__MAIN_TEXT__

Page 1

Rozwiń skrzydła www.kastu.pl

studiuj za granicą


Uczelnie reprezentowane przez KASTU Holandia

Dania

Avans University of Applied Sciences Fontys University of Applied Sciences Breda University of Applied Sciences HAN University of Applied Sciences Hanze University of Applied Sciences, Groningen HAS University of Applied Sciences Hotel Management School Maastricht HU University of Applied Sciences Utrecht HZ University of Applied Sciences Inholland University of Applied Sciences NHL Stenden University of Applied Sciences Northumbria University (Amsterdam) Radboud University Rotterdam Business School Saxion University of Applied Sciences The Hague University of Applied Sciences Tilburg University University of Twente Van Hall Larenstein University of Applied Sciences Willem de Kooning Academy Zuyd University of Applied Sciences

Na liście nie ma holenderskiej uczelni, na którą chcesz aplikować? Napisz do nas! :)

Finlandia Lapland University of Applied Sciences Häme University of Applied Sciences

Szwecja Jönköping University University West

Aarhus University Business Academy Aarhus Business Academy SouthWest Dania Academy International Business Academy KEA - Copenhagen School of Design and Technology UCL University College University College Absalon University College Northern Denmark University of Southern Denmark VIA University College VIA Design, Technology and Business (TEKO) Zealand - Academy of Technologies and Business

Anglia Anglia Ruskin University Arts University Bournemouth Bath Spa University Birmingham City University Brunel University London Bucks New University De Montfort University Leeds Trinity University London South Bank University Northumbria University Sheffield Hallam University Swansea University (Walia) University of Bedfordshire University of Bradford University of East London University of Essex University of Gloucestershire University of Greenwich University of Hertfordshire University of Huddersfield University of Lincoln University of Northampton University of Portsmouth University of Reading University of Salford University of Sunderland University of the West of England University of West London University of Winchester University of Wolverhampton University of Worcester

Aktualną listę uczelni partnerskich Kastu znajdziesz na www.kastu.pl


Ważne terminy

Jeżeli chcesz studiować za granicą, to bardzo ważne jest terminowe wysłanie formularza aplikacyjnego i wszystkich potrzebnych dokumentów! Poniżej znajdziesz standardowe terminy aplikacji na studia w poszczególnych krajach. Pamiętaj, że niektóre programy mogą mieć wcześniejszy termin aplikacji - sprawdź to na oficjalnych stronach uczelni.

Aplikacja na studia licencjackie i top-up

TERMIN WYSŁANIA APLIKACJI

Anglia i Finlandia

10 stycznia

Dania

1 marca

Holandia i Szwecja

1 kwietnia

Semestr zimowy (nauka zaczyna się w lutym)

15 listopada

Aplikacja na studia magisterskie

TERMIN WYSŁANIA APLIKACJI

Dania

25 lutego

Anglia, Holandia i Szwecja

15 kwietnia

Semestr zimowy (nauka zaczyna się w lutym)

25 września


Spis treści 01 02 03 05 07 09 11 13 14 15 17 19 23 25 27 28 29

3

Uczelnie Kastu Terminy składania dokumentów Spis treści Rozwiń skrzydła Dlaczego warto? Studia w Holandii Studia w Danii Studia w Szwecji Studia w Finlandii Studia w Anglii Jaki kraj wybrać? Proces aplikacji Wskazówki Najczęściej zadawane pytania Dlaczego KASTU? Opinie studentów Masz pytania?


Spis treści 01 02 03 05 07 09 11 13 14 15 17 19 23 25 27 28 29

3

Uczelnie Kastu Terminy składania dokumentów Spis treści Rozwiń skrzydła Dlaczego warto? Studia w Holandii Studia w Danii Studia w Szwecji Studia w Finlandii Studia w Anglii Jaki kraj wybrać? Proces aplikacji Wskazówki Najczęściej zadawane pytania Dlaczego KASTU? Opinie studentów Masz pytania?


Zacznij już dziś, świat stoi przed Tobą otworem. W którą stronę polecisz? Gdzie zaczniesz studia, zyskasz nowych przyjaciół, poznasz słodki smak wolności?

Gdzie jest Twoje miejsce? Studia za granicą są dla wytrwałych. Gdy drzwi od przysłowiowej klatki zostaną w końcu otwarte, nie czekasz w środku. Wylatujesz z niej, rozwijasz skrzydła. Korzystasz z życia i rozwijasz się. Na tym polegają studia za granicą.

Kim chcesz zostać? 5


Pomoc Kastu:

Bezpłatne konsultacje w różnych miastach w Polsce lub online

Przeprowadzanie procesu aplikacji (wypełniasz tylko jeden prosty formularz)

Bezpłatny test językowy KASTU

Test preferencji zawodowych

Pomoc w przygotowaniu do wyjazdu

Ambasadorzy Kastu wsparcie po przyjeździe na studia

97% przyjętych aplikantów

6


Rozwiń skrzydła, poczuj wolność.

Bezpłatna/ dofinansowana nauka Studia licencjackie i magisterskie w Danii, Szwecji i Finlandii są bezpłatne. W Holandii oraz istnieje możliwość otrzymania pożyczki na korzystnych warunkach, która pokryje czesne. W Holandii i Danii pracujący studenci mogą liczyć na pomoc finansową od rządu danego kraju.

Przyjazne relacje między wykładowcami a studentami Za granicą studenci i wykładowcy komunikują się bardziej swobodnie. Czasem można spotkać się z wykładowcami w barze studenckim, po zajęciach. Dzięki temu nie będziesz obawiać się w czasie wykładów wyrażać swoich opinii i zadawać pytań w razie wątpliwości.

7

Nauka oparta na praktyce Za granicą niezwykle cenne są umiejętności praktyczne, dlatego wiedzę teoretyczną zdobytą na wykładach stosujesz, wykonując m . i n . p ro j e k t y g r u p owe . D z i ę k i t e m u przyswajasz praktyczną wiedzę przydatną na rynku pracy.

Znajomi z całego świata Studiując za granicą, będziesz mieć styczność z osobami z całego świata. Ucząc się i pracując w grupie z przedstawicielami innych kultur, zapoznasz się z ich sposobem myślenia, wyznawanymi wartościami i tradycją. W obecnych czasach umiejętność współpracy z ludźmi pochodzącymi z odmiennych kultur jest bardzo cenna i daje przewagę na rynku pracy.


Doskonalenie języka angielskiego Wszystkie oferowane przez Kastu studia są prowadzone w języku angielskim. Konieczność używania tego języka na studiach i w życiu codziennym pozwoli Ci go bardzo szybko opanować. A to otwiera nowe możliwości na międzynarodowym rynku pracy!

Poznawanie siebie samego Nowe środowisko, ludzie, studia – to wszystko spowoduje, że będziesz musiał sprawdzić się w nowych sytuacjach. Życie studenckie jest bardzo aktywne i czeka Cię wiele nowych doświadczeń i przygód. Dzięki temu będziesz budować fundamenty swojej osobowości i poznawać swoje mocne strony. To pomoże Ci lepiej zaplanować swoją przyszłość!

Niesamowite koncerty i festiwale Od festiwali organizowanych przez uczelnie oraz studentów podczas „Introduction Week”, po znane na całym świecie koncerty, podczas których grają takie zespoły jak Coldplay czy Ed Sheeran. Każdy student zna powiedzenie „study hard, party harder”. Studiowanie za granicą na pewno nie będzie nudne!

Staże i praktyki na całym świecie Podczas studiów za granicą będziesz mieć możliwość wyjazdu na wymianę studencką do innego kraju lub odbyć praktyki. Uczelnie współpracują z wieloma instytucjami, m.in. z krajów takich jak Japonia, Brazylia czy RPA. Dokonanie wyboru spośród tak wielu opcji na pewno nie będzie łatwe :)

Możliwości kariery zawodowej Studenci międzynarodowi są bez wątpienia lepiej oceniani na polskim oraz międzynarodowym rynku pracy. Sam fakt studiowania za granicą bardzo dużo mówi potencjalnemu pracodawcy na temat Twoich umiejętności – radzenia sobie w nowym środowisku, współpracy z przedstawicielami innych kultur czy komunikacji w języku angielskim. A to czy wrócisz po studiach do Polski, czy zostaniesz za granicą zależy tylko od Ciebie!

fakty KASTU

ponad

15

60

lat

uczelni

ponad

ponad

Usamodzielnienie się Podczas studiów za granicą to Ty decydujesz o wszystkim - kiedy się budzisz, co jesz na śniadanie, lunch i kolację, kiedy wracasz i z kim się spotykasz. Nie zapominaj o nauce - oprócz wykładów czeka Cię praca nad projektami i spędzanie czasu w bibliotece. Trzeba jeszcze zrobić pranie! A gdzie czas na imprezy? ;) W nowym kraju nauczysz się planować wszystkie te rzeczy. Nauczysz się pokonywać przeszkody życia codziennego – związane z nauką i nie tylko. USAMODZIELNISZ SIĘ.

7 000

5 000

przyjętych studentów

kierunków studiów

8


Fakty W Holandii niezwykle łatwo można porozumieć się po ANGIELSKU Mieszkańcy Holandii słyną z tolerancji, tendencji do dyskusji i szukania kompromisów

HOLANDIA System oświaty Edukacja w Holandii koncentruje się na otwartości i wielokulturowości. Jest to szczególnie widoczne na kierunkach międzynarodowych, wykładanych w języku angielskim, którym studenci posługują się przez cały czas, np. przy projektach grupowych z kolegami i koleżankami z całego świata. Ponadto każdy jest zachęcany do swobodnego wyrażania swoich poglądów, dzięki czemu rozwija umiejętność wyrażania myśli oraz akceptowania innych opinii, poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, a także dochodzenia do kompromisu. Holenderskie uczelnie dzielą się na dwie główne grupy: UNIWERSYTETY – te instytucje skupiają się na pracy naukowej i teorii, tu studenci przeprowadzają badania naukowe, przygotowują projekty. Studia licencjackie na uniwersytecie trwają trzy lata;

9

W ciągu kilku godzin możesz dostać się pociągiem do

Londynu, Paryża, Berlina i Brukseli

W kraju znajduje się ponad

22 mln rowerów, a w Amsterdamie jest ich nawet więcej niż mieszkańców

Na holenderskich uniwersytetach studiuje

112 000 zagranicznych studentów


UNIWERSYTETY NAUK STOSOWANYCH – przede wszystkim praktyka. Tutaj studenci więcej pracują w grupach i odbywają praktyki w firmach, w ten sposób zdobywając praktyczne umiejętności i doświadczenie zawodowe. Studia licencjackie trwają cztery lata, ale jest możliwość wybrania intensywnego kursu i ukończenia studiów w ciągu trzech lat.

Praktyczne informacje Uczelnie nie mają własnych akademików, ale podpisały umowy z firmami, które zajmują się zakwaterowaniem dla studentów. Studenci pracujący co najmniej 14 godzin tygodniowo mogą otrzymać od państwa pomoc finansową. Wsparcie składa się z pożyczki, której część może zostać zamieniona na bezzwrotny grant.

Maksymalnie można uzyskać 1033 € (na tą kwotę składa się wsparcie finansowe oraz pożyczka na czesne).

Opłaty za studia Studia w Holandii są płatne. Jednak większą część czesnego za studentów z krajów UE na kierunkach licencjackich, Top-up oraz części kierunków magisterskich pokrywa państwo, a jedynie część opłaty za studia (obecnie 2168 € rocznie) trzeba zapłacić samemu. Dodatkowo studenci po raz pierwszy rozpoczynający studia licencjackie w Holandii za pierwszy rok studiów płacą tylko połowę czesnego. Studenci mogą też wziąć pożyczkę na czesne, którą trzeba spłacić po ukończeniu studiów.

Wiktoria The Hague University of Applied Sciences International & European Law Od zawsze chciałam wyjechać za granicę i zdobyć nowe doświadczenie, a przede wszystkim wiedzę na odpowiednim poziomie, aby w przyszłości móc spełniać swoje marzenia. Kastu bardzo pomogło mi w wyborze studiów i podczas procesu aplikacji, dzięki czemu dostałam się na wymarzony kierunek Studiowanie prawa w Holandii, w dodatku w języku angielskim, było dla mnie ogromnym wyzwaniem i wymagało ode mnie systematycznej pracy. Mój język angielski poprawił się w zaskakującym tempie. Holandia jest krajem wielonarodowym, a drugim nieoficjalnym językiem jest język angielski i dlatego można wszędzie się komunikować bez problemu. Holendrzy są bardzo otwarci i pomocni. Haga jest urokliwa i idealna dla osób zainteresowanych prawem, bo znajdują się w niej jedne z najważniejszych organizacji międzynarodowych oraz sądów. Jeśli ktokolwiek zapytałby mnie czy warto studiować za granicą to moja odpowiedź byłaby zdecydowanie na tak - nic tak nie przygotowuje młodego człowieka do dorosłego życia jak skok na głęboką wodę będący studiowaniem w obcym kraju. Ola Tilburg University Psychology Hej! Mam na imię Ola, jestem z Wrocławia i aktualnie studiuję na Tilburg University w Holandii. Jestem na drugim roku Psychologii po angielsku i wiem, że lepiej trafić nie mogłam! Jeśli nadal zastanawiasz się lub wahasz czy warto wyjechać na studia za granicę, to odpowiadam - warto! Nauka za granicą prezentuje zupełnie inny poziom niż w Polsce. Codziennie coś mnie zaskakuje na zajęciach. Rozmowy z prawdziwymi pacjentami podczas wykładów, eksperymenty VR, lub badania na nowoczesnym sprzęcie to tylko mała namiastka. Otwartość każdej osoby, którą spotkam, luz w rozmowach z profesorami i super atmosfera na zajęciach w grupie, gdzie sam masz możliwość wymyśleć swój własny research na interesujący Cię temat. Studia tutaj na pewno Cię nie zawiodą. Goń za swoimi marzeniami! Więcej informacji znajdziesz na www.kastu.pl

10


Fakty Studia w Danii są

BEZPŁATNE Studenci w Danii są postrzegani przez pryzmat osobowości, dlatego bardzo dużą rolę w procesie aplikacji będzie odgrywać Twoja motywacja.

DANIA

Duńczycy uważani są za

NAJSZCZĘŚLIWSZYCH

System oświaty System edukacji w Danii jest ukierunkowany na zdobywanie praktycznego doświadczenia. Obok tradycyjnych wykładów na studentów czeka możliwość tworzenia projektów i odbywania praktyk w firmach, co zapewnia im zdobywanie nie tylko wiedzy teoretycznej, lecz także umiejętności praktycznych i doświadczenia zawodowego. Wykładowcy starają się utrzymywać przyjazne relacje ze studentami oraz prowadzić otwarte dyskusje, a wszystkie opinie i pomysły zostaną z pewnością wysłuchane. W Danii instytucje szkolnictwa wyższego dzielą się na: - UNIWERSYTETY – na nich większą uwagę zwraca się na teorię i badania naukowe; - COLLEGE i AKADEMIE – na których większą uwagę zwraca się na praktykę i zdobywanie doświadczenia zawodowego. Na każdej z w/w instytucji szkolnictwa wyższego można zdobyć dyplom licencjacki. Dodatkowo na uniwersytetach można uzyskać tytuł magistra.

11

ludzi na świecie

Pracujący studenci mogą otrzymać od rządu

wsparcie finansowe

86 % mieszkańców Danii mówi po angielsku


UNIWERSYTETY NAUK STOSOWANYCH – przede wszystkim praktyka. Tutaj studenci więcej pracują w grupach i odbywają praktyki w firmach, w ten sposób zdobywając praktyczne umiejętności i doświadczenie zawodowe. Studia licencjackie trwają cztery lata, ale jest możliwość wybrania intensywnego kursu i ukończenia studiów w ciągu trzech lat.

Praktyczne informacje Uczelnie nie mają własnych akademików, ale podpisały umowy z firmami, które zajmują się zakwaterowaniem dla studentów. Studenci pracujący co najmniej 14 godzin tygodniowo mogą otrzymać od państwa pomoc finansową. Wsparcie składa się z pożyczki, której część może zostać zamieniona na bezzwrotny grant.

Maksymalnie można uzyskać 1033 € (na tą kwotę składa się wsparcie finansowe oraz pożyczka na czesne).

Opłaty za studia Studia w Holandii są płatne. Jednak większą część czesnego za studentów z krajów UE na kierunkach licencjackich, Top-up oraz części kierunków magisterskich pokrywa państwo, a jedynie część opłaty za studia (obecnie 2168 € rocznie) trzeba zapłacić samemu. Dodatkowo studenci po raz pierwszy rozpoczynający studia licencjackie w Holandii za pierwszy rok studiów płacą tylko połowę czesnego. Studenci mogą też wziąć pożyczkę na czesne, którą trzeba spłacić po ukończeniu studiów.

Wiktoria The Hague University of Applied Sciences International & European Law Od zawsze chciałam wyjechać za granicę i zdobyć nowe doświadczenie, a przede wszystkim wiedzę na odpowiednim poziomie, aby w przyszłości móc spełniać swoje marzenia. Kastu bardzo pomogło mi w wyborze studiów i podczas procesu aplikacji, dzięki czemu dostałam się na wymarzony kierunek Studiowanie prawa w Holandii, w dodatku w języku angielskim, było dla mnie ogromnym wyzwaniem i wymagało ode mnie systematycznej pracy. Mój język angielski poprawił się w zaskakującym tempie. Holandia jest krajem wielonarodowym, a drugim nieoficjalnym językiem jest język angielski i dlatego można wszędzie się komunikować bez problemu. Holendrzy są bardzo otwarci i pomocni. Haga jest urokliwa i idealna dla osób zainteresowanych prawem, bo znajdują się w niej jedne z najważniejszych organizacji międzynarodowych oraz sądów. Jeśli ktokolwiek zapytałby mnie czy warto studiować za granicą to moja odpowiedź byłaby zdecydowanie na tak - nic tak nie przygotowuje młodego człowieka do dorosłego życia jak skok na głęboką wodę będący studiowaniem w obcym kraju. Ola Tilburg University Psychology Hej! Mam na imię Ola, jestem z Wrocławia i aktualnie studiuję na Tilburg University w Holandii. Jestem na drugim roku Psychologii po angielsku i wiem, że lepiej trafić nie mogłam! Jeśli nadal zastanawiasz się lub wahasz czy warto wyjechać na studia za granicę, to odpowiadam - warto! Nauka za granicą prezentuje zupełnie inny poziom niż w Polsce. Codziennie coś mnie zaskakuje na zajęciach. Rozmowy z prawdziwymi pacjentami podczas wykładów, eksperymenty VR, lub badania na nowoczesnym sprzęcie to tylko mała namiastka. Otwartość każdej osoby, którą spotkam, luz w rozmowach z profesorami i super atmosfera na zajęciach w grupie, gdzie sam masz możliwość wymyśleć swój własny research na interesujący Cię temat. Studia tutaj na pewno Cię nie zawiodą. Goń za swoimi marzeniami! Więcej informacji znajdziesz na www.kastu.pl

10


Fakty Studia w Szwecji są BEZPŁATNE Samodzielne myślenie i inicjatywa są tu bardzo cenione, a nawet nagradzane. A inteligencja idzie w parze z urodą. Szwecja znalazła się w pierwszej trójce w rankingu najpiękniejszych ludzi świata.

SZWECJA System oświaty

Drugi pod względem

TECHNOLOGICZNYM Na szwedzkich uniwersytetach wysoko ceniona jest praca zespołowa i zdolność współpracy z członkami zespołu, rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji. Wiele uczelni współpracuje z firmami - dzięki temu studenci mają możliwość nie tylko nabycia doświadczenia w pracy, ale też nawiązania wartościowych kontaktów. Taka współpraca pomaga tworzyć nowe programy studiów, które spełniają najbardziej wymagające oczekiwania i odpowiadają aktualnym tendencjom na międzynarodowym rynku pracy. Ważne jest, aby być na bieżąco – innowacyjne i oryginalne myślenie jest wysoko cenione. Zawsze uwzględnia się studenta i jego potrzeby, kształcenie indywidualności, dlatego Szwecja to wspaniały kraj do studiowania, jeśli jesteś kreatywny i masz wiele pomysłów.

najbardziej rozwinięty kraj w Europie

Rząd w Szwecji zwraca bardzo dużą uwagę na JAKOŚĆ KSZTAŁCENIA

Praktyczne informacje Utrzymanie w Szwecji jest droższe niż w Polsce, ale za to wynagrodzenia są o wiele wyższe. W niektórych szwedzkich firmach oficjalnie używany jest język angielski – fakt ten znacznie ułatwia poszukiwanie pracy zagranicznym studentom.

13

Uniwersytety przed podjęciem ważnej decyzji zawsze biorą pod uwagę OPINIĘ STUDENTÓW w danej kwestii


Fakty Studia w Finlandii są BEZPŁATNE Finlandia jest znana ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do nauki, wysokiej jakości studiów i dużego szacunku dla nauczycieli i wykładowców – tylko najlepsi z najlepszych mogą nimi zostać.

FINLANDIA System oświaty Studia w Finlandii są bezpłatne dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej, jednak koszty życia są wyższe niż w Polsce. Uczelnie pomagają studentom w znalezieniu pracy. Mimo, że większość Finów doskonale mówi po angielsku to warto dodatkowo zapisać się na kurs języka fińskiego, ponieważ ułatwi to znacznie znalezienie pracy.

Praktyczne informacje

w Finlandii istnieje 187 888 jezior i 179 584 wysp to rekord świata!

Fiński

system edukacji jest jednym

Finlandia to przede wszystkim natura - krystalicznie czyste jeziora, lasy, śnieg i zjawiskowa zorza polarna. Finowie są mili, pracowici i posiadają niesamowite poczucie humoru przykładowo świadczyć o tym może fakt, że co roku organizują Mistrzostwa W Noszeniu Żon :) Kraj jest słabo zaludniony a miasta są niewielkie i oddalone od siebie, dlatego ekologia, środowisko, bezpieczeństwo i poszanowanie drugiego człowieka to tu jedne z najważniejszych wartości. Szybko rozwijający się system edukacyjny w tym kraju jest uważany za jeden z najlepszych na świecie.

z najlepszych na świecie

w Finlandii można zobaczyć na niebie

zorzę polarną

14


Fakty Studia w Danii są

BEZPŁATNE Studenci w Danii są postrzegani przez pryzmat osobowości, dlatego bardzo dużą rolę w procesie aplikacji będzie odgrywać Twoja motywacja.

DANIA

Duńczycy uważani są za

NAJSZCZĘŚLIWSZYCH

System oświaty System edukacji w Danii jest ukierunkowany na zdobywanie praktycznego doświadczenia. Obok tradycyjnych wykładów na studentów czeka możliwość tworzenia projektów i odbywania praktyk w firmach, co zapewnia im zdobywanie nie tylko wiedzy teoretycznej, lecz także umiejętności praktycznych i doświadczenia zawodowego. Wykładowcy starają się utrzymywać przyjazne relacje ze studentami oraz prowadzić otwarte dyskusje, a wszystkie opinie i pomysły zostaną z pewnością wysłuchane. W Danii instytucje szkolnictwa wyższego dzielą się na: - UNIWERSYTETY – na nich większą uwagę zwraca się na teorię i badania naukowe; - COLLEGE i AKADEMIE – na których większą uwagę zwraca się na praktykę i zdobywanie doświadczenia zawodowego. Na każdej z w/w instytucji szkolnictwa wyższego można zdobyć dyplom licencjacki. Dodatkowo na uniwersytetach można uzyskać tytuł magistra.

11

ludzi na świecie

Pracujący studenci mogą otrzymać od rządu

wsparcie finansowe

86 % mieszkańców Danii mówi po angielsku


Opłaty za studia

Praktyczne informacje

Studia w Anglii są płatne, a osoby aplikujące na semestr zaczynający się na przełomie stycznia/lutego 2021 zapłacą za studia w Anglii 9 250 funtów na studiach licencjackich oraz od 4 000 funtów na studiach magisterskich, dodatkowo mając możliwość uzyskania pożyczki na bardzo korzystnych warunkach. Z powodu wy jścia tego kraju z Unii Europejskiej studenci z Polski zaczynający naukę w Anglii od września 2021 roku nie będą niestety mogli liczyć na pożyczkę na czesne. Wysokość opłat za studia zarówno licencjackie, inżynierskie oraz magisterskie wynosić będzie od 10 000 funtów rocznie. Uczelnie planują oferować stypendia dla studentów z Unii Europejskiej, jednak nie ma jeszcze szczegółowych informacji co do wysokości tego wsparcia.

Większość angielskich uczelni ma własne akademiki, a te, które ich nie mają, podpisują umowy z agencjami mieszkaniowym. Uczelnie w każdym przypadku pomagają w szukaniu zakwaterowania. Studenci w Anglii pracy szukają sami, ponieważ nie ma bariery językowej, o wiele łatwiej jest tu znaleźć pracę niż w innych krajach. Można pracować nie t y l ko „ z a k u l i s a m i ” , a l e t a k że m a j ą c bezpośredni kontakt z klientem.

Aplikujesz na studia zaczynające się po 2020? Sprawdź najnowsze informacje na temat stypendiów na www.kastu.pl

Aleksandra University of Huddersfield Architecture/Architecture (International) (RIBA Part 1) BA(Hons) Szczerze powiedziawszy nigdy nie planowałam studiowania w Anglii. Decyzja ta była spontaniczna, jednak nie żałuję jej ani trochę. Przez to, że wyszłam z tym pomysłem parę dni przed zamknięciem rekrutacji presja czasu była ogromna, ale zespół Kastu świetnie sobie poradził. W Anglii jestem już rok i musze przyznać studia tu zmieniają całkowicie światopogląd, otwierają oczy na świat. Uniwersytet w Huddersfield jest jedną z tych uczelni, które oferuje masę programów dla international students co daje możliwość poznania ludzi z każdego krańca świata i różnych kultur. Jedną z rzeczy, które najbardziej lubię na studiach w UK jest podejście wykładowców do studenta - zawsze można na nich liczyć, nie ważne czy poprosisz o pomoc w projektach czy też o prywatną poradę. Fakt że nie obciążają studenta nadmiernymi godzinami na uczelni daje możliwości do nauki, samodoskonalenia się czy podjęcia part time job. Czy tęsknie za Polską, za rodziną? Oczywiście, że tak, ale wiem, że to co robię ma sens i warto się czasem poświęcić. Zuzia University of Greenwich Sociology and Psychology Jeżeli nie znosisz nudy i rutyny, a kochasz przygody i wyzwania, i nie przeszkadza Ci odrobina deszczu, studia w Wielkiej Brytanii są dla ciebie! Dla mnie wyjazd za granice był przełomowym momentem w życiu, nauczył niezależności, otwartości i odwagi. Pozwolił mi poznać niesamowitych ludzi z całego świata. Podejmując decyzje o wyjeździe nie wiedziałam który uniwersytet wybrać, na szczęście pomogła mi strona Kastu i wybór przepięknego University of Greenwich okazał się strzałem w dziesiątkę. Jest to miejsce gdzie od profesorów i nowych przyjaciół uczę się każdego dnia, gdzie każdy może być sobą i czuć się częścią studenckiej społeczności. Mimo że aplikacja na studia wydawała się skomplikowana, zespół Kastu sprawił, że cały proces przebiegł sprawnie i bez komplikacji. Więcej informacji znajdziesz na www.kastu.pl

16


Czas trwania studiów

Holandia

Licencjackie: 3 lub 4 lata Top-up: 1 rok

Cena studiów (za rok)

Licencjackie: 2168 € Top-up: 2168 € (ale za pierwszy rok tylko 1084 €!)

Magisterskie: 1 rok lub 2 lata Magisterskie: od 2168 €

Licencjackie: 3 lata lub 3,5 roku

Dania

Szwecja

Finlandia

Anglia

Top-up: 1,5 roku Magisterskie: 2 lata

Top-up: bezpłatne Licencjackie: bezpłatne Top-up: bezpłatne Magisterskie: bezpłatne

Licencjackie: 3 lata

Licencjackie: bezpłatne

Magisterskie: 1 rok lub 2 lata

Magisterskie: bezpłatne

Licencjackie 3,5 roku

Licencjackie: bezpłatne

Magisterskie: 1 rok lub 2 lata

Magisterskie: bezpłatne

Licencjackie: 3 lub 4 lata

Licencjackie: od ok. 10 000 £

Top-up: 1 rok Magisterskie: 1 rok lub 2 lata

Magisterskie: od ok. 10 000 £


Wsparcie finansowe

Średnie miesięczne koszty utrzymania

Zarobki studenta

(przeliczone na €)

(pracując 15 godz. w tygodniu, w €)

Wszyscy studenci pracujący co najmniej 14 godz. w tygodniu mogą starać się o wsparcie finansowe w postaci pożyczki do 867,68€, z której część (maksymalnie 386,08€) może zostać zamieniona w bezzwrotny grant.

Mieszkanie/opłaty – 300–500 € miesięcznie. Żywność, transport, rozrywka itp. – 200–400 € miesięcznie.

295 € misięcznie (13,83 €/godz.)

Możliwość otrzymania wsparcia finansowego od rządu duńskiego. Jeśli pracujesz minimum 12 godzin tygodniowo możesz się ubiegać o SU - grant w wysokości 820 €.

Mieszkanie/opłaty – 250 – 500 € miesięcznie. Żywność, transport, rozrywka itp. – 250–500 € miesięcznie.

Brak

Brak

Stypendia dla studentów z UE

+ wsparcie do 1033 € miesięcznie

Mieszkanie/opłaty – 250 – 500 € miesięcznie. Żywność, transport, rozrywka itp. – 250–400 € miesięcznie.

Mieszkanie/opłaty – 200 – 450 € misięcznie. Żywność, transport, rozrywka itp. – 200-450 € miesięcznie.

Mieszkanie/opłaty – 300 – 500 € miesięcznie. Żywność, transport, rozrywka itp. – 200–400 € miesięcznie.

829 € miesięcznie (13,83 €/godz.)

840 € miesięcznie

750 € miesięcznie

785 € miesięcznie


To proste! Ty też możesz rozpocząć studia za granicą!

1

Wybierz kierunek studiów

Ciężki wybór? Przygotowaliśmy dla Ciebie test preferencji zawodowych, który pomoże Ci podjąć decyzję, gdzie i co chcesz studiować. Więcej informacji na temat testu znajdziesz na www.kastu.pl/WKP

19

Zarejestruj się na www.kastu.pl i wybierz kraj, uczelnię oraz kierunek studiów.


2

Wypełnij formularz aplikacyjny

Two i m za d a n i e m j e s t j a k najdokładniej wypełnić online formularz aplikacyjny Kastu* – n a p i s a ć l i s t m o t y w a c y j n y, zdobyć referencje ze szkoły lub uczelni i załączyć wszystkie potrzebne dokumenty. Formularz należy wysłać przed upływem terminu składania dokumentów! * Formularz znajdziesz na stronie www.kastu.pl

3

Zalicz test z języka angielskiego

Aplikując na zagraniczne uczelnie musisz udowodnić odpowiedni poziom znajomości języka angielskiego. zależności od wybranych uczelni, uznawane są: 1. BEZPŁATNY test z języka angielskiego Kastu, który jest wystarczający przy aplikacji na dużą część reprezentowanych przez nas uczelni 2. Matura z języka angielskiego na odpowiednim poziomie (w przypadku części uczelni z Anglii)

3. IELTS lub TOEFL (lub inny test, uznawany przez uczelnię)

Jakie testy są uznawane przez poszczególne uczelnie możesz sprawdzić na www.kastu.pl. Możesz zdać test już po wysłaniu formularza aplikacyjnego. Pierwszy test z języka angielskiego Kastu zostanie zorganizowany po wysłaniu formularza – w lutym. Przygotuj się do wyjazdu z pomocą Kastu Team oraz skorzystaj ze wsparcia naszych Ambasadorów tuż po przyjeździe na studia.

20


Po wypełnieniu tylko jednego formularza możesz aplikować na studia w

5 RÓŻNYCH KRAJACH i wybierać spośród ponad

TYSIĘCY KIERUNKÓW STUDIÓW

wspieramy Cię w trakcie całego procesu aplikacji - aż do wyjazdu, a nawet dłużej :)

Proces aplikacji z KASTU jest

PROSTY ZROZUMIAŁY SKUTECZNY Z naszej pomocy skorzystało już ponad 7000 osób

... i co dalej? W okresie między majem a lipcem otrzymasz informację o PRZYJĘCIU NA STUDIA. Wówczas przez kilka dni będziesz świętować i zaczniesz przygotowywać się do największej przygody w Twoim życiu – wyjazdu na STUDIA ZA GRANICĄ!

Więcej informacji znajdziesz na www.kastu.pl

21


Czas trwania studiów

Holandia

Licencjackie: 3 lub 4 lata Top-up: 1 rok

Cena studiów (za rok)

Licencjackie: 2168 € Top-up: 2168 € (ale za pierwszy rok tylko 1084 €!)

Magisterskie: 1 rok lub 2 lata Magisterskie: od 2168 €

Licencjackie: 3 lata lub 3,5 roku

Dania

Szwecja

Finlandia

Anglia

Top-up: 1,5 roku Magisterskie: 2 lata

Top-up: bezpłatne Licencjackie: bezpłatne Top-up: bezpłatne Magisterskie: bezpłatne

Licencjackie: 3 lata

Licencjackie: bezpłatne

Magisterskie: 1 rok lub 2 lata

Magisterskie: bezpłatne

Licencjackie 3,5 roku

Licencjackie: bezpłatne

Magisterskie: 1 rok lub 2 lata

Magisterskie: bezpłatne

Licencjackie: 3 lub 4 lata

Licencjackie: od ok. 10 000 £

Top-up: 1 rok Magisterskie: 1 rok lub 2 lata

Magisterskie: od ok. 10 000 £


Powiedz „nie” decyzji podjętej w ostatniej chwili Nawet jeśli się wydaje, że do deadline’u zostało dość dużo czasu, nie czekaj na ostatnią chwilę, tylko wyślij formularz aplikacyjny przed terminem. Wtedy będziesz mieć pewność, że zespół Kastu dokładnie sprawdzi Twoje dokumenty i list motywacyjny, a Ty będziesz mieć czas na ewentualne poprawki lub zdobycie dodatkowych dokumentów. Będziesz spać spokojnie wiedząc, że aplikacja dojdzie na uczelnie na czas :)

Test preferencji zawodowych Rozumiemy jak się czujesz, stojąc przed tak trudną decyzją. Szczególnie, że będzie ona miała wpływ na całe Twoje życie! W związku z tym przychodzimy z pomocą. Mamy w naszym zespole psychologa, który wykona z Tobą test preferencji zawodowych. Test ten pomoże Ci podjąć decyzję o wyborze studiów.

Przemyśl finanse Wybierając studia za granicą, oceń swoje możliwości finansowe. Oblicz, czy będziesz mieć pieniądze na mieszkanie, wyżywienie i inne wydatki. Na początku studiów niezbędne są oszczędności, które pozwolą przeżyć ok. 6 miesięcy. W międzyczasie być może znajdziesz już pracę :)

24


Najczęściej zadawane pytania

1

Z jakich przedmiotów muszę zdawać egzamin dojrzałości, abym mógł studiować za granicą?

Wymagania mogą się bardzo różnić, dlatego zalecamy sprawdzić je indywidualnie dla każdego kierunku, na który chcesz aplikować. Na przykład w Wielkiej Brytanii uczelnie mogą wymagać przedmiotów zdanych na poziomie rozszerzonym, z odpowiednim wynikiem.

2

Co jest najważniejsze przy aplikacji na uczelnię za granicą?

Najważniejsze jest poprawne wypełnienie formularza aplikacyjnego oraz napisanie dobrego, wyczerpującego listu motywacy jnego. Większość uczelni zagranicznych zwraca uwagę na Twoją osobowość.

25

Jeżeli pisząc list motywacyjny, pokażesz wszystkie swoje mocne strony i udowodnisz zainteresowanie wybranym kierunkiem, to znacznie zwiększysz szanse na przyjęcie. Przy aplikacji na uczelnie za granicą ważne są również umiejętności językowe. Twoją znajomość języka angielskiego pokaże zdany test.

3

Jakie dokumenty należy przesłać wraz z formularzem?

Razem z formularzem prześlij list motywacyjny, referencje, wypis ocen oraz kopię paszportu lub dowodu osobistego. W niektórych przypadkach należy przesłać dodatkowe dokumenty, np. życiorys (CV) lub własne prace na studia artystyczne.


4

Gdy wyjadę na studia, to będę całkiem sam?

NA PEWNO NIE! Razem z Tobą na studia pojadą również inni Polacy, których być może poznasz jeszcze w trakcie aplikacji. Gdy wyjedziesz na studia, to poznasz innych studentów, którzy tak samo jak Ty przyjechali na studia do nowego, nieznanego kraju. Na uczelniach działają również wydziały studiów międzynarodowych, których pracownicy pomogą Ci, gdy tylko pojawi się jakiś problem. Oprócz tego Skype lub Facebook pomogą Ci utrzymać kontakt z rodziną i przyjaciółmi z Polski.

5

Jakie są możliwości podjęcia pracy w trakcie studiów?

Większość Polaków studiujących za granicą stara się znaleźć pracę. Poszukiwanie pracy może się przedłużyć. Wyniki będą zależeć od tego, jak aktywnie będziesz szukać, czy w którym mieście będziesz mieszkać. Zwykle studentom wystarcza praca przez 2–3 godziny dziennie, aby mogli sami pokryć większą część najważniejszych wydatków. Taki wymiar pracy nie powinien mieć negatywnego wpływu na naukę wybranych kierunków.

6

Czy istnieje wsparcie finansowe dla studentów?

W Holandii wszyscy pracujący studenci mogą otrzymać od państwa wsparcie finansowe, które wynosi ok 867 € miesięcznie. W Danii pracujący studenci mogą ubiegać się o grant w wysokości 820 € miesięcznie.

7

Ile kosztuje pomoc Kastu?

Aplikacja z Kastu to tylko 250 zł - płacisz jednorazowo i dopiero wtedy, kiedy dostajesz przyjęcie (warunkowe lub bezwarunkowe) z uczelni.

MASZ WIĘCEJ PYTAŃ? Śmiało zwróć się do konsultantów KASTU! tel. +48 514 002 733 e-mail: info@kastu.pl Więcej informacji na www.kastu.pl

26


Dlaczego Kastu? Podjęcie studiów za granicą to jedna z najważniejszych decyzji w życiu! Musi być ona świadoma i przemyślana. Celem Kastu jest nie tylko pomóc Ci dostać się na wybraną uczelnię, ale również wybrać miejsce idealne dla Ciebie. Miejsce, gdzie będziesz mieć możliwość rozwoju swoich talentów.

Zespół Kastu odwiedził już ponad 60 zagranicznych uczelni. Wiemy w czym specjalizują się poszczególne uczelnie, więc doradzimy Ci, które mogą być dla Ciebie najlepsze.

Wybierając Kastu podejmujesz bezpieczną decyzję. Jesteśmy profesjonalistami z wieloletnim doświadczeniem. Dzięki nam już ponad 7000 osób dostało się na wymarzone studia. Międzynarodowa agencja ds. oświaty ICEF uznała Kastu za organizację spełniającą najwyższe standardy. Podpisaliśmy umowy o współpracy z uczelniami zagranicznymi, dlatego proces aplikacji zajmuje mniej czasu, jest prosty, zrozumiały i skuteczny.

98,7% naszych aplikantów jest zadowolonych z usług KASTU i POLECA NAS swoim znajomym!

27

Formularz aplikacyjny Kastu jest jedną z naj bardziej zaawansowanych tego typu platform w Europie. Po wypełnieniu tylko jednego formularza aplikacyjnego możesz aplikować na studia w 5 różnych krajach i wybierać spośród ponad 5 000 kierunków studiów. Jesteśmy fajni i przyjaźni i mamy dużo doświadczenia w tym co robimy! :)


Opinie studentów

Iga Naskręt

Genialna pomoc w aplikacji na studia, przemili ludzie zawsze gotowi do pomocy i odpowiadania na wszelkie pytania, bardzo przejrzyście przedstawione warunki rekrutacji. Współpraca z Kastu to była czysta przyjemność, zakończona szczęśliwym przyjęciem na wymarzony kierunek w wymarzonym kraju! <3

Paula Mazik

Polecam Kastu z całego serduszka! Proces rekrutacji na studia za granicą przebiega z nimi przyjemnie i bezproblemowo! Ludzie tam pracujący są przemili i odpowiedzą na wszystkie pytania, wyjaśnią i pomogą na każdym kroku! Pełen profesjonalizm!

Paulina Kazmierczak

Podjęłam słuszna decyzję, powierzając organizacji Kastu swoją aplikacje na studia. Kawał świetnej, profesjonalnej roboty! Niesamowicie pomocni, cierpiliwi - pomimo morza moich maili. Każde nurtujące mnie pytanie znalazło wyczerpującą odpowiedź. Zorganizowana przez nich wycieczka wywarła na mnie ogromne wrażenie i utwierdziła mnie w przekonaniu, że Dania to miejsce dla mnie. Lepiej nie mogłam trafić! :)

Miłosz Husar

Wyjazd na Kastu Eurotrip byl najlepsza rzeczą jaka spotkała mnie w nowym roku. Rozjaśnił on wszystkie moje wątpliwości. Mialem okazje porozmawiać ze studentami którzy mogli przybliżyć pokrótce jak radzić sb za granica w pierwszych miesiącach. Ten wyjazd pozwolił mi poznać nowych super ludzi z ktorymi mam nadzieje zawiązałem przyjaźnie na całe życie. Niezapomniana przygoda, która pozwala na rozjaśnienie wszystkich wątpliwości. Polecam z całego serca

Michalina Wrońska

Zdecydowanie polecam wszystkim organizacje Kastu! Dzięki nim cały proces mojej rekrutacji przebiegł maksymalnie sprawnie, a ja nie musiałam się martwić o to czy mam skompletowane wszystkie dokumenty lub czy oddałam je we właściwym terminie. Profesjonalne i rzetelne podejście. Zdecydowanie na tak!☺☺

Mateusz Banaszak

Polecam Kastu każdemu kto chce spełnić marzenia i osiągać sukcesy. Fachowa pomoc i bardzo mili, młodzi ludzie.

28


Masz pytania? Jak mogę się z wami skontaktować? Zadzwoń, napisz maila lub odwiedź nas osobiście :)

Edyta Styś

Konrad Walczyk

konsultantka

Project Manager

+48 514 002 733 edyta@kastu.pl

+48 501 844 840 konrad@kastu.pl

Konsultacje z Kastu: telefoniczne

mailowe na Skype/Messenger/Zoom osobiste, w naszym biurze we Wrocławiu lub w innym mieście Skorzystaj z przycisku „Umów się na konsultacje” na www.kastu.pl

29


nt

#kastui


kastuint kastupl tel. +48 514 002 733 e-mail: info@kastu.pl

www.kastu.pl

Profile for Kastu International

Broszura Kastu 2020  

Broszura na temat studiów za granicą

Broszura Kastu 2020  

Broszura na temat studiów za granicą

Advertisement