Page 1

5/2011  CENA 9,90 zł (w tym 8% VAT)  INDEKS 260495

DOBRZE

MIESZKAJ

w w w. d o b r z e m i e s z k a j . p l

Pokoje dla maluchów i starszaków

DZIECI MAJĄ GŁOS! PORADY I INSPIRACJE

JEAN PAUL GAULTIER I JEGO ŚWIAT Pomysły na dom według mistrza mody

CIEPŁO, CORAZ CIEPLEJ... Grzejniki, kominki, ogrzewanie podłogowe

100% GLAMOUR Wybieramy kryształowe żyrandole

DOM LUKSUSOWY Skórzane sofy, fotele i łóżka

ISSN 2080-8879


akademia

POMYSŁY NA POKÓJ UCZNIA

Dopasowane do wieku Dziecko w wieku szkolnym to już nie maluch, ale jeszcze daleko mu do bycia dorosłym. Potrzebuje więc pokoju, w którym znajdzie się kącik do nauki, zabawy i odpoczynku. O tym, jak połączyć potrzeby młodego człowieka radzą współpracujący z nami projektanci.

W tym pokoju mieszka pasjonat motoryzacji. Wnętrze dopasowano do jego zainteresowań – łóżko w kształcie samochodu i biurko z tego samego zestawu oraz odpowiednie dodatki. Proj. arch. Kinga Śliwa Art&Design Architektura Wnętrz, Fot. Bartosz Jarosz.

ARCH. KINGA ŚLIWA

ARCH. WNĘTRZ KATARZYNA MORACZEWSKA

„ROŚNIE” WRAZ Z WIEKIEM

Z DOMIESZKĄ RÓŻU I CZERNI

Przestrzeń pokoju młodzieżowego powinna zapewniać wygodne funkcjonowanie dorastającego użytkownika w różnych sytuacjach, zarówno podczas pracy, zabawy, nauki, jak i odpoczynku, rozwijania indywidualnych pasji i zainteresowań. Strefa, w której młody człowiek odnajduje swój własny świat, niejednokrotnie diametralnie odbiega od pozostałej części domu, ulega również częstszym zmianom, wraz z dorastaniem i rozwojem. Niezależnie od wieku dziecka czy elementów plastycznych, które stosujemy we wnętrzu, należy zwrócić uwagę na wydzielenie wygodnych stref użytkowych. Istotne jest miejsce do zabawy i nauki. Już od przedszkolnych lat należy zadbać o wygodne krzesełko i stoliczek. Element stołu do zajęć manualnych przedszkolaka z czasem będziemy przekształcać w biurko z ergonomicznym krzesłem dla ucznia, a potem studenta. W zależności od charakteru dziecka należy wprowadzać elementy stymulujące do pracy umysłowej, sprzyjające skupieniu i nauce. Niezwykle ważne jest prawidłowe oświetlenie, dobry dostęp do światła dziennego, uporządkowanie niezbędnych przedmiotów i przyborów szkolnych. Obok strefy aktywności trzeba pamiętać o zaprojektowaniu części wypoczynkowej i nocnej. Dobrym pomysłem mogą być kolorowe, tapicerowane taborety i poduchy do siedzenia. Należy również przygotować jak najwięcej schowków, które mogą spełniać jednocześnie funkcję ławki do siedzenia. Aranżacja ścian uwzględniająca postać ulubionego bohatera lub związana tematycznie z hobby daje wiele radości i nadaje niepowtarzalny charakter wnętrzu.

ZEBRAŁA: EWA KOZIOŁ

W tej odsłonie Akademii Dobrze Mieszkaj – cyklu artykułów poświęconego funkcjonalnemu i estetycznemu urządzaniu wnętrz – przyglądamy się bliżej aranżacji przestrzeni dla dziecka w wieku szkolnym. Nasi projektanci doradzają, jak urządzić pokój ucznia, aby był i modny, i funkcjonalny. Pokazujemy najnowsze trendy, najmodniejsze kolory i najciekawsze pomysły na pokój, w którym Twoje dziecko poczuje się jak u siebie.

60

DM

Drewniana podłoga (dąb klasyczny) nadaje ciepłego charakteru i nie wymaga stosowania dodatkowych dywanów czy wykładzin. Proj. arch. wnętrz Katarzyna Moraczewska, Lovelyideas – studio wnętrza. Fot. Tomasz Markowski

Z SUBTELNYM WDZIĘKIEM

ARCH. BEATA KOZIERADZKA

Pokój należy do szesnastolatki, dziewczyny eterycznej o wyrafinowanych oczekiwaniach. Wszystkie elementy są stylowe i subtelne, stworzone z myślą o romantycznym usposobieniu lokatorki. Miał być lekki w kolorystyce, funkcjonalny i przestrzenny. Zaproponowałam kolorystykę pastelową z użyciem tapet o podobnym zabarwieniu. Meble olchowe z przetarciem robione były na indywidualne zamówienie. Zastosowałam mnóstwo szuflad i szufladek, które porządkują przestrzeń oraz półek, które zostały zaprojektowane, aby wypełnić wszystkie przestrzenie w załamaniach dachu. Oświetlenie w stylu romantycznym pochodzi z francuskiej firmy Chechoma. Aby uatrakcyjnić meble, biurko zostało przyozdobione motywem z taniny, z której zostały uszyte także poduchy. Na oknach zawisły weneckie rolety, aby podkreślić styl. Drewniane meble współgrają z podłogą wykończoną naturalnym drewnem – to postarzany dąb, zabezpieczony bejcą.

Właścicielka tego pokoju zawsze marzyła o różowych dodatkach, ale ponieważ wchodziła już w wiek szkolny chciałam, aby to wnętrze było „dojrzalsze”. Zrodził się więc pomysł, aby dominującym kolorem różowym pomalować tylko jedną ścianę i przełamać ją czernią – stąd łóżko z czarną ramą, szafa czy elementy oświetlenia. Tak powstał „punkt wyjściowy”, do którego dobrane zostały dodatki. Na ścianie widnieje imię właścicielki podtrzymywane przez wróżki, które ona sama namalowała przy użyciu programu Mini Dekoratornia. Istotnym elementem wystroju jest także manekin w róże wymalowany techniką decoupage. Można na nim wieszać ubrania na kolejny dzień. Nie wykorzystano tu żadnego gotowego zestawu mebli dla dzieci czy młodzieży – wnętrze bazuje w zasadzie tylko na meblach Ikea. Podstawowym kolorem (z wyjątkiem czarnej szafy) jest biały z dodatkami jasnego różu. Oczywiście, jak to w pokoju dziewczynki, nie zabrakło toaletki z dużym lustrem. Meble ograniczono do minimum, duża jest bowiem szafa, w której mieszczą się zarówno ubrania, jak i przybory szkolne. W regale na ścianie, skomponowanej z trzech oddzielnych półek, znajdują się książki, a w jasnoróżowych pudełkach zabawki. W oknach znajdują się rolety, a szerokie parapety zaprojektowane są tak, aby można było na nich siedzieć.

Bardzo praktyczny zabieg – skos ściany, na prawo od biurka, został wykorzystany jako półka na książki. Proj. arch. Beata Kozieradzka Galeria Wnętrz Concept Studio. Fot. Monika Filipiuk.

DM

61


akademia REKLAMA

POMYSŁY NA POKÓJ UCZNIA

Z HOLLWOOD W TLE

Energiczna, dynamiczna czerwień tworzy idealny duet z filmowymi bohaterami. Proj. Arch. Marta Kruk. Fot. Bartosz Jarosz.

ARCH. MARTA KRUK

Zaprojektowałam ten pokój dla nastolatka, który kocha kino i filmy. Chciałam, aby wnętrze odzwierciedlało jego zainteresowania i było pełne życia, dynamiczne, pozbawione nudy. Na ścianie pojawił się więc plakat z filmu Pulp Fiction oraz zdjęcie niezapomnianej Marilyn Monroe. Zaprojektowałam też szafkę z perswazyjnym hasłem „Don’t work too hard” przypominającą, że nie samą pracą człowiek żyje. W przypadku kolorystyki postawiłam na czerwień, która jest tak samo zbuntowana i odważna jak dorastający mężczyzna. W tym pokoju jest miejsce na zabawę, naukę i sen.

Meble wyposażone są w pojemne szafki i szuflady. Dzięki kółkom można je dowolnie przesuwać, a modułowa konstrukcja pozwala tworzyć wiele różnych kompozycji. Proj. arch. Sylwia Erol iD3. Fot. Tomasz Markowski.

Kolorowa tapeta ze zwierzątkami to produkt marki Eijffinger, krzesełka – Panthon wersja dziecięca, oświetlenie – Carpyen Jacky. Proj. arch. Natalia Rychtelska Pracownia Architektoniczna Ejsmont. Fot. Bartosz Jarosz.

ARCH. NATALIA RYCHTELSKA

ARCH. SYLWIA EROL

DLA CHŁOPCA I DLA DZIEWCZYNKI

MAŁY, ALE FUNKCJONALNY Podstawowym problemem tego pokoju była mała przestrzeń - zaledwie ok. 13 m2, na których miało funkcjonować życie „naukowe” i „rozrywkowe” dziecka, nie mówiąc już o sypialni. W takiej sytuacji trzeba było wykorzystać dosłownie każdy centymetr pomieszczenia. Łóżko podniesione wyżej pozwala na zorganizowanie pod nim miejsca do nauki. Dzięki temu te same 4 m2 mają podwójną funkcję. Kolory są żywe, bo takie dzieci lubią najbardziej. W tym temacie nie ma jednak reguły. Niektóre już w wieku 11 lat mają ukochane kolory i same sugerują, co im się najbardziej podoba. W pokoju dziecka, w przeciwieństwie do innych pomieszczeń, jest praktycznie zawsze oświetlenie centralne, które daje dużo światła. Dzieci nie lubią oświetlenia klimatycznego, chyba że jest to lampka do zasypiania. Całe mieszkanie było w miarę nowoczesne i dość ascetyczne, dlatego również ten pokój został tak zaprojektowany. Na podłodze, podobnie zresztą jak w całym mieszkaniu, znajduje się parkiet, po którym przyjemnie stąpa się gołą nogą. A mały, kolorowy dywanik świetnie sprawdza się podczas zabawy na podłodze.

Ten pokój został zaprojektowany dla dwójki dzieci: dziewczynki i chłopca. Największy wkład w jego aranżację miała pani domu, która między innymi sama wybrała meble. My pomogliśmy z wyborem oświetlenia, tapety i ogólnego wystroju. Wnętrze jest wielofunkcyjne – przeznaczone i do spania i do zabawy. Podobnie, jak cały dom jest nowoczesne, ale z dodatkami w stylu prowansalskim, co widać szczególnie po meblach. Reszta to kolorowe elementy i zabawki. Wiele mebli jest tu także w formacie mini, jak np. rattanowa sofka.

62

DM

www.dobrzemieszkaj.pl

www.dobrzemieszkaj.pl

DM

63

Dobrze mieszkaj  

Dobrze mieszkaj