Page 1


Küba

2.Gün

1.Gün

Karayiplerin gizemi, İspanyol ve Afrika esintisi, her köşe başında amatör müzik grupları, puro fabrikaları, özel Küba Mutfağı, sanatın, şiirin, edebiyatın kokusunun sindiği egzotik sokaklar… Che, Fidel… Küba’nın Ateşi sizi bekliyor.

İstanbul Atatürk Havalimanı KARİBU Kontuarı önünde rehberimizle buluştuktan sonra check-in ve bagaj işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Pasaport kontrolünden geçtikten sonra Air France Havayolları’nın tarifeli seferiyle Küba’nın başkenti Havana’ya uçuyoruz. Yaklaşık 15 saatlik uçuşun ardından Havana-Jose Marti Uluslararası Havaalanı’na Küba yerel saati 19.05’te inişimizi gerçekleştiriyoruz. Pasaport ve bagaj işlemlerinin ardından bizi bekleyen transfer aracımızla otelimize yerleşiyoruz. Otelimizde akşam yemeğini yedikten sonra isteyenler ünlü yazar Ernest Hemingway’in bir zamanlar uğrak yeri olan “La Floridita”da’ya gidiyoruz. Burada gezginlerimiz Küba’nın meşhur Mojitolar’ından tadabilirler. Geceyi 5 yıldızlı otelimizde geçiriyoruz. Otelimizin atmosferinin de sizleri oldukça etkileyeceğini şimdiden söylemeliyiz. Sabah kahvaltısının ardından UNESCO tarafından 1982 yılında “İnsanlığın Kültürel Mirası” olarak korunmaya alınmış Havana’da yürüyüşe çıkıyoruz.Küba Ulusal Abidesi olarak bilinen Hotel Inglaterra, ülkenin en eski tiyatro ve sinema binası Gran Teatro De La Habana ve Cinema Payot, Kübalıların gururla söyledikleri bir benzerinin Washington’daki Capitol binasından 1 metre daha yüksek inşaa edilmiş El Capitollio,ülkenin en meşhur puro fabrikası Fabrica De Tabacos Partagas’ı göreceğiz. Hemen bir kaç blok ötede Küba’nın en büyük ve en önemli müzesi Devrim Müzesi,Ulusal Başkanlık Sarayı ve müzenin bahçesinde yer alan Fidel ve arkadaşlarını Meksika’dan Küba’ya taşıyan Granma yatını ziyaret edeceğiz. Öğle yemeği sonrası eski şehir Havana’da İspanyol mimarisi Palacio De Los Capitannes Genarales (Şehir Müzesi),Palacio De Segundo Cabo (Şehir Kütüphanesi) ,Plaza De Armas Meydanı ve Küba’nın kahramanı, özgürlük savaşçısı, şair Jose Marti anıtını gördükten sonra şehrin alışveriş merkezleriyle ünlü caddesi Calle Obispo’da alışveriş yapıp sonra otelimize geri dönüyoruz. Serbest zaman molamızın ardından yılbaşı gala yemeğimize katılıyoruz. Ardından gezginlerimiz bütün gece eğlenme imkanı bulacaklar. Konaklama Havana’da otelimizde.


3.Gün

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısının ardından Cienfuegos’a geçiyoruz. Yol üstünde tütün tarlalarını göreceğiz. Şehre varışımıza istinaden turumuza başlıyoruz ve tur esnasında Prado Promenade, Central Park, Malecon Bulvarı ve Valle Sarayı’ nı (Palacio de Valle) geziyoruz. Ayrıca Latin Amerika Sanatı’nda önemli bir yeri olan Tomas Terry Tiyatrosu’nu da göreceğiz.

5.Gün

4.Gün

Öğle yemeği sonrası 1 saat uzaklıktaki UNESCO Dünya Mirası Listesi’nin Küba’daki en önde gelen şehri Trinidad doğru yolculuğumuz devam ediyor. UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Trinidad’ın kent dokusu tamamen kendine özgü. Pastel renklere boyanmış, bir iki katlı, bitişik nizam evler ve Arnavut kaldırımlı sokaklar... Yansıyan güneş ışınlarının göz rahatsızlıklarına yol açmasını önlemek amacıyla, bu bölgede evlerin beyaza boyanması yasaklanmış. Trinidad da Plaza Mayor, Museo Romantico ve Tarih Müzesi de göreceğimiz yerler arasında. Geceleme Trinidad’ta otelimizde. Bu arada söylemeliyiz yeni yılın ilk gününü Karayiplerde yüzerek geçirebilirsiniz. Otelde alacağımız kahvaltımızın ardından 4 saatlik bir yolculuğa başlıyoruz. Yolculuğumuzda durağımız Küba devrimi sırasındaki en önemli savaşların yaşandığı yer olan Santa Clara olacak. Burada Santa Clara’yı gezecek, Che’nin 37 arkadaşı ile birlikte bulunduğu anıt mezarı ve devrim öncesi Che ve arkadaşları tarafından raydan çıkarılan zıhlı tren anıtını göreceğiz. Santa Clara’daki turumuzun ardından UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Eski Şehir Camaguey’e gidiyoruz. Şehire varışımızın ardından “Coco nuts” dedikleri bisiklet taksilerle şehir turu gerçekleştiriyoruz. Geceleme otelimizde. Sabah kahvaltısının ardından Küba Devrimi’nin başladığı yer olan Santiago’ya gidiyoruz. Turumuz sırasında Domuzlar Körfezi’ni de göreceğiz. Santiago’nun ayrıca Bueno Vista Social Club’ın da doğduğu yer olduğunu söylemeliyiz. Santiago’daki gezimizin ardından otelimize yerleşiyoruz. Konaklama Santiago’da otelimizde.


6.Gün

Gezginlerimiz bugünü denizin ve güneşin tadını çıkararak geçirecekler. Akşamüstü saatlerinde rehberimizle birlikte Santiago Havaalanı’na gidiyor ve Havana’ya uçuyoruz. Havana’ya varışımızın ardından otelimize yerleşiyoruz. Geceleme Havana’da otelimizde.

7.Gün

Küba

Sabah kahvaltısının ardından gezginlerimizle Havana Şehir Mezarlığı’nı gezeceğiz. Burada adeta bir ev şeklindeki koloni dönemi mezarları sizleri çok etkileyecek. Serbest zaman molamızın ardından rehberimizle birlikte Jose Marti Uluslararası Havaalanı’na gidiyoruz. Air France Havayolları’nın tarifeli seferi ile Paris üzerinden İstanbul’a dönüyoruz. Tura katılan misafirlerimizle bir başka turda buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

Karayiplerde denize girmelisiniz! Mojiotların tadına mutlaka bakın Puroları lisanslı yerlerden almaya çalışın!


Karibu "Yılbaşında Küba"  

Yılbaşında Küba

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you