Page 1


Kas覺m 2009

www.kasselmagazin.com

2


2009 3 Kas覺m www.kasselmagazin.com


MAGAZİN

Hepatit Hastalığı Hakkında Bilgilendirme

Yerin kulağı Burayı okumayın. Okuma ya…! Heyy…! Bak hala okuyor. Valla billa, benim kabahatim yok. Kötü niyetliler fısıldadı. Türkgücü bu yıl bilmem kaçıncı kongresini yapmış. Kimse yönetime, seçilmek istemiyormuş. Herkes kibarlık yapıp ben seçilmem, sen seçil diyormuş. Bazı kötü niyetlilerde kulüp yöneticisiz kalacak diye korkuyorlarmış. Kalmaz…! Ne kadar üye varsa o kadar yönetici var demektir. Açılım işte. Çoğulcu demokrasi. En iyisini yapıyorlar. Nerde çokluk orda bolluk.

Kuzey Hessen Türk Sağlık Konseyi, bulaşıcı karaciğer iltihaplanması hepatit hastalığının sebepleri, bulgular ve tedavi şekilleri hakkında Kassel Merkez Camisi‘nde bilgilendirme toplantısı yaptı. Toplantida Dr. İbrahim Güngör ile Kasselli Dr.Gero Moog bu sinsi hastalığın tehlikelerini anlattılar. „Bir çok kişi bu hastalığı farkında olmadan taşıyor. En tehlikeli dedikleri domuz gribinden dünyada 4 bin kişi ölürken, sarılık hastalığından yılda 600 bin kişi ölüyor“ diyen İbrahim Güngör, Almanya’da 500 bin dünyada ise 400 milyon insanın bu virüsü taşıdığını, Hepatit B’nin aşısının olduğunu ama, Hepatit C’nin ise aşısının olmadığını ifade etti. Muayenehanelerini ayakta tutmak isteyen hekimlerin hastalarına ayıracak zamanının kalmadığı günümüzde, böyle bir toplantı ile bir buçuk saat bilgi verilmesini sağladığı için Kuzey Hessen Türk Sağlık Konseyi’ne teşekkür edildi.

Sahnede adam almış mikrofonu zannedersin ki şarkı söylüyor. Bir bakıyorsun başlıyor başkasıyla konuşmaya, Ama şarkı devam ediyor. Belli ki playback yapıyor. O zaman uyanıyorsun. Birisi seninle dalga geçiyor. Biraz ayıp olmuyor mu ? Heyyy…! Alooo…! İşinizi ciddiye alın.

Kassel’de Türk Sanat Müziği Korosu

Lolita Bar diye bir disko var. Herkese tavsiye ederim Mutlaka gidin. Gidinde Lolita görün. Yanında da ARM. Lolita‘lardan geçinip gidiyor. Fakirlik işte naparsın ! Paparaci

Kasım 2009

www.kasselmagazin.com

4

Radyo Kassel’de Türk Sanat Müziği programı yapan Selahattin Duygu’nun girişimleriyle başlayan Türk Sanat Müziği Korosu kurma çalışmaları devam ediyor. Her hafta Salı günü Radyo Kassel binasında biraraya gelen koro elemanları çalışmalarını sürdürüyor. Konuyla ilgili olarak Kassel Magazin’e konuşan Selahattin Duygu,”Böyle bir koronun kurulması bu müziği sevenler tarafından uzun zamandır arzu edilmekteydi. Biz de bundan cesaret alarak böyle bir girişimde bulunduk. Radyo’dan yaptığımız anonslarla şu an yirminin üzerinde bayan ve bay koro çalışmalarına katılıyor. Bu sayının artacağını umuyorum. Müzisyen arkadaşların da bizlere katılmasını arzuluyoruz.” dedi. TSM Korosuna bu müziği seven herkes katılabilir. Bunun için sesinizin çok güzel olması gerekmiyor. Bu müziğe gönül vermeniz yeterli. “Ben de bu çalışmalara katılmak istiyorum” diyenler Radyo Kassel Tel: 0561 – 57 80 65 veya s.duygu@arcor.de adresine müracaat edebilirler.


MAGAZİN

Kültürler Şenliği

Kassel Yabancılar Meclisi ve Kassel Şehir İdaresi tarafından dördüncüsü düzenlenen “Fest der Kulturen“Kültürler Şenliği’inde değişik ülkelerden, şarkı ve halk dansları sergilendi. Şenliğe Tavas Zeybek Ekibi damgasını vurdu. Kassel Yabancılar Meclisi Başkanı Kamil Saygın yaptığı konuşmada, çok kültürlülüğün önemine vurgu yaparak, gençleri sosyal konularda daha faal olmaya davet etti. Şenliğe, Kassel Alevi Kültür Merkezi, DITIB-Mattenberg Camii, Bosporus Spor Kulübü açtıkları standlarıyla katıldılar. Standlarda

anadolu mutfağının birbirinden enfes yiyeceklerini konuklara sunan derneklerimiz, konukların yoğun ilgisini çekti. Mehtap Müller, Fatma Güney, Nilgün Sevinç, Filiz Sonal ve Aylin Göneç’in de aralarında bulunduğu bir grup kadın ise şenlikte el ürünü kıyafet, takı ve aksesuar satışı yaptı.

Kassel Magazin’i herkes okuyabilir !!! Dergimiz Kassel ve çevresinde oturan bütün evlere postayla ücretsiz yollanmaktadır. Herhangi bir nedenle dergimizi alamayan okuyucularımızın telefon veya e-posta ile adreslerini bildirmeleri halinde, kendilerine Kassel Magazin postayla gönderilecektir. Bunun için hiçbir ücret talep edilmez. Tel: 0163 – 19 89 719 | abone@kasselmagazin.com 2009 5 Kasım www.kasselmagazin.com


MAGAZ襤N

Kas覺m 2009

www.kasselmagazin.com

6


MAGAZİN

Almanca öğrendiler

Dr. Dağdelen‘den Abdominoplasti (Karın Germe Operasyonu)

Bir yıl önce Bettenhausen DİTİB Hacı Bayram Camii’nde, Türk Alman Sağlık Vakfı tarafından başlatılan ‘Birlikte konuşalım, birlikte yapalım’ projesi kapsamında Almanca kurslarını başarıyla bitiren 18 kadın diplomalarını aldı. Avrupa Birliği ve Hessen Sosyal İşler Bakanlığı tarafından desteklenen ve 300 saat süren Almanca kursuna katılan kadınlar, yeterli olmayan almancalarını bu kurs sayesinde geliştirdiklerini belirterek, “Kursun güzel tarafı günlük yaşantımızda karşılaştığımız konuşmaları içermesi. Bundan böyle sağlık, okul sorunları, alış veriş gibi konularda daha iyi

Proje Başkanı Sabine Gerbich bir kursiyere diplomasını veriyor.

derdimizi anlatabileceğiz” dediler. Törende Proje başkanı Sabine Gerbich, p rojenin genel koordinatörü Çiğdem Bilgin ve Kassel koordinatörü Aylin Gönenç de hazır bulundular.

Karın bölgesi, insanın dış görünümünü etkileyen, estetik önemi olan bir bölgedir. Abdominoplasti, orta ve alt karın bölgesindeki fazla deri ve yağ dokusunun alınmasını, karın duvarı kaslarının eski gerginliğine kavuşmasını sağlayan cerrahi bir girişimdir. Bu işlem karın duvarının daha sıkı olmasını ve bel çevresinin daha dar olmasını sağlar. Karın germe ameliyatı ile birlikte liposuction ameliyatı da uygulanabilir. Karın germe için en uygun adaylar, diyet ve egzersizle giderilemeyen karında yağ fazlalığı ile birlikte deri fazlalılığı olan kadın ve erkeklerdir. Doğum sonrası esneyen ve bollaşan karın derisini toparlayamamış, sarkık kalmış kadınlarda da bu yöntem kullanılmaktadır. Hamile kalmayı düşünen kadınların, ameliyat sırasında sıkılaştırılan karın kasları gebelik ile gevşeyebileceğinden, ameliyat olmak için gebelik sonrasını beklemeleri önerilir. Çok fazla kilo kaybetmeyi amaçlayan hastalara tavsiye edilmez. Ameliyat kararı almadan önce beklentileriniz hakkında dikkatlice düşünün ve cerrahınızla konuşun. Abdominoplasti iki şekilde yapılabilir. Sadece alt karın bölgesinde hafif derecede çatlak ve sarkma olan kişilerde mini-abdominoplasti uygulanır. Ciddi derecede çatlak ve sarkmış olan karınlarda total abdominoplasti işlemi uygulanır. Operasyon izi bikini içinde kalmaktadır. Bu nedenle fazla rahatsız edici değildir. Operasyon tekrar hamile kalmanıza engel değildir ancak sonraki gebelikte yine karında deforme olacaktır. Bu nedenle tekrar gebelik düşünüyorsanız, ondan sonra karın germe operasyonu olmanız daha sağlıklı olacaktır. Kısaca: Fiyat: 1500 € - 6000 € Anestezi: Lokal veya genel anestezi Ameliyat süresi: 1 - 3 saat arası Yatma Süresi: 1 - 3 gün Ameliyat sonrası: 4 - 6 hafta korse takılması gerekir.

Dikişler 10 - 14 gün sonrası alınır Toplumsal yaşama dönüş: Taburcu sonrası hemen. Sorularınız ve geniş bilgi için;

2009 7 Kasım www.kasselmagazin.com


MAGAZİN

Kassel’in ilk kadın sürücü eğitmeni

Kariyer Pusulası Değerli okuyucularımız, yazı dizimizin ikinci bölümüne başlamadan, sizlerin ve tüm müslüman aleminin mübarek Kuban Bayramını kutlar, sağlık mutluluk ve afiyet dileriz. Şirketlere başvuruda bulunurken üzerinde hassasiyetle durulması gereken unsurların başında ‚karne’ ile ‚dilekçe ve özgeçmiş’ geliyor. Bir Özgeçmiş kısaca aşağıdaki bölümlerden oluşur; • • • • • • • •

Kişisel bilgiler Ad, Soyad, Adress, Irtibat Tel. Nr. Aile fertlerinin isim ve meslekleri ile çalıştıkları Şirket. Tarihe dökülmüş tüm okul zamanlarını kapsayan eğitim durumu En sevilen ve en başarılı olunan ders Mezunluk derecesi (Abschluss) Yapılan stajlar (Praktikum) Özel yetenekler (Bilgisayar, yabancı dil vb.) Hobiler (Takım oyunları daha avantajlı)

Ümmü Gülsüm Umut Kassel ve Hessen’in ilk kadın sürücü eğitmeni. Kendisi ile yaptığımız kısa söyleşide, bu mesleğe nasıl atıldığını sorduk. Umut Hanım, “2005 yılında motorsiklet ehliyetimi yaparken, eğitmenim Mehmet Yıldız’dan beni doktora bırakmasını istemiştim. Dolayısı ile direksiyonda Mehmet ağabey, eğitmen koltuğuna ise ben oturuyordum. Metmet Ağabey bana dönüp ‘şimdi bizi görenler Zack sürücü kursunun kadın sürücü eğitmeni var diye düşünecekler’ dedi. Ben de ‘neden olmasın’ dedim. Bir süre sonra bu fikir olgunlaştı ve sürücü eğitmeni olmaya karar verdim” şeklinde cevap verdi. Bu yılın Kasım ayında mesleğe adım atan Ümmü Gülsüm, “Sürücü eğitmenliğini severek yapıyorum. Kadın olmam bu meslekte bir avantaj” dedi.

Özgeçmiş insanın hayatının bir aynası gibidir. Şirketler asla özgeçmişte boş zamanları kabul etmiyorlar. Özgeçmişinizde boşluk varsa, bunları inandırıcı olmak kaydı ile bir iş ile doldurmanız şart. Özgeçmiş ile ilgili bazı ‚tüyolar’ verelim: A. Sizin iş hayatınızı simgeleyen özgeçmişinizi tamamiyle ezberlemeniz gerekiyor B. Okula başlama tarihlerini gün , ay ve yıl olarak yazmanız gerekiyor C. Okula başlama tarihleri okul tatil takvimine uyumlu olmalı ve hafta sonlarının dikkate alınmalı D. Staj belgelerini yazılı olarak belgelemek gerekiyor E. Müracaat edilen şirketlere göre özel yeteneklerin belirtilmesi avantaj yaratacaktır. Bu yazdıklarımızı dikkate aldığınız takdirde, başvuruda bulunurken herhangi bir problem oluşmayacağına emin olabilirsiniz. Sevgili gençler Çok zeki, azimli ve gayretli olduğunuzu bir kez daha belirtmek isteriz. Aynı zamanda bizlerin geleceğinin sizlerin elinde olduğunun ısrarla altını çiziyoruz. Ne olursa olsun asla yılmayın ve hep başınız dik olsun.

Evli ve bir çocuk annesi 27 yaşındaki Ümmü Gülsüm Umut, Almanya’da sürücü eğitmeni olarak çalışan nadir kadınlardan bir tanesi.

Unutmadan, şirketlerin 2010 meslek eğitim yılı için başvuru tarihleri Kasım ayında sona eriyor! Sevgili okuyucularımız bir dahaki sayıda sizlere müracaat resminin önemini kısaca anlatacağız. Çocuklarımızın zihni daima açık olsun. Saygılarımızla Kazim Cebeci ve Bernd Kessler

Kasım 2009

www.kasselmagazin.com

8


MAGAZİN

Otomobil Parçaları ve Servis Merkezi RT açıldı On üç senedir Kassel’de otomobil yedek parçaları ve tamiri alanında çalışan Ramazan Top, Niedervellmarer Caddesinde kendi kurduğu yedek parça servisi ve tamirhanesinin açılışını 14 Ekim‘de yaptı. Açılışa katılan iki yüzü aşkın konukla tek tek ilgilenen Ramazan Top, “MLX ve Profi Service Werkstatt ile işbirliği içindeyiz. 6 çalışanımla beraber Kassellilere oto bakım, lastik, boya ve kaporta tamirinden yedek parçaya kadar full hizmet sunuyoruz. Amacımız kaliteli ve güler hizmeti, uygun fiyat politikasıyla birleştirmek” dedi. Açılışa katılan konuklara mangal ziyafeti verildi.

Flamenco a la Turka Kassel’de

Bir çok kez İstanbul’da başarıyla sahnelenen dans gösterisi Kassel’de. Türk ve İspanyol sanatçılardan oluşan 12 kişilik bir ekip, kareograf ve yapımcı Işıl Karamal ile evli ve İstanbul’da yaşayan flamenko dansçısı Jose Reina’nın önderliğinde Kassellilere dans ziyafeti vermeye hazırlanıyor. Flamenco a la Turka dans ekibi Karadeniz, Ege ve İspanya’dan Endülüs müzikleri eşliğinde bir aşk hikayesini danslarla anlatıyor. Gösterinin temasını İspanyol bir bayan ile bir Türk erkeğinin kültürel farklılıklarından dolayı yaşadıkları sorunlar ve bunları aşma çabaları oluşturuyor. Gösteride farklılıklarımız kadar ortak yönlerimiz izleyiciye keyifli bir atmosfer içinde sunuluyor. Müzikten ve danstan zevk alanların asla kaçırmaması gereken bu gösteriyi Kültür Merkezi Schlachthof düzenliyor. Gösteri 5 Aralık C.tesi günü saat 20.00’de Philipp - Scheidemann Haus’ta sergilenecek. Geniş bilgi için: Tel: 0561 98350-0 www.flamencoalaturka.com www.schlachthof-kassel.de

Kurban Bayramı‘nız mübarek olsun!

9

Kasım 2009

www.kasselmagazin.com


Kas覺m 2009

www.kasselmagazin.com

10


Mehtap Müller’le hünerli eller, lezzetli yemekler Bu sayıdaki konuğum „Fatoş Hanım“ ile Ege’nin Denizli’sine gideceğiz hepberaber. Aslında Fatoş Hanım’ı pek çoğunuz, beş yıldır Radyo Kassel’de iki haftada bir Cumaları yaptığı „Farkın adı“ programından tanıyorsunuzdur. O‘nun o dingin sesi, kişiliğinin sanki aynası. Yoğun bir iş günü sonunda yüksünmeksizin bana kapısını açtı. Evi ve sıcacık mutfağında üç saate yakın süren beraberliğimiz boyunca hiç durmadan yoğurduğu hamurlar, hazırladığı bezeler, açtığı yufkalar ve anlattığı çocukluk yılları; dedesinin tarladaki keçi sürüleri, sütlerden yapılan tereyağları, çökelekler ve bunlarla yapılan Baklan Bükmesi ile Tahinli Çörekten söz ederken bayağı duygu yüklendik. Fatoş Hanım 1972’den beri Almanya’da. Çok genç yaşlarda anne olduğundan etrafımızda dolaşıp duran üç çocuğundan Hüseyin ve Gökçe ile adeta arkadaş. Görünüşte sanki kardeş gibiler. Fatoş Hanım’ın beş parmağında 10 marifet var. Boncuk takı yapıyor boş vakitlerinde ve çalıştığı huzur evinde yaptığı işten o kadar zevk alıyor ki, „işim adeta

MAGAZİN

hobim“ diyor. En son Kassel Türk Sanat Müziği Korosuna katıldı kızıyla beraber. Eh, bu kadar söz yeter deyip ben şimdi size o nefis böreğinin ve çöreğin tarifini vereyim. Aslında ülkemizin pek çok farklı yöresinde, farklı adlar ve şekillerde yapılagelen bu tariflere Fatoş’un anneannesinden öğrendiği şekiliyle sadık kaldık. DENİZLİ BAKLAN BÜKMESİ:

500 gram un, yarım yemek kaşığı tuz ilave edilip soğuk suyla kulak memesi kıvamında hamur yapılır. (Aldığı kadar un ile yoğrulur) Yumurta büyüklüğünde beze yapılıp, yaklaşık 10 dk. bekletilir. 30 - 40 cm büyüklükte açılır. İç malzemesi: Yarım kilo ıspanak, iyice yıkanıp ince kıyılır. 2-3 adet soğan ince centilir, 2-3 adet pırasa ince kıyılır. 1 çay bardağı zeytinyağı ilave edilir ve arzuya bağlı böreklik beyaz peynir eklenir. En son anda tuz ve istenirse kırmızı pul biber konur. Açılan hamurlara bolca iç malzemesi konup, yarıdan kapatılır ve sacta kızartılır.

TAHİNLİ ÇÖREK: 500 gram un, 1 paket yaş maya ve 1 fiske tuz; yumuşak, ele yapışan kıvamda hamur haline getirilir ve kabarması için bekletilir. Diğer yanda bir tabağa 1 su bardağı tahin ve 1 bardak şeker eklenir ve karıştırılır. Başka bir tabağa bolca sıvı yağ konur ve yumuşak hamur yağın içinde çekiştirilerek açılır. Üzerine bolca tahin-şeker karışımından sürülür. Hamur bohça gibi kapatılır ve ters çevrilir. Yanyana sıkı bir şekilde fırın kabına dizilir. Üstleri nar gibi kızarıncaya dek fırında bekletilir. Fırından çıkınca hamurun nasıl kolaylıkla birbirinden ayrıldığı görülecektir. Fatoş Hanım’a bizi misafir ettiği için tekrar teşekkür ediyor, sizlere de “afiyetler olsun” diyorum. Sevgili Kasselliler sizin de değişik yada yöresel tarifleriniz varsa; sırlarını ve tatlarını benimle ve dergimiz kanalıyla tüm Kassel ile paylaşmak isterseniz lütfen bize ulaşın. Sevgiyle kalın. İletişim: mehtapmueller@gmail.com 0163-19 89 719

2009 11 Kasım www.kasselmagazin.com


DOĞUMGÜNÜ

Nice yıllara Okan

Sinoplu Ahmet ve Gülcihan Yıldız’ın ilk çocuğu Okan, 18. doğum gününü kalabalık bir davetli eşliğinde kutladı. Doğum günü çocuğunun kardeşleri Yaşar ve Hasan Okan’ı hiç yalnız bırakmadı. Okan’ın kirveliğini ise Ün ailesi üstlendi. Okan’ın sınıf öğretmeni Siebert, Okan’ın çok yetenkli bir öğrenci olduğunu vurgulayarak, okuldaki yönlendirme sömesterinde kendisine uygun mesleği seçeceğinden emin olduğunu belirtti. Sinan Ün yönetimindeki Deluxe Organizasyon doğum gününe yakışır bir hizmet sergilerken, salondaki göz alıcı ve alımlı dekorun altında Sevgiler Dekorasyon imzası vardı.

Kasım 2009

www.kasselmagazin.com

12


Multi kulti düğün Kassel’de kumsal yok diyenler utansın; Bugasee’de çakma kumsallarımız olduğu kadar bir de kumsal barımız var. Hatta geceleri düğün törenlerine ev sahipliği bile yapıyor. Serkan ve Rebekka çifti de dünya evine bu mekanda girenlerden. Güzelliği dillere destan gelin Rebekka aslen bir Avrupa ve Asya melezi. Gelinin babası Martin ve annesi Lyn düğünde ilk defa

DÜĞÜN

Türk müziği ile eğlenirken, karizmatik damat Serkan’ın ailesi Seyfettin ve Vesile Kontaş ise konukların mutluluğu için gece boyunca uğraş verdiler. Misafirler düğün boyunca çok kültürlülüğün ne güzel bir keyif olduğunu hissederek, unutulmaz bir akşam geçirdiler.

! n u s l o u l t u K ız n ı‘ m a r Kurban Bay

2009 13 Kasım www.kasselmagazin.com


DÜĞÜN

İş yerinde tanıştılar

Tuğba ve Ümit’in yolları çalıştıkları iş yerinde kesişir ve kısa sürede evlenme kararı alırlar. Damadın anne ve babası Adıyamanlı İsa ve Ayşe Boydak evlatlarının mutluluğu için hiç birşeyi esirgemezken, Yozgatlı dünürler de evlilik telaşesine ortak olurlar.

Kasım 2009

www.kasselmagazin.com

14

Kalabalık bir misafir topluluğu eşliğinde gerçekleşen düğünde, güzel gelinin babası Celalettin Ünal kızı ve damadı için şarkı söyleyerek, genç çifti mutlu etti. Deva Organizasyon’un hizmet kalitesi ile Delice Dekorasyon’un dekorları düğüne ayrı bir güzellik kattı.


Sevilmek ne kadar güzel

DÜĞÜN

Bu muhteşem tasarlanan düğünün gerçekleştiği salona girmemizle birlikte bir şeyin farkına vardık. Bu ne kalabalık böyle? Adım atmak mümkün değil. Yılmaz ve Albayrak ailelerinin ne kadar sevildiği açıkca ortada. O gün yakışıklı damat Ferhat ve güzel gelin Sema´nın en özel günüydü. Bir saniye bile yerinde duramayan ve coşku içerisinde dans eden konukların memnuniyetleri gözle görünebiliyordu. Türkiye´den özellikle çocuklarının mürivetini görmek için gelen Kazım ve Zeliha Albayrak, gece boyunca gelen misafirlerle ilgilenmekten kaçınmadı. Son derece nazik tavırlarıyla taktir toplayan Yılmaz ve Albayrak aileleri, cocuklarını o mutlu gününde yanlız bırakmadı. Deva organizasyonun servisindeki titizlik ve Delice dekorasyonun göz alıcı dekoru herkesi mest etti.

2009 15 Kasım www.kasselmagazin.com


DÜĞÜN

Kasım 2009

www.kasselmagazin.com

16


Bir aşk masalı

Bizim yakışıklı damat Ahmet Düşünmez, Türkiye’den gelen nişan kasetini seyrederken kara kara düşünmeye başlamış. Sormuşlar „Ahmet bu halin nedir böyle?“ Ahmet „Aşık oldum dostlar, şu nişan kasetindeki güzel kızdır derdime derman“ demiş. Hemen

Ahmet’in bir fotoğrafını göndermişler kassetteki kıza. Kızın adı Elif. Elif de bir bakışta vurulmuş Ahmet’e. Soluğu nikah masasında almışlar ve düğün için cümbür cemaat tüm sevenlerini Friztlar’a toplamışlar. Kahramanmaraş/ Pazarcıklı Oruç ve Besey Düşünmez ile Gaziantepli

DÜĞÜN

Mehmet ve Sultan Özgül’ün akrabalıkları da böylece başlamış. Düğünde davulzurna eşliğinde bol bol halay çekilmiş. Delice’nin havalı dekorları, Deva Organizasyon’un „A“ kalite hizmeti ile düğün dört dörtlük geçmiş.

2009 17 Kasım www.kasselmagazin.com


DÜĞÜN

Konser sonrası evlilik Ortaokul sıralarından tanışan Okan-Zeliha çifti seneler sonra tekrar Rafet El Roman konserinde karşılaşırlar ve iki gencin yüreğini aşk alevi kaplar. Aslen Aydın/Kuşadası’ndan gelen damadın ailesi Engin ve Selvinaz Hekim, oğullarının aşk ateşini södürmek için, Tavaslı (Denizli) Halit ve Fatma İşcanlı’nın evine konuk olup, güzel Zeliha’ya talip olurlar. Söz kesilir ve bir Ege düğünü yapmaya karar verilir. Tavas Zeybek Ekibi konuktur düğüne. Delice’nin herkese malum güzel dekoru altında herkes Zeybek oynar. Konuklar ve düğün sahipleri yüzlerinde gülücüklerle ayrılırlar düğün salonundan.

Kasım 2009

www.kasselmagazin.com

18


Kısmetimiz Hollanda’dan yana Kısmet nerde bulunur, belli olmaz. Karizma damadımız Fatih bir gün almış başını Hollanda’ya kuzenini ziyarete gitmiş. Bir cafede soluklanırken birden bir güzel ilişmiş Fatih’in gözüne, hemen tanışmış Esra ile. Güzel gelin Esra’da kaptırmış kalbini Fatih’e ve tüm dostlar iki buçuk sene sonra Körle’de düğün için buluşmuş. Afyonlu Hasan Ali ve Yeter Eryörük misafirperverlikleriyle konuların taktirlerini toplarken, Hollanda’dan

DÜĞÜN

gelen Hataylı Hamdi ve Filiz Çeker çifti ise kızlarının mürveti ile mutlu olmuşlar. Damadın amcası Seyfettin Eryörük konuklarla bir bir ilgilenmiş. Delice’nin baş döndüren dekoru ile Deva Organizasyon’un alışkın olduğumuz profesyonelliği yine parmak ısırtmış.

2009 19 Kasım www.kasselmagazin.com


MAGAZİN

Kral 34 Mensa’da gerçekleşen “Kral 34” adlı oryantal partiye 500’ü aşkın genç katıldı. DJ İlker, Alper ve Şenol ile birlikte dansçı kızların şovları büyük ilgi gördü. Gecenin organizatörü Mikki Xibraka ve bölge yetkilisi Hüseyin Ayyıldız, yakında Baunataler Securty olarak Kassel’e Türkiye’den sürpriz şarkıcaları davet edeceklerini belirttiler.

Kasım 2009

www.kasselmagazin.com

20


MAGAZİN

Üniversite’de GPE partisi

Savoy’da çılgın eğlence

Kassel Üniversitesi, Sosyal Bilimler Fakültesi bünyesinde Global Political Economy- Küresel Politik Ekonomi bülümü master öğrencileri, bölümün düzenlediği „Hoşgeldiniz Partisi’nde“ gönüllerince eğlendiler. Üniversiteye bağlı Europahaus’ta düzenlenen gecede dünyanın dört bir yanından Kassel’e gelen öğrenciler, ingilizce konuştular ama partiye ingiliz kalmadılar. Aksine birbirinden güzel müzikler eşliğinde eğlendiler.

Göttingen’de, eğlencenin ve dansın merkezi Savoy’da “Deluxe Entertaintment” rüzgarı esti. Partiye katılan yüzlerce genç sabaha kadar eğlencenin dibine vurdu. Önünde uzun kuyrukların oluştuğu Savoy’un içi de tıklım tıklım doluydu. Laser şov sinevizyon gösterilerinin düzenlendiği ve farklı DJ’lerin sahne aldığı gece hafızalara kazındı. Gecenin organizatörü Sinan Ün, “mühim olan konuklarımızın huzur içinde gönüllerince eğlenmesi. Magnolia Disko’daki yılbaşı eğlencemize herkesi davet ediyoruz” diyerek gelecekte benzeri organizasyonlara imza atacağının sinyallerini verdi.

Kassel Magazin’i herkes okuyabilir !!! Dergimiz Kassel ve çevresinde oturan bütün evlere postayla ücretsiz yollanmaktadır. Herhangi bir nedenle dergimizi alamayan okuyucularımızın telefon veya e-posta ile adreslerini bildirmeleri halinde, kendilerine Kassel Magazin postayla gönderilecektir. Bunun için hiçbir ücret talep edilmez. Tel: 0163 – 19 89 719 | abone@kasselmagazin.com

2009 21 Kasım www.kasselmagazin.com


DÜĞÜN

Kasım 2009

www.kasselmagazin.com

22


DÜĞÜN

Damat Yemen’den

Kassel Üniversitesi’nde Makina Mühendisliği Bölümü öğrencisi Yemenli Abdül Kerim ile Kasselli güzel Hülya, Elgershaus’ta düzenlenen düğün töreni ile dünya evine girdi. Düğünde konuklar Arap ve Türk müzikleri eşliğinde eğlenirken, Siirtli Bülbül ailesi kızlarının mutluluğuna ortak oldu. Gece sonunda Enes Organizasyon’un güler yüzlü, tertipli ve bir o kadar profesyonel hizmeti alkış aldı. Sevgiler Dekorasyon’un genç çift için hazırladığı göz kamaştırıcı güzellikteki dekorları herkesin beğenisini kazandı.

2009 23 Kasım www.kasselmagazin.com


DÜĞÜN

Hayırlı bir iş, diğer bir hayırlı işe neden olursa... Yakışıklı Damat Emre Koç Göttingen’de tıp tahsili yaptığı sıralarda, sosyal alanlara da elini atmış; arkadaşları ile beraber ihtiyaç duyan gençlere derslerinde yardımcı olmak için kolları sıvamış. Derken bir bayan öğretmene ihtiyaç duymuşlar. Emre sormuş soruşturmuş tüm kapılar işletme öğrencisi Özlem’e çıkmış. Özlem de kabul etmiş öğretmenliği. Gel zaman git zaman aşık olmuş gençler birbirlerine. Velhasıl hayırlı bir iş, hayırlı bir evliliğe vesile olmuş. Düğün akşamı damadın babası Uşaklı Mustafa Koç’un keyfine diyecek yoktu.

Kasım 2009

www.kasselmagazin.com

24

Anne Meliha Meral Hanım’ın da mutluluğu gözlerinden okunuyordu. Özlem’in annesi Denizlili Münevver Öztürk ise biricik kızının mürvetini görmenin mutluluğu içindeydi. Tavas Zeybek Ekibi‘nin gösterisinin yanısıra; ege havaları, zeybek ve efelemeler ile İslamoğlu konukları mest etti. Uşaklı olmamdan kaynaklansa gerek, salonda en çok teleffuz edilen kelimenin “gali” olduğunu fark ettim. “Düğünmüz vaa gali, galgıyıverem acık; enki elindekini bırakta sen de oynuyu oynuyuve gali”


Es Es ve Horozlar birlikte

Fritzlar´da yaşayan damat Aytaç Akın Kassel’in güzel doktor yardımcı larından Nesrin İşcanlı’nın kalbini çalmayı başararak, nikah masasına oturmaya ikna etti. Kalabalık bir davetli eşliğinde yapılan düğün töreninde, AytaçNesrin çifti sahnede arkadaşları ile birlikte dans ettiler. Sürekli salonda dolaşan damadın babası Eskişehirli Hasan Aytaç konuklarla uzun uzun ilgilenirken, anne Neziha Ataç’ın mutluluğu gözlerinden okunuyordu. Düğün sahiplerinden Denizlili Mehmet ve Fadime İşcanlı çifti kendilerini yalnız bırakmayan dostlarına teşekkür ettiler. Grup Barış’ın Organizasyonunu üstlendiği törende dekorlarda Nazar imzası vardı.

2009 25 Kasım www.kasselmagazin.com

DÜĞÜN


Kassel-Köln hattı

KINA Bir süredir Köln’de yaşayan Eylem Aslan aradığı prensi yine Köln’de buldu. Karizmatik damat adayı Ahmet Salim ile hayatını birleştirmeye karar veren güzel Eylem’in kına gecesi Kassel’de yapıldı. Mustafa ve Gülüzar Aslan ev sahipliğinin verdiği

Kasım 2009

www.kasselmagazin.com

26

sorumlulukla konuklarıyla tek tek ilgilenirken, Hüseyin ve Elif Salim çifti konuk olmanın tadını çıkardılar. Eylem’in kardeşleri Nuray ve Özenç geceye renk katarker, dans pisti hiç boş kalmadı. Çiftin düğün töreni ise Köln’de yapıldı.


Gençlerin coştuğu nişan

NİŞAN

Gelin adayı Bahar Atila’nın arkadaşı Ayşe Ölmezoğlu’nun daveti üzerine evlilik yolunda ilk adımı atan güzel Bahar ve yakışıklı Mehmet’in nişan törenindeydik. Gelinin arkadaşları dergimiz aracılığı ile genç çifte süpriz yapmışlar, genç çift de ziyadesiyle bu durumdan memnun olmuştu. Mehmet samimi ve sıcak tavırları ile dikkat çekerken, Bahar ağırbaşlılığı ile konukların takdirini topladı. Ev sahibi Balıkesirli Bekir ve Fatma Atila’nın tatlı telaşı, damat tarafı Ordulu Talip ve Hafize Canik ailesine de yansıdı. Genç misafirler çiftin mutluluğuna sahnede saatlerce dans ederek katılırken, aile büyükleri de gençleri huşu içinde izledi. Deva Organizasyon’un güler yüzlü hizmeti herkesin yüzünü güldürdü.

2009 27 Kasım www.kasselmagazin.com


Sünet çocukları buraya

SÜNNET Sünnet çocuğu dediğin öyle efendi efendi oturup gelinlik kızlar gibi etrafı süzmez. Koşar eğlenir hatta maraza çıkartır. İzmirli Cenker ve Gülsüm Subaşıoğlu’nun oğulları İsmail (7) ve Boran da (3) sünnet törenlerinde, o köşe

Kasım 2009

www.kasselmagazin.com

28

senin bu köşe benim deyip gecenin tadını çıkardılar. İsmail ısrarla “Ben sahnede oynamam arkadaş” derken, Boran ise belindeki aksesuar hancer ile bir pipet arasındaki farkı çözmeye çalışırcasına hanceri kemirdi durdu. Sünnet için

Türkiye’den gelen Faize Subaşıoğlu ve Kasselli Bahar Subaşıoğlu geceye ayrı bir güzellik katarken, anneanne Mükerren Erol bu günleri de görmenin mutluluğu içindeydi. Yaklaşık 500 konuğun katıldığı gecede misafirler doyasıya eğlendiler.


SÜNNET

Berkem erkekliğe adım attı

Kassel’in tanınmış esnaflarından Afyon Emirdağlı Bülent ve Gülveren Eryilmaz çiftinin biricik oğulları Berkem (6) Vellmar’da düzenlenen sünnet töreni ile erkekliğe ilk adımını attı. Sünnet çocuğunun dedeleri Mustafa Eryilmaz ve Şerif Kontaş torunlarını bu mutlu gününde yalnız bırakmadı. Sünnet törenin dekorlarında Delice imzası yer alırken, organizasyonunu ise Deva üslendi.

Kassel Magazin’i herkes okuyabilir !!! Dergimiz Kassel ve çevresinde oturan bütün evlere postayla ücretsiz yollanmaktadır. Herhangi bir nedenle dergimizi alamayan okuyucularımızın telefon veya e-posta ile adreslerini bildirmeleri halinde, kendilerine Kassel Magazin postayla gönderilecektir. Bunun için hiçbir ücret talep edilmez. Tel: 0163 – 19 89 719 | abone@kasselmagazin.com

2009 29 Kasım www.kasselmagazin.com


Türkgücü kan

SPOR Türkgücü 2 – 5 Wolfsanger II

FSV Kassel SV 3 – 1 Türkgücü

Kaptan Erkan ve kaleci Orhan’dan yoksun sahaya çıkan Türkgücü kendi sahasında Wolfsanger’in ikinci takımına boyun eğdi. İlk golü kalesinde gören Türkgücü atak oyunu neticesinde İska’ya yapılan penaltıyı Amir’in ayağından gole çevirdi. İlk yarıyı 1 – 3 yenik kapatan Türkgücü ikinci yarıda da toparlanamadı. Son 15 dakikada oyuna giren Vakkas ve Hassan’da oyuna canlılık katamayınca kırmızı beyazlı ekip sahadan 2 – 5 yenik ayrıldı.

FSV Kassel ile deplasmanda karşılaşan SV Türkgücü bir kez daha sahadan boynu bükük ayrıldı. Zeminin kötü, havanın da hafif yağmurlu olması maçın seyir zevkini düşürdü. FSV’ın bünyesinde barındırdığı Nadir, Bilgin, Menderes gibi türk kökenli futbolcularımızın gösterdikleri performans alkış aldı. Bu sezon ilk defa Türkgücü forması giyen golcü Mehmet Gül bekleneneni veremezken, Ahmet Daştan’ın tüm çabalarına rağmen Türkgücü sahadan 3 – 1 yenik ayrıldı.

Kasım 2009

www.kasselmagazin.com

30


n kaybediyor

SPOR

SV Türkgücü 4 - 3 TSV Ihringshausen

Türkgücü 0 – 4 SV Kaufungen

Türkgücü iyi başladığı karşılaşmada ilk golü 25. dakikada Amir’in ayağından buldu. Defansa çarpan top rakip fileleri havalandırdı. 13 dakika içinde iki gol bulan konuk ekip durumu 1 – 2 yaptı. 40. dakikada Osman’a yapılan penaltıyı Amir gole çevirdi ve ilk yarı berabere bitti. Ahmet Daştan iyi oyununu attığı iki golle süsledi. Hüseyin ise perdeyi kapatan isim oldu. Türkgücü Ihringhausen’ı 4 – 3 mağlup etti.

Kreisoberliga’da mücadele eden Türkgücü kendi evinde SV Kaufungen 07’ye 0 – 4 mağlup oldu. Vasat bir oyun sergileyen futbolcuların üzüntüsü maç bitimin de gözlerinden okunuyordu.

Takımlar

SV Türkgücü KS FSV Bergshausen SV FSV Kassel SV SV Türkgücü KS Tuspo Rengershausen SV Türkgücü KS SV Türkgücü KS VFB KS-Süsterfeld II VFL Kassel II

/ / / / / / / / /

TSG Wattenbach II Türkgücü KS Türkgücü KS SV Kaufungen 07 SV Türkgücü KS TSV Ihringshausen TSV KS-Wolfsanger II SV Türkgücü KS SV Türkgücü KS (Ertelendi)

6 5 3 0 1 4 2 3

– – – – – – – –

2 0 1 4 1 3 5 1

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19.

O

FSK Vollmarshausen VFB KS-Süsterfeld II Tuspo Rengershausen SV Kaufungen 07 FTSV Heckershausen FSV Kassel VFB Vikt. KS-Bettenh. VFL 1886 Kassel II TSV KS-Wolfsanger II TSG Wattenbach II TSV Ihringshausen TSV KS-Oberzwehren FSV Bergshausen TSG Wellerode FSC Lohfelden II GSV Eintr.Baunatal II SV Türkgücü 1972 KS Spvgg. 1914 Olympia KS RSV Eintr.Vellmar

20 18 20 20 20 20 19 19 19 19 19 20 19 20 20 19 20 20 19

G 14 14 13 12 11 9 9 8 8 7 7 6 7 7 6 5 5 4 2

B 3 3 4 2 3 5 4 3 3 4 3 5 2 2 4 4 4 2 2

M

A/Y

3 1 3 6 6 6 6 8 8 8 9 9 10 11 10 10 11 14 15

66:21 53:15 60:22 49:26 41:30 43:40 35:31 41:38 33:35 35:36 40:44 50:37 36:50 35:65 40:46 27:40 32:56 25:46 23:86

2009 31 Kasım www.kasselmagazin.com

Puan 45 45 43 38 36 32 31 27 27 25 24 23 23 23 22 19 19 14 8


SPOR

SSV 51 lideri devirdi 3 - 1

1. SSV 51 Kassel Tavla Turnuvası

SSV 51, lider TSV Hertingshausen’a karşı yaptığı maçta sezonun en güzel maçını oynayarak güçlü rakibini 3 – 1 yendi. Remzi ve Bayram’ın takıma çabuk adapte olmalarıyla hızlı bir tempoda oynayan SSV 51, ileride Tuna ve Bayram ikilisiyle rakip savunmayı perişan etti. 35. dakikada ceza çizgisi üzerinde topla buluşan Bayram dönerek attığı şutla topu tam köşeden filelere yolladı. 1 – 0 İkinci yarı başlarında ender ataklarından birinde beraberliği yakalayan konuk takım durumu 1 – 1 yaptı. Konuk takım galibiyet için umutlansa da SSV’in atak oyunu karşısında çaresiz kaldı. 75. dakikada Ramazan attığı golle takımını 2 – 1 öne geçirdi. Son 15 dakikada baskısını arttıran mavi beyazlı ekip 90 + 3’te Bayram’la bir gol daha bularak maçı 3 – 1 kazanmasını bildi.

SSV 51 spor kulübü 05.12.09 - 23.12.09 tarihleri arasında bir tavla turnuvası düzenliyor. İsteyenlerin 10.- € karşılığında katılabileceği turnuvada büyük ödüller var. 1. olan 500.- € değerinde ikramiye kazanma şansına sahip. 2 ve 3. lük ödülleri de yüksek tutulacak. Kura sonucu belirlenecek rakipler birbirleriyle karşılaşacak. İki beş yapan müsabık tur atlayacak. Her oyun bir hakem nezaretinde oynanacak. Müsabıklar belirlenen kurallara uymakla yükümlü olacaklar. Turnuvaya katılmak ve daha geniş bilgi almak isteyenler, kulüp lokaline başvurabilir. Tel: 0178 – 326 93 55 Orhan Şengül / www.ssv51.de

Kasım 2009

www.kasselmagazin.com

32


SPOR

SSV 51 Yeni lokaline taşındı

Türkgücü II ve SSV 51 yenişemedi 3 - 3

Kassel’in Türk spor kulüplerinden SSV 51, Holländische Strasse 36 numaradaki yeni lokaline taşındı. 150 m² büyüklüğündeki lokal, havalandırma tesisatı ve kliması ile herkesin rahat edeceği şekilde düzenlenmiş. Çeşitli aktivitelerin yer aldığı lokalde dart oynama, bilgisayar, Türk maçlarını seyretmek gibi herkesin hoşça vakit geçirebileceği imkanlar da sağlanmış. Bir restorantı andıran lokalin işleticisi Orhan Şengül, „Kulübümüze yakışan böyle modern bir lokale sahip olduğumuz için çok sevinçliyim. Lokalimizde herkes huzur içerisinde vaktini geçirme imkanına sahip olacağı gibi diğer eğlence imkanlarından da faydalanabilir“ dedi. Tel: 0178 – 326 93 55 / www.ssv51.de

Kreisliga A’da mücadele eden Türkgücü’nün ikinci takımı ile SSV 51 arasında yapılan müsabaka beraberlikle neticelendi. Türkgücü II oyunun başında kurduğu baskının sonucunu 34. dakikada Samet’in ayağından kazandığı penaltı gölü ile aldı. (1 – 0) Güzel oyununu sürdüren ev sahibi ekipten Barış, bir gol daha atınca TG II 2 – 0 öne geçti. İlk yarının son dakikalarında SSV 51’den Hekim kornerden gelen topa çok güzel yükseldi ve kafa ile topu ağlara gönderdi. (2 -1) İkinci yarının hemen başında Adnan TG II adına üçüncü golü kaydetti. (3 – 1) Maçı bırakmayan SSV 51, 68. dakikada Tuna’nın müthiş kafa golü ile durumu 3 – 2 yaptı. 73. dak. Ramazan SSV 51’e beraberliği getiren golü atan futbolcu oldu. Bundan sonraki dakikalarda başka gol olmayınca iki türk takımı sahadan 3 – 3’lük beraberlikle ayrıldı.

Rengershausen II / SSV 51 (Tuna[2] Yusuf, Taner, Alper) SSV 51 / Heiligenrode II (Ramazan, Yusuf, Taner) SSV 51 / Tuspo Nieste Türkgücü II / SSV 51 (Hekim, Tuna,Ramazan) SSV 51 / N.K. Hajduk KS (Tuna) Dennh.-Dörnhagen / SSV 51 (Taner,Tuna) SSV 51 / BC Sport II (Tuna [4] Murat, Bayram) SSV 51 / TSV Hertingshausen (Bayram [2], Ramazan) TSG Sandershausen / SSV 51 (Remzi, Tuna, Bayram) SSV 51 / Baunatal Anadoluspor (Remzi)

2 3 0 3 1 0 6 3 3 1

-

5 6 1 3 2 2 4 1 3 2

2009 33 Kasım www.kasselmagazin.com


SPOR

Anadolu Spor 4 – 1 CBC Sport Yeni transferleri Engin ve Savaş ile kadrosunu güçlendiren Anadolu Spor, CBC Sport karşında rahat bir galibiyet aldı. Memduh’un 16. dakikada attığı golle ilk yarıyı berabere kapatan

Anadolu Spor ikinci yarıya hızlı başladı. Memduh’un ayağından bir penaltı kaçıran Baunatal ekibi Hakan, Deniz ve Engin’in golleri ile sahadan 4-1 galip ayrılmasını bildi.

Mahkemelik olan maçta karar Anadoluspor ile SG Dennh./Dörnhagen arasında 13 Eylül’de Kirchbauner sahasında 60. dakikada çıkan olaylar nedeniyle hakem tarafından iptal edilen maçla ilgili 1 Ekim’de toplanan mahkeme heyeti kararını açıkladı Mahmeke Anadoluspor’u galip ilan ederek 3 puanı hanesine yazdı. Anadolu Spor’dan Şenol çıkan olaylarda şiddet uyguladığı gerekçesi ile 16 hafta maçlardan men edilirken, SG Dennh./ Dörnhagen antrenörüne 6 maç hak mahrumiyeti

Takımlar

O

G

B

M

A/Y

Puan

1. 2. 3. 4.

TSV Hertingshausen TSV Heiligenrode II Anadolu Spor Baunatal Tuspo 1901 Nieste

16 16 15 16

12 11 10 10

2 2 3 2

2 3 2 4

40:14 50:19 38:21 37:19

38 35 33 32

5. 6.

N.K. Hajduk KS SSV 1951 Kassel

16 16

9 8

2 3

5 5

42:23 51:36

29 27

7. 8.

TSG Sandershausen II SV KS-Nordshausen II

16 15

8 8

3 1

5 6

48:38 41:33

27 25

9. 10. 11. 12. 13.

SG Dennh./Dörnhagen 1. CBC Sport KS SV Kaufungen 07 II SV Türkgücü 1972 KS II Tuspo KS-Waldau

16 16 16 16 16

5 4 4 4 3

2 4 4 3 3

9 8 8 9 10

46:33 32:45 22:40 37:53 31:49

17 16 16 15 12

14. 15.

Tuspo Rengershausen II FSK Vollmarshausen II

16 16

3 2

2 0

11 14

31:45 16:94

11 6

Kasım 2009

www.kasselmagazin.com

34

cezası verildi. Dörnhagenli iki futbolcuya dörder hafta men cezası ve bir Dörnhagen taraftarına ise 150 € para cezası kesildi. Olaylı maçta SG Dennh./ Dörnhagenli bir savunma oyuncusunun Şenol’a küfretmesiyle çıkan arbedeye seyircilerin ve Dörnhagen antrenörünün de katılması sonucu maç tatil edilmişti. SG Dennh./ Dörnhagen antrenörü kırmızı kart görmesine rağmen tekrar sahaya girince ikinci defa kırmızı kart görmüştü.


SPOR

Anadolu tam yol ileri

Anadoluspor’un Hakan’ı var

Hırvat ekibi N.K. Hajduk’un sahasına konuk olan Anadolu Spor ilk yarının ortalarında maça ağırlığını koydu. 30. dakikada kaptan Hakan orta sahadan aldığı topu Rakip ceza sahasının içine kadar taşıdı ve ceza sahasına derinlemesine müthiş bir pas attı. Topla buluşan Memduh plase vuruşla meşin yuvarlağı ağlarla buluşturdu. Baunatal Ekibi ikinci yarıda da güzel oyunun sürdürdü ve İbrahimle ikinci golü buldu ve hırvat ekibibi yendi. (1 - 2)

Şampiyonluk yarışında “ben de varım” diyen iki Türk takımı SSV 51 ve Baunatal Anadoluspor arasında yapılan derbi maçında gülen taraf Anadoluspor oldu.(1 – 2) SSV 51’in sahasında yapılan maça Anadoluspor hızlı başladı. 2. dakikada Ergün’ün sağdan yaptığı ortaya şahane bir vole vuran yılların tecrübeli futbolcusu Memduh topu ağlara gönderdi. (0 – 1) 28. dakikada genç futbolcu Giray’ın attığı gol Anadoluspor’u 0 - 2 öne geçirdi. SSV 51’ in 88. dakikada Remzi’nin ayağından bulduğu gol ise sadece skoru değiştirmeye yetti. Anadoluspor, Hakan Alay’ın liderliğinde güzel bir futbol sergilerken Kreisliga A 1. grubunun en güçlü şampiyon adayı olduğunu ilan eder gibiydi.

2009 35 Kasım www.kasselmagazin.com


SPOR

FC Bosporus KS / TSV 1892 Vellmar 9 – 1 Fortuna KS / FC Bosporus 1980 Ertelendi FC Wahnhausen / FC Bosporus 5–1 Kasseler SV / FC Bosporus 0–3 FTSV Heckershausen II / FC Bosporus Ertelendi FC Bosporus / SV Spielverein 06 KS 2–0 SVH Kassel / FC Bosporus 1–2 FC Bosporus / SVW 06 Ahnatal 4–0 Spvgg. Olympia KS II / FC Bosporus 2–3 Takımlar 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15.

SVW 06 Ahnatal FC Bosporus 1980 KS Fortuna 1961 KS TSG KS-Wilhelmshöhe Kasseler SV 1951 SV Spielverein 06 KS FC Wahnhausen ESV Jahn 1913 KS SV Hermannia 06 KS TSV 1945 Rothwesten II SVH 1945 Kassel DJK Zagreb Kroatien Spvgg. 1914 Olympia KS II TSV 1892 Vellmar FTSV Heckershausen II

O 16 14 14 15 15 15 13 16 15 15 14 16 14 15 15

G B 12 11 10 10 9 8 7 6 5 5 5 4 4 3 1

3 0 1 1 0 3 1 2 2 2 1 3 0 1 2

M 1 3 3 4 6 4 5 8 8 8 8 9 10 11 12

A/Y 58:22 47:27 47:19 44:19 44:23 40:33 42:31 33:53 34:33 25:31 20:35 27:42 24:47 19:52 16:53

Puan 39 33 31 31 27 27 22 20 17 17 16 15 12 10 5

Impressum Sahibi - Herausgeber Biber Verlag und Reklame (Hakan Yilmaz) Adres - Anschrift Biber Verlag und Reklame Fr.-Wöhler-Str. 28, 34127 Kassel Tel.: 0163 – 19 89 719 info@kasselmagazin.com www.kasselmagazin.com www.biberreklame.com Yazı İşleri - Redaktion Selahattin Duygu Ertan Özere İsmail Karatepe Mehtap Müller

25

yýllýk tecrübe

Kasım 2009

www.kasselmagazin.com

36

Tasarım – Grafik & Layout Haki Ayalp Reklam - Anzeigenleiter Tel.: 0163 – 19 89 719 Bankverbindung: Biber Verlag und Reklame Kasseler Sparkasse Konto Nr.: 11807784 BLZ: 520 503 53

Alle Rechte vorbehalten. Das Manuskript ist Eigentum der Biber Verlag und Reklame. Die Vervielfältigung auch einzelner Teile, Texte oder Bilder gestattet das Urheberrecht nur, wenn sie mit Herausgeber vereinbart wurde. Der Verlag übernimmt keine Haftung für den Inhalt erscheinender Anzeigen. Der Verlag übernimmt keine Gewähr für die Richtigkeit der Angaben.


SPOR

Bosporus gol oldu yağdı

Bosporus’u tutana aşk olsun

Kreisliga A 2. gurubunda liderlik mücadelesi veren FC Bosporus, TSV Vellmar karşısında gol oldu yağdı. (9 – 1) Baştan sona Bosporus’un baskısı altında geçen maçta takımımız rakibine göz açtırmadı. İki gol atıp, dört golün asistliğini yapan Volkan’ın yıldızlaştığı maçta, FC Bosporus takım halinde üstün performans sergiledi. İlk yarısı 3 – 0 biten maçın golleri Ferhat (3), Volkan (2), Kaan (2), Aydan ve Olcay’dan geldi. TSV Vellmar’ın tek sayısını Türk futbolcu Selçuk Şen kaydetti. FC Bosporus 68. dakikada Yılmaz’ın ayağından bir de penaltı kaçırdı.

Kasseler SV 1951’a konuk olan Bosporus oynadığı güzel futbol ile alkış aldı. Maç boyunca üstün bir performans çizen Bosporus 32. dakikada Selçuk’un mükemmel frikik golüyle öne geçti. Oyun disiplininden kopmayan kırmzı beyazlı ekip ikinci yarıda Aydan ile 2. golü buldu. 90. dakikada İsa’ya yapılan penaltıyı kaleci Yücel (Kaptan) gole çevirdi ve Bosporus dişli rakibini 0 – 3 devirdi. Maçta verdiği taktiklerle dikkatleri çeken antrenör Zeynel oyuncularını bir bir tebrik etti. Maçtan sonra oyuncularıyla kucaklaşan Ercan Başkan “Güzel futbola devam, hedefimiz bir üst lige çıkmak” dedi.

2009 37 Kasım www.kasselmagazin.com


SPOR

Ayın Sporcusu

Kadir Eryörük

AYIN KARMASI

(SSV 51)

Kassel Magazin ve Spor dergisi bu sayısında ayın sporcusu olarak Kadir Eryörük’ü seçti. Savunmanın sol tarafında oynayan Kadir Eryörük; sportmenliği, kişilikli yapısı ve maçlarda gösterdiği devamlı üstün performans ve çalışkanlığıyla dergimiz tarafından AYIN SPORCUSU ünvanına layık görüldü. 13.01.1974 yılında Afyon’un Emirdağ ilçesinde dünyaya gelen Kadir Eryörük, 1995 yılında Kassel’e geldi. SSV 51’de futbol oyanamaya başlayan genç futbolcu daha sonra FSC Lohfelden’e transfer oldu. Ancak SSV 51 sevgisi onu iki yıl sonra tekrar eski kulübüne döndürdü. Evli ve iki erkek, bir kız çocuk sahibi olan Kadir, satranç oynamayı, müzik dinlemeyi ve seyahat etmeyi seviyor.

Kasım 2009

www.kasselmagazin.com

38

Türk takımlarında oynayan futbolcular arasında en çok gol atan futbolcu, SSV 51’ li Tuna Gezmiş 20 golle ön sırada.


Kassel Magazin 03/2009  

Türkischsprachige Zeitschirift für Kultur, Sport und Lifestyle in Kassel und Umgebung

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you