__MAIN_TEXT__

Page 1

prohlídkové VARYace


Okruh historickým centrem

Při procházce lázeňským centrem se návštěvníci zastaví u nejteplejšího, nejznámějšího nejvydatnějšího pramene Vřídla, které tryská z hloubky 2000 m. Průvodce seznámí hosty i s ostatními termálními prameny, které působí blahodárně zvláště při léčbě nemocí zažívacího ústrojí a metabolických poruch. Hosté se jistě s obdivem zastaví u mnoha karlovarských dominant – u honosných Císařských lázní, Grandhotelu Pupp, Městského divadla, barokního kostela Máří Magdaleny či u impozantní Mlýnské kolonády. Pravidelná prohlídka s průvodcem Doba trvání: cca 1,5-2 hodiny Koná se každou sobotu od 15.00 hodin. Prohlídku je nutné rezervovat min. 1 hodinu předem v TIC. Cena: 200 CZK / osoba Start: TIC Karlovy Vary, Lázeňská 14 Turistické informační centrum (TIC) Vám rádo zajistí i termín dle Vašeho přání, počtu osob a výchozího bodu. Trasu je možné obohatit o prohlídku Městského divadla s výkladem, či výjezdem lanovkou na vyhlídkovou věž Diana, exkurzní trasy… Rádi Vám také zajistíme výlety do okolí lázeňského města. Město Karlovy Vary disponuje průvodci, jejichž znalosti o městě jsou prověřeny testováním INFOCENTRA MĚSTA Karlovy Vary a splňují tedy takové požadavky na znalosti, aby Vám poskytli jen ty nejlepší služby. Jméno Příjmení 00. 0. 0000

Patří mezi ně i Váš průvodce? Zeptejte se…


Mobilní aplikace

Pojďte, budeme si hrát

Vary hrou – Geo Fun

App Store

Google Play

Hra na bázi geocachingu je k dispozici i návštěvníkům Karlových Varů. V Karlových Varech je nachystáno celkem 5 GeoSrand s různou náročností. Jsou zajímavé i poučné a po splnění všech úkolů je možné vyhrát i ceny. Každý půlrok budou nejlepší účastníci vyhodnoceni a odměněni. Podle názvu jednotlivých GeoSrand se dá poznat, že nuda rozhodně nebude – hráči poznají karlovarské prameny („Mlýnská kolonáda“), tajemná místa Karlových Varů („Karlovy Vary immortal“), projdou se v lázeňských lesích („Túra jako kúra“), poznají město z rozhleden a vyhlídek („Karlovy Vary s nadhledem“) a samozřejmě nemůžeme zapomenout ani na významnou roli jako místa, kde se odehrává filmový festival a které posloužilo jako kulisa mnoha filmů („Karlovy Vary, město filmu zaslíbené“).

Mobilní průvodce Karlovy Vary

App Store

Google Play

Nechcete se vázat, ale zároveň rádi poznáváte památky. Pak je Vám k dispozici průvodce, který Vás navede NEJ místa v Karlových Varech.


Po stopách slavných osobností

Bayerové Díky Barboře Bayerové se levná voňavá pochoutka stala mezi lázeňskými hosty vyhledávanou. I pruský císař Willhelm I. si je oblíbil a nechal si každý měsíc posílat krabici oplatek na svůj dvůr. Roku 1884 Barbora Bayerová získává titul „královský dodavatel“. Rodinnou pekárnu v roce 1887 převzal syn Karel a expanduje do Španělska, Ruska, Holandska, Srbska, Rumunska, Bavorska a celého Rakouska-Uherska. Druhý syn Barbory a Michaela Bayerových, Alfred Bayer, byl známým architektem. Spolupracoval s ateliérem firmy Fellner a Helmer. Navrhl pro Karlovy Vary např. Quisisana-Palace nebo slavnostní sál Grandhotelu Pupp. Podílel se i na postavení karlovarského divadla. Navrhoval i stavěl budovy jako např. Stadt Gotha, Stadt Neapol, Stadt Moskau, Quirinal a Rudolfshof (dnes komplex Carlsbad Plaza). Podepsal se i pod hotelem ­Savoy Westend, vilou Fink v ulici Krále Jiřího, hotelem Anglický dvůr v Sadové ulici, domem Pasteur ve Vřídelní u­ lici, výletní restaurací ­Myslivna v lázeňských lesích na Sovově stezce, dostihovém závodišti, které se nachází ve Dvorech. Tyto a další nezmíněné stavby vznikaly ve stylu pozdního historismu.


Puppové Starosta a lékárník Andreas Wenzel Becher nechal u říčky Teplé vybudovat vedle Saského sálu Český sál. O rozkvět těchto budov se zasloužil Johann Georg Pupp, cukrář. Ten nastoupil roku 1767 u místního cukráře Jana Mitterbachera v cukrárně U melounu, č. p. 332, na Staré Louce. Roku 1775 si vzal dceru cukráře, ­Francisku, za její věno koupil třetinu Českého sálu. Později p­ řikoupili i zbytek. V roce 1810 přebírají rodinný podnik synové Josef, Heinrich a Johann. Podnikavý Johann se stal roku 1828 majitelem ­Mittebarechovy kavárny v domě U melounu. Syn Johanna z prvního manželství - Heinrich Josef Wilhelm Pupp - sjednotil díky velkým ­investicím puppovské majetky, jež byly vdovou po Josefovi roku 1828 z finanční krize rozprodány společníkům. Jeho tři synové – Anton, Julius a Heinrich – založili roku 1872 obchodní společnost Gebrüder Pupp, tím položili základní kámen hotelovému projektu Etablissement Pupp. Anton nechal pro svojí ­manželku z rodu Mattoni postavit skvostný dům Quisisana. Karl Heinrich (jeden se sedmi dětí Antona) se stal čtvrtým prezidentem akciové společnosti GH Pupp, majetkem jeho tří dětí se stal dům Zlatá harfa, Poštovní dvůr, vila Margareta. Potomci Julia vlastnili v Karlových Varech např. dům Quirinal. Heinrich August Pupp, jenž založil čtvrtou puppovskou linii je pohřbený na hřbitově v Drahovicích.


Becherové Nejvýznamnějším z karlovarských Becherů je považován Dr. Med. D ­ avid Becher, byl nazýván karlovarským Hippokratem. Narodil se v roce 1725 v domě U dvou řetězů. Ten stával v dnešní Vřídelní ulici, naproti parku pod kostelem sv. Máří Magdalény. Léčil u Vřídla v období 1756-1792, zároveň zkoumal karlovarskou minerální vodu. K jeho klientele patřil Friedrich Schiller či Marie Terezie. Zemřel bez potomků roku 1792 v domě U otrokyně, který stával na dnešním Divadelním náměstí. Becherovka, světoznámý likér – vedle lahodných oplatek, ­pokameněných růžiček, skla Moser a porcelánu – jedna ze specialit Karlových Varů. Muzeum Jan Becher - otevřeno denně od 9.00 do 17.00 T. G. Masaryka 57, Karlovy Vary Josef Vitus Becher (synovec D. Bechera) často debatoval v lékárně svých rodičů U tří skřivanů s anglickým doktorem Froligem o síle bylin. Ten mu jako dík daroval recept na nový likér. J. V. Becher recepturu vylepšil a roku 1807 již hosté ochutnali první doušky bylinného likéru. Rodinnou likérku převzal od roku 1838 po otci syn Johann Nepomuk Becher, vybudoval novou likérku na Steinberkách, dnešní Becherplatz. Po J. N. Becherovi spravoval podnik jeho nejstarší syn Gustav Becher, který nechal zapsat ochranou známku likéru. Gustav pro svojí o 40 let mladší a velmi krásnou ženu nechal postavit podle projektu Karla Hellera ve čtvrti Westend luxusní vilu, nyní je upravena na interaktivní galerii pro mladé výtvarníky se zaměřením na činnost vzdělávací, výstavní, uměleckou, reprezentační a ubytovací. Hrobka významného lázeňského lékaře Davida Bechera se nachází na Ondřejském hřbitově v Karlových Varech.


Moserové David Moser provozoval kolem roku 1800 v domě Zlatá váha známou židovskou rituální jídelnu, jež navštěvovala i např. rodina Rothschildů. Vnuk Ludwig Moser se vyučil ryteckému umu v rytecké dílně karlovarského rytce Andrease Mattoniho. V roce 1855 si otvírá krámek na Staré Louce. V roce 1857 si zřídil v pronajatém domě Město Výmar na Zámeckém vrchu ryteckou dílnu a obchod se sklem a ve svých Muzeum a sklářská huť - otevřeno denně kromě 24, 25.12. a 1.1. Muzeum 9.00-17.00, sklářská huť 9.00-14.30 Kpt. Jaroše 46/19, Karlovy Vary – Dvory Vstupenky je možné zakoupit v TIC Karlovy Vary.

necelých 24 letech pokládá základ dnešní světově proslulé výroby. Roku 1862 otvírá další prodejní místo v domě Zlatý klíč č. p. 21, další v roce 1866 v domě Červené srdce (Stará Louka, č. p. 339) a roku 1873 v domě U Římana č. p. 501 (Divadelní ulice). Moserova ­rodina žila od roku 1874 v domě Columbus, kde byl později i lázeňský ústav Karla Mosera, lázeňského lékaře. Roku 1892 se pouští do výstavby vlastní hutě. Během svého působení získal pověst nejprestižnějšího výrobce křišťálu v Rakousko-Uherské monarchii.


Prameny a kolonády s průvodcem

Netradiční prohlídku specializovanou na místní kolonády je možné objednat u Správy přírodních zdrojů a kolonád na www.splzak.cz. Zde je také možné objednat exkurzi do podzemí Vřídelní kolonády a dozvědět se tak více o historii místních pramenů a tradičním „pokameňování“ předmětů či exkurzi do krypty kostela sv. Máří Magdaleny.

Prohlídky se konají květen-září. Termín a čas Vám upřesní turistické informační centrum.


Muzea, galerie, expozice

Vyberte si muzeum, galerii či expozici dle Vašeho zájmu a chuti, jež jsou otevřeny celoročně. Kromě muzea Jan Becher či Moser historii a současnost města Karlovy Vary přibližuje návštěvníkům Muzeum Karlovy Vary, Interaktivní galerie Becherova vila, Voskové muzeum. Navštivte také Městskou galerii Karlovy Vary, Galerii umění Karlovy Vary, Vánoční dům, Galerie supermarket WC nebo např. expozici o historii a výrobě Absinthu. Spoustu zážitků si odnesete i z místní hvězdárny, která pravidelně připravuje program pro děti i dospělé. Zajímavé expozice se konají pravidelně i v Lázních I, které sami o sobě stojí za návštěvu. Aktuální nabídku kulturních akcí sledujete na www.karlovyvary.cz, popřípadě kontaktujte TIC. Vstup do některých muzeí a galerií lze zakoupit na vstupenky.karlovyvary.cz.


Nechte se vézt

Využijte možnosti obdivovat lázeňské město z autovláčku, jež sveze najednou 36 pasažérů. Po trase od Hlavní pošty po Březovou uvidíte zajímavé stavby tohoto města. V-IX denně (v případě dobrých povětrnostních podmínek) IV-XI každý PÁ, SO, NE a ve svátek Autovlak (linka A) jezdí v hodinových intervalech od 10.00 do 17.00. Oblíbená lanovka Vás bezpečně vyveze z Mírového náměstí k vyhlídkové věži Diana, odkud je možné obdivovat nádhernou scenerii Karlových Varů. IV, V, IX 9.00-18.00 I, II, III, XI, XII 9.00-17.00 Vychutnejte si romantickou projížďku drožkou. Jejich stanoviště najdete u Hlavní pošty a na Divadelním náměstí.


Lázeňské lesy a parky

Lázeňské lesy s více jak 120 km značených turistických cest lákají k relaxačním procházkám, vč. nordic walking. Trasy jsou propleteny altány, jednoduchými chatkami či vyhlídkovými místy, jenž zvou k návštěvě a odpočinku na dlouhých výletech. Cesty Vás dovedou např. k vyhlídkové rozhledně Diana, k oblíbenému místu s­ pisovatele Vladimíra Párala – chatě Rusalka nebo k přírodnímu lanovému ­centru sv. Linhart. Za návštěvu určitě stojí i obora sv. Linhart, kde je možné z visacích mostů pozorovat lesní zvěř. Nejstarší církevní stavba – kostel sv. Linharta postavili dávní osadníci uprostřed lesů v královské oboře Nejstarší výletní altán – Dorothein altán, 1791, postaven na počest vévodkyně Kuronské Nejnavštěvovanější vyhlídka – 1804, Maierův gloriet na skalním výběžku ve stráni nad městem Lanové centrum Sv. Linhat je otevřeno od května do září. Nejstarší kříž – pochází z roku 1561, jde o tzv. smírčí kříž. Byl postaven na místě, kde tragicky zahynul řeznický tovaryš. Naučná dendrologická stezka je zaměřená na historii a botaniku lázeňských parků. Stezka začíná v centru Karlových Varů ve Smetanových sadech a po 4,5 km končí v parku u restaurace Poštovní Dvůr. Smetanovy sady - Dvořákovy sady - Skalníkovy sady - Divadelní náměstí - Sady Karla IV. - Goethova stezka - Japonská zahrada - Sady u Poštovního dvora – Park za letním kinem.


Prohlídky SPECIÁL

Infocentrum Vám rádo zprostředkuje speciální prohlídky, včasná rezervace v turistickém informačním centru (TIC) je nutná:

Karlovarské městské divadlo Prohlídku divadla od známých architektů Fellnera a Helmera s průvodcem je možné objednat v TIC Karlovy Vary. Minimální počet účastníků: 25

Filmové VARY Genius loci Karlových Varů způsobil, že slavné lázně lákají filmaře a úžasná scenérie tvořila kulisu v mnoha slavných filmech, např. Casino Royale, Edith Piaf, Hostel II, Poslední prázdniny, Rytíři ze Šanghaje. Jedinečnou příležitost stát se součástí hrané prohlídky na téma slavných filmů si rezervujte v TIC Karlovy Vary.

Tajemné VARY O vážných událostech Karlovarské historie se i trochu nevážnou formou můžete dozvědět v rámci speciální hrané prohlídky. V doprovodu zkušeného průvodce mají zájemci možnost navštívit některá ikonická místa v Karlových Varech a zjistit, jak taky mohla vypadat jejich historie.

Prohlídka pro žáky a studenty TIC Vám na základě Vašich požadavků zajistí prohlídku pro školy.

Turistické informační centrum (TIC) Lázeňská 14, CZ - 360 01 Karlovy Vary T +420 355 321 176, infocentrum@karlovyvary.cz

www.karlovyvary.cz

Profile for Karlovy Vary

140332 infocentrum varyace prospekt 100x210  

140332 infocentrum varyace prospekt 100x210  

Advertisement