Page 1

Issuu – publikowanie dokumentów w sieci Issuu to bezpłatny serwis do zbierania, publikowania i udostępniania dokumentów, dostępny na stronie issuu.com. Jest wykorzystywany zarówno przez osoby prywatne, jak również przez szkoły, różne organizacje i wydawnictwa do publikowania dokumentów w całości lub we fragmentach. Aby korzystać z serwisu, należy założyć konto, przy czym może tego dokonać osoba dorosła. Prace uczniów powinien publikować nauczyciel. Można posiadać tylko jedno konto w serwisie.

Zakładanie bezpłatnego konta Po wejściu na stronę issuu.com należy wybrać link Create account (Załóż konto).

Rysunek 1. Wybór możliwości założenia nowego konta

Kolejny krok, to wypełnienie formularza rejestracyjnego.

Rysunek 2. Sposób wypełnienia formularza podczas zakładania konta

Issuu – publikowanie dokumentów w sieci

Strona | 1


2012 ROK JANUSZA KORCZAKA Materiały konkursowe

Publikowanie dokumentów Aby opublikować dokumenty w serwisie Issuu, należy się zalogować, a następnie na stronie głównej serwisu wybrać przycisk Upload.

Rysunek 3. Wybór Upload w menu na stronie Issuu

Następnie należy wypełnić formularz do przesyłania pliku lub wielu plików. Uwaga! Przesyłany dokument może mieć maksymalnie 500 stron lub wielkość 100 MB. Jednorazowo można wysłać 3 pliki. Serwis przyjmuje pliki zapisane w następujących formatach: PDF, DOC, PPT, ODT, WPD, SXU, RTF, ODP, SXI. Jeżeli użytkownik chce wysłać więcej niż jeden plik, musi wybrać opcję Upload many files, znajdującą się nad formularzem do przesyłania plików. Można przesyłać plik zapisany na dysku komputera lub podając adres pliku w sieci Internet, jeśli został już umieszczony na jakimś serwerze. Poniżej przedstawiamy sposób wypełnienia formularza w przypadku, gdy przesyłany dokument został zapisany na dysku komputera.

Rysunek 4. Widok pierwszej części formularza do przesyłania pliku

Rysunek 5. Widok drugiej części formularza do przesyłania pliku

2 | Strona

Issuu – publikowanie dokumentów w sieci


2012 ROK JANUSZA KORCZAKA Materiały konkursowe

Rysunek 6. Widok ostatniej części formularza do przesyłania pliku

Po wybraniu przez użytkownika przycisku Upload file rozpoczyna się proces przesyłania pliku oraz przygotowania go do publikacji w serwisie Issuu. Przesłany dokument zostanie umieszczony na koncie użytkownika w My Library (Moja Biblioteka).

Rysunek 7. Widok menu My Library na profilu użytkownika

Po wybraniu przycisku My Library użytkownik może obejrzeć zawartość Library (Biblioteki) na swoim koncie, czyli wszystkie pliki przesłane przez niego do serwisu Issuu.

Rysunek 8. Widok zawartości menu My Library na koncie użytkownika

Aby przeczytać wybrany dokument, należy naprowadzić mysz na jego miniaturę i nacisnąć przycisk Open.

Pobieranie linku do opublikowanego dokumentu lub jego kodu embed Dla każdego dokumentu przesłanego do serwisu Issuu jest generowany kod embed, który można umieścić w źródle strony WWW lub osadzić na blogu. Każdy dokument ma również swój adres, który można skopiować i umieścić na innej stronie WWW lub wysłać do kogoś pocztą. Issuu – publikowanie dokumentów w sieci

Strona | 3


2012 ROK JANUSZA KORCZAKA Materiały konkursowe

Rysunek 9. Widok ikony prowadzącej do linku i kodu embed opublikowanego dokumentu

Rysunek 10. URL opublikowanego dokumentu, powyżej linku - wygenerowany kod embed

Udostępnianie dokumentu opublikowanego w serwisie Issuu Każdy dokument przesłany do serwisu Issuu można udostępnić innym użytkownikom Internetu. W tym celu należy otworzyć menu My Library, wskazać dokument, który chcemy udostępnić, a następnie wybrać przycisk Share (Udostępnij).

4 | Strona

Issuu – publikowanie dokumentów w sieci


2012 ROK JANUSZA KORCZAKA Materiały konkursowe

Rysunek 11. Widok opcji Share w menu My Library na koncie użytkownika

Rysunek 12. Sposób wypełnienia formularza udostępnienia dokumentu

Do osób, którym udostępniony został dokument wysyłany jest e-mail z tą informacją oraz z bezpośrednim linkiem do dokumentu.

Zbieranie ciekawych dokumentów opublikowanych przez innych użytkowników serwisu Issuu Przeglądając zasoby serwisu znajdziemy różne publikacje, które możemy dołączyć do menu Favorites (Ulubione) w swoim profilu. W oknie Search Issuu wpisujemy słowa kluczowe (czego szukamy). W menu Language można wybrać język, w jakim napisana została publikacja. Po wyszukaniu przeglądamy publikacje znalezione przez wyszukiwarkę serwisu. Jeżeli któraś publikacja nas zainteresuje i chcemy mieć do niej szybki dostęp, pod okładką publikacji wybieramy ikonę

, czyli Add to favorites or collection.

Rysunek 13. Widok publikacji, którą użytkownik chce dodać do menu Favorites na swoim koncie

Issuu – publikowanie dokumentów w sieci

Strona | 5


2012 ROK JANUSZA KORCZAKA Materiały konkursowe W ten sposób zgromadzimy na własnym profilu wirtualną kolekcję publikacji, które można wielokrotnie przeglądać i czytać bez ponownego przeszukiwania zasobów serwisu. Wszystkie wybrane przez nas publikacje są dodawane do menu Favorites.

Rysunek 14. Widok menu Favorites na koncie użytkownika

6 | Strona

Issuu – publikowanie dokumentów w sieci

Korczak issuu2  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you