Page 1

LOUISiana Digital Library Biblioteka Cyfrowa Louisiany http://louisdl.louislibraries.org/

1. Zawartość: LOUISiana Digital Library jest to biblioteka cyfrowa prezentująca dziedzictwo kulturalne i historyczne bibliotek, muzeów i innych instytucji kultury z okolic Louisiany. Ta cyfrowa biblioteka składa się z 140 kolekcji np. „Camp Ruston Collection” (Kolekcja obozu Ruston), kolekcja materiałów o największym obozie jenieckim na terenie Stanów Zjednoczonych podczas II wojny światowej; kolekcja fotografii z okresu Wojny Secesyjnej; kolekcja poświęcona muzyce jazzowej (fotografie oraz nagrania dźwiękowe) oraz wiele innych kolekcji mówiących o znanych ludziach lub istotnych wydarzeniach. Ogólnie w bibliotece znajduje się około 144,000 materiałów cyfrowych. Kolekcje do Biblioteki Cyfrowej Louisiany dostarczają 22 instytucję.

2. Założyciele lub koordynatorzy: • LOUIS: The Louisiana Library Network http://appl003.lsu.edu/ocsweb/louishome.nsf/index • CONTENTdm Digital Collection Management Software http://www.contentdm.com/

3. Historia projektu: LOUISiana Digital Library jest częścią LOUIS (konsorcjum w skład którego wchodzą 43 instytucje z terenu Louisiany: college, uniwersytety, biblioteki). Początek biblioteki cyfrowej sięga 1996 roku, kiedy to Uniwersytet Stanowy Louisiany zaczął tworzyć własny system biblioteki cyfrowej. W ten sposób powstała Biblioteka Cyfrowa Louisiany, pierwszym samodzielnym projektem tej biblioteki była digitalizacja kolekcji historycznych fotografii z okresu 1939-1987. 1


4. Kolekcje: America Between the Wars 1920 – 1940: Kolekcja ta opisuje Amerykę w okresie międzywojennym, 1920-1940 głównym źródłem jest znaczna liczba przedmiotów wnoszonych przez członków nauczania historii amerykańskiej w Louisiana (TAHIL). TAHIL obejmuje: Louisiana Archiwów Państwowych, Louisiana State Museum, Historic New Orleans Collection i Tulane University Library zbiorów specjalnych. Główny udział stanowią różnorodne elementy, tj. zdjęcia, plakaty, dokumenty społeczne, polityczne i gospodarcze z życia w powyższych latach. Dostęp do kolekcji jest pełny.

Louisiana State Museum Jazz Collection – kolekcja ta składa się z fotografii, nagrań dźwiękowych oraz instrumentów muzycznych dotyczących muzyków i zespołów jazzowych działających czy też pochodzących z Nowego Orleanu np.: Louis Armstrong, Sidney Bechet. Kolekcja ta stanowi część dużego projektu: LaGumbo: A Recipe for Empowerment. Dostęp jest ograniczony, ponieważ elementy są w trakcie digitalizacji i katalogowania, a gromadzi około 3501 zbiorów.

Louisiana Historical Photographs of the State Library – jest to kolekcja historycznych czarno-białych zdjęć z lat 1930-1970. Zawiera ona zdjęcia osób związanych z Louisianą: gubernatorów, artystów, autorów oraz muzyków. Znajdują się tutaj również zdjęcia historycznych obiektów takich jak: kościoły, plantacje. W kolekcji umieszczono również zdjęcia w manewrów wojskowych z roku 1940. Kolekcja składa się z 10559 zdjęć Obecnie kolekcja ta jest całkowicie dostępna.

5. Interfejs: Interfejs w języku angielskim. Biblioteka korzysta z systemu CONTENTdm, który dostarcza narzędzi służących do organizacji, zarządzania, publikowania i wyszukiwania dokumentów w cyfrowych kolekcjach. System pozwala na wyszukiwanie jak i przeglądanie. Wyszukiwanie zaawansowane jest możliwe na czterech „poziomach”: poprzez wszystkie pola, wybrane pola, bliskość, datę. - Wyszukiwanie poprzez wszystkie pola: pozwala na wyszukiwanie poprzez: zawiera wszystkie słowa, zawiera dokładną frazę, zawiera dowolne słowo z frazy, nie zawiera słowa.

2


- Wyszukiwanie poprzez wybrane pola: wyszukiwanie poprzez zawiera wszystkie słowa, zawiera dokładną frazę, zawiera dowolne słowo z frazy, nie zawiera słowa w wybranych polach rekordu np.: tytuł, język, temat, format. - Wyszukiwanie przez słowa bliskoznaczne - Wyszukiwanie przez datę Wyszukiwanie zaawansowane pozwala również na wyszukiwanie w konkretnych kolekcjach. Przeglądanie pozwala na przeglądanie obiektów znajdujących się bibliotece cyfrowej bez podania szczegółowych kryteriów wyszukiwawczych. 1. Umożliwia nam przeglądanie poszczególnej kolekcji. 2. Pozwala na sortowanie obiektów (alfabetyczne) poprzez: tytuł, temat, uwagi.

6. Metadane: System CONTENTdm wykorzystuje system metadanych - Dublin Core. Dublin Core (rys. 1) (Dublin Core Metadata Element Set, DC, DCES) – ogólny standard metadanych. Przyjęty jako standard ISO 15836-2003. Do opisu zasobów internetowych DC definiuje 15 prostych elementów. Typowym użyciem jest wykorzystanie RDF do opisu zasobów XML lub XHTML z użyciem elementów DC. Organizacja zajmująca się rozwijaniem i upowszechnianiem formatu Dublin Core to Dublin Core Metadata Initiative. Celem przewodnim jest stworzenie standardu umożliwiającego szybkie i łatwe przeszukiwanie zasobów elektronicznych w poszukiwaniu kluczowych informacji.

3


Źródło:http://www.louisianadigitallibrary.org/cdm4/item_viewer.php?CISOROOT=/p120701 coll10&CISOPTR=8

7. Format zasobów cyfrowych: Biblioteka cyfrowa udostępnia zasoby w następujących formatach: jpg, JPEG2000, mp3, mov, rm itp.) Przy wyświetleniu danego obiektu pojawia się pasek nawigacyjny który umożliwia: powiększanie i pomniejszanie obiektu, jego rotacje i chowanie miniatury znajdującej się po prawej stronie.

Źródło:http://www.louisianadigitallibrary.org/cdm4/document.php?CISOROOT=/ABW&CISOPTR= 105&REC=1

8. Osobliwości i atrakcje:

My Favorites - każdy „obiekt” znajdujący się w dowolnej kolekcji może zostać dodany do „moich ulubionych” - umożliwia to szybkie przeglądanie, wysyłanie mailem, zapisywanie czy też umieszczanie na stronie WWW. W tym przypadku przy każdym dokumencie na górze lub na dole pojawia się przycisk: „dodaj do moje ulubione”. Do ulubionych 4


można dodać 100 dokumentów.

Źródło: http://www.louisianadigitallibrary.org/cdm4/favorites.php?CISOROOT=/p15140coll27

9. Inne istotne informacje: brak.

10. Wykorzystane źródła dostępu: • Biblioteka Cyfrowa Louisiany: http://www.louisianadigitallibrary.org/index.php [15.04.2012.] • Wikipedia – Dublin core: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dublin_Core [15.04.2012.] •

LOUIS: http://appl003.lsu.edu/ocsweb/louishome.nsf/index [15.04.2012.]

Autor: Karina Materna Kraków: 15.04.2012. Zgadzam się na publikacje mego tekstu w sieci Internet: tak

5

LOUISiana Digital Library  
LOUISiana Digital Library  

Biblioteka Cyfrowa Louisiany - prezentujaca dziedzictwo kulturalne, historyczne bibliotek, muzeów i innych instytucji kultury z okolic Louis...

Advertisement