Page 1

Katarzyna Przybysz

NAJWIĘKSZE MIASTA ŚWIATA


Wprowadzenie Ziemia – planeta, na której żyjemy, jest ogromnym miejscem, pełnym wielu krajów i miast. Te różnorodne zakątki wyglądają bardzo często odmiennie w porównaniu do siebie. Wszystko zależy od tego, w jakiej części świata owe miejsca się znajdują, oraz kultury. To właśnie sprawia, że każde miejsce, każde miasto ma coś wyjątkowego, niepowtarzalnego, coś, czego nie ma nigdzie indziej. Dzięki temu większość z nas jest pełna chęci zobaczenia wielu różnych miejsc na Ziemi, ciągłego odkrywania czegoś nowego. Ten przewodnik pozwoli Ci dowiedzieć się nieco więcej na temat najciekawszych zakamarków z różnych stron świata.

2


Spis treści 1. Mumbaj 2. Szanghaj 3. Delhi 4. Stambuł 5. Nowy Jork 6. Moskwa 7. Pekin 8. Meksyk

3


MUMBAJ

Stolica indyjskiego stanu Maharasztra, położona na wyspie Salsette, na Morzu Arabskim. Według najnowszych danych w mieście tym mieszka 17 mln mieszkańców. Dzięki naturalnemu portowi jest to największy port zachodnich Indii. Obszar Bombaju był już prawdopodobnie zasiedlony w epoce kamienia. Od III w. p.n.e. należał on do rządzonego przez buddystówImperium Maurjów.

4


Średnia wysokość miasta wynosi od 10 do 15 m n.p.m. Całkowita powierzchnia Mumbaju wynosi 438 km². Mumbaj leży w pasie klimatów tropikalnych, więc występują tu tylko 2 pory roku: sucha i wilgotna. Mieszkańców Mumbaju nazywa się Mumbaikar lub Bombayite. W mieście odbywają liczne, hucznie obchodzone, festiwale, festyny i święta różnych religii. Miasto jest miejscem narodzin hinduskiej kinematografii. Pierwszy film powstał tu już w 1896.

SZANGHAJ 5


największe miasto w Chinach, położone w delcie rzeki Jangcy. Cała jednostka administracyjna liczyła w 2010 roku 23 019 148 mieszkańców. Szanghaj jest największym chińskim ośrodkiem gospodarczym, finansowym i komunikacyjnym. Miasto ma długą historię, sięgającą 1000 lat. Pierwsze wzmianki pochodzą o nim jako o małej wiosce, położonej w prefekturze Suzhou. Za czasów panowania dynastii Song (960–1279) miasto zaczęło rozwijać się jako port morski.

Szanghaj to centrum finansowe i handlowe Chin, staje się coraz większym ośrodkiem handlowym, szczególnie dla przedsiębiorców z Zachodu. W Szanghaju trwa boom budowlany, czyniący 6


miasto wielkim placem budowy. Cały czas powstają nowe wieżowce, przeznaczone na siedziby firm itp. Miasto zachwyca swoją nowoczesną architekturą. Budowane wieżowce przypominają kwiaty, mają także na dachach restauracje m.in. w formie latających spodków. W mieście da się często słyszeć dialekt chińskiego języka Wu (zwany szanghajskim), mimo iż urzędowym językiem jest mandaryński.

DELHI 7


miasto i dawna stolica Indii położona w północnych Indiach nad rzeką Jamuną; zamieszkuje ją 11,2 mln mieszkańców (2006). Przeciętna temperatura w roku wynosi 25 stopni Celsjusza. Miasto przoduje w rozwoju technologii informacyjnej i telekomunikacyjnej (drugie w Indiach po Bangalore). O Delhi mówi się, że jest miejscem, w którym przez tysiąclecia nabudowano na sobie i obok siebie siedem miast Delhi. Niedawne badania archeologiczne potwierdziły, że u źródeł powstania Delhi leży założenie w 1200 p.n.e. pierwszego z tych miast o nazwie Indraprastha.

8


STAMBUŁ 9


Największe i najludniejsze miasto Turcji i jej centrum kulturalne, handlowe oraz finansowe. Rozciąga się od północnego wybrzeża morza Marmara po obu stronach Bosforu, cieśniny morskiej między Morzem Śródziemnym a Morzem Czarnym. Pierwsza nazwa miasta – Bizancjum pochodziła od imienia jego założyciela – Byzasa. Pierwsze ślady osadnictwa w okolicach Stambułu pochodzą z epoki kamienia i znajdują się w części azjatyckiej miasta. Powierzchnia Stambułu wynosi 1539 km² kwadratowych, zaś cała prowincja – 6220 km². Miasto posiada klimat śródziemnomorski z domieszką klimatu kontynentalnego[7]: ciepłe i wilgotne lato, zimną, deszczową oraz często śnieżną zimę. W 2012 roku populacja Stambułu wynosiła 13 854 740. W Stambule znajduje się 2691 czynnych meczetów, 123 czynnych kościołów, 26 czynnych synagog. 109 cmentarzy muzułmańskich oraz 57 niemuzułmańskich.

NOWY JORK 10


Najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Obszar współczesnego Nowego Jorku, zamieszkiwany wtedy przez indiańskie plemię Delawarów, został odkryty przez Europejczyków w 1524 roku. Nowy Jork położony jest w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, w południowo–wschodnim rejonie stanu Nowy Jork, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Waszyngtonem a Bostonem. Według klasyfikacji Köppena, w Nowym Jorku panuje wilgotny klimat kontynentalny strefy umiarkowanej z przejściowymi wpływami wilgotnego klimatu subtropikalnego.

11


Panorama Nowego Jorku dzięki licznym drapaczom chmur zdobyła globalną rozpoznawalność, zaś w samym mieście, na przestrzeni lat, powstawały najwyższe budynki na świecie. Nowy Jork dysponuje ponad 110 km² parków miejskich, a także plażami publicznymi o łącznej długości 23 kilometrów. Dzielnice Nowego Jorku: Bronx Manhattan Brooklyn Queens Staten Island Nowy Jork wyróżnia się w sferach sztuki, kuchni, tańca, muzyki, opery i teatrów, kina niezależnego, mody, muzeów i literatury. Odgrywa też ważną rolę w amerykańskim przemyśle filmowym, stanowiąc drugie co do wielkości centrum tej branży w Stanach Zjednoczonych. Jest światowym centrum międzynarodowego biznesu i handlu, a zarazem jednym z „centrów dowodzenia” dla gospodarki światowej, wraz z Londynem i Tokio. Jest najbardziej zaludnionym miastem w Stanach Zjednoczonych. W spisie powszechnym z 2010 roku populacja miasta osiągnęła rekordową liczbę 8 175 133 mieszkańców.

12


MOSKWA Stolica Rosji i największe miasto tego kraju. Jest także największym miastem Europy, liczącym 11,98 mln mieszkańców. Moskwa położona jest nad rzeką Moskwą w Europie Wschodniej, na pograniczu Grzędy Smoleńsko-Moskiewskiej, Równiny Moskiewsko-Ockiej i Niziny Mieszczorskiej. Najstarsze ślady osadnictwa na terenie Moskwy pochodzą z IVIII wieku p.n.e. Według oficjalnych statystyk Moskwa zaledwie przekroczyła 10 mln mieszkańców. Nieoficjalne źródła głoszą jednak, że w Moskwie może żyć nawet 15 mln osób. Moskwa jest najbogatszym i najbardziej dynamicznie rozwijającym się miastem w całej Rosji, na które przypada ok. 15% krajowej wartości PKB. Wraz z deindustrializacją miasto przekształca się w wielkie centrum handlowo-usługowe z rozwiniętym sektorem bankowo-finansowym, rozbudowanym handlem hurtowo-detalicznym, pośrednictwem handlowym, przemysłem rozrywkowym i hotelarstwem.

13


PEKIN Stolica Chińskiej Republiki Ludowej oraz jedno z czterech miast wydzielonych, podlegające bezpośrednio władzom kraju. Od północy, zachodu i południa graniczy z prowincją Hebei, a od wschodu z miastem wydzielonym Tiencin. Nazwa Pekin oznacza dosłownie Północna Stolica. Historia miasta jest bardzo długa i sięga I tysiąclecia p.n.e., kiedy było stolicą państwa Yan. Za czasów dynastii Tang i Song miasto podupadło, aż w końcu podzieliło się na mniejsze miasteczka. Liczni poeci pisali poematy na temat upadającego miasta. Wzgórza dominują w północnej, północno-zachodniej i zachodniej części aglomeracji. Północno-zachodnia część leży w obrębie gór Jundu; zachodnia natomiast część metropolii należy do łańcucha górskiego Xishan. W 2004 roku Produkt Krajowy Brutto w Pekinie wynosił 428,3 mld renminbi (RMB) (51,73 mld $) i wzrósł o 13,2% w stosunku do roku poprzedniego. W Pekinie, łącznie z regionem metropolitalnym, pod koniec 2007 roku zamieszkiwało 17,43 mln ludzi. Mieszkańcy Pekinu używają tutejszego dialektu, od którego pochodzi standardowy język mandaryński.

14


MEKSYK stolica Meksyku, położona na wyżynie leżącej w środkowej części kraju. Zajmuje powierzchnię 1479 km². Meksyk położony jest na wysokości 2,240 m. Otaczają go liczne pasma górskie (sierry). Meksyk jest jednym z najbardziej żywiołowo rozwijających się miast na świecie. Jeszcze w latach 50. XX w. jego populacja wynosiła trzy miliony. W następnych latach co roku liczba ludności rosła o 3%. Obecnie obszar metropolitarny zamieszkuje co najmniej 1/5 mieszkańców całego kraju. Obszar metropolitarny Meksyku odpowiada ok. 1/3 produkcji przemysłowej całego kraju. Od lat 50. wywierane są naciski aby przenieść fabryki przemysłu ciężkiego na przedmieścia, ale w dalszym ciągu, w szczególności na północnym zachodzie istnieje duża liczba zakładów przemysłowych położonych w granicach miasta. Znajdują się tu liczne muzea, symfonie i teatry. W położonym w centrum Pałacu Sztuk Pięknych mieści się duża sala koncertowa. W Uniwersyteckim Ośrodku Kulturalnym znajduje się Biblioteka Narodowa i kilka scen teatralnych.

15


16

Największe miasta świata  

zadanie na infe, pis joł.

Największe miasta świata  

zadanie na infe, pis joł.

Advertisement