Page 1

Parkowanie w centrum będzie płatne

REKLAMA

3 MIEJSKI TYGODNIK BEZPŁATNY

Bądź w formie na wiosnę Nie trzeba koniecznie iść na siłownię, aby zadbać o kondycję. Drzewo i ławka w parku wystarczy. 6-7

CZWARTEK, 12 KWIETNIA 2012, NR 14/2012


opinie

2

Czwartek, 12 kwietnia 2012 r.

W. TATARA (5)

jak zadbasz o kondycję na wiosnę?

LESZEK PIĘTA, pracownik produkcji w firmie lotniczej

KONRAD RÓŻALSKI, fizjoterapeuta

ŁUKASZ TENDERSKI, uczeń technikum

MAGDALENA MALEC, licealistka

RENATA OBARA, krawcowa

Jeżdżę na rowerze i ama torsko gram w piłkę nożną. Mecze mamy raz w tygodniu, a do tego systema tycznie dochodzą treningi, więc na kondycję nie narzekam. Gdy jest ładna pogoda, to w wolnych chwilach staram się pobiegać.

Przede wszystkim rower. W mieście nie brakuje ścieżek rowerowych, więc jest gdzie pojeździć, a jak czas pozwala, to wybieram się też dalej poza Rzeszów. Gdy byłem młodszy, to grałem w piłkę nożną w Stali Rzeszów, a teraz nadal kopię ama torsko ze znajomymi.

Jazda konna. Od kilku lat to jest moja pasja. Często jeżdżę nawet po kilka godzin dziennie w stadninie w Dylągówce. Na początku ten sport wymaga sporego wysiłku fizycznego i przełamania strachu przed koniem. Jednak gdy się już nabierze wprawy, to jest to świetna forma aktywnego spędzania czasu.

Bieganie i właściwa dieta. Właśnie teraz wiosną zaczęłam systema tycznie biegać po około 5-6 kilometrów dziennie. Na początku bolały mnie mięśnie, jednak już po kilku dniach nie było z tym żadnego problemu. Ważne jest też właściwe odżywianie. Ja na przykład drastycznie ograniczyłam słodycze i piję dużo wody. Wierzę, że dzięki tym zabiegom na wakacjach będę mogła się cieszyć z efektownej sylwetki.

Planuję długie wycieczki rowerowe i spacery. Bardzo lubię jeździć na rowerzei często to robię. Człowiek cały się dotlenia, szczególnie jeśli wybiorę się na przejażdżkę w wiejskiej scenerii. Dodatkowo można sobie wyrobić mięśnie brzucha i wzmocnić nogi. Woj.

para z drugiej strony

forum Czytelników

17 867-22-37 od 11 do 14

Magda i Paweł postanowili odpocząć po świętach, a że słońce sprzyja to ten czas spędzają w parku. Dark

a.janik@terazrzeszow.pl dziś dyżuruje Anna Janik

cytat dnia „pogoWszyst ko zależy od dy. Trawa potrzebuje czasu, by mogła wykiełkować. Dlatego przez dwa miesiące nie powinno się na niej grać ani trenować”. Jerzy Krzeszowski, wiceprezes Centrum Ogrodniczego Zielony Klomb, o problemach z murawą na stadionie Stali.

„ Polski kierowca na swoich drogach szale-

je, ale gdy przekroczy granicę, od razu ściąga nogę z gazu. Powód? Chociażby na Słowacji mandaty są piekielne wysokie. Jestem przekonany, że dodatkowe punkty przełożą się u nas na poprawę bezpieczeństwa”. Marek Poręba, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, o nowym taryfikatorze mandatów. kj

REKLAMA

DARIUSZ DANEK

Oddział Banku BGŻ w Rzeszowie dobrze służy ludziom!

mmrzeszow.pl w teraz „Teraz” - tygodnik bezpłatny Adres redakcji (oddział w Rzeszowie): ul. Kraszewskiego 2, 35-016 Rzeszów, tel.: 17 867 22 23 redakcja@terazrzeszow.pl Redaktor prowadzący „Teraz Rzeszów”: Joanna Borowiec - zastępca redaktora naczelnego tel.: 17 867 22 27 e-mail: redakcja@terazrzeszow.pl Reklama: Ewa Bończak - kierownik projektu tel.: 691 432 876; 17 867-23-51 e-mail: reklama@terazrzeszow.pl Druk: Media Regionalne Sp. z o.o., O. Kielce, Drukarnia Tarnobrzeg ul. Zakładowa 50 tel.: 15 851 31 00 Wydawca tygodników „Teraz” Media Regionalne sp. z o.o. 00-838 Warszawa, ul. Prosta 51 tel.: 22 463 07 00 Prezes zarządu: Joanna Pilcicka Redakcja centralna tygodnika „Teraz“ 00-838 Warszawa, ul. Prosta 51. Redaktor naczelna: Justyna Duchnowska Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych Media Regionalne Sp. z o.o. zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych w „Teraz Rzeszów” jest zabronione.

ISSN 1899 – 2331

MIŁOCIŃSKI ESEJ, CZYLI KTO MA RACJĘ W SPORZE O DROGĘ NA BARANÓWCE? @Marcin Pilawa: Interes mieszkańców całego miasta. Najważniejszy w tym wszystkim jest interes wszystkich mieszkańców Rzeszowa, a więc szybkość wybudowania drogi i uruchomienia strefy, a więc nowych miejsc pracy. Trzeba się dogadać, wypracować kompromis... @jasiop: Bardzo ważna, a moim zdaniem najważniejsza w tej całej sprawie jest totalna 10-letnia bezczynność władz miasta w materii układu komunikacyjnego na północy Rzeszowa. Ciekawe, czy istnieje racjonalne i logiczne wytłumaczenie tych zaległości? Bo w obecnych czasach, kto stoi w miejscu - ten się cofa! I taka właśnie sytuacja nastąpiła w tym temacie w naszym mieście. @Mieszkaniec Baranówki: Aby szybko uruchomić strefę, nie trzeba

54 024 7145

pakować drogi pod oknami. Miasto zaplanowało dojazd do strefy Dworzysko także od ul. Krakowskiej i ulicy Ceramicznej. Jeśli tam powstanie dojazd, to przez kilka lat będzie on wystarczający dla strefy i w żaden sposób nie ograniczy jej rozwoju. W tym czasie będzie można zaprojektować i wykonać dojazd z drugiej strony przy torach, a nie pakować go na siłę ludziom pod okna! DAWNY WYGLĄD UL. 3 MAJA. WRÓĆMY DO NIEGO! @viwaldi: Aż trudno uwierzyć, żaden burak auta nie zostawił pod oknami!!! Ładny widok, szkoda, że już na zawsze stracony. @Katarzyna Mularz: Też bardzo podoba mi się ten widok i jestem zwolenniczką wycofania wszystkich 4 kółek ze starówki. @Rafał Nowak: Jak najbardziej popieram starówkę bez samochodów.

liczba odsłon strony

osób odwiedziło nas w środę

23 327

unikalnych użytkowników

Najczęściej czytany artykuł tygodnia: Fotobudka robi furorę Statystyki Google Analytics 2 - 8 kwietnia 2012

Bank BGŻ oferuje usługi bankowe, ale także często wspiera nasze lokalne wydarzenia. Po co to robi? Jesteśmy blisko klientów i ich codziennych spraw. Stąd naturalne jest nasze zaangażowanie w różne lokalne inicjatywy. Taki jest nasz model biznesowy, który najlepiej określa nasze motto: „Bank BGŻ. Dobrze służy ludziom”. Bank BGŻ jest zaufanym i pewnym partnerem. Blisko 80 proc. naszej ogólnopolskiej sieci oddziałów zlokalizowanych jest właśnie w mniejszych i średnich miastach – w naszej ocenie to perspektywiczny rynek, gdzie wciąż jest duże zapotrzebowanie na usługi finansowe. Do kogo skierowana jest oferta banku? Bank BGŻ jest bankiem uniwersalnym, czyli obsługuje klientów indywidualnych oraz firmy. Mamy także bardzo rozbudowaną ofertę specjalistyczną dla klientów z sektora Agro. W praktyce oznacza to, że mamy pełen wachlarz usług – od kont osobistych, poprzez kredyty i bardziej skomplikowane produkty finansowe np. dla bardzo dużych firm. Jak długo Oddział Banku BGŻ w Rzeszowie prowadzi działalność? Jesteśmy w Rzeszowie od 37 lat. Zdążyliśmy bardzo dobrze poznać naszych klientów oraz ich potrzeby finansowe. Wrośliśmy w lokalną społeczność, jak to mówią, „na dobre i na złe”. Ile oddziałów Bank posiada w regionie? W regionie Południowo-Wschodnim obejmującym województwo podkarpackie, małopolskie oraz świętokrzyskie funkcjonuje obecnie 50 placówek naszego Banku. Czy Bank posiada w swojej ofercie jakieś wyjątkowe, nietypowe usługi dla klientów indywidualnych? Z całą stanowczością mogę wskazać najlepsze na rynku konto osobiste – Konto z premią. To bardzo nowatorskie rozwiązanie – Konto z premią daje możliwość uzyskania od banku nawet do 600 zł rocznie. Czy każdy może skorzystać z tej oferty? Oczywiście. Każdy kto zdecyduje się przelewać na konto swoje regularne dochody – pensję, rentę czy emeryturę. Od najwyższej w okresie rozliczeniowym wpłaty na rachunek Bank obliczy 1 proc. i przekaże go Klientowi. Aby skorzystać z tej możliwości trzeba także dokonać trzech transakcji bezgotówkowych kartą płatniczą. Jakie dodatkowe korzyści posiada Konto z premią? Posiadacz rachunku może korzystać ze wszystkich bankomatów w Polsce za darmo, a także bezpłatnie wykonywać przelewy krajowe przez Internet. Oprócz podstawowej funkcji płatniczej i bankomatowej, umożliwia pobieranie gotówki w ramach usługi cash back (do 200 zł) oraz doładowanie telefonu komórkowego.

Urszula Pilch - dyrektor oddziału operacyjnego BGŻ w Rzeszowie Wspomniała Pani, że jest to najlepsze konto na rynku. Czy analizy niezależnych ekspertów to potwierdzają? Konto osobiste z premią Banku BGŻ zwyciężyło w wielu rankingach przygotowanych przez niezależnych ekspertów rynku bankowego. W marcu konto zwyciężyło w rankingu przygotowanym przez portal finansowy Bankier.pl. Było to już kolejne wyróżnienie tego produktu w tym roku. Konto z premią znalazło się na pierwszym miejscu w edycji 2011 i 2012 rankingu kont osobistych przygotowanym przez Money.pl oraz zajęło czołowe miejsca w rankingach Gazety Wyborczej i porównywarki finansowej Comperia.pl. A jaką propozycję ma Bank BGŻ dla osób myślących o własnym „M”? Oferujemy bardzo korzystne warunki osobom, które chcą zrealizować swoje plany „mieszkaniowe”. W trakcie promocji gwarantujemy, że nasza marża kredytu jest najniższa –1 proc. Oznacza to, że jeśli inny bank zaproponuje klientowi niższą marżę, my przebijemy jego ofertę. W Banku BGŻ możliwe jest sfinansowanie aż 100 proc. wartości nieruchomości. Oprócz konkurencyjnego oprocentowania, Bank oferuje również niskie koszty okołokredytowe i zapewnia długi okres spłaty – do 40 lat, bez ograniczenia maksymalnego wieku kredytobiorców. Dzięki szerokiej sieci sprzedaży o kredyt można ubiegać się w ponad 400 placówkach Banku BGŻ oraz u współpracujących z Bankiem pośredników sieciowych i lokalnych. W ciągu ilu dni, od momentu złożenia kompletnego wniosku kredytowego Klient uzyska decyzję? Do 7 dni, mamy jeden z szybszych procesów na rynku!. Jakie kanały dostępu do swojej oferty proponuje Bank? Oprócz oddziałów Klienci mają do dyspozycji nowoczesne i wygodne rozwiązania bankowe. Dostęp do usług odbywa się poprzez system bankowości internetowej eBGŻ, obsługę telefoniczną Tele BGŻ oraz Home Banking. Dziękuję za rozmowę.


wydarzenia

Czwartek, 12 kwietnia 2012 r.

3

Parkowanie w centrum będzie płatne Kon cep cję funkcjo nowania stre fy płat ne go par kowania przygotowa li specjaliści z firmy Ecorys. Przygotowanie projektu poprzedzili dwumiesięcznymi analizami ruchu na miejskich parkingach. W tym czasie ankietowali także kierowców parkujących tu auta.

Proponowane zasady funkcjonowania płatnej strefy parkowania PODSTREFA I Ceny parkowania: pierwsza godzina 1,50 zł, kolejna ok. 2 zł Limit postoju: 4 godziny Liczba miejsc parkingowych: 1322 Zasięg: tereny pomiędzy dworcem kolejowym, od wschodu ul. Batorego, Targową i Szopena, przez al. Lubomirskich i ul. Zamkową po ul. Lisa Kuli i Cieplińskiego. Ze strefy będą wyłączone tereny ścisłego centrum starego miasta, na czele z Rynkiem oraz ul. Grunwaldzką, Kościuszki i 3 Maja. PODSTREFA II Ceny parkowania: 1 zł za każdą godzinę Limit postoju: bez ograniczeń Liczba miejsc parkingowych: 650 Zasięg: ulice między od torów kolejowych w rejonie Wisłoka, dalej wzdłuż rzeki w kierunku Trasy Zamkowej. Stąd granica pobiegnie do ul. Hetmańskiej, obejmie okolicę ul. Staszica, Chodkiewicza i Chrzanowskiej. Od strony zachodniej Zamknie ją rejon ul. Langiewicza, gdzie wzdłuż torów kolejowych dojdzie do ul. ks. Jałowego.

kowanie parkingu na cały dzień – mówi Gołębiowski.

Brakuje rotacji - Największy problem ścisłego centrum Rzeszowa to brak rotacji na parkingach. Podczas gdy np. na ul. Szopena w godz. 8-16 jedno miejsce służy trzem pojazdom, bliżej ratusza jest przez cały czas zajęte przez jedno auto – wyjaśnia Cezary Gołębiowski z firmy Ecorys. Fachowcy odnotowali, że między godz. 9 a 14 na znalezienie wolnego miejsca przy ul. Moniuszki, Kopernika, Króla Kazimierza, Grunwaldzkiej i Wierzynka nie ma żadnych szans. Po godz. 14 jest tylko trochę lepiej. Parkingi są tu obłożone w 90-95 procentach, podczas gdy zdrowe maksimum dla miasta wielkości Rzeszowa to 80 procent. - Dlatego wprowadzenie strefy jest konieczne. W ten sposób zniechęcimy do parkowania kierowców, którzy zostawiają tu auta na cały dzień. To pozwoli zwolnić ok. 20 procent miejsc, które z kolei posłużą tym, którzy do miasta przyjeżdżają tylko na godzinę-dwie, aby szybko załatwić jakąś sprawę. Określając maksymalny czas postoju na cztery godziny, uniemożliwimy blo-

Tu strefy już są Jak z problemem braku miejsc i potężnej liczby samochodów radzą sobie inne, porównywalne do Rzeszowa miasta? W 172-tysięcznym Olsztynie, gdzie zarejestrowanych jest 110 tysięcy samochodów (w Rzeszowie ok. 90 tysięcy) strefa płatnego parkowania już jest. Obejmuje ok. 2200 miejsc postojowych w centrum miasta. Półgodzinny postój kosztuje tu złotówkę, a godzinny 1,40 zł. Opłat dokonuje się za pomocą stu automatów parkingowych. Stawki nie zmieniają się, bez względu na długość postoju. Kierowcy płacą za postój od poniedziałku do czwartku w godz. 9-16 i w piątek od godz. 8 do 15. - Utworzyliśmy ją, aby ograniczyć ruch w centrum i doprowadzić do większej rotacji samochodów na parkingach. Mimo tego po kilku latach działania widzimy, że przydałyby się zmiany w jej funkcjonowaniu. Aut szybko przybywa i mimo wprowadzonych ograniczeń miejsc parkingowych znowu często brakuje – mówi Paweł

krótko z miasta  1,5 mln zł będzie kosztować remont parku Inwalidów Wojennych przy ul. Dąbrowskiego. Prace potrwają do 10 sierpnia. Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów wymieni tutaj alejki ławki i oświetlenie. Na środku powstanie kolumnada, którą studenci sąsiadującego z parkiem Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego będą mogli wykorzystywać na koncerty. – Mamy też pomysł na zmiany w zieleni. Stare jałowce uformujemy na kształt drzewek bonsai. Dzięki temu powstanie tu ogród japoński – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie. BG  Aż 85 procent mieszkańców Trzebowniska wzięło udział w konsultacjach społecznych dotyczących połączenia ich gminy z Rzeszowem. Ważne ankiety konsultacyjne oddało 13137 osób, co stanowi 84,73 proc. mieszkańców uprawnionych do głosowania. Aż 95 procent głosowało przeciw połączeniu gmin. Dla porównania frekwencja w konsultacjach przeprowadzonych w Rzeszowie wyniosła tylko 4,5 procent. Ponieważ już wcześniej mieszkańcy Trzebowniska

Mieszkania z drugiej ręki o powierzchni do 30 mkw. w Rzeszowie kosztują średnio 178 tys. zł. To więcej niż podobne lokum w Toruniu, Szczecinie i Łodzi.

opowiedzieli się także przeciwko odłączeniu z ich gminy wsi Zaczernie, od nowego roku Rzeszów raczej nie powiększy się o tereny północne. Dzięki pozytywnym uchwałom radnych z Krasnego i Rzeszowa spore szanse są jedynie na przyłączenie Malawy, graniczącej z miastem od wschodu. Decyzję rząd podejmie do końca lipca. BG

 Park Papieski i ul. Kwiatkowskiego w rejonie kąpieliska Żwirownia to dwa kolejne miejsca, w których latem zostaną oddane do użytku nowe place zabaw. Oba będą jednymi z największych w mieście. W rejonie katedry oprócz zabawek inwestycja to także nowe alejki i nasadzenia zieleni. Przy Żwirowni Zarząd Zieleni Miejskiej zleci natomiast także budowę parkingu. Na obie przedsięwzięcia miasto ogłosiło już przetargi. BG  Hey, Big Cyc, Coma i KSU będą gwiazdami juwenaliów UR, WSIiZ, WSPiA i WSIE, które zaplanowano na 16-18 maja. Politechnika bawi się osobno – od 23 do 25 maja. Jeszcze nie wiadomo, jakie gwiazdy zagrają tu koncerty, ale jedna atrakcja już jest znana - skoki na bungee. beta

REKLAMA

Pliszka z Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Olsztynie. W Kielcach strefa działa bez przerwy od 2003 roku. Także obejmuje ścisłe centrum. W Lublinie decyzją radnych kierowcy zapłacą za postój od 1 października. - Strefa to praktycznie całe śródmieście – w sumie ok. 1700 miejsc. Opłaty będą obowiązywać od poniedziałku do piątku, w godz. 8-17. Za pierwszą godzinę kierowcy zapłacą 2 zł, za drugą 2,40zł, za trzecią - 2,80zł, za każdą kolejną – 2 zł. Bilet dobowy ma kosztować 15 zł, miesięczny abonament 150 zł. W ten sposób chcemy poprawić rotację aut w centrum – mówi Karol Kieliszek z Urzędu Miasta Lublina.

U nas jak w Opolu Rzeszowska strefa wzorem m.in. Opola ma być wyposażona w multimedialne parkomaty. Maszyny staną przy głównych ulicach, będą wydawać resztę, poza sprzedażą biletów parkingowych można je wykorzystać także jako informację turystyczną. Prezydent Tadeusz Ferenc ma nadzieję, że opłaty przyciągną do miasta inwestorów zainteresowa-

KRYSTYNA BARANOWSKA

Wzorem dużych polskich miast do centrum Rzeszowa wróci strefa płatnego parkowania. W rejonie starego miasta pierwsza godzina postoju ma kosztować ok. 1,5 zł.

Kawalerki coraz droższe

nych budową wielopoziomowych garaży. - Tylko jeśli parkowanie przy ulicach będzie płatne, oni będą mogli zarobić na swoich parkingach. Obiecuję jednak, że strefa będzie mało uciążliwa dla mieszkańców – deklaruje Ferenc. Co ciekawe, przywrócenie strefy popiera prawie połowa kierowców przepytanych przez pracowników Ecorysu. – Może to wynikać z faktu, że aż 80 procent z nich jest niezadowolonych z obecnego systemu parkingowego w mieście – tłumaczy C. Gołębiowski. Ostateczna wersja projektu strefy dotrze do ratusza w maju. Firma Ecorys przekonuje, że w czerwcu będzie gotowa do jej wprowadzenia. Ostateczną decyzję w sprawie wysokości opłat i zasięgu strefy podejmą radni. - Myślę, że decyzja w tej sprawie to formalność. Musimy brać przykład z innych europejskich miast, gdzie strefy funkcjonują i są bardzo pomocne. Mam wrażenie, że w tej kwestii zgadzamy się wszyscy, niezależnie od przynależności klubowej – ocenia Andrzej Dec z PO, przewodniczący rady Miasta Rzeszowa. BARTOSZ GUBERNAT

Choć na rynku nieruchomości de ko niunk tu ra, a ce ny mieszkań regularnie spadają, te najmniejsze nadal trzymają ceny - tak wynika z rapor tu por talu ofer ty net. - Łatwo je sprzedać, jeszcze szybciej wynająć, a całkowita cena zakupu jest stosunkowo niska, co dodatkowo przyciąga kupujących przez kredyty – podaje Marek Nowak, doradca firmy Aspiro z Rzeszowa. Jak wylicza, 30-metrowa kawalerka w Rzeszowie, kupiona w całości na kredyt, oznacza raty w wy so ko ści od 1061 do 1178 zł w zależności od banku. Przy 20-proc. wkładzie własnym rata spada do 849 zł. Ale to i tak ciągle więcej niż w Szczecinie, Toruniu, Łodzi lub Zie lo nej Gó rze. Tam za mieszkania z drugiej ręki zapłacimy od 114 tys. zł do 153 tys. zł, a rata kredytu mo że być nawet o 500 zł mniejsza niż ta, którą spłacimy w rzeszowskim banku. – Przyczyna jest prosta: do Rzeszowa ciągle napływają młodzi ludzie, którzy decydują się tu zostać, a to, obok samotnych seniorów, najczęstsi nabywcy kawalerek – tłumaczy Tomasz Szlosek z Rzeszowskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. – Popyt sprawia, że właściciele takich mieszkań nie tylko nie schodzą z cen, ale wręcz je podnoszą – dodaje. ANNA JANIK


4

zdrowie

Zbadaj się za darmo

REKLAMA

Spal kalorie po świętach Tym razem przygotowaliśmy dla was krótszą trasę – po obrzeżach Rzeszowa. W sam raz na zrzucenie poświątecznego tłuszczyku. Trasa: Biała – Matysówka - Kiepury Czas 1-1:30 min.Odległość: 12-15km

DOMINOREX

430 tys. zł pójdzie w tym roku z miejskiej kasy na badania profilaktyczne mieszkańców Rzeszowa. Można z nich skorzystać od ręki, czyli bez kolejki i bez skierowania. Aby wziąć udział w badaniach, trzeba być na stałe lub czasowo zameldowanym w stolicy Podkarpacia. Oprócz tego należy spełniać kryteria dotyczące wieku, które są różne dla poszczególnych programów. Oto szczegóły: BADANIA MAMMOGRAFICZNE - pozwalają wykryć raka piersi. Dla pań w wieku 40-49 lat (raz na dwa lata) i powyżej 69 r.ż. (raz w roku). Badania wykonuje: Przychodnia Specjalistyczna nr 1, ul. Hetmańska 21, nr tel. 17 85-352-81 do 86 (należy prosić pracownię mammograficzną). USG PIERSI – DLA PAŃ W WIEKU 20-39 LAT. Zaplanowano ok. 560 badań. Wykonują je lekarze w pracowniach USG: Przychodni Specjalistycznej nr 1 na ul. Hetmańskiej 21, tel. nr tel. 17 85-352-81 do 86 oraz Przychodni Specjalistycznej nr 3, ul. Hoffmanowej 8a, tel. 17 853 80 51 lub 52. BADANIA TARCZYCY – DLA KOBIET PO 40 R.Ż. W etapie wstępnym określany jest poziom hormonu TSH, wykonywane jest badania fizykalne tarczycy oraz udzielana porada lekarska. W razie potrzeby pacjentka jest kierowana na USG tarczycy. Program realizuje: Poradnia POZ nr 5, ul. Hoffmanowej 8a, tel. 17 853-59-73. BADANIA W KIERUNKU CUKRZYCY TYPU II – DLA OSÓB PO 40 R.Ż. W ramach programu: badanie poziomu cukru we krwi. W razie potrzeby także krzywa cukrowa, porada specjalisty. Gdzie? W Przychodni Specjalistycznej nr 1 na ul. Hetmańskiej 21, nr tel. 17 85-352-81 do 86. BADANIA W KIERUNKU RAKA JELITA GRUBEGO – DLA OSÓB PO 40 R.Ż. Badania: obecności krwi utajonej w kale, badanie i porada specjalisty, a w razie potrzeby możliwość wykonania kolonoskopii. Realizacja programu: Szpital Miejski, pracownia endoskopii, ul. Rycerska 4, nr tel. 17 66-11-032 do 035, wew. 400. BADANIA DLA NIEMOWLĄT I WCZEŚNIAKÓW - w ramach programu: ocena rozwoju psychomotorycznego dziecka, informacja na temat prawidłowej pielęgnacji i stymulacji niemowlęcia. Rad udzielą lekarz rehabilitant i fizjoterapeuta. Gdzie? Ośrodek Rehabilitacji Dziennej dla Dzieci SP ZOZ nr 1, ul. Hetmańska 21, tel. 17 85-352-81 do 86. Ewa Kurzyńska

Czwartek, 12 kwietnia 2012 r.

1. Trasę rozpoczynamy od skrzyżowania ulic: Rejtana – Powstańców Warszawy. Kierujemy się w stronę Tyczyna (al. Sikorskiego). 2. Po ok. 1,9 km mijamy skrzyżowanie ul. Robotnicza - Strażacka, następnie salon samochodowy i po 800 m dojeżdżamy do ul. Rodzinnej. Skręcamy w lewo. Na ul. Rodzinnej mijamy domki, korty tenisowe i dojeżdżamy do lasku. Tutaj znajduje się pierwszy punkt widokowy na Budziwój. Po lewej stronie znajduje się także park linowy. 3. Jadąc dalej krętą drogą (uwaga na głębokie rowy) przez lasek, dojeżdżamy do skrzyżowania ulic: Białogórska – Rodzinna. 4. Skręcamy w lewo do ulicy Białogórskiej i dojedziemy do punktu widokowego, z którego widać Rzeszów. 5. Jeśli już jesteśmy zmęczeni, tą samą drogą (od skrzyżowania ulic Rodzinna – Białogórska około 2 km) możemy brzegiem la-

sku dojechać do ul. Zelwerowicza. Stamtąd już bezpośrednio dostaniemy się do ul. Łukasiewicza. 6. Wracając z punku widokowego do głównego skrzyżowania, skręcamy w lewo w stronę Matysówka – Obszary Kielnarowskie. 7. Około 500 m od skrzyżowania, przy przekaźniku, mamy następny punkt widokowy (361 m n.p.m), zobaczymy panoramę Rzeszowa oraz Tyczyn i Borek Stary. 8. Gdy nacieszymy się pięknym krajobrazem, jedziemy dalej 600 m asfaltową drogą o niewielkim wzniesieniu, a potem skręcamy w pierwszą uliczkę w lewo (przed zakrętem wzdłuż drogi będą rosły młode brzózki). 9. Przed nami 700 m drogi asfaltowej (zjeżdżamy z górki) na dole trzeba uważać na ostry zakręt w lewo. Po drodze zjeżdżając możemy podziwiać panoramę Rzeszowa.

10. Za zakrętem czeka nas 650 m drogi asfaltowej. Przy pierwszych 250 m trzeba uważać na zwężenie drogi oraz mostek. Droga częściowo o niewielkim nachyleniu prowadzi nas między terenami zabudowanymi. 11. 400 m za mostem przejeżdżamy obok rozwidlenia dróg. Kierując się w prawo przez las dojedziemy do ul. Kiepury. My jedziemy prosto - jesteśmy na ul. Smosarskiej. 12. Przed nami ostatnie 650 m, kilka wzniesień i dwa ostre zakręty. Na końcu dojeżdżamy do ul. Kiepury. 13. Wyjeżdżamy z ul. Jadwigi Smosarskiej i kierujemy się w lewo. Po 750 m dojeżdżamy do pętli autobusowej MPK na Zalesiu.

Dominik Rela/dominorex Więcej propozycji tras rowerowych po Rzeszowie i okolicach znajdziesz na portalu mmrzeszow.pl


rekreacja

Czwartek, 12 kwietnia 2012 r.

5

Garbusem po zalewie Michał Mucha, właściciel firmy Projekt Czar ter, otwiera nad rzeszowskim zalewem wypożyczalnię sprzętu wodnego. Mieszkańcy będą mogli pożyczyć rowery wodne wyglądające jak garbusy, kajaki lub pontony z silnikiem elektrycznym. W pobliżu placu zabaw przy Lisiej Górze, otoczona linami, powstanie miniwioska żeglarska z namiotem i pomostem. - Bę dzie my wy po życzać rowe ry wodne przypominające charakterystyczne auta – garbusy – mówi Michał Mucha, właściciel firmy Projekt Czar ter. – Ponadto pontony z silnikami elektrycznymi i 3-osobowe kajaki, np. dla rodziców z dzieckiem. Sprzęt będzie w biało-pomarańczowej tonacji. Otwarcie wypożyczalni planowane jest na długi majowy weekend. Czynna będzie siedem dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku w godz. 12-18, a w weekendy od 10 do 18. Kajaki, pontony i rowery mogą wypożyczać osoby pełnoletnie. Dzieci mu szą być pod opie ką do ro słych. Na miej scu do stęp ne bę dą m. in. kapoki. W przyszłości właściciel przystani REKLAMA

planuje zbudować małe doki po przeciwnej stronie rzeki, by i tam można było zacumować.

Płyniesz i podziwiasz Cóż atrakcyjnego jest w pływaniu po zalewie? Można na przykład podziwiać gatunki ptaków tylko tu spotykanych. Zabrać z sobą sprzęt fotograficzny. Poza tym odpoczynek na wodzie re lak su je. To al ter naty wa dla spacerów czy jeżdżenia na rowerze. Godzina pły wania pon to nem ma kosztować ok. 25 zł, kajakiem – 15 zł, a rowerem wodnym – 20 zł. Istnieje też możliwość wypożyczenia sprzętu na krócej, np. na pół godziny. Cena będzie niższa. Projekt Czar ter wynajmuje już jachty, rowery wodne, kajaki i pontony wypoczywającym nad Zalewem Solińskim, na wyspie w Polańczyku.

Żwirownia czeka na słońce Wypożyczalnię sprzętu wodnego, ale po drugiej stronie zalewu, czyli na żwirowni, ma też Rzeszowski Ośrodek Spor tu i Rekreacji. - Mamy sześć kajaków, trzy małe rower ki wod ne, czy li 3-oso bowe, oraz dwa duże, czyli 5-osobowe – wylicza Marcin Suwała, z-ca dyr. ROSiR. – Wy po życzal nię otwo rzy my wraz z rozpoczęciem sezonu kąpielowego. Kiedy to będzie, podyktuje pogoda. Czasem ruszamy już w połowie maja, a czasem dopiero pod koniec czerwca. Wypożyczenie kajaku kosztuje tu 6 zł za godzinę małego rowerka – 10, a dużego 15. BEATA TERCZYŃSKA

Rowerkiem-garbusem można było dotąd popływać np. po Jeziorze Solińskim.

WOJCIECH ZATWARNICKI


6

temat tygodnia

Kiedy za oknami robi się cieplej, a przed nami roztacza się wizja włożenia lżejszych ubrań, zaczynamy myśleć o zgubieniu kilogramów. Razem z naszymi ekspertami radzimy, jak to zrobić w przyjemnej, wiosennej scenerii na świeżym powietrzu.

Czwartek, 12 kwietnia 2012 r.

W parku

Trenuj, gdzie możesz! Ćwiczenia wzmacniające na wybrane grupy mięśniowe prezentuje Magdalena Baran, trenerka klubu fitness Calypso

Klatka piersiowa

Triceps

Pompki

Uda

Odwrócone pompki

Dłonie kładziemy na oparciu ławki lub na samej ławce, ale rozstawiamy je szerzej niż tułów. Schodzimy w dół uginając łokieć do kąta prostego i pochylając się do przodu (brzuch napięty). Wracając do pozycji wyjściowej łokci nie prostujemy całkowicie. Początkujący mogą zacząć od tzw. kobiecych pompek, opierając kolana o podłogę. Im bliżej bioder tym łatwiej. Pompki angażują do pracy klatkę piersiową i tricepsy, powodują napięcie pośladków, brzucha, ud i grzbietu.

Squad

Do ćwiczenia wykorzystujemy niższą ławkę lub stopień, na którym układamy ręce (blisko przy biodrach). Nogi są ugięte w kolanach pod kątem prostym (nie oddalamy ich od tułowia). W tej pozycji schodzimy w dół. Uginając łokcie nie prowadzimy ich w bok, ale w tył, blisko tułowia.

Stajemy blisko drzewa, stopy ustawiamy na szerokość bioder. Schodzimy w jąc biodra do tyłu. Kolana nie wychodzą poza stopy, nie przenosimy ciężaru przód. Dla utrzymania równowagi trzymamy się drzewa. Początkujący mogą tradycyjnego „krzesełka”, opierając plecy o drzewo i utrzymując pozycję mi 30 sekund.

Receptą jest regularność Rozmowa z Sebastianem Obirkiem, trenerem klubu fitness Calypso - Jakie ćwiczenia możemy robić na świeżym powietrzu, żeby cieszyć się wymarzoną sylwetką? - Wszystko zależy od tego, jaki jest cel treningu. Osobie, która chce zrzucić zbędne kilogramy polecam zwykłe maszerowanie minimum trzy razy w tygodniu przez 30-45 minut. Tempo powinno być szybsze niż chód, ale wolniejsze niż bieg. To ważne, bo przy zbyt dużym wysiłku za bardzo „ska cze nam tęt no”, a organizm przechodzi w pracę beztlenową, w której nie spalamy tkanki tłuszczowej. W dodatku bieganie po utwardzonym terenie, np. alejkach w parku bez odpowiedniego obuwia zbyt obciąża kolana, dlatego nie polecałbym tej formy amatorom. Skupmy się raczej na regularności i czasie maszerowania. Do rezerw tłuszczowych organizm zaczyna sięgać dopiero po 30 minucie, dlatego nie skracajmy mar szu. Tylko wtedy nasz trening na świeżym powietrzu skutecznie zastąpi bieżnię lub orbitrec. - Czy taka forma będzie odpowiednia również dla osób, które regularnie ćwiczą? - Jak najbardziej, tyle, że trzeba byłoby zabrać z sobą obciążenie, np. plecak z wodą. Żeby osiągnąć efekt fatburningu wytrenowany organizm musi wykonać większą pracę. A dla by-

walców siłowni trening w miejscu, gdzie ciągle zmienia się krajobraz i nie trzeba patrzeć w jeden punkt też może być atrakcyjny. W dodatku mamy przecież zmieniające się ukształtowanie terenu, a mięśnie wykonują wtedy inną pracę. To ważne, bo przez tzw. pamięć mięśniową efektywność tego samego, powtarzanego miesiącami treningu spada. Dlatego dbajmy też o różnorodność form aktywności. - A co mogą robić osoby, które chcą wzmocnić mięśnie i ujędrnić ciało? - W parku wykorzystujmy do tego każdą ławkę, o którą możemy się oprzeć i schodek, który będzie imitacją stepu. Poszczególne ćwiczenia na różne grupy mięśniowe powtarzajmy 15-20 razy w trzech seriach. Osoby, które ćwiczyły znów muszą pomyśleć o obciążeniu. Jeśli wzmacniamy uda, połóżmy na nich dwie duże butelki z wodą, wchodząc na ławkę, można założyć plecak. Na efekty wizualne w postaci zgubionych centymetrów trzeba będzie poczekać ok. 6 tygodni, dlatego nie zniechęcajmy się i nie opuszczajmy żadnego z zaplanowanych treningów. Receptą na sukces jest regularność, dlatego jeśli za oknem pada deszcz, wybierzmy się do klubu fitness lub na siłownię. Wtedy pozytywne skutki ćwiczeń w postaci spokojnie przespanych nocy, łatwiejszych pobudek rano i lepszego samopoczucia poczujemy od razu. ROZMAWIAŁA ANNA JANIK

Optymalnym tętnem, jakie powinniśmy utrzymać podczas marszu jest 65 proc. tego maksymalnego (obliczymy je odejmując od 220 swój wiek). Tętno sprawdzamy patrząc na pulsometr lub kontrolując oddech. Właściwe tętno to takie, przy którym bez zadyszki jesteśmy w stanie wypowiedzieć kilka słów.


temat tygodnia

Czwartek, 12 kwietnia 2012 r.

7

jak na siłowni Brzuch

Pośladki

Przyciąganie kolan

Wejście na ławkę z liftem do tyłu

Nie ćwiczmy na czczo Rozmowa z Pauliną Górską, dietetyczką Centrum Dietetycznego NutriPoint

DARIUSZ DANEK (7)

- Jak powinna się odżywiać osoba, która decyduje się na intensywny wysiłek fizyczny? - Po pierwsze, trzeba pamiętać o regu lar no ści po sił ków. Je my 4-5 razy dzien nie, za chowu jąc kil ku godzin ne odstępy czasowe. To bardzo ważne, bo intensywnie pracującym mięśniom trzeba zapewnić stały dopływ glikogenu, którym się odżywiają. Ten zbudowany jest z glukozy, dlatego tak ważna jest podaż cukrów. Przed treningiem najlepiej postawić na węglowodany złożone, występujące np. w ciemnym ryżu, kaszy gryczanej, jaglanej lub jęczmiennej. W tej postaci są wolniej uwalniane do krwio bie gu, po zwa la jąc mięśniom dłużej i efektywniej ćwiczyć. Pamiętajmy tylko, żeby po obfitszym obiedzie odczekać z treningiem 2-3 godziny. Organizm skupia się wówczas na trawieniu, dlatego nie obciążajmy go dodatkowo wysiłkiem fizycznym.

dół, wypychaciała w ą zacząć od inimum przez

Siadamy na ławce, podpierając się z tyłu rękami. Unosimy zgięte nogi, utrzymując stopy na wysokości kolan. Przyciągamy kolana do klatki piersiowej, pilnując, by towarzyszył temu wydech. Brzuch powinien być cały czas napięty.

Do tego ćwiczenia wybieramy schodek, stopień lub niską ławkę (podwyższenie nie może sięgać wyżej kolana). Wchodzimy prawą nogą na ławkę, wypychając w tył lewą (prawa ma być lekko ugięta w kolanie). Plecy są proste, a tułów lekko pochylony do przodu. Ręce wyciągamy w przód. W tak wykonanym ćwiczeniu będą pracować mięśnie ud, pośladków i łydki. Jeśli w dłoniach będziemy trzymać hantle lub butelki z wodą, w ćwiczenie zaangażujemy również barki.

ANNA JANIK a.janik@terazrzeszow.pl 17 867-22-37

Jak aktywnie spędzić czas Nasze propozycje: Nordic walking na bulwarach

Jeden z najbardziej efektywnych sportów. Angażuje wszystkie mięśnie od pasa w górę. Pracuje kręgosłup piersiowy i szyjny. W trakcie marszu z kijkami nie tylko spalamy kalorie, ale też odciążamy kręgosłup i nogi. Żeby ćwiczenia przyniosły efekt najlepiej umówić się na zajęcia z instruktorem. Prawidłowego chodzenia trzeba się bowiem nauczyć. Kijki muszą być ustawione pod odpowiednim kątem, a ramiona wysunięte do przodu. Strój, który wybierzemy, powinien być wygodny, a buty sportowe. Marsz powinien trwać od godziny do półtorej. Podkarpacki Okręg Polskiej Federacji Nordic Walking ze swoimi grupami spaceruje brzegiem Wisłoka w stronę Lisiej Góry. Koszt to 10 zł za spotkanie w grupie i 50 zł za marsz indywidualny. Karnet kosztuje 70 zł i gwarantuje 8 wyjść. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu. Poprzedza je krótka, 10-minutowa rozgrzewka. Podkarpacki Okręg PFNW tworzy kolejną grupę nordic walkingu. - Zainteresowani powinni pojawić się na bulwarach 16 kwietnia o godz. 17.30 – zaprasza Elżbieta Antosiewicz, instruktorka.

Longboarding, czyli surfowanie po asfalcie

Na naukę jazdy trzeba poświęcić tylko pół godziny. Deska longboardowa jest dłuższa i szersza od zwykłej deskorolki. Amator musi najpierw nauczyć się, na której nodze jeździ. Jeśli jest prawonożny, ciężar ciała przenosi na prawą nogę. Trzeba też nauczyć się postawy. Nogi na desce muszą być szeroko rozstawione - tak, byśmy czuli się stabilnie. Jagna Niedzielska i Michał „Misiek” Rzeszutek, instruktorzy longboardingu, przyznają, że na desce można osiągnąć prędkość nawet 80 km na godzinę. Wielbiciele desek spotykają się na parkingu na Podpromiu. Jeżdżą wzdłuż Wisłoka, na Lisiej Górze i w Lubeni. Sport nie należy do najtańszych. Za deskę trzeba zapłacić średnio 400- 500 zł, 100 zł kask i 150 zł ochraniacze. Lekcja nauki jazdy jest darmowa. - Zawsze mamy kilka dodatkowych desek. Zanim ktoś zdecyduje się kupić własny sprzęt, może korzystać z naszego – mówi Jagna Niedzielska. Więcej na temat longboardingu można dowiedzieć się na profilu Longboarding Rzeszów na Facebooku.

Tor przeszkód w parku linowym

Rzeszowski Park Linowy Expedycja znajduje się na Olszynkach nad Wisłokiem. Przeszkody są zawieszone od jednego do 11 metrów nad ziemią. Najniższa, położona na wysokości jednego metra, jest przeznaczona dla dzieci. Dorośli mają do wyboru trzy trasy: Viking, Komandos i Extreme. Zainteresowani powinni zainwestować w wygodne obuwie i luźne, nie krępujące ruchów ubranie. Na przejście każdej z trzech tras trzeba zarezerwować od 20 do 30 minut. Podczas wspinaczki i pokonywania przeszkód pracują mięśnie całego ciała, szczególnie wzmacniamy zaś mięśnie rąk. Park jest czynny przez cały tydzień. Bilety kosztują od 15 do 18 zł. – Każda osoba, zanim zacznie wspinaczkę przechodzi krótkie szkolenie. Poza tym uczestnicy mają na sobie zabezpieczenia. Nie ma się czego obawiać. Poradzi sobie każdy, trzeba tylko spróbować – mówi Tomasz Moszczak, współwłaściciel parku. Karolina Jamróg

- Czy ćwiczenie na czczo to dobry pomysł? Wiele osób uważa, ze dzięki temu szybciej spali kalorie... - To jeden z podstawowych mitów dotyczących treningu. Absolutnie nie wolno ćwiczyć na czczo, bo wcale nie sięgamy wtedy do rezerw tłuszczowych, jak się powszechnie uważa. W pierwszej kolejności organizm zaczyna pobierać paliwo z rezer wy cukrowej wokół mięśni. Krótko mówiąc, zaczyna trawić tkankę mięśniową, czyli to, co chcemy zbudować. Dlatego pamiętajmy o produktach z pełnego przemiału przed treningiem i cukrach prostych ponim. Wtedy możemy pozwolić sobie nawet na coś słodkiego, dzięki czemu szyb ciej od bu du je my gli ko gen mię śniowy. A najlepiej zaraz po ćwiczeniach zjeść jakiś produkt białkowy, np. jogur ty owocowy, kefir i banana lub kanapkę z twarogiem, jajkiem i wędliną. Pamiętajmy, że jeśli decydujemy się na owoce i jogurt w ciągu dnia liczymy to jako swój normalny posiłek. Nie oszukujmy też samych siebie mówiąc, że skoro poćwiczyliśmy, to możemy teraz zjeść więcej. Objadanie się po wysiłku, zwłaszcza na noc mija się z celem. Powinniśmy raczej zadbać, żeby najobfitszy posiłek zjeść przed treningiem. - Co pić podczas ćwiczeń? Czy woda mineralna musi być niegazowana? - Kiedy się pocimy, tracimy bardzo dużo sodu, potasu, wapnia i magnezu, dlatego dobrze byłoby uzupełniać te składniki np. napojami izotonicznymi. Nie oznacza to oczywiście, że pijemy je przez cały czas. Gazowana woda mineralna nie jest wykluczona, ale u wielu osób bąbelki gazu powodują wzdęcia i uczucie dyskomfor tu, dlatego lepiej postawić na niegazowaną. Miejmy też na uwadze, że intensywny wysiłek fizyczny obniża poziom żelaza we krwi, które najlepiej uzupełnić czer wonym mięsem. Dlatego w swojej diecie nie ograniczajmy się tylko do drobiu. Wołowina lub wieprzowina 2 razy w tygodniu są jak najbardziej dopuszczalne. ROZMAWIAŁA ANNA JANIK


8

reklama KREDYTY

Czwartek, 12 kwietnia 2012 r.

NAUKA

Aż do 5000 zł pożyczki, szybko, na jasnych zasadach i bez zbędnych formalności. Provident: 600 400 295 7 dni w tygodniu 7:00-21:00

Księgowość, kadry-płace, BHP, fryzjerski, wizażystka, manicurepedicure, tipsy, opiekunka, fotograficzny - OŚWIATA, tel. 17/853-41-50. 02156A

00983A

USŁUGI

SPRZEDAŻ

Instalacje, piecyki, tel. 603-133-683

Firma budowlana zatrudni osobę do koordynowania prac w Danii. Umowa o pracę, wieloletnia perspektywa współpracy. Wymagania: dobra znajomość jęz. ang., znajomość zagadnień budownictwa i doświadczenie w pracach ogólnobudowlanych, tel. 668-974-414 03806A

Firma w Rzeszowie ( branża metalowa, produkcja) zatrudni osoby z min. 4-letnim doświadczeniem na stanowiska: technolog i operator CNC. Aplikacje osób bez doświadczenia nie będą rozpatrywane. tel. 17 854 79 00 wewn 64 03712A

00865A

DREWNO kominkowe, tel. 17/851-65-07, 691-858-854 00755A

Drewno kominkowe,opałowe. RAFO Rzeszów, Przemysłowa 12, tel. 512-190-444 16414A

Firma w Rzeszowie zatrudni pracownika, tel. 17/854-57-95

PRACA DAM PRACĘ

03795A

Do kostki brukowej, tel. 725-179-216 03785A

Praca w Holandii, mile widziane kobiety oraz pary do 30-go roku życia. Nr Certyfikatu 6669; Kontakt : 17/852-16-09 03281A

Praca w Niemczech na wentylacji. Wymagana znajomość odczytywania planów budynków. Mile widziany język niemiecki w stopniu komunikatywnym. Dobre zarobki. Praca od zaraz. Pytania proszę słać pod e-mail: gregorlapa@o2.pl lub kontakt telefoniczny 49 1776393388

ZPChr pilnie zatrudni osoby niepełnosprawne na terenie Rzeszowa: sprzątaczki - salowe, sprzątaczki, robotników gospodarczych. Kontakt telefoniczny 664-087-311 od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 - 15:00 03441A

SPRZEDAŻ ! ! ! ! Garaże. Bramy uchylne do muru. Producent. Raty 18/333 12 47, 664 185 138. 03365A

! Drewno kominkowe,opałowe. RAFO Rzeszów, Przemysłowa 12, tel. 512-190-444 16413B

Absolutnie najtańsze garaże blaszaki, Tel. 662-762-065; 17/854-49-90 01326A

Drewno kominkowe, opałowe - grube, bukowe, pocięte i porąbane, tel. 790-700-390. 02213B

03800A

Trakowego w Rzeszowie, Podkarpacka 67 a, Wood-Mizer LT 40 sterowany komputerowo, 17/864-18-70, 502-597-129. 00079A

Drewno opałowe, kominkowe 668-389-791, 694-587-010 01477A

Garaże wzmocnione; 530-806-906; 17/ 787-71-72 03393A

Garaże, tel. 16/6322893. 02113A

Gołębie pocztowe. Tel. 16/621-52-81. 02741F

Sprzedaż hurtowa paliw z transportem ON, olej opałowy. Atrakcyjne ceny! Łańcut, 172251399, 664706989 02136A

Stoły do zbioru rzepaku, tel. 501-496-288. 03668A

TURYSTYKA Berlin – Poczdam - Wyspa Tropikalna 11-14.10.12; El Travel Stalowa Wola, Jana Pawła II 46/72; 15-8442225, 604581281; www.eltravel.pl 00093AI

Chorwacja - Medjugorie 5 - 11.09.2012 El Travel Stalowa Wola; 15 8442225, 604581281; www.eltravel.pl 00093AS

Italia 5- 13.10.2012; (Padwa, Asyż, Rzym, Watykan, Monte Casino, San Giovanni Rotondo, San Angelo, Lanciano, Manopello, Loreto, Wenecja) El Travel Stalowa Wola; 15 8442225, 604581281; www.eltravel.pl 00093AO

PARYŻ - ZAMKI NAD LOARĄ LOURDES - MONACO: 19-27.10.2012; El Travel Stalowa Wola; 15 8442225, 604581281; www.eltravel.pl 00093AQ

Praga - Góry Stołowe 14-17.06; El Travel Stalowa Wola; 15 8442225, 604581281; www.eltravel.pl 00093AK

Sankt Petersburg 26.05-3.06.2012 i 14-22.07.2012(oraz Wilno, Kowno, Ryga, Tallin, Helsinki); El Travel Stalowa Wola; 15 8442225, 604581281; www.eltravel.pl 00093AR


Czwartek, 12 kwietnia 2012 r.

reklama

9


10

taniec i muzyka

Czwartek, 12 kwietnia 2012 r.

Tańczymy w parku i na ulicy

- Ta przygoda zaczęła się jakieś 15 lat temu. Mama chyba od początku dostrzegała we mnie potencjał, bo zaczęła wysyłać mnie do zespołów ludowych i towarzyskich. Ale układy w parze raczej nie przypadły mi do gustu i szybko znalazłem sobie alternatywę – uśmiecha się Michał Samborski. – Kiedy w domu pojawiła się kablówka, a wraz z nią kanały muzyczne, zaczęliśmy z kolegą zwijać dywan i naśladowaliśmy ruchy tancerzy z teledysków – wspomina 28-latek.

Na przekór wszystkim Szybko okazało się, że podobne zainteresowania ma sporo jego rówieśników. Tak zaczęły się wspólne treningi w starych kamienicach, a w lecie na szkolnych korytarzach i boiskach. Choć taniec uliczny to rodzina wie lu sty lów, m.in. hip -ho pu, electric, boogie, lockingu i house, Mi chał od począt ku naj bardziej upodobał sobie breakdance. Choć tak, jak dziś wielu jego podopiecznych słyszał, że z tańca nie ma chleba i lepiej byłoby, żeby zajął się nauką, po stanowił nie od pusz czać. Wszystkie zarobione pieniądze inwe-

DARIUSZ DANEK

Michał tańca uczył się przewijając w kółko zagraniczne teledyski i naśladując ruchy pojawiających się w nich b-boyów. Dziś jest właścicielem najstarszej rzeszowskiej szkoły street dance i wzorem dla swoich podopiecznych, którzy też chcieliby żyć z tańca.

- Tańczymy, wszędzie, gdzie możemy. To daje nam radość i wolność – mówią zgodnie tancerze ze Street Life Crew Nz. (od lewej) Piotr „Wywijak”, Mateusz „Tweety”, Ola, Michał „Emez”, Dominika „Dupcia”, Sebastian „Seba” i Krystian „Wiciu”. stował w siebie, wyjeżdżał na warsztaty i obozy taneczne. 5 lat temu założył pierwszą w Rzeszowie szkołę tańca ulicznego Street Life, w której swoje umiejętności szlifuje dziś kilkadziesiąt osób. – Przedział wiekowy jest bardzo różny: od kilkulatków po czterdziestolatków. W grupie trenują 2-3 razy w tygodniu, ale każdy z nich tańczy też sam – opowiada Michał. - Gdzie? Wszędzie, gdzie się da. Ja mam czasem tak, że stoję na przystanku ze słuchawkami na uszach i kiedy usłyszę jakiś fajny kawałek, zaczynam się ruszać. Ludzie patrzą na mnie spod byka, ale ja się tym nie przejmuję, bo po prostu tego już nie kontroluję – śmieje się Sebastian, „Seba” ze Street Life Crew.

Rzeszów stolicą street dance? Spontaniczny, grupowy taniec na uli cy to zresz tą ulu bio na for ma ekspresji tej ekipy, która specjalizuje się we freestylu. – Nie mamy dłu gich układów cho re ogra ficz nych, takich samych ubrań. Wręcz przeciwnie: każdy z nas ma swój in dy wi du al ny styl, któ ry na swój sposób podkreśla – wyjaśnia Mateusz „Tweety”. Zobaczyć ich można na miej skim dep ta ku, w par kach i na bulwarach. I choć wielu ich ró wie śni ków od bie ra to ja ko przechwalanie się swoimi umiejętnościami, oni podkreślają, że w ten sposób chcą bawić się tańcem i wrócić do miejsca, w którym on się narodził.

REKLAMA

Żeby pasja była pracą Czy ta pasja ma szansę przerodzić się w zawód? - Oczywiście każdy z nas marzy też o tym, żeby kiedyś hobby stało się pracą, a rodzice i

koledzy uwierzyli, że w życiu można robić to, co się tak naprawdę kocha – przy zna je Do mini ka „Dupcia”. - Ale wiemy, ze droga do tego jest długa i wymaga mnóstwo wyrzeczeń i samody scy pliny – doda je Krystian. Wzo rem dla młodych tan ce rzy jest Michał, który już dawno przestał być dla nich tylko nauczycielem. Doradza i pomaga jak przyjaciel, również, w sprawach niezwiązanych z tańcem. – Jeśli któreś z nich będzie chciało kiedyś założyć własną szkołę tańca, podzielę się swoim doświadczeniem i pomogę, jak tylko będę umiał – deklaruje. ANNA JANIK a.janik@terazrzeszow.pl 17 867-22-37

Top tygodnia

Neuron na planie nowego teledysku W sieci można już oglądać najnowszy klip rzeszowskiej grupy Neuron pt. „Ani jedno słowo”. – Zdjęcia powstawały w klubie „Chilli“. To specyficzne miejsce, które zapewnia niepowtarzalną grę świateł i różnorodność ujęć – mówi Piotr Rykała, wokalista zespołu, który odpowiada również za scenariusz i reżyserię klipu. Efekty tego debiutu można już oglądać na kanale youtube. Utwór znajdujący się na krążku „Inny kształt” to spokojna, chilloutowa kompozycja z elementami jazzu. Usłyszymy w niej instrumenty klawiszowe i gitarę. Ana

– Taniec daje wolność i radość, którą chcemy też dzielić się z innymi – zgodnie twierdzą tancerze, którzy reprezentują też nasze miasto na ogólnopolskich turniejach. Dzięki te mu na tanecz nej mapie Pol ski Rzeszów coraz bardziej zaznacza swoją obecność. Dzieje się tak również dzięki tzw. Dżemikom, czyli cyklicznym turniejom tańca ulicznego, organizowanym od roku w rzeszowskich klubach. Zjeżdżają się na nie tancerze z całej Polski, m.in. Warszawy, Gdańska, Poznania i Lublina.

to się czyta

tego się słucha

to się ogląda

w to się gra

MAMY DLA WAS

1. Suzanne Collins, trylogia: „Igrzyska śmierci”, „W pierścieniu ognia”, „Kosogłos” 2. Tomasz Terlikowski, „Chodzi mi tylko o prawdę” 3. Carlom Ruiz Zafon, „Więzień nieba” 4. Diane Ducret, „Kobiety dykta torów” 5. Terry Pratchett, „Niuch”

1. Madonna, MDNA (deluxe edition) 2. Tabako, Ostatnia szansa tego rapu 3. Gramma tik, Świa tła Miasta (Reedycja) 4. Adele, 21 (Limited Edition) 5. Madonna, MDNA

1. Listy do M. 2. Szpieg 3. Jestem Bogiem 4. Jeden dzień 5. Wymyk

1. Diablo 3 (PC) 2. The Settlers Online - Pakiet Star towy (PC) 3. Shogun 2: Total War – Zmierzch samurajów (PC) 4. Kinect Star Wars (X360) 5. The Sims 3: Zostań Gwiazdą (PC/MAC)

Książki: „Trucicielka” oraz „Oskar i pani Róża”, które napisał Eric-Emmanuell Schmidt. Jak je otrzymać, sprawdź na mmrzeszow.pl

Zestawienie przygotowuje empik w Galerii Graffica


zapowiadamy

Czwartek, 12 kwietnia 2012 r.

11

PREMIERY KINOWE Połów szczęścia w Jemenie PRZEDPREMIERA

wyśmiany przez amerykańską grupę Invincible. Chłopak wraz z nowo poznanym Eddim wyrusza w podróż w poszukiwaniu utalentowanych tancerzy by stworzyć grupę i pokonać rywali. Chłopaki odwiedzają gorącą Ibizę, Amsterdam, Paryż, Londyn i Rzym. Na swojej drodze spotykają seksowną latynoskę, Evę. Dziewczyna ma niezwykłe umiejętności taneczne, co pozwoli Ashowi stanąć ponownie do pojedynku z grupą Invincible. Multikino, 13 – 18 kwietnia (piątek – środa), 10.30, 12.50, 15.20, 17.45, 20 Zorza, 13 kwietnia (piątek), 20

Titanic 3D

światów zaczyna łączyć przyjaźń, która czyni ich nietykalnymi. Multikino, 13 – 18 kwietnia (piątek – środa), 9.20*, 13.15, 15.45, 18.15, 20.45 Zorza, 13 kwietnia (piątek), 13, 18; 14 kwietnia (sobota), 15.15; 15 kwietnia (niedziela), 15.10, 20.10, 21.40; 16, 18 kwietnia (poniedziałek, środa), 13.30, 20.20; 17 kwietnia (wtorek), 13.30, 18.35;

Piraci 3D dramat/ satyra, Wielka Brytania, od 15 lat, 107 min Fred pracuje dla rządowego departamentu ds. rybołówstwa, a jego życie w małżeństwie nie należy do udanych. Harriet jest menadżerką wielkiej korporacji. Poznają się dzięki jemeńskiemu szejkowi, którego marzeniem jest sprowadzenie ławicy łososi na pustynię. Bohaterowie przypomną sobie co oznacza prawdziwe szczęście. Multikino, 13 kwietnia (piątek), 20.15

Streetdance 2 3D

American Pie: Zjazd absolwentów

Melodramat, USA, 86 min Film fabularny oparty na historycznym wydarzeniu, zatonięciu Titanica. Historia rozgrywa się w kwietniu 1912 roku. Angielska, arystokratyczna rodzina wraz z 17-letnią Rose wchodzi na pokład Titanica, udając się w podróż do Stanów Zjednoczonych. Tym samym statkiem wybiera się w podróż, Jack Dawson biedny, ale niezwykle utalentowany chłopak. Bilet na rejs wygrywa w pokera w ostatniej chwili. Udaje mu się zdążyć przed wypłynięciem statku. Rozpoczyna się wielka historia miłosna Rose i Jacka, znana już chyba każdemu. Tym razem film wzbogacono o trójwymiarowe efekty. Multikino, 13 – 18 kwietnia (piątek – środa), 11.30, 15.30, 19.30

Nietykalni melodramat, Wielka Brytania, od 12 lat, 86 min Ash po nieudanym występie tanecznym zostaje

dramat/ komedia, Francja, od 15 lat, 112 min Film oparty na prawdziwej historii. Sparaliżowany milioner zatrudnia do pomocy młodego chłopaka, który właśnie opuścił więzienie. Bohaterów z dwóch różnych

DKF W ZORZY

Pinokio

dramat, Wielka Brytania, 101 min Akcja rozgrywa się w Nowym Jorku. On jest singlem uzależnionym od seksu. Ona pragnie miłości i bliskości. Czy mogą być ze sobą szczęśliwi? W głównych rolach Michael Fassbender i Carey Mulligan, znana z filmu „Była sobie dziewczyna” i „Drive”. Film otrzymał nominację do Złotych Globów, a w wielu

Starszy, samotny człowiek wpadł na pomysł wystrugania z drewna lalki. Nadał jej imię Pinokio. Zabawna lalka ożyła i postanowiła poczuć smak wolności. Ucieczka z domu jednak nie była dobrym pomysłem. Na Pinokia czekało mnóstwo niebezpiecznych sytuacji, w których nie potrafił sobie sam poradzić. Teatr Maska, 12, 13, 17 kwietnia (czwar tek, piątek, wtorek), godz. 9; 15 kwietnia (niedziela), godz. 16.30.

KONCERT

Na skrzydłach Psyche Koncert Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Janusza Powolnego. Na fortepianie zagra Dejan Sinadinovic. W programie: uwertura Coriolan op.62 i I koncert

fortepianowy C-dur op.15 – Ludwiga van Beethovena oraz III Symfonia Esdur „Reńska” – Roberta Schumanna. Filharmonia Podkarpacka, 13 kwietnia (piątek), godz. 19. Bilety: 20/ 30 zł. EB

DO OPERY

Transmisja opery Dla miłośników opery transmisja „La Traviaty” Giuseppe Verdiego prosto z The Metropolitan Opera w Nowym Yorku. Historia rozgrywa się w XIX wieku w Paryżu i pobliskiej okolicy. Umiera

ukochana Alfreda Germonta, Violetta. Młoda dziewczyna kończy swój żywot w biedzie, opuszczona przez przyjaciół i odrzucona przez Alfreda. Bliski jej sercu mężczyzna nie może już nic zrobić. Pozostały mu jedynie łzy i wspomnienia. Zorza, 14 kwietnia (sobota), godz.18.45. Bilet: 50 zł. EB

Ghost Rider 2 3D akcja, USA, od 15 lat, 95 min Opowieść o Johnym Blaze, który chciał oszukać przeznaczenie. Mężczyźnie wydaje się, że jest Bogiem i ściga demony. Niezwykłe efekty i bohaterowie sprawiają, że widz uczestniczy w ostrej przejażdżce. Multikino, 13 – 18 kwietnia (piątek – środa), 11, 13.30, 16, 18.30, 21, 22*

komedia, USA, od 15 lat, 113 min Bohaterowie „American Pie” spotykają się po latach podczas zjazdu absolwentów. Uświadamiają sobie, że mimo upływu czasu nie są w stanie zmienić nawyków. Jak można się domyślić, zjazd zamieni się w odjechaną imprezę. Multikino, 13 – 18 kwietnia (piątek – środa), 10.10, 12.40, 15.10, 18, 20.30

* seans tylko w środę (18 kwietnia)

NA SPEKTAKL

Wstyd

rankingach uznano go za najlepszy dramat erotyczny. Zorza, 17 kwietnia (wtorek), godz. 20.40. Bilet: 11 zł. EB

animacja, USA/ Wielka Brytania, b/o, 88 min Wielce entuzjastyczny Kapitan Piratów marzy o pokonaniu rywali i zdobyciu tytułu Pirata Roku. Jednak sam entuzjazm nie wystarczy. Kapitan ani jego załoga nie sprawdzają się w roli postrachu mórz. Czy uda im się osiągnąć wymarzony cel? Multikino, 13 – 18 kwietnia (piątek – środa), 10.45, 13, 15.15, 17.30, 19.45

Janosik. Naprawdę prawdziwa historia

Historia legendarnego zbója, Janosika. Boha ter rozdaje biednym to, co uda mu się ukraść boga tym. Toteż dla tego murgrabia i biskup wynajmują Łowcę, aby ten złapał zbója. W swej pogoni Łowca wykorzystuje kamuflaż i przenika do bandy rabusia. Jak się okazuje mieszkańcy okolicy mają do czynienia z większym zbójem niż poszukiwany Janosik. Teatr Maska, 18 kwietnia (środa), godz. 9.

Szalone nożyczki Mistrz grzebienia i nożyczek Tonio Wzięty prowadzi salon fryzjerski

„Szalone nożyczki”. Wynajmuje lokal od Izabeli Richter, która wkrótce zostaje zamordowana w swoim mieszkaniu, znajdującym się tuż nad salonem Tonia. Rozpoczyna się śledztwo w sprawie zabójstwa. W kręgu podejrzanych jest m.in. główny boha ter. Teatr im. Wandy Siemaszkowej, 12 kwietnia (czwar tek), godz. 19. Bilety: 30/ 40 zł.

WARSZTATY

Warsztaty artystyczne i językowe

Zajęcia artystyczne i językowe z konkursami i zabawami dla całych rodzin. W sobotę odbędą się warsztaty z rysunku, tworzenia w glinie, origami, warsztaty taneczne (hip-hop), językowy kramik z niespodziankami, bezpłatne sesje fotograficzne i konkurs dla całych

Mój boski rozwód Dowcipna i inteligentna komedia o miłości i zdradzie, przyjaźni i seksie, o kobiecych tęsknotach i nieustannych problemach damsko-męskich. Pełen humoru spektakl sprawi, że widz popa trzy na swoje życie zupełnie inaczej. Teatr im. Wandy Siemaszkowej, 14, 15 kwietnia (sobota, niedziela), godz. 19. Bilety: 20/ 23 zł.

Słodkie lata 20., 30... Czas odradzania się i scalania państwa polskiego. Spektakl wprowadzi widzów w magiczny nastrój tamtej epoki i pozwoli przeżyć klimat przedwojennej warszawskiej ulicy, rewii pełnej boga tych kostiumów, choreografii i znanych z tamtych czasów melodii. Teatr im. Wandy Siemaszkowej, 14 kwietnia (sobota), godz. 18. Bilety: 30/ 40 zł. EB

rodzin. W niedzielę będzie można zobaczyć pokonkursową wystawę prac „Eko-konstrukcje” oraz uczestniczyć w warsztatach plastycznych, tanecznych i językowych. Na zakończenie imprezy odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród. Galeria Nowy Świat, 14 – 15 kwietnia (sobota – niedziela), godz. 12 – 19. Wstęp bezpłatny. EB

NA WYSTAWĘ

Otwarcie wystawy malarstwa Anny Marii Szarek

Ekspozycja prac Anny Szarek odbędzie się podczas 45. Firmowych Spotkań ze Sztuką. Artystka swoje prace wykonuje techniką pastelową. Najczęściej maluje kwiaty i pejzaże. Jej obrazy można podziwiać na wielu wystawach. ICN Polfa S.A. w Rzeszowie (ul. Przemysłowa 2), 12 kwietnia (czwartek), o godz. 18. EB

Wernisaż origami Goście wernisażu zobaczą prace plastyczne z konkursu „Wiosna w papierowym ogrodzie” wykonane techniką origami. Uczestnicy konkursu to dzieci i młodzież z

Podkarpacia, którzy wykonali prace o tematyce wielkanocnej. Rzeszowski Dom Kultury filia „Pobitno”, 14 kwietnia (sobota), godz. 11. Wstęp wolny. EB

Wernisaż prac plastycznych Otwarcie wystawy prac plastycznych z konkursu pn. „Dzień Dobry Wiosno!”. Prace wykonały dzieci i młodzież z województwa podkarpackiego inspirując się motywem wiosny i wszelkimi zjawiskami atmosferycznymi związanymi z tą porą roku. Prace wykonane zostały przy wykorzystaniu różnych technik plastycznych. Rzeszowski Dom Kultury filia „Biała”, 13 kwietnia (piątek), godz. 16. Wstęp wolny. EB


zapowiadamy

12

Czwartek, 12 kwietnia 2012 r.

Nowy album wydamy jesienią Rozmowa z Rober tem Gawlińskim, wokalistą zespołu Wilki

- Na 20-lecie grupy zagracie szereg koncertów klubowych. To odmiana, bo Wilki ostatnio można było zobaczyć głównie na dużych, plenerowych imprezach... - Świetnie się złożyło, bo Radio Wawa także świętuje 20-lecie, więc to wspólny jubileusz. Dobrze nam się współpracuje, bo to jedyna rozgłośnia grająca tylko polską muzykę. Trasa klubowa przeznaczona jest dla naszej najwierniejszej publiczności. Wspaniale będzie poczuć tę atmosferę, móc spojrzeć ludziom w oczy, złapać realny kontakt. Na plenerach publiczność stoi kilka metrów od sceny, widać tłum, ale nie człowieka. Na „Blue Sky Tour” gramy wiele starych utworów, sporo takich, których nie można było usłyszeć nigdy na dużych plenerowych koncer tach. Na koniec, tak jak dawniej, gramy „Beniamina“. - Co znalazło się na reedycji? - Reedycja jest dwupłytowym wydawnictwem.

DARIUSZ DANEK

- Na rynek trafia właśnie reedycja debiutu fonograficznego Wilków „Son of the blue sky“. Całą Polskę ogarnęła wtedy „wilkomania”. Jak to wspominasz? - Byłem tym wszystkim mocno zaskoczony. Z dnia na dzień stałem się rozpoznawalny, a „Son of the blue sky“ grano w każdym sklepie, klubie i kawiarni. Pamiętam, że nasz wydawca firma MJM, nie nadążał z produkowaniem kaset. Pierwsza płyta sprzedała się w nieosiągalnym dziś w Polsce nakładzie. Oficjalnie - 250 tys. egzemplarzy, a nieoficjalnie podobno około miliona. O tej płycie nie myśleliśmy w ogóle w kontekście komercyjnym, bo pierwszym singlem, który trafił do rozgłośni radiowych, był utwór „Nic zamieszkują demony”. Dziś żadna z dużych rozgłośni nawet raz by go nie zagrała. A to, że minęło już tyle lat, czuję dopiero wtedy, kiedy dziewczyny z naszego fanklubu „Wilcze Stado“ przychodzą po koncercie ze swoimi matkami. To cudowne, że wciąż mamy nowych fanów, że są tacy, którzy nasze pierwsze płyty odkrywają dopiero teraz.

Wilki zagrają w klubie Pod Palmą w sobotę 14 kwietnia. Początek o godz. 19.

Nie ingerowaliśmy w podstawową wersję płyty. Oczywiście, można byłoby dzisiejszą technologię wykorzystać i zmienić coś w tych utworach. Pytanie tylko po co? Pierwsza płyta broni się do dziś, moim zdaniem nie straciła na świeżości, nie było więc takiej potrzeby. Na dodatkowym krążku zamieściliśmy fragmenty demo i koncertu z okazji moich urodzin. Są tam także niepubliko-

wane dotychczas zdjęcia, pierwsza sesja - jeszcze z Adamem Żwirskim, którego dzieciakom zadedykowałem „Son of the blue sky”. Premiera handlowa przewidziana jest na połowę kwietnia, ale ci, którzy będą na koncertach, już mogą kupić krążek. To taki ukłon w stronę fanów. - Zapowiadacie również premierową płytę.

Zdradzisz jakieś szczegóły? - Nowy krążek wydamy na przełomie września i października. Od 4 kwietnia jesteśmy w studiu, będziemy nagrywać w przerwach między koncer tami, aż do końca maja. Jestem bardzo zadowolony z demo, ale więcej nie zdradzę, poczekajmy na efekt końcowy. ROZMAWIAŁA ANNA JANIK

AZYMUT NA IMPREZĘ CZWARTEK

The Complainer Projekt Wojciecha Kucharczyka grający muzykę post-punkową. The Complainer ma na swoim koncie koncerty w kraju jak i za granicą, w tym występy na festiwalach w Manchesterze, Londynie, Brnie i Bratysławie. Grupa nagrała płytę z coverami z lat 80. zatytułowaną „The Shrine” z przebojami Depeche Mode, The Smiths i innych znanych grup. Od Zmierzchu do Świtu, godz. 20. Selekcja. Wstęp: 8 zł.

Jameson Acoustic Project. Formacja tworzy akustyczną muzykę w rytmie rocka, bluesa, jazzu i reggae. Jameson Pub, godz. 21. Wstęp darmowy.

Studencki czwartek Na klubowiczów czekają trzy strefy dobrej zabawy – sala gold, silver oraz purple. Fashion Time, godz. 21. Wstęp: do godz. 23 studenci wchodzą za darmo/ po godz. 23 – 5 zł/ pozostali – 10 zł.

Pop celebration

Początek weekendu

Zabawa przy klimatach pop z lat 70. 80. i 90. Grand Club, godz. 22. Wstęp: panie do godz. 22 - darmowy/ 15 zł.

Dobra zabawa w trzech salach: purple, gold i silver w klimatach house, dance, retro i r’n’b. Fashion Time, godz. 21. Wstęp: 5 zł – do godz. 23/ później - 10 zł.

PinUp Rec.

SOBOTA

Potańcówka w klimacie lat 80. rock’n’roll, ska i swing. Zagra Pan Kukumba i Albert. Od Zmierzchu do Świtu, godz. 21. Wstęp darmowy.

Radio Top Hits

Get Fresh

Brown i Tharantula

Współczesne hity z list przebojów. Chilli Music Club, godz. 21. Wstęp darmowy.

Wiosenna imprezka z DJ-em Abdoolem z grupy Wielkie Joł. Grand Club, godz. 22. Wstęp: 5/ 10 zł.

Koncert zespołu Brown istniejącego na rynku muzycznym od dziesięciu lat. Grupa wyda wkrótce swój trzeci krążek. Gościem specjalnym imprezy będzie młoda formacja Tharantula, która ma na swoim koncie nagranie demo. Red Zone, godz. 20. Wstęp: 20/25 zł.

Totalne ocieplenie Gorące jamajskie brzmienia dancehall, reggae, ragga i jungle zaserwują Kulturalny & Juvson. Mienta, godz. 20. Selekcja.

Akustycznie Swój kunszt muzyczny zaprezentuje

PIĄTEK

Thank U For The Music Niezapomniane i chętnie słuchane hity lat 60. 70. 80. 90. oraz aktualne przeboje. Chilli Music Club, godz. 20. Wstęp: 15 zł. Selekcja.

ArtDeRue Kolejna imprezka z cyklu ArtDeRue. Tym razem zagrają Miko Czajkowski, Milan, Teezy i Just Juice. Mienta, godz. 21. Selekcja.

Wilki Robert Gawliński wraz z zespołem Wilki wyruszyli w trasę „Blue Sky Tour 2012”, świętując tym samym dwudziestolecie wydania pierwszej płyty. Podczas koncertu grupa zagra swoje pierwsze kawałki oraz największe przeboje, w tym znany każdemu hit „Baśka”. Pod Palmą, godz.19. Wstęp: 35/45 zł.

Gorączka sobotniej nocy Taneczna impreza z DJ-em przy największych przebojach. Carpe Diem, godz. 20. Selekcja.

Hot club mix Niezapomniane oraz nowe klubowe rytmy z całego świata idealne na zakończenie tygodnia.

Chilli Music Club, godz. 20. Wstęp: 20 zł. Selekcja.

This is DubStep Tym razem podczas imprezy z cyklu This is DubStep zagra Radikal Guru, czyli Mateusz Miller, producent muzyki dub i dubstep. Jako lokalne wsparcie wystąpią Musley, CTRL_S i KFR. Od Zmierzchu do Świtu, godz. 21. Wstęp: 10 zł. Selekcja.

Sobotnia noc Na klubowiczów czekają trzy strefy taneczne. W każdej inne rytmy (house, dance, retro i r’n’b). Fashion Time, godz. 21. Wstęp: 10 zł do godz. 23/ później – 15 zł.

Get The Funk Nowy cykl imprez pod nazwą „Get The Funk”. Na klubowiczów czekają remixy starych kawałków w nowoczesnych aranżacjach z dodatkiem muzyki r’n’b, soul i hip-hop. Mienta, godz. 21. Wstęp: 5/10 zł.

Grand Experience Największe klubowe dźwięki

zaserwują DJ-e HWR i Mati. Grand Club, godz. 22. Wstęp: 20 zł. NIEDZIELA

Raggafaya Koncert zespołu Raggafaya. Grupę założyło sześć osób w 2004 roku. Dzięki ich wcześniejszemu doświadczeniu zespół stworzył mieszankę reggae, hip-hopu, rocka i funka. Kapela uczestniczyła w programie „Must Be the Music”. Na swoim koncie ma jedną płytę, a już wkrótce ukaże się kolejny krążek. Red Zone, godz. 19. Bilety: 15/18 zł.

Disco polo Roztańczona niedziela z disco polo i dodatkiem muzyki retro. Fashion Time, godz. 21. Wstęp darmowy.

Palmowy Dancing Konkursy z nagrodami i promocje przy barze, a za konsoletą DJ Tommy. Pod Palmą, godz. 21. Wstęp: studenci - 7 zł/ pozostali – 10 zł. EB

Teraz Rzeszow 12.04.12  

Teraz Rzeszow 12.04.12

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you