Page 1


Niezawodne medium Właściciele kanałów i stacji dziecięcych młodych widzów traktują ze szczególną atencją. Ofertę programową dla najmłodszych przygotowują perfekcyjnie. Dzieci, włączając telewizor, mogą znaleźć rozrywkę na światowym poziomie, programy edukacyjne, filmy fabularne i animowane. A jakby tego było mało, zawsze mogą zajrzeć na stronę internetową ulubionego kanału i zagrać w grę, przeczytać o życiu prywatnym aktora grającego w popularnym serialu czy wziąć udział w konkursie. I jak tu nie kochać telewizji? Tekst: Mira Ignatowicz

elewizje dla dzieci to medium niezawodne pod każdym względem. Programy w wielu kanałach można oglądać 24 godziny na dobę, widzowie mają do dyspozycji portale i strony internetowe, mogą też spotkać się z bohaterami ulubionych filmów podczas specjalnych eventów organizowanych pod patronatem stacji. Oferta programowa każdego kanału jest modyfikowana i wzbogacana co najmniej raz do roku, a już we wrześniu najmłodsi fani telewizji będą mogli oglądać nowy kanał Disneya – Playhouse Disney.

T

Disney ciągle numerem jeden The Walt Disney Company od kilku lat zajmuje pierwszą pozycję wśród kanałów dziecięcych. Wyniki oglądalności za I półrocze tego roku potwierdzają popularność kanałów Disney Channel oraz wprowadzonego w ubiegłym roku na polski rynek kanału Disney XD. Według badań Nielsen Audience Measurement Disney Channel ma największy udział widowni (wynosi on 1,17 proc.) oraz największą średnią oglądalność minutową. Tuż za Disney Channel uplasował się kanał Disney XD z wynikami na poziomie 0,89 proc. – udział widowni, i 0,16 – średnia oglądalność minutowa. Aktualne wyniki badań pokazują, że największym konkurentem Disney XD jest Cartoon Network, który osiągnął zbliżony wynik. Koncern Disneya nie zasypia gruszek w popiele i już we wrześniu przedstawi naj-

młodszym widzom kolejną propozycję. Playhouse Disney to nowy kanał dla dzieci w wieku od 2 do 7 lat oraz ich rodzin. Władze kanału zapewniają, że programy, które będą w nim pokazywane, mają wszelkie walory edukacyjne i poznawcze. Takie pozycje, jak: „Klub Przyjaciół Myszki Miki”, „Maniek Złota Rączka”, „Agent specjalny Oso”, „Imagination Movers” czy „Przystanek Dżungla”, łączą w sobie elementy edukacyjne, uczą np. podstaw matematyki, umiejętności językowych, zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia oraz umiejętności społecznych. Warto zaznaczyć, że marka Playhouse Disney jest już dobrze znana polskim dzieciom, ponieważ do tej pory był to blok programowy nadawany w Disney Channel. Playhouse Disney to kanał, który w regionie EMEA dociera do 26 mln gospodarstw domowych.

Co na to inni? Inne kanały obecne na platformach cyfrowych oraz w sieciach kablowych również dbają o widzów. Dobrą widownię ma kanał MiniMini oraz wprowadzony niedawno Nickelodeon. MiniMini z sukcesem rozwija autorskie programy. Już wkrótce w ramówce pojawią się takie pozycje jak „MiniKolory” i „MiniKształty” – programy edukacyjne, które prowadzi rybka MiniMini wraz z zaproszonym do studia dzieckiem. Inną autorską pozycją jest program „Dzieciaki MiniMini”.

Nickelodeon podbija serca widzów nie tylko ramówką, lecz także zaangażowaniem w akcje społeczne. Kampania „Bezpieczna droga z radami SpongeBoba” to ogólnopolska akcja, której celem jest ograniczenie liczby wypadków wśród maluchów w ich drodze do przedszkola i szkoły. Kluczem kampanii jest wykorzystanie popularnego bohatera kreskówki nadawanej w Nickelodeonie – SpongeBoba Kanciastoportego. Zmiany przechodzi również kanał JimJam. Na razie nie dotyczą one programów, ale właściciela i dystrybucji. Kanał obecnie działa w ramach struktury Cyfrowego Polsatu i dostępny jest wyłącznie na tej platformie.

Nowe technologie Obraz 3D to nowinka coraz bardziej popularna nie tylko wśród dorosłych widzów, lecz także wśród dzieci. Dotychczas trójwymiarowe bajki czy filmy animowane można było oglądać głównie na dużym ekranie, ale już teraz po zakupie odpowiedniego odbiornika dziecko, zasiadając na domowej kanapie, będzie mogło zobaczyć ulubione produkcje w zupełnie innym wymiarze. Najmłodszych widzów dostrzegli też usługodawcy VoD. Telewizja internetowa Ipla ma już pokaźny zbiór bajek i filmów, które dziecko może obejrzeć na ekranie komputera. Platforma N nie ma wydzielonej sekcji z bajkami, ale w dziale wideo na żądanie znajduje się około 10 pozycji.

l

Dział dodatków biura reklamy „MMP”: Kierownik produkcji: Katarzyna Ciemny | Art director: Paulina Ochnio | Redakcja: Mira Ignatowicz mira.ignatowicz@media.com.pl | Sekretariat redakcji: Magdalena Matuszewska, Renata Modzelewska-Rewucka, Agnieszka Trzeszkowska-Bereza | Korekta: Agnieszka Chwiłka-Florek, Emilia Grochala-Chmiel | Dział reklamy: Jerzy Minorczyk (dyrektor działu), Agnieszka Jachowicz-Henke agnieszka.jachowicz@media.com.pl | Emilia Klupczyńska emilia.klupczynska@media.com.pl | Anna Makowska anna.makowska@media.com.pl | Paweł Wrzosek pawel.wrzosek@media.com.pl | DTP: Katarzyna Ciemny | Zdjęcie na okładce: Disney


4

dodatek biura reklamy „Media & Marketing Polska” TELEWIZJE DZIECIĘCE wrzesień 2010

Coś dla najmłodszych Młodzi, a raczej bardzo młodzi widzowie mają do dyspozycji kilka kanałów, które zapewnią im rozrywkę na odpowiednim poziomie przez 24 godziny na dobę. Rodzice mogą spać spokojnie, ich dzieci będą oglądać produkcje przygotowywane pod okiem psychologów. Tak przynajmniej zapewniają właściciele kilku kanałów dziecięcych.

Tekst: Zofia Skarżyńska

o robi zdesperowany rodzic, którego kilkumiesięczne dziecko nie chce spać? Może włączyć telewizor i uspokoić malucha kolorowym filmem. I choć może to spotkać się z dezaprobatą nowoczesnych pedagogów, to gwarancja kilku lub kilkunastu minut spokoju usprawiedliwi sumienie każdego rodzica. Na dodatek nadawcy uspokajają, zapewniając, że bajki nadawane w ich stacjach przygotowywane są pod okiem psychologów. Treści pokazywane maluchom nie tylko nie są szkodliwe, ale wręcz kształtują osobowość. Jakie kanały chcą odgrywać rolę niani?

C

Bezpiecznie z BebeTV Kanał, którego właścicielem jest słowacka spółka Mega Max Media, kierowany jest do bardzo młodego widza. Już sześciomiesięczny maluch znajdzie tu coś dla siebie (target kanału to dzieci w wieku od sześciu miesięcy do trzech lat). Właściciele kanału zapewniają, że co miesiąc w BebeTV pojawia się co najmniej kilka nowości. Podczas wakacji dzieciom zaproponowano ponad sto bajek. Od września rusza nowa jesienna ramówka kanału. Kreskówki pokazywane w BebeTV charakteryzują się prostą konstrukcją, opowiadają o przyjaźni i przygodach bohaterów. W letniej ramówce pokazywane były takie bajki, jak: „Monica & Rudy”, „Hubby & przyjaciele”, „Pojazdy”. Ważna informacja dla rodziców – kanał nie emituje reklam.

Edukacyjnie z BabyTV Kanał BabyTV pojawił się w Polsce w 2006 roku, jego misją jest zapewnianie dzieciom i rodzicom mądrej, budującej świadomość rozrywki. Każdego roku dzieci mogą oglądać kilkadziesiąt nowych produkcji. Od 4

MiniMini – „Stuart Malutki”


stycznia 2010 roku emitowana jest nowa seria „Charlie i cyferki”. W tej wesołej animacji 3D Charlie odkrywa numerki od 1 do 10. W każdym odcinku poznaje inną cyferkę i spędza czas radośnie, licząc, bawiąc się i przeżywając przygody ze swoim nowym przyjacielem. Inną animacją w 3D są 6-minutowe odcinki „Przygód Tukiego”. Tuki jest papużką, której ulubionym zajęciem jest naśladowanie napotkanych przez siebie zwierząt. Gwarantuje on maluchom dobrą zabawę podczas udawania kąpiącego się słonia, małpki na drzewie czy ruchów i odgłosów innych zwierząt żyjących w lesie i na sawannie. Z kolei w wakacyjnej serii (od 2 sierpnia br.) pojawiła się 5-minutowa animacja „Zoe chce być...”. Zoe jest przewodnikiem po świecie zwierząt. Dokądkolwiek się udaje, natrafia na typowe dla danego terenu zwierzęta. Odbywają razem muzyczną podróż, w trakcie której Zoe poznaje charakterystyczne cechy nowego przyjaciela. Ten program, po pierwsze, pokazuje zwierzęta z różnych stron świata, po drugie, motywuje dziecko do śpiewu i ruchu przy muzyce. Wkrótce miłośnicy BabyTV będą mogli zobaczyć nowości, w tym kolejne odcinki „TeREKLAMA

atrzyku Emmy”, „Snowies”, „Babyhood” i „Magical Day”. – Dodatkowo rozpoczniemy emisję nowego spektakularnego programu o tytule „Concertino”, stworzonego po to, by wprowadzić dzieci w magiczny świat instrumentów muzycznych, takich jak skrzypce, wiolonczela, fortepian etc. BabyTV.com w najbliższych miesiącach będzie również kontynuować oparte na postaciach gry, dodatki do ściągania, zabawy i niesamowite konkursy – mówi Kate Polansky, licensing & marketing manager Fox International Channels. BabyTV jest obecnie dostępny w platformie N, w ofercie Telekomunikacji Polskiej oraz Inea.

Dla przedszkolaków i ich rodziców – CBeebies Właściciel kanału BBC Worldwide Channels, uruchamiając CBeebies w Polsce, miał ambicję stworzenia platformy łączącej pokolenia. Wiele wskazuje na to, że cel został osiągnięty, bo nadawane programy rzeczywiście oglądane są przez rodziców i ich dzieci.

– Obserwujemy rosnące zainteresowanie polskich rodziców edukacyjnymi programami i staramy się, by CBeebies spełniał te wymagania. Chcemy, by rodzice, zostawiając dziecko przed telewizorem, czuli się komfortowo, by byli pewni, że ich maluch nie zobaczy czegoś niewłaściwego czy agresywnego – mówi David Fewing, head of scheduling BBC Worldwide channels. W jesiennej ramówce kanału znajdzie się wiele nowych propozycji, wśród nich np. „Pokaż mi, pokaż”, interaktywna zabawa zachęcającą do nauki, program „Potrafię gotować” zachęcający dzieci do gotowania. Wśród hitów programowych kanału znajdują się m.in. „Teletubisie” oraz „Pan Robótka”. Wprowadzanie programów, które mają za zadanie aktywizowanie widzów, jest związane z tym, że zainteresowania grupy docelowej CBeebies zmieniają się bardzo szybko. Na przykład dzieci od 5-6 lat mają okresy interaktywności i są chętne do wypróbowania wszystkiego, co nowe, młodsi widzowie są zaś zafascynowani kolorami, kształtami, dźwiękiem. Dla każdej z tych grup wieko-


6

dodatek biura reklamy „Media & Marketing Polska” TELEWIZJE DZIECIĘCE wrzesień 2010

BebeTV

CBeebies – „Pan Robótka” wych przygotowywany jest inny rodzaj rozrywki. CBeebies jest obecnie dostępny w Cyfrowym Polsacie oraz w sieci kablowej Multimedia i Vectra.

Przyjaźń z JimJam „Tomek i przyjaciele”, „Bob Budowniczy”, „Strażak Sam”, „Angelina Ballerina” i „Barney i przyjaciele” to żelazne pozycje kanału Polsat JimJam. Kanał obecnie działa w ramach struktury Cyfrowego Polsatu i jest dostępny wyłącznie na tej platformie. Na antenie Polsat JimJam emitowane są zabawne i bezpieczne programy, które uczą i rozwijają najmłodszych widzów. Dzieci mogą na razie niezmiennie przyjaźnić się z ulubionymi bohaterami kreskówek. W związku ze zmianami własnościowymi nowe propozycje programowe nie są na razie ujawniane.

Technologicznie zaawansowane MiniMini W jesiennej ramówce kanału pojawią się nowe filmy i seriale, a także programy autorskie stacji. Rozpocznie się emisja nowej serii animacji „Tomek i przyjaciele”, która tym razem została stworzona w technice CGI. Ponadto wśród jesiennych nowości pojawią się takie produkcje, jak: „Stuart Malutki”, „Miffy”, „Adibu Misja Ziemia”, „Świat Małej Księżniczki: Festiwal Zbiorów”, „Przygody Misia Krzysia” czy „Gwiazdka Laury”. W ramówce nie zabraknie również ubiegłorocznych propozycji, ponieważ cieszą się one bardzo dużą popularnością wśród widzów tej stacji – „Nouky i przyjaciele”, „Małgosia i buciki” czy „Sposób na wakacje Bolka i Lolka”. Od września zmieniła się także oprawa graficzna stacji MiniMini.

– Została ona stworzona w technologii CGI, co umożliwia żółtej rybce MiniMini większą interakcję z otoczeniem. Pojawili się również nowi bohaterowie oraz nowe elementy oprawy. Nieco zmieniła się linia melodyczna, dżingle oraz spoty autopromocyjne – mówi Jolanta Adamowicz, dyrektor kanałów MiniMini oraz ZigZap/Hyper. Wśród programów autorskich kanału pojawią się takie pozycje jak „MiniKolory” i „MiniKształty”, czyli programy edukacyjne, które prowadzi rybka MiniMini wraz z zaproszonym do studia dzieckiem. Treści edukacyjne są zilustrowane prostymi animacjami. Pacynkę animuje aktor z teatru Guliwer. Kolejną autorską produkcją będą „Dzieciaki MiniMini”. Jest to projekt stacji skierowany do najmłodszych widzów i ich opiekunów. Głównymi bohaterami serii są Kacper i jego ojciec Paweł, w którego wcielił się polski aktor i prezenter Daniel Wieleba. Program podzielony jest na trzy części. W pierwszej z nich ojciec i syn wspólnie przyrządzają łatwe, zabawne i zawsze zdrowe potrawy. W drugiej części programu bohaterów odwiedzają goście – rodzina lub koledzy Kacpra. Dzieciaki wykonują proste eksperymenty naukowe, odkrywając podstawowe prawa fizyki. Trzecia część jest poświęcona aktywności fizycznej. Mali i duzi bohaterowie programu wspólnie bawią się, tańczą i śpiewają, zapraszając widzów przed telewizorami do wspólnych harców. Seria „Dzieciaki MiniMini” ma charakter edukacyjny, zachęca widzów do aktywności fizycznej i umysłowej, a także propaguje zdrowy styl życia.

Nickelodeon Nickelodeon Polska jest lokalnym oddziałem znanego na świecie kanału dziecięcego

Nickelodeon. Stacja rozpoczęła nadawanie w Polsce 10 lipca 2008 roku i jest pierwszym kanałem dziecięcym w portfolio MTV Networks Polska. Nickelodeon skierowany jest do młodych widzów, a oferta programowa dobrana jest specjalnie do ich wieku i zainteresowań. W ofercie stacji znajdują się popularne kreskówki, takie jak: „Pingwiny z Madagaskaru”, „Dora poznaje świat”, „SpongeBob Kanciastoporty” oraz seriale młodzieżowe „iCarly”, „Drake i Josh” czy „Księżniczka z Krainy Słoni”. Niezmienną popularnością cieszą się takie pozycje jak „Avatar” oraz „Drake i Josh”. Wśród wrześniowych premier kanału znajdują się takie pozycje, jak: serial „Olivia – świnka z wyobraźnią”. Będzie to propozycja dla najmłodszych widzów. Serial, w którym rzeczywistość i fantazja nieustannie się przenikają, śledzi losy 6-letniej Olivii oraz jej rodziny i przyjaciół. Główna bohaterka to niepoprawna optymistka i marzycielka, która w każdym odcinku nakłania dzieci do zabawy i używania wyobraźni, dzięki której znacznie łatwiej zrozumieć otaczający świat i pokonać niejedną przeszkodę. – Na przyszły rok przygotowujemy kolejne premiery, m.in. serialu „Kung-fu Panda”. Nie zapominamy również o najmłodszych: wraz z Dorą dzieci nie tylko bawią się, lecz także uczą podstaw angielskiego, a wkrótce na antenie pojawi się serial „Umizoomi”, którego bohaterowie w przystępny i łatwy sposób pomogą maluchom zrozumieć świat liczb – mówi Marta Szwakopf, szef kanału Nickelodeon. W Polsce stacja dostępna jest w Cyfrowym Polsacie i telewizji nowej generacji N oraz w ofercie wybranych telewizji kablowych, takich jak: Vectra, UPC, Aster, Multimedia i Chopin. Dystrybucja kanału w Polsce sięga 2,7 mln gospodarstw domowych.

l


Sprawdzona i nowa rozrywka Starsza widownia dziecięca jest rozpieszczana przez nadawców telewizyjnych. Szczególną troską młodych telewidzów otacza koncern Disney. W ubiegłym roku uruchomił w Polsce nowy kanał Disney XD, który już osiągnął znakomite wyniki oglądalności. Na tym nie koniec, bo we wrześniu ruszy Playhouse Disney. Co na to inni nadawcy?

Tekst: Katarzyna Lewczyńska

uż we wrześniu polscy widzowie będą mogli zasiąść przed telewizorami, by oglądać programy Playhouse Disney. Konkurencja na rynku telewizji dziecięcych będzie więc jeszcze większa. Wszystkie kanały będą musiały podjąć nowe wyzwania. Większość z nich już przygotowała wiele nowych propozycji na jesień. Młodzi widzowie z pewnością nie będą w stanie wypuścić pilota z ręki. Co zo-

J

baczą w znanych kanałach i nowym, wprowadzanym przez koncern Disneya?

Boomerang Ten kanał, znany polskim widzom od 2005 r. (własność Time Warner), ma charakter uniwersalny, filmy i kreskówki można oglądać przez 24 godziny na dobę. Fani Boomerangu od 11 września będą mogli śledzić przygody najsławniejszej pantery świata w debiutującym na antenie serialu „Różo-

Cartoon Network – „Totalna Porażka w trasie”

wa Pantera i przyjaciele”, dodatkowo również dzięki nowej stronie internetowej kanału www.boomerang-tv.pl, która właśnie wystartowała. Przygody takich klasycznych bohaterów, jak: Flintstonowie, Królik Bugs, Kaczor Dogers czy Johnny Bravo, widzowie będą mogli przeżywać również w sieci. Oprócz gier i konkursów strona oferuje wiele zabaw edukacyjnych dla młodszych dzieci, które można pobrać, wydrukować i wykorzystać do zabawy w domu. Pod koniec roku na ante-


8

dodatek biura reklamy „Media & Marketing Polska” TELEWIZJE DZIECIĘCE wrzesień 2010

nie Boomerangu pojawi się też znany wszystkim grzeczny niedźwiadek – „Miś Paddington”.

Cartoon Network Od kilkunastu już lat Cartoon Network (od 1998 r. własność Time Warner) bawi młodych widzów. Już 9 września na antenie Cartoon Network widzowie zobaczą trzecią odsłonę hitu z serii „Totalna Porażka”. W nowym animowanym reality show pod tytułem „Totalna Porażka w trasie” uczestnicy znani dzieciom z poprzednich części („Wyspa Totalnej Porażki” i „Plan Totalnej Porażki”) znowu staną do walki o 1 mln dol. Tym razem wyruszą w podróż dookoła świata, a zadania, które przed nimi staną, będą związane ze śpiewem. Natomiast 25 września fani tańca zobaczą specjalny dokument pt. „Cartoon Network Dance Club Making Off”, w którym prezentujemy kulisy kręcenia programu „Dance Club” oraz relacjonujemy przebieg specjalnych warsztatów tanecznych z Marią Foryś i Rafałem „Roofim” Kamińskim dla zwycięzców konkursu związanego z programem. – Wrzesień to także nowy rok szkolny, a my postanowiliśmy uprzyjemnić widzom powrót do ławek nowym układem porannej i popołudniowej ramówki. Energii z rana dostarczą im m.in.: Atomówki, zagadki rozwiązywane przez Scooby’ego i jego kumpli z Tajemniczej Spółki, wybuchowe eksperymenty Johnny’ego Testa oraz szalone pościgi Toma i Jerry’ego. Po lekcjach od godz. 16 proponujemy blok wypełniony akcją i przygodami. Zmieniamy godziny emisji seriali „Batman: Odważni i bezwzględni” (na godz. 19) i „Niezwykłe przypadki Flapjacka” (na 17.15) oraz wprowadzamy serial „13 demonów Scooby Doo”. Na swoich miejscach pozostają ulubione seriale naszej publiczności, czyli: „Bakugan Młodzi Wojownicy: Nowa Vestroja”, „Hero 108”, „Ben 10: Obca Potęga” i „Chowder” – mówi Małgorzata Chapman, dyrektor marketingu i PR Cartoon Network, Boomerangu i TCM na Europę Środkową i Wschodnią. W październiku na antenie Cartoon Network pojawią się nowe odcinki seriali „Ben 10: Obca Potęga” i „Bakugan Młodzi Wojownicy: Nowa Vestroja”, a w kolejnych miesiącach zaprezentujemy dalsze przygody bohaterów serialu „Niezwykłe przypadki Flapjacka” oraz „Johnny’ego Testa”. – Na koniec roku mamy niespodziankę – zupełnie nowy serial o przygodach bardzo rezolutnego chłopca imieniem Angelo oraz

„Jonas LA” świąteczną premierę filmu przygodowego „Goonies” – dodaje Małgorzata Chapman.

Disney Channel Najwyższa oglądalność, najpopularniejsze programy, dobra interakcja z widzami to w skrócie charakterystyka kanału, który jako Disney Channel Polska zaczął działać dopiero w 2006 r. Hity programowe takie jak „Camp Rock” czy „Hannah Montana” sprawiły, że kanał szybko zdobył pierwszą pozycję wśród telewizji dziecięcych. Sukcesy na polskim rynku sprawiły, że koncern Disneya wprowadza kolejne produkcje. Wkrótce rozpocznie się realizacja pierwszej krótkiej produkcji lokalnej „Do dzwonka”. Maciej Bral, wiceprezes i dyrektor generalny Disney Channels na Europę Środkowo-Wschodnią, powiedział, że firma Disney przywiązuje dużą wagę do tworzenia produkcji lokalnych, które są uzupełnieniem globalnych działań i pogłębiają relację z widownią. – Tym bardziej cieszy nas pojawienie się pierwszej polskiej krótkometrażowej produkcji lokalnej zatytułowanej „Do dzwonka”. Stwarza nam ona szansę na wykazanie się kreatywnością w tworzeniu propozycji programowych, jakimi są krótkie formy telewizyjne. W tej chwili trwają poszukiwania polskich talentów. Szukamy 12 obiecujących młodych aktorów, którzy będą odtwórcami głównych ról. Format, na którym opiera się serial, okazał się wielkim hitem na całym świecie. Mamy nadzieję powtórzyć ten sukces w Polsce – powiedział Bral.

Akcja serialu „Do dzwonka” rozgrywa się na korytarzu szkolnym, tuż przed pokojem dyrektora. Oknem na świat postaci jest nomen omen okno budynku szkolnego. Gwiazdy serialu „Do dzwonka” spędzają przerwy, rozwiązując przeróżne problemy związane z życiem, miłością, przyjaciółmi i wrogami. Wciąż wpadają na nowe pomysły – od wygrania randki z najładniejszą dziewczyną w szkole do prób przewodnictwa każdej drużynie i wszystkim kółkom naukowym. A co oprócz lokalnej produkcji widzowie będą mogli zobaczyć już jesienią? Przede wszystkim już 18 września pokazane zostaną premierowe odcinki filmu „Camp Rock 2”. Poza tym najnowsze odcinki serialu „Hannah Montana Forever” oraz najnowsze przygody idoli nastolatek w serialu „Jonas LA”. Zapowiadana jest także premiera nowego serialu „Jake & Blake”.

Disney XD Ubiegłoroczny debiutant ma już ugruntowaną pozycję na polskim rynku. Światowe hity filmowe takie jak „Zack i Luther” czy „Aaron Stone” przyciągnęły ogromną widownię również w Polsce. Kolejne przeboje są już przygotowane na wrzesień. I tak już 6 września widzowie będą mogli zobaczyć nowe odcinki serialu „Fineasz i Ferb” (w tym serialu nie zdarzają się zwyczajne letnie dni, gdy przyrodni bracia w dość ekstremalny sposób realizują swoje marzenia takie jak budowa kolejki górskiej w ogródku). Kolejna pozycja to „Toy Story 2” (sobota 25 września). „Toy Story 2” jest fascynującą kontynuacją hitu, a zarazem przełomowej animacji komputerowej produkcji Walt Disney Pictures i Pixar Animation Studios. W części drugiej zabawnych przygód grupy przyjaciół Andy wyjeżdża na obóz letni, zostawiając wszystkie swoje zabawki w domu bez opieki. I właśnie wtedy obsesyjny zbieracz zabawek porywa Chudego, który nie ma bladego pojęcia, że jest cenną zdobyczą do kolekcji. Wszystko teraz zależy od Buzza i „gangu” z pokoju Andy’ego: Pana Bulwy, Cienkiego, Reksa i Hamma. Wśród premier pojawią się także serial „Connor Undercover” (historia życia Connora, największego pod słońcem miłośnika historii szpiegowskich), „Metamorfoza”, (przygody chłopca, któremu po skończeniu 13. roku życia zaczynają się przytrafiać rzeczy, które zazwyczaj nie spotykają na-


Sukces Disneya O sukcesie programów Disneya, znaczeniu nowego kanału telewizyjnego oraz korzyściach płynących ze współpracy z marką Disney opowiadają Maciej Bral, wiceprezes i dyrektor generalny Disney Channels na Europę Środkowo-Wschodnią, oraz Barnaby Rothwell, dyrektor działu promocji i reklamy na Europę Środkowo-Wschodnią.

Maciej Bral

Wejście na rynek nowego kanału Disney XD w zeszłym roku okazało się wielkim sukcesem, we wrześniu br. rusza Playhouse Disney. Może Pan przybliżyć nam nieco profil tego nowego kanału? Jakie wyniki osiąga w Europie? Maciej Bral: Marka Playhouse Disney jest już dobrze znana polskim dzieciom i ich rodzinom dzięki codziennemu blokowi programowemu „Playhouse Disney” nadawanemu na Disney Channel. Playhouse Disney to kanał, który w regionie EMEA dociera do 26 milionów gospodarstw domowych. Tajemnica sukcesu naszego kanału kryje się w świetnych programach, którym udało się wyznaczyć światowe standardy telewizji dla przedszkolaków. Na objętych badaniami czternastu rynkach w regionie EMEA w I kwartale tego roku aż 50 milionów ludzi oglądało program „Klub Przyjaciół Myszki Miki” i prawie tyle samo program „Maniek, Złota Rączka”. Co zdecydowało o przekształceniu bloku programowego „Playhouse Disney” w kanał telewizyjny? M.B.: Cały czas staramy się jak najlepiej zaspokajać oczekiwania i potrzeby naszych widzów. Obserwując sukces, jaki odniosły programy Disneya w Polsce, oraz ogromne zapotrzebowanie na wysokiej jakości programy dla przedszkolaków, dostrzegliśmy okazję do uruchomienia specjalnego kanału Playhouse Disney, który dostarczy dzieciom i ich rodzinom więcej okazji do czerpania przyjemności z oglądania ich ulubionych programów z ramówki Playhouse Disney. Wszystkich zainteresowanych od razu informuję, że kanał będzie dostępny na platformach UPC oraz Vectra od pierwszego września. Marka Disney jest niezwykle popularna w Polsce zarówno ze względu na kanał telewizyjny Disneya, jak i produkcje filmowe. Czy firma taka jak TWDC, która ma na koncie wiele światowych hitów, potrzebuje działań promocyjnych? Jeśli tak, to na jakiej strategii są one oparte? Barnaby Rothwell: Działania promocyjne są dla nas bardzo ważne. Niedawno rozpoczęliśmy proces integrowania departamentu promocji i reklamy w celu zapewnienia wzrostu znajomości marki poprzez wspólne działania z innymi firmami. Nasz zespół ds. reklamy i promocji może teraz zaoferować zintegrowane możliwości promocyjne we wszystkich głównych gałęziach biznesowych Disneya, włączając w to premiery ki-

Barnaby Rothwell

nowe, home entertainment (rozrywka domowa), Disney Music, kanały telewizyjne Disneya i rosnące cyfrowe portfolio Disneya. Ciekawe działania podjęto podczas promocji „Toy Story 3”. Czy współpraca z Peugeotem dała korzyści obu stronom? Skąd wziął się ten pomysł? B.R.: Współpraca przy „Toy Story 3” pozwoliła Peugeotowi wyróżnić się na tle innych firm i wzmocnić ich działania ATL dzięki włączeniu naszych popularnych postaci z „Toy Story” w ich kampanię reklamową. Produkcja spotów telewizyjnych, materiałów POS i innych była nadzorowana przez studio Pixar w USA, co pozwoliło nam dostarczyć oryginalne koncepcje twórcze integrujące w doskonały sposób marketing i działania towarzyszące wypuszczeniu filmu na rynek. Ponieważ „Toy Story 3” jest filmem familijnym, stworzyło to wspaniałą możliwość Peugeotowi do promowania rodzinnych modeli samochodów w unikatowy i bardzo skuteczny sposób. Nadrzędnym celem jest oferowanie naszym partnerom innowacyjnych i kreatywnych rozwiązań marketingowych dotyczących całego portfolio naszej działalności. Współpraca z Peugeotem jest tego doskonałym przykładem. Jakie innowacyjne możliwości promocji może oferować klientom Disney na coraz bardziej konkurencyjnym rynku? B.R.: Jak wspomniałem poprzednio, możemy zaoferować unikatowe, zintegrowane możliwości promocyjne wykorzystujące zasoby firmy The Walt Disney Company. Korzystamy z naszych tradycyjnych zasobów, takich jak media (kanały telewizyjne Disneya i strony internetowe), ale możemy też włączyć inne aspekty produktów Disneya czy franczyz. Na przykład niektórym z mających wkrótce wejść na ekrany filmów, takim jak „Tron: Dziedzictwo” czy „Zaplątani”, będą towarzyszyły działania na kanałach telewizyjnych, stronach internetowych, w sprzedaży detalicznej i oczywiście na płytach DVD i CD. Jesteśmy w stanie zaprojektować pakiety włączające partnera we wszystkie działania wpływające bezpośrednio na konsumentów. Podobnie przedstawia się sytuacja, jeśli spojrzymy na franczyzę taką jak „Camp Rock” – oczywiście istnieje ona na kanale Disney Channel, ale jest też rozpowszechniana w ogromnych ilościach przez rynek detaliczny – w sprzedaży, przestrzeni cyfrowej i komórkowej, sklepach muzycznych itp. rozmawiała Mira Ignatowicz


10

dodatek biura reklamy „Media & Marketing Polska” TELEWIZJE DZIECIĘCE wrzesień 2010

stolatka, np. na jego dłoniach pojawiają się łuski, a na rękach płetwy). Od września Disney XD rozpocznie emisję nowego bloku programowego „Wyluzuj po szkole!” (start: poniedziałek 6 września). Dzieci zmęczone szkołą, oglądając programy, szybko zapomną o wszystkich szkolnych zmartwieniach. W „Wyluzuj po szkole” znajdą bohaterów seriali „Zack i Luther”, „The Super Hero Squad”, „Zack i Cody” oraz chłopaków z Iron Weasel! W nowym bloku znajdą się także zupełnie nowe odcinki „Fineasza i Ferba”. We wrześniu Disney XD zaprasza również na premierę hitowego serialu komediowego „Dzień śmiechu” („The Secret Life of Suckers”). To komedia sytuacyjna bez dialogów. Akcja serialu skupia się wokół postaci Travisa – zabawkowego stworka, który wraz z grupą przyjaciół mieszka we wnętrzu samochodu. Prawdziwa zabawa zaczyna się, kiedy właściciel samochodu wysiada i zamyka swój pojazd, a Travis i jego przyjaciele zaczynają żyć swoim życiem.

Playhouse Disney The Walt Disney Company już ogłosił start 24-godzinnego kanału Playhouse Disney. Kanał zadebiutuje we wrześniu 2010 roku w ofercie telewizji cyfrowej UPC. Targetem kanału są dzieci w wieku 2-7 lat oraz ich rodziny. Playhouse Disney ma w ofercie olbrzymi wybór programów animowanych oraz live action. Programy Playhouse Disney stworzone z myślą o przedszkolakach koncentrują się na aspekcie edukacyjnym i wspierają rozwój najmłodszych. Takie programy, jak: „Klub Przyjaciół Myszki Miki”, „Złota Rączka”, „Agent specjalny Oso”, „Imagination Movers” czy „Przystanek dżungla”, łączą w sobie takie elementy edukacyjne, jak: podstawy matematyki, umiejętności językowe, zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia oraz umiejętności społeczne. – Cieszymy się z możliwości poszerzenia oferty kanałowej Disneya w Polsce o Playhouse Disney. Odnoszący sukcesy kontent kanału wyznaczył wysoką poprzeczkę telewizjom dla najmłodszych na całym świecie. Wyróżniają go interaktywne postacie i angażujące historie oraz zaufanie rodziców do marki Disney, która dostarcza rozrywki najmłodszym i pozwala się im rozwijać. Takie programy jak „Klub Przyjaciół Myszki Miki” czy „Złota rączka” nadawane w bardzo popularnym paśmie programowych Playhouse Disney przypadły już do gustu polskim przedszkola-

kom oraz ich rodzicom i opiekunom. Nowy kanał pozwoli im cieszyć się jeszcze bardziej fascynującym kontentem stworzonym specjalnie dla nich – mówi Maciej Bral, wiceprezes i dyrektor generalny Disney Channels na Europę Środkowo-Wschodnią. W regionie obejmującym Europę, Środkowy Wschód i RPA Playhouse Disney jest dostępny jako kanał lub pasmo programowe w 26,4 mln gospodarstw domowych w 72 krajach.

KidsCo Grupą docelową kanału są dzieci od 6. do 10. roku życia. W weekendy wyświetlane są również pozycje zaliczane do kina familijnego. Kanał oferuje mieszankę filmów animowanych, komedii i filmów fabularnych dobranych w taki sposób, by dzieci mogły się przy nich i bawić i uczyć. Wyświetlane programy i filmy wybierane są z zasobów około 20 znanych na całym świecie dystrybutorów, takich jak: Cookie Jar, Corus Entertainment, BBC czy FremantleMedia. Wśród flagowych programów emitowanych w Polsce można wymienić takie tytuły, jak: „Nieustraszeni ratownicy”, „Załoga Dino”, „Sabrina”, „Sonic Underground”. Ostatnia premiera kanału to „Załoga Dino”. Jest to animowany serial przygodowy, którego bohaterowie – dzieciaki ze szkoły – obdarzeni są nadprzyrodzonymi mocami. Wcielają się

Disney XD – „Metamorfoza”

w dinozaury, starając się udowodnić, że dobro zawsze zwycięża nad złem. – Jesteśmy kanałem bardzo młodym. Startowaliśmy od zera, a w trzy lata zdobyliśmy 95 terytoriów. Nie ukrywam, że jest to dla nas źródło ogromnej dumy. Nadajemy 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Zabawiamy miliony dzieci na całym świecie – mówi Andrew Wishart, marketing manager KidsCo. Kanał nie emituje reklam.

ZigZap W ofercie kanału (istnieje od 2004 r.) są zarówno popularne seriale, jak i produkcje autorskie. W nowym sezonie w ZigZapie nie zabraknie nowych filmów i seriali takich jak „Hot Wheels: Battle Force 5”, „Kapitan Biceps” czy kolejnych sezonów popularnych wśród widzów animacji „6 w pracy” i serialu fabularnego „Co u Dani?”. Spore zmiany zajdą w programach autorskich. W „Zwierzakowie”, „Przymierzalni” i „Przymierzalni Stajl” będą nowi prowadzący, zmienią się również godziny i dni emisji. Pojawi się także zupełnie nowy program – „Muzz’up”, który poprowadzi znany już widzom ZigZapa Wojtek Łozowski. W jesiennej ramówce nie zabraknie cieszącego się ogromną popularnością magazynu „Brejk”, którego gospodarzem jest Bartosz Obuchowicz. Warto wspomnieć o Hyperze, bloku programowym poświęconym grom wideo i anime, który jest emitowany w paśmie ZigZapa. Hyper przeszedł w kwietniu br. duży lifting. Zmieniła się oprawa graficzna i czołówki naszych programów autorskich. Pojawił się również nowy magazyn poświęcony najważniejszym imprezom branżowym – „On the Road”. Wydłużyliśmy czas trwania programów, urozmaiciliśmy ich zawartość, zwiększyliśmy liczbę premierowych odcinków. Spotkało się to z bardzo dobrym przyjęciem ze strony naszych widzów. Jesienią jak zawsze w Hyperze nie zabraknie nowych japońskich anime – „Fullmetal Alchemist Brotherhood”, „Death Note” – oraz programów poświęconych debiutującym na rynku grom wideo. Pokażemy także relacje z targów gier Tokyo Game Show, które co roku odbywają się w Kraju Kwitnącej Wiśni. Nie wykluczamy, że w najbliższym czasie w ramówce Hypera pojawią się nowe programy autorskie, lecz na razie jest jeszcze za wcześnie, by zdradzać szczegóły – mówi Jolanta Adamowicz, dyrektor kanałów MiniMini oraz ZigZap/Hyper.

l


Wymiar trzeci dla dzieci Obraz 3D staje się coraz popularniejszy wśród wszystkich grup wiekowych. Trójwymiarowe produkcje cieszą się ogromną popularnością również wśród dzieci. Producenci nie zasypiają więc gruszek w popiele. Rękę na pulsie trzymają też usługodawcy VoD. Filmy w 3D oraz ulubione bajki w systemie na życzenie to po prostu wymóg czasów.

Tekst: Maciej Florek

ilmy animowane i bajki w wersji 3D to już norma. Producenci dokręcają kolejne wersje, kiedy poprzednia nie była dostępna w trójwymiarze. Jest też tak, że na nakręcony już film nakłada się 3D – najlepszym tego przykładem jest opowieść o perypetiach zwariowanej paczki zabawek „Toy Story”.

F

3D w domowej wersji Po dokonaniach technologicznych obraz 3D zagościł już nie tylko w kinie, lecz także na domowych telewizorach. Oczywiście, aby móc obejrzeć film w takiej technologii, trzeba najpierw zaopatrzyć się w odpowiedni odbiornik. Jak wynika z wypowiedzi fachowców, ta nowinka techniczna zdaje się mieć przed sobą świetlaną przyszłość – zarówno w produkcjach dla dorosłych, jak i dla dzieci. Przedstawiciele niemal wszystkich kanałów dziecięcych przyznają, że ta technologia będzie się rozwijać. Marta Szwakopf, szefowa kanału Nickelodeon, mówi, że filmy przyrodnicze w 3D mogą robić piorunujące wrażenie, a bajki wyglądają zjawiskowo. – Pierwszym spektakularnym dowodem na to jest film „Ostatni Władca Wiatru” w technologii 3D zrealizowany we współpracy z Dreamworks (produkcja zrealizowana na podstawie serialu animowanego). – My również myślimy o technologii 3D, która jest doskonałym rozwiązaniem dla kanałów dziecięcych, ponieważ większość filmów dla dzieci jest w kinach nadawana w 3D – twierdzi Paweł Kolasa, head of affiliate sales w Universal Network International Polska (w portfolio nadawcy znajduje się kanał dziecięcy KidsCo). Podobnego zdania jest Beata Ryczkowska, dyrektor pionu programowego spółki

Canal Plus Cyfrowy (w strukturach spółki znajdują się kanały dla dzieci: ZigZap, Hyper, MiniMini). Twierdzi ona, że obraz 3D jest kolejnym etapem rozwoju kinematografii, a co za tym idzie – również telewizji. Canal Plus jako pierwszy nadawca w Polsce pokazał programy w trójwymiarze. W maju br. przeprowadził transmisję meczu piłki nożnej w 3D i wyemitował pełnometrażowy film dla młodych widzów zrealizowany za pomocą techniki stereoskopowej, jak fachowo określa się 3D – „Koralina i tajemnicze drzwi”. Aby wprowadzić na większą skalę emisje w trójwymiarze, muszą zostać spełnione dwa warunki, podobnie jak to miało miejsce w przypadku standardu wysokiej rozdzielczości HD. Widzowie muszą dysponować odpowiednimi odbiornikami, a na rynku produkcji telewizyjnych musi wzrosnąć dostępność programów realizowanych w 3D.

Dziecko w trójwymiarowej rzeczywistości Zainteresowanie dzieci filmami kinowymi w 3D jest niezaprzeczalne. Producenci prześcigają się w coraz dłuższych i ambitniejszych produkcjach. W opinii Szwakopf technologia 3D daje możliwość urealnienia postaci bajkowych i bliższego obcowania z nimi. Podkreśla jednak, że jest to zarówno atut, jak i wada. – Nie każde dziecko jest obecnie psychicznie gotowe na odbiór tego typu formatu. Mam na myśli szczególnie dzieci młodsze. Dlatego też przed jakimkolwiek działaniem związanym z wprowadzeniem formatu do obiegu komercyjnego trzeba przeprowadzić dogłębną analizę i na jej podstawie budować strategię rozwoju. Natomiast Paul Robinson zastanawia się nad tempem wdrażania tej technologii. Za-

znacza, że w Polsce dopiero niedawno pojawiło się dużo telewizorów o wysokiej rozdzielczości, a już chcemy przewidywać przyszłość trójwymiaru. Skłania go to do refleksji, iż być może za rogiem czai się coś nowego, coś, o czym nie mamy jeszcze zielonego pojęcia.

VoD dla wielu Jakie inne ciekawostki wiążą się z nowinkami ofertowymi dla dzieci? Otóż target dziecięcy został zauważony przez dostawców usług VoD. Platforma N nie ma specjalnie wydzielonej sekcji z bajkami, ale w dziale wideo na żądanie znajduje się około 10 pozycji. Film można wypożyczyć na 48 godzin za 11 zł lub często skorzystać z promocyjnej ceny o 3 zł niższej. Nie wiadomo, czy w najbliższym czasie powstanie specjalna oferta VoD skierowana do dzieci. Ruch do przodu w podobnej kwestii poczyniła polsatowska Ipla. Jako pierwsza telewizja internetowa w Polsce uruchomiła kanał dla najmłodszych widzów – IplaMini. Serwis rozwijany jest w porozumieniu z fundacją Kidprotect, która dba o standardy bezpieczeństwa. W kanale znajdują się bajki dostępne w modelu VoD. Na maluchów czekają tacy bohaterowie jak Bob Budowniczy czy roztańczona Angelina. Dostęp do kanału mają wszyscy użytkownicy Ipli na terytorium Polski. Treści dla najmłodszych są płatne w modelu abonamentowym. Oznacza to, że jednorazowa aktywacja IplaMini daje nieograniczony dostęp do wszystkich filmów oferowanych w kanale tematycznym na 7 lub 30 dni. Obecnie baza materiałów w IplaMini liczy już 15 tytułów. Materiały dostępne są obecnie dla użytkowników wersji aplikacji Ipla na system Windows.

l


12

dodatek biura reklamy „Media & Marketing Polska” TELEWIZJE DZIECIĘCE wrzesień 2010

Telewizja z misją Programy dla najmłodszych można znaleźć w ofercie wszystkich największych stacji telewizyjnych, ale tylko TVP ma wyodrębnioną redakcję przygotowującą ramówkę dla młodych telewidzów. Polsat, TVN i TV Puls starają się zadowolić dzieci kilkoma bajkami w paśmie porannym i wieczornym.

Tekst: Zofia Skarżyńska

o mogą obejrzeć dzieci, jeśli nie mają dostępu do kanałów działających na platformach satelitarnych i w sieciach kablowych? Najwięcej do zaoferowania ma publiczna Jedynka. Programy edukacyjne, filmy fabularne i animowane, a nawet światowe produkcje koncernu Disney – to wszystko dzieci mogą oglądać właśnie w TVP1. Telewizja Puls w ubiegłym roku poszerzyła pasmo familijne. I dorośli, i dzieci mogli zasiąść przed telewizorem i oglądać wspólnie kino familijne, bajki itd. Polsat i TVN mają skromną ofertę, ale również w tych stacjach dzieci mogą znaleźć coś dla siebie.

C

Misyjna Jedynka Telewizja Polska jako jedyny nadawca w Polsce realizuje misję edukacyjną dla najmłodszych widzów. Codziennie telewizyjna Jedynka oferuje młodym odbiorcom rodzime programy tworzone we współpracy z metodykami i ekspertami z różnych dziedzin. Uczy, bawi, zwraca uwagę na potrzeby innych, a wszystko to w dostosowany do wieku widzów sposób. Oprócz programów edukacyjnych stałą pozycją są wieczorynki oraz filmy animowane dla dzieci i młodzieży. – Młody widz był i nadal jest widzem wymagającym, którego traktujemy z należytym szacunkiem i odpowiedzialnością. Z tego powodu nasze propozycje programowe i filmowe są zawsze starannie wyselekcjonowane. Proponujemy mądrą i kreatywną zabawę, podążamy za dziecięcym pragnieniem poznawania i odkrywania świata. Nasze audycje dotyczą szerokiego zakresu tematycznego. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom dzieci, proponujemy zarówno programy popularnonaukowe czy dotyczące

ciekawych propozycji książkowych, jak i zawierające interaktywne oraz twórcze zabawy dla najmłodszych widzów – mówi Aneta Woźniak, redaktor prowadząca w Redakcji Audycji Dziecięcych, Młodzieżowych i Edukacyjnych TVP1. Pasmem, do którego Jedynka przywiązuje szczególną wagę, jest codzienna „Wieczorynka”. W propozycjach do wspólnego oglądania dla najmłodszych widzów i ich rodziców znajdzie się spora dawka klasyki animacji. Będą to takie seriale, jak: „Chip i Dale”, „Smerfy”, „Przygody Rumcajsa”, „Bajki z mchu i paproci”, „Proszę słonia”, „Bolek i Lolek”. Starając się nie pozbawiać młodego widza kontaktu ze światową produkcją i nowymi bohaterami, którzy zdobywają popularność na całym świecie, Jedynka będzie emitować także współczesne przeboje animacji. Stąd też obecność na antenie nowych tytułów wyprodukowanych przez nagradzanych i uznanych producentów (m.in. seriale „Tomek i przyjaciele” oraz „Sekretny świat misia Beniamina”). Tak jak do tej pory w dni powszednie „Wieczorynka” emitowana będzie o godz. 19.05 (czas trwania 15 min), a w soboty i niedziele o godz. 19 (25 min). Z innych pasm na uwagę zasługuje niedzielny (powtarzany w poniedziałki rano) blok „Disney w Jedynce”. Będzie się on składał z serialu animowanego, filmu i serialu aktorskiego dla młodzieży („Czarodzieje z Waverly Place”). Warto także zwrócić uwagę na brytyjski przebój musicalowy (odpowiedź na disnejowski „High School Musical”) serial „Britannia High” emitowany w soboty o godz. 9.45. Z nowości programowych w jesiennej ramówce znajdą się np. „Psie opowieści, czyli ochy i fochy” – interaktywny program,

w którym autorzy zmierzą się z delikatnym i trudnym tematem, jakim są emocje dziecka. Na przykładzie różnych zachowań i sytuacji wyjaśniane będą różne emocje i zachowania (specjaliści będą pomagać np. w radzeniu sobie z negatywnymi emocjami). Program będzie zachęcał do współuczestniczenia w zabawie m.in. poprzez udzielanie przez dzieci odpowiedzi na graficzne zgadywanki oraz wspólne wykonywanie zadań mimicznych i ruchowych. Kolejna ciekawa propozycja to „Małe dranie” – program prowadzony przez sześcioro dzieci w wieku 4-10 lat, których gośćmi są znane osobistości życia publicznego: celebryci, politycy, aktorzy etc. W każdym odcinku dzieci odwiedzają dom lub inne prywatne miejsce wskazane przez osobę zaproszoną. Jest to główne pole działania prowadzących, którzy mogą zadawać zaskakujące pytania dotyczące znalezionych tam przedmiotów. Stałym elementem będzie felieton o bohaterze odcinka przygotowany przez dziecięcego reportera. Zadaje on innym osobom publicznym pytania na temat bohatera programu. W każdym odcinku bohater jest poddawany testom sprawdzającym różne umiejętności oraz spełniane jest jedno z jego zabawnych marzeń z dzieciństwa.

TV Puls Władze TV Puls od ubiegłego roku promują rodzinny charakter stacji. W telewizji pasmo dziecięce rozpoczyna się o godz. 6 i nosi nazwę „Stacja porankowa”. Miły początek dnia zapewnią dzieciom: „Muminki”, „Trzy misie”, „Gapiszon”, „Skrzaty” oraz inni bajkowi bohaterowie znani również rodzicom, np.: „Bolek i Lolek”, „Reksio”, „Kapitan Kliper”, „Smok Wawelski”, „Bartłomiej Bartolini i Profesor Gąbka”.


TVP – „Dlaczego? Po co? Jak?”

W paśmie wieczornym „Junior TV”, które rozpoczyna się o godz. 18.30, pokazywane są takie pozycje, jak: „Był sobie kosmos”, serial animowany „Jetsonowie”, „Tom i Jerry” oraz „Flintstonowie”.

Polsat Mali miłośnicy kreskówek na antenie Polsatu mogą oglądać: „Scooby Doo: Gdzie jesteś?” („Scooby Doo, Where Are You?”) „Co nowego u Scooby'ego?” („What's New Scooby Doo?”), „Kaczor Donald przedstawia” („Donald Duck Presents”), „Kacze opowieści” („Disney's Ducktales”), „Gumisie” („Disney's Adventures of the Gummi

Bears”). Seriale emitowane są w soboty i niedziele między godz. 7.15 a 10.30. Z kolei na antenie Polsat Café rodzice małych dzieci mogą śledzić talk-show „Dzieciaki nie płaczą”, który prowadzi dwóch młodych ojców – Maciek Dowbor i Maciek Rock. Prowadzący rozmawiają z gośćmi na temat ojcostwa, macierzyństwa i wychowania dzieci. W każdym odcinku goścmi są znane pary z pierwszych stron kolorowej prasy, m.in. najpopularniejsi młodzi rodzice w Polsce: Katarzyna Cichopek i Marcin Hakiel, Magdalena Różczka czy Cezary Pazura. Gospodarze programu w niebanalny sposób i z humorem radzą, jak wychować dziecko, jak wybrać odpowiedni artykuł dla ma-

lucha oraz pomogą rozwiązać problem, na co przeznaczyć „becikowe”.

TVN TVN tradycyjnie już nie planuje produkcji programów dziecięcych. W głównym kanale emitowane są obecnie animacje. W soboty i niedziele od godz. 8 dzieci mogą oglądać takie bajki, jak: „SamSam”, „Geronimo Stilton”, „Raczkujące melodyjki”, a od poniedziałku do piątku rano nadawane są „Zorro” oraz „Szczenięce lata Toma i Jerry'ego”. Natomiast TVN Style proponuje pasmo bajek – „Pluszakowe bajki”, które będzie w ofercie także jesienią.

l


14

dodatek biura reklamy „Media & Marketing Polska” TELEWIZJE DZIECIĘCE wrzesień 2010

Dziecko, ekran i monitor Strony internetowe telewizji dziecięcych są najczęściej uzupełnieniem oferty antenowej i ważnym elementem promocji marki danego kanału. Nadawcy jednak coraz odważniej myślą o witrynie WWW jako o samodzielnym medium, kierowanym wprawdzie do tej samej grupy odbiorów co oferta telewizyjna, ale z unikatowym kontentem i zaskakująco atrakcyjnym potencjałem reklamowym. Tekst: Paweł Myga

trony internetowe telewizji kierowanych do młodego widza najczęściej stanowią dopełnienie oferty programowej. – Zapowiedzi, gry i materiały do pobrania umieszczone na naszej stronie są w przeważającej mierze powiązane z programami, które aktualnie emitujemy – zauważa Paul Robinson, dyrektor zarządzający stacji KidsCo. Pod jego słowami podpisać się może większość menedżerów stacji dla dzieci – i to projektów telewizyjnych tak strategicznie odległych jak MiniMini, ZigZap/Hyper, Nickelodeon czy Disney XD. Strona internetowa jest wizytówką stacji i bardzo często pierwszą formą kontaktu z potencjalnym widzem. Jest również ważnym narzędziem lojalnościowym oraz cennym źródłem informacji – widzowie internauci zgłaszają swoje uwagi, piszą, co im się podoba, a co chcieliby zmienić. Mają pośredni wpływ na strategię stacji TV. Nadawcy najczęściej stosują politykę stałego odświeżania zawartości, która daje gwarancję, że gdy ramówka zostaje wzbogacona o nowe programy, to jednocześnie dodawane są nowe materiały na stronie internetowej. Mają promować i wspierać nowe propozycje, ale też uatrakcyjniać ofertę i obcowanie z marką stacji. – Naszą stronę internetową postrzegamy jako uzupełnienie oferty kanału telewizyjnego i marki. Pozwala ona polskim widzom kontaktować się z nami przez mniej pasywne medium – mamy też nadzieję, że bardziej aktywne zaangażowanie sprawi, iż widzowie powrócą przed telewizory, aby cieszyć się szeroką ofertą starannie wyselekcjonowanych programów dla dzieci emitowanych w naszym kanale – mówi szef KidsCo. Latem br. kanał KidsCo ogłosił istotne zmiany w swoim serwisie internetowym na te-

S

renie Polski, Rosji, Węgier, Rumunii. Zdaniem menedżerów projektu teraz serwis jest w pełni wyposażony w dodatkowe interaktywne aplikacje, oferuje szersze możliwości personalizacji i ma najnowocześniejsze elementy, takie jak treści trójwymiarowe. Wszystko to ma wzbogacić wyobraźnię dzieci oraz dać najmłodszym i ich rodzinom dowolność kształtowania treści i wzajemnej interakcji w trybie online.

W stronę rozrywki Dzieci szukają w internecie przede wszystkim rozrywki i strony stacji dla młodych widzów właśnie rozrywkę im dostarczają. To, co użytkownicy otrzymują najczęściej, to: filmy wideo, rozszerzenie oferty telewizyjnej o dodatkową interakcję z postaciami znanymi z ekranów, ciekawie podane informacje o ofercie stacji TV, graficzne gadżety (tapety, wygaszacze, kolorowanki i inne materiały do wydruku), dostęp do gier czy konkursów. – Strony internetowe są uzupełnieniem oferty antenowej i stanowią zachętę do oglądania naszych stacji. W każdym z serwisów znajdują się informacje o zawartości programowej – opisy, materiały filmowe, zdjęcia, a także wiadomości o kanale – uważa Jolanta Adamowicz, dyrektor kanałów MiniMini, ZigZap/Hyper. Dodaje, że to tylko jedna strona medalu, bo treści dostępne w sieci dzięki witrynom tych stacji są znacznie bogatsze. W portalu www.minimini.pl oprócz treści bezpośrednio powiązanych z ofertą antenową stacji znajdują się także gry edukacyjne dostosowane do wieku użytkowników, dodatki takie jak tapety czy piosenki z seriali, a także liczne konkursy. Nie zapomniano o starszym widzu internaucie. W czerwcu br. uruchomiono portal www.placezabaw.minimini.pl, rozbudowując tym samym kontent dla rodziców. Strona powstała na potrzeby akcji społecznej „Bezpiecz-

ne place zabaw z MiniMini”, która ma na celu zwrócenie uwagi na stan miejsc zabaw i bezpieczeństwo przebywających na nich dzieci. Z kolei w portalu www.zigzap.tv internauci dzięki forum wymieniają się informacjami i dyskutują na różne tematy, nie tylko te związane z programem stacji. W galerii HydeParku prezentują swoją twórczość. W przypadku witryny Hypera, stacji TV poświęconej tematyce gier, sytuacja wygląda inaczej. Osoby zainteresowane tematyką gier i multimediów czerpią informacje głównie z internetu. Na stronie www.hyper.pl zamieszczane są ekskluzywne materiały wideo, takie jak fragmenty relacji z najważniejszych targów gier. Ponadto użytkownicy strony www.hyper.pl mogą oglądać archiwalne odcinki programów autorskich.

W świecie gier Bardzo dużą popularnością wśród dzieci cieszą się gry online. Dowodzi tego nie tylko internetowy serwis stacji Hyper. Polskie e-strony stacji Disneya odsyłają młodych internautów do wielu gier usystematyzowanych w kilku kategoriach. Maciej Bral, wiceprezes i dyrektor generalny Disney Channels CEE, potwierdza, że rozbudowa kontentu internetowego to jeden z ważnych elementów strategii koncernu. Sama oferta gier odświeżana jest na polskich stronach Disneya co najmniej w cyklu tygodniowym. Pod koniec sierpnia br. witryna stacji Disney odsyłała do 33 gier, a Disney XD aż do 77. Kilkanaście gier i zabaw w stałej ofercie ma na swojej stronie konkurencyjny Nickelodeon, za którym stoi koncern Viacom. Z kolei Cartoon Network chce się wyróżnić, oferując bogaty wybór gier z bohaterami swoich 30 kluczowych seriali animowanych, w tym takich produkcji jak „Scooby Doo”, „Star Wars” czy „Ben 10”.


Według badania „Pokolenie cyfrowe” przeprowadzonego przez kanał Disney XD gry to najpopularniejsza forma korzystania z internetu (74 proc. dzieci i młodzieży). Wyniki te potwierdzają wnioski z badania Millward Brown SMG/KRC i domu sprzedaży At Media: 85 proc. badanych dzieci korzysta z komputera jako narzędzia dostępu do gier. Obecność gier w ofercie internetowej to gwarancja, że młody internauta zostanie przed monitorem na dłużej. – W portalu www.minimini.pl najpopularniejsze są gry, zwiastuny wideo i kolorowanki. Średni czas spędzany na stronie wynosi ok. 48 minut – zauważa szefowa stacji MiniMini. Portal www.minimini.pl odwiedzają zarówno rodzice, jak i dzieci. Bez wątpienia jednak najmłodsi spędzają w nim więcej czasu, grając w różnego typu gry czy oglądając zwiastuny programów. Rodzice chętnie zaglądają na stronę z ramówką i zgłaszają uczestnictwo swoich dzieci w konkursach. Liczba użytkowników strony MiniMini wynosi średnio ponad 330 tys. miesięcznie. Strony stacji dziecięcych korzystają stale ze wsparcia, jakie dają im macierzyste stacje telewizyjne – nie tylko w sensie merytorycznym. Ważnym czynnikiem wzrostu popularności witryn jest ich bezpieczeństwo. Rodzice i dzieci odwiedzający strony WWW stacji TV dostają wyłącznie bezpieczne treści.

Dziecko, witryna i reklama Strony dziecięcych stacji są codziennie promowane przez swoje macierzyste telewizje, a to generuje ruch. Dzieci bardzo chętnie

odwiedzają strony swoich kanałów, by wziąć udział w konkursie, mieć stały kontakt z bohaterami bajek, seriali, zagrać w grę, ściągnąć unikatowy gadżet, obejrzeć ulubiony serial – są zaangażowane. Dodatkowo bardzo często sami rodzice włączają strony internetowe kanałów dziecięcych, mając na uwadze bezpieczną zawartość oraz umiarkowanie inwazyjną i selektywnie dobraną reklamę. Ten potencjał dostrzegają i analizują nie tylko rodzice i psychologowie dziecięcy, lecz także profesjonaliści z rynku reklamy. Witryny stacji dziecięcych to coraz atrakcyjniejsze medium kampanii reklamowych. Kamil Krupa, internet ad sales executive At Media, zauważa, że telewizje dziecięce z portfolio firmy, którą reprezentuje, już dziś dają możliwość dotarcia do 13 mln osób. – Strony internetowe, które mamy w ofercie, odwiedza miesięcznie ponad 2,3 mln unikatowych użytkowników. Z tego powodu traktowane są one często jako uzupełnienie kampanii telewizyjnej. Z drugiej strony dla wielu reklamodawców – szczególnie tych nieobecnych w telewizji – strony dziecięce stanowią idealne miejsce do prowadzenia kampanii, z wyraźnie określoną grupą docelową – mówi Kamil Krupa. At Media obserwuje zainteresowanie reklamą na stronach dziecięcych zarówno ze strony reklamodawców będących już w telewizji, jak i reklamodawców korzystających tylko z reklamy internetowej. Dzieci oglądają ulubione kanały telewizyjne, odwiedzają strony tych kanałów, biorą udział w konkursach, korzystają z ofero-

wanych na stronach gier. Reklamodawca ma możliwość dotarcia do odbiorcy wszystkimi tymi kanałami. Badania, jakie na zlecenie At Media przeprowadził Millward Brown SMG/KRC, wskazują, że istnieje duża synergia TV i internetu. Coraz częściej szczególnie młodzież korzysta z obu mediów jednocześnie. To oznacza, że dziś reklamodawca łatwo może skierować widza z telewizji do internetu. – Analizujemy na bieżąco statystyki stron WWW i widzimy, że dzieci wchodzą na stronę kanału bezpośrednio po obejrzeniu w telewizji spotu zachęcającego do wzięcia udziału w konkursie czy obejrzenia serialu na życzenie w internecie – zauważa Kamil Krupa. Możliwości reklamowych na stronie stacji dziecięcej jest wiele. Wcześniej wspomnianą popularność gier w witrynach stacji TV dostrzegli marketerzy. Gry online reklamujące wybrane marki, tzw. advergaming, pojawiają się coraz powszechniej. Brokerzy telewizyjni i internetowi mają takie rozwiązania w swojej ofercie. Dzieci chętnie biorą też udział w konkursach, w których mogą wygrać nagrody. Przy odpowiednim dostosowaniu trudności konkursu do możliwości młodszych odbiorców – wyniki, czyli liczba użytkowników, która wzięła udział w konkursie – są często imponujące i zadowolą niejednego reklamodawcę. Dziś pakiet witryn dziecięcych obsługiwanych przez At Media odwiedza miesięcznie około 2 mln użytkowników. Liczba ta stale rośnie. – Spodziewamy się, iż jeszcze w 2010 roku liczba użytkowników witryn naszego pakietu @Kids wzrośnie do 3 mln – deklaruje Kamil Krupa. Dzieci chętnie korzystają z treści wideo. Z badań wynika, że dziś już ponad 50 proc. dzieci i młodzieży wykorzystuje internet do oglądania materiałów wideo. Marketerzy wiedzą, że wideo jest angażującą formą reklamy, dlatego stale rośnie np. oferta reklam VoD (wideo na żądanie). Dziś reklamę VoD oferują m.in. witryny Disneyxd.pl, Disney.pl i Nick.com.pl. Rosnąca liczba użytkowników witryn stacji dla dzieci to jedna z przesłanek, która wskazuje, że o rozwój kontentu portali kanałów TV kierowanych do najmłodszych i ich rodziców mogą być spokojni zarówno widzowie, jak i reklamodawcy.

l


16

dodatek biura reklamy „Media & Marketing Polska” TELEWIZJE DZIECIĘCE wrzesień 2010

Pozaekranowy kontakt Właściciele kanałów i stacji dziecięcych dbają o swoich widzów. Oprócz coraz ciekawszej oferty programowej sympatycy programów zapraszani są na specjalne eventy, pokazy i pikniki. Kilka kanałów zaangażowało się też w akcje społeczne. Kontakt z widzem ma już inny wymiar. Coraz bardziej osobisty.

Tekst: Katarzyna Lewczyńska

yskanie sympatii widzów wymaga szczególnych zabiegów. Świetne programy, filmy i bajki już nie wystarczą, interakcja przez strony internetowe też nie jest już niczym nadzwyczajnym. Okazuje się, że widzów, zwłaszcza młodych, wciąż bawią i cieszą spotkania z bohaterami produkcji pokazywanych w ich ulubionych stacjach. Chętniej też uczestniczą w akcjach organizowanych pod patronatem znanego kanału. W ciągu ostatniego roku widzowie mieli co robić. Co oferowały różne kanały i stacje telewizyjne?

Z

Rozrywka z kanałami koncernu Disney Który z widzów oglądających serial „Camp Rock” nie marzył o takiej karierze, jaką zrobili bohaterowie filmu? Być może będzie to możliwe, bowiem Disney Channel Polska ogłosił nowy telewizyjny konkurs talentów „My Camp Rock” inspirowany hitowym filmem Disney Channel „Camp Rock”. Tym samym kanał rozpoczął wielkie odliczanie do premiery najgorętszego rockandrollowego musicalu roku „Camp Rock 2: Wielki Finał”, który pojawi się na ekranach już we wrześniu. W całej Polsce ruszyły poszukiwania nowego pokolenia młodych gwiazd muzyki. Zwycięzca konkursu – kapela lub solista – nagra własny cover piosenki z filmu „Camp Rock 2: Wielki Finał” i wystąpi w teledysku, który zostanie wyemitowany w Disney Channel tuż przed premierą filmu. Zanim to nastąpi, wszystkie początkujące talenty w wieku 8-16 lat marzące o zostaniu gwiazdą mogły zaprezentować się podczas serii regionalnych castingów, na których mogły wykonać

piosenkę z filmu „Camp Rock” przed jury złożonym z ekspertów Disney Channel. Najlepsi przeszli do finału. Z każdego miasta zostało do niego wybranych sześć najlepszych występów. Finałowa trzydziestka wystąpiła przed jury złożonym z gwiazd estrady. Jeden z 8 wykonawców dostał zaproszenie do wzięcia udziału w wyjątkowym obozie My Camp Rock. Podczas siedmiodniowego obozu My Camp Rock ośmiu najlepszych wykonawców mogło doskonalić swoje estradowe umiejętności pod okiem trenerów głosu i choreografów. W ciągu obozowego tygodnia została wyselekcjonowana najbardziej utalentowana czwórka, która w iście camprockowym stylu wystąpi w wielkim finale, podczas którego wykona przed widownią wybraną przez siebie piosenkę ze ścieżki dźwiękowej do filmu „Camp Rock 2: Wielki Finał”. Zwycięzca wybrany przez jury złożone z gwiazd estrady nagra teledysk, który zostanie wyemitowany w Disney Channel. Z kolei sympatycy Disney XD w lipcu mieli okazję bawić się podczas cyklu imprez w kilku miastach w Polsce (w Warszawie, we Wrocławiu, w Katowicach i Poznaniu) „Fineasz i Ferb – reakcja łańcuchowa”. Imprezy inspirowane były przygodami bohaterów serialu animowanego „Fineasz i Ferb”. Wzorem tytułowych bohaterów, którzy spędzają wakacje na konstruowaniu własnych genialnych wynalazków, podczas otwartych imprez plenerowych wszystkie dzieci wraz z rodzinami miały szansę wziąć udział w budowie imponujących rozmiarów machiny funkcjonującej na zasadzie efektu domina, czyli reakcji łańcuchowej, której uruchomienie doprowadzi do spektakularnego finału. Wszystkie cztery imprezy zostały poprzedzone konkursami radiowymi, w których

do wygrania były torby wypełnione po brzegi m.in. gadżetami Disney XD.

MiniMini – akcje społeczne i rozrywka Pod koniec czerwca ruszyła ogólnopolska akcja społeczna „Bezpieczne place zabaw z MiniMini”. Jej celem jest zwiększenie świadomości społecznej wśród rodziców, właścicieli placów i producentów urządzeń w zakresie dbania o bezpieczeństwo dzieci. Głównym celem akcji jest kontrolowanie placów zabaw pod kątem stanu technicznego znajdujących się na nich urządzeń. Oceny dokonuje Centrum Kontroli Placów Zabaw (CKPZ) – pierwsza w Polsce instytucja kompleksowo zajmująca się przeglądem wyposażenia placów i oceną ich zgodności z obowiązującą w Unii Europejskiej normą PN-EN 1176. To jedyna w Polsce firma w tej branży mająca system zarządzania jakością ISO 9001: 2009. Kanał dziecięcy MiniMini rekomenduje miejsca, które spełniają kryteria stawiane przez kontrolerów z CKPZ, tj.: bezpieczeństwo i jakość urządzeń, czystość, lokalizacja, udogodnienia dla rodziców, ilość atrakcji oraz przystosowanie do grup wiekowych. Place zabaw uznane za bezpieczne zostaną oznakowane specjalną tablicą informacyjną z regulaminem, kategoriami oznaczającymi stopień bezpieczeństwa placu oraz logotypem żółtej rybki MiniMini. – Chcemy, aby nasi widzowie byli bezpieczni, nie tylko oglądając MiniMini, lecz także poza domem. Latem dzieci bardzo dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu, najczęściej właśnie na placach zabaw. Na temat bezpieczeństwa i stanu tych miejsc niewiele się mówi, a przecież pozostawiają one bardzo wiele do życzenia. Dlatego też postanowiliśmy zainicjować akcję


Akcja „Bezpieczna droga z radami SpongeBoba”

społeczną „Bezpieczne place zabaw z MiniMini”. Naszym celem jest aktywizacja rodziców i opiekunów. Chcemy, by zwracali uwagę na stan miejsc, w których bawią się ich dzieci, i bez wahania zgłaszali organom administrującym placami zastrzeżenia. Swoje opinie rodzice i opiekunowie mogą wymieniać na forum portalu www.placezabaw.minimini.pl. Użytkownicy znajdą tam interaktywną mapę sprawdzonych i bezpiecznych placów, a także będą mogli zgłaszać własne propozycje. Ponadto mogą skorzystać z wielu przydatnych informacji dotyczących bezpieczeństwa dzieci na różnych płaszczyznach zamieszczanych przez naszych ekspertów na blogu – mówi Jolanta Adamowicz, dyrektor kanałów MiniMini oraz ZigZap/Hyper. MiniMini, chcąc zapewnić widzom rozrywkę nie tylko przed telewizorem, stara się organizować różnego rodzaju eventy bądź aktywnie w nich uczestniczyć. W tym roku wraz z Cyfrą Plus kanał zorganizował zabawę z okazji Dnia Dziecka w galeriach handlowych w 26 polskich miastach. Przez trzy weekendy od 26 maja do 6 czerwca w ramach akcji „Dzień Dziecka z rybką MiniMini i Cyfrą Plus” na specjalnie zaaranżowanych placach zostały zorganizowane gry i zabawy dla dzieci z mnóstwem atrakcyjnych nagród. – Zostaliśmy również partnerem letniej trasy koncertowej Polskiego Radia w ramach akcji „Lato z Radiem”. Specjalnie

Dzień Dziecka z rybką MiniMini i Cyfrą Plus

przygotowany namiot MiniMini z atrakcjami dla najmłodszych zawitał w trakcie wakacji do 10 miast w całej Polsce. MiniMini zostało również patronem medialnym imprezy odbywającej się w Centrum Handlowym „Pogoria” w Dąbrowie Górniczej. Tam dzieciaki mogły wygrać oprócz atrakcyjnych nagród także udział w specjalnej sesji zdjęciowej. Ponadto MiniMini wraz z siecią kin Multikino zaprasza najmłodszych na Poranki Kinowe, które odbywają się w weekendy w całej Polsce. Na ekranie emitowane są najbardziej popularne filmy, takie jak „Noddy” czy „Świat Małej Księżniczki” – mówi Jolanta Adamowicz.

Nickelodeon i „Bezpieczna droga z radami SpongeBoba” Kampania „Bezpieczna droga z radami SpongeBoba” to ogólnopolska akcja społeczna, której celem jest ograniczenie liczby wypadków wśród maluchów w ich drodze do przedszkola i szkoły. Kluczem kampanii jest wykorzystanie popularnego bohatera kreskówki SpongeBoba Kanciastoportego znanego widzom kanału dziecięcego Nickelodeon. Kampania nie ma pouczać, lecz w angażujący sposób zmuszać dzieci do myślenia. Zabawa polega na sztuce dokonania prawidłowego wyboru dotyczącego bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Odpowiedzi na zadawane przez SpongeBoba pytania skonstruowane są w dość humory-

styczny sposób, tak by oprócz merytorycznego przekazu dzieci miały okazję do robienia tego, co lubią najbardziej, czyli śmiania się do łez! Interakcja z najmłodszymi to najskuteczniejszy i wiarygodny sposób dotarcia do świadomości dziecka, dlatego też zdecydowaliśmy się na tak unikatową formę przekazu. SpongeBob Kanciastoporty, będąc idolem milionów dzieci, jest dla nich wiarygodny i nie kojarzy się z przymusem, dlatego też wierzymy, że potraktują go jak przyjaciela i poprzez zabawę z nim nabędą nawyk bezpiecznego zachowania w ruchu drogowym, który na co dzień strzec będzie ich bezpieczeństwa – komentuje Marta Szwakopf, szefowa kanału Nickelodeon w Polsce.

Pod patronatem ZigZapa ZigZap aktywnie uczestniczy w różnego rodzaju imprezach dla młodzieży. Stacja została patronem medialnym koncertu niemieckiej kapeli Tokio Hotel. Z tej okazji zorganizowany został konkurs, w którym widzowie mogli wygrać zaproszenia na koncert. Na antenie stacji pokazywane były fragmenty koncertu. ZigZap objął również Maj Music Festival. Relacje z tego wydarzenia można było obejrzeć na antenie stacji. W tym roku kanał patronatem objął także szereg imprez sportowych, np.: Tour Deskorolkowy, zawody surfingowe, Tour Rolkowy i zawody mountainboardowe.

l


18

dodatek biura reklamy „Media & Marketing Polska” TELEWIZJE DZIECIĘCE wrzesień 2010

Kanały tematyczne Nazwa: Cartoon Network Zasięg: CN24 – 4,4 mln Hh, CN/TCM 1,6 mln Hh Czas emisji: 24 h/doba Hity Programowe: seria Ben 10, seria Bakugan, seria Totalnej Porażki, Chowder, Hero 108, Niezwykłe przypadki Flapjacka, Dom dla zmyślonych przyjaciół Pani Foster, Cartoon Network Dance Club, Gwiezdne Wojny: Wojny Kolonów, 13 demonów Scooby Doo Grupa docelowa: dzieci, 6-12 lat Dom Sprzedaży: Discovery Media Polska, Złote Tarasy, Budynek Lumen, ul. Złota 59, 00-120 Warszawa, kontakt: Marcin Łukasiewicz, tel. +48 (22) 365 1026; fax: +48 (22) 365 1100 Szef Marketingu: Małgorzata Chapman – marketing & PR director CEE Turner Broadcasting System Europe Ltd.

Nazwa: Boomerang Zasięg: 1,7 mln Hh Czas emisji: 24 h/doba Hity Programowe: Zwariowane Melodie, Scooby Doo, Tom i Jerry, Garfield, Różowa Pantera i przyjaciele, Flintstonowie, Miś Yogi, Kaczor Dodgers, Jetsonowie, Laboratorium Dextera, Johnny Bravo Grupa docelowa: dzieci, 3-7 lat Dom Sprzedaży: Discovery Media Polska, Złote Tarasy, Budynek Lumen, ul. Złota 59, 00-120 Warszawa, kontakt: Marcin Łukasiewicz, tel. +48 (22) 365 1026; fax: +48 (22) 365 1100 Szef Marketingu: Małgorzata Chapman – marketing & PR director CEE Turner Broadcasting System Europe Ltd.

Nazwa: Disney XD Dystrybucja; 5.4 m Godziny nadawania: 6:00 – 24: 00 Programy: Fineasz i Ferb, Ja W Kapeli, Zeke i Luther, Kick Strach Sie Bac, Nie Ma To Jak Statek Grupa docelowa: Dzieci 6 – 14 Reklamodawcy: Nestle, Danone, Maspex, Lego, Hasbro, Mattel Dom sprzedazy: At Media Sp. z o. o., ul. Bonifraterska 17, 00-203 Warszawa Tel: +48 (22) 24 16 950 anna.boniecka@atmedia.pl Ad Sales and Promotion Director: Barnaby Rothwell, Director, Central Eastern Europe and Emerging Markets, Advertising Sales & Promotions The Walt Disney Company, EMEA PH:+44 (0) 20 8222 1152 email:barnaby.rothwell@disney.com 3 Queen Caroline Street, Hammersmith, London W6 9PE, UNITED KINGDOM

Nazwa: Disney Channel Dystrybucja: 5.4 m Godziny nadawania: 6:00 – 24:00 Programy: Powodzenia Charlie, Sloneczna Sonny, Hannah Montana, Jonas, Czarodzieje Waverly Place Grupa docelowa: Dzieci 6 – 14 Reklamodawcy: tylko sponsoring Dom sprzedazy: bezpośrednio The Walt Disney Company Ltd. Christopher Younger Account Manager Channels & Online 3 Queen Caroline Street, Hammersmith, London, W6 9PE, +44 208 222 1167, Christopher.Younger@disney.com Ad Sales and Promotion Director: Barnaby Rothwell, Director, Central Eastern Europe and Emerging Markets, Advertising Sales & Promotions The Walt Disney Company, EMEA PH:+44(0) 20 8222 1152, email:barnaby.rothwell@disney.com 3 Queen Caroline Street, Hammersmith, London W6 9PE, UNITED KINGDOM


Nazwa: Playhouse Disney Dystrybucja: n/a Godziny nadawania: 24 godziny Programy: Złota Raczka, Klub Przyjaciół Myszki Miki, Moi przyjaciele Tygrys i Kubus Grupa Docelowa: Do 6 lat Reklamodawcy: n/a Dom sprzedaży: Christopher Younger, Christopher.Younger@disney.com, 3 Queen Caroline Street, Hammersmith, London, W6 9PE, +44 208 222 1167 Sales and Promotion Director: Barnaby Rothwell, Director, Central Eastern Europe and Emerging Markets, Advertising Sales & Promotions The Walt Disney Company, EMEA PH: +44(0) 20 8222 1152 email: barnaby.rothwell@disney.com 3 Queen Caroline Street, Hammersmith, London W6 9PE, UNITED KINGDOM

Nazwa: Mini Mini Zasięg: ponad 4,1 mln gospodarstw domowych Czas emisji: 06: 00 – 21: 00 Hity programowe: „MiniAbecadło”, „MiniCyferki”, „Stacyjkowo”, „Noddy w Krainie Zabawek”, „Zgaduj z Jessem”, „Luluś”, „Ola i jej zoo”, „Bawmy się Sezamku”, „Rajdek”, „Mania” „Marta mówi”. Grupa docelowa: dzieci do 7 roku życia Najwięksi reklamodawcy: Danone, Mattel, Nestle Polska, Hasbro Poland, Egmont Polska Sp. z o.o. Dom sprzedaży: At Media Sp. z o.o. Szef marketingu: Urszula Marzec Adres: CANAL+ Cyfrowy Sp. z o. o., Al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa

Nazwa: Zig Zap Zasięg: ponad 3,3 mln gospodarstw domowych Czas emisji: 06: 00 – 21: 00 Hity programowe: „Brejk”, „Podcats”, „Huntik: Łowcy Tajemnic”, „Klub Winx”, „Wakfu”, „Titeuf”, „Krasula i my”, „SuperZeke”, „Strażnicy z Chinatown”, „Superszpiedzy”. Grupa docelowa: dzieci i młodzież powyżej 8 roku życia Najwięksi reklamodawcy: Nestle Polska, Reckitt Benckiser, Danone, Bayer Healthcare, Simba Toys Polska Sp. z o.o. Dom sprzedaży: At Media Sp. z o.o. Szef marketingu: Urszula Marzec Adres: CANAL+ Cyfrowy Sp. z o. o., Al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa

Nazwa: Hyper Zasięg: ponad 3,3 mln gospodarstw domowych Czas emisji: 21: 00 – 01: 00 Hity programowe: „Bleach”, „Review Territory”, „Fullmetal Alchemist”, „Eureka Seven”, „Fresh Air”, „Hyper Express” Grupa docelowa: 16+ Najwięksi reklamodawcy: Nestle Polska, PTK Centertel, Aflofarm, Polkomtel S. A., Reckitt Benckiser Dom sprzedaży: At Media Sp. z o.o. Szef marketingu: Urszula Marzec Adres: CANAL+ Cyfrowy Sp. z o. o., Al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa


ul. Wał Miedzeszyński 630 03-994 Warszawa tel.: 22 514 65 00 faks: 22 740 50 55 www.media.com.pl

TV_dzieciece_2010  

Nowe technologie Inne kanały obecne na platformach cy- frowych oraz w sieciach kablowych również dbają owidzów. Dobrą widownię ma kanał Mini...

Advertisement