Page 1

W tym numerze: Dni Promocji Szkoły; Wywiad z p. Marianem Stefańskim - malarzem batalistycznym; Cykl „Co w mowie piszczy”; Jak się uczyć; Alfabet dobrych manier; Nowinki ze świata techniki; Sport; Pozdrowienia i wkładka - Dobre rady na elektroodpady.


Str. 2

Kurier Szkolny

ZESPÓŁ REDAKCYJNY GAZETKI

Natalia Kwiatkowska

Hubert Daniszewski

Dorian Śniegocki

Angelika Jadczak

Redaktor naczelny

Wywiady

Wywiady

Zagadka literacka

Daria Myszkiewicz

Oliwia Stolarczyk

Artur Załęski

Patrycja Grabowska

Ilustracje

Rozrywka

Porady komputerowe

Recenzje

Michał Jeziorkowski

Natalia Poremba

Radek Prot

Fotografia

Rozrywka

Skład komputerowy

Małgorzata Małkowska Marzena Ćwiek Opiekunowie

Uwaga! Redakcja nie przyjmuje anonimów, zastrzega sobie prawo do skracania wypowiedzi.


Str. 3

Kurier Szkolny

Kochani czytelnicy! W końcu nadeszła upragniona wiosna, a co się z tym wiąże, Święta Wielkanocne. Jesteśmy pewni, że wypoczniecie podczas tej krótkiej przerwy i z dobrym nastawieniem wrócicie do szkoły. Wielkimi krokami zbliża się także egzamin gimnazjalny, dlatego trzymamy kciuki za wszystkich trzecioklasistów. Mamy nadzieję, że uzyskacie wysokie, satysfakcjonujące was wyniki. Pomoże wam w tym krótkie powtórzenie z historii, które znajdziecie w tym numerze „Kuriera Szkolnego”. Oprócz tego możecie przeczytać recenzję filmu oraz wywiad z panem Marianem Stefańskim, malarzem batalistycznym. Dzięki wkładce wykonanej przez klasę 2c, dowiecie się jak dbać o naszą planetę. Jak zawsze czeka was dawka dowcipów, ciekawostek i oczywiście kupon szczęścia. Redaktor naczelna.

Wesołych Świąt Z okazji Świąt Wielkanocnych wszystkim nauczycielom, uczniom i pracownikom naszej szkoły, życzymy dużo zdrowia, radości, pogody ducha oraz miłych chwil spędzonych w gronie rodziny.

Ważne informacje 17.04 - 22.04.2014 r. – Wiosenna Przerwa Świąteczna 22.04.2014 r. - Dzień Ziemi 28.04.2014 r. - Dzień Otwarty 23.04 - 25.04.2014 r. – Egzaminy Gimnazjalne 01.05.2014 r. - Święto Pracy - dzień wolny od zajęć dydaktycznych 02.05.2014 r. - Dzień Flagi - dzień wolny od zajęć dydaktycznych 03.05.2014 r. - Święto Konstytucji 3 Maja - dzień wolny od zajęć dydaktycznych 26.05.2014 r. - Dzień Matki 26.05 - 28.05.2014 r. - Misje Święte Czerwiec 2014 r. — kolejny numer gazetki „Kurier Szkolny”


Str. 4

Kurier Szkolny

Dni Promocji Szkoły W dniach 11 i 19 marca 2014 roku w naszej szkole odbyły się DNI PROMOCJI pod hasłem „JA-TY-MY. DOŁĄCZ DO NAS!”. W tych dniach do naszej szkoły przyszli uczniowie z klas szóstych ze Szkoły Podstawowej Nr 1 i Nr 6. Było nam bardzo miło, że przyjęli nasze zaproszenia i zechcieli obejrzeć gimnazjum przed podjęciem ostatecznej decyzji co do wyboru nowej szkoły. Przygotowaniem spotkań z szóstoklasistami zajął się zespół do spraw promocji szkoły i młodzieżowa grupa projektowa „My school is cool”. Na te dni zaplanowano nie lada atrakcje, tak więc poza możliwością zwiedzania całego obiektu, obejrzenia wystawy prac plastycznych, szóstoklasiści wzięli udział w lekcjach przedmiotowych poprowadzonych przez nauczycieli z naszej szkoły. Były to zajęcia wychowania fizycznego, edukacji dla bezpieczeństwapierwsza pomoc przedmedyczna, chemii, fizyki, informatyki i zajęcia artystyczne. Oceniając atmosferę jaka panowała w czasie spotkań i na lekcjach śmiało możemy powiedzieć, że zaplanowane działania przyciągnęły uwagę i zainteresowanie uczniów i co najważniejsze umocniły dobry wizerunek naszego gimnazjum. Hubert Daniszewski 2c


Str. 5

Kurier Szkolny

Prima aprilis Niedawno mieliśmy okazję pożartować sobie z rodziny i znajomych w słynny dzień 1 kwietnia. Wymyśliliście w tym roku jakieś zabawne numery? Jeśli nie, to nie ma co się martwić, ponieważ chciałbym wam przedstawić kilka najzabawniejszych kawałów na Prima Aprilis. Jak wiemy, w to święto możemy bezkarnie wprowadzać innych w błąd lub nastraszyć jakąś zmyśloną historią. Wyjątkowo dobrym żartem jest poprzestawianie godzin we wszystkich zegarach w domu. Potrafi spowodować to mnóstwo zamieszania i dużo śmiechu, jednak jeśli twoja rodzina nie zna się na żartach, albo któreś z rodziców ma ważne spotkanie, nie chciałbym być na waszym miejscu. Słyszałem również o historii, w której mężczyzna ubrany w fartuch lekarski wszedł do autobusu i zaczął kaszleć i pluć we wszystkie strony. Następnie wyjął z kieszeni dyktafon i powiedział do niego: „Dzień 14. Wirus zaczął mutować. Jest szalenie zaraźliwy. Wciąż nie udało mi się stworzyć antidotum.” Pasażerowie musieli być przerażeni. Strach pomyśleć co by się stało, gdyby kierowca zemdlał z przerażenia. Na szczęście nic złego się nie stało, a za to wszyscy mieli ubaw po pachy. A jakie były wasze historie związane z Prima Aprilis? Udało wam się nabrać wiele osób? Za rok będziecie mogli wykorzystać któryś z tych pomysłów. Jednak na razie przed nami Wielkanoc, Lany Poniedziałek oraz oczywiście ferie świąteczne. Mam nadzieję, że za rok 1 kwietnia będzie jeszcze zabawniejszy!

Hubert Daniszewski 2c


Str. 6

Kurier Szkolny

Wywiad z malarzem batalistycznym, grafikiem i ilustratorem p. Marianem Stefańskim - Na początku naszej rozmowy mamy prośbę, aby się pan przedstawił i powiedział kilka słów o sobie. - Nazywam się Marian Stefański. Jestem malarzem batalistycznym, grafikiem, a także ilustratorem. Swego czasu rysowałem dużo dla dzieci. Ilustrowałem dla „Płomyka”, „Płomyczka” i „Świerszczyka” a także projektowałem zabawki dla czasopisma „Miś”. Lubię pracować dla dzieci i z dziećmi. Uczyłem się pod kątem dobrego artysty, jednego z najlepszych malarzy ostatniego stulecia, pana Michała Byliny. Poza tym mam pasję jeździecką. - Co skłoniło pana do zostania malarzem? - Od dziecka chciałem zostać malarzem. Już wtedy malowałem i rysowałem, a w konsekwencji zacząłem studiować malarstwo oraz rysunek. Praca ta jest moją pasją. Mam to szczęście, że zawsze robię to co lubię. - Jaka jest tematyka pańskich obrazów? - Jak mówiłem jestem malarzem batalistycznym, a więc na moich obrazach odtwarzam wydarzenia historyczne, militarne. -Namalował pan obraz związany z naszą patronką Danutą Siedzikówną „Inką”. Skąd zna pan postać „Inki”? - „Inka” jest postacią, którą niedawno odkryłem. Wcześniej słyszałem o oddziale Łupaszki, ale lata, w których się wychowywałem nie sprzyjały pogłębionej wiedzy na ten temat. Cztery lata temu „Inka” zaczęła absorbować innych ludzi. Usłyszałem, że szkoła Podjazach przyjęła imię Danuty Siedzikówny i po rozmowie z p. Piotrem Szubarczykiem namalowałem swoją pierwszą pracę na ten temat. Szkoła ta otrzymała ode mnie w prezencie postać „Inki”. Później dowiedziałem się o Waszym gimnazjum i automatycznie też postanowiłem wykonać dla Was „Inkę”. Sądzę, że jak inne szkoły przyjmą jej imię, to też dostaną ode mnie obrazy z jej podobizną. Ta dziewczyna ze wszech miar zasługuje na to, żeby ją promować. Jest dla mnie zaszczytem, że mam takie umiejętności i mogę ją malować. W przeszłości wykonywałem również obrazy innych „żołnierzy wyklętych”. Uważam to za swój mały patriotyczny obowiązek, żeby prezentować prace na ten temat. - Który z malarzy jest dla pana inspiracją? - Za malarzy, których kocham i są moim wzorem uważam Józefa Brandta, Alfreda Wierusza-Kowalskiego, Juliusza Kossaka i oczywiście Jana Matejkę. Mam wielu ulu-


Str. 7

Kurier Szkolny

bionych malarzy, dlatego trudno mi wyróżnić tylko jednego. Ich dorobek składa się na mój. Wspaniałe jest to, że mogę opierać się na ich doświadczeniach, aby budować własne. - Czy miał pan wystawy swoich obrazów? - Moje obrazy były pokazywane w wielu miejscach. Są w Hiszpanii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Holandii. W ostatnich latach miałem trzy wystawy w Muzeum Wojska Polskiego. Moje obrazy znajdują się także w Muzeum Powstania Warszawskiego, a także w różnych szkołach. - Który ze swoich obrazów ceni pan najbardziej? - Nie umiem odpowiedzieć na to pytanie, dlatego że każdy obraz jest nowym obrazem i nie wynika z poprzedniego. Są podobne do siebie tylko pod względem tematycznym. Każdy z nich jest dla mnie cenny w momencie, kiedy go maluję. Jak już później jest skończony i przechodzi do historii, wyrównuje się w palecie wszystkich moich prac. Każdy obraz jest dla mnie cenny, ponieważ wiąże się on z jakimś przeżyciem. Każdy jest osobisty. Mimo tego, że przygotowuję się do malowania obrazu, to zawsze efekt końcowy bardzo różni się od początkowego pomysłu. - Ile czasu zajmuje panu namalowanie obrazu? - Obraz maluje się w myślach, w sercu i w różnych innych takich refleksjach, które gdzieś tak błyskają w głowie. Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie, gdyż jest to tego typu twórczość, gdzie człowiek to głęboko przeżywa. W związku z tym, ten efekt jest nieraz przypadkowy. Czasami efekt ten zaskakuje mnie samego. Nie mam jakiejś precyzyjniejszej odpowiedzi na ten temat. - Jakiej techniki malarskiej pan używa? - Maluję oczywiście w zależności od tego w czym wydaje mi się, że dany temat będzie sprawniej wyrobiony. Znam technikę graficzną, technikę malowania farbami wodnymi, a więc akwarela. Najczęściej obrazy na płótnie najlepiej jest malować farbami olejnymi. Jeżeli chodzi o strukturę, to nie maluję fakturowo, bardziej laserunkowo, gładko. Farba olejna sprawdza mi się przy większych powierzchniach. Na płótnie umożliwia komfort wykonania pracy. Według mnie najtrudniejszą techniką malarską jest akwarela, ponieważ wymaga ona delikatnej ręki i dużej wprawy. Najczęściej maluję farbami cięższymi, to znaczy olejnymi czy akrylowymi.

- Dziękujemy panu za rozmowę i życzymy satysfakcji w pracy i w życiu osobistym. Wywiad przeprowadziły: Natalia Kwiatkowska i Oliwia Stolarczyk 3d


Dowcipy wyszukała: Oliwia Stolarczyk 3 d

Komiksy wykonała: Natalia Poremba 3 d

Str. 8 Kurier Szkolny

Pośmiejmy się :)


Str. 9

Kurier Szkolny

Artur poleca… Nowinki ze świata techniki: Druk 3D

Drukowanie przestrzenne, to metoda wytwarzania trójwymiarowych przedmiotów z cyfrowego projektu zapisanego najczęściej w pamięci komputera. Pozwala na szybkie tworzenie przedmiotów i ich bardzo dokładne powielanie. Pierwsza drukarka 3D powstała w roku 1984. Pozwalała na w miarę dokładne wydrukowanie projektu. Zastosowaną w niej technologię stosuje się obecnie w drukarkach domowych. Druk trójwymiarowy jest stosowany obecnie w fabrykach zabawek, odzieży, sprzę- Globus internetowej encyklopedii Wikipedii wydrukowany za pomocą drukarki 3D. tu elektronicznego czy nawet czekoladek. Ciekawostką jest to, że za pomocą tego urządzenia można złożyć kolejną prostą drukarkę. Taki sposób druku pozwala wykorzystać materiały takie jak beton, czekoladę, papier, drewno, plastik, metal, czy nawet żywicę. Niesamowita precyzja i wysokie możliwości projektowania umożliwiły wytwarzanie tkanek czy protez. W tym roku dzięki drukowi trójwymiarowemu udało się stworzyć plastikową czaszkę, szynę tchawiczną oraz implant stawu biodrowego. Uratowało to życie dwóm osobom oraz umożliwiło 15-latce chodzić. Obecnie istnieją drukarki 3D, pozwalające na drukowanie prostych przedmiotów w warunkach domowych. Koszt takich drukarek wraz z niezbędnymi materiałami to wydatek rzędu 6000 zł. Nie pozwolą one nam na wytwarzanie protez, ale bez problemu wydrukujemy np. proste zabawki. Być może niedługo zamiast zdjęć, będziemy drukować figurki bliskich nam osób.? Drukarki 3D dla użytku domowego są wciąż nieosiągalne dla przeciętnego człowieka z powodu zbyt wysokiej ceny i drogich materiałów. Tak samo mówiło się 20 lat temu o drukarkach atramentowych... Artur Załęski 3b


Str. 10

Kurier Szkolny

Dobre rady na elektroodpady Projekt prowadzony w ramach kampanii edukacji ekologicznej AuraEko - Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego. Skład grupy projektowej: 1. Nadrowska Marta 2. Pietraszewska Klaudia 3. Skała Konrad 4. Prot Radosław

Elektroodpady to wszystkie zepsute, zużyte lub zwyczajnie przestarzałe i niepotrzebne nam sprzęty elektryczne lub elektroniczne. Sprzęt elektryczny i elektroniczny to urządzenia, których działanie uzależnione jest od dopływu prądu elektrycznego lub obecności pól elektromagnetycznych oraz mogące służyć do wytwarzania, przesyłu lub pomiaru prądu elektrycznego lub pól elektromagnetycznych.

Elektrośmieci zawierają liczne szkodliwe substancje, które po wydostaniu się z uszkodzonej np. lodówki, pralki, komputera, telewizora, świetlówki bądź innego urządzenia elektronicznego, przenikają do gleby. Nieodpowiednie postępowanie z elektrośmieciami może spowodować zatrucie organizmów ludzi i zwierząt. Dlatego tak ważne Poddanie jest ZSEE procesom odzysku


Str. 11

Kurier Szkolny

Cze go możesz nie wiedzieć o elektrośmieciach

Czy wiesz, że z odpadów w postaci miliona telefonów komórkowych można odzyskać około: 34 kg złota, 350 kg srebra i prawie 16 ton miedzi.

Wszystkie medale, które były wręczane podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver w 2010 roku wykonane były z kruszców odzyskanych ze zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Zostały wykonane m. in. z recyklingu płytek drukowanych komputerów oraz telefonów komórkowych.

Szklane drzwiczki pralki mogą zostać przerobione na miskę żaroodporną, a odzykane i przetworzone włókno karbonowe może posłużyć do produkcji żagli i namiotów.

Substancje szkodliwe zawarte w jednym telefonie komórkowym mogą skazić aż 1m3 ziemi oraz 400 l wody!

Z lodówki można przetworzyć tak naprawdę każdy element, od półek plastikowych i szklanych, poprzez pojemniki, a nawet uszczelki z drzwi. Po przetworzeniu uszczelek z drzwi lodówek powstają nawet klapki japonki.


Str. 12

Kurier Szkolny

Najczęściej używane produkty zawierają substancje niebezpieczne: Plastik - węglowodory chlorowane, rozpuszczalniki organiczne, plastyfikator, ftalen butylu w PCV Pestycydy-związki chloro organiczne, związki fosforoorganiczne Lekarstwa- rozpuszczalniki organiczne, śladowe ilość metali ciężkich Farby- metale ciężkie, barwniki. Rozpuszczalniki i pozostałości organiczne Baterie- metale ciężkie i kwasy Benzyna i inne produkty z ropy naftowej- nafta, fenole i inne składniki organiczne, metale ciężkie, amoniaki, kwasy itp. Metale- metale ciężkie, barwniki, oleje, fenole Skóra - metale ciężkie Tkaniny- metale ciężkie, barwniki i związki chloro organiczne

W domu najczęściej używamy żarówek żarowych, ponieważ są tanie i dostępne. Alternatywą dla niej jest żarówka energooszczędna. W żarówce konwencjonalnie około 95% energii zmieniane jest na ciepło, a tylko 5% na światło. Żarówka energooszczędna zużywa do 6 razy mniej energii i działa do 8 razy dłużej.

Pamiętaj! Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny ( ZSEiE ) to źródło cennych surowców.


Str. 13

Kurier Szkolny

Zbiór praktycznych porad zmniejszających zużycie energii w domu: ☺ Zaplanuj wymianę zepsutego lub przestarzałego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, szukaj sprzętu energooszczędnego; ☺ Zadbaj by domowy pożeracz energii- lodówka, miała symbol A+++ (najniższe zużycie energii) , dbaj też aby regularnie ją rozmrażać i dokładnie domykać drzwi; ☺ Zastosuj energooszczędne świetlówki , ta inwestycja jest bardzo opłacalna , zapłacisz mniejszy rachunek; ☺ Wyłączaj niepotrzebny sprzęt elektryczny , pilnuj aby urządzenia nie były pozostawiane w stanie czuwania; ☺ Gotując wodę na herbatę napełniaj czajnik taką ilością wody ile potrzebujesz; ☺ Oszczędzaj wodę, bierz prysznic zamiast kąpieli; ☺ Zadbaj o sprawne uszczelki w kranach , kapiący kran to również strata energii; ☺ Zmywaj w zmywarce, to spora inwestycja , ale szybko się zwróci; ☺ Obniżaj temperatury w mieszkaniu, obniżenie o 1 stopień Celsjusza zmniejsza zużycie energii w skali roku o 5%; ☺ Segreguj odpady, nie daj sobie wmówić, że i tak lądują one razem w jednym kontenerze; ☺ Używaj produkty z recyklingu np. papier, papier toaletowy; ☺ Zrób swoja listę energooszczędnych działań;

Zapamiętaj: Nigdy nie wolno wyrzucać ZSEE do śmietnika! Nigdy nie wolno pozostawiać ZSEE w lesie lub na dzikich wysypiskach! Nigdy nie wolno samodzielnie rozbierać ZSEE na części! Nie warto też składować ZSEE w domu , w garażu, w piwnicy czy na strychu! W Ostrołęce elektroodpady można oddawać w kilku punktach: MPK przy ulicy Kołobrzeskiej Veolia przy ulicy Kurpiowskiej 12 Do 16 kwietnia elektroodpady można przynosić do Gimnazjum Nr 2 (wjazd od ulicy Sienkiewicza)


Str. 14

Kurier Szkolny

Co w mowie piszczy? W dzisiejszych czasach stanowczo nadużywamy zapożyczeń. W niektórych przypadkach (najczęściej w elektronice) nie da się zastąpić zapożyczenia jakimś innym słowem. Są jednak przypadki, w których zamiast zapożyczenia powinniśmy używać poprawnej polskiej formy. Oto niektóre zapożyczenia wraz z formą, którą powinniśmy używać: Gadżet – dodatek, nowinka, Tost – grzanka, kanapka Lunch – drugie śniadanie, obiad Football – piłka nożna Hit -przebój Free – bezpłatnie, darmowe Okej - dobrze Super – świetnie Team – drużyna Weekend – koniec tygodnia, sobota i niedziela

Ciekawostki o zapożyczeniach Pierwsze pojawiły się w XVll-XVlll wieku. W latach 1807-1814, w sześciotomowym „Słowniuku Języka Polskiego” Samuela Lindego odnotowano kilkanaście zapożyczeń, np.: flanela, frak, klub, rum, porter. W ciągu XX wieku liczba zapożyczeń w polszczyźnie gwałtownie wzrosła. Stosowanie zapożyczeń zwykle wynika z faktu, że dane słowo po angielsku jest krótsze, a jeżeli tak nie jest, pozostaje się przy polskim odpowiedniku. Patrycja Grabowska Ic


Str. 15

Kurier Szkolny

Ciekawostki o języku angielskim Słownik języka angielskiego zbudowany jest z ponad 800 tysięcy terminów, a udowodniono, że tylko 6 tysięcy z nich jest używanych obecnie na co dzień. Żaden inny język nie posiada więcej synonimów. Szacuje się, że językiem angielskim posługuje się obecnie 1,5 miliardów ludzi. Angielski jest językiem ojczystym około 500 milionów ludzi. Dla dalszych 300 milionów stanowi on drugi język używany regularnie. Szacuje się, że półtora miliarda ludzi (blisko jedna czwarta populacji Ziemi) opanowała bądź uczy się i używa tego języka jako języka obcego. Język angielski ma status języka oficjalnego w 56 krajach świata. Największa liczba osób posługujących się językiem angielskim jako ojczystym mieszka w Stanach Zjednoczonych. Patrycja Grabowska Ic

Komiks wykonała: Natalia Poremba 3d


Str. 16

Kurier Szkolny

Jak się uczyć - Pamięć na zawołanie Człowiek ma dwa rodzaje pamięci: krótkotrwałą i długotrwałą. Dopiero ta ostatnia pozwala na sprawne korzystanie z nagromadzonej wiedzy. I to właśnie do niej trafiają informacje zapamiętywane mnemotechnicznie; odpowiednie skojarzenie okazuje się skuteczniejsze od wielokrotnego powtarzania.

Bank słówek:

Mnemotechniczne „sztuczki” ułatwiają kodowanie, gromadzenie i przechowywanie informacji. Techniką mnemotechniczną są nie tylko proste rymy, jak szkolne -uje się nie kreskuje, ale też metody bardziej wyrafinowane, służące np. astronomom do zapamiętywania typów widmowych gwiazd.

Mnemotechnika To ogół technik, które służą lepszemu zapamiętywaniu oraz przypominaniu sobie informacji na drodze skojarzeń.

W praktyce najbardziej przydatne są rozmaite rymowanki i zdania, które pomagają zapamiętać te informacje, których nie sposób nauczyć się inaczej, jak tylko na pamięć. Poniżej parę przykładów mnemotechnik z kilku różnych dziedzin.

Historia

Matematyka

Data założenia Rzymu, czyli rok 753 p.n.e., pozostanie w pamięci w postaci zdania:

Na siedmiu wzgórzach piętrzy się Rzym. 7

5 3

A datę bitwy pod Cedynią (972 r.) przypomni rymowanka.

Poniższa rymowanka przypomni wzór na pole i obwód koła. Jak to ładnie, pięknie brzmi: (2rπ) Obwód koła „dwa er pi”, (r2π) Pole zaś „er kwadrat pi”, Niech w pamięci zawsze tkwi.

Dziewięć siedem oraz dwójka - pod Cedynią niezła bójka.

Fizyka Oto jak w łatwy sposób zapamiętać kolejność barw w widmie światła białego. Czemu patrzysz żabko zielona na głupiego fanfarona? Pierwsze litery wyrazów podpowiadają nazwy kolorów: c=czerwony, p=pomarańczowy, ż=żółty, z=zielony, n=niebieski, g=granatowy.


Str. 17

Kurier Szkolny

EST MINI T

Test z historii

Dzięki temu krótkiemu testowi przygotujesz się do egzaminu gimnazjalnego. 1.Do poniższych dat dopisz wydarzenia z nimi związane. 1025r.1138r.1364r.1795r.1863r.1939-1945r.Liczba uzyskanych punktów _____(6pk.) 2.Do każdej osoby podanej w tabeli przyporządkuj jej osiągnięcia lub podboje. Wybierz je spośród oznaczonych literami A-E. W tabeli zaznacz litery, którymi oznaczono wybrane osiągnięcia lub podboje. 5.1.

Ferdynand Magellan

A

B

C

D

E

5.2.

Francisco Pizarro

A

B

C

D

E

5.3.

Amerigo Vespucci

A

B

C

D

E

5.4.

Vasco da Gama

A

B

C

D

E

5.5.

Ferdynand Cortez

A

B

C

D

E

A. Podbój cywilizacji Azteków B. Opisanie Ameryki C. Odkrycie drogi morskiej do Indii. D. Opłynięcie Ziemi. E. Podbój cywilizacji Inków. Liczba uzyskanych punktów _____(5pkt) 3. Który z wymienionych twórców nie tworzył w okresie renesansu? Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych. A. Jan Kochanowski B. Andrzej Frycz Modrzewski C. Mikołaj Rej D. Jan Chryzostom Pasek. Liczba uzyskanych punktów _____(1pkt)


Str. 18

Kurier Szkolny

EST MINI T

4.Uzupełnij poniższy tekst, przyporządkowując do każdego zdania właściwą odpowiedź spośród oznaczonych literami A-C. Rzeczypospolita Obojga Narodów to państwo powstałe po zawarciu między Polską a Litwą unii w 9.1 ________. Zamieszkiwało je wiele narodowości: Rusini, Żydzi, Kozacy oraz 9.2 ____________. W Rzeczypospolitej nie doszło w XVI w. do konfliktów religijnych, ponieważ szlachta miała zagwarantowaną tolerancję na mocy aktu konfederacji 9.3. __________ Liczba uzyskanych punktów _____(3pkt) 5. Oceń, czy poniższe informacje są prawdziwe, czy fałszywe. Wybierz P, jeśli zdanie jest prawdziwe, lub F, jeśli jest fałszywe. A. Powołana w 1773r. Komisja Edukacji Narodowej była pierwszym w Europie ministerstwem oświaty. P/F B. Powstanie KEN zostało uchwalone przez Sejm Wielki. P/F C. Dzięki działalności KEN język polski stał się językiem wykładowym w szkole. P/F D. KEN powołała Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, które opracowało nowe podręczniki szkolne. P/F Liczba uzyskanych punktów ____(4pkt) 6. Uzupełnij poniższy tekst, przyporządkowując do każdego zdania właściwą odpowiedź spośród oznaczonych literami A-C. W 1740 r. Stanisław Konarski założył 9.1. ____________, którego celem było moralne oraz polityczne wykształcenie polskiej młodzieży. Decyzją sejmu rozbiorowego w 1772 r. obok Komisji Edukacji Narodowej powołano również do życia 9.2. _____________, w skład której obok króla wchodziło 18 posłów i 18 senatorów. Za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego na placu Krasińskich w Warszawie otwarto w 1779 r. gmach, który przez ponad pół wieku był siedzibą 9.3. ______________. 9.1.

9.2.

A. Szkołę Rycerską

A. Radę Nieustającą

B. Collegium Nobilium

B. Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych

C. bibliotekę publiczną

C. konfederację barską

9.3. A. Banku Polskiego B. Sejmu Rzeczpospolitej C. Teatru Narodowego Liczba uzyskanych punktów _____(3pkt)

Liczba punktów możliwa do uzyskania – 22 pkt Twoja liczba punktów - _____pkt Zadania 2-6 pochodzą z repetytorium PeWNiak gimnazjalny wydawnictwa PWN. Zdaj egzamin na PeWNiaka! Wyszukała: Natalia Kwiatkowska 3d


Str. 19

Kurier Szkolny

Twórczość literacka naszych uczniów Opowiadanie - Wspomnienia pędzlem na płótnie malowane (część 2) Był człowiekiem bardzo surowym ze sceptycznym nastawieniem do życia. Sztuka nie obchodziła go wcale. Była dla niego niewartą patrzenia, nie mowa już o wydawaniu pieniędzy, na jakiekolwiek obrazy. Kiedy Julka powiedziała mu o tym, że chciałaby pójść na studia artystyczne, nawet nie chciał o tym słyszeć. Zagroził, że nie da jej pieniędzy na książki i utrzymanie. Nie dlatego, że ich nie miał. Jego zdaniem Julia powinna pracować w jego firmie transportowej, a później ją przejąć. Jednak ona nie chciała o tym słyszeć. Cała rozmowa skończyła się kłótnią. Dziewczyna próbowała jeszcze z nim później negocjować, ale bez skutku. Jaka szkoda, że jestem jedynaczką – pomyślała. Pomimo przeszkód jakie napotykała na swojej drodze, nie miała zamiaru się poddać. Maturę zdała śpiewająco. Pierwszego września spakowała się i pojechała do Warszawy. Ojciec był wtedy w pracy. Kiedy wychodziła, zostawiła mu na stole wiadomość, żeby się nie martwił. Nie zdradziła jednak dokąd się wybiera.. Ciąg dalszy nastąpi...

Czy wiesz, że...

Natalia Kwiatkowska IIId

... Wystawienie skóry na działanie promieniowania ultrafioletowego powoduje obniżenie ciśnienia krwi, a przez to wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia ataku serca i wylewu. ... Atakujący owady grzyb Metarhizium anisopliae może pomóc w zwalczaniu komarów – informuje serwis „BBC News”. Niedogodnością jest jednak to, że trzeba by używać okresowo rozsiewanych zarodników grzyba. Nie można zaś wywołać epidemii wśród tych owadów. ... Aby zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza, na szczytach wysokich budynków należy umieścić spryskiwacze, po czym rozpylać z nich wodę, jakbyśmy podlewali ogród. ...W głębokich warstwach skorupy ziemskiej może być więcej wody niż we wszystkich oceanach. Naukowcy z University of Liverpool wykazali, że głębokomorskie strefy uskoków mogą transportować znaczne ilości wody z oceanów do górnego płaszcza Ziemi. Wyszperał: Dorian Śniegocki


Str. 20

Kurier Szkolny

Autor: Daria Myszkiewicz

Kącik kulinarny Ciasto marchewkowe

Utrzeć oliwę z cukrem. Następnie wbijać po jednym jajku, ciągle ucierając. Później dosypać mąkę, proszek, sodę i przyprawę do pierników. Ciągle mieszając, dodawać po łyżce marchwi. Na koniec dodać kilka kropel aromatu. Ciasto przełożyć do blaszki wysypanej Składniki: bułką tartą i piec w temperaturze 180 stopni 2 szklanki startej marchwi, przez 40-60 min. 2 szklanki mąki, Smacznego : ) 1,5 szklanki cukru, 1 szklanka oliwy, 4 jajka, 1 łyżeczka sody, 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia, przyprawa do pierników lub cynamon, aromat migdałowy Oliwia Stolarczyk 3d

Termin ważności:

16.05.2014 r.

Z tym kuponem jesteś zwolniony z jednej odpowiedzi Data ważności : 30.11.2011r.

Kupon szczęścia PIECZĄTKA SZKOŁY


Str. 21

Kurier Szkolny

Autor: Daria Myszkiewicz

War to obejrzeć „Pompeje” Tragedia Pompejów, miasta zmiecionego z powierzchni Ziemi przez gigantyczną erupcję Wezuwiusza, nosi w sobie filmowy potencjał zarówno na nakręcone z rozmachem kino katastroficzne, jak i zabarwioną pesymistycznie opowieść o miłości i polityce w czasach

Imperium Rzymskiego. Tematem interesował się również przez pewien czas sam Roman Polański, legenda Pompejów była także pierwszym wielkim sprawdzianem reżyserskim Sergio Leone, a Amerykanie i Włosi kilkukrotnie podejmowali próby przeniesienia tej niesamowitej historii na ekrany kinowe i telewizyjne. Paul W.S. Anderson był w pełni świadom tego potencjału, lecz od samego początku interesował go przede wszystkim efektowny spektakl, w ramach którego zbytnie zagłębianie się w meandry dziejów jedynie przesłania skonstruowaną na bazie najprostszych emocji historię miłosną. A sam wybuch wulkanu nie może służyć jakiejkolwiek przestrodze przed potęgą natury, bowiem musi stać się polem do popisu artystów od efektów wizualnych zatrudnionych do jak najbardziej dosłownego i wyrazistego ukazywania niespodziewanej zagłady miasta i jego obywateli. Dorian Śniegocki IIc


Str. 22

Kurier Szkolny

-Pozdrowienia dla Krzysia z klasy 3A „Krzychu rzuć za 3!” -Pozdrowienia dla Wiktorii P… -Pozdrawiam najlepsze koleżanki z klasy 1a Natalię, Wiktorię P…, Ewę…,Klaudię Ł…, Karolinę L… i inne koleżanki. -Pozdrowienia dla klasy 1A -Pozdrawiamy K. Ibisza z kl.3. Twoje znajome. -Pozdrawiam Karolinę K. kl. 3A :* -Pozdrowienia dla Szymona W. z kl.2C -Pozdrowienia dla Wieśka J. -Pozdrowienia dla Ziemby. -Pozdrawiam Zuzannę Prusińską z 2d Tajemniczy Konrad. -Pozdrawiam: Wikę, Klaudię, Karolinę, Natalię, Klaudię, Marlenę, Klaudię, Justynę i innych moich przyjaciół. -Pozdrowienia dla Kacpra Z. z 1D - Ktosiek. -Pozdrowienia dla Juleczki, Roksanki, Parysi i Martuni z 2C Anonimek :*. -Pozdrawiam Dżastę, Panią Pedagog i mojego psa! :) -Pozdrowienia dla moich ziomków Świnka i Grubego. -Pozdrowienia dla Chabudzyna -Pozdrowienia dla Dzika co ma zgrabne kostki. -Pozdrowienia dla najfajniejszej na świecie pani pedagog. -Pozdrowienia dla Kiełbasy od fajnych koleżanek. M.W. J.D. -Pozdrawiam dziewczyny z klasy 1C, a szczególnie tą najładniejszą. P.S. Teraz się kłóćcie, która to :) -Pozdrowienia dla Lerka. Szczęścia z Bartkosią :) -Pozdrowienia dla Marleny i Justyny mrr kociaki :) -Pozdrowienia dla Ewy, Klaudii, Justyny L., Natalii W., Natalii Ł :) -Pozdrowienia dla Radzia. -Pozdrawiam Roksanę :). -Pozdrowienia dla klasy 3B. -Pozdrowienia dla Marcina Sz. :** -Pozdrowienia dla Marcina, popraw oceny ;) -Pozdrowienia dla dziewczyn z 2C. -Pozdrawiam Fox’a, Arielkę, Sosenkę, Loczka, Gunia, Miszcza i Sękusia. -Pozdrowienia dla Julki S…, Patrycji L…, Oli F… i Roksany O… J. Anonim. -Pozdrowienia dla Oli F. -Pozdrowienia dl całej klasy 1A! -Pozdrowienia dla Roxany, śliczna jesteś! -M… +K…. = forever :) -Pozdrowienia dla 2C. -Kocham cię Marcin :) -Pozdrowienia dla Białej BFF. -Pozdrowienia dla Kiełbasy. 2C. -Pozdrawiam Patkę, Marlę, Loczka, Gunia, Miszcza i Sękusia :) -Pozdrowienia dla Roxi, Oli, Julki i Pyśki!


Str. 23

Kurier Szkolny

Mistrzostwa Szkoły w Piłce Siatkowej Dziewcząt W wyniku rozgrywek została wyłoniona finałowa grupa zespołów, które rozegrają mecze systemem każdy z każdym. Do finałów zakwalifikowały się klasy: I D, II B i III A Terminy rozgrywanych spotkań: 31.03.2014 r. II B - I D /2:0/ 07.04.2014 r. godz. 14.30 II B - III A 14.04.2014 r. godz. 14.30 I D – III A Zapraszamy wszystkich uczniów do kibicowania swoim Autor: Daria Myszkiewicz drużynom. Organizatorzy rozgrywek: Grażyna Ciszkowska i Marzena Ćwiek.

Wystartowała 16 edycja Coca-Cola Cup! Wystartowały rozgrywki 16 edycji największego piłkarskiego turnieju dla młodzieży gimnazjalnej Coca-Cola Cup, już po raz drugi rozgrywanego pod hasłem „Bądź aktywny, dołącz do gry”. W roku piłkarskich Mistrzostw Świata na zgłoszone szkoły gimnazjalne oraz ich uczniów, oprócz sportowych emocji, czeka szereg nagród. Wśród nich wyjazd na brazylijski mundial oraz udział w obozie treningowym we Włoszech. Drużyny będą rywalizować na szczeblu regionalnym, wojewódzkim i w wielkim finale krajowym, który rozegrany zostanie w dniach 13-15 czerwca w Gdyni. Gościem specjalnym finałowej imprezy będzie Robert Lewandowski, który jako nastolatek zaczynał swoją karierę w rozgrywkach Coca-Cola Cup, a teraz już po raz czwarty – jako ambasador turnieju będzie dopingował młodych piłkarzy i zachęcał wszystkich do większego ruchu. Zwycięskie zespoły wyjadą na obóz treningowy do Włoch, gdzie będą miały okazję m.in. doskonalić swoje piłkarskie umiejętności pod okiem trenerów z Brazylii. Naszą szkołę reprezentować będzie drużyna dziewcząt. Już 5 marca rozegrają pierwszy turniej regionalny. Trzymamy kciuki.


Str. 24

Kurier Szkolny

Alfabet dobr ych manier c.d. „Dobre maniery są kluczem do łatwiejszego życia wśród innych” Pierwszeństwo - w drzwiach, na schodach, przy częstowaniu ma dziewczyna, kobieta, osoba starsza. Plotka - jest w bardzo złym tonie. Świadczy o osobie, która plotkuje, że jest pusta i nie ma nic do powiedzenia na inne tematy. Takiej osobie nie należy ufać. Plucie - czynność szczeniacka i obrzydliwa. Podawanie ręki - pierwsza podaje rękę osoba ważniejsza: starsza młodszej, dziewczyna chłopcu. Podrywanie - nie ma nic zdrożnego w podrywaniu, byle było to zręczne, dowcipne, kulturalne i miłe dla obu stron. Pomoc - nigdy nie odmawiamy pomocy potrzebującemu czy przyjacielowi, obowiązuje wzajemna troskliwość, czynimy to taktownie i serdecznie, nie wypominamy nikomu, co dla niego uczyniliśmy. Prezent - jest wyrazem uczuć do obdarowywanej osoby, liczy się pomysł, dowcip, oryginalność (a nie cena!). Powinien być ładnie opakowany. Uwaga! Na prezenty nie nadają się rzeczy używane. Proszę - oznacza nie tylko prośbę, używamy również, gdy przepuszczamy kogoś w drzwiach, podając coś, pomagając w czymś, ustępując miejsca itp. Przedstawianie kogoś - zawsze należy najpierw wymienić nazwisko osoby przedstawianej, a dopiero potem tej, której kogoś przedstawiamy (kobiecie przedstawiamy mężczyznę, starszemu młodszego, koleżance kolegę). Przepraszam - nie jest to tylko słówko dla tych, którzy czują się winni. Przepraszamy, gdy niechcący sprawiliśmy kłopot, przykrość, niewygodę. Pamiętajmy o bezpłatnym dodatku czyli uśmiechu do wszystkich grzecznościowych zwrotów. Ciąg dalszy w kolejnym wydaniu… Hubert Daniszewski IIc

Gazetka 17  

Kurier Szkolny 17/2014

Gazetka 17  

Kurier Szkolny 17/2014

Advertisement