Page 1

Jan Tschichold

1902-1974


Jan Tschichold był niemieckim typografem,

pisarzem i nauczycielem. Jego ojciec – twórca znaków i napisów dla róznych usługodawców np. na witryny sklepowe – kształcił go w kaligrafii i rzemieślnictwie, co wyróżniło młodego Tschicholda na tle ówczesnych typografów zaczynających od studiów architektonicznych lub artystycznych. Po dojściu Nazistów do władzy był podejrzany o sympatyzowanie z komunistami. Z tego powodu musiał uciekać z rodziną do Szwajcarii, gdzie dożył późnej starości.


Punktem zwrotnym w jego karierze było

zobaczenie w Weimarze pierwszej wystawy Bauhausu w 1923 roku. Od tej pory był żarliwym propagatorem modernistycznych idei: po raz pierwszy w dodatku do wpływowego pisma w 1925 roku, potem poprzez własną wystawę i ostatecznie przez książkę „Nowa typografia”. Książka ta stała się manifestem modernistycznej typografii. Tschichold potępił w niej wszystkie kroje pism z wyjątkiem Groteska, wszelkie wyśrodkowania, za to pochwalał używanie wyłącznie standardowych formatów papieru oraz stosowanie kanonu Van de Graafa. Przedkładał jednolitą szarość tekstu nad sztywnymi zasadami składania tekstu.


W przeciwieństwie do ówczesnych typografów

nigdy nie używał ręcznie robionego papieru ani popularnych, zwykłych krojów. Preferował tzw. „stock fonts” i starannie selekcjonował papier, na którym drukował. Zasłynął przede wszystkim ze stworzenia uniwersalnego alfabetu dla języka niemieckiego. Przykładowo zaprojektował nowe znaki dla zgłosek ch i sch, v zastąpiło zapis fonetyczny w, eu – oi, z – ts. Alfabet miał jedną odmianę bezszeryfową i nie posiadał kapitalików. Poza tym jest znany z opracowania krojów: Sabon, Transit, Saskia, Zeus.


Przykładowe prace

Tschichold  

prezentacja

Tschichold  

prezentacja

Advertisement