Page 1

Maciej Kozłowski (1957 - 2010)


BIOGRAFIA Maciej Kozłowski urodził się 8 września 1957 roku w Kargowej, do 12 roku życia tu się wychowywał . Potem zamieszkał w Zgierzu, gdzie ukończył szkołę średnią (Technikum Gospodarki Wodnej). W 1984 roku ukończył studia na wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi. Wizerunek ekranowy Macieja Kozłowskiego w latach 90. ukształtowało kilka ról gangsterów i bandytów, m.in. w Psach i Mieście prywatnym, gdzie zagrał Aliego, szefa warszawskiej mafii. Zagrał m.in. u Juliusza Machulskiego, Władysława Pasikowskiego, Marka Koterskiego czy Stevena Spielberga. Za najważniejszą rolę filmową uważał kreację atamana kozackiego Maksyma Krzywonosa w ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza Ogniem i mieczem.


PIŁKA NOŻNA Swoją przygodę z tą dyscypliną rozpoczął jako nastolatek wzmacniając drużynę trzecioligowego klubu piłkarskiego „Boruta” w Zgierzu. Natomiast już jako znany aktor należał do licznego grona piłkarzy Reprezentacji Artystów Polskich (pod wodzą Olafa Lubaszenki). Wiedział, jak ważne jest rozwijanie zdolności sportowych młodych ludzi, dlatego zorganizował dla dzieci szkoły w Kargowej spotkania ze znanymi piłkarzami m.in. z Darkiem Dziekanowskim oraz wyjazd na zgrupowanie Reprezentacji Polski do Grodziska Wlkp. zakończony spotkaniami ze sztabem szkoleniowymi i zawodnikami kadry.


Kozzi Gangsta Film

Festiwal Filmu i Teatru im. Maćka Kozłowskiego w Kargowej po raz pierwszy odbył się w dniach 5-8 lipca 2012 i jest pierwszym tego typu projektem w Polsce zakładającym cykliczne, letnie przeglądy twórczości filmowej i teatralnej inspirowane refleksją o Maćku Kozłowskim – wybitnym aktorze filmowym i teatralnym. Festiwal przyjmuje formę wielopokoleniowej imprezy kulturalnej, a także jest sposobem uczczenia pamięci wybitnego aktora, mieszkańca Kargowej, budowania tożsamości kulturalnej regionu i nowego wizerunku miasta.


Maciej Kozłowski – pośmiertnie wyróżniony Lubuskim Laurem Oświaty Doceniając zaangażowanie i zasługi Macieja Kozłowskiego na rzecz kargowskiej młodzieży i lokalnej społeczności, Gmina Kargowa zgłosiła do Sejmiku Województwa Lubuskiego jego kandydaturę do wyróżnienia Lubuskim Laurem Oświaty. 29 kwietnia 2011 r. Kapituła Lubuskiego Lauru Oświaty uhonorowała głównym wyróżnieniem w kategorii osoba fizyczna, Macieja Kozłowskiego. Jest to wyróżnienie i uhonorowanie naszego pierwszego honorowego obywatela Gminy Kargowa. Wyróżnienie zostanie wręczone na uroczystej sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim w dniu 27 czerwca 2011 r. przez Przewodniczącego Kapituły Konkursu p. Macieja Szykułę, żonie Macieja Kozłowskiego Pani Agnieszce Kowalskiej. Maciej Kozłowski znany aktor z urodzenia kargowianin szczególne zasłużył się we współpracy z młodzieżą, której wpajał swoją życiową maksymę „Nie miejcie żadnych kompleksów, mieszkając i wychowując się w Kargowej - też można zostać kimś”.


Młodzież z Kargowej w Warszawie


HONOROWY OBYWATEL GMINY KARGOWA


Wpis do kroniki


Po długiej walce z chorobą 11 mają 2010 roku Maciej Kozłowski zmarł. Miał 53 lata. Dziś mija trzecia rocznica jego śmierci.


„Na tym polega urok życia. Życiu należy sprostać. Poczucie humoru na własny temat bardzo w tym pomaga” Maciej Kozłowski .


Wizyta w Kargowej

Maciej Kozłowski  

11 maja mija 3. rocznica śmierci Maćka Kozłowskiego - aktora, Honorowego Obywatela Kargowej.