Page 8

R OZ H OVO R

moje návyková

konzervatoř Od roku 1953, kdy v Ostravě vznikla, uběhla konzervatoř obrovský kus cesty a dosáhla významných uměleckých met. V České republice má renomé úspěšné a respektované instituce a její jméno je vyslovováno s uznáním. „Tím to ale nekončí, je třeba hledat nové cesty, jak umělecký stánek plný talentu a kreativity vynést na úroveň evropskou. Myslím, že na to máme,“ říká ředitelka Soňa Javůrková. Snad nikdo jiný nepoznal Janáčkovu konzervatoř a Gymnázium v Ostravě tak podrobně a zároveň s takovým citem a porozuměním pro souvislosti, které zpřítomňují život, tvorbu a umění tohoto jedinečného prostoru uprostřed města a dávají mu nový rozměr.

Je konzervatoř vůbec ještě škola? Je to také škola, ale má zcela specifické prostředí. Už samotná budova vypadá jinak než klasické školní stavby. To nejdůležitější, čím se odlišuje od ostatních, je její zaměření. To je tak specifické, že potřebuje i specifický název. To může způsobit u neznalých lidí i úsměvné příhody. Jednou jsme třeba dostali nabídku od nejmenované firmy, že nám se slevou dodá plechy na výrobu konzerv.

V čem je tedy výjimečná? Když k nám přicházíte, nemáte pocit, že jste v obyčejné škole. V podchodu u školy narazíte na hloučky studentů,

Janáčkova konzervatoř a Gymnázium v Ostravě 60 let časopis  

Janáčkova konzervatoř a Gymnázium v Ostravě