární vzduch. Výsledkem je cyklonový efekt hoření a optimální spalování.

d ře

- již př

e

s3

ok

0 let!

rok nap

Biopalivo je patentovaným řetězovým dopravníkem pomalu posouváno spalovací komorou směrem k systému odpopelnění kotle. Téměř libovolné biopalivo tak může dokonale shořet. Kotle RHK-AK umožňují energetické využití nejrůznějších druhů biomasy - od štěpky přes pelety až po plevy, řepku, drtiny, sloní trávu atp.

- Unikátní cyklonová spalovací komora vyložena šamotovými tvarovkami - Robustní zpracování - tloušťka plechu všech modelů kotlů min. 6 mm - Vysoce účinné spalování téměř všech myslitelných druhů biomasy

Vžd y

Velkoobjemový tepelný výměník s odpopelňovacími šneky

8

Tepelné systémy Heizomat řeší energetickou otázku i pro obce, firmy a zemědělské usedlosti

Cyklonová spalovací komora s řetězovým dopravníkem

Hladký průběh hoření! Díky horizontální konstrukci našich kotlů probíhá spalování naprosto přirozeně a s nejvyšší dosažitelnou účinností.


RHK-AK 30-990 kW

80 mm izolace z minerální vlny

Tepelný výměník Odpopelňovací šneky tepelného výměníku

Rotační uzávěr

Šnekový dopravník

Šamotová vyzdívka

Odpopelňovací řetěz Německý užitný vzor 202004010592.6

Rotační uzávěr zabraňuje mimo jiné zpětnému prohoření

Čisté spalování díky optimálnímu přísunu vzduchu

Řada RHK-AK standardně pokrývá výkonové rozpětí 30-990 kW, na vyžádání až 3.000 kW

V nabídce jsou různé nástavce na popelnice

Chytré řešení! Kotle RHK-AK výborně zvládají spalovat materiály, jež ve zvýšené míře struskovatí.

9


Vždy o krok napřed! Dotykové ovládání Touch Control TS7 umožňuje pohodlné a intuitivní ovládání kotle. Spojení 30 let zkušeností v oblasti spalovací techniky firmy Heizomat s nejmodernější technologií firmy Siemens znamejí jednoz nejlepších ovládání na trhu. Průmyslová kvalita a aplikace konstrukčních prvků od firmy Siemens zaručuje dlouhou životnost a dostupnost náhradních dílů po celém světě.

bd

Lam

da

on as

NOVÉ

• nastavení automatického plnění paliva do kotle • monitorování spalování • automatická regulace výkonu pomocí lambda sondy • nastavení a zobrazení teploty vratné vody • počitadlo provozních hodin dle provozního režimu • server Sm@rt k vizualizaci na Smartphonu / PC • volně definovatelné předvolby dle typu paliva • kontrola čištění výměníku kotle dle aktuálního režimu • monitorování spalovacího procesu po dobu 2 až 48 h • sběrnice Modbus-TCP pro vstup inteligentního ovládání budov (Building Management System - BMS) • externí ovládání teploty pomocí vstupu 0-10 V

Vše pod kontrolou s na

Rozvodnice pro více než 5 motorů

10

Vyrábíme a programujeme kontrolní jednotky na míru

Rozvodnice pro max. 5 motorů

Flexibilita! Díky použití zapalovací žhavící tyče jsou k dispozici automatické udržovací i zapalovací režimy provozu kotle.


Technologie ovládání

- již př

e

0 let!

ok

d ře

s3

rok nap

HEIZOCONTROL MX je systémový regulátor topných okruhů. Má 14 výstupů pro relé a 4 výstupy pro PWM (pulsně šířkovou modulaci). Tyto výstupy poskytují napětí 0-10 V a mohou být využity pro kontrolu otáček oběhových čerpadel. Heizocontrol MX je dále vybaven frekvenčním vstupem, třemi pulsními vstupy a řadou vstupů pro čidla. Díky integrovanému slotu na SD karty může být rychle a jednoduše programován.

- Ovládání kotle lambda sondou od r. 1996 - Automatické řízení kotle dle stupně zatížení - Přednastavené režimy dle typu paliva - Volitelný zapalovací nebo udržovací režim - Kontrola otáček oběhových čerpadel - Rozšiřitelnost až na 7 topných okruhů - Volně programovatelný - Snadné programování a aktualizace přes SD kartu

Vžd y

ašimi systémy ovládání

Základní ovládání Triac

Intuitivní ovládání TouchControl

Přehledné ovládání! Systémem TouchControl snadno nastavíte druh paliva a výkon kotle.

Vyrobeno na míru profesionály

11


HEIZOTRANS Zařízení k transportu biopaliva do výšky až 10 m pomocí výkonného ventilátoru. Pohon je zajišťován elektromotorem o příkonu 11 kW. Pokud je Heizotrans vybaven zátěžovou regulací, lze dosáhnout výkonu až 50 m³/h. Plnící násypka může být dodána s vnějšími rozměry buď 3.000 mm x 1.100 mm, nebo 2.500 mm x 1.100 mm. HEIZOSCHNECK Šnekový dopravník na biopalivo s vnějšími ložisky. Vyrábí se dle konkrétních potřeb zákazníka na míru. Délka dopravníku je až 6 m a maximální stoupání 45°. Výkon je dle provedení až 35 m³/h.

- již př

e

0 let!

ok

d ře

s3

rok nap

VERTIKÁLNÍ ŠNEKOVÝ DOPRAVNÍK Zařízení na dopravu biopaliva s podobnými parametry jako HEIZOTRANS. Se šnekovým dopravníkem však můžete naplnit zásobníky vysoké až 10 m téměř bezprašně. Šnek má dopravní výkon až 50 m³/h. Plnící násypka má rozměry buď 3.000 mm x 1.100 mm, nebo 2.500 mm x 1.100 mm.

- Dopravní systémy na štěpku - Štěpkovače s certifikací bezpečnosti „GS“ - Geprüfte Sircherheit - Modelová řada štěpkovačů pro průměry kmene do 30-80 cm

Vžd y

HEIZOGREIF - hydraulické kleště na kmeny a větve

12

HEIZOHACK - Ručně plněné štěpkovače pro průměry kmenů do 30-40 cm

Důslednost! Heizomat nabízí ucelenou řadu výrobků pro využití obnovitelných zdrojů.

HEIZOTRANS Ventilátorový dopravník


HEIZOHACK - Štěpkovače s ručním plněním Štěpkovače ideální pro komunální použití. Zvládají štěpkovat do průměru kmenů 30-40 cm. Jako jediné na trhu nesou značku GS (certifikát zkušebny TÜV Mnichov potvrzující bezpečnost zařízení). Stroje jsou poháněny kloubovým hřídelem, elektromotorem nebo naftovým motorem (neplatí pro všechny modely). HEIZOHACK - Štěpkovače s hydraulickou rukou Profesionální štěpkovače, v nejvyšší verzi integrované přímo na podvozku nákladního automobilu. Vyznačují se robustním zpracováním a spolehlivostí. Dle konkrétního modelu zvládají štěpkovat do průměru kmenů 50-80 cm. HEIZOGREIF Hydraulické kleště na kmeny, větve a vrcholky stromů. Maximální rozevření kleští je 1,50 m.

HEIZOSCHAUFEL Lžíce na štěpku o objemu 1 m³ / 2 m³ / 3 m³.

HEIZOCONT - kontejner na štěpku s posuvným systémem v podlaze

HEIZOHACK - Štěpkovače s hydraulickou rukou pro průměry kmenů do 50-80 cm

Myslíme na vše! Naše dopravníky umožňují rychlou a čistou dopravu biopaliva do zásobníku.

HEIZOSCHAUFEL Lžíce na štěpku

13


RHK-AK 30

RHK-AK 50

RHK-AK 60

RHK-AK 75

RHK-AK 100

RHK-AK 154

RHK-AK 155

Tepelný výkon (kW) Plocha výměníku (m2) Váha (kg) Objem vody (l) Délka (mm) Šířka (mm) Výška (mm) Instalační rozměry - délka (mm) Instalační rozměry - šířka (mm) Instalační rozměry - výška (mm)

0-36 3,40 900 165 1700 860 1585 1330 662 1588

0-50 4,50 1000 205 1900 860 1585 1530 662 1588

0-60 5,60 1150 250 2100 860 1585 1730 662 1588

0-75 7,20 1400 385 1950 1085 1645 1550 890 1645

0-101 8,90 1500 475 2200 1085 1645 1800 890 1645

0-149 13,93 2570 712 2790 1565 1895 2180 1375 1770

0-149 13,10 2320 510 2865 1150 2065 2382 930 2150

Výška kouřovodu - vertikálně (mm)

1766

1766

1766

1778

1778

2134

-

Výška kouřovodu - horizontálně (mm) Maximální provozní tlak (bar) Maximální teplota kotle (°C) Minimální teplota vratné vody (°C) Průměr přípojky teplé vody Průměr přípojky vratné vody

1300 3,0 95 >55 1 1/2“ 1 1/2“ 1“ 1“

1300 3,0 95 >55 1 1/2“ 1 1/2“ 1“ 1“

1300 3,0 95 >55 1 1/2“ 1 1/2“ 1“ 1“

1392 3,0 95 >55 1 1/2“ 1 1/2“ 1 1/2“ 1 1/2“

1392 3,0 95 >55 1 1/2“ 1 1/2“ 1 1/2“ 1 1/2“

1618 3,0 95 >55 DN 80 DN 80 1 1/2“ 1 1/2“

1868 3,0 95 >55 DN 80 DN 80 1 1/2“ 1 1/2“

Prům. přípojky chladící smyčky - výstup Prům. přípojky chladící smyčky - vstup

Tepelný výkon (kW) Plocha výměníku (m2) Váha (kg) Objem vody (l) Délka (mm) Šířka (mm) Výška (mm) Instalační rozměry - délka (mm) Instalační rozměry - šířka (mm) Instalační rozměry - výška (mm) Výška kouřovodu - vertikálně (mm) Výška kouřovodu - horizontálně (mm) Maximální provozní tlak (bar) Maximální teplota kotle (°C) Minimální teplota vratné vody (°C) Průměr přípojky teplé vody Průměr přípojky vratné vody Prům. přípojky chladící smyčky - výstup Prům. přípojky chladící smyčky - vstup

14

RHK-AK 204

RHK-AK 205

RHK-AK 300

RHK-AK 400

RHK-AK 500

RHK-AK 650

RHK-AK 850

RHK-AK 990

0-199 18,50 3108 985 3290 1565 1895 2680 1375 1770 2134 1618 3,0 95 >55 DN 80 DN 80 1 1/2“ 1 1/2“

0-199 17,10 2860 660 3365 1150 2065 2882 930 2150 1868 3,0 95 >55 DN 80 DN 80 1 1/2“ 1 1/2“

0-300 29,70 5400 1258 3490 1880 2035 3030 1695 2150 2297 1771 3,0 95 >55 DN 80 DN 80 1 1/2“ 1 1/2“

0-400 33,75 6200 1580 3990 1880 2035 3530 1695 2150 2297 1771 3,0 95 >55 DN 80 DN 80 1 1/2“ 1 1/2“

0-495 37,10 6800 1805 4290 1880 2035 3830 1695 2150 2297 1771 3,0 95 >55 DN 80 DN 80 1 1/2“ 1 1/2“

0-600 56,00 8500 2680 4385 2146 2066 4000 1960 2150 2307 3,0 95 >55 DN 125 DN 125 DN 80 DN 80

0-800 74,00 9900 3940 5086 2146 2066 4700 1960 2150 2307 3,0 95 >55 DN 125 DN 125 DN 80 DN 80

0-990 85,00 14000 5600 5900 2650 3050 4950 2500 2650 2923 3,0 95 >55 DN 150 DN 150 DN 100 DN 100


Technická data / paliva BIOMASA je díky výtěžnosti cca 3,0 kWh/kg energetickým zdrojem budoucnosti. Tráva, seno, sláma, sloní tráva atd. budou v jako palivo stále více populární.

DŘEVNÍ ŠTĚPKA je optimálním palivem pro naše kotle HSK-RA a RHK-AK. Získává se většinou z odpadového dřeva při čištění lesů a je trvale obnovitelným zdrojem energie.

DŘEVĚNÉ PELETY jsou slisované piliny a lze je použít do všech našich kotlů. Výhodou pelet oproti dřevním štěpkám je prostorová nenáročnost a vyšší výhřevnost. Nevýhodou jsou vyšší náklady v porovnání s dřevní štěpkou.

PILINY / HOBLINY z dřevozpracujících závodů jsou v kotlích Heizomat optimálně využity díky sofistikovanému systému přívodu primárního a sekundárního vzduchu do spalovací komory.

HSK-RA 15

HSK-RA 30

HSK-RA 40

HSK-RA 60

HSK-RA 75

HSK-RA 100

HSK-RA 150

HSK-RA 200

0-14,5 2,60 575 170 800 740 1442 932 775 1332 3,0

0-33 3,80 770 188 935 740 1442 1067 775 1332 3,0

0-40 4,90 860 210 1135 740 1442 1267 775 1332 3,0

0-60 5,90 950 255 1335 740 1442 1467 775 1332 3,0

0-75 8,10 1300 280 1335 890 1550 1467 925 1426 3,0

0-96 10,50 1470 360 1635 890 1550 1767 925 1426 3,0

0-150 15,70 2140 625 1695 930 1980 1695 975 1862 3,0

0-199 20,90 2660 810 2660 930 1980 2195 975 1862 3,0

Výška kouřovodu - horizontálně (mm)

1565

1565

1565

1565

1659

1659

2147

2147

Maximální provozní tlak (bar) Maximální teplota kotle (°C) Minimální teplota vratné vody (°C) Průměr přípojky teplé vody Průměr přípojky vratné vody

1245 95 >55 1“ 1“ 1“ 1“

1245 95 >55 1 1/2“ 1 1/2“ 1“ 1“

1245 95 >55 1 1/2“ 1 1/2“ 1“ 1“

1245 95 >55 1 1/2“ 1 1/2“ 1“ 1“

1340 95 >55 1 1/2“ 1 1/2“ 1“ 1“

1340 95 >55 1 1/2“ 1 1/2“ 1“ 1“

1777 95 >55 2“ 2“ 1 1/4“ 1 1/4“

1777 95 >55 2“ 2“ 1 1/4“ 1 1/4“

Tepelný výkon (kW) Plocha výměníku (m2) Váha (kg) Objem vody (l) Délka (mm) Šířka (mm) Výška (mm) Instalační rozměry - délka (mm) Instalační rozměry - šířka (mm) Instalační rozměry - výška (mm) Výška kouřovodu - vertikálně (mm)

Prům. přípojky chladící smyčky - výstup Prům. přípojky chladící smyčky - vstup

15


1982 Založení firmy panem Robertem Bloosem 1982 Instalován první systém Heizomat 1984 Rotační podavač - ochrana proti zpětnému prohoření 1986 První kotel HSK-RA s horizontálním výměníkem 1987 Automatické odpopelnění kotle 1989 První štěpkovač Heizohack 1990 Kotel o výkonu 800 kW Automatické systémy vytápění pro obytné domy

1992 Štěpkovač do průměru až 40 cm 1993 Vyvinuta vlastní převodovka systému plnění kotle 1996 Automatické čištění tepelného výměníku 1997 Automatické zapalování kotle 1998 Automatická regulace kotle pomocí lambda sondy 2000 První kotel RHK-AK s cyklonovou spalovací komorou 2003 Optimalizován transportní kanál systému plnění kotle

pro zemědělské usedlosti

2004 Ventilátorový dopravník Heizotrans 2005 Dotykové ovládání kotle TouchControl 2005 Žhavící tyč pro automatické zapalování kotle 2005 Štěpkovač HM14-800 KL integrován na tahač 2006 Rotační podavač s vlastním pohonem 2006 Vynášení popela z kotle s vlastním pohonem 2008 Automatický kotel RHK-AK o výkonu 990 kW 2009 Vizualizace spalovacího procesu na TouchControl

pro firmy

2011 TouchControl se sběrnicí Mod-Bus 2012 TouchControl s elektronikou SIEMENS Simatic 2012 Heizomat slaví 30 let od založení 2013 Vertikální dopravník na štěpku 2013 TouchControl se sledováním teploty vody v boilerech

... a kdy můžeme instalovat systém Heizomat Vám? pro města a obce

Lannova 32/I 370 01 České Budějovice Tel.: +420 386 354 561, +420 702 007 544 Email: info@agreo.cz

Gerätebau-Energiesysteme GmbH Maicha 21 • 91710 Gunzenhausen Germany Tel.: +49 (0)9836 9797 - 0 Fax: +49 (0)9836 9797 - 97 info@heizomat.de www.heizomat.de

PM-88-002-00002 • 04/2014

Váš zástupce v ČR: