Page 1

Przyjemność, po prostu

01.11.2012, godz. 16:15


Przyjemność, po prostu

PRZYJEMNOŚĆ W RELACJACH MIĘDZYLUDZKICH Portal albercik.pl stwierdził że: "Komunikowanie się i relacje międzyludzkie są rzeczywistym wyznacznikiem naszego człowieczeństwa.", uważam, że jest to podstawa do bycia szczęśliwym człowiekiem. Jako istota społeczna potrzebujemy drugiej osoby do prawidłowego funkcjonowania. Przebywanie w towarzystwie ludzi sprawia, że nie czujemy się osamotnieni, innymi słowy: obecność drugiego człowieka sprawia nam po prostu przyjemność. Zacytuję internautę podającego się pod nickem jaras jarty: Realny wymiar bycia człowiekiem wynika nie tyle z wyznawanego światopoglądu, ale z dojrzałych więzi międzyludzkich, dzięki którym odczuwamy bezwarunkową akceptację, nabieramy poczucia godności i osobistej wolności, we własnych oczach, ale i drugiej osoby, swoistego lustra osobistych oddziaływań na otoczenie. Własny światopogląd...czemu nie? Musi jednak być ktoś, który podda naszą opinię aprobacie lub dezaprobacie. Człowiek to fascynujący element świata, który jest przyczyną powstawania emocji - w tym - przyjemności. Z początku rozprawiałam o radości z obecności drugiej osoby, jako istoty społecznej, teraz skupię się na przyjaźni. Wszystko się ze sobą łączy, tzn. aby powstała przyjaźń trzeba nawiązać mocniejsze i oparte na zaufaniu relacje z drugim człowiekiem. Filozof Epikur twierdził, że: Spośród wszystkich sposobów, jakie ci wskazuje mądrość dla osiągnięcia szczęścia najskuteczniejszym, najpewniejszym i najsłodszym jest przyjaźń. To prawda, aby mieć przyjemność z własnej egzystencji potrzeba bliskiej osoby. Jak wiadomo, nie wszyscy mają takie szczęście w postaci przyjaciela, jacy są tacy ludzie?...zamknięci w sobie, nieśmiali, osamotnieni. Nie mają przyjemności wyżalenia się ze swoich utrapień bliskiej osobie- to tragiczne, ale prawdziwe. Udowodnione jest, że obecność towarzyszy zmniejsza produkcję hormonu stresu kortyzolu. Czerpiemy od przyjaciół przyjemność, gdyż są oni źródłem wsparcia emocjonalnego, sposobem na mile spędzony czas, ucieczką od problemów, czy świata realnego. Tworzymy z nimi więź, która pomaga nam przezwyciężać nasze słabości. Tak więc, jeśli masz przyjaciela lub ktoś uznaje Ciebie za swojego towarzysza to wiedz, że właśnie czerpiesz przyjemność z niesamowicie ważnej i ludzkiej więzi, moim zdaniem najsilniejszej jaka istnieje. Przyjemność partnerska... Obecnie kojarzy się nam z pojęciem fizycznym, cielesnym. Czy odnosi się ona tylko do takich definicji? Nie. Na radość partnerską składa się wiele

01.11.2012, godz. 16:15


Przyjemność, po prostu czynników m.in. komplementy, wsparcie, pocałunki, rozmowa, uczciwość, tolerancja, potrzeba przebywania ze sobą itp. W natłoku codzienności, obowiązków i rutyny niektóre z czynników wygasają- tracimy powoli przyjemność ze związku, odczuwamy go bardziej jako obowiązek, a przecież nie chcemy żeby tak było. Znamy wiele definicji przyjemności partnerskiej, jednak absolutnie żadna z nich nie wyczerpuje w pełni tematu. Podoba mi się określenie wyszukane na portalu sentencje.pl : [...] dobry związek to taki, gdy potrafimy rozmawiać jak najlepsi przyjaciele, wygłupiamy się jak małe dzieci, kłócimy się jak stare małżeństwo, bronimy się jak rodzeństwo. Aby tak było w rzeczywistości, musimy nawiązać relację obustronną na fundamentalnej przyjemności miłości. Portal portal.pl udostępnił tekst: Z obserwacji społecznych i badań naukowych wynika, że to hormon zwany oksytocyną wpływa na tworzenie się więzi między partnerami. Ma on swoje uzasadnienie w ewolucji - wydziela się podczas porodu i służy do nawiązania kontaktu matki z dzieckiem w pierwszym etapie jego życia. Hormon ten istnieje zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Determinuje on całe późniejsze życie w sferze w relacji międzyludzkich co przekłada się na altruistyczne zachowania wobec bliskich nam ludzi. Oksytocyna wyzwala potrzebę okazywania pragnienia czułości i silnego przywiązania do drugiej osoby. Partner/ka jest powodem naszej radości i potrzebą życiową. Jednak przyjemności emocjonalne to nie wszystko, otóż wiemy, że osoby będące w związkach mają wzmocniony układ odpornościowy, są otwarci na świat, patrzą optymistycznie na przyszłość itd. Każdy z nas powinien doświadczyć przyjemności bycia w związku, być bardziej szczęśliwym chociaż przez krótki okres, przeżyć to! Reasumując, otrzymujemy wiele korzyści będąc w relacjach międzyludzkich z punktu biologiczno-medycznego i emocjonalnego. Wyzwalamy inne (pozytywne) emocje wobec bliskiej osoby, stajemy się lepszą istotą społeczną.

01.11.2012, godz. 16:15


Przyjemność, po prostu

PRZYJEMNOŚĆ W CZEKOLADZIE W życiu codziennym, w języku potocznym, przyjemność rozumiemy jako coś miłego, co daje nam zadowolenie w danym momencie. Aby w pełni zdefiniować pojęcie przyjemności należy zagłębić się w rozważania filozofów antycznych. Arystyp był skrajnym hedonistą. Jego hedonizm można ująć w pięciu tezach, które pozwalają poznać rozumienie przyjemności: 1. Przyjemność jest jedynym dobrem. 2. Przyjemność jest stanem przelotnym, chwilowym, trwającym tylko, póki działa bodziec. Arystyp twierdzi, iż nie można wyrzekać się chwilowej przyjemności dla przyszłego szczęścia, ale trzeba chwytać przyjemność, jaka się nadarza. Tej doktrynie najbardziej odpowiadało hasło carpe diem. 3. Przyjemność jest natury cielesnej. 4. Przyjemność jest stanem pozytywnym. 5. Przyjemności różnią się między sobą intensywnością doznań. Zasadniczym dobrem człowieka jest przyjemność własna, cielesna, pozytywna i chwilowa. Własna, ponieważ cudzej przyjemności nie doznajemy; cielesna, gdyż to, co umysłowe nie istnieje poza naszym ciałem; pozytywna, ponieważ jest rodzajem ruchu, jaki się w nas odbywa oraz chwilowa, bo trwała przyjemność w ogóle nie istnieje. Uczniowie Arystypa wyodrębnili klasę przyjemności duchowych. Duchowe doznanie przyjemności polega na tym, że każdemu sprawia przyjemność to, czego jest miłośnikiem, np. miłośnikowi malarstwa – piękne obrazy, miłośnikowi hip-hopu – nowa płyta Eminema. W osiągnięciu przyjemności poprzez doświadczenia duchowe niezbędne są zmysły.

Władysław Tatarkiewicz: Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu: nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu.

Ambrowe Bierce: Abstynent: osoba, która poddaje się pokusie odmówienia sobie przyjemności.

01.11.2012, godz. 16:15


Przyjemność, po prostu

CZEKOLADA TO PO PROSTU PRZYJEMNOŚĆ

Dla wielu czekolada jest symbolem rozpusty, dla innych – darem bogów. Uwielbiamy ją za cudowny smak i aksamitną konsystencję. Czekolada jest bogata w związki lotne, które przyjemnie drażnią organ powonienia. Do tego topi się dokładnie w temperaturze ludzkiego ciała, dzięki czemu rozpływa się w ustach.

fot. Shutterstock

Po zjedzeniu czekolady rośnie w mózgu poziom neuroprzekaźników: serotoniny i endorfiny– tzw. hormonu szczęścia. Serotonina przeciwdziała depresji oraz zmniejsza podatność na schorzenia układu nerwowego, np. schizofrenię. Endorfiny poprawiają nastrój i potęgują odczuwanie przyjemności. Czekolada zawiera też duże ilości magnezu. Pierwiastek ten nie tylko usprawnia funkcjonowanie mięśni oraz ułatwia wchłanianie wapnia, ale podobnie jak serotonina przeciwdziała stresom. Powszechnie stosowanym lekiem stabilizującym nastrój jest kwas walproinowy. Lek ten wydawany jest na receptę. Nowe badania wykryły, iż kwas ten występuje też w czekoladzie. Zmniejsza też dolegliwości syndromu napięcia przedmiesiączkowego. Dlatego właśnie tak wiele kobiet przed menstruacją ma apetyt na czekoladki. Najlepsza jest czekolada gorzka. Sięgając po ten

01.11.2012, godz. 16:15


Przyjemność, po prostu pyszny deser, trzeba jednak zachować umiar – pozytywne działanie ma jedzenie 3–4 kostek dziennie. 12. kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Czekolady. Dzień ten jest okazją, by pomyśleć o znaczeniu przyjemności w naszym życiu. Przyjemność jest po to, by nas motywowała. To niesłychanie prosty mechanizm. Czekolada wpisała się w to zjawisko jako najbezpieczniejszy ze środków w przeciwieństwie np. do tytoniu czy narkotyków.

01.11.2012, godz. 16:15


Przyjemność, po prostu

HOBBY JAKO ŹRÓDŁO PRZYJEMNOŚCI Zamiłowanie. Pasja. Konik. Mania. Ulubione zajęcie... Wszystkie te określenia oznaczają po prostu - hobby. Internetowa encyklopedia - wikipedia hobby definiuje jako: czynność wykonywaną dla relaksu w czasie wolnym od obowiązków. Jest to proste wyjaśnienie istoty zainteresowania. Pośród szarej codzienności, spędzonej w szkole czy pracy, człowiek powinien zająć się czymś, co sprawi, że życie nabierze kolorów lub choć na chwilę pozwoli zapomnieć o tej szarości. Do tego właśnie jest hobby. Samo w sobie daje radość czy spokój, a poza tym również i uszlachetnia - poszerza nasze horyzonty wiedzy, uczy nas cierpliwości i wrażliwości. To sprawia, że jako istota ludzka czujemy się spełnieni i usatysfakcjonowani. Pasji poświęcamy niemało czasu oraz wkładamy trochę pieniędzy, które nam się nie zwracają. To właśnie odróżnia hobby od pracy. Chociaż możemy spotkać się z sytuacją, gdy zarabiamy na tym, co nam sprawia przyjemność - łączymy przyjemne z pożytecznym - pracę z zamiłowaniem.

RODZAJE HOBBY

Na co dzień spotykamy różnych ludzi - o różnym wyglądzie, innym stylu, o różnym poczuciu humoru. I podobnie jest z zainteresowaniami. Człowiek nie jest w stanie wyliczyć różnorodności pasji, którym są oddani inni ludzie. Trudno przyporządkować je do rodzajów. To po prostu zajęcia, które nas uszczęśliwiają. Możemy do nich zaliczyć (hobby): - artystyczne, np. malarstwo, fotografia, taniec, gra na instrumencie, haftowanie - techniczne, np. modelarstwo, majsterkowanie - rekreacyjne, np. jazda na rowerze, wędkarstwo, ogrodnictwo, bieganie To tylko kilka z wielu typów zainteresowań. Hobby możemy także nazwać kolekcjonowanie znaczków pocztowych, ale i zbieranie przeróżnych kapsli (od oranżady, piwa etc.). Może to być czytanie, rysowanie, może to być nauka szkolna (języków obcych, a może i po prostu przedmiotów takich jak biologia, chemia czy historia). A może to być pisanie - opowiadania, felietony, pamiętnik... Można by wyliczać w nieskończoność. To świadczy o bardzo

01.11.2012, godz. 16:15


Przyjemność, po prostu rozgałęzionym schemacie o nazwie ZAINTERESOWANIA. Gdyby hobby traktować jako książkę - można by powiedzieć, że ma ona wiele stron. A może nawet i tomów.

Anthony Storr: Każdy z nas potrzebuje zainteresowań tak samo, jak potrzebuje związków międzyludzkich. Odgrywają one ogromną rolę w określaniu tożsamości jednostki i nadawaniu życiu sensu.

Nicholas Sparks: Pasja i zadowolenie idą ze sobą w parze, a bez nich każde szczęście jest chwilowe, nie ma bowiem bodźca który by je podtrzymywał.

zbieranie znaczków zbieranie kapsli

gra w zespole muzycznym

01.11.2012, godz. 16:15


Przyjemność, po prostu

SPIS TREŚCI PRZYJEMNOŚD W RELACJACH MIĘDZYLUDZKICH .................................................................................1 PRZYJEMNOŚD W CZEKOLADZIE ..........................................................................................................4 CZEKOLADA TO PO PROSTU PRZYJEMNOŚD.........................................................................................5 HOBBY JAKO ŹRÓDŁO PRZYJEMNOŚCI .................................................................................................7 RODZAJE HOBBY .................................................................................................................................7

01.11.2012, godz. 16:15


Przyjemność, po prostu

Źródła: http://albercik.pl/ludzie/partnerstwo/relacje-miedzyludzkie.html http://www.sentencje.pl http://www.portal.pl http://www.naukawpolsce.pap.pl http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/czekolada-smakolyk-ktory-dodajeenergii-i-poprawia-nastroj_33939.html http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/czekolada-poprawia-nastroj-i-likwidujeuczucie-zmeczenia_38526.html http://pl.wikipedia.org/wiki/Arystyp http://pl.wikipedia.org/wiki/Hobby http://www.hobby.tematy.waw.pl/rodzaje-hobby/ fotografia własna

01.11.2012, godz. 16:15

Przyjemność, po prostu  

uczucie przyjemności opisane z trzech różnych punktów: relacji międzyludzkich, czekolady i hobby

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you