Page 1

NOVINKY

Důležitá telefonní čísla k odstřižení

BYDLENÍ

Na bezpečnostních dveřích nešetřete

ZÁBAVA

Sudoku Křížovka Soutěže

inzerce

ZDRAVÍ

Pivo pomáhá snižuje škodlivé látky

NAŠE PŘÍBRAMSKO květen I 2014

titul je součástí sítě

Josef Matějka: S podnikáním jsem začínal na univerzitě

20

00

0

v do ýtisk sc ů z hr da án rm ek a

na str. 4

ibr

pr

se

na w.

ww z

o.c sk am

inzerce

inzerce


INZERCE TRHOVÉ DUŠNÍKY 141 261 01 PŘÍBRAM TEL.: 318637611 E-MAIL: info@etd.cz

www.etd.cz

SPECIÁLNÍ NABÍDKA - nákup vysavače dyson cinetic s možností vrácení peněz do 30-ti dnů!

www.etd.cz/eshop

ZÁRUKA NA VYSAVAČ 5 LET

Auto – Poly s.r.o., autorizovaný prodej a servis vozů Škoda a VW Nová Hospoda 148, Příbram IX. tel., fax: 318 623 029 mobil: 724 365 239 e-mail:servis.pb@auto-poly.cz www.auto-poly.cz

JARNÍ PLÁNY ZAČÍNAJÍ U NÁS AUTO – POLY PŘÍBRAM Úkony servisní prohlídky: ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●

VŠE ZA 99,- Kč

kontrola podvozku,výfukové soustavy, čelního skla kontrola stavu akumulátoru, očištění a konzervace pólových vývodů kontrola množství motorového oleje, případně doplnění* kontrola množství a koncentrace chladicí kapaliny, doplnění* kontrola funkce osvětlení, případně seřízení světlometů kontrola funkce ostřikovačů, příp. seřízení kontrola funkcí řízení, spojky, elektrické výbavy kontrola stavu pneumatik kontrola množství brzdové kapaliny, případně doplnění* doplnění provozních kapalin a použité přípravky hradí zákazník

JARNÍ SERVISNÍ PROHLÍDKY V TERMÍNU 1. 4. 2014. DO 30. 5. 2014 NAVŠTIVTE NÁS A NEMUSÍTE CHODIT JINAM V případě zjištění závady s Vámi rádi sjednáme konkrétní termín opravy. V rámci jarní prohlídky Vás čeká i atraktivní nabídka originálního příslušenství. Zároveň se můžete seznámit s ucelenou nabídkou nových vozů ŠKODA a nových užitkových vozů VW.

2


INFORMUJEME soutěž o knihu Mare Nostrum Historie, receptury a tajemství středomořské stravy

16 × 23 cm 208 stran

soutěžní otázka: Kde se narodil většinový majitel firmy CZC.CZ pan Josef Matějka? Odpověď zašlete nejpozději do 15. května na adresu: Naše Příbramsko, nám. T.G.M. 154, 261 01 Příbram 1 nebo e-mailem: redakce@nasepribramsko.cz

Výherce získá knihu: Mare Nostrum - Historie, receptury a tajemství středomořské stravy S Vaší odpovědí uvádějte prosím i adresu, na kterou chcete zaslat případnou výhru

kontakty Michal Soudek tel.: 608 100 979 inzerce@nasepribramsko.cz

inzerce

Michaela Grossová redakce@nasepribramsko.cz

redakce

Nahlásil bombu v příbramských bankách Obvinění z přečinu šíření poplašné zprávy si v polovině dubna vyslechl 37letý muž z Příbramska. Dne 7. března v dopoledních hodinách měl tento muž zavolat na tísňovou linku, kde úmyslně oznámil nepravdivou informaci o tom, že se v jedné z příbramských bank nachází bomba. Kvůli této zprávě bylo uzavřeno celkem osm bank. Policisté prohledali prostory uzavřených bank, ale žádná bomba nalezena nebyla. Vzniklá škoda zatím nebyla přesně stanovena. Obviněnému muži hrozí v případě odsouzení za tento trestný čin od šesti měsíců až na tři roky odnětí svobody. -r/P ČR-

důležitá telefonní čísla - Příbram a okolí

MĚSTSKÁ POLICIE

156

NEMOCNICE

318 641 700

VETERINA

774 679 117

AUTOSERVIS

608 267 000

TAXI

606 236 937

ZÁMEČNÍK

602 105 365

INSTALATÉR

777 318 712

ELEKTRIKÁŘ

724 248 546

ADVOKÁT

725 380 395

Příbram plánuje zateplení plaveckého bazénu Příbram by se v brzké době mohla dočkat nejen zateplení svého plaveckého bazénu, jedná se totiž o objekt se značnými energetickými ztrátami. Podle starosty Pavla Pikrta by se „celková rekonstrukce dle odhadu projektanta měla pohybovat kolem 23,5 milionů korun, soutěží bychom však mohli dosáhnout ceny nižší. Na projekt bychom čerpali dotaci z OPŽP ve výši 7 milionů korun a spoluúčast města by byla ve výši 15,5 milionů korun.“ Rekonskrukce se také zřejmě dočkají i ledové plochy. U těch se počítá s celkovými náklady kolem 29 milionů korun včetně daně. Stejně jako u plaveckého bazénu by dotace byla čerpána z OPŽP a dosahovat by měla výše 8,8 milionů korun. Město by ze svého rozpočtu hradilo přibližně 20,2 milionů korun.

V něděli 20. dubna se uskutečnila akce s názvem III. nedělní přejezd české Route 66. Progam akce probíhal již od ranních hodin na náměstí T.G.Masaryka v Příbrami. Pro účastníky představuje tato akce stylovou možnost jak otevřít novou motoristickou sezonu.

-r/MÚP-

inzerce Měsíčník pro čtenáře z regionu Příbramska • Registrace: MK ČR E 20819 • Vydává Transitmedia, IČ: 70 70 24 71 • Adresa vydavatele a redakce: Nám. T.G.M. 154, 261 01 Příbram 1, tel.: +420 608 100 979, e-mail: redakce@nasepribramsko.cz • Distribuce: Česká pošta, s.p. • Fotografie bez uvedení zdroje pocházejí z redakčního archivu

www.nasepribramsko.cz 3


ROZHOVOR

Josef Matějka: S podnikáním jsem začínal na univerzitě Jste internetový obchod nabízející počítače a elektroniku, plánujete rozšířit nabídku také o jiné zboží?

Zakladatel a většinový majitel úspěšné společnosti CZC.cz (dříve Czech Computer) Josef Matějka se narodil v Příbrami. S podnikáním začínal již na univerzitě, v současné době jeho firma zaměstnává na dvě stě lidí a v tomto roce plánují s firmou v růstu tržeb překonat hranici 2 miliard Kč.

Nic takového v plánu nemáme, naopak se chceme pevně držet toho, co nabízíme teď – počítače a spotřební elektroniku. Věřím, že pokud má být obchodník profesionálem a nabízet odpovídající úroveň služeb, může toho dosáhnout pouze úzkou specializací.

Jaký sortiment Vám vytváří hlavní část obratu? Největšímu zájmu se v naší nabídce těší notebooky, mobilní telefony a tablety.

V roce 1997 jste stál u zrodu firmy CZC.cz (tehdy ještě Czech Computer). Od té doby uběhlo více jak patnáct let, jakou zastáváte roli ve společnosti v současné době?

Který Vámi nabízený produkt Vás v poslední době nejvíce nadchl? V poslední době jsem si oblíbil smartphone Nexus 5 od LG. Nadchli mě také chytré fitness náramky v naší nabídce. Jeden z nich (Jawbone UP24) jsem si sám pořídil a již druhým týdnem mě motivuje nejen k tomu, abych častěji sportoval, ale obecně se také více hýbal.

Aktuálně jsem většinovým majitelem a jednatelem firmy. Společně s generální ředitelkou Jitkou Dvořákovou také stanovuji cíle a vize, kam bychom chtěli firmu posunout.

V roce 2013 jste získali ocenění nejlepší firmy Příbramska. Jaký byl pro společnost v souhrnu rok 2013 a jaké jsou Vaše letošní očekávání a plány?

Kdo byli v začátcích Vaši první zákazníci? S podnikáním jsem začínal na univerzitě, takže našimi prvními zákazníky byli studenti.

Kolik máte v současné době zaměstnanců a kdy nastal obrat ve výrazném růstu firmy? V současné době má CZC. cz přibližně 200 zaměstnanců. Zásadní zlom nastal někdy kolem roku 1999, kdy firma z nízkých čísel začala výrazným tempem meziročně růst.

Co je podle Vás nejdůležitější pro úspěch v podnikání? Za klíč k úspěchu považuji schopnost najít a udržet si ty správné zákazníky. Zároveň jich musí být dostatek, aby dokázali firmu uživit.

4

J.Matějka v brýlích Google Glass (duben 2014)

Věřím, že pokud má být obchodník profesionálem a nabízet odpovídající úroveň služeb, může toho dosáhnout pouze úzkou specializací

V uplynulém roce jsme zaznamenali růst tržeb téměř o 40 % a dosáhli na 1,75 miliardy Kč. Přibližně 30% růst tržeb plánujeme i na letošní rok, ve kterém bychom chtěli překonat hranici 2 miliard Kč.

Uvažoval jste někdy za dobu existence firmy o jejím případném prodeji? O prodeji jsem již několikrát uvažoval a stále uvažuji. Každou nabídku se snažím zvážit a s případnými investory se sejít a pobavit, často to člověka posune dál. ... pokračování na str. 5


ROZHOVOR ... pokračování ze str. 4

V roce 2005 jste v Příbrami otevřeli svou centrálu spolu s velkým skladem. Proč jste se rozhodli právě pro Příbram a plánujete s tímto centrem do budoucna nějaké změny? Velkou roli jistě sehrála skutečnost, že jsem se v Příbrami narodil. V současné době řešíme příruční sklad, protože nám aktuální skladovací plocha přestává stačit, ale jinak žádné výrazné změny neplánujeme.

Přemýšlíte do budoucna i o jiných konceptech odběru zboží, jako například výdejní automaty či jiné?

Co říkáte na plánovaný vstup firmy Amazon - největšího e-shopu na světě - na český trh? Firma chce cílit i na české zákazníky, vnímáte to jako možnou konkurenci? Amazon určitě jako konkurenci vnímáme. Když však uvážím, že by v tuto chvíli neměl mít pro

inzerce

české zákazníky lokalizovaný web ani marketing, není míra ohrožení vysoká. Na druhou stranu se na českém trhu zviditelnil už tím, jak u nás řeší výstavbu haly. Zůstává tedy jen otázkou času, než zákazníci přestanou mít bariéry pro nákup ze zahraničí a platby kartou po internetu, pak se ta konkurence výrazně projeví.

Ve výdejních automatech cestu nevidím, u takto specializovaného e-shopu, jakým je CZC.cz, mi dává daleko větší smysl klasická síť poboček, kde si mohou zákazníci nejen bezplatně vyzvednout objednané zboží, ale také se na prodejce obrátit s žádostí o radu nebo pomoc s vyřízením reklamace. Další možnosti vidím hlavně ve zkvalitnění a zrychlení dopravy, včetně souvisejících informačních služeb zákazníkovi a možnosti operativně ovlivnit datum a čas dodání.

Co Vám udělalo v poslední době radost? Největší radost mi v poslední době dělá dcera Lucie, která se nám narodila loni v říjnu. Ze světa IT to budou brýle Google Glass, které jsem si před měsícem koupil od zákazníka z Ameriky, u nás ještě stále nejsou k dostání. Je to zajímavá technologická novinka, která vám umožní zaznamenávat vaše zážitky tak jako nikdy předtím. V brýlích je schovaný v podstatě celý chytrý telefon. Navíc vás nijak neomezují a jsou vždy při ruce, nebo spíš na očích (smích).

SOUTĚŽ S CK IRÍNY TOURS SOUTĚŽ O ŘECKÉ PRODUKTY DO VAŠÍ KUCHYNĚ. Nakreslete obrázek nebo nám zašlete fotografie z Vaší letní dovolené s CK IRÍNY TOURS na e-mail: info@iriny-tours.cz. Nejhezčí fotografie/obrázek bude ohodnocen balíčkem řeckých produktů. Uzávěrka soutěže je 31. 5. 2014.

...a vraťte se Vy z Vás, co cestovali s rodinnou firmou CK IRÍNY TOURS do Řecka – Olympské riviéry – Leptokarie a Neos Panteleimonasu...

IRÍNY TOURS (NAROZENINOVÁ)

hudba a text: JUDr. Ivo Jahelka

1) Vyndám pasy z vitríny a pak adieu! Jedem s CK Iríny do Leptokárie! Sbal si, Máňo, bikiny, a budem vysmátý, jedem totiž s Iríny už podvacátý. 2) V letadle se naperu, a ty prospi se, než plácnu po panděru Panajotise! Možná se i nametu, promiň, Marie, těším se na Markétu do Leptokárie.

Ref.: …jakýpak s tím cavyky, ouzo, gyros, tzatziky, zas si dáme do nosu v Platamonasu! 3) Ty si radši nahoře spolkni tabletku, já se těším na moře na Margaretku. A taky na Vasila, jestli je celej, tak co by ses zlobila, že jsem veselej! 4) Starostma už netrap se, měj to na háku, projdem se po Metaxe, po tom Václaváku. Tak , proboha svatýho, nebrblej zase, koupím ti něco zlatýho u Mousdrakase! Ref.: …jakýpak s tím cavyky, ouzo, gyros, tzatziky, zas si dáme do nosu v Asteriosu! 5) Cestovní ruch skomírá, krize dolehla, jen ta naše Sotira všechny doběhla. Napijem se retziny, a to nejlíp hned, na zdraví CK Iríny, na dalších dvacet let! Ref.: ….. jakýpak s tím cavyky….

-R-

5


INFORMUJEME Revitalizace veřejných prostranství Město Příbram realizuje v rámci Integrovaného plánu rozvoje města (IPRM) od r. 2010 projekty zaměřené na revitalizaci veřejných prostranství v zóně březohorského sídliště. Dosud tak byly realizovány projekty ve výši přibilžně 87 mil. korun. Posledním projektem v rámci IPRM, jehož realizace proběhne v letošním roce, a kterým měla být původně dočerpána alokace IPRM, je rekonstrukce ul. 28. října. „Jelikož město Příbram patří k těm městům, která realizují IPRM úspěšně a během celého období realizace naplňují podmínky pro realizaci IPRM, bylo schváleno navýšení alokace IPRM Příbram, které bude využito na realizaci dalších několika projektů na revitalizaci veřejných prostranství,“ sdělil starosta města Pavel Pikrt. Realizace těchto projektů proběhne v r. 2015 a celkové výdaje jsou předpokládány ve výši cca 30 mil. korun. Jedná se o rekonstrukci následujících místních komunikací: ul. Mariánská, S. K. Neumanna, Kutnohorská, Jáchymovská, Okružní, Ostravská, Gen. Kholla, B. Němcové, K. H. Máchy, Erbenova, Kladenská, Pod Haldou, Březohorská, u MŠ 28. října, Politických vězňů, Legionářů a Komenského. -r/MÚP-

Posílený tým Příbram Bobcats je připravený útočit na nejvyšší příčky

bezpečnost krátce

Podařilo se odhalit další tři lupiče Tři pachatele ve věku 18 a 19 let, kteří přepadli dvakrát stejný obchod v Příbrami, dopadli příbramští policisté. Dne 27. března je obvinili ze zločinu loupeže. Jen týden předtím zahájili kriminalisté trestní stíhání čtyř jiných lupičů, kteří se specializovali na přepadávání čerpacích stanic. Jedna věc všechny pachatele spojuje, jsou čerstvě dospělí a už se dopustili závažného trestného činu, navíc opakovaně. -r/P ČR-

Plzeň, Praha, Karlovy Vary, Kostarika, USA, Německo. To není náhodný výčet míst na naší planetě, ale oblasti, ze kterých se do týmu Příbram Bobcats přidali noví hráči. Letošní sezóna amerického fotbalu v divizi ČLAF A je opět doplněna mančaftem z Příbrami, který si letos však nenechá šlapat na paty jako v minulých sezónách. Do týmu se po několika letech vrátili příbramští odchovanci, kteří sbírali zkušenosti jak v pražských klubech, tak i v národním týmu. S nimi se do klubu přidali i posily z Plzně a Prahy. Zároveň se podařilo sehnat zámořské posily v podobě kostarického quarterbacka Scotta Dohertyho a amerického víceúčelového hráče Zacchaeuse Mccaskilla. Tým vede dvojice zkušených trenérů s touhou ukázat, že americký fotbal v Příbrami má budoucnost.

Zebra se za tebe nerozhlédne

inzerce

POŠLETE NÁM SVŮJ ŽIVOTOPIS A MOTIVAČNÍ DOPIS NA stepan.kuchar@partners.cz Nebo kontaktujte ředitele pobočky Štěpána Kuchaře na 724 689 635.

6

Duben je měsícem bezpečnosti na silnicích, po celé republice se koná mimo jiné také dopravně preventivní akce s názvem „Zebra se za tebe nerozhlédne“. V Příbrami se tato akce uskutečnila dne 3. dubna u 5. základní školy. Policisté upozorňovali u přechodů pro chodce malé školáky na principy správného přecházení. Cílem bylo posílit v nich hlavní zásady při vstupu do vozovky. Také dostali drobný upomínkový předmět, úkolníček se zebrou. V odpoledních hodinách strážci zákona zavítali do družiny 1. základní školy, kde se děti dozvěděly, co by měly při přecházení znát a vědět. -r/P ČR-


INFORMUJEME Venkovní výtah u Divadla A. Dvořáka zatím nebude

Město Příbram v minulém roce v rámci zadávacího řízení vybralo vítězného uchazeče, který měl provést vestavbu venkovního výtahu u Divadla A. Dvořáka v Příbrami. Tím se na základě nejvýhodnější nabídky stala společnost MSV Liberec s.r.o. „Na tuto investiční akci jsme měli přislíbenou dotaci od Ministerstva financí ČR, které nám však do této chvíle dotaci neposkytlo a její přijetí nelze předpokládat,“ sdělil starosta Příbrami Pavel Pikrt. S ohledem na tuto skutečnost prozatím tato investiční akce nebude realizována a s libereckou firmou bude za pomoci právních kroků ukončen smluvní vztah. Město Příbram bude čekat na vypsání vhodného dotačního titulu, pomocí kterého by vestavbu venkovního výtahu mohlo financovat. -r/MÚP-

Oblastní nemocnice Příbram a.s Vás zve na Den otevřených dveří

Chcete vidět canisterapii nebo soutěžit s dětmi a užít si zdravotní klauny? Přijďte se podívat na nová pracoviště a využijte nabídky preventivních vyšetření během Dne otevřených dveří Oblastní nemocnice Příbram v sobotu 31. května od 10 do 14 hodin v AREÁLU I (Příbram I). -ONP-

program Hlavní recepce - měření krevního tlaku, pulsu, vyšetření na hladinu cukru a cholesterolu v krvi Pavilon D3 - komentované prohlídky lůžkové jednotky šestinedělí Pavilon D1 - ambulantní část očního oddělení – komentované prohlídky, preventivní vyšetření gastroenterologie – komentované prohlídky a prevence urologické ambulance – preventivní vyšetření Pavilon C – přednáškový sál – od 10 hodin ukázky canisterapie Nádvoří nad bývalou vrátnicí – program pro rodiny s dětmi celodenní hry a soutěže o ceny se zdravotními klauny

inzerce

Informace: +420 318 632 759, info@oxygensport.cz Provozní doba: PO - PÁ 7:00 - 22:00 SO 8:00 - 18:00 | NE 9:00 - 21:00 Adresa: 26101 Příbram 8, Školní 148 www.oxygensport.cz

CROSSFIT JEDINÉ CERTIFIKOVANÉ CROSSFIT CENTRUM V PŘÍBRAMI CROSSFIT, REVOLUCE VE FITNESS DOKONALÉ CVIČENÍ PRO PEVNÉ TĚLO NOVĚ I OSOBNÍ TRÉNINKY CROSSFITU PRVNÍ HODINA ZDARMA! WWW.CROSSFITPRIBRAM.COM

FITMAMI

Chcete se po porodu dostat do kondice a nemáte hlídání? Nechcete své miminko opouštět ani na chvíli a cvičit doma vás nebaví? KAŽDÉ PONDĚLÍ A STŘEDA 10:00 - 11:00

Lekce: CROSSFIT basic – úterý 18:00 – 19:00 CROSSFIT basic - čtvrtek 19:00 – 20:00 Crossfit vzpírání – pátek 17:00 – 18:00 CROSSFIT – sobota – 10:00 – 11:00

7


INFORMUJEME V obci Víšňová bude jezdit turistický vláček

historické okénko V době 18. století byly Březové Hory velmi chudou oblastí, kde se její obyvatelé živili výhradně těžbou a zpracováním vytěžené rudy.

Obec Višňová nedaleko Příbrami projevila zájem o příbramský turistický vláček, který by chtěla využít v rámci oslav 40. let od natáčení televizního seriálu Chalupáři. Tato akce se bude ve Višňové konat 21. června, a to za účasti některých hereckých představitelů a tvůrců seriálu. Město Příbram si bude za pronájem účtovat 1500 korun za jednu hodinu provozu. Přepravu soupravy si obec zajistí vlastními prostředky a na své náklady. -r/MÚP-

Již v první polovině 18. století stál kostelík, který ovšem nebyl z kamene, ale až do konce 19. století byl kamenný pouze presbytář.

kam vyrazit ,,KOZÁROVICKÁ 20,,

Více www.sokolkozarovice.com

Důl Anna se začal razit v roce 1789 a jejím zakladatelem – stejně jako sousedního Vojtěšského dolu – byl muž, jehož jméno se v Příbrami neustále chová v paměti. Vynikající báňský odborník se jmenoval Jan

V době 18. století byly Březové Hory velmi chudou oblastí

Prokopský kostelík je také uzlem mezi třemi hlavními doly březohorského revíru, které zůstaly nejdéle v provozu – doly Anna, Vojtěch a Prokop. Dlouho byla Anenská šachta nejhlubším dolem v Československu, později však její hloubku 1460 metrů přesáhl důl Prokop a ve 20. století jámy

Letošní kozárovický pochod proběhne v sobotu 31. května. Start bude u KD Kozárovice mezi osmou a desátou hodinou ranní. Trasy 10 a 20 km.

příbramských uranových dolů.

Antonín Alis a byl rodákem z blízké Vysoké Pece. J. A. Alis se stal hormistrem a huťmistrem v době, kdy byli i sami horníci přesvědčeni, že s těžbou je konec. Stal se průkopníkem hlubinného dolování, vypracoval návrh efektivního a výkonného čerpacího a dále odvodňovacího systému. Prosadil též

Příbramští kriminalisté zadrželi distributory drog

Od srpna 2013 kriminalisté intenzivně shromažďovali informace k případu distribuce drog. K úspěšnému dopadení pachatelů, ke kterému došlo v pondělí 7. dubna 2014 v brzkých ranních hodinách, n e s s F o o d M e n upřispěla zejména velmi dobrá operativní činnost kriminalistů. výroba reklam

á v h l e t á k ů A 5 p r o f i r m u : F i t n e s s F o o d M e n u 7 9 3 3 1 6 1

Zadržení osob probíhalo současně na třech místech a podíleli se na něm také policisté zásahových jednotek Středočeského a Jihočeského kraje. Celkem se na realizaci akce s názvem „PU“ podílelo pět desítek policistů z obvodních oddělení, služby

N a še p r i o r i t a V a še p r o s p e r i t a .

kriminální policie a vyšetřování Příbram a také policisté Jihočeského kraje. Během několika minut zadrželi šest osob, které byly důvodně podezřelé z distribuce drog. Sedmou osobu zadrželi kriminalisté během dne. Čtyři muži a tři ženy ve věku od

provedení rozsáhlého ložiskového průzkumu, stál u založení nových dolů, huti, instalace moderních technologií při těžbě, v úpravnictví i jinde. V okolí města začaly vznikat nové šachty. V roce 1775 byl založen Vojtěšský důl, 1789 Anenská šachta, 1799 důl Jarošovka, 1813 Františkova štola, později přejmenovaná na šachtu Františka Josefa. I díky tomu do města přicházelo mnoho nových lidí, kteří zde nacházeli práci v báňském závodě. Díky reformám J. A. Alise se mohlo dobývat z větších hloubek, lépe využít energetické zdroje, hlavně vodních děl, dosáhlo se dokonalejšího odvodňování i kvalitnějšího zpracování rudy. Výsledky Alisových reforem se projevily hlavně během 19. století a konjunkturální proces trval téměř nepřetržitě 110 let. -P.Š.-

devatenácti do jednačtyřiceti let z Příbramska, Strakonicka a Písku, po dobu nejméně dvou let, prodali téměř dva kilogramy metamfetaminu. Získaná finanční hotovost z prodeje přesáhla více než milion korun. -r/P ČR-

výroba reklam

N a še p r i o r i t a V a še p r o s p e r i t a .

inzerce

Komplexní způsob = 5-ti chodové menu menu Komplexní5-ti způsob odzpůsob 260 Kč/den! chodové menu od = 5-ti chodové zdravéhoKomplexní stravování = zdravého stravování

zdravého stravování

od 260 Kč/den!

260 Kč/den!

SVAČINA 890 kJ

Plněné grapefruity piškotovou pěnou

● DOPRAVA DOMŮ ZDARMA! ● BEZ VAŘENÍ, KAŽDODENNÍCH NÁKUPŮ ● ZEFEKTIVNIT TÍM SVÉ ÚSILÍ FITNESS ● SHODIT NADBYTEČNÉ KILOGRAMY ● URYCHLIT TÍM SVŮJ METABOLISMUS

OBJEDNÁVKY: 737 933 161 www.ffmenu.cz

BEZ VAŘENÍ, KAŽDODENNÍCH NÁKUPŮ 8 ZEFEKTIVNIT TÍM SVÉ ÚSILÍ FITNESS DENNÍCH NÁKUPŮ SHODIT NADBYTEČNÉ KILOGRAMY URYCHLIT TÍM SVŮJ METABOLISMUS EČNÉ KILOGRAMY URYCHLIT TÍM SVŮJ METABOLISMUS

ZEFEKTIVNIT TÍM SVÉ ÚSILÍ FITNESS

ZAVÁDĚCÍ CENY A ZVÝHODNĚNÉ VSTUPNÉ! ► ► ► ►

WELLNESS CENTRUM PŘíBRAM

sauny parní lázeň whirlpool masáže

V Obchodním domě Dvořáček tel.: 731 731 335, 318 625 495 www.wellnesscentrumpribram.cz


INZERCE / BYDLENÍ

Na bezpečnostních dveřích nešetřete! Od dubna Je velice nemilé při návratu domů najít vylomené dveře a vykradený byt. Pro zloděje jsou původní panelákové dveře pozvánkou do vašeho bytu a navíc vám pojišťovna případnou škodu způsobenou obyčejnými dveřmi obvykle neuhradí. Pokud tedy nechcete přijít o svůj majetek a pocit bezpečí, investujte do prevence a pořiďte si kvalitní vchodové bezpečnostní dveře.

Plnění pojistných událostí Pojišťovny obvykle vyžadují ve svých pojistných podmínkách u pojištění domácnosti proti krádeži zabezpečení dveřmi 3. a 4. bezpečnostní třídy. Nedodržíme-li úroveň zabezpečení, porušujeme tím pojistné podmínky. Před nákupem bezpečnostních dveří si proto v pojišťovně nejprve zjistěte potřebnou míru zabezpečení bytu ve vztahu k pojistným podmínkám.

Kvalitní bezpečnostní dveře musí být vyrobeny z dostatečně pevného materiálu, který není možné prorazit a vykopnout. Měly by být celokovové, dvouplášťové a s vnitřní výztužnou konstrukcí, která by měla obsahovat protipožární vložku. Různé bezpečnostní

V bytech, rodinných domech, úřadech a firmách se setkáváme nejčastěji se dveřmi 3. a 4. bezpečnostní třídy, které jsou doporučovány seriózními výrobci, a také je dnes vyžaduje většina pojišťoven. Kvalitní bezpečnostní dveře by navíc měly splňovat protipožární odolnost 30 minut, což by mělo být podloženo platnými certifikáty podle norem EU. Kvalitní bezpečnostní protipožární dveře se instalují do originálních ocelových zárubní. Ve stejné nebo vyšší bezpečnostní třídě musí být i zámkové cylindrické vložky a dveřní kování.

Bezpečnostní dveře si vybíráme v první řadě podle jejich odolnosti, kvality, certifikace, životnosti a také podle jejich designu. Bezpečnostní dveře musí být funkční, účinné, vyrobené z prověřených materiálů s dlouhou životností a musí splňovat veškeré požadavky na odolnost a legislativu v certifikaci.

Montáž certifikovaných bezpečnostních dveří by měl provádět výrobce nebo subjekt, který je výrobcem autorizovaný a má od výrobce oprávnění provádět jejich montáž a servis.

Záruka Záruku na bezpečnostní dveře stanovuje zákon a vlastní podmínky výrobce. Většinou je na bezpečnostní dveře poskytována záruka dva roky. Naše dveře mají záruční dobu 5 let.

Co musí bezpečnostní dveře splňovat?

Podle čeho si vybíráme bezpečnostní dveře?

Montáž bezpečnostních dveří

startuje Nová zelená úsporám. Nabízí téměř dvě miliardy korun

Cena dveří Cena bezpečnostních dveří se liší typem výrobku, stupněm zabezpečení, předpokládanou požární odolností atd. Běžné rozpětí cen se pohybuje mezi dvaceti a čtyřiceti tisíci korun. Naše dveře začínají od 17 990 Kč.

Nešetřete na nesprávném místě!

dveře se od sebe liší především počtem uzamykacích bodů zámků a částí, které chrání celý mechanismus vnitřních závor. Konstrukce je tvořena několika kovovými výztuhami, které jsou obložené dalšími materiály, svrchní vrstvu pak může tvořit dýha nebo tvrdé dřevo. Kvalitní bezpečnostní dveře jsou zároveň i přiměřeně těžké.

Nešetřete na nesprávném místě! Pokud se rozhodnete neinvestovat do instalace bezpečnostních vstupních dveří dostatek peněz, pronikne vám do bytu i celkem nešikovný zlodějíček a způsobí mnohem větší škody, než kolik by kvalitní dveře stály. A podle statistik jsou nejslabším článkem zabezpečení bytu právě vstupní dveře, což platí pro byty i rodinné domy. Lehkomyslnost a spořivost není v případě bezpečnostních dveří na místě. Je nasnadě, že skutečnou odolnost bezpečnostních dveří nikdy nezaručí výhodné ceny či různé akční nabídky. Odolnost dveří není tvořena cenou, ale vlastnostmi všech použitých materiálů, technologií a kvalitně odvedenou řemeslnou prací a montáží. Především vhodné technické řešení pak zaručí dlouhodobou a bezporuchovou funkčnost bezpečnostních dveří. Celkový přehled o nabízených službách PORTAS a bezpečnostních dveřích může zájemce získat na vzorkovně Anenská 323, Příbram, na internetu www.renovace-novak.cz, nebo tel.: 602 117 730.

Téměř dvě miliardy pro majitele rodinných domů nabízí program Nová zelená úsporám. Licence | Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic Foto | umflat2010 / Flickr.com

Od začátku dubna mohou majitelé rodinných domů žádat peníze z programu Nová zelená úsporám. Lidé mohou získat peníze na zateplování, výměnu oken a dveří, výstavbu pasivních domů a výměnu starých neekologických kotlů za nové úsporné kotle na biomasu, plyn, tepelná čerpadla a instalaci solárních panelů. Žádosti začne Státní fond životního prostředí přijímat 1. dubna v 10 hodin. „Modelový příklad ukazuje, že majitelé rodinného domu mohou ušetřit přes šedesát procent ceny vytápění a získat dotaci sto padesát tisíc korun,“ představil novinář program ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman. Majitelé rodinných domů mohou získat podporu až 55 % investice. Na nové ekologické zdroje mohou dostat 75 % dotaci. Dotaci mohou dostat opatření, která byla zahájena po 1. 1. 2013. Čím víc způsobů úspory energií žadatel provede, ... pokračování na str. 10

9


BYDLENÍ ... pokračování ze str. 9

tím vyšší podporu získá. Zároveň může dosáhnout i na jednorázový finanční bonus, a to kombinací vybraných opatření. Nově lze získat také příspěvek na pořízení solárních systémů na ohřev vody. Toho mohou využít i vlastníci rozestavěných rodinných domů. „Žádosti začneme přijímat 1. dubna 2014 od 10 hodin, ukončení bude buď vyčerpáním alokace, nebo nejpozději 31. října 2014 ve 12 hodin,“ vysvětluje Valdman. Na podporu úspor energie a emisí skleníkových plynů je k dispozici 1,9 miliardy korun, což je o jednu miliardu více než loni. Stejnou částku se ministerstvo bude snažit získat každý rok. „ Vzhledem k vysokému zatížení ovzduší v Moravskoslezském a Ústeckém kraji dostanou majitelé rodinných domů v těchto lokalitách o 10 % vyšší podporu,“ dodal ministr

životního prostředí Richard Brabec. Podle ministerstva by program měl pomoci i zaměstnanosti, protože pomůže vytvořit přes pět tisíc nových pracovních míst, do státní kasy přinese víc než 5 mld. Kč a pomůže snížit emise CO2. „Program potěší ekologa i národohospodáře,“ dodal ministr. V programu došlo oproti minulému roku k drobným změnám. Zkrátila se doba pro doložení povinných příloh po elektronické evidenci žádosti do informačního systému Fondu z původních osmi dnů na tři. Veškeré informace o programu jsou dostupné na webových stránkách: www. novazelenausporam.cz. Žadatelům je k dispozici i bezplatná Zelená linka 800 260 500 nebo e-mail info@ sfzp.cz

Příklady dotací v rámci Nové Zelené úsporám: Modelový příklad rodinný dům řadový koncový, nepodsklepený - Zdroj tepla: plynový kotel - Původní roční měrná potřeba tepla: 232 kWh/m2 - Nová roční měrná potřeba tepla: 53 kWh/m2 - Úspora: 77 % - Maximální způsobilé investiční výdaje: 706 304 Kč - Dotace 40 %: 282 522 Kč - Roční úspora: 52 973 Kč - Prostá návratnost: 8 let Modelový příklad rodinný dům typ „okál“ - Zdroj tepla: plynový kotel - Původní roční měrná potřeba tepla: 181 kWh/m2 - Nová roční měrná potřeba tepla: 53 kWh/m2 - Úspora: 71 % - Maximální způsobilé investiční výdaje: 575 714 Kč - Dotace 30 %: 172 714 Kč - Roční úspora: 40 300 Kč - Prostá návratnost: 10 let Modelový příklad rodinný dům typ „Baťův dvojdomek“, podsklepený - Zdroj tepla: plynový kotel - Původní roční měrná potřeba tepla: 361 kWh/m2 - Nová roční měrná potřeba tepla: 34 kWh/m2 - Úspora: 86 % - Maximální způsobilé investiční výdaje: 467 428 Kč - Dotace 55 %: 274 585 Kč - Roční úspora: 38 569 Kč - Prostá návratnost: 5 let Zdroj: MŽP

Ekolist.cz

inzerce

Miroslav Mičian VESTAVĚNÉ SKŘÍNĚ KUCHYŇSKÉ LINKY SKLÁPĚCÍ POSTELE - ŽALUZIE NÁBYTEK NA MÍRU MATRACE 1+1 ZDARMA PLOVOUCÍ PODLAHY

MOŽNOST KONZULTACE V MÍSTĚ V AREÁLU KARSITU, Obecnická 182, Příbram

tel.: 777 103 244, e-mail: info@drevomont.cz, www.drevomont.cz

KOUPELNY PILÁT Likvidace staré koupelny a WC Rozvody vody, odpadu a elektro Obklady a montáž sanitárního zařízení Veškeré r eference a fotogalerii najdete na:

W W W. K O U P E L N Y P I L A T . C Z

Kontaktujte nás: tel.: 602 151 595 email: pilat.b@seznam.cz NOVÁ KOUPELNA VE VAŠEM DOMĚ, BYTĚ NEBO NA CHATĚ

Pohřební služba Roman Vítek ZAJISTÍME KOMPLETNÍ POHŘEBNÍ SLUŽBY

Naše kanceláře:

Seifertova 525, příbram VII Milínská 130, Příbram III budova ABAK (bývalý ZRUP) u Hotelu Na Marjánce tel.: 318 623 033 tel.: 318 632 765

NA HVĚZDIČCE 318 660 110 Po - Pá 8-15, So - Ne po tel. domluvě BEZPLATNÁ LINKA PRO VAŠE INFORMACE A DOTAZY 800 32 11 38

Nepřetržitá služba 602 689 111 a veškerá tel. čísla NONSTOP www.pohrebnisluzbapribram.cz

10

Ing. František Kuba ZFK - kovovýroba Příbram tel.: 602 136 263 www.zfk.cz ● franta.kuba@zfk.cz VÝROBA A MONTÁŽ • zábrad lí, mříže ploty, vjezd ové brány, schodiště, přístřešky • atypická garážová vrata • kovářské ploty a brány • opravy zámků, dveřního kování a zavíračů (brana) • výrobky z nerezové oceli • ocelové konstrukce • sušáky na prádlo (i pro plastová okna) • ochraný síťový a hrotový systém proti ptactvu

POVRCHOVÁ ÚPRAVA • tryskání, barevné nátěry dle vzorníku, komaxit (prášková vypalovaná barva), galvanický a žárový zinek DALŠÍ NABÍDKA • služby hodinového manžela • drobné zednické práce • malířské práce • úklidové práce


BYDLENÍ

REALITNÍ RÁDCE

Radí Ivana Moravcová z kanceláře RE/MAX Power Dobříš (733691124)

Nový občanský zákoník 2014 Stavba jako součást pozemku - Asi nejvíce

diskutovanou změnou je to, že stavba již není samostatnou věcí, ale stala se součástí pozemku. Při převodu se tak

převádí pozemek se všemi jeho součástmi. Kdy se však jeho součástí nestane? Pokud je jiný majitel stavby a pozemku (zde vznikne předkupní právo). Nebo také pokud je na stavbě např. věcné břemeno dožití či zástavní právo. Blíže o podmínkách předkupního práva se dočtete na našem webu www.realitypribramsko.cz.

Veškeré změny, zániky, uznání apod. se zapisují vkladem, a tudíž jsou zpoplatněny (každý jednotlivě).

Na katastr nyní stačí předložit pouze jeden stejnopis předmětné smlouvy s úředně ověřeným podpisem. Zúčastněným stranám již nepřijde po převodu nemovitosti žádná kupní smlouva, ale pouze vyrozumění o Kupní smlouva - Změny došly zápisu, to by se mělo dokládat na finanční úřad při podání přiznání i do kupní smlouvy. Zmínila daně z nabytí nemovitostí. bych zde, že rozhodující pro přechod nebezpečí škody na věci Jako ochrana proti podvodným je okamžik převzetí nemovitosti! zápisům zde vznikne lhůta 20 A zákon nově upravuje práva při kalendářních dnů. vadách nemovitostí (např. skrytá Zástavní právo - Důležitá vada se může nárokovat až 5 let změna přináší zejména flexibilitu zpětně). a tím i efektivnost, již se Bytové spoluvlastnictví nebude muset dávat zástava na Společenství vlastníků nebude prodávajícího, zřídí se budoucí vznikat již automaticky, ale bude zástava s kupujícím, který se třeba ho založit v domě, kde je vnese do katastru až po zapsání více jak 5 bytových jednotek nového vlastníka. a 3 různí vlastníci. Stávající Nájem - Od 1.1.2014 se společenství by si měla upravit všechny nájemní smlouvy řídí stanovy. novou úpravou s výjimkou Katastr nemovitostí nájmu věcí movitých a pachtu.

křížovka

Nájemce má právo chovat v bytě zvíře, které nepůsobí nepřiměřeně velké obtíže a nepotřebuje souhlas majitele. Možnost výpovědi pronajímatele bez výpovědní doby, pokud nájemce porušuje povinnosti zvlášť závažným způsobem (tři měsíce neplatí, poškozuje byt).

Daňové souvislosti rekodifikace - Darování

a dědění jsou včleněny pod daň z příjmu. Daň z převodu se mění za daň z nabytí nemovitých věcí. Zůstává sazba 4 % a to, že daň hradí prodávající. Nemusí se již dokládat znalecký posudek.

Nevyznáte se v nových změnách? Obraťte se na nás. Nebo si více přečtěte na stránkách www.reality-pribramsko.cz či naskenováním QR kódu.

v tajence naleznete jméno osobnosti Příbramska

BÝVALÁ 8. ZÁKLADNÍ ŠKOLA PŘÍBRAM VII.Žežická 193 - první pavilon u silnice

● KUCHYNĚ ● SEDACÍ SOUPRAVY ● MATRACE ● ROŠTY ● KOMODY ● SKŘÍNĚ ● A PLNO DALŠÍHO NÁBYTKU...

š e i Vá upím Vyko bytek! ná

NEPOUŽITÉ - ZA 1/2 CENY POUŽITÉ - NEJNIŽŠÍ CENY V ČR WWW.MIKYHO-BAZAREK.CZ ● TEL.: 606 817 962 ● 731 027 795 PO - PÁ: 9:30 - 17:30 SOBOTA: 9:00 - 12:00

11


INFORMUJEME

Pivo pomáhá. V grilovaném mase snižuje množství škodlivých látek

kam vyrazit

Přednáška Zdravá záda Knihovna Jana Drdy Příbram (nám. T. G. Masaryka 156) Na úterý 13. května od 17.00 je pro návštěvníky připravena interaktivní přednáška Zdravá záda pana Martina Hojdy. Ta si klade za cíl příjemnou formou přimět posluchače k zamyšlení nad svým tělem a zejména uvědomit si, zda je ještě ve formě a nehrozí-li mu potencionálně problémy s pohybovou soustavou. Mnozí z nás už bohužel zažili, aby je občas pobolívala záda a rovněž někteří z nás museli vzniklou situaci i nějak řešit, neboť je limitovala v běžném životě, ať už bolestí, či sníženou pohyblivostí. Přednáška má jak informační rovinu, ale tak i virtuální v podobě fotografií a videí, kvízovou, ale zejména i praktickou, kdy si budou moci posluchači vyzkoušet jednoduché testy a cviky i na svém těle.

Pivo a grilování patří k sobě. Musíte ale obětovat něco z nápoje na marinování Foto | Thomas Cizauskas / Flickr.com

Krásné počasí pomalu láká k zahradnímu grilování. Grilované maso, zejména pokud je konzumované ve velkém množství, ale může přispívat k nebezpečným nemocem, třeba rakovině tlustého střeva. Podle vědců se ale nebezpečí dá významně snížit. A to díky pivu. Zaryté pivaře asi nepotěší, že nikoli jeho popíjením, ale marinováním masa.

Podle studie zveřejněné v časopise ACS‘ Journal of Agricultural and Food Chemistry dokáže pivní marináda účinně snížit vznik potencionálně nebezpečných látek v grilovaném mase. Podle vědců existuje totiž silná spojitost mezi pojídáním velkého množství masa pečeného na grilu a rakovinou tlustého střeva. Výzkumníci z Americké chemické společnosti (ACS) grilovali vzorky vepřového masa, které se před hozením na oheň marinovalo po čtyři hodiny v několika druzích piva. Jednak v běžném pivu plzeňského typu, druhý vzorek obsahoval nealkoholické pivo a třetí pivo černé. Poté vědci maso důkladně propekli na dřevěném uhlí. V pečeném mase nejvíce lidskému organismu škodí polycyklické aromatické

uhlovodíky (PAH). Ty vznikají v mase pečeném za vysokých teplot, včetně oblíbeného víkendového grilování. Vysoké úrovně PAH obsahuje ale i cigaretový kouř nebo výfukové plyny. Nejsilnější efekt na snížení obsahu PAH mělo černé pivo. To dokázalo redukovat úroveň osmi hlavních PAH na polovinu ve srovnání s masem, které nebylo marinované. „Nakládat maso do piva se ukazuje jako dobrá strategie jak snížit konzumaci škodlivých látek,“ říká studie. Marinády z piva, vína, nebo dokonce čaje mají podle chemiků pozitivní vliv na snížení množství potenciálně rakovinotvorných látek v pečeném mase. Nicméně vliv piva na úroveň PAH nebyla podle vědců dosud známá. Ekolist.cz

Větší šance nalézt ztracené či odcizené jízdní kolo Radní města Příbrami schválili smlouvu o spolupráci s firmou CEREK, která provozuje Centrální registr jízdních kol pro ČR. Tato spolupráce zajistí strážníkům Městské policie Příbram přístup do centrálního registru jízdních kol a strážníci tak budou moci snadněji nalézt jednak majitele jízdního kola, tak ztracené či odcizené kolo. V tomto systému budou moci strážníci nalézt již registrovaná kola u společnosti CEREK, kde veškeré informace o registrovaném kole budou během chvilky k dispozici. Zájemci, kteří si jízdní kolo budou chtít zaregistrovat, mají možnost prostřednictvím internetových stránek www.cerek.cz , kde jsou veškeré informace. Strážníci začnou tuto službu využívat formou zkušebního provozu od měsíce dubna 2014.-r/MÚPinzerce

BEZPEČNOSTNÍ DVEŘE NEXT BEZPEČNÝ DOMOV ZAČÍNÁ DVEŘMI! BEZPEČNOSTNÍ KOVÁNÍ

ZDARMA

Akce platí do 30. 4. 2014 při objednání spolu s dveřmi

www.next.cz 12


SOUTĚŽ / INFORMUJEME

Vyplňte obě sudoku v červených čtverečcích a odpovědi s čísly zašlete nejpozději do 15. května na adresu: Naše Příbramsko, nám. T.G.M. 154, 261 01 Příbram 1 nebo e-mailem: redakce@nasepribramsko.cz

Sudoku

luštěte a vyhrajte - soutěž o 2 vstupenky do Wellness Centrum Příbram

Výherce získá 2 vstupenky do Wellness Centrum Příbram

kam vyrazit

Dny s permoníky aneb Kouzelné kladivo Březové Hory – důl Anna / 24. 5. 2014 zábavný program pro děti i dospělé Malé i velké návštěvníky čeká jízda důlním vláčkem do podzemí březohorských dolů, které bude osvětlené jako za dávných časů jen plamínky kahanů a luceren. Ve štolách se bude rozléhat ťukání želízek a mlátků havířů, kteří se snaží nalézt stříbrnou rudu, a přitom všechny příchozí zavedou i do pohádkového světa, v němž se zjeví tajemní skřítkové hlubin, permoníci. Nebude chybět ani mezi dětmi oblíbená „hornická štreka“ – zábavné putování po stopách starých horníků a vyprávění pohádkového příběhu moudrého Velkého Permona. Program doplní pásmo písniček, říkadel a her. Vstupné (vstupenky již v prodeji, možnost rezervace na tel. 318 630 149): dospělí 40 Kč / děti 20 Kč / rodinné 100 Kč inzerce

inzerce

www.nazdabori.cz tel.: 774 679 117 Nový eshop: www.nazdabori.cz

NA VAŠI NÁVŠTĚVU SE SRDEČNĚ TĚŠÍ VETERINÁRNÍ LÉKAŘI: Vokrouhlík Pavel • Poplšteinová Marie • Sauerová Lenka • Matesová Zuzana AKCE NA KVĚTEN: 20% SLEVA NA OČKOVÁNÍ ŠTĚŇAT A KOŤAT 20% SLEVA NA ODČERVOVACÍ TABLETY A SIRUPY PRO ŠTĚŇATA A KOŤATA

VÍCE O AKCÍCH NA facebook.com/nazdabori

13


INFORMUJEME / INZERCE

Turistický vláček by měl jezdit od začátku května

Po zimní odstávce by měl turistický vláček od začátku května opět začít jezdit. Co se týče cen jízdného, město Příbram se opět vrací ke zpoplatnění a jedna jízda by měla dospělé i děti vyjít na 10 korun. Pro děti v předškolním věku a držitele ZTP budou vláček i nadále zdarma. Vláček letos změní počáteční a konečnou stanici, která bude na vlakovém nádraží. Odtud vláček pojede na Svatou Horu a zpět, z téhož místa by měl vláček také vyrazit dvakrát denně po nové trase na Březové Hory a zpět. Tato trasa již byla schválena Policií ČR. -r/MÚP-

kam vyrazit

Zapomenuté brdské hrady

Knihovna Jana Drdy Příbram (nám. T. G. Masaryka 156) V úterý 29. května od 17 hodin nás provede Zapomenutými brdskými hrady pan Jiří Schmidt. Pro všechny, kteří hledají inspiraci na výlet či se zajímají o historii našeho regionu, bude připraveno devět hradů – jmenovitě: Ohrada u Dobříše, Hořovice, Vydřiduch, Řebřík, Mitterwald (Radeč), Mydlná, Hvožďany, Klabava, Březina a Vlčtejn.

Výherci soutěží z dubnového vydání: Knihu Jen 10 minut získala: J. KREJČOVÁ - Vysoká Pec 2 vstupenky do Wellness Centrum Příbram získal: J. SÝKORA - Příbram

KUPÓN

PRO PODÁNÍ SOUKROMÉ ŘÁDKOVÉ INZERCE

Do příštího vydání budou zařazeny kupóny došlé do 15.05.2014

Omezení řádkové inzerce: do jednoho vydání maximálně 2 inzeráty na osobu - (a stejný kontakt) TEXT INZERÁTU - VYPLŇTE ČITELNĚ HŮLKOVÝM PÍSMEM JEDNOTLIVÁ POLÍČKA, PIŠTE TEXT S MEZERY MEZI SLOVY

POUZE PRO SOUKROMÉ ÚČELY. PRO KOMERČNÍ INZERCI SLOUŽÍ PLOŠNÁ INZERCE! Vyplňte kupón a odešlete na: Redakce Naše Příbramsko - Nám. T.G.M. 154, 261 01 Příbram 1

INZERÁTY LZE PODÁVAT TAKÉ ELEKTRONICKY NA WWW.NASEPRIBRAMSKO.CZ

14

inzerce

Provize pro RK ano či ne ? A v jaké výši ? Každý člověk vykonávající nějakou práci nebo službu více či méně řeší otázku odměny. Zaměstnanci mají danou výplatu za počet odpracovaných hodin, obchodní zástupci mají odměnu za objem prodeje. Proč by realitní makléři neměli dostat za svou práci zaplaceno? Jak by se vám líbilo měsíc chodit den co den do zaměstnání a ve chvíli, kdy se těšíte na výplatu, by zaměstnavatel oznámil, že si vše rozmyslel a mzdu Vám nevyplatí? Přiznejme si to…… nelíbilo, vůbec ne! Jsem si jista, že by se vaše myšlenky ubíraly směrem k soudnímu sporu. A teď si představte pozici realitního makléře, jenž se s odbornou péčí stará o klienty, platí inzerci, účty za telefon, cesty na prohlídky nemovitosti, nemluvě o čase stráveném nad zakázkou a v okamžiku, kdy najde vhodného kupce, majitelé konstatují, že by mohli „ušetřit“, potažmo mít v prasátku ve finále více peněz, a prodej dokončí (ať už pod jakoukoliv záminkou) bez realitního makléře. Nezaplatit v autoservisu nebo v obchodě by nedokázali, ale realitního makléře klidně „vezmou na hůl“. Nepřijde Vám tato situace totožná s první výše popsanou? Je ovšem třeba také přiznat, že někteří makléři si odměnu opravdu nezaslouží, protože neodvedou žádnou práci. Mnohdy nejsou schopni určit reálnou tržní cenu nemovitosti, majiteli slíbí naprosto nesmyslnou částku jen proto, aby podepsal smlouvu. Následně již po makléři není ani vidu, ani slechu, a to mnohdy celé měsíce. Jindy zas „vyhrává“ makléř, který nabízí své služby nejlevněji. To ovšem pro majitele není výhrou. Důležité je si uvědomit, že kvalitní servis něco stojí a tak by klient neměl očekávat za málo peněz hodně muziky. Spíše může očekávat za málo peněz žádnou muziku. Situace je stejná jako se spotřebním zbožím, za kvalitu se platí. Jsem přesvědčena, že si raději koupíte kvalitní obuv, v níž odchodíte řadu horských túr, nežli botky, které za měsíc běžného nošení uzří odpadkový koš zevnitř. Zde bych ráda podotkla, kéž by i některým takzvaným makléřům mohlo býti umožněno vidět útroby zmíněného odpadkového koše, neb vzhledem ke kvalitě jimi odváděné práce přesně tam patří.

Avšak makléři, kteří ke své práci přistupují opravdu jako k práci a věnují obchodu patřičnou péči, si nicméně odměnu zaslouží. Jak ale určit výši provize, aby byla fér pro všechny strany? Na tuto otázku je těžší odpověď, záleží na více faktorech. Běžně se provize za zprostředkování prodeje pohybují okolo 5% z prodejní ceny nemovitosti. V některých případech se může vyšplhat i k 10% a není to nezaslouženě. Pokud někdo prodává například polorozpadlý dům či statek v místě, kde nejbližší obchod, škola, spoj MHD nebo lékař jsou několik kilometrů daleko, nemůže čekat nával zájemců, ani vysokou prodejní cenu. Zato realitní makléř může očekávat množství práce se sháněním zájemce. Pokud takový statek má hodnotu 500.000,- Kč, je odměna ve výši 50.000,- Kč naprosto adekvátní. Skoro by se chtělo dodat, že ani 100.000,- Kč by nebylo příliš. Je potřeba brát na zřetel i náklady,jenž jsou z provize automaticky odečteny :21% DPH, platba inzerce, kompletní právní servis, návrh na vklad vlastnického práva, odhad ceny nemovitosti. Ne, opravdu částka, jenž je jako provize zaplacena, není shodná s částkou po skončení obchodu se objevivší na účtu makléřově. V případě pronájmů je běžnou praxí provize ve výši jednoho nájmu, případně 10% z ročního nájemného. U komerčních nemovitostí se provize určuje podle délky trvání nájemní smlouvy a dalších faktorů. Obecně lze shrnout, že lidé mají zcestnou představu o činnosti realitních makléřů. Myslí si, že makléř vyvěsí nabídku na internetu a čeká, až se ozve zájemce. To možná platilo před lety, dnes již je situace diametrálně odlišná. Proto, pokud Vám realitní makléř zprostředkuje prodej nebo pronájem Vaší nemovitosti, tak vězte, že si odměnu právem zaslouží.

Makléřka realitní kanceláře


ZÁBAVA / INFORMUJEME řádková inzerce Prodám nebo pronajmu garáž na Lillce, levně. Tel. číslo: 607 288 725

Slivice 1945 / 2014

Prodám sušičku na ovoce, téměř novou, nepoužívanou, zn.Meyera, prodám varnou desku a elektrickou troubu Mora, skříňky dřevěné do kuchyně se šuplíčky. Tel. číslo: 736 519 192

Prodám levně ložnici z 30-tých let, vhodná na chalupu. Cena dohodou. Tel. číslo: 724 500 220 Pronajmu prostor v salonu kosmetičce se živn. listem. Malý nájem. Tel. číslo: 604 939 500 Nabízím pronájem bytu 2+1, balkon, první patro, náměstí 17.listopadu, po rekonstrukci. Tel. číslo: 722 031 262 Prodám barvy do tiskárny, 2 modré, 2 růžové a 1 zelenou. Jsou nové, nepoužité a ještě zabalené! Cena za 1 ks 400kč. Tel. číslo: 602 818 790 Prodám nový a modrý pelíšek (kukaň) pro psa, Obvod-147cm, výška-57cm. Cena 200 kč. Tel. číslo: 602 818 790 Prodám učebnice ze Zdrávky. Dějepis, ČJ, AJ, Chemie, Lat. jazyk, Ošetřovatelství, Somatologie, Biofyzika, Fyzika, Občanská nauka. Vše za příznivé ceny a v zachovalém stavu. Tel. číslo: 602 818 790 Osamělý vdovec 56/171 hledá osamělou, milou a něžnou ženu jako hospodyni pro moji domácnost do 70 let. Tel. číslo: 728 813 298

Řádkovou inzerci objednávejte kupónem na str. 14 nebo elektronicky na www.nasepribramsko.cz

Divadlo A.Dvořáka Příbram VELKÁ SCÉNA

Prodám televizi Philips úhlop. 54 cm, Kč 1000 cm, málo hraná. Tel. číslo: 737 479 964 (pouze večer)

Prodám dřevěné houpací kohouty. Tel. číslo: 724 018 508

program divadla a kina květen 2014

Tradiční akce připomene už po třinácté poslední bojové události druhé světové války v Evropě, k nimž došlo ve dnech 11. a 12. května 1945. PROGRAM pátek 9. 5. 2014 •17.00–24.00 hod. Rockové dunění u Památníku Vítězství na Slivici – Gentiana, Výčep, Tlakové galoše.

02.05.2014 04.05.2014 14.05.2014 15.05.2014 17.05.2014 18.05.2014 18.05.2014 20.05.2014 21.05.2014 28.05.2014 29.05.2014 31.05.2014

Červený a černý / 19:00 Thomas Hampson - Hudební festival Antonína Dvořáka / 18:00 O Rusalce - Hudební festival Antonína Dvořáka / 11:00 Plovárna / 17:00 Jak utopit dr. Mráčka / 17:00 Bob a Bobek na cestách / 15:00 Válka Roseových / 20:00 Věra Špinarová / 19:00 Hrdý Budžes / 19:00 Tartuffe / 10:00 Tartuffe / 19:00 Prohlídka divadla / 14:00

MALÁ SCÉNA 19.05.2014

Rychlé šípy / 19:00

Kino Příbram

sobota 10. 5. 2014 •10.00 hod. výstava techniky, výzbroje a výstroje AČR – 13. dělostřeleckého pluku Jince, hasičského záchranného sboru, klubů vojenské historie a prezentační stanoviště Airsoft Březnice •12.00 hod. pietní akt u Památníku Vítězství – čestná jednotka, zástupci organizátorů, veteráni války a další čestní hosté •13.00 hod. zahájení připomínky poslední bitvy 2. světové války v Evropě v areálu Památníku Vítězství •14.30 hod. ukončení prezentace klubů vojenské historie, odjezd kolony historických válečných vozidel •14.45–15.15 hod. dynamická ukázka činnosti 13. dělostřeleckého pluku Jince a hasičského záchranného sboru VSTUPNÉ ZDARMA

01.05.2014 02.05.2014 03.05.2014 03.05.2014 04.05.2014 08.05.2014 09.05.2014 10.05.2014 10.05.2014 11.05.2014 15.05.2014 16.05.2014 17.05.2014 17.05.2014 18.05.2014 22.05.2014 23.05.2014 24.05.2014 28.05.2014 29.05.2014 30.05.2014 31.05.2014

Divergence - Sci-Fi / 19:00 Transcendence - akční Sci-Fi / 20:00 Rio 2 - animovaný / 16:00 Captain America: Návrat prvního Avengera - akční / 19:00 Pojedeme k moři - komedie / 16:00 Hany - komedie-drama / 19:00 Violetta koncert - hudební / 20:00 Pásmo Večerníčků / 16:00 Violetta koncert - hudební / 19:00 The Amazing Spider-Man 2 - akční / 16:00 Detektiv Down - komedie / 19:00 Godzilla - akční Sci-Fi / 20:00 Hurá do pravěku! - animovaný / 16:00 Godzilla - akční Sci-Fi / 19:00 Vášeň mezi řádky - životopisný / 16:00 Bony a klid 2 - komedie / 19:00 Bony a klid 2 - komedie / 20:00 Bony a klid 2 - komedie / 19:00 Revival - komedie / 16:00 X-Men: Budoucí minulost - akční / 19:00 X-Men: Budoucí minulost - akční / 20:00 X-Men: Budoucí minulost - akční / 19:00

inzerce

15


ALTERNATIVA MATEŘSKÉ ŠKOLK Y V PŘÍBR AMI S možností nepravidelné docházky pro děti 2 – 7 let Pondělí – pátek 8:00 – 12:00, 12:00 -16:00 Cena: 150,-/za 4 hod (+ jídlo)

tel. : 775 369 102 Kateřina Lobodášová rc.kopretina@seznam.cz www.lkkopretina.webnode.cz

NAŠE PŘÍBRAMSKO - 05/2014  
NAŠE PŘÍBRAMSKO - 05/2014  

NAŠE PŘÍBRAMSKO - 05/2014

Advertisement