Page 1

Mój wymarzony epodręcznik


Wstęp W dzisiejszych czasach technika pozwala na czytanie, przeglądanie, a także na tworzenie i publikowanie w internecie różnego rodzaju artykułów, czasopism, książek, a nawet szkolnych podręczników. Chciałabym się tutaj zastanowić nad wadami jak również zaletami epodręczników, a także nad wyglądem mojego wymarzonego epodręcznika.

Różnice między tradycyjnym podręcznikiem, a e-podręcznikiem Cechy Cena

Tradycyjny podręcznik Drogie

E-podręcznik Różnie, ale stosunkowo przyzwoite ceny Dostępność Po zakupie dostępne wszędzie Dostępne tylko na wystarczy go ze sobą wziąć czytnikach e- booków Atrakcyjność Różnie, zazwyczaj średnio Dobrze zrobione mogą być interesujące bardziej interesujące od zwykłych podręczników Waga Duża Stosunkowo niewielka

Zacznijmy może od porównania tych dwóch rodzajów podręczników. Pierwszym kryterium była cena. To dość oczywiste, że tradycyjne podręczniki są drogie, w końcu do ich wykonania potrzebny jest papier, tusz no i oczywiście maszyny potrzebne do wydruku. Co do epodręczników do ich stworzenia nie potrzeba tych wszystkich elementów. Będziemy zapewne płacili więc za pracę jaką autorzy włożyli w przygotowanie podręcznika, jak również za prawa autorskie. Dlatego w niedalekie przyszłości powinny mieć one całkiem przyzwoite ceny. Drugim elementem jaki rozpatrywałam jest


dostępność. Tutaj wygrywa raczej podręcznik zwykły, chociaż jeśli weźmiemy pod uwagę jego ciężar to można mieć wątpliwości. Gdyż i owszem po zakupieniu podręcznika można z niego korzystać wszędzie i w każdych warunkach, jednak jeśli chcemy zabrać ze sobą kilka podręczników (jak na przykład do szkoły) stają się one potwornie ciężkie. Co do dostępności e-podręcznika, aby móc z niego korzystać należy mieć przy sobie naładowane urządzenie służące do odczytania e-podręczników, lub mieć dostęp do prądu aby móc z niego korzystać. Lecz jeśli weźmiemy pod uwagę ciężar takiego zaopatrzenia, staje się jasne, że nie ważne ile książek będziemy mieli na urządzeniu waga zawsze pozostanie taka sama. Ostatnią cecha jaką wzięłam pod uwagę jest atrakcyjność. W tradycyjnym podręczniku autorzy starają się jak najbardziej ubarwić książkę przez różne obrazki, schematy, jednak nie ukrywajmy, że nieraz nie do końca im to wychodzi. Jednak jest to wręcz polem do popisu dla epodręczników. Moim zdaniem autorzy są w stanie wymyślić kilka naprawdę świetnych pomysłów na urozmaicenie i uatrakcyjnienie epodręczników. Tak wiec podsumowując: e-podręczniki są lekkie, tanie i mogły by być naprawdę interesujące, jeśli chodzi o dostępność to też nie ustępuje pola tradycyjnemu podręcznikowi.

Mój wymarzony e-podręcznik Mój wymarzony e-podręcznik miałby obrazki, animacje i filmiki nawiązujące i wyjaśniające temat, przejrzyste schematy, tekst podręcznika ujęty tak żeby nie nudził, a interesował, ciekawostki na dany temat oraz zaznaczone najważniejsze pojęcia i informacje.

Mój wymarzony e-podrecznik  
Mój wymarzony e-podrecznik  

taka mała prezentacja o zaletach e-podręczników

Advertisement