Page 1


Gerçek üstü bir Tanzanya masalına

hazır mısın?


Tanzanya 7 tepeli şehirden, karlı Kilimanjaro’ya doğru yola çıkmamızla başlıyor macera. Dar EsSelam’a THY’nin direk seferi ile konforla uçuyoruz. Aktarmayla Arusha’ya varıp, otelimize yerleşiyoruz. Heyecan dolu bir macera için bol bol enerji topluyoruz.

2.Gün

Kadim Afrika’yı Hissetmek : İnsanoğlunun köklerinin ait olduğu, uçsuz bucaksız, mucizevi topraklardayız. Enteresan bir aidiet duygusu kaplıyor içimizi. Sanki daha önce buralara gelmişçesine. İçimizdeki avcının cesareti dışa vuruyor, bakışlarımız keskinleşiyor, görüş menzilimiz artıyor adeta. Hayal edin... Öyle bir yükselti ki başı bulutları aşıyor. Yılın 12 ayı kar... Evet Afrika’da yılın 12 ayı kar olan mucizevi bir doğa harikası. İşte Klimanjaro... Bu efsanevi dağın eteklerinde yapacağımız safarinin heyecanı unutulmaz olacak. Kadim Afrika’nın en önemli ulusal parklarından Manyara’dayız. Manyara Gölü öyle cömert ki 300’den fazla kuş türünü besliyor. Renk renk öbeklenmiş binlerce kuşun çığlık çığlığa av seremonisi tüylerimizi ürpertiyor. Flamingoların görsel ziyafetinden sonra macera hızlanıyor. 4x4 Macera Kara Kıtada : 4x4 araçlarımızla safariye çıkıyor etrafa biraz kum ve toprak saçıyoruz. Böyle bir çeşitlilik beklemediğinizi itiraf edeceksiniz. Onlarca belgeseli aynı anda izliyormuş gibi, hepsi bir arada, hepsi iç içe. Zaman Yolculuğuna Var mısınız? : 1900’lerde Kara Kıta’yı keşfe çıkan kaşifler gibiyiz. Burada “Tanrılar çıldırmış olmalı”. Mto va Mba kasabasında tam 120 farklı Afrika kabilesi ile karşılaşıyoruz. İnsanı, tarihi ve doğalı keşfetmek için bulunmaz bir fırsat. Gerçek Bir Maceraya Hazır mısınız? : Afrika’da gece, başka bir yerde olamayacak kadar mistik, yıldızlı ve vahşi. Doğal hayatın tam ortasında, “özel lodge”umuzdayız. Uçsuz bucaksız savanlardaki vahşi hayat gözümüzün önünde yaşanıyor. Bu kez beyaz camdan değil tam ortasından seyrediyoruz. Kocaman kedilerin gezen gözlerini takip ediyor, hırıltılarıyla ürperiyoruz. Bir hayatta kalma mücadelesinin canlı şahitleri oluyoruz. Uyumak mı? Adrenalin yüklüyken mi? Hiç sanmıyoruz..


SAFARi ARKADAŞLARI

3.Gün

Yolculuklarda herkes arkadaşlarıyla olmak ister. Kara Kıta’ya özel safari yolculuğunda arkadaşlarınız; zebralar, filler, aslanlar, rengarenk kuşlar. Bu manzarayı fotoğraflayıp facebook sayfanızda paylaştığınızda, arkadaşlarınızın tepkisine şaşıracaksınız.

Afrika’da gündoğumu : Afrika’da savanda güneşin nasıl doğduğunu anlatmak için kelimeler kifayetsiz kalıyor. Herşey yavaşça renkleniyor, devasa turuncu disk yükseldikçe kimileri için gün başlıyorken kimileri için sona eriyor.

4.Gün

Serengeti; dünyanın hayvanat bahçesi : Karşınızda hortumlular, benekliler, pijamalılar, boynuzlular. 4x4lerimizle aralarına giriyor, karşılıklı bir merak yaşıyoruz. Safari turumuzun son günü Ngorangora Kraterin’de. 2.5 milyon yıllık yaşı ve 800 metre derinliği ile nefeslerimizin tutulmasına neden oluyor dünyanın en eski krateri. İhtiyar kıta sürprizlerle dolu ve sürekli bizi kışkırtmaya devam ediyor. Müthiş 5’li : Afrika’nın müthiş beşlisi aslan, fil, gergedan, leopar ve bufalo. Yaşam alanlarına davetsiz misafir oluyoruz. Bazıları türünün son örnekleri. Buralar avcının av olduğu topraklar. Afrikalı Nasıl Yaşar? : Kabile hayatının basitliği, doğallığı ve samimiyeti sizi şaşırtacak. Masai Köyü ve Kabilesi’nin sınırlarına giriyoruz. Yerel rehber aracılığı ile tanışıyor, sohbet ediyor, hatıra ve hediyeler takas ediyoruz. Dikkat Bulaşır !!! : Afrika’da mutluluk bulaşıcıdır. Masaili dostlarımız bunun kanıtı. Az çoktur diyor burdaki insan. Toprak ve sazdan yaptıkları evlerindeki keyifleri ve sürekli gülen gözleri bizleri de gülümsetecek. Hatta belki de imreneceğiz onlara. Masai Köyü’nden sonra gecelemek için Arusha’daki otelimize dönüyoruz.


5.Gün 6.Gün

Kahvaltının hemen ardından Arusha’yı keşfe çıkıyor, ayakkabılarımızın tabanlarını biraz daha eritiyoruz. İç hat uçuşu ile Zanzibar’a ardından kent merkezi Stone Town’a varıyoruz. Muhteşem el işçiliği kapılarıyla ünlü Zanzibar mutlu insanları ve etnik dokusuyla içimize işliyor. Akşam yemeğinde taze okyanus balığı.. Meşhur Zanzibar Balık Pazarı’nda hiç görmediğimiz envayi çeşit balık görüyoruz. Buradaki lezzeti başka yerde bulmanız mümkün olmayacak. Gece ise Mercury’s Bar’dayız. Adını, tahmin edeceğiniz üzere Queen’in Zanzibar doğumlu efsanevi solisti Freddie Mercury’den alıyor. Tüm yorgunluğumuzu atıyor eğlenceye doyuyoruz. Zanzibar’ın muhteşem sahilindeyiz. Burada servet toprağın derinliklerinde değil ayaklarımızın hemen altında. Altın tozu gibi bir sahilde güneşleneceğiz. İsteyen yüzecek, isteyen dalacak, su altı safarisi yapacak. İddia ediyoruz bu renkleri daha önce görmediniz!

7.Gün

Med Cezir Romatizmi : Zanzibar’da Ay’ı ve Med Cezir’i izlemek ayrı bir keyif. Okyanusa Açılmak İsteyen Var mı? : İsteyen gezginlerimiz tekneler ile sonsuz Hint Okyanusu’na açılabilir, köle odalarını görüp, dev kaplumbağlara şaşırabilirler. Serbest zaman geçirme fırsatı bulacağımız gün sonrasında sırasıyla Zanzibar, Dar Es-Selam ve İstanbul’a geçiyoruz. Dileyen konuklarımızla Bursa’ya, yuvaya dönüyoruz. Aklımızda macera dolu Afrika’dan kareler, gönlümüzde ise yeni seyahat hayalleri..

Serin tutan kıyafetler getirmeyi ihmal etmeyin. Zanzibar’da Afrika Mutfağı’nın lezzet karışımlarını ve buraya has leziz hindi yemeklerini mutlaka deneyin. Alışveriş yaparken pazarlık etmeyi sakın unutmayın.


KiLiMANJARO Afrika macerasının sembol dağı. Karlı zirvesi ve ihtişamlı duruşuyla anılarınızdan asla çıkmayacak.


Karibu "Tanzanya"  

Zanzibar & Safari & Masai

Karibu "Tanzanya"  

Zanzibar & Safari & Masai

Advertisement